Органикалық өнім өндіру мен оның айналымы қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 23 мамырдағы № 230 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 4 шілдеде № 13875 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2024 жылғы 21 тамыздағы № 284 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.08.2024 № 284 (12.12.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Органикалық өнім өндіру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.05.2024 № 145 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күнде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Органикалық өнім өндіру мен оның айналымы қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің м.а.
_____________ М. Құсайынов
2016 жылғы 2 маусым
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 20 мамырдағы
№ 230 бұйрығына
қосымша
Органикалық өнім өндіру мен оның айналымы қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1-параграф. Негізгі ұғымдар
1. Осы Органикалық өнім өндіру және оның айналымы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Органикалық өнім өндіру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және органикалық өнімді өндіру және оның айналымы тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил производства и оборота органической продукции
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 мая 2016 года № 230. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2016 года № 13875. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.08.2024 № 284.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.08.2024 № 284 (вводится в действие c 12.12.2024).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О производстве органической продукции" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.05.2024 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила производства и оборота органической продукции.
2. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет", а также в течение пяти рабочих дней в Республиканское государственное предприятие "Республиканский центр правовой информации" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мырзахметов
"СОГЛАСОВАН"
И.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
___________ М. Кусаинов
2 июня 2016 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 23 мая 2016 года № 230
Правила производства и оборота органической продукции
Глава 1. Общие положения
Параграф 1. Основные понятия
1. Настоящие Правила производства и оборота органической продукции (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О производстве органической продукции" (далее – Закон) и определяют порядок производства и оборота органической продукции.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.05.2024 № 145 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күнде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар органикалық өнім өндіру мен оның айналымы жөніндегі қызметті кез-келген сатыда жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғаларға қолданылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) органикалық мал шаруашылығы – өсірудің экстенсивті және табиғи әдістерін пайдалана отырып, жемшөптердің табиғи көздеріне толық қолжетімділікті қамтамасыз ететін жағдайда ауыл шаруашылығы жануарларын өсіру;
2) органикалық өндіріс бойынша өндірістік бөлімше – органикалық өнім өндіру үшін қолданылмайтын өнімдер (материалдар, заттар, препараттар, тыңайтқыштар) пайдаланылмайтын аумақ;
3) органикалық өсімдік шаруашылығы – жабайы өсімдіктерді жинауды қоса есептегенде, синтетикалық тыңайтқыштарды, пестицидтерді және өсімдіктердің өсуін реттеуіштерді пайдаланбай, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру;
4) өтпелі кезең (конверсия) – органикалық емес өнім осы Қағидалардың ережелері мен халықаралық заңнаманы сақтау нәтижесінде органикалық өнім ретінде сертификатталатын уақыт аралығы.
4. Осы Қағидалар органикалық ретінде өндірілетін және (немесе) өткізілетін мынадай ауыл шаруашылығы өнімдеріне қолданылады:
1) өңделмеген ауыл және балық шаруашылығы, акваөсіру өнімдері;
2) тамақ ретінде пайдалануға арналған өңделген ауыл және балық шаруашылығы, акваөсіру өнімдері;
3) жемшөптер;
4) вегетативтік отырғызу материалы.
5. Жабайы жануарлардан алынған өнімдер органикалық өнімдер болып табылмайды.
6. Органикалық өнім өндіру Заңның 11 бабының шарттары сақталған жағдайда жүзеге асырылады.
2-параграф. Органикалық өнім өндіруге өту процесі
7. Органикалық өнім өндіруші (бұдан әрі – Өндіруші) өтпелі кезең ішінде осы Қағидаларда белгіленген органикалық өнім өндіру жөніндегі талаптарды сақтайды.
8. Конверсия кезеңінде алынған өнім "өтпелі органикалық өнім" ретінде өткізіледі және таңбаланады.
9. Жер телімдерінің органикалық өнімге жатпайтын өнім өндіруден органикалық өнім өндіруге көшіру ұзақтығы:
егіс алаңдары үшін – егіс алдында кемінде бір жылды;
жайылымдар үшін – өтпелі кезеңнен бастап алты айдан кем емес;
көпжылдық дақылдар (жемшөп өсімдіктерінен басқа) үшін – органикалық өнімдердің алғашқы түсімі жиналғанға дейін кемінде бір жылды құрайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.05.2024 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила распространяются на физических или юридических лиц, осуществляющих деятельность по производству и обороту органической продукции на любой стадии.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) органическое животноводство – разведение сельскохозяйственных животных в условиях, обеспечивающих полный доступ к естественным источникам кормов, с использованием экстенсивных и естественных методов разведения;
2) производственное подразделение по органическому производству – территория, на которой используются продукты (материалы, вещества, препараты, удобрения) применяемые исключительно для органического производства;
3) органическое растениеводство – производство сельскохозяйственных культур, включая сбор диких растений, без использования синтетических удобрений, пестицидов и регуляторов роста растений;
4) переходный период (конверсия) – промежуток времени, в котором неорганическая продукция в результате соблюдения положений настоящих Правил и норм международных договоров Республики Казахстан, сертифицируется как органическая продукция.
4. Настоящие Правила применяются к следующим продуктам сельскохозяйственного происхождения, производимые и (или) реализуемые в качестве органических:
1) необработанные продукты сельского и рыбного хозяйства, аквакультуры;
2) обработанные продукты сельского и рыбного хозяйства, аквакультуры, предназначенные для использования в качестве пищи;
3) корма;
4) вегетативный посадочный материал.
5. Продукты, полученные от диких животных не являются органическими.
6. Производство органической продукции осуществляется при соблюдении условия согласно статье 11 Закона.
Параграф 2. Процесс перехода к производству
органической продукции
7. В течение переходного периода производитель органической продукции (далее – Производитель) соблюдает требования по производству органической продукции, установленные настоящими Правилами.
8. Продукция, полученная в период конверсии, реализуется и маркируется как "переходная органическая продукция".
9. Продолжительность перехода земельных участков от производства продукции, не относящейся к органической продукции к производству органической продукции, составляет:
для посевных площадей – не менее одного года, предшествующего посеву;
для пастбищ – не менее шести месяцев с начала переходного периода;
для многолетних культур (кроме кормовых растений) – не менее одного года до сбора первого урожая органических продуктов.

10. Мал шаруашылығындағы өтпелі кезең ұзақтығы:
ет өнімін алу үшін – алты айды;
сүт өнімін алу үшін – алты айды;
бал ара шаруашылығы өнімдерін алу үшін – алты айды;
тағамдық балық алу үшін – екі айды құрайды.
Бұл ретте, өтпелі кезең аяқталғаннан кейін төлден алынған өнім органикалық өнім болып табылады.
11. Құс шаруашылығындағы өтпелі кезең ұзақтығы:
ет өнімін алу үшін – алты аптаны;
жұмыртқа алу үшін – алты аптаны құрайды.
Бұл ретте, өтпелі кезең аяқталғаннан кейін төлден алынған өнім органикалық өнім болып табылады.
2-тарау. Органикалық өнім өндіру
1-параграф. Органикалық өсімдік шаруашылығы
12. Органикалық өсімдік шаруашылығында топырақтағы органикалық материалдар құрамын ұстап тұратын немесе олардың санын көбейтетін, топырақтың тұрақтылығы мен биологиялық әртүрлілігін күшейтетін, топырақтың тығыздануы мен эрозиясының алдын алатын, тозу процестерінің өсуін болдырмайтын топырақты өңдеу мен қопсыту әдістері пайдаланылады.
13. Органикалық өндіріс үшін топыраққа қойылатын фитосанитариялық нормалар талаптарына сәйкес келетін жер учаскелері пайдаланылады.
14. Құрамында топыраққа арналған гигиеналық нормативтерден асып түсетін ластаушы заттары бар жер учаскелері ауыспалы егістен шығарылады.
15. Пайдаланылатын барлық өсімдік өндіру технологиялары қоршаған ортаны ластаудың алдын алады және оған қосылатын кез келген үлестің әсерін барынша азайтады.
16. Өнім өндіру үшін органикалық өндірілген тұқымдар мен көшет материалдары пайдаланылады. Тұқымдар мен вегетативтік көшет материалы осы Қағидаларға сәйкес бір буын немесе көпжылдық дақылдар жағдайында екі өсіру маусымы ішінде өндіріледі.
17. Топырақтың жалпы жай-күйін жақсарту немесе топырақтағы және (немесе) түсімдегі қоректік заттардың құрамын ұлғайту үшін микроорганизмдердің тіршілік әрекеті өнімдері негізіндегі, сондай-ақ құрамында тірі микроорганизмдер бар препараттар пайдаланылады.
18. Топырақтың құнарлылығы мен биологиялық белсенділігі бұршақ тұқымдастар мен басқа да жасыл тыңайтқыш дақылдарын қоса алғанда, көпжылдық ауыспалы егіс көмегімен ұстап тұрылады және ұлғайтылады.
19. Топырақтың құнарлылығы мен биологиялық белсенділігі топырақ жақсартатын заттарды және органикалық ауыл шаруашылығы жүйесінде алынған және компостирлеу немесе анаэробты ферменттеу сатысынан өткен жануарлар мен өсімдіктерден алынған заттарды:
1) органикалық өнімдер өндіретін шаруашылықтардан алынған төселген көң, құс сыңғырығы – өнімді жинауға дейін 120 күнтізбелік күн бұрын топыраққа енгізген жағдайда, қолдану регламенттеріне сәйкес биотермиялық өңдеуден кейін;

