Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 11 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 ақпанда № 13218 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз!
Әлеуметтік салада мемлекеттік қызметтер көрсету жүйесін және қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру жүйесін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің өзгерістер енгізілетін шешімдерінің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына баспа және электрондық түрде жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін тізбеге 3-қосымшаның 28-тармағын және 6-қосымшаның 65, 66, 67, 68 және 69-тармақтарын қоспағанда, 2016 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т. Дүйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
_____________ А. Дауылбаев
2016 жылғы 22 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_____________ А. Сәрінжіпов
2016 жылғы 18 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
_____________ А.Исекешев

О внесении изменений в некоторые решения Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 12 января 2016 года № 11. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2016 года № 13218.
В целях совершенствования системы оказания государственных услуг в социальной сфере и системы обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Перечень решений Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – перечень) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 марта 2016 года, за исключением пункта 28 приложения 3 и пунктов 65, 66, 67, 68 и 69 приложения 6 к перечню, которые вводятся в действие с 1 января 2016 года, и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Генеральный прокурор
Республики Казахстан
_____________ А. Даулбаев
22 января 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и
науки Республики Казахстан
_____________ А. Саринжипов
18 января 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
_____________ А. Исекешев

2016 жылғы 20 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
2016 жылғы 26 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы № 11 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрлігінің өзгерістер енгізілетін
шешімдерінің тізбесі
1. "Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдерді есептеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 4 мамырдағы № 168-ө-м бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7706 болып тіркелген, 2012 жылғы 11 тамызда № 495-500 (27573) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті есептеу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті есептеу қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдерді есептеу қағидасында:
2-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті есептеу тәртібі";
4-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"(n + x) – ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті тағайындауға өтініш білдірген (қайта есептеген) жыл.";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек (АТ) ай сайынғы төлем мөлшерін (АСТМ) ЕТЖжинаққа көбейту арқылы айқындалады:
АТ = АСТМ * ЕТЖжинақ

20 января 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ Е. Досаев
26 января 2016 года
Приложение к приказу
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 12 января 2016 года № 11
Перечень решений Министерства здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 мая 2012 года № 168-ө-м "Об утверждении Правил исчисления ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7706, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 11 августа 2012 года № 262-263 (27081-27082)):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил исчисления социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства согласно приложению 1 к настоящему приказу.";
в Правилах исчисления ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства, утвержденных указанным приказом:
заголовок раздела 2 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок исчисления социальной помощи в виде ежемесячных выплат";
абзац пятый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"(n + x) – год обращения за назначением социальной помощи в виде ежемесячных выплат (перерасчета).";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Социальная помощь в виде ежемесячных выплат (ЕВ) гражданину Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства, определяется путем умножения размера ежемесячного платежа (РЕП) на МЗПнак:
ЕВ = РЕП * МЗПнак.

6. Бір азаматқа екі немесе одан да көп рет зиян келтірілген жағдайда, ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек мөлшері сәйкесінше екі немесе одан да көп рет есептеледі және алынған екі немесе одан да көп АТ соңғы АТ айқындау үшін қосылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек мөлшерін жыл сайын арттыру Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі ұсынатын келесі 3 жылға арналған жылдық инфляцияның болжамды деңгейінің негізінде жүзеге асырылады.".
2. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 03.08.2017 № 232 бұйрығымен
3. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 02.12.2016 № 1022 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының уәкілетті ұйыммен салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттары туралы ақпарат алмасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2014 жылғы 29 қазандағы № 202 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9896 болып тіркелген, 2015 жылғы 26 ақпандағы № 38 (28516) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясымен салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттары туралы ақпарат алмасу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясымен салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттары туралы ақпарат алмасу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының уәкілетті ұйыммен салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттары туралы ақпарат алмасу қағидалары осы тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.06.2023 № 213 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. "Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11110 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 10 маусымда жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидалары осы тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
7. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.06.2020 № 217 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. В случае причинения вреда одному и тому же гражданину два и более раз, размер социальной помощи в виде ежемесячных выплат исчисляется соответственно два и более раз, и полученные две и более ЕВ складываются для определения конечной ЕВ";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Ежегодное повышение размера социальной помощи в виде ежемесячных выплат осуществляется на основе прогнозного уровня годовой инфляции на последующие 3 года, предоставляемого Национальным Банком Республики Казахстан.".
2. Утратил силу приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 03.08.2017 № 232.
3. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 02.12.2016 № 1022 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 октября 2014 года № 202 "Об утверждении Правил обмена информацией единого накопительного пенсионного фонда с уполномоченной организацией об индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9896, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 26 февраля 2015 года № 38 (27914)):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил обмена информацией единого накопительного пенсионного фонда с Государственной корпорацией "Правительство для граждан" об индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей)";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила обмена информацией единого накопительного пенсионного фонда с Государственной корпорацией "Правительство для граждан" об индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей).";
Правила обмена информацией единого накопительного пенсионного фонда с уполномоченной организацией об индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей), утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню.
5. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.06.2023 № 213 (вводится в действие с 01.07.2023).
6. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 "Об утверждении Правил предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат, государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, государственных специальных пособий из уполномоченной организации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11110, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 10 июня 2015 года):
Правила предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат, государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, государственных специальных пособий из уполномоченной организации, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню.
7 Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.06.2020 № 217 (вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит опубликованию).

8. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 05.12.2024 № 447 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрлігінің өзгерістер
енгізілетін шешімдерінің тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2014 жылғы 22 қаңтардағы
№ 12-ө бұйрығына
1-қосымша
Салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары,
міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын және
міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы
жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт
жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізімін қалыптастыру
қағидалары
1. Осы Салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізімін қалыптастыру қағидалары "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бiрыңғай тiзiмiн (бұдан әрi – бiрыңғай тiзiм), салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын (бұдан әрі – дерекқор) қалыптастыру тәртiбiн айқындайды.
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – БЖЗҚ) күн сайын беретiн мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы жаңадан жасалған және қолданысы тоқтатылған шарттар туралы мәліметтердің негізінде бірыңғай тізімді қалыптастырады және күн сайын дерекқорды жаңартып отырады.
3. Бірыңғай тізім әрбір салымшы (алушы) бойынша мынадай:
1) салымшының (алушының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, туған жері, жынысы, тұрғылықты жерінің мекенжайы, азаматтығы;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы және нөмірі, көрсетілген құжаттардың берілген күні және оларды берген органның атауы;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі және берілген күні өзгергені туралы;
4) азаматтығының өзгергені, бірыңғай тізімдегі міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттардың ашылғаны немесе жабылғаны туралы;

8. Утратил силу приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.12.2024 № 447 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к перечню решений Министерства
здравоохранения и социального развития
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения
Приложение 1
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 января 2014 года № 12-ө
Правила формирования базы данных вкладчиков (получателей) по
обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным
пенсионным взносам и единого списка физических лиц, заключивших
договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных
пенсионных взносов, обязательных профессиональных
пенсионных взносов
1. Настоящие Правила формирования базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и определяют порядок формирования единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов (далее - единый список), базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам (далее - база данных).
2. Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) на основании полученных от ежедневно передаваемых единым накопительным пенсионным фондом (далее - ЕНПФ) сведений о вновь заключенных и прекративших действие договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, формирует единый список и ежедневно обновляет базу данных.
3. Единый список содержит следующие персонифицированные данные по каждому вкладчику (получателю):
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, место рождения, пол, адрес места жительства, гражданство вкладчика (получателя);
2) серия и номер документа, удостоверяющего личность, дата выдачи указанных документов и наименование выдавшего их органа;
3) об изменении номера и даты выдачи документа, удостоверяющего личность;
4) об изменении гражданства, открытии или закрытии договоров о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином списке;

5) салымшы (алушы) деректемелерінің, мәртебесінің өзгергені туралы дербестендірілген деректерді қамтиды.
4. Дерекқор әрбiр салымшы (алушы) бойынша дербестендірілген деректерден басқа, осы қағидалардың 3-тармағында көрсетілген мынадай:
1) аударылған міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және (немесе) өсімпұлдар, сондай-ақ белгіленген нормативтік құқықтық актілерге сәйкес оларды қайтару туралы;
2) белгіленген нормативтік құқықтық актілерге сәйкес агенттің атауы мен деректемелерін қоса алғанда, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер туралы;
3) зейнетақы жинақтарының сомасы туралы мәлiметтерді қамтиды.
5. Мемлекеттік корпорация бірыңға БЖЗҚ-дан алынған мәліметтердің негізінде Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар туралы мәліметтердің бірыңғай тізімге енгізілгені немесе енгізілмегені туралы хаттаманы (бұдан әрі – Хаттама) БЖЗҚ-ға жібереді.
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар туралы мәліметтерді енгізуден бас тартылған жағдайда, Хаттама Мемлекеттік корпорация мен БЖЗҚ арасындағы Ақпарат алмасу туралы шартқа сәйкес енгізілмеу себебін көрсете отырып, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы енгізілмеген шарттар туралы ақпаратты қамтуға тиіс.
6. Мемлекеттік корпорация БЖЗҚ-мен бірге салымшыларда (алушыларда) міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебiнен кемінде бір жеке зейнетақы шотының болуын қамтамасыз етеді.
Бұрын жасалған міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт болған жағдайда, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылатын жеке тұлға және жаңа агент міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есепке алу бойынша жаңа жеке зейнетақы шотын ашпастан, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа қосылу туралы өтінішке қол қояды.
Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы жаңа шарт бойынша келіп түскен міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, инвестициялық табыс, өсімпұл және өзге де түсімдер бұрын жасалған міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың негізінде ашылған салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотында есепке алынады.

5) об изменении реквизитов, статуса вкладчика (получателя).
4. База данных, помимо персонифицированных данных по каждому вкладчику (получателю), указанных в пункте 3 настоящих правил, содержит следующие сведения:
1) о перечисленных обязательных пенсионных взносах, обязательных профессиональных пенсионных взносах и (или) пени, а также их возврата в соответствии с установленными нормативными правовыми актами;
2) об агентах по уплате обязательных профессиональных пенсионных взносов, включая наименование и реквизиты агента в соответствии с установленными нормативными правовыми актами;
3) о сумме пенсионных накоплений.
5. Государственная корпорация на основании полученных от ЕНПФ сведений направляет в ЕНПФ Протокол о включении или не включении сведений о договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый список (далее - Протокол).
В случае отказа во включении сведений о договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносах, Протокол должен содержать информацию о не включенных договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с указанием причины не включения в соответствии с Договором об обмене информацией между Государственной корпорацией и ЕНПФ.
6. Государственная корпорация совместно с ЕНПФ обеспечивает наличие у вкладчиков (получателей) не более одного индивидуального пенсионного счета за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов.
При наличии ранее заключенного договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных профессиональных пенсионных взносов физическое лицо, за которое перечисляются обязательные профессиональные пенсионные взносы, и новый агент подписывают заявление о присоединении к договору о пенсионном обеспечении за счет обязательных профессиональных пенсионных взносов, без открытия нового индивидуального пенсионного счета по учету обязательных профессиональных пенсионных взносов.
Обязательные профессиональные пенсионные взносы, инвестиционный доход, пеня и иные поступления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, поступившие по новому договору о пенсионном обеспечении за счет обязательных профессиональных пенсионных взносов, учитываются на индивидуальном пенсионном счете вкладчика (получателя), открытом на основании ранее заключенного договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных профессиональных пенсионных взносов.

7. Мемлекеттік корпорация күн сайын БЖЗҚ-мен міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізіміндегі салымшылардың (алушылардың) деректемелерін Жеке тұлғалардың мемлекеттік дерекқорындағы мәліметтерімен салыстырып тексеруді жүргізеді.
8. Салымшылардың (алушылардың) деректемелерінде: тегінде, атында, әкесінің атында (бар болса), туған күнінде, ЖСН мен жынысында айырмашылықтар анықталған кезде Мемлекеттік корпорация салымшының деректемелерін Жеке тұлғалардың мемлекеттік дерекқорындағы деректермен сәйкестікке келтіреді.
9. Салымшының (алушының) деректемелері өзгергені туралы мәліметтерді БЖЗҚ-ға беру ақпаратты жеткізудің автоматтандырылған қаржы жүйесін пайдалана отырып, Мемлекеттік корпорация мен БЖЗҚ арасындағы шартқа сәйкес айқындалған электрондық тәсілмен бірыңғай тізімге өзгерістерді енгізген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.
10. БЖЗҚ Мемлекеттік корпорациядан салымшының (алушының) деректемелері өзгергені туралы мәліметтерді алған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей БЖЗҚ-ның автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне өзгерістер енгізеді.
11. Жыл сайын есептіден кейінгі жылдың 1 наурызына дейін Мемлекеттік корпорация мен БЖЗҚ арасында дерекқорды салымшылардың (алушылардың) мәртебелерін ескере отырып, уәкілетті мемлекеттік органның Орталықтандырылған дерекқорындағы олардың деректемелеріне сәйкестігін салыстырып тексеру жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрлігінің өзгерістер
енгізілетін шешімдерінің тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2014 жылғы 22 қаңтардағы
№ 12-ө бұйрығына
2-қосымша
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының "Азаматтарға арналған
үкімет" мемлекеттік корпорациясына салымшылармен (алушылармен)
міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы
жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы жасалған
және қолданысын тоқтатқан шарттар жөніндегі мәліметтерді
электрондық құжат айналымын пайдалана отырып ұсыну қағидалары
1. Осы Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына салымшылармен (алушылармен) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы жасалған және қолданысын тоқтатқан шарттар жөніндегі мәліметтерді электрондық құжат айналымын пайдалана отырып ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) салымшылармен (алушылармен) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы жасалған және қолданысын тоқтатқан шарттар жөніндегі мәліметтерді электрондық құжат айналымын пайдалана отырып ұсыну тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.

7. Государственная корпорация ежедневно производит сверку реквизитов вкладчиков (получателей) в едином списке физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с ЕНПФ, со сведениями, имеющимися в Государственной базе данных физических лиц.
8. При выявлении расхождений в реквизитах вкладчиков (получателей): фамилии, имени, отчества (при наличии), даты рождения, ИИН и пола Государственная корпорация приводит реквизиты вкладчика в соответствие с данными Государственной базы данных физических лиц.
9. Передача сведений об изменении реквизитов вкладчика (получателя) в ЕНПФ осуществляется электронным способом, определенным в соответствии с договором между Государственной корпорацией и ЕНПФ, с использованием финансовой автоматизированной системы транспорта информации не позднее одного рабочего дня, следующего за днем внесения изменений в единый список.
10. ЕНПФ не позднее одного рабочего дня, следующего за днем получения сведений об изменении реквизитов вкладчика (получателя) из Государственной корпорации, вносит изменения в автоматизированную информационную систему ЕНПФ.
11. Ежегодно до 1 марта года, следующего за отчетным, между Государственной корпорацией и ЕНПФ производится сверка баз данных на соответствие реквизитов вкладчиков (получателей) с учетом их статусов в Централизованной базе данных уполномоченного государственного органа.
Приложение 2
к перечню решений Министерства
здравоохранения и социального развития
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения
Приложение 2
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 января 2014 года № 12-ө
Правила представления единым накопительным пенсионным фондом
Государственной корпорации "Правительство для граждан" сведений
о заключенных и прекративших действие с вкладчиками
(получателями) договорах о пенсионном обеспечении за счет
обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных
пенсионных взносов с использованием электронного
документооборота
1. Настоящие Правила представления единым накопительным пенсионным фондом Государственной корпорации "Правительство для граждан" сведений о заключенных и прекративших действие с вкладчиками (получателями) договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с использованием электронного документооборота разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и определяют порядок и сроки представления единым накопительным пенсионным фондом Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) сведений о заключенных и прекративших действие с вкладчиками (получателями) договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с использованием электронного документооборота.

2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры күн сайын Мемлекеттік корпорацияға салымшылармен (алушылармен) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы жасалған және қолданысы тоқтатылған шарттар жөніндегі мәліметтерді осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағымдағы және алдағы жұмыс күні үшін береді.
3. Мәліметтерді беру күн сайын Мемлекеттік корпорация мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры арасындағы шартқа сәйкес айқындалған электрондық тәсілмен ақпаратты жеткізудің автоматтандырылған қаржы жүйесі пайдаланыла отырып, Астана қаласының ағымдағы күнгі уақытының 23 сағат 30 минутынан кешіктірілмей жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік корпорация мәліметтер келіп түскен күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына осы мәліметтердің Мемлекеттік корпорацияға келіп түскені туралы куәландыратын электрондық хабарламаны және Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар жөніндегі мәліметтердің бірыңғай тізімге енгізілгені немесе енгізілмегені туралы хаттаманы жібереді.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік
корпорациясына салымшылармен (алушылармен)
міндетті зейнетақы жарналары, міндетті
кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен
зейнетақымен қамсыздандыру туралы жасалған
және қолданысын тоқтатқан шарттар жөніндегі
мәліметтерді электрондық құжат айналымын
пайдалана отырып ұсыну қағидаларына
қосымша
нысан
20__ жылғы "__" ______ міндетті зейнетақы жарналары, міндетті
кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен
қамсыздандыру туралы жасалған және қолданылуы тоқтатылған
шарттар туралы мәліметтер
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Салымшының жынысы
Туған күні (жылы, айы, күні,)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Салымшының жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасалғаны жөніндегі мәліметтер
Салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотының нөмірі
Зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың қолданылуы тоқтатылған және жеке зейнетақы шотының жабылған күні (жылы, айы, күні)
Зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың қолданылуының тоқтатылу себебі
Нөмірі
Берілген күні (жылы, айы, күні)
Нөмірі
Берілген күні (жылы, айы, күні)
7
8
9
10
11
12
13
Ескертпе:
12, 13 – бағандар міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың қолданылуы тоқтатылған кезде толтырылуға міндетті.
13 – бағанда міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың қолданылуын тоқтатудың себебіне қарай тиісті белгі көрсетілуге тиіс:

2. Единый накопительный пенсионный фонд ежедневно передает в Государственную корпорацию сведения о заключенных и прекративших действие с вкладчиками (получателями) договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов за текущий и предшествующий рабочие дни по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
3. Передача сведений осуществляется ежедневно электронным способом, определенным в соответствии с договором между Государственной корпорации и единым накопительным пенсионным фондом с использованием финансовой автоматизированной системы транспорта информации, не позднее 23 часов 30 минут времени текущего дня города Астаны.
4. Государственная корпорация не позднее следующего рабочего дня со дня поступления сведений направляет в единый накопительный пенсионный фонд электронное уведомление, свидетельствующее о поступлении данных сведений в Государственную корпорацию, и Протокол о включении или не включении сведений о договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый список.
Приложение
к Правилам представления единым
накопительным пенсионным фондом
Государственной корпорации
"Правительство для граждан" сведений о
заключенных и прекративших действие с
вкладчиками (получателями) договорах о
пенсионном обеспечении за счет обязательных
пенсионных взносов, обязательных
профессиональных пенсионных взносов
с использованием электронного
документооборота
форма
Сведения о заключенных и прекративших действие с вкладчиками
(получателями) договорах о пенсионном обеспечении за счет
обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных
пенсионных взносов за "__"_______ 20__год
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Пол вклад-чика
Дата рождения (ГГГГММДД)
ИИН
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Данные документа, удостоверяющего личность вкладчика
Сведения о заключенном договоре о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов
Номер индивидуального пенсионного счета вкладчика (получателя)
Дата прекращения действия договора о пенсионном обеспечении и закрытия индивидуального пенсионного счета (ГГГГММДД)
Причина прекращения действия договора о пенсионном обеспечении
Но-мер
Дата выдачи (ГГГГММДД)
Номер
Дата выдачи (ГГГГММДД)
7
8
9
10
11
12
13
Примечание:
Графы 12, 13 обязательны к заполнению при прекращении действия договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов.
Графа 13 должна содержать соответствующее обозначение в зависимости от причины прекращения действия договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов:

1. Осы Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясымен салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттары туралы ақпарат алмасу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 34-бабы 9-тармағының 15) тармақшасына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттары туралы ақпаратты ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры мен Мемлекеттік корпорация арасында алмасуға жататын ақпарат:
1) салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша ашылған жеке зейнетақы шоттары туралы;
2) салымшылармен (алушылармен) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы жасалған және қолданысы тоқтатылған шарттар туралы;
3) өздерінің пайдасына міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары төленетін жеке тұлғалардың бірыңғай тізіміндегі (бұдан әрі – жеке тұлғалардың бірыңғай тізімі) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарға өзекті сипат беру туралы;
5) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан сақтандыру ұйымына зейнетақы төлемдерінің және (немесе) аударымдарының мөлшерлері туралы;
6) мүгедектердің орталықтандырылған дерекқорындағы салымшыда (алушыда) мүгедектіктің болуын белгілеу күні мен мерзімін растау туралы.
3. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры Мемлекеттік корпорацияға:
1) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей аталған айдың 1-күніндегі жағдай бойынша осы Қағидалардың 2-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген мәліметті, оның ішінде осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша инвестициялық табыс, сондай-ақ бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан сақтандыру ұйымына әрбір салымшы (алушы) бойынша зейнетақы төлемдерінің мөлшері және (немесе) аударымдары туралы мәліметті;
2) күн сайын, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ағымдағы және алдағы жұмыс күндеріне осы Қағидалардың 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мәліметті береді.
4. Мемлекеттік корпорация ұсынылған ақпарат негізінде:

1. Настоящие Правила обмена информацией единого накопительного пенсионного фонда с Государственной корпорацией "Правительство для граждан" об индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) пункта 9 статьи 34 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон) и определяют порядок предоставления единым накопительным пенсионным фондом информации Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) об индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей).
2. Информация, подлежащая обмену между единым накопительным пенсионным фондом и Государственной корпорацией:
1) об индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей), открытых по договорам о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов;
2) о заключенных и прекративших действие с вкладчиками (получателями) договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов;
3) об актуализации договоров о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином списке физических лиц, в пользу которых уплачены обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы (далее - единый список физических лиц).
4) о пенсионных накоплениях;
5) о размерах пенсионных выплат и (или) переводов в страховую организацию из единого накопительного пенсионного фонда;
6) о подтверждении наличия, даты установления и срока инвалидности у вкладчика (получателя) в централизованной базе данных инвалидов.
3. Единый накопительный пенсионный фонд передает в Государственную корпорацию:
1) ежеквартально, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, сведения по состоянию на 1 число данного месяца, указанные в подпунктах 4) и 5) пункта 2 настоящих Правил, в том числе по инвестиционному доходу, а так же сведения о размерах пенсионных выплат и (или) переводах в страховую организацию по каждому вкладчику (получателю) из единого накопительного пенсионного фонда, по форме согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам;
2) ежедневно сведения, указанные в подпункте 2) пункта 2 настоящих Правил, за текущий и предыдущий рабочие дни, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
4. Государственная корпорация на основании представленной информации формирует:

1) инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы мен есепті тоқсаннан кейінгі айдың 1-күніне бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырма туралы деректерді, оның ішінде Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа жеткен, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында зейнетақы жинақтары бар адамдар бойынша ақпаратты;
2) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың дербестендірілген есебін жүргізу үшін салымшылардың (алушылардың) дерекқорын және жеке тұлғалардың бірыңғай тізімін қалыптастырады.
5. Мемлекеттік корпорация осы Қағидалардың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген ақпаратты, түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жібереді.
6. Мемлекеттік корпорация күн сайын, өткен жұмыс күніне, осы Қағидалардың 2-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген ақпаратты бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жібереді.
7. Ақпарат алмасу осы Қағидаларда айқындалған мерзім бойынша электрондық тәсілмен жүзеге асырылады.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы
қорының "Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясымен
салымшылардың (алушылардың)
жеке зейнетақы шоттары туралы
ақпарат алмасу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы зейнетақы жинақтарының
сомасы және инвестициялық табыс туралы ақпарат
____________________________________________________
(зейнетақы жарналарының түрі көрсетіледі: міндетті зейнетақы
жарналары/міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары)
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Жеке сәйкестендіруші нөмірі
Жынысы
Шарттың нөмірі
Шарттың күні
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Есепті тоқсаннан кейінгі айдың 1-күніндегі жағдай бойынша зейнетақы жинақтарының сомасы, оның ішінде:
Инвестициялық табысты ескермегендегі зейнетақы жинақтарының сомасы
Инвестициялық табыс
9
10
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы
қорының "Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясымен
салымшылардың (алушылардың)
жеке зейнетақы шоттары туралы
ақпарат алмасу қағидаларына
2-қосымша
нысан
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан сақтандыру
ұйымына төленетін зейнетақы төлемдері мен аударымдары туралы
ақпарат
____________________________________________________
(зейнетақы жарналарының түрі көрсетіледі: міндетті зейнетақы
жарналары/міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары)
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Жынысы
Шарттың нөмірі
Шарттың күні
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Зейнетақы жинақтарының төлеу/аудару сомасы
Зейнетақы жинақтарын төлеу/аудару күні
Зейнетақы жинақтарын төлеу/аудару себептері*
9
10
11
Ескертпе:

1) данные о разнице между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений в едином накопительном пенсионном фонде на 1 число месяца, следующего за отчетным кварталом, в том числе информацию по лицам, достигающим пенсионного возраста, в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона, и имеющим пенсионные накопления в едином накопительном пенсионном фонде, сформированные за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов;
2) базу данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и единый список физических лиц, в том числе для ведения персонифицированного учета обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и (или) пени.
5. Государственная корпорация направляет в единый накопительный пенсионный фонд информацию, указанную в подпункте 3) пункта 2 настоящих Правил, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем ее поступления.
6. Государственная корпорация ежедневно, за прошедший рабочий день, направляет в единый накопительный пенсионный фонд информацию, указанную в подпункте 6) пункта 2 настоящих Правил.
7. Обмен информацией осуществляется электронным способом согласно срокам, определенным настоящими Правилами.
Приложение 1
к Правилам обмена информацией единого
накопительного пенсионного фонда
с Государственной корпорацией
"Правительство для граждан" об
индивидуальных пенсионных
счетах вкладчиков (получателей)
форма
Информация о сумме пенсионных накоплений и инвестиционном
доходе в едином накопительном пенсионном фонде
____________________________________________________
(указывается вид пенсионных взносов:
обязательные пенсионные взносы/ обязательные профессиональные
пенсионные взносы)
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Пол
Номер договора
Дата договора
1
2
3
4
5
6
7
8
Продолжение таблицы
Сумма пенсионных накоплений по состоянию на 1 число месяца, следующего за отчетным кварталом, в том числе
Сумма пенсионных накоплений без учета инвестиционного дохода
Инвестиционный доход
10
Приложение 2
к Правилам обмена информацией единого
накопительного пенсионного фонда
с Государственной корпорацией
"Правительство для граждан" об
индивидуальных пенсионных
счетах вкладчиков (получателей)
форма
Информация о пенсионных выплатах и переводах в страховую
организацию из единого накопительного пенсионного фонда
____________________________________________________________
(указывается вид пенсионных взносов:
обязательные пенсионные взносы/ обязательные профессиональные
пенсионные взносы)
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Пол
Номер договора
Дата договора
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Сумма выплаты /перевода пенсионных накоплений
Дата выплаты /перевода пенсионных накоплений
Причина выплаты /перевода пенсионных накоплений*
9
10
11
Примечание:

9-11 бағандар әрбір зейнетақы жинақтарын төлеу/аудармау бойынша жеке толтырылады;
*- оның ішінде салымшының (алушының) зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аудару.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы
қорының "Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясымен
салымшылардың (алушылардың)
жеке зейнетақы шоттары туралы
ақпарат алмасу қағидаларына
3-қосымша
нысан
20 ___ жылғы "___" ____________
салымшылармен (алушылармен) міндетті
зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары
есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы жасалған
және қолданылуы тоқтатылған шарттар туралы
мәліметтер
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Салымшының жынысы
Туған күні (жылы, айы, күні)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Салымшының жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы жасалған шарттар бойынша мәліметтер
Зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың қолданылуы тоқтатылған және жеке зейнетақы шотының жабылған күні (жылы, айы, күні)
Зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың қолданылуының тоқтатылу себебі
Нөмірі
Берілген күні (жылы, айы, күні)
Шарттың нөмірі
Шарт жасалған күн (жылы, айы, күні)
7
8
9
10
11
12
Ескертпе: 11, 12 – бағандар міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың қолданылуы тоқтатылған кезде толтырылады.
12 – бағанда міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың қолданылуын тоқтатудың себебіне қарай тиісті белгі көрсетіледі:
1 – "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңы 11-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа жетуіне байланысты зейнетақы жинақтарының барлық сомасын төлеу;
2 – төтенше немесе ең жоғары радиациялық қатер аймағында тұратын адамдардың зейнеткерлік жасқа жетуіне байланысты зейнетақы жинақтарының барлық сомасын төлеу;
3 – 5 және одан да көп бала тәрбиелеген әйелдердің зейнеткерлік жасқа жетуіне байланысты зейнетақы жинақтарының барлық сомасын төлеу;
4 – Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуіне байланысты зейнетақы жинақтарының барлық сомасын төлеу;
5 – салымшының (алушының) зейнетақы жинақтарының сақтандыру ұйымына аударылуына байланысты;
6 – алушының қайтыс болуына байланысты мұрагеріне (мұрагерлеріне) зейнетақы жинақтарының барлық сомасын төлеу;
7 – алушының қайтыс болуына байланысты жерлеуге зейнетақы жинақтарының барлық сомасын төлеу;
8 – Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы бұрын қолданыста болған заңнамасы бойынша зейнетақы жинақтарының барлық сомасын төлеу;
9 – салымшыда (алушыда) міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы екі және одан көп шарт болған кезде жинақтаушы зейнетақы шоттарын біріктіру;
10 – зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың болмауы;
11 – еңбек сіңірген жылдар бойынша зейнетақы жинақтарының барлық сомаларын төлеу;
12 – заңды күшіне енген сот шешімі негізінде зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты бұзу;
13 – жеке зейнетақы шоты ашылған күннен бастап салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотында түсімдер мен зейнетақы жинақтары болмаған жағдайда жеке зейнетақы шоты ашылған күннен бастап отыз алты ай өткен соң зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты бұзу;
14 – сот шешімі бойынша зейнетақы жинақтарының барлық сомасын төлеу;
15 – өзгелері (Ақпарат алмасу туралы шартқа сәйкес).
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрлігінің өзгерістер
енгізілетін шешімдерінің тізбесіне
5-қосымша

