Босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға барынша дәлелденген тиімділігі бар профилактикалық, диагностикалық және емдік медициналық қызметтер көрсету қағидаларын мен көлемін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 368 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 маусымда № 11409 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 9 қазандағы № ҚР ДСМ-121/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.10.2020 № ҚР ДСМ-121/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 88-бабының 5-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға барынша дәлелденген тиімділігі бар профилактикалық, диагностикалық және емдік медициналық қызметтер және тәртібін көрсету қағидаларын;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға профилактикалық, диагностикалық және емдік медициналық қызметтер корсету көлемі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 21 мамырдағы
№ 368 бұйрығына
1-қосымша
Босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға барынша
дәлелденген тиімділігі бар профилактикалық, диагностикалық және
емдік медициналық қызметтер көрсету қағидалары
1. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил и объема оказания беженцам, а также лицам, ищущим убежище, профилактических, диагностических и лечебных медицинских услуг, обладающих наибольшей доказанной эффективностью
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 368. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июня 2015 года № 11409. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 октября 2020 года № ҚР ДСМ-121/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 09.10.2020 № ҚР ДСМ-121/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5-1 статьи 88 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила оказания беженцам, а также лицам, ищущим убежище, профилактических, диагностических и лечебных медицинских услуг, обладающих наибольшей доказанной эффективностью, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Объем оказания беженцам, а также лицам, ищущим убежище, профилактических, диагностических и лечебных медицинских услуг, обладающих наибольшей доказанной эффективностью, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет";
3) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А. В.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 21 мая 2015 года № 368
Правила оказания беженцам, а также лицам, ищущим убежище,
профилактических, диагностических и лечебных медицинских услуг,
обладающих наибольшей доказанной эффективностью

1. Осы босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға барынша дәлелденген тиімділігі бар профилактикалық, диагностикалық және емдік медициналық қызметтер көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 88-бабының 5-1-тармағына сәйкес босқындарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында баспана іздеп жүрген адамдарға профилактикалық, диагностикалық және емдік медициналық қызметтер көрсету тәртібін айқындайды.
2. Босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға медициналық көмек барынша дәлелденген тиімділігі бар профилактикалық, диагностикалық және емдік медициналық қызметтерді қамтиды.
3. Босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға медициналық көмек көкірек қуысын флюорографиялық зерттеп-қарауды, қанды зерттеуді (қан мен несептiң жалпы талдауы, АИТВ – инфекциясына несептiң жалпы талдауы) жүргізумен жыл сайынғы профилактикалық медициналық тексеріп-қарау жүргізуді қамтиды.
4. Босқындарды, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға екпе "Қарсы профилактикалық егу жүргізілетін аурулардың тізбесін, оларды жүргізу ережесін және халықтың жоспарлы егілуге жатқызылатын топтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2295 бекітілген қаулысымен профилактикалық екпеге сәйкес өткізіледі.
5. Босқындардан, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдардан "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 89) тармақшасына сәйкес бекітілген әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесінде көзделген аурулардың белгілері анықталған жағдайда науқасты анықтаған денсаулық сақтау ұйымы тез арада мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау қызметіне "Инфекциялық және паразиттік, кәсіптік аурулар мен улануларды тіркеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 12 қарашадағы № 706 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5908 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы халқының арасындағы инфекциялық, паразиттік аурулардың жағдайларын тіркеу, есепке алуды жүргізу ережесінің 2-тармағына сәйкес хабарлама жібереді.
6. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармалары босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға медициналық көмек көрсету үшін медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын айқындайды және оларға босқындарды, сондай-ақ пана іздеген адамдарды бекітуді қамтамасыз етеді.

1. Настоящие Правила оказания беженцам, а также лицам, ищущим убежище, профилактических, диагностических и лечебных медицинских услуг, обладающих наибольшей доказанной эффективностью (далее – Правила) определяют порядок предоставления профилактических, диагностических и лечебных медицинских услуг беженцам, а также лицам, ищущим убежище на территории Республики Казахстан в соответствии с пунктом 5-1 статьи 88 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс).
2. Медицинская помощь беженцам, а также лицам, ищущим убежище, включает профилактические, диагностические и лечебные медицинские услуги, обладающие наибольшей доказанной эффективностью.
3. Медицинская помощь, оказываемая беженцам, а также лицам, ищущим убежище, включает в себя также проведение ежегодных профилактических медицинских осмотров с проведением фоюорографического обследования грудной клетки, исследования крови (общий анализ крови и мочи, на ВИЧ-инфекцию).
4. Беженцам, а также лицам, ищущим убежище, проводятся прививки в соответствии с профилактическими прививками, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2295 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки, Правил их проведения и групп населения, подлежащих плановым прививкам".
5. При выявлении у беженцев, а также лиц, ищущих убежище признаков заболеваний, предусмотренных перечнем социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, в соответствии с подпунктом 89) пункта 1 статьи 7 Кодекса, выявившие больного организации здравоохранения немедленно направляют в Департамент защиты прав потребителей Комитета защиты прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан извещение согласно пункту 2 Правил регистрации, ведения учета случаев инфекционных и паразитарных заболеваний среди населения Республики Казахстан, а также ведения отчетности по ним, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2009 года № 706 "О некоторых вопросах регистрации инфекционных, паразитарных заболеваний и отравлений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5908).
6. Управления здравоохранения областей, городов Астана и Алматы для предоставления медицинской помощи беженцам, а также лицам, ищущим убежище, определяют организацию здравоохранения, оказывающую первичную медико-санитарную помощь, и обеспечивают прикрепление к ней беженцев, а также лиц, ищущих убежище.

7. Босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарды медициналық көмекпен қамтамасыз ету үшін айқындалған денсаулық сақтау ұйымдарының координаттары ақпарат үшін босқындардың, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдардың шоғырлану орындарына жіберіледі.
8. Медициналық көмекті ұсыну қажет болған кезде босқын, сондай-ақ пана іздеп жүрген адам тұрғылықты (орналасқан) жеріндегі ұйымның медицина қызметкерін ескертеді. Медицина қызметкері шұғыл жағдайда жедел, кезек күттірмейтін көмек ұсыну үшін жедел медициналық жәрдем шақырады, одан басқа босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға медициналық көмек ұсынуға жауапты жергілікті атқарушы органдар айқындаған денсаулық сақтау ұйымдарын хабардар етеді.
9. Босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға медициналық көмек көрсету стандарттарына және диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес көрсетіледі.
10. Босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға жедел медициналық көмек шұғыл көрсетілімдер бойынша медициналық көмек көрсетуді, пациенттерді көрсетілімдері бойынша медициналық ұйымдарға жеткізуді қамтиды.
11. Босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға медициналық көмек:
1) жедел медициналық жәрдемді;
2) мыналарды:
медициналық-санитариялық алғашқы көмекті (бұдан әрі – МСАК);
медициналық-санитариялық алғашқы көмек маманының және бейінді мамандардың жолдамасы бойынша консультациялық-диагностикалық көмекті (бұдан әрі – КДК) қамтитын амбулаториялық-емханалық көмекті;
3) уәкілетті орган айқындайтын ауруханаға жатқызу жағдайларының жоспарланған саны шеңберінде МСАК маманының немесе медициналық ұйымның жолдамасымен, шұғыл көрсетілімдер бойынша - жолдаманың болу-болмауына қарамастан көрсетілетін стационарлық медициналық көмек;
4) МСАК маманының немесе бейінді мамандардың жолдамасы бойынша стационарды алмастыратын көмекті;
5) қалпына келтіре емдеу және медициналық оңалту;
6) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министірінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 96 "Халықтың паллиативтік көмек және мейірбике күтімі көрсетілуі тиіс санаттарының тізбесін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10576 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес халықтың санатына арналған паллиативтік көмек және мейіргер күтімін қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 21 мамырдағы
№ 368 бұйрығына
2-қосымша
Босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға барынша
дәлелденген тиімділігі бар профилактикалық, диагностикалық және
емдік медициналық қызметтер көрсету көлемі

7. Координаты организации здравоохранения, определенной для обеспечения медицинской помощи беженцам, а также лицам, ищущим убежище, направляются для информации в места дислокации беженцев, а также лиц, ищущих убежище.
8. При необходимости предоставления медицинской помощи, беженец, а также лицо, ищущее убежище ставит в известность медицинского работника организации места проживания (нахождения). Медицинский работник при экстренной ситуации вызывает скорую медицинскую помощь для предоставления скорой, неотложной помощи, кроме того извещает организацию здравоохранения, ответственной за предоставление медицинской помощи беженцам, а также лицам, ищущим убежище.
9. Медицинская помощь беженцам, а также лицам, ищущим убежище, оказывается в соответствии со стандартами оказания медицинской помощи и клиническими протоколами диагностики и лечения.
10. Скорая медицинская помощь беженцам, а также лицам, ищущим убежище, включает в себя оказание медицинской помощи по экстренным показаниям, доставку пациентов в медицинские организации по показаниям.
11. Медицинская помощь беженцам, а также лицам, ищущим убежище, включает в себя:
1) скорую медицинскую помощь;
2) амбулаторно-поликлиническую помощь, включающая:
первичную медико-санитарную помощь (далее – ПМСП);
консультативно-диагностическую помощь (далее - КДП) по направлению специалиста первичной медико-санитарной помощи и профильных специалистов;
3) стационарную медицинскую помощь по направлению специалиста ПМСП или профильных специалистов в рамках планируемых объемов, определяемых уполномоченным органом в области здравоохранения, по экстренным показаниям – вне зависимости от наличия направления;
4) стационарозамещающую медицинскую помощь по направлению специалиста ПМСП или профильных специалистов;
5) восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию;
6) паллиативную помощь и сестринский уход для категории населения в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 96 "Об утверждении перечня категорий населения, которым оказывается паллиативная помощь и сестринский уход" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10576).
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 21 мая 2015 года № 368
Объем оказания медицинской помощи беженцам, а также лицам,
ищущим убежище, профилактических, диагностических и лечебных
медицинских услуг, обладающих наибольшей доказанной
эффективностью

Босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға тегін негіздегі медициналық көмек "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2136 қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесіне (бұдан әрі – ТМККК), "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 77) тармақшасына сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасы азаматтарының және оралмандардың ТМККК алуын қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

Медицинская помощь беженцам, а также лицам, ищущим убежище, на бесплатной основе осуществляется в соответствии с перечнем гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП), оказываемой гражданам Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2136 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи", Правилами обеспечения получения гражданами Республики Казахстан и оралманами ГОБМП, утвержденными в соответствии с подпунктом 77) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".