Мемлекеттік орман қоры аумағында орман қорының мемлекеттік есебін, мемлекеттік орман кадастрын, ормандардың мемлекеттік мониторингін және орман орналастыруды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-02/163 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 18 маусымда № 11387 тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 13-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Орман қорын мемлекеттік есепке алуды жүргiзу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік орман кадастрын жүргiзу қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Ормандардың мемлекеттік мониторингін жүргiзу қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Мемлекеттiк орман қоры аумағында орман орналастыруды жүргiзу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелуден кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық ол алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
С. Омаров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлтық экономика министрі
______________
Е. Досаев
2015 жылғы 18 мамырда
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
____________ В. Школьник
2015 жылғы 30 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 18-02/163 бұйрығына
1-қосымша
Орман қорын мемлекеттiк есепке алуды жүргiзу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Орман қорын мемлекеттік есепке алуды жүргiзу қағидалары Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 13-бабының 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және орман қорын мемлекеттік есепке алуды жүргізу тәртiбiн айқындайды (бұдан әрі – Қағидалар).

Об утверждении Правил ведения государственного учета лесного фонда, государственного лесного кадастра, государственного мониторинга лесов и лесоустройства на территории государственного лесного фонда
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-02/163. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2015 года № 11387.
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила ведения государственного учета лесного фонда согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила ведения государственного лесного кадастра согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила ведения государственного мониторинга лесов согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила ведения лесоустройства на территории государственного лесного фонда согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
16 мая 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________ В. Школьник
30 марта 2015 года
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 18-02/163
Правила
ведения государственного учета лесного фонда
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ведения государственного учета лесного фонда разработаны в соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок ведения государственного учета лесного фонда (далее – Правила).

2. Орман қорын мемлекеттік есепке алу (бұдан әрi – есепке алу) орман қорын күзетуді, қорғауды, ормандарды молықтыру мен орман өсiрудi, орман пайдалануды, орман қорының сандық және сапалық өзгерiстерiне жүйелi түрде бақылау жасауды ұйымдастыру және мемлекеттiк органдарды, мүдделi жеке және заңды тұлғаларды орман қоры туралы ақпаратпен қамтамасыз ету үшiн жүргiзiледi.
Ерекше қорғалатын орманды аумақтар мемлекеттік орман қоры құрамында жеке бөлінеді және ескеріледі.
Мемлекеттік табиғи қорықтардың, мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің, мемлекеттік өңірлік табиғи парктердің және мемлекеттік табиғи резерваттардың шекараларында орналасқан мемлекеттік табиғат ескерткіштері солардың құрамында ескеріледі.
3. Орман қорының ескерiлетiн көрсеткiштерiне байланысты есебін жүргізу жыл сайынғы және кезеңдiк есебін жүргізу болып бөлiнедi, олар есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша "Орман қоры мемлекеттік есебінің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 28 қыркүйектегі № 630 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6609 нөмірімен тіркелген) нысандар (бұдан әрі – Есебін жүргізу материалдары) бойынша жүргiзiледi.
4. Жыл сайынғы есебін жүргізу кезiнде жекеше орман иеленушiлер бойынша жекеше орман қорының алаңдары және мемлекеттiк орман иеленушiлер бойынша мемлекеттiк орман қоры алқаптарының алаңдары, сондай-ақ оларды аудандар, қалалар, облыстар және республика бойынша санаттар мен алқаптарға бөлінетіні ескерiледi.
5. Кезеңдiк есебін жүргізу бес жылда бiр рет жүргiзiледi. Кезеңдiк есебін жүргізу кезiнде басым ағаш және бұта тұқымдылары мен жас топтары бойынша орман көмкерген алқаптар мен қорларды бөлу, сондай-ақ орман шаруашылығын жүргiзу және орман иеленушiлер мен орман пайдаланушылардың шаруашылық қызметiн бағалау үшiн қажет орман қорының қорғалу және экономикалық сипаттамалары туралы осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген жыл сайынғы есептiң деректерiне қосымша деректер ескерiледi.
6. Орман қорының алаңы 0,05 гектардан асатын (дөңгелектеп алғанда 0,1 гектарға дейiн) барлық учаскелерi есепке алынуға жатады. Мәлiметтердің Есебін жүргізу материалдарында тұтас гектарлар күйiнде келтiрiледi.
7. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) орман қорын қорғау, күзету, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласында басқару, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосы – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы);

2. Государственный учет лесного фонда (далее – учет) ведется для организации охраны, защиты лесного фонда, воспроизводства лесов и лесоразведения, лесопользования, систематического контроля за количественными и качественными изменениями лесного фонда и обеспечения государственных органов, заинтересованных физических и юридических лиц информацией о лесном фонде.
В составе государственного лесного фонда отдельно выделяются и учитываются особо охраняемые лесные территории.
Государственные памятники природы, находящиеся в границах государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных региональных природных парков и государственных природных резерватов, учитываются в их составе.
3. Учет, в зависимости от учитываемых показателей лесного фонда, подразделяется на ежегодный и периодический, которые проводятся по состоянию на 1 января, следующего за отчетным годом по формам, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 сентября 2010 года № 630 "Об утверждении форм государственного учета лесного фонда" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6609) (далее – Материалы учета).
4. При ведении ежегодного учета учитываются площади частного лесного фонда по частным лесовладельцам и площади угодий государственного лесного фонда по государственным лесовладельцам, а также их распределение по категориям и угодьям в разрезе районов, городов, областей и республике.
5. Периодический учет проводится один раз в пять лет. При ведении периодического учета дополнительно к данным ежегодного учета, указанных в пункте 4 настоящих Правил, учитываются распределение покрытых лесом угодий и запасов по преобладающим древесным и кустарниковым породам и группам возраста, а также данные о защитных и экономических характеристиках лесного фонда, необходимые для ведения лесного хозяйства и оценки хозяйственной деятельности лесовладельцев и лесопользователей.
6. Учету подлежат все участки лесного фонда площадью более 0,05 гектара (с округлением до 0,1 гектара), в Материалах учета сведения приводятся в целых гектарах.
7. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) ведомство уполномоченного органа, осуществляющее функции управления, контроля и надзора в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения – Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – ведомство уполномоченного органа);

