Жекелеген тауар нарықтарында және (немесе) нарықтық жекелеген субъектілерінің тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне уақытша мемлекеттік баға реттеуді енгізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 16 маусымдағы № 262 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 17 маусымда № 13792 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 116-бабы 3-тармағының 9) тармақшасына және 119-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редацияда – ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 08.09.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жекелеген тауар нарықтарында және (немесе) нарықтың жекелеген субъектілерінің тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне уақытша мемлекеттік баға реттеуді енгізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін баспа және электронды түрде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін тіркелген бұйрықты алған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интернет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрі
Қ. Бишімбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_______________ Ә. Исекешев
2016 жылғы "___" _____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_______________ Қ. Қасымов
2016 жылғы "___" _____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы
_______________ В. Жұмақанов

Об утверждении Правил введения временного государственного ценового регулирования на отдельных товарных рынках и (или) на товары, работы, услуги отдельных субъектов рынка
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 июня 2016 года № 262. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2016 года № 13792.
В соответствии с подпунктом 9) пункта 3 статьи 116 и статьей 119 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 08.09.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила введения временного государственного ценового регулирования на отдельных товарных рынках и (или) на товары (работы, услуги) отдельных субъектов рынка.
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и на интернет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
К. Бишимбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
______________ А. Исекешев
от "____" __________ 2016 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ К. Касымов
от "____" __________ 2016 год
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республика Казахстан
______________ В. Жумаканов

2016 жылғы 13 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
____________ Қ. Бозымбаев
2016 жылғы "___" _____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 16 маусымдағы
№ 262
бұйрығымен бекітілген
Жекелеген тауар нарықтарында және (немесе) нарықтың жекелеген субъектілерінің тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне уақытша мемлекеттік баға реттеуді енгізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редацияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.09.2020 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Жекелеген тауар нарықтарында және (немесе) нарықтың жекелеген субъектілерінің тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне уақытша мемлекеттік баға реттеуді енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 116-бабы 3-тармағының 9) тармақшасына және 119-бабына сәйкес әзірленді және жекелеген тауар нарықтарында және (немесе) нарықтың жекелеген субъектілерінің тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне уақытша мемлекеттік баға реттеуді енгізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редацияда – ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 08.09.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қорғау, оның ішінде төтенше жағдайлар, дүлей зілзала, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жағдайында, туындаған проблемаларды бәсекелестік жағдайы үшін теріс салдары аз тәсілмен шешу мүмкін болмаған кезде табиғи монополия жағдайында емес тауар нарықтарына уақытша мемлекеттік баға реттеу енгізіледі.
3. Алып тасталды – ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 08.09.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жекелеген тауар нарықтарында және (немесе) жекелеген нарық субъектілерінің тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне уақытша мемлекеттік баға реттеу Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі тапсырмаларының негізінде, сондай-ақ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың өтініштері негізінде монополияға қарсы органның өз бастамасы бойынша монополияға қарсы органның шешімімен енгізіледі.
5. Монополияға қарсы органның тиісті шешімін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау жекелеген тауар нарықтарында және (немесе) жекелеген нарық субъектілерінің тауарларына, жұмыстарына, көрсететін қызметтеріне уақытша мемлекеттік баға реттеуді енгізудің міндетті шарты болып табылады.

от 13 июня 2016 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республика Казахстан
______________ К. Бозумбаев
от "____" __________ 2016 год
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2016 года № 262
Правила
введения временного государственного ценового регулирования на
отдельных товарных рынках и (или) на товары, работы, услуги
отдельных субъектов рынка
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.09.2020 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила введения временного государственного ценового регулирования на отдельных товарных рынках и (или) на товары, работы, услуги отдельных субъектов рынка (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) пункта 3 статьи 116 и статьей 119 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и определяют порядок введения временного государственного ценового регулирования на отдельных товарных рынках и (или) на товары, работы, услуги отдельных субъектов рынка.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 08.09.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Временное государственное ценовое регулирование вводится на товарных рынках, не находящихся в состоянии естественной монополии, в случае защиты национальных интересов Республики Казахстан, в том числе чрезвычайной ситуации, стихийного бедствия, обеспечения национальной безопасности, при условии, что возникшие проблемы невозможно решить способом, имеющим меньшие негативные последствия для состояния конкуренции.
3. Исключен приказом Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 08.09.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Временное государственное ценовое регулирование на отдельных товарных рынках и (или) на товары, работы, услуги отдельных субъектов рынка вводится решением антимонопольного органа на основании поручений Президента Республики Казахстан или Премьер-Министра Республики Казахстан, а также по собственной инициативе антимонопольного органа на основании обращений физических и (или) юридических лиц.
5. Обязательным условием введения временного государственного ценового регулирования на отдельных товарных рынках и (или) на товары, работы, услуги отдельных субъектов рынка является опубликование соответствующего решения антимонопольного органа в средствах массовой информации.

