"Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 6 маусымдағы № 239 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 8 шілдеде № 13896 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 62 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Республикалық құқықтық ақпарат орталығына Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Қ. Бишімбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 6 маусымдағы
№ 239 бұйрығымен
бекiтiлген
"Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары

Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к осуществлению производственного контроля"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 июня 2016 года № 239. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июля 2016 года № 13896. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 62.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к осуществлению производственного контроля".
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
К. Бишимбаев
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 июня 2016 года № 239
Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к
осуществлению производственного контроля"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексін (бұдан әрі – Кодекс) іске асыру мақсатында әзірленді, Санитариялық қағидалар, гигиеналық нормативтер, техникалық регламенттер талаптарының сақталуын өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібін айқындайды және ведомстволық тиесілігіне және меншік нысанына қарамастан, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын өнімдерді өндіру, қолдану, сақтау, тасымалдау, өткізу, жинау, кәдеге жарату және (немесе) жою бойынша қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға арналған.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау объектілері – эпидемиялық маңызы бар объектілер, жеке және заңды тұлғалар, ғимараттар, құрылыстар, өнім, жабдық, көлік құралдары, топырақ, су, ауа, тамақ өнімдері және қызметі, пайдаланылуы, тұтынылуы, қолданылуы мен іске қосылуы адамның денсаулық жағдайы мен қоршаған ортаға зиян келтіруі мүмкін өзге де объектілер;
2) өндірістік бақылау – өндірілетін өнімнің, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің адам және оның тіршілік ететін ортасы үшін қауіпсіздігін және (немесе) зиянсыздығын қамтамасыз етуге бағытталған, дара кәсіпкер немесе заңды тұлға орындайтын іс-шаралар, оның ішінде зертханалық зерттеулер мен сынақтар кешені.
3. Дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар өздері жүзеге асыратын қызметіне сәйкес Кодекстің 90-бабының 4-тармағына сәйкес осы Санитариялық қағидаларда көзделген талаптарға сай өндірістік бақылауды жүзеге асыруға міндетті.
4. Дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар өндірістік бақылаудың тиімді жүйесін әзірлейді, құжаттамалық ресімдейді, енгізеді және жұмыс жағдайында ұстайды.
Өндірістік бақылауды қамтамасыз ету дара кәсіпкерге және заңды тұлғаның басшысына жүктеледі.
Жүзеге асырылатын өндірістік бақылаудың уақтылығын, толықтығын және дәйектілігін қатамасыз ету дара кәсіпкердің және заңды тұлға басшысының бұйрығымен тағайындалатын лауазымды тұлғаларға жүктеледі.
5. Өндірістік бақылаудың мақсаты объектіде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық нормалау жүйесі құжаттарында (бұдан әрі – нормалау құжаттары) белгіленген талаптардың сақталуына өзін-өзі бақылауды ұйымдастыру және жүргізу жолымен өнімнің, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің адам үшін қауіпсіздігін және (немесе) зиянсыздығын қамтамасыз ету болып табылады.

Глава 1. Общие положения
1. Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к осуществлению производственного контроля" (далее – Санитарные правила) разработаны в целях реализации Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), определяют порядок организации и проведения производственного контроля за соблюдением требований Санитарных правил, гигиенических нормативов, технических регламентов и предназначены для индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, осуществляющих деятельность по производству, применению, хранению, транспортировке, реализации, сбору, утилизации и (или) уничтожению продукции, подлежащей государственному санитарно-эпидемиологическому надзору.
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и понятия:
1) объекты государственного санитарно-эпидемиологического контроля и надзора – эпидемически значимые объекты, физические и юридические лица, здания, сооружения, продукция, оборудование, транспортные средства, почва, вода, воздух, продукты питания и иные объекты, деятельность, использование, употребление, применение и эксплуатация которых могут нанести вред состоянию здоровья человека и окружающей среде;
2) производственный контроль – комплекс мероприятий, в том числе лабораторных исследований и испытаний производимой продукции, работ и услуг, выполняемых индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, направленных на обеспечение безопасности и (или) безвредности для человека и среды обитания.
3. Индивидуальные предприниматели и юридические лица в соответствии с осуществляемой ими деятельностью согласно пункту 4 статьи 90 Кодекса обязаны осуществлять производственный контроль в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Санитарными правилами.
4. Индивидуальные предприниматели и юридические лица разрабатывают, документально оформляют, внедряют и поддерживают в рабочем состоянии эффективную систему производственного контроля.
Обеспечение производственного контроля возлагается на индивидуального предпринимателя и руководителя юридического лица.
Обеспечение своевременности, полноты и достоверности осуществляемого производственного контроля возлагается на должностных лиц, назначаемых приказом индивидуального предпринимателя и руководителя юридического лица.
5. Целью производственного контроля является обеспечение безопасности и (или) безвредности для человека продукции, работ и услуг, путем организации и проведения на объекте самоконтроля за соблюдением требований, установленных в документах государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования (далее – документы нормирования).

6. Өндірістік бақылау объектілері тізбелері "Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын өнімдер мен эпидемиялық маңызы бар объектілердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 414 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11658 болып тіркелген) бекітілген өнім және эпидемиялық маңызы бар объектілер болып табылады.
2-тарау. Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
7. Өндірістік бақылауды жүзеге асыру бойынша іс-шараларды ұйымдастыруды дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар жүргізеді.
8. Өндірістік бақылау мыналарды қамтиды:
1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда:
өндірістің адамға және оның денсаулығына әсер етуін бағалау мақсатында жұмыс орындарында, өнеркәсіптік алаң аумағында;
халықтың денсаулығына тәуекелді және белгіленген санитариялық-қорғаныш аймағының (бұдан әрі – СҚА) санитариялық қағидалар мен гигиеналық нормативтердің талаптарына сәйкестігін бағалау үшін экологиялық өндірістік бақылау бағдарламасы бойынша орындалған СҚА шекарасындағы атмосфералық ауаны;
шикізатты, жартылай фабрикаттарды, қаптамалау материалдарын, тамақ өнімдерімен және сумен жанасатын бұйымдарды, тарату желісіне, тарату желісінен, резервуарлардан түсу алдында сумен жабдықтау көзінен алынатын ауыз судың қауіпсіздігін, дайын өнімді және оларды өндіру, сақтау, тасымалдау, өткізу, жинау, кәдеге жарату, жоюдың технологиялық процесі барысында гигиеналық талаптардың сақталуын, сондай-ақ бақылаудың қажетті дәйектілігін және толықтығын қамтамасыз ететін өлшеу құралдарын бақылауды жүзеге асыру (ұйымдастыру);
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 128 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10634 болып тіркелген) бекітілген Міндетті медициналық қарап тексеруді өткізу қағидаларына сәйкес медициналық қарап тексеруден және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 24 маусымдағы № 449 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11714 болып тіркелген) Халықтың декреттелген тобындағы адамдарды гигиеналық оқыту қағидаларына және Халықтың декреттелген тобындағы адамдарды гигиеналық оқыту бағдарламаларына сәйкес гигиеналық оқытудан өтудің уақтылығын және толықтығын бақылау, сондай-ақ жеке медициналық кітапшаларды есепке алу;

6. Объектами производственного контроля являются продукция и эпидемически значимые объекты, перечни которых утверждены приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 414 "Об утверждении перечня продукции и эпидемически значимых объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11658).
Глава 2. Порядок организации и проведения
производственного контроля
7. Организация мероприятий по осуществлению производственного контроля проводится индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами.
8. Производственный контроль включает в себя:
1) разработку программы производственного контроля;
2) осуществление (организацию) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования:
на рабочих местах, на территории промплощадки, с целью оценки влияния производства на человека и его здоровье;
за атмосферным воздухом на границе санитарно-защитной зоны, выполненных по программе экологического производственного контроля, для оценки риска здоровью населения и соответствия установленной санитарно-защитной зоны (далее – СЗЗ) требованиям санитарных правил и гигиенических нормативов;
сырья, полуфабрикатов, упаковочных материалов, изделий, контактирующих с пищевой продукцией и водой, контроль безопасности питьевой воды из источника водоснабжения перед поступлением в распределительную сеть, из распределительной сети, из резервуаров, готовой продукции и соблюдением гигиенических требований в ходе технологического процесса их производства, хранения, транспортировки, реализации, сбора, утилизации, уничтожения, а также за средствами измерения, обеспечивающими необходимые достоверность и полноту контроля;
3) контроль за своевременностью и полнотой прохождения медицинских осмотров в соответствии с Правилами проведения обязательных медицинских осмотров, утвержденными приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 128 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10634) и гигиенического обучения в соответствии с Правилами гигиенического обучения лиц декретированной группы населения и Программами гигиенического обучения лиц декретированной группы населения, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 июня 2015 года № 449 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11714), а также учет личных медицинских книжек;

4) өнімнің (оның ішінде келіп түсетін шикізаттың, қаптамалау материалдарының, тамақ өнімдерімен жанасатын бұйымдардың) қауіпсіздігі мен сәйкестігін растайтын құжаттардың бар болуын, құжаттардың (мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің, сәйкестік туралы декларациялардың, сертификаттардың, ветеринариялық құжаттардың), сондай-ақ рұқсат беру құжаттарының (санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды немесе қызметтің басталуы туралы хабарламаның қабылданғаны туралы талон) қолданылу мерзімдерін бақылау;
5) тәуекел факторларын бағалау, анықталған қауіп-қатерді, өндірістік және қоршаған орта факторларының қауіпсіздігі және (немесе) зиянсыздығы өлшемшарттарын талдау және қауіп-қатерді басқаруды қамтамасыз ету үшін бақылаудың сыни нүктелерін айқындай отырып, процестердің (пайдалану, жинау, тасымалдау, сақтау, залалсыздандыру, кәдеге жарату, қайта өңдеу, көму), жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің қауіпсіздігін бақылау әдістерін айқындау;
6) өндірістік бақылауды жүзеге асыруға байланысты құжаттаманы есепке алу және есептілігін жүргізу. Құжаттарды сақтау мерзімдері – кемінде үш жыл;
7) халықты, жергілікті атқарушы органдарды, Қазақстан Республикасының мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарын авариялық жағдайлар, өндірістің тоқтауы, технологиялық процестердің бұзылулары, объектінің қызметіне байланысты, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына қатер төндіретін жаппай (3 және одан көп жағдайлар) инфекциялық және паразиттік, кәсіптік аурулар мен уланулардың пайда болу жағдайлары туралы хабардар ету схемасын әзірлеу;
8) өндірістік бақылау бағдарламасында көзделген іс-шаралардың орындалуын, технологиялық процестер барысында гигиеналық талаптардың сақталуын, микробиологиялық, химиялық, токсикологиялық, вирусологиялық, радиологиялық, биологиялық қауіп-қатерлер мен бөтен қосылыстарды жою мен азайтудың уақтылығын бақылау. Бақылау барысында іс-шараларды түзету және анықталған бұзушылықтарды жоюға бағытталған шараларды іске асыру жүргізіледі.
9. Өндірістік бақылау бағдарламасы объектіде бар қауіп-қатерлерді (тәуекел факторларын) есепке ала отырып әзірленеді.
Өнімнің қауіпсіздігіне барлық азық-түлік тізбегі бойынша әсер ететін қауіпті факторларды жүйелі түрде сәйкестендіруге, бағалауға және басқаруға негізделген және "Халықаралық техникалық нормалар мен қағидалар. Тамақ өнімдері гигиенасының жалпы қағидаттары. (CAC/Rcp 1-1969, rev.4 (2003). Қосымша. Қауіпті факторларды және бақылаудың сыни нүктелерін талдау жүйесі (ХАССП) және оны қолдану жөніндегі әдістемелік нұсқаулық" атты Алиментариус Кодексі Комиссиясының құжатымен белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін ХАССП жүйесін енгізген тамақ өнімдерін өндіру объектілерінде өндірістік бақылаудың қосымша бағдарламасын енгізу қажет етілмейді.

4) контроль за наличием документов, подтверждающих безопасность и соответствие продукции (в том числе поступающего сырья, упаковочных материалов, изделий, контактирующих с пищевой продукцией), за сроками действия документов (свидетельств о государственной регистрации, деклараций о соответствии, сертификатов, ветеринарных документов), а также разрешительных документов (санитарно-эпидемиологическое заключение или талон о приеме уведомления о начале деятельности);
5) оценку факторов риска, анализ выявленных опасностей, критериев безопасности и (или) безвредности факторов производственной и окружающей среды и определение методов контроля безопасности процессов (использования, сбора, транспортировки, хранения, обезвреживания, утилизации, переработки, захоронения), работ, услуг, с определением критических точек контроля для обеспечения управления опасностями;
6) ведение учета и отчетности документации, связанной с осуществлением производственного контроля. Сроки хранения документов – не менее трех лет;
7) разработку схемы информирования населения, местных исполнительных органов, органов государственной санитарно-эпидемиологической службы Республики Казахстан об аварийных ситуациях, остановках производства, о нарушениях технологических процессов, случаях возникновения связанных с деятельностью объекта массовых (3 и более случаев) инфекционных и паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений, создающих угрозу санитарно-эпидемиологическому благополучию населения;
8) контроль за выполнением предусмотренных программой производственного контроля мероприятий, соблюдением гигиенических требований в ходе технологических процессов, своевременностью устранения и минимизации микробиологических, химических, токсикологических, вирусологических, радиологических, биологических опасностей и посторонних включений. В ходе контроля проводится корректировка мероприятий и реализация мер, направленных на устранение выявленных нарушений.
9. Программа производственного контроля разрабатывается с учетом имеющихся на объекте опасностей (факторов риска).
На объектах производства пищевой продукции, внедривших систему ХАССП, основанную на систематической идентификации, оценке и управлении опасными факторами, влияющими на безопасность продукции по всей продовольственной цепочке и соответствующую критериям, установленным документом Комиссии Кодекс Алиментариус "Международные технические нормы и правила. Общие принципы гигиены пищевой продукции. (CAC/Rcp 1-1969, rev.4 (2003). Приложение. Система анализа опасных факторов и критических контрольных точек (ХАССП) и методические указания по ее применению", внедрение дополнительной программы производственного контроля не требуется.

10. Өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеуді дара кәсіпкер, заңды тұлға өз бетінше немесе санитариялық-эпидемиологиялық аудитті жүргізу бойынша қызметті жүзеге асыратын адамдарды тарта отырып жүзеге асырады.
11. Әзірленген өндірістік бақылау бағдарламасы қызмет түрі өзгерген, технологиялық процеске, тамақ өнімінің рецептурасына өзгерістер енгізілген, санитариялық-эпидемиологиялық жағдайдың тұрақтылығына әсер ететін және (немесе) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына қатер төндіретін басқа да өзгерістер кезінде қайта қаралады.
12. Аспаптық және зертханалық зерттеулерді дара кәсіпкер, заңды тұлға өндірістік зертхана базасында не Кодекстің 21-1-бабының 2-тармағына сәйкес берілген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге және гигиеналық нормативтерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар зертхананы (сынақ орталықтарын) тарта отырып жүзеге асырады.
Өндірістік бақылауды жүргізу үшін сынама алуды және жеткізуді зертхананың (сынақ орталығының) маманы не объектінің оқытылған персоналы жүзеге асырады.
3-тарау. Өндірістік бақылау бағдарламасына қойылатын талаптар
13. Өндірістік бақылау бағдарламасы еркін нысанда жасалады және мынаны қамтиды:
1) мыналардың тізбелерін айқындау:
жүзеге асырылатын қызметіне сәйкес нормалау құжаттарының және нормативтік техникалық құжаттардың (мемлекеттік стандарттар, тіршілік ету ортасы факторларын бақылау әдістемелері мен әдістері) тізбесін. Осы тізбе "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өзектілендіріледі;
дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бекітетін кәсіпорында (объектіде) өндірістік бақылаудың жүргізілуін бақылау бойынша функциялар жүктелген лауазымды тұлғалар (жұмыскерлер) тізбесін;
медициналық қарап тексеруге, гигиеналық даярлыққа және аттестаттауға жататын жұмыскерлер лауазымдарының тізбесін;
дара кәсіпкер және заңды тұлға жүзеге асыратын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің, шығарылатын өнімдердің, сондай-ақ адам үшін әлеуетті қауіп-қатер төндіретін және өндірістік бақылауға жататын қызмет түрлерінің тізбесін, оның ішінде "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсат құжаттарының болуы көзделген қызмет түрлерінің тізбесін;
өндірістік бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті нормалау құжаттарында белгіленген есепке алу және есептілік нысандарының тізбесін;
химиялық заттардың, биологиялық, физикалық және өзге де қауіпті факторлардың, адам мен оның тіршілік ету ортасы үшін әлеуетті қауіп-қатер төндіретін өндірістік бақылау объектілерінің тізбесін;
зертханалық зерттеу жүргізу үшін сынамалар (өлшеулер) алу жүзеге асырылатын бақылау нүктелерін және сынама алу (зертханалық зерттеулер және сынақтар жүргізу) мерзімділігін көрсете отырып, оларға қатысты зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді ұйымдастыру қажет бақылау нүктелерінің (бақылаудың сыни нүктелерінің) тізбесін. Химиялық заттардың, биологиялық, физикалық және өзге де қауіпті факторлардың тізбесін, сынама алу жүзеге асырылатын бақылау нүктелерін таңдауды, аспаптық және (немесе) зертханалық зерттеулер, санитариялық өңдеу, дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық іс-шаралар көлемін және мерзімділігін жауапты адамдар (технолог, инженер және т.б.) объектінің сипаттамасын, зиянды өндірістік факторлардың (өнеркәсіптік объектілер үшін) бар болуын, олардың адам денсаулығына және оның тіршілік ететін ортасына әсер ету дәрежесін, өндіру, айналымы, қаптамалау, таңбалау, кәдеге жарату және жою сатыларында қауіп-қатердің бар болуын есепке ала отырып, осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес зертханалық-аспаптық өлшеулердің ұсынылатын көлемдеріне, өлшемшарттарына және мерзімділігіне сәйкес айқындайды;

