Банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға, сондай-ақ банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларын және Ірі қатысушы немесе банк холдингі белгілері бар тұлғаларға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне немесе банк конгломераттарының құрамына кіретін заңды тұлғаларға мәжбүрлеу шараларын қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 29 ақпандағы № 68 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 15 сәуірде № 13601 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 272 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 272 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға, сондай-ақ банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары;
2) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Ірі қатысушы немесе банк холдингі белгілері бар тұлғаларға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне немесе банк конгломераттарының құрамына кіретін заңды тұлғаларға мәжбүрлеу шараларын қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Мына:
1) "Екінші деңгейдегі банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға қатысты шектеулі ықпал ету шараларын және ірі қатысушының немесе банк холдингінің белгілері бар тұлғаларға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне немесе банк конгломератының құрамына кіретін заңды тұлғаларға мәжбүрлеу шараларын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 29 қазандағы № 317 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8167 тіркелген, 2013 жылғы 20 ақпанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 71 (28010) жарияланған);

Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия в отношении банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка и Правил применения принудительных мер к лицам, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также к крупным участникам банка, банковским холдингам или юридическим лицам, входящим в состав банковского конгломерата
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 2016 года № 68. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2016 года № 13601. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 272.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 272 (вводится в действие с 01.01.2019).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила применения ограниченных мер воздействия в отношении банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Правила применения принудительных мер к лицам, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также к крупным участникам банка, банковским холдингам или юридическим лицам, входящим в состав банковского конгломерата, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 317 "Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия в отношении банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также крупных участников банка, банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, и принудительных мер к лицам, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также к крупным участникам банка, банковским холдингам или юридическим лицам, входящим в состав банковского конгломерата" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8167, опубликованное 20 февраля 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 63-64 (27337-27338));

2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 212 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8805 тіркелген, 2013 жылғы 28 қарашада "Заң газеті" газетінде № 180 (2381) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 6-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Банктерді қадағалау департаменті (Қизатов О.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 29 ақпандағы
№ 68 қаулысына
1-қосымша
Банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға, сондай-ақ банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары

2) пункт 6 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам контроля и надзора финансовых организаций, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 212 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам контроля и надзора финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8805, опубликованным 27 ноября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 180 (2555)).
3. Департаменту надзора за банками (Кизатову О.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом
(Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней со дня его получения Национальным Банком Республики Казахстан после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 февраля 2016 года № 68
Правила применения ограниченных мер воздействия в отношении
банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских
операций, а также банковского холдинга, организаций, входящих в
состав банковского конгломерата, крупных участников банка

1. Жалпы ережелер
1. Осы Банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға, сондай-ақ банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы (бұдан әрі – Банктер туралы заң), "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы (бұдан әрі – Ипотека туралы заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы (бұдан әрі – Валюталық реттеу туралы заң), "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі (бұдан әрі – Кредиттік бюролар туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға (бұдан әрі – ұйым), сондай-ақ банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану тәртібін белгілейді.
2. Уәкілетті орган Банктер туралы заңның 46-бабына, Ипотека туралы заңның 5-4-бабына, Валюталық реттеу туралы заңның 30-бабына, Кредиттік бюролар туралы заңның 11-бабына сәйкес банкке, ұйымға, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына мынадай факторлардың біреуін немесе бірнешеуін ескере отырып, шектеулі ықпал ету шарасын қолданады:
1) тәуекел деңгейі.
Тәуекел ретінде банктің, ұйымның, банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдардың өз қызметін жүзеге асырған кезде Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгіленген талаптарды орындамауы және (немесе) толық орындамауы, сондай-ақ банктің, ұйымның, банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдардың қаржылық жай-күйінің нашарлауы нәтижесінде азаматтардың құқықтары мен еркіндіктерін бұзу, қоғамның және мемлекеттің мүдделеріне нұқсан келтіру, түрінде жағымсыз салдардың туындау ықтималдығы түсініледі;
2) таңдалған ықпал ету шарасын қолданудың нәтижесінде болған жағдайды түзету қабілеті;
3) бұзушылық сипаты және банк, ұйым, банк холдингі, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдар үшін ықтимал салдар;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения ограниченных мер воздействия в отношении банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках), от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества" (далее - Закон об ипотеке), от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее - Закон о валютном регулировании), от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (далее – Закон о кредитных бюро) и устанавливают порядок применения уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) в отношении банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций (далее - организация), а также банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка ограниченных мер воздействия.
2. Уполномоченный орган в соответствии со статьей 46 Закона о банках, статьей 5-4 Закона об ипотеке, статьей 30 Закона о валютном регулировании, статьей 11 Закона о кредитных бюро применяет ограниченную меру воздействия к банку, организации, банковскому холдингу, организациям, входящим в состав банковского конгломерата, крупным участникам банка с учетом одного или нескольких из следующих факторов:
1) уровня риска.
Под риском понимается вероятность возникновения негативных последствий в виде нарушения прав и свобод граждан, нанесения ущерба интересам общества и государству в результате неисполнения и (или) неполного исполнения банком, организацией, банковским холдингом, организациями, входящими в состав банковского конгломерата, требований, установленных банковским законодательством Республики Казахстан, при осуществлении деятельности, а также ухудшения финансового состояния банка, организации, банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата;
2) способности скорректировать ситуацию в результате применения выбранной ограниченной меры воздействия;
3) характера нарушения и возможных последствий для банка, организации, банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата;