6. Монополияға қарсы органның уақытша мемлекеттік баға реттеуді енгізу туралы шешімі:
1) жекелеген тауар нарықтарында монополияға қарсы органның шешімімен өзге мерзім көзделмесе ол ресми жарияланған күнінен бастап;
2) жекелеген нарық субъектілерінің тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне ол ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
7. Уақытша мемлекеттік баға реттеу мерзімі:
1) жекелеген тауар нарықтарында – монополияға қарсы орган шешімінің өзге мерзім көзделмесе ресми жарияланған күні;
2) жекелеген нарық субъектілерінің тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне – монополияға қарсы органның шекті бағаны белгілеу туралы шешімі қабылданған күні басталады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 08.09.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Уақытша мемлекеттік баға реттеу мерзімі күнтізбелік күнмен саналады.
9. Жекелеген тауар нарықтарында және (немесе) жекелеген нарық субъектілерінің тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне уақытша мемлекеттік баға реттеу қолданысқа енгізілгенге дейін немесе уақытша мемлекеттік баға реттеу қолданысы кезеңінде монополияға қарсы орган Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмасы негізінде, сондай-ақ жеке және (немесе) заңды тұлғалар өтініштерінің негізінде монополияға қарсы органның бастамасымен енгізу туралы бұрын қабылданған шешімнің күшін жояды.
2-тарау. Жекелеген тауар нарықтарында уақытша мемлекеттік баға реттеуді енгізу
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редацияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.09.2020 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Монополияға қарсы органның жекелеген тауар нарықтарында уақытша мемлекеттік баға реттеуді енгізу туралы шешімімен:
1) тауар нарығы (тауардың атауы, тауар нарығының географиялық шекаралары);
2) белгілі бір тауар нарығында нарық субъектілері өндіретін (өткізетін) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шекті бағасы;
3) уақытша мемлекеттік баға реттеу қолданысының мерзімі белгіленеді.
11. Белгілі бір тауар нарығында нарық субъектілері өндіретін (өткізетін) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шекті бағасын монополияға қарсы орган:
1) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның тиісті тауар нарығындағы тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бағасы туралы ресми статистикалық ақпараты негізінде:

6. Решение антимонопольного органа о введении временного государственного ценового регулирования вводится в действие:
1) на отдельных товарных рынках со дня его официального опубликования, если иной срок не предусмотрен в решении антимонопольного органа;
2) на товары, работы, услуги отдельных субъектов рынка со дня его официального опубликования.
7. Течение срока временного государственного ценового регулирования начинается на:
1) отдельных товарных рынках – в день официального опубликования решения антимонопольного органа, если иной срок не предусмотрен в решении антимонопольного органа;
2) товары, работы, услуги отдельных субъектов рынка – в день принятия решения антимонопольным органом об установлении предельной цены.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 08.09.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Срок временного государственного ценового регулирования исчисляется в календарных днях.
9. До введения временного государственного ценового регулирования на отдельных товарных рынках и (или) на товары, работы, услуги отдельных субъектов рынка в действие или в период действия временного государственного ценового регулирования, антимонопольный орган отменяет ранее принятое решение о введении на основании поручения Президента Республики Казахстан или Премьер-Министра Республики Казахстан, а также по собственной инициативе антимонопольного органа на основании обращений физических и (или) юридических лиц.
Глава 2. Введение временного государственного ценового регулирования на отдельных товарных рынках
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.09.2020 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Решением антимонопольного органа о введении временного государственного ценового регулирования на отдельных товарных рынках устанавливаются:
1) товарный рынок (наименование товара, географические границы товарного рынка);
2) предельная цена товаров, работ, услуг производимых (реализуемых) субъектами рынка на определенном товарном рынке;
3) срок действия временного государственного ценового регулирования.
11. Предельная цена товаров, работ, услуг производимых (реализуемых) субъектами рынка на определенном товарном рынке, определяется антимонопольным органом:
1) на основе официальной статистической информации уполномоченного органа в области государственной статистики о ценах на товаров, работ, услуг соответствующего товарного рынка;

2) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ресми статистикалық ақпараты болмаған кезде уәкілетті мемлекеттік органдардан, жергілікті атқарушы органдардан, нарық субъектілерінен, олардың бірлестіктерінен және аталған ақпаратты талдаудан алынатын тиісті тауар нарығындағы тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бағалары және (немесе) субъектілік құрам туралы ақпаратты сұрату нәтижелері бойынша айқындайды.
12. Ақпаратты талдау нәтижелері бойынша тиісті тауар нарығының тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне шекті бағаны айқындау үшін негізге соңғы күнтізбелік үш жыл ішіндегі тиісті тауар нарығының тауарларға, жұмысқа, көрсетілетін қызметке бағалардың орташа арифметикалық мәні, сондай-ақ өңірдің, елдің және (немесе) тиісті тауар нарығының әлеуметтік–экономикалық даму факторлары алынады.
3-тарау. Нарықтың жекелеген субъектілерінің тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне уақытша мемлекеттік баға реттеуді енгізу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редацияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.09.2020 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Монополияға қарсы органның жекелеген нарық субъектілерінің тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне уақытша мемлекеттік баға реттеуді енгізу туралы шешімімен:
1) тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне уақытша мемлекеттік баға реттеу енгізілетін нарық субъектілері;
2) тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) баға бекітуге құжаттарды ұсыну мерзімі;
3) уақытша мемлекеттік баға реттеу қолданысының мерзімі белгіленеді.
14. Монополияға қарсы органның жекелеген нарық субъектілерінің тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне уақытша мемлекеттік баға реттеуді енгізу туралы шешімі бір күндік мерзімде тиісті нарық субъектілеріне жіберіледі.
15. Жекелеген нарық субъектілерінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) шекті бағаны бекітуге құжаттарды ұсыну мерзімі монополияға қарсы органның шешімі қолданысқа енгізілген күнінен бастап күнтізбелік он күннен аспауы тиіс.
16. Тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге шекті бағаны белгілеу үшін нарық субъектілері белгіленген мерзімде монополияға қарсы органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің өзіндік құнында ескерілетін шығыстарды негіздейтін құжаттар;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша бухгалтерлік баланс (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 шілдеде № 15384 болып тіркелген);

2) при отсутствии официальной статистической информации уполномоченного органа в области государственной статистики – по результатам запроса информации о ценах на товары, работы, услуги и (или) субъектном составе соответствующего товарного рынка, получаемой от уполномоченного (ых) государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов рынка, их объединений, и анализа указанной информации.
12. По результатам анализа информации за основу определения предельной цены на товары, работы, услуги соответствующего товарного рынка берется среднеарифметическое значение цен на товары, работы, услуги соответствующего товарного рынка за последние три календарных года, а также социально-экономические факторы развития региона, страны и (или) соответствующего товарного рынка.
Глава 3. Введение временного государственного ценового регулирования на товары, работы, услуги отдельных субъектов рынка
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.09.2020 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Решением антимонопольного органа о введении временного государственного ценового регулирования на товары, работы, услуги отдельных субъектов рынка устанавливаются:
1) субъекты рынка, на товары, работы, услуги в отношении которых вводится временное государственное ценовое регулирование;
2) срок предоставления документов для установления предельной цены на товары, работы, услуги;
3) срок действия временного государственного ценового регулирования.
14. Решение антимонопольного органа о введении временного государственного ценового регулирования на товары, работы, услуги отдельных субъектов рынка в однодневный срок направляется соответствующим субъектам рынка.
15. Срок представления документов на утверждение предельной цены на товары, работы, услуги отдельных субъектов рынка, не может быть более десяти календарных дней со дня введения в действие решения антимонопольного органа.
16. Для установления предельной цены на товары, работы, услуги субъекты рынка в установленный срок предоставляют антимонопольному органу следующие документы:
1) документы, обосновывающие расходы, учитываемые в себестоимости товара, работы, услуги в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил;
2) бухгалтерский баланс по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);

3) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша пайда мен шығындар туралы есеп (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 шілдеде № 15384 болып тіркелген);
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 7 қыркүйектегі № 34 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша еңбек жөніндегі есеп (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 ақпанда № 21183 болып тіркелген);
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 4 ақпандағы № 14 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша қаржы-шаруашылық қызмет туралы есеп (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 10 ақпанда № 20008 болып тіркелген);
6) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген нысанға сәйкес ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 шілдеде № 15384 болып тіркелген);
7) тұтастай кәсіпорын бойынша және әрбір түр бойынша жеке шығындар баптарын таратып жазып, босату бағаларын есептеу үшін қабылданған кірістер мен шығыстар туралы жиынтық деректер;
8) шикізат пен материалдар шығысының қолданылатын нормалары туралы мәліметтер;
9) инвестициялық бағдарламалар (болған жағдайда);
10) ағымдағы және күрделі жөндеулерге және басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына бағытталатын шығындардың жылдық сметасы;
11) негізгі құралдарды пайдалану мерзімдерін көрсете отырып, амортизациялық аударымдардың есептемелері;
12) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізудің нақты және жоспарланатын көлемін растайтын құжаттар;
13) бекітілген штат кестесі.
Бұл ретте, негіздеуші материалдар ретінде құжаттарды беру алдындағы төрт тоқсан ішіндегі және өткен күнтізбелік жыл ішіндегі нақты деректер ұсынылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редацияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.09.2020 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 08.09.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
17. Нарық субъектісінің тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне шекті бағаны қалыптастыру кезінде өзіндік құнда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өндіруге тікелей жататын негіздеуші материалдармен расталған шығыстар:
1) растаушы құжаттарда (шарттар, шот-фактуралар) көзделген бағаларға және материалдық ресурстардың нақты көлеміне сүйене отырып, өнімнің, тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірлігін шығаруға шикізат, материалдар, отын, энергия, материалдық ресурстар шығыстарының қолданылатын нормаларына және (немесе) материалдық ресурстардың жылдық нормаларына сүйене отырып айқындалған материалдық шығыстар;

3) отчет о прибылях и убытках по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);
4) отчет по труду по форме, утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 7 сентября 2020 года № 34 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21183);
5) отчет о финансово-хозяйственной деятельности по форме, утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 4 февраля 2020 года № 14 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за№ 20008);
6) отчет о движении денежных средств согласно форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);
7) свободные данные о доходах и расходах, принятых для расчета отпускных цен, с расшифровками по статьям затрат в целом по предприятию и отдельно по каждому виду;
8) сведения о применяемых нормах расхода сырья и материалов;
9) инвестиционные программы (при наличии);
10) годовая смета затрат, направляемых на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы;
11) расчет амортизационных отчислений с указанием сроков эксплуатации основных средств;
12) документы, подтверждающие фактический и планируемый объем реализации товаров, работ, услуг;
13) утвержденное штатное расписание.
При этом, в качестве обосновывающих материалов представляются фактические данные за четыре квартала, предшествующие подаче документов, и за предыдущий календарный год.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.09.2020 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 08.09.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При формировании предельной цены на товары, работы, услуги субъекта рынка в себестоимости учитываются подтвержденные обосновывающими материалами расходы, непосредственно относящиеся к производству (реализации) товаров, работ, услуг:
1) материальные расходы, определенные исходя из цен, предусмотренных в подтверждающих документах (договоры, счета-фактуры), и физического объема материальных ресурсов, исходя из применяемых норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии материальных ресурсов на выпуск единицы продукции, товаров работ, услуг и (или) годовых норм материальных ресурсов;

