"Қаржыландыру көздеріне қарамастан, жаңа ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға, сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау - сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 299 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 288 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 27 шілдеде № 14003 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қаржыландыру көздеріне қарамастан, жаңа ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға, сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 299 бұйрығына (Мемлекеттік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10722 болып тіркелген, 2015 жылғы 21 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қаржыландыру көздеріне қарамастан, жаңа ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға, сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;

О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 апреля 2015 года № 299 "Об утверждении Правил проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 288. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2016 года № 14003.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 апреля 2015 года № 299 "Об утверждении Правил проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10722, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 21 апреля 2015 года) следующее изменение:
Правила проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Қ. Бишімбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 28 маусымдағы
№ 288 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 1 сәуірдегі
№ 299 бұйрығымен
бекітілген
Қаржыландыру көздеріне қарамастан, жаңа ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға, сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қаржыландыру көздеріне қарамастан, жаңа ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға, сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге (бұдан әрі – ТЭН) және жобалау-сметалық құжаттамаға (бұдан әрі – ЖСҚ) ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 20-бабының 11-5) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар:
объектілердің аумақтарын инженерлік дайындау, оларды абаттандыру мен көгалдандыру жобаларын қоса алғанда, жаңа объектілер салу және бұрыннан барын өзгерту жобаларына (жобалау алдындағы немесе ЖСҚ) ведомстводан тыс кешенді сараптаманы "бір терезе" қағидаты бойынша жүргізу тәртібін;
ерекше реттеуді және (немесе) қала құрылысы регламентациясын талап ететін арнайы объектілерді салуға арналған жобалау-сметалық құжаттамасын кезең-кезеңмен әзірлеудің және келісудің жеке жоспарын бекіту тәртібін белгілейді.

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
К. Бишимбаев
Приложение
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 июня 2016 года № 288
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 1 апреля 2015 года № 299
Правила
проведения комплексной вневедомственной экспертизы
технико-экономических обоснований и проектно-сметной
документации, предназначенных для строительства новых, а также
изменения (реконструкции, расширения, технического
перевооружения, модернизации и капитального ремонта)
существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и
транспортных коммуникаций независимо от источников
финансирования
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований (далее – ТЭО) и
проектно-сметной документации (далее – ПСД), предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11-5) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон).
2. Правила устанавливают:
порядок проведения по принципу "одного окна" комплексной вневедомственной экспертизы проектов (предпроектной или ПСД) строительства новых и изменения (реконструкцию, расширение, техническое перевооружение, модернизацию, капитальный ремонт) существующих зданий, сооружений, их комплексов, коммуникаций, а также инженерной подготовки территории, благоустройства и озеленения.
порядок разработки и согласования индивидуальных планов поэтапной разработки и согласования ПСД на строительство отдельных объектов, требующих особого регулирования и (или) градостроительной регламентации.

3. Объектілер құрылысының жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптаманы "бір терезе" қағидаты бойынша жүргізу барысында жаңа ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салу, сондай-ақ бұрыннан барын өзгерту (реконструкциялау, кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту және күрделі жөндеу) жобалары бойынша қажетті салалық және ведомстволық сараптамалар жүзеге асырылады.
Қағидалар Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын сәулет, қала құрылысы және сәулет қызметінің барлық субъектілері үшін міндетті болып табылады.
4. Қағидалар Заңның 64-3-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жобаларға сараптама жүргізуге қолданылады.
5. Заңның 64-1-бабының 4-тармағында көрсетілген құрылыс жобалары бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама міндетті болып табылмайды және тапсырыс берушінің қалауы бойынша ғана жүргізіледі.
6. Мемлекеттік немесе аккредиттелген сараптама ұйымдары жүргізетін ведомстводан тыс кешенді сараптама олардың Заңның 64-4 және 64-5-баптарында белгіленген құзыреттеріне сәйкес қаралып отырған жобаның құнына шығындарды жатқыза отырып, шарттың негізінде жүзеге асырылады.
7. Құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу құны Заңның 64-2-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалады.
8. Экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік бөлігінде салалық сараптамаларды орталық мемлекеттік органдардың тиісті ведомстволары және (немесе) олардың аумақтық бөлімшелері, сондай-ақ өз құзыреті шегінде жергілікті атқарушы органдар, егер қолданыстағы заңнамада өзгеше көзделмесе, ақысыз негізде жүргізеді.
9. Объектілерді салуға арналған ТЭН-ге және ЖСҚ-ға ведомстводан тыс кешенді сараптама олар бекітілгенге дейін жүргізіледі.
Міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптамаға жататын, бірақ одан өтпеген және бекіту үшін ұсынымдары бар оң қорытынды алмаған құрылыс жобалары аяқталмаған болып саналады және одан әрі іске асыруға жатпайды.
10. Мемлекеттік монополияға жатқызылған жобаларға (ТЭН немесе ЖСҚ) ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуді Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 24 қаңтардағы № 88 қаулысымен құрылған Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің "Жобаларды мемлекеттік ведомстводан тыс сараптау" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны жүзеге асырады.
2. Құрылыс жобаларына ведомстводан тыс
кешенді сараптаманың мақсаты мен міндеттері

3. В ходе проведения по принципу "одного окна" комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов осуществляются необходимые отраслевые экспертизы по проектам строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций.
Правила являются обязательными для всех субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, осуществляемой на территории Республики Казахстан.
4. Правила распространяются на проведение экспертиз проектов, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 64-3 Закона.
5. По проектам строительства, указанных в пункте 4 статьи 64-1 Закона комплексная вневедомственная экспертиза не является обязательной и проводится только по усмотрению заказчика.
6. Комплексная вневедомственная экспертиза проектов, проводимая государственной или аккредитованными экспертными организациями в соответствии с их компетенциями, установленными статьями 64-4 и 64-5Закона, осуществляется на основании договоров с отнесением затрат на стоимость рассматриваемого проекта.
7. Стоимость проведения комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства определяется согласно пунктам 2 и 3 статьи 64-2 Закона.
8. Отраслевые экспертизы в части экологической и
санитарно-эпидемиологической безопасности проводятся ведомствами соответствующих центральных государственных органов и (или) их территориальными подразделениями, а также местными исполнительными органами в пределах их компетенции, на безвозмездной основе, если иное не предусмотрено действующим законодательством.
9. Комплексная вневедомственная экспертиза ТЭО и ПСД на строительство объектов проводится до их утверждения.
Проекты строительства, подлежащие обязательной комплексной вневедомственной экспертизе, но не прошедшие ее и не получившие положительное заключение с рекомендацией на утверждение проекта, считаются незавершенными и не подлежат дальнейшей реализации.
10. Комплексную вневедомственную экспертизу проектов (ТЭО и ПСД), отнесенную к государственной монополии, осуществляет Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Государственная вневедомственная экспертиза проектов" Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан, созданное постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 января 1996 года № 88.
2. Цель и задачи комплексной вневедомственной
экспертизы проектов строительства

11. Құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптаманың мақсаты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген, жобалау үшін бастапқы құжаттардың (материалдардың, деректердің) шарттарына жобалық шешімдердің сәйкестігін (сәйкессіздігін) анықтау, сондай-ақ жобалық шешімдер мен есеп-қисаптарда қала құрылысы және техникалық регламенттердің, мемлекеттік және мемлекетаралық нормативтік құжаттар нормалары мен ережелерінің талаптарын сақтау арқылы жобалардың сапасына талдау мен бағалау жүргізу болып табылады.
12. Ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу барысында құрылыс жобасының:
1) жобалауға арналған тапсырмаға, өзге де бастапқы құжаттарға (материалдарға, деректерге),техникалық шарттар мен талаптарға, сондай-ақ бекітілген қала құрылысы (жоспарлау) шешімдеріне және осы құрылыс учаскесінің (алаңдардың, трассалардың) функционалдық мақсатына сәйкестігі;
2) санитариялық-эпидемиологиялық, экологиялық, өрт және жарылыс қауіпсіздігін, қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік және мемлекетаралық нормативтік талаптарды, объектінің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ететін конструкциялардың беріктілігі мен сенімділігіне қойылатын талаптардың сақталуы;
3) бірегей ғимараттар мен құрылыстардың (олардың қоршау конструкцияларының), сондай-ақ энергетикалық ресурстарды жобалық тұтынуы жылына бес жүз тонна шартты отынның баламалы көрсеткіштен асып кететін объектілердің энергия тиімділігі жөніндегі талаптарға сәйкестігі;
4) ресурсты үнемдеу, отандық тауар өндірушілерді мүдделерін қорғау саласында белгіленген шарттар мен шектеулерге сәйкестігі;
5) қабылданған көлемдік-жоспарлық және сындарлы шешімдердің, қолданылатын материалдардың, технологиялық және инженерлік жабдықтың негізділігін, құрылыс конструкцияларының сенімділігі мен беріктілігі;
6) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамада көзделген құрылыс көлемдерінің негізділігін және орындылығы;
7) көрсеткіштердің, оның ішінде құрылыстың есептік немесе сметалық құнының негізділігі мен дұрыстығы;
8) қоршаған ортаны қорғау, табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану, халық денсаулығын қорғау бойынша ұсынылатын шалалардың тиімділігі, толықтығы және жеткіліктігі тұрғысынан бағалау бойынша міндеттер орындалады.
13. Бюджет қаражаты немесе мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен бұрын бекітілген құрылыс жобаларының құрылыс құнын ұлғайтуды болжайтын жобалау шешімдеріне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда сараптама ұйымдары өздерінің құзыреттері шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және тапсырыс беруші ұсынған негіздер бойынша жобаға белгіленген түзетулердің негізділігін және орындылығын белгілейді.
Бұрын бекітілген жобаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігін негіздейтін құжаттар мен материалдар тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген.