10. Продолжительность переходного периода в животноводстве составляет:
для получения мясной продукции – шесть месяцев;
для получения молочной продукции – шесть месяцев;
для получения продуктов пчеловодства – шесть месяцев;
для получения пищевой рыбы – два месяца.
При этом, продукция полученная от молодняка после окончания переходного периода является органической продукцией.
11. Продолжительность переходного периода в птицеводстве составляет:
для получения мясной продукции – шесть недель;
для получения яиц – шесть недель.
При этом, продукция полученная от молодняка после окончания переходного периода является органической продукцией.
Глава 2. Производство органической продукции
Параграф 1. Органическое растениеводство
12. В органическом растениеводстве используются методы обработки почвы и культивации, поддерживающие содержание органических материалов в почве или увеличивающие их количество, усиливающие стабильность и биологическое разнообразие почвы, предупреждающие уплотнение и эрозию почвы, предотвращение развития деградационных процессов.
13. Для органического производства используются участки земель, соответствующие требованиям фитосанитарных норм, предъявляемых к почвам.
14. Участки земель, содержащие загрязняющие вещества, превышающие гигиенические нормативы для почв, выводятся из севооборота.
15. Все используемые технологии производства растений предупреждают и минимизируют влияние в загрязнение окружающей среды.
16. Для производства продукции используются органически произведенные семена и рассадные материалы. Семена и вегетативный рассадный материал производятся в соответствии с настоящими Правилами в течение одного поколения или в случае многолетних культур в течение двух сезонов выращивания.
17. Для улучшения общего состояния почвы или увеличения содержания питательных веществ в почве и (или) в урожае используются препараты на основе продуктов жизнедеятельности микроорганизмов, а также содержащих живые микроорганизмы.
18. Плодородие и биологическая активность почвы поддерживаются и увеличиваются с помощью многолетнего севооборота.
19. Плодородие и биологическая активность почвы поддерживаются и повышаются путем применения почвоулучшающих веществ и веществ животного и растительного происхождения, полученных в системе органического сельского хозяйства и прошедшие стадию компостирования или анаэробной ферментации:
1) подстилочный навоз, птичий помет полученные из хозяйств, производящих органические продукты – после биотермической обработки при внесении в почву за 120 календарных дней до уборки урожая;

2) органикалық өнімдер өндіретін шаруашылықтардан алынған төселмеген көң мен төселмеген құс сыңғырығы – залалсыздандыру мен зарарсыздандыру жүргізілгеннен кейін;
3) үйдегі тамақ қалдықтары – фракциялаудан және биотермиялық өңдеуден кейін;
4) шымтезек (синтетикалық қоспалар қосылған шымтезектен басқа) қолдану жолымен ұстап тұрылады және ұлғайтылады.
20. Шаруашылықта топыраққа енгізілген себілетін жануарлар қалдықтары негізіндегі органикалық тыңайтқыштардың жалпы мөлшері ауыл шаруашылығы алқаптарына бір гектарына жылына 170 килограмм азоттан көп болмауы тиіс.
21. Тыңайтқыштар мен топырақты жақсартатын заттар, өсімдіктерді қорғау құралдары мен агрохимикаттар ретінде қолданылатын, жануарлардан немесе өсімдіктерден алынатын заттар, зиянкестермен және аурулармен биологиялық күресу үшін пайдаланылатын микроорганизмдер мен жәндіктер және олар бөлетін заттар, ұстағыштар мен тозаңдатқыштарда пайдалану үшін рұқсат етілген заттар Заңның 7 бабының 1 тармағы 4) тармақшасына сәйкес бекітілетін органикалық өнім өндіру кезінде қолданылатын, рұқсат етілген құралдар тізіміне (бұдан әрі – рұқсат етілген құралдар тізімі) сәйкес пайдаланылады.
22. Органикалық өсімдік шаруашылығы минералды азотты тыңайтқыштарды, өсуді синтетикалық реттегіштерді, синтетикалық бояуларды, полихлорид негізіндегі материалдарды, синтетикалық гербицидтерді, фунгицидтерді, инсектицидтерді және пестицидтерді қолданбай жүзеге асырылады.
23. Зиянкестер, аурулар және арамшөп өсімдіктер келтірген ысыраптардың алдын алу жөніндегі шаралар энтомофагтарды қорғауға, өсімдіктердің тиісті түрлері мен сорттарын таңдауға, тиісті ауыспалы егісті, өңдеп өсірудің оңтайлы әдістері мен термиялық өңдеу әдістерін іріктеуге негізделеді.
24. Қорғалатын конструкцияларды жабу, синтетикалық жабындар, жәндіктерден қорғайтын торлар және сүрлемді шырмау үшін полиэтилен, полипропилен және басқа да поликарбонаттар негізіндегі материалдар қолданылады.
25. Табиғи аумақтарда, ормандарда және ауыл шаруашылығы аумақтарында табиғи өсетін жабайы өсімдіктер мен олардың бөліктерін жинау, егер:
1) бұл аумақтар жинауға дейін үш жыл ішінде органикалық өнім өндіруде қолданылмайтын заттармен өңделмесе;
2) жинау мекендейтін табиғи ортаның тұрақтылығына немесе жинау аумағындағы түрлердің өмір сүру жағдайына әсер етпесе, органикалық өндіріс әдісі болып саналады.
2-параграф. Органикалық мал шаруашылығы
26. Жануарларды таңдау кезінде олардың тұқымы мен түрлерінің осы жергілікті жердің талаптарына және органикалық өндіріс жүйесіне жарамдылығы ескеріледі.
27. Органикалық өндіріс бойынша өндірістік бөлімшеде тұрған жануарлар, сондай-ақ мұндай жануарлардан алынған өнім органикалық өндіріс санатына өтпелі кезеңнен өткеннен кейін өткізіледі.

2) безподстилочный навоз, безподстилочный помет, полученные из хозяйств, производящих органические продукты – используются после проведения обеззараживания и обезвреживания;
3) домашние пищевые отходы – после фракционирования и биотермической обработки;
4) торф – за исключением торфа с добавлением синтетических добавок.
20. Общее количество внесенных в почву органических удобрений на основе отходов животноводства не должно содержать более 170 килограмм азота в год на один гектар сельскохозяйственных угодий.
21. Удобрения и почвоулучшающие вещества, вещества животного или растительного происхождения, используемые в качестве средств защиты растений и агрохимикатов, микроорганизмы, насекомые и вещества, вырабатываемые ими, используемые для биологической борьбы с вредителями и болезнями, вещества, разрешенные для использования в ловушках и распылителях, используются согласно списку разрешенных средств, применяемых при производстве органической продукции, утверждаемому в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 7 Закона (далее – список разрешенных средств).
22. Органическое растениеводство осуществляется без применения минеральных азотных удобрений, синтетических регуляторов роста, синтетических красителей, материалов на основе полихлорида, синтетических гербицидов, фунгицидов, инсектицидов и пестицидов.
23. Меры по предупреждению потерь наносимых вредителями, болезнями и сорными растениями основываются на защите энтомофагов, выборе соответствующих видов и сортов растений, подборе соответствующего севооборота, оптимальных методов возделывания и термических методах обработки.
24. Для покрытия защищаемых конструкций, синтетических мульчей, сеток от насекомых и обматывания силоса применяются материалы на основе полиэтилена, полипропилена и других поликарбонатов.
25. Сбор диких растений и их частей, естественно растущих на природных территориях, в лесах и на сельскохозяйственных территориях, считается методом органического производства, если:
1) территории в течение трех лет до сбора не обрабатывались веществами, не применяемые в производстве органической продукции;
2) сбор не влияет на стабильность природной среды обитания или условия жизни видов на территории сбора.
Параграф 2. Органическое животноводство
26. При выборе животных учитывается пригодность их пород и видов для разведения в условиях данной местности и органической системы производства.
27. Животные, находящиеся в производственном подразделении по органическому производству, а также продукция от таких животных переводятся в категорию органического производства после прохождения переходного периода.

