Телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық өлшемдерін өлшеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 71 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 23 ақпанда № 13180 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2024 жылғы 27 тамыздағы № 380-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 27.08.2024 № 380-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Телерадио хабарларын тарату туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-тармағы 3-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық өлшемдерін өлшеу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және аппарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерін эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күн жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2016 жылғы 26 қаңтардағы
№ 71 бұйрығымен бекітілген
Телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық өлшемдерін өлшеу әдістемесі

Об утверждении Методики измерения технических параметров качества телерадиовещания
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 71. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2016 года № 13180. Утратил силу приказом и.о. Министра культуры и информации РК от 27.08.2024 № 380-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра культуры и информации РК от 27.08.2024 № 380-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 18 января 2012 года "О телерадиовещании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику измерения технических параметров качества телерадиовещания.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интернет-портале государственных органов;
4) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждена
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 января 2016 года № 71
Методика
измерения технических параметров качества телерадиовещания

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық өлшемдерін өлшеу әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) "Телерадио хабарларын тарату туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-тармағы 3-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық өлшемдерін өлшеуді анықтауға арналған.
2. Әдістемеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) кабельдік телерадио хабарларын тарату – интернет жүйелеріне қолжетімділік қызметін көрсететін абоненттік желілерді қоспағанда, кабельдік және эфирлік-кабельдік желілер арқылы теле-, радиоарналарды тарату жүйесі;
2) радиотелевизиялық станция (бұдан әрі - РТС) – телеарналарды эфирлік трансляциялау үшін, сондай-ақ ӨЖЖ диапазонындағы радиоарналарға арналған техникалық құралдар мен инженерлік құрылыстардың кешені;
3) cпутниктік телерадио хабарларын тарату – байланыс спутниктерінде орналастырылатын ретрансляторлар арқылы теле-, радиоарналарды тарату жүйесі;
4) цифрлық эфирлік телерадио хабарларын тарату – бірегей сигналды цифрлау (жинау) әдісін пайдалана отырып, жер үстіндегі хабар беруші станциялар арқылы теле-, радиоарналарды тарату жүйесі.
2-тарау. Өлшеуді жүргізу шарттары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық өлшемдерін өлшеу (дала өлшеулері) жергілікті жердің электрондық карталарын пайдалана отырып жүргізіледі.
4. Өлшеу нүктелерінің географиялық координаттарын анықтау үшін GPS навигациялық құрылғысы пайдаланылады.
5. Дала өлшеулері кезінде өлшеу жабдығы мамандырылған көлік құралына орналастырылады.
6. Егер өлшеу шарттары ерекше ескерілмесе, радиотаратқыштардың өлшемдері қалыпты климат жағдайларында өлшенеді:
ауа температурасы 15оС –ден 35оС дейін;
20оС температура кезінде ауаның қатысты салыстырмалы ылғалдығы 45% -дан 75% дейін;
атмосфералық қысым 86кПа-дан 106кПа дейін;
қоректендіру желісінің номиналды кернеуі ± 5 % артық емес рұқсат етілетін ауытқуымен.
7. Өлшеулер алдында бағдарламалық қамтамасыз етудің штаттық режимде жұмыс істеп тұрғанына және жүйелік қателер жоқ екендігіне көз жеткізу қажет.
8. Радиотаратқыш, өлшеу құралдары мен қосалқы жабдық техникалық құжаттамаға сәйкес жұмысқа дайын болуы тиіс. Өлшемдерді өлшеуді радиотаратқыш пен өлшеу құралдарын қосқаннан кейін отыз минуттан ерте емес жүргізеді.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая Методика измерения технических параметров качества телерадиовещания (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 18 января 2012 года "О телерадиовещании" и предназначена для определения измерения технических параметров качества телерадиовещания.
2. В настоящей Методике применяются следующие понятия:
1) кабельное телерадиовещание – система распространения теле-, радиоканалов посредствам кабельных и эфирно кабельных сетей, за исключением абонентских линий, для оказания услуг доступа к сети Интернет;
2) радиотелевизионная станция – комплекс инженерных сооружений и технических средств, предназначенный для эфирной трансляции телеканалов, а также радиоканалов в диапазоне очень высоких частот;
3) спутниковое телерадиовещание – система распространения теле-, радиоканалов посредствам ретрансляторов, размещенных на спутниках связи;
4) цифровое эфирное телерадиовещание – система распространения теле-, радиоканалов по средствам наземных передающих станций с использованием методики оцифровки (сжатия) оригинального сигнала.
Глава 2. Условия выполнения измерений
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. Измерения технических параметров качества телерадиовещания (полевые измерения) производятся с применением электронных карт местности.
4. Для определения географических координат точек измерений используется навигационное устройство GPS.
5. Измерительное оборудование, при полевых измерениях, размещается в специализированном транспортном средстве.
6. Параметры радиопередатчика, если условия измерений не оговорены особо, измеряют в нормальных климатических условиях:
температура воздуха от 15оС до 35оС;
относительная влажность воздуха от 45% до 75% при температуре 20оС;
атмосферное давление от 86 кПа до 106 кПа;
при номинальном напряжении питающей сети с допустимым отклонением не более ± 5 %.
7. Перед началом измерений необходимо убедиться, что программное обеспечение функционирует в штатном режиме, и отсутствуют системные ошибки.
8. Радиопередатчик, средства измерений и вспомогательное оборудование должны быть подготовлены к работе в соответствии с технической документацией. Измерение параметров проводят не ранее чем через тридцать минут после включения радиопередатчика и средств измерений.

3-тарау. Эфирлік цифрлық телерадио хабарларын тарату сигналының техникалық өлшемдерін өлшеу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Эфирлік цифрлық телерадио хабарларын тарату сигналының техникалық өлшемдерін өлшеу:
1) радиотелевизиялық станциядағы (бұдан әрі – РТС) эфирлік DVB-T2 цифрлық телевизиялық хабар тарату жүйесінде телевизиялық радиотаратқыштар сигналының техникалық өлшемдерін өлшеу;
2) қабылдау нүктесіндегі ("дала" өлшеулері) DVB-T2 эфирлік цифрлық телевизиялық сигналының техникалық өлшемдерін өлшеу арқылы жүргізіледі.
1-параграф. РТС эфирлік DVB-T2 цифрлық телевизиялық хабар тарату жүйесінде телевизиялық радиотаратқыштар сигналының техникалық өлшемдерін өлшеу
10. Таратқыштың техникалық өлшемдерін өлшеуді жолақтық сүзгілерден немесе біріктіру көпірінен кейін жүргізу қажет. Олар жоқ болған жағдайда, өлшеу осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген радиотаратқыш өлшемдерін өлшеу схемасы бойынша таратқыштың ішіне немесе таратқыштан кейін орнатылған өлшеу кесіндісінде жүргізіледі (бұдан әрі – схема).
11. Радиотаратқыштың шығыс қуатын өлшеуді схема бойынша қуат өлшеушпен немесе спектрдің талдағышы көмегімен жүргізіледі.
Өлшеулерді орындау кезінде пайдалану бойынша нұсқаулықта келтірілген шарттар мен режимдерді сақтау.
Радиотаратқыш шығыс қаутының нақты мәнінен жол берілген ауытқуы - ± 10 % артық емес.
12. Деректердің транспорттық ағымының өлшемдерін өлшеу осы Әдістемеге 2-қосымшада көрсетілген транспорттық ағымның өлшемдерін өлшеуді жүргізу схемасына сәйкес мониторинг жабдығын (транспорттық ағымды талдағыш) бағдарламаларды беру трактіне қосу арқылы жүргізіледі. Өлшеу нәтижелері кесте нысанында белгіленеді.
Өлшеулерді орындау кезінде пайдалану бойынша нұсқаулықта келтірілген шарттар мен режимдерді сақтау.
Бағытталған тармақтану шығысындағы радиотаратқыш сигналының деңгейі өлшеу құралдарының рұқсат етілген кіріс деңгейінен артық болса, қосымша аттенюаторді пайдалану қажет.
Цифрлық өлшеу қабылдағыштың немесе цифрлық телевизиялық қабылдағышының экранында барлық режимдерде телевизиялық бейнелерін бұрмалаудың болмауы керек, ал өлшенген өлшемдерлер мен тарату жылдамдылығы А.1 - А.6 ҚР СТ 2175-2011 кестелеріне сәйкес келуі тиіс.
А.1 - А.6 ҚР СТ 2175-2011 кестелерде көрсетілген мәндерден ауытқу 0,5%-дан артық болмау тиіс.
13. Спектрдің өлшеулері аспапқа қоса берілетін пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес спектр талдағыштың көмегімен жүзеге асырылады.
Спектрді өлшеулер спектрдің талдағышын схемасына сәйкес бөлгіш арқылы өлшеу кесіндісіне қосу арқылы жүргізіледі.
Өлшеу өлшемдері мыналар болып табылады:

Глава 3. Измерение технических параметров сигнала цифрового эфирного телерадиовещания
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Измерение технических параметров сигнала цифрового эфирного телерадиовещания проводится путем:
1) измерения технических параметров сигнала телевизионных радиопередатчиков системы эфирного цифрового телевизионного вещания DVB-T2, на радиотелевизионной станции (далее – РТС);
2) измерения технических параметров эфирного цифрового телевизионного сигнала DVB-T2, в точке приема ("полевые" измерения).
Параграф 1. Измерения технических параметров сигнала
телевизионных радиопередатчиков системы эфирного цифрового
телевизионного вещания DVB-T2, на РТС
10. Измерение технических параметров радиопередатчика необходимо производить после полосового фильтра или моста сложения. В случае их отсутствия, измерения производятся на измерительном отрезке, установленном внутри или после радиопередатчика по схеме проведения измерений параметров радиопередатчика, приведенной в приложении 1 к настоящей Методике (далее – схема).
11. Измерения выходной мощности радиопередатчика производят при помощи измерителя мощности или анализатора спектра по схеме.
При выполнении измерений соблюдать условия и режимы, приведенные в руководстве по эксплуатации.
Допустимое отклонение выходной мощности радиопередатчика от номинального значения – не более ± 10 %.
12. Измерение параметров транспортного потока данных проводится в соответствии со схемой проведения измерений параметров транспортного потока, представленной в приложении 2 к настоящей Методике, путем включения оборудования мониторинга (анализатор транспортного потока) в тракт подачи программ. Результаты измерений фиксируются в табличной форме.
При выполнении измерений соблюдать условия и режимы, приведенные в руководстве по эксплуатации.
В случае если уровень сигнала радиопередатчика на выходе направленного ответвителя превышает допустимые входные уровни средств измерения, необходимо использовать дополнительный аттенюатор.
Во всех режимах на экране цифрового измерительного приемника или цифрового телевизионного приемника должны отсутствовать искажения телевизионного изображения, а измеренные параметры и скорость передачи должны соответствовать таблицам А.1 – А.6 стандарта СТ РК 2175-2011.
Отклонение от значений, указанных в таблицах А1-А6 стандарта СТ РК 2175-2011, не должно превышать 0,5%.
13. Измерения спектра производятся при помощи анализатора спектра согласно руководство по эксплуатации, прилагаемого к прибору.
Подключения анализатора спектра к измерительному отрезку проводится путем подключения прибора через делитель по схеме.
Параметрами для измерений являются:

1) сигнал спектрінің маскасын бағалау;
2) сигналдың 2-і, 3-і гармоникалық құрамдас бөліктерінің болуы және мөлшері;
3) жанама сәулену;
4) сигнал/шу қатынасы;
5) констелляциялық диаграмманы өлшеу;
6) сигналдың модуляциясы өлшемдерін өлшеу және бақылау;
7) сигналды кодтау өлшемдерін өлшеу және бақылау.
Өлшеу нәтижелері кесте нысанында белгіленеді.
14. Радиотаратқыштың шығыс сигналының белдеуден тыс құрамдас бөліктерінің қуат деңгейін өлшеу схема бойынша спектр талдағышының көмегімен жүргізіледі.
Өлшеулерді орындау кезінде пайдалану бойынша нұсқаулықта келтірілген шарттар мен режимдерді сақтау.
Радиотаратқыштың шығыс сигналы қуатының спектрлік тығыздығына арналған шектеу маскалары тораптық нүктелерінің координаттары осы Әдістемеге 3-қосымшада келтірілген.
15. Радиотаратқыштың орталық жиілігінің нақты мәнінен ауытқуын өлшеу схемаға сәйкес радиотаратқышқа қосылған цифрлық өлшеу қабылдағышпен орындалады.
Өлшеулерді орындау кезінде пайдалану бойынша нұсқаулықта келтірілген шарттар мен режимдерді сақтау.
Бір айдың ішінде радиотаратқыштың орталық жиілігінің нақты мәнінен жол берілетін ауытқуы - ± 100 Гц артық емес.
16. Жүргізілген өлшеулердің нәтижелері осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлшеу хаттамасымен ресімделеді (бұдан әрі – өлшеу хаттамасы).
2-параграф. Қабылдау нүктесіндегі ("дала" өлшеулері) DVB-T2 эфирлік цифрлық телевизиялық сигналының техникалық өлшемдерін өлшеу
17. Сигналдың өлшемдерін қабылдау нүктесінде өлшеу және бақылау осы Әдістемеге 5-қосымшада берілген қабылдау нүктесіндегі сигнал өлшемдерін өлшеу схемасы бойынша өлшеу жабдығының көмегімен жүргізіледі.
Өлшеулерді орындау кезінде пайдалану бойынша нұсқаулықта келтірілген шарттар мен режимдерді сақтау.
18. Өлшеуді орындаған кезде жазба жүргізу және мынадай өлшемдерді белгілеу қажет:
өлшеулер жүргізілген нүктелер мен уақыттың координаттары;
алаңның кернеулік мәні;
сапаның объектівті көрсеткіштері (MER, LDPC, BER, BCH);
көршілес арналардағы орын алып тұрған шуыл деңгейі.
Өлшеу нәтижелері кесте нысанында немесе графикалық бейнелер түрінде белгіленеді.
19. Өлшеу өлшемдері:
1) сигнал спектрінің Маскасын бағалау;
2) өріс кернеулігін бағалау;
3) арнаның түрін бағалау (дБ);
4) кедергі келтіретін сигналдардың деңгейі (жолақтан тыс сәулеленулер);
5) сигнал/шуыл қатынасы;
6) констелляциялық диаграмманы өлшеу;
7) сигналдың модуляциясы өлшемдерін өлшеу және бақылау демодулятор арқылы жүргізіледі;

1) оценка Маски спектра сигнала;
2) наличие и величина второй, третьей гармонических составляющих сигнала;
3) побочные излучения;
4) отношение сигнал/шум;
5) измерение констелляционной диаграммы;
6) измерения и контроль параметров модуляции сигнала;
7) измерения и контроль параметров кодирования сигнала.
Результаты измерений фиксируются в табличной форме.
14. Измерение уровня мощности внеполосных составляющих спектра выходного сигнала радиопередатчика проводят с помощью анализатора спектра по схеме.
При выполнении измерений необходимо соблюдать условия и режимы, приведенные в руководстве по эксплуатации.
Координаты узловых точек ограничительных масок для спектральной плотности мощности выходного сигнала радиопередатчика приведены в приложении 3 к настоящей Методике.
15. Измерение отклонения центральной частоты радиопередатчика от номинального значения выполняют цифровым измерительным приемником, подключенным к радиопередатчику в соответствии со схемой.
При выполнении измерений необходимо соблюдать условия и режимы, приведенные в руководстве по эксплуатации, к измерительному приемнику.
Допустимое отклонение центральной частоты радиопередатчика от номинального значения в течение одного месяца – не более ± 100 Гц.
16. Результаты проведенных измерений оформляются протоколом измерения по форме, согласно приложению 4 к настоящей Методике (далее – протокол измерения).
Параграф 2. Измерение технических параметров эфирного цифрового
телевизионного сигнала DVB-T2, в точке приема ("полевые"
измерения)
17. Измерения и контроль параметров сигнала в точке приема производят при помощи измерительного оборудования по схеме проведения измерений параметров сигнала в точке приема, приведенной в приложении 5 к настоящей Методике.
При выполнении измерений необходимо соблюдать условия и режимы, приведенные в руководстве по эксплуатации, к измерительному оборудованию.
18. При выполнении измерений необходимо производить запись и фиксирование следующих параметров:
координат точек и времени проведения измерений;
значения напряженности поля;
объективных показателей качества (MER, LDPC, BCH, BER);
существующего уровня шума в соседних каналах.
Результаты измерений фиксируются в табличной форме или в виде графических изображений.
19. Параметрами измерений являются:
1) оценка Маски спектра сигнала;
2) оценка напряженности поля;
3) оценка типа канала (измерения в дБ);
4) уровень мешающих сигналов (внеполосные излучения);
5) отношение сигнал/шум;
6) измерение констелляционной диаграммы;
7) измерения и контроль параметров модуляции сигнала производятся посредством демодулятора;

8) сигналды кодтау өлшемдерін өлшеу және бақылау демодулятор арқылы жүргізіледі.
20. Өлшеу нәтижелері өлшеу хаттамасымен ресімделеді.
4-тарау. Эфирлік аналогтық телерадио хабарларын тарату сигналының техникалық өлшемдерін өлшеу
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Эфирлік аналогтық телерадио хабарларын тарату сигналының техникалық өлшемдерін өлшеу:
1) Аналогты телевизиялық хабар тарату жүйесінің телевизиялық радиотаратқыштар сигналының техникалық өлшемдерін өлшеу, РТС;
2) Қабылдау нүктесіндегі ("дала" өлшеулері) аналогты телевизиялық хабар тарату жүйесінде телевизиялық радиотаратқыштар сигналының техникалық өлшемдерін өлшеу арқылы жүргізіледі.
1-параграф. Аналогты телевизиялық хабар тарату жүйесінің телевизиялық радиотаратқыштар сигналының техникалық өлшемдерін өлшеу, РТС
22. Осы бөлімде телевизияның хабар тарату аспаптары (ТХА) бейнелеу арналарының негізгі өлшемдерінің анықтамалары және оларды өлшеу әдістері беріледі. Түрлі ТХА құралдарының бейнелеу арналары өлшемдерін өлшеу әдістері негізінен ұқсас болады.
23. Телевизиялық радиотаратқыштың бейнелеу арнасының шығуындағы қуаты синхрондау импульстарының жоғарғы деңгейін таратуға сәйкес келетін оның ең жоғарғы мәнімен айқындалады.
Бейне арнасының шығыс қуатының өлшеулерін өлшеу жабдығы көмегімен схема бойынша жүргізіледі.
Өлшеулерді орындау кезінде пайдалану бойынша нұсқаулықта келтірілген шарттар мен режимдерді сақтау.
24. Арналарының сәуле таралатын радиосигналының өлшемдерін өлшеу үшін телевизялық таратқыштары бейнелеу мынадай тәртіпте орындалады:
1) Өлшеуші жабдықты жұмысқа өлшеуші жабдықтың пайдалану бойынша нұсқаулығында келтірілген талаптарға сәйкес дайындайды;
2) Өлшеулерді орындаудың алдында өлшеуші жабдықтың жұмысқа қабілеттілігін бақылауды жүргізеді.
Өлшеулерді орындау кезінде пайдалану бойынша нұсқаулықта келтірілген шарттар мен режимдерді сақтау.
25. Бейнелеу мен дыбыстық сүйемелдеудің салмақ түсетін жиілік тұрақсыздығы ± 100 Гц мәнінен артық болмауға тиіс, ал куаты аз радиотаратқыштарда ± 350 Гц мәнінен артық болмауға тиіс.
Өлшеулерді спектр талдағышы немесе жиілік өлшегіш көмегімен жүргізеді, өлшеу кезінде өлшеуші жабдықтың пайдалану бойынша нұсқаулықта келтірілген шарттар мен режимдерді сақтау.
Алынған нәтижелер кестеде тіркеледі.
Салмақ түсетін жиіліктің тұрақсыздығы өлшенген жиілік мәндері мен оның номиналды мәнінің арасындағы ең көп айырмасы бойынша анықталады.