4) бұзушылықтың жиiлiгi мен ұзақтығы;
5) жол берілген бұзушылықтың нәтижесіндегі банктің, ұйымның шығындарының мөлшері;
6) жіберілген бұзушылық туралы банктің, ұйымның, банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдардың қабылдаған (жоспарлаған) шаралары;
7) iрi қатысушының немесе банк холдингінің белгiлерi бар тұлғаларға, сондай-ақ банкке, ұйымға, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кiретiн ұйымдарға немесе банктің iрi қатысушыларына қолданылған шектеулі ықпал ету шараларының, санкциялардың, мәжбүрлеу шараларының болуы;
8) нәтижесінде банк (банк конгломераты) бұзушылыққа жол берген және (немесе) банкке (банк конгломератына) нәтижесінде зиян келтiрiлген немесе келтiрiлуi мүмкiн iрi қатысушының немесе банк холдингінің белгiлерi бар тұлғалардың, сондай-ақ банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдардың, банктің iрi қатысушыларының тұрақсыз қаржылық жай-күйі;
9) банктің, ұйымның, банк конгломератының жалпы қаржылық жай-күйі.
Банктің, банк конгломератының, ұйымның жалпы қаржылық жай-күйі есептіліктің (қаржылық, реттеуіш және статистикалық) деректері, тексеру материалдары, аудиторлық есептер, тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйелерінің болуы жөніндегі талаптардың орындалуы, сондай-ақ банктің, ұйымның, банк конгломератының қаржылық жай-күйі нашарлаған жағдайда қаржылық қолдау алу мақсатында банк, ұйым, банк холдингі басшылығының акционерлермен өзара іс-әрекет жасау қабілеті негізінде айқындалады.
3. Уәкілетті орган мынадай шектеулі ықпал ету шараларын қолданады:
1) орындалуы міндетті жазбаша нұсқама беру;
2) жазбаша ескерту шығару;
3) жазбаша келісім жасау.
4. Уәкілетті орган қолданылған шектеулі ықпал ету шараларын есепке алуды жүргізеді және ақпаратты өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
Банкке, ұйымға, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына бір шектеулі ықпал ету шарасын қолдану оларға басқа шектеулі ықпал ету шараларын қолдануды тоқтатпайды.
5. Банк, ұйым, банк холдингі, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдар, банктің ірі қатысушылары уәкілетті органның шектеулі ықпал ету шарасын қолдану туралы тиісті құжатында көрсетілген мерзімде шектеулі ықпал ету шарасының орындалуы туралы уәкілетті органға хабарлайды.
Егер шектеулі ықпал ету шарасында белгіленген бұзушылықты жою мерзімі 1 (бір) айдан асатын болса, банк, ұйым, банк холдингі, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдар, банктің ірі қатысушылары растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, бұзушылықты жоюға бағытталған талаптар мен іс-шараларды кезең-кезеңмен орындау туралы уәкілетті органға ай сайын хабарлайды.

