Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 162 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 23 маусымдағы № 277 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 шілдеде № 13979 болып тіркелді.
Ескерту. Бірлескен бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 06.05.2020 № 113 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.05.2020 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.01.2023 № 4 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 13.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес уәкілетті органның бақылауды жүзеге асыруы үшін тарихи-мәденимұра объектiлерiн қорғау және пайдалану саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органның бақылауды жүзеге асыруы үшін тарихи-мәдени мұра объектiлерiн қорғау және пайдалану саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес тарихи-мәдени мұра объектiлерiн қорғау және пайдалану саласындағы лицензияланатын қызмет түріне тексеру парағы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.01.2023 № 4 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 13.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. "Тексерілетін субъектілердің тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрі міндетін атқарушысының 2015 жылғы 25 маусымдағы № 225 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 7 шілдедегі № 503 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеудің тiзiлiмiнде № 11851 болып тiркелген, 2015 жылғы 26 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия
Совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 162 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2016 года № 277. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2016 года № 13979.
Сноска. Заголовок - в редакции совместного приказа Министра культуры и спорта РК от 06.05.2020 № 113 и Министра национальной экономики РК от 06.05.2020 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.01.2023 № 4 и и.о. Министра национальной экономики РК от 13.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия для осуществления контроля уполномоченным органом согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия для осуществления контроля местным исполнительным органом согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист к лицензируемому виду деятельности в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.01.2023 № 4 и и.о. Министра национальной экономики РК от 13.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу совместный приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 июня 2015 года № 225 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 7 июля 2015 года № 503 "Об утверждении критериев оценки степени риска проверяемых субъектов в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия и формы проверочного листа" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11851, опубликованный 26 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").

3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электронды және қағаз түріндегі көшірмелерін ресми жариялау үшін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкіне, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы тармақпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
____________ А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________ Қ. Бишімбаев
Келісілді
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
______________ С. Айтпаева
2016 жылғы 24 маусым
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2016 жылғы 14 маусымдағы
№ 162 мен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 23 маусымдағы
№ 277 бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.01.2023 № 4 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 13.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес, сонымен қатар "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушысының 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген), "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушысының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес әзірленді және тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласында уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) бақылау субъектілерін (объектілерді) іріктеу үшін және оларды бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдер дәрежесіне жатқызуға арналған.

3. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" копий настоящего приказа в бумажном и электронном виде, заверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для официального опубликования, включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа в течение десяти календарных дней после официального опубликования на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
____________ А. Мухамедиулы
Министр национальной экономики Республики Казахстан
________________ К. Бишимбаев
Согласован
Председатель Комитета
по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
___________С. Айтпаева
24 июня 2016 года
Приложение 1
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 14 июня 2016 года № 162
и Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 23 июня 2016 года № 277
Критерии оценки степени риска в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия
Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.01.2023 № 4 и и.о. Министра национальной экономики РК от 13.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Критерии оценки степени риска в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, а также в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371) и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 28577) и предназначены для отбора субъектов (объектов) контроля в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия и отнесения их к степеням риска при проведении уполномоченным органом в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия (далее – уполномоченный орган) и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы (далее – местные исполнительные органы) профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектілері – тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласына қатысты олардың қызметіне бақылау жүргізілетін жеке және заңды тұлғалар, оның ішінде жергілікті атқарушы органдармен;
1-1) бақылау объектілері – бақылау субъектісінде меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі, бақылауға жататын мүлік;
2) болмашы бұзушылықтар – тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтары шегінде жерді пайдалану режиміне қатысты талаптарды бұзу;
2-1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
3) елеулі бұзушылықтар – монументтік өнер құрылыстарын орнату, халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтары шегінде жерді пайдалану режимін, қорғау міндеттемелерінде жазылған тарих және мәдениет ескерткішін күтіп-ұстау шарттарын сақтауға қатысты, сондай-ақ тарих және мәдениет ескерткіштерінің сақталуына зиянды әсер ететін шараларға жол беруге қатысты тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;