2) мемлекеттік орман орналастыру ұйымы – уәкілетті органның қарауындағы "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазақ орман орналастыру кәсіпорны" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны, оның қызметі орман ресурстарының есебін, орман қорын аумақтық орналастыруды, ормандардың мемлекеттік мониторингін, орман шаруашылығын жүргізу мен орман пайдалануды жоспарлауды қамтамасыз етуге бағытталған.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Орман қорын мемлекеттік есепке алуды жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Мемлекеттiк орман қорында есепке алынуға мыналар:
1) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерiндегi табиғи және қолдан өсiрiлген ормандар (орманды және ағаш өспеген алқаптарды қоса алғанда);
2) мемлекеттiк орман қоры жерлерiндегi орман шаруашылығының мұқтаждықтары үшiн берiлген табиғи және қолдан өсiрілген ормандар, сондай-ақ орман өсiмдiктерi өспеген жер учаскелерi;
3) халықаралық және республикалық маңызы бар ортақ пайдаланудағы темiр жолдар мен автомобиль жолдарының, каналдардың, магистральдық құбырлар мен басқа да желiлiк құрылыстардың бөлiп берiлген белдеулерiндегi енi он метр және одан кеңiрек, алаңы 0,05 гектардан астам қорғаныштық екпелер жатады.
9. Жекеше орман қорының құрамында есепке алуға:
1) қолдан өсірілген екпелер;
2) тұқымнан және (немесе) өсу жолымен пайда болған табиғи өсіп-өнген екпелер;
3) жекеше орман питомниктері;
4) арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер;
5) агроорман-мелиоративтік екпелер;
6) жеке меншіктің қарауындағы шаруашылық мақсаттағы автомобиль жолдарының бөлiп берiлген белдеулерiндегi қорғаныштық екпелер жатады.
10. Есепке алуды жүргізу материалдарына өзгерiстер енгiзуді орман орналастыру материалдарына сәйкес мемлекеттік орман иеленушілер жүргізеді, оларға жыл сайын мына құжаттардың негізінде өзгерістер енгізіледі:
1) ағаш кесілген жерлерді куәландыру актісі, орман өрті туралы хаттама, орман дақылдарын техникалық қабылдау актісі, есепке алынған орман дақылдарының жиынтық ведомостары;
2) мемлекеттiк органдардың:
жер учаскелерiн орман қорының жерлері және (немесе) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерi санатына қосу;
мемлекеттік орман қорының жерлерін алу;
мемлекеттiк орман қорын санаттарға жатқызу, бiр санаттан басқасына ауыстыру, сондай-ақ ерекше қорғалатын учаскелерді бөлiп алу;
мемлекеттiк орман қорында ормансыз жерлерді орман шаруашылығын жүргiзумен және орман пайдаланумен байланысты мақсаттарда пайдалану үшiн оларды орманды жерлерге ауыстыру;
мемлекеттiк орман қорындағы ормансыз жерлердi орманды жерлерге ауыстыру;
мемлекеттiк орман қорының жерлерiн орман шаруашылығын жүргiзумен байланысты емес мақсаттар үшiн басқа санаттар жерiне ауыстыру және (немесе) мемлекеттiк орман қорының жерлерiн мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн алу жөнiндегi шешiмдерi.

2) государственная лесоустроительная организация – республиканское государственное казенное предприятие "Казахское лесоустроительное предприятие Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан", находящееся в ведении уполномоченного органа, деятельность которого направлена на обеспечение учета лесных ресурсов, территориального устройства лесного фонда, государственного мониторинга лесов, планирования ведения лесного хозяйства и лесопользования.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок ведения государственного учета лесного фонда
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. В государственном лесном фонде учету подлежат:
1) леса естественного и искусственного происхождения (включая лесные и нелесные угодья) на землях особо охраняемых природных территорий;
2) леса естественного и искусственного происхождения, а также не покрытые лесной растительностью земельные участки, предоставленные для нужд лесного хозяйства, на землях государственного лесного фонда;
3) защитные насаждения на полосах отвода железных и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, каналов, магистральных трубопроводов и других линейных сооружений шириной десять метров и более, площадью более 0,05 гектара.
9. В составе частного лесного фонда учету подлежат:
1) искусственные насаждения;
2) насаждения естественного происхождения, возникшие семенным и (или) вегетативным путем;
3) частные лесные питомники;
4) плантационные насаждения специального назначения;
5) агролесомелиоративные насаждения;
6) защитные насаждения на полосах отвода хозяйственных автомобильных дорог, находящихся в частной собственности.
10. Внесение изменений в Материалы учета производятся государственными лесовладельцами в соответствии с материалами лесоустройства, в которые ежегодно вносятся изменения на основании следующих документов:
1) акта освидетельствования мест рубок, протокола о лесном пожаре, акта технической приемки лесных культур, сводной ведомости проинвентаризованных лесных культур;
2) решений государственных органов по:
включению земельных участков в категорию земель лесного фонда и (или) земель особо охраняемых природных территорий;
изъятию земель государственного лесного фонда;
отнесению государственного лесного фонда к категориям, переводу из одной категории в другую, а также выделению особо защитных участков;
переводу лесных угодий в нелесные угодья в государственном лесном фонде для использования их в целях, связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием;
переводу угодий, не покрытых лесом, в угодья, покрытые лесом в государственном лесном фонде;
переводу земель государственного лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства, и (или) изъятию земель государственного лесного фонда для государственных надобностей.