4) частоты и продолжительности нарушения;
5) размера убытков банка, организации в результате допущенного нарушения;
6) мер по устранению допущенного нарушения, принятых (планируемых) банком, организацией, банковским холдингом, организациями, входящими в состав банковского конгломерата;
7) наличия ограниченных мер воздействия, санкций, принудительных мер, примененных к лицам, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также к банку, организации, банковскому холдингу, организациям, входящим в состав банковского конгломерата, или крупным участникам банка;
8) неустойчивого финансового положения лиц, обладающих признаками крупного участника или банковского холдинга, а также банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка, в результате которого банком (банковским конгломератом) было допущено нарушение и (или) в результате которого банку (банковскому конгломерату) был причинен или может быть причинен ущерб;
9) общего финансового состояния банка, организации, банковского конгломерата.
Общее финансовое состояние банка, банковского конгломерата, организации определяется на основании данных отчетности (финансовой, регуляторной, статистической), материалов проверок, аудиторских отчетов, выполнения требований по наличию систем управления рисками и внутреннего контроля, а также способности руководства банка, организации, банковского холдинга взаимодействовать с акционерами с целью получения финансовой поддержки в случае ухудшения финансового состояния банка, организации, банковского конгломерата.
3. Уполномоченный орган применяет следующие ограниченные меры воздействия:
1) дача обязательного для исполнения письменного предписания;
2) вынесение письменного предупреждения;
3) составление письменного соглашения.
4. Уполномоченный орган ведет учет примененных ограниченных мер воздействия и размещает информацию на своем официальном интернет-ресурсе.
Применение к банку, организации, банковскому холдингу, организациям, входящим в состав банковского конгломерата, крупным участникам банка одной ограниченной меры воздействия не исключает применения к ним других ограниченных мер воздействия.
5. Банк, организация, банковский холдинг, организации, входящие в состав банковского конгломерата, крупные участники банка уведомляют уполномоченный орган об исполнении ограниченной меры воздействия в срок, указанный в соответствующем документе уполномоченного органа о применении ограниченной меры воздействия.
Если установленный в ограниченной мере воздействия срок устранения нарушения превышает 1 (один) месяц, банк, организация, банковский холдинг, организации, входящие в состав банковского конгломерата, крупные участники банка ежемесячно уведомляют уполномоченный орган о поэтапном исполнении условий и мероприятий, направленных на устранение нарушения с приложением копий подтверждающих документов.

6. Банктің, ұйымның, банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдардың, банктің ірі қатысушыларының уәкілетті органның шектеулі ықпал ету шарасын қолдану туралы тиісті құжатында көзделген талаптар мен іс-шараларды орындау мерзімінің басталуы оны нақты алу күні болып есептеледі.
2. Орындалуы міндетті жазбаша нұсқама беру
7. Уәкілетті орган банкке, ұйымға, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға әсерін тигізген себептерді, сондай-ақ жағдайларды жоюға және (немесе) анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға әсерін тигізген себептерді, сондай-ақ жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) белгіленген мерзімде ұсыну қажеттілігіне бағытталған орындалуы міндетті түзету шараларын қабылдау туралы жазбаша нұсқама береді.
8. Банкке, ұйымға, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына қатысты жазбаша келісімді, жазбаша ескертуді қолдану олардың қызметін тиісінше түзетуді қамтамасыз ете алмайтынын ескере отырып, жол берілген бұзушылықтардың сипатынан туындайтын жағдайларда банкке, ұйымға, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына қатысты жазбаша нұсқама қолданылады.
9. Уәкілетті органның жазбаша нұсқамасына сотқа шағымдану оның орындалуын тоқтата алмайды.
10. Түзету шаралары жазбаша нұсқама да көрсетіледі және орындалуы міндетті мынадай:
1) кредиторлар мен салымшылар алдындағы міндеттемелерді орындау жөніндегі;
2) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілері талаптарының анықталған бұзушылықтарын, оларды жасауға әсерін тигізген себептерді және (немесе) жағдайларды жою жөніндегі;
3) Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына сәйкес банкке, ұйымға, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына қойылатын талаптарды орындау жөніндегі шараларды білдіреді.
11. Банк, ұйым, банк холдингі, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдар, банктің ірі қатысушылары жазбаша нұсқамада белгіленген мерзімде бұзушылықтардың сипаттамасын, олардың туындауына әкеп соқтырған себептер мен жағдайларды, жоспарланған іс-шаралардың тізбесін, оларды жүзеге асыру мерзімдерін, сондай-ақ жауапты лауазымды тұлғаларды көрсете отырып, уәкілетті органға Іс-шаралар жоспарын ұсынады.