4) өрескел бұзушылықтар – тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізу шарттарын және археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру шарттары мен осы қызметті лицензиялауды, халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішінің заңды орнын ауыстыру және оны өзгерту, сондай-ақ олардың жай-күйінің толық жойылуға дейін нашарлауына соқтыратын шараларға жол беруге қатысты тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;
4-1) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шкалаларда өлшенген мәндерді шартты жалпы шкалаға келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
5) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;

2. В настоящих Критериях используются следующие основные понятия:
1) субъекты контроля – физические и юридические лица, в том числе местные исполнительные органы, за деятельностью которых осуществляются контроль в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия;
1-1) объекты контроля – имущество, находящееся на праве собственности или ином законном основании у субъекта контроля, подлежащее контролю;
2) незначительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия, касающихся режима использования земель в пределах охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры местного значения;
2-1) балл – количественная мера исчисления риска;
3) значительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия, касающихся вопросов установления сооружений монументального искусства, режима использования земель в пределах охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры международного и республиканского значения, условий содержания памятника истории и культуры, прописанных в охранных обязательствах, а также допущение мер, оказывающих вредное воздействие на сохранность памятников истории и культуры;
4) грубые нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия, касающихся соблюдения условий проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры, условий осуществления археологических работ и лицензирования данной деятельности, законного перемещения и изменения памятника истории и культуры, а также допущение мер, оказывающих вредное воздействие на сохранность объектов историко-культурного наследия и памятников истории и культуры, влекущих к ухудшению их состояния вплоть до полного уничтожения;
4-1) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;

7) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;
10) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
11) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылаудың нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 31.05.2023 № 132 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.05.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ жылына ең көбі бір рет айқындалады.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ ең көбі екі жылда бір рет айқындалады.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ ең көбі үш жылда бір рет айқындалады.

7) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
8) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
9) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта контроля и (или) проверок на соответствие квалификационным требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта контроля и (или) освобождение такого субъекта контроля от профилактического контроля с посещением субъекта контроля и (или) проверок на соответствие квалификационным требованиям;
10) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой законным интересам физических и юридических лиц, государства;
11) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 31.05.2023 № 132 и Министра национальной экономики РК от 31.05.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в год.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к средней степени риска, кратность проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в два года.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, кратность проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в три года.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 31.05.2023 № 132 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.05.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4. Мемлекеттік органның бірінші басшысы бекіткен бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімі бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындау үшін негіз болып табылады.
5. Бақылау субъектісіне (объектінің) бару арқылы профилактикалық бақылау субъектілерінің тізімі субъективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекелдік дәрежесі бар бақылау субъектісінің басымдықтарын ескере отырып жасалады.
6. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау үшін өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
7. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде бақылау субъектілер (объектілер) объективті өлшемшарттар бойынша мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектісіне (объектісіне) жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Екінші кезеңде субъективті критерийлер бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 31.05.2023 № 132 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.05.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Сноска. Пункт 3 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 31.05.2023 № 132 и Министра национальной экономики РК от 31.05.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Основанием для назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля является полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, утвержденный первым руководителем государственного органа.
5. Списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
6. Критерии для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля.
7. Для целей управления рисками при осуществлении проверки на соответствие квалификационным требованиям и (или) профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе субъекты (объекты) контроля по объективным критериям относят к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъекта (объекта) контроля, отнесенного к высокой и средней степени риска, проводятся проверка на соответствие квалификационным требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
В отношении субъекта (объекта) контроля, отнесенного к низкой степени риска проводится внеплановая проверка.
На втором этапе субъекты (объекты) контроля по субъективным критериям относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
Сноска. Пункт 7 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 31.05.2023 № 132 и Министра национальной экономики РК от 31.05.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 31.05.2023 № 132 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.05.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
9. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес бұзушылық дәрежесіне – өрескел, елеулі және болмашы дәрежелерге сәйкес келетін субъективті өлшемшарттар айқындалады.
Бұл ретте өрескел, елеулі және болмашы бұзушылықтарды айқындау тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласының ерекшелігін ескере отырып, тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында белгіленеді.
Субъективті өлшемшарттарды қалыптастыру кезінде бұзушылық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) өрескел, елеулі, болмашы бұзушылықтардың белгіленген анықтамаларына сәйкес беріледі.
10. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
11. Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.

8. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в главе 3 настоящих Правил, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
Сноска. Пункт 8 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 31.05.2023 № 132 и Министра национальной экономики РК от 31.05.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации определяются субъективные критерии, которые в соответствии с критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и не значительное.
При этом определение грубых, значительных и незначительных нарушений устанавливаются в критериях оценки степени риска уполномоченного органа по охране и использованию объектов историко-культурного наследия с учетом специфики сферы в области охраны и использования объектов историко-культурного наследия.
При формировании субъективных критериев степень нарушения (грубое, значительное, незначительное) присваивается в соответствии с установленными определениями грубых, значительных, незначительных нарушений.
10. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
11. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля.

1-параграф. Объективті өлшемшарттар
12. Уәкілетті органмен жүзеге асырылатын тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы бақылау үшін тәуекелдің жоғары дәрежесіне:
1) жергілікті атқарушы органдар;
2) тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмыстарын және (немесе) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызметке лицензиясы бар лицензиаттар;
3) тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланушылар болып табылатын жеке және заңды тұлғалар жатады.
Жергілікті атқарушы органмен жүзеге асырылатын бақылау үшін тәуекелдің жоғары дәрежесіне:
1) тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелері;
2) тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланушылар болып табылатын жеке және заңды тұлғалар жатады.
Тәуекелдің орта және төмен дәрежесіне тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланушылар болып табылатын жеке және заңды тұлғалар жатады.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
13. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы заңнама талаптарының бұзылуы туралы деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
14. Бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау қажет.
Бақылау субъектілерінің субъективті критерийлерінің тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) барумен алдыңғы жоспардан тыс тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері.
Біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу кезінде кәсіпкерлік субъектілеріді іріктеу үшін ақпарат көздері мыналар болып табылады:
1) алдыңғы тексерулердің нәтижелері;
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 31.05.2023 № 132 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.05.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
15. Бақылау субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау және оларды тәуекел дәрежесінің болмашы, елеулі немесе өрескел тобына жатқызу осы Өлшемшарттардың 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.

Параграф 1. Объективные критерии
12. В сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия к высокой степени риска для осуществления контроля уполномоченным органом относятся:
1) местные исполнительные органы;
2) лицензиаты, имеющие лицензию на деятельность по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры и (или) археологических работ;
3) физические и юридические лица, являющиеся пользователями и/или собственниками памятников истории и культуры.
К высокой степени риска для осуществления контроля местным исполнительным органом относятся:
1) структурные подразделения местных исполнительных органов, осуществляющие деятельность по охране и использованию объектов историко-культурного наследия;
2) физические и юридические лица, являющиеся пользователями и/или собственниками памятников истории и культуры.
К средней и низкой степени риска относятся физические и юридические лица, являющиеся пользователями и/или собственниками памятников истории и культуры.
Параграф 2. Субъективные критерии
13. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации о нарушении требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия;
2) анализ информации и оценка рисков.
14. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Для оценки степени рисков в целях осуществления профилактического контроля с посещением субъекта контроля используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих внеплановых проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля.
Для оценки степени рисков в целях осуществления проверки на соответствие квалификационным требованиям, используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок;
Сноска. Пункт 14 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 31.05.2023 № 132 и Министра национальной экономики РК от 31.05.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Оценка степени риска субъектов контроля и отнесение их к грубой, значительной и незначительной группе степени риска осуществляется в соответствии с приложениями 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящим Критериям.
16. Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям и профилактический контроль субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 31.05.2023 № 132 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.05.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
17. Осы Өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Мемлекеттік орган осы Өлшемшарттардың 14-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және деректер базасын қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы Өлшемшарттардың (SC) 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC, мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Өлшемшарттардың 8- тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылау әрбір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекет бақылауының бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 31.05.2023 № 132 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.05.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
18. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 14-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.