11. Целью комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства является проведение анализа и оценки качества проектов путем установления соответствия (несоответствия) проектных решений условиям исходных документов (материалов, данных) для проектирования, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, а также соблюдения в проектных решениях и расчетах требований градостроительных и технических регламентов, норм и положений государственных и межгосударственных нормативных документов.
12. В ходе проведения комплексной вневедомственной экспертизы выполняются задачи по оценке проекта строительства на:
1) соответствие заданию на проектирование, иным исходным документам (материалам, данным), заданиям, техническим условиям и требованиям, а также утвержденным градостроительным регламентам и градостроительным (планировочным) решениям и функциональному назначению данного участка (площадки, трассы) строительства;
2) соблюдение государственных и межгосударственных нормативных требований по обеспечению санитарно-эпидемиологической, экологической и пожарной безопасности, требований к прочности и надежности конструкций, обеспечивающих устойчивое функционирование объекта;
3) соответствие требованиям по энергоэффективности уникальных зданий и сооружений (их ограждающих конструкций), а также объектов, проектное потребление энергетических ресурсов которых превышает эквивалентный показатель в пятьсот тонн условного топлива в год;
4) соответствие условиям и ограничениям, установленным в сфере ресурсосбережения, защиты интересов отечественных производителей;
5) обоснованность принятых объемно-планировочных и конструктивных решений, применяемых материалов, технологического и инженерного оборудования, надежность и прочность строительных конструкций;
6) обоснованность и целесообразность предусмотренных ПСД объемов строительства объектов (зданий и сооружений, их комплексов, коммуникаций);
7) обоснованность и достоверность показателей, в том числе расчетной или сметной стоимостей строительства;
8) эффективность, полноту и достаточность, предлагаемых мер по охране окружающей среды, рациональному использованию природных ресурсов, охране здоровья населения.
13. В случаях необходимости внесения изменений и (или) дополнений в проектные решения ранее утвержденных проектов строительства за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, предполагающих увеличение стоимости строительства, экспертные организации, в пределах своей компетенции, устанавливают целесообразность и обоснованность намеченной корректировки проекта в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан, и представленными заказчиком обоснованиями.
Перечень обязательных документов и материалов, обосновывающих необходимость внесения изменений и (или) дополнений в ранее утвержденные проекты, приведен в приложении 1 к настоящим Правилам.

3. Ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін
құрылыс жобаларын ұсыну және қабылдау
14. Құрылыс жобалары (ТЭН және ЖСҚ) Заңның 64-1-бабының
7-тармағына сәйкес ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге ұсынылады.
15. Құрылыс жобаларының құрамы мен мазмұны Заңның 60-бабы
4-тармағының және 63-бабы 1-тармағының ережелерімен айқындалады.
16. Жобаның ұсынылатын материалдарына:
1) ЖСҚ-ны әзірлеушінің жобалау қызметінің тиісті түрлері мен санаттарына құқық беретін лицензиясының көшірмелері;
2) құрылыс жобасын әзірлеуге және жекелеген жобалау шешімдерін қабылдауға негіз болған ресми бастапқы құжаттар, сондай-ақ жобаны Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамасында көзделген міндетті келісулердің болуы туралы құжаттар қоса беріледі.
17. Кешенді ведомстводан тыс сараптамаға ұсынылатын құжаттар (материалдар) тізбесі осы Қағидалардың тиісті қосымшаларында:
1) жаңа объектілер құрылысының жобалары – 2-қосымшада;
2) бұрыннан бар объектілерді реконструкциялау (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру) жобалары үшін – 3-қосымшада;
3) бұрыннан бар объектілерді күрделі жөндеу жобалары үшін –
4-қосымшада келтірілген.
18. "Бір терезе" қағидатын іске асыру үшін құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін бастапқы құжаттармен бірге құрылыс жобаларын (ТЭН және ЖСҚ) қабылдау:
1) меншік нысанына, ведомстволық тиесілілігіне және қаржыландыру көздеріне қарамастан жобаларға тапсырыс берушілер;
2) құрылыс жобаларын әзірлеушілер;
3) салалық сараптаманы қоса алғанда, ведомстводан тыс кешенді сараптаманы жүзеге асыратын мемлекеттік немесе аккредиттелген сараптама ұйымдары үшін бірден-бір алаң болып табылатын жобалардың ведомстводан тыс кешенді сараптама бірыңғай портал арқылы (бұдан әрі – Портал) ғана жүргізіледі.
19. Мемлекеттік және аккредиттелген сараптама ұйымдары ведомстводан тыс кешенді сараптаманы жүзеге асыратын кезде салалық сараптамалармен өзара іс-қимыл жасайды және барлық рәсімдер мен операцияларды тек қана бірыңғай Порталмен интеграцияланған мемлекеттік сараптама ұйымының және Сараптама ұйымдары палатасының жеке ақпараттық жүйелерінің көмегімен жүзеге асырады.
20. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган (одан әрі – ведомство) бірыңғай Порталдың операторын айқындайды, ол оның техникалық күтіп-ұсталуын, қызмет көрсетуін, пайдалануын және дамуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік сараптама ұйымы өз ақпараттық жүйесінің күтіп-ұсталуын, қызмет көрсетуін, пайдалануын және дамуын қамтамасыз етеді.
Сараптама ұйымдары палатасының ақпараттық жүйесін сараптама ұйымдарының палатасы айқындайды.

3. Представление и приемка проектов строительства на проведение
комплексной вневедомственной экспертизы
14. Проекты строительства (ТЭО и ПСД) представляются на проведение комплексной вневедомственной экспертизы в соответствии с пунктом 7 статьи 64-1 Закона.
15. Состав и содержание проектов строительства определяется положениями пункта 4 статьи 60 и пункта 1 статьи 63 Закона.
16. К представленным материалам проекта прилагаются:
1) копии лицензии разработчиков ПСД, дающих право на соответствующие виды и категории проектной деятельности;
2) официальные исходные документы, на основании которых был разработан проект строительства и приняты отдельные проектные решения, а также документы о наличии обязательных согласований проекта, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
17. Перечни документации (материалов), представляемых на комплексную вневедомственную экспертизу, приведены в соответствующих приложениях к настоящим Правилам:
1) проектов строительства новых объектов – в приложении 2;
2) проектов реконструкции (расширения, модернизации, технического перевооружения) существующих объектов – в приложении 3;
3) проектов капитального ремонта существующих объектов – в приложении 4.
18. Для реализации принципа "одного окна" приемка проектов строительства (ТЭО и ПСД) вместе с исходными документами для проведения комплексной вневедомственной экспертизы проводится исключительно посредством единого портала комплексной вневедомственной экспертизы проектов (далее - Портал), являющегося единой площадкой для:
1) заказчиков проектов, независимо от их формы собственности, ведомственной принадлежности и источников финансирования;
2) разработчиков проектов строительства;
3) государственной или аккредитованных экспертных организаций, осуществляющих комплексную вневедомственную экспертизу, включая отраслевые экспертизы.
19. Государственная и аккредитованные экспертные организации при проведении комплексной вневедомственной экспертизы взаимодействуют с отраслевыми экспертизами и осуществляют все процедуры и операции исключительно посредством собственных информационных систем государственной экспертной организации и палаты экспертных организаций, интегрированных с единым порталом.
20. Ведомство уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства, осуществляющее реализационные функции в области архитектуры, градостроительства и строительства (далее – ведомство) определяет оператора единого Портала, который обеспечивает его техническое содержание, обслуживание, эксплуатацию и развитие.
Государственная экспертная организация обеспечивает содержание, обслуживание, эксплуатацию и развитие собственной информационной системы.
Оператор информационной системы палаты экспертных организаций определяется палатой экспертных организаций.

21. Ұсынылған құрылыс жобасының және бастапқы құжаттардың жинақтылығы мен құрамы мемлекеттік сараптама ұйымы немесе тапсырыс беруші таңдаған аккредиттелген сараптама ұйымының бірі, сондай-ақ салалық сараптамалар көрсетілген материалдарды Портал арқылы бір мезгілде алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде тексеріледі.
Жобаның толық жинақталмағаны не құрамы бойынша оның талаптарға сәйкес еместігі анықталған жағдайда тапсырыс берушіге жобаны және (немесе) бастапқы материалдарды жинақтылығы мен құрамы бойынша талаптарға сәйкес келтіргеннен кейін оларды сараптамаға қайта ұсыну үшін жобаны сараптамаға қабылдаудан бас тарту не жетіспейтін материалдарды көрсете отырып, оны қараусыз қайтару туралы жазбаша хабарлама жіберіледі.
22. Сараптама ұйымының құрылыс жобасын (оған қоса берілген бастапқы материалдарды ескере отырып) олардың талап етілген жинақтылығы мен құрамы расталғаннан кейін қарауға қабылдауы, сондай-ақ сараптамалық жұмыстардың құнын, сараптама жүргізу мерзімдері мен ұзақтығын белгілеуі тапсырыс берушімен ұсынылған құрылыс жобасы бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге арналған шартты жасасуға негіз болып табылады.
23. Мемлекеттік немесе аккредиттелген сараптама ұйымы жүзеге асыратын ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге арналған шарт Портал және мемлекеттік сараптама ұйымының және Сараптама ұйымдары палатасының жеке ақпараттық жүйелері арқылы электрондық-цифрлық нысанда (электрондық шарт), тараптардың уәкілетті өкілдерінің электрондық-цифрлық қолтаңбалары арқылы шарттарға қол қоюы арқылы жасалады.
Ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу бойынша жұмыстарды мемлекеттік сатып алу туралы шарт мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте мемлекеттік сатып алудың веб-порталы арқылы жасалады.
Мемлекеттік монополияға жатқызылған ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге арналған электрондық шарт жариялы болып табылады және ведомствоның келісімі бойынша мемлекеттік сараптама ұйымы бекітетін үлгі нысан бойынша жасалады.
Шарттардың көрсетілген үлгі нысандары ерекше реттеу және қала құрылысын регламенттеу объектілерін салуға арналған тиісті ЖСҚ-ға, құрылысы аяқталмаған объектілер бойынша түзетілген ЖСҚ-ға қатысты, сондай-ақ осы Қағидалардың 7, 8 және 9-бөлімдерінде көзделген концессионерді таңдау бойынша конкурс өткізу кезінде қатысушылар ұсынатын концессиондық өтінім құрамындағы ТЭН бойынша кешенді сараптама жүргізу ерекшеліктерін де ескереді.
Жасалған шарттар оларда ведомстводан тыс кешенді сараптамаға ақы төлеу шарттары орындалған сәттен бастап ол күшіне енеді.

21. Комплектность и состав представленного проекта строительства и исходных документов проверяется в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения указанных материалов посредством Портала одновременно государственной экспертной организацией или одной из выбранных заказчиком аккредитованной экспертной организацией, а также отраслевыми экспертизами.
При установлении некомплектности проекта и исходных документов или их несоответствия требованиям по составу, заказчику направляется официальное уведомление об отказе в приеме проекта на экспертизу и его возврате без рассмотрения с указанием недостающих материалов для повторного их представления на экспертизу после приведения проекта и (или) исходных документов в соответствии с требованиями по комплектности и составу.
22. Принятие на рассмотрение экспертной организацией проекта строительства (с учетом приложенных к нему исходных документов) после подтверждения их требуемой комплектности и состава, а также установление стоимости экспертных работ, сроков и продолжительности их проведения, являются основанием для заключения договора с заказчиком на проведение комплексной вневедомственной экспертизы по представленному проекту строительства.
23. Договор на проведение комплексной вневедомственной экспертизы, осуществляемой государственной или аккредитованной экспертной организацией, заключается посредством Портала и информационных систем соответственно государственной экспертной организации или палаты экспертных организаций в электронно-цифровой форме (электронный договор), с подписанием договора уполномоченными представителями сторон их электронно-цифровыми подписями.
Договор о государственных закупках работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы заключается посредством веб-портала государственных закупок в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Электронный договор на проведение комплексной вневедомственной экспертизы, отнесенной к государственной монополии, является публичным и заключается по типовым формам, утвержденным государственной экспертной организацией по согласованию с ведомством.
Указанные типовые формы договоров, также учитывают особенности проведения комплексной экспертизы, касающихся соответственно ПСД на строительство объектов особого регулирования и (или) градостроительной регламентации, откорректированной ПСД по незавершенным строительством объектов, а также по ТЭО в составе концессионных заявок, представляемых участниками при проведении конкурса по выбору концессионера, предусмотренных главами 7, 8 и 9настоящих Правил.
Заключенные договоры вступают в силу с момента исполнения предусмотренных ими условий оплаты комплексной вневедомственной экспертизы.