11. Есепке алуды жүргізуді мемлекеттік орман орналастыру ұйымы жүзеге асырады.
12. Толтырылған есепке алу материалдары есепті жылдан кейінгі жылдың 20 қаңтарына дейін жергiлiктi атқарушы органдардың аудандық (қалалық) жер қатынастары бөлімдерінде салыстырылып, уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне электрондық және қағаз тасығыштарда беріледі:
1) орман шаруашылығымен айналысатын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшелері мен өзге мемлекеттік органдар – өздерінің қарауындағы мемлекеттік орман иеленушілер бойынша;
2) уәкiлеттi органның қарауындағы мемлекеттiк орман иеленушілер;
3) жекеше орман иеленушiлер бередi.
13. Уәкiлеттi орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі -Аумақтық бөлімшелер) берiлген Есепке алу материалдарын тексереді, оларды өңдейдi, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органында салыстыру жүргізеді, оларды есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына мемлекеттік орман орналастыру ұйымына жiбередi.
14. Мемлекеттік орман орналастыру ұйымы Есепке алу материалдарын есептік жылдан кейінгі жылдың 10 ақпанына дейін тексереді. Дәлсiздiктер байқалған және (немесе) толық көлемінде берілмеген жағдайларда Есепке алу материалдары пысықтауға қайтарылады. Пысықталған есепке материалдары есептік жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанына дейін мемлекеттік орман орналастыру ұйымына қайта жіберіледі.
15. Мемлекеттік орман орналастыру ұйымы Есебін жүргізу материалдарының деректерін аудандар, қалалар, облыстар және жалпы республика бойынша өңдеп, есепті жылдан кейінгі жылдың 20 наурызына түсіндірме жазбахатпен уәкілетті органның ведомствосына қарауға және бекітуге электрондық түрде, сондай-ақ қағаз тасығыштарда жолдайды.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 18-02/163 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік орман кадастрын жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мемлекеттік орман кадастрын жүргізу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің (бұдан әрi – Орман кодексі) 13-бабының 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және мемлекеттік орман кадастрын жүргізу тәртібін айқындайды.

11. Ведение учета осуществляется государственной лесоустроительной организацией.
12. Заполненные Материалы учета до 20 января следующего за отчетным годом, сверяются в районных (городских) отделах земельных отношений местных исполнительных органов и предоставляются в территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа на электронных и бумажных носителях:
1) структурными подразделениями местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, ведающего лесным хозяйством и иными государственными органами – по государственным лесовладельцам, находящимся в их ведении;
2) государственными лесовладельцами, находящимися в ведении уполномоченного органа;
3) частными лесовладельцами.
13. Территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа (далее – Территориальные подразделения) осуществляют проверку представленных Материалов учета, обрабатывают, производят сверку в уполномоченных органах по земельным отношениям местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, направляют их в государственную лесоустроительную организацию к 1 февраля, следующего за отчетным годом.
14. Государственной лесоустроительной организацией Материалы учета проверяются до 10 февраля, следующего за отчетным годом. В случае выявления неточностей и (или) представления в неполном объеме, материалы учета возвращаются на доработку в Территориальное подразделение. Доработанные материалы учета до 20 февраля, следующего за отчетным годом, повторно направляются в государственную лесоустроительную организацию.
15. Государственной лесоустроительной организацией данные Материалов учета обрабатываются в разрезе районов, городов, областей и республике в целом и с пояснительной запиской к 20 марта, следующего за отчетным годом, направляются в ведомство уполномоченного органа на рассмотрение и утверждение.
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 18-02/163
Правила
ведения государственного лесного кадастра
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ведения государственного лесного кадастра (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года (далее – Лесной кодекс) и определяют порядок ведения государственного лесного кадастра.

2. Мемлекеттік орман кадастры Қазақстан Республикасы табиғи ресурстарының мемлекеттiк кадастрлары бiрыңғай жүйесiнiң құрамдас бөлiгi болып табылады және оны мемлекеттік орман орналастыру ұйымы жүргiзедi.
3. Мемлекеттiк орман кадастры мемлекеттік жер кадастрымен өзара байланысты. Мемлекеттік орман кадастрын жүргiзу үшiн қажетті орман қорының жер учаскелерi туралы мәлiметтер мемлекеттік жер кадастрынан алынады.
2-тарау. Мемлекеттiк орман кадастрын жүргiзу тәртiбi
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мыналар мемлекеттік орман кадастрының құжаттамасы:
1) мемлекеттік орман кадастры осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізілетін мемлекеттік орман қорының орман кадастры кітабы;
2) орман иеленушінің шаруашылық қызметінің қорытындылары бойынша есептік кезеңдегі мемлекеттік орман қорының құрамындағы өзгерістер туралы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жыл сайын беріліп тұратын мемлекеттік орман кадастрын жүргізу үшін қажет мәліметтер;
3) "Орман қоры мемлекеттік есебінің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 28 қыркүйектегі № 630 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6609 нөмірімен тіркелген) орман қорының мемлекеттік есебін жүргізу нысандары (бұдан әрі – Есепке алу материалдары) болып табылады.
5. Мемлекеттік орман иеленушілер жыл сайын ақпарат жинаудың, өңдеудің және сақтаудың электрондық жүйелерін:
1) есептi жылдан кейiнгі 1 қаңтардағы жағдай бойынша орман қорының ағымдағы өзгерiстері мен жай-күйi туралы мәлiметтердi мемлекеттік орман кадастрының құжаттамасына енгізедi;
2) есептi жылдан кейiнгі жылдың 20 ақпанына дейiн ведомстволық тиесілігі бойынша орман қорында болған өзгерiстер туралы мәлiметтердi уәкiлеттi орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – Аумақтық бөлімшелер) және орман шаруашылығымен айналысатын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшелеріне (бұдан әрі – Құрылымдық бөлімшелер) бередi.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.06.2024 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