10. Разработка программы производственного контроля осуществляется индивидуальным предпринимателем, юридическим лицом самостоятельно или с привлечением лиц, осуществляющих деятельность по проведению санитарно-эпидемиологического аудита.
11. Разработанная программа производственного контроля пересматривается при изменении вида деятельности, внесении изменений в технологический процесс, рецептуру пищевого продукта, других изменениях, влияющих на стабильность санитарно-эпидемиологической ситуации и (или) создающих угрозу санитарно-эпидемиологическому благополучию населения.
12. Инструментальные и лабораторные исследования осуществляются индивидуальным предпринимателем, юридическим лицом на базе производственных лабораторий либо с привлечением лабораторий (испытательных центров), имеющих санитарно-эпидемиологическое заключение о соответствии их нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим нормативам, выданных в соответствии с пунктом 2 статьи 21-1 Кодекса.
Отбор и доставка проб для проведения производственного контроля осуществляется специалистом лаборатории (испытательного центра) либо обученным персоналом объекта.
Глава 3. Требования к программе производственного контроля
13. Программа производственного контроля составляется в произвольной форме и включает следующее:
1) определение перечней:
документов нормирования и нормативных технических документов (государственные стандарты, методики и методы контроля факторов среды обитания) в соответствии с осуществляемой деятельностью. Данный перечень актуализируется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании";
должностных лиц (работников), на которых возложены функции по контролю за проведением производственного контроля на предприятии (объекте), утверждаемый индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами;
должностей работников, подлежащих медицинским осмотрам, гигиенической подготовке и аттестации;
осуществляемых индивидуальным предпринимателем и юридическим лицом работ и услуг, выпускаемой продукции, а также видов деятельности, представляющих потенциальную опасность для человека и подлежащих производственному контролю, в том числе перечень видов деятельности, на которые предусмотрены наличие разрешительных документов в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях";
форм учета и отчетности, установленной документами нормирования, необходимых для осуществления производственного контроля;
химических веществ, биологических, физических и иных опасных факторов, объектов производственного контроля, представляющих потенциальную опасность для человека и среды его обитания;
контрольных точек (критические точки контроля), в отношении которых необходима организация лабораторных исследований и замеров, с указанием контрольных точек, в которых осуществляется отбор проб (замеры) для проведения лабораторных исследований, и периодичности отбора проб (проведения лабораторных исследований и испытаний). Перечень химических веществ, биологических, физических и иных опасных факторов, выбор контрольных точек, в которых осуществляются отбор проб, объем и периодичность инструментальных и (или) лабораторных исследований, санитарной обработки, дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных мероприятий определяются ответственными лицами (технолог, инженер и другие), с учетом характеристики объекта, наличия вредных производственных факторов (для объектов промышленности), степени их влияния на здоровье человека и среду его обитания, наличия потенциальных опасностей на стадиях производства, оборота, упаковки, маркировки, утилизации и уничтожения, в соответствии с рекомендуемыми объемами, критериями и периодичностью лабораторно-инструментальных замеров согласно приложения 1 к настоящим Санитарным правилам;

2) осы Қағидалардың 5-тарауына сәйкес халықты, жергілікті атқарушы органдарды, Қазақстан Республикасының мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарын авариялық жағдайлар, өндірістің тоқтауы, технологиялық процестердің бұзылулары, объектінің қызметіне байланысты халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына қатер төндіретін жаппай (3 және одан көп жағдайлар) инфекциялық және паразиттік, кәсіптік аурулар мен уланулардың пайда болу жағдайлары туралы хабардар ету схемалары.
14. Өндірістік бақылау бағдарламасы нормалау құжаттары талаптарының сақталуын тиімді бақылауды жүзеге асыру үшін жүргізу қажет өзге де іс-шараларды қамтиды.
4-тарау. Қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыру кезіндегі өндірістік бақылаудың ерекшеліктері
15. Өндірістік бақылау зертханалық зерттеулерді, сынақтарды қолдана отырып объектілердің мынадай санаттарында жүзеге асырылады:
1) өнеркәсіптік және радиациялық гигиена объектілері (өндірістік объектілер) – жұмыс орындары, өндірістік үй-жайлар және алаңдар (аумақ), СҚА шекарасы, санитариялық қорғау аймақтары, өнімді дайындауға арналған шикізат, өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімдердің жаңа түрлері, жаңа технологиялық процестер, көлік, технологиялық жабдық, өндіріс және тұтыну қалдықтары (қалдықтарды жинау, пайдалану, залалсыздандыру, тасымалдау, сақтау, қайта өңдеу және көму), құрылыста, көлікте пайдалануға арналған полимерлік, синтетикалық өзге де материалдар, иондаушы, оның ішінде генерациялаушы сәулелеу көзі болып табылатын өнім, бұйымдар, сондай-ақ құрамында радиоактивті заттар бар бұйымдар мен тауарлар, радиоактивті заттардың болуы гигиеналық нормативтермен регламенттелетін құрылыс шикізаты және материалдары. Өндірістік бақылау өндірістік ортаның әлеуетті қауіпті факторларын зертханалық зерттеулерді және сынақтарды қамтиды (физикалық факторлар: температура, ылғалдылық, ауа қозғалысының жылдамдығы, жылу сәулесі; иондамайтын электр магниттік өрістер (бұдан әрі – ЭМӨ) және сәулелеу (электр статикалық өріс); тұрақты магниттік өріс (оның ішінде гипогеомагниттік); өнеркәсіптік жиіліктегі электр және магниттік өріс (50 Гц); дербес компьютерлер тудыратын кең жолақты ЭМӨ; радиожиілікті ауқымның электр магниттік сәулесі; кең жолақты электр магниттік импульстер; оптикалық ауқымдағы электр магниттік сәулелер (оның ішінде лазерлі және ультракүлгін); иондаушы сәулелер; өндірістік шуыл, ультрадыбыс, инфрадыбыс; діріл (жергілікті, жалпы); фиброгенді әсері басым аэрозольдар (шаңдар); табиғи жарықтандыру (болмауы немесе жеткіліксіздігі), жасанды жарықтандыру (жеткіліксіз жарықтандыру, жарықтандырудың пульс беруі, шамадан тыс жарықтық, жарықтың таралуының жоғары біркелкі еместігі, тура және көзді қарықтыратын шағылысқан жарқыл); ауаның электрлі зарядталған бөлшектері (аэроиондар); фиброгенді әсері басым аэрозольдар; химиялық факторлар: химиялық синтезбен алынатын және (немесе) бақылау үшін химиялық талдау әдістері пайдаланылатын қоспалар, жіті бағытталған әсер ету тетігі бар зиянды заттар, қауіптілігі 1 – 4 сыныпты зиянды заттар). Өндіріс және тұтыну қалдықтарының түзілуіне байланысты қызметті жүзеге асырған кезінде қоршаған ортаның ластану деңгейін бағалай отырып, өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауды, пайдалануды, залалсыздандыруды, тасымалдауды, сақтауды, қайта өңдеуді және көмуді зертханалық бақылауды қоса алғанда, бақылауды көздеу керек.

2) схемы оповещения населения, местных исполнительных органов, органов государственной санитарно-эпидемиологической службы Республики Казахстан об аварийных ситуациях, остановках производства, о нарушениях технологических процессов, случаях возникновения связанных с деятельностью объекта массовых (3 и более случаев) инфекционных и паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений, создающих угрозу санитарно-эпидемиологическому благополучию населения в соответствии с главой 5 настоящих Правил.
14. Программа производственного контроля включает и иные мероприятия, проведение которых необходимо для осуществления эффективного контроля за соблюдением требований документов нормирования.
Глава 4. Особенности производственного контроля при
осуществлении отдельных видов деятельности
15. Производственный контроль осуществляется с применением лабораторных исследований, испытаний на следующих категориях объектов:
1) объекты промышленной и радиационной гигиены (производственные объекты) – рабочие места, производственные помещения и площадки (территория), граница СЗЗ, зоны санитарной охраны, сырье для изготовления продукции, новые виды продукции производственно-технического назначения, новые технологические процессы, транспорт, технологическое оборудование, отходы производства и потребления (сбор, использование, обезвреживание, транспортировка, хранение, переработка и захоронение отходов), полимерные, синтетические иные материалы, предназначенные для применения в строительстве, на транспорте, продукция, изделия, являющиеся источником ионизирующего излучения, в том числе генерирующего, а также изделия и товары, содержащие радиоактивные вещества, строительное сырье и материалы, в которых гигиеническими нормативами регламентируется содержание радиоактивных веществ. Производственный контроль включает лабораторные исследования и испытания потенциально опасных факторов производственной среды (физические факторы: температура, влажность, скорость движения воздуха, тепловое излучение; неионизирующие электромагнитные поля (далее – ЭМП) и излучения (электростатическое поле); постоянное магнитное поле (в том числе гипогеомагнитное); электрические и магнитные поля промышленной частоты (50 Гц); широкополосные ЭМП, создаваемые персональными компьютерами; электромагнитные излучения радиочастотного диапазона; широкополосные электромагнитные импульсы; электромагнитные излучения оптического диапазона (в том числе лазерное и ультрафиолетовое); ионизирующие излучения; производственный шум, ультразвук, инфразвук; вибрация (локальная, общая); аэрозоли (пыли) преимущественно фиброгенного действия; естественное освещение (отсутствие или недостаточность), искусственное освещение (недостаточная освещенность, пульсация освещенности, избыточная яркость, высокая неравномерность распределения яркости, прямая и отраженная слепящая блесткость); электрически заряженные частицы воздуха (аэроионы); аэрозоли преимущественно фиброгенного действия; химические факторы: смеси, получаемые химическим синтезом и/или для контроля которых используют методы химического анализа, вредные вещества с остронаправленным механизмом действия, вредные вещества 1 – 4 классов опасности). При осуществлении деятельности, связанной с образованием отходов производства и потребления, следует предусматривать контроль, включая лабораторный, за сбором, использованием, обезвреживанием, транспортировкой, хранением, переработкой и захоронением отходов производства и потребления с оценкой уровня загрязнения окружающей среды.

Өндірістік объектілерде жүргізілетін өндірістік бақылау нәтижелері туралы ақпарат тиісті аумақтағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне жарты жылда 1 рет кейінгі айдың 5-күніне осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады;
2) тамақ өнімдерін өндіру және айналымы объектілері: зертханалық бақылауды дайындаушы кәсіпорын салалық нұсқаулықтарға және басқа да нормативтік құжаттарға сәйкес дайындаушы кәсіпорын белгілеген сыни бақылау нүктелерін: өндірістің технологиялық кезеңдерінде айқындауды ескере отырып белгілейді. Өндірілетін өнімнің түріне байланысты шикізаттың, жартылай фабрикаттардың, қосалқы материалдардың, дайын өнімнің, радиациялық, химиялық, микробиологиялық, токсикологиялық, паразитологиялық қауіпсіздік көрсеткіштеріне судың сапасы мен қауіпсіздігі; технологиялық процестердің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы және өндірістік үй-жайларды, жабдықтар мен мүкәммалды дезинфекциялау, дератизациялау, дезинсекциялау сапасы; өндірістің санитариялық-гигиеналық режимдерінің және жұмыс істеушілердің еңбек жағдайларының сақталуы бақыланады.
Сауда объектілерінде өнімді сақтау шарттарын және бақылау-өлшеу аспаптарын тексеру жиілігін бақылау жүзеге асырылады;
3) коммуналдық гигиена объектілері: сумен жабдықтау объектілері, оның ішінде орталықтандырылған, орталықтандырылмаған, үй ішіндегі тарату, халықты автономды ауыз сумен жабдықтау жүйелерін, тарату желісі бар көлік құралдарындағы ауыз сумен жабдықтау жүйесін пайдалану; ауыз су және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау мақсатында және рекреациялық мақсатта пайдаланылатын жерүсті және жерасты көздері, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау саласында қолданылатын материалдар, жабдық, заттар, құрылғылар. Зертханалық бақылау ауыз судың, сондай-ақ су объектісінің Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 209 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10774 болып тіркелген) "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкестігіне жүзеге асырылады. Елді мекендер аумақтарынан, өндірістік және өзге де объектілерден өндірістік, шаруашылық-тұрмыстық және жер үстіндегі сарқынды судың барлық түрлерін шығаруға байланысты қызметті жүзеге асыру кезінде тазарту құрылыстарындағы ингредиенттер, шығарылатын сарқынды судың құрамы бойынша заттарды алып тастаудың тиімділігін зертханалық бақылауды көздеу керек;

Информация о результатах производственного контроля проводимого на производственных объектах представляются в территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории 1 раз в полугодие к 5 числу последующего месяца по форме, согласно приложения 2 к настоящим Санитарным правилам;
2) объекты производства и оборота пищевой продукции: лабораторный контроль устанавливается предприятием-изготовителем в соответствии с отраслевыми инструкциями и другими нормативными документами с учетом определенных предприятием-изготовителем критических контрольных точек: на технологических этапах производства. В зависимости от вида производимой продукции контролируются качество и безопасность сырья, полуфабрикатов, вспомогательных материалов, готовой продукции, воды на показатели радиационной, химической, микробиологической, токсикологической, паразитологической безопасности; санитарно-эпидемиологическое состояние технологических процессов и качество дезинфекции, дезинсекции, дератизации производственных помещений, оборудования и инвентаря; соблюдение санитарно-гигиенических режимов производства и условий труда работающих.
На объектах торговли осуществляется контроль за условиями хранения продукции и кратности поверки контрольно-измерительных приборов;
3) объекты коммунальной гигиены: объекты водоснабжения, в том числе эксплуатация централизованных, нецентрализованных, домовых распределительных, автономных систем питьевого водоснабжения населения, системы питьевого водоснабжения на транспортных средствах) с распределительной сетью; поверхностные и подземные источники, используемые в целях питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения и рекреационных целей, материалы, оборудование, вещества, устройства, применяемые в сфере хозяйственно-питьевого водоснабжения. Лабораторный контроль осуществляется за соответствием питьевой воды, а также за соответствием водного объекта требованиям Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов", утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 209 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10774). При осуществлении деятельности, связанной с выпуском всех видов производственных, хозяйственно-бытовых и поверхностных сточных вод с территорий населенных мест, производственных и иных объектов, следует предусматривать лабораторный контроль за эффективностью удаления веществ по ингредиентам на очистных сооружениях, составом сбрасываемых сточных вод;

шаруашылық-тұрмыстық кәріздің тазарту құрылыстары, қатты тұрмыстық қалдықтарды (бұдан әрі – ҚТҚ) жинауға және сақтауға арналған алаңдар мен полигондар: зертханалық бақылау сарқынды судың, топырақтың сапасына, сарқынды суды, атмосфералық ауаны тазарту кезінде қолданылатын материалдар мен жабдыққа жүзеге асырылады. Елді мекендер аумақтарынан, өндірістік және өзге де объектілерден өндірістік, шаруашылық-тұрмыстық және жер үстіндегі сарқынды судың барлық түрлерін шығаруға байланысты қызметті жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 176 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10936 болып тіркелген) бекітілген "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес тазарту құрылыстарындағы ингредиенттер, шығарылатын сарқынды судың құрамы бойынша заттарды алып тастау тиімділігін зертханалық бақылауды көздеу керек;
рекреациялық аймақтар, қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар: зертханалық бақылау сумен жабдықтаудың, су бұрудың, үй-жайлар микроклиматының, желдету (ауа баптау) жүйесінің, дезинсекциялық және (немесе) дератизациялық іс-шаралардың тиімділігінің Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 125 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10637 болып тіркелген) бекітілген "Тұрғын үйді және басқа да үй-жайларды, қоғамдық ғимараттарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 758 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12846 болып тіркелген) бекітілген "Желдету мен ауаны баптау жүйелеріне, оларды тазалау мен дезинфекциялауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының (бұдан әрі – № 758 санитариялық қағидалар), Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10388 болып тіркелген) бекітілген "Дезинфекция, дезинсекция мен дератизацияны ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының (бұдан әрі – № 48 санитариялық қағидалар) талаптарына сәйкестігіне жүзеге асырылады;

очистные сооружения хозяйственно-бытовой канализации, площадки и полигоны для сбора и хранения твердых бытовых отходов (далее – ТБО): лабораторный контроль осуществляется за качеством сточных вод, почвы, материалами и оборудованием, применяемыми при очистке сточных вод, атмосферным воздухом. При осуществлении деятельности, связанной с выпуском всех видов производственных, хозяйственно-бытовых и поверхностных сточных вод с территорий населенных мест, производственных и иных объектов, следует предусматривать лабораторный контроль за эффективностью удаления веществ по ингредиентам на очистных сооружениях, составом сбрасываемых сточных вод в соответствии с требованиями Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления", утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 176 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10936);
рекреационные зоны, общественные здания и сооружения: лабораторный контроль осуществляется за соответствием водоснабжения, водоотведения, микроклимата помещений, системы вентиляции (кондиционирования), эффективностью дезинсекционных и (или) дератизационных мероприятий требованиям Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации жилых и других помещений, общественных зданий", утвержденных приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 125 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10637), "Санитарно-эпидемиологические требования к системам вентиляции и кондиционирования воздуха, их очистке и дезинфекции" (далее – Санитарные правила № 758), утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 758 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12846), "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению дезинфекции, дезинсекции и дератизации" (далее – Санитарные правила № 48), утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 января 2015 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10388);