28. Жануарларға жайылымдарға, жайылуға арналған аумақтарға және серуендеуге арналған, соның ішінде жабық қораларға шығу мүмкіншілігі қамтамасыз етіледі.
29. Органикалық өндіріске өсіруге арналған жануарларды жаю органикалық өндірісте қолданылмайтын заттармен кемінде алты ай өңделмеген жер телемдерінде жүзеге асырылады.
30. Дәстүрлі тәсілмен өсірілетін жануарлар, органикалық өндіру үшін өсірілетін жануарлармен бірлесіп олар нақты бөлінген жағдайдағы бір шаруашылық аула шегінде болады.
31. Дәстүрлі тәсілмен өсірілетін жануарлар органикалық өндіріс үшін өсірілетін жануарлардан бөлек жайылады.
32. Бір жаю ауданынан екінші жаю ауданына жаңа жайылымға айдаған кезеңде жануарларды органикалық өндіріске қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін жайылымдарда жаюға жол беріледі.
33. Шөпқоректі жануарлар үшін жемшөптің кемінде 50%-ы өз өндірісінен дайындалады немесе осы өңірдің органикалық өндіріс жүргізетін басқа шаруашылықтары өндірген жемшөп болады.
34. Төлдер табиғи, мүмкіндігінше енелерінің сүтімен мынадай кезеңдер ішінде қоректендіріледі:
ірі қара мал, жылқылар мен түйелер – кемінде қырық бес күнтізбелік күн;
қойлар мен ешкілер – кемінде отыз күнтізбелік күн;
шошқалар – кемінде қырық күнтізбелік күн.
35. Жануарларды өсіру жүйесі жылдың түрлі мезгілінде жайылымдардың қолжетімділігіне сәйкес жаюға негізделеді.
36. Малды ақырғы бордақылау кезеңінде тәуліктік рациондағы ірі жемшөптің, сүрлемнің немесе пішемдеменің құрамы:
ірі қара мал, жылқылар мен түйелер үшін – кемінде 50 %;
қойлар мен ешкілер үшін – кемінде 45 %.
37. Шошқалар мен құстардың күнделікті рационына ұсақталған және құнарландырылған жемшөп қосылады.
38. Технологиялық қосалқы құралдар ретінде өсімдіктерден және жануарлардан алынатын жемшөп шикізаты, минералдардан алынатын жемшөп материалдары, балық кәсіпшілігінің өнімдері мен жанама өнімдері, жемшөп қоспалары пайдаланылады.
39. Жануарлардың көбеюі табиғи жолмен жүргізіледі.
40. Органикалық мал шаруашылығы:
1) эмбриондарды транспланттау техникасын, клондау мен гендік инженерия әдістерін пайдаланбастан;
2) мұндай шаралар (төлдің мүйіздерін қырқу) қауіпсіздік үшін қолданылатын және (немесе) жануарлардың саулығын, күтіп-бағу және гигиена жағдайларын жақсартуға бағытталған кездерді қоспағанда, қойлардың құйрықтарына резеңке сақиналар бекіту, құйрықтарды кесу, азу тістерді келтерту, тұмсықты қысқарту және мүйізді алып тастау қолданылмастан;

28. Животным обеспечивается доступ к пастбищам, территориям для выпаса или загонам для выгула, включая частично крытые загоны и возможность пользоваться ими во всех случаях.
29. Выпас животных, выращиваемых для органического производства осуществляется на земельных участках, которые не обрабатывались веществами, не применяемые в органическом производстве минимум шесть месяцев.
30. Животные, выращиваемые традиционным способом, находятся совместно с животными, выращиваемыми для органического производства, в пределах одного хозяйственного двора, при условии их четкого разделения.
31. Животные, выращиваемые традиционным способом, выпасаются отдельно от животных, выращиваемых для органического производства.
32. В период перегона на новое пастбище из одного района выпаса в другой, допускается пасти животных на пастбищах, не соответствующих требованиям к органическому производству.
33. Для травоядных животных, не менее 50 % кормов готовится из собственного производства либо производится другими хозяйствами этого же региона, ведущими органическое производство.
34. Молодняк выкармливается натуральным молоком, преимущественно материнским, в течение следующих периодов:
крупный рогатый скот, лошади и верблюды – не менее сорока пяти календарных дней;
овцы и козы – не менее тридцати календарных дней;
свиньи – не менее сорока календарных дней.
35. Система выращивания животных основывается на выпасе в соответствии с доступностью пастбищ в разные времена года.
36. В период заключительного откорма скота содержание грубых кормов, силоса или сенажа в суточном рационе:
для крупного рогатого скота, лошадей и верблюдов – не менее 50 %;
для овец и коз – не менее 45 %.
37. К ежедневному рациону свиней и птиц добавляются измельченные грубые и концентрированные корма.
38. В качестве технологических вспомогательных средств используются кормовое сырье растительного и животного происхождения, кормовые материалы минерального происхождения, продукты и побочные продукты рыбного промысла, кормовые добавки.
39. Размножение животных происходит традиционным способом.
40. Органическое животноводство осуществляется:
1) без использования техники трансплантации эмбрионов, клонирования и методов генной инженерии;
2) без применения крепления резиновых колец на хвостах овец, купирования хвостов, обкусывания клыков, укорачивания клюва и удаления рогов, за исключением когда такие меры (спиливание рогов у молодняка) применяют для безопасности и (или) направлены на улучшение здоровья, условий содержания или гигиены животных;

3) гормондарды немесе сол сияқты заттарды, өсімді ынталандырғыштарды және синтетикалық амин қышқылдарын, ветеринариялық қолдану үшін химиялық синтезделген дәрілік заттарды немесе профилактикалық мақсатта антибиотиктерді пайдаланбастан жүзеге асырылады.
41. Жануарларды тасымалдау, тиеу және түсіру электрлік ынталандыру қолданылмастан, сондай-ақ транквлизаторлар пайдаланбай жүргізіледі.
42. Қасапханаға дейінгі тасымалдау уақыты он алты сағаттан аспайды.
43. Шошқаларды серуендетуге арналған қашарларда қазуға мүмкіндік көзделеді.
44. Асыл тұқымдық өсіруде:
1) өсімін молайтуда табиғи және қолдан ұрықтандыру пайдаланылады;
2) өсімін молайту гормондық немесе сол сияқты емдеу қолданыла отырып жасалмайды;
3) клондау және эмбриондарды ауыстырып салу секілді қолдан өсімін молайту нысандары пайдаланылмайды.
45. Жемшөптер осы жануарлар күтіп-бағылатын шаруашылықтардан немесе органикалық жемшөп өндірісімен айналысатын басқа органикалық шаруашылықтардан келіп түседі. Мал жануарлардың барлық даму сатыларында олардың қоректік заттарға деген қажеттіліктеріне сәйкес келетін органикалық жемшөппен қоректенеді. Рационның бір бөлігін органикалық фермерлікке өту кезеңінде тұрған шаруашылықтардың жемшөбінен құруға жол беріледі.
46. Өсімдіктерден, жануарлардан және минералдан алынатын бастапқы өнімдер, мал шаруашылығында қолдануға арналған жемшөп қоспалары мен белгілі субстанциялар рұқсат етілген құралдар тізіміне сәйкес пайдаланылады.
47. Аурулардың алдын алу тұқымды таңдауға, күтіп-бағу әдістеріне, жемшөптің жоғары сапасына, жеткілікті белсенді қозғалу мүмкіндігіне осы Қағидаларға 1-қосымшамен берілген жануарларды күтіп-бағу алаңының рұқсат етілген ең төменгі нормативтерін сақтауда негізделеді.
48. Жануардың қиналуын болдырмау мақсатында ауру дереу емделеді. Антибиотиктерді қоса алғанда, химиялық синтезделген ветеринариялық дәрілік заттар, егер, бұл қажет болса және фитотерапиялық, гомеопатиялық заттарды пайдалану құпталмайтын жағдайларда ғана пайдаланылуы мүмкін. Өндірушімен емдеу курстарын және дәрілерді алып тастау кезеңдерін ескеретін шектеулер бөлек айқындалады.
49. Иммундық ветеринариялық дәрілік заттарды пайдалануға жол беріледі.
50. Үйдегі малға арналған қора-жайлар мен құрылыстарды тазарту мен дезинфекциялау үшін рұқсат етілген құралдар тізіміне сәйкес заттар мен құралдар пайдаланылады.
3-параграф. Органикалық құс шаруашылығы
51. Құстарды торларда күтіп-бақпайды.
52. Суда жүзетін құстың ағынды суға, тоғанға немесе көлге қол жеткізуі көзделеді.

3) без использования гормонов или подобных веществ, стимуляторов роста и синтетических аминокислот (в том числе антибиотиков, кокцидиостатических или других искусственных средств для стимуляции роста), химически синтезированных лекарственных средств для ветеринарного применения или антибиотиков с профилактической целью.
41. Транспортировка, погрузка и выгрузка животных осуществляются без применения электрической стимуляции, а также без использования транквилизатора.
42. Время транспортировки до бойни составляет не более шестнадцати часов.
43. В загонах для выгула свиньи предусматривается возможность рыться.
44. В племенном разведении:
1) в воспроизводстве используются естественное и искусственное осеменение;
2) воспроизводство не вызывается с применением гормонального или подобного ему лечением;
3) формы искусственного воспроизводства, как клонирование и пересадка эмбрионов не используются.
45. Корма поступают из хозяйств, где эти животные содержатся или из других органических хозяйств, занимающихся производством органических кормов. Скот питается органическим кормом, соответствующим потребностям животных в питательных веществах на разных стадиях их развития. Допускается составлять часть рациона из кормов хозяйств, находящихся в периоде перехода к органическому фермерству.
46. Исходные продукты растительного, животного и минерального происхождения, кормовые добавки и определенные субстанции, применяемые в животноводстве используются согласно списку разрешенных средств.
47. Предупреждение заболеваний основывается на выборе пород, методах содержания, высоком качестве кормов, возможности достаточной двигательной активности, в соблюдений минимальных допустимых нормативов площади содержания животных, указаных в приложении 1 к настоящим Правилам.
48. Заболевание лечится немедленно во избежание мучений животного. Химически синтезированные ветеринарные лекарственные средства, включая антибиотики, могут использоваться, если это необходимо и строго в тех условиях, когда использование фитотерапевтических, гомеопатических и прочих средств неприемлемо. Производителем отдельно определяются ограничения, учитывающие курсы лечения и периоды отмены лекарств.
49. Допускается использование иммунных ветеринарных лекарственных средств.
50. Для очистки и дезинфекции помещений и сооружений для домашнего скота используются вещества и средства согласно списку разрешенных средств.
Параграф 3. Органическое птицеводство
51. Птиц в клетках не содержат.
52. Водоплавающей птице предусматривается доступ к проточной воде, пруду или озеру.