4. "Бір терезе" қағидаты бойынша
ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу
24. Ведомстводан тыс кешенді сараптамаға ұсынылатын жоба (ТЭН немесе ЖСҚ) оның бастапқы материалдармен бірге Портал арқылы тапсырыс беруші көрсетілген материалдардың жинақтылығы мен құрамының мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкестігін белгілеу үшін:
1) мемлекеттік ұйымға немесе тапсырыс беруші тандаған аккредиттелген сараптама ұйымының біріне;
2) қоршаған ортаны қорғау саласында уәкілетті органның ведомствосына немесе орталық немесе аумақтық бөлімшелерге, сондай-ақ мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу мәселелеріндегі құзырет шегінде жергілікті атқарушы органдарға;
3) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, уәкілетті орган ведомствасына немесе оның аумақтық бөлімшелеріне санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін жіберіледі.
Жобаның жинақтылығы және құрамы және оның бастапқы құжаттары бір мезгілде осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес тексеріледі.
25. Мемлекеттік немесе аккредиттелген сараптама ұйымы жүзеге асыратын ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге арналған шарт күшіне енген күн салалық сараптамаларды қоса алғанда сараптама жұмыстарының басталған күні болып табылады.
26. Мемлекеттік немесе аккредиттелген сараптама ұйымына мемлекеттік экологиялық сараптаманың және санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың салалық қорытындылары ұсынылған күн салалық сараптамалардың аяқталған күні болып табылады.
Мемлекеттік немесе аккредиттелген сараптама ұйымына көрсетілген сараптама қорытындыларын ұсыну осы Қағидалардың 35, 36, 37 және
38-тармақтарында белгіленген тәртіппен тек қана мемлекеттік сараптама ұйымының ақпараттық жүйесі немесе сараптама ұйымдары палатасының ақпараттық жүйесі арқылы жүргізіледі.
27. Ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу барысында сарапшылар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тапсырыс берушілерден және жобаның бөлімін (бөліктерін) әзірлеушілерден қажетті материалдарды және ақпаратты сұратады және алады;
2) осы Қағидалардың 39-тармағында көзделген тәртіппен дәлелді ескертулерді жою мақсатында оларды береді.
28. Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың теріс жиынтық қорытындысы жобаның жобалау және құрылыс саласындағы бастапқы құжаттарда (материалдарда, деректерде) белгіленген талаптарға, шарттарға немесе шектеулерге және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкессіздігі анықталған жағдайларда жасалады және тапсырыс берушіге жіберіледі.
Бұл жағдайларда сараптама жүргізуге арналған шарттың қолданылуы тоқтатылады.

4. Проведение комплексной вневедомственной экспертизы
по принципу "одного окна"
24. Представляемый на комплексную вневедомственную экспертизу проект (ТЭО или ПСД) вместе с его исходными документами одновременно направляется заказчиком посредством Портала для установления соответствия комплектности и состава указанных материалов требованиям государственных нормативов:
1) в государственную или одну из выбранных заказчиком аккредитованную экспертную организацию;
2) уполномоченному органу в области охраны окружающей среды или его территориальным подразделениям, либо в местные исполнительные органы в пределах их компетенции в вопросах проведения государственной экологической экспертизы;
3) в ведомство уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения или его территориальные подразделения для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы.
Комплектность и состав проекта и его исходных документов проверяется единовременно в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил.
25. Датой начала экспертных работ, включая отраслевые экспертизы, является дата вступления в силу договора на проведение комплексной вневедомственной экспертизы, осуществляемой государственной или аккредитованной экспертной организацией.
26. Датой завершения отраслевых экспертиз является дата представления в государственную или аккредитованную экспертную организацию отраслевых заключений государственной экологической экспертизы и санитарно-эпидемиологической экспертизы.
Представление указанных экспертных заключений в государственную или аккредитованную экспертную организацию производится исключительно посредством информационной системы государственной экспертной организации или информационной системы палаты экспертных организаций и в порядке, установленном пунктами 35, 36, 37 и 38 настоящих Правил.
27. В ходе проведения комплексной вневедомственной экспертизы эксперты:
1) запрашивают и получают от заказчиков и разработчиков раздела (части) проекта необходимые материалы и информацию, которые ими предоставляются в установленный экспертом срок;
2) выдают мотивированные замечания, с целью их устранения в порядке, предусмотренном пунктом 39 настоящих Правил.
28. Отрицательное сводное заключение комплексной вневедомственной экспертизы составляется и направляется заказчику в случае выявления несоответствий проекта требованиям, условиям или ограничениям, установленным исходными документами (материалами, данными) и государственными (межгосударственными) нормативами в области проектирования и строительства.
В этих случаях действие договора на проведение экспертизы прекращается.

29. Сарапшының жоба материалдарын қарау бойынша істің ағымдағы жағдайы туралы ресми деректер күн сайын:
1) осы жоба бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманы жүзеге асыратын мемлекеттік сараптама ұйымының атауы және салалық сараптаманың атауы;
2) жобаның (техникалық-экономикалық негіздемелері немесе
жобалау-сметалық құжаттамасы) ресми атауы, жобалау объектісінің салалық тиесілілігі мен оның орналасқан орны;
3) тапсырыс беруші (инвестор, меншік иесі) және жобаны қаржыландыру көзі;
4) жобаны әзірлеуші (бас жобалаушы);
5) сараптамаға ұсынылған құжаттаманы қабылдау рәсімдерінің нәтижелері;
6) шарттың күшіне енген күнін көрсетіле отырып, ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге арналған шарт жасасу күні көрсетілген ақпаратты орналастыра отырып мемлекеттік немесе аккредиттелген сараптама ұйымдарының интернет-ресурстарының тиісті бөлімдеріне орналастырылады.
30. Сараптама ұйымының интернет-ресурстарының тиісті бөліміне:
1) қаралып отырған жоба бойынша қызметтік немесе коммерциялық құпияны қамтитын құпия ақпаратқа;
2) мемлекеттік құпия немесе өзге заңмен қорғалатын құпияға жататын ақпаратты орналастыруға жатпайды.
5. Объектілер құрылысы жобаларына ведомстводан
тыс кешенді сараптама жүргізу мерзімдері мен ұзақтығы
31. Құрылыс жобаларына (ТЭН және ЖСҚ) ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізудің нормативтік ұзақтығы жобада белгіленген:
1) құрылыс объектісінің технологиялық және (немесе) техникалық күрделілігін, сондай-ақ жауаптылық деңгейін;
2) жобаланып отырған объектінің сыныбы, санаты, эпидемиялық маңыздылығы немесе ықтимал қауіптілігі;
3) жобалаудың есептік нормативтік ұзақтығы;
4) жобаланған объектінің құрылыстың нормативтік ұзақтығының есептік көрсеткіші ескеріле отырып, айқындалады.
32. Сараптама ұйымдары жүзеге асыратын ведомстводан тыс кешенді сараптама (салалық сараптамаларды қоса алғанда) жүргізу мерзімдері мен ұзақтығы тапсырыс беруші мен орындаушы арасында жасасқан шартпен белгіленеді, бірақ:
1) жауапкершілігі І және ІІ деңгейдегі технологиялық немесе техникалық жағынан күрделі объектілер, әлеуетті қауіпті өндірістік объектілер болып табылатын объектілер құрылысының жобалары бойынша 45 (қырық бес) жұмыс күнінен;
2) әлеуетті қауіптілер санатына жатпайтын, жауапкершілігі ІІ деңгейдегі бір мезгілде технологиялық немесе техникалық жағынан күрделі емес объектілер болып табылатын объектілер құрылысының жобалары бойынша 20 (жиырма) жұмыс күнінен;
3) әлеуетті қауіптілер санатына жатпайтын, жауапкершілігі ІІІ деңгейдегі бір мезгілде технологиялық немесе техникалық жағынан күрделі емес объектілер болып табылатын объектілер құрылысының жобалары бойынша 10 (он) жұмыс күнінен аспайды.

29. Данные о текущем состоянии дел по рассмотрению экспертами материалов проекта размещаются на соответствующем разделе интернет-ресурса государственной или аккредитованной экспертной организации с еженедельной периодичностью размещения информации с указанием:
1) наименований экспертной организации и наименований отраслевых экспертиз, осуществляющих комплексную вневедомственную экспертизу по данному проекту;
2) официального наименования проекта (ТЭО или ПСД), отраслевой принадлежности объекта проектирования и его месторасположения;
3) заказчика (инвестор, собственник) и источника финансирования проекта;
4) разработчика проекта (генеральный проектировщик);
5) результатов процедуры приемки представленной на экспертизу документации;
6) даты заключения договора на проведение комплексной вневедомственной экспертизы с указанием даты вступления договора в силу.
30. Размещению на соответствующем разделе интернет-ресурса экспертной организации не подлежат данные, относящиеся к:
1) конфиденциальной информации по рассматриваемым проектам, содержащей служебную или коммерческую тайну;
2) информации, содержащей государственные секреты или иную охраняемую законами тайну.
5. Сроки и продолжительность проведения комплексной
вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов
31. Нормативная продолжительность проведения комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства (ТЭО и ПСД) определяется с учетом установленных в проекте:
1) технологической и (или) технической сложности, а также уровня ответственности объекта строительства;
2) класса, категории, эпидемической значимости или потенциальной опасности запроектированного объекта;
3) расчетной нормативной продолжительности проектирования;
4) расчетного показателя нормативной продолжительности строительства запроектированного объекта.
32. Сроки и продолжительность проведения комплексной вневедомственной экспертизы (включая отраслевые экспертизы), осуществляемой экспертной организацией, устанавливаются договором, заключаемым между исполнителем и заказчиком, но не превышают:
1) 45 (сорок пять) рабочих дней по проектам строительства объектов, являющихся технологически или технически сложными объектами I и II уровней ответственности, потенциально опасных производственных объектов;
2) 20 (двадцать) рабочих дней по проектам строительства объектов, одновременно являющихся технологически и технически не сложными объектами II уровня ответственности, не относящихся к категории потенциально опасных;
3) 10 (десять) рабочих дней по проектам строительства объектов, одновременно являющихся технологически и технически не сложными объектами III уровня ответственности, не относящихся к категории потенциально опасных.

