Жергілікті полиция қызметінің қызметкерлерін лауазымдарға тағайындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Ресубликасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 2 желтоқсандағы № 979 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 желтоқсанда № 12554 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 24 қыркүйектегі № 658 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 24.09.2018 № 658 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 25-тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жергілікті полиция қызметінің қызметкерлерін лауазымдарға тағайындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2016 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа еңгізіледі және ресми жариялымға жатады.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 979 бұйрығымен
бекітілген
Жергілікті полиция қызметінің қызметкерлерін
лауазымдарға тағайындау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жергілікті полиция қызметінің қызметкерлерін лауазымдарға тағайындау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) жергілікті полиция қызметінің (бұдан әрі – ЖПҚ) қызметкерлерін лауазымдарға тағайындау тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил назначения на должности сотрудников местной полицейской службы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2015 года № 979. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2015 года № 12554. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 сентября 2018 года № 658 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 24.09.2018 № 658 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2016 г.
В целях реализации подпункта 25) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила назначения на должности сотрудников местной полицейской службы.
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 декабря 2015 года № 979
Правила назначения на должности сотрудников местной
полицейской службы
1. Общие положения
1.Настоящие Правила назначения на должности сотрудников местной полицейской службы (далее - Правила) определяют порядок назначения на должности сотрудников местной полицейской службы (далее – МПС).

2. ЖПҚ-ға қызметке қабылданатын кандидаттарды зерделеу, іріктеу және оларды тағайындау "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, қолданыстағы заңнамаға және осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
2. Жергілікті полиция қызметінің қызметкерлерін
лауазымдарға тағайындау тәртібі
3. ЖПҚ-ға қызметке кандидатты тағайындау кезінде ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) кадр аппараты және ЖПҚ басшысы қызметтік жұмысының нақты учаскелерінде ІІО қызметкерлеріне қойылатын іскерлік, жеке және моральдық қасиеттері мен талаптарына неғұрлым сәйкес келетін кандидатты іріктейді.
ЖПҚ бастығы лауазымына кандидатты ұсыну "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңына сәйкес ІІО кадр резервінде тұрған және біліктілік талаптарына сәйкес келетін полиция қызметкерлері қатарынан жүзеге асырылады.
4. ЖПҚ (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, қаланың, қаладағы ауданның) бастығын тиісті мәслихаттың келісімімен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
5. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) номенклатурасы бойынша ЖПҚ бастығын келісу және тағайындау кезінде облыстардың, Астана және Алматы қалаларының аумақтық ішкі істер департаменттері (бұдан әрі – ІІД) Қазақстан Республикасы ІІМ-нің Кадр жұмысы департаментіне мыналарды:
қызметкердің жеке ісін;
қызметкердің ауысуға келісуі туралы баянатын;
қызметтік мінездемені;
соңғы аттестаттаудың нәтижелерін (аттестаттау парағын);
екі ұсыныс-пікірі (жоғары тұрған лауазымдарға ауыстыруға ұсынылатындарға);
әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысын;
өзіндік қауіпсіздік бөліністерінен беделіне кір келтіретін материалдардың бар-жоғы туралы анықтаманы жолдайды.
6. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығы лауазымына кандидатураны тағайындау үшін Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі тиісті әкімге лауазымға тағайындауға ұсынымхатты және қызметкердің тағайындауға келісуі туралы баянатын жолдайды.
7. Ауданның, қаланың (қаладағы ауданның) ЖПҚ бастығы лауазымына кандидатураны тағайындау үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкіміне лауазымға тағайындауға ұсынымхатты және қызметкердің тағайындауға келісуі туралы баянатын жолдайды.
8. Әкімнің ЖПҚ бастығы лауазымына тағайындау туралы өкімін алған кезде тиісінше ІІМ және аумақтық ІІД қаржы төлемдерін төлеу, нысанды киім-кешекпен қамтамасыз ету, қызметтік куәлікті беру, жеке ісіне жазу және рұқсатты ресімдеу үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің, ІІД бастығының бұйрығымен өкімді қайталайды.
Әкімнен бас тарту себептерін негіздей отырып, келісуден бас тарту туралы ақпаратты алған кезде ІІМ немесе аумақтық ЖПҚ бастығы басқа кандидатты тағайындауға ұсынымхат дайындайды және әкімге жолдайды.