2. Государственный лесной кадастр является составной частью единой системы государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан и ведется государственной лесоустроительной организацией.
3. Государственный лесной кадастр взаимосвязан с государственным земельным кадастром. Сведения о земельных участках лесного фонда, необходимые для ведения государственного лесного кадастра, заимствуются из государственного земельного кадастра.
Глава 2. Порядок ведения государственного лесного кадастра
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
4. Документацией государственного лесного кадастра являются:
1) лесокадастровая книга государственного лесного фонда, которая ведется по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) сведения, об изменениях в составе государственного лесного фонда за отчетный период по итогам хозяйственной деятельности лесовладельца, необходимые для ведения государственного лесного кадастра, представляемые ежегодно по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) формы государственного учета лесного фонда, утвержденные приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 сентября 2010 года № 630 "Об утверждении форм государственного учета лесного фонда" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6609) (далее – Материалы учета).
5. Государственные лесовладельцы ежегодно с использованием электронных систем сбора, обработки и хранения информации:
1) по состоянию на 1 января, следующего за отчетным годом, вносят сведения о текущих изменениях и состоянии лесного фонда в документацию государственного лесного кадастра;
2) до 20 февраля, следующего за отчетным годом, представляют сведения о произошедших изменениях в лесном фонде по ведомственной принадлежности в территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа (далее – Территориальные подразделения) и структурные подразделениями местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, ведающего лесным хозяйством (далее – Структурные подразделения).
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказами Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.06.2024 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Аумақтық бөлімшелер мен Құрылымдық бөлімшелер жыл сайын электрондық жинау жүйелерін, есептi жылдан кейiнгі жылдың 10 сәуірдегі дейiнгі мерзімде, түсіндірме жазбалары бар облыс бойынша жиынтық есептерді мемлекеттік орман орналастыру ұйымына жібереді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 25.06.2024 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мемлекеттік орман орналастыру ұйымы жыл сайын, 1 маусымға дейін түсіндірме жазбахаттары бар облыс бойынша және республика бойынша жиынтық есептерді электрондық тасығыштарда орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның ведомствосына, Аумақтық бөлімшелерге және Құрылымдық бөлімшелерге жібереді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 25.06.2024 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Мемлекеттiк орман кадастрын жүргізу шеңберiнде алынған нәтижелер Қазақстан Республикасы табиғи ресурстар мемлекеттік кадастрларының бiрыңғай жүйесiне берiледi.
Мемлекеттік орман қоры кадастрын
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Министрлік, ведомство _______________________________________________
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың орман шаруашылығымен айналысатын жергілікті атқарушы органы _______________
_____________________________________________________________________
Орман иеленуші ______________________________________________________
Пошталық мекенжайы __________________________________________________
Кадастрлық нөмірі ___________________________________________________
Мемлекеттік орман қорының орман кадастрлық
кітабы
Басталды: 20____ жылғы 01.01. жағдайы бойынша
Аяқталды: 20____жылғы 01.01. жағдайы бойынша
___________ парақ
Тұрақты сақталады

6. Территориальные подразделения и Структурные подразделения ежегодно с использованием электронных систем сбора до 10 апреля, следующего за отчетным годом, направляют сводные отчеты по области с пояснительными записками в государственную лесоустроительную организацию.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 25.06.2024 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Государственная лесоустроительная организация ежегодно до 1 июня, следующего за отчетным годом, направляет сводные отчеты с пояснительными записками по областям и в целом по республике в ведомство уполномоченного органа в области лесного хозяйства, Территориальные подразделения и Структурные подразделения на электронных носителях.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 25.06.2024 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Результаты, полученные в рамках ведения государственного лесного кадастра, передаются в единую систему государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам ведения
государственного лесного кадастра
Форма
Министерство, ведомство _____________________________________________
Местный исполнительный орган области, города республиканского
значения, столицы, ведающего лесным хозяйством ______________________
Лесовладелец ________________________________________________________
Почтовый адрес ______________________________________________________
Кадастровый номер ___________________________________________________
Лесокадастровая книга государственного
лесного фонда
Начата: по состоянию на
01.01.20___ года
Окончена: по состоянию на
01.01.20___года
На__________листах
Хранить постоянно

1-бөлім. Орман иелену және орман пайдалану құқығы
Жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті орган берген тұрақты жер пайдалану құқығына арналған акт, белгіленген тәртіппен бекітілген орман иеленушінің ережесі (жарғысы), орман иелігінің орналасу карта-схемасы, орман иелігінің құрылымы, бөлімде қоса беріліп отырған 1 және 2-кестелерге сәйкес орман иеленушінің орман шаруашылығы қызметінің есептік деректері енгізіледі.
1-кесте
Орман иелену құрылымы
Орманшылықтардың атауы
Әкімшілік аудан
Ауданы, гектар
Орманшылықтар мен орман иеленуші кеңселерінің орналасқан жері
жалпы
оның ішінде ұзақ мерзімді пайдалануда
1
2
3
4
5
6
2-кесте
Орман иеленушінің орман шаруашылығы қызметі туралы
есептік мәліметтер
Көрсеткіштердің атаулары, өлшем бірлігі
Есепке алу жылдары

Раздел 1. Право лесовладения и лесопользования
Вносится акт на право постоянного землепользования, выданный
уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами, положение
(устав) лесовладельца, утвержденное в установленном порядке,
карта-схема расположения лесовладения, структура лесовладения и
отчетные данные о лесохозяйственной деятельности лесовладельца
согласно прилагаемым в разделе таблицам 1 и 2.
Таблица 1
Структура лесовладения
Наименование лесничеств
Административный район
Площадь, гектар
Местонахождение контор лесничеств и лесовладельца
общая
в том числе
в долгосрочном лесопользовании
1
2
3
4
5
6
Таблица 2
Отчетные данные
о лесохозяйственной деятельности лесовладельца
Наименование показателя, единица измерения
Годы учета