Графы 9-11 по каждой выплате /переводу пенсионных накоплений
заполняются отдельно;
*- в том числе перевод пенсионных накоплений вкладчика
(получателя) в страховую организацию.
Приложение 3
к Правилам обмена информацией единого
накопительного пенсионного фонда
с Государственной корпорацией
"Правительство для граждан" об
индивидуальных пенсионных
счетах вкладчиков (получателей)
форма
Сведения о заключенных и прекративших действие с вкладчиками
(получателями) договорах о пенсионном обеспечении за счет
обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных
пенсионных взносов за "__"_______ 20__год
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Пол вкладчика
Дата рождения (ГГГГММДД)
Индивидуальный идентификаионный номер
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Данные документа, удостоверяющего личность вкладчика
Сведения о заключенном договоре о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов
Дата прекращения действия договора о пенсионном обеспечении и закрытия индивидуального пенсионного счета (ГГГГММДД)
Причина прекращения действия договора о пенсионном обеспечении
Номер
Дата выдачи (ГГГГММДД)
Номер договора
Дата заключения договора (ГГГГММДД)
7
8
9
10
11
12
Примечание:
Графы 11, 12 заполняются при прекращении действия договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов;
Графа 12 содержит соответствующее обозначение в зависимости от причины прекращения действия договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов:
1 - выплата всей суммы пенсионных накоплений в связи с достижением пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республики Казахстан";
2 - выплата всей суммы пенсионных накоплений в связи с достижением пенсионного возраста лицами, проживающими в зонах чрезвычайного или максимального радиационного риска;
3 - выплата всей суммы пенсионных накоплений в связи с достижением пенсионного возраста женщинами, воспитавшими 5 и более детей;
4 - выплата всей суммы пенсионных накоплений в связи с выездом на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан;
5 - в связи с переводом пенсионных накоплений вкладчика (получателя) в страховую организацию;
6 - выплата всей суммы пенсионных накоплений наследнику(ам) в связи со смертью получателя;
7 - выплата всей суммы пенсионных накоплений на погребение в связи со смертью получателя;
8 - выплата всей суммы пенсионных накоплений по ранее действующему законодательству Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
9 – объединение индивидуальных пенсионных счетов, при наличии у вкладчика (получателя) двух и более договоров о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов;
10 – отсутствие договора о пенсионном обеспечении;
11 – выплата всей суммы пенсионных накоплений по выслуге лет;
12 – расторжение договора о пенсионном обеспечении на основании вступившего в законную силу решения суда;
13 – расторжение договора о пенсионном обеспечении по истечении тридцати шести месяцев с даты открытия индивидуального пенсионного счета при условии отсутствия поступлений и пенсионных накоплений на индивидуальный (индивидуальном) пенсионный (пенсионном) счет (счете) вкладчика (получателя) с даты открытия индивидуального пенсионного счета;
14 - выплата всей суммы пенсионных накоплений по решению суда;
15- прочие (в соответствии с Договором об обмене информацией).
Приложение 5
к перечню решений Министерства
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения

Ескерту. 5-қосымшаның күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.06.2023 № 213 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрлігінің өзгерістер
енгізілетін шешімдерінің тізбесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің
2015 жылғы 14 сәуірдегі
№ 223 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен
беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін,
мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және
жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 3 және 6-баптарына, "Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5 және 7-баптарына, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабына сәйкес әзiрлендi және мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;

Сноска. Приложение 5 утратило силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.06.2023 № 213 (вводится в действие с 01.07.2023).
Приложение 6
к перечню решений Министерства
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 14 апреля 2015 года № 223
Правила
предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за
счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных базовых
социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца
и по возрасту, государственных специальных пособий
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, государственных специальных пособий (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьями 3 и 6 Закона Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан", статьями 5 и 7 Закона Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда", статьей 7 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, государственных специальных пособий.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также для обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;

2) жасына байланысты зейнетақы төлемдері – 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша кемінде алты ай еңбек өтілі бар жеке тұлғаларға еңбек өтіліне барабар жүзеге асырылатын ақшалай төлем;
3) зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым – екінші деңгейдегі банктер, тиісті банк операцияларының түрлерін реттеу және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар, "Қазпочта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
4) зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық органдары;
5) зейнетақы мен жәрдемақы алушы (бұдан әрі – алушы) – мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі және (немесе) жасына байланысты зейнетақы төлемдері және (немесе) мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақы және (немесе) мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындалған жеке тұлға;
6) мемлекеттік арнайы жәрдемақылар – 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жерасты және ашық кен жұмыстарында, жұмыс жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жұмыс өтілі болған адамдарға берілетін ақшалай төлем;
7) мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақылар – бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын, азаматтарға мүгедектік туындаған, асыраушысынан айрылған кезде және жасына байланысты берілетін ай сайынғы ақшалай төлемдер;
8) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі (бұдан әрі – базалық зейнетақы) – Заңда белгіленген зейнеткерлік жасқа жеткенде берілетін ай сайынғы ақшалай төлем;
9) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері – Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;
10) Мемлекеттік корпорацияның филиалдары – Мемлекеттік корпорацияның облыстық, Астана және Алматы қалаларындағы филиалдары;
11) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі – МӘС бөлімшесі) – уәкілетті органның медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;
12) орталықтандырылған дерекқор (бұдан әрі – ОДҚ) – Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасы аясында белгіленген шарттарда төлемдер түрлерін жүзеге асыруға арналған орталық атқарушы органның орталықтандырылған дерекқоры;
13) орталық атқарушы орган – халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;

2) пенсионные выплаты по возрасту – выплата денег физическим лицам, имеющим трудовой стаж не менее шести месяцев по состоянию на 1 января 1998 года, осуществляемые пропорционально трудовому стажу;
3) уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий – банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
4) уполномоченный государственный орган по назначению пенсий и пособий (далее – уполномоченный орган) – территориальные органы Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
5) получатель пенсий и пособий (далее – получатель) – физическое лицо, которому назначены государственная базовая пенсионная выплата и (или) пенсионные выплаты по возрасту и (или) государственное базовое социальное пособие и (или) государственное специальное пособие;
6) государственные специальные пособия – денежная выплата лицам, имевшим по состоянию на 1 января 1998 года установленный законодательством Республики Казахстан стаж работы на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда;
7) государственные базовые социальные пособия – ежемесячные денежные выплаты, осуществляемые за счет бюджетных средств, предоставляемые гражданам при наступлении инвалидности, потере кормильца и по возрасту;
8) государственная базовая пенсионная выплата (далее – базовая пенсия) – ежемесячная денежная выплата, предоставляемая по достижении пенсионного возраста, установленного Законом;
9) отделения Государственной корпорации – городские, районные отделения Государственной корпорации;
10) филиалы Государственной корпорации – областные, городов Астаны и Алматы филиалы Государственной корпорации;
11) централизованная база данных (далее – ЦБД) – централизованная база данных центрального исполнительного органа для осуществления видов выплат на условиях, установленных в области пенсионного законодательства Республики Казахстан.
12) заявитель – физическое лицо, обращающееся за назначением базовой пенсии и (или) пенсионной выплаты по возрасту и (или) государственного базового социального пособия и (или) государственного специального пособия;
13) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя пенсионных выплат по возрасту, базовой пенсии, государственного базового социального пособия, государственного специального пособия, формируемый Государственной корпорацией;

14) өтініш беруші – базалық зейнетақы және (немесе) жасына байланысты зейнетақы төлемін және (немесе) мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақы және (немесе) мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындауға жүгінетін жеке тұлға;
15) істің электрондық макеті (бұдан әрі – ІЭМ) – Мемлекеттік корпорация қалыптастыратын жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, базалық зейнетақы, мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақы, мемлекеттік арнайы жәрдемақы алушы ісінің электрондық макеті;
16) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
17) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) –нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық біріктірілген үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге қолжетімділіктің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе.
2. Зейнетақыларды және жәрдемақыларды Мемлекеттік корпорация,
МӘС бөлімшесі арқылы тағайындауға жүгіну тәртібі
3. Базалық зейнетақы мен жасына байланысты зейнетақы төлемдерін (бұдан әрі – зейнетақылар), мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақылар мен мемлекеттік арнайы жәрдемақыны (бұдан әрі – жәрдемақылар) алуға құқығы бар адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және сәйкестендіру үшін – жеке басты куәландыратын құжатты ұсынады.
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыны тағайындауға өтініш тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне беріледі.
Базалық зейнетақы мен жасына байланысты мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыны тағайындауға өтініш тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе портал арқылы беріледі.
Мүгедектік алғаш рет белгіленген жағдайда, адам мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен тұрғылықты жері бойынша МӘС бөлімшесіне жүгінеді.
Өтініш қабылданған кезде жеке басты куәландыратын құжат туралы, тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгені туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) алады.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
жеке басты куәландыратын құжаттың (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруға ықтиярхаты) көшірмесі;
тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы немесе ауыл әкімдерінің анықтамасы, Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін Ресей Федерациясы Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімнің анықтамасы).
Өтінішке сондай-ақ зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шотының нөмірі туралы немесе қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты туралы мәліметтер қоса беріледі.
Іс-әрекетке қабілетсіз, қабілеті шектеулі немесе қамқоршылыққа немесе қорғаншылыққа мұқтаж адамдарға зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды олардың заңды өкілдері береді.

14) подразделение медико-социальной экспертизы (далее – подразделение МСЭ) – структурное подразделение уполномоченного органа, проводящее медико-социальную экспертизу;
15) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
16) центральный исполнительный орган – государственный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения;
17) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, оказываемым в электронной форме.
2. Порядок обращения за назначением пенсий и пособий через
Государственную корпорацию, подразделение МСЭ
3. Лица, имеющие право на получение базовой пенсии и пенсионных выплат по возрасту (далее – пенсий), государственных базовых социальных пособий и государственного специального пособия (далее – пособия) представляют заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и для идентификации – документ, удостоверяющий личность.
На назначение пенсионных выплат по возрасту, государственных базовых социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца, государственного специального пособия заявление подается по месту жительства в отделение Государственной корпорации.
На назначение базовой пенсии и государственного базового социального пособия по возрасту заявление подается по месту жительства в отделение Государственной корпорации или через портал.
При первичном установлении инвалидности лицо обращается за назначением государственного базового социального пособия по инвалидности по месту жительства в подразделение МСЭ с заявлением по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При приеме заявления, сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации по постоянному месту жительства получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы):
При отсутствии сведений из информационных систем к заявлению прилагаются следующие документы:
копия документа, удостоверяющего личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца);
документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка или справка сельских акимов, для жителей города Байконур - справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконур Российской Федерации).
К заявлению также прилагаются сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий или о контрольном счете наличности учреждения уголовно-исполнительной системы.
Для назначения пенсий и пособий недееспособным, ограниченно дееспособным или нуждающимся в опеке или попечительстве лицам заявление и необходимые документы подаются их законными представителями.

Зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау үшін өтінішті 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша үшінші тұлғалар береді.
4. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау үшiн өтініш беруші осы Қағидалардың 3-тармағында тізбеленген құжаттарға мыналарды қоса береді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғаға төленген және міндетті зейнетақы жарналары табысынан жүзеге асырылған табыс сомалары туралы анықтама немесе дара кәсiпкерлердiң, адвокаттардың жеке нотариустардың, сот орындаушыларының және кәсіби медиаторлардың мемлекеттік кірістер органы берген табыс туралы құжат.
Ұйым (кәсіпорын) таратылған жағдайда табыс туралы мәліметтер көрсетілген мұрағат анықтамасы ұсынылады.
Орташа айлық табыс туралы мұрағат анықтамасын беру мүмкіндігі болмаған жағдайда, орташа айлық табыстың мөлшері жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған табысқа сәйкес белгіленеді.
"Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында жұмыс істеген адамдар Ресей Федерациясының валютасымен төленген табысы туралы жұмыс берушінің анықтамасын ұсынады. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға жүгінген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамы туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсынан алады.
2) өтініш берушінің еңбек өтілін растайтын құжаттар:
еңбек кітапшасы;
егер еңбек қызметi туралы жазбалар еңбек кiтапшасына енгiзiлмесе немесе түзетулер бар болса, мұрағат мекемелерiнен немесе жұмыс орнынан анықтамалар;
бiлiмi туралы құжат;
әскери билет немесе қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) анықтамасы;
балалардың туу туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама).
Қажет болған жағдайда сондай-ақ (олардың бар-жоғына қарай) мынадай құжаттар ұсынылады:
"Жаппай саяси қуғын-сүргiндер құрбандарын ақтау туралы" 1993 жылғы 14 сәуiрдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес прокуратура органдары берген ақталуы туралы анықтама;
әскери ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы әскери комиссариаттың анықтамасы;
бірінші топтағы мүгедекке, екінші топтағы жалғызілікті мүгедекке және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерге, сексен жасқа толған қарттарға, он алты жасқа дейінгі мүгедекке күтімді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын соттың шешімі;
бұрынғы кеңестiк мекемелер, Қазақстан Республикасы мекемелері, халықаралық ұйым қызметкерiнің жұбайының (зайыбының) шетелде тұрғанын растайтын құжат;
әскери қызметшiнiң, арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің жұбайының (зайыбының) жұмысқа орналасу мүмкiндiгi жоқ жерлерде тұрғанын растайтын құжат;

Заявление для назначения пенсий и пособий третьими лицами подается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
4. Для назначения пенсионных выплат по возрасту, к перечисленным в пункте 3 настоящих Правил, документам заявителем представляются:
1) справка о суммах дохода, выплаченных физическому лицу и осуществленных с дохода обязательных пенсионных взносов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам или документ о доходах индивидуальных предпринимателей, адвокатов, частных нотариусов, частных судебных исполнителей и профессиональных медиаторов, выданный органом государственных доходов.
В случае ликвидации организации (предприятия) представляется архивная справка с указанием сведений о доходе.
В случае невозможности представления архивной справки о среднемесячном доходе размер среднемесячного дохода устанавливается соответственно доходу, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд.
Лицами, работавшими в российских организациях комплекса "Байконур", представляется справка работодателя о доходах, выплаченных в валюте Российской Федерации. Сведения об официальном курсе национальной валюты
Республики Казахстан к иностранным валютам, установленном Национальным Банком Республики Казахстан на день обращения за назначением пенсионных выплат по возрасту, отделение Государственной корпорации получает с официального интернет-ресурса Национального Банка Республики Казахстан.
2) документы, подтверждающие трудовой стаж заявителя:
трудовая книжка;
справки архивных учреждений или с места работы, если записи о трудовой деятельности не внесены в трудовую книжку или имеются исправления;
документ об образовании;
военный билет или справка управления (отдела) по делам обороны;
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния).
При необходимости (в зависимости от их наличия) также представляются:
справка о реабилитации, выданная органами прокуратуры в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
справка военного комиссариата об участии в боевых действиях;
решение суда, подтверждающее факт осуществления и период ухода за инвалидом первой группы, одиноким инвалидом второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающихся в посторонней помощи, престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, инвалидом в возрасте до шестнадцати лет;
документ, подтверждающий проживание за границей супруги (супруга) работника бывших советских учреждений, учреждений Республики Казахстан, международной организации;
документ, подтверждающий проживание супруги (супруга) военнослужащего, сотрудника специального государственного органа в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства;

3) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (ата-анасы/қамқоршы тегін өзгерткен кезде).
5. 5 және одан да көп бала туған (асырап алған) және оларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеген әйелдерге жасына байланысты зейнетақы төлемдері тағайындалған жағдайда қосымша: балалардың туу туралы куәліктері (немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) және балаларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеген фактіні растайтын құжаттар ұсынылады.
Балаларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеген фактіні растайтын құжаттарға (олардың бар-жоғына қарай) мыналар жатады:
1) балалардың жеке басын куәландыратын құжаттар;
2) балалардың неке туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде);
3) балалардың оқу орнында оқитыны туралы құжат;
4) балалардың тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелген орнын растайтын құжат;
5) балалардың қайтыс болу туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін жазу органы берген қайтыс болу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
6) әскери билет;
7) баланы (балаларды) тәрбиелеу, асырап алу фактісін белгілеу туралы соттың шешімі.
6. Төтенше және аса жоғары радиациялық қатер аймақтарында тұрған адамға жасына байланысты зейнетақы төлемдері тағайындалған жағдайда, 1949 жылғы 29 тамыз бен 1963 жылғы 5 шілде аралығында төтенше және аса жоғары радиациялық қатер аймақтарында 5 жыл бойы тұру фактісін растайтын құжат қосымша ұсынылады.
7. Мүгедектігі бойынша берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау үшін осы Қағидалардың 3-тармағында тізбеленген құжаттардан басқа, мүгедектердің орталықтандырылған дерекқорынан өтініш берушіге мүгедектік белгілеу туралы мәліметтер сұратылады.
Мүгедектердің орталықтандырылған дерекқорында мәліметтер болмаған жағдайда өтінішке мүгедектік туралы анықтаманың көшірмесі қоса беріледі.
Қажет болған жағдайда (олардың бар-жоғына қарай) мынадай құжаттардың біреуі ұсынылады:
1) Радиациялық әсерге ұшыраған адамдардың ауруының, мүгедектігінің себептік байланысын белгілеу жөніндегі ведомствоаралық сараптамалық кеңестің шешімі;
2) Орталық әскери-дәрігерлік комиссияның шешімі;
3) госпиталь берген ауруы туралы куәлік немесе әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы;
4) он алты жасқа дейiнгi мүгедек баланың туу туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);

3) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии родителя/опекуна).
5. В случае назначения пенсионных выплат по возрасту женщинам, родившим (усыновившим, удочерившим) 5 и более детей и воспитавшим их до восьмилетнего возраста, дополнительно представляются: свидетельства о рождении детей (или актовая запись о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния) и документы, подтверждающие факт воспитания детей до восьми лет.
К документам, подтверждающим факт воспитания детей до восьми лет (в зависимости от их наличия), относятся:
1) документы, удостоверяющие личность детей;
2) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
3) документ об обучении в учебном заведении детей;
4) документ, подтверждающий место регистрации по постоянному месту жительству детей;
5) свидетельство о смерти детей (выписка из актовой записи о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданная органом записи актов гражданского состояния);
6) военный билет;
7) решение суда об установлении факта воспитания, усыновления (удочерения) ребенка (детей).
6. В случае назначения пенсионных выплат по возрасту лицу, проживавшему в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска, дополнительно представляется документ, подтверждающий факт проживания в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска с 29 августа 1949 года по 5 июля 1963 года в течение 5 лет.
7. Для назначения государственного базового социального пособия по инвалидности, помимо документов, перечисленных в пункте 3 настоящих Правил, из централизованной базы данных инвалидов запрашиваются сведения об установлении инвалидности заявителю.
При отсутствии сведений из централизованной базы данных инвалидов к заявлению прилагается копия справки об инвалидности.
При необходимости (в зависимости от их наличия) представляется один из следующих документов:
1) решение Межведомственного экспертного совета по установлению причинной связи заболеваний, инвалидности лиц, подвергшихся радиационному воздействию;
2) решение Центральной военно-врачебной комиссии;
3) свидетельство о болезни, выданное госпиталем, или заключение военно-врачебной комиссии;
4) свидетельство о рождении ребенка-инвалида до шестнадцати лет (выписка из актовой записи о рождении или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);

5) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (ата-анасы/қамқоршы тегін өзгерткен кезде).
8. Асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш беруші осы Қағидалардың 3-тармағында тізбеленген құжаттардан басқа:
1) асыраушының қайтыс болғаны туралы куәлікті немесе адамды хабар-ошарсыз кеткен (қайтыс болған) деп тану туралы соттың шешiмін;
2) асырауындағы адамның қайтыс болған адаммен туыстық қатынастарын растайтын құжатты (туу туралы, неке туралы, некені бұзу туралы, әке болуды (ана болуды) белгілеу туралы куәлік және тағы басқалар) ұсынады.
Қажет болған жағдайда (олардың бар-жоғына қарай) мынадай құжаттар ұсынылады:
1) азаматтық хал актiлерiн жазу органдарының анықтамасы (егер туу туралы куәлікте әкесі туралы мәліметтер анасының мәлімдеуі бойынша енгізілсе);
2) егер он сегіз бен жиырма үш жас шамасындағы асырауындағы адамдар күндiзгi оқу бөлiмiнiң оқушылары болып табылса, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқу орнының анықтамасы (жыл сайын беріледі);
3) қамқоршы немесе қорғаншылық белгілеу туралы құжат;
4) қаза тапқан (қайтыс болған) адамның әскери билетi не әскери қызмет өткергенi туралы анықтама;
5) әскери қызметшiнiң, ішкi iстер органдары мен бұрынғы Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерiнiң қызметтік міндеттерін атқару немесе әскери қызмет өткеру кезінде алған жаралануы, контузия алуы, мертiгуi, ауруы салдарынан қаза болғаны немесе қайтыс болғаны туралы анықтама.
9. Асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау кезінде қайтыс болған асыраушының сегіз жасқа толмаған балаларын, iнiлерiн, қарындастарын немесе немерелерiн күтумен айналысатын адам жыл сайын еңбек қызметiн тоқтатқаны туралы жазбасы бар еңбек кiтапшасын ұсынады, ол болмаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ақпараттық жүйелерден адамның дара кәсiпкер ретiнде тiркелмегенi туралы және орталық атқарушы органның автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен міндетті зейнетақы жарналарын аудару фактісінің болмауы туралы мәліметтерді сұратады.
10. Мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындау үшін өтініш беруші осы Қағидалардың 3-тармағында тізбеленген құжаттардан басқа:
1) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс сипатын немесе еңбек жағдайларын растайтын ұйымның анықтамасын ұсынады.
Ұйым таратылған жағдайда жұмыс орны, атқарған лауазымы, кәсiбi, жұмыс кезеңдерi, мұрағат iсiнiң нөмiрi, оның беттерi көрсетiлген, мөрмен және мұрағат директоры мен мұрағатшының қолы қойылып расталған мұрағат анықтамасы ұсынылады.

5) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии родителя/опекуна).
8. Для назначения государственного базового социального пособия по случаю потери кормильца, помимо документов, перечисленных в пункте 3 настоящих Правил, заявителем представляется:
1) свидетельство о смерти кормильца или решение суда о признании лица безвестно отсутствующим (умершим);
2) документ, подтверждающий родственные отношения иждивенца с умершим (свидетельство о рождении, о браке, о расторжении брака, об установлении отцовства (материнства) и другие).
При необходимости (в зависимости от их наличия) представляются следующие документы:
1) справка органов записи актов гражданского состояния (если сведения об отце в свидетельстве о рождении внесены по заявлению матери);
2) справка учебного заведения по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, если иждивенцы в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися очной формы обучения (предоставляется ежегодно);
3) документ об установлении опеки или попечительства;
4) военный билет погибшего (умершего) либо справка о прохождении воинской службы;
5) документ о гибели или смерти военнослужащего, сотрудника органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей или прохождении воинской службы.
9. При назначении государственного базового социального пособия по случаю потери кормильца лицом, занятым уходом за детьми, братьями, сестрами или внуками умершего кормильца, не достигшими восьми лет, ежегодно заявителем представляется трудовая книжка с записью о прекращении трудовой деятельности, в случае ее отсутствия отделением Государственной корпорации запрашиваются из информационных систем сведения о том, что лицо не зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя и из автоматизированной информационной системы центрального исполнительного органа об отсутствии факта перечисления обязательных пенсионных взносов
10. Для назначения государственного специального пособия, помимо документов, перечисленных в пункте 3 настоящих Правил, заявителем представляются:
1) справка организации, подтверждающая характер работы или условия труда, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В случае ликвидации организации, представляется архивная справка с указанием места работы, занимаемой должности, профессии, периодов работы, номера архивного дела, его страницы, заверенная печатью и подписью директора архива и архивариуса.

Мұрағат құжаттары болмаған жағдайда жұмыс сипаты немесе еңбек жағдайлары және олардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 19 желтоқсандағы № 1930 қаулысымен бекітілген Жерасты және ашық кен жұмыстарындағы, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің лауазымдар мен көрсеткіштердің № 1 тізіміне немесе Еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің № 2 тізіміне сәйкестігі сот органдары арқылы белгіленеді;
2) осы Қағидалардың 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген, еңбек өтілін растайтын құжаттарды ұсынады.
11. Өтініш беруші зейнетақы мен жәрдемақыларды тағайындау үшін жүгінген кезде өтініш берушіде тағайындау немесе төлем тағайындауға өтініш беру фактісінің болуына тексеру жүзеге асырылады.
Орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесінен тиісті төлемді тағайындау немесе зейнетақы мен жәрдемақыларды тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер алынған кезде өтініш берушіге мүлтiксiз осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
12. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіден тиісті төлемді тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтерді тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің өтініш беруші осы Қағидалардың 3-10-тармақтарына сай ұсынған тұпнұсқаларына сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
13. Өтініш беруші құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған немесе зейнетақы мен жәрдемақыларды тағайындауға құқығы болмаған жағдайда өтініш берушіге мүлтiксiз осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы мен жәрдемақыларды тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
14. Мүгедектігі бойынша берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыны тағайындауға өтініш қабылданған жағдайда МӘС бөлімшесі өтініш қабылдаған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өтініштен және өтініш беруші тұпнұсқада ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерін қоса алғанда, құжаттардың топтамасынан, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтерден тұратын электрондық өтінімді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
15. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау кезінде маман табыс туралы анықтамада көрсетілген сомалардың салымшының транзиттік шотындағы айналымдардың электрондық үзінді көшірмесіне сәйкес келуін тексереді, көрсетілген сомалар сәйкес келмеген жағдайда өтініш берушіден осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс орнынан міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы растау анықтама ұсынуды сұрайды.
Анықталған айырмашылықтар нақтыланғанға дейін зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуге арналған орташа айлық табыс айырмашылық анықталған айлар үшін табыс сомалары ескерілмей айқындалады.

При отсутствии архивных документов характер работы или условия труда и их соответствие Списку № 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или Списку № 2 производств, работ, профессий, должностей и показателей на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1999 года № 1930, устанавливаются через судебные органы;
2) документы, подтверждающие трудовой стаж, предусмотренные подпунктом 2) пункта 4 настоящих Правил.
11. При обращении заявителя за назначением пенсии и пособий осуществляется проверка на наличие у заявителя факта назначения или подачи заявления на назначение выплаты.
При получении сведений из информационной системы центрального исполнительного органа, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение пенсии и пособий заявителю безотлагательно вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
12. Специалист, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения соответствующей выплаты, а также сведений, полученных из информационных систем, обеспечивают качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленных заявителем в соответствии с пунктами 3-10 настоящих Правил.
13. В случае представления заявителем неполного пакета документов или отсутствия права на назначение пенсий и пособий заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение пенсии и пособий по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
14. В случае принятия заявления на назначение государственного базового социального пособия по инвалидности подразделение МСЭ в течение одного рабочего дня со дня принятия заявления направляет электронную заявку, состоящую из заявления и пакета документов, включая электронные копии документов, представленные заявителем в оригинале, а также сведения, полученные из информационных систем государственных органов и (или) организаций, в отделение Государственной корпорации.
15. При назначении пенсионных выплат по возрасту специалист проверяет соответствие сумм, указанных в справке о доходе, электронной выписке оборотов с транзитного счета вкладчика, в случае несоответствия указанных сумм запрашивает у заявителя представление с места работы справки-подтверждения о перечислении обязательных пенсионных взносов по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
До уточнения выявленных расхождений среднемесячный доход для исчисления размеров пенсионных выплат по возрасту определяется без учета сумм дохода за те месяцы, в которых обнаружились расхождения.

16. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау туралы өтініш осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау (қайта есептеу) туралы азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі. МӘС бөлімшесі және портал арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.
17. Өтініш берушіге құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Жасына байланысты зейнетақы төлемдері және мемлекеттік арнайы жәрдемақылар тағайындалғаннан кейін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі еңбек кітапшасын өтініш берушіге қайтарады.
18. Асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы үлесіне құқығы бар адам өтінішпен және осы Қағидалардың 3 және 8-тармақтарында көрсетілген қажетті құжаттарды қоса бере отырып, тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жүгінеді.
Үлес алушының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бір жұмыс күні ішінде асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау туралы өтінішті және оған қоса берілген құжаттарды негізгі алушының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық түрде жібереді.
Негізгі алушының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде үлес алушы жәрдемақысының мөлшерін көрсете отырып негізгі алушыға асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға шешімнің электрондық жобасын қалыптастырады және Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы уәкілетті органға жібереді.
3. Базалық зейнетақыны және жәрдемақыларды портал арқылы
тағайындауға жүгіну тәртібі
19. Өтініш беруші базалық зейнетақыны және жасына байланысты мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыны тағайындауға портал арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша портал арқылы төлем тағайындауға өтініште көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуды өтініш беруші өзі жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар сұрау салынған мәліметтерді растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде портал арқылы сұрау салуды жүзеге асырған өтініш беруші электрондық өтінішті өзінің ЭЦҚ-сымен куәландырады және оны орталық атқарушы органның автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне жібереді.
Портал арқылы келіп түскен базалық зейнетақы және жасына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау үшін берілген электрондық өтініш мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:

16. Заявление о назначении пенсий и пособий в отделении Государственной корпорации регистрируется в электронном журнале регистрации заявлений граждан о назначении (перерасчете) пенсий и пособий по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам. Электронные заявки, поступившие через МСЭ и портал регистрируются в электронном журнале регистрации заявлений граждан на назначение по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
17. Заявителю вручается расписка о принятии документов.
Трудовая книжка возвращается отделением Государственной корпорации заявителю после назначения пенсионных выплат по возрасту и государственного специального пособия.
18. Лицо, имеющее право на долю государственного социального пособия по случаю потери кормильца, обращается в отделение Государственной корпорации по месту жительства с заявлением и приложением необходимых документов, указанных в пунктах 3 и 8 настоящих Правил.
Отделение Государственной корпорации по месту жительства долевого получателя в течение одного рабочего дня направляет в электронном виде в отделение Государственной корпорации по месту жительства основного получателя заявление о назначении государственного социального пособия по случаю потери кормильца и приложенные к нему документы.
Отделение Государственной корпорации по месту жительства основного получателя в течение одного рабочего дня со дня поступления формирует электронный проект решения на назначение государственного социального пособия по случаю потери кормильца основному получателю с указанием размера пособия долевого получателя и направляет через филиал Государственной корпорации в уполномоченный орган.
3. Порядок обращения за назначением базовой пенсии
и пособий через портал
19. При обращении заявителя за назначением базовой пенсии и государственного базового социального пособия по возрасту посредством портала запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, предусмотренных в заявлении на назначение выплаты через портал по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, осуществляется самим заявителем.
При представлении государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих запрашиваемые сведения, заявитель, осуществивший запрос посредством портала, удостоверяет электронное заявление своим ЭЦП и направляет его в автоматизированную информационную систему центрального исполнительного органа.
Поступившее посредством портала электронное заявление, представленное для назначения базовой пенсии и государственного социального пособия по возрасту, проходит проверку по следующим параметрам:

1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) тағайындау, төлеу, сондай-ақ базалық зейнетақы және жасына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға өтініш беру фактісінің болмауы;
3) өтініш берушінің зейнеткерлік жасқа жетуі;
4) өтініш берушіге басқа негіз бойынша төлем тағайындау.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексеру нәтижесі оң болған жағдайда өтініш өңдеуге арналған кіріс хабарламалар журналына орналастырылады.
Базалық зейнетақы және жасына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға портал арқылы жүгінген өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама өтініш берушінің жеке кабинетіне жіберіледі.
4. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау тәртібі
20. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жасына байланысты зейнетақы төлемдерін үш жұмыс күні ішінде, базалық зейнетақыны және жәрдемақыларды екі жұмыс күні ішінде тағайындауға ІЭМ-ді және шешімнің жобасын қалыптастырады.
Қалыптастырылған ІЭМ зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы уәкілетті органға жіберіледі.
Зейнетақы ісінің/жәрдемақы алушы ісінің осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз түріндегі нұсқасын қалыптастыру үшін ІЭМ басып шығарылады.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы екі жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды, ІЭМ-ді ресімдеудің және зейнетақылар мен жәрдемақыларды есептеудің дұрыстығын тексереді.
21. Жасына байланысты толық емес көлемдегі зейнетақы төлемдері толық зейнетақы төлемінен 1998 жылғы 1 қаңтарға дейінгі еңбек өтіліне барабар үлес ретінде есептеледі.
Еңбек өтіліндегі толық айлардың саны талап етілетін өтіл айларының санына бөлінеді және есепке алынған табыстың 60 пайызына тең жасына байланысты толық зейнетақы төлемінің мөлшеріне көбейтіледі.
Заңнамада талап етілетін табыс болмаған жағдайда, толық емес көлемдегі зейнетақы төлемін есептеу тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төмен зейнетақыға байланысты жүзеге асырылады.
22. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындаған және олардың мөлшері өзгерген кезде тиындармен есептелген барлық сома, тиындардың сомасына қарамастан бір теңгеге дейін дөңгелектеуге жатады.
23. Уәкілетті орган келіп түскен ІЭМ-ді қарайды және осы Қағидаларға 13, 14, 15, 16, 17 және 18-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жасына байланысты зейнетақы төлемдерін бес жұмыс күні ішінде, базалық зейнетақы мен жәрдемақыларды төрт жұмыс күні ішінде тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.

