Солтүстік Қазақстан облысы аумағында жануарларды ұстау Қағидаларын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2015 жылғы 14 шілдедегі N 36/7 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 12 тамызда N 3346 болып тіркелді.
"Әкімшілік заң бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихат ШЕШТІ:
1. Қоса берілген Солтүстік Қазақстан облысы аумағында жануарларды ұстау Қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім оны алғашқы ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облыстық
мәслихаттың
XXХVІ сессиясының төрағасы
С. Махметов
Солтүстік Қазақстан облыстық
мәслихаттың хатшысы
Қ. Едіресов
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаттың 2015 жылғы 14 шілдедегі № 36/7 шешімімен бекітілді
Солтүстік Қазақстан облысы аумағында жануарларды ұстау Қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Солтүстік Қазақстан облысы аумағында жануарларды ұстаудың осы Қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңына және "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңына, "Жануарларға қарау қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 30 желтоқсандағы №16-02/701 Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы Министрінің бұйрығына сәйкес әзірленді және Солтүстік Қазақстан облысының аумағында жануарларды ұстау тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағиданың әрекеті меншік түріне, ведомстволық бағыныстылығына қарамай жануарларды меншікті немесе басқаша иеленуші, жануарларды өсіріп-өндірумен, асыраумен, бағумен, көбейтумен айналысатын барлық жануарлар иелеріне, жеке және заңды тұлғаларға қатысты.
3. Қағидаларда мынадай түсініктер пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы жануарлары – адам өсіретін, ауыл шаруашылығы өндірісіне тікелей қатысы бар малдардың, құстардың, балықтардың және бал араларының барлық түрі;
2) жануарлар – омыртқалы жануарлар;
3) қараусыз қалған жануарлар – ұстау орнынан тыс жерде және жануардың иесі және (немесе) жауапты адам тарапынан бақылаусыз қалған жануарлар.

Об утверждении Правил содержания животных на территории Северо-Казахстанской области
Решение Северо-Казахстанского областного маслихата от 14 июля 2015 года N 36/7. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 12 августа 2015 года N 3346.
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", Северо-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания животных на территории Северо-Казахстанской области.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель XXXVI сессии
Северо-Казахстанского
областного маслихата
С. Махметов
Секретарь
Северо-Казахстанского
областного маслихата
К. Едресов
Утверждены решением Северо-Казахстанского областного маслихата от 14 июля 2015 года № 36/7
Правила содержания животных на территории Северо-Казахстанской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания животных на территории Северо-Казахстанской области (далее - Правила) разработаны в соответствии Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 16-02/701 "Об утверждении Правил обращения с животными" и определяют порядок содержания животных на территории Северо-Казахстанской области.
2. Действие настоящих Правил распространяется на всех владельцев животных, физических и юридических лиц независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, имеющих в собственности или ином владении животных, занимающихся воспроизводством, выращиванием, разведением, содержанием с животных, включая сельскохозяйственных.
3. В правилах используются следующие понятия:
1) сельскохозяйственные животные – культивируемые человеком все виды животных, птиц, рыб и пчел, имеющих непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству;
2) животные – позвоночные животные;
3) безнадзорные животные – животные, которые находятся вне места содержания и за которыми утрачен контроль со стороны владельца животного и (или) ответственного лица.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 23.01.2017 № 10/5 шешімімен (алғаш ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.12.2023 № 9/4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Жануарларды ұстау тәртібі
4. Асыл тұқымды жануарларды қоса алғанда, ауыл шаруашылығы, үй және жабайы жануарларын өсірумен, асыраумен, бағумен, көбейтумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар, келесіні қамтамасыз ету қажет:
1) ауыл шаруашылығы малдарды уақытылы бірдейлендіруді;
2) ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін жануарларын уақытылы диагностикалаудан және вакцинациялаудан өткізуді;
3) жануардың түріне, жасына және физиологиясына сәйкес саулығы, ауқаттылығы жөніндегі күтімді және оларды пайдалануды;
4) жануарлар және адамдар ортасының қауіпсіздігін, сонымен қатар мүліктің жануарлардан зиян келтіруінен;
5) көлік жолында жануарлармен өткен кезде жол қозғалысының қауіпсіздігін сақтау және оның жолдан өтіп бара жатқандағы тәртібін тікелей қадағалау арқылы жолдан өткен кезде жол қозғалысы қауіпсіздігін сақтауы;
6) санитариялық-гигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) нормалар мен қағидалардың талаптарын сақтауды қамтамасыз етуі.
5. Жеке және заңды тұлғалар ауыл шаруашылығы жануарларын ұстауды, көбейтуді, пайдалануды осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы басқа нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырады.
6. "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес жануарлардың иелері (жеке және заңды тұлғалар) жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына:
жаңадан сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны мен өткізілгені;
жануарлар қырылған, бiрнеше жануар бiр мезгiлде ауырған немесе олар әдеттен тыс мiнез көрсеткен жағдайлар туралы уақтылы хабарлайды және ауру деп күдiк келтiрiлген кезде, ветеринария саласындағы мамандар, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар келгенге дейiн жануарларды оқшаулап ұстау жөнінде шаралар қолданады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 15.12.2023 № 9/4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7. Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 7-1/496 бұйрығына сәйкес тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жататын орын ауыстыратын (тасымалданатын) жануарлар "Ветеринарлық құжаттарды беру қағидаларын және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 7-1/453 бұйрығына сәйкес ветеринариялық құжаттар арқылы сүйемелденеді. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) жануарларды ветеринариялық құжатсыз тасымалдауға (орнын ауыстыру) жол берілмейді.