6. Началом срока выполнения банком, организацией, банковским холдингом, организациями, входящими в состав банковского конгломерата, крупными участниками банка условий и мероприятий, предусмотренных в соответствующем документе уполномоченного органа о применении ограниченной меры воздействия, считается дата его фактического получения.
2. Дача обязательного для исполнения письменного предписания
7. Уполномоченный орган дает в адрес банка, организации, банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка письменное предписание о принятии обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению в установленный срок, и (или) на необходимость представления в установленный срок плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению (далее – План мероприятий).
8. Письменное предписание применяется в отношении банка, организации, банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка в случаях, когда это вытекает из характера допущенных нарушений с учетом того, что применение письменного соглашения, письменного предупреждения в отношении банка, организации, банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупного участника банка не обеспечивает надлежащей корректировки их деятельности.
9. Обжалование письменного предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнение.
10. Коррективные меры указываются в письменном предписании и представляют собой обязательные к исполнению следующие меры:
1) по выполнению обязательств перед кредиторами и вкладчиками;
2) по устранению выявленных нарушений требований нормативных правовых актов уполномоченного органа, причин и (или) условий, способствующих их совершению;
3) по выполнению требований, предъявляемых к банку, организации, банковскому холдингу, организациям, входящим в состав банковского конгломерата, крупным участникам банка в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
11. Банк, организация, банковский холдинг, организации, входящие в состав банковского конгломерата, крупные участники банка в срок, установленный письменным предписанием, представляют в уполномоченный орган План мероприятий с указанием описания нарушений, причин и условий, приведших к их возникновению, перечня запланированных мероприятий, сроков их осуществления, а также ответственных должностных лиц.

12. Уәкілетті орган ұсынылған Іс-шаралар жоспарын 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды және келіспеген жағдайда ол бойынша өз қорытындысын жібереді, онда банкке, ұйымға, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына жоспарланған іс-шараларды түзету не уәкілетті орган белгілеген мерзімде оларды орындау қажеттігі туралы нұсқау қамтылады.
13. Уәкілетті орган көрсетілген мерзім ішінде қорытынды жібермеген жағдайда Іс-шаралар жоспары қабылданған болып есептеледі.
14. Уәкілетті орган банктің, ұйымның, банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдардың, банктің ірі қатысушыларының қызметінде оларды жою банктің, ұйымның, банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдардың, банктің ірі қатысушыларының тарапынан шаралар қабылдаумен объективті түрде мүмкін болатын Қазақстан Республикасының банктік заңнамасының бұзушылықтары байқалған жағдайларда Іс-шаралар жоспарын ұсынуды талап етеді.
15. Уәкілетті орган банк, ұйым, банк холдингі, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдар, банктің ірі қатысушылары айқындалған бұзушылықтарды және (немесе) себептерді, сондай-ақ оларды жасауға мүмкіндік туғызған жағдайларды жою жөнінде жоспарланған іс-шараларды, орындауға ниетті және орындалуын қамтамасыз етуге қабілетті деп болжауға негіз бар болған кезде банкке, ұйымға, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына Іс-шаралар жоспарын ұсыну қажеттігін көрсетеді.
Іс-шаралар жоспарында уәкілетті органмен айқындалған бұзушылықтарды және (немесе) себептерді, сондай-ақ оларды жасауға мүмкіндік туғызған жағдайларды жою үшін жеткілікті деп танылатын айқындалған бұзушылықтарды және (немесе) себептерді, сондай-ақ оларды жасауға мүмкіндік туғызған жағдайларды жою жөнінде жоспарланған іс-шаралардың тізбесі қамтылады.
16. Уәкілетті орган банк, ұйым, банк холдингі, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдар, банктің ірі қатысушылары қабылдаған Іс-шаралар жоспарының орындалуын тексеруді жүзеге асырады.
17. Жазбаша нұсқама жеке тұлға болып табылатын банктің ірі қатысушыларына, банктің, ұйымның, банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдардың, заңды тұлға болып табылатын банктің ірі қатысушыларының атқарушы органдарының басшыларына немесе олардың орнындағы адамдарға жіберіледі.