2-бөлім. Мемлекеттік орман қоры учаскелерін орман иелену
құқығымен беру, сондай-ақ жерлерді қабылдау және беру
Мемлекеттік орман қоры учаскелерін орман иелену құқығымен берудің құқықтық негіздері, сондай-ақ мемлекеттік орман қорының құрамынан жер қабылдау және беру енгізіледі, мұнда соңғы орман орналастырудан кейін немесе құрылған жылынан бастап (орман орналастыру жобасы болмаса) қоса беріліп отырған бөлімдегі деректерді кестеге енгізу жылына дейін орман қорының алқабында болған өзгерістер көрсетіледі. Орман қорының құрамына қабылдауға немесе беруге негіз болған құқықтық құжаттар көрсетіледі.
Соңғы орман орналастыру жылы __________________________________
Жазыл ған күні
Мемлекеттік орман қоры алқаптарындағы өзгеріс терге негіз болған құжат тың атауы, күні, нөмірі және қысқаша мазмұны
Жер берілген немесе қабылданған жер пайдалану-шының атауы
Алқабы, гектар
қабылданды
берілді
1
2
3
4
5

Раздел 2. Предоставление участков государственного лесного
фонда на праве лесовладения, приемка и передача земель
Вносятся правовые основы предоставления участков
государственного лесного фонда на праве лесовладения, а также приемка
и передача земель из состава государственного лесного фонда, где
отражаются изменения в площади лесного фонда, происшедшие со времени
последнего лесоустройства или года образования (при отсутствии
лесоустроительного проекта) до года внесения данных согласно
прилагаемой в разделе таблице. Указываются правовые документы, на
основании которых были приняты или переданы земли в состав лесного
фонда.
Год последнего лесоустройства ________________________________
Дата записи
Наименование, дата, номер и краткое содержание документа, на основании которого произведены изменения в площадях государственного лесного фонда
Наименование землепользователя, которому переданы или от которого приняты земли
Площадь, гектар
принято
передано
1
2
3
4
5

1. Соңғы орман орналастыру жылындағы мәліметтер
2. Орман қорындағы алқаптардың өзгеруі
Ескертпе: мәліметтерде негіз етіп соңғы орман орналастырудың деректері бойынша немесе орман иеленушінің құрылған күнінен бастап (орман орналастыру жобасы болмаса) мемлекеттік орман қорының алқабы алынады.
3-бөлім. Орман қорын мемлекеттік орман қорының санаттары
және алқаптар бойынша бөлу және бағалау
Бөлімде қоса беріліп отырған кестеге сәйкес жыл сайынғы және кезеңдік орман қорын мемлекеттік есепке алудан алынған жер санаттары алқаптарының деректері және мемлекеттік орман қоры санаттарының (бұдан әрі - МОҚ санаттары) шегінде олардың экономикалық бағасы енгізіледі. Әрбір МОҚ санаты үшін жеке кесте жасалады.
МОҚ санаты __________________________________________________________
алымы – аудан, мың гектар
бөлімі – бағасы, мың теңге
Өзгерістер енгізілген күн
Орманды алқаптар
орманмен көмкерілген
арнайы мақсаттағы плантациялар, орман тұқымбақтары
жинақталмаған орман екпелері
орманмен көмкерілмеген
орманды алқаптар жиыны
1
2
3
4
5
6

1. Сведения на год последнего лесоустройства
2. Изменения площадей, прошедшие в лесном фонде
Примечание: в сведениях за основу берется площадь
государственного лесного фонда по данным последнего лесоустройства
или с даты образования лесовладельца (при отсутствии
лесоустроительного проекта).
Раздел 3. Распределение и оценка лесного фонда по категориям
государственного лесного фонда и угодьям
Вносятся данные площадей категорий угодий из ежегодного и
периодического государственного учета лесного фонда и их
экономическая оценка в пределах категорий государственного лесного
фонда (далее – категории ГЛФ) согласно прилагаемой в разделе таблице.
Для каждой категории ГЛФ составляется отдельная таблица.
Категория ГЛФ ______________________________________________________
числитель – площадь, тысяч гектар
Знаменатель – оценка, тысяч тенге
Дата внесения изменений
Лесные угодья
покрытые лесом
плантации специального назначения, лесные питомники
несомкнувшиеся лесные культуры
не покрытые лесом
итого лесных угодий
1
2
3
4
5
6

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Ормандардың мемлекеттік мониторингін жүргізу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 13-бабының 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және ормандардың мемлекеттiк мониторингiн жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi.
2. Ормандардың мемлекеттік мониторингi орман қорын күзету, қорғау, пайдалану және орман өсіру, ормандардың биологиялық әралуандығы мен экологиялық функцияларын сақтау саласында мемлекеттік басқару мақсатында орман қорының жай-күйi мен серпінін байқау, бағалау және болжау, оның ішінде Жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерін пайдалана отырып байқау, бағалау және болжау жүйесiн бiлдiредi.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.06.2016 № 293 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Ормандардың мемлекеттік мониторингiн жүргiзудi осы Қағидаларға сәйкес мемлекеттік орман орналастыру ұйымы Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында бiрыңғай жүйе бойынша жүзеге асырады.
2-тарау. Ормандардың мемлекеттiк мониторингiн жүргізу тәртiбi
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік орман иеленушілер жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 20 қаңтарына дейін ведомстволық тиесілігі бойынша орман қорында болған өзгерiстер туралы мәлiметтердi орман шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – Аумақтық бөлімше) және орман шаруашылығымен айналысатын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшелеріне (бұдан әрі – Құрылымдық бөлімше) бередi.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Аумақтық бөлімшелер мен Құрылымдық бөлімшелер ормандардың мемлекеттік мониторингі бойынша материалдар дайындап, оларды есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызына дейін мемлекеттік орман орналастыру ұйымына береді.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ведения государственного мониторинга лесов на территории государственного лесного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок ведения государственного мониторинга лесов.
2. Государственный мониторинг лесов представляет собой систему наблюдений, оценки и прогноза состояния и динамики лесного фонда, в том числе с использованием данных дистанционного зондирования Земли из космоса, в целях государственного управления в области охраны, защиты, пользования лесным фондом и воспроизводства лесов, сохранения биологического разнообразия и экологических функций лесов.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.06.2016 № 293 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Ведение государственного мониторинга лесов осуществляется по единой системе на всей территории Республики Казахстан государственной лесоустроительной организацией согласно настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок ведения государственного мониторинга лесов
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
4. Государственные лесовладельцы ежегодно до 20 января, следующего за отчетным годом, представляют сведения о произошедших изменениях в лесном фонде по ведомственной принадлежности территориальному подразделению ведомства уполномоченного органа в области лесного хозяйства (далее – Территориальное подразделение) и структурному подразделению местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, ведающего лесным хозяйством (далее – Структурное подразделение).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Территориальные подразделения и Структурные подразделения подготавливают и представляют материалы по государственному мониторингу лесов государственной лесоустроительной организации в срок до 1 марта, следующего за отчетным годом.