1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие факта назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение базовой пенсии и государственного социального пособия по возрасту;
3) достижения заявителем пенсионного возраста;
4) назначение заявителю выплаты по другому основанию.
В случае положительного результата проверки по указанным параметрам происходит помещение заявления в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки.
Заявителю, обратившемуся за назначением базовой пенсии и государственного социального пособия по возрасту посредством портала в личный кабинет заявителя направляется уведомление о принятии электронного заявления.
4. Порядок назначения пенсий и пособий
20. Отделение Государственной корпорации формирует ЭМД и проект решения на назначение пенсионных выплат по возрасту в течение трех рабочих дней, на назначение базовой пенсии и пособий – в течение двух рабочих дней.
Сформированный ЭМД направляется в уполномоченный орган для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пенсии или пособия через филиал Государственной корпорации.
ЭМД распечатывается для формирования бумажного варианта пенсионного дела/дела получателя пособия по форме согласно 12 к настоящим Правилам.
Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней рассматривает поступившие документы, проверяет правильность оформления ЭМД и расчета пенсий и пособий.
21. Пенсионные выплаты по возрасту в неполном объеме рассчитываются как доля от полной пенсионной выплаты пропорционально имеющемуся трудовому стажу на 1 января 1998 года.
Количество полных месяцев имеющегося трудового стажа делится на количество месяцев требуемого стажа и умножается на размер полной пенсионной выплаты по возрасту, равной 60 процентам от учтенного дохода.
Исчисление пенсионной выплаты по возрасту в неполном объеме при отсутствии требуемого законодательством дохода осуществляется исходя из минимальной пенсии, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
22. При назначении и изменении размеров пенсий и пособий все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного тенге, независимо от суммы тиынов.
23. Уполномоченный орган рассматривает поступивший ЭМД и принимает решение о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пенсионных выплат по возрасту в течение пяти рабочих дней, базовой пенсии и пособий - в течение четырех рабочих дней по формам согласно приложениям 13, 14, 15, 16, 17 и 18 к настоящим Правилам.

24. Негіздер болған жағдайда уәкілетті орган ұсынылған, оның ішінде ақпараттық жүйелерден алынатын құжаттың дұрыстығын бес жұмыс күні ішінде тексереді.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіге осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарға тексеру жүргізілетіні туралы хабарлама береді.
25. Негіздер болған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінен істің қағаз жеткізгіштегі макетін ІЭМ-мен салыстырып тексеру үшін сұратады.
26. Егер зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін ІЭМ-ге қосымша құжаттарды қосып тіркеу қажет екені анықталса, уәкілетті орган ІЭМ-ді осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламамен Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарады. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі хабарлама келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіні жиырма бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабардар етеді. Қайта ресімдеу мерзімі отыз жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Егер талап етілген құжаттар отыз жұмыс күні ішінде ұсынылмаса, уәкілетті орган қолда бар құжаттар бойынша зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім шығарады.
Кейіннен барлық қажетті құжаттармен қайта жүгінген күн өтініш білдірген күн болып есептеледі.
ІЭМ-де портал арқылы қабылданған өтініштер бойынша тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін жетіспейтін құжат болмаған жағдайда, уәкілетті орган тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
27. Зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылданған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламалар журналына тіркей отырып, оны өзі келген кезде береді немесе өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабар жіберу арқылы өтініш берушіні хабардар етеді. Sms-хабарлар осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.
28. Уәкілетті орган жасына байланысты зейнетақы төлемін немесе мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындау туралы шешім қабылдағаннан кейін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі еңбек кітапшасына "зейнетақы (жәрдемақы) тағайындалды" деген белгі қояды және оны өтініш берушіге өзі келген кезде қайтарады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші жүгінген кезде қол қойдыра отырып беретін осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес куәлік алушының мәртебесін растайтын ресми құжат болып табылады.
Куәлікті беру осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлікті тіркеу журналында тіркеледі.

24. При наличии оснований уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней проверяет достоверность представленных документов, в том числе из информационных систем.
При этом отделение Государственной корпорации выдает заявителю уведомление о проведении проверки документов по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам
25. При наличии оснований уполномоченный орган запрашивает из отделения Государственной корпорации макет дела на бумажном носителе для сверки с ЭМД.
26. Если для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пенсий и пособий выявляется необходимость приобщения к ЭМД дополнительных документов, уполномоченный орган возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации с уведомлением по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам. Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления уведомления ставит в известность заявителя о необходимости представления дополнительных документов в течение двадцати пяти рабочих дней. Срок дооформления не должен превышать тридцати рабочих дней.
Если в течение тридцати рабочих дней требуемые документы не представлены, уполномоченный орган выносит решение о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пенсии или пособия по имеющимся документам.
В последующем датой обращения считается день повторной подачи заявления со всеми необходимыми документами.
В случае отсутствия в ЭМД недостающего для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пенсий или пособия документа по заявлениям, принятым через портал, уполномоченный орган выносит решение об отказе в назначении.
27. При принятии решения о назначении (отказе в назначении) пенсии или пособия отделение Государственной корпорации вручает при личном обращении уведомление о назначении (отказе в назначении) по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам с регистрацией его в журнале уведомлений по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, или информирует заявителя посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя. Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
28. Отделение Государственной корпорации после принятия уполномоченным органом решения о назначении пенсионной выплаты по возрасту или государственного специального пособия проставляет в трудовой книжке отметку "пенсия (пособие) назначена (-о)" и возвращает ее заявителю при его личном обращении.
Официальным документом, подтверждающий статус получателя, является удостоверение согласно приложению 24 к настоящим Правилам, которое выдается отделением Государственной корпорации под роспись заявителя при обращении.
Выдача удостоверения регистрируется в журнале регистрации удостоверений по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.

Куәлік 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша беріледі.
Куәлiгiн жоғалтқан жағдайда алушының өтініші бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі телнұсқа жазып береді. Оң жақ үстіңгі бұрышына "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
Зейнетақының немесе жәрдемақының түрі немесе мөлшері өзгерген жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жүргізілген өзгерістер туралы куәлікке қосымша бетте қажетті жазба жасайды.
29. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін алушы жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін бұрын ұсынылған құжаттарды толықтыратын 1998 жылғы 1 қаңтарға дейінгі еңбек өтілі, 1995 жылғы 1 қаңтардан бергі табысы туралы құжаттарды ұсынған кезде жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін өзгерту, жүргізілген арттырулар ескеріле отырып осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті берген күннен бастап осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес электрондық журналға тіркелетін уәкілетті органның шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте қосымша ұсынылған, оның ішінде жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарының толық есептелмеуіне, ұсталмауына және уақтылы аударылмауына байланысты құжаттар бойынша есепке алынатын орташа айлық табыстың кезеңі жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшері есептелген, бастапқы ұсынылған орташа айлық табыстың кезеңіне сәйкес келеді.
30. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген арттыруға, айлық есептік көрсеткіштің, ең төменгі күнкөріс деңгейінің, ең төмен зейнетақы, базалық зейнетақы мөлшерінің өзгеруіне байланысты зейнетақылардың және жәрдемақылардың мөлшерін өзгерту осы Қағидаларға 27, 28, 29, 30, 31 және 32-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған уәкілетті органның шешімдерінің негізінде жүргізіледі.
31. Сот шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған қамқоршылықтағы (қорғаншылықтағы) адам үшін төлем алатын қамқоршы (қорғаншы) ауысқан, мүгедектік тобы немесе асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша жәрдемақымен қамсыздандырылатын отбасының еңбек етуге қабілетсіз мүшелерінің саны өзгерген жағдайларда, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 13, 14, 15, 16, 17 және 18-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша зейнетақы мен жәрдемақыны тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім жобасын дайындайды.
Алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні өзгерген кезде ОДҚ-да өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.

Удостоверение выдается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
В случае утери удостоверения по заявлению получателя отделение Государственной корпорации выписывает дубликат удостоверения. В правом верхнем углу проставляется отметка "Дубликат".
В случае изменения вида или размера пенсии или пособия отделением Государственной корпорации во вкладыше к удостоверению производится необходимая запись о произведенных изменениях.
29. При представлении получателем пенсионных выплат по возрасту документов о трудовом стаже до 1 января 1998 года, доходе с 1 января 1995 года, дополняющих ранее представленные для назначения пенсионных выплат по возрасту документы, изменение размера пенсионных выплат по возрасту осуществляется на основании решения уполномоченного органа с учетом произведенных повышений со дня подачи заявления по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам, которое регистрируется в электронном журнале согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
При этом период учитываемого среднемесячного дохода по дополнительно представленным документам, в том числе связанным с неполным исчислением, удержанием и несвоевременным перечислением обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд, соответствует периоду первоначально представленного среднемесячного дохода, из которого был исчислен размер пенсионных выплат по возрасту.
30. Изменение размеров пенсий и пособий в связи повышением, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, изменением месячного расчетного показателя, прожиточного минимума, размеров минимальной пенсии, базовой пенсии производится на основании решений уполномоченного органа по формам согласно приложениям 27, 28, 29, 30, 31 и 32 к настоящим Правилам, подготовленных отделением Государственной корпорации.
31. В случаях смены опекуна (попечителя), получающего выплаты за опекаемого (подопечного), признанного решением суда недееспособным или ограниченно дееспособным, изменения группы инвалидности или числа нетрудоспособных членов семьи, обеспечиваемых пособием по случаю потери кормильца, отделение Государственной корпорации готовит проект решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пенсий и пособий по формам согласно приложениям 13, 14, 15, 16, 17 и 18 к настоящим Правилам.
При изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя в автоматическом режиме производятся изменения в ЦБД.

32. Мүгедек зейнеткерлік жасқа жеткен кезде мүгедектiгi бойынша жәрдемақыны төлеу тоқтатылады немесе алып отырған жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшері ескеріле отырып қайта қаралады.
5. Тұрғылықты жерi өзгерген кезде зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау және төлеу тәртiбi
33. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдар не Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінен келген алушылар зейнетақы ісіне/жәрдемақы алушының ісіне сұрау салуға, егер заңдарда және халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақы ісіне/жәрдемақы алушының ісіне сұрау салуды өтініш берушінің бұрынғы тұрған жері бойынша жүзеге асырады.
34. Басқа елдерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және осы Қағидалардың 3-10-тармақтарында көзделген құжаттарды ұсынады.
35. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген, бұрын Қазақстан Республикасында жасына байланысты зейнетақы төлемдері тағайындалған адамдардың бұрын Қазақстан Республикасында тағайындалған жасына байланысты зейнетақы төлемін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету сәтінде белгіленген мөлшерде қалпына келтіруді не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жаңа тағайындау рәсімінен өтуді таңдауға құқығы бар.
36. Кеткен елінде төлемдер алмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен және қайтып келген адамдарға зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеу кеткен елінің уәкілетті органдары берген төлемдерді алмағаны туралы анықтаманы ұсынған кезде төлем тоқтатылған күннен бастап, бірақ оларды алу үшін жүгінер алдындағы үш жылдан асырылмай қалпына келтіріледі.
Бұл ретте жасына байланысты зейнетақы төлемдері Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету сәтінде белгіленген мөлшерде қалпына келтіріледі. Егер кету кезеңінде жасына байланысты зейнетақы төлемдеріне арттыру жүргізілген болса, олардың мөлшері осы арттырулар ескеріле отырып белгіленеді.
37. Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне кеткен адамның зейнетақы ісі/жәрдемақы алушының ісі Мемлекеттік корпорацияның басқа бөлімшелерінің сұрау салуы бойынша осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама-аттестатпен қоса жіберіледі.
38. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткен адамның осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініші негізінде зейнетақы ісі/жәрдемақы алушының ісі қолына беріледі немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кетушілерге зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеу ішкі істер органдарынан тіркеуден шығарылған айға қоса жүргізіледі.

32. При достижении инвалидом пенсионного возраста, выплата пособия по инвалидности прекращается или пересматривается с учетом размера получаемых пенсионных выплат по возрасту.
5. Порядок назначения и выплаты пенсий и пособий
при перемене местожительства
33. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан либо получатели, прибывшие из других регионов Республики Казахстан, представляют заявление на запрос пенсионного дела/дела получателя пособия по форме согласно приложению 33 к настоящим Правилам, если иное не предусмотрено законами и международными договорами.
Отделением Государственной корпорации осуществляется запрос пенсионного дела/дела получателя пособия по прежнему местожительству заявителя.
34. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан из других стран, представляют заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы, предусмотренные пунктами 3-10 настоящих Правил.
35. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан, которым ранее назначались пенсионные выплаты по возрасту в Республике Казахстан, имеют право выбора возобновить выплату ранее назначенных в Республике Казахстан пенсионных выплат по возрасту в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан либо пройти процедуру нового назначения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
36. Выплата пенсий и пособий лицам, выехавшим на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан и вернувшимся обратно, в случае неполучения выплат в стране выезда, возобновляется со дня прекращения выплаты, но не более чем за три года перед обращением за их получением при представлении справки о неполучении выплат, выданных уполномоченными органами страны выезда.
При этом пенсионные выплаты по возрасту возобновляются в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан. Если в период выезда было произведено повышение пенсионных выплат по возрасту, их размер устанавливается с учетом этих повышений.
37. Пенсионное дело/дело получателя пособия, выехавшего в другие регионы Республики Казахстан, высылается по запросу других отделений Государственной корпорации с приложением справки-аттестата по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам.
38. В случае выезда получателя за пределы Республики Казахстан отделением Государственной корпорации на основании заявления получателя по форме согласно приложению 35 к настоящим Правилам, пенсионное дело/дело получателя пособия выдается на руки или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.
Выплата пенсий и пособий выезжающим за пределы Республики Казахстан на постоянное местожительство производится по месяц снятия с регистрации в органах внутренних дел.

6. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды жүзеге асыру тәртібі
39. Уәкілетті органның зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды тағайындау туралы шешімдерінің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған зейнетақылар мен жәрдемақылар сомаларын ай сайын, төлем айының алдындағы айдың 25-күнiне Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) ұсынылатын, төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.
40. Министрлік тиісті кезеңге төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары шегінде төлеуге қажетті бюджет қаражаты туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жібереді.
41. Министрлік төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне сәйкес Мемлекеттік корпорацияға бюджет қаражатын аударуды төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында есепті кезеңге көзделген сома шегінде жүзеге асырады.
42. Төлейтін айға қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін пайда болған сомалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес одан кейінгі айға қосылуға тиіс.
43. Мемлекеттік корпорация бюджет қаражатын алып, төлеу кестесіне сәйкес зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеуге төлем тапсырмаларын, сондай-ақ зейнетақылар мен жәрдемақылардан ұстап қалуларды қалыптастырады.
44. Зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеуді Мемлекеттік корпорация:
зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шоттарына есептеу;
"Қазпочта" акционерлік қоғамының бөлімшелері арқылы алушыларға үйлеріне жеткізіп беру жолымен жүргізеді.
Алушының банк шотының нөмірі, төлеу тәсілі, алушының (қамқоршының, қорғаншының) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушылар (қамқоршылар, қорғаншылар) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осы өзгерістер туралы, тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен қоса өтініш береді.
45. Зейнетақыларды және жәрдемақыларды үйге жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға:
Ұлы Отан соғысының мүгедектерi мен қатысушыларына;
зейнетақыларды және жәрдемақыларды сексен жастағы алушыларға;
бiрiншi топтағы мүгедектерге;
бөгде адамның күтiмiне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
почта байланысының автоматтандырылған бөлімшелері (пункттері) болмаған жағдайда ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
46. Алушыларға зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеу бойынша өзара қарым-қатынас, егер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзгеше белгілемесе, Мемлекеттік корпорация мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында жасалған шарттар негізінде регламенттеледі.

6. Порядок осуществления выплаты пенсий и пособий
39. На основании решений уполномоченного органа о назначении пенсий или пособий Государственная корпорация в течении пяти рабочих дней обеспечивает включение назначенных сумм пенсий и пособий в потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется ежемесячно к 25 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (далее – Министерство).
40. Министерство направляет в Министерство финансов Республики Казахстан сведения о бюджетных средствах, необходимых для выплаты в пределах сводного плана финансирования по платежам, на соответствующий период.
41. Министерство согласно потребности бюджетных средств на выплату осуществляет перечисление бюджетных средств в Государственную корпорацию в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам на отчетный период.
42. Суммы, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в последующий за ним месяц в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
43. Государственная корпорация, получив бюджетные средства, формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату пенсий и пособий, а также удержаний из пенсий и пособий.
44. Выплата пенсий и пособий производится Государственной корпорацией путем:
зачисления на банковские счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий;
доставки на дом получателям через отделения акционерного общества "Казпочта".
В случае изменения номера банковского счета получателя, способа выплаты, местожительства получателя (опекуна, попечителя) в отделение Государственной корпорации получателями (опекунами, попечителями) подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.
45. Доставка пенсий и пособий на дом производится следующим категориям:
инвалидам и участникам Великой Отечественной войны;
получателям пенсий и пособий, достигшим восьмидесятилетнего возраста;
инвалидам первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии автоматизированных отделений (пунктов) почтовой связи.
46. Взаимодействие по выплате пенсий и пособий получателям регламентированы на основании договоров, заключенных между Государственной корпорацией и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, если иное не установлено Национальным Банком Республики Казахстан.

47. Зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеумен байланысты банк қызметтеріне ақы төлеу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
48. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеуді осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкiлеттi органның шешімінің негізінде:
1) зейнетақы мен жәрдемақы беру жөнiндегi уәкiлеттi ұйым ұсынатын алушының банк шоттары бойынша үш және одан көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы;
2) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның, оралманның жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімінің өтуі, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
3) іздеуде жүрген адамдардың хабар-ошарсыз кету фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
4) ата-ана құқықтарынан және қамқоршыны (қорғаншыларды) құқықтарынан айыру фактілерінің (босатылған және шеттетілген қамқоршылар (қорғаншылар) туралы), оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
5) зейнетақыларды және жәрдемақыларды алушылардың Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерге тұрақты тұруға кету фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
6) хабар-ошарсыз кеткен деп танылған немесе қайтыс болған деп жарияланған адамдардың жеке зейнетақы шоттарына мiндеттi зейнетақы жарналарын (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын) аудару немесе азаматтың тірі екендігін растайтын ақпараттың келіп түсу фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
7) қайтыс болған асыраушының балаларына, аға-інілеріне, апа-сіңлілеріне немесе немерелеріне күтім жасайтын адамдардың жұмысқа орналасу фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
8) жасы он сегізден асқан асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушының оқу орнынан шығарылғаны туралы немесе оның сырттай оқу нысанына ауыстырылғаны, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
9) судьяның отставкасын тоқтата тұру туралы мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап төлемдерді тоқтата тұрады.
49. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды төлеуді осы Қағидаларға 37-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкiлеттi органның шешімінің негізінде:
қайтыс болғаны туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтер;
кеткен елінің уәкілетті органынан зейнетақы ісіне/жәрдемақы алушының ісіне сұрау салу;
зейнетақы немесе жәрдемақы алушының оны әділет органдарынан тіркеуден шығарғанын растайтын құжатпен қоса, зейнетақы немесе жәрдемақы төлеуді тоқтату туралы өтініші;
мемлекеттік арнайы жәрдемақы алушылардың Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту немесе азаматтығынан шығу фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы мәліметтер;
Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотының отставкадағы судьяға ай сайынғы өмір бойы қамсыздандыру тағайындалғаны туралы хабарламасы келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатады.

47. Оплата банковских услуг, связанных с выплатой пенсий и пособий, осуществляется за счет бюджетных средств.
48. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам приостанавливает выплату пенсий и пособий с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений:
1) об отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя, представляемых уполномоченной организацией по выдаче пенсий и пособий;
2) об истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, оралмана, в том числе из информационных систем;
3) о выявлении факта без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, в том числе из информационных систем;
4) о выявлении фактов лишения родительских прав и прав опекуна (попечителей об освобожденных и отстраненных опекунах (попечителях), в том числе из информационных систем;
5) о выявлении факта выезда получателей пенсий и пособий на постоянное местожительства за пределы Республики Казахстан, в том числе из информационных систем;
6) о выявлении факта перечисления обязательных пенсионных взносов (обязательных профессиональных пенсионных взносов) на индивидуальные пенсионные счета лиц, признанных безвестно отсутствующими или объявленных умершими, или поступления информации, подтверждающей факт нахождения гражданина в живых, в том числе из информационных систем;
7) о выявлении факта трудоустройства лиц, занятых уходом за детьми, братьями, сестрами или внуками умершего кормильца, в том числе из информационных систем;
8) об отчислении получателя государственного социального пособия по случаю потери кормильца старше восемнадцати лет из учебного заведения или о переводе его на заочную форму обучения, в том числе из информационных систем.
49. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа по форме согласно 37 к настоящим Правилам прекращает выплату пенсий или пособий с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления:
сведений о смерти, в том числе из информационных систем;
запроса пенсионного дела/дела получателя пособия от уполномоченного органа страны выезда;
заявления получателя пенсии или пособия о прекращении выплаты пенсии или пособия с предоставлением документа, подтверждающего снятие его с регистрации в органах внутренних дел;
сведений о выявлении факта утраты или выхода из гражданства Республики Казахстан получателей государственного специального пособия, в том числе из информационных систем;
уведомления Верховного суда Республики Казахстан о назначении (возобновлении) ежемесячного пожизненного содержания судье, пребывающему в отставке.

50. Төлемді қалпына келтіру үшін негіздеме болып табылатын мән-жайлар туындаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның электрондық шешім жобасымен қоса, жаңадан ұсынылған құжаттармен толықтырылған ІЭМ-ді дайындауы және оны уәкілетті органның бекітуі тоқтатыла тұрған күннен бастап не қалпына келтіруге құқық басталған, бірақ оларды алу үшін жүгінер алдындағы үш жылдан аспайтын сәттен бастап осы Қағидаларға 13, 14, 15, 16, 17 және 18-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жүргізіледі.
51. Қазақстан Республикасында төлемдер тағайындалған және тоқтатыла тұрған Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұруға ықтиярхаты бойынша тұрған Қазақстан Республикасының азаматтарына зейнетақы мен жәрдемақы төлеу тоқтатылған күнінен бастап, бiрақ оларды алу үшiн жүгінер алдындағы үш жылдан асырылмай, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрғанын растайтын консулдық есепке тұрғаны туралы белгісі бар құжаттарды ұсынған кезде қалпына келтіріледі.
52. Уәкiлеттi орган азаматтарды хабар-ошарсыз кеткен немесе қайтыс болған деп тану туралы сот шешiмдерiнiң күшiн жою мәселесi бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесiнен хабар-ошарсыз кеткен немесе қайтыс болған деп танылған адамның 10 пайыз мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару немесе азаматтың тірі болу фактiсiн растайтын дәйекті ақпарат келіп түскені туралы хабарлама келiп түскен күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде сотқа жүгiнедi.
Сонымен бірге төлемдердi заңсыз алуда алушы тарапынан қылмыс құрамының болу немесе болмау фактiлерiн анықтау үшiн уәкiлеттi орган құқық қорғау органдарына жүгiнедi.
53. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақылар мен жәрдемақылардан ұстап қалуға атқарушылық іс жүргізу құжаттары келіп түскен жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ОДҚ-да ұстап қалуды жүргізеді.
Алушының зейнетақылар мен жәрдемақылардан ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Мемлекеттің корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 38-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған уәкілетті органның шешімі негізінде ұстап қалуды жүргізеді.
54. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің қызметкерлері қайтыс болу, кету фактілері туралы төлемді тоқтата тұру немесе алып тастау, төлемді қалпына келтіру, сондай-ақ алушылардың қайтыс болуына, кетуіне, төлемдерді тоқтата тұруға байланысты қажеттілік сомаларын азаю жағына қарай түзету жөніндегі негіздемелер, іс-әрекеттер белгіленген ұстап қалу сомалары туралы ОДҚ-да күн сайын жазбалар жасайды.
55. Зейнетақы немесе жәрдемақы алушы қайтыс болған жағдайда, егер жерлеуге арналған біржолғы төлемге өтініш зейнетақы немесе жәрдемақы алушы қайтыс болған айдан кейін үш жылдан кешіктірілмей берілген болса, оны жерлеуді жүзеге асырған адамға алушы қайтыс болған сәтте айқындалатын мөлшерде жерлеуге арналған біржолғы төлем төленеді.

50. В случае наступления обстоятельств, являющихся основанием для возобновления выплаты, подготовка Государственной корпорацией ЭМД, дополненного вновь представленными документами с электронным проектом решения, и его утверждение уполномоченным органом производятся со дня приостановления либо с момента наступления права на возобновление, но не более чем за три года перед обращением за их получением по формам согласно приложениям 13, 14, 15, 16, 17 и 18 к настоящим Правилам.
51. Выплата пенсий и пособий гражданам Республики Казахстан, проживавшим за пределами Республики Казахстан по виду на жительство, которым были назначены и приостановлены выплаты в Республике Казахстан, возобновляется со дня приостановления, но не более чем за три года перед обращением за их получением при представлении получателем документа, подтверждающего проживание за пределами Республики Казахстан с отметкой о постановке на консульский учет.
52. По вопросу отмены судебных решений о признании граждан безвестно отсутствующими либо объявлении умершими уполномоченный орган обращается в суд в течение пяти рабочих дней со дня поступления информации из отделения Государственной корпорации о факте перечисления лицом, признанным безвестно отсутствующим или объявленным умершим, 10 процентов обязательных пенсионных взносов или поступления достоверной информации, подтверждающей факт нахождения гражданина в живых.
Одновременно уполномоченный орган обращается в правоохранительные органы для установления фактов наличия или отсутствия состава преступления со стороны получателя в незаконном получении выплат.
53. В случае поступления документов исполнительного производства на удержания из пенсий и пособий отделение Государственной корпорации в соответствии с законодательством Республики Казахстан производит удержания в ЦБД.
В случае поступления заявления получателя на удержание из пенсий и пособий отделение Государственной корпорации производит удержания на основании решения уполномоченного органа по форме согласно приложению 38 к настоящим Правилам, подготовленного отделением Государственной корпорации.
54. Работниками отделения Государственной корпорации ежедневно в ЦБД производятся записи о фактах смерти, выезда, о суммах удержаний с отметкой основания, действия по приостановлению или снятию выплаты, возобновлению выплаты, а также корректировки сумм потребности в сторону уменьшения в связи со смертью, выездом получателей, приостановлением выплаты.
55. В случае смерти получателя пенсии или пособия лицу, осуществившему погребение, выплачивается единовременная выплата на погребение в размере, определяемом на момент смерти получателя, если обращение за единовременной выплатой на погребение последовало не позднее трех лет после месяца смерти получателя пенсии или пособия.

56. Жерлеуге арналған бiржолғы төлемдi тағайындау үшiн жерлеудi жүзеге асырған жеке немесе заңды тұлға, қайтыс болған зейнетақы немесе жәрдемақы алушының тұрғылықты жерiндегi Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесiне өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі болған кезде осы Қағидалардың 57-тармағында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 39-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш бередi.
57. Жерлеуді жүзеге асырған жеке немесе заңды тұлғадан өтініш қабылданған кезде жеке басты куәландыратын құжат, зейнетақы немесе жәрдемақы алушының қайтыс болғаны туралы мәліметтерді тиісті ақпараттық жүйелерден алады.
Ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтер болмаған жағдайда жерлеуді жүзеге асырған жеке немесе заңды тұлға өтінішке мынадай құжаттарды қоса береді:
1) жерлеуді жүзеге асырған адамның жеке басын куәландыратын құжат не заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтама (куәлік) (заңды тұлғалар үшін) немесе дара кәсіпкердің патенті (заңды тұлға құрмастан кәсiпкерлiк қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін);
2) алушының қайтыс болғаны туралы куәлік немесе қайтыс болу фактісін растайтын басқа мемлекеттердің уәкілетті органы берген және апостиль қойып куәландырылған құжат;
3) зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шотының нөмірі туралы мәлімет.
58. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 40-қосымшаға сәйкес жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға ІЭМ-ді және шешімнің электрондық жобасын қалыптастырады және Мемлекеттік корпорацияның филиалына жібереді.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы бір жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды, есептеудің және ІЭМ мен шешімнің электрондық жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді және жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін уәкілетті органға жібереді.
Уәкілетті орган электрондық құжаттармен келіп түскен шешімнің электрондық жобасын қарайды, олар уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
59. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жерлеуге арналған бiржолғы төлемдi тағайындау туралы уәкілетті органның шешімінің негізінде олар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 41 немесе 42-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджет қаражатына өтінімді, сондай-ақ 43-қосымшаға сәйкес тізім-ведомосін қалыптастырады және Мемлекеттік корпорацияға жібереді.