2) еңбек заңнамасына сәйкес еңбекақы төлеу жүйесінде көзделген еңбек жағдайлары үшін қосымша ақылар және үстемеақылар төлемдерін қоса алғанда, персоналдың еңбегіне ақы төлеу ескеріледі. Бұл ретте еңбекақы төлеу шығыстарын айқындау кезінде персоналдың нақты саны және орташа айлық жалақы есепке алынады.
Нарық субъектілерінің әкімшілік персоналына еңбекақы төлеу шығыстары он еседен аспайтын нарық субъектісі жұмыскерлерінің лауазымдық айлықақыларының ең жоғары және ең төменгі деңгейінің арасындағы арақатынасқа сүйене отырып шектеледі.
3) тікжелілік (біркелкі) есептеу әдісі бойынша есептелген негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары;
4) осындай жұмыстың қажеттілігі туралы растаушы құжаттардың (осындай жұмыстың қажеттілігін құжаттамалық техникалық растау, жиынтық сметалық есептер, объектілік, жергілікті және ресурстық сметалар (әрбір объект бойынша жеке) және т.б.) негізінде бағаның шығын бөлігіне енгізілетін негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеулерге және басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына нарық субъектісі жұмсайтын қаражат;
5) өндірілетін (өткізілетін) тауарға, жұмысқа, көрсетілетін қызметке тікелей қатысы бар растаушы құжаттардың негізінде шекті бағаның шығын бөлігіне енгізілетін өзге өндірістік (өткізілетін) шығыстар;
6) тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге уақытша мемлекеттік баға реттеу енгізілетін қызметтерді көрсетуге тікелей қолданысқа енгізілген қолдағы бар активтерді кеңейтуге, қалпына келтіруге, жаңартуға, қолдауға, негізгі құралдарды реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңа активтерді құруға және сатып алуға бағытталған инвестициялық бағдарламаны (ол болған кезде) іске асыруға қаржы қаражаты үшін сыйақылар төлеуге арналған шығыстар;
7) қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеуге;
8) кезең шығыстарында ескерілетін міндетті сақтандыру түрлеріне, салықтарға, алымдарға және бюджетке басқа да міндетті төлемдерге шығыстар ескеріледі.
18. Шекті бағаны қалыптастыру кезінде өзіндік құнда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді тікелей өндіруге (өткізуге) жатпайтын, сондай-ақ негіздеуші материалдармен расталмаған шығыстар ескерілмейді.
19. Тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге шекті бағаны қалыптастыру тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша шығындардың бөлек есебін жүргізу негізінде жүзеге асырылады.
20. Нарық субъектісінде тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша шығындардың бөлек есебі болмаған жағдайда, нарық субъектісінің шығындары нарық субъектісінің жалпы шығындарындағы кірістердің үлес салмағы (көлемі, өндірістік персоналға еңбекақы төлеу шығындары) бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізетін нарық субъектісі қызметінің белгілі бір түріне жататын шығындарды айқындауды көздейтін жанама әдістердің негізінде өткізілетін тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөлінеді.

2) на оплату труда персонала, включая выплаты доплат и надбавок за условия труда, предусмотренные системой оплаты труда в соответствии с трудовым законодательством. При этом при определении расходов на оплату труда, в расчет принимается фактическая численность персонала и среднемесячная заработная плата.
Расходы на оплату труда административного персонала субъектов рынка, лимитируются исходя из соотношения между максимальным и минимальным уровнем должностных окладов работников субъекта рынка, не превышающего десяти раз.
3) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов, рассчитанные по прямолинейному (равномерному) методу начисления;
4) средства, направляемые субъектом рынка на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств, которые включаются в затратную часть цены на основании подтверждающих документов о необходимости такой работы (документальное техническое подтверждение необходимости проведения таких работ, сводные сметные расчеты, объектные, локальных и ресурсные сметы (отдельно по каждому объекту) и т.п.);
5) прочие производственные (реализуемые) расходы, непосредственно относящиеся к производимому (реализуемому) товару, работе, услуге, которые включаются в затратную часть предельной цены на основании подтверждающих документов;
6) расходы на выплату вознаграждения за заемные средства на реализацию инвестиционной программы (при ее наличии), направленных на расширение, восстановление, обновление, поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств, создание и приобретение новых активов, непосредственно задействованных в оказании услуги, на которое вводится временное государственное ценовое регулирование на товары, работы, услуги;
7) на оплату за эмиссию в окружающую среду;
8) на обязательные виды страхования, налоги, сборы и другие обязательные платежи в бюджет, учитываемые в расходах периода.
18. При формировании предельной цены в себестоимости не учитываются расходы, не относящиеся непосредственно к производству (реализации) товаров, работ, услуг, а также не подтвержденные обосновывающими материалами.
19. Формирование предельной цены на товары, работы, услуги осуществляется на основании раздельного учета затрат по каждому виду товаров, работ, услуг.
20. В случае отсутствия у субъекта рынка раздельного учета затрат по видам товаров, работ, услуг, затраты субъекта рынка разделяются по видам реализуемых товаров, работ, услуг на основе косвенных методов, предусматривающих определение затрат, относящихся к определенному виду деятельности субъекта рынка, реализующих товары, работы, услуги по удельному весу доходов (объемов, затрат на оплату труда производственного персонала) в общих затратах субъекта рынка.

