"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын қаруландыруға қару-жарақ пен әскери техниканы қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 30 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 11 наурыздағы № 108 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 28 маусымда № 13842 болып тіркелді
«Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы» 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын қаруландыруға қару-жарақ пен әскери техниканы қабылдау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 30 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10368 болып тіркелген, 2015 жылғы 20 наурызда «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын қаруландыруға қару-жарақ пен әскери техниканы қабылдау қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. ҚӘТ үлгілерін (бұйымдарды, кешендерді) әзірлеу (жаңғырту) кезіндегі іс-шаралардың жүйелілігі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) ҚӘТ-ны әзірлеуге (жаңғыртуға) қажеттілікті және оларға тактикалық-техникалық талаптарды айқындау;
2) ҚӘТ-ның жаңа үлгісін (бұйымды, кешенді) әзірлеу немесе қолда барын жаңғырту жөніндегі ғылыми-зерттеу жұмыстарына (бұдан әрі – ҒЗЖ) және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға (бұдан әрі – ТКЖ) тактикалық-техникалық тапсырманы (бұдан әрі – ТТТ) қалыптастыру;
3) ТТТ-ны ведомствоішілік кеңесші органның отырысында қарау;
4) ҚӘТ-ның әзірленудегі (жаңғыртылудағы) үлгісіне ҒЗЖ және ТКЖ жүргізу;
5) ҚӘТ-ның тәжірибелік үлгісін (бұйымды, кешенді) сынау;
6) ҚР ҚМ үшін ҚӘТ-ның тәжірибелік үлгілеріне (бұйымдарға, кешендерге) тәуелсіз сараптама жүргізу;
7) ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар нәтижелерінің қорытындысын ведомствоішілік кеңесші органның отырысында қарау;
8) ҚӘТ үлгісін (бұйымды, кешенді) тәжірибелік әскери пайдалануды жүргізу;
9) ҚӘТ үлгісін (бұйымды, кешенді) тәжірибелік әскери пайдалану нәтижелерінің қорытындысын ведомствоішілік кеңесші органның отырысында қарау;
10) ҚӘТ үлгісін (бұйымды, кешенді) сериялық өндіріске әзірлеу (жаңғырту) жөнінде шешім қабылдау.»;
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 30 "Об утверждении Правил принятия на вооружение Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан вооружения и военной техники"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 марта 2016 года № 108. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2016 года № 13842
В соответствии с подпунктом 18) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года «Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 30 «Об утверждении Правил принятия на вооружение Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан вооружения и военной техники» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10368, опубликованный в информационно-правовой системе «Әділет» 20 марта 2015 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах принятия на вооружение Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан вооружения и военной техники, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Последовательность мероприятий при разработке (модернизации) образцов (изделий, комплексов) ВВТ имеет следующие этапы:
1) определение потребности в разработке (модернизации) ВВТ и тактико-технических требований к ним;
2) формирование тактико-технического задания (далее – ТТЗ) на научно-исследовательские работы (далее – НИР) и опытно-конструкторские работы (далее – ОКР) по разработке нового образца (изделия, комплекса) ВВТ или модернизации существующего;
3) рассмотрение ТТЗ на заседании внутриведомственного совещательного органа;
4) проведение НИР и ОКР разрабатываемого (модернизируемого) образца ВВТ;
5) испытания опытного образца (изделия, комплекса) ВВТ;
6) проведение независимой экспертизы опытных образцов (изделий, комплексов) ВВТ для МО РК;
7) рассмотрение заключения результатов научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ на заседании внутриведомственного совещательного органа;
8) проведение опытной войсковой эксплуатации образца (изделия, комплекса) ВВТ;
9) рассмотрение заключения результатов опытной войсковой эксплуатации образца (изделия, комплекса) ВВТ на заседании внутриведомственного совещательного органа;
10) принятие решения по разработке (модернизации) образца (изделия, комплекса) ВВТ на серийное производство.»;
пункт 20 изложить в следующей редакции:

«20. Тәжірибелік әскери пайдалану – өндіруші мәлімдеген пайдалану және техникалық сипаттамаларға сәйкестігін айқындау мақсатында мамандардың ұдайы бақылауы кезінде әскери жағдайларда жүргізілетін ҚӘТ үлгісін (бұйымды, кешенді) арнайы ұйымдастырылған пайдалану.
ҚӘТ үлгісін (бұйымды, кешенді) тәжірибелік әскери пайдалану қазіргі заманғы ҚӘТ-мен жарақтандыру жөніндегі ведомствоішілік кеңесші орган айқындайтын қажетті уақыт кезеңі ішінде (кемінде 10 күн) мемлекеттік органның бірінші басшысының бұйрығымен жүргізіледі.»;
2425 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«24. ҚӘТ үлгісін (бұйымды, кешенді) әзірлеу немесе жаңғырту үшін негіз ҒЗЖ және ТКЖ жүргізу болып табылады.
ҒЗЖ мен ТКЖ-ны жүргізу орындаушының (өндірушінің) жеке қаражаты есебінен жүзеге асырылады, бұл ретте ТТТ тапсырыс берушімен келісіледі.
25. ҒЗЖ-ны орындауға ТТТ-ны тапсырыс беруші (Қарулы Күштер құрылымдық бөлімшесінің тиісті басшысы) әзірлейді және бекітеді.
ҒЗЖ мен ТКЖ-ны орындауға ТТТ берілген тактикалық-техникалық сипаттамаларымен ҚӘТ-ның (бұйымның, кешеннің) жаңа немесе жаңғыртылған үлгісінің кескінін жасау жөніндегі қажетті ҒЗЖ және эксперименттік жұмыстар кешенін орындауға тапсырыс берушінің бастапқы техникалық құжаты болып табылады.
26. Әзірленген ТТТ-ны осы Қағидалардың 6-тарауының талаптарына сәйкес ведомствоішілік кеңесші орган қарайды.»;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«28. ТКЖ-ны жүргізудің іс жүзіндегі нәтижесі тәжірибелік үлгіні жасау болып табылады. Тәжірибелік үлгі оның тапсырыс берушінің ТТТ-сына сәйкес келуін сынаулармен жан-жақты бағалау үшін арналған.
ТКЖ аяқталғаннан кейін ҚӘТ-ның тәжірибелік үлгісі (бұйым, кешен) орындаушының (өндірушінің) және тапсырыс берушінің қатысуымен ТТТ-ны растау бойынша сынауларды жүргізу үшін ұсынылады.
ҚР ҚМ ҒЗЖ және ТКЖ жүргізу нәтижелерін осы Қағидалардың 5-тарауының талаптарына сәйкес жүргізілетін тәуелсіз сараптамаға жолдайды.»;
мынадай мазмұндағы 28-1-тармақпен толықтырылсын:
«28-1. ҚӘТ-ның тәжірибелік үлгісін (бұйымды, кешенді) сынау нәтижелерін және тәуелсіз сарапшылардың қорытындысын осы Қағидалардың 6-тарауының талаптарына сәйкес ведомствоішілік кеңесші орган қарайды.»;
мынадай мазмұндағы 31-1-тармақпен толықтырылсын:
«31-1. ҚӘТ үлгісін (бұйымды, кешенді) сериялық өндіріске әзірлеу (жаңғырту) жөнінде шешім қабылдау осы Қағидалардың 10-тарауының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.»;
32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«32. Тәжірибелік әскери пайдаланудан табысты өткен ҚӘТ-ның сатып алынатын, әзірленген (жаңғыртылған) үлгісі (бұйым, кешен) ҚР ҚМ жанындағы Әскери-техникалық комиссияның (бұдан әрі – ӘТК) отырысына шығарылады.
ҚР ҚМ жанындағы ӘТК-ның оң шешімі мемлекеттік органның бірінші басшысының бұйрығымен ҚӘТ үлгісін (бұйымды, кешенді) қаруландыруға қабылдау үшін негіз болып табылады.