33. Жалпымемлекеттік немесе мемлекетаралық маңызы бар объектілерді, салуға олардың функционалдық мақсатына немесе салалық (ведомстволық) тиесілілігіне қарамастан бірегей объектілерді (кешендерді), сондай-ақ оларды жобалаудың есептік нормативтік ұзақтығы ескеріле отырып, технологиялық тұрғыдан аса күрделі ғимараттарды және азаматтық қорғаныс және ғарыштық инфрақұрылым құрылыстарының, сондай-ақ жоспарланып отырған объекті құрылысының нормативтік ұзақтығы бекітілетін көрсеткіштер жобасына енгізілген объектілерді салуға арналған ЖСҚ-ын мемлекеттік сараптама ұйымы қараған кезде ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу ұзақтығы қажет болған жағдайда 60 (алпыс) жұмыс күніне дейін ұзартуға жол беріледі.
34. Мемлекеттік немесе аккредиттелген сараптама ұйымы жүзеге асыратын ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізудің сатылары бойынша мерзімдер осы Қағидалардың 33-тармағында көрсетілген сараптаманың шекті ұзақтығына байланысты, жалпы осы Қағидалардың 35, 36 және 37-тармақтарында көзделген тәртіппен бөлінеді.
35. Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың шектеу ұзақтығы 45 (қырық бес) жұмыс күні болған кезде:
1) 35 (отыз бес) жұмыс күні:
графикалық материалдарды, конструктивтік, инженерлік және сметалық есептерді қоса алғанда, барлық бөлімдер мен бөліктер, сондай-ақ жобаның бөлімдері (бөліктері) бойынша сараптамалық қорытынды дайындай отырып, жобалық шешімдердің энергия үнемдеу және энергия тиімділігі бөлігі бойынша ТЭН мен ЖСҚ-ны;
салалық (жергілікті) қорытындыны дайындай және ресімдей отырып, экологиялық қауіпсіздік бөлігінде салалық қорытындыны;
салалық (жергілікті) қорытынды дайындай және ресімдей отырып, санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік бөлігінде салалық қорытындыны қатар (бір мезгілде) қарауға;
2) 5 (бес) жұмыс күні бір мезгілде:
жиынтық сметалық құжаттаманы қарауды аяқтауға;
жиынтық сараптамалық қорытындыны дайындау мен ресімдеуді аяқтауға;
3) 5 (бес) жұмыс күні ведомстводан тыс кешенді сараптаманы толық аяқтауға бөлінеді.
36. Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың шекті ұзақтығы 60 (алпыс) жұмыс күні болған кезде Қағидалардың 35-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларда белгіленген әрбір мерзім 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады.
37. Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың шекті ұзақтығы
20 (жиырма) жұмыс күні болған кезде:
1) 12 (он екі) жұмыс күні:
графикалық материалдарды, конструктивтік, инженерлік және сметалық есептерді қоса алғанда, барлық бөлімдер мен бөліктер, сондай-ақ жобаның бөлімдері (бөліктері) бойынша сараптамалық қорытынды дайындай отырып, жобалық шешімдердің энергия үнемдеу және энергия тиімділігі бөлігі бойынша ЖСҚ-ны қарауға;
салалық (жергілікті) қорытындыны дайындай және ресімдей отырып, экологиялық қауіпсіздік бөлігінде сараптамалық қорытынды;
(жергілікті) қорытындыны дайындай және ресімдей отырып, санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік бөлігінде сараптамалық қорытынды беруге;

33. Продолжительность проведения комплексной вневедомственной экспертизы при необходимости допускается до 60 (шестидесяти) рабочих дней при рассмотрении экспертной организацией ПСД на строительство объектов общегосударственного или межгосударственного значения, уникальных объектов (комплексов) независимо от их функционального назначения или отраслевой (ведомственной) принадлежности, а также технологически особо сложных зданий и сооружений гражданской обороны и космической инфраструктуры с учетом их расчетной нормативной продолжительности проектирования, а также включенным в проект утверждаемого показателя нормативной продолжительности строительства запроектированного объекта.
34. Сроки по стадиям проведения комплексной вневедомственной экспертизы, осуществляемой государственной или аккредитованной экспертной организацией, в зависимости от указанной в пункте 33 настоящих Правил предельной продолжительности экспертизы в целом, распределяются в порядке, предусмотренном пунктами 35, 36 и 37настоящих Правил.
35. При предельной продолжительности комплексной вневедомственной экспертизы в 45 (сорок пять) рабочих дней:
1) 35 (тридцать пять) рабочих дней отводится для параллельного (одновременного) рассмотрения ТЭО или ПСД:
по всем разделам и частям, включая графические материалы, конструктивные, инженерные и сметные расчеты, а также в части энергосбережения и энергоэффективности проектных решений с подготовкой экспертных заключений по разделам (частям) проекта;
отраслевой экспертизой в части экологической безопасности с подготовкой и оформлением отраслевого (локального) заключения;
отраслевой экспертизой в части санитарно-эпидемиологической безопасности с подготовкой и оформлением отраслевого (локального) заключения.
2) 5 (пять) рабочих дней для параллельного:
завершения рассмотрения сводной сметной документации;
завершения подготовки и оформления сводного экспертного заключения.
3) 5 (пять) рабочих дней для полного завершения комплексной вневедомственной экспертизы.
36. При предельной продолжительности комплексной вневедомственной экспертизы в 60 (шестьдесят) рабочих дней каждый срок, установленный подпунктами 1), 2) и 3) пункта 35 настоящих Правил увеличивается на 5 (пять) рабочих дней.
37. При предельной продолжительности комплексной вневедомственной экспертизы в 20 (двадцать) рабочих дней:
1) 12 (двенадцать) рабочих дней отводится для рассмотрения ПСД:
по всем ее разделам и частям, включая графические материалы, конструктивные, инженерные и сметные расчеты, а также в части энергосбережения и энергоэффективности проектных решений с подготовкой экспертных заключений по разделам (частям) проекта;
отраслевой экспертизой в части экологической безопасности с подготовкой и оформлением отраслевого (локального) заключения;
отраслевой экспертизой в части санитарно-эпидемиологической безопасности с подготовкой и оформлением отраслевого (локального) заключения.

2) 4 (төрт) жұмыс күні:
жиынтық сметалық құжаттаманы қарауды аяқтауға;
жиынтық сараптамалық қорытындыны дайындау мен ресімдеуді аяқтауға;
3) 4 (төрт) жұмыс күні ведомстводан тыс кешенді сараптаманы толық аяқтауға және шартта көзделген құжаттарды тапсыру және қабылдау актісін ресімдеуге бөлінеді.
38. Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың шекті ұзақтығы 10 (он) жұмыс күні болған кезде:
1) 5 (бес) жұмыс күні салалық сараптамаларды қоса алғанда, жобаның бөлімдері (бөліктері) бойынша сараптамалық қорытынды дайындай отырып, барлық бөлімдер мен бөліктер бойынша ЖСҚ-ны қарауға;
2) 2 (екі) жұмыс күні жиынтық сметалық құжаттаманы қарауға және жиынтық сараптамалық қорытынды ресімдеуге;
3) 3 (үш) жұмыс күні ведомстводан тыс кешенді сараптаманы толық аяқтауға және шартта көзделген құжаттарды тапсыруға және қабылдау актісін ресімдеуге бөлінеді.
39. Ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу барысында тапсырыс берушіге:
сараптаманың ұзақтығы 45 (қырық бес) жұмыс күнінен аспаған кезде шарт күшіне енген және ескертулер берілген күннен бастап тапсырыс беруші 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оларды жойған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен;
сараптаманың ұзақтығы 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспаған кезде шарт күшіне енген және ескертулер берілген күннен бастап Тапсырыс беруші 2 (екі) жұмыс күннен аспайтын мерзімде оларды жойған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен;
сараптаманың ұзақтығы 10 (он) жұмыс күнінен аспаған кезде шарт күшіне енген және ескертулер берілген күннен бастап Тапсырыс беруші 1 (бір) жұмыс күннен аспайтын мерзімде оларды жойған күннен бастап 4 (төрт) жұмыс күнінен;
сараптаманың ұзақтығы 60 (алпыс) жұмыс күннен аспаған кезде шарт күшіне енген және ескертулер берілген күннен бастап тапсырыс беруші 14 (он төрт) жұмыс күннен аспайтын мерзімде оларды жойған күннен бастап 26 (жиырма алты) жұмыс күнінен кешіктермей сарапшылар тапсырыс берушіге сарапшылардың дәлелді ескертулерін береді.
Сарапшылардың дәлелді ескертулері белгіленген мерзімде жойылмаған жағдайларда, теріс жиынтық қорытынды жасалады.
6. Жобаларға ведомстводан тыс кешенді
сараптама жүргізуді тоқтату
40. ТЭН немесе ЖСҚ бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу барысында қаралып отырған жоба бойынша жиынтық сараптамалық қорытындыны (салалық сараптаманың жергілікті қорытындысының және ведомстволық келісулердің нәтижелерін ескере отырып) орындаушының одан әрі ресімдеу және беру, сондай-ақ тапсырыс берушінің алу қажеттілігі болмай қалатын ахуал туындаған жағдайларда құрылыс жобасына тапсырыс беруші сараптама ұйымына сараптаманы тоқтату қажеттілігі туралы ресми өтініш береді, оған тапсырыс берушінің осындай шешімінің негізділігін растайтын құжаттар қоса беріледі.
Тапсырыс беруші сараптама ұйымына сараптаманы тоқтату туралы, негізделген өзгерістер жағдайда, ресми өтініш жіберуге болатын жағдайлар мыналар:
жобалауға арналған тапсырмалар;
бастапқы құжаттар (материалдар, деректер), оның ішінде инженерлік тіршілікті қамтамасыз ету жүйелеріне қосылуға арналған инженерлік іздестірулердің немесе техникалық шарттардың нәтижелері, олардың параметрлері мен талаптары;
жобаланатын объектінің аумағы айналасындағы бекітілген толық жоспарлау жобаларында және (немесе) құрылыс салу жобаларында қала құрылысы шешімдерін қайта қарауға байланысты жергілікті сәулет және қала құрылысы органдарының сәулет-жоспарлау тапсырмасының шарттары мен талаптары;
тапсырыс берушінің осы объектінің жоспарланған құрылысын салудан бас тарту туралы дәлелді шешімі болып табылады (жеке-жеке не жиынтығы).