Глава 3. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 31.05.2023 № 132 и Министра национальной экономики РК от 31.05.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Государственный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 14 настоящих Критериев.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля и каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
Сноска. Пункт 17 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 31.05.2023 № 132 и Министра национальной экономики РК от 31.05.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 14 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие квалификационным требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда:
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
Ескерту. 3-тарау 18-тармақпен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 31.05.2023 № 132 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.05.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
19. Осы Өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi – субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
Ескерту. 3-тарау 19-тармақпен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 31.05.2023 № 132 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.05.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
20. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы Өлшемшарттардың 16-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Ескерту. 3-тарау 20-тармақпен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 31.05.2023 № 132 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.05.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SР3 = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SР3 – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 18 в соответствии с cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 31.05.2023 № 132 и Министра национальной экономики РК от 31.05.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 19 в соответствии с cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 31.05.2023 № 132 и Министра национальной экономики РК от 31.05.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 16 настоящих Критериев.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 20 в соответствии с cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 31.05.2023 № 132 и Министра национальной экономики РК от 31.05.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

21. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеруден босату мақсатында реттеуші мемлекеттік органдар, сондай-ақ мемлекеттік органдар жеңілдететін индикаторларды ескереді.
Ескерту. 3-тарау 21-тармақпен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 31.05.2023 № 132 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.05.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тарихи-мәдени мұра
объектілерін қорғау және
пайдалану саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Уәкілетті орган үшін "бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды және (немесе) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыруға лицензияның болмауы
өрескел
2
Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішінің заңсыз орнын ауыстыру және оны өзгерту фактілерінің болуы
өрескел
3
Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтары шегінде жерді пайдалану режимін бұзу фактілерінің болуы
елеулі
4
Монументті өнер құрылыстарын орнату қағидаларын бұзу фактілерінің болуы
елеулі
5
Қорғау міндеттемелерінде жазылған халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішін күтіп-ұстау шарттарын бұзу фактілерінің болуы
елеулі
6
Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу шарттарын және археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бұзу фактілерінің болуы
өрескел
Тарихи-мәдени мұра
объектілерін қорғау және
пайдалану саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Жергілікті атқарушы орган үшін "бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішінің заңсыз орнын ауыстыру және оны өзгерту фактілерінің болуы
өрескел
2
Аумақтарды игеру кезінде жер учаскелері бөліп берілгенге дейін тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтау бойынша археологиялық жұмыстарды жүргізу фактілерінің болмауы
елеулі
3
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтары шегінде жерді пайдалану режимін бұзу фактілерінің болуы
болмашы
4
Қорғау міндеттемелерінде жазылған жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішін күтіп-ұстау шарттарын бұзу фактілерінің болуы
елеулі
5
Тарихи-мәдени мұра объектілерінің сақталып тұруына қатер төндіруі мүмкін жұмыстардың жүргізілу фактілерінің болуы
өрескел
6
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу шарттарын және археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бұзу фактілерінің болуы
өрескел
Тарихи-мәдени мұра
объектілерін қорғау және
пайдалану саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
"Біліктілік талаптарына сәйкестіктің алдыңғы тексерулер нәтижелері" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызмет
1
Құрамында орта техникалық және кәсіптік білімі (реставрация), кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар кемінде бір реставратор маман немесе кемінде бес жыл жұмыс өтілі және осы салада ғылыми дәрежесі немесе магистр, бейіні бойынша доктор, философия докторы (PhD) дәрежелері бар, тиісті мамандық (архитектура) бойынша ғылыми қызметкер болуы.
өрескел
2
Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызметке лицензиясы бар ұйымда жұмыс істейтін ғылыми қызметкерді немесе реставратор маманды қызметтің көрсетілген кіші түрлеріне лицензия алуға өтініш беру процесінде басқа ұйым мәлімдей алмайды
өрескел
3
Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі мамандандырылған жабдықтардың болуы:
1) мамандандырылған жабдықтардың ең аз жиынтығын қамтитын меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және (немесе) жалға алу құқығындағы ең аз материалдық-техникалық жарақтандырылуы;
2) лицензияланатын қызмет түрінің өтініш берілген кіші түрі үшін қажетті, графикалық және өзге де материалдарды жасау мен ресімдеуге қажетті орнатылған бағдарламалық жасақтамасы бар компьютерлік техника
өрескел
Археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызмет
1
Құрамында тиісті мамандық (археология және этнология, тарих) бойынша жоғары білімі, кемінде бес жыл жұмыс өтілі және осы салада ғылыми дәрежесі немесе магистр, бейіні бойынша доктор, философия докторы (PhD) дәрежелері бар кемінде бір ғылыми қызметкер болуы.