56. Для назначения единовременной выплаты на погребение в отделение Государственной корпорации по месту жительства умершего получателя пенсии или пособия, физическим или юридическим лицом, осуществившим погребение, при наличии индивидуального идентификационного номера заявителя или бизнес-идентификационного номера юридического лица представляется заявление по форме согласно приложению 39 к настоящим Правилам с приложением документов, предусмотренных пунктом 57 настоящих Правил.
57. При приеме заявления от физического или юридического лица, осуществившим погребение, сведения о документе, удостоверяющем личность, о смерти получателя пенсии или пособия получают из соответствующих информационных систем.
При отсутствии сведений из информационных систем физическим или юридическим лицом, осуществившим погребение, прилагаются к заявлению:
1) документ, удостоверяющий личность лица, осуществившего погребение, либо справка (свидетельство) о государственной регистрации юридического лица (для юридических лиц) или патент индивидуального предпринимателя (для физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица), осуществившего погребение;
2) свидетельство о смерти получателя или документ, подтверждающий факт смерти, выданный уполномоченным органом других государств и заверенный апостилем;
3) сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.
58. Отделение Государственной корпорации в течение одного рабочего дня формирует ЭМД и электронный проект решения на назначение единовременной выплаты на погребение согласно приложению 40 к настоящим Правилам и направляет в Филиал Государственной корпорации.
Филиал Государственной корпорации в течение одного рабочего дня рассматривает поступившие документы, проверяет правильность расчета и оформления ЭМД и электронного проекта решения и направляет в уполномоченный орган для принятия решения о назначении (об отказе в назначении) единовременной выплаты на погребение.
Уполномоченный орган рассматривает поступивший электронный проект решения с электронными документами, принимает решение о назначении (отказе в назначении) единовременной выплаты на погребение в течение одного рабочего дня со дня их поступления в уполномоченный орган.
59. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа о назначении единовременной выплаты на погребение в течение одного рабочего дня со дня их поступления формирует заявку бюджетных средств по форме согласно приложению 41 или 42, а также список-ведомость согласно приложению 43 к настоящим Правилам, и направляет в Государственную корпорацию.

60. Мемлекеттік корпорация жерлеуге арналған біржолғы төлемді аударуды жүгінген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүргізеді.
7. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерiндегі адамдарға
зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды тағайындау және төлеу
тәртiбi
61. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерiндегі зейнетақы немесе жәрдемақы алуға құқығы бар адамға зейнетақы немесе жәрдемақы өтiнiштің және қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі орналасқан жердегi Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесiне мекеме әкiмшiлiгi ұсынатын, осы Қағидалардың 3-10-тармақтарында көзделген құжаттардың негiзiнде тағайындалады.
62. Егер адам қылмыстық-атқару жүйесі мекемесiне орналастырылған сәтте зейнетақы немесе жәрдемақы алушы болып табылса, қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесi орналасқан жердегi Мемлекеттік корпорация қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің әкiмшiлiгi осы Қағидалардың 33 және 37-тармақтарына сәйкес ұсынған, көрсетiлген адамның өтiнiшi негiзiнде төлемді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
63. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының зейнетақы/жеке ісін алғаннан кейін зейнетақы мен жәрдемақыны аудару үшін қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотының деректемелерін көрсете отырып оны есепке қояды.
8. Интернаттық және мемлекеттiк медициналық-әлеуметтiк
мекемелерде зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеу тәртiбi
64. Қамқоршы (қорғаншы) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне адамды іс-әрекетке қабілетсіз (қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімінің көшірмесін не қамқоршылық және қорғаншылық органының шешімін және қамқоршылықты (қорғаншылықты) растайтын құжатты ұсынады.
Интернаттық (отбасы үлгiсiндегi балалар ауылы, Жасөспiрiмдер үйі, балалар үйi, ересектерге арналған немесе ақыл-eci кем балаларға арналған жалпы және арнаулы үлгiдегi интернат-үйi және басқалар) және мемлекеттiк медициналық-әлеуметтiк мекеме орналасқан жердегi Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесi зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды төлеудi осы Қағидалардың 33 және 37-тармақтарына сәйкес жүзеге асырады.
65. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алушының стационар жағдайларында медициналық-әлеуметтiк мекемеге (ұйымға) түскені (шыққаны) туралы мәліметті алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 36 және 14-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша медициналық-әлеуметтік мекемеге (ұйымға) түскен (шыққан) айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тоқтата тұру (қалпына келтіру) туралы шешім жобасын дайындайды және оны Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы уәкілетті органға береді.
Уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде келіп түскен ІЭМ-ді қарайды және жасына байланысты зейнетақы төлемдеріне және мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыға құқығы жоқ адамдарды қоспағанда, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тоқтата тұру (қалпына келтіру) туралы шешім қабылдайды.
Медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) стационар жағдайларында тұратын және жасына байланысты зейнетақы төлемдеріне және мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыға құқығы жоқ, мемлекеттің толық қамсыздандыруындағы адамдарға базалық зейнетақы төлемі зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымда ашылған олардың банк шоттарына аудару арқылы толық көлемде төленеді.

60. Перечисление единовременной выплаты на погребение Государственная корпорация производит в течение пяти рабочих дней со дня обращения.
7. Порядок назначения и выплаты пенсий или пособий лицам,
находящимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы
61. Лицу, имеющему право на получение пенсии или пособия, находящемуся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, пенсия или пособие назначаются на основании заявления и документов, предусмотренных пунктами 3-10 настоящих Правил, представляемых администрацией учреждения в отделение Государственной корпорации по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы.
62. Если лицо на момент помещения в учреждение уголовно-исполнительной системы является получателем пенсии или пособия, Государственная корпорация по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы на основании заявления указанного лица, представленного администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы в соответствии с пунктами 33 и 37 настоящих Правил, осуществляет выплату в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
63. Отделение Государственной корпорации по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы после получения пенсионного/личного дела получателя пособия ставит его на учет с указанием реквизитов контрольного счета наличности учреждения уголовно-исполнительной системы для перечисления пенсий и пособий.
8. Порядок выплаты пенсий и пособий в интернатных и
государственных медико-социальных учреждениях
64. Опекун (попечитель) представляет в отделение Государственной корпорации копии решения суда о признании лица недееспособным (ограниченно дееспособным) либо решение органа опеки и попечительства и документ, подтверждающий опекунство (попечительство).
Отделение Государственной корпорации по месту нахождения интернатного (детская деревня семейного типа, Дом юношества, детский дом, дом-интернат общего и специального типа для взрослых или для умственно отсталых детей и другие) и государственного медико-социального учреждения осуществляет выплату пенсий или пособий в соответствии с пунктами 33 и 37 настоящих Правил.
65. Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней с момента получения информации из медико-социальных учреждений (организаций), в том числе из информационной системы центрального исполнительного органа о поступлении (выбытии) получателя государственной базовой пенсионной выплаты в медико-социальные учреждения (организации) в условиях стационара, готовит проект решения о приостановлении (возобновлении) государственной базовой пенсионной выплаты с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления (выбытия) в медико-социальное учреждение (организацию) по форме, согласно приложениям 36 и 14 к настоящим Правилам и передает его в уполномоченный орган через филиал Государственной корпорации.
Уполномоченный орган в течении трех рабочих дней рассматривает поступивший ЭМД и принимает решение о приостановлении (возобновлении) государственной базовой пенсионной выплаты, за исключением лиц, не имеющих право на пенсионные выплаты по возрасту и государственное социальное пособие по инвалидности.
Лицам, проживающим в медико-социальных учреждениях (организациях) в условиях стационара и находящимся на полном государственном обеспечении, не имеющим право на пенсионные выплаты по возрасту и государственное социальное пособие по инвалидности, базовая пенсионная выплата выплачивается в полном объеме путем зачисления на их банковские счета, открытые в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.

66. Мемлекеттік корпорация жасына байланысты зейнетақы төлемдерін (төлейтін айға қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін пайда болған сомалар) медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) стационар жағдайларында тұратын және мемлекеттің толық қамсыздандыруындағы адамдарға медициналық-әлеуметтік мекемелерге (ұйымдарға) түскені (шыққаны) туралы ақпарат келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап Заңның 21-бабының 2-1-тармағында белгіленген көлемде жүзеге асырады.
Атқарушылық іс жүргізу құжаттары немесе алушының ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Заңның 21-бабының 2-1-тармағында белгіленген жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің көлемі тиісті ұстап қалудан кейін айқындалады.
Медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұратын адамдарға зейнетақылар мен жәрдемақылар сомаларын есептеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
67. Мемлекеттік корпорация мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды төлеуді "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-1 және 1-2 тармақтарында айқындалған мөлшерде және көлемде медициналық-әлеуметтік мекемеге (ұйымға) түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
Атқарушылық іс жүргізу құжаттары немесе алушының ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-1 тармағында белгіленген мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылардың көлемі тиісті ұстап қалудан кейін айқындалады.
Медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұратын адамдарға зейнетақылар мен жәрдемақылар сомаларын есептеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
68. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жасына байланысты зейнетақыны немесе жәрдемақыны төлеуді медициналық-әлеуметтік мекемелерден (ұйымдардан), оның ішінде орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесінен алушының шыққаны туралы ақпарат келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап толық көлемде қалпына келтіреді.
69. Мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) стационар жағдайларында тұратын және мемлекеттің толық қамсыздандыруындағы тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедек балаларға мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымда ашылған олардың банк шоттарына аудару арқылы толық көлемде төленеді.

66. Государственная корпорация осуществляет пенсионные выплаты по возрасту (сумм образовавшихся после формирования потребности на месяц выплаты) в объемах, установленных пунктом 2-1 статьи 21 Закона лицам, проживающим в медико-социальных учреждениях (организациях) в условиях стационара и находящимся на полном государственном обеспечении, с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления информации из медико-социальных учреждений (организаций), в том числе из информационной системы центрального исполнительного органа о поступлении (выбытии) получателя в медико-социальное учреждение (организацию).
В случае поступления документов исполнительного производства или заявления получателя на удержание объемы пенсионных выплат по возрасту, установленные пунктом 2-1 статьи 21 Закона, определяются после соответствующих удержаний.
Зачисление сумм пенсий и пособий лицам, проживающим в медико-социальных учреждений (организаций), осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
67. Государственная корпорация осуществляет выплату государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца (сумм образовавшихся после формирования потребности на месяц выплаты) в размерах и объемах, определенных пунктами 1-1 и 1-2статьи 6 Закона Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан", с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления в медико-социальное учреждение (организацию).
В случае поступления документов исполнительного производства или заявления получателя на удержание объемы государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца, установленные пунктом 1-1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан", определяются после соответствующих удержаний.
Зачисление сумм пенсий и пособий лицам, проживающим в медико-социальных учреждений (организаций), осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
68. Отделение Государственной корпорации возобновляет выплату пенсии по возрасту или пособий в полном объеме с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления информации из медико-социальных учреждений (организаций), в том числе из информационной системы центрального исполнительного органа о выбытии получателя.
69. Детям-инвалидам с нарушением опорно-двигательного аппарата, проживающим в государственных медико-социальных учреждениях (организациях) в условиях стационара и находящимся на полном государственном обеспечении, государственные социальные пособия по инвалидности и по случаю потери кормильца выплачиваются в полном объеме, путем зачисления на их банковские счета, открытые в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.

9. Қорытынды ережелер
70. Зейнетақылар мен жәрдемақылардың артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару:
алушының өтiнiшi бойынша;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген негіздемелер бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі хатының негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі төлемдерді республикалық бюджет кірісіне аудару үшін Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (ақпараттық жүйелерден алынған алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткені туралы мәліметтерді және (немесе) зейнетақы және жәрдемақы алушы тұруға кеткен елдегі уәкілетті органнан зейнетақы ісіне немесе жәрдемақы алушының ісіне сұрау салуды) қоса бере отырып, зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымға хат ұсынады;
соттың шешімі бойынша жүзеге асырылады.
71. Зейнетақылар мен жәрдемақылардың сомалары қате аударылған жағдайларда Мемлекеттік корпорация зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымға Мемлекеттік корпорация және зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым арасындағы шартта белгіленген нысан бойынша және тәсілмен төлем тапсырмасын кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпарат жолдайды.
Зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым қате аударым не кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпараттың негізінде ақшаны Мемлекеттік корпорацияға қайтаруды жүзеге асырады не нұсқауды орындауды тоқтата тұрады.
72. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қатыссыз себептер бойынша алушыларға артық аударылған (төленген) зейнетақылар мен жәрдемақылар сомаларын есептен шығару үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі борышкердің қайда екені белгісіз болуына немесе мұрагері болмауына байланысты сомаларды қайтару мүмкін еместігі туралы ұйғарым шығару үшін сот органдарына жүгінеді.
Мемлекеттік корпорация артық аударылған (төленген) сомаларды есептен шығаруды сот актілерінің негізінде есептен шығару актісі бойынша жүргізеді.
73. Зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды төлеу жүзеге асырылатын зейнетақы істері/жәрдемақы алушылардың істері (қолданыстағы істер) қолданыстағы істер мұрағатында сақталады.
74. Зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды төлеу тоқтатыла тұрған зейнетақы істері/жәрдемақы алушылардың істері алушының өзi немесе отбасының мүшелерi жүгінгенге дейiн "Бақылауда" деген белгiмен қолданыстағы iстерден бөлек сақталады.
Алты ай өткеннен кейiн iс соңғы төлемнiң күнi мен сомасы көрсетiле отырып есептен алынады және Мемлекеттік корпорация мұрағатына өткiзiледi. Алты айдан артық мерзiмге тоқтатыла тұрған зейнетақы істері/жәрдемақы алушылардың істері бойынша зейнетақы немесе жәрдемақы төлеудi Мемлекеттік корпорация уәкiлеттi органның зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау туралы шешiмi бойынша қалпына келтіреді.

9. Заключительные положения
70. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм пенсий и пособий осуществляется:
по заявлению получателя;
на основании письма отделения Государственной корпорации по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.
При этом отделения Государственной корпорации представляет в уполномоченную организацию по выдаче пенсий и пособий письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезда получателя за пределы Республики Казахстан, в том числе полученных из информационных систем и (или) запрос пенсионного дела или дело получателя пособия от уполномоченного органа страны проживания, выехавшего получателя пенсии и пособия), подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в доход республиканского бюджета;
по решению суда.
71. В случаях ошибочного перечисления сумм пенсий и пособий Государственная корпорация направляет в уполномоченную организацию по выдаче пенсий и пособий информацию об отзыве платежного поручения или приостановлении исполнения указания, по форме и способом, установленным договором между Государственной корпорацией и уполномоченной организацией по выдаче пенсий и пособий.
На основании информации об ошибочном перечислении либо отзыве или приостановлении исполнения указания уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий осуществляет возврат денег в Государственную корпорацию либо приостанавливает исполнение указания.
72. Для списания сумм пенсий и пособий, излишне перечисленных (выплаченных) получателям по причинам, не зависящим от них, отделение Государственной корпорации обращается в судебные органы для вынесения определения о невозможности возврата сумм в связи с неизвестностью местонахождения должника или отсутствием наследников.
Списание излишне перечисленных (выплаченных) сумм Государственной корпорации производится по акту списания на основании судебных актов.
73. Пенсионные дела/дела получателей пособий, по которым осуществляется выплата пенсий или пособий (действующие дела), хранятся в архиве действующих дел.
74. Пенсионные дела/дела получателей пособий, по которым приостановлены выплаты пенсий или пособий, хранятся отдельно от действующих дел с отметкой "На контроле" до обращения самого получателя или членов семьи.
По истечении шести месяцев дело снимается с учета с указанием даты и суммы последней выплаты и сдается в архив Государственной корпорации. По приостановленным на срок более шести месяцев пенсионным делам/делам получателей пособий Государственной корпорацией выплата пенсий или пособий возобновляется по решению о назначении пенсии или пособия уполномоченного органа.

75. Зейнетақы ісінің/жәрдемақы алушы ісінің телнұсқасын қалпына келтіру уәкілетті органның шешімі негізінде жүргізіледі.
Зейнетақы ісінің/жәрдемақы алушылар iстерiнiң қалпына келтiрiлген телнұсқасының мұқабасында оң жақ үстіңгі бұрышына "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің
_________________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Өтiнiш
Азамат ______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "___" ___________
Жеке сәйкестендіру нөмірі____________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _____________________________
Құжаттың сериясы: ________ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: ____
Берілген күні _______ жылғы "___" __________________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы ________________________________
Облыс _______________________________________________________________
қала (аудан) _______________________________ауыл ____________________
көше (шағынаудан) _____________________ үй ________________ пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы _______________________________________________________
Банк шотының №
Шот түрі: ағымдағы _____________ карта шоты _________________________
(қажетінің асты сызылсын)
Маған _______________________________________________________________
(жасына байланысты зейнетақы төлемін, базалық зейнетақы; мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша, жасына байланысты
мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, № 1, № 2 тізім бойынша мемлекеттік
арнайы жәрдемақы) тағайындауды (қалпына келтіруді) сұраймын.
Міндетті әлеуметтік сақтандырудың қатысушысы болдым/болған жоқпын
қайтыс болған асыраушы міндетті әлеуметтік сақтандырудың қатысушысы
болды/болған жоқ ____________________________________________________
(қажетінің асты сызылсын)
Ескертпе:
Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыға өтініш беру кезінде мүгедектік
тобы немесе асырауындағы адамдардың саны көрсетілсін.
Бұрын басқа негіздер бойынша немесе басқа ведомстводан зейнетақы
немесе жәрдемақы тағайындалғанын/тағайындалмағанын (қажет емесі
сызылып тасталсын) хабарлаймын.
Басқа отбасында (қайтыс болған адамның) балалары: бар/жоқ (қажет
емесі сызылып тасталсын).
Бір уақытта әртүрлі мемлекеттік жәрдемақылар алуға құқығым болған
жағдайда, қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз қалауым бойынша олардың
біреуін ғана алуға құқығым бар екені хабарланды.
Табыс туралы анықтамада көрсетілген, аударылған міндетті зейнетақы
жарналарының сомасы транзиттік шот айналымдарындағы электрондық
үзінді көшірмеге сәйкес келмейтіні немесе толық сәйкес келмейтіні
туралы хабарланды (ондай жағдай болса асты сызылсын).
Төленетін зейнетақы немесе жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкеп соғуы
мүмкін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), сауалнама
деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік
корпорацияның бөлімшесіне 10 күн ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне ұсынылған құжаттардың
түпнұсқалылығы үшін құқықтық жауапкершілікті көтеремін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Төлемді тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға
және өңдеуге келісім беремін.
Зейнетақы төлемін, базалық зейнетақы; мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша, жасына байланысты мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы, № 1, № 2 тізім бойынша мемлекеттік арнайы
жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау
жөнінде ұялы телефонға sms-хабар жіберу арқылы хабардар етуге келісім
беремін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Мемлекеттік корпорация арқылы
алған жағдайда, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын
құпиялардан тұратын мәлiметтердi пайдалануға келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны __________ ұялы телефон ___________ Е-mail ______________
өтініш берген күні: 20__ жылғы "___" _________
Өтініш берушінің қолы ______________________
Азамат ______________________________________________________________
өтініші № _____________ болып тіркелді.
Құжаттар қабылданған күн 20__ жылғы "___" __________
_____________________________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
және қолы
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің
_________________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Өтiнiш
Азамат ______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "___" ___________
Жеке сәйкестендіру нөмірі____________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _____________________________
Құжаттың сериясы: ________ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: ____
Берілген күні _______ жылғы "___" __________________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы ________________________________
Облыс _______________________________________________________________
қала (аудан) _______________________________ауыл ____________________
көше (шағынаудан) _____________________ үй ____________________ пәтер
Маған _______________________________________________________________
мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі
бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындауды сұраймын.
(қажетінің асты сызылсын)
Ескертпе:
Бұрын басқа негіздер бойынша немесе басқа ведомстводан төлемдер
тағайындалғанын/тағайындалмағанын (қажет емесі сызылып тасталсын)
хабарлаймын.
Бір уақытта әртүрлі мемлекеттік жәрдемақылар алуға құқығым
болған жағдайда қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз қалауым бойынша
олардың біреуін ғана алуға құқығым бар екені хабарланды.
Төленетін мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы,
мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы мөлшерінің
өзгеруіне әкеп соғуы мүмкін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты
жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге
кету), сауалнама деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне 10 күн ішінде хабарлауға
міндеттенемін.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне ұсынылған құжаттардың
түпнұсқалылығы үшін құқықтық жауапкершілікті көтеремін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы,
мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындауға
қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім
беремін.
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы,
мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау
(тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы
телефонға sms-хабар жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны _______ ұялы телефон _________ Е-mail ____________
өтініш берген күні: 20__ жылғы "___" __________
Өтініш берушінің қолы _________________________________________
_____________________________________________________________________
құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
және қолы
---------------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
Азаматтың өтініші _____________ мүгедектігі бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындауға қабылданды.
Өтінішті тіркеген күн: 20__ жылғы "___" __________
(көрсетілетін қызметті алу күні өтінішті Мемлекеттік корпорацияның
бөлімшесінде тіркеген күннен бастап).
Төленетін мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы,
мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы мөлшерінің
өзгеруіне әкеп соғуы мүмкін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты
жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге
кету), сауалнама деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне 10 күн ішінде хабарлауға
міндеттенемін.
Дәйексіз мәліметтер мен жасанды құжаттарды ұсынғаны үшін
жауапкершілік туралы ескертілдім
_____________________________________________________________________
өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мөртабанның орны
20__ жылғы "___" _______
шығ. № ___
_____ жылғы____-нан (-нен) ___ жылғы _____-на (-не) дейін
жеке тұлғаға төленген және міндетті зейнетақы жарналары
табысынан жүзеге асырылған табыс сомалары туралы
АНЫҚТАМА
Тегі |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
Аты |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
Әкесінің |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
аты (бар болса)
Негіздеме: __________________________________________________________
(бұйрық, жеке іс парағы, жалақы жөніндегі ведомость, табельдер және
басқа)
Салымшының табельдік нөмірі _________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________
Төлеуші ұйымның бизнес сәйкестендіру нөмірі және орналасқан жері
_____________________________________________________________________
Жыл, айлар
Жалақы (табыс) сомасы
Міндетті зейнетақы жарналары
Міндетті зейнетақы жарналары аударылған күн, төлем тапсырмасының №, қай кезең үшін аударылды
(айлар көрсетілсін)
Ескертпе
Есептелген сомалар
Аударылған сомалар
оның ішінде өсімпұлдар
1
2
3
4
5
6
7
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
_ жылға жиыны
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
__жылға жиыны
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
_ жылға жиыны
Барлығы _______________ айда __________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)

75. Восстановление дубликата пенсионного дела/дела получателя пособий производится на основании решения уполномоченного органа.
В правом верхнем углу на обложке восстановленного дубликата пенсионного дела/дела получателей пособий проставляется отметка "Дубликат".
Приложение 1
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Код района ________________________
Республика Казахстан
Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции
по _____________________ области (городу)
Заявление
От гражданина (ки) __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ____________________________
Серия документа: ____ номер документа: ____ кем выдан: ______________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: __________________________________
Область _____________________________________________________________
город (район) _________________ село: _______________________________
улица (микрорайон)____________________ дом ______ квартира __________
Банковские реквизиты:
Наименование банка __________________________________________________
Банковский счет № ___________________________________________________
Тип счета: текущий _________________ карточный счет _________________
(нужное подчеркнуть)
Прошу назначить (возобновить) мне
__________________________________________________________________
(пенсионную выплату по возрасту, базовую пенсию; государственное
социальное пособие: по инвалидности, по случаю потери кормильца, по
возрасту, государственное специальное пособие по Списку № 1, № 2).
Примечание:
При заявлении на государственное социальное пособие указать
группу инвалидности или количество иждивенцев.
Сообщаю, что пенсии или пособие ранее по другим основаниям или
от другого ведомства назначалась/не назначалась (ненужное
вычеркнуть).
Имеются дети (умершего) в другой семье: да/нет (ненужное вычеркнуть).
Поставлен(а) в известность, что при наличии одновременно права на
различные государственные пособия имею право получать одно из них
по своему выбору в соответствии с действующим законодательством.
Поставлен(а) в известность, о несоответствии или неполного
соответствия сумм перечисленных обязательных пенсионных взносов,
указанных в справке о доходе электронной выписке оборотов с
транзитного счета (подчеркнуть если такое имеется).
Обо всех изменениях, влекущих изменения размеров выплачиваемых
пенсий или пособий, а также изменении местожительства (в т.ч. выезд
за пределы Республики Казахстан) анкетных данных, банковских
реквизитов обязуюсь сообщать в отделение Государственной корпорации в
течение 10 дней.
Несу правовую ответственность за подлинность представленных в
отделение Государственной корпорации документов.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для назначения выплаты.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в
назначении) пенсионной выплаты, базовой пенсии, государственного
социального пособия: по инвалидности, по случаю потери кормильца, по
возрасту, государственного специального пособия по Списку № 1, № 2
путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
В случае получения государственной услуги через Государственную
корпорацию даю согласие на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _______ мобильный ____________ Е-маil ____________
дата подачи заявления: "____" __________ 20 __ года.
подпись заявителя __________________________________________________
Заявление гражданина_______________________________________________
зарегистрировано за № __ Дата принятия документов "__" __ 20 ___ года
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего
документы
Приложение 2
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Код района ________________________
Республика Казахстан
Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции
по _____________________ области (городу)
Заявление
От гражданина (ки) __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ____________________________
Серия документа: ____ номер документа: ____ кем выдан: ______________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: __________________________________
Область _____________________________________________________________
город (район) _________________ село: _______________________________
улица (микрорайон)____________________ дом ______ квартира __________
Прошу назначить мне:_________________________________________________
государственное социальное пособие по инвалидности, специальное
государственное пособие по инвалидности (нужное подчеркнуть)
Примечание:
Сообщаю, что выплаты, ранее по другим основаниям или от другого ведомства, назначались/не назначались (ненужное вычеркнуть).
Поставлен(а) в известность, что при наличии одновременно права
на различные государственные пособия имею право получать одно из них
по своему выбору в соответствии с действующим законодательством.
Обо всех изменениях, влекущих изменения размера
государственного социального пособия по инвалидности, специального
государственного пособия по инвалидности, а также изменении
местожительства (в т.ч. выезд за пределы Республики Казахстан),
анкетных данных, банковских реквизитов, обязуюсь сообщать в отделение
Государственной корпорации в течение 10 дней.
Несу правовую ответственность за подлинность представленных в
отделение Государственной корпорации документов.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых назначения государственного социального пособия по
инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении
(отказе в назначении) государственного социального пособия по
инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности
путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний_________ мобильный _______ Е-маil ____________
дата подачи заявления: "____" _________ 20 _____ года
Подпись заявителя _____________________________________________
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего
документы ---------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина __________________ на назначение
государственного социального пособия по инвалидности, специального
государственного пособия по инвалидности принято.
Дата принятия документов "__" _______ 20 ___ года (дата
получения услуги со дня регистрации заявления в отделении
Государственной корпорации).
Обо всех изменениях, влекущих изменение размера
государственного социального пособия по инвалидности, специального
государственного пособия по инвалидности, а также изменении
местожительства (в т.ч. выезд за пределы Республики Казахстан),
анкетных данных, банковских реквизитов обязуюсь сообщить в отделение
Государственной корпорации в течение 10 дней.
Предупрежден(а) об ответственности за представление недостоверных сведений и поддельных документов
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя и подпись
Приложение 3
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Место штампа
исх. № ____________
от "_____" _________ 20 ___ года
СПРАВКА
о суммах дохода, выплаченных физическому лицу и
осуществленных с дохода обязательных пенсионных взносов
с _____ ________________ года по ______ ___________ года
Фамилия |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
Имя |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
Отчество |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
(при его наличии)
Основание: ________________________________________________________
(приказ, личный листок, ведомость по зарплате, табеля и другое)
Табельный номер вкладчика _________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер ____________________________
Бизнес-идентификационный номер и местонахождение
организации-плательщика____________________________________________
Год, месяцы
Сумма заработка (дохода)
Обязательные пенсионные взносы
Дата перечисления обязательных пенсионных взносов, № платежного поручения, за какой период перечислено (указать месяцы)
Примечание
Начисленные суммы
Перечисленные суммы
в т.ч. пени
1
2
3
4
5
6
7
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
Итого за
_____ год
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
Итого за_____год
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
Итого за _____ год
Всего за _________ месяцев ____________________________________ тенге
(сумма прописью)
Примечание:

1. Жасына байланысты зейнетақы төлемін тағайындау (өзгерту, төлемді
қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат (ша)__________________________________________________________
Жынысы _________ Туған күнi 19__ жылғы "___" ________________________
Өтiнiш берген күні 20__ жылғы "___"____________ № ___________________
Талап етiлетiн еңбек өтілі ________ жыл.
____ жыл _____ ай _______ күн (1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн) расталды.
______ жылғы _____________ бастап ______ жылғы ____________ қоса
алғанда ______________ теңге орташа айлық табысы ұсынылды.
_________ жылғы _____________ бастап __________жылғы ___________ қоса
алғанда ____________________ теңге орташа айлық табысы есепке алынды.
Жасына байланысты зейнетақы төлемі Қазақстан Республикасының 20__
жылғы "_______" ________ № _____ Заңы _____-бабының _______-тармағына
сәйкес тағайындалсын.
_____________________________________________________________________
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің негiзгi мөлшерi 60 %
_____________________________ теңге
Артық өтелген жұмыс өтілі үшiн үстемеақылар: ___ % ____________ теңге
Экологиялық үстемеақы ______________________ теңге мөлшерiнде
____________________________ жәрдемақы мөлшерiне дейiнгі қосымша ақы
(жәрдемақының түрi)
_____________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Айлық зейнетақы төлемінің мөлшерi (жәрдемақы мөлшерiне дейiн
жеткiзiлген қосымша ақыны ескере отырып)
_____________________________________________________________________
(жәрдемақының түрі)
20__ жылғы "___" __________ бастап 20__ жылғы "___" ____________ қоса
алғанда ______________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
2. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындаудан бас тартылсын
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(негiздеме)
Департамент басшысы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің
__________________________ облысы бойынша
департаментінің
20__ жылғы "___" _________ № _________ шешiмі
Iстiң № __________