53. Құстарды органикалық өндіріс бойынша өндірістік бөлімшедегі:
1) саңылаусыз, төселететін материалмен (сабанмен, ағаш үгіндісімен, құммен немесе шымтезекпен) жабылған едені бар;
2) құстардың саны мен салмағына сәйкес келетін бақандармен жабдықталған;
3) құстың еркін серуендеу алаңдарына еркін қол жеткізуін қамтамасыз ететін, құстардың мөлшеріне сәйкес келетін кіріс және шығыс ойықтары бар қора-жайларда күтіп-бағады.
54. Жабық қора-жайларда құстар:
1) тәулігіне он алты сағаттан аспайтын жасанды жарықтандырумен;
2) жасанды жарықтандырусыз, ұзақтығы кемінде сегіз сағат болатын үздіксіз түнгі демалыспен қамтамасыз етіледі.
55. Құстарды қора-жайларда күтіп-бағу кезінде оларға жемшөптің жеткілікті мөлшеріне, суға және олардың қажеттілігін қамтамасыз ететін материалға тұрақты қолжетімділік қамтамасыз етіледі.
56. Серуендету алаңдары үшін бір партия құсты өсіргеннен кейін, өсімдік жабынының жаңаруы үшін жеткілікті тыным кезеңі көзделеді. Осы тармақтың талаптары құс партиялармен өсірілмейтін, серуендету алаңдарында күтіп-бағылмайтын, күні бойы ашық аумақта еркін қозғалыста болатын жағдайларда қолданылмайды.
57. Негізінен, құстарға арналған ашық алаңдар өсімдік жабыны бар және паналайтын жерлермен жабдықталған болады.
58. Құстарға су мен жемшөптің жеткілікті мөлшері кедергісіз қолжетімді.
59. Құстарды күтіп-бағу алаңының рұқсат етілген ең төменгі нормативтері осы Қағидаларға 2-қосымшасында көрсетілген.
4-параграф. Органикалық өндіріс бойынша өндірістік бөлімшенің
қора-жайына қойылатын талаптар
60. Органикалық өндіріс бойынша өндірістік бөлімшенің жануарларды күтіп-бағуға арналған қора-жайы:
1) зоогигиеналық (ауа циркуляциясы, шаң, температура деңгейі, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы) "Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығының, (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген) талаптарына сәйкес келеді;
2) түрлердің, тұқымдардың және жас топтарының барлық қажеттіліктерін ескере отырып, жануарларға арналған жайлылықпен қамтамасыз етіледі;
3) жануарлардың табиғи қалыпты (еркін тұру, еденге оңай жату, айналу, қанатын жаю немесе соғу) қабылдауына мүмкіндік беретін жеткілікті кеңістікпен қамтамасыз етіледі;
4) жануарлардың демалуына арналған аймақпен, құрғақ сабан немесе өзге де табиғи материал мол төселген таза және құрғақ еденмен қамтамасыз етіледі.
61. Органикалық өндіріс бойынша өндірістік бөлімшенің жануарларды күтіп-бағуға арналған қора-жайы тегіс және сырғанақ емес еденмен жабдықталады. Қора-жайдағы еден беті алаңының кемінде жартысы тұтас, саңылаусыз, шарбақты емес болуы тиіс.

53. Птиц содержат в помещениях производственного подразделения по органическому производству:
1) с полом без щелей, покрытой подстилочным материалом (соломой, деревянными опилками, песком или торфом);
2) оборудованные насестами, соответствующим количеству и весу птиц;
3) имеющие входные и выходные проемы, соответствующие размеру птиц, обеспечивающие птице свободный доступ к площадкам свободного выгула.
54. В закрытых помещениях птицы обеспечиваются:
1) искусственным освещением не более шестнадцати часов в сутки;
2) непрерывным ночным отдыхом без искусственного освещения продолжительностью не менее восьми часов.
55. При содержании птиц в помещении, им обеспечивается постоянный доступ к достаточному количеству корма, воде и материалу, обеспечивающему их потребности.
56. Для выгульных площадок после выращивания одной партии птиц, предусматривается период покоя, достаточный для возобновления растительного покрова. Требования настоящего пункта не применяются в случаях, когда птица не выращивается партиями, не содержится на выгульных площадках, а свободно передвигается по открытой территории на протяжении всего дня.
57. Открытые площадки для птиц имеют в основном растительное покрытие и оборудованы укрытиями.
58. Птицы имеют беспрепятственный доступ к достаточному количеству воды и корма.
59. Минимальные допустимые нормативы площади содержания птиц указаны в приложении 2 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Требования к помещению производственного
подразделения по органическому производству
60. Помещение производственного подразделения по органическому производству для содержания животных:
1) соответствует зоогигиеническим (циркуляции воздуха, уровню пыли, температуры, относительной влажности) требованиям в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 "Об утверждении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11940);
2) обеспечивается удобством для животных с учетом всех потребностей видов, пород и возрастных групп;
3) обеспечивается достаточным пространством, позволяющее принимать естественные позы животным (свободно стоять, легко ложиться на пол, поворачиваться, вытягивать или бить крыльями);
4) обеспечивается чистой и сухой зоной для отдыха животных с полом, обильно устланным сухой соломой или иным природным материалом.
61. Помещение производственного подразделения по органическому производству для содержания животных оборудуется ровным и не скользким полом. Не менее половины площади поверхности пола в помещении должна быть сплошной, без щелей и не решетчатой.

62. Жануарлар күтіп-бағылатын ғимараттарды, құрылыстарды, қора-жайларды, сондай-ақ қора-жайларындағы жабдықтар мен құрал-саймандарды тазарту мен дезинфекциялау үшін рұқсат етілген құралдар тізіміне сәйкес құралдар мен заттар қолданылады.
63. Органикалық өндіріс бойынша өндірістік бөлімшенің қора-жайы аумағында бояулармен, консерванттармен және улы заттармен, кеміргіштер мен паразиттерге қарсы күрес заттарымен өңделген құрылыс және басқа да материалдардың сақталуына жол берілмейді.
5-параграф. Ветеринариялық сүйемелдеу
64. Жануарлардың кез-келген азаптануы, тиісті анестезия және (немесе) анальгезия қолдану жолымен, сондай-ақ тек барынша ыңғайлы жаста ғана операция жасау арқылы барынша азайтылады.
65. Хирургиялық піштіруге өнімнің сапасын және өндірістің дәстүрлі әдістерін ұстап тұру мақсатында жол беріледі.
66. Аурулармен күресу немесе жарақатты емдеу үшін ветеринариялық препараттарды рұқсат етілген құралдар тізіміне сәйкес пайдаланылады.
67. Жануар он екі айдың ішінде синтезделген химиялық дәрілік заттармен немесе антибиотиктермен үш реттен көп емдеу курсын алған жағдайда, мұндай жануарлар, сондай-ақ мұндай жануарлардан алынған кез келген өнім органикалық өндіріске сәйкес болып таныла алмайды және жануарлар өтпелі кезеңнен өтеді.
68. Дәрілік заттар қолданылған жануарларға қатысты, Өндірушімен мұндай жануарлар, сондай-ақ олардан алынған өнім органикалық болып таныла алмайтын кезең белгіленуі тиіс.
69. Аталған кезең жануарға дәрілік заттарды соңғы қолданған уақыттан есептеледі және тиісті дәрілік затты қабылдау жөніндегі нұсқаулықта белгіленген екі еселенген кезеңді құрайды.
70. Ветеринария саласындағы заңнамаға сәйкес шектеу іс-шаралары (карантин) белгіленуі мүмкін болатын, инфекциялық, оның ішінде аса қауіпті ауруларға шалдыққан жануарлар және олардан алынған өнім органикалық болып таныла алмайды, ал мұндай жануарлар шаруашылық аула аумағынан дереу шығарылуы тиіс.
71. Профилактикасы, диагностикасы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың аса қауiптi ауруларына қарсы жануарлар профилактикасы, диагностикасы бойынша вакциналауды қоспағанда, жануарларды химиялық синтезделген ветеринариялық препараттармен немесе антибиотиктермен, иммуннологиялық ветеринариялық препараттармен емдеу кезінде олардан алынған өнім органикалық болып саналмайды және жануар осы Қағидалардың 10, 11-тармақтарында көрсетілген конверсиялық кезеңге тартылады. Көрсетілген жайлар туындауы туралы актісін Өндіруші еркін нысанда жасайды және сақтайды.