12. Уполномоченный орган рассматривает представленный План мероприятий в течение 10 (десяти) рабочих дней и в случае несогласия направляет по нему свое заключение, которое содержит указание банку, организации, банковскому холдингу, организациям, входящим в состав банковского конгломерата, крупным участникам банка о необходимости корректировки запланированных мероприятий либо сроков их исполнения в срок, установленный уполномоченным органом.
13. В случае не направления уполномоченным органом заключения в течение указанного срока План мероприятий считается принятым.
14. Уполномоченный орган требует представления Плана мероприятий в тех случаях, когда в деятельности банка, организации, банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка отмечаются нарушения банковского законодательства Республики Казахстан, устранение которых и (или) причин, а также условий, способствующих их совершению, объективно возможно принятием мер со стороны банка, организации, банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка.
15. Уполномоченный орган указывает банку, организации, банковскому холдингу, организациям, входящим в состав банковского конгломерата, крупным участникам банка на необходимость представления Плана мероприятий, при наличии оснований полагать, что банк, организация, банковский холдинг, организации, входящие в состав банковского конгломерата, крупные участники банка намерены и в состоянии обеспечить выполнение запланированных мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению.
В Плане мероприятий содержится перечень запланированных мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению, и сроки их осуществления, которые признаются уполномоченным органом достаточными для устранения выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению.
16. Уполномоченный орган осуществляет проверку исполнения банком, организацией, банковским холдингом, организациями, входящими в состав банковского конгломерата, крупными участниками банка принятого Плана мероприятий.
17. Письменное предписание доводится до сведения крупных участников банка, являющихся физическими лицами, руководителей исполнительных органов банка, организации, банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка, являющихся юридическими лицами, или лиц, их замещающих.

18. Банктің, ұйымның, банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымның, заңды тұлға болып табылатын банктің ірі қатысушысының атқарушы органының басшысы немесе оның орнындағы адам жазбаша нұсқаманы алған күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде банктің, ұйымның, сондай-ақ банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымның, банктің ірі қатысушыларының атқарушы органы мен басқару органының барлық мүшелерін жазбаша нұсқама шығарылғаны жөнінде хабардар етеді.
3. Жазбаша ескерту шығару
19. Уәкілетті орган жазбаша ескерту шығарғаннан кейін 1 (бір) жыл ішінде жасаған үшін жазбаша ескерту шығарылған бұзушылыққа ұқсас Қазақстан Республикасының заңнама нормаларын қайта бұзғанын айқындаған жағдайда банкке, ұйымға, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына не банктің басшы қызметкеріне (қызметкерлеріне) қатысты Банктер туралы заңның 47-бабында, Ипотека туралы заңның 5-4-бабының 4-тармағында көзделген санкцияларды қолдану мүмкіндігі туралы жазбаша ескерту шығарады.
20. Жазбаша ескерту жеке тұлға болып табылатын банктің ірі қатысушыларына, банктің, ұйымның, банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдардың, заңды тұлғалар болып табылатын банктің ірі қатысушыларының атқарушы органдарының басшыларына немесе олардың орнындағы адамдарға жіберіледі.
21. Банктің, ұйымның, банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымның, заңды тұлғалар болып табылатын банктің ірі қатысушыларының атқарушы органының бірінші басшысы немесе оның орнындағы адам жазбаша ескертуді алған күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде банктің, ұйымның, банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымның, банктің ірі қатысушыларының атқарушы органы мен басқару органының барлық мүшелерін жазбаша ескерту шығарылғаны жөнінде хабардар етеді.
4. Жазбаша келісім жасау
22. Уәкілетті орган банкпен, ұйыммен, банк холдингімен, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдармен, банктің ірі қатысушыларымен айқындалған бұзушылықтарды жою қажеттілігі туралы және бұзушылықтарды жою мерзімін көрсете отырып, осындай бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар тізбесін және (немесе) банк, ұйым, банк холдингі, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдар, банктің ірі қатысушылары өзіне айқындалған бұзушылықтарды жоюға дейін қабылдайтын шектеулер тізбесін бекіту туралы жазбаша келісім жасайды.
Жазбаша келісім жеке тұлғалар болып табылатын банктің ірі қатысушыларымен, банктің, ұйымның, банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдардың, банктің ірі қатысушыларының басқару органдары және (немесе) атқарушы органдарының басшыларымен немесе олардың орнындағы адамдармен жасалады.
Жазбаша келісімге банктің, ұйымның, банк холдингінің, банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдардың, банктің ірі қатысушыларының тарапынан міндетті қол қойылуы тиіс.