2) 4 (четыре) рабочих дня для:
завершения рассмотрения сводной сметной документации;
завершения подготовки и оформления сводного экспертного заключения.
3) 4 (четыре) рабочих дня для полного завершения комплексной вневедомственной экспертизы и оформления акта сдачи и приемки документации, предусмотренной договором.
38. При предельной продолжительности комплексной вневедомственной экспертизы в 10 (десять) рабочих дней:
1) 5 (пять) рабочих дней отводится для рассмотрения ПСД по всем ее разделам и частям с подготовкой экспертных заключений по разделам (частям) проекта, включая заключения отраслевых экспертиз;
2) 2 (два) рабочих дня для завершения рассмотрения сводной сметной документации и оформления сводного экспертного заключения;
3) 3 (три) рабочих дня для полного завершения комплексной вневедомственной экспертизы и оформления акта сдачи и приемки документации, предусмотренной договором.
39. В ходе проведения комплексной вневедомственной экспертизы эксперты направляют заказчику мотивированные замечания экспертов, которые выдаются заказчикам не позднее:
20 (двадцати) рабочих дней со дня вступления договора в силу и устраняются Заказчиком в срок не более 10 (десяти) рабочих дней со дня выдачи замечаний при продолжительности экспертизы не более 45 (сорок пять) рабочих дней;
10 (десяти) рабочих дней со дня вступления договора в силу и устраняются Заказчиком в срок не более 2 (двух) рабочих дней со дня выдачи замечаний при продолжительности экспертизы не более 20 (двадцать) рабочих дней;
4 (четырех) рабочих дней со дня вступления договора в силу и устраняются Заказчиком в срок не более 1 (одного) рабочего дня со дня выдачи замечаний при продолжительности экспертизы не более 10 (десять) рабочих дней;
26 (двадцати шести) рабочих дней со дня вступления договора в силу и устраняются Заказчиком в срок не более 14 (четырнадцати) рабочих дней со дня выдачи замечаний при продолжительности экспертизы не более 60 (шестидесяти) рабочих дней.
В случае неустранения мотивированных замечаний экспертов в установленный срок, составляется отрицательное сводное заключение.
6. Прекращение комплексной вневедомственной экспертизы проектов
40. В случаях возникновения обстоятельств в ходе проведения комплексной вневедомственной экспертизы по ТЭО или ПСД, в связи с которыми необходимость дальнейшего оформления и выдачи исполнителем, а также получение заказчиком сводного экспертного заключения (с учетом результатов локальных заключений отраслевых экспертиз) по рассматриваемому проекту стала отсутствовать, заказчик проекта строительства направляет в экспертную организацию официальное обращение о необходимости прекращения экспертизы, с приложением документов, подтверждающих обоснованность такого решения заказчика.
Заказчик направляет в экспертную организацию официальное обращение о необходимости прекращения экспертизы в случаях обоснованных изменений (по отдельности либо в совокупности):
в задании на проектирование;
исходных документов (материалов, данных), в том числе акта о предоставлении земельного участка (местоположения либо границ), результатов инженерных изысканий, а также технических условий на подключение к системам инженерного жизнеобеспечения, их параметров и требований;
условий и требований архитектурно-планировочного задания местного исполнительного органа в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, связанных с пересмотром градостроительных решений в утвержденных проектах генерального плана, детальной планировки и (или) проектах застройки окружающей проектируемый объект территории;
мотивированное решение заказчика об отказе от строительства запланированного объекта.

41. Жобаға тапсырыс берушінің растайтын құжаттары қоса берілген сараптама жүргізуді тоқтату туралы ресми өтініші тіркелгеннен кейін ақпараттық жүйеде сараптаманы одан әрі жүргізу қажет еместігі туралы хабарлама автоматты түрде қалыптастырылады және осы жоба бойынша салалық сараптаманы жүзеге асыратын қоршаған ортаны қорғау және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулылығы саласындағы орталық уәкілетті органға немесе аумақтық бөлімшелерге, ведомстволарға, сондай-ақ осы жоба бойынша салалық сараптаманы жүзеге асыратын аттестатталған сараптама ұйымына жіберіледі.
42. Қоршаған ортаны қорғау және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулылығы саласындағы орталық уәкілетті орган немесе аумақтық бөлімшелері, ведомстволары, сондай-ақ өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасы саласында аттестатталған, салалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдары электрондық портал арқылы сараптама ұйымынан тиісті хабарлама алған күннен бастап салалық сараптама жүргізуді тоқтатады және 3 (үш) жұмыс күні ішінде сараптама ұйымына сараптаманы тоқтату бойынша құжаттарды ресімдеу үшін жеткілікті ақпараты бар атқарылған жұмыс туралы есеп ұсынады.
43. Жоба бойынша салалық сараптамалардың ұсынған атқарылған жұмысы туралы есептерінің негізінде сараптама ұйымы және құрылыс жобасының тапсырыс берушісі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген тәртіппен атқарылған жұмыс актісін жасай отырып, ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу шартын бұзуды ресімдейді.
44. Жобаға тапсырыс берушінің растайтын құжаттар қоса берілген сараптаманы тоқтату қажеттілігі туралы ресми өтініші жиынтық сметалық құжаттаманы қараудың, жиынтық сараптамалық қорытындыны дайындау және ресімдеудің соңғы сатысында ұсынылған болса, онда ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге арналған шарт жоғарыда көрсетілген негіздер бойынша бұзуға жатпайды және сараптама ұйымы салалық сараптамалардың қатысуымен шарттық міндеттемелерді белгіленген тәртіппен аяқтайды.
7. Ерекше реттеуді және (немесе) қала құрылысы регламентациясын
талап ететін арнайы объектілерді салуға арналған жобалау-сметалық құжаттаманы кезең-кезеңмен әзірлеудің және келісудің жеке жоспарын әзірлеу және келісу тәртібі
45. Ерекше реттеуді және (немесе) қала құрылысы регламентациясын талап ететін жекелеген құрылыс объектілері Заңның 6-бабының 4-1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалады.
46. Ерекше реттеуді және (немесе) қала құрылысы регламентациясын талап ететін жекелеген құрылыс объектілеріне арналған ЖСҚ-ны кезең-кезеңмен әзірлеудің және келісудің жеке жоспары (бұдан әрі – Жеке жоспар):

41. После регистрации обращения заказчика проекта о необходимости прекращения экспертизы, с приложением подтверждающих документов, в информационной системе государственной экспертной организации или палаты экспертных организаций автоматически формируется и направляется уведомление об отсутствии необходимости дальнейшего проведения экспертизы, центральным или территориальным подразделениям, ведомствам уполномоченных органов в области охраны окружающей среды и санитарно-эпидемиологического благополучия населения, осуществляющим отраслевые экспертизы по данному проекту.
42. Центральные или территориальные подразделения, ведомства уполномоченных органов в области охраны окружающей среды и санитарно-эпидемиологического благополучия населения, осуществляющие отраслевые экспертизы, с даты получения от экспертной организации посредством информационной системы государственной экспертной организации или палаты экспертных организаций соответствующего уведомления, прекращают проведение отраслевых экспертиз и в течение 3 (трех) рабочих дней, представляют в экспертную организацию отчет о выполненной работе, с информацией, достаточной для оформления документов по прекращению экспертизы.
43. На основании представленных отчетов отраслевых экспертиз о выполненной ими работе по проекту, экспертная организация и заказчик проекта строительства оформляют расторжение договора комплексной вневедомственной экспертизы в порядке, установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан с составлением акта выполненных работ.
44. В случае, если официальное обращение заказчика проекта о необходимости прекращения экспертизы, с приложением подтверждающих документов было представлено на завершающей стадии рассмотрения сводной сметной документации, подготовки и оформления сводного экспертного заключения, то договор на проведение комплексной вневедомственной экспертизы не подлежит расторжению по вышеуказанным основаниям и экспертная организация с участием отраслевых экспертиз завершает исполнение договорных обязательств в установленном порядке.
7. Порядок разработки и согласования индивидуальных планов
поэтапной разработки и согласования проектно-сметной
документации на строительство отдельных объектов, требующих
особого регулирования и (или) градостроительной регламентации
45. Отдельные объекты строительства, требующие особого регулирования и (или) градостроительной регламентации определяются в порядке, предусмотренном пунктом 4-1 статьи 6 Закона.
46. Индивидуальный план поэтапной разработки и согласования ПСД на строительство отдельных объектов, требующих особого регулирования и (или) градостроительной регламентации (далее – Индивидуальный план) разрабатывается только для ПСД при одностадийном проектировании ("рабочий проект" – РП) по следующим объектам:

1) төтенше жағдай салдарына байланысты тіршілікті қамтамасыз ететін;
2) бірегей;
3) құрылыс ұзақтығы кемінде 36 ай болатын І жауапкершілік деңгейіндегі объектілер бойынша бір сатылы жобалау ("жұмыс жобасы" – ЖЖ) кезінде ЖСҚ үшін ғана әзірленеді.
Бұл ретте, төтенше жағдай салдарына байланысты тіршілікті қамтамасыз ету объектілері деп – ғимараттарын, құрылыстарын, технологиялық қондырғылары мен агрегаттарын пайдалануды тоқтату (уақытша тоқтату) кезінде елді мекендер мен аумақтардың әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымының қызметі бұзылатын тұрғын үйді, денсаулық сақтау және білім беру, телекоммуникация, байланыс, газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру ғимараттары мен құрылыстарды түсінеміз.
47. Осы Қағидалардың 46-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген объектілерді коспағанда, көліктік және инженерлік инфрақұрылымның желілік объектілерінің ғимараттары мен құрылыстарының жобалары бойынша бұрыннан бар объектілерді өзгерту жөніндегі жобалар, түзетілген ЖСҚ, жауапкершілік деңгейі II (қалыпты) және III (төмендетілген) объектілер бойынша Жеке жоспарлар әзірленбейді.
48. Қазақстан Республикасының Үкіметі қаралып отырған объектіні ерекше реттеуді және (немесе) қала құрылысы регламентациясын талап ететін жеке құрылыс объектілеріне жатқызу туралы шешім қабылдағаннан кейін тапсырыс беруші:
1) кестені қоса бере отырып, ЖСҚ әзірлеу кезеңдері мен мерзімдері (келісуші ұйымды көрсете отырып);
2) сараптама ұйымдарымен келісілген кестені қоса бере отырып, сараптамаға ЖСҚ-ны ұсыну мерзімдері мен көлемдері;
3) осы Қағидалардың 58-тармағына сәйкес әрбір кезең бойынша кезең-кезеңмен жергілікті сараптама қорытындыларын беру мерзімдері;
4) сараптаманың жиынтық қорытындысын беру мерзімі;
5) кестені қоса бере отырып, құрылыс және келісімдерді, рұқсаттарды алу (келісуші ұйымдарды көрсете отырып) мерзімдері;
6) "Рұқсат беру мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын органдарға құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаны;
7) тапсырыс берушінің қалауы бойынша басқа да іс-шаралар қамтылған Жеке жоспар әзірлейді.
49. Жеке жоспарды қарау үшін тапсырыс беруші ведомствоға Жеке жоспардың жобасын және тапсырыс беруші бекіткен материалдарды (бастапқы және рұқсат беру құжаттарды, келісулерді, болжамды техникалық-экономикалық параметрлерді көрсете отырып, эскиздік жобаны, құрылысты ұйымдастыру жобасын (бұдан әрі – ҚҰЖ), ЖСҚ-ны кезең-кезеңмен әзірлеудің күнтізбелік жоспары-кестесін және объекті құрылысының мерзімін) ұсынады.