62. Для очистки и дезинфекции зданий, сооружений, помещений, в которых содержатся животные, а также оборудование и инструменты в помещениях применяются средства и вещества, согласно списку разрешенных средств.
63. Не допускается хранение на территории помещения производственного подразделения по органическому производству строительных и других материалов, обработанных красками, консервантами и токсичными веществами, средствами борьбы с грызунами и паразитами.
Параграф 5. Ветеринарное сопровождение
64. Любые страдания животных сводятся к минимуму путем применения соответствующей анестезии и (или) анальгезии, а также путем проведения операции только в наиболее подходящем возрасте.
65. Хирургическая кастрация допускается в целях поддержания качества продукции и традиционных методов производства.
66. Для борьбы с заболеванием или лечения травм используются ветеринарные препараты согласно списку разрешенных средств.
67. В случае получения животным в течение двенадцати месяцев более трех курсов лечения химическими синтезированными лекарственными средствами или антибиотиками, такие животные, а также любая продукция, полученная от таких животных, не могут быть признаны соответствующими органическому производству и животные проходят переходный период.
68. В отношении животных, к которым применялись лекарственные средства, Производителем должен быть установлен период, в течение которого такие животные, а также продукция, полученная от них, не могут быть признаны органическими.
69. Данный период исчисляется от последнего применения животному лекарственных средств и составляет двукратный период, установленный инструкцией по применению соответствующего лекарственного средства.
70. Животные, заболевшие инфекционными, в том числе особо опасными заболеваниями, по которым могут устанавливаться ограничительные мероприятия (карантин) в соответствии законодательством в области ветеринарии и продукция, полученная от них, не могут быть признаны органическими, а такие животные подлежат немедленному удалению с территории хозяйственного двора.
71. При лечении животных химически синтезированными ветеринарными препаратами или антибиотиками, иммунологическими ветеринарными препаратами, за исключением вакцинации по профилактике, диагностике животных против особо опасных болезней животных, профилактика, диагностика которых осуществляется за счет бюджетных средств, продукция полученная от них, не является органической и животное подвергается конверсионному периоду, указанному в пунктах 10, 11 настоящих Правил. Акты о возникновениях указанных случаев составляются в произвольной форме и хранятся Производителем.

6-параграф. Балықтар мен басқа су жануарларын органикалық өсіру
72. Балықтар мен (немесе) басқа су жануарларын органикалық өсіру органикалық өндіріс жөніндегі өндірістік бөлімшеде балықтар мен (немесе) басқа су жануарларының түріне тән өзіндік қажеттіліктеріне сәйкес жүргізіледі, мұнда олар:
1) олар тіршілік әрекет ету үшін жеткілікті мекендейтін ортаға ие;
2) түрдің тиісті қажеттілігіне сай келетін температура мен жарықта күтіп-бағылады.
73. Бір шаруашылықтың инкубациялық аппараттарында бір уақытта органикалық және бейорганикалық өсіріліп жатқан балық түрлерінің уылдырығын инкубациялау олар бір-бірінен физикалық түрде толық оқшауланған кезде және бөлек-бөлек сумен қамтамасыз ету жүйелері болған жағдайда жол беріледі.
74. Өсіру мақсатында және генетикалық қорды жақсарту үшін, сондай-ақ балықтар мен (немесе) басқа су жануарларын (еркектері мен ұрғашылары) қолжетімділік жоқ болған жағдайда, шаруашылықтар қолдан өсірілген немесе табиғи мекендеу ортасынан ұстап алынған, пайдалануға дейін осы Қағидалар талаптарына сәйкес кемінде бір ай күтіп-бағылатын балықтар мен (немесе) басқа су жануарларының еркектері мен ұрғашлары пайдаланады.
75. Өсірілетін ортаға балықтарды орналастырудың ең жоғары тығыздығы осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген.
76. Балықтар мен (немесе) басқа су жануарларын органикалық өсірумен айналысатын кәсіпорындарда судың сапасын бақылау мен реттеу мүмкіндігі көзделеді.
77. Суды қолдан жылытуға немесе суытуға тек ғана инкубациялық цехтерде, сондай-ақ тұйық сумен жабдықтай отырып өсіруге арналған бассейндер мен қондырғыларда температуралық режимді сақтаған жағдайда рұқсат етіледі.
78. Техникалық оттегіні пайдалануға:
1) судың және (немесе) ауаның температурасы жоғарылағанда және (немесе) атмосфералық қысым төмендегенде немесе кездейсоқ ластану кезінде;
2) сынамалар алу, бақылау үшін аулау, профилактикалық қарап-тексеру, гипофизарлық егу, бонитирлеу, өңдеу және сорттау сияқты мерзімдік рәсімдер кезінде;
3) өсірілетін объектілердің орнын ауыстыру немесе оларды тасымалдау кезінде сақталуын қамтамасыз ету үшін жол беріледі.
Техникалық оттегіні пайдаланған жағдайда Өндіруші еркін нысанда тиісті акт жазады.
79. Балықтар мен (немесе) басқа су жануарларын органикалық өсіру үшін мынадай жемшөп іріктеп алынады:
1) су ортасында өсірілген органикалық жемшөп өнімдері;
2) экологиялық қауіпсіз су айдындарында ұстап алынған балықтан алынатын балық ұны, балық майы және балықтан алынатын ингредиенттер;
3) өсімдіктерден немесе жануарлардан алынатын органикалық жемшөптер.
80. Балықтар мен (немесе) басқа су жануарларын органикалық өсіруде:

Параграф 6. Органическое выращивание рыб
и других водных животных
72. Органическое выращивание рыб и (или) других водных животных осуществляется в производственном подразделении по органическому производству в соответствии с видоспецифическими потребностями рыб и (или) других водных животных, где они:
1) имеют достаточную среду обитания для их жизнедеятельности;
2) содержатся при температуре и освещенности, соответствующих потребностям вида.
73. Допускается инкубация икры в инкубационных аппаратах одного хозяйства одновременно органически и неорганически выращиваемых видов рыб, при условии, что они будут физически полностью отделены друг от друга и иметь раздельные системы обеспечения водой.
74. В целях разведения и для улучшения генетического фонда, а также при отсутствии доступа к рыбам и (или) другим водным животным (самцы и самки), хозяйствами используются искусственно выращенные или выловленные из естественной среды обитания самцы и самки рыб и (или) других водных животных, которые до использования содержатся в соответствии с настоящими Правилами не менее одного месяца.
75. Максимальная плотность посадки рыб в выращиваемую среду указана в приложении 3 к настоящим Правилам.
76. На предприятиях, занимающихся органическим выращиванием рыб и (или) других водных животных, предусматривается возможность контроля и регулирования качества воды.
77. Искусственный нагрев или охлаждение воды разрешается только в инкубационных цехах, а также при поддержке температурного режима в бассейнах и установках для выращивания с замкнутым водообеспечением.
78. Использование технического кислорода допускается:
1) при повышении температуры воды и (или) воздуха и (или) снижения атмосферного давления или случайного загрязнения;
2) при периодических процедурах, таких как взятие проб, контрольный лов, профилактический осмотр, гипофизарная инъекция, бонитировка, обработка и сортировка;
3) для обеспечения сохранности при пересадке или транспортировке выращиваемых объектов.
При использовании технического кислорода Производителем составляется соответствующий акт в произвольной форме.
79. Для органического выращивания рыб и (или) других водных животных подбираются корма:
1) органические кормовые продукты, выращенные в водной среде;
2) рыбная мука, рыбий жир и ингредиенты рыбного происхождения из рыбы, пойманной в экологически безопасных водоемах;
3) органические корма растительного или животного происхождения.
80. При органическом выращивании рыб и (или) других водных животных соблюдаются:

1) өсіретін балық пен (немесе) басқа су жануарларды күтуді жүзеге асырайтын қызметкердің арнайы базалық білімінің және оларды өсіру, олардың профилактикасы және емдеу технологиясында дағдыларының болуы;
2) қоректенуді қоса алғанда, өсіру әдістері, гидротехникалық құрылыстарға тән ерекшеліктері, орналастыру тығыздығы және балықтар мен (немесе) басқа су жануарларын өсірудің технологиялық талаптарына, сондай-ақ олардың өсуі мен дамуы үшін қажетті шарттарға сәйкес су сапасының көрсеткіштері;
3) шаруашылықтың экологияға теріс әсер етуіне жол берілмейтін өсіру технологиялары;
4) балықтар мен (немесе) басқа су жануарларының бөлек-бөлек күтіп-бағылуы;
5) тасымалдау кезінде балықтар мен (немесе) басқа су жануарларының саламаттығын қамтамасыз ету;
6) сою сәтін қоса алғанда, балықтар мен (немесе) басқа су жануарларының, кез келген жайсыздығын барынша азайту.
81. Асыл тұқымдық өсіру кезінде:
1) полиплоидтың жасанды индукциясы, клондау, бір жынысты түрлерді шығару пайдаланылмайды. Жасанды гибридтеуге стерильді ұрпақ алынған жағдайда жол беріледі;
2) нақты бір өңірге немесе шаруашылық типіне байланысты өсіру шарттарына қойылатын талаптарға сәйкес келетін балықтар мен (немесе) басқа су жануарларының түрлері таңдалады;
3) аналық табынды басқару, шабақтарды өсіру мен өндіру мақсатында осы түрге тән шарттар қамтамсыз етіледі.
82. Балықтар мен (немесе) басқа су жануарларын қоректенуі дамудың әр сатысында олардың қоректік заттарға қажеттілігін қамтамасыз етеді. Жемшөптің өсімдіктен алынатын бөлігі органикалық шаруашылықтан келіп түседі, жемшөптің су организмдерінен алынатын бөлігі орнықты пайдаланылатын балық шаруашылықтарынан келіп түседі.
83. Балықтар мен басқа су жануарларын азықтандыруда қажет өсімдіктерден, жануарлардан және минералдан алынатын бастапқы өнімдер, мал шаруашылығында қолдануға арналған жемшөп қоспалары мен белгілі субстанциялар рұқсат етілген құралдар тізіміне сәйкес пайдаланылады.
84. Балықтар мен (немесе) басқа су жануарларын өсіру өсімді ынталандырғыштар мен синтетикалық амин қышқылдарды қолданылмастан жүзеге асырылады.
85. Балықтар мен (немесе) басқа су жануарларын өсіру кезінде балықтардың ацетондалған гипофиздерін қолдану тиісті түрлерді өсіру технологиясының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
6-1-параграф. Балық аулау
Ескерту. 6-1-параграфпен толықтырылды - ҚРАуыл шаруашылығы министрінің 19.03.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85-1. Балық аулауды жүргізу кезінде Өндіруші балық аулау жүргізілетін су айдынының экологиялық жүйесінің өсімін молайтуды қолдау мен жақсартуды және су және басқа да табиғи ресурстарын сақтауды қамтамасыз етеді, сондай-ақ су айдынының экологиялық жүйесіне теріс әсер етуге жол берілмейді.