8) измерения и контроль параметров кодирования сигнала производятся посредством демодулятора.
20. Результаты измерений оформляются протоколом измерения.
Глава 4. Измерение технических параметров сигнала аналогового эфирного телерадиовещания
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
21. Измерение технических параметров сигнала аналогового эфирного телерадиовещания проводится путем:
1) измерения технических параметров сигнала телевизионных радиопередатчиков системы аналогового телевизионного вещания на РТС;
2) измерения технических параметров сигнала телевизионных радиопередатчиков системы аналогового телевизионного вещания, в точке приема ("полевые" измерения).
Параграф 1. Измерения технических параметров сигнала
телевизионных радиопередатчиков системы аналогового
телевизионного вещания на РТС
22. В настоящем параграфе даны определения основных параметров канала изображения средств вещательного телевидения (СВТ), и методы их измерений. Методы измерений параметров канала изображения различных средств СВТ в основном идентичны.
23. Выходная мощность канала изображения телевизионного радиопередатчика определяется ее пиковым значением, соответствующим передаче уровня вершин синхронизирующих импульсов.
Измерения выходной мощности канала изображения производят при помощи измерительного оборудования по схеме.
При выполнении измерений необходимо соблюдать условия и режимы, приведенные в руководстве по эксплуатации, к измерительному оборудованию.
24. Для измерения параметров излучаемого радиосигнала канала изображения телевизионных радиопередатчиков выполняют в следующем порядке:
1) измерительное оборудование подготавливают к работе согласно требованиям, приведенном в руководстве по эксплуатации к измерительному оборудованию;
2) перед выполнением измерений проводят контроль работоспособности измерительного оборудования.
При выполнении измерений необходимо соблюдать условия и режимы, приведенные в руководстве по эксплуатации, к измерительному оборудованию.
25. Нестабильность частоты несущей изображения и звукового сопровождения, не должно превышать значение ± 100 Гц, для маломощных радиопередатчиков не более ± 350 Гц.
Измерение проводят при помощи анализатора спектра или частотомера, при выполнении измерений необходимо соблюдать условия и режимы, приведенные в руководстве по эксплуатации, к оборудованию.
Полученные результаты фиксируются в таблице.
Нестабильность частоты несущей определяется по наибольшей разности между измеренными значениями частоты и ее номинальным значением.

26. Телевизялық таратқыштары бейнелеу арнасының сызықтық бұрмалауларын өлшеу мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) ауыспалы сипаттаманы өлшеу.
Алаң жиіліктері тікбұрышты импульстарының жазық бөлігінің қисаюы немесе салыстырмалы әркелкілігі (ұзақ уақыттар аралығындағы ауыспалы сипаттама) ±1,5% кем болмауы тиіс.
Өлшеулерді орындау кезінде пайдалану бойынша нұсқаулықта келтірілген шарттар мен режимдерді сақтау.
2) жарықтық пен түстілік сигналдарының күшеюіндегі айырмашылық.
Жарықтық пен түстілік сигналдарының күшеюіндегі айырмашылық ±12% артық, ал куаты аз радиотаратқыштарда +20/- 30%. мәнінен артық болмауға тиіс.
Өлшеулерді орындағанда өлшеуші жабдықтың пайдалану бойынша нұсқаулықта келтірілген шарттар мен режимдерді сақтау.
3) дұрыстықтың сипаттамасы (бейне арнасының өтпелі амплитудалық-жиіліктік сипаттамасы (бұдан әрі – АЖС).
Радиотелевизиялық таратқыш станцияның АЖС дұрыстығын өлшеулері кезінде бас бақылау детекторының (бақылау-өлшеуші демодулятор болмаған кезде) сәйкес сипаттамасын тексеру қажет. Бас бақылау детекторының АЖС жиіліктік сипаттамалары өлшеуішінің көмегімен оның шығуын детектордың кіру ұясына, ал өлшеуішінің төмен жиіліктегі кіруі детектордың шығуына қосқан кезде өлшенеді.
27. ТВ-таратқыштардың бейнелеу арнасының сызықсыз бұрмалауларын өлшеу мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) жарықтық арнасының сызықсыздығы;
2) сараланған күшею;
3) сараланған фаза.
Өлшеулерді орындау кезінде пайдалану бойынша нұсқаулықта келтірілген шарттар мен режимдерді сақтау.
28. ТВ-таратқыштардың бейнелеу арналарының шуылдарын және кедергілерін өлшеу мынадай тәртіпте орындалады:
1) жарықтық арнасының сигнал/шуыл қатынасы;
2) жарықтық сигналы мен фондық кедергінің қатынасы;
Өлшеулерді орындау кезінде пайдалану бойынша нұсқаулықта келтірілген шарттар мен режимдерді сақтау.
29. Жүргізілген өлшеулердің нәтижелері өлшеу хаттамасымен ресімделеді.
2-параграф. Қабылдау нүктесіндегі ("дала" өлшеулері) аналогты телевизиялық хабар тарату жүйесінде телевизиялық радиотаратқыштар сигналының техникалық өлшемдерін өлшеу
30. Телерадио хабар тарату сапасының техникалық өлшемдерінің дала өлшеулері өлшеу антенналарының, сондай-ақ өлшеу жабдығының көмегімен мынадай реттілікпен жүргізіледі:
1) өлшеу антеннасын тіреу-бұрма құрылғыға орнату;
2) өлшеу уақыты мен мерзімін, өлшеу нүктесінің географиялық координаттарын (ауқымын, бойлығын, биіктігін) белгілеу;
3) тіреу-бұрма құрылғының көмегімен өлшеу антеннасын радиосәуле шығару көзіне бағыттап 10 м төмен емес биіктікке көтеру;

26. Измерение линейных искажений канала изображения телевизионных радиопередатчиков выполняют в следующем порядке:
1) измерение переходной характеристики.
Перекос или относительная неравномерность плоской части прямоугольных импульсов частоты полей (переходная характеристика в области больших времен), должна быть не более ± 1,5%.
При выполнении измерений необходимо соблюдать условия и режимы, приведенные в руководстве по эксплуатации, к оборудованию;
2) различие в усилении сигналов яркости и цветности.
Различие в усилении сигналов яркости и цветности должно быть не более + 12%, для маломощных радиопередатчиков не более + 20/- 30%.
При выполнении измерений необходимо соблюдать условия и режимы, приведенные в руководстве по эксплуатации, к оборудованию;
3) характеристика верности (сквозная амплитудно-частотная характеристика (далее – АЧХ) канала изображения).
При измерениях АЧХ верности радиотелевизионной передающей станции необходима проверка соответствующей характеристики главного контрольного детектора (при отсутствии контрольно-измерительного демодулятора). АЧХ главного контрольного детектора измеряется с помощью измерителя частотных характеристик при подключении его выхода к входному гнезду детектора, а низкочастотного входа измерителя к выходу детектора.
27. Измерение нелинейных искажений канала изображения ТВ-радиопередатчиков выполняется в следующем порядке:
1) нелинейность канала яркости;
2) дифференциальное усиление;
3) дифференциальная фаза.
При выполнении измерений необходимо соблюдать условия и режимы, приведенные в руководстве по эксплуатации, к оборудованию.
28. Измерение шумов и помех канала изображения ТВ-радиопередатчиков выполняют в следующем порядке:
1) отношение сигнал/шум канала яркости;
2) отношение сигнала яркости к фоновой помехе.
При выполнении измерений необходимо соблюдать условия и режимы, приведенные в руководстве по эксплуатации, к оборудованию.
29. Результаты проведенных измерений оформляются протоколом измерений.
Параграф 2. Измерения технических параметров сигнала
телевизионных радиопередатчиков системы аналогового
телевизионного вещания, в точке приема ("полевые" измерения)
30. Полевые измерения технических параметров качества телерадиовещания проводят с помощью измерительных антенн, а также измерительного оборудования в следующей последовательности:
1) установить измерительную антенну на опорно-поворотное устройство;
2) зафиксировать время и дату измерения, географические координаты в точке измерения (ширину, долготу, высоту);
3) поднять измерительную антенну на высоту, не менее 10 м при помощи опорно-поворотного устройства в направлении источника радиоизлучения;

4) өлшеу құрылғысының мынадай өлшемдері белгіленеді:
зерттелетін арнаның жиілігіне сәйкес арнаның жиілігі;
көру белдігі, 20 МГц;
қабылдағыштың өткізу белдеуінің ауқымы (RBW): 30 кГц немесе автоматты (100 кГц жоғары емес);
детектор (Detector): RMS немесе өңдеусіз (sample);
шығыс аттенюаторларды босату 0 дБ.
31. Өрістің кернеулігін өлшеулері бейненің салмақ түсетін жиілігіне орнатылған маркердің өлшемдерін оқу арқылы жүргізіледі (өлшеулер дБмкВ/м-де жүргізіледі).
Егер өлшенетін жабдық бұл өлшеу бірліктерін қолдамаса, сигналдың деңгейі дБм өлшенеді.
Электромагниттік алаңның сигнал қуатының өлшенген мәндеріне Klosscable(дБ) тең кабельдің өшуі мен AF(дБ)антенна факторы қосылады.
Сигнал қуатының осы мәнін P(dBm) мына формула бойынша алаң кернеулігінің тиісті деңгейіне ауыстыру:
E(dBmkV/m)=107+P(dBm)+(AF+Klosscable)
"ең жоғарғы" детектірлеу режимі;
"максимумды ұстап қалу немесе RMS" өлшеу режимі.
Сәуле шығарудың өлшенетін көзінің қабылданған сигналын бақылай отырып, антеннаның бағытын азимут бойынша өзгерту, өлшеу құрылғысындағы ең жоғары көрсеткішке жету.
32. Салмақ түсетін жиіліктің тұрақсыздығы жиіліктің өлшенген мәндері мен оның нақты мәнінің арасындағы ең көп айырмашылығы бойынша айқындалады.
Өлшеу аналогтық ТВ "аналогтык ТВ салмақ түсетіндері" режимінде талдағышпен жүргізіледі. Алынған нәтижелер кестеде белгіленеді.
33. Сигнал/шуыл қатынасын өлшеу "аналогтык ТВ" режимінде тиісті бөлімде жүргізіледі, алынған нәтижелер кестеде белгіленеді.
34. Өлшеу нәтижелері өлшеу хаттамасымен ресімделеді.
5-тарау. Телевизиялық хабар таратудың кабельді желісі бас станциясының техникалық өлшемдерін өлшеу
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Кабельді телерадио хабарларын тарату радиотаратқыштары сигналынының техникалық өлшемдерін өлшеу басты станцияны өлшеулер мен сынақтан өткізулер басты станцияның (бұдан әрі – БС) шығуында жүргізіледі арқылы жүргізіледі.
36. Кабель желісінің жабдығы мен өлшеу құралдары өлшеу жүргізу басталғанға дейін кем дегенде 30 минут бұрын қосылады. Өлшеу құралдары келісу құрылғылары арқылы қосылған кезде бұл құрылғылардың өшуі нәтижелерді анықтаған кезде ескеріледі.
37. Өлшеу құралдарын қосу өлшеу нәтижелеріне әсер етпеуі тиіс. Өлшеу схемасына кіретін өлшеу құралдарының жерге қосу клеммалары қорғау жерге қосудың шинасына қосылады.