6. Аумақтың қамтылуына байланысты ормандардың республикалық, өңірлiк және жергілікті мемлекеттiк мониторингі жүзеге асырылады:
1) республикалық – Қазақстан Республикасы орман қорының бүкіл аумағын қамтиды;
2) өңiрлік – физика-географиялық, әкiмшілік, орман-өсiмдiк, орман-экономикалық шекаралармен шектелген аумақтарды қамтиды;
3) жергілікті – орман қорының жекелеген учаскелерiне дейiн өңiрлiк деңгейден төмен аумақтық объектілерде жүргiзіледi.
7. Ормандардың мониторингi:
1) мемлекеттік орман қорының санаттары бойынша жүйелi қадағалауды орындау (iздестіру, таспаға түсiру, тексеру, түгендеу);
2) орман қорының жай-күйiне бағалау жүргізу;
3) орман қорының жай-күйiне болжам жасау жөнiндегi жұмыстарды қамтиды.
8. Ормандардың мемлекеттiк мониторингiн жүргiзу үшiн:
1) қашықтықтан зондтау;
2) орман қорының мемлекеттiк есебi мен мемлекеттiк орман кадастрының;
3) орман орналастырудың;
4) қор деректерiнiң (жоспарлардың, карталардың, схемалардың, кестелік және басқа да материалдардың);
5) табиғи зерттеулер мен iздестірулердiң материалдары пайдаланылады.
9. Орман қорының жай-күйiн бағалау жүргiзiлетiн қадағалауды талдау, өзгерiстердiң бағыты мен қарқындылығын зерделеу арқылы орындалады.
10. Мемлекеттік орман орналастыру ұйымы ормандардың мемлекеттік мониторингінiң нәтижелерi бойынша орман қорының жай-күйi туралы түсіндірме жазбаны жасайды және есепті жылдан кейінгі 1 маусымға дейін картографиялық материалдармен диаграммаларды қоса бере отырып, облыстық орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның ведомствосына береді.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 18-02/163 бұйрығына
4-қосымша
Мемлекеттік орман қоры аумағында орман орналастыруды жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мемлекеттiк орман қорының аумағында орман орналастыруды жүргiзу қағидалары (бұдан әрi – Қағида) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің (бұдан әрі – Орман кодексі) 13-бабының 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттiк орман қоры аумағында орман орналастыруды жүргiзу тәртiбiн регламенттейдi.
2. Мемлекеттік орман қоры аумағында орман орналастыру осы Қағидаларға және "Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 9 қарашадағы № 17-02/566 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8181 нөмірмен тіркелген) (бұдан әрі – Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығы) сәйкес бірыңғай жүйе бойынша орындалады.

6. В зависимости от территориальности осуществляется республиканский, региональный и локальный государственный мониторинг лесов:
1) республиканский – охватывает всю территорию лесного фонда Республики Казахстан;
2) региональный – охватывает территории, ограниченные физико-географическими, административными, лесорастительными, лесоэкономическими границами;
3) локальный – ведется на территориальных объектах ниже регионального уровня, вплоть до отдельных участков лесного фонда.
7. Мониторинг лесов включает работы по:
1) выполнению систематических наблюдений (изыскания, съемки, обследования, инвентаризации) по категориям государственного лесного фонда;
2) проведению оценки состояния лесного фонда;
3) разработке прогноза состояния лесного фонда.
8. Для ведения государственного мониторинга лесов используются материалы:
1) дистанционного зондирования;
2) государственного учета лесного фонда и государственного лесного кадастра;
3) лесоустройства;
4) фондовых данных (планы, карты, схемы, табличные и другие материалы);
5) натурных исследований и изысканий.
9. Оценка состояния лесного фонда выполняется путем анализа проводимых наблюдений, изучения направленности и интенсивности изменений.
10. Государственная лесоустроительная организация по результатам государственного мониторинга лесов составляет пояснительную записку о состоянии лесного фонда и с приложением тематических картографических материалов и диаграмм, до 1 июня, следующего за отчетным годом, представляют ведомству уполномоченного органа в области лесного хозяйства.
Приложение 4
к приказу исполняющего
обязанности Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 18-02/163
Правила ведения лесоустройства на
территории государственного лесного фонда
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ведения лесоустройства на территории государственного лесного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года (далее – Лесной кодекс) и регламентируют порядок проведения лесоустройства на территории государственного лесного фонда.
2. Лесоустройство на территории государственного лесного фонда выполняется по единой системе в соответствии с настоящими Правилами и Инструкцией проведения лесоустройства, утвержденного приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 ноября 2012 года № 17-02/566 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8181) (далее – Инструкция проведения лесоустройства).