1) наличие необходимых базовых знаний и навыков технологии выращивания, профилактики и лечения болезней рыб и (или) других водных животных у сотрудников, осуществляющих уход за их выращиванием;
2) методы выращивания, включая кормление, характерные особенности гидротехнических сооружений, плотность посадки и параметры качества воды, которые соответствуют технологическим требованиям выращивания рыб и (или) других водных животных, а также условиям, необходимым для их роста и развития;
3) технологии выращивания, не допускающие отрицательного воздействия хозяйства на экологию;
4) отдельное содержание рыб и (или) других водных животных;
5) обеспечение благополучия рыб и и (или) других водных животных при транспортировке;
6) сведение к минимуму дискомфорта рыб и (или) других водных животных, включая момент забоя.
81. При племенном разведении:
1) не используются искусственная индукция полиплоидии, клонирование, производство однополых видов. Искусственная гибридизация допустима в случае получения стерильного потомства;
2) выбираются виды рыб и (или) других водных животных, соответствующие требованиям к условиям разведения и выращивания в условиях конкретного региона или типа хозяйств;
3) для управления маточным стадом, разведения и производства молодняка обеспечиваются условия, присущие данному виду.
82. Кормление рыб и (или) других водных животных обеспечивает их потребности в питательных веществах на разных стадиях развития. Растительная часть кормов поступает из органического производства, часть кормов, полученная из водных организмов поступает из устойчиво используемых рыбных хозяйств.
83. Исходные продукты растительного, животного и минерального происхождения, кормовые добавки и определенные субстанции, применяемые в животноводстве, необходимых в питании рыб и других водных животных, используются согласно списку разрешенных средств.
84. Разведение рыб и (или) других водных животных осуществляется без применения стимулятора роста и синтетических аминокислот.
85. При разведении рыб и (или) других водных животных применение ацетонированных гипофизов рыб осуществляется согласно требованиям технологии разведения соответствующих видов.
Параграф 6-1. Рыболовство
Сноска. Правила дополнены параграфом 6-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.03.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
85-1. При ведении рыболовства Производителем обеспечивается поддержание и улучшение воспроизводства экологической системы и сохранение водных и других природных ресурсов водоема, на котором ведется рыболовство, а также не допускается негативное воздействие на экологическую систему водоема.

85-2. "Қолдануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 18-04/17 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10266 болып тіркелген) бекітілген балық аулау тәсілдері осы Қағидалардың 6-параграфының және Заңның 3-тарауының талаптары мен шарттарын сақтау үшін Өндірушінің актілерінде сипатталады.
7-параграф. Бал ара шаруашылығындағы органикалық өндіріс
86. Балды органикалық өндіру үшін орналасқан омарталардан үш километр радиустегі органикалық өндіріс бойынша өндірістік бөлімшеде өсетін органикалық өсірілетін ауыл шаруашылығы және (немесе) жабайы өсімдік дақылдарының шірне мен тозаң көздері пайдаланылады.
87. Органикалық бал ара өсіруге жұмылдырылған омарталар пестицидтерді пайдаланатын, сондай-ақ радиоактивті, химиялық, биологиялық заттармен ластану қаупін тудыратын шаруашылықтардан және өндірістік объектілерден (қоқыс тастайтын жерлер, қатты қалдықтарды өртеу орындары және автобандар) кемінде алты километр радиуста орналасады.
88. Бал ара ұялары қоршаған орта мен ауыл шаруашылығы өнімдерін ластау қаупі жоқ табиғи материалдардан жасалады.
89. Бал шығару кезінде химиялық синтетикалық репелленттер пайдаланылмайды.
90. Тек сау және физикалық мертікпеген бал аралар ғана пайдаланылады.
91. Түтін салу барынша азайтылады, табиғи материалдар пайдаланылады.
92. Климаттық жағдайларға байланысты тамақтан бөгеліс болғанда, колониялар органикалық әдіспен өндірілген бал мен қантты пайдалана отырып тамақтандырылады. Өндірушілер аталған деректі жазбаша белгілейді.
93. Өндірістік маусым (бал жинау кезеңі) соңында бал ара ұяларында қысқы ұйықтау кезеңінде колониялардың өмір сүруі үшін жеткілікті мол бал қоры қалдырылады.
94. Қыс кезеңінде бал ара ұясы үй-жайда орналасса, бір корпусты ұяларда екі жарым килограмм, көп корпустыларда екі килограмм есебінен азықтық бал қалдырады. Қыс кезеңінде бал ара ұясы ашық ауада тұрса, бір корпусты ұяларда үш килограмм және көп корпустыларда екі жарым килограмм есебінен азықтық бал қалдырады.
95. Бал ара шаруашылығы өнімдерін жинау мен өңдеуде 400С жоғары емес температура қолданылады.
96. Бал ара шаруашылығындағы органикалық өндіріс химиялық синтездеген дәрілік заттарды пайдаланбастан жүргізіледі.
97. Ветеринариялық дәрілік заттар профилактикалық шаралардан нәтиже болмаған жағдайда пайдаланылады.
98. Ветеринариялық дәрілерді пайдаланған жағдайда, өңделген бал ара ұялары оқшауланады және конверсиядан өтеді.

85-2. Способы рыболовства, утвержденные Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 18-04/17 "Об утверждении Перечня разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10266), описываются в актах Производителя для соблюдения требований и условий параграфа 6 настоящих Правил и главы 3 Закона.
Параграф 7. Органическое производство в пчеловодстве
86. Для органического производства меда используются источники нектара и пыльцы из органически выращиваемых сельскохозяйственных и (или) диких растительных культур, растущих в производственном подразделении по органическому производству, находящемся в радиусе трех километров от пасек.
87. Пасеки, включенные в органическое пчеловодство, располагаются от хозяйств, использующих пестициды, а также представляющих опасность загрязнения радиоактивными, химическими, биологическими веществами и производственных объектов (свалки, места сжигания твердых отходов или автобанов) в радиусе не менее шести километров.
88. Ульи делаются из натуральных материалов, не несущих риска загрязнения окружающей среды или сельскохозяйственной продукции.
89. При извлечении меда не используются химические синтетические репелленты.
90. Используются только здоровые и не имеющие физических увечий пчелы.
91. Окуривание сводится к минимуму, используются естественные материалы.
92. При перебое с питанием, связанным с климатическими условиями, колонии подкармливаются с использованием меда и сахара, произведенными органическим методом. Производители письменно фиксируют данный факт.
93. В конце производственного сезона (периода сбора меда) в ульях оставляется обильный запас меда, достаточный для выживания колонии в период спячки.
94. При нахождений улей в зимний период в помещении, оставляют кормовой мед из расчета два с половиной килограмма в однокорпусных ульях, в многокорпусных – два килограмма. При нахождений улей в зимний период на открытом воздухе, оставляют кормовой мед из расчета: в однокорпусных ульях – три килограмма и в многокорпусных – два с половиной килограмма.
95. Во время сбора и переработки продуктов пчеловодства поддерживается температура не выше 40 оС.
96. Органическое производство в пчеловодстве осуществляется без использования химических синтезированных лекарственных средств.
97. Ветеринарные лекарственные средства используются при отсутствии эффекта от профилактических мер.
98. При использовании ветеринарных лекарств обработанные ульи изолируются и проходят конверсию.