18. Руководитель исполнительного органа банка, организации, банковского холдинга, организации, входящей в состав банковского конгломерата, крупного участника банка, являющегося юридическим лицом, или лицо, его замещающее, в течение 5 (пяти) календарных дней со дня получения письменного предписания ставит в известность всех членов исполнительного органа и органа управления банка, организации, а также банковского холдинга, организации, входящей в состав банковского конгломерата, крупных участников банка о вынесении письменного предписания.
3. Вынесение письменного предупреждения
19. Уполномоченный орган выносит письменное предупреждение о возможности применения в отношении банка, организации, банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка либо руководящего (руководящих) работника (работников) банка санкций, предусмотренных статьей 47 Закона о банках, пунктом 4 статьи 5-4 Закона об ипотеке, в случае выявления в течение 1 (одного) года после вынесения письменного предупреждения повторного нарушения норм законодательства Республики Казахстан, аналогичного нарушению, за которое вынесено письменное предупреждение.
20. Письменное предупреждение доводится до сведения крупных участников банка, являющихся физическими лицами, руководителей исполнительных органов банка, организации, банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка, являющихся юридическими лицами, или лиц, их замещающих.
21. Руководитель исполнительного органа банка, организации, банковского холдинга, организации, входящей в состав банковского конгломерата, крупных участников банка, являющихся юридическими лицами, или лицо, его замещающее, в течение 5 (пяти) календарных дней со дня получения письменного предупреждения ставит в известность всех членов исполнительного органа и органа управления банка, организации, банковского холдинга, организации, входящей в состав банковского конгломерата, крупных участников банка о вынесении письменного предупреждения.
4. Составление письменного соглашения
22. Уполномоченный орган заключает с банком, организацией, банковским холдингом, организациями, входящими в состав банковского конгломерата, крупными участниками банка письменное соглашение о необходимости устранения выявленных нарушений и утверждении перечня мер по устранению этих нарушений с указанием сроков их устранения и (или) перечня ограничений, которые на себя принимает банк, организация, банковский холдинг, организации, входящие в состав банковского конгломерата, крупные участники банка до устранения выявленных нарушений.
Письменное соглашение заключается с крупными участниками банка, являющимися физическими лицами, руководителями органа управления и (или) исполнительного органа банка, организации, банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка или лицами, их замещающими.
Письменное соглашение подлежит обязательному подписанию со стороны банка, организации, банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка.

23. Жазбаша келісім мынадай:
1) банктің, ұйымның, банк конгломератының қызметінде күрделі қаржылық нашарлау күтілгенде, яғни егер оларды түзету жөнінде тиімді үйлестірілген шаралар қолданбаса, жай-күйі тез нашарлауы мүмкін болған жағдайда;
2) банктің (банк конгломератының) қаржылық тұрақтылығын арттыруға бағытталған іс-шаралар жоспарын Банктер туралы заңның 45-бабының 3 және 4-тармақтарында белгіленген мерзімде ұсынбаған немесе осы жоспардың іс-шараларын уақытылы орындамаған, сондай-ақ уәкілетті органның банкке (банк конгломератына) және (немесе) оның акционерлеріне (ірі қатысушыларына) қойылатын талабына сәйкес ертерек ден қою шараларын орындамаған немесе уақтылы орындамаған жағдайда жасалады.
24. Жазбаша келісімде айқындалған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар тізбесі және оларды орындау мерзімі және (немесе) жеке тұлғалар болып табылатын банктің ірі қатысушылары, банктің, ұйымның, банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдардың, заңды тұлғалар болып табылатын банктің ірі қатысушыларының басқару органы және (немесе) атқарушы органы өзіне қабылдайтын міндеттемелер тізбесі көрсетіледі. Банк, ұйым, банк холдингі, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдар, банктің ірі қатысушылары жазбаша келісімге қол қойып, өздеріне оның талаптарын орындау жөнінде міндеттемелер алады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 29 ақпандағы
№ 68 қаулысына
2-қосымша
Ірі қатысушы немесе банк холдингі белгілері бар тұлғаларға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне немесе банк конгломераттарының құрамына кіретін заңды тұлғаларға мәжбүрлеу шараларын қолдану қағидалары
1. Осы Ірі қатысушы немесе банк холдингі белгілері бар тұлғаларға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне немесе банк конгломераттарының құрамына кіретін заңды тұлғаларға мәжбүрлеу шараларын қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы (бұдан әрі – Банктер туралы заң) және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленген және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) ірі қатысушының немесе банк холдингінің белгілері бар тұлғаларға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне және банк конгломератының құрамына кіретін заңды тұлғаларға мәжбүрлеу шараларын қолдану тәртібін белгілейді.