4) устанавливают следующие параметры измерительного устройства:
частоту канала в соответствии с частотой исследуемого канала;
полосу обзора, 20 МГц;
ширина полосы пропускания приемника (RBW): 30 кГц или автоматически (не выше 100 кГц);
детектор (Detector): RMS или без обработки (sample);
ослабление выходных аттенюаторов 0 дБ.
31. Измерения напряженности поля производится путем чтения параметров маркера, установленного на несущей частоте изображения (измерения производятся в дБмкВ/м).
Если измеряемое оборудование не поддерживает данные единицы измерения, то можно измерять уровень сигнала в дБм.
К измеренным значениям мощности сигнала электромагнитного поля необходимо добавить затухание кабеля равное Klosscable (дБ) и антенный фактор AF(дБ).
Данное значение мощности сигнала, P (dBm) переводится в соответствующий уровень напряженности поля по формуле:
E(dBmkV/m)=107+P(dBm)+(AF+Klosscable)
режим детектирования "пиковый";
режим измерения "удержание максимума или RMS".
Наблюдая за принятым сигналом измеряемого источника радиоизлучения, изменяют ориентацию антенны по азимуту, пока не достигнет максимального показателя в измерительном устройстве.
32. Отклонение от частоты несущих изображений и звукового сопровождения определяется по наибольшей разности между измеренными значениями частоты и ее номинальным значением.
Измерение проводят анализатором в режиме аналогового ТВ "несущие аналогового ТВ". Полученные результаты фиксируются в таблице.
33. Измерение отношения сигнал/шум проводится в режиме "аналогового ТВ" в соответствующем разделе, полученные результаты фиксируются в таблице.
34. Результаты измерений оформляются протоколом измерения.
Глава 5. Измерение технических параметров головной станции кабельной сети телевизионного вещания
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
35. Измерение технических параметров сигнала радиопередатчиков кабельного телерадиовещания проводится путем измерения параметров и испытания головной станции (далее – ГС) проводят на выходе ГС.
36. Оборудование кабельной сети и средства измерений должны быть включены не менее чем за 30 минут до начала проведения измерений. При подключении средств измерений через согласующие устройства затухание этих устройств необходимо учитывать при определении результатов.
37. Подключение средств измерений не должно оказывать влияния на результаты измерений. Клеммы заземления измерительных приборов, входящих в схему измерения, должны быть подключены к шине защитного заземления.

38. Кабель желісінің өлшемдерін өлшеу (егер ерекше ескерілмесе) желі жабдығының нақты жұмыс режимінде жүргізіледі. Өлшеу нүктесіндегі радиосигналдың кернеу деңгейі өлшеудің талап етілетін дұрысын алу үшін жеткіліксіз болған кезде кабель желісінің өлшемдерін өлшеуді осы желінің бақылау нүктелерінде жүргізуге рұқсат етіледі (бақылау нүктелері бағытталған тармақтардың көмегімен ұйымдастырылады).
39. Аралас арналардағы сигнал/кедергі қатынас іріктемелі қысқа вольтметр мен екі жоғары жиілікті сигналдарын генераторының көмегімен осы Әдістемеге 6-қосымшасында көрсетілген БС арналық күшейткішті (конверторды) тарату және таңдау арнасында АЖС тегіссіздігі, жанама кедергіге көрініс радиосигналына қатынасын анықтаудың құрылымдық схемасы (бұдан әрі - құрылымдық схема) бойынша айқындалады.
40. Телевизия хабарларын тарату радиосигналын бөлу арнасындағы арналық күшейткіштің (конвертордың) АЖС әркелкілігі сигналдардың екі жоғары жиілікті генераторының және іріктемелі қысқа вольтметрдің көмегімен құрылымдық схема бойынша айқындалады.
41. Радиосигналдарды айырбастаған кезде бейне мен ЖМ ӨЖЖ хабар тарату радиосигналдарының салмақ түсетін жиілік мәнінің нақты мәнінен ауытқуы сигналдардың жоғары жиілікті генераторының және электрондық- есептеу жиілікті өлшегіштің көмегімен осы Әдістемеге 7-қосымшада берілген радиосигналдарының салмақ түсетін және ЖМ ӨЖЖ таратудан номиналды мәнінен айкындау үшін құрлымдық схема бойынша анықталады.
42. Бейнелеу арнасының импульстік сипаттамасы (K-фактор) телевизиялық өлшеу сигналдары генераторының, телевизиялық өлшеу демодулятордың және телевизиялық өлшеу сигналдары бұрмалауларының талдағышы көмегімен осы Әдістемеге 8-қосымшада берілген бейнелеу радиосигналының белдеуден тыс кедергіге қатысын және бейнелеу арнасының өлшемдерін өлшеуге арналған құрылымдық схема бойынша өлшенеді.
43. Өлшеу нәтижелері өлшеу хаттамасымен ресімделеді.
6-тарау. Спутниктік цифрлық телевизиялық хабар тарату сигналының өлшемдерін өлшеу
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Өлшеулер жүргізу үшін келесі өлшеу құралдары мен қосалқы жабдық пайдаланылады:
1) ЖЖ (жоғарғы жиілік)-аттенюаторлар, АЖ(аралық
жиілік)-аттенюаторлар;
2) спектр талдағышы;
3) АЖ, ЖЖ генераторлары;

38. Измерения параметров кабельной сети проводят (если не оговорено особо) при номинальном режиме работы оборудования сети. При уровне напряжения радиосигнала в точке измерения, недостаточном для получения требуемой точности измерений, допускается проводить измерения параметров кабельной сети в контрольных точках этой сети (контрольные точки организуют с помощью направленных ответвителей).
39. Отношение сигнал/помеха в смежных каналах определяют с помощью селективного микровольтметра и двух высокочастотных генераторов сигналов по структурной схеме определения отношения радиосигнала изображения к побочным помехам, неравномерности амплитудно-частотной характеристики (далее – АЧХ) в канале распределения и избирательности канального усилителя (конвертора) ГС, приведенной в приложении 6 к настоящей Методике (далее – структурная схема).
40. Неравномерность АЧХ канального усилителя (конвертора) в канале распределения радиосигнала вещательного телевидения определяют по структурной схеме, с помощью двух высокочастотных генераторов сигналов и селективного микровольтметра.
41. Отклонение значения несущей частоты радиосигналов изображения и ОВЧ ЧМ вещания от номинального значения при конвертировании радиосигналов определяют с помощью высокочастотного генератора сигналов и электронно-счетного частотомера по структурной схеме определения отклонения от номинального значения несущей частоты радиосигналов изображения и ОВЧ ЧМ вещания, приведенной в приложении 7 к настоящей Методике.
42. Импульсную характеристику (K-фактор) канала изображения измеряют с помощью генератора телевизионных измерительных сигналов, телевизионного измерительного демодулятора и анализатора искажений телевизионных измерительных сигналов по структурной схеме определения отношения радиосигнала изображения к внеполосной помехе и измерения параметров канала изображения, приведенной в приложении 8 к настоящей Методике.
43. Результаты измерений оформляются протоколом измерения.
Глава 6. Измерение параметров сигнала спутникового цифрового телевизионного вещания
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
44. Для проведения измерений технических параметров сигнала спутникового цифрового телерадиовещания должны использоваться следующие средства измерений и вспомогательное оборудование:
1) ВЧ (высокочастотный)-аттенюаторы, ПЧ (промежуточной частоты) -аттенюаторы;
2) анализатор спектра;
3) генераторы ПЧ, ВЧ;