99. Ветеринариялық дәрілерді пайдаланған жағдайда, конверсиялық мерзім алты айды құрайды.
8-параграф. Тамақ өнімдерін органикалық өңдеу
100. Тамақ өнімдерін органикалық өңдеу кезінде:
1) органикалық тамақ өнімдерінің органикалық материалдардан өндірілуі;
2) жемшөп және технологиялық қоспалардың болмауы;
3) өнімнің шынайы табиғатына қатысты жаңылысуға әкелетін заттар мен өңдеу әдістерінің алып тасталуы;
4) биологиялық, механикалық және физикалық әдістерді пайдалана отырып, тамақ өнімдерінің жұмсақ өңделуі сақталады.
101. Жемшөпті немесе тамақ өнімдерін өңдейтін кәсіпкерлік субъект:
1) өндіріс сатыларын сәйкестендіреді;
2) органикалық өнімнің рұқсат етілмеген заттармен немесе өнімдермен ластануы тәуекелін болдырмау мақсатында алдын алу шараларын қабылдайды;
3) тазарту рәсімдерін жүргізеді, олардың тиімділігін бақылайды және осындай жағдайлардың жүзеге асырылғанын белгілеп отырады.
102. Бір өндірістік кәсіпорында органикалық және бейорганикалық өнімді өңдеумен және (немесе) сақтаумен айналысатын кәсіпкерлік субъект:
1) органикалық өнімдермен операцияларды олардың бейорганикалық өнімдермен атқарылатын осындай операциялармен аражігін ажырата отырып, толық өндірістік цикл аяқталғанға дейін үздіксіз жүзеге асырады;
2) органикалық өнімдерді өндірістік операцияларға дейін және олардан кейін бейорганикалық өнімдерден бөлек ұстайды;
3) барлық операциялар мен өңделген мөлшерге уақытылы есеп алу жүргізеді;
4) бейорганикалық өнімдермен араласуын болдырмау үшін партияларды сәйкестендіруді қамтамасыз ету бойынша қажетті шаралар қабылдайды;
5) органикалық өнімдермен операцияларды өндірістік жабдық тиісінше тазартылғаннан кейін жүзеге асырады.
103. Органикалық өңделген тамақ өнімдерінің құрамына мынадай шарттар қолданылады:
1) өнім органикалық ауыл шаруашылығынан алынатын ингредиенттерден өндіріледі, бұл ретте оған қосылған су мен ас тұзы есепке алынбайды;
2) бейорганикалық ауыл шаруашылығы ингредиенттері осы Қағидалардың 104-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес оларға рұқсат берілген жағдайда пайдаланылады.
9-параграф. Өңдеу кезінде пайдаланылатын өнімдер мен заттарға
арналған өлшемшарттар
104. Тағамдық өнімге ерекше қоректік қасиеттер беру мақсатында қоспалар, технологиялық қоспалар, хош иістендіргіштер, су, тұз, микроорганизмдер мен ферменттер негізіндегі құрамдар, минералдар, микроэлементтер, витаминдер, сондай-ақ амин қышқылдарын және табиғи көздерден алынған басқа да тағамдық микроэлементтерді пайдалануға жол беріледі.
105. Осы Қағидалардың 104-тармағында көрсетілген заттар өңдеу кезінде тек механикалық, физикалық, биологиялық немесе ферменттік процестерге тартылады.

99. Срок конверсии при использовании ветеринарных лекарств составляет шесть месяцев.
Параграф 8. Органическая переработка продуктов питания
100. При органической переработке продуктов питания соблюдаются:
1) производство органических продуктов питания из органических материалов;
2) отсутствие кормовых и технологических добавок;
3) исключение веществ и способов обработки, которые вводят в заблуждение относительно истинной природы продукта;
4) щадящая обработка продуктов питания с использованием биологических, механических и физических методов.
101. Субъект предпринимательства, перерабатывающий корма или продукты питания:
1) идентифицирует этапы производства;
2) принимает предупредительные меры с целью избежать риска загрязнения органической продукции не разрешенными веществами или продуктами;
3) осуществляет процедуры очистки, контролирует их эффективность и фиксирует осуществление таких действий.
102. Субъект предпринимательства, занимающийся переработкой и (или) хранением органической и неорганической продукции на одном производственном предприятии:
1) осуществляет операции с органическими продуктами непрерывно до окончания полного производственного цикла, разграничив их с подобными операциями, выполняемыми с неорганическими продуктами;
2) содержит органические продукты до и после производственных операций отдельно от неорганических продуктов;
3) ведет своевременный учет всех операций и переработанного количества;
4) принимает необходимые меры по обеспечению идентификации партий во избежание смешения с неорганическими продуктами;
5) осуществляет операции с органическими продуктами только после надлежащей очистки производственного оборудования.
103. К составу органических переработанных продуктов питания применяются следующие условия:
1) продукция производится из ингредиентов органического сельскохозяйственного происхождения, при этом добавленные в нее вода и поваренная соль не учитываются;
2) не органические сельскохозяйственные ингредиенты используются в случае разрешения их согласно требованиям, указанным в пункте 104 настоящих Правил.
Параграф 9. Критерии для продуктов и веществ,
используемых при переработке
104. В целях придания пищевой продукции особых питательных свойств допускается использовать добавки, технологические добавки, ароматизаторы, воду, соль, составы на основе микроорганизмов и ферментов, минералы, микроэлементы, витамины, а также аминокислоты и другие пищевые микроэлементы, полученные из естественных источников.
105. Вещества, указанные в пункте 104 настоящих Правил, при переработке подвергаются только механическим, физическим, биологическим или ферментным процессам.

106. Өңдеу процесінде рұқсат етілген құралдар тізіміне сәйкес ауыл шаруашылығынан алынған органикалық заттарды өңдеу кезінде пайдалануға рұқсат етілген заттар мен өнімдер қолданылады.
3-тарау. Органикалық өнім айналымы
1-параграф. Таңбалау
107. Өндіруші өтпелі кезең процесінде органикалық өнімді "өтпелі органикалық өнім" ретінде өткізеді және таңбалайды.
108. Өндіруші органикалық өнімді өндіру мен органикалық өнімнің сәйкестігін растау рәсімінен өткеннен кейін органикалық өнімнің ұлттық сәйкестік белгісін қояды.
Органикалық өнімнің ұлттық сәйкестік белгісінің бейнесі, оған қойылатын техникалық талаптар мен оны басуға қойылатын талаптар ҚР СТ 3109-2017 "Органикалық өнімдер. Органикалық өнімдердің ұлттық сәйкестік белгісі. Техникалық талаптар және органикалық өнімдерді таңбалау тәртібі" Қазақстан Республикасының ұлттық стандартында белгіленеді.
Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда - ҚРАуыл шаруашылығы министрінің 19.03.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
109. Органикалық өнімнің ұлттық сәйкестік белгісін органикалық өнімді жарнамалауда пайдалануға жол беріледі.
110. Органикалық өнімді таңбалау мен оны жарнамалау кезінде мынадай көрсетілген белгілердің бірін пайдалануға жол беріледі: "органик", "органикалық", "organic", "organik", олардан туындайтын немесе қысқартылған нысандар, бөлек немесе өнім атауымен бірге.
111. Осы Қағидалардың 110-тармағында айтылған терминдер осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін өнімді таңбалау, жарнамалау үшін пайдаланылмайды.
112. Таңбалауда осы өнім құрамындағы шикізаттық ауыл шаруашылығы материалдары өндірілген орын туралы ақпарат көрсетіледі.
113. Осы Қағидалардың 110-тармағында сипатталған терминдер пайдаланылатын таңбалау кезінде:
1) Өндірушіге инспекция жүргізген ұйымның атауы;
2) органикалық өнімнің ұлттық сәйкестік белгісі көрсетіледі.
114. Нұсқаулар көрінетін жерде орналасып, оңай байқалады, нақты және өшірілмейді.
115. Ингредиенттер тізімі көрсетілген жағдайда, қандай ингредиент органикалық екені және ауыл шаруашылығынан алынатын ингрединтердің жалпы көлеміне пропорциядағы органикалық ингредиенттердің жалпы пайызы көрсетіледі.
116. Терминдер мен пайыздық көлем нұсқауы ингредиенттер тізіміндегі басқа да нұсқаулар үшін қолданылған қаріп түсін, өлшемі мен стилін пайдалана отырып орындалады.

106. В процессе переработки применяются вещества и продукты, разрешенные к использованию при переработке органических ингредиентов сельскохозяйственного происхождения, согласно списку разрешенных средств.
Глава 3. Оборот органической продукции
Параграф 1. Маркировка
107. Производитель в процессе переходного периода реализует и маркирует органическую продукцию как "переходная органическая продукция".
108. После прохождения процедуры подтверждения соответствия производства органической продукции и органической продукции Производитель наносит национальный знак соответствия органической продукции.
Изображение национального знака соответствия органической продукции, технические требования к нему и требования к его нанесению устанавливаются национальным стандартом Республики Казахстан СТ РК 3109-2017 "Продукция органическая. Национальный знак соответствия органической продукции. Технические требования и порядок маркирования органической продукции".
Сноска. Пункт 108 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 19.03.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
109. Допускается использование национального знака соответствия органической продукции в рекламировании органической продукции.
110. При маркировке органической продукции и ее рекламе допускается использование одного из следующих обозначений: "органик", "органический", "органическая", "органическое", "органические", "organic", "organik", производных от них или уменьшительных форм, отдельно или в сочетании с наименованием продукции.
111. Термины, упомянутые в пункте 110 настоящих Правил не используются для маркировки, рекламирования продукции, не соответствующей требованиям, установленным настоящими Правилами.
112. В маркировке указывается информация о месте, в котором были произведены сырьевые сельскохозяйственные материалы, из которых состоит продукт.
113. При маркировке, где используются термины, описанные в пункте 110 настоящих Правил, указываются:
1) наименование организации, которая проводила инспекцию Производителя;
2) национальный знак соответствия органической продукции.
114. Указания располагаются на видном месте, легко заметны, четкие и нестираемые.
115. При указании списка ингредиентов указывается, какой ингредиент органический и общий процент органических ингредиентов в пропорции к общему количеству ингредиентов сельскохозяйственного происхождения.
116. Термины и указание процентного количества, выполняются с использованием того же цвета, размера и стиля шрифта, которые применялись для других указаний в списке ингредиентов.