23. Письменное соглашение заключается в случаях:
1) когда в деятельности банка, организации, банковского конгломерата ожидается серьезное финансовое ухудшение, то есть состояние может быстро ухудшиться, если не принять эффективных скоординированных мер по их исправлению;
2) непредставления в сроки, установленные пунктами 3 и 4 статьи 45 Закона о банках, плана мероприятий, направленного на повышение финансовой устойчивости банка (банковского конгломерата), или несвоевременного исполнения мероприятий этого плана, а также неисполнения или несвоевременного исполнения мер раннего реагирования в соответствии с требованием уполномоченного органа к банку (банковскому холдингу) и (или) его акционерам (крупным участникам).
24. В письменном соглашении указывается перечень мер по устранению выявленных нарушений и сроки их исполнения и (или) перечень обязательств, которые на себя принимают крупные участники банка, являющиеся физическими лицами, орган управления и (или) исполнительный орган банка, организации, банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка, являющихся юридическими лицами. Подписав письменное соглашение, банк, организация, банковский холдинг, организации, входящие в состав банковского конгломерата, крупные участники банка принимают на себя обязательства по выполнению его условий.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 февраля 2016 года № 68
Правила применения принудительных мер к лицам, обладающим
признаками крупного участника или банковского холдинга, а также
к крупным участникам банка, банковским холдингам или
юридическим лицам, входящим в состав банковского конгломерата
1. Настоящие Правила применения принудительных мер к лицам, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также к крупным участникам банка, банковским холдингам или юридическим лицам, входящим в состав банковского конгломерата разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках) и от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают порядок применения уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) принудительных мер к лицам, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также к крупным участникам банка, банковским холдингам или юридическим лицам, входящим в состав банковского конгломерата.