халыққа тұрмыстық қызмет көрсету объектілері (бассейндер, аквапарктер, қоғамдық моншалар және бассейндері бар сауналар, сұлулық салондары): инфекциялық және паразиттік аурулардың алдын алу мақсатында № 183 санитариялық қағидалардың, № 758 санитариялық қағидалардың, № 48 санитариялық қағидалардың талаптарымен көзделген санитариялық-гигиеналық және дезинфекциялық режимдердің, санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралардың сақталуын бақылауды көздеу керек;
4) денсаулық сақтау, санаториялық-курорттық, сауықтыру ұйымдары, емдеу-профилактикалық, стоматологиялық ұйымдар, клиникалар, кабинеттер және фармацевтикалық және (немесе) медициналық қызмет жүзеге асырылатын өзге де ғимараттар мен құрылыстар: инфекциялық аурулардың, оның ішінде ауруханаішілік аурулардың алдын алу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 127 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10713 болып тіркелген) бекітілген "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 232 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11037 болып тіркелген) бекітілген "Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 233 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11056 болып тіркелген) бекітілген "Санаториялық және сауықтыру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының (бұдан әрі – № 233 санитариялық қағидалар), № 758 санитариялық қағидалардың талаптарымен көзделген санитариялық-гигиеналық, дезинфекциялық және стерилдеу режимдерінің, санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралардың сақталуын бақылауды көздеу керек;
5) дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық құралдарды өндіру және (немесе) дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық қызметтерді көрсету объектілері: дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау қызметтерін көрсететін ұйымдардағы өндірістік бақылау № 48 санитариялық қағидалар талаптарының сақталуын, Қазақстан Республикасының және Еуразиялық экономикалық одаққа қатысушы мемлекеттердің аумағында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық құралдарды пайдалануды, медициналық кітапшалардың болуын және жұмыскерлердің медициналық қарап тексеруден өтуін, құралдарды пайдалану кезінде жеке және қоғамдық қауіпсіздік шаралары туралы нұсқаулықтың көрінетін жерде болуын, қауіпсіздік техникасының сақталуын, оларды сақтау, тасымалдау, кәдеге жарату және (немесе) жою шарттарының сақталуын, аппаратураның жарамдылығын бақылауды, дайындалатын және қолданылатын құралдардың тиімділігін бағалауды, жүргізілген дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық жұмыстардың тиімділігін бағалауды (жою іс-шараларын жүргізу кезінде объектілердегі кеміргіштер мен жәндіктерді есепке алу және санын (қоныстануын) бақылау), дезинфекциялық ерітінділерді дайындаудың дұрыстығын бағалауды, жұмыс ерітінділеріндегі, дератизациялық қармақ жемдердегі әсер етуші заттың белсенділігін бақылауды, құралдар шығыстары нормаларының сақталуын, өндірістік және қойма үй-жайларында жұмыс аймағының ауасындағы белсенді заттың болуын зерттеуді қамтиды;

объекты бытового обслуживания населения (бассейны, аквапарки, общественные бани и сауны с бассейнами, салоны красоты): с целью профилактики инфекционных и паразитарных заболеваний следует предусматривать контроль за соблюдением санитарно-гигиенических и дезинфекционных режимов, санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий, предусмотренных требованиями Санитарных правил № 183, Санитарных правил № 758, Санитарных правил № 48;
4) организации здравоохранения, санаторно-курортные, оздоровительные организации, лечебно-профилактические, стоматологические, клиники, кабинеты и иные здания и сооружения, в которых осуществляется фармацевтическая и (или) медицинская деятельность: с целью профилактики инфекционных заболеваний, в том числе внутрибольничных, следует предусматривать контроль за соблюдением санитарно-гигиенических, дезинфекционных и стерилизационных режимов, санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий, предусмотренных требованиями Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения", утвержденных приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 127 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10713), "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники", утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 232 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11037), "Санитарно-эпидемиологические требования к санаторным и оздоровительным объектам" (далее – Санитарные правила № 233), утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 233 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11056); Санитарных правил № 758;
5) объекты производства дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных средств и (или) оказания дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных услуг: производственный контроль в организациях, оказывающих услуги дезинфекции, дезинсекции и дератизации, включает в себя соблюдение требований Санитарных правил № 48, использование средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации, разрешенных к применению на территории Республики Казахстан и государств-участников Евразийского экономического союза, наличие медицинских книжек и прохождение медицинских осмотров работниками, наличие на видном месте инструкций о мерах личной и общественной безопасности при использовании средств, соблюдение техники безопасности, соблюдение условий их хранения, транспортировки, утилизации и (или) уничтожения, контроль за исправностью аппаратуры, оценку эффективности изготавливаемых и применяемых средств, оценку эффективности проведенных дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных работ (учет и контроль численности (заселенности) грызунами и насекомыми на объектах при проведении истребительных мероприятий), оценку правильности приготовления дезинфицирующих растворов, контроль активности действующего вещества в рабочих растворах, дератизационных приманок, соблюдение норм расходов средств, исследование содержания активного вещества в воздухе рабочей зоны в производственном и складском помещениях;

6) балалар мен жасөспірімдерді тәрбиелеу және оларға білім беру, балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту объектілері, интернат ұйымдары, сауықтыру объектілері: өндірістік бақылау микроклиматты, ауа ортасын, физикалық факторларды, топырақты, азық-түлік (тамақ) шикізатының, жартылай фабрикаттардың, қосалқы материалдардың, дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін, суды химиялық, микробиологиялық, токсикологиялық, паразитологиялық қауіпсіздік көрсеткіштеріне, сондай-ақ ұйымның санитариялық жағдайын бағалау кезінде санитариялық-бактериологиялық көрсеткіштерді зертханалық зерттеуді, жүргізілетін профилактикалық дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық жұмыстардың тиімділігін бағалауды қамтиды. 6 жастан 18 жасқа дейінгі балалар үшін оқу-тәрбиелеу, дене шынықтыру-сауықтыру, емдеу-сауықтыру қызметін және мәдени демалысын жүзеге асыратын, оның ішінде жалпы, орта және қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын жыл бойғы балаларды сауықтыру ұйымдарында (бұдан әрі – БСҰ) өндірістік бақылаудың тәртібі мен мерзімділігін БСҰ басшысы және тамақтандыруды ұйымдастыру жөніндегі қызметті беруші (бар болса) айқындайды. Өндірістік бақылау БСҰ-да санитариялық-эпидемияға қарсы талаптардың, дезинфекциялық іс-шаралардың сақталуын бақылауды көздейді және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 179 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10275 болып тіркелген) бекітілген "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 217 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10975 болып тіркелген) бекітілген "Балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының, № 233 санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес тамақ өнімінің, оның ішінде жартылай фабрикаттардың, дайын өнімнің, қосалқы материалдардың сапасы мен қауіпсіздігін, суды химиялық, микробиологиялық, токсикологиялық, паразитологиялық қауіпсіздік көрсеткіштеріне, сондай-ақ ұйымның санитариялық жағдайын бағалау кезінде санитариялық-бактериологиялық көрсеткіштерді зертханалық зерттеуді, жүргізілетін профилактикалық дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық жұмыстардың тиімділігін бағалауды, балалардың болу және сауықтыру жағдайларын бақылауды қамтиды;
7) химиялық заттарды, агрохимикаттарды және пестицидтерді сақтау және пайдалану жөніндегі объектілер. Өндірістік бақылау пестицидтер мен агрохимикаттарды сақтау және жіберу, жер үстіндегі аппаратураны қолдану кезінде машиналармен және аппаратурамен жұмыс істеу, пестицидтерді авиациялық әдіспен қолдану, жылыжайларда жұмыс істеу, уланған қармақ жемдерді дайындау және қолдану, елді мекендердің жасыл екпелерін қорғауды жүзеге асыру, темір жолдарында өңдеу үшін химиялық заттарды қолдану кезінде жұмыс орындарына, өндірістік үй-жайларға; жеке қорғаныш құралдарымен және арнайы киіммен қамтамасыз етілуін бақылау жүзеге асырылады. Өндірістік орта факторларын зертханалық-аспаптық зерттеулер және өлшеулер (физикалық факторлар: температура, ылғалдылық, ауа қозғалысының жылдамдығы; фиброгенді әсері басым аэрозольдар (шаңдар); аэрозольдар, химиялық факторлар: жіті бағытталған әсер ету тетігі бар зиянды заттар, қауіптілігі 1 – 4 сыныпты зиянды заттар; биологиялық фактор).

6) объекты воспитания и образования детей и подростков, дошкольного воспитания и обучения детей, интернатные организации, оздоровительные объекты: производственный контроль включает лабораторные исследования микроклимата, воздушной среды, физических факторов, почвы, качества и безопасности продовольственного (пищевого) сырья, полуфабрикатов, вспомогательных материалов, готовой продукции, воды на показатели химической, микробиологической, токсикологической, паразитологической безопасности, также санитарно-бактериологических показателей при оценке санитарного состояния организаций, оценку эффективности проводимых профилактических дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных работ. Порядок и периодичность производственного контроля в детских оздоровительных организациях, осуществляющих учебно-воспитательную, физкультурно-оздоровительную, лечебно-оздоровительную деятельность и культурный досуг для детей от 6 до 18 лет, в том числе круглогодичные, реализующие программы общего, среднего и дополнительного образования (далее – ДОО), определяется руководителем ДОО и поставщиком услуг по организации питания (при наличии). Производственный контроль предусматривает контроль за соблюдением санитарно-противоэпидемических требований, дезинфекционных мероприятий в ДОО и включает лабораторные исследования качества и безопасности пищевой продукции, в том числе полуфабрикатов, готовой продукции, вспомогательных материалов, воды на показатели химической, микробиологической, токсикологической, паразитологической безопасности, также санитарно-бактериологических показателей при оценке санитарного состояния организаций, оценку эффективности проводимых профилактических дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных работ, контроль за условиями пребывания и оздоровления детей, в соответствии с требованиями Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования", утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 179 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10275), "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам дошкольного воспитания и обучения детей", утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 217 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10975), Санитарных правил № 233;
7) объекты по хранению и использованию химических веществ, агрохимикатов и пестицидов. Производственный контроль осуществляется за рабочими местами, производственными помещениями при хранении и отпуске пестицидов и агрохимикатов, работе с машинами и аппаратурой при применении наземной аппаратуры, применении пестицидов авиационным методом, работе в теплицах, изготовлении и применении отравленных приманок, осуществлении защиты зеленых насаждений населенных мест, применении химических веществ для обработки на железнодорожного путях; контроль за обеспеченностью средствами индивидуальной защиты и специальной одеждой. Лабораторно-инструментальные исследования и замеры факторов производственной среды (физические факторы: температура, влажность, скорость движения воздуха; аэрозоли (пыли) преимущественно фиброгенного действия; аэрозоли, химические факторы: вредные вещества с остронаправленным механизмом действия, вредные вещества 1 – 4 классов опасности; биологический фактор);

8) жолаушыларды тасымалдау жөніндегі көлік құралдары (теміржол, әуе): өндірістік бақылау сумен жабдықтауға, микроклиматқа, төсек-орын жабдықтарына, дезинфекциялық құралдарға жүзеге асырылады.
5-тарау. Авариялық жағдайлар және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына қауіп төндіретін жағдайлар туралы хабардар ету тәртібіне қойылатын талаптар
16. Инфекциялық және паразиттік аурулардың, тұрғындардың улануларының, кәсіптік аурулардың және уланулардың пайда болуының және таралуының алдын алу мақсатында дара кәсіпкер және заңды тұлға өндірістік бақылау барысында мыналар анықталған кезде:
1) тамақ өнімінің қауіпті қасиеттерге ие болуына алып келген бұзушылықтар – тамақ өнімін дайындау, айналымы және кәдеге жарату процестерін тез арада тоқтатады, оны ішкі сауда объектілерінен кері қайтарып алуды және тиісті сараптама жүргізуді қамтамасыз етеді, содан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы № 140 қаулысымен бекітілген Адамның өмірі мен денсаулығына және жануарларға, қоршаған ортаға қауіп төндіретін тамақ өнімдерін кәдеге жарату және жою ережесіне сәйкес оны кәдеге жаратуды немесе жоюды ұйымдастырады;
2) халықтың өмірі мен денсаулығына қатердің пайда болуына алып келуі мүмкін нормалау құжаттарының талаптарын бұзушылықтар – анықталған бұзушылықтарды жоюға және олардың пайда болуын болдырмауға бағытталған шараларды қабылдайды, оның ішінде:
қызметті немесе жекелеген цехтардың, учаскелердің жұмысын, ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықты, көлікті пайдалануды, жұмыстардың жекелеген түрлерін орындауды және қызметтер көрсетуді тоқтата тұру не тоқтату;
өндірісте нормалау құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін және адам үшін қауіпсіз және (немесе) зиянсыз өнім шығаруды қамтамасыз етпейтін шикізатты, материалдарды пайдалануды тоқтату, ішкі сауда объектілерінен өнімді кері қайтарып алу және адам үшін қауіп-қатер төндіретін өнімге тиісті сараптама жүргізу, адамға зиян келтіруді болдырмайтын мақсаттарда осындай өнімді қолдану (пайдалану) немесе оны жою бойынша шаралар қабылдау;
3) инфекциялық және паразиттік аурулармен ауыратын науқастар – оларды тез арада тиісті тексеруден және медициналық бақылау тексеруінен өткеннен кейін жұмысқа рұқсат алғанға дейін жұмыстан шеттетеді;
қолдарында іріңді инфекциялар бар адамдар (тамақ өнімдерін өндіру объектілерінде) – оларды тез арада жұмыстан шеттетеді немесе тамақ өнімімен тікелей жанасумен байланысты емес басқа жұмысқа ауыстырады;

8) транспортные средства по переводке пассажиров (железнодорожный, воздушный): производственный контроль осуществляется за водоснабжением, микроклиматом, постельными принадлежностями, дезинфицирующими средствами.
Глава 5. Требования к порядку оповещения об аварийных ситуациях
и случаях, создающих угрозу санитарно-эпидемиологическому
благополучию населения
16. В целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных и паразитарных заболеваний, отравлений населения, профессиональных заболеваний и отравлений, индивидуальный предприниматель и юридическое лицо, при выявлении в ходе производственного контроля:
1) нарушения, приведшего к приобретению пищевой продукцией опасных свойств – незамедлительно прекращают процессы изготовления, оборота и утилизации пищевой продукции, обеспечивают ее отзыв с объектов внутренней торговли и проведение соответствующей экспертизы, после чего организует ее утилизацию или уничтожение в соответствии с Правилами утилизации и уничтожения пищевой продукции, представляющей опасность жизни и здоровью человека и животных, окружающей среде, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года № 140;
2) нарушений требований документов нормирования, которые могут привести к возникновению угрозы жизни и здоровья населения принимает меры, направленные на устранение выявленных нарушений и недопущение их возникновения, в том числе:
приостановление либо прекращение деятельности или работы отдельных цехов, участков, эксплуатацию зданий, сооружений, оборудования, транспорта, выполнение отдельных видов работ и оказание услуг;
прекращение использования в производстве сырья, материалов, не соответствующих установленным документами нормирования требованиям и не обеспечивающих выпуск безопасной и (или) безвредной для человека продукции, отзыв с объектов внутренней торговли и проведение соответствующей экспертизы продукции, представляющей опасность для человека, принять меры по применению (использованию) такой продукции в целях, исключающих причинение вреда человеку, или ее уничтожению;
3) больных инфекционными и паразитарными заболеваниями – незамедлительно отстраняют их от работы до получения допуска к работе после проведения соответствующего обследования и контрольного медицинского обследования;
лиц, с гнойничковыми инфекциями на руках (на объектах производства пищевой продукции) – незамедлительно отстраняют их от работы или переводят на другую работу, не связанную с непосредственным контактом с пищевой продукцией;

4) дайын өнімді зертханалық зерттеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері – қажет болған жағдайда үлгілердің екі еселенген көлемін қайта зерттейді, шикізатты, жартылай фабрикаттарды, қосалқы материалдарды, суды, ауаны, шайындыларды, санитариялық киімді, жұмыскерлердің қолдарын (өнімді өндірудің технолгиялық процесінің барысы бойынша, медициналық емшаралар дайындау және жүргізу, медициналық бұйымдарды дезинфекциялау және стерилдеу процесі, басқа да процестер мен көрсетілетін қызметтер барысы бойынша) қосымша бақылауды жүргізеді.
Қосымша зерттеулер көлемі анықталған сәйкессіздіктер есепке алына отырып айқындалады. Қайта зерттеу нәтижелері алынғанға дейін өнімнің партиясы жауапты сақтауда болады.
"Өндірістік бақылауды жүзеге
асыруға қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Зертханалық-аспаптық өлшеулердің ұсынылатын көлемдері, өлшемшарттары және кезеңділігі
1. Денсаулық сақтау объектілері
Зерттеулер атауы
Айқындалатын көрсеткіштер
Өлшеу, сынамалар алу орны
Жиілігі (кемінде)
1
2
3
4
5
1
Наркологиялық ауруханаларды (диспансерлерді), психиатриялық ауруханаларды (диспансерлерді) қоспағанда, стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары
1.1
Санитариялық-бактериологиялық бақылау
Ауаның бактериялық тұқымдалуы
БҚК, алтын түстес стафилококк, зең және ашытқы грибоктары
Операциялық, операция алды, босандыру, палаталар және реанимация залдары, хирургиялық және инфекциялық бөлімшелердің палаталары, асептикалық бокстар, стерилдеу, таңып-байлау, манипуляциялық, хирургиялық кабинеттер (оның ішінде стоматологиялық, уролог, гинеколог), эндоскопиялық емшара бөлмесі, қан құю бөлімшелері, гемодиализ залдары, босанғаннан кейінгі емшара палаталары, шала туған нәрестелерге арналған палаталар, таза киім-кешекке арналған қоймалар
Тоқсанына 1 рет
Эпидемиологиялық маңызы бар объектілердің бар тізбесіне сәйкес сыртқы ортадан алынған шайындыларды бактериологиялық зерттеу
ІТТБ, патогенді стафилококк, шартты-патогенді және патогенді микрофлораға
Емдеу-диагностикалық кабинеттер (медициналық жабдықтан, мүкәммалдан, киім-кешектен, персоналдың қолынан және арнайы киімінен, ас блоктарының және тарату бөлмесінің мүкәммалынан)
Соматикалық бейіндегі бөлімшелерде тоқсанына 1 рет, хирургиялық бейінді бөлімшелерде айына 1 рет
Құрал-сайманның, таңып-байлау материалының, операциялық киімнің, хирург қолының, операциялық алаңдағы терінің стерилдігін (шайындылар, материал) зерттеу
Стерилділік
Операциялық, босандыру, реанимация залдары, стерилдеу, таңып-байлау, манипуляциялық бөлмелер, емшара бөлмелері, асептикалық бокстар, залдар
Хирургиялық бейінді бөлімшелерде айына 1 рет, ана мен баланы қорғау ұйымдарында аптасына 1 рет
Дезинфекциялық-стерилдеу жабдықтарын бактериологиялық бақылау
Бактериологиялық бақылау (тест-өсіріндіні пайдалану арқылы)
Стерилдеу, дезинфекциялық бөлімшелер
тоқсанына 1 рет
1.2
Санитариялық-химиялық бақылау
Стерилдеу алдында тазарту сапасын бақылау (азопирамды, фенолфталеинді сынамалар)
Жасырын қан және сілті
Емдеу-диагностикалық кабинеттері, ОСБ