117. Органикалық өнімнің ұлттық сәйкестік белгісі осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін өнімді таңбалау мен жарнамалауда пайдаланылады.
118. Органикалық өнімді таңбалау "Тағамдық өнім: оның таңбалануы бөлігінде" Кеден одағының техникалық регламентін қабылдау туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 881 шешіміне (КО ТР 022/2011) сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Органикалық өнімді буып-түю және тасымалдау
119. Органикалық өнімді буып-түю Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 16 тамыздағы № 769 шешімімен бекітілген "Буып-түю қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 005/2011) Кеден одағының техникалық регламентінің (бұдан әрі – КО ТР 005/2011) талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Органикалық өнімді тасымалдау "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының және КО ТР 005/2011 талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.05.2024 № 145 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күнде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
120. Тасымалдау кезінде органикалық өнім басқа өнім түрлерінен оны оңай сәйкестендіруі қамтамасыз етілетіндей оқшауланады.
121. Жануарлар мен өсімдіктерден алынатын органикалық өнімді тасымалдау кезінде "Ветеринариялық құжаттарды беру қағидаларын және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 7-1/453 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11898 болып тіркелген) сәйкес рұқсат беру құжаттары онымен бірге жүреді.
122. Өндірушілер органикалық өнімнің ластануына әкеліп соқтыратын буып-түю материалын пайдаланбайды.
123. Органикалық өнім органикалық өнімге залал келтіретін заттармен байланыста болған, пайдаланылған қаптарға немесе контейнерге буып-түйілмейді.
124. Органикалық өнімді тасымалдауға арналған барлық көлік құралдарын пайдалануға Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-5 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22066 болып тіркелген) бекітілген "Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес жол беріледі.
Ескерту. 124-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.05.2023 № 196 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

117. Национальный знак соответствия органической продукции используется в маркировке и рекламировании продукции, соответствующей требованиям настоящих Правил.
118. Маркировка органической продукции осуществляется в соответствии с требованиями технического регламента Таможенного союза "Пищевая продукция в части ее маркировки" (ТР ТС 022/2011), утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 881.
Параграф 2. Упаковка и транспортировка органической продукции
119. Упаковка органической продукции осуществляется в соответствии с требованиями технического регламента Таможенного союза "О безопасности упаковки" (ТР ТС 005/2011), утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 16 августа 2011 года № 769 (далее – ТР ТС 005/2011).
Транспортировка органической продукции осуществляется в соответствии с требованиями статьи 18 Закона Республики Казахстан "О безопасности пищевой продукции" и ТР ТС 005/2011.
Сноска. Пункт 119 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.05.2024 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
120. При транспортировке органическая продукция отделяется от других видов продукции таким образом, чтобы обеспечивалась ее легкая идентификация.
121. Органическая продукция животного и растительного происхождения при транспортировке сопровождается разрешительными документами в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 7-1/453 "Об утверждении Правил выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11898).
122. Производители не используют упаковочный материал, который приводит к загрязнению органической продукции.
123. Органическую продукцию не упаковывают в использованные мешки или контейнеры, которые были в контакте с веществами, наносящими ущерб органической продукции.
124. Эксплуатация всех транспортных средств для перевозки органической продукции допускается в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2021 года № ҚР ДСМ-5 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22066).
Сноска. Пункт 124 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.05.2023 № 196 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-параграф. Органикалық өнімді сақтау, жою және кәдеге жарату
125. Органикалық өнімді сақтау алдында органикалық өнім өндіру кезінде қолданылатын рұқсат етілген құралдар тізіміне сәйкес заттармен үй-жайларды тазарту жөніндегі іс-шаралар жүргізіледі. Өндірушілер осындай операцияларды есепке алуды жүргізеді.
126. Органикалық өнім өзге ауыл шаруашылығы өнімінен және (немесе) тамақ өнімдерінен бөлек сақталады.

Параграф 3. Хранение, уничтожение и утилизация
органической продукции
125. Перед хранением органической продукции проводятся мероприятия по очистке помещений веществами, согласно списка разрешенных средств, применяемых при производстве органической продукции. Производители ведут учет таких операций.
126. Органическая продукция хранится отдельно от иной сельскохозяйственной продукции и (или) продуктов питания.

бір ұрғашы дараққа 2,5
1,9
бір еркек дараққа 6.
Серуендету пайдаланылғанда – 10
8,0
Органикалық өнім өндіру
мен оның айналымы
қағидаларына 2-қосымша
Құстарды күтіп-бағу алаңының рұқсат етілген ең төменгі
нормативтері
Жабық қора-жайдағы алаң
Ашық ауадағы алаң (бір басқа шаршы метр алаң)
Бір шаршы метрге құс саны
Бір құсқа орын, сантиметр
ұя
Жұмыртқалайтын тауық
6
18
1 ұяға 7 жұмыртқалайтын тауық немесе жалпы ұя жағдайында – 1 құсқа 120 шаршы сантиметр
4, егер жылына 1 гектарға 170 килограмм азот шегі асып кетпеген жағдайда
Үй құсын бордақылау (тұрақты қора-жайда)
10 егер ең жоғарғы жалпы салмағы 21 килограмм болған жағдайда
20 (тек мысыр тауығы үшін)
Жылына 1 гектарға 170 килограмм азот шегі асып кетпеген жағдайда 4 бройлер мен мысыр тауығы, 4,5 үйрек, 10 күркетауық, 15 қаз
Үй құсын бордақылау (жылжымалы қора-жайда)
16 егер құсқа арналған жылжымалы қора-жайда ең жоғарғы тірідей жалпы салмағы 30 килограмм болған жағдайда
2,5 егер жылына 1 гектарға 170 килограмм азот шегі асып кетпеген жағдайда
Органикалық өнім өндіру
мен оның айналымы
қағидаларына 3-қосымша
Өсірілетін ортаға балықтарды орналастырудың ең жоғары тығыздығы
Шарбақтарда:
сүйрік – бір текше метрге 25 килограмм;
бекіре – бір текше метрге 10 килограмм;
қортпа – бір текше метрге 44 килограмм;
бақтақ – бір текше метрге 25 килограмм;
бассейндерде:
сүйрік – бір текше метрге 10 килограмм;
бекіре – бір текше метрге 22,8 килограмм;
қортпа – бір текше метрге 50 килограмм;
бақтақ – бір текше метрге 35 килограмм;
жайын – бір шаршы метрге 200 килограмм;
сумен жабдықтаудың тұйық циклді қондырғыларында:
бекіре – бір шаршы метрге 20 килограмм;
жайын – бір шаршы метрге 200 килограмм;
бақтақ – бір текше метрге 50 килограмм;
бейімделген көлдер мен тоғандардағы балықтар үшін:
ақсақа балықтар (пайда балық, көкшұбар балық, ақсақа, шыр, ақ балық) – бір гектарға 400 килограмм;
өсімдік қоректілер (ақ амур, қара амур, ақ және сұр дөңмаңдай), тұқы (сазан), көксерке, шортан, кәдімгі жайын) – түрлер бойынша жиынтық бір гектарға 3000 килограмнан көп емес;
бекіре тұқымдастар (орыс бекіресі, сібір бекіресі, шоқыр) – түрлер бойынша жиынтық бір гектарға 1070 килограмнан көп емес;
канал жайыны – бір гектарға 3000 килограмм.

2,5 на женскую особь
1,9
6 на мужскую особь. При использовании выгула – 10
8,0
Приложение 2
к Правилам производства и
оборота органической продукции
Минимальные допустимые нормативы площади содержания птиц
Площадь в закрытом помещении
Площадь на открытом воздухе (квадратных метра площади, на одну голову)
Количество птиц на один квадратный метр
насест на одну птицу, сантиметр
Гнездо
Курицы-несушки
6
18
7 куриц-несушек на гнездо или, в случае общего гнезда – 120 квадратных сантиметра на птицу
4, при условии, что в год азота на гектар не превышен 170 килограммов
Откармливание домашней птицы (в постоянном помещении)
10 при максимуме 21 килограмм общего живого веса
20 (только для цесарок)
4 бройлера и цесарки, 4,5 утки, 10 индеек, 15 гусей; при условии, что для всех видов предел в 170 килограмм азота на гектар в год не превышен
Откармливание домашней птицы (в мобильном помещении)
16 в мобильном помещении для птицы с максимумом в 30 килограмм общего живого веса
2,5 при условии, что предел в 170 килограмм азота на гектар в год не превышен
Приложение 3
к Правилам производства и
оборота органической продукции
Максимальная плотность посадки рыб в выращиваемую среду
В садках:
стерлядь – 25 килограмм на кубический метр;
осетр – 10 килограмм на кубический метр;
белуга – 44 килограмм на кубический метр;
форель – 25 килограмм на кубический метр;
в бассейнах:
стерлядь – 10 килограмм на кубический метр;
осетр – 22,8 килограмм на кубический метр;
белуга – 50 килограмм на кубический метр;
форель – 35 килограмм на кубический метр;
сом – 200 килограмм на квадратный метр;
в установках с замкнутым циклом водоснабжения:
осетр – 20 килограмм на квадратный метр;
сом – 200 килограмм на квадратный метр;
форель – 50 килограмм на кубический метр;
для рыб в приспособленных озерах и прудах:
сиговые (пелядь, рипус, сиг, чир, нельма) – 400 килограмм на один гектар;
растительноядные (белый амур, черный амур, белый и пестрый толстолобик), карп (сазан), судак, щука, обыкновенный сом) – суммарно по видам не более 3000 килограмм на один гектар;
осетровые (русский осетр, сибирский осетр, севрюга) – суммарно по видам не более 1070 килограмм на один гектар;
канальный сом – 3000 килограмм на гектар.