өрескел
2
Археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызметке лицензиясы бар ұйымда жұмыс істейтін ғылыми қызметкерді немесе реставратор маманды қызметтің көрсетілген кіші түрлеріне лицензия алуға өтініш беру процесінде басқа ұйым мәлімдей алмайды
өрескел
3
Археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі мамандандырылған жабдықтардың болуы: 1) мамандандырылған жабдықтардың ең аз жиынтығын қамтитын меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және (немесе) жалға алу құқығындағы ең аз материалдық-техникалық жарақтандырылуы; 2) өтініш берілген қызметтің кіші түрі үшін қажетті, графикалық және өзге де материалдарды жасау мен ресімдеуге қажетті орнатылған бағдарламалық жасақтамасы бар компьютерлік техника
өрескел
4
Археология саласындағы ғылыми ұйымның археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру құқығына ұсынымының болуы
елеулі
Тарихи-мәдени мұра
объектілерін қорғау және
пайдалану саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
4-қосымша
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы талаптарды бұзу туралы расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар

21. В целях освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям, регулирующими государственными органами, а также государственными органами учитываются смягчающие индикаторы.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 21 в соответствии с cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 31.05.2023 № 132 и Министра национальной экономики РК от 31.05.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в сфере охраны и
использования объектов
историко-культурного наследия
Субъективные критерии по информационному источнику "результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля" для уполномоченного органа
Критерии
Степень нарушения
1
Отсутствие лицензии на деятельность по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры и (или) археологических работ
грубое
2
Наличие фактов незаконного перемещение и изменение памятника истории и культуры международного и республиканского значения
грубое
3
Наличие фактов нарушений режима использования земель в пределах охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры международного и республиканского значения
значительное
4
Наличие фактов нарушения правил установления сооружений монументального искусства
значительное
5
Наличие фактов нарушения условий содержания памятника истории и культуры международного и республиканского значения, прописанных в охранных обязательствах
значительное
6
Наличие фактов нарушения правил и условий проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры международного и республиканского значения и правил и условий осуществления археологических работ
грубое
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в сфере охраны и
использования объектов
историко-культурного наследия
Субъективные критерии по информационному источнику "результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля" для местных исполнительных органов
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие фактов незаконного перемещение и изменение памятника истории и культуры местного значения
грубое
2
Отсутствие фактов проведения археологических работ по выявлению объектов историко-культурного наследия при освоении территорий до отвода земельных участков
значительное
3
Наличие фактов нарушений режима использования земель в пределах охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры местного значения
незначительное
4
Наличие фактов нарушения условий содержания памятника истории и культуры местного значения, прописанных в охранных обязательствах
значительное
5
Наличие фактов проведения работ, которые могут создавать угрозу существованию объектов историко-культурного наследия
грубое
6
Наличие фактов нарушения правил и условий проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения и правил и условий осуществления археологических работ
грубое
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска в сфере охраны и
использования объектов
историко-культурного наследия
Субъективные критерии по информационному источнику "результаты предыдущих проверок на соответствие квалификационным требованиям"
Критерии
Степень нарушения
К деятельности по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры:
1
Наличие не менее одного специалиста-реставратора со средним техническим и профессиональным образованием (реставрация) со стажем работы не менее пяти лет или научного работника по соответствующей специальности (архитектура) со стажем работы не менее пяти лет и ученой степенью в данной области или со степенями магистра, доктора по профилю, доктора философии (PhD).
грубое
2
Научный работник или специалист-реставратор, работающий в организации, имеющей лицензию на деятельность по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры, не может быть заявлен другой организацией в процессе подачи заявления для получения лицензии на указанные подвиды деятельности
грубое
3
Наличие специализированного оборудования по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры:
1) минимальная материально-техническая оснащенность на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды;
2) компьютерная техника с программным обеспечением для выполнения расчетов, разработки, составления и оформления графических и проектных материалов, необходимых для заявленного подвида лицензируемого вида деятельности
грубое
К деятельности по осуществлению археологических работ:
1
Наличие не менее одного научного работника с высшим образованием по соответствующей специальности (археология и этнология, история) со стажем работы не менее пяти лет и ученой степенью в данной области или степенями магистра, доктора по профилю, доктора философии (PhD).