4) неудовлетворительных результатов лабораторных исследований готовой продукции – при необходимости, повторно исследуют удвоенное количество образцов, проводят дополнительный контроль сырья, полуфабрикатов, вспомогательных материалов, воды, воздуха, смывов, санитарной одежды, рук работников (по ходу технологического процесса производства продукции, по ходу процесса подготовки и проведения медицинских манипуляций, дезинфекции и стерилизации медицинских изделий, других процессов и услуг).
Объем дополнительных исследований определяется с учетом выявленных несоответствий. До получения результатов повторного исследования, партия продукции находится на ответственном хранении.
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к осуществлению
производственного контроля"
Рекомендуемые объемы, критерии и периодичность
лабораторно-инструментальных замеров
1. Объекты здравоохранения
Наименование исследований
Определяемые показатели
Место замеров,
отбора проб
Кратность,
(не менее)
1
2
3
4
5
1
Организации здравоохранения, оказывающие стационарную помощь, за исключением (диспансеров) наркологических больниц, психиатрических больниц (диспансеров)
1.1
Санитарно-бактериологический контроль
Бактериальная обсемененность воздуха
КОЕ, золотистый стафилококк, плесневые и дрожжевые грибы
операционные, предоперационные, родильные, палаты и залы реанимаций, палаты хирургических и инфекционных отделений, асептические боксы, стерилизационные, перевязочные, манипуляционные, хирургические кабинеты (в том числе стоматологические, уролог, гинеколог), эндоскопические процедурные, отделения переливания крови, залы гемодиализа, послеродовые палаты процедурные, палаты для недоношенных, кладовые чистого белья
1 раз в квартал
Бактериологическое исследование смывов с внешней среды согласно имеющегося перечня эпидемиологически значимых объектов
БГКП, патогенный стафилококк, условно-патогенную и патогенную микрофлору
лечебно-диагностические кабинеты (с медицинского оборудования, инвентаря, белья, рук и спецодежды персонала, инвентаря пищеблоков и раздаточных)
1 раз в квартал в отделениях соматического профиля,
1 раз в месяц в отделениях хирургического профиля
Исследование на стерильность (смывы, материал) инструментария, перевязочного материала, операционного белья, рук хирургов, кожи операционного поля
стерильность
операционные, родильные, реанимационные залы, стерилизационные, перевязочные, манипуляционные, процедурные, асептические боксы, залы
1 раз в месяц, в отделениях хирургического профиля, организациях охраны материнства и детства 1 раз в неделю
Бактериологический контроль дезинфекционно-стерилизационного оборудования
бактериологический контроль (с использованием тест-культур)
стерилизационные, дезинфекционные отделения
1 раз в квартал
1.2
Санитарно-химический контроль
Контроль качества предстерилизационной очистки (азопирамовая, фенолфталеиновая пробы)
скрытая кровь и щелочь
лечебно-диагностические кабинеты, ЦСО

10.1
Санитариялық-бактериологиялық бақылау
Ауаның бактериялық тұқымдалуы
БҚК, алтын түстес стафилококк, зең және ашытқы грибоктары
Стерилдеу, таңып-байлау, манипуляциялық, емшара бөлмелері, таза киім-кешек қоймасы
тоқсанына 1 рет
Сыртқы ортадан алынған шайындыларды бактериологиялық зерттеу
ІТТБ, патогенді стафилококк, шартты-патогенді және патогенді микрофлора
Стерилдеу, манипуляциялық, емшара бөлмелері (медициналық жабдық, мүкәммал, киім-кешек, персоналдың қолы және арнайы киімінен)
тоқсанына 1 рет
Стерилділікті (шайындылар, материал) зерттеу
Стерилділік
Стерилдеу, манипуляциялық, емшара бөлмелері
айына 1 рет
Дезинфекциялық-стерилдеу жабдықтарын бактериологиялық бақылау
Бактериологиялық бақылау (тест-өсіріндіні пайдалану арқылы)
Стерилдеу, дезинфекциялық бөлімшелер
тоқсанына 1 рет
10.2
Санитариялық-химиялық бақылау
Стерилдеу алдында тазарту сапасын бақылау (азопирамды, фенолфталеинді сынамалар)
Жасырын қан және сілті
Стерилдеу, манипуляциялық, емшара бөлмелері
Медициналық бұйымдарды стерилдеу алдында тазартудан кейін әрбір атаудың медициналық бұйымдарының кемінде 1%-ы (кемінде 3-5 бірлік) күн сайын
Дезинфекциялық құралдарда, ерітінділерде белсенді әрекет ететін заттардың шоғырлануын айқындау
Жұмыс ерітінділерінде, дезқұралдарда, белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын және шоғырланудың сәйкестігін айқындау
Емдеу-диагностикалық және қосалқы кабинеттер
тоқсанына 1 рет
Төсек жабдықтары (матрастар, жастықтар, көрпелер)
Камералық өңдеудің тиімділігі
Істен шыққан бұйымдар ішінде кемінде 1 %
Жарты жылда 1 рет
Микроклимат
Ауа температурасы, салыстырмалы ылғалдылығы, ауа қозғалысы жылдамдығы
Тұрақты жұмыс орындары бар үй-жайлар және микроклиматтың нормаланатын көрсеткіштері бар басқа да үй-жайлар
Жылына 2 рет (жылы және суық кезеңдерде)
Жарықтандыру
Жасанды жарықтандыру деңгейі
Тұрақты жұмыс орындары бар үй-жайлар және нормаланатын көрсеткіштері бар басқа да үй-жайлар
Жылына 1 рет
Жұмыс істеп тұрған жабдықтың, оның ішінде желдеткіштің шуы
Дыбыстың, октавалы жолақтағы дыбыс қысымының деңгейлері және басқа нормаланатын көрсеткіштер
нормаланатын көрсеткіштері бар жұмыс жабдықтары
Жылына 1 рет
Иондамайтын сәулелену көздерін бақылау, электр магниттік сәулелену
ЭӨ 50 Гц, УЖЖ, ӨЖЖ, УК, магниттік өріс
Физиотерапевтік, диагностикалық кабинеттердегі жұмыс орындарында
3 жылда 1 рет
Ауа алмасу жиілігі
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш.
Тұрақты жұмыс орындары бар үй-жайлар және нормаланатын көрсеткіштері бар басқа үй-жайлар
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;

10.1
Санитарно-бактериологический контроль
Бактериальная обсемененность воздуха
КОЕ, золотистый стафилококк, плесневые и дрожжевые грибы
стерилизационные, манипуляционные, процедурные, кладовые чистого белья
1 раз в квартал
Бактериологическое исследование смывов с внешней среды
БГКП, патогенный стафилококк, условно-патогенную и патогенную микрофлору
стерилизационные, манипуляционные, процедурные, (с медицинского оборудования, инвентаря, белья, рук и спецодежды персонала, инвентаря)
1 раз в квартал
Исследование на стерильность (смывы, материал)
стерильность
стерилизационные, манипуляционные, процедурные
1 раз в месяц
Бактериологический контроль дезинфекционно-стерилизационного оборудования
бактериологический контроль (с использованием тест-культур)
стерилизационные, дезинфекционные отделения
1 раз в квартал
10.2
Санитарно-химический контроль
Контроль качества предстерилизационной очистки (азопирамовая, фенолфталеиновая пробы)
скрытая кровь и щелочь
стерилизационные, манипуляционные, процедурные
после предстерилизационной очистки медицинских изделий не менее 1 % медицинских изделий каждого наименования (не менее 3 – 5 единиц)
Определение концентрации активно действующих веществ в дезинфицирующих средствах, растворах
определение концентрации активного действующего вещества в рабочих растворах, дезсредств и соответствие концентрации
лечебно-диагностические и вспомогательные кабинеты
1 раз в квартал
Постельные принадлежности (матрацы, подушки, одеяла)
эффективность камерной обработки
не менее 1 % от числа обработанных изделий
1 раз в полгода
Микроклимат
температура воздуха, относительная влажность, скорость движения воздуха
помещения с постоянными рабочими местами и другие помещения с нормируемыми показателями микроклимата
2 раза в год (теплый и холодный периоды)
Освещенность
уровни искусственной освещенности
помещения с постоянными рабочими местами и другие помещения с нормируемыми показателями
1 раз в год
Шум от работающего оборудования, в том числе вентиляционного
уровни звука, звукового давления в октавных полосах и другие нормируемые показатели
рабочее оборудование с нормируемыми показателями
1 раз в год
Контроль за источниками неионизирующих излучений, электромагнитное излучение
ЭП 50 Гц, УВЧ, СВЧ, УФ, магнитное поле
на рабочих местах в физиотерапевтических, диагностических кабинетах
1 раз в 3 года
Кратность воздухообмена
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция
помещения с постоянными рабочими местами и другие помещения с нормируемыми показателями микроклимата
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;

2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
10.3
Суды зерттеу
Бактериологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге зеттелетін су
Органолептикалық, физикалық-химиялық және бактериологиялық көрсеткіштері бойынша ауыз су сапасы
Шаруашылық-ауыз су мақсатында пайдаланылатын су (тарату желісінен алынатын және сырттан әкелінетін су)
Пайдалану алдында, ішкі су құбыры желісіне жөндеу жүргізілгеннен кейін, авариялық жағдайлардан кейін
11
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация құралдары мен препараттарын дайындау, өндіру, өңдеу жөніндегі объектілер
11.1
Санитариялық-химиялық бақылау
Дезинфекциялық құралдарда, ерітінділерде белсенді әрекет ететін заттардың шоғырлануын айқындау
Жұмыс ерітінділерінде, дезқұралдарда, белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын және шоғырланудың сәйкестігін айқындау
Жұмыс және қосалқы кабинеттер
тоқсанына 1 рет
Микроклимат
Ауа температурасы, салыстырмалы ылғалдылығы, ауа қозғалысы жылдамдығы
Дезинфекциялық құралдарды, дезинсекция және дератизация құралдарын сақтау үй-жайлары
Жылына 2 рет (жылы және суық кезеңдерде)
Жұмыс аймағының ауасындағы белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын айқындау
Дезинфекциялық құралдарды, дезинсекция және дератизация құралдарын дайындау, өндіру, өңдеу бойынша үй-жайлар
Жылына 2 рет (жылы және суық кезеңдерде)
Жарықтандыру
Жасанды жарықтандыру деңгейлері
Дезинфекциялық құралдарды, дезинсекция және дератизация құралдарын сақтау үй-жайлары
Жылына 1 рет
Ауа алмасу жиілігі
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш
Тұрақты жұмыс орындары бар үй-жайлар және микроклиматтың нормаланатын көрсеткіштері бар басқа да үй-жайлар
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
11.2
Суды зерттеу
Бактериологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге зеттелетін су
Органолептикалық, физикалық-химиялық және бактериологиялық көрсеткіштері бойынша ауыз су сапасы
Шаруашылық-ауыз су мақсатында пайдаланылатын су (тарату желісінен алынатын және сырттан әкелінетін су)
Пайдалану алдында, ішкі су құбыры желісіне жөндеу жүргізілгеннен кейін, авариялық жағдайлардан кейін
Ескертпе:
1) бактериологиялық бақылау стационарларда бір төсекке 0,3 шайынды есебінен, бірақ кемінде 30 шайынды, амбулаториялық-емханалық ұйымдарда бір келуге 0,2 шайынды есебінен заттардан және жабдықтан шайынды алу арқылы жүргізіледі;
2) бастапқы дезинфектанттар, дезқұралдардың жұмыс ерітінділерінің сынамаларын зерттеу – әр түрдің кемінде 2 сынамасы. Сынамаларды іріктеу кезінде сынаманың алынған күні, дезинфекциялық ерітіндінің дайындалған күні, оның шоғырлануы, қолданылу мақсаты белгіленеді.

2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
10.3
Исследование воды
Вода на бактериологические и санитарно-химические показатели
качество питьевой воды по органолептическим, физико-химическим и бактериологическим показателям
вода, используемая для хозяйственно-питьевых целей (из разводящей сети и привозная вода)
перед началом эксплуатации, после проведения ремонта внутренней водопроводной сети, после аварийных ситуаций
11
Объекты по изготовлению, производству, переработки средств и препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации
11.1
Санитарно-химический контроль
Определение концентрации активно действующих веществ в дезинфицирующих средствах, растворах
определение концентрации активного действующего вещества в рабочих растворах дезсредств и соответствие концентрации
рабочие и вспомогательные помещения
1 раз в квартал
Микроклимат
температура воздуха, относительная влажность, скорость движения воздуха
помещения хранения дезинфицирующих средств, средств дезинсекции и дератизации
2 раза в год (теплый и холодный периоды)
определение концентрации активно действующих веществ в воздухе рабочей зоны
помещения по изготовлению, производству, переработки дезинфицирующих средств, средств дезинсекции и дератизации
2 раза в год (теплый и холодный периоды)
Освещенность
уровни искусственной освещенности
помещения хранения дезинфицирующих средств, средств дезинсекции и дератизации
1 раз в год
Кратность воздухообмена
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция
помещения с постоянными рабочими местами и другие помещения с нормируемыми показателями микроклимата
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
11.2
Исследование воды
Вода на бактериологические и санитарно-химические показатели
качество питьевой воды по органолептическим, физико-химическим и бактериологическим показателям
вода, используемая для хозяйственно-питьевых целей (из разводящей сети и привозная вода)
перед началом эксплуатации, после проведения ремонта внутренней водопроводной сети, после аварийных ситуаций
Примечание:
1) бактериологический контроль проводится путем отбора смывов с предметов и оборудования в стационарах из расчета 0,3 смыва на одну койку, но не менее 30 смывов, в амбулаторно-поликлинических организациях из расчета 0,2 смыва на одно посещение;
2) исследование проб исходных дезинфектантов, рабочих растворов дезсредств – не менее 2 проб разного вида. При отборе проб отмечаются дата взятия пробы, дата приготовления дезинфицирующего раствора, его концентрация, цель применения.

Егер патогенді емес микрофлораның болуына оң нәтижелі шайындылардың саны іріктелген шайындылар санының 3 %-нан аспайтын болса, дезинфекциялық препараттың қалдық санының болуына теріс жедел-сынамалар саны 5 %-дан аспайтын болса және дезинфекциялық ерітінділердің қанағаттанарлықсыз талдауының саны іріктелген сынамалар санынан 5 %-дан аспайтын болса, дезинфекциялау сапасы қанағаттанарлық болып саналады.
2. Коммуналдық объектілер
р/с №
Өндірістік бақылау объектісінің атауы
Зерттеу объектісі және (немесе) зерттелетін материал
Айқындалатын көрсеткіштер
Өндірістік бақылаудың кезеңділігі / Сынамалар, шайындылар, өлшеулер саны (кемінде)
1
2
3
4
5
1
Бассейндер, аквапарктер, моншалар және бассейндері бар сауналар
Бассейн шұңқырындағы судың сапасын зертханалық бақылау
Негізгі микробиологиялық көрсеткіштер (жалпы колиформды бактериялар, термотолерантты колиформды бактериялар, колифагтар және алтын түстес стафилококк)

Качество дезинфекции считается удовлетворительным, если количество положительных смывов на наличие непатогенной микрофлоры составляет не более 3 % от числа отобранных смывов, количество отрицательных экспресс-проб на наличие остаточного количества дезинфицирующего препарата составляет не более 5 %, и число неудовлетворительных анализов дезинфицирующих растворов составляет не выше 5 % от числа отобранных проб.
2. Коммунальные объекты
п/п
Наименование объекта производственного контроля
Объект исследования и (или) исследуемый материал
Определяемые показатели
Периодичность производственного контроля/ количество проб, смывов, замеров (не менее)
1
2
3
4
5
1
Бассейны, аквапарки, бани и сауны с бассейнами
лабораторный контроль за качеством воды в чаше бассейна
основные микробиологические показатели (общие колиформные бактерии, термотолерантные колиформные бактерии, колифаги и золотистый стафилококк)

айына 1 рет/ 2 сынама (үстіңгі қабаттың қалыңдығы 0,5 - 1,0 см және судың үстіңгі бетінен 25 - 30 см тереңдікте)
Санитариялық-химиялық көрсеткіштер (моншалар және сауналар үшін): иісі, түсі, лайлылығы, температурасы
жұмыс істейтін сағатта 1 рет;
Перманганатты тотығу, аммиак азоты, бос қалдық хлор, байланған қалдық хлор, сутектік көрсеткіш
тоқсанына 1 рет/ 2 сынама
Санитариялық-химиялық көрсеткіштер (спорттық және сауықтыру бассейндері үшін):
1) иісі, түсі, лайлылығы, температурасы
жұмыс істейтін сағатта 1 рет;
2) сутектік көрсеткіш, бос қалдық хлор, байланған қалдық хлор, озон (озондау кезінде)
Жұмыс басталар алдында және одан әрі әрбір 4 сағат сайын;
3) перманганатты тотығу, хлороформ, формальдегид (озондау кезінде), аммоний азоты
Жұмыс басталар алдында және одан әрі әрбір 4 сағат сайын.
паразитологиялық көрсеткіштер:
бассейн шұңқырының суы
Жылына 2 рет кемінде 3-5 сынама
бассейн қабырғаларының;
себезгі және киім шешетін орындардағы орындықтардың шайындылары
Жылына 2 рет кемінде 10-15 сынама
Қолдың шайындылары;
персоналдың арнайы киімдерінің шайындылары; үстелдер мен креслоның шайындылары
ЖМС, ЖКБ және/немесе ТКБ-ға қанағаттанарлықсыз талдау болғанда кемінде 10-15 сынама
микробиологиялық және паразитологиялық зерттеулер (ішек инфекцияларының қоздырғышы, көк іріңді таяқшалар, лямблия цисталары, гельминттер жұмыртқалары мен дернәсілдері, легионелла)
ЖМС, ЖКБ және/немесе ТКБ-ға қанағаттанарлықсыз талдау болғанда / сәйкес келмейтін сынамалар санына байланысты
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
Бассейндер залындағы ауа жағдайын, микроклимат параметрлерін, ауа қозғалысының жылдамдығын зертханалық бақылау:
хлороформ;
хлор.
судағы хлороформ шоғырлануы 0,2 мг/л артық кезінде өндірістік бақылау кезеңділігімен
температурасы;
салыстырмалы ылғалдылығы
жұмыс істейтін сағатта 1 рет өндірістік бақылау кезеңділігімен
ауа қозғалысының жылдамдығы
желдеткіш жабдықтарын ашу алдында және жөндеуден/ауыстырудан кейін өндірістік бақылау кезеңділігімен
Үй-жайларды ағымдағы жинау және дезинфекциялау тиімділігін зертханалық бақылау
Жабдықтар мен мүкәммал шайындылары; дезқұралдар және ерітінділер
Тоқсанына 1 рет /кемінде 10 шайынды, дезқұралдар мен дезерітінділердің 2 сынамасы
Ауа алмасу жиілігі
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
2
Сұлулық салондары (педикюр – маникюр кабинеттері, косметика және косметология кабинеттері)
Микроклимат, желдету және жарықтандыру параметрлерін зертханалық бақылау
үй-жайларды жасанды, табиғи және бірлескен жарықтандыру
объектіні пайдалануға беру кезінде және жарықтандыру схемасын өзгерту кезінде (жарық түсіретін аспаптарды орналастыру және саны)
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш.