21. Шекті бағаға енгізілетін пайда деңгейін монополияға қарсы орган тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге уақытша мемлекеттік баға реттеу енгізілетін қызметтерді көрсетуге тікелей қолданысқа енгізілген қолдағы бар активтерді кеңейтуге, қалпына келтіруге, жаңартуға, қолдауға, негізгі құралдарды реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңа активтерді құруға және сатып алуға тартылған ағымдағы қарыз (болған жағдайда) кәсіпорынның міндеттемелерін ескере отырып айқындайды.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 08.09.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Монополияға қарсы орган құжаттарды қарау кезінде нарық субъектілерінен шешім қабылдау үшін қажетті қосымша ақпаратты сұратуға құқылы. Бұл жағдайда құжаттарды қарау мерзімі қосымша ақпарат алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 08.09.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Нарық субъектісінің тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге шекті бағаны бекітуге арналған нарық субъектісінің құжаттарын монополияға қарсы органның қарау мерзімі күнтізбелік жиырма күннен аспауы тиіс.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 08.09.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Нарық субъектісі белгіленген мерзімде шекті бағаны бекітуге өтінімді ұсынбаған жағдайда, монополияға қарсы орган мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның, салалық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың тиісті немесе ұқсас тауар нарығында ұқсас тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өндіруді жүзеге асыратын нарық субъектілерінің бағалары туралы ресми статистикалық ақпараты негізінде бағаны бекітеді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 08.09.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Осы Қағидалардың 23-тармағында көзделген жағдайда, нарық субъектілерінің тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне шекті бағасы соңғы үш жыл ішінде тиісті тауар нарығындағы тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге бағалардың орташа арифметикалық мәндерінен, сондай-ақ өңірдің, елдің және (немесе) тиісті тауар нарығының әлеуметтік–экономикалық даму факторларынан алынады.

21. Уровень прибыли, включаемый в предельную цену, определяется антимонопольным органом, с учетом обязательств предприятия по текущим займам (в случае наличия), привлеченным на расширение, восстановление, обновление, поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств, создание и приобретение новых активов, непосредственно задействованных в оказании услуги, на которое вводится временное государственное ценовое регулирование на товары, работы, услуги.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 08.09.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Антимонопольный орган при рассмотрении документов вправе запрашивать дополнительную информацию у субъектов рынка, необходимую для принятия решения. В этом случае срок рассмотрения документов приостанавливается до получения дополнительной информации.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 08.09.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Срок рассмотрения антимонопольным органом документов субъекта рынка на утверждение предельной цены на товары, работы, услуги не должен превышать двадцати календарных дней.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 08.09.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В случае непредставления субъектом рынка в установленный срок заявки на утверждение предельной цены антимонопольный орган утверждает предельную цену на основе официальной статистической информации уполномоченного органа в области государственной статистики, отраслевых государственных и местных исполнительных органов о ценах субъектов рынка, осуществляющих производство аналогичных товаров, работ, услуг, на соответствующем или аналогичном товарном рынке.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 08.09.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В случае, предусмотренном пунктом 24 настоящих Правил, предельная цена на товары, работы, услуги субъектов рынка берется из среднеарифметических значений цен на товары, работы, услуги соответствующего товарного рынка за последние три календарных года, а также социально-экономических факторов развития региона, страны и (или) соответствующего товарного рынка.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 08.09.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Монополияға қарсы орган құжаттарды қараудың Қағидаларда белгіленген мерзімінде нарық субъектілерінің тауарларына, жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне шекті бағаны белгілеу туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 08.09.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге шекті бағаны белгілеу туралы шешім мүдделі нарық субъектілеріне бір күндік мерзімде жіберіледі, сондай-ақ монополияға қарсы органның интернет-ресурсында жарияланады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 08.09.2022 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 08.09.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Антимонопольный орган в установленный настоящими Правилами срок рассмотрения документов принимает решение об установлении предельной цены на товары, работы, услуги субъектов рынка.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 08.09.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Решение об установлении предельной цены на товары, работы, услуги в однодневный срок направляется заинтересованным субъектам рынка, а также опубликовывается на интернет-ресурсе антимонопольного органа.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 08.09.2022 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).