1) жизнеобеспечения в связи с последствиями чрезвычайных ситуаций;
2) уникальным;
3) I (повышенного) уровня ответственности, с продолжительностью строительства не менее 36 месяцев.
При этом под объектами жизнеобеспечения в связи с последствиями чрезвычайных ситуаций понимается – жилища, здания и сооружения здравоохранения и образования, телекоммуникаций, связи, газоснабжения, энергоснабжения, теплоснабжения, водоснабжения и водоотведения, при прекращении (приостановке) эксплуатации зданий, сооружений, технологических установок и агрегатов которых нарушается деятельность социальной и инженерной инфраструктур населенных пунктов и территорий.
47. По проектам зданий и сооружений линейных объектов транспортной и инженерной инфраструктуры, проектов по изменению существующих объектов, откорректированной ПСД, объектов II (нормального) и III (пониженного) уровней ответственности Индивидуальные планы не разрабатываются, за исключением объектов, указанных в подпункте 1) пункта 46 настоящих Правил.
48. После принятия решения Правительством Республики Казахстан об отнесении рассматриваемого объекта к объектам строительства, требующего особого регулирования и (или) градостроительной регламентации, заказчиком разрабатывается Индивидуальный план, который содержит:
1) этапы и сроки разработки ПСД и получение согласований (с указанием согласующих организаций), с приложением графика;
2) сроки и объемы представления ПСД на экспертизу, с приложением графика, согласованного экспертной организацией;
3) сроки выдачи поэтапных локальных экспертных заключений по каждому этапу, в соответствии с пунктом 58 настоящих Правил;
4) срок выдачи сводного заключения экспертизы;
5) сроки строительства и получения согласований, разрешений (с указанием согласующих организаций), с приложением графика;
6) уведомление органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль, о начале производства строительно-монтажных работ согласно Закону Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях";
7) другие мероприятия по усмотрению заказчика.
49. Для рассмотрения Индивидуального плана заказчиком в ведомство представляются проект Индивидуального плана и утвержденные заказчиком материалы (исходные и разрешительные документы, согласования, эскизный проект с указанием ориентировочных технико-экономических параметров, проект организации строительства (далее – ПОС), календарный план-график поэтапной разработки ПСД и сроки строительства объекта).

50. Осы тараудың талаптары сақталған кезде Жеке жоспарды ведомство 15 (он бес) жұмыс күні ішінде бекітеді.
51. Тапсырыс беруші Жеке жоспарға сәйкес ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге арналған құжаттаманы кезең-кезеңмен ұсынады.
52. Ведомстводан тыс кешенді сараптамаға ұсынылатын бастапқы-рұқсат беру құжаттарының жинақтылығы осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген.
53. Сараптама жүргізу кезеңдерінің саны, қорытындысы бойынша жиынтық сараптамалық қорытынды әзірленетін аяқтау кезеңін қоса алғанда төрттен аспауы тиіс.
Жергілікті қорытынды беру мен сараптама жүргізудің келесі кезеңіне ЖСҚ-ны ұсыну аралығы Жеке жоспарда белгіленеді.
54. Әрбір кезеңде жергілікті қорытындыларға экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік бөлігінде салалық сараптаманың қорытындылары енгізіледі.
55. ЖСҚ-ны кезең-кезеңмен әзірлеуге сараптама жүргізу Жеке жоспар шарттары ескеріле отырып, жалпы бүкіл жобаға жасалатын шартқа (бұдан әрі – Шарт) сәйкес жүзеге асырылады.
56. Жобалаудың әрбір кезеңінде сметалық құн объектілік сметалық есептеулерді кезең құрылысы құнының сметалық есебін, сондай-ақ жұмыстарға және осы кезеңнің шығындарына жиынтық сметалық есебін жасай отырып, жергілікті сметалық есеп (жергілікті смета) бойынша айқындалады және жергілікті сараптамалық қорытындыларда көрсетіледі.
Жобалаудың әрбір кезеңінің құндық көрсеткіштері жергілікті қорытындылар бойынша аяқталу кезеңіндегі құрылыс бойынша шығындар жиынтығында ескеріледі.
Жиынтық сараптама қорытындысын беру кезінде, жергілікті қорытынды шеңберінде жергілікті және объектілік сметалар бойынша барлық құндық көрсеткіштер қосылады және түзетуге жатпайды. Бұл ретте, "Баға белгілеу және сметалар бойынша мемлекеттік нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті төрағасының 2015 жылғы 3 шілдедегі № 235-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11905 болып тіркелген) Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі мемлекеттік нормативтің 7-қосымшасына сәйкес іс-жүзіндегі есептеме ескеріле отырып, Жиынтық сметалық есептің 3-8-баптары қайта есептеледі.
57. Жеке жоспарға сәйкес келмейтін ЖСҚ сараптамаға ұсынылған жағдайда, сараптама ұйымы ЖСҚ-ны қарамастан қайтарады.
58. Кезеңдердің әрқайсысы бойынша, оның ішінде аяқталу (жиынтық) кезеңі бойынша да сараптама жүргізу ұзақтығы, тиісті кезең бойынша сараптамалық жұмыстар басталған күннен бастап 45 жұмыс күнінен аспайды.
Бұл ретте, сараптама жүргізу ұзақтығы Жеке жоспарда белгіленеді:

50. При соблюдении требований настоящей главы, Индивидуальный план утверждается ведомством в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
51. Заказчик представляет документацию для проведения комплексной вневедомственной экспертизы поэтапно, в соответствии с Индивидуальным планом.
52. Комплектность исходно-разрешительных документов, представляемых на комплексную вневедомственную экспертизу, указана в Приложении 5 к настоящим Правилам.
53. Количество этапов проведения экспертизы не может быть более четырех, включая завершающий этап, по итогам которого оформляется сводное экспертное заключение.
Промежуток между выдачей локального заключения и представлением ПСД на следующий этап для проведения экспертизы устанавливается Индивидуальным планом.
54. На каждом этапе в локальные заключения включают заключения отраслевых экспертиз в части экологической и санитарно-эпидемиологической безопасности.
55. Проведение экспертизы поэтапной разработки ПСД осуществляется в соответствии с договором, заключаемым с учетом условий Индивидуального плана на весь проект в целом (далее – Договор).
56. Сметная стоимость на каждом этапе проектирования определяется по локальным сметным расчетам (локальным сметам) с составлением объектных сметных расчетов, сметного расчета стоимости строительства этапа, а также сводного сметного расчета на работы и затраты данного этапа и отражается в локальных экспертных заключениях.
Стоимостные показатели каждого этапа проектирования по локальным заключениям учитываются в сводке затрат по стройке на завершающем этапе.
При выдаче сводного экспертного заключения, все стоимостные показатели по локальным и объектным сметам в рамках локального заключения суммируются и не подлежат корректировке. При этом пересчитываются статьи 3-8 Сводного сметного расчета согласно Приложению 7 Государственного норматива по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан, утвержденного приказом Председателя Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 3 июля 2015 года № 235-нқ (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11905) с учетом фактического расчета.
57. В случае предоставления на экспертизу ПСД не соответствующей Индивидуальному плану, экспертная организация возвращает ПСД без рассмотрения.
58. Продолжительность проведения экспертизы по каждому из этапов, в том числе и по завершающему (сводный) этапу, не превышает 45 рабочих дней со дня начала экспертных работ по соответствующему этапу.
При этом, продолжительность проведения экспертизы устанавливается Индивидуальным планом:

1) сараптаманың жобалау-құжаттамасында белгіленген, мемлекеттік нормативтерге сәйкессіздік бойынша ескертулері мен ұсыныстарын бастапқы сараптамамалық қарау, дайындау және ресімдеу-тапсырыс беруші жинақталған жобалау құжаттамасын ұсынған күннен бастап 20 жұмыс күнінен аспайды;
2) сарапшылардың ескертулері бойынша тапсырыс берушінің жобаны әзірлеушілермен бірлесіп жобалау құжаттамасына қажетті түзетулер (пысықтаулар) енгізуі сарапшының ескертулері мен ұсыныстарын ұсынған күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспайды;
3) жергілікті (аралық кезеңдерде) немесе жиынтық (аяқтау кезеңінде ұсынылған және қаралған жобалау құжаттамасының толық жиынтығы бойынша) қорытындыларды қайталап сараптамалық қарау, дайындау және ресімдеу - тапсырыс беруші сараптаманың ескертулері мен ұсыныстары бойынша түзетілген (пысықталған) жобалау құжаттамасын ұсынған күннен бастап 15 жұмыс күнінен аспайды;
59. Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың шекті ұзақтығы әрбір кезең бойынша 45 (қырық бес) жұмыс күні болған кезде – экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік бөлігінде салалық қауіпсіздік қорытындысын дайындай және ресімдей отырып, ЖСҚ-ны қатар (бір мезгілде) қарау үшін 35 (отыз бес) жұмыс күні бөлінеді.
60. Әрбір кезеңде жобалау құжаттамасының жиынтығы бойынша жүзеге асырылған, сараптаманың жергілікті оң қорытындысы тиісті кезеңде бір мезгілде құрылыс салу мүмкіндігі үшін жобаның осы бөлігін тапсырыс берушінің бекітуі үшін негіз болып табылады.
Аяқтау кезеңінде бұрын берілген жергілікті қорытындыны қамтитын жиынтық қорытынды беріледі.
8. Құрылысы аяқталмаған объектілер бойынша түзетілген жобалау-сметалық құжаттаманы ведомстводан тыс кешенді сараптамаға ұсыну және жүргізу тәртібінің ерекшеліктері
61. Бұрынғы жобалау шешімдеріне және бекітілген негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерге әсер ететін негізделген өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген бұрын бекітілген ЖСҚ белгіленген тәртіппен қайтадан әзірленіп отырған жобалар үшін қайтадан (жаңа) ведомстводан тыс кешенді сараптамадан өтуге жатады.
Түзетілген және қайтадан (жаңа) сараптамаға ұсынылатын ЖСҚ-ның жалпы түсіндірме жазбасында:
іс жүзінде орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстың көлемі туралы;
тиісті негіздемелерді көрсете отырып, бұрын бекітілген ЖСҚ-ға өзгертістер мен толықтырулар туралы ақпарат қамтылады.
Жалпы түсіндірме жазбаға құрылысы аяқталмаған объектілерді техникалық зерттеп-қараудың қорытындысы қоса беріледі.