«20. Опытная войсковая эксплуатация – специально организованная эксплуатация образца (изделия, комплекса) ВВТ, проводимая в войсковых условиях, при регулярном контроле специалистами, с целью определения соответствия эксплуатационных и технических характеристик, заявленных производителем.
Опытная войсковая эксплуатация образца (изделия, комплекса) ВВТ проводится в течение необходимого временного периода (не менее 10 дней), определяемого внутриведомственным совещательным органом по оснащению современным ВВТ, приказом первого руководителя государственного органа.»;
пункты 2425 и 26 изложить в следующей редакции:
«24. Основой для разработки или модернизации образца (изделия, комплекса) ВВТ является проведение НИР и ОКР.
Проведение НИР и ОКР осуществляется за счет собственных средств исполнителя (производителя), при этом ТТЗ согласовывается с заказчиком.
25. ТТЗ на выполнение НИР разрабатывает и утверждает заказчик (соответствующий руководитель структурного подразделения Вооруженных Сил).
ТТЗ на выполнение НИР и ОКР является исходным техническим документом заказчика на выполнение необходимого комплекса НИР и экспериментальных работ по созданию облика нового или модернизированного образца (изделия, комплекса) ВВТ с заданными тактико-техническими характеристиками.
26. Разработанное ТТЗ рассматривается внутриведомственным совещательным органом, в соответствии с требованиями главы 6, настоящих Правил.»;
пункт 28 изложить в следующей редакции:
«28. Практическим результатом проведения ОКР является изготовление опытного образца. Опытный образец предназначен для всесторонней оценки испытаниями его соответствия ТТЗ заказчика.
По завершению ОКР, опытный образец (изделие, комплекс) ВВТ представляется для проведения испытаний с участием исполнителя (производителя) и заказчика по подтверждению ТТЗ.
Результаты проведения НИР и ОКР, МО РК направляет на независимую экспертизу, проводимую в соответствии с требованиями главы 5, настоящих Правил.»;
дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
«28-1. Результаты испытаний опытного образца (изделия, комплекса) ВВТ и заключение независимых экспертов рассматриваются внутриведомственным совещательным органом в соответствии с требованиями главы 6, настоящих Правил.»;
дополнить пунктом 31-1 следующего содержания:
«31-1. Принятие решения по разработке (модернизации) образца (изделия, комплекса) ВВТ на серийное производство осуществляется в соответствии с требованиями главы 10, настоящих Правил.»;
пункты 32 и 33 изложить в следующей редакции:
«32. Приобретаемый, разработанный (модернизированный) образец (изделие, комплекс) ВВТ, успешно прошедший опытную войсковую эксплуатацию, выносится на заседание Военно-технической комиссии (далее – ВТК) при МО РК.
Положительное решение ВТК при МО РК является основанием для принятия образца (изделие, комплекс) ВВТ на вооружение приказом первого руководителя государственного органа.

33. Ведомствоішілік кеңесші органның және ҚР ҚМ жанындағы ӘТК-ның отырысында қаралғаннан кейін мемлекеттік органның бірінші басшысының бұйрығымен осы Қағидаларды қолданусыз мынадай ҚӘТ үлгілері (бұйымдар, кешендер) жарақтандыруға қабылданады:
1) шетелдік серіктестер, халықаралық ұйымдар және (немесе) мемлекеттер өтеусіз тұрақты пайдалануға берген;
2) Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымына мүше мемлекеттер қаруландыруға қабылдаған;
3) тәжірибелік әскери пайдалануды жүргізумен:
өндірісі Қазақстан Республикасында жергіліктендірілген;
арнайы мақсаттағы бөлімшелер үшін арналған;
бұдан бұрын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының қарулануына қабылданған.»;
мынадай мазмұндағы 34-тармақпен толықтырылсын:
«34. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын жарақтандыруда тұрған ҚӘТ үлгілері (бұйымдар, кешендер) осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін мемлекеттік органның бірінші басшысының бұйрығымен қаруландыруға қабылданады.».
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Әскери-техникалық саясат департаментінің бастығы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу қорытындысын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдасын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастырсын;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынсын.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары генерал-лейтенант О.Б. Сапаровқа жүктелсін.

33. Без применения данных Правил, принимаются на оснащение приказом первого руководителя государственного органа после рассмотрения на заседании внутриведомственного совещательного органа и ВТК при МО РК образцы (изделия, комплексы) ВВТ:
1) переданные иностранными партнерами, международными организациями и (или) государствами безвозмездно в постоянное пользование;
2) принятые на вооружение государствами-членами организации Договора о коллективной безопасности;
3) с проведением опытной войсковой эксплуатации:
производство которых локализовано в Республике Казахстан;
предназначенные для подразделений специального назначения;
раннее принятые на вооружение в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан.»;
дополнить пунктом 34 следующего содержания:
«34. Образцы (изделия, комплексы) ВВТ, находящиеся на оснащении Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, до введения в действие настоящих Правил, принимаются на вооружение приказом первого руководителя государственного органа.».
2. Начальнику Департамента военно-технической политики Министерства обороны Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направить на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения заключения государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направить его копию в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) разместить настоящий приказ на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представить в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан генерал-лейтенанта Сапарова О.Б.

4. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі                          И. Тасмағамбетов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
_____________ Ж. Асанов
2016 жылғы 25 мамыр
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметінің
бастығы
_____________ А. Күреңбеков
2016 жылғы 20 мамыр
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
_____________ В. Жұмақанов
2016 жылғы 12 мамыр
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_____________ Қ. Қасымов
2016 жылғы 10 мамыр

4. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан                       И. Тасмагамбетов
«СОГЛАСОВАНО»
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Ж. Асанов
25 мая 2016 года
«СОГЛАСОВАНО»
Начальник Службы
государственной охраны
Республики Казахстан
А. Куренбеков
20 мая 2016 года
«СОГЛАСОВАНО»
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
В. Жумаканов
12 мая 2016 года
«СОГЛАСОВАНО»
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
К. Касымов
10 мая 2016 года