4) қуатты өлшегіш;
5) қателер ықтималдығын өлшегіш.
45. Сынақтан өткізілетін құрылғының (таратушы құрылғының, көтеруші жиілікті өндегіш, қуатты күшейткіш) кіруінде сигналдар жиілігінің диапазонын және шығуында сигналдар жиілігінің диапазонын өлшеу осы Әдістемеге 9-қосымшасында берілген сигналдар жиілігі диапазонын өлшеудің құрлымдық схема (бұдан әрі – өлшеу схема) бойынша сигналдың кірудегі қуат деңгейін және сигналдың шығудағы қуат деңгейін бір уақытта өлшей отырып жүргізіледі.
46. Шығыс сигналы қуатының деңгейін көбейте отырып, сынақтан өткізілетін құрылғының шығуында сигнал қуатының деңгейін анықтау.
47. Сынақтан өткізілетін құрылғы (таратушы құрылғы, жиілікті өндегіш) кіруінің келіспеушілігі өшуін өлшеу осы Әдістемеге 10-қосымшада берілген сынақтан өткізілетін құрылғы (таратушы құрылғы, жиілікті өндегіш) кіруінің келіспеушілігі өшуін өлшеу схема бойынша жүргізіледі.
48. Сынақтан өткізілетін құрылғының шығуына арналған (таратушы құрылғы, жиілікті өндегіш) тік толқын коэффициентін өлшеу, егер оның шығуында келісуге арналған ысырма орнатылса, осы Әдістемеге 11-қосымшада берілген сынақтан өткізілетін құрылғының шығуына арналған (таратушы құрылғы, жиілікті өндегіш) тік толқын коэффициентін өлшеу схема бойынша жүргізіледі.
49. Сынақтан өткізілетін құрылғының (таратушы құрылғы, жиілікті өндегіш) шығу сигналы жиілігінің ауытқуын өлшеу генераторлар пайдаланатын құрлымдық өлшеу схемасы бойынша жүргізіледі.
50. Сынақтан өткізілетін құрылғының (таратушы құрылғы, көтеруші жиілікті өндегіш, жиілікті өндегіш) сигналының шығу қуатын қолдаудың дәл еместігін өлшеу құрлымдық өлшеу схема бойынша жүргізіледі.
51. Сынақтан өткізілетін құрылғының (таратушы құрылғы, көтеруші жиілікті өндегіш, жиілікті өндегіш) жанама сәулелену деңгейін өлшеуді осы Әдістемеге 12-қосымшада берілген сынақтан өткізілетін құрылғының (таратушы құрылғы, көтеруші жиілікті өндегіш, жиілікті өндегіш) жанама сәулелену деңгейін өлшеу схемасымен жүргізу.
52. Сынақтан өткізілетін құрылғының (таратушы құрылғының, көтеруші жиілікті өндегіштің, жиілікті өндегіштің) шығуында интермодуляция өнімдерінің деңгейін өлшеу осы Әдістемеге 13-қосымшада берілген сынақтан өткізілетін құрылғының шығуында интермодуляция өнімдерінің деңгейін өлшеу схемасы бойынша жүргізіледі.
53. Өлшеу нәтижелері өлшеу хаттамасымен ресімделеді.
7-тарау. Радиотелевизиялық станцияда ЖМ ӨЖЖ радио хабарларын таратудың техникалық өлшемдерін өлшеу
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) измеритель мощности;
5) измеритель вероятности ошибок.
45. Измерение диапазона частот сигналов на входе и диапазона частот сигналов на выходе испытуемого устройства (передающего устройства, повышающего преобразователя частоты, усилителя мощности) проводить одновременно с измерением уровня мощности сигнала на входе и уровня мощности сигнала на выходе по структурной схеме измерения диапазона частот сигналов, приведенной в приложении 9 к настоящей Методике (далее – схема измерения).
46. Увеличивая уровень мощности входного сигнала определяется уровень мощности сигнала на выходе испытуемого устройства.
47. Измерение затухания несогласованности входа испытуемого устройства (передающего устройства, преобразователя частоты) проводится по схеме измерения затухания несогласованности входа испытуемого устройства (передающего устройства, преобразователя частоты), приведенной в приложении 10 к настоящей Методике.
48. Измерение коэффициента стоячей волны для выхода испытуемого устройства (передающего устройства или усилителя мощности), если на его выходе установлен вентиль для согласования, производится по схеме измерения коэффициента стоячей волны для выхода испытуемого устройства (передающего устройства или усилителя мощности), приведенной в приложении 11 к настоящей Методике.
49. Измерение отклонения частоты выходного сигнала испытуемого устройства (передающего устройства, повышающего преобразователя частоты) проводится по структурной схеме измерения, в которой используются генераторы.
50. Измерение неточности поддержания выходной мощности сигнала испытуемого устройства (передающего устройства, повышающего преобразователя частоты, усилителя мощности) проводится по структурной схеме измерения.
51. Измерение уровня побочных излучений испытуемого устройства (передающего устройства, повышающего преобразователя частоты, усилителя мощности) проводится по схеме измерения уровня побочных излучений испытуемого устройства, приведенной в приложении 12 к настоящей Методике.
52. Измерение уровня продуктов интермодуляции на выходе испытуемого устройства (передающего устройства, повышающего преобразователя частоты, усилителя мощности) проводится по схеме измерения уровня продуктов интермодуляции на выходе испытуемого устройства, приведенной в приложении 13 к настоящей Методике.
53. Результаты измерений оформляются протоколом измерения.
Глава 7. Измерение технических параметров передатчиков ОВЧ ЧМ радиовещания на радиотелевизионной станции
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

54. Радио хабарларын тарату сигналынының техникалық өлшемдерін өлшеу:
1) ЖМ АЖЖ радиохабар тарату таратқыштарының техникалық өлшемдерін өлшеу, РТС;
2) Қабылдау нүктесіндегі ("дала" өлшеулері) радиохабар тарату сигналының техникалық өлшемдерін өлшеу арқылы жүргізіледі.
55. Мемлекеттік радиожиілік қызметі радиохабарларын тарату станцияларының:
1) радиотаратқыштардың белгіленген номиналды қуатын;
2) радиотаратқыштардың сапа көрсеткіштерінің нормаларын - БОК, %-бен алғанда (бүкпелердің орташаквадраттық коэффициенті), сигнал/фонға қатынастарын, дБ-мен алғанда және сигнал/шуға қатынастарын, дБ-мен алғанда, амплитудалық-жиілік сипаттамасының біркелкі болмауын;
3) жиіліктердің белдеулері енінің нормаларын және радиотаратқыштардың жанама сәулелену нормаларын (өлшеу аппаратурасы болмаған жағдайда - ТРБО-ның техникалық радиобақылау станциялары арқылы);
4) радиохабарларды тарату трактісінде белгіленген деңгейлер диаграммасын қамтамасыз ету бойынша өлшеулерін жүзеге асырады.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. ЖМ АЖЖ радиохабар тарату таратқыштарының техникалық өлшемдерін өлшеу, РТС
56. Радиотаратқыш сигналының техникалық өлшемдерін өлшеу келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) қуатты өлшеуді қуаттың қадағасын өлшеу кесіндісінің құлдыраушы қуаттың ажыратуына қосу арқылы жүргізіледі. Өлшеулер кезінде тармақ коэффициенті ескеріледі. Егер өлшеу жабдығы тармақ коэффициентін автоматты есепке алуды жүргізбесе, оны жүргізілген өлшеулердің нәтижелерін түсіндірген кезде ескеру қажет. Қуат қадағасының көмегімен жүргізілген өлшеу режімінің қадамы жабдықты әзірлеушінің әдістемесі мен ұсынымдарына сәйкес болуы тиіс.
Радиотаратқыштың шығыс қуатының нақты мәнінен жол берілетін ауытқуы ± 10 % артық емес;
2) салмақ түсетін жиіліктің тұрақсыздығы жиіліктің өлшенген мәндері мен оның нақты мәнінің арасындағы ең үлкен айырмасы бойынша айқындалады.
Радиотаратқыштың шығыс қуатының нақты мәнінен жол берілетін ауытқуы ± 50 Гц артық емес;
3) Амплитудалық-жиіліктік сипаттаманы өлшеу.
Амплитудалық-жиіліктік сипаттаманың өлшеуін радиотаратқыштың шығуында аспапты пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес өлшеуді тіреу көмегімен жүзеге асырады;
4) гармоникалардың орташа квадраттық коэффициентін өлшеу.
Гармоникалардың орташа квадраттық коэффициентті анықтау радиотаратқыштың шығуында аспапты пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес бақылауды тіреу көмегімен жүзеге асырады;
5) Радиосигналдың салмақ түсетін жиілігінің ең үлкен девиациясы. Осы Әдістемеге 13-қосымшада берілген радиосигналдын салмақ түсетін жиілігінің деыиацияларын өлшеу схемасы бойынша өлшенеді және модуляцияланған радиосигнал жиілігінің модуляцияланбаған салмақ түстетін жиілікке қатысты ең үлкен ауытқуымен айқындалады.

54. Измерение технических параметров сигнала радиовещания проводится путем:
1) измерения технических параметров передатчиков ОВЧ ЧМ радиовещания на РТС;
2) измерения технических параметров сигнала радиовещания, в точке приема ("полевые" измерения).
55. Государственная радиочастотная служба осуществляет измерения по обеспечению радиовещательными станциями:
1) установленной номинальной мощности радиопередатчиков;
2) норм качественных показателей радиопередатчиков – СКГ, в % (среднеквадратичного коэффициента гармоник), отношения сигнал/фон, в дБ, и отношения сигнал/шума, в дБ, неравномерности амплитудно-частотной характеристики;
3) норм на ширину полосы частот и побочные излучения радиопередатчиков (при отсутствии измерительной аппаратуры – через станции технического радиоконтроля ЦТРК);
4) установленной диаграммы уровней на радиовещательном тракте.
Сноска. Пункт 55 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Измерения технических параметров передатчиков ОВЧ
ЧМ радиовещания на РТС
56. Измерение технических параметров сигнала радиопередатчика проводится в следующем порядке:
1) измерение мощности необходимо производить путем подключения датчика мощности к разъему падающей мощности измерительного отрезка. При измерениях необходимо учитывать коэффициент ответвления. Если измерительное оборудование не производит автоматический учет коэффициента ответвления, его необходимо учитывать при интерпретации результатов проведенных измерений. Шаг режима измерения с помощью датчика мощности должен соответствовать методике и рекомендациям разработчика оборудования.
Допустимое отклонение выходной мощности радиопередатчика от номинального значения – не более ± 10 %;
2) нестабильность частоты несущей определяется по наибольшей разности между измеренными значениями частоты и ее номинальным значением.
Допустимое отклонение частоты радиопередатчика от номинального значения – не более ± 50 Гц;
3) измерение амплитудно-частотной характеристики производят на выходе радиопередатчика с помощью измерительной стойки в соответствии с инструкцией по эксплуатации прибора;
4) измерение среднеквадратичного коэффициента гармоник производят на выходе радиопередатчика с помощью контрольной стойки в соответствии с инструкцией по эксплуатации прибора;
5) максимальная девиация частоты несущей радиосигнала измеряется по схеме измерений девиации частоты несущей радиосигнала, приведенной в приложении 14 к настоящей Методике и определяется максимальным отклонением частоты модулированного радиосигнала относительно частоты немодулированной несущей;