грубое
2
Научный работник работающий в организации, имеющей лицензию на деятельность по осуществлению археологических работ, не может быть заявлен другой организацией в процессе подачи заявления для получения лицензии на указанные подвиды деятельности
грубое
3
Наличие специализированного оборудования по осуществлению археологических работ:
1) минимальная материально-техническая оснащенность на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды;
2) компьютерная техника с программным обеспечением для выполнения работ, связанных с заявленным подвидом лицензируемого вида деятельности
грубое
4
Наличие рекомендации научной организации в области археологии на право осуществления археологических работ
значительное
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска в сфере охраны и
использования объектов
историко-культурного наследия
Субъективные критерии по информационному источнику "наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений о нарушении требований в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия"

Ескерту. 4-қосымша алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 31.05.2023 № 132 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.05.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тарихи-мәдени мұра
объектілерін қорғау және
пайдалану саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
5-қосымша
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар)" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 31.05.2023 № 132 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.05.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тарихи-мәдени мұра
объектілерін қорғау және
пайдалану саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
6-қосымша
"Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын талдау" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар
Ескерту. 6-қосымша алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 31.05.2023 № 132 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.05.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тарихи-мәдени мұра
объектілерін қорғау және
пайдалану саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
7-қосымша
"Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар
Ескерту. 7-қосымша алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 31.05.2023 № 132 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.05.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2016 жылғы 14 маусымдағы
№ 162 мен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 23 маусымдағы
№ 277 бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Уәкілетті органның бақылауды жүзеге асыруы үшін тарихи-мәдени мұра объектiлерiн қорғау және пайдалану саласындағы тексеру парағы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.01.2023 № 4 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 13.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді / бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Тексеруді / бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт_____________________________________________
__________________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы_____________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-
әйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ______________________________________________
__________________________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды және (немесе) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыруға лицензияның болмауы
2
Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішінің заңсыз орнын ауыстыру және оны өзгерту фактілерінің болуы
3
Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтары шегінде жерді пайдалану режимін бұзу фактілерінің болуы
4
Монументті өнер құрылыстарын орнату қағидаларын бұзу фактілерінің болуы
5
Қорғау міндеттемелерінде жазылған халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішін күтіп-ұстау шарттарын бұзу фактілерінің болуы
6
Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу шарттарын және археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бұзу фактілерінің болуы
Лауазымды адам (-дар) __________________________________ __________________
лауазымы қолы
_________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ______________________________ _______________
лауазымы қолы
_________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2016 жылғы 14 маусымдағы
№ 162 мен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 23 маусымдағы
№ 277 бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Жергілікті атқарушы органның бақылауды жүзеге асыруы үшін тарихи-мәдени мұра объектiлерiн қорғау және пайдалану саласындағы тексеру парағы
Ескерту. Бірлескен бұйрық тексеру парағымен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 06.05.2020 № 113 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.05.2020 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.01.2023 № 4 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 13.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді / бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган____________________________________
__________________________________________________________________________
Тексеруді / бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт_____________________________________________
__________________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі _________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ______________________________________________
__________________________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішінің заңсыз орнын ауыстыру және оны өзгерту фактілерінің болуы
2
Аумақтарды игеру кезінде жер учаскелері бөліп берілгенге дейін тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтау бойынша археологиялық жұмыстарды жүргізу фактілерінің болмауы
3
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтары шегінде жерді пайдалану режимін бұзу фактілерінің болуы
4
Қорғау міндеттемелерінде жазылған жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішін күтіп-ұстау шарттарын бұзу фактілерінің болуы
5
Тарихи-мәдени мұра объектілерінің сақталып тұруына қатер төндіруі мүмкін жұмыстардың жүргізілу фактілерінің болуы
6
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу шарттарын және археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бұзу фактілерінің болуы
Лауазымды адам (-дар) ______________________________________ ______________
лауазымы қолы
_________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ______________________________ _______________
лауазымы қолы
_________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2016 жылғы 14 маусымдағы
№ 162 мен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 23 маусымдағы
№ 277 Бірлескен бұйрыққа
4-қосымша
Тарихи-мәдени мұра объектiлерiн қорғау және пайдалану саласындағы лицензияланатын қызмет түріне тексеру парағы
Ескерту. Бірлескен бұйрық тексеру парағымен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.01.2023 № 4 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 13.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _____________________________________
__________________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт______________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _____________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі__________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ______________________________________________
__________________________________________________________________________
№ р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
5
6
Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызмет
1
Құрамында орта техникалық және кәсіптік білімі (реставрация), кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар кемінде бір реставратор маман немесе кемінде бес жыл жұмыс өтілі және осы салада ғылыми дәрежесі немесе магистр, бейіні бойынша доктор, философия докторы (PhD) дәрежелері бар, тиісті мамандық (архитектура) бойынша ғылыми қызметкер болуы.