2. Изучение, отбор кандидатов, принимаемых на службу в МПС и их назначение, осуществляются в соответствии действующим законодательством, с учетом особенностей, установленных Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и настоящими Правилами.
2. Порядок назначения на должности сотрудников местной
полицейской службы
3. При назначении кандидата на службу в МПС, кадровым аппаратом органов внутренних дел (далее - ОВД) и руководителем МПС производится подбор кандидата, наиболее соответствующего деловым, личным и моральным качествами требованиям, предъявляемым к сотрудникам ОВД на конкретных участках служебной деятельности.
Выдвижение кандидата на должность начальника МПС осуществляется из числа сотрудников полиции, состоящих в кадровом резерве ОВД и соответствующих квалификационным требованиям, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе".
4. Начальник МПС (области, города республиканского значения, столицы, района, города, района в городе) назначается на должность и освобождается от должности Акимом области, города республиканского значения, столицы, с согласия соответствующего маслихата.
5. При согласовании и назначении начальника МПС по номенклатуре Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД) территориальные Департаменты внутренних дел областей, города Астаны и Алматы (далее - ДВД) направляют в Департамент кадровой работы МВД Республики Казахстан:
личное дело сотрудника;
рапорт сотрудника о согласии на перемещение;
служебную характеристику;
результаты последней аттестации (аттестационный лист);
две рекомендации-отзыва (на представляемых к перемещению на вышестоящие должности);
заключение военно-врачебной комиссии;
справка с подразделений собственной безопасности о наличии или отсутствия компрометирующих материалов.
6. Для назначения кандидатуры на должность начальника МПС области, города республиканского значения, столицы, Министр внутренних дел Республики Казахстан направляет соответствующему Акиму представление к назначению на должность и рапорт сотрудника о согласии на назначение.
7. Для назначения кандидатуры на должность начальника МПС района, города (района в городе), представление к назначению на должность и рапорт сотрудника о согласии на назначение направляется Акиму области, города республиканского значения, столицы начальником МПС области, города республиканского значения, столицы.
8. При получении распоряжения Акима о назначении на должность начальника МПС, соответственно МВД и территориальные ДВД, для производства финансовых выплат, обеспечения форменным обмундированием, выдачи служебного удостоверения, записи в личном деле и оформления допуска, дублируют распоряжение приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан, начальника ДВД.
При получении от Акима информации об отказе в согласовании с обоснованием причин отказа, МВД или начальник территориального МПС подготавливает и направляет Акиму представление к назначению другого кандидата.

9. ЖПҚ бастығының лауазымы аумақтық ІІО бастығының орынбасары лауазымына тең.
10. ЖПҚ бастығының лауазымында болу мерзімі тағайындау сәтінен бастап бес жылдан аспауы тиіс.
Ішкі істер органдары жергілікті полиция қызметінің басшылары лауазымында болу мерзімін "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша тиісінше ІІМ-нің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті полиция қызметі басшысының ұсынымы бойынша тиісті мәслихаттың келісімімен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі ұзартады.
11. Ауданның, қаланың (қаладағы ауданның) ЖПҚ бастығы лауазымында болу мерзімі Ротацияға жататын ІІО басшы лауазымдары тізбесіне және "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оларды ауыстыру қағидаларына сәйкес анықталады.
12. ЖПҚ-ның қалған қызметкерлерін тағайындау лауазымдар номенклатурасына сәйкес жүргізіледі
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 20.05.2016 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. Должность начальника МПС приравнивается к должности заместителя начальника территориального ОВД.
10. Срок нахождения в должности начальника МПС не должен превышать пяти лет с момента назначения.
Срок нахождения в должности руководителей местной полицейской службы органов внутренних дел продлевается Акимом области, города республиканского значения, столицы с согласия соответствующего маслихата соответственно по представлению МВД, руководителя местной полицейской службы области, города республиканского значения, столицы по основаниям предусмотренным, Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе".
11. Срок нахождения в должности начальника МПС района, города (района в городе) определяется согласно Перечню руководящих должностей ОВД, подлежащих ротации, и Правил их перемещения в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе".
12. Назначение остальных сотрудников МПС производится в соответствии с номенклатурой должностей.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.05.2016 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).