1) первоначальное экспертное рассмотрение, подготовка и оформление замечаний и предложений экспертизы по установленному в проектной документации несоответствию требованиям государственных нормативов – не превышает 20 рабочих дней со дня представления заказчиком укомплектованной проектной документации;
2) внесение заказчиком совместно с разработчиками проекта необходимых коррективов (доработок) в проектную документацию по замечаниям экспертов – не превышает 10 рабочих дней со дня представления экспертом имеющихся замечаний и предложений;
3) повторное экспертное рассмотрение, подготовка и оформление локального (на промежуточных этапах) или сводного (по полному комплекту представленной и рассмотренной проектной документации на завершающем этапе) заключений – не превышает 15 рабочих дней со дня представления заказчиком откорректированной (доработанной) по замечаниям и предложениям экспертизы проектной документации.
59. При предельной продолжительности комплексной вневедомственной экспертиз в 45 (сорок пять) рабочих дней по каждому этапу – 35 (тридцать пять) рабочих дней отводится для параллельного (одновременного) рассмотрения ПСД отраслевыми экспертизами в части экологической и санитарно-эпидемиологической безопасности с подготовкой и оформлением отраслевого заключения безопасности.
60. Положительные локальные заключения экспертизы, осуществленной по комплекту проектной документации на каждом этапе, являются основанием для утверждения этой части проекта заказчиком для возможности одновременного строительства на соответствующем этапе.
На завершающем этапе выдается сводное заключение, которое включает в себя ранее выданные локальные заключения.
8. Особенности порядка представления и проведения комплексной
вневедомственной экспертизы откорректированной проектно-сметной
документации по незавершенным строительством объектам
61. Ранее утвержденная ПСД, в которую внесены обоснованные изменения и (или) дополнения, оказывавшие влияние на прежние проектные решения и утвержденные технико-экономические показатели, подлежит повторной (новой) комплексной вневедомственной экспертизе в порядке, установленном для вновь разрабатываемых проектов.
В общей пояснительной записке к ПСД, откорректированной и представляемой на повторную (новую) экспертизу, содержит следующую информацию:
о фактически выполненных объемах строительно-монтажных работ;
о изменениях и дополнениях в ранее утвержденную ПСД с приведением соответствующих обоснований.
К общей пояснительной записке прилагается заключение технического обследования незавершенного строительством объекта.

62. Бекітілген ЖСҚ-ға өзгерістер енгізу және оған жаңа (қайтадан) ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін ұсыну:
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы
5 желтоқсандағы № 129 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген) Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларына сәйкес бюджеттік рәсімдер бөлігінде;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамаға сәйкес құрылыс қызметі бөлігіне жүзеге асырылады.
63. Түзетілген ЖСҚ материалдарын ұсыну және қабылдау осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес жүргізіледі.
64. Құрылысы аяқталмаған объектілер бойынша түзетілген ЖСҚ-ға ведомстодан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін тапсырыс беруші ұсынған:
ЖСҚ бойынша жаңа (қайтадан) ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу туралы заңды күшіне енген сот шешімі;
аяқталмаған құрылыстың жай-күйі (техникалық зерттеп-қарау кезінде құрылыс-монтаждау жұмыстарының нақты орындалғаны туралы деректер), оның ішінде орындалған жұмыстың актілерімен расталған олардың құндық бағасы туралы (зерттеп-қарау кезінде нақты қаржы шығындары туралы деректер) мәліметтерден тұратын тәуелсіз техникалық зерттеп-қараудың қорытындысы (есеп) негіз болып табылады.
65. Аяқталмаған құрылыс объектілердің құрылыс-монтаждау жұмыстары атқарылған мезгілде тәуелсіз техникалық зерттеп-қарау ұсынған қорытындылар бойынша атқарылған жұмыс көлеміне және оның құнына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізілмейді. Техникалық зерттеп-қарау қорытындылары бойынша нәтижелер мен тұжырымдар зерттеп-қарау жүргізген ұйымдармен анықталады.
66. Құрылысы аяқталмаған объектілер бойынша түзетілген ЖСҚ-ға арналған жиынтық сараптамалық қорытынды Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 305 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі № 10636 болып тіркелген) Қала құрылысы және құрылыс жобалары (техникалық-экономикалық негiздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) бойынша сараптама қорытындыларын ресiмдеу қағидаларына (бұдан әрі – Ресiмдеу қағидалары) сәйкес құрылады.
67. Жиынтық сараптамалық қорытындының қаулы ететін бөлігіне тәуелсіз техникалық тексеру қорытындыларының тұжырымдары қосымша енгізіледі.

62. Внесение изменений в утвержденную ПСД и ее представление для проведения новой (повторной) комплексной вневедомственной экспертизы осуществляется:
в части бюджетных процедур в соответствии с Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9938);
в части строительной деятельности в соответствии с законодательством в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
63. Представление и приемка откорректированных материалов ПСД проводится в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
64. Основаниями для проведения комплексной вневедомственной экспертизы по откорректированной ПСД незавершенных строительством объектов являются представленные заказчиком:
вступившее в законную силу решение суда о проведении новой (повторной) комплексной вневедомственной экспертизы по ПСД;
заключение технического обследования, содержащее сведения о состоянии незавершенного строительства (данные о фактически выполненных объемах строительно-монтажных работ на момент технического обследования), в том числе об их стоимостной оценке (данные о фактических финансовых затратах в период выполнения строительно-монтажных работ), подтвержденные актами выполненных работ.
65. По представленным заключениям технического обследования на выполненные объемы работ и их стоимости в период выполнения
строительно-монтажных работ незавершенных строительством объектов комплексная вневедомственная экспертиза не проводится. Результаты и выводы по заключениям технического обследования определяются организациями, которыми проводится обследование.
66. Сводное экспертное заключение на откорректированную ПСД по объектам незавершенным строительством объектам составляется в соответствии с Правилами оформления экспертных заключений по градострительным и строительным проектам (ТЭО и ПСД), предназначенным для строительства объектов, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 305 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10636) (далее – Правила оформления).
67. В постановляющую часть сводного экспертного заключения дополнительно включаются выводы заключений технического обследования.

9. Концессионерді таңдау бойынша конкурс өткізу кезінде қатысушылар ұсынған концессиондық өтініштер құрамындағы техникалық-экономикалық негіздемелерді сараптамалық қарау тәртібінің ерекшеліктері
68. Концессия объектілерін салуға арналған концессионерді таңдау бойынша екі кезеңдік конкурсқа қатысушылардың конкурстық концестік өтінімдері құрамындағы Концессиялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленген ТЭН бойынша Қағидалардың осы бөлімінде көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізіледі.
Бұрын Концессионерді таңдау бойынша конкурсты ұйымдастырушы әзірлеген және ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысын алған ТЭН-де көзделген техникалық-экономикалық параметрлерін конкурсқа қатысушы қабылдаған жағдайда, конкурсқа қатысушының концессиондық өтінімі құрамындағы ТЭН-ге ведомстводан тыс кешенді сараптамадан өту талап етілмейді.
69. Ведомстводан тыс кешенді сараптамаға ұсынылатын концессиялық жобалардың ТЭН-і жаңаларын салу немесе бұрыннан бар ғимараттар мен құрылыстарды олардың кешендерін, сондай-ақ инженерлік және көліктік коммуникацияларды өзгерту (реконструкциялау, кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру және күрделі жөндеу) жолымен жүзеге асырылатын осы концессия объектілерін салуға арналады.
70. Мемлекеттік инвестициялар есебінен қаржыландырылатын, концессиялық жобаларды іске асыруға бағытталған концессия объектілерін салуға арналған ТЭН-ге ведомстводан тыс кешенді сараптаманы (одан әрі – ТЭН конкурстық өтініштін құрамында) мемлекеттік сараптама ұйымы жүзеге асырады.
71. Конкурстық өтінім құрамындағы ТЭН-ге ведомстводан тыс кешенді сараптама қала құрылысына және техникалық регламенттерге, сондай-ақ пайдалану барысында жобаланатын объектінің тұрақты жұмыс істеуі бөлігіндегі техникалық-техногологиялық шешімдерімен қамтамасыз ету бойынша нормативтік талаптарға сай келуіне, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалған тәртіпте экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық, өнеркәсіптік, өртке қарсы және жарылыс қауіпсіздігін әлеуметтік-экономикалық және маркетингтік зерттеуді қамтамасыз ету шарларына бағалау жасалады.
72. Ведомстводан тыс кешенді сараптамаға концессионерді таңдау бойынша конкурсқа әртүрлі қатысушылар ұсынатын ТЭН саны шектелмейді.
ТЭН-ге сараптама коммерциялық және өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ТЭН-дегі құпия ақпаратты таратпау талаптарды ескере отырып, осы концессиялық жобаның әлеуетті концессионерінің әрбір конкурстық құжаттамасы бойынша бөлек жүргізіледі.

9. Особенности порядка экспертного рассмотрения
технико-экономических обоснований в составе концессионных
заявок, представляемых участниками при проведении конкурса
по выбору концессионера
68. По ТЭО, разработанным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о концессиях в составе конкурсных концессионных заявок участниками двухэтапного конкурса по выбору концессионера на строительство объектов концессии комплексная вневедомственная экспертиза проводится с учетом особенностей, предусмотренных настоящей главой Правил.
В случае если участник конкурса принимает технико-экономические параметры, предусмотренные в ТЭО, ранее разработанном организатором конкурса по выбору концессионера и получившем положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы, то ТЭО в составе концессионной заявки участника конкурса не требует прохождения комплексной вневедомственной экспертизы.
69. ТЭО концессионных проектов, представляемых на комплексную вневедомственную экспертизу, предназначаются для строительства объектов данной концессии, осуществляемых путем возведения новых или для изменения (реконструкции, расширения, модернизации, технического перевооружения, капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, а также инженерных и транспортных коммуникаций.
70. Комплексную вневедомственную экспертизу ТЭО на строительство объектов концессии (далее – ТЭО в составе конкурсных заявок), финансируемых за счет государственных инвестиций, направленных на реализацию концессионных проектов, осуществляет государственная экспертная организация.
71. Комплексная вневедомственная экспертиза ТЭО в составе конкурсных заявок заключается в оценке соответствия градостроительным и техническим регламентам, а также нормативным требованиям по обеспечению технико-технологических решений в части устойчивого функционирования проектируемого объекта в ходе эксплуатации, надежности строительных конструкций, мер по обеспечению экологической, санитарно-эпидемиологической, промышленной, противопожарной и противовзрывной безопасности в порядке, определенных законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
72. Количество ТЭО, представляемых на комплексную вневедомственную экспертизу различными участниками конкурса по выбору концессионера, не ограничивается.
Экспертиза ТЭО проводится отдельно по каждой конкурсной заявке потенциальных концессионеров данного концессионного проекта с учетом требований о неразглашении в ТЭО конфиденциальной информации, составляющей коммерческую и охраняемую законом тайну.