6) кедергілер деңгейін өлшеу.
Кедергілер деңгейін өлшеу аспапты пайдалану бойынша нұсқаулыққа сәйкес өлшеуді тіреу көмегімен жүзеге асырады;
7) Өлшеу нәтижелері өлшеу хаттамасымен ресімделеді.
2-параграф. Қабылдау нүктесіндегі ("дала" өлшеулері) радиохабар тарату сигналының техникалық өлшемдерін өлшеу
57. Радиохабарларын тарату сапасының техникалық өлшемдерінің дала өлшеулері өлшеу антенналарының, сондай-ақ өлшеу жабдығының көмегімен келесі реттілікпен жүргізіледі:
1) өлшеу антеннасын тіреу-бұрма құрылғыға орнату;
2) өлшеу уақыты мен мерзімін, өлшеу нүктесінің географиялық координаттарын (ауқымын, бойлығын, биіктігін);
3) тіреу-бұрма құрылғының көмегімен өлшеу антеннасын радиосәуле шығару көзіне бағыттап 10 м төмен емес биіктікке көтеру;
4) өлшеу құрылғысының келесі өлшемдері белгіленеді:
зерттелетін арнаның жиілігіне сәйкес арнаның жиілігі;
көру белдігі, 20 МГц;
қабылдағыштың өткізу белдеуінің ауқымы (RBW): 30 кГц немесе автоматты (100 кГц жоғары емес);
детектор (Detector): RMS немесе өңдеусіз (sample);
шығыс аттенюаторларды босату 0 дБ.
5) Өрістің кернеулігі. Өлшеулер салмақ түсетін жиілікте орнатылған маркердің өлшемдерін оқу арқылы жүргізіледі (өлшеулер дБмкВ/м-де жүргізіледі).
Егер өлшенетін жабдық бұл өлшеу бірліктерін қолдамаса, сигналдың деңгейі дБм өлшенеді.
Электромагниттік өрістің сигнал қуатының өлшенген мәндеріне Klosscable(дБ) тең кабельдің өшуі мен AF(дБ)антенна факторы қосылады.
Сигнал қуатының осы мәнін P(dBm) мына формула бойынша алаң кернеулігінің тиісті деңгейіне ауыстыру:
E(dBmkV/m)=107+P(dBm)+(AF+Klosscable).
"ең жоғарғы" детектірлеу режимі;
"максимумді ұстап қалу немесе RMS" өлшеу режимі;
Сәуле шығарудың өлшенетін көзінің қабылданған сигналын бақылай отырып, антеннаның бағытын азимут бойынша өзгерту, өлшеу құрылғысындағы ең жоғары көрсеткішке жету;
Алынған спектрді белгілеу;
6) жиіліктен ауытқу. Салмақ түсетін жиіліктің тұрақсыздығы жиіліктің өлшенген мәндері мен оның нақты мәнінің арасындағы ең көп айырмашылығы бойынша айқындалады.
58. Өлшеулердің нәтижелері өлшеу хаттамасымен ресімделеді.
8-тарау. Қолданылатын өлшеу құралдары және қосалқы құрылғылар
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық өлшемдерін өлшеуді жүргізген кезде Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі тізілімінде тіркелген және "Өлшеу құралдарының бірлігін қамтамасыздандыру" 2000 жылғы 7 маусымынан Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тексерілген өлшеу жабдығы пайдаланылады. Барлық жүргізілетін өлшеулер өлшеу құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарға сәйкес орындалады.

6) измерение уровня помех производят с помощью измерительной стойки в соответствии с инструкцией по эксплуатации прибора;
7) результаты измерений оформляются протоколом измерения.
Параграф 2. Измерения технических параметров сигнала
радиовещания, в точке приема ("полевые" измерения)
57. Полевые измерения технических параметров качества радиовещания проводят с помощью измерительных антенн, а также измерительного оборудования в следующей последовательности:
1) установить измерительную антенну на опорно-поворотное устройство;
2) зафиксировать время и дату измерения, географические координаты в точке измерения (ширину, долготу, высоту);
3) поднять измерительную антенну на высоту, не менее 10 м при помощи опорно-поворотного устройства в направлении источника радиоизлучения;
4) устанавливают следующие параметры измерительного устройства:
частоту канала в соответствии с частотой исследуемого канала;
полосу обзора, 20 МГц;
ширина полосы пропускания приемника (RBW): 30 кГц или автоматически (не выше 100 кГц);
детектор (Detector): RMS (Rated Maximum Sinusoidal – максимальная синусоидальная мощность) или без обработки (sample);
ослабление выходных аттенюаторов 0 дБ;
5) Измерения напряженности поля производятся путем чтения параметров маркера, установленного на несущей частоте (измерения производятся в дБмкВ/м).
Если измеряемое оборудование не поддерживает данные единицы измерения, то можно измерять уровень сигнала в дБм.
К измеренным значениям мощности сигнала электромагнитного поля необходимо добавить затухание кабеля равное Klosscable (дБ) и антенный фактор AF(дБ).
Данное значение мощности сигнала, P (dBm) переводится в соответствующий уровень напряженности поля по формуле:
E(dBmkV/m)=107+P(dBm)+(AF+Klosscable)
режим детектирования "пиковый";
режим измерения "удержание максимума или RMS".
Наблюдая за принятым сигналом измеряемого источника радиоизлучения, изменяют ориентацию антенны по азимуту, пока не достигнет максимального показателя в измерительном устройстве;
6) отклонение от частоты несущей определяется по наибольшей разности между измеренными значениями частоты и ее номинальным значением.
58. Результаты измерений оформляются протоколом измерения.
Глава 8. Применяемые средства измерений и вспомогательные устройства
Сноска. Заголовок главы 8 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
59. При проведении измерений технических параметров качества телерадиовещания используется измерительное оборудование, зарегистрированное в реестре Государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан и поверенное в соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений". Все проводимые измерения выполняются в соответствии с инструкциями по эксплуатации средств измерения.

9-тарау. Қауіпсіздік талаптары
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық өлшемдерін өлшеулерін орындау кезінде пайдаланатын жабдықты пайдалану бойынша нұсқаулықта көзделген қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
61. Жабдықты қосар алдында пайдаланатын жабдық жерге тұйықталуының сенімділігін тексереді.
10-тарау. Өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бақылау
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Дәлділікті бақылау телерадио хабарларын тарату радиотаратқыштардың сәулелену өлшемдерінің өлшенген және берілген мәндерін салыстыру арқылы орындалады. "Эфир бойынша" (осы әдістемеге сәйкес) және "тракт бойынша" (берілген мән) өлшемдерді өлшеуді жүргізеді, содан кейін оларды салыстырады.
11-тарау. Өлшеу нәтижелерін ұсыну нысандары
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Өлшеу нәтижелері берліген жиіліктер жолақтарында өлшенген өлшемдерді графикалық ұсына отырып, өлшеу хаттамасы түрінде ресімделеді.
Телерадио хабарларын
тарату сапасының техникалық
өлшемдерін өлшеу әдістемесіне
1-қосымша
Радиотаратқыштың өлшемдерін өлшеу жүргізу схемасы
Ескерту:
QAM (Quadrature Amplitude Modulation) – квадратуралық (амплитудалық) модуляция;
QPSK (Quadrature Phase Shift Keying) – квадратуралық фазалық модуляция.
Телерадио хабарларын
тарату сапасының техникалық
өлшемдерін өлшеу әдістемесіне
2-қосымша
Транспорттық ағымның өлшемдерін өлшеу жүргізу схемасы
Телерадио хабарларын
тарату сапасының техникалық
өлшемдерін өлшеу әдістемесіне
3-қосымша
Радиотаратқыштың шығыс сигналы қуатының спектрлік тығыздығына арналған шектеу маскалары тораптық нүктелерінің координаттары
Сындарлы емес спектрлік маска
Сындарлы спектрлік маска
Орталық жиіліктен ауытқу, МГц
Спектрдің белдеуден тыс құрамдас бөліктері қуатының деңгейі, дБ
Орталық жиіліктен ауытқу, МГц
Спектрдің белдеуден тыс құрамдас бөліктері қуатының деңгейі, дБ
Минус 12
Минус 77,2
Минус 12
Минус 87,2
Минус 6
Минус 52,2
Минус 6
Минус 62,2
Минус 4,2
Минус 40,2
Минус 4,2
Минус 50,2
Минус 3,8
0
Минус 3,8
0
3,8
0
3,8
0
4,2
Минус 40,2
4,2
Минус 50,2
6
Минус 52,2
6
Минус 62,2
12
Минус 77,2
12
Минус 87,2
Радиотаратқыштың шығыс сигналы қуатының спектрлік тығыздығына арналған шектеу масканың түрі
Телерадио хабарларын
тарату сапасының техникалық
өлшемдерін өлшеу әдістемесіне
4-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________
20 ___ ж " ____ " ___________.
Өлшеу хаттамасы

Глава 9. Требования безопасности
Сноска. Заголовок главы 9 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
60. При выполнении измерений технических параметров качества телерадиовещания соблюдаются требования безопасности, предусмотренные в руководстве по эксплуатации используемого оборудования.
61. Перед включением оборудования проверяются надежность заземления используемого электрооборудования.
Глава 10. Контроль точности результатов измерений
Сноска. Заголовок главы 10 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
62. Контроль точности выполняется путем сравнения измеренных и заданных значений параметров излучений радиопередатчиков телерадиовещания. Проводятся измерение параметров "по эфиру" (в соответствии с настоящей методикой) и "по тракту" (заданное значение), затем сравнивают их.
Глава 11. Формы представления результатов измерений
Сноска. Заголовок главы 11 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
63. Результаты измерений оформляются в виде протокола измерения с графическим представлением измеренных параметров в заданной полосе частот.
Приложение 1
к Методике измерения технических
параметров качества телерадиовещания
Схема проведения измерений параметров радиопередатчика
Примечание:
MER (Modulation Error Ratio) – коэффициент ошибок модуляции;
BER (Bit Error Ratio) – коэффициент битовых ошибок.
Приложение 2
к Методике измерения технических
параметров качества телерадиовещания
Схема проведения измерений параметров транспортного потока
Приложение 3
к Методике измерения технических
параметров качества телерадиовещания
Координаты узловых точек ограничительных масок для
спектральной плотности мощности выходного сигнала
радиопередатчика
Некритичная спектральная маска
Критичная спектральная маска
Отклонение от центральной частоты, МГц
Уровень мощности внеполосных составляющих спектра, дБ
Отклонение от центральной частоты, МГц
Уровень мощности внеполосных составляющих спектра, дБ
Минус 12
Минус 77,2
Минус 12
Минус 87,2
Минус 6
Минус 52,2
Минус 6
Минус 62,2
Минус 4,2
Минус 40,2
Минус 4,2
Минус 50,2
Минус 3,8
0
Минус 3,8
0
3,8
0
3,8
0
4,2
Минус 40,2
4,2
Минус 50,2
6
Минус 52,2
6
Минус 62,2
12
Минус 77,2
12
Минус 87,2
Вид ограничительной маски для спектральной плотности
мощности выходного сигнала радиопередатчика
Приложение 4
к Методике измерения технических
параметров качества телерадиовещания
форма
Протокол измерения