3. Орман ресурстарын есебін жүргізумен, орман қорын аумақтық орналастырумен, оның ішінде мемлекеттік орман қорының шекараларын белгілеумен, ормандарды мемлекеттік мониторингілеумен, орман шаруашылығын жүргізуді жоспарлаумен және орман пайдаланумен байланысты орман орналастыру мемлекеттік монополияға жатады және оны мемлекеттік орман орналастыру ұйымы жүзеге асырады.
4. Орман орналастыру жобаларында орман шаруашылығын жүргізудің және өткен ревизиялық кезеңде мемлекеттік орман қорын пайдаланудың кешенді бағасын, алдағы ревизиялық кезеңде жоспарланып отырған орман шаруашылығы іс-шаралары мен орман шаруашылығын ұйымдастыру мен жүргізудің негізгі ережелерін қамтиды.
5. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) орман қорын қорғау, күзету, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласында басқару, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосы – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы);
2) мемлекеттік орман орналастыру ұйымы – орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі саласындағы уәкілетті органның қарауындағы "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазақ орман орналастыру кәсіпорны" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны, оның қызметі орман ресурстарының есебін, орман қорын аумақтық орналастыруды, ормандардың мемлекеттік мониторингін, орман шаруашылығын жүргізу мен орман пайдалануды жоспарлауды қамтамасыз етуге бағытталған.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік орман қоры аумағында орман орналастыруды жүргiзу тәртiбi
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемлекеттік орман қоры аумағында орман орналастыру жыл сайын белгіленген тексеру кезеңiнiң ұзақтығын ескере отырып, мемлекеттiк орман иеленушілердiң орман орналастыру жобаларының уақтылы жаңартылып тұруын қамтамасыз ететiн көлемде жүргiзіледi.
7. Мемлекеттік орман орналастыру ұйымы мемлекеттік орман қоры аумағында:
1) дайындық жұмыстары жүргізілетін жылы табиғи-климаттық, орман өсiмдiктерi мен орман экономикалық шарттардың ерекшелiктерiн қорытындылайтын, орман шаруашылығын жүргiзу қағидаттарын, орман бағалаудың нормативтiк-анықтамалық материалдарын iрiктеп алып, орман шаруашылығы iс-шараларын жобалау ерекшелiктерiн негiздейтiн облыстың (өңiр), республикалық маңызы бар қаланың, астананың орман шаруашылығын жүргізудің негізгі ережелерін әзірлейді;

3. Лесоустройство, связанное с учетом лесных ресурсов, территориальным устройством лесного фонда, в том числе установлением границ государственного лесного фонда, государственным мониторингом лесов, планированием ведения лесного хозяйства и лесопользованием, относится к государственной монополии и осуществляется государственной лесоустроительной организацией.
4. В лесоустроительном проекте отражается комплексная оценка ведения лесного хозяйства и пользование государственного лесного фонда за прошедший ревизионный период, планируемые лесохозяйственные мероприятия и основные положения организации и ведения лесного хозяйства на последующий ревизионный период.
5. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) ведомство уполномоченного органа, осуществляющее функции управления, контроля и надзора в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения – Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – ведомство уполномоченного органа);
2) государственная лесоустроительная организация – республиканское государственное казенное предприятие "Казахское лесоустроительное предприятие" Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, находящееся в ведении уполномоченного органа в области лесного хозяйства и животного мира, деятельность которого направлена на обеспечение учета лесных ресурсов, территориального устройства лесного фонда, государственного мониторинга лесов, планирования ведения лесного хозяйства и лесопользования.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок ведения лесоустройства на территории государственного лесного фонда
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
6. Лесоустройство на территории государственного лесного фонда ежегодно проводится в объемах, обеспечивающих своевременное обновление лесоустроительных проектов государственных лесовладельцев, с учетом продолжительности ревизионного периода.
7. Государственной лесоустроительной организацией на территории государственного лесного фонда:
1) в год проведения подготовительных работ разрабатываются основные положения ведения лесного хозяйства области (региона), города республиканского значения, столицы, в котором обобщаются особенности природно-климатических, лесорастительных и лесоэкономических условий, обосновываются принципы ведения лесного хозяйства, особенности проектирования лесохозяйственных мероприятий с подборкой лесотаксационных нормативно-справочных материалов;

2) облыс (өңiр), республикалық маңызы бар қалалар, Астана қаласы бойынша жиынтық орман орналастыру материалдарын жасайды, сондай-ақ орман қорының тиiсті тақырыптық карталарын дайындайды;
3) қашықтықтан белдемдеу материалдарын, компьютерлiк технологияларды пайдалану, геоақпараттық жүйелердi енгiзу негiзiнде орман ресурстарын есепке алуды жүргізудің жаңа технологиялары мен әдiстерiн әзiрлейді;
4) мемлекеттiк орман иелену аумағындағы дәрi-дәрмектiк және техникалық шикiзат ресурстарын анықтайды;
5) мемлекеттiк орман кадастрын, орман қорын мемлекеттік есепке алуды және ормандардың мемлекеттік мониторингiн жүргiзуді жүзеге асырады;
6) орман өрт сөндіру станцияларын орналастыру және олардың түрі бойынша ұсыныстар әзірлейді;
7) таксациялық сипаттамаларға ұзақ мерзімді орман пайдалануға беру жобаланып отырған орман ресурстары туралы белгілер қояды және олардың шекарасын картографиялық материалдарға түсіреді;
8) уәкілетті орган ведомствосының орман орналастыру жобасының құрамында бекітуі үшін орманшылықтар мен (немесе) мемлекеттік орман иеленуші бойынша есептік кеспеағашты айқындайды.
8. Орман орналастыруға тиiс объектiде орман орналастыру жұмыстары үш жыл бойы жүргiзiледi және мынадай үш кезеңнен тұрады:
1) әзiрлiк кезеңi (1-жыл) – жұмыстар далалық орман орналастыру жұмыстарының алдындағы жылы жүргiзiледi, бұл ретте ұйымдық-техникалық сипаттағы мәселелер шешіледi және орман орналастырылуы тиiс аумақтардың аэрофотосуретке түсiрiлуi жүргiзіледi;
2) далалық кезең (2-жыл) – орман орналастырудың жердегі және дистанциялық әдiстерi қолданылып, орман орналастыру объектiсiнде мемлекеттiк орман қорын түгендеу жүргiзiледi;
3) камеральдық кезең (3-жыл) – далалық кезеңде алынған ақпаратты камеральдық өңдеу жүргiзіледi, орман орналастыру жобасы әзiрленедi.
9. Орман орналастыру жұмыстарын жүргiзу кезiнде аэрофотосуретке түсiру және ғарыштық түсірілім материалдары техникалық негiз болып табылады.
Далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізу кезінде пайдаланылатын аэрофотосуреттер мен ғарыштық түсірілім деректерінің мерзімі 3 жылдан аспайтын уақытқа белгіленеді.
10. Орман орналастыру жобасы әзiрленіп жатқан тексеру кезеңiнiң ұзақтығы орман шаруашылығын жүргiзудiң қарқындылығына, сондай-ақ мемлекеттiк орман иеленушілерiне жүктелген мiндеттерге байланысты және Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығымен айқындалады.
11. Тексеру кезеңi аяқталып, мемлекеттiк орман иелiгiнiң аумағында жаңа орман орналастыру жобасы күшiне енбеген жағдайда:
1) өртке қарсы iс-шаралар тексеру кезеңiнiң соңғы жылына белгіленген көлемде орындалады;