1 раз в месяц/2 пробы (поверхностный слой толщиной 0,5 - 1,0 см и на глубине 25 - 30 см от поверхности зеркала воды)
санитарно-химические показатели (для бань и саун): запах, цветность, мутность, температура
1 раз в рабочие часы;
перманганатная окисляемость, азот аммиака, остаточный свободный хлор, остаточный связанный хлор, водородный показатель
1 раз в квартал/2 пробы.
санитарно-химические показатели (для спортивных и оздоровительных бассейнов):
1) запах, цветность, мутность, температура
1 раз в рабочие часы;
2) водородный показатель, остаточный связанный хлор, остаточный свободный хлор, озон (при озонировании)
перед началом работы и далее каждые 4 часа;
3) перманганатная окисляемость, хлороформ, формальдегид (при озоноровании), азот аммонийный
перед началом работы и далее каждые 4 часа.
паразитологические показатели:
вода из чаши бассейна
2 раза в год не менее 3-5 проб.
смывы со стенок бассейнов;
со скамеек в душевых и в раздевалках
2 раза в год не менее 10-15 проб;
смывы с рук;
смывы со спецодежды персонала;
смывы со столов, кресел
при неудовлетворительных анализах на ОМЧ, ОКБ и(или) ТКБ, не менее 10-15 проб
микробиологические и паразитологические исследования (возбудители кишечных инфекций, синегнойная палочка, цисты лямблий, яйца и личинки гельминтов, легионелла)
при неудовлетворительных анализах на ОМЧ, ОКБ и/или ТКБ/в зависимости от кол-ва несоотв проб
Обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
Лабораторный контроль за состоянием воздуха, параметрами микроклимата, скорости движения воздуха в зале бассейнов:
хлороформ;
хлор
с периодичностью производственного контроля при концентрации хлороформа в воде более 0,2 мг/л
температура;
относительная влажность
с периодичностью производственного контроля 1 раз в рабочие часы
скорость движения воздуха
с периодичностью производственного контроля перед открытием и после ремонта/замены вентиляционного оборудования.
лабораторный контроль эффективности текущей уборки и дезинфекции помещений
смывы с оборудования и инвентаря;
дезсредства и растворы
1 раз в квартал /не менее 10 смывов,
2 пробы дезсредства и дезр-ры
кратность воздухообмена
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
2
Салоны красоты (кабинеты педикюра - маникюра, кабинеты косметики и косметологии)
лабораторный контроль за параметрами микроклимата, вентиляции и освещенности
искусственная, естественная и совмещенная освещенность помещений.
при вводе объекта в эксплуатацию и при изменении схемы освещения (размещение и количество осветительных приборов)
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция

1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
Ауа қозғалысының жылдамдығы
Объектіні пайдалануға беру кезінде, механикалық желдету және ауа баптау жүйесінде іске қосу-жөндеу және профилактикалық жұмыстар жүргізу кезінде
өндірістік үй-жайлардағы микроклимат параметрлері: температурасы, ылғалдылығы
Жылына 1 рет
Сапаны зертханалық бақылау:
Маникюр, педикюр және косметология құрал-саймандарын өңдеу. стерилдеу алдындағы тазарту сапасын бақылау
тоқсанына 1 рет
Маникюр, педикюр және косметология құрал-саймандарын өңдеу; стерилдеу сапасын бақылау
тоқсанына 1 рет
қысқа химиялық талдау және судың микробиологиялық көрсеткіштері
Ішкі су құбыры желісін пайдалануға беру кезінде, реконструкциялаудан, жаңғыртудан кейін
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
3
Шаруашылық-тұрмыстық кәріздің тазарту құрылыстары
Су айдынына шығару кезінде ағынды судың сапасын зертханалық бақылау
Органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық көрсеткіштер
Тоқсанына 1 рет
Елді мекеннен тыс су айдынына шығаратын орыннан жоғары және төмен су айдыны суының сапасын зертханалық бақылау
Органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық көрсеткіштер
Тоқсанына 1 рет
Елді мекеннен тыс су айдынынына шығару кезінде ағынды су сапасын зертханалық бақылау
Органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық көрсеткіштер
Тоқсанына 1 рет
Топыраққа тазарту құрылыстарынан ағынды суларды шығару кезінде топырақтың сапасын зертханалық бақылау
Органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық көрсеткіштер
Тоқсанына 1 рет
Ауа алмасу жиілігі
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
Санитариялық-қорғаныш аймағы
Зертханалық және аспаптық зерттеулер
Көлемі және кезеңділігі санитариялық-қорғаныш аймағын ұйымдастыру жобасында белгіленеді
Қоршаған орта факторлары
атмосфералық ауа (химиялық көрсеткіштері)
тоқсанына 1 рет
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
4
Сумен жабдықтау объектілері
Судың сапасын зертханалық бақылау:
Су тарту құрылыстары орындарында, ауыз суды ауыз сумен жабдықтау жүйесінің тарату желісіне беру алдында (ауыз су резервуарларында) және сыртқы су құбыры желісінің су тарту пункттерінде, үйдегі тарату жүйелерінде және үйдегі және тарату желісінің крандарында
Микробиологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық; органолептикалық;
радиологиялық;
қорытынды;
реагенттердің қалдық мөлшері, тұрақты бақылау үшін таңдап алынған химиялық заттар;
Ауыз судың зерттелетін сынамаларының саны және оларды іріктеудің кезеңділігі әрбір ауыз сумен жабдықтау жүйесі үшін жеке айқындалады
Су құбыры желісін жуу және дезинфекциялау бойынша жүргізілген профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін бағалау
Суда дезқұралдардың қалдық мөлшерінің болуы
Әрбір жүргізілген іс-шарадан кейін
Дезинфекциялық құралдар, ерітінділер
Жұмыс ерітінділерінде, дезқұралдарда, белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын және шоғырланудың сәйкестігін айқындау
тоқсанына 1 рет
Ауа алмасу жиілігі
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш.

1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
скорость движения воздуха
при вводе объекта в эксплуатацию, при проведении пусконаладочных и профилактических работ в системе механической вентиляции и кондиционирования
параметры микроклимата производственных помещений: температура, влажность
1 раз в год
лабораторный контроль качества:
обработки инструментария для маникюра, педикюра и косметологии;
контроль качества предстерилизационной очистки
1 раз в квартал
обработки инструментария для маникюра, педикюра и косметологии;
контроль качества стерилизации
1 раз в квартал
краткий химический анализ и микробиологические показатели воды
при вводе в эксплуатацию, после реконструкции, модернизации внутренней водопроводной сети
обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
3
Очистные сооружения хозяйственно-бытовой канализации
лабораторный контроль за качеством сточных вод при выпуске в водоем
органолептические, санитарно-химические, микробиологические показатели
1 раз в квартал
лабораторный контроль за качеством воды водоема выше и ниже места сброса при выпуске в водоем вне населенного пункта
органолептические, санитарно-химические, микробиологические показатели
1 раз в квартал
лабораторный контроль за качеством сточных вод при выпуске в водоем вне населенного пункта
органолептические, санитарно-химические, микробиологические показатели
1 раз в квартал
лабораторный контроль за качеством почвы при сбросе сточных вод с очистных сооружений на почву
органолептические, санитарно-химические, микробиологические показатели
1 раз в квартал
кратность воздухообмена
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
санитарно-защитная зона
лабораторные и инструментальные исследования
объемы и периодичность устанавливаются проектом организации санитарно-защитной зоны
факторы окружающей среды
атмосферный воздух (химические показатели)
1 раз в квартал
обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
4
Объекты водоснабжения
лабораторный контроль за качеством воды: в местах водозаборных сооружений, перед подачей питьевой воды в распределительную сеть системы питьевого водоснабжения (в резервуаре питьевой воды) и в пунктах водозабора наружной водопроводной сети, домовых распределительных системах и из кранов домовой и распределительной сети
микробиологические, санитарно-химические, паразитологические; органолептические;
радиологические;
обобщенные;
остаточные количества реагентов;
химические вещества, выбранные для постоянного контроля;
число исследуемых проб питьевой воды и периодичность их отбора определяются для каждой системы питьевого водоснабжения индивидуально
оценка эффективности проведенных профилактических мероприятий по промывке и дезинфекции водопроводных сетей
содержание остаточного количества дезсредства в воде
после каждого проведенного мероприятия
дезинфицирующие средства, растворы
определение концентрации активного действующего вещества в рабочих растворах, сухих препаратах дезсредств и соответствие концентрации
1 раз в квартал
кратность воздухообмена
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция

1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
5
ҚТҚ жинауға және сақтауға арналған алаңдар және полигондар
Бақыланатын ұңғымалардағы судың сапасын зертханалық бақылау
Органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, радиологиялық көрсеткіштер
Жылына 2 рет тоқсанына 1 рет
Дезинфекциялық құралдар, ерітінділер (зерттеулер республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда жүргізіледі)
Жұмыс ерітінділерінде, дезқұралдарда, белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын және шоғырланудың сәйкестігін айқындау
тоқсанына 1 рет
Дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралардың тиімділігін бағалау
Бекітілген әдістемелерге сәйкес жәндіктердің, кеміргіштердің болуын айқындау
Жарты жылда 1 рет
топырақ
Химиялық көрсеткіштер:
ауыр металдар;
нитриттер;
нитраттар;
гидрокарбонаттар;
органикалық көміртегі;
рН;
цианидтер;
қорғасын;
сынап;
күшәланың құрамы
тоқсанына 1 рет
Микробиологиялық көрсеткіштер:
жалпы бактериялық саны;
коли-титр;
протей титрі
тоқсанына 1 рет
Паразитологиялық көрсеткіштер:
гельминттер жұмыртқалары.
тоқсанына 1 рет
Радиологиялық көрсеткіштер (зерттеулер республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда жүргізіледі)
жылына 1 рет
Полигонның пайдаланылған учаскелеріндегі және санитариялық-қорғаныш аймағының шекарасындағы атмосфералық ауа:
метан;
күкіртті сутек;
аммиак;
көміртегі қышқылы;
бензол;
үш хлорлы метан;
төрт хлорлы көміртегі;
хлорбензол (зерттеулер республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда жүргізіледі)
Көлемі және кезеңділігі санитариялық-қорғаныш аймағын ұйымдастыру жобасында белгіленеді
Өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардағы ауа алмасу жиілігі
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
6
Рекреациялық аймақ, 2 санатты су айдындары
Дезинсекциялық және (немесе) дератизациялық іс-шаралардың тиімділігін бағалау
Бекітілген әдістемелерге сәйкес жәндіктер мен кеміргіштердің болуын айқындау
Өңдеу жүргізілгеннен кейін
Ескертпе. Сумен жабдықтау объектілері ауыз судың химиялық құрамын, оның өңірлік ерекшеліктерін сипаттайтын көрсеткіштерді таңдай отырып өндірістік бақылау шеңберінде зертханалық зерттеулер бағдарламаларын әзірлеуді талап етеді, әрбір нақты жағдайда жүргізіледі.
ҚТҚ полигондары жергілікті жағдайларға байланысты қоршаған орта жағдайын бақылау көрсеткіштерін және әрбір нақты жағдайда жиілікті айқындай отырып өндірістік бақылау шеңберінде зертханалық-аспаптық зерттеулер бағдарламаларын әзірлеуді талап етеді.

1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
5
Площадки и полигоны для сбора и хранения ТБО
лабораторный контроль за качеством воды наблюдательных скважин
органолептические, санитарно-химические, микробиологические, радиологические показатели
2 раза в год
1 раз в квартал
дезинфицирующие средства, растворы (исследования проводятся в городах республиканского и областного значения)
определение концентрации активного действующего вещества в рабочих растворах, дезсредств, сухих препаратах и соответствие концентрации
1 раз в квартал
оценка эффективности дератизационных и дезинсекционных мероприятий
определение наличия насекомых, грызунов согласно утвержденных методик
1 раз в полугодие
почва
химические показатели: содержание тяжелых металлов;
нитритов;
нитратов;
гидрокарбонатов;
органического углерода;
рН;
цианидов;
свинца;
ртути;
мышьяка.
1 раз в квартал
микробиологические показатели:
общее бактериальное число;
коли-титр;
титр протея.
1 раз в квартал
паразитологические показатели:
яйца гельминтов
1 раз в квартал
радиологические показатели (исследования проводятся в городах республиканского и областного значения)
1 раз в год
атмосферный воздух над отработанными участками полигона и на границе санитарно-защитной зоны:
метан;
сероводород;
аммиак;
окись углерода;
бензол;
трихлорметан;
четыреххлористый углерод;
хлорбензол (исследования проводятся в городах республиканского и областного значения)
объемы и периодичность устанавливаются проектом организации санитарно-защитной зоны.
кратность воздухообмена в зданиях и сооружениях производственного назначения
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
6
Рекреационная зона, водоемы 2 категории
оценка эффективности дезинсекционных и (или) дератизационных мероприятий
определение наличия насекомых и грызунов согласно утвержденных методик
после проведения обработки
Примечания. Объекты водоснабжения требуют разработки программ лабораторных исследований в рамках производственного контроля с выбором показателей, характеризующих химический состав питьевой воды, ее региональные особенности, проводится в каждом конкретном случае.
Полигоны ТБО требуют разработки программ лабораторно-инструментальных исследований в рамках производственного контроля с определением показателей контроля состояния окружающей среды и кратности в каждом конкретном случае в зависимости от местных условий.

3. Өнеркәсіптік гигиена объектілері
р/с №
Зерттеу объектісі (немесе) зерттелетін материал
Айқындалатың көрсеткіштер
Өндірістік бақылаудың кезеңділігі
1
2
3
4
1
Жұмыс аймағының ауасы
Шаң
Күкірт қышқылы
Хлорлы сутегі
Фенол
Формальдегид
Ацетон
Хром оксиді
Марганец
Темір оксиді
Қорғасын
Майлы аэрозоль
Толуол
Азот диоксиді
Күкіртті ангидрид
Шаңдағы кремний оксиді
Озон
Стирол
Сілті
Этилен
Ацетальдегид
Бензин
Уайт-спирит
Көміртек оксиді
Бутилацетат
Ксилол
Мырыш, күкіртті сутегі, мұнай көмірсутегі, никель, сынап буы, тетрихлорэтилен, сірке қышқылы, аммиак және өндірістің технологиялық процесіне сәйкес басқа да заттар
Бақылау кезеңділігі зиянды заттардың қауіптілік сыныбына байланысты белгіленеді: I сынып үшін - 10 күнде 1 реттен сиретпей, II сынып - айына 1 реттен сиретпей, III және IV сыныптар – тоқсанына 1 реттен сиретпей.
Өндірістің нақты жағдайларына байланысты бақылау кезеңділігі мемлекеттік санитариялық қадағалау органдарымен келісім бойынша өзгертілуі мүмкін.
Қауіптілігі III, IV сыныпты зиянды заттардың болуы РЕШШ деңгейіне сәйкес белгіленген кезінде бақылауды жылына 1 реттен сиретпей жүргізуге жол беріледі.
2
Санитариялық-қорғаныш аймағы
Зертханалық және аспаптық зерттеулер
Көлемі мен кезеңділігі санитариялық-қорғаныш аймағын ұйымдастыру жобасында белгіленеді
3
Физфакторларды аспаптық өлшеулер
Жарықтандыру параметрлері (кешенді)
Микроклимат (кешенді)
Шу
Инфрадыбыс/
Ультрадыбыс
Жалпы /жергілікті діріл
Тұрақты магниттік өріс
ДЭЕМ-мен жұмыс кезіндегі электр магниттік өріс
Электр статистикалық өріс
Радиожиілік диапазонындағы электр магниттік сәулелену
Желдеткіш жүйелері параметрлерін бақылау, ауа алмасу жиілігі
Иондаушы сәулелену
ЭМӨ 50 Гц
Микроклимат көрсеткіштерін өлшеу жылдың суық және жылы кезеңдерінің басында, ортасында және соңында ауысымына кемінде 3 рет жүргізілуі тиіс (басында, ортасында және соңында).
Желдеткіш жүйелері:
1) қауіптілігі 1 және 2 сыныпты зиянды заттардың бөлінуі мүмкін болатын үй-жайларда; жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіш жүйелері – жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет.
4
Ағынды су
Техникалық талаптарға сәйкес химиялық көрсеткіштер
Жарты жылда 1 рет
5
Суды зерттеу
Бактериологиялық көрсеткіштерге
Жылына 1 рет
қысқа химиялық талдауға
Жылына 1 рет
6
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
4. Радиациялық гигиена объектілері
р/с №
Зерттеу объектілері (немесе) зерттелетін материал
Айқындалатын көрсеткіштер
Өндірістік бақылау кезеңділігі
1
2
3
4
1
Жұмыс аймағындағы ауаны аспаптық радиациялық бақылау, ашық радиоактивті көздер пайдаланылатын жұмыс орындарының және жапсарлас үй-жайлардың радиоактивті ластануын бағалау (пайдаланылатын сәулелену түрлеріне байланысты)
гамма-сәулеленудің ЭДҚ;
бета-бөлшегі ағынының тығыздығы;
альфа-бөлшегі ағынының тығыздығы;
нейтронды сәулелену ағынының тығыздығы;
радон, торон ағындары және радонның еншілес өнімдері (РЕӨ) тығыздығы
Жарты жылда 1 рет
Объектіден су, шикізат, өнім, бұйымдардың сынамаларын алу
Бекітілген кесте бойынша
2
Персоналдың сәулелену дозасын бағалау, өнеркәсіптік және медициналық ұйымдарда радиациялық қауіпсіздік бойынша санитариялық қағидалар мен гигиеналық нормативтер талаптарының сақталуын бақылау, жұмысшы беттерді бағалау
А тобындағы персоналдың сыртқы сәулеленуін жеке дозиметриялық бақылау
Тоқсанына 1 рет
гамма-сәулеленудің ЭДҚ;
бета-бөлшегі ағынының тығыздығы;
альфа-бөлшегі ағынының тығыздығы;
нейтронды сәулелену ағынының тығыздығы;
рентгендік сәулелену
Жылына 1 реттен сиретпей
3
Жылжымалы және жеке қорғаныш құралдарының тиімділігін бақылау
Қорғасын қабатының қалыңдығы миллиметрмен