1. Таратқыштың иесі: ________________________________________________
2. Таратқыш орнатылған орын: ________________________________________
3. Координаттары:____________________________________________________
4. Өлшенетін таратқыштың деректері:
1) таратқыштың түрі: ________________________________________________
2) телевизиялық арна / орталық жиілік: ______________________________
3) таратқыштың қуаты: _______________________________________________
4) желінің жұмыс кестесі (БЖЖ, КЖЖ):_________________________________
5)таратушы антеннаның түрі: _________________________________________
6) таратушы антеннаны орнату биіктігі: ______________________________
7) таратушы антеннаны күшейту коэффициенті: _________________________
8) поляризациясы: ___________________________________________________
9) антенна-фидерлік жолдағы сомалық жоғалтулар: _____________________
10) Тиімді сәулелену қуаты (ТСҚ):____________________________________
5. Өлшеу аппаратурасы:
1) өлшеу қабылдағыштың түрі: ________________________________________
2) серийлық нөмірі: _________________________________________________
3) өлшеу антеннасының түрі: _________________________________________
4) қабылдау антеннасын күшейту коэффициенті: ________________________
5) қабылдаудың антанна-фидерлік жолындағы сомалық жоғалтулар:________
Өлшеу мерзімі: ______________________________________________________
Өлшеу жүргізгендер: _________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә. болған кезде)
Өлшеу нәтижелері:
1-кесте. Эфирлік аналогтық теледидарды қабылдау нүктесінде өлшеу нәтижелері (дала өлшеулері)
р/с №
Өлшеулер жүргізілгенорын, координаттары
Таратқыштан арақашықтығы, км
Елді-мекен сипаттамасы, ауа райының жағдайы
Өлшенген мәндері
Ескертпе
Өріс керінеуінің мәндері, дБмкВ/м
Сигнал/шуыл қатынас, дБ
Жиіліктің ауытқуы
Бейнелеудің салмақ түсетінінен, Гц
Дыбыстың салмақ түсетінінен, Гц
өлшенген
есепті (ITU-R P. 525/526)
1.
2.
2-кесте. Эфирлік цифрлық теледидарды қабылдау нүктесінде өлшеу нәтижелері (дала өлшеулері)
р/с №
Өлшеулер жүргізілгенорын, координаттары
Таратқыштан арақашықтығы, км
Елді-мекен сипаттамасы, ауа райының жағдайы
Өлшенген мәндері
Ескертпе
Өріс керінеуінің мәндері, дБмкВ/м
BER
MER
C/N
өлшенген
есепті (ITU-R P. 525/526)
1
2
3-кесте. Өлшеу нәтижелері _____________________________________
р/с №
Өлшемдердің атауы
Жол берілетін ауытқу
Өлшенген мәні
1
2
3
4
1
2
Қорытындылар
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мерзімі _____________________ _______________________
(қолдар)
Телерадио хабарларын
тарату сапасының техникалық
өлшемдерін өлшеу әдістемесіне
5-қосымша
Сигналдың өлшемдерін қабылдау нүктесінде өлшеу жүргізу схемасы
Телерадио хабарларын
тарату сапасының техникалық
өлшемдерін өлшеу әдістемесіне
6-қосымша
БС арналық күшейткішті (конверторды) тарату және таңдау арнасында АЖС тегіссіздігі, жанама кедергіге көрініс радиосигналына қатынасын анықтаудың құрылымдық схемасы
Ескерту:

1. Владелец радиопередатчика: _______________________________________
2. Место установки радиопередатчика: ________________________________
3. Координаты: ______________________________________________________
4. Данные измеряемого радиопередатчика:
1) тип радиопередатчика: ____________________________________________
2) телевизионный канал / центральная частота: _______________________
3) мощность радиопередатчика: _______________________________________
4) режим работы сети (одночастотная сеть - ОЧС, многочастотная сеть-
МЧС):________________________________________________________________
5) тип передающей антенны: __________________________________________
6) высота установки передающей антенны: _____________________________
7) коэффициент усиления передающей антенны: _________________________
8) поляризация: _____________________________________________________
9) суммарные потери в антенно-фидерном тракте: ______________________
10) эффективная излучаемая мощность (ЭИМ): __________________________
5. Измерительная аппаратура:
1) тип измерительного приемника: ____________________________________
2) серийный номер: __________________________________________________
3) тип измерительной антенны: _______________________________________
4) коэффициент усиления приемной антенны: ___________________________
5) суммарные потери в антенно-фидерном тракте приема: _______________
Дата измерения: _____________________________________________________
Кто проводил измерения: _____________________________________________
(должность, Ф.И.О при его наличии)
Результаты измерений:
Таблица 1. Результаты измерений эфирного аналогового телевидения в
точке приема (полевые измерения)
№ п/п
Место проведения измерений, координаты
Расстояние от радиопередатчика, км
Характеристика местности, погодные условия
Измеренные значения
Примечание
значения напряженности поля, дБмкВ/м
Отношение сигнал/шум, дБ
Отклонение частоты
от несущей изображения, Гц
частота от несущей звука, Гц
измеренное
Расчетное (ITU-R P. 525/526)
1.
2.
Таблица 2. Результаты измерений эфирного цифрового телевидения в
точке приема (полевые измерения)
№ п/п
Место проведения измерений, координаты
Расстояние от радиопередатчика, км
Характеристика местности, погодные условия
Измеренные значения
Примечание
значения напряженности поля, дБмкВ/м
BER
MER
C/N
измеренное
Расчетное (ITU-R P. 525/526)
1
2
Таблица 3. Результаты измерений _____________________________________
№ п/п
Наименование параметра
Допустимое отклонение
Измеренное значение
1
2
3
4
1
2
Выводы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата_____________________ _______________________
(подписи)
Приложение 5
к Методике измерения технических
параметров качества телерадиовещания
Схема проведения измерений параметров сигнала в
точке приема
Приложение 6
к Методике измерения технических
параметров качества телерадиовещания
Структурная схема определения отношения радиосигнала
изображения к побочным помехам, неравномерности АЧХ в
канале распределения и избирательности канального
усилителя (конвертора) ГС
Примечание:

Қабылдау арнасының бейнелеу радиосигналының салмақ түсетін жиілігінде 1 жоғары жиілікті генератордан сумматор арқылы БС кіруіне өзгертілмеген радиосигнал беріледі. Дыбыстық сүйемелдеу радиосигналының жиілігінде 2 жоғары жиілікті генератордан өзгертілмеген радиосигнал беріледі, оның кернеу деңгейі 1-генератордың радиосигналы деңгейінен 10 дБ-ға төмен болады. БС арналық күшейткіші (конвертор) АРҚ режиміне қойылады.
Тиімді мәндерді өлшеу режимінде іріктемелі қысқа вольтметр БС шығуына ауыстырылады және радиосигналдың кернеу деңгейі бөлу арнасының бейнелеу радиосигналының жиілігінде өлшенеді.
Телерадио хабарларын
тарату сапасының техникалық
өлшемдерін өлшеу әдістемесіне
7-қосымша
ЖМ ӨЖЖ хабар тарату мен бейне радиосигналдарының салмақ түсетін жиілік мәнінің нақты мәнінен ауытқуын анықтауға арналған құрылымдық схема
Ескерту:
Аттенюатор ең жоғары өшу режиміне орнатылады. Сигналдардың генераторы қабылдау арнасының бейнелеу радиосигналының салмақ түсетін жиілігі күйіне келтіріледі. Генератордың жиілігі жиілікті өлшегішпен өлшенеді.
Өлшеулер БС түрлі жұмыс жағдайлары кезінде (климат жағдайларының өзгеруі, желі кернеуінің өзгеруі) қайталанады. Өлшеулердің нәтижелері ретінде жиіліктің нақты мәнінен ауытқуынан алынған ең үлкен мәні алынады.
ЖМ ӨЖЖ хабар тарату радиосигналын өзгерткен кезде салмақ түсетін жиіліктің нақты мәнінен ауытқуы ұқсас өлшенеді.
Телерадио хабарларын
тарату сапасының техникалық
өлшемдерін өлшеу әдістемесіне
8-қосымша
Бейнелеу радиосигналының белдеуден тыс кедергіге қатысын және бейнелеу арнасының өлшемдерін өлшеуге арналған құрылымдық схема.
Ескерту:
Модулятордың бейнелеу арнасының кіруіне телевизиялық өлшеу сигналдарының генераторынан 2Т синусквадраттық импульс және тікбұрышты импульс элеметтерін қамтитын мерзімді өлшеу сигнал беріледі. Телевизиялық өлшеу демодуляторы бөлу арнасы бейнелеу радиосигналының салмақ түсетін жиілігіне күйге келтіріледі. Амплитудалық модуляцияның коэффициенті 50%-ға орнатылады. Демодулятордың шығуындағы бейнесигналдың қарқыны 1,0 В орнатылады.
Телевизиялық өлшеу сигналдарының бұрмалаулар талдағышының көмегімен K-фактордың мәні пайызбен өлшенеді.
Телерадио хабарларын
тарату сапасының техникалық
өлшемдерін өлшеу әдістемесіне
9-қосымша
Сигналдар жиілігі диапазонын өлшеудің құрылымдық схемасы
Бағытталған тармақтағыш (БТ) қажет болған кезде пайдаланылады.
Ескерту:
Сынақтан өткізілетін құрылғының кіруіне генератордан жиіліктердің кіріс диапазонының орталық жиілігіне сәйкес жиілікпен және мәндері сынақтан өткізілетін құрылғының ерекшелігінде берілген ең жоғары қуат деңгейімен модульденбеген сигнал беріледі.
Жиілік өлшегішпен және қуат өлшегішпен сынақтан өткізілетін құрылғы шығыс сигналының сәйкесінше жиілігі мен қуатының мәні өлшенеді.
Телерадио хабарларын
тарату сапасының техникалық
өлшемдерін өлшеу әдістемесіне
10-қосымша
Сынақтан өткізілетін құрылғы (таратушы құрылғы, жиілікті өндегіш) кіруінің келіспеушілігі өшуін өлшеу схемасы
Ескерту:

На вход ГС от высокочастотного генератора 1 через сумматор на несущей частоте радиосигнала изображения канала приема подают немодулированный радиосигнал. От высокочастотного генератора 2 на частоте радиосигнала звукового сопровождения подают немодулированный радиосигнал, уровень напряжения которого на 10 дБ ниже уровня радиосигнала от генератора 1. Канальный усилитель (конвертор) ГС устанавливают в режим автоматического регулирования усиления.
Селективный микровольтметр в режиме измерения эффективных значений переключают на выход ГС и на частоте радиосигнала изображения канала распределения измеряют уровень напряжения радиосигнала.
Приложение 7
к Методике измерения технических
параметров качества телерадиовещания
Структурная схема определения отклонения
от номинального значения несущей частоты радиосигналов
изображения и ОВЧ ЧМ вещания
Примечание:
Аттенюатор устанавливается в режим максимального затухания. Генератор сигналов настраивается на несущую частоту радиосигнала изображения канала приема. Частотомером измеряется частота генератора.
Измерения повторяют при различных условиях работы ГС (изменение климатических условий, изменение напряжения сети). За результат измерений принимается наибольшее из полученных значений отклонения частоты от номинального значения.
Отклонение от номинального значения несущей частоты при конвертировании радиосигнала ОВЧ ЧМ вещания измеряется аналогично.
Приложение 8
к Методике измерения технических
параметров качества телерадиовещания
Структурная схема определения отношения
радиосигнала изображения к внеполосной помехе и измерения
параметров канала изображения
Примечание:
На вход канала изображения модулятора от генератора телевизионных измерительных сигналов подается измерительный периодический сигнал, синусквадратичный импульс 2Т и прямоугольный импульс. Телевизионный измерительный демодулятор настраивают на несущую частоту радиосигнала изображения канала распределения. Коэффициент амплитудной модуляции устанавливают 50%. Размах видеосигнала на выходе демодулятора устанавливают 1,0 В.
С помощью анализатора искажений телевизионных измерительных сигналов измеряют в процентах значение K-фактора
Приложение 9
к Методике измерения технических
параметров качества телерадиовещания
Структурная схема измерения диапазона частот сигналов
Направленный ответвитель (НО) использовать при необходимости.
Примечание:
От генератора на вход испытуемого устройства подается немодулированный сигнал с частотой, соответствующей центральной частоте входного диапазона частот, и с максимальным уровнем мощности, значения которых приведены в спецификации испытуемого устройства.
Частотомером и измерителем мощности измеряются соответственно значение частоты и мощности выходного сигнала испытуемого устройства.
Приложение 10
к Методике измерения технических
параметров качества телерадиовещания
Схема измерения затухания несогласованности входа
испытуемого устройства (передающего устройства,
преобразователя частоты)
Примечание:

Өлшеу қондырғысынан діңгектің орталық жиілігіне қатысты жиіліктің ауытқуы ±0,5
F сигналын беру, мұндағы
F - діңгек белдеуінің еңі мен мәні 46-тармақта алынған шығыс сигналы қуатының деңгейі Pвых1дБ тең болатын қуат деңгейі.
Телерадио хабарларын
тарату сапасының техникалық
өлшемдерін өлшеу әдістемесіне
11-қосымша
Сынақтан өткізілетін құрылғының шығуына арналған (таратушы құрылғы, жиілікті өндегіш) тік толқын коэффициентін өлшеу схемасы
Ескерту:
Осындай өлшеу кезінде сынақтан өткізілетін құрылғы сөндірілуі тиіс.
Сынақтан өткізілетін құрылғының шығуына тарату мен шағылту коэффициенттерінің модулін өлшегіштен шығыс жиіліктер диапазонының орталық диапазонына қатысты жиіліктің ауытқуы ±0,5
F өлшеу сигналын беру, мұнда
F - шығыс жиіліктердің диапазоны.
Сынақтан өткізілетін құрылғы шығуының тік толқын коэффициентін өлшеу.
Телерадио хабарларын
тарату сапасының техникалық
өлшемдерін өлшеу әдістемесіне
12-қосымша
Сынақтан өткізілетін құрылғының жанама сәулелену деңгейін өлшеу схемасы
Ескерту:
Егер өлшеу кезінде БТ пайдаланса, өлшенетін жиіліктер диапазонындағы БТ өтпелі әлсіреуін ескеру қажет. Жиіліктер мен шығу және кіру сигналдарының мәндерін 45-тармаққа сәйкес белгілеу.
1) Спектрді талдағышпен 1 - 18 ГГц жиілік диапазонында және 4 кГц рұқсат белдеуінде сынақтан өткізілетін құрылғы шығыс сигналының деңгейіне қатысты жаңа сәулелену деңгейін өлшеу.
2) Кіріс сигналы қуатының деңгейін шығыс сигналы қуатының деңгейі ең жоғары мәнінен 10 дБ кем болатын деңгейге дейін азайту.
Телерадио хабарларын
тарату сапасының техникалық
өлшемдерін өлшеу әдістемесіне
13-қосымша
Сынақтан өткізілетін құрылғының шығуында интермодуляция өнімдерінің деңгейін өлшеу схемасы
Ескерту:
Екі генератордан жиіліктердің шығыс диапазоны орталық жиіліктен бір сигнал үшін +1 МГц –те және екіншіге минус 1 МГц –те орналасқан жиілікпен қуат деңгейі бірдей модульденбеген сигналдар беру. Шығыс сигналдары қуатынын деңгейін сынақтан өткізілетін құрылғының шығыс сигналдары қуатының сомалық деңгейі сынақтан өткізілетін құрылғының ерекшелігінде көрсетілген шығыс қуатының ең жоғары мәнінен 10 дБ - ға төмен болатындай белгілеу. Шығыс сигналдырының мәндері болып сынақтан өткізілетін құрылғының шығыс жиіліктерінің кез келген диапазоны орнатылады.
Спектрді талдағышпен сынақтан өткізілетін құрылғы шығыс сигналдарының деңгейіне қатысты интермодуляция өнімдерінің деңгейін өлшеу.
Телерадио хабарларын
тарату сапасының техникалық
өлшемдерін өлшеу әдістемесіне
14-қосымша
Радиосигналдың салмақ түсетін жиілігінің девиацияларын өлшеу схемасы

От измерительной установки подается сигнал с девиацией частоты ±0,5
F относительно центральной частоты ствола, где
F - ширина полосы ствола и с уровнем мощности, при котором уровень мощности выходного сигнала равен Pвых1дБ, значение которого получено в пункте 46.
Приложение 11
к Методике измерения технических
параметров качества телерадиовещания
Схема измерения коэффициента стоячей волны для выхода
испытуемого устройства (передающего устройства или
усилителя мощности)
Примечание:
При данном измерении испытуемое устройство должно быть выключено.
На выход испытуемого устройства от измерителя модуля коэффициентов передачи и отражения подается измерительный сигнал с девиацией частоты ±0,5
F относительно центральной частоты диапазона выходных частот, где
F - диапазон выходных частот.
Измеряется коэффициент стоячей волны выхода испытуемого устройства.
Приложение 12
к Методике измерения технических
параметров качества телерадиовещания
Схема измерения уровня побочных излучений испытуемого
устройства
Примечание:
Если при измерении используется НО, то в этом случае необходимо учитывать переходное ослабление НО в измеряемом диапазоне частот. Значения частот и мощностей входных и выходных сигналов установить в соответствии с пунктом 45.
1) Анализатором спектра измеряется уровень побочных излучений относительно уровня выходного сигнала испытуемого устройства в диапазоне частот 1 - 18 ГГц и в полосе разрешения 4 кГц.
2) Уровень мощности входного сигнала уменьшается до уровня, при котором уровень мощности выходного сигнала будет на 10 дБ меньше максимального значения.
Приложение 13
к Методике измерения технических
параметров качества телерадиовещания
Схема измерения уровня продуктов интермодуляции на
выходе испытуемого устройства
Примечание:
От двух генераторов подается немодулированные сигналы с частотами, отстоящими от центральной частоты входного диапазона частот на + 1 МГц для одного сигнала и на минус 1 МГц для другого с одинаковыми уровнями мощности. Установить такой уровень мощности входных сигналов, при котором суммарный уровень мощности выходных сигналов испытуемого устройства будет на 10 дБ ниже максимального значения выходной мощности, указанной в спецификации испытуемого устройства. Значения частот выходных сигналов могут быть установлены любые из диапазона выходных частот испытуемого устройства;
Анализатором спектра измеряется уровень продуктов интермодуляции относительно уровня выходных сигналов испытуемого устройства.
Приложение 14
к Методике измерения технических
параметров качества телерадиовещания
Схема измерений девиации частоты несущей радиосигнала

1 –төмен жиілікті сигналдар генераторы; 2 – радиотартқыш; 3 – бағытталған тармақтану; 4 – антенна немесе оның баламасы; 5 – девиометр
Ескерту:
Девиация жиілігін өлшегішті Радиосигналдың салмақ түсетін жиілігіне қатысты күйге келтіріледі. Жиіліктің модуляциясын өлшеу режимі белгіленеді.
Дыбыстық жиіліктер генераторынан таратқыштың кіруіне 0 дБ деңгейімен жиілігі 1000 Гц синусоидты сигнал беріледі. Бұл ретте деңгейді реттегіш ең төменгі өшу қалпына қойылады. Деңгейі "дыбыс деңгейін" өлшеу режимінде құралмен бақыланады. Қозғалтқыштың шығыс деңгейінің реттегішімен номиналдық мәнге тең девиация орнатылады (± 75 кГц).
Девиация деңгейі "жиілік девиациясы" режимінде құралмен бақыланады.
Телерадио хабарларын
тарату сапасының техникалық
өлшемдерін өлшеу әдістемесіне
15-қосымша
Сигнал/шуыл қатынасының номиналды мәндері
Модуляциясы
Кодтау жылдамдылығы

1 – генератор низкочастотных сигналов; 2 – радиопередатчик; 3 – направленный ответвитель; 4 – антенна или ее эквивалент; 5 – девиометр
Примечание:
Измеритель девиации частоты настраивается на несущую частоту радиосигнала. Устанавливается режим измерения частотной модуляции.
На вход радиопередатчика от генератора звуковых частот подается синусоидальный сигнал частотой 1000 Гц с уровнем 0 дБ. При этом регулятор уровня устанавливается в положение минимального затухания. Уровень контролируется прибором в режиме измерения "уровень звука" Регулятором выходного уровня возбудителя устанавливается девиация, равная номинальному значению (± 75 кГц).
Уровень девиации контролируется прибором, в режиме "девиация частоты".
Приложение 15
к Методике измерения технических
параметров качества телерадиовещания
Номинальные значения отношения сигнал/шум
Модуляция
Скорость кодирования

25,4
Ескерту:
QAM (Quadrature Amplitude Modulation) – квадратуралық (амплитудалық) модуляция;
QPSK (Quadrature Phase Shift Keying) – квадратуралық фазалық модуляция.

25,4
Примечание:
QAM (Quadrature Amplitude Modulation) – квадратурная (амплитудная) модуляция;
QPSK (Quadrature Phase Shift Keying) – квадратурная фазовая модуляция.