1. О назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в
назначении) пенсионной выплаты по возрасту
Гражданин(ки)________________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "______" ______________ 19 ____ года
Дата обращения "______" ________________ 20 ____ года № _____________
Требуется трудовой стаж работы ______ лет.
Подтверждено __ лет ___ месяцев____ дней ____ (до 1 января 1998 года)
Представлен среднемесячный доход с ___ года по ____ год ______ тенге.
Учтен среднемесячный доход с ____ года по ______ год _________ тенге.
Назначить пенсионную выплату по возрасту в соответствии с пунктом
_________ статьи __________
Закона Республики Казахстан от "_____" _______ 20____ года № ________
_____________________________________________________________________
Основной размер пенсионной выплаты по возрасту 60 %
_______________________________________________________________ тенге
Надбавки: за сверх отработанный стаж _______ % ________________ тенге
Экологическая надбавка в размере ______________________________ тенге
Доплата до размера пособия ____________________________________ тенге
(вид пособия)
_____________________________________________________________________
(сумма прописью)
Размер месячной пенсионной выплаты (с учетом доплаты до размера
пособия________(вид пособия) ___________) ______________________тенге
(сумма прописью)
с "_____" ____________ 20 ____ года по "_______" ________ 20 ____ год
2. Отказать в назначении пенсионных выплат по возрасту
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Государственной корпорации
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 14
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от " ___ " ________ 20 ___ года
Департамента Комитета труда, социальной защите и миграции
по ________________________ области
№ дела __________

1. Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемін тағайындау (өзгерту, төлемді
қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат (ша)__________________________________________________________
Жынысы __________ Туған күнi 19__ жылғы "___" _______________________
Өтiнiш берген күні 20__ жылғы "___" _________ № _____________________
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі Қазақстан Республикасының
20___ жылғы "___" ________№ ___ Заңы ____-бабының _________-тармағына
сәйкес тағайындалсын.
Айлық базалық зейнетақы төлемінің мөлшерi
20__ жылғы "___" _______ бастап 20__ жылғы "___" _______ қоса алғанда
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
2. Базалық зейнетақы төлемін тағайындаудан бас тартылсын
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(негiздеме)
Департамент басшысы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс _____________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің
__________________________ облысы бойынша
департаментiнің
20__ жылғы "___" _________ № ___________ шешiмі
Iстің № __________
1. Мүгедектiгi бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы тағайындау
(өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат (ша) _________________________________________________________
(16 жасқа дейiнгi мүгедек баланың, мүгедектің тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Жынысы _________ Туған күнi 19__ жылғы "___" ________________________
Өтiнiш берген күні 20__ жылғы "___" _________ № _____________________
Мүгедектiк тобы _____________________________________________________
16 жасқа дейiнгi мүгедек баланың ата-анасының/ қамқоршысының, тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
Аурудың себебi ______________________________________________________
Жәрдемақы Қазақстан Республикасының 19___ жылғы "___" _______________
№ ___Заңы __________-бабының _________-тармағына сәйкес тағайындалсын
Айлық жәрдемақының мөлшерi
20____ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" ____ қоса алғанда
____________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)

1. О назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в
назначении) государственной базовой пенсионной выплаты
Гражданин(ки)________________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "______" ______________ 19 ____ года
Дата обращения "______" ________________ 20 ____ года № _____________
Назначить государственную базовую пенсионную выплату в соответствии с
пунктом___статьи___Закона Республики Казахстан от "__" __20__года №__
Размер месячной базовой пенсионной выплаты _____________________тенге
________________________________________________________________тенге
(сумма прописью)
с "___" _________ 20 ___ года по "___" _________ 20 ___ года
2. Отказать в назначении базовой пенсионной выплаты
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист о филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 15
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от " ___ " ________ 20 ___ года
Департамента Комитета труда, социальной защите и миграции
по ________________________ области
№ дела __________
1. О назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в
назначении) государственного социального пособия по инвалидности
Гражданин(ка)________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка-инвалида до 16 лет,
инвалида)
Пол ______________ Дата рождения "______" ______________ 19 ____ года
Дата обращения "______" ________________ 20 ____ года № _____________
Группа инвалидности _________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) родителя/опекуна
ребенка-инвалида до 16 лет___________________________________________
Причина заболевания _________________________________________________
Назначить пособие в соответствии с пунктом _____ статьи ______ Закона
Республики Казахстан от "___" __________19____ года № _______________
Размер месячного пособия _______________________________________тенге
________________________________________________________________тенге
(сумма прописью)
с "______"______ 20 __ года по "_____" _______ 20 ___ года

2. Жәрдемақы үлесі ____ адамға:
20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" _________ дейін
негізгі алушыға _______________________________________________ теңге
мөлшерінде бөлінсін
Азамат (ша)__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
б) асырауындағы _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
1) 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" _____________
дейін үлес алушыға ____________________________________________ теңге
мөлшерінде бөлінсін
Азамат (ша)__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
2) 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" _____________
дейін үлес алушыға _____________________________ теңге мөлшерінде
бөлінсін
Азамат (ша)__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы _____________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
3. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын
_____________________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты ол (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс _____________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің
__________________________ облысы бойынша департаментiнің
20__ жылғы "___" _________ № ___________ шешiмі
Iстің № __________

2. Выделить долю пособия на _____________ человек:
Основному получателю в размере_________ тенге с "___" ____ 20 __ года
по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
б) на иждивенца _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
1) долевому получателю в размере __________ тенге с "___" _____ 20 __
года по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
2) долевому получателю в размере ____________ тенге с "___" _________
20__ года по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
3. Отказать в назначении пособия
_____________________________________________________________________
(основания)
Руководитель департамента ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист о филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 17
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от " ___ " ________ 20 ___ года
Департамента Комитета труда, социальной защите и миграции
по ________________________ области
№ дела __________

2. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
19-қосымша
Нысан
__________________________________________________
(төлемнің түрі)
құжаттарына тексеру жүргізу туралы
№ _____ хабарлама
20__ жылғы "___" ___________
Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік
орган Сіздің назарыңызға
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
Өтініш берушінің туған күні _____ жылғы "______" ____________________
_____________________________________________________________________
(себебін көрсету)
_____________________________________________________________________
тексеру жүргізілетіні туралы жеткізеді.
_____________________________________________________________________
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Хабарлама
20__ жылғы "___" ___________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
Өтініш берушінің туған күні ______ жылғы "___" ______________________
20__ жылғы "___" ___________ дейін төмендегі құжаттарды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ұсыну қажеттігі туралы.
Көрсетілген мерзім ішінде құжаттар ұсынылмаған жағдайда уәкілетті
орган қолда бар құжаттар бойынша зейнетақы және (немесе) жәрдемақы
тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы
шешім шығарады.
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
21-қосымша
Нысан
____________________________________________ тағайындау
(төлемнің түрі)
(тағайындаудан бас тарту) туралы № ________ хабарлама
20__ жылғы "___" ___________
Азамат (ша) _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы 20__ жылғы "___"_________
№ _______ шешім
Тағайындалған сома: 20_____ жылғы "________" _________________ бастап
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
_____________________________________________________________________
негіздеме (себебі көрсетілсін)
тағайындаудан бас тартылды
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Хабарламалар журналы
_____________________________________________
(төлемнің түрі)
Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
Хабарламаны табыстау күні
Маман
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Sms-хабарлар журналы _______________________________________
(төлемнің түрі)
Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
sms-хабар жіберу күні
Телефон нөмірі
Маман
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
24-қосымша
Нысан
Елтаңба
Жасына байланысты зейнетақы/жәрдемақы алушының
КУӘЛIГІ
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Получателя пенсионных выплат по возрасту/пособий
Куәлiк № ________
Удостоверение
______________________ тегi - фамилия)
__________________________ (аты - имя)
_____________ әкесiнiң аты - отчество)
_______________________________________
"___" ________________20__.\г
(туған жылы - дата рождения)
сурет - фото
М.О. М.П.
Бөлiмше бастығы _______________________
Начальник отделения
берiлген уақыты
"___" ______ 20__ ж.\г
Дата выдачи
1.Заңның ______________________________ бабына
сәйкес ________________________________ теңге
____________________________________________
мөлшерiнде ___________________________ жылдан
бастап __________________________ жылға дейiн
_____________________________________________
(төлемнiң түрi)
_______________________________ тағайындалады.
Еңбек өтілі __________________________________
Орташа айлық табысы __________________________
жылдан __________________________ жылға дейiн
2. Мүгедектiк тобы және себебi

2. Отказать в назначении пособия
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(основания)
Руководитель департамента ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист о филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 19
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Уведомление № ______
о проведении проверки документов
_____________________________________________________________________
(вид выплаты)
от "_____" ________20____ года
Уполномоченный государственный орган по назначению пенсий и пособий
доводит до Вашего сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя___________________
Дата рождения заявителя "_______"_____________________ _________ года
о проведении проверки _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(указание причины)
_____________________________________________________________________
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица.
_____________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ответственноголица)
Приложение 20
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Уведомление
от "_____" ________20____ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_____________________________________________________________________
Дата рождения заявителя "________" ___________________ __________года
о необходимости представления следующих документов
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
до "__" __________ 20__ года.
В случае непредставления документов в течение указанного срока,
уполномоченный орган выносит решение о назначении (изменении,
возобновлении, отказе в назначении) пенсии и (или) пособия по
имеющимся документам.
_____________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного
лица)
Приложение 21
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Уведомление № ____о назначении (отказе в назначении)
_____________________________________________________________
(вид выплаты)
от "___" ________ 20 __ года
Гражданин (ка)_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" ___________ ____ года
Решение о назначении (отказе в назначении) № ___ от "__" __ 20__ года
Назначенная сумма: _____________________________________________тенге
(сумма прописью)
с "_____" ________20____ года
Отказано в назначении _______________________________________________
основание (указать причины)
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
_____________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного
лица)
Приложение 22
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Журнал уведомлений
___________________________________
(вид выплаты)
по _________________отделению Государственной корпорации
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата вручения уведомления
Специалист
Приложение 23
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Журнал sms-оповещений
_____________________________
(вид выплаты)
по _________________ отделению Государственной корпорации
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специалист
Приложение 24
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Герб
Жасына байланысты
зейнетақы/жәрдемақы алушының
КУӘЛIГІ
УДОСТОВЕРЕНИЕ
получателя пенсионных выплат по возрасту/пособий
Куәлiк № ____
Удостоверение _________________________
(тегi - фамилия)
_________________________
(аты - имя)
_________________________
(әкесiнiң аты - отчество)
"__" __________________ж.\г.
(туған жылы - дата рождения)
сурет - фото
М.О.
М.П.
Бөлiмше бастығы _______________
Начальник отделения
Берiлген уақыты "__"___20__ ж./г.
Дата выдачи

1. В соответствии со ст. ______________
________________________________ Закона
_______________________________________ __________назначена (о) _______________
(вид выплаты) в размере
_________________________________ тенге
с "__" _____ г. по "_____" _________ г.
Стаж работы ___________________________
Среднемесячный заработок ________________________________ тенге
за период с ____ года по _________ год
2. Группа и причина инвалидности
3. Отбасының еңбекке жарамсыз мүшелерiнің саны ______________________________________________
4. _________________________ теңге мөлшерiнде
20________________ жылдан бастап
мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемi тағайындалды
3. Количество нетрудоспособных
членов семьи __________________
4. Назначена государственная
базовая пенсионная выплата
с 20__ года в размере ___________ тенге
№ _____ куәлiкке қосымша бет
_____ жылғы " ____" _____- дан бастап ______________________ теңге мөлшерiнде жасына байланысты зейнетақы төлемдері (жәрдемақы) жүргізіледі
Бөлiмше бастығы _____________________________
М.О.
Есепке қою және шығару
Мемлекеттік корпорацияның
___________________________ аудандық (қалалық) бөлiмшесiне __________________ есепке қойылды
_______________________________________ теңге
мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы) төлеу _______________________ жылға дейiн жүргізілді
Зейнетақы (жәрдемақы)
_______________________________________ теңге
мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы) төлеу ______________________ жылға дейiн жүргізілді
Бөлiмше бастығы _______________________ М.О.
Вкладыш к удостоверению №_____
Выплата пенсионных выплат по возрасту (пособия) производится с "___" ___ года
в размере ______________________ тенге
Начальник отделения __________________
М.П.
Постановка и снятие с учета принят на учет ________________
районного (городского) отделения Государственной корпорации выплата пенсии (пособия) в размере _______________________________ тенге
Выплата пенсии (пособия) в размере ________ тенге произведена по ____ год
Начальник отделения ____________
М.П.
Зейнетақы төлемдері (жәрдемақы) төлеу мерзімі ұзартылды немесе оның мөлшерi өзгертiлдi
________ жылғы _________ бастап ___жылға дейiн
___________________________теңге
мөлшерінде зейнетақы (жәрдемақы) тағайындалды.
_____________________________________________
(зейнетақы түрi, өтілі, табысы, мүгедектiк тобы, асырауындағы адамдардың саны және т.б.) өзгеруіне байланысты
М.О. Бөлiмше бастығы ________________________
Выплата пенсии (пособия)
продлена или изменен размер
с ____________ года до ___________ года
Пенсия (пособие) установлена в
размере _______________________ тенге в связи с изменением
__________________ (вида пенсии, стажа, _______ заработка, группы инвалидности,
_______________числа иждевенцев и т.д.)
Начальник отделения _____М.П.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
25-қосымша
Нысан
Куәлiктерді тiркеу журналы
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Iстiң №
Жеке куәлiктiң, төлқұжаттың №, кiм берген, берiлген күнi
Алған күнi
Қолы
Мөрмен бекiтiлген: журналдағы парақтар саны _________________________
(жазбаша)
М.О.
Бөлiмше бастығы _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесінiң маманы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
26-қосымша
Нысан
Ауданның коды __________
Қазақстан Республикасы
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің
________________________ облысы бойынша департаментi
Өтiнiш
Азамат (ша) _________________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ____ жылғы "___" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: __________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _____________________________
Құжаттың сериясы: ________ құжаттың нөмірі ________ кім берген ______
Берілген күні ____ жылғы "___" _______________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы: _______________________________
Облыс ___________________________
қала (аудан) __________________ ауыл ________________________________
көше (шағынаудан) __________________________ ______ үй ________ пәтер
жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшерін өзгерту үшін қосымша
құжаттарды қабылдауды сұраймын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Төлем тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және
өңдеуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефоны _______ұялы телефон _________ Е-mail _______________________
Дәйексіз мәліметтер мен жасанды құжаттарды ұсынғаны үшін
жауапкершілік туралы ескертілдім
Берілген күні 20__ жылғы "___" ________
Өтініш берушінің қолы __________
Азамат (ша) _________________________________________________ өтініші
(құжаттармен өтініш қабылданған күн)
20__ жылғы "___" ___________________ қабылданды, № ____________ болып
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
лауазымы және қолы:
_____________________________________________________________________
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
27-қосымша
Нысан
Код _________________
Облыс _______________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің
________________________ облысы бойынша департаментi
20__ жылғы "___" __________ № _________ шешiм
Iстің № ___________
1. Жасына байланысты зейнетақы төлемiнің мөлшерін арттыру туралы
Азамат (ша) _________________________________________________________
Жынысы ________ Туған күні 19___ жылғы "___" ____________
Еңбек өтілі: _____ жыл ____ ай (1998 жылғы 1 қаңтарға дейін)
________________теңге орташа айлық табысы есепке алынды.
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері 20_______ жылғы "_____"
____________ дейін
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Жәрдемақы мөлшеріне дейінгі қосымша ақының мөлшері
20__ жылғы "___" ______________ дейін _________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Экологиялық үстемеақының мөлшері 20__ жылғы "___" _____________ дейін
_______________________________________________________________ теңге
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері (қосымша ақыны есепке
алғанда) 20__ жылғы "___" ____ дейін __________________________ теңге
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері
_____________________________________________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні)
сәйкес арттырылсын.
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері 20____ жылғы "________"
____________ бастап
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Жәрдемақы мөлшеріне дейінгі қосымша ақының мөлшері
20__ жылғы "___" ____________ бастап
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Экологиялық үстемеақы 20_______ жылғы "________" _____________ бастап
_______________________________________________________________ теңге
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері (қосымша ақыны есепке
алғанда) 20__ жылғы "___" _______ бастап ______________________ теңге
Департамент басшысы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
28-қосымша
Нысан
Код _________________
Облыс _______________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің
________________________ облысы бойынша департаментiнің
20__ жылғы "___" __________ № _________ шешiмі
Iстің № ___________

1. Заңның _____________ бабына сәйкес
__________________________ теңге
_________________________________
мөлшерiнде ______________ жылдан
бастап _____________________ дейiн
_________________________________
(төлемнiң түрi)
_____________________тағайындалды.
Еңбек стажы ______________________
Орташа айлық табысы _____________
жылдан ______________ жылға дейiн
2. Мүгедектiк тобы және ceбeбi
3. Отбасының еңбекке жарамсыз
мүшелерi саны ____________________
4. ______________________________
теңге мөлшерiнде _____ 20 _ ж.
бастап мемлекеттiк базалық
зейнетақы төлемi тағайындалды.
1. В соответствии со ст.__
________________________ Закона
______________________________
______________________________
назначена(о) ___________________
(вид выплаты)
в размере _____________________
_________________________ тенге
с "_____"_________ _______года
по "____"_________ _______года
Стаж работы __________________
Среднемесячный доход
________________________ тенге
за период
с "_____"_________ _______года
по "____"_________ _______года
2. Группа и причина инвалидности
3. Количество нетрудоспособных членов
семьи _________________
4. Назначена государственная базовая
пенсионная выплата
с "_____"___________ 20 ___ года
в размере ________________ тенге
№ _____ Куәлiкке қосымша бет
Есепке қою және шығару
__________________________________
аудандық (қалалық) орталық бөлiмшесi
___________________ есепке қойылды
___________________ жылдан бастап
_______________________________теңге
мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы) төленсiн
Бөлiмше бастығы ___________________ М.О.
Вкладыш к удостоверению № ____
Выплата пенсии (пособия)
производится с "____" _____ года
в размере ________________ тенге
Начальник отделения___________
М.П.
Снят с учета _________________
рай(гор) отделение Государственной корпорации
Выплата пенсии (пособия) в размере
________________ тенге
произведена по "___" ________ г.
Начальник отделения __________
М.П.
Зейнетақы (жәрдемақы) төлеу
мерзiмi ұзартылды немесе оның
мөлшерi өзгертiлдi ____ жылдан бастап
________ жылға ______ дейiн
_____________________________ теңге
мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы) тағайындалды.
_______________________(зейнетақы түрi, стажы, табысы, мүгедектiк
тобы, _____________________________
асырауындағы адамдар саны, және басқалар)
өзгеруiне байланысты
Бөлiмше бастығы __________________
М.О.
Выплата пенсии(пособия)
продлена или изменен размер
с "_____"_________ _______года
до "____"_________ _______года
Пенсия (пособие) установлена в размере__________________ тенге в связи
с изменением
______________________________
(вида пенсии, стажа,
______________________________
дохода, группы инвалидности,
_____________________________
числа иждивенцев и т.д.)
Начальник отделения __________
М.П.
Приложение 25
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Журнал регистрации удостоверений
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
№ дела
№ удостоверения личности, паспорта, кем выдан, дата выдачи
Дата получения
Подпись
Скрепление печатью: количество листов в журнале _____________________
(прописью)
М.Ш.
Начальник отделения _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации _____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 26
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Код района ________________________
Республика Казахстан
Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции
по ________________________ области
Заявление
От гражданина (ки) __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "____" ____________ г.
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ____________________________
Серия документа: ______ номер документа: ________ кем выдан: ________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного места жительства: _________________________________
Область _____________________________________________________________
город (район) _________________ село: _______________________________
улица (микрорайон)______________ дом ___ квартира ____
Прошу принять дополнительные документы для изменения размера
пенсионной выплаты по возрасту.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для назначения выплаты.
Контактные данные заявителя:
телефон __________ мобильный _________________ Е-маil _______________
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление недостоверных
сведений и поддельных документов
_____________________________________________________________________
Дата подачи "____"__________ 20 ___ года
Подпись заявителя ______________
Заявление гражданин (ки)_____________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
принято "______" _________ 20 ___ года № ________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность и подпись
принявшего документы:
_____________________________________________________________________
Приложение 27
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции
по ________________________ области
№ дела __________

1. Мемлекеттік арнайы жәрдемақының мөлшерін арттыру туралы
Азамат (ша) _________________________________________________________
Жынысы ____________ Туған күнi 19 ____ жылғы "___" __________________
Еңбек өтілі: ___ жыл ___ ай (1998 жылғы 1 қаңтарға дейін)
Жәрдемақының 20__ жылғы "___" _________ дейінгі мөлшері
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Жәрдемақының мөлшері ________________________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні)
сәйкес арттырылсын.
Жәрдемақының мөлшері 20____ жылғы "___" ____________ бастап
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Департамент басшысы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
33-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік корпорацияның
____________________ облысы бойынша
_________бөлімшесі
Өтiнiш
Азамат (ша) _________________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "___" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі:________________________ _____
Құжаттың сериясы: ______ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: ______
Берілген күні: _______ жылғы "___" ________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы ________________________________
Облыс _______________________________________________________________
қала (аудан) __________________ ауыл ________________________________
көше (шағынаудан) ____________________________ ______ үй ______ пәтер
Алушының (базалық зейнетақы, жасына байланысты зейнетақы төлемін,
мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына
байланысты мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақы, № 1 және № 2
тізім бойынша мемлекеттік арнайы жәрдемақы) ісін сұратуды сұраймын
(қажетінің асты сызылсын)
Бұрын тұрған жерінің мекенжайы: _____________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ___________ ұялы телефон ___________ Е-mail _____________
Дәйексіз мәліметтер мен жасанды құжаттарды ұсынғаны үшін
жауапкершілік
туралы ескертілдім __________________________________________________
Берілген күні 20__ жылғы "___" ________
Өтініш берушінің қолы __________
Азамат ______________________________________________________ өтініші
(құжаттармен өтініш қабылданған күн)
20__ жылғы "___" __________ қабылданды, № _________
_____________________________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
және қолы
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
34-қосымша
Нысан
20__ жылғы ____ ____________
№ _______ АНЫҚТАМА-АТТЕСТАТ
Азамат ______________________________________________________________
(төлемдердің түрлерi көрсетілсін)
Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесiнде _________________ алып отырды.

1. О повышении размера государственного специального пособия
Гражданин(ки)_____________________________________________________
Пол _________________ Дата рождения "______"_______________19___года
Трудовой стаж: ____ лет ___ месяцев (до 1 января 1998 года)
Размер пособия до "___" ___________ 20___ года ________________ тенге
______________________________________________________________тенге
(сумма прописью)
Повысить размер пособия в соответствии с _____________________________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пособия с "_____" ___________________ 20 ______ года
_______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Руководитель департамента ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист о филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 33
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Код района _________
Республика Казахстан
___________________отделение Государственной корпорации
по ________________________ области
Заявление
от гражданина (ки)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "______" ____________________________ ________ года
Индивидуальный идентификационный номер ______________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ____________________________
Серия документа: ________ номер документа: _____ кем выдан: _________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _________________________________
Область ____________________________________________________________
город (район) _________________ село: _______________________________
улица (микрорайон)______________ дом ____________ квартира __________
Прошу запросить дело получателя (базовой пенсии; пенсионной выплаты
по возрасту, государственного базового социального пособия по
инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту,
государственного специального пособия по списку № 1 и № 2).
(нужное подчеркнуть)
Адрес прежнего местожительства: _____________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _________ мобильный _____________ Е-маil ___________
Предупрежден (а) об ответственности за представление недостоверных
сведений и поддельных документов ____________________________________
Дата подачи "__________"__________________________________ 20 ___года
Подпись заявителя ___________________________________________________
Заявление гражданина_________________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
принято "_______" __________________ 20 _________ года № ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись принявшего
документы:
_____________________________________________________________________
Приложение 34
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
СПРАВКА-АТТЕСТАТ № ______
от _____ _________ 20 ____ года
Гражданин ___________________________________________________________
(указать виды выплат)
получал (а) в __________________ отделении Государственной корпорации

1. Базалық зейнетақы төлемі 20__ жылғы _________ _______ қоса алғанда
____________________________________________ теңге мөлшерінде төленді
2. Жасына байланысты зейнетақы төлемі 20__ жылғы ____ __________ қоса
алғанда ____________________________________ теңге мөлшерінде төленді
3. Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы 20__ жылғы ___ _____________ қоса
алғанда ____________________________________ теңге мөлшерінде төленді
4. Мемлекеттік арнайы жәрдемақы 20__ жылғы _____ _______ қоса алғанда
____________________________________________ теңге мөлшерінде төленді
5. Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы 20__ жылғы -____ ______ қоса
алғанда ____________________________________ теңге мөлшерінде төленді
6. Экологиялық үстемеақы 20__ жылғы ____ _______ қоса алғанда
_____________________________________________ теңге сомасында төленді
7. 1995-1997 жылдарға экологиялық үстемеақы бойынша берешек _________
жылғы "____" _______бастап 20__ жылғы ____ _______ қоса алғанда
_____________________________________________ теңге сомасында төленді
8. Оңалту бойынша бiржолғы өтемақы 20___ жылғы ________ _______бастап
20___ жылғы ____ ______ қоса алғанда_________ теңге сомасында төленді
9. Семей полигоны аймағында тұрғаны үшiн бiржолғы өтемақы 20__ жылғы
____ _____ қоса алғанда _____________________ теңге сомасында төленді
10. Қосымша: ________________________________________________________
Барлық төлемдер тоқтатылды және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің
есебінен алынды
М.O. Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қызметтік тел. №)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
35-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік корпорацияның
____________________ облысы бойынша
____________________ бөлімшесі
Өтiнiш
Азамат (ша)__________________________________________________________
(өтініш берішінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "___" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: __________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі:______________________________
Құжаттың сериясы:_______ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: ______
Берілген күні: _______ жылғы "___" ___________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы ________________________________
Облыс _______________________________________________________________
қала (аудан) __________________ ауыл ________________________________
көше (шағынаудан) _________________ ______ үй ______ пәтер
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кетуіне байланысты
(мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, жасына байланысты зейнетақы
төлемін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы) алушының
ісін қолына беруді сұраймын
(қажетінің асты сызылсын)
Шыққан жерінің мекенжайы: ___________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ___________ ұялы телефон ___________ Е-mail _____________
Істі ресімдеуге және беруге қажетті менің дербес деректерімді жинауға
және өңдеуге келісім беремін.
Берілген күні 20__ жылғы "___" ________
Өтініш берушінің қолы __________
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
36-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің
____________________ облысы бойынша департаментiнiң
20__ жылғы "___" __________ № _______ шешiмi
Iстің № __________
_____________________________________________________________________
(түрi көрсетiлсiн)
(мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, жасына байланысты зейнетақы
төлемін, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақы,
мемлекеттік арнайы жәрдемақы) төлеудi тоқтата тұру туралы
Азамат (ша) _________________________________________________________
Жынысы ________ Туған күнi 19__ жылғы "___" _________________________
Төлем 20__ жылғы "___" ______ бастап тоқтатыла тұрсын.
Негiздеме ___________________________________________________________
(себебi көрсетiлсiн)
Департамент басшысы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
37-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің
_________________________ облысы бойынша департаментi
20__ жылғы "___" _____________ № ___________ шешiмi
Iстің № __________
_____________________________________________________________________
(түрi көрсетiлсiн)
(мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, жасына байланысты зейнетақы
төлемін, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақы,
мемлекеттік арнайы жәрдемақы) төлеудi тоқтату туралы
Азамат ______________________________________________________________
Жынысы _________ Туған күнi 19__ жылғы "___" ________________________
Төлем 20__ жылғы "___" ______ бастап тоқтатылсын
Негiздеме ___________________________________________________________
(себебi көрсетiлсiн)
Департамент басшысы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
38-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон
комитетінің__________________ облысы бойынша департаментiнiң
20__ жылғы "___" _____________ № ___________ шешiмi
Iстің № __________
Соманы (мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемінің, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу
жағдайы бойынша және жасына байланысты мемлекеттiк базалық әлеуметтiк
жәрдемақының) ұстап қалу туралы
Азамат (ша) _________________________________________________________
Жынысы _________ Туған күнi 19__ жылғы "___" ________________________
Зейнетақы (жәрдемақы) мөлшері__________________________________ теңге
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20_____ жылғы "________" __________бастап өтініш негізінде ұстап қалу
_____________________________________________________________ жүргізу
Ұстап калу мөлшері __________________________________________________
(ұстап қалу сомасы)
20__ жылғы "___" _________бастап толық өтеуге дейін
Департамент басшысы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
39-қосымша
Нысан
Ауданның коды ______________
Қазақстан Республикасы
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің
________________________ облысы бойынша
департаментi
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________
_____________________________________________________________________
(мекенжайы бойынша тұратын, телефоны)
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш
_____________________________________________________________________
(мекенжайы бойынша тұрған)
_____________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
жерлеуге біржолғы төлем тағайындауды сұраймын.
Біржолғы жерлеуге арналған төлемді _______________________ банк
филиалының № __________, "Қазпочта" АҚ-ның №_____________ банк шотына
аударуды сұраймын.
Жерлеуге арналған бiржолғы төлемге қажетті менің дербес
деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
3
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны _________ ұялы телефон __________ Е-mail ________________
Өтініш берген күні: 20__ жылғы "___" ________________________________
Өтініш берушінің қолы _______________________________________________
Азамат_______________________________________________________ өтініші
№_____болып тіркелді, құжаттар қабылданған күн 20___жылғы "___" _____
_____________________________________________________________________
(құжаттарды қабылданған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
және қолы)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
40-қосымша
Нысан
Код ____________
Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің
________________________ облысы бойынша департаментiнің
20__ жылғы "___" _________ № _______ шешiмі
Қайтыс болған алушы iсiнiң № ___________