73. Конкурстық өтінім құрамындағы ТЭН-нің тиісті бөлімін (бөлігін) сараптама жүргізетін сарапшы қаралып отырған құжаттамадағы оған мәлім болған ақпаратты қызметтік жағдайын және міндеттерін, оның ішінде пайдакүнемдік немесе өзге де мақсаттарға пайдалануға құқығы жоқ.
Осы ақпаратты әйгілеу (жариялау), тарату және пайдалану Тапсырыс берушінің жазбаша түрде келісімімен жүзеге асырылады.
74. Заңмен рұқсат етілген осындай ақпаратты жариялау, тарату және пайдалану Тапсырыс берушінің жазбаша келісімімен жүзеге асырылады.
Конкурстық өтінім құрамындағы ТЭН-нің ведомстводан тыс кешенді сарптама тапсырыс берушісі концессионерді таңдау бойынша конкурсты ұйымдастырушы және осы концессиялық жобаның барлық ұсынылған ТЭН-не ведомтводан тыс кешенді сараптама жүргізуге арналған мемлекеттік сараптама ұйымы шартының тарабы бола алады.
Әрбір ТЭН бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін конкурсты ұйымдастырушының шығындары әртүрлі мөлшерде барлық конкурсқа қатысушылармен өтеледі.
75. Конкурстық өтінімнің құрамында ТЭН бойынша сараптаманы өткізу құны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 780 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу № 12681 болып тіркелген) Объектілер құрылысының жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама, сондай-ақ әртүрлі деңгейдегі аумақтардың қала құрылысын жоспарлау жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу жөніндегі жұмыстардың құнын айқындау қағидаларына сәйкес айқындалады.
76. Сараптама ұйымдары жүзеге асыратын ведомстводан тыс кешенді сараптама (салалық сараптамаларды қоса алғанда) мерзімдері мен ұзақтығы шартпен белгіленеді, бірақ осы Қағидалардың 5-бөлімінде көзделген шектен аспауы тиіс.
77. Конкурстық өтінім құрамындағы әрбір қаралған ТЭН бойынша сараптамалық қорытынды тұжырымдары жобалық шешімдерінің нормативтік талаптарға сәйкестігі туралы көрсете отырып, концессионерді таңдау бойынша осы конкурсқа қатысушыны конкурс жеңімпазы деп таныған жағдайда, ТЭН-нің біреуін бекіту үшін негіз болып табылады.
10. Қорытынды ережелер
78. Тапсырыс берушіге ведомстводан тыс кешенді сараптаманың жиынтық қорытындысын беру және оларды тапсыру-қабылдау актісін ресімдеу бірыңғай Портал арқылы жүзеге асырылады.
79. Ресімдеу қағидалары Заңның 20-бабының 11-3) тармақшасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен белгіленеді.
80. Жүргізілген ведомстводан тыс кешенді сараптаманың нәтижелері бойынша (салалық сараптамалардың және ведомстволық келісулердің нәтижелерін қоса алғанда) сараптама ұйымдары:

73. Эксперт, осуществляющий экспертизу соответствующего раздела (части) ТЭО в составе конкурсных заявок не использует содержащуюся в рассматриваемой документации информацию, ставшую известной ему в связи со служебным положением и обязанностей, в том числе для использования в личных целях.
Разглашение (обнародование), распространение и использование такой информации осуществляется с письменного согласия Заказчика.
74. Заказчиком ТЭО в составе конкурсных заявок выступает организатор конкурса по выбору концессионера.
Договор на проведение комплексной вневедомственной экспертизы заключается между Заказчиком, участником конкурса по выбору концессионера, разработавшим ТЭО в составе конкурсной заявки с одной стороны и государственной экспертной организацией с другой стороны.
Оплата за проведение комплексной вневедомственной экспертизы производится каждым из участников конкурса по выбору концессионера, разработавших свое ТЭО в составе конкурсной заявки.
75. Стоимость проведения указанной экспертизы по ТЭО в составе конкурсной заявки определяется в соответствии с Правилами определения стоимости работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов, а также комплексной градостроительной экспертизы проектов градостроительного планирования территорий различного уровня, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 декабря 2015 года № 780 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12681).
76. Сроки и продолжительность проведения комплексной вневедомственной экспертизы (включая отраслевые экспертизы), осуществляемой экспертной организацией, устанавливаются договором, но не могут превышать пределов, предусмотренных главой 5 настоящих Правил.
77. Выводы положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по каждому рассмотренному ТЭО в составе конкурсных заявок с указанием о соответствии проектных решений нормативным требованиям являются основанием для утверждения одного из ТЭО в случае признания победителем данного участника конкурса по выбору концессионера и заключения с ним договора концессии;
10. Заключительные положения
78. Выдача заказчику сводных заключений комплексной вневедомственной экспертизы и оформление акта их сдачи-приемки осуществляется посредством Портала.
79. Правила оформления устанавливаются уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства согласно подпункта 11-3) статьи 20 Закона.
80. По результатам проведенной комплексной вневедомственной экспертизы (включая результаты отраслевых экспертиз) экспертные организации выдают:

1) қаралған жобаны (ТЭН немесе ЖСҚ) іске асыру үшін оны бекітуге ұсынымдары бар оң сараптамалық қорытынды;
2) Жобаның (ТЭН немесе ЖСҚ) Қазақстан Республикасында қолданылатын мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкессіздігі туралы теріс сараптамалық қорытынды береді.
Жиынтық теріс қорытынды алынған жағдайда ТЭН және ЖСҚ жаңадан әзірленген жобалар үшін белгіленген тәртіппен қайтадан (жаңа) сараптамадан өтуге жатады.
81. Тапсырыс беруші сараптамалық қорытындыда айтылған шарттарды (талаптарды) орындамаған жағдайда Заңның 64-8-бабы 2-тармағының
3) тармақшасына сәйкес сараптама ұйымдары бұрын берілген оң қорытындыны кері қайтарып алады.
82. Сараптама ұйымдары Заңның 20-бабының 11-2) тармақшасына сәйкес сараптама комиссияларын (сараптама топтарын) құрады, сондай-ақ ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге қатысу үшін шетелдік мамандарды (егер бұл Қазақстан Республикасының заңнамасы қайшы келмейтін болса) қоса алғанда, мамандарды (мамандандырылған институттар мен ұйымдарды) тартады.
83. Бұрын ведомстводан тыс кешенді сараптамадан өткен ТЭН немесе ЖСҚ бұрынғы жобалау шешімдеріне және бекітілген негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштеріне әсер ететін негізделген өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілсе, қайтадан әзірленіп отырған жобалар белгіленген тәртіппен қайтадан (жаңа) сараптамадан өтуге жатады.
84. Бекітілгеннен кейін ол бойынша үш жыл ішінде техникалық-экономикалық негіздеме әзірленбеген және бекітілмеген болса ескірген болып есептеледі әрі Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жаңадан сараптама жүргізілгеннен және қайта бекітілгеннен кейін ғана іске асыру үшін пайдаланылады.
85. Әзірлеу аяқталғаннан және сараптама жүргізілгеннен кейін үш жыл ішінде құрылысы басталмаған жобалау-сметалық құжаттамасы ескірген болып есептеледі әрі Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жаңадан сараптама жүргізілгеннен және қайта бекітілгеннен кейін ғана іске асыру үшін пайдаланылады.
86. Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың жиынтық оң қорытындысын алған және жобаның тиісті бөлімдері немесе бөліктеріне жауапты сарапшылардың электрондық-цифрлық қолтаңбасы қойылған ТЭН немесе ЖСҚ жинағының соңғы редакциясының электрондық нұсқасы сәйкестік сараптама ұйымында, кейінгі үш жыл бойы сақталуы тиіс.
87. Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың жиынтық оң қорытындысын алған және жобаның тиісті бөлімдері немесе бөліктеріне жауапты сарапшылардың электрондық-цифрлық қолтаңбасы қойылған ТЭН немесе ЖСҚ жинағының соңғы редакциясының электрондық нұсқасы тапсырыс берушіде және әзірлеушіде мұрағаттық бақылау дана ретінде сақталуы тиіс.

1) положительное экспертное заключение с рекомендацией к утверждению рассмотренного проекта (ТЭО или ПСД) для его реализации;
2) отрицательное экспертное заключение о несоответствии проекта (ТЭО или ПСД) требованиям государственных нормативов, действующих в Республике Казахстан.
В случае получения отрицательного заключения откорректированных ТЭО или ПСД подлежат повторной (новой) экспертизе в порядке, установленном для вновь разрабатываемых проектов.
81. При невыполнении заказчиком оговоренных в выводах экспертного заключения условий (требований), в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 64-8 Закона, экспертные организации отзывают ранее выданные положительные заключения.
82. Экспертные организации, в соответствии с подпунктом 11-2) статьи 20 Закона создают экспертные комиссии (экспертные группы), а также привлекают к участию в проведении комплексной вневедомственной экспертизы специалистов (специализированные институты и организации), включая зарубежных (если последние не противоречат законодательству Республики Казахстан).
83. Ранее прошедшие комплексную вневедомственную экспертизу ТЭО или ПСД, в которые вносятся обоснованные изменения и (или) дополнения, оказывающие влияние на прежние проектные решения и утвержденные основные технико-экономические показатели, подлежат повторной (новой) экспертизе в порядке, установленном для вновь разрабатываемых проектов.
84. ТЭО, по которым в течение трех лет после их утверждения не была разработана и утверждена ПСД, считается устаревшей и используется для реализации только после проведения новой экспертизы и переутверждения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
85. ПСД, по которой в течение трех лет после окончания ее разработки и утверждения не начато строительство, считается устаревшей и используется для реализации только после проведения новой экспертизы и переутверждения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
86. Электронная версия комплекта ТЭО или ПСД в их окончательной редакции, получивших положительное сводное заключение комплексной вневедомственной экспертизы и удостоверенных электронно-цифровой подписью экспертов, ответственных за соответствующие разделы или части проекта, в течении последующих трех лет хранятся у соответствующей экспертной организации.
87