2
Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызметке лицензиясы бар ұйымда жұмыс істейтін ғылыми қызметкерді немесе реставратор маманды қызметтің көрсетілген кіші түрлеріне лицензия алуға өтініш беру процесінде басқа ұйым мәлімдей алмайды
3
Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі мамандандырылған жабдықтардың болуы:
1) мамандандырылған жабдықтардың ең аз жиынтығын қамтитын меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және (немесе) жалға алу құқығындағы ең аз материалдық-техникалық жарақтандырылуы;
2) лицензияланатын қызмет түрінің өтініш берілген кіші түрі үшін қажетті, графикалық және өзге де материалдарды жасау мен ресімдеуге қажетті орнатылған бағдарламалық жасақтамасы бар компьютерлік техника
Археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызмет
1
Құрамында тиісті мамандық (археология және этнология, тарих) бойынша жоғары білімі, кемінде бес жыл жұмыс өтілі және осы салада ғылыми дәрежесі немесе магистр, бейіні бойынша доктор, философия докторы (PhD) дәрежелері бар кемінде бір ғылыми қызметкер болуы.
2
Археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызметке лицензиясы бар ұйымда жұмыс істейтін ғылыми қызметкерді немесе реставратор маманды қызметтің көрсетілген кіші түрлеріне лицензия алуға өтініш беру процесінде басқа ұйым мәлімдей алмайды
3
Археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі мамандандырылған жабдықтардың болуы: 1) мамандандырылған жабдықтардың ең аз жиынтығын қамтитын меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және (немесе) жалға алу құқығындағы ең аз материалдық-техникалық жарақтандырылуы; 2) өтініш берілген қызметтің кіші түрі үшін қажетті, графикалық және өзге де материалдарды жасау мен ресімдеуге қажетті орнатылған бағдарламалық жасақтамасы бар компьютерлік техника
4
Археология саласындағы ғылыми ұйымның археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру құқығына ұсынымының болуы
Лауазымды адам (-дар) __________________________________ ___________________
лауазымы қолы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ______________________________ ________________
лауазымы қолы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)

Сноска. Приложение 4 исключено cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 31.05.2023 № 132 и Министра национальной экономики РК от 31.05.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Критериям оценки степени
риска в сфере охраны и
использования объектов
историко-культурного наследия
Субъективные критерии по информационному источнику "результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля"
Сноска. Приложение 5 исключено cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 31.05.2023 № 132 и Министра национальной экономики РК от 31.05.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Критериям оценки степени
риска в сфере охраны и
использования объектов
историко-культурного наследия
Субъективные критерии по информационному источнику "анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации"
Сноска. Приложение 6 исключено cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 31.05.2023 № 132 и Министра национальной экономики РК от 31.05.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к Критериям оценки степени
риска в сфере охраны и
использования объектов
историко-культурного наследия
Субъективные критерии по информационному источнику "результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями"
Сноска. Приложение 7 исключено cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 31.05.2023 № 132 и Министра национальной экономики РК от 31.05.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 14 июня 2016 года № 162
и Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 23 июня 2016 года № 277
Проверочный лист в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия для осуществления контроля уполномоченным органом
Сноска. Приложение 2 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.01.2023 № 4 и и.о. Министра национальной экономики РК от 13.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку / профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля ___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки / профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля ______________________________________________
_______________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля _______________________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Отсутствие лицензии на деятельность по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры и (или) археологических работ
2
Наличие фактов незаконного перемещение и изменение памятника истории и культуры международного и республиканского значения
3
Наличие фактов нарушений режима использования земель в пределах охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры международного и республиканского значения
4
Наличие фактов нарушения правил установления сооружений монументального искусства
5
Наличие фактов нарушения условий содержания памятника истории и культуры международного и республиканского значения, прописанных в охранных обязательствах
6
Наличие фактов нарушения правил и условий проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры международного и республиканского значения и правил и условий осуществления археологических работ
Должностное (ые) лицо (а) ____________________________________________ ____________