Сноска. Пункт 3 - в редакции решения маслихата Северо-Казахстанской области от 23.01.2017 № 10/5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.12.2023 № 9/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок содержания животных
4. Физические и юридические лица, занимающиеся воспроизводством, выращиванием, разведением, содержанием сельскохозяйственных животных, включая племенных, обеспечивают:
1) своевременную идентификацию сельскохозяйственных животных;
2) своевременную вакцинацию и диагностику животных в целях обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности;
3) заботу о здоровье, благосостоянии и использовании животных в соответствии с их видом, возрастом и физиологией;
4) безопасность окружающих людей и животных, а также имущества от причинения вреда животными;
5) обеспечение безопасности дорожного движения при прохождении с животным возле транспортных путей и при их переходе путем непосредственного контроля его поведения;
6) соблюдение требований санитарно-гигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) норм и правил.
5. Физические и юридические лица осуществляют содержание, разведение, использование сельскохозяйственных животных в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативно правовыми актами Республики Казахстан в области ветеринарии.
6. Владельцы животных (физические и юридические лица), в соответствии со статьей 25 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" своевременно извещают подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о:
вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации;
случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии, государственных ветеринарно-санитарных инспекторов принять меры к изолированному содержанию животных при подозрении в заболевании.
Сноска. Пункт 6 в редакции решения Северо-Казахстанского областного маслихата от 15.12.2023 № 9/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 7-1/496 "Об утверждении Правил осуществления транспортировки перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан", перемещаемые (перевозимые) животные, подлежащие транспортировке (перемещению) сопровождаются ветеринарными документами, выданными в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 7-1/453 "Об утверждении Правил выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам". Транспортировка (перемещение) перемещаемых (перевозимых) животных без ветеринарных документов не допускается.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 14.12.2015 N 40/13 шешімімен (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Көпшілік пайдаланатын орындарда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда немесе белгіленген санитарлық аймақ шегінен тыс жүрген ауыл шаруашылығы жануарлары және басқа жануарлар қараусыз жануарлар деп есептеледі және қамауға алуы мүмкін. Ұсталған қараусыз жануарларды ұстау, иесіне қайтару тәртібі және иелерінің жауапкершілігі Қазақстан Республикасы 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексінің 246-бабымен анықталады.
3. Қағиданың сақталуын бақылау
9. Солтүстік Қазақстан облысы елді мекендері аумағында жануарларды ұстау Қағидаларының сақталуын бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өкілетті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
4. Қорытынды ережелер
10. Осы Қағиданы бұзғаны үшін кінәлі тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапқа тартылады.

Сноска. Пункт 7 - в редакции решения маслихата Северо-Казахстанской области от 14.12.2015 N 40/13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Сельскохозяйственные животные и иные животные, находящиеся в местах общего пользования, особо охраняемых природных территориях или за пределами установленных границ санитарных зон содержания животных, на землях сельскохозяйственных угодий без сопровождения людей считаются безнадзорными и могут быть задержаны. Порядок содержания, возврата задержанных безнадзорных животных владельцам, и ответственность владельцев определяется статьей 246 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
3. Контроль за соблюдением Правил
9. Контроль за соблюдением Правил содержания животных на территории населенных пунктов Северо-Казахстанской области осуществляют уполномоченные государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Заключительные положения
10. Лица, виновные в нарушении настоящих Правил, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.