1. Базовая пенсионная выплата выплачена по "___" ________ 20 ____года
в размере ____________________________________________________ тенге
2. Пенсионная выплата по возрасту выплачена по "___" ______ 20 ___года в размере ______________________________ тенге
3. Государственное социальное пособие выплачено по "__" ___ 20 __года
в размере _____________________________________________________ тенге
4. Государственное специальное пособие выплачено по "__" ___ 20__года
в размере ____________________________________________________ тенге
5. Специальное государственное пособие выплачено по "___" ___ 20
__года в размере _______________________________________________тенге
6. Экологическая надбавка выплачена по "_______" ________ 20 ___года
в сумме ______________________________________________________ тенге
7. Задолженность по экологической надбавке за 1995-1997 годы
выплачена: с "__" _____ ___года по "___" ____ 20 __года в сумме ____ тенге
8. Единовременная компенсация по реабилитации выплачена с "___" _____
____года по "___" _______ 20 __ года в сумме _________________ тенге
9. Единовременная компенсация за проживание в зоне Семипалатинского
полигона выплачена "____" _________ 20 __ году в сумме _______ тенге
10. Приложение: ___________________________________________________
Все выплаты прекращены и сняты с учета отделения Государственной корпорации
М.П.
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
№ служебного телефона
Приложение 35
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Код района _________
Республика Казахстан
______________ отделение Государственной корпорации
по ________________________ области
Заявление
от гражданина (ки) __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ____________________________
Серия документа: ________ номер документа: _________ кем выдан: _____
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: __________________________________
Область _____________________________________________________________
город (район) _________________ село: _______________________________
улица (микрорайон)______________ дом ________ квартира ______________
Прошу выдать на руки дело получателя (государственной базовой
пенсионной выплаты; пенсионной выплаты по возрасту, государственного
социального пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по
возрасту, государственного специального пособия) в связи с выездом за
пределы Республики Казахстан.
(нужное подчеркнуть)
Адрес выбытия: ______________________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний___________ мобильный _____________ Е-маil _________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для оформления и выдачи дела.
Дата подачи "____"_____ 20 ___года.
Подпись заявителя ___________________________________________________
Приложение 36
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Код _____________
Область _________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции
по ________________________ области
№ дела ______________
О приостановлении выплаты ___________________________________________
(указать вид)
(государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионной выплаты по
возрасту, государственного базового социального пособия по
инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту,
государственного специального пособия)
Гражданин(ка)________________________________________________________
Пол ___ Дата рождения "______" ________ 19 ____ года
Приостановить выплату с "_____"__________20___года
Основание ___________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист о филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 37
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Код _____________
Область _________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции
по ________________________ области
№ дела ______________
О прекращении выплаты _______________________________________________
(указать вид)
(государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионной выплаты по
возрасту, государственного базового социального пособия по
инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту,
государственного специального пособия)
Гр. _________________________________________________________________
Пол ___ Дата рождения "_____" ________ 19 __ года
Прекратить выплату с "__"__________20___года
Основание ___________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист о филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 38
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Код _____________
Область _________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции
по ________________________ области
№ дела ______________
Об удержании суммы (государственной базовой пенсионной выплаты,
пенсионной выплаты по возрасту, государственного базового социального
пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту)
Гражданина(ки)_______________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "______" ______________ 19 ____ года
Размер пенсии (пособии) _______________________________________ тенге
_______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Производить удержание в соответствии с заявлением
от "_____"__________ 20___ года
Размер удержания_____________________________________________________
(сумма удержания)
с "_____" ________ 20 __ года до полного погашения.
Руководитель департамента ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист о филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 39
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Код района _____________
Республики Казахстан
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции
по _______________ _________ области
Индивидуальный идентификационный номер ______________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
_____________________________________________________________________
(проживающего по адресу, телефон)
Заявление
Прошу назначить единовременную выплату на погребение:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) дата рождения умершего)
____________________________________________________________________
(проживавшего по адресу)
Единовременную выплату на погребение прошу перечислить на
банковский счет № ___________ ______________________ филиала банка,
АО "Казпочты" № _________________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для единовременной выплаты на погребение.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний ________ мобильный __________ Е-маil _________
дата подачи заявления: "___" ____ 20 __ года
Подпись заявителя ___________________.
Заявление гражданина_________________________________________________
зарегистрировано за № ___ Дата принятия документов "__" __ 20 __ года
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего
документы
Приложение 40
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Код _________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции
по ________________________ области
№ дела умершего получателя ____________

1. Жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау туралы
Азамат (ша) (заңды тұлғаға) _________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/заңды тұлғаның атауы)
Өтініш берген күні 20__ жылғы "___" ___________ № ___________________
Азамат (ша) _________________________________________________________
(қайтыс болған алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қайтыс болған күнi 20__ жылғы "___" __________
Ұлы Отан соғысына қатысушы болған/болған жоқ
(қажетiнiң асты сызылсын)
Жерлеуге арналған бiржолғы төлем ______ жылғы "____"________Қазақстан
Республикасының Заңы _____-бабының _________________-тармағына сәйкес
ағайындалсын.
Жерлеуге арналған бiржолғы төлемнің мөлшерi ___________________ теңге
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
М.О.
Департамент басшысы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
41-қосымша
Нысан
(Мемлекеттік корпорацияның филиалы)
Өтiнiм
_____________________________________________________
(төлемнің түрі)
20 ___жылғы "___" ______________ №_____________
Р/с
Қайтыс болған зейнеткердiң (жәрдемақы алушының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жерлеуге арналған бiржолғы төлемдi алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Банктiң атауы
Банк шотының №
Төлеу тәсiлi
Аудандық бөлiмшенiң №
Төленетiн сома
Жиыны:
Барлығы:
______________________
(қолдары)
______________________
(қолдары)
______________________
(қолдары)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
42-қосымша
Нысан
(Мемлекеттік корпорацияның филиалы)
Өтiнiм
____________________________________________
(төлемнiң түрi)
20__ жылғы "___" _________№ ______________
(Заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер үшін)
Р/с
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң коды
Аудан, қала
Заңды тұлғаның деректемелерi
Заңды тұлғаның атауы
Қайтыс болған адамдардың саны
Ағымдағы айға қажеттілік
Жерлеуге арналған ақшалай қаражатқа жалпы қажеттiлiк
БСК
ЖСК
Жиыны
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_____________________________________________________________________
Бас бухгалтер _______________________________________________________
Бөлiм бастығы _______________________________________________________
Орындаушы ___________________________________________________________
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру,
сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша,
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша
және жасына байланысты берілетін
мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы
жәрдемақыларды тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
43-қосымша
Нысан
20__ жылғы "___" ____________ жерлеуге бiржолғы
төлемдi төлеуге ________ облысы ________ ауданының
жерлеуге арналған бiржолғы төлемді алушылардың
№ _______ тiзiм-ведомосі
Р/с
Зейнетақы iсiнiң нөмiрi
Қайтыс болған адамның деректерi
Жерлеудi жүзеге асырған заңды тұлғаның атауы
Жерлеуге арналған бiржолғы төлемнiң сомасы
Салт-жора қызметтерін көрсету шартының № және күнi
Тегi
Аты
Әкесiнiң аты (бар болса)
Туған күнi
1
2
3
4
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы ________________________________________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрлігінің өзгерістер
енгізілетін шешімдерінің тізбесіне
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 17 сәуірдегі
№ 236 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік
төлемдерді тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта
есептеу, сондай-ақ олардың жүзеге асырылу қағидалары

1. О назначении единовременной выплаты на погребение
Гражданину(ке) (юридическому лицу)_________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя/наименование
юридического лица)
Дата обращения "__"________ 20 __ года № _________
Назначить единовременную выплату на погребение гражданина
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) умершего получателя)
дата смерти "___" ____________ 20__ года
Являлся/не являлся участником Великой Отечественной войны
(нужное подчеркнуть)
в соответствии с пунктом______ статьи______ Закона Республики
Казахстан от __ ______ ____года
Размер единовременной выплаты на погребение в сумме ___________тенге
______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
М.П.
Руководитель департамента ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист о филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 41
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
(филиал Государственной корпорации)
Заявка
_____________________________________________
(вид выплаты)
"______" __________ 20 ___года № ___________________
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) умершего пенсионера (получателя пособия)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя единовременной выплаты на погребение
Наименование банка
№ банковского счета
Способ выплаты
№ районного отделения
Сумма к выплате
Итого:
Всего:
_____________
(подписи)
_____________
(подписи)
_____________
(подписи)
Приложение 42
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
(филиал Государственной корпорации)
Заявка
_____________________________________________
(вид выплаты)
"______" __________ 20 ___года
№ ___________________
(Для юридических лиц, индивидуальных предпринимателей)
№ п/п
Код отделения Государственной корпорации
Район, город
Реквизиты юридического лица
Наименование юридического лица
Количество умерших
Потребность за текущий месяц
Общая потребность в денежных средствах на погребение
БИН
ИИК
Итого
Директор филиала Государственной корпорации _______________
Главный бухгалтер _______________
Начальник отдела _______________
Исполнитель _______________
Приложение 43
к Правилам предоставления государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
Форма
Список-ведомость № ______
получателей единовременной выплаты на погребение ______
_____ района ___________________________ области
на выплату единовременной выплаты на погребение
за "_____" ________________ 20 __года
№ п/п
Номер пенсионного дела
Данные умершего
Наименование юридического лица, осуществившего погребение
Сумма единовременной выплаты на погребение
№ и дата договора оказания ритуальных услуг
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
1
4
Начальник отделения Государственной корпорации ______________________
Приложение 7
к перечню решений Министерства
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 17 апреля 2015 года № 236
Правила
назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров
социальных выплат из Государственного фонда социального
страхования, а также их осуществления

1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ олардың жүзеге асырылу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 11-бабының11) тармақшасына сәйкес әзірленді және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ олардың жүзеге асырылу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсi – жұмыс берушiнiң қызметкерге орындалған жұмыстар, көрсетiлген қызметтер үшiн табыс түрiнде төлейтiн шығыстары. Өзiн-өзi жұмыспен қамтыған адамның әлеуметтiк аударымдарын есептеуге арналған объект оның алатын табыстары болып табылады;
3) асыраушы – өзінің асырауындағы отбасының еңбек етуге қабілетсіз мүшелерін өз табысы есебінен асыраушы адам;
4) әлеуметтік аударымдарды төлеуші – Заңда белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші немесе өзін-өзі жұмыспен қамтыған адам;
5) әлеуметтік төлемдер – әлеуметтік төлемді алушының пайдасына Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры жүзеге асыратын төлемдер;
6) әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйым – екінші деңгейдегі банктер, тиісті банк операцияларының түрлерін реттеу және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдары, "Қазпочта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
7) әлеуметтік төлемді алушы (бұдан әрі – алушы) – әлеуметтік қатер басталғанға дейін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген не өзін-өзі жұмыспен қамтыған адам ретінде оларды өзі төлеген және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры оған қатысты әлеуметтік төлемдер тағайындау туралы шешім шығарған жеке тұлға, ал міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің өзі үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген қатысушысы болып табылатын адам қайтыс болған жағдайда – қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелері;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон) и определяют порядок назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также для обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) кормилец – лицо, содержащее нетрудоспособных членов семьи, состоящих на его иждивении, за счет своего дохода;
3) объект исчисления социальных отчислений – расходы работодателя, выплачиваемые работнику в виде доходов за выполненные работы, оказанные услуги. Объектом для исчисления социальных отчислений самостоятельно занятого лица являются получаемые им доходы;
4) плательщик социальных отчислений – работодатель или самостоятельно занятое лицо, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном Законом;
5) социальные выплаты – выплаты, осуществляемые Государственным фондом социального страхования в пользу получателя социальной выплаты;
6) уполномоченная организация по выдаче социальных выплат – банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
7) получатель социальной выплаты (далее – получатель) – физическое лицо, за которого производились либо которое уплачивало в качестве самостоятельно занятого лица социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования до наступления социального риска и в отношении которого Государственным фондом социального страхования вынесено решение о назначении социальных выплат, а в случае смерти лица, являющегося участником системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, - члены семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, состоявшие на его иждивении;

8) жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкiлеттi орган (бұдан әрі – жұмыспен қамту орталығы) – өңірлік деңгейде халықтың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесуді және жұмыссыздықтан әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз ететiн жергiлiктi атқарушы органның құрылымдық бөлiмшесi;
9) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі – МӘС бөлімшесі) – медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін уәкілетті мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі;
10) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болған асыраушысынан айырылған жағдайда, оның асырауындағы отбасы мүшелерін қоса алғанда, оған қатысты әлеуметтік қатер жағдайы басталған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін заңды тұлға;
11) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының филиалдары – Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының облыстық, Астана және Алматы қалаларындағы филиалдары;
12) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері – Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;
13) Мемлекеттік корпорацияның филиалдары – Мемлекеттік корпорацияның облыстық, Астана және Алматы қалаларындағы филиалдары;
14) мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнiң әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлген қатысушысы (бұдан әрі – мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнiң қатысушысы) – өзi үшiн әлеуметтiк аударымдар төленетiн және Заңда көзделген әлеуметтiк қатер жағдайлары басталған кезде әлеуметтiк төлемдер алуға құқығы бар жеке тұлға;
15) міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөніндегі уәкілетті орган – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі;
16) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі –әлеуметтік аударымдар түскен айлардың жалпы саны;
17) уәкiлеттi орган – Қор қызметiне реттеу, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
18) істің электрондық макеті (бұдан әрі – ІЭМ) – Мемлекеттік корпорация қалыптастыратын әлеуметтік төлем алушы ісінің электрондық макеті;
19) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (www.egov.kz) (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық мемлекеттік қызметтерге қолжетімділіктің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
20) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.

8) уполномоченный орган по вопросам занятости (далее – центр занятости) – структурное подразделение местного исполнительного органа, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне;
9) подразделение медико-социальной экспертизы (далее – подразделение МСЭ) – структурное подразделение уполномоченного государственного органа, проводящее медико-социальную экспертизу;
10) филиалы Государственного фонда социального страхования – областные, городов Астана и Алматы филиалы Государственного фонда социального страхования;
11) Государственный фонд социального страхования (далее - Фонд) – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи - иждивенцев в случае потери кормильца - участника системы обязательного социального страхования;
12) отделения Государственной корпорации – городские, районные отделения Государственной корпорации;
13) филиалы Государственной корпорации – областные, городов Астана и Алматы филиалы Государственной корпорации;
14) участник системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления (далее – участник системы обязательного социального страхования) – физическое лицо, за которого уплачиваются социальные отчисления и которое имеет право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска, предусмотренных Законом;
15) уполномоченный орган по контролю в сфере обязательного социального страхования – территориальное подразделение государственного органа, осуществляющего реализацию государственной политики в сфере социальной защиты населения;
16) общий стаж участия в системе обязательного социального страхования – общее количество месяцев, за которые поступили социальные отчисления;
17) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий регулирование, контрольные и надзорные функции за деятельностью Фонда;
18) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя социальной выплаты, формируемый Государственной корпорацией;
19) веб-портал "электронного правительства" (www.egov.kz) (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к электронным государственным услугам;
20) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

2. Әлеуметтік төлемдерді тағайындауға жүгіну тәртібі
3. Әлеуметтік төлемдерді алуға құқығы бар адамдар тұрғылықты жері бойынша жеке басты куәландыратын құжатпен және осы Қағидаларға 1-5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша өтінішпен жүгінеді:
1) Мемлекеттік корпорацияға – әлеуметтік төлем тағайындау үшін:
еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда (жүгінген сәтте жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу туралы мәліметтер болған кезде);
асыраушысынан айырылған жағдайда;
жұмысынан айырылған жағдайда (жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы мәліметтер болған кезде);
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда;
бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда;
2) МӘС бөлімшесіне – еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі алғаш белгіленген кезде еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем тағайындау үшін;
3) жұмыспен қамту орталығына – жұмыссыз ретінде тіркелген кезде жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау үшін;
4) портал арқылы – әлеуметтік төлем тағайындау үшін:
жұмысынан айырылған жағдайда (жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы мәліметтер болған кезде);
бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда.
4. Әлеуметтік төлемді тағайындау өтініштің (оның ішінде электрондық) және мынадай құжаттардың негізінде жүзеге асырылады:
жеке басын куәландыратын (сәйкестендіру үшін);
сондай-ақ:
1) асыраушысынан айырылған жағдайда:
асыраушының қайтыс болғаны туралы куәлік немесе соттың адамды хабар-ошарсыз кетті деп танылғаны туралы немесе қайтыс болды деп жариялағаны туралы шешімі;
қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) адаммен туыстық қатынастарды растайтын құжаттардың, неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы, қайтыс болған асыраушының балаларының туу туралы, асырап алу туралы куәліктері;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отбасы мүшелерi күндізгі оқу нысанында білім алатын оқушылар немесе студенттер болып табылатыны туралы жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарынан алынған анықтамалар (жыл сайын жаңартылады);
асырап алғанын растайтын құжат (қажет болған кезде);
2) жүктiлiкке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда:
жүктiлiкке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (парақтары);
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі айдағы табысы туралы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс орнынан берілетін анықтама (анықтамалар);

2. Порядок обращения за назначением социальных выплат
3. Лица, имеющие право на получение социальных выплат, обращаются по месту жительства с документом, удостоверяющим личность, и заявлением по формам, согласно приложениям 1-5 к настоящим Правилам:
1) в Государственную корпорацию – для назначения социальной выплаты:
на случай утраты трудоспособности (при наличии сведений об установлении степени утраты общей трудоспособности на момент обращения);
на случай потери кормильца;
на случай потери работы (при наличии сведений о регистрации в качестве безработного);
на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
на случаи потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года;
2) в подразделение МСЭ – для назначения социальной выплаты на случай утраты трудоспособности при первичном установлении степени утраты общей трудоспособности;
3) в центр занятости – для назначения социальной выплаты на случай потери работы при регистрации в качестве безработного;
4) через портал – для назначения социальной выплаты:
на случай потери работы (при наличии сведений о регистрации в качестве безработного);
на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года.
4. Назначение социальной выплаты осуществляется на основании заявления (в том числе электронного), и документов:
удостоверяющие личность (для идентификации);
а также:
1) на случай потери кормильца;
свидетельства о смерти кормильца или решения суда о признании лица безвестно отсутствующим или об объявлении умершим;
документов, подтверждающих родственные отношения с умершим (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим), свидетельства о заключении брака (супружества), о рождении детей умершего кормильца, об усыновлении (удочерении);
справки из организации общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования о том, что члены семьи являются учащимися или студентами, обучающимися по очной форме обучения, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (обновляется ежегодно);
документа, подтверждающего усыновление (удочерение) (при необходимости);
2) на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей):
листа (листов) временной нетрудоспособности, выданных в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
справки (справок) с места работы о доходах за последние двенадцать календарных месяцев, предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату на случай потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам;

өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар үшін қосымша – нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5446 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығымен бекітілген Дербес шоттарды жүргізу ережелеріне 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік кіріс органдары берген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салыстырып тексеру актісі;
3) бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайда:
баланың (балалардың) туу туралы куәлiгі (куәліктері) не туу туралы актілік жазбадан үзінді-көшірме;
қамқоршылық немесе қорғаншылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган берген баланы (балаларды) асырап алу туралы соттың шешімінен үзінді-көшірме (бір жасқа толмаған баланы (балаларды) асырап алған жағдайларда).
Бұл ретте, әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеу бойынша баланың (балалардың) туу туралы куәлiгі не туу туралы актілік жазбадан үзінді-көшірме талап етілмейді.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағында тізбеленген құжаттардан басқа өтінішке мынадай мәліметтер қоса беріледі:
1) мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын:
өтініш берушінің жеке басын куәландыратын;
тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгені туралы;
банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі не түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты туралы;
дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы (жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда берілетін әлеуметтік төлемді тағайындауға дара кәсіпкер жүгінген кезде);
балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы;
2) уәкілетті органның ақпараттық жүйесінен алынатын:
еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда – жалпы еңбек ету қабiлетiнен айырылу дәрежесiн белгiлеу туралы;
асыраушысынан айырылған жағдайда – куәландыру жүргiзу және мүгедектiк тобын белгiлеу туралы (он сегiз жасқа толмаған және осы жастан асқан балалары, оның iшiнде асырап алған балалары, аға-iнiлерi, апа-сiңлiлерi мен немерелерi бала кезiнен І немесе ІІ топтағы мүгедектер деп танылған жағдайда);
жұмысынан айырылған жағдайда – жұмыспен қамту орталығының жұмыссыз ретінде тіркегені туралы.
Ақпараттық жүйелердегі мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
жеке басты куәландыратын құжаттың (жеке куәлік, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруға ықтиярхаты) көшірмесі;
тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы немесе ауыл әкімдерінің анықтамасы, Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін Ресей Федерациясы Байқоңыр қаласының тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімнің анықтамасы);
банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының не түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотының нөмірі туралы мәліметтер;
балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы мәліметтер.

для самостоятельно занятых лиц дополнительно – акт сверки по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, выданный органами государственных доходов, по форме согласно приложению 17 Правил ведения лицевых счетов, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5446;
3) на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года:
свидетельства (свидетельств) о рождении ребенка (детей) либо выписки из актовой записи о рождении;
выписки из решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), выданной органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству (в случаях усыновления (удочерения) ребенка (детей) в возрасте до одного года).
При этом, для назначения социальных выплат представление документов, свидетельства о рождении ребенка (детей) либо выписки из актовой записи о рождении по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года не требуется.
5. Помимо документов, перечисленных в пункте 4 настоящих Правил, к заявлению прилагаются сведения:
1) получаемые из государственных информационных систем:
удостоверяющие личность заявителя;
о регистрации по постоянному месту жительства;
о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, либо контрольного счета наличности исправительного учреждения;
о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя (при обращении за назначением социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) индивидуальным предпринимателем);
об установлении опеки (попечительства) над ребенком;
2) получаемые из информационной системы уполномоченного органа:
на случай утраты трудоспособности – об установлении степени утраты общей трудоспособности;
на случай потери кормильца – о проведении освидетельствования и установлении группы инвалидности (в случае, когда дети, в том числе усыновленные (удочеренные) братья, сестры и внуки, не достигшие восемнадцати лет и старше этого возраста, признаны инвалидами с детства I или II группы);
на случай потери работы – о регистрации в качестве безработного центром занятости.
При несоответствии (отсутствии) сведений в информационных системах к заявлению прилагаются следующие документы:
копия документа, удостоверяющего личность (удостоверение личности, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца);
документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка или справка сельских акимов, для жителей города Байконыр – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконыр Российской Федерации);
сведения о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, либо контрольного счета наличности исправительного учреждения;
сведения об установлении опеки (попечительства) над ребенком.

6. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, құжаттардың көшірмелері "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Нотариат туралы заң) белгіленген тәртіппен куәландырылған жағдайларды қоспағанда, құжаттардың көшірмелерін ұсынылған түпнұсқалармен салыстырғаннан кейін құжаттарды қабылдайтын маман салыстырып тексереді. Түпнұсқаларда ұсынылған құжаттар сканерленеді және өтініш берушіге қайтарылады.
7. Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемнiң үлесiне құқығы бар адам өтінішпен және осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қажетті құжаттармен қоса тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жүгінеді.
8. Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындауға жүгінген кезде:
жұмыс орнынан әлеуметтік қатер басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі айдағы табысы туралы анықтамада (анықтамаларда) көрсетілген, аударылған әлеуметтік аударымдардың сомалары міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық табысы туралы анықтамада көрсетілген, нақты келіп түскен әлеуметтік аударымдар сомаларына сәйкес келмеген немесе толық сәйкес келмеген жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ай сайынғы табыстар бойынша анықталған айырмашылықтарды жұмыс берушіден нақтылау үшін ұсынылған құжаттарды әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген өтініш берушіге қайтарады;
ұйым таратылған жағдайда жұмыс орнын, жалақының (табыстың) және әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі айдағы аударылған әлеуметтік аударымдардың сомаларын, мұрағат ісінің нөмірін, мөрмен және мұрағат директоры мен мұрағатшының қолымен куәландырылған оның беттерін көрсете отырып, мұрағат анықтамасы ұсынылады. Мұрағат деректері болмаған кезде, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік төлемге құқығы басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі айдағы әлеуметтік аударымдардың сомалары сот тәртібімен белгіленеді.
9. Әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды үшінші адамдардың беруі Нотариат туралы заңда белгіленген тәртіппен әлеуметтік төлемдер алуға құқығы бар адамның нотариалдық куәландырылған сенімхаты бойынша жүзеге асырылады.
10. Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз және қамқорлыққа мұқтаж деп танылған адамдарға әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды олардың қамқоршылары береді.
Түзеу мекемесiндегі әлеуметтік төлем алуға құқығы бар адамға әлеуметтік төлем өтiнiштің және түзеу мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесiне оның әкiмшiлiгi ұсынатын құжаттардың негiзiнде тағайындалады.

6. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, копии документов сверяются специалистом, принимающим документы, после сличения с представленными подлинниками, кроме случаев, когда копии документов засвидетельствованы в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате" (далее – Закон о нотариате). Документы, представленные в подлинниках сканируются и возвращаются заявителю.
7. Лицо, имеющее право на долю социальной выплаты на случай потери кормильца, обращается в отделение Государственной корпорации по месту жительства с заявлением и приложением необходимых документов, указанных в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил.
8. При обращении за назначением социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей):
в случае не соответствия или не полного соответствия сумм перечисленных социальных отчислений, указанных в справке (справках) с места работы о доходах за последние двенадцать календарных месяцев перед наступлением социального риска, фактически поступившим суммам социальных отчислений, указанным в справке о стаже участия в системе обязательного социального страхования и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования, отделение Государственной корпорации возвращает заявителю, обратившемуся за назначением социальной выплаты, представленные документы для уточнения у работодателя выявленных расхождений по ежемесячным доходам;
в случае ликвидации организации представляется архивная справка с указанием места работы, сумм заработка (дохода) и перечисленных социальных отчислений за последние двенадцать календарных месяцев, предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, номера архивного дела, его страницы, заверенная печатью и подписью директора архива и архивариуса. При отсутствии архивных данных, суммы социальных отчислений за последние двенадцать календарных месяцев, предшествующих месяцу, в котором наступило право участника системы обязательного социального страхования на социальную выплату, устанавливаются в судебном порядке.
9. Подача заявления и необходимых документов для назначения социальных выплат третьими лицами осуществляется по нотариально удостоверенной доверенности лица, имеющего право на получение социальных выплат в порядке, установленном Законом о нотариате.
10. Для назначения социальных выплат лицам, решением суда признанным недееспособными и нуждающимися в опеке, заявление и необходимые документы подаются их опекунами.
Лицу, имеющему право на получение социальной выплаты, находящемуся в исправительном учреждении, социальная выплата назначается на основании заявления и документов, представляемых администрацией исправительного учреждения в отделение Государственной корпорации по месту его нахождения.

3. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау тәртібі
11. Өтініш беруші әлеуметтік төлемді тағайындау үшін жүгінген кезде өтініш берушіде тағайындау немесе тиісті әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш беру фактісінің болуына тексеру жүзеге асырылады.
Уәкілетті органның ақпараттық жүйесінен тиісті әлеуметтік төлем тағайындау немесе тиісті әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер алынған кезде өтініш берушіге кідіртпей осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама беріледі.
12. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіден тиісті әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтерді тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің өтініш беруші осы Қағидалардың 3-9-тармақтарына сәйкес ұсынған тұпнұсқаларына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
13. Өтініш беруші құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған немесе әлеуметтік төлемді тағайындауға құқығы болмаған жағдайда өтініш берушіге кідіртпей осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
14. Жұмыспен қамту орталығы, МӘС бөлімшесі әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өтініштен және өтініш беруші түпнұсқада ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерінен, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтерден тұратын электрондық өтінімді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
Құжаттардың электрондық көшірмелері өтінішті қабылдаған маманның ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
15. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі екі жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттар топтамасының толықтығын тексереді, ІЭМ-ді, осы Қағидаларға 9 немесе 10-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы туралы анықтаманы, осы Қағидаларға 11, 12, 13, 14, 15 - қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімнің жобасын, осы Қағидаларға 16 және (немесе) 17-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшері туралы және (немесе) еңбек ету қабiлетінен айырылу жағдайына тағайындалған әлеуметтік төлем сомасы туралы не оны тағайындаудан бас тарту туралы анықтаманың жобасын (анықтамалардың жобаларын) қалыптастырады. Қалыптастырылған ІЭМ Мемлекеттік корпорацияның филиалына жіберіледі. ІЭМ әлеуметтік төлем алушы ісінің осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз нұсқасын қалыптастыру үшін басып шығарылады.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы екі жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды, ІЭМ-ді ресімдеудің және әлеуметтік төлемді есептеудің дұрыстығын тексереді және әлеуметтік төлемдерді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдау үшін Қордың филиалына жібереді.

3. Порядок назначения социальных выплат
11. При обращении заявителя за назначением социальной выплаты осуществляется проверка на наличие у заявителя факта назначения или подачи заявления на назначение соответствующей социальной выплаты.
При получении сведений из информационной системы уполномоченного органа, подтверждающих факт назначения соответствующей социальной выплаты или подачи заявления на назначение соответствующей социальной выплаты заявителю безотлагательно вручается расписка об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
12. Специалист, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения соответствующей социальной выплаты, а также сведений, полученных из информационных систем государственных органов и (или) организаций, обеспечивают качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленных заявителем в соответствии с пунктами 3-9 настоящих Правил.
13. В случае представления заявителем неполного пакета документов или отсутствия права на назначение социальной выплаты заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
14. Центр занятости, подразделение МСЭ в течение одного рабочего дня со дня принятия заявления на назначение социальной выплаты направляет электронную заявку, состоящую из заявления и электронных копий документов, представленных заявителем в оригинале, а также сведений, полученных из информационных систем государственных органов и (или) организаций, в отделение Государственной корпорации.
Электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста, принявшего заявление.
15. Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней проверяет полноту поступившего пакета документов, формирует ЭМД, справку о стаже участия в системе обязательного социального страхования и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования по формам согласно приложениям 9 или 10 к настоящим Правилам, проект решения о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты по формам, согласно приложениям 11, 12, 13, 14, 15 к настоящим Правилам, проект справки (проекты справок) о размере социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) и (или) о сумме назначенной социальной выплаты на случай утраты трудоспособности либо об отказе в ее назначении по формам согласно приложениям 16 и (или) 17 к настоящим Правилам. Сформированный ЭМД направляется в филиал Государственной корпорации. ЭМД распечатывается для формирования бумажного варианта дела получателя социальной выплаты по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней рассматривает поступившие документы, проверяет правильность оформления ЭМД и расчета размера социальной выплаты, и направляет в филиал Фонда для принятия решения о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальных выплат.

16. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтініштер және электрондық өтінімдер осы Қағидаларға 19 және 20-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналдарында тіркеледі.
Жұмыспен қамту орталығына және МӘС бөлімшесіне жүгінген өтініш берушіге құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар өтініштің үзбелі талоны беріледі.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген өтініш берушіге тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
17. Қордың филиалы төрт жұмыс күні ішінде шешім жобасымен ІЭМ-ді қарайды және әлеуметтік төлемдерді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім (бұдан әрі – шешім) қабылдайды.
18. Негіздер болған жағдайда Қордың филиалы бес жұмыс күні ішінде уәкілетті мемлекеттік органдар және әлеуметтік аударымдарды төлеушілер арқылы тиісті ақпаратқа сұрау салу жолымен әлеуметтік төлем тағайындау үшін ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексереді.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіге осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды тексеру жүргізілетіні туралы хабарлама береді.
19. Негіздер болған жағдайда Қордың филиалы ІЭМ-мен салыстырып тексеру үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінен қағаз жеткізгіштегі іс макетін сұратады.
20. Егер әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін электрондық өтінімдер, оның ішінде жұмыспен қамту орталығынан және МӘС бөлімшесінен келіп түскен электрондық өтінімдер бойынша ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексеру мақсатында қосымша құжаттарды ІЭМ-ге қосып тіркеу қажеттілігі анықталса, Қордың филиалы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне ІЭМ-ді осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарламамен қайтарады. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды жиырма бес жұмыс күні ішінде ұсыну қажеттігі туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
21. Жете ресімдеу мерзімі отыз жұмыс күнінен аспауға тиіс.
22. Егер отыз жұмыс күні ішінде талап етілген құжаттар ұсынылмаса, Қордың филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
23. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіні әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы Қордың филиалы қабылдаған шешім туралы:
өтініш беруші өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны табыстау;
өтініш берушінің ұялы телефонына sms (Short Message Service) хабар (бұдан әрі – sms-хабар) жіберу арқылы хабардар етеді.
Әлеуметтік төлем тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы sms-хабарлар осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.