2) составляются сводные лесоустроительные материалы по области (региону), городу республиканского значения, столицы, а также изготовление соответствующих тематических карт лесного фонда;
3) разрабатываются новые технологии и методы учета лесных ресурсов на основании использования материалов дистанционного зондирования, компьютерных технологий, внедрения геоинформационных систем;
4) выявляются ресурсы лекарственного и технического сырья на территории государственного лесовладения;
5) осуществляется ведение государственного лесного кадастра, государственного учета лесного фонда и государственного мониторинга лесов;
6) разрабатываются предложения по размещению и типу лесных пожарных станций;
7) вносится в таксационные описания отметки о проектируемых к передаче в долгосрочное лесопользование лесных ресурсах и нанесение их границ на картографические материалы;
8) определяется расчетная лесосека по лесничествам и (или) государственному лесовладельцу для ее утверждения ведомством уполномоченного органа в составе лесоустроительного проекта.
8. Лесоустроительные работы в подлежащем лесоустройству объекте проводятся в течение трех лет и состоят из трех периодов:
1) подготовительного (первый год) – работы проводятся в год, предшествующий полевым лесоустроительным работам, при этом решаются вопросы организационно-технического характера, и производится аэрофотосъемка территорий, подлежащих лесоустройству;
2) полевого (второй год) – проводится инвентаризация государственного лесного фонда в объекте лесоустройства с применением наземных и дистанционных методов лесоустройства;
3) камерального (третий год) – проводится камеральная обработка полученной в полевой период информации, разрабатывается лесоустроительный проект.
9. Технической основой при производстве лесоустроительных работ являются материалы аэрофотосъемок и космической съемки.
Давность данных аэрофотоснимков и космической съемки, используемых при производстве полевых лесоустроительных работ, устанавливается не более трех лет.
10. Продолжительность ревизионного периода, на который разрабатывается лесоустроительный проект, зависит от интенсивности ведения лесного хозяйства, а также от задач, возложенных на государственных лесовладельцев, и определяется Инструкцией проведения лесоустройства.
11. В случае окончания ревизионного периода и невступления в действие нового лесоустроительного проекта на территории государственного лесовладения:
1) противопожарные мероприятия выполняются в объемах, установленных на последний год ревизионного периода;

2) орманды санитариялық мақсатта кесудi қоса алғанда, орман қорғау iс-шаралары мемлекеттiк орман иеленушiлер немесе осы салада мамандандырылатын ұйымдар жүргiзетiн орман-патологиялық зерттеулердiң материалдары бойынша айқындалатын көлемде ормандардың санитарлық жай-күйiне байланысты орындалады;
3) ормандарды молықтыру және орман өсiру жөнiндегi iс-шаралар тексеру кезеңiнiң соңғы жылына, ең алдымен ағаш кесілiмдерi мен өртеңдерге белгіленген көлемде орман дақылдары қорының бар-жоғына байланысты орындалады;
4) орманды күтiп-баптау мақсатында кесу оны тексеру кезеңiнiң соңғы жылына белгіленген көлемде жүргiзудi қажет ететiн, екпелердiң арасынан өспей қалған немесе ағаштардың басты тұқымдыларының өсуiне кедергi келтiретiн ағаштарды екпелерден аластатуды талап ететiн екпелердiң бар-жоғына байланысты орындалады;
5) басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу мемлекеттік орман қоры аумағында ағаш кесудің жыл сайынғы көлемі шегінде жүргiзіледi;
6) осы Қағидалардың 11-тармағының 2), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілмеген орман пайдаланудың қалған түрлерi орман орналастыру жобаларына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Мемлекеттік орман иеленушілер Орман кодексінің 26-бабының 2) тармақшасына сәйкес мемлекеттік орман қоры аумағында орман орналастырудың жүргізілуін қамтамасыз етеді.

2) лесозащитные мероприятия, включая санитарные рубки леса, выполняются в зависимости от санитарного состояния лесов в объемах, определяемых по материалам лесопатологических обследований, проводимых государственными лесовладельцами или организациями, специализирующимися в этой области;
3) мероприятия по воспроизводству лесов и лесоразведению выполняются в зависимости от наличия лесокультурного фонда в объемах, установленных на последний год ревизионного периода, в первую очередь на вырубках и гарях;
4) рубки ухода за лесом выполняются в зависимости от наличия насаждений, требующих удаления из насаждения деревьев, оставшихся в росте или мешающих росту деревьев главных пород в объемах, установленных на последний год ревизионного периода;
5) рубки главного пользования проводятся в пределах установленной лесоустроительным проектом расчетной лесосеки, в пределах ежегодных объемов рубок леса на территории государственного лесного фонда;
6) остальные виды лесопользования, не указанные в подпунктах 2), 4) и 5) пункта 11 настоящих Правил, осуществляются в соответствии с лесоустроительным проектом.
12. Государственные лесовладельцы в соответствии с подпунктом 2) статьи 26 Лесного кодекса обеспечивают ведение лесоустройства на территории государственного лесного фонда.