3. Объекты промышленной гигиены
п/п
Объект исследования (или) исследуемый материал
Определяемые показатели
Периодичность производственного контроля
1
2
3
4
1
Воздух рабочей зоны
Пыль
Кислота серная
Водород хлористый
Фенол
Формальдегид
Ацетон
Хрома оксид
Марганец
Железа оксид
Свинец
Масляный аэрозоль
Толуол
Азота диоксид
Сернистый ангидрид
Кремния оксид в пыли
Озон
Стирол
Щелочь
Этилен
Ацетальдегид
Бензин
Уайт-спирит
Углерода оксид
Бутилацетат
Ксилол
Цинк, сероводород, углеводороды нефти, никель, пары ртути, тетрихлорэтилен, сероводород, уксусная кислота, аммиак и другие вещества в соответствии с технологическим процессом производства
Периодичность контроля устанавливается в зависимости от класса опасности вредного вещества: для I класса - не реже 1 раза в 10 дней, II класса - не реже I раза в месяц, III и IV классов - не реже 1 раза в квартал.
В зависимости от конкретных условий производства периодичность контроля может быть изменена по согласованию с органами государственного санитарного надзора.
При установленном соответствии содержания вредных веществ III, IV классов опасности уровню ПДК допускается проводить контроль не реже 1 раза в год.
2
Санитарно-защитная зона
Лабораторные и инструментальные исследования
Объемы и периодичность устанавливаются проектом организации санитарно-защитной зоны
3
Инструментальные замеры физфакторов
Параметры освещения (комплексно)
Микроклимат (комплексно)
Шум
Инфразвука/
Ультразвук
Вибрация общая/локальная
Постоянное магнитное поле
Электромагнитные поля при работе с ПЭВМ
Электростатическое поле
Электромагнитные излучения радиочастотного диапазона
Контроль параметров вентиляционных систем, кратности воздухообмена
Ионизирующее излучение
ЭМП 50 Гц
Измерения показателей микроклимата должны проводиться в начале, середине и конце холодного и теплого периода года не менее 3 раз в смену (в начале, середине и конце).
Вентиляционные системы:
1) в помещениях, где возможно выделение вредных веществ 1 и 2 класса опасности; системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
4
Сточная вода
Химические показатели согласно технических условий
1 раз в полгода
5
Исследование воды
на бактериологические показатели
1 раз в год
на краткий химический анализ
1 раз в год
6
Обязательные медосмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
4. Объекты радиационной гигиены
п/п
Объект исследования (или) исследуемый материал
Определяемые показатели
Периодичность производственного контроля
1
2
3
4
1
Инструментальный радиационный контроль воздуха рабочей зоны, оценка радиоактивного загрязнения рабочих мест и смежных помещений (в зависимости от видов используемых излучений), где эксплуатируются открытые радиоактивные источники
МЭД гамма-изучения;
плотности потока бета-частиц;
плотности потока альфа-частиц;
плотности потока нейтронных излучений;
плотность потока радона, торона и дочерних продуктов радона
1 раз полгода
отбор проб воды, сырья, продукции, изделий с объекта
по утвержденному графику
2
Оценка доз облучения персонала, контроль за соблюдением требований санитарных правил и гигиенических нормативов по радиационной безопасности на промышленных и медицинских организациях, оценка рабочих поверхностей
индивидуальный дозиметрический контроль внешнего облучения персонала группы А
1 раз в квартал
МЭД гамма-изучения;
плотности потока бета-частиц;
плотности потока альфа-частиц;
плотности потока нейтронных излучений;
рентгеновского излучения
не реже 1 раз в год
3
Контроль эффективности передвижных и индивидуальных средств защиты
толщина свинцового слоя в миллиметрах

2 жылда 1 реттен сиретпей
4
Метал сынықтары мен басқа материалдарды және халық тұтынатын өнімдерді радиациялық бақылау
гамма-сәулеленудің ЭДҚ;
бета-бөлшегі ағынының тығыздығы;
альфа-бөлшегі ағынының тығыздығы;
нейтронды сәулелену ағынының тығыздығы
Кеден органдарының, төтенше жағдайлар, экологиялық прокуратура қызметкерлерімен және басқалармен бірлесіп аварияларды, оқиғаларды тергеп-тексеру
5
Зертханалық бақылау
Жарықтандыру параметрлері (кешенді)
Микроклимат (кешенді)
Шу
Инфрадыбыс/Ультрадыбыс
Жалпы /жергілікті діріл
Тұрақты магниттік өріс
Электр магниттік өріс
Электр статикалық өріс
Радиожиілік диапазонындағы электр магниттік сәулелену
Желдеткіш жүйелері параметрлерін бақылау, ауа алмасу жиілігі
Жарты жылда 1 рет
Желдеткіш жүйелері:
1) қауіптілігі 1 және 2 сыныпты зиянды заттардың бөлінуі мүмкін болатын үй-жайларда; жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіш жүйелері – жылына 1 рет;

не реже 1 раза в 2 года
4
Радиационный контроль металлолома и других материалов и продукции народного потребления
МЭД гамма-изучения;
плотности потока бета-частиц;
плотности потока альфа-частиц;
плотности потока нейтронных излучений
совместное с сотрудниками таможенных органов, по чрезвычайным ситуациям, экологической прокуратуры и другими расследование аварии, инцидента
5
Лабораторный контроль
Параметры освещения (комплексно);
Микроклимат (комплексно);
Шум;
Инфразвука;
Ультразвук;
Вибрация общая/локальная;
Постоянное магнитное поле;
Электромагнитные поля;
Электростатическое поле;
Электромагнитные излучения радиочастотного диапазона;
Контроль параметров вентиляционных систем, кратности воздухообмена
1 раз полгода
Вентситемы:
1) в помещениях, где возможно выделение вредных веществ 1 и 2 класса опасности; системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;

2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
6
Ауыз судың сапасы
Қысқа химиялық талдау, микробиологиялық және радиациялық көрсеткіштер
Ішкі су құбыры желісін пайдалануға беру кезінде, реконструкциялаудан, жаңғыртудан кейін
7
Санитариялық-қорғаныш аймағы
Зертханалық және аспаптық зерттеулер
Көлемі және кезеңділігі санитариялық-қорғаныш аймағын ұйымдастыру жобасында белгіленеді
8
Ішкі су құбыры желілері
Органолептикалық, физикалық-химиялық, микробиологиялық және радиациялық көрсеткіштері бойынша ауыз су сапасы
Пайдалануға беру алдында;
ішкі су құбыры желілеріне жөндеу жүргізгеннен кейін;
Авариялық жағдайлардан кейін
9
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
5. Балалар мен жасөспірімдерді тәрбиелеу және білім беру, балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту объектілері, интернаттық ұйымдар
р/с№
Объектілер
Зертханалық зерттеулер
Өндірістік бақылау жүргізу жиілігі
Сынамалар немесе өлшеулер саны
1
2
3
4
5
1
Білім беру объектілері (мектептер, интернаттар, ЖОО, АООО және басқалары)
1.1
ас блоктары
микробиологиялық көрсеткіштерге тамақ өнімдері (шикізат) сынамалары, бірлік
жарты жылда 1 рет
селолық жерде 2 сынама, қалалық жерде
5 сынама
микробиологиялық зерттеулерге дайын тағам сынамалары
жарты жылда 1 рет
тарату мәзіріне сәйкес
микробиологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге су сынамалары, бірлік
жылына 1 рет
1 сынама
тағам құнарлылығы, бірлік
жарты жылда 1 рет
тарату мәзіріне сәйкес
шайындылар зерттелді, бірлігі
жарты жылда 1 рет
20 шайынды
міндетті медициналық қарап тексерулер
жарты жылда 1 рет
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
дезинфекциялық құралдардағы қалдық хлорды айқындау
жарты жылда 1 рет
Әрбір түрден 1 сынамадан (бар болғанда)
бактериологиялық, санитариялық-химиялық, зерттеулерге жергілікті сумен жабдықтау көздерінен (орталықтандырылған, құдықтар, ұңғымалар, каптаждар) алынған ауыз су
жылына 1 рет
1 сынама
желдетудің тиімділігін зерттеу
3 жылда 1 рет
5 өлшеу
1.2
Қабылдау бөлмелері, жатын орындары, оқу үй-жайлары, шеберханалар, спорт және музыка залдары, медициналық кабинеттер, демалуға және ұйықтауға арналған үй-жайлар, компьютер сыныптары
ауа температурасы
жылыту маусымы кезеңінде күн сайын
1 өлшеу (1 нүкте)
1.3
Зертханалар, химия кабинеті, спорт залдары, шеберханалар
желдету тиімділігін зерттеу
3 жылда 1 рет
5 өлшеу
1.4
Жабық жүзу бассейндері және ванналар
бактериологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық зерттеулерге су сынамалары
жарты жылда 1 рет
1 сынама (таяз және терең бассейн шұнқырынан)
1.5
Компьютер және мультимедия сыныптары, кабинеттері
жұмыс орындарындағы электр статикалық өрістің кернеулігі;
униполярлық коэффициенті және аэроиондар шоғырлану деңгейі
3 жылда 1 рет
әрбір жұмыс орны
1.6
Оқу үй-жайлары, зертханалар, шеберханалар, өзін-өзі дайындау бөлмелері, оқу залы, медкабинет
жасанды жарықтандыру деңгейі
3 жылда 1 рет
10 өлшеу
1.7
Жалпы үй-жайлар
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіштің, табиғи желдеткіштің ауа алмасу жиілігі

2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
6
Качество питьевой воды
Краткий хим. анализ, микробиологическим и радиационным показателям
при вводе в эксплуатацию, после реконструкции, модернизации внутренней водопроводной сети.
7
Санитарно-защитная зона
Лабораторные и инструментальные исследования
Объемы и периодичность устанавливаются проектом организации санитарно-защитной зоны
8
Внутренние водопроводные сети
Качество питьевой воды по органолептическим, физико-химическим, микробиологическим и радиационным показателям
Перед началом эксплуатации;
После проведения ремонта внутренней водопроводной сети;
После аварийных ситуаций.
9
Обязательные медицинские осмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
5. Объекты воспитания и образования детей и подростков,
дошкольного воспитания и обучения детей, интернатные
организации
п/п
Объекты
Лабораторные исследования
Кратность проведения производственного контроля
Количество проб или замеров
1
2
3
4
5
1
Объекты образования (школы, интернаты, ВУЗы, ССУЗы и другие)
1.1
пищеблоки
пробы пищевых продуктов (сырье) на микробиологические показатели, единиц
1 раз в полугодие
2 пробы в сельской местности,
5 проб в городской местности
пробы готовых блюд на микробиологические исследования
1 раз в полугодие
согласно меню раскладки
пробы воды на микробиологические и санитарно-химические показатели, единиц
один раз в год
1 проба
блюда на калорийность, единиц
1 раз в полугодие
согласно меню раскладки
исследовано смывов, единиц
1 раз в полугодие
20 смывов
обязательные медицинские осмотры
1 раз в полгода
полнота обследований, своевременность
определение остаточного хлора в дезинфицирующих средствах
1 раз в полугодие
по одной пробе с каждого вида (при наличии)
вода питьевая из местных источников водоснабжения (централизованное, колодцы, скважины, каптажи) на бактериологические, санитарно-химические, исследования
один раз в год
1 проба
исследование эффективности вентиляции
1 раз в 3 года
5 замеров
1.2
приемные комнаты, спальни, учебные помещения, мастерские, спортивные и музыкальные залы, медицинские кабинеты, помещения для отдыха и сна, компьютерные классы
температура воздуха
ежедневно в период отопительного сезона
1 измерение (1 точка)
1.3
лаборатории, кабинет химии, спортивные залы, мастерские
исследование эффективности вентиляции
1 раз в 3 года
5 замеров
1.4
закрытые плавательные бассейны и ванны
пробы воды на бактериологические, санитарно-химические, паразитологические исследования
1 раз в полугодие
1 проба (с мелкой и глубокой чаши бассейна)
1.5
компьютерные и мультимедийные классы, кабинеты
напряженность электростатического
поля на рабочих местах
1 раз в 3 года
каждое рабочее место
1.6
учебные помещения, лаборатории, мастерские, комнаты самоподготовки, читальный зал, медкабинет
уровень искусственной освещенности;
уровень концентрации аэроинов и коэффициента униполярности
1 раз в 3 года
10 замеров
1.7
помещения в целом
кратность воздухообмена приточно-вытяжной вентиляции с искусственным побуждением, естественной вентиляции

1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
1.8
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
2
Балаларды тәрбиелеу және оқыту объектілері (балалардың мектепке дейінгі ұйымдары)
2.1
ас блоктары
микробиологиялық көрсеткіштерге тамақ өнімдері (шикізат) сынамалары, бірлік
жарты жылда 1 рет
7 сынама
микробиологиялық зерттеулерге дайын тағам сынамалары
жарты жылда 1 рет
тарату мәзіріне сәйкес
микробиологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге су сынамалары, бірлік
жылына 1 рет
1 сынама
тамақ құнарлығы, бірлік
жылына 1 рет
тарату мәзіріне сәйкес
шайындылар, бірлік
жарты жылда 1 рет
10 шайынды
С витаминін айқындау
жарты жылда 1 рет
1 сынама
құрамында хлор бар дезинфекциялық құралдардың 1% ерітінділерінде (құрғақ препараттарда және ерітінділерде) қалдық хлорды айқындау
жарты жылда 1 рет
1 сынама (бар болғанда)
бактериологиялық, санитариялық-химиялық зерттеулерге жергілікті сумен жабдықтау көздерінен (орталықтандырылған, құдықтар, ұңғымалар, каптаждар) алынған ауыз су
жылына 1 рет
1 сынама
2.2
қабылдау бөлмелері, киім ауыстыратын, топтық, жатын бөлмелері, спорт және музыка залдары, медицалық кабинеттер, демалуға және ұйықтауға арналған үй-жайлар
ауа температурасы
жылыту маусымы кезеңінде күн сайын
1 өлшеу (1 нүкте)
2.3
объектілердің құмсалғыштары
санитариялық-микробиологиялық және паразитологиялық зерттеулерге (гельминттердің болуына) құм және топырақ
жылына 1 рет
30% құмсалғыш
2.4
Компьютер және мультимедия сыныптары, кабинеттері
жұмыс орындарындағы электр статикалық өрістің кернеулігі
3 жылда 1 рет
әрбір жұмыс орны
2.5
Жабық жүзу бассейндері және ванналар
бактериологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық зерттеулерге су сынамалары
жарты жылда 1 рет
2 сынама (таяз және терең бассейн шұңқырынан)
2.6
топтар
буфеттерде ІТТБ-на сыртқы орта шайындылары және ойын және жатын бөлмелерде паразитологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
әрбір топтан 5 шайынды
жасанды жарықтандыру деңгейі
3 жылда 1 рет
7 өлшеу
2.7
Жалпы үй-жайлар
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіштің, табиғи желдеткіштің ауа алмасу жиілігі
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
2.8
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
3
Балаларды сауықтыру ұйымдары
3.1
ас блоктары
микробиологиялық көрсеткіштерге тамақ өнімдері (шикізат) сынамалары, бірлік
әрбір демалыс маусымында
7 сынама
микробиологиялық зерттеулерге дайын тағам сынамалары
демалыстың әрбір маусымында
тарату мәзіріне сәйкес
микробиологиялық көрсеткіштерге су сынамалары, бірлік
демалыстың әрбір маусымында
1 сынама
тамақтың толық салынуы, тәуліктік құнарлылығы, бірлік
демалыстың әрбір маусымында
тарату мәзіріне сәйкес
ІТТБ-на шайындыларды зерттеу, бірлік
демалыстың әрбір маусымында
20 шайынды
дезинфекциялық құралдардың 1% ерітіндісінде қалдық хлорды айқындау
жарты жылда 1 рет
Әрбір түрден 1 сынама (бар болғанда)
бактериологиялық, санитариялық-химиялық зерттеулерге жергілікті сумен жабдықтау көздерінен (орталықтандырылған, құдықтар, ұңғымалар, каптаждар) алынған ауыз су
демалыс маусымы басталар алдында
1 сынама
3.2
Жабық жүзу бассейндері және ванналар, жағажайлар
бактериологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық зерттеулерге су сынамалары
демалыс маусымы басталар алдында
Кемінде 1 сынама
паразитологиялық көрсеткіштер:
бассейн шұңқырынаң суы
жылына 2 рет

1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
1.8
обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
2
Объекты воспитания и обучения детей (детских дошкольных организации)
2.1
пищеблоки
пробы пищевых продуктов (сырье) на микробиологические показатели, единиц
1 раз в полугодие
7 проб
пробы готовых блюд на микробиологические исследования
1 раз в полугодие
согласно меню раскладки
пробы воды на микробиологические и санитарно-химические показатели, единиц
один раз в год
1 проба
блюда на калорийность, единиц
один раз в год
согласно меню раскладки
смывы, единиц
1 раз в полугодие
10 смывов
определение витамина С
1 раз в полугодие
1 проба
определение остаточного хлора в 1% растворах хлорсодержащих дезинфицирующих средствах (в сухих препаратах и в растворе)
1 раз в полугодие
1 проба (при наличии)
вода питьевая из местных источников водоснабжения (централизованное, колодцы, скважины, каптажи) на бактериологические, санитарно-химические, исследования
один раз в год
1 проба
2.2
приемные комнаты, раздевальные, групповые, спальни, спортивные и музыкальные залы, медицинские кабинеты, помещения для отдыха и сна
температура воздуха
ежедневно в период отопительного сезона
1 измерение (1 точка)
2.3
песочницы объектов
песок и почва на санитарно-микробиологические и паразитологические исследования (на содержание гельминтов)
один раз в год
30% песочниц
2.4
компьютерные и мультимедийные классы, кабинеты
напряженность электростатического
поля на рабочих местах
1 раз в 3 года
каждое рабочее место
2.5
закрытые плавательные бассейны и ванны
пробы воды на бактериологические, санитарно-химические, паразитологические исследования
один раз в полугодия
2 пробы (с мелкой и глубокой чаши бассейна)
2.6
группы
смывы с внешней среды на БГКП в буфетных и паразитологические показатели в игровых и спальнях
один раз в полугодия
5 смывов с каждой группы
уровень искусственной освещенности
один раз в 3 года
7 замеров
2.7
Помещения в целом
кратность воздухообмена приточно-вытяжной вентиляции с искусственным побуждением, естественной вентиляции
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
2.8
обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
3
Детские оздоровительные организации
3.1
пищеблоки
пробы пищевых продуктов (сырье) на микробиологические показатели, единиц
каждый сезон отдыха
7 проб
пробы готовых блюд на микробиологические исследования
каждый сезон отдыха
согласно меню раскладки
пробы воды на микробиологические показатели, единиц
каждый сезон отдыха
1 проба
блюда на на полноту вложения, суточную калорийность, единиц
каждый сезон отдыха
согласно меню раскладки
исследовано смывов на БГКП, единиц
каждый сезон отдыха
20 смывов
определение остаточного хлора в 1% растворе дезинфицирующих средствах
один раз в полугодия
по одной пробе с каждого вида (при наличии)
вода питьевая из местных источников водоснабжения (централизованное, колодцы, скважины, каптажи) на бактериологические, санитарно-химические, исследования
перед началом сезона отдыха
1 проба
3.2
закрытые плавательные бассейны и ванны, пляжи
пробы воды на бактериологические, санитарно-химические, паразитологические исследования
перед началом сезона отдыха
не менее 1 пробы
паразитологические показатели:
вода из чаши бассейна
2 раза в год

кемінде 3-5 сынама
бассейндер қабырғаларының;
себезгі және киім шешетін орындардағы орындықтардың шайындылары
жылына 2 рет
кемінде 10-15 сынама
3.3
емдік балшықтар
микробиологиялық, радиологиялық көрсеткіштерге
демалыстың әрбір маусымы алдында
2 сынама
3.4
Жалпы үй-жайлар
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіштің, табиғи желдеткіштің ауа алмасу жиілігі
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;

не менее 3-5 проб
смывы со стенок бассейнов;
со скамеек в душевых и в раздевалках
2 раза в год
не менее 10-15 проб
3.3
лечебные грязи
на микробиологические, радиологические показатели
перед каждым сезоном отдыха
2 пробы
3.4
Помещения в целом
кратность воздухообмена приточно-вытяжной вентиляции с искусственным побуждением, естественной вентиляции
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;

2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
3.5
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
жарты жылда 1 рет
6. Тамақ өнімдерін өндіру және айналымы объектілері
р/с №
объектілер
зертханалық зерттеулер
өндірістік бақылау жүргізу жиілігі
сынамалар немесе өлшеулер саны
1
2
3
4
5
1
Тамақ өнеркәсібі (шикізат, қосалқы материалдар, дайын тағам және су)
1.1
Шикізат
Органолептикалық көрсеткіштер (шикізаттың барлық түрі үшін), физиклық-химиялық көрсеткіштер (сүт өнімдерін өндіретін объектілер үшін, басқа объектілер үшін – өндірісте кіріс шикізаты бойынша көрсеткіштер мониторингін жүргізу талап етіледі), сынамалық пісіру1 (нан-тоқаш, макарон объектілері үшін) паразитологиялық, микроскопиялық – ет, балық өнімдерін өндіретін объектілердегі өңделмеген (тағамдық) мал шаруашылығы шикізаты үшін
тоқсан сайын
1 сынама
1.2
Жұмыртқа
Овоскоптау2
Әрбір партиясы
Әрбір партиядан 10 жұмыртқа
1.3
Дайын өнім
Органолептикалық көрсеткіштер 2
Физикалық-химиялық көрсеткіштер
Микробиологиялық көрсеткіштер өнімге арналған нормативтік құжаттамаға сәйкес
КО ТР, СҚ сәйкес уытты элементтер, микотоксиндер, пестицидтер, радионуклидтер
Картоп таяқшалары
(нан өндірісі)
Әрбір партиясы жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет (15 сәуірден 15 қазанға дейін)
әрбір партия
1 үлгі
1 үлгі
1 үлгі
1 үлгі
Дайын өнімнің немесе шикізаттың 1 үлгісі
1.4
Таза мүкәммалдан, цех ішіндегі ыдыстан, персоналдың қолы және санитариялық киімінен алынған шайындылар
ІТТБ патогенді микрофлора (ет, көкөніс жартылай фабрикаттарын өндіретін кондитерлік цехтарда, аспаздық цехтарда)
тоқсан сайын жылына 1 рет
10 шайынды
10 шайынды
1.5
Технологиялық процесс
Температура - уақыт режимдері4
Өндірістің әрбір технологиялық циклі
1.6
Ауыз су
СҚ сәйкес органолептикалық, физикалық-химиялық (қысқа талдау) және микробиологиялық көрсеткіштер
Объектіні пайдалануға беру кезінде және орталықтандырылған сумен жабдықтау көздері үшін жөндеу жүргізілгеннен кейін.
Жергілікті сумен жабдықтау көздері үшін жылына 2 рет
1 сынама
1.7
Жұмыс аймағының ауасы
Өндіріске байланысты жұмыс аймағы ауасындағы зиянды заттар (көміртек оксиді және басқалары)
Объектіні пайдалануға беру және технологиялық жабдықтарды ауыстыру кезінде
1 сынама
1.8
Өндірістік үй-жай
Жарықтандыру
Объектіні пайдалануға беру кезінде
10% жұмыс орны
1.9
Өндірістік үй-жай
Тоңазытқыш және технологиялық жабдықтардың жұмыс істеу кезіндегі шу деңгейі
Объектіні пайдалануға беру кезінде және жөндеу жұмыстары жүргізілгеннен кейін
10% жұмыс орны
1.10
Өндірістік және қойма үй-жайлары
Температурасы, салыстырмалы ылғалдылығы5
Барлық үй-жайларда
аптасына 1 рет

2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
3.5
обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
6. Объекты производства и оборота пищевой продукции
п/п
объекты
лабораторные исследования
кратность проведения производственного контроля
количество проб или замеров
1
2
3
4
5
1
Пищевая промышленность (сырье, вспомогательные материалы, готовая продукция и вода)
1.1
Сырье
Органолептические показатели (для всех видов сырья), физико-химические показатели (для объектов по производству молочной продукции, других объектов– в производстве требуется ведение мониторинга показателей по входному сырью),
пробная выпечка1 (для хлебопекарных, макаронных объектов)
паразитологические, микроскопические - для не переработанного (пищевого) животноводческого сырья на объектах по производству мясной, рыбной продукции)
ежеквартально
1 проба
1.2
Яйцо
Овоскопирование2
каждая партия
10 яиц от каждой партии
1.3
Готовая продукция
Органолептические показатели3
Физико-химические показатели Микробиологические показатели в соответствии с нормативной документацией на продукцию
Токсичные элементы, микотоксины, пестициды, радионуклиды в соответствии с ТР ТС, СП
Картофельная палочка (производство хлеба)
каждая партия
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год (с 15 апреля по 15 октября)
каждая партия
1 образец
1 образец
1 образец
1 образец образца готовой продукции или по сырью
1.4
Смывы с чистого инвентаря, внутрицеховой тары, рук и санитарной одежды персонала
БГКП
патогенная микрофлора (в кондитерских цехах, в кулинарных цехах по производству мясных, овощных полуфабрикатов)
ежеквартально
1 раз в год
10 смывов
10 смывов
1.5
Технологический процесс
Температурно-временные режимы4
каждый технологический цикл производства
1.6
Вода питьевая
Органолептические, физико-химические (краткий анализ) и микробиологические показатели в соответствии с СП
при вводе объекта в эксплуатацию и после проведения ремонтных работ для централизованных источников водоснабжения.
2 раза в год – для местных источников водоснабжения
1 проба
1.7
Воздух рабочей зоны
вредные вещества в воздухе рабочей зоны в зависимости от производства (углерода оксид и другие)
при вводе объекта в эксплуатацию и при замене технологического оборудования
1 проба
1.8
Производственное помещение
Освещенность
при вводе объекта в эксплуатацию
10% рабочих мест
1.9
Производственное помещение
Уровень шума при работе холодильного и технологического оборудования
при вводе объекта в эксплуатацию и после проведения ремонтных работ
10% рабочих мест
1.10
Производственные и складские помещения
Температура, относительная влажность5
во всех помещениях
1 раз в неделю

1.11
Санитариялық-қорғаныш аймағы шекарасында және кәсіпорынның әсер ету аймағында, аумақта (өндірістік алаңда)
Нормалау құжаттарына, ҚОӘБ, ШРЕШ жобасына сәйкес атмосфералық ауа
ҚОӘБ, ШРЕШ жобаларында бегіленген бақылау нүктелері (жарық жақтары бойынша кемінде 4)
жылына 1 рет
1.12
Дезинфекциялық ерітінділер және сонымен қатар құралдар
ӘЗБ анықтау
тоқсанына 1 рет
2 сынама
1.13
Ауа алмасу жиілігі
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш.
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
1.14
Персоналды тексеру
Өндіріс түрлеріне байланысты дизтоптар және стафилокок тасымалдаушылығы
жылына 2 рет
Техникалық персоналды қоспағанда өндіріс жұмыскерлерінің тізімі бойынша
1.15
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
2
Қоғамдық тамақтану объектілері (дәмхана)
2.1
Еттен, құс етінен, балықтан6 жасалатын тағамдар (іріктеу арқылы)
021/2011КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.2
Гарнирлер (іріктеу арқылы)
021/2011КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.3
Тұздықталған салаттар (іріктеу арқылы)
021/2011КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.4
Үстіне сорпа құйылып ұйытылған ет, құс еті, балық (іріктеу арқылы)
021/2011КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.5
Паштет
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.6
Өздері дайындаған сусындар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.7
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары
Ішек таяқшалары тобы бактерияларының (ІТТБ) болуына
тоқсанына 1 рет
20 шайынды
2.8
Термиялық өңдеуден кейінгі дайын өнім
Термиялық өңдеу сапасы
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.9
Су құбыры желісінің суы
Бактериологиялық көрсеткіштерге
жылына 1 рет
1 сынама
2.10
Су құбыры желісінің суы
қысқа химиялық талдауға
жылына 1 рет
1 сынама
2.11
Құрғақ препараттарды зерттеу
(белсенділік %-ы)
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.12
Дезинфекциялық құралдарды зерттеу
(белсенділік %-ы)
тоқсанына 1 рет
1 сынама
3
Қоғамдық тамақтану объектілері (асхана)
3.1
Ет, құс, балық7 тағамдары (іріктеу арқылы)
Жылумен өңдеу тиімділігін айқындау 021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
3.2
Гарнирлер (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
3.3
Тұздықталған салаттар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
3.4
Өздері дайындаған сусындар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
3.5
Тамақ рационы8
Құнарлылығы, химиялық құрамы
жарты жылда 1 рет
1 рацион
3.6
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары
Ішек таяқшалары тобы бактерияларының (ІТТБ) болуына
жарты жылда 1 рет
5 шайынды
3.7
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
4
Қоғамдық тамақтану объектілері (мейрамхана)
4.1
Еттен, құс етінен, балықтан9 жасалған жартылай фабрикаттар
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.2
Еттен, құс етінен, балықтан10 жасалған тағамдар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.3
Гарнирлер (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.4
Салаттар тұздықталған (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.5
Үстіне сорпа құйылып ұйытылған ет, құс еті, балық (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.6
Паштет
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.7
Десерттер
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.8
Өздері дайындаған сусындар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.9
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары
Ішек таяқшалары тобы бактерияларының (ІТТБ) болуына
жарты жылда 1 рет
10 шайынды

1.11
На границе санитарно-защитной зоны и в зоне влияния предприятия, на территории (производственной площадки)
Атмосферный воздух в соответствии с документами нормирования, проекта ОВОС, ПДВ
контрольные точки, установленные в проектах ОВОС, ПДВ (не менее 4-х по сторонам света)
1 раз в год
1.12
Дезинфицирующие растворы и средства параллельно
Определение АДВ
1 раз в квартал
2 пробы
1.13
кратность воздухообмена
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
1.14
Обследование персонала
На носительство дизгруппы и стафилококка в зависимости от вида производства
2 раза в год
по списку работников производства за исключением технического персонала
1.15
Обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
2
Объекты общественного питания (кафе)
2.1
Блюда из мяса, птицы, рыбы 6 (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в квартал
1 проба
2.2
Гарниры (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в квартал
1 проба
2.3
Салаты с заправками (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в квартал
1 проба
2.4
Заливные из мяса, птицы, рыбы (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в квартал
1 проба
2.5
Паштет
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в квартал
1 проба
2.6
Напитки собственного изготовления (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в квартал
1 проба
2.7
Смывы с инвентаря, рук, оборудования и санитарной одежды
На наличие бактерий группы кишечной палочки (БГКП)
1 раз в квартал
20 смывов
2.8
Готовая продукция после термической обработки
Качество термической обработки
1 раз в квартал
1 проба
2.9
Вода с водопроводной сети
на бактериологические показатели
1 раз в год
1 проба
2.10
Вода с водопроводной сети
на краткий химический анализ
1 раз в год
1 проба
2.11
Исследование сухих препаратов
(% активности)
1 раз в квартал
1 проба
2.12
Исследование дезинфицирующих растворов
(% активности)
1 раз в квартал
1 проба
3
Объекты общественного питания (столовая)
3.1
Блюда из мяса, птицы, рыбы 7 (выборочно)
Определение эффективности тепловой обработки Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
3.2
Гарниры (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
3.3
Салаты с заправками (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
3.4
Напитки собственного изготовления (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
3.5
Рацион питания8
Калорийность, химический состав
1 раз в полгода
1 рацион
3.6
Смывы с инвентаря, рук, оборудования и санитарной одежды
На наличие бактерий группы кишечной палочки (БГКП)
1 раз в полгода
5 смывов
3.7
Обязательные медицинские осмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
4
Объекты общественного питания (ресторан)
4.1
Полуфабрикаты из мяса, птицы, рыбы9
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.2
Блюда из мяса, птицы, рыбы10 (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.3
Гарниры (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.4
Салаты с заправками (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.5
Заливные мяса, птицы, рыбы (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.6
Паштет
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.7
Десерты
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.8
Напитки собственного изготовления (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.9
Смывы с инвентаря, рук, оборудования и санитарной одежды
На наличие бактерий группы кишечной палочки (БГКП)
1 раз в полгода
10 смывов

4.10
Термиялық өңдеуден кейінгі дайын өнім
термиялық өңдеу саны
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.11
Құрғақ дезинфекциялық құралдар, препараттар
Белсенділік %-ын зерттеу
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.12
Дезинфекциялық ерітінділер
Белсенділік %-ын зерттеу
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.13
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
5
Қоғамдық тамақтану объектілері (бар)
5.1
Құйылмалы сыра
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жылына 1 рет
1 сынама
5.2
Кремді кондитерлік өнімдер
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жылына 1 рет
1 сынама
5.3
Балмұздақ11
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жылына 1 рет
1 сынама
5.4
Десерттер
021/2011 КО ТР-ғасәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жылына 1 рет
1 сынама
5.5
Сүтті коктейльдер
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жылына 1 рет
1 сынама
5.6
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары
ІТТБ болуына
жылына 1 рет
5 шайынды
5.7
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
6
50-ге дейін (50-ді қоса алғанда) отыратын орны бар дайындығы жоғары дәрежедегі жартылай фабрикаттармен жұмыс істейтін жылдам қызмет көрсететін қоғамдық тамақтану объектілері
6.1
Еттен және ет өнімдерінен жасалған тағамдар (іріктеу арқылы)
Жылумен өңдеу тиімділігін анықтау 021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
6.2
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары
ІТТБ болуына
жарты жылда 1 рет
5 шайынды
6.3
Термиялық өндеуден кейінгі дайын өнім
Термиялық өңдеу сапасы
жарты жылда 1 рет
1 сынама
6.4
Құрғақ дезинфекциялық құралдар, препараттар
Белсенділік %-ын зерттеу
жарты жылда 1 рет
1 сынама
6.5
Дезинфекциялық ерітінділер
Белсенділік %-ын зерттеу
жарты жылда 1 рет
1 сынама
6.6
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
7
Тамақ өнімдерінің көтерме сауда объектілері
7.1
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары12
ІТТБ
жарты жылда 1 рет
10 шайынды
7.2
Сүт және сүт өнімдері13 (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
2 сынама
7.3
Шұжық өнімдері 14 (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
2 сынама
7.4
Бауырдан және (немесе) еттен жасалған паштеттер
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
7.5
Құс етінен жасалған табиғи жартылай фабрикаттар, субөнімдер, құстың субөнімдерінен жасалған жартылай фабрикаттар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
2 сынама
7.6
Тауық жұмыртқасы
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
7.7
Пайдалануға дайын балық өнімдері (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
2 сынама
7.8
Кремді кондитерлік өнімдер
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
7.9
Дайын аспаздық өнімдер, оның ішінде:

4.10
Готовая продукция после термической обработки
Качество термической обработки
1 раз в полгода
1 проба
4.11
Сухие дезинфицирующие средства, препаратов
Исследование % активности
1 раз в полгода
1 проба
4.12
дезинфицирующие растворы
Исследование % активности
1 раз в полгода
1 проба
4.13
обязательные медицинские осмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
5
Объекты общественного питания (бар)
5.1
Пиво разливное
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в год
1 проба
5.2
Кондитерские изделия с кремом
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в год
1 проба
5.3
Мороженое11
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в год
1 проба
5.4
Десерты
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в год
1 проба
5.5
Коктейли молочные
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в год
1 проба
5.6
Смывы с инвентаря, рук, оборудования и санитарной одежды
На наличие бактерий группы кишечной палочки (БГКП)
1 раз в год
5 смывов
5.7
Обязательные медицинские осмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
6
Объекты общественного питания быстрого обслуживания, работающие на полуфабрикатах высокой степени готовности до 50 (включая 50) посадочных мест
6.1
Блюда из мяса и мясных продуктов (выборочно)
Определение эффективности тепловой обработки Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
6.2
Смывы с инвентаря, рук, оборудования и санитарной одежды
На наличие бактерий группы кишечной палочки (БГКП)
1 раз в полгода
5 смывов
6.3
Готовая продукция после термической обработки
Качество термической обработки
1 раз в полгода
1 проба
6.4
Сухие дезинфицирующие средства, препаратов
Исследование % активности
1 раз в полгода
1 проба
6.5
дезинфицирующие растворы
Исследование % активности
1 раз в полгода
1 проба
6.6
Обязательные медицинские осмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
7
Объекты оптовой торговли пищевыми продуктами
7.1
Смывы с оборудования, инвентаря, рук и санитарной одежды персонала12
БГКП
1 раз в полгода
по 10 смывов
7.2
Молоко и молочные продукты 13 (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
по 2 пробы
7.3
Колбасные изделия 14 (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
по 2 пробы
7.4
Паштеты из печени и (или) мяса
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
по 1 пробе
7.5
Полуфабрикаты из мяса птицы натуральные, субпродукты, полуфабрикаты из субпродуктов птицы (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
по 2 пробы
7.6
Яйцо куриное
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
по 1 пробе
7.7
Рыбная продукция готовая к употреблению (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
по 2 пробы
7.8
Кондитерские изделия с кремом
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
7.9
Готовые кулинарные изделия, в том числе:

7.9.1
Тұздықталған салаттар және винегреттер
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
7.9.2
Еттен, құстан, балықтан жасалған аспаздық өнімдер (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
7.10
Өздері өндірген ет, құс, балық жартылай фабрикаттары (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
7.11
Дезинфекциялық ерітінділер және құрғақ препараттар (белсенділік %-ы)
ӘЗБ айқындау
жарты жылда 1 рет
1 сынама
7.12
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
8
Көліктегі қоғамдық тамақтану объектісі (мейрамхана вагоны)
8.1
Еттен, құс етінен, балықтан жасалған жартылай фабрикаттар
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
8.2
Еттен, құс етінен, балықтан жасалған тағамдар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
8.3
Гарнирлер (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
8.4
Тұздықталған салаттар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
8.5
Сумен жабдықтау жүйесінің суы
Бактериологиялық және санитариялық-химиялық зерттеулерге
жарты жылда 1 рет
1 сынама
8.6
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары
ІТТБ
жарты жылда 1 рет
10 шайынды
8.7
Дезинфекциялық ерітінділер және құрғақ препараттар (белсенділік %-ы)
Жұмыс ерітінділерінде белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын және шоғырланудың сәйкестігін айқындау
жарты жылда 1 рет
1 сынама
8.8
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
9
Көліктегі қоғамдық тамақтану объектілері (борттық тамақтану объектілері)
9.1
Еттен, құс етінен, балықтан жасалған тағамдар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
9.2
Гарнирлер (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
9.3
Тұздықталған салаттар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
9.4
Кондитерлік өнімдер және десерттер
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
9.5
Өздері дайындаған сусындар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
9.6
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары
ІТТБ патогенді микрофлора (ет, көкөніс жартылай фабрикаттарын өндіретін кондитерлік цехтарда, аспаздық цехтарда)
жарты жылда 1 рет
10 шайынды
10 шайынды
9.7
Су құбырының суы
микробиологиялық көрсеткіштерге су сынамалары, бірлік
жылына 1 рет
1 сынама
9.8
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
Ескертпелер:
Зерттеуді объектінің мамандары жүргізеді.
2 Зерттеуді объектінің мамандары жүргізеді.
3 Зерттеуді объектінің мамандары жүргізеді.
4 Өлшеуді объектінің мамандары жүргізеді.
5 Зерттеуді объектінің мамандары жүргізеді.
6 Бірінші кезектегі зертханалық зерттеуге ұсақталған ет, құс, балықтан жасалған тағамдар жатады.
7 Бірінші кезектегі зертханалық зерттеуге ұсақталған ет, құс, балықтан жасалған тағамдар жатады.
8 Тәулік бойы болатын ұйымдастырылған ұжымдарға қызмет көрсететін асханалар үшін.
9 Бірінші кезектегі зертханалық зерттеуге ұсақталған ет, құс, балықтан жасалған жартылай фабрикаттар жатады.
10 Бірінші кезектегі зертханалық зерттеуге ұсақталған ет, құс, балықтан жасалған тағамдар жатады.
11 Бірінші кезектегі зертханалық бақылауға жұмсақ балмұздақ жатады.
12 Шайындыларды зерттеу өлшеп-оралмаған тез бұзылатын тамақ өнімдерін өткізетін бөлімдерде жүргізіледі.
13 Бірінші кезектегі зертханалық бақылауға басқа әкімшілік аумақтардан жеткізілетін сұйық қышқыл сүт өнімдері мен қаймақтар жатады.
14 Бірінші кезектегі зертханалық зерттеуге басқа әкімшілік аумақтардан жеткізілетін пісірілген шұжықтар, сосискалар, сарделькалар жатады.

7.9.1
салаты и винегреты с заправками
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
7.9.2
Готовые кулинарные изделия из мяса, птицы, рыбы (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
7.10
Полуфабрикаты мяса, птицы, рыбы, собственного производства (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
7.11
Дезинфицирующие растворы и сухие препараты (% активности)
Определение
АДВ
1 раз в полгода
1 проба
7.12
Обязательные медицинские осмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
8
Объект общественного питания на транспорте (вагон-ресторан)
8.1
Полуфабрикаты из мяса, птицы, рыбы
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
8.2
Блюда из мяса, птицы, рыбы (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
8.3
Гарниры (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
8.4
Салаты с заправками (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
8.5
Вода с системы водоснабжения
На бактериологические и санитарно-химические исследования
1 раз в полгода
1 проба
8.6
Смывы с инвентаря, рук, оборудования и санитарной одежды
БГКП
1 раз в полгода
10 смывов
8.7
Дезинфицирующие растворы и сухие препараты (% активности)
Определение концентрации активного действующего вещества в рабочих растворах и соответствие концентрации
1 раз в полгода
1 проба
8.8
Обязательные медицинские осмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
9
Объекты общественного питания на транспорте (объекты бортового питания)
9.1
Блюда из мяса, птицы, рыбы (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
9.2
Гарниры (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
9.3
Салаты с заправками (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
9.4
Кондитерские изделия и десерты
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
9.5
Напитки собственного изготовления (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
9.6
Смывы с инвентаря, рук, оборудования и санитарной одежды
БГКП, патогенная микрофлора (в кондитерских цехах, в кулинарных цехах по производству мясных, овощных полуфабрикатов)
1 раз в полгода
10 смывов
10 смывов
9.7
Водопроводная вода
пробы воды на микробиологические показатели, единиц
1 раз в год
1 проба
9.8
Обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
Примечания:
1 Исследование проводится специалистами объекта.
2 Исследование проводится специалистами объекта.
3 Исследование проводится специалистами объекта.
4 Измерения проводится специалистами объекта.
5 Исследование проводится специалистами объекта.
6 Подлежат первоочередному лабораторному исследованию блюда из рубленого мяса, птицы, рыбы.
7 Подлежат первоочередному лабораторному исследованию блюда из рубленого мяса, птицы, рыбы.
8 Для столовых, обслуживающих организованные коллективы с круглосуточным пребыванием.
9 Подлежат первоочередному лабораторному исследованию полуфабрикаты из рубленого мяса, птицы, рыбы.
10 Подлежат первоочередному лабораторному исследованию блюда из рубленого мяса, птицы, рыбы.
11 Подлежит первоочередному лабораторному контролю мягкое мороженое.
12 Исследование смывов проводится в отделах, реализующих нефасованные скоропортящиеся пищевые продукты.
13 Подлежат первоочередному лабораторному исследованию жидкие кисломолочные продукты и сметана, поставляемые из других административных территорий.
14 Подлежат первоочередному лабораторному исследованию вареные колбасы, сосиски, сардельки, поставляемые из других административных территорий.

7. Көлік құралдары
р/с №
объектілер
зертханалық зерттеулер
өндірістік бақылау жүргізу жиілігі
сынамалар немесе өлшеулер саны
1
2
3
4
5
1
Жолаушылар вагондары
1.1
Сумен жабдықтау жүйесінің суы
Бактериологиялық және санитариялық-химиялық зерттеулерге
жарты жылда 1 рет
1 сынама
1.2
Микроклимат
Температураны, ауа қозғалысы жылдамдығын, ылғалдылықты өлшеу
жарты жылда 1 рет
Вагонда 3 өлшеу
1.3
Төсек жабдықтары (матрастар, жастықтар, көрпелер)
Гельминт жұмыртқаларына шайындылар
жарты жылда 1 рет
Вагонда 10 шайынды
1.4
Дезинфекциялық ерітінділер және құрғақ препараттар (белсенділік %-ы)
Жұмыс ерітінділерінде белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын және шоғырланудың сәйкестігін айқындау
жарты жылда 1 рет
Вагоннан 1 сынама
1.5
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
2
Жолаушыларды тасымалдауға арналған әуе кемелері
2.1
Ауыз су
микробиологиялық көрсеткіштерге су сынамалары, бірлік
жылына 1 рет
1 сынама
2.2
Шайындылар
ІТТБ
жарты жылда 1 рет
5 шайынды
Ескертпелер.
1. Ұйымдасқан ұжымдарда, жартылай фабрикаттарды, аспаздық өнімдерді өндіретін тамақ дайындау объектілерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 234 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10982 болып тіркелген) "Қоғамдық тамақтану объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналға жазбалар енгізе отырып, жартылай фабрикаттардың, тағамдар мен аспаздық өнімдердің сапасын органолептикалық бағалау күн сайын жүргізіледі. Жүргізу тәртібі мен құжаттамалық ресімдеуді өндірістік бақылау бағдарламасында дайындаушы бекітеді.
2. Жаңа технологиялық жабдықта, сондай-ақ оны жөндегеннен, реконструкциялағаннан кейін жұмыс істеуді санитариялық өңдеу, дезинфекциялау сапасын және шығарылатын өнімдердің қауіпсіздігін микробиологиялық бақылау жүргізгеннен кейін жүргізеді.
3. Объектілерде шығарылатын тамақ өнімін өндіру, тасымалдау, сақтау және өткізу кезінде оның қауіпсіздігін өндірістік бақылау барысында объектілерде технологиялық жабдықтан, мүкәммалдан, қосалқы материалдардан алынған шайындыларда ағымдағы дезинфекциядан соң 60 минуттан кешіктірмей микробиологиялық шайындылардың 2 %-дан аспайтын санитариялық-көрсеткіштік микроорганизмдердің (ішек таяқшалары тобы бактериялары) болуына жол беріледі, бұл дезинфекциялау режимін қанағаттарлық бағалауды көрсетеді.
4. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АООО – арнайы орта оқу орындары;
ӘЗБ – әсер етуші заттың белсенділігі;
БҚК – бірліктер құрушы колониялар;
Гц – Герц;
ДЭЕМ – дербес электронды-есептеуіш машина;
ЕДШ – емдік дене шынықтыру;
ЖОО – жоғары оқу орындары;
ЖКБ – жалпы колиформды бактерия;
ЖМС – жалпы микробтың саны;
КО ТР – Кеден одағының техникалық регламенті;
ҚОӘБ – қоршаған ортаға әсер етуді бағалау;
ҚТҚ – қатты тұрмыстық қалдықтар;
ОСБ – орталықтандырылған стерилдеу бөлімшесі;
ӨЖЖ – өте жоғары жиілік;
СҚ – санитариялық қағида;
ТКБ – термотолерантты колиформды бактериялар;
УК – ультракүлгін;
УЖЖ – ультра жоғары жиілік;
ШРЕШ – шекті рұқсат етілетін шығарындылар;
ІТТБ – ішек таяқшалары тобы бактериялары;
ЭӨ – электр өрісі;
ЭМӨ – электр магниттік өріс;
ЭДҚ – эквивалентті доза қуаттылығы;

7. Транспортные средства
п/п
объекты
лабораторные исследования
кратность проведения производственного контроля
количество проб или замеров
1
2
3
4
5
1
Пассажирские вагоны
1.1
Вода с системы водоснабжения
на бактериологические и санитарно-химические исследования
1 раз в полгода
1 проба
1.2
Микроклимат
измерение температуры, скорости движения воздуха, влажности
1 раз в полгода
3 замера в вагоне
1.3
Постельные принадлежности (матрацы, подушки, одеяла)
смывы на яйца гельминтов
1 раз в полгода
10 смывов в вагоне
1.4
Дезинфицирующие растворы и сухие препараты
(% активности)
определение концентрации активного действующего вещества в рабочих растворах и соответствие концентрации
1 раз в полгода
1 проба с вагона
1.5
Обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
2
Воздушные суда для перевозки пассажиров
2.1
Питьевая вода
пробы воды на микробиологические показатели, единиц
один раз в год
1 проба
2.2
Смывы
БГКП
1 раз в полгода
5 смывов
Примечания.
1. В организованных коллективах, на заготовочных объектах питания, вырабатывающих полуфабрикаты, кулинарные изделия, ежедневно проводят органолептическую оценку качества полуфабрикатов, блюд и кулинарных изделий с внесением записей в журнал по форме согласно приложению 10 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам общественного питания", утвержденные приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 234 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10982). Порядок проведения и документальное оформление утверждается изготовителем в программе производственного контроля.
2. Работу на новом технологическом оборудовании, а также после ремонта, реконструкции проводят после проведения санитарной обработки, микробиологического контроля качества дезинфекции и безопасности выпускаемой продукции.
3. На объектах при производственном контроле за безопасностью выпускаемой пищевой продукции при ее производстве, транспортировке, хранении и реализации допускается наличие санитарно-показательных микроорганизмов (бактерий группы кишечной палочки) в смывах с технологического оборудования, инвентаря, вспомогательных материалов, не более чем 2 % отобранных микробиологических смывов, взятых не позже 60 минут после текущей дезинфекции, что свидетельствует об удовлетворительной оценке режима дезинфекции.
4. Расшифровка аббревиатур:
ССУЗы – средние специальные учебные заведения;
АДВ – активность действующего вещества;
КОЕ – колонии образующие единицы;
Гц – герц;
ПЭВМ – персональная электронно-вычислительная машина;
ЛФК – лечебная физкультура;
ВУЗы – высшие учебные заведения;
ОКБ – общие колиформные бактерии;
ОМЧ – общее микробное число;
ТР ТС – технический регламент таможенного союза;
ОВОС – оценка воздействия на окружающую среду;
ТБО – твердые бытовые отходы;
ЦСО – централизованное стерилизационное отделение;
СВЧ – сверх высокие частоты;
СП – санитарные правила;
ТКБ – термотолерантные колиформные бактерии;
УФ – ультрафиолет;
УВЧ – ультравысокие частоты;
ПДВ – предельно-допустимые выбросы;
БГКП – бактерии группы кишечной палочки;
ЭП – электрическое поле;
ЭМП – электромагнитное поле;
МЭД – мощность экспозиционной дозы;

021/2011 КО ТР – Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 880 шешімімен бекітілген "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" 021/2011 Кеден одағының техникалық регламенті.
"Өндірістік бақылауды жүзеге
асыруға қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өндірістік бақылау нәтижелері туралы ақпарат*
Объектінің атауы____________________________________________________
Объектінің қызмет саласы____________________________________________
________________ (жартыжылдық, жыл ішіндегі) есепті кезең
р/с№
Өндірістік бақылауды жүзеге асыратын тұлға туралы мәлімет, оның ішінде
Өндірістік бақылау нәтижелері
объектінің өндірістік зертханасы базасында
зертханаларды (сынақ орталығын) тарта отырып
Барлы5ы зерттелді (сыртқы орта объектілерін санамалау және сынама саны – шикізат, дайын өнім, шайындылар, ауа және басқалары)
сәйкессіздіктер анықталды (сәйкессіздік анықталған қауіпсіздік көрсеткіштерін санамалау - ІТТБ, патогенді флора, уытты заттар және басқалары)
жою бойынша қабылданған шаралар және жүргізілген іс-шаралар
1
2
3
4
5
6
*Ақпарат өсу ретімен (жартыжылдыққа және бір жылға) ұсынылады

ТР ТС 021/2011 – технический регламент Таможенного союза 021/2011 "О безопасности пищевой продукции", утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 880.
Приложение 2
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к осуществлению
производственного контроля"
Форма
Информация о результатах производственного контроля*
Наименование объекта ________________________________________________
Сфера деятельности объекта ______________________________________________
Отчетный период за ____ (полугодие, за год)
п/п
Сведения о лице, осуществляющем производственный контроль, в том числе
Результаты производственного контроля
на базе производственной лаборатории объекта
с привлечением лаборатории (испытательного центра)
всего исследовано (перечислить объекты внешней среды и число проб – сырье, готовая продукция, смывы, воздух, и другие)
выявлено несоответствий (перечислить показатели безопасности, по которым выявлено несоответствие – БГКП, патогенная флора, токсические вещества и другие)
Принятые меры и проведенные мероприятия по устранению
1
2
3
4
5
6
* Информация предоставляется по нарастающей (за полугодие и за год)