2. Уәкілетті орган ірі қатысушының немесе банк холдингінің белгілері бар тұлғаларға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне және банк конгломераты құрамына кіретін заңды тұлғаларға мәжбүрлеу шараларын Банктер туралы заңның 47-1-бабында көзделген жағдайларда қолданады.
3. Ірі қатысушының немесе банк холдингінің белгілері бар тұлға, сондай-ақ банктің ірі қатысушысы, банк холдингі және банк конгломераты құрамына кіретін заңды тұлға уәкілетті тұлға оған қатысты мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы уәкілетті органның талаптарын жазбаша хабарламасын алғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күннің ішінде уәкілетті органның уәкілетті органның талаптарын орындау бойынша іс-шаралар жоспарының әр тармағы бойынша орындау мерзімін, Уәкілетті органның талаптарын орындау бойынша іс-шаралар жоспарын орындауға жауапты лауазымды тұлғаларды көрсете отырып, растайтын құжаттарды қоса бермен уәкілетті органның талаптарын орындау бойынша іс-шаралар жоспарын уәкілетті органға ұсынады.
4. Уәкілетті органның талаптарын орындау бойынша іс-шаралар жоспарын уәкілетті орган қарайды және банктің ірі қатысушының немесе банк холдингінің белгілері бар тұлғаға, сондай-ақ банктің ірі қатысушысына, банк холдингіне және банк конгломераты құрамына кіретін заңды тұлғаларға уәкілетті органның талаптарын орындау бойынша іс-шаралар жоспарын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өз қорытындысын береді.
Уәкілетті органның талаптарын орындау бойынша іс-шаралар жоспарымен уәкілетті орган келіспеген жағдайда банктің ірі қатысушының немесе банк холдингінің белгілері бар тұлғаға, сондай-ақ банктің ірі қатысушысына, банк холдингіне және банк конгломераты құрамына кіретін заңды тұлғаға жоспарланған іс-шараларды түзету не уәкілетті орган белгілеген мерзімде олардың орындалуы туралы нұсқау жібереді.
5. Ірі қатысушының немесе банк холдингінің белгілері бар тұлға, сондай-ақ банктің ірі қатысушысы, банк холдингі және банк конгломераты құрамына кіретін заңды тұлға уәкілетті органның талаптарын орындау бойынша іс-шаралар жоспарында белгіленген мерзімде іс-шаралардың орындалуы туралы уәкілетті органға есеп береді.
Егер іс-шараларды орындаудың белгіленген мерзімі 1 (бір) айдан асатын болса ірі қатысушының немесе банк холдингінің белгілері бар тұлға, сондай-ақ банктің ірі қатысушысы, банк холдингі және банк конгломераты құрамына кіретін заңды тұлға оны кезең-кезеңмен орындау жөнінде уәкілетті органды ай сайын хабардар етеді.

2. Уполномоченный орган применяет принудительные меры к лицам, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также к крупным участникам банка, банковским холдингам или юридическим лицам, входящим в состав банковского конгломерата, в случаях, предусмотренных статьей 47-1 Закона о банках.
3. Лицо, обладающее признаками крупного участника или банковского холдинга, а также крупный участник банка, банковский холдинг или юридическое лицо, входящее в состав банковского конгломерата, в течение 10 (десяти) календарных дней после получения письменного уведомления уполномоченного органа о применении к нему принудительных мер представляет в уполномоченный орган план мероприятий по выполнению требований уполномоченного органа с указанием сроков исполнения по каждому пункту плана мероприятий по выполнению требований уполномоченного органа, ответственных должностных лиц за исполнение плана мероприятий по выполнению требований уполномоченного органа, с приложением подтверждающих документов.
4. Уполномоченный орган рассматривает план мероприятий по выполнению требований уполномоченного органа и представляет свое заключение лицу, обладающему признаками крупного участника или банковского холдинга, а также крупному участнику банка, банковским холдингам или юридическим лицам, входящим в состав банковского конгломерата, в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения плана мероприятий по выполнению требований уполномоченного органа.
Уполномоченный орган в случае несогласия с планом мероприятий по выполнению требований уполномоченного органа направляет указание лицу, обладающему признаками крупного участника или банковского холдинга, а также крупному участнику банка, банковскому холдингу и юридическому лицу, входящему в состав банковского конгломерата о необходимости корректировки запланированных мероприятий либо сроков их исполнения в срок, установленный уполномоченным органом.
5. Лицо, обладающее признаками крупного участника или банковского холдинга, а также крупный участник банка, банковский холдинг и юридическое лицо, входящее в состав банковского конгломерата, представляют в уполномоченный орган отчет о выполнении мероприятий в сроки, установленные планом мероприятий по выполнению требований уполномоченного органа.
Если установленный срок исполнения мероприятий превышает 1 (один) месяц, лицо, обладающее признаками крупного участника или банковского холдинга, а также крупный участник банка, банковский холдинг и юридическое лицо, входящее в состав банковского конгломерата, ежемесячно уведомляют уполномоченный орган о поэтапном его исполнении.

6. Ірі қатысушы немесе банк холдингінің, сондай-ақ банктің ірі қатысушысының, банк холдингінің белгілері бар тұлғаның және банк конгломераты құрамына кіретін заңды тұлғалардың уәкілетті органның талаптарын орындау мерзімінің басталуы олардың жазбаша хабарлама алған күні болып есептеледі.

6. Началом срока выполнения лицом, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также крупным участником банка, банковским холдингом и юридическим лицом, входящим в состав банковского конгломерата, требований уполномоченного органа считается дата получения ими письменного уведомления.