16. Заявления о назначении социальных выплат и электронные заявки регистрируются в электронных журналах регистрации заявлений граждан о назначении социальных выплат в отделении Государственной корпорации по формам согласно приложениям 19 и 20 к настоящим Правилам.
Заявителю, обратившемуся в центр занятости и подразделение МСЭ, вручается отрывной талон заявления с отметкой о принятии документов.
Заявителю, обратившемуся в Государственную корпорацию, вручается расписка о приеме соответствующих документов.
17. Филиал Фонда в течение четырех рабочих дней рассматривает ЭМД с проектом решения и принимает решение о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальных выплат (далее – решение).
18. При наличии оснований филиал Фонда в течение пяти рабочих дней проверяет достоверность документов, представленных для назначения социальной выплаты, путем запроса соответствующей информации через уполномоченные государственные органы и плательщиков социальных отчислений.
При этом отделение Государственной корпорации выдает заявителю уведомление о проведении проверки документов по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
19. При наличии оснований филиал Фонда запрашивает из отделения Государственной корпорации макет дела на бумажном носителе для сверки с ЭМД.
20. Если для принятия решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты выявляется необходимость приобщения к ЭМД дополнительных документов в целях проверки достоверности представленных документов по электронным заявкам, в том числе поступившим от центра занятости и подразделения МСЭ, филиал Фонда возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации с уведомлением о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам. Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления уведомления ставит в известность заявителя о необходимости представления дополнительных документов в течение двадцати пяти рабочих дней.
21. Срок дооформления не должен превышать тридцати рабочих дней.
22. Если в течение тридцати рабочих дней требуемые документы не представлены, филиал Фонда выносит решение об отказе в назначении социальной выплаты.
23. Отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты:
при личном обращении заявителя путем вручения уведомления о назначении (отказе в назначении) по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
посредством передачи sms (Short Message Service) сообщений (далее – sms-оповещения) на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты регистрируется в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 24 настоящим Правилам.

24. Әлеуметтік төлемдерді тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, Қордың филиалы шешімде бас тарту себебін көрсетеді.
25. Жүктiлiкке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларға тағайындалған әлеуметтік төлемнің сомасы туралы осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама (анықтамалар) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне алушының өзі жүгінген не алушыдан нотариалдық куәландырылған сенімхат бойынша үшiншi адам жүгінген кезде беріледі.
26. Сот шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған қамқоршылықтағы (қорғаншылықтағы) адам үшін төлемдер алатын қамқоршы (қорғаншы) ауысқан, мүгедектік тобы немесе асырауындағы адамдардың саны өзгерген жағдайларда, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жаңадан ұсынылған мәлiметтермен толықтырылған ІЭМ-ді және бекіту үшін шешімнің жобасын дайындайды және Қордың филиалына жібереді.
Ақпараттық жүйелерде әлеуметтік төлем алушының тегі, аты, әкесінің аты, туған күні өзгерген кезде ОДҚ-да өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.
Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді алушы қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған), ата-ана құқықтарынан айырылған немесе олар шектелген, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген жағдайда, әлеуметтік төлем Заңның 23-2-бабына сәйкес балаға мемлекеттің толық қамсыздандыруы белгіленген жағдайларды қоспағанда, бір жасқа толғанға дейін оның күтімін жүзеге асыратын адамға жүргізіледі және Қордың филиалы бекітеді.
4. Әлеуметтік төлемдерді портал арқылы тағайындау тәртібі
27. Әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтініш беруші портал арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау үшін және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес өтініш нысанында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуды өтініш беруші өзі жүзеге асырады.
28. Сұрау салуды портал арқылы жүзеге асырған өтініш беруші электрондық өтінішті және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен келіп түскен мәліметтерді өзінің ЭЦҚ-сымен кәуландырады және оны уәкілетті органның автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне жібереді.
29. Әлеуметтік төлем тағайындау үшін ұсынылған мәліметтермен қоса портал арқылы келіп түскен электрондық өтініш мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;

24. В случае принятия решения об отказе в назначении социальных выплат, филиал Фонда указывает в решении причину отказа.
25. Справка (справки) о сумме назначенной социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам выдается получателю при личном обращении либо обращении третьего лица по нотариально удостоверенной доверенности от получателя в отделение Государственной корпорации.
26. В случаях смены опекуна (попечителя), получающего выплаты за опекаемого (подопечного), признанного решением суда недееспособным или ограниченно дееспособным, изменения группы инвалидности или числа иждивенцев отделение Государственной корпорации готовит ЭМД, дополненный вновь представленными сведениями и проект решения для утверждения и направляет в филиал Фонда.
При изменении в информационных системах фамилии, имени, отчества, даты рождения получателя социальной выплаты в автоматическом режиме производятся изменения в ЭМД.
В случае смерти (признания судом безвестно отсутствующим или объявления умершим) лишения или ограничения родительских прав, отбытия наказания в местах лишения свободы получателя социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года, производится лицу, осуществляющему уход за ребенком по достижении им возраста одного года, за исключением случаев определения ребенка на полное государственное обеспечение в соответствии со статьей 23-2 Закона и утверждается филиалом Фонда.
4. Порядок назначения социальных выплат через портал
27. При обращении заявителя за назначением социальной выплаты посредством портала запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, предусмотренных в форме заявления согласно приложению 5 к настоящим Правилам, осуществляется самим заявителем.
28. Заявитель, осуществивший запрос посредством портала, удостоверяет электронное заявление и сведения поступившие из информационных систем государственных органов и (или) организаций, своим ЭЦП и направляет его в автоматизированную информационную систему уполномоченного органа.
29. Поступившее посредством портала электронное заявление с приложенными сведениями, представленные для назначения социальной выплаты, проходят проверку по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;

2) тағайындау, төлеу, сондай-ақ әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш беру фактілерінің болмауы;
3) өтініш берушінің "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа жетуі.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексеру нәтижесі оң болған жағдайда, өтініш өңдеуге арналған кіріс хабарламалар журналына орналастырылады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі портал арқылы жіберілген электрондық өтінішті қабылдаған кезде, өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданғаны туралы Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сымен куәландырылған хабарлама жіберіледі.
ІЭМ-де портал арқылы қабылданған өтініштер бойынша тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін жетіспейтін құжат болмаған жағдайда, Қордың филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
30. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлем тағайындау (себебін көрсете отырып тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Хабарлама Қор филиалы басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
5. Әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау) тәртібі
31. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік төлемге құқығы туындаған күнге дейінгі орташа айлық табысы және тиісті коэффициенттер негізге алына отырып жүргізіледі.
Әлеуметтік төлемдер мөлшерін есептеген және өзгерткен кезде тиындармен есептелген сомалар бір теңгеге дейін дөңгелектенеді.
32. Еңбек ету қабілетінен айырылған, асыраушысынан айырылған, жұмысынан айырылған және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу кезінде орташа айлық табыс мөлшері әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) табыс сомасын жиырма төртке бөлу арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ОАТ =
(АТ1 + АТ2 + АТ3...... + АТ24) / 24, мұндағы:
ОАТ – ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
АТ – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы табысы.
33. Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу кезінде орташа айлық табыс мөлшері әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) табыс сомасын он екіге бөлу арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ОАТәтжб =
(АТ1 + АТ2 +АТ3...... + АТ24) / 12, мұндағы:
ОАТәтжб – ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
АТ – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы табысы.

2) отсутствие фактов назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение социальной выплаты;
3) достижения заявителем возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
В случае положительного результата проверки по указанным параметрам происходит помещение заявления в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки.
При приеме отделением Государственной корпорации электронного заявления, направленного посредством портала, заявителю направляется уведомление о принятии электронного заявления, удостоверенное ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации.
В случае отсутствия в ЭМД недостающего для принятия решения о назначении (отказе в назначении) документа по заявлениям, принятым через портал, филиал Фонда выносит решение об отказе в назначении социальной выплаты.
30. На портал – в "личный кабинет" услугополучателя направляется электронное уведомление о назначении (отказе в назначении с указанием причины) социальной выплаты согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Уведомление удостоверяется ЭЦП руководителя филиала Фонда.
5. Порядок исчисления (определения) размеров социальных выплат
31. Исчисление размера социальной выплаты производится исходя из среднемесячного дохода участника системы обязательного социального страхования до даты возникновения права на социальную выплату и соответствующих коэффициентов.
При исчислении и изменении размеров социальных выплат суммы, исчисленные в тиынах, округляются до одного тенге.
32. При исчислении размеров социальных выплат на случаи утраты трудоспособности, потери кормильца, потери работы и потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года среднемесячный размер дохода определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре по следующей формуле:
СМД =
(ЕД 1 + ЕД 2 + ЕД 3.......+ ЕД 24) / 24, где:
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений.
33. При исчислении размера социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) среднемесячный размер дохода определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двенадцать календарных месяцев (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двенадцать по следующей формуле:
СМДсвбр =
(ЕД 1 + ЕД 2 + ЕД 3.......+ ЕД 12) / 12, где:
СМДсвбр – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений.

34. Ай сайынғы табыс төлеушіден көрсетілген айда келіп түскен әлеуметтік аударымдар сомасын әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу және алынған нәтижені жүзге көбейту жолымен мынадай формула бойынша есептеледі:
АТ = ӘА а / S әа х 100, мұндағы:
ӘА а – бір айдағы әлеуметтік аударымдар;
S әа – әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесі.
35. Еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін ай сайынғы әлеуметтік төлем мөлшері әлеуметтік төлемге құқық басталған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген жалақының ең төменгі мөлшерінің сексен пайызын шегеріп, әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшерін тиісті коэффициенттерге көбейту арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТеа = (ОАТ - 80% ЕТЖ) х ТАК х ҚӨК х ЕАК, мұндағы:
ӘТеа – еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем;
ОАТ – ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
ЕТЖ – әлеуметтік төлем алуға құқық басталған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төменгі жалақы;
ТАК – табысты алмастыру коэффициенті;
ҚӨК – қатысу өтілінің коэффициенті;
ЕАК – еңбек ету қабілетінен айырылу коэффициенті.
Бұл ретте табысты алмастыру, еңбек ету қабілетінен айырылу және қатысу өтілінің коэффициенттері Заңның 21-бабына сәйкес белгіленеді.
36. Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін ай сайынғы әлеуметтiк төлем мөлшерi әлеуметтік төлем алуға құқық басталған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгiленген жалақының ең төмен мөлшерінің сексен пайызын шегеріп, әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсi ретiнде ескерiлген табыстың орташа айлық мөлшерiн тиісті коэффициенттерге көбейту арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТаа = (ОАТ – 80% ЕТЖ) х ТАК х ҚӨК х АСК, мұндағы:
ӘТаа – асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем;
ОАТ – ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
ЕТЖ – әлеуметтік төлемге құқық басталған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақы;
ТАК – табысты алмастыру коэффициенті;
ҚӨК – қатысу өтілінің коэффициенті;
АСК – асырауындағылар санының коэффициенті.
Бұл ретте табысты алмастыру, асырауындағылардың саны мен қатысу өтілінің коэффициенті Заңның 21 және 22-баптарына сәйкес белгіленеді.
37. Жұмысынан айырылған жағдайда төленетін ай сайынғы әлеуметтік төлем мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшерін тиісті коэффициенттерге көбейту арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТ жа = ОАТ х ТАК х ҚӨК, мұндағы:
ӘТ жа – жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем;
ОАТ – ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
ТАК – табысты алмастыру коэффициенті;
ҚӨК – қатысу өтілінің коэффициенті.

34. Ежемесячный доход рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений от плательщика за указанный месяц на ставку социальных отчислений и умножения полученного результата на сто по следующей формуле:
ЕД = СО м / S co х 100, где:
СО м – социальные отчисления за месяц;
S co – ставка социальных отчислений.
35. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай утраты трудоспособности определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за минусом восьмидесяти процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату, на соответствующие коэффициенты по следующей формуле:
СВут = (СМД - 80% от МЗП) х КЗД х КСУ х КУТ, где:
СВут – социальная выплата на случай утраты трудоспособности;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления;
МЗП – минимальная заработная плата, установленная законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату;
КЗД – коэффициент замещения дохода;
КСУ – коэффициент стажа участия;
КУТ – коэффициент утраты трудоспособности.
При этом, коэффициенты замещения дохода, утраты трудоспособности и стажа участия устанавливаются в соответствии со статьей 21 Закона.
36. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай потери кормильца определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за минусом восьмидесяти процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату на соответствующие коэффициенты по следующей формуле:
СВпк = (СМД - 80% от МЗП) х КЗД х КСУ х ККИ, где:
СВпк – социальная выплата на случай потери кормильца;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления;
МЗП – минимальная заработная плата, установленная законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату;
КЗД – коэффициент замещения дохода;
КСУ – коэффициент стажа участия;
ККИ – коэффициент количества иждивенцев.
При этом, коэффициенты замещения дохода, количества иждивенцев и стажа участия устанавливаются в соответствии со статьей 21 и 22 Закона.
37. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай потери работы определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на соответствующие коэффициенты по следующей формуле:
СВпр = СМД х КЗД х КСУ, где:
СВпр – социальная выплата на случай потери работы;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления;
КЗД – коэффициент замещения дохода;
КСУ – коэффициент стажа участия.

Бұл ретте табысты алмастыру және қатысу өтілінің коэффициенттері Заңның 21 және 23-баптарына сәйкес белгіленеді.
38. Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін біржолғы әлеуметтік төлемнің мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшерін тиісті коэффициенттерге көбейту арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТ жб = ОАТ әтжб х ЕСК, мұндағы:
ӘТ жб – жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлем;
ОАТ әтжб – ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
ЕСК – еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті.
Еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті жүктілік және босану, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алу бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы берілген күндер санын күнтізбелік отыз күнге бөлу арқылы айқындалады.
Бұл ретте, еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициентінің мәні дөңгелектеудің арифметикалық әдісін қолдану жолымен үтірден кейін бір белгіге дейін дөңгелектенеді (үтірден кейінгі 5-ке дейінгі екінші белгі 0-ге дейін, 5-тен және одан жоғары болса 1-ге дейін дөңгелектенеді).
39. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жүктілік және босану бойынша демалыс күндерінің санына байланысты айқындалады.
40. Ауыр босанған немесе екі және одан көп бала туған жағдайда еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті ауыр босануына немесе екі және одан көп бала тууына байланысты қосымша ұзартылған жүктілік және босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (парақтары) негізінде қайта есептеледі. Бұл ретте жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді қайта есептеу осы Қағидалардың 50-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
41. Бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетiн ай сайынғы әлеуметтiк төлемнің мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшерін табысты алмастыру коэффициентіне көбейту арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТ бк = ОАТ х ТАК, мұндағы:
ӘТ бк – бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем;
ОАТ – ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
ТАК – табысты алмастыру коэффициенті.

При этом, коэффициенты замещения дохода и стажа участия устанавливаются в соответствии со статьей 21 и 23 Закона.
38. Размер единовременной социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на соответствующий коэффициент количества дней нетрудоспособности по следующей формуле:
СВбр = СМДсвбр х ККД, где:
СВбр – социальная выплата на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
СМДсвбр – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления;
ККД – коэффициент количества дней нетрудоспособности.
Коэффициент количества дней нетрудоспособности определяется путем деления количества дней, на которые выдан лист (листы) временной нетрудоспособности по беременности и родам, усыновлению (удочерению) новорожденного ребенка (детей) на тридцать календарных дней.
При этом, значение коэффициента количества дней нетрудоспособности округляется до одного знака после запятой путем применения арифметического метода округления (если второй знак после запятой до 5 округляется до 0, если от 5 и выше – до 1).
39. Для жителей города Байконыр-участников системы обязательного социального страхования коэффициент количества дней нетрудоспособности определяется исходя из количества дней отпуска по беременности и родам, в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
40. В случае осложненных родов, рождения двух и более детей, коэффициент количества дней нетрудоспособности пересчитывается на основании листа (листов) временной нетрудоспособности по беременности и родам, продленного дополнительно в связи с осложненными родами или рождением двух и более детей. При этом перерасчет социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами осуществляется в соответствии с пунктом 50 настоящих Правил.
41. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на коэффициент замещения дохода по следующей формуле:
СВур = СМД х КЗД, где:
СВур – социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления;
КЗД – коэффициент замещения дохода.

Бұл ретте табысты алмастыру коэффициенті Заңның 23-2-бабына сәйкес белгіленеді.
42. Егер әлеуметтік төлемнің (бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетiн әлеуметтік төлемді қоспағанда) есептелген мөлшері нөлге тең болса немесе теріс мән құрайтын болса, Қордың филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
Егер бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетiн әлеуметтік төлемнің есептелген мөлшері нөлге тең болса, онда әлеуметтік қатерге дейінгі соңғы 24 айға ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысына бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты әлеуметтік төлем Заңның 23-2-бабының 5-тармағына сәйкес тағайындалады.
Егер міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы үшін бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайға әлеуметтік қатер туындаған күнге дейінгі соңғы 24 айға әлеуметтік аударымдар жүргізілмесе, онда оған "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы тағайындалады.
43. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына бір айдың ішінде бір төлеушіден бірнеше рет әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда, аталған айға әлеуметтік төлемді есептеу үшін қолданылатын жиынтық табыс тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақының он еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
44. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына бір айдың ішінде екі және одан да көп төлеушіден әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда, әрбір төлеушіден келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша ай сайынғы табыс тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақының он еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде есептеледі, кейін олар жинақталады.
6. Әлеуметтік төлемдерді тоқтата тұру, қалпына келтіру, тоқтату
және олардың мөлшерін қайта есептеу тәртібі
45. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдерді осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қор филиалының төлемді тоқтата тұру (қалпына келтіру) туралы шешімінің негізінде:

При этом, коэффициент замещения дохода устанавливается в соответствии со статьей 23-2 Закона.
42. Если исчисленный размер социальной выплаты (за исключением социальной выплаты по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года) равен нулю или составляет отрицательное значение, то филиалом Фонда выносится решение об отказе в назначении социальной выплаты.
В случае если исчисленный размер социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года составляет ноль, то участнику системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления за последние 24 месяца до наступления социального риска, социальная выплата по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года назначается в соответствии с пунктом 5 статьи 23-2 Закона.
В случае если за последние 24 месяца до даты возникновения социального риска на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года за участника системы обязательного социального страхования не были произведены социальные отчисления, то ему назначается ежемесячное государственное пособие по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей".
43. В случае неоднократного поступления социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от одного и того же плательщика, суммарный доход, принимаемый для исчисления социальной выплаты за данный месяц, не должен превышать десятикратного размера минимальной заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
44. В случае поступления социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от двух и более плательщиков ежемесячный доход от каждого плательщика по поступившим социальным отчислениям принимается в размере, не превышающем десятикратного размера минимальной заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, которые впоследствии суммируются.
6. Порядок приостановления, возобновления, прекращения и
перерасчета размеров социальных выплат
45. Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда о приостановлении (возобновлении) социальных выплат по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам приостанавливает социальные выплаты с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений:

1) әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйым ұсынатын алушының банк шоты бойынша үш және одан көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы;
2) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімінің өткені туралы;
3) іздеуде жүрген адамдардың хабар-ошарсыз кету фактісі, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
4) ата-ана құқықтарынан және қамқоршыны (қорғаншыларды) құқықтарынан айыру фактілерінің анықталғаны туралы (босатылған және шеттетілген қамқоршылар (қорғаншылар) туралы);
5) әлеуметтік төлемдерді алушының Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кету фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
6) хабар-ошарсыз кетті деп танылған немесе қайтыс болды деп жарияланған адамдардың жеке зейнетақы шоттарына міндетті зейнетақы жарналарын (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын) аудару немесе азаматтың тірі екенін растайтын ақпараттың келіп түсу фактісінің анықталғаны туралы;
7) жасы он сегізден асқан асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді алушының оқу орнынан шығарылғаны туралы немесе оны сырттай оқу нысанына ауыстырғаны туралы;
8) қайтыс болғандар немесе қайтыс болды деп жарияланғандар туралы мәліметтер, оның ішінде ақпараттық жүйелерден келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтата тұрады.
Төлемді қалпына келтіру үшін негіз болып табылатын мән-жайлар туындаған жағдайда Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің жаңадан ұсынылған құжаттармен толықтырылған істің электрондық макетін электрондық шешім жобасымен қоса дайындауы және оны Қор филиалының бекітуі осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес тоқтатыла тұрған күннен бастап не қалпына келтіруге құқық басталған сәттен бастап жүргізіледі.
46. Еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем Заңның 21-бабының 7-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрады.
Жалпы еңбек ету қабiлетiнен айырылу дәрежесi өзгерген жағдайда, әлеуметтiк төлем жалпы еңбек ету қабiлетiнің жаңадан белгіленген дәрежесiне сәйкес келетiн мөлшерде жалпы еңбек ету қабiлетiнен айырылу дәрежесі өзгерген күннен бастап қалпына келтіріледі.
Еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамадан үзінді көшірмеге сәйкес жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі өзгерген күннен бастап жүргізіледі.
Әлеуметтік төлемнің жаңа мөлшері еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің ағымдағы мөлшерін жалпы еңбек ету қабілетінен айырылудың ағымдағы коэффициентіне бөлу және нәтижесін жалпы еңбек ету қабілетінен айырылудың жаңадан белгіленген коэффициентіне көбейту жолымен есептеледі.

1) об отсутствии расходных операций три и более месяца по банковскому счету получателя, представляемых уполномоченной организацией по выдаче социальных выплат;
2) об истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства;
3) о выявлении факта без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, в том числе из информационных систем;
4) о выявлении фактов лишения родительских прав и прав опекуна (попечителей об освобожденных и отстраненных опекунах (попечителях);
5) о выявлении факта выезда получателя социальных выплат на постоянное местожительства за пределы Республики Казахстан, в том числе из информационных систем;
6) о выявлении факта перечисления обязательных пенсионных взносов (обязательных профессиональных пенсионных взносов) на индивидуальные пенсионные счета лиц, признанных безвестно отсутствующими или объявленных умершими, или поступления информации, подтверждающей факт нахождения гражданина в живых;
7) об отчислении получателя социальной выплаты на случай потери кормильца старше восемнадцати лет из учебного заведения или о переводе его на заочную форму обучения.
8) поступления сведений об умерших или объявленных умершими, в том числе из информационных систем.
В случае наступления обстоятельств, являющихся основанием для возобновления выплаты, подготовка отделением Государственной корпорации электронного макета дела, дополненного вновь представленными документами с электронным проектом решения, и его утверждение филиалом Фонда производятся в соответствии с главой 3 настоящих Правил со дня приостановления либо с момента наступления права на возобновление.
46. Социальная выплата на случай утраты трудоспособности приостанавливается в соответствии с пунктом 7 статьей 21 Закона.
В случае изменения степени утраты общей трудоспособности социальная выплата возобновляется в размере, соответствующем вновь установленной степени утраты общей трудоспособности, со дня изменения степени утраты общей трудоспособности.
Перерасчет размера социальной выплаты на случай утраты трудоспособности производится со дня изменения степени утраты общей трудоспособности согласно выписки из справки о степени утраты общей трудоспособности.
Новый размер социальной выплаты рассчитывается путем деления текущего размера социальной выплаты на случай утраты трудоспособности на текущий коэффициент утраты общей трудоспособности и умножения результата на вновь установленный коэффициент утраты общей трудоспособности.

47. Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем Заңның 22-бабына сәйкес тоқтатыла тұрады.
Қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған, бала кезден бірінші немесе екінші топ мүгедегі деп танылған адамдарға қайта куәландыру жүргізілген жағдайда, асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем қайта куәландыру күнінен бастап қалпына келтіріледі.
Жалпы орта, техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарынан отбасы мүшелері білім алушылар немесе күндізгі оқу нысаны бойынша студент болып табылатыны туралы анықтаманы кезекті ұсынған кезде асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған сәттен бастап, егер әлеуметтік төлем мөлшерін қайта есептеу жүргізілмесе, жазбаша өтініштің негізінде қалпына келтіріледі.
Асырауындағы адамдар саны ұлғайған жағдайда асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу әлеуметтік төлем алушы, қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) адамның асырауындағы отбасы мүшесі немесе асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің үлесіне құқығы бар адам жазбаша өтініш берген күннен бастап жүргізіледі.
Асырауындағы адамдар саны азайған жағдайда Мемлекеттік корпорация асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеуді, қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауындағы адамдардың біреуіне асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем тоқтатылған күннен бастап жүргізеді.
Әлеуметтік төлемнің жаңа мөлшері асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің ағымдағы мөлшерін асырауындағы адамдар санының ағымдағы коэффициентіне бөлу және нәтижесін асырауындағы адамдар санының жаңадан белгіленген коэффициентіне көбейту жолымен есептеледі.
Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді алушының әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы өтінішінің негізінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалы бекіту үшін шешім жобасын қалыптастырады.
48. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыруды осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қор филиалының шешімінің негізінде:
алушының қайтыс болғаны туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден мәліметтер;
әлеуметтік төлемді алушының оны Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарынан тіркеуден шығарғанын растайтын құжатты бере отырып, әлеуметтік төлемді тоқтату туралы өтініші келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатады.
Әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыруды тоқтату Заңда көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.

47. Социальная выплата на случай потери кормильца приостанавливается в соответствии со статьей 22 Закона.
В случае переосвидетельствования лицам, признанным инвалидами с детства первой или второй группы, состоявшим на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, социальная выплата на случай потери кормильца возобновляется со дня переосвидетельствования.
При очередном представлении справки из организации общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования о том, что члены семьи являются учащимися или студентами по очной форме обучения социальная выплата на случай потери кормильца возобновляется на основании письменного заявления с момента приостановления, если не был произведен перерасчет размера социальной выплаты.
В случае увеличения количества иждивенцев перерасчет размера социальной выплаты на случай потери кормильца производится со дня подачи письменного заявления получателя социальной выплаты, члена семьи, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца или лица, имеющего право на долю социальной выплаты на случай потери кормильца.
В случае уменьшения количества иждивенцев перерасчет размера социальной выплаты на случай потери кормильца производится Государственной корпорацией со дня прекращения социальной выплаты на случай потери кормильца одному из иждивенцев умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца.
Новый размер социальной выплаты рассчитывается путем деления текущего размера социальной выплаты на случай потери кормильца на текущий коэффициент количества иждивенцев и умножения результата на вновь установленный коэффициент количества иждивенцев.
На основании заявления получателя социальной выплаты на случай потери кормильца о перерасчете размера социальной выплаты отделением Государственной корпорации формируется проект решения для утверждения филиалом Фонда.
48. На основании решения филиала Фонда по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам отделение Государственной корпорации прекращает осуществление социальных выплат с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления:
сведений о смерти получателя, в том числе из информационных систем;
заявления получателя социальной выплаты о прекращении социальной выплаты с предоставлением документа, подтверждающего снятие его с регистрации в органах внутренних дел Республики Казахстан.
Прекращение осуществления социальных выплат производится по основаниям, предусмотренным Законом.

49. Ауыр босанған, екі және одан да көп бала туған жағдайда, жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді қайта есептеу жүктілігі және босануы бойынша уақытша еңбекке жарамсыздық парағына (парақтарына) сәйкес еңбекке жарамсыздық күндерінің жалпы саны ескеріле отырып, әлеуметтік төлемнің тағайындалған сомасын жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің қайта есептелген сомасынан алып тастау арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді алушының әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы өтінішінің негізінде Қор филиалы бекіту үшін шешімнің жобасын қалыптастырады.
50. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша берілетін мемлекеттік жәрдемақының ай сайынғы мөлшері қайта қаралған кезде бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің ең төменгі мөлшері бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша төленетін мемлекеттік жәрдемақының деңгейіне дейін қайта есептеледі.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалы бекіту үшін осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы шешімнің жобасын қалыптастырады.
51. Әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген күннен кейін әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданған кезеңде әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда алушыға тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу жүргізілмейді.
7. Әлеуметтік төлемдердің мөлшерін арттыру тәртібі
52. Еңбек ету қабілетінен айырылған және асыраушысынан айырылған жағдайларда Қордан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін арттыру Заңның 8-1-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде арттыру күніне тиісті әлеуметтік төлемдер тағайындалған адамдарға жүргізіледі.
Арттыру күніне аталған әлеуметтік төлемдер тағайындалған адамдарға әлеуметтік төлемнің тағайындалған мөлшерін тиісті арттыру пайызына көбейту жолымен жүргізіледі.
53. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалы бекіту үшін осы Қағидаларға 28 және 29-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тиісті әлеуметтік төлем тағайындалған әрбір адам бойынша еңбек ету қабілетінен айырылған және асыраушысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін арттыру туралы шешімдердің жобаларын қалыптастырады.

49. Перерасчет социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами в случае осложненных родов, рождения двух и более детей осуществляется путем вычета назначенной суммы социальной выплаты из вновь рассчитанной суммы социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами с учетом общего количества дней нетрудоспособности согласно листа (листов) временной нетрудоспособности по беременности и родам.
На основании заявления получателя социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами о перерасчете размера социальной выплаты отделением Государственной корпорации формируется проект решения для утверждения филиалом Фонда.
50. При пересмотре размеров ежемесячного государственного пособия по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года, предусмотренного Законом Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей", минимальный размер социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года пересчитывается до уровня государственного пособия по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года.
При этом отделение Государственной корпорации формирует проект решения о перерасчете размера социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам, для утверждения филиалом Фонда.
51. В случае поступления социальных отчислений за период, который был принят для исчисления социальной выплаты, после даты обращения за назначением социальной выплаты перерасчет размера назначенной социальной выплаты получателю не производится.
7. Порядок повышения размеров социальных выплат
52. Повышение размеров социальных выплат из Фонда на случаи утраты трудоспособности и потери кормильца производится на основании решения Правительства Республики Казахстан лицам, которым назначены соответствующие социальные выплаты на дату повышения, согласно подпункту 4) статьи 8-1 Закона.
Повышение производится путем умножения назначенного размера социальной выплаты лицам, которым назначены указанные социальные выплаты на дату повышения, на соответствующий процент повышения.
53. Отделение Государственной корпорации формирует проекты решений о повышении размеров социальных выплат на случаи утраты трудоспособности и потери кормильца по каждому лицу, которому назначена соответствующая социальная выплата, по формам согласно приложениям 28 и 29 к настоящим Правилам для утверждения филиалом Фонда.

8. Әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру тәртібі
54. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы бекітілген шешімдердің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған әлеуметтік төлемдердің сомаларын Қорға ай сайын төлем айының алдындағы айдың 25-күнiне ұсынылатын жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемдерді қоспағанда, әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.
55. Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігін Мемлекеттік корпорация күн сайын қалыптастырады.
56. Мемлекеттік корпорация дайындаған әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігі негізінде Қор үш жұмыс күні ішінде қажетті қаражатты Мемлекеттік корпорацияның шотына аударуды жүргізеді. Мемлекеттік корпорация қаражатты алып, үш жұмыс күні ішінде алушыларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асырады.
57. Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерді:
қаражатты алушылардың банк шоттарына аудару;
қаражатты түзеу мекемесіндегі алушыларға түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына аудару;
"Қазпочта" акционерлік қоғамының бөлімшелері арқылы алушыларға үйлеріне жеткізіп беру жолымен жүргiзедi.
Әлеуметтік төлемдерді алушыларға үйге жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға:
бірінші топтағы мүгедектерге;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
почта байланысының бөлімшелері (пункттері) болмаған жағдайда, ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
58. Алушының банк шотының нөмірі, төлеу тәсілі, алушының (қамқоршының, қорғаншының) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушылар (қамқоршылар, қорғаншылар) осы өзгерістер туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен өтініш береді.
59. Егер адам түзеу мекемесіне орналастырылған сәтте әлеуметтік төлем алушы болып табылса, түзеу мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі түзеу мекемесінің әкімшілігі ұсынған, көрсетілген адамның өтініші негізінде әлеуметтік төлемді жүзеге асырады.
60. Алушы түзеу мекемелерінде болған уақытында әлеуметтік төлемдерді алмаған жағдайда, төлем осы Қағидаларға сәйкес қалпына келтіріледі.

8. Порядок осуществления социальных выплат
54. На основании утвержденных решений о назначении социальных выплат, Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней обеспечивает включение сумм назначенных социальных выплат в потребность в средствах на социальные выплаты, за исключением социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), которая представляется в Фонд ежемесячно к 25 числу месяца, предшествующему месяцу выплаты.
55. Потребность в средствах на социальные выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением, удочерением новорожденного ребенка (детей) формируется Государственной корпорацией ежедневно.
56. Фонд на основании потребности в средствах на социальные выплаты, подготовленной Государственной корпорацией, в течение трех рабочих дней производит перечисление необходимых средств на счет Государственной корпорации. Государственная корпорация, получив средства, в течение трех рабочих дней осуществляет социальные выплаты получателям.
57. Социальные выплаты производятся Государственной корпорацией путем:
зачисления средств на банковские счета получателей;
перечисления средств на контрольный счет наличности исправительного учреждения получателям, находящимся в исправительном учреждении;
доставки на дом получателям через отделения акционерного общества "Казпочта".
Доставка социальных выплат на дом получателям производится следующим категориям:
инвалидам первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии отделений (пунктов) почтовой связи.
58. В случае изменения номера банковского счета получателя, способа выплаты, местожительства получателя (опекуна, попечителя), в отделение Государственной корпорации получателями (опекунами, попечителями) подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.
59. В случае если лицо на момент помещения в исправительное учреждение является получателем социальной выплаты, отделение Государственной корпорации по месту нахождения исправительного учреждения на основании заявления указанного лица, представленного администрацией исправительного учреждения, осуществляет социальную выплату.
60. В случае неполучения социальных выплат получателем за время нахождения в исправительных учреждениях, выплата возобновляется в соответствии с настоящими Правилами.

9. Қор филиалының және (немесе) Мемлекеттік корпорацияның
кінәсінен уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер
сомаларын төлеу тәртібі мен мерзімдері
61. Мемлекеттік корпорация уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер сомаларын, индекстеуді ескере отырып төлеуді мынадай жағдайларда:
1) әлеуметтік төлем алушы әлеуметтік төлемдердің уақтылы не толық төлемегенін өздігінен анықтаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне өтінішпен жүгінгенде;
2) алушыға әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеу (тағайындау) туралы соттың шешімі келіп түскенде;
3) әлеуметтік төлемдердің уақтылы не толық төленбегенін міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөнiндегi уәкілетті орган, Мемлекеттік корпорация немесе Қор анықтағанда жүргізеді.
Әлеуметтік төлемдер сомаларын уақтылы не толық төлемеу фактісі анықталған кезде Мемлекеттік корпорация бірінші кезекте оларға қатысты уақтылы не толық төлемеу себептері жойылған алушылар бойынша уақтылы не толық төленбеу себептерін анықтайды, төлемдердің кешіктірілген уақыты үшін индекстеу сомаларын ескере отырып, уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеу үшін қажетті қосымша қаражат қажеттілігі сомаларының есебін жасайды және Қордың филиалы шешім шығару үшін шешім жобасын 30-қосымшаға сәйкес қалыптастырады.
Уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеуді Мемлекеттік корпорация индекстеуді ескере отырып Заңның 20-бабының 8-тармағында көзделген тәртіппен жүргізеді.
62. Әлеуметтік төлемдерді алушыға уақтылы не толық төленбеген әлеуметтiк төлемдер сомаларын индекстеу Қор активтерiнiң есебiнен жүргiзiледi.
10. Қорытынды ережелер
63. Әлеуметтік төлемдердің артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару, Қорға аудару үшiн Мемлекеттік корпорацияның шотына:
алушының өтініші бойынша;
Заңның 12-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Мемлекеттік корпорация бөлімшесі хатының негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйымға Қорға аудару үшін төлемдерді Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (ақпараттық жүйелерден алынған алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кетуі туралы мәліметтерді) қоса бере отырып хат ұсынады;
соттың шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдердің қайтарылған сомаларын Қордың шотына аударады.

9. Порядок и сроки выплаты сумм социальных выплат, не
полученных своевременно либо не полностью по вине филиала Фонда
и (или) Государственной корпорации
61. Выплата сумм социальных выплат, не полученных своевременно либо не полностью, с учетом индексации производится Государственной корпорацией в следующих случаях:
1) обращения получателя социальной выплаты с заявлением в отделение Государственной корпорации в случае самостоятельного выявления несвоевременной либо неполной выплаты социальных выплат;
2) поступления решения суда о выплате (назначении) получателю сумм социальных выплат;
3) выявления несвоевременной либо неполной выплаты социальных выплат уполномоченным органом по контролю в сфере обязательного социального страхования, Государственной корпорацией или Фондом.
При выявлении факта несвоевременной либо неполной выплаты сумм социальных выплат Государственная корпорация в первоочередном порядке устанавливает причину несвоевременной либо неполной выплаты по получателям, в отношении которых устранены причины несвоевременной либо неполной выплаты, составляет расчет суммы дополнительной потребности средств, необходимых для выплаты сумм социальных выплат, не полученных своевременно либо не полностью, с учетом сумм индексаций за время просрочки выплат и формирует проект решения согласно приложению 30 для вынесения решения филиалом Фонда.
Выплата сумм социальных выплат, не полученных своевременно либо не полностью, с учетом индексации производится Государственной корпорацией в порядке предусмотренном пунктом 8 статьи 20 Закона.
62. Индексация сумм социальных выплат, не своевременно либо не полностью выплаченных получателю социальных выплат, производится за счет активов Фонда.
10. Заключительные положения
63. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат осуществляется на счет Государственной корпорации для перечисления в Фонд:
по заявлению получателя;
на основании письма отделения Государственной корпорации в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 12 Закона.
При этом отделение Государственной корпорации представляет в уполномоченную организацию по выдаче социальных выплат письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезда получателя за пределы Республики Казахстан, полученных из информационных систем) подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в Фонд;
по решению суда.
Государственная корпорация ежемесячно в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным, перечисляет на счет Фонда возвращенные суммы излишне зачисленных (выплаченных) социальных выплат.

64. Әлеуметтік төлемдердің сомалары қате аударылған жағдайларда Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйымға Мемлекеттік корпорация мен әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйым арасындағы шартта белгіленген нысан бойынша және тәсілмен төлем тапсырмасын кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпарат жолдайды.
Әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйым қате аударым не кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпараттың негізінде ақшаны Мемлекеттік корпорацияға қайтаруды жүзеге асырады не нұсқауды орындауды тоқтата тұрады.
65. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қатыссыз себептер бойынша алушыларға артық аударылған (төленген) әлеуметтік төлемдер сомаларын есептен шығару үшін борышкердің қайда екендігі белгісіз болуына немесе мұрагерлерінің болмауына байланысты соманы қайтару мүмкін еместігі туралы ұйғарым шығару үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі сот органдарына жүгінеді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері артық аударылған (төленген) сомаларды есептен шығаруды сот актілерінің негізінде есептен шығару актісі бойынша жүргізеді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі есептен шығару актілерін үш жыл сақтайды.
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді тағайындау,
мөлшерін есептеу (айқындау),
қайта есептеу, сондай-ақ
олардың жүзеге асырылу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ауданның коды ____________________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ-ның
__________________ облысы (қаласы) бойынша филиалы
Өтініш
Азамат (ша) _________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні ____ ж. "__" ______________
Жеке сәйкестендiру нөмiрi (ЖСН): ____________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі ______________________________
Құжаттың сериясы ________ Құжаттың нөмірі _______ Кім берген ________
Берілген күні ____ ж. "___" __________
Тұрғылықты жері туралы мәлімет: _____________________________________
Облыс _______________________________________________________________
қала (аудан) _________________________ауыл __________________________
көше (шағынаудан) __________________________ үй, ______________ пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы _______________________________________________________
Банк шотының № ______________________________________________________
Шот түрі: ағымдағы__________________ карта шоты______________________
(қажеттісінің асты сызылсын)
Маған _______________________________________________________________
(еңбек ету қабілетінен айырылу жағдайына (жалпы еңбек ету қабілетінен
айырылу дәрежесін көрсете отырып), асыраушысынан айырылу жағдайына
(асырауындағы адамдардың санын көрсете отырып), жұмысынан айырылу
жағдайына, жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылу
жағдайына, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты
табысынан айырылу жағдайына, бала бір жасқа толғанға дейін оның
күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік
төлемді – қажеттісі жазылсын) тағайындауды (үлес бөлуді, қалпына
келтіруді, қайта есептеуді) сұраймын.
Отбасының құрамы туралы мәліметтер (асыраушысынан айырылу және
бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан
айырылған жағдайда толтырылады):

64. В случаях ошибочного перечисления сумм социальных выплат Государственная корпорация направляет в уполномоченную организацию по выдаче социальных выплат информацию об отзыве платежного поручения или приостановлении исполнения указания, по форме и способом, установленным договором между Государственной корпорацией и уполномоченной организацией по выдаче социальных выплат.
На основании информации об ошибочном перечислении либо отзыве или приостановлении исполнения указания уполномоченная организация по выдаче социальных выплат осуществляет возврат денег в Государственную корпорацию либо приостанавливает исполнение указания.
65. Для списания сумм социальных выплат, излишне перечисленных (выплаченных) получателям, по причинам, не зависящим от отделений Государственной корпорации, отделение Государственной корпорации обращается в судебные органы для вынесения определения о невозможности возврата сумм в связи с неизвестностью местонахождения должника или отсутствием наследников.
Списание излишне перечисленных (выплаченных) сумм отделениями Государственной корпорации производится по акту списания на основании судебных актов.
Акты списания отделением Государственной корпорации хранятся три года.
Приложение 1
к Правилам назначения, исчисления
(определения), перерасчета
размеров социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Код района ______________________________
Филиал АО "Государственный фонд социального страхования"
по ______________________________области (городу)
Заявление
От гражданина (ки)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "___"_____________ г.
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН): ___________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________
Серия документа: ________Номер документа: _________Кем выдан: ______
Дата выдачи: "___"_____________г.
Сведения о месте жительства: ______________________________________
Область____________________________________________________________
город (район)________________село:_________________________________
улица (микрорайон)__________дом__________квартира__________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка_______________________________________________
Банковский счет №________________________________________________
Тип счета: текущий ________________картсчет______________________
(нужное подчеркнуть)
Прошу назначить (выделить долю, возобновить, пересчитать)
мне_________________________________________________________________
(социальную выплату на случай утраты трудоспособности (с указанием
степени утраты общей трудоспособности); на случай потери кормильца (с
указанием количества иждивенцев); на случай потери работы, на случай
потери дохода в связи с беременностью и родами; на случай потери
дохода в связи с усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка
(детей); на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по
достижении им возраста одного года – нужное прописать)
Сведения о составе семьи (заполняется на случаи потери кормильца и
потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста
одного года):

2. Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесінің өзгеруіне
байланысты қайта есептеу ескерілген мөлшері 20__ ж. "___" ____ бастап
20 __ ж. _______ қоса алғанда _______________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
3. __________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
_______________ бойынша әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы ________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы _____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы ___________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді тағайындау,
мөлшерін есептеу (айқындау),
қайта есептеу, сондай-ақ
олардың жүзеге асырылу
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Коды ________________
_____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ
_______________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының
асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы
20__ жылғы "___" ____________
№ _________ ШЕШІМІ
1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі
Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес тағайындалсын:
Істің № _____________________________________________________________
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
Туған күні ________________________ жынысы __________________________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Өтініш берген күні: 20 __ ж. "___" __________________________________
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20___ ж. "____" ______________
Асырауындағы адамдардың жалпы саны __________________________________
Қайтыс болған асыраушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне
қатысу өтілі 20__ ж. "___" ____________ -на (-не) _______ ай
20__ ж. "___" _____________ бастап 20__ ж. "___"________ қоса алғанда
_______________________________________________________________ теңге
орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің жалпы мөлшері 20 __ ж. "___" _____________ бастап
20 ___ ж. "____" _____________ қоса алғанда
_____________________________________________________________ сомада.
(сомасы сандармен және жазбаша)
Оның ішінде _________________________________________________________
(негізгі алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)), мекенжайы)
асырауындағы __________ адамға әлеуметтік төлемнің мөлшері
_____________________________________________________________________
(сомасы сандармен және жазбаша)
Асырауындағы адамдар:
1. __________________________________________________________________

2. Размер с учетом перерасчета в связи с изменением степени утраты
общей трудоспособности с "__" ___________ 20__ г. по "__" ___________
20__ г. в сумме______________________________
сумма цифрами и прописью)
3. Отказать в назначении социальной выплаты_________(указать причину)
Руководитель филиала _____( фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала _______( фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________( фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
__________________________( фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
__________________________( фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________( фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 12
к Правилам назначения, исчисления
(определения), перерасчета
размеров социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Код _______________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № ______________
от "_____" ______________ 20___ г.
Филиала АО "Государственный фонд социального страхования"
по _________________________ области (городу) о назначении
(перерасчете) или отказе в назначении
социальной выплаты на случай потери кормильца
1. Назначить в соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан
от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании":
№ дела ______________________
Фамилия _________________________________________________________
Имя _____________________________________________________________
Отчество (при наличии) __________________________________________
Дата рождения __________________ пол ____________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата обращения: "____" ___________________ 20___ г.
Дата возникновения права на социальную выплату "___" ________ 20__ г.
Общее количество иждивенцев_________________________________________
Стаж участия умершего кормильца в системе обязательного социального
страхования на "____" _____________ 20__ г. ____ мес.
Учтен среднемесячный доход с ________ 20__ г. по __________ 20____г.
______________________________________________________________тенге.
Общий размер социальной выплаты в сумме
_______________________________________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью)
с _______ 20___ г. по __________ 20______ г.
В том числе размер социальной выплаты
____________________________________________________________________
( фамилия, имя, отчество (при его наличии) основного получателя,
адрес)
_________________________ на ___________________________иждивенцев
сумма цифрами и прописью)
Иждивенцы 1. ______________________________________________________

2. __________________________________________________________________
2. Асырауындағы адамдар санының өзгеруіне байланысты қайта есептеу
ескерілген мөлшері 20__ ж. "__" _______________ бастап 20__ ж. "____"
__________ қоса алғанда
_____________________________________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
3. __________________________________________________________________
(үлес алушының (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
20__ж. "____" _________ бастап 20__ж. "___" ____________ қоса алғанда
асырауындағы адамдарға тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) __________
_____________________________________________________________________
20__ж. "____" _________ бастап 20__ж. "___" ____________ қоса алғанда
әлеуметтік төлем мөлшерінде
________________________________________________ теңге үлес бөлінсін.
(сомасы сандармен және жазбаша)
Бөлінген үлестер саны бойынша жалғастырылсын
4. __________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы ________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы _____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы ___________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді тағайындау,
мөлшерін есептеу (айқындау),
қайта есептеу, сондай-ақ
олардың жүзеге асырылу
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Коды ________________
_____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ
_________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының
жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді
тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы
20__ жылғы "___" ____________
№ _________ ШЕШІМІ
1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі
Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабына сәйкес тағайындалсын:
Істің № _____________________
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
Туған күні ____________________________ жынысы ______________________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20__ ж. "___" ________________
Өтініш берген күн: 20__ ж. "___" ____________________________________
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі
20__ ж. "___" _____________ -на (не) ______ ай
20__ ж. "___" _____________ бастап 20__ ж. "___" _______ қоса алғанда
________________________________ теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ ж. "___" ____________________ бастап
20__ ж. "____" ______________ қоса алғанда
_____________________________________________________________ сомада.
(сомасы сандармен және жазбаша)
Әлеуметтік төлем _________________________________ айға тағайындалды.
(айлар саны)

2. ______________________________________________________
2. Размер с учетом перерасчета в связи с изменением количества
иждивенцев с "__" ___________ 20__ г. по "__" ___________ 20__ г. в
сумме_________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
3. Выделить долю с ______________ 20 __ г. по ______________ 20 __ г.
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) долевого получателя)
в размере социальной выплаты с ______ 20 __ г. по __________ 20 __ г.
_____________________________________________________________________
_______________________________________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью)
на иждивенцев ( фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________
Продолжать по числу выделенных долей
4. Отказать в назначении социальной выплаты _________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ______(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 13
к Правилам назначения, исчисления
(определения), перерасчета
размеров социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Код _______________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № ______________
от "____" _________ 20___ г.
Филиала АО "Государственный фонд социального страхования"
по ___________________ области (городу) о назначении
или отказе в назначении социальной выплаты
на случай потери работы
1. Назначить в соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан
от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании":
№ дела ______________________
Фамилия ___________________________________________________________
Имя _______________________________________________________________
Отчество (при наличии) ____________________________________________
Дата рождения _______________ пол _________________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата возникновения права на социальную выплату "__" ________ 20___ г.
Дата обращения: _______________ 20 __ г.
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования на
"____" ___________ 20___ г. _______ мес.
Учтен среднемесячный доход с __________ 20___ г. по ____________ 20__
г. _____________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с "__" _____ 20_ г. по "__" _____ 20__ г. в
сумме ______________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
Социальная выплата назначена на _____________________________ месяцев
(количество месяцев)

2. __________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы ________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы _____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы ___________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді тағайындау,
мөлшерін есептеу (айқындау),
қайта есептеу, сондай-ақ
олардың жүзеге асырылу
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Коды ________________
_____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ
_________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап
алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін
әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан
бас тарту туралы
20__ жылғы "___" ____________
№ _________ ШЕШІМІ
1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі
Қазақстан Республикасы Заңының 23-1-бабына сәйкес тағайындалсын:
Істің № _____________________
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
Туған күні ______________________________ жынысы ____________________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Өтініш берген күн: 20__ ж. "___" ______________
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20 ___ ж. "___" ______________
Жүктілік және босану, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алу
бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағында (парақтарында)
көрсетілген еңбек етуге қабілетсіз күндердің саны ___________________
0___ж. "___" ___________ бастап 20__ж. "__" ____________ қоса алғанда
_______________________________ теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ ж. "___" ____________________ бастап
20__ж. "__" __________ қоса алғанда
______________________________________________________________сомада.
(сомасы сандармен және жазбаша)
2. Ауыр босанғаны немесе екі және одан көп бала туғаны үшін қосымша
ақы
20__ ж. "___"____________ бастап 20__ ж. "___"__________ қоса алғанда
_____________________________________________________________ сомада.
(сомасы сандармен және жазбаша)

2. Отказать в назначении социальной выплаты
___________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ______(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 14
к Правилам назначения, исчисления
(определения), перерасчета
размеров социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Код _______________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № ________
от "__" _________ 20__ г.
Филиала АО "Государственный фонд социального страхования"
по ________________ области (городу) о назначении (перерасчете)
или отказе в назначении социальной выплаты
на случаи потери дохода в связи с беременностью
и родами, усыновлением (удочерением)
новорожденного ребенка (детей)
1. Назначить в соответствии со статьей 23-1 Закона Республики
Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном
страховании":
№ дела ______________________
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при наличии) ________________________________________
Дата рождения _______________ пол _____________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата обращения: ____________ 20__ г.
Дата возникновения права на социальную выплату "__" _____20__г.
Количество дней нетрудоспособности, указанных в листе (листах)
временной трудоспособности по беременности и родам, усыновлению
(удочерению) новорожденного ребенка (детей)
_____________________________________________________________________
Учтен среднемесячный доход с_____ 20__ г. по _______ 20_____ г.
______________________________________________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с "__" ______ 20__ г. по "__" _____ 20__ г.
в сумме _____________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
2. Доплата за осложненные роды или рождение двух и более детей
с "__" ___________ 20__ г. по "__" ___________ 20__ г.
в сумме _____________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)

3. Ауыр босанғаны немесе екі және одан көп бала туғаны үшін
_____________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
әлеуметтік төлем/ қосымша ақы тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы ________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы _____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы ___________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді тағайындау,
мөлшерін есептеу (айқындау),
қайта есептеу, сондай-ақ
олардың жүзеге асырылу
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Коды ________________
____________ облысы (қаласы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ
____________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының
бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан
айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау
немесе тағайындаудан бас тарту туралы
20__ жылғы "___" _____________
№ __________ ШЕШІМІ
1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі
Қазақстан Республикасы Заңының 23-2-бабына сәйкес тағайындалсын:
Істің № _____________________
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
Туған күні ______________________________ жынысы ____________________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Өтініш берген күні: 20__ж. "___" ____________________________________
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн: 20__ж. "___" ________________
Баланың тегі ________________________________________________________
Баланың аты _________________________________________________________
Баланың әкесінің аты (бар болса) ____________________________________
Баланың туу кезектілігі _____________________________________________
20__ж. "____" ____________ бастап 20__ж. "____" ________ қоса алғанда
___________________________________________ теңге орташа айлық табысы
ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ ж. "__" ____________________ бастап
20__ж. "___" ____________ қоса алғанда
________________________________________________________ теңге сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)

3. Отказать в назначении социальной выплаты /доплаты за
осложненные роды или рождение двух и более детей
_____________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала _____(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала _______(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 15
к Правилам назначения, исчисления
(определения), перерасчета
размеров социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Код _______________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № _____________
от "___" ___________________ 20__ г.
Филиала АО "Государственный фонд социального страхования"
по _________________ области (городу)
о назначении или отказе в назначении социальной выплаты на
случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по
достижении им возраста одного года
1. Назначить в соответствии со статьей 23-2 Закона Республики
Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном
страховании":
№ дела ______________________
Фамилия _________________________________________________________
Имя _____________________________________________________________
Отчество (при наличии) ____________________________________________
Дата рождения _______________ пол _________________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата обращения: ____________________ 20___ г.
Дата возникновения права на социальную выплату "__" _______ 20___ г.
Фамилия ребенка __________________________________________________
Имя ребенка ______________________________________________________
Отчество ребенка (при наличии) ____________________________________
Очередность рождения ребенка ______________________________________
Учтен среднемесячный доход с _________ 20___ г. по _________ 20___ г. ____________________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с "__" _______ 20__ г. по "__" ____ 20___
г. в сумме ________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)

2. __________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы ________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы _____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы ___________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді тағайындау,
мөлшерін есептеу (айқындау),
қайта есептеу, сондай-ақ
олардың жүзеге асырылу
қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Берілген күні, шығ. №
АНЫҚТАМА
_____________________________________________________________ берілді
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _____________________________________
Жеке куәлігі № ___________ 20___ ж. "___" ______________
Кім берген __________________________________________________________
Туған күні "___" __________ _____ ж.
Тұрғылықты мекенжайы ________________________________________________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ________________ облысы
(қаласы) бойынша филиалының 20__ жылғы "___" ________ № ________
шешімінің негізінде оған жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы
(балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда
төленетін әлеуметтік төлем тағайындалды (қажеттісінің асты сызылсын).
__________________________________________________________ төлеушінің
(әлеуметтік аударымдарды төлеушінің атауы)
әлеуметтік аударымдары негізінде есептелген Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшері
____________________________________________________ теңгені құрайды.
(сомасы сандармен және жазбаша)
Анықтама ____________________________________________________________
(әлеуметтік аударымдарды төлеушінің атауы)
________________________________________________ ұсыну үшін берілді.
Жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды.
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді тағайындау,
мөлшерін есептеу (айқындау),
қайта есептеу, сондай-ақ
олардың жүзеге асырылу
қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Берілген күні, шығ. №
АНЫҚТАМА
_____________________________________________________________ берілді
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _____________________________________
Жеке куәлігі № ___________ 20___ ж. "___" ______________
Кім берген __________________________________________________________
Туған күні _____ ж. "___" __________
Тұрғылықты мекенжайы ________________________________________________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ __________________ облысы
(қаласы) бойынша филиалының 20__ жылғы "___" ________ № _____________
шешімінің негізінде оған еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда
төленетін әлеуметтік төлем тағайындалды.
Еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі ____________________________%.

2. Отказать в назначении социальной выплаты ________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ______(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала _______(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
___________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 16
к Правилам назначения, исчисления
(определения), перерасчета
размеров социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Дата выдачи, исх. №
СПРАВКА
Дана __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ________________________
Удостоверение личности № ________________ от "___" _____ 20__ г.
Кем выдан __________________________________________________________
Дата рождения "__" ______ ___ г., проживающего по адресу:______________________________________________________________
о том, что ей (ему) на основании решения филиала АО "Государственный
фонд социального страхования" по ___________ области (городу) за №
________ от "__" ________ 20 __ г. назначена социальная выплата на
случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного ребенка (детей) (нужное подчеркнуть).
Размер социальной выплаты из Государственного фонда социального
страхования, исчисленной на основании социальных отчислений плательщика ________________________________________________________
(наименование плательщика социальных отчислений)
составляет: ________________________________________________ тенге.
(сумма цифрами и прописью)
Справка выдана для предъявления:
____________________________________________________________________
(наименование плательщика социальных отчислений)
Удостоверено ЭЦП ответственного лица.
____________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ответственного лица)
Приложение 17
к Правилам назначения, исчисления
(определения), перерасчета
размеров социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Дата выдачи, исх. №
Справка
Дана ________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ________________________
Удостоверение личности № _____________________ от "___" _____ 20__ г.
Кем выдан ___________________________________________________________
Дата рождения "__" ______ ___ г., проживающего по адресу:____________
_____________________________________________________________________
о том, что ей (ему) на основании решения филиала АО "Государственный
фонд социального страхования" по ___________ области (городу) за №
________ от "__" ________ 20 __ г. назначена социальная выплата на
случай утраты трудоспособности.
Степень утраты трудоспособности ____________________________%.

1. Азамат (ша) ______________________________________________________
(әлеуметтік төлемнен үлес алушының (тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса))
асырауындағы _____________адамға 20__ж. "____" _______________ бастап
20__ж. "___" ____________ қоса алғанда әлеуметтік төлем мөлшерінде
_____________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
теңге үлес бөлінсін.
2. Азамат (ша) ______________________________________________________
(әлеуметтік төлемнен үлес алушының (тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса))
20__ж. "____" ___________ бастап 20__ж. "___" __________ қоса алғанда
асырауындағы _____________адамға 20__ж. "____" _______________ бастап
20__ж. "___" ____________ қоса алғанда әлеуметтік төлем мөлшерінде
_____________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
теңге үлес бөлінсін.
Бөлінген үлестер саны бойынша жалғастырылсын
Филиал басшысы ________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы _____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы ___________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді тағайындау,
мөлшерін есептеу (айқындау),
қайта есептеу, сондай-ақ
олардың жүзеге асырылу
қағидаларына
30-қосымша
Нысан
Коды ________________
____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ
_____________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының
20__жылғы "__" ____________
№ ___________ ШЕШІМІ
1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі
Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 8-тармағына сәйкес
төленсін.
Істің № _______________________
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
Туған күні _____________________________ жынысы _____________________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Тұрғылықты жері туралы мәлімет ______________________________________
Жеке куәлігі №_______________ 20 ___ ж. "____" ______________________
Кім берген __________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _____________________________________
Өтініш берген күн: 20 ___ ж. "____" _________________________________

1. Выделить долю с "____" ___________ 20___ г. по "____" ___ 20___ г.
Гражданину (ке) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) долевого получателя
социальной выплаты)
в размере социальной выплаты с "__" ________ 20___ г. по "__" ______
20__ г.
______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
на _____________________ иждивенцев
2. Выделить долю с "__" ________ 20__ г. по "__" ________ 20__ г.
гр. _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)долевого получателя
социальной выплаты)
в размере социальной выплаты с "___" _______ 20__ г. по "__" _______
20__ г. __________________ тенге ____________на __________ иждивенцев
(сумма прописью)
Продолжать по числу выделенных долей
___________________________________________________________________
Руководитель филиала _______ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала _________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
______________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Государственной корпорации
_____________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 30
к Правилам назначения, исчисления
(определения), перерасчета
размеров социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Код __________________
Область (город) ______________
РЕШЕНИЕ № ___________
от "___" __________ 20__ г.
Филиала АО "Государственный фонд социального страхования"
по ___________________ области (городу)
1. Выплатить в соответствии с пунктом 8 статьи 20 Закона Республики
Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном
страховании":
№ дела ________________________________________________________
Фамилия________________________________________________________
Имя____________________________________________________________
Отчество (при наличии)___________________________________________
Дата рождения ____________________ пол __________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Сведения о месте жительства ______________________________________
Удостоверение личности № от "___" ________ 20___ г.
Кем выдан______________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)__________________
Дата обращения: _______________________ 20___ г.

20___ж. "___" ___________ бастап 20__ж. "__" ___________ қоса алғанда
_________________________________ теңге орташа айлық табысы
ескерілді.
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20 ___ ж. "____" ____________
Тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшері
_______________________________________________________________ теңге
(сандармен және жазбаша)
____________________________________________________________________
(қайта қарау себебі)
Филиал басшысы ________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы _____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы ___________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрлігінің өзгерістер
енгізілетін шешімдерінің тізбесіне
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымшаның күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 05.12.2024 № 447 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Учтен среднемесячный доход с _______ 20____ г. по __________ 20___ г.
______________________________________ тенге.
Дата возникновения права на социальную выплату "___" ______ 20___ г.
Размер социальной выплаты __________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
____________________________________________________________________ (основание пересмотра)
Руководитель филиала _______ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала _________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
______________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Государственной корпорации
_____________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 8
к перечню решений Министерства
здравоохранения и социального развития
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения
Сноска. Приложение 8 утратил силу приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.12.2024 № 447 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).