должность подпись
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля ______________________________________ _____________
должность подпись
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 14 июня 2016 года № 162
и Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 23 июня 2016 года № 277
Проверочный лист в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия для осуществления контроля местным исполнительным органом
Сноска. Приказ дополнен приложением 3 в соответствии с совместным приказом Министра культуры и спорта РК от 06.05.2020 № 113 и Министра национальной экономики РК от 06.05.2020 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.01.2023 № 4 и и.о. Министра национальной экономики РК от 13.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку / профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля _______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки / профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля ___________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля ________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие фактов незаконного перемещение и изменение памятника истории и культуры местного значения
2
Отсутствие фактов проведения археологических работ по выявлению объектов историко-культурного наследия при освоении территорий до отвода земельных участков
3
Наличие фактов нарушений режима использования земель в пределах охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры местного значения
4
Наличие фактов нарушения условий содержания памятника истории и культуры местного значения, прописанных в охранных обязательствах
5
Наличие фактов проведения работ, которые могут создавать угрозу существованию объектов историко-культурного наследия
6
Наличие фактов нарушения правил и условий проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения и правил и условий осуществления археологических работ
Должностное (ые) лицо (а) _________________________________ ____________
должность подпись
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля _____________________________ ___________
должность подпись
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 14 июня 2016 года № 162
и Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 23 июня 2016 года № 277
Проверочный лист к лицензируемому виду деятельности в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия
Сноска. Приказ дополнен приложением 4 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.01.2023 № 4 и и.о. Министра национальной экономики РК от 13.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку _____________________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки_______________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля ________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля ________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения ________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
5
6
К деятельности по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры
1
Наличие не менее одного специалиста-реставратора со средним техническим и профессиональным образованием (реставрация) со стажем работы не менее пяти лет или научного работника по соответствующей специальности (архитектура) со стажем работы не менее пяти лет и ученой степенью в данной области или со степенями магистра, доктора по профилю, доктора философии (PhD).
2
Научный работник или специалист-реставратор, работающий в организации, имеющей лицензию на деятельность по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры, не может быть заявлен другой организацией в процессе подачи заявления для получения лицензии на указанные подвиды деятельности
3
Наличие специализированного оборудования по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры:
1) минимальная материально-техническая оснащенность на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды;
2) компьютерная техника с программным обеспечением для выполнения расчетов, разработки, составления и оформления графических и проектных материалов, необходимых для заявленного подвида лицензируемого вида деятельности
К деятельности по осуществлению археологических работ
1
Наличие не менее одного научного работника с высшим образованием по соответствующей специальности (археология и этнология, история) со стажем работы не менее пяти лет и ученой степенью в данной области или степенями магистра, доктора по профилю, доктора философии (PhD).
2
Научный работник работающий в организации, имеющей лицензию на деятельность по осуществлению археологических работ, не может быть заявлен другой организацией в процессе подачи заявления для получения лицензии на указанные подвиды деятельности
3
Наличие специализированного оборудования по осуществлению археологических работ:
1) минимальная материально-техническая оснащенность на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды;
2) компьютерная техника с программным обеспечением для выполнения работ, связанных с заявленным подвидом лицензируемого вида деятельности
4
Наличие рекомендации научной организации в области археологии на право осуществления археологических работ
Должностное (ые) лицо (а) _________________________________ _____________
должность подпись
___________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля ____________________________ _____________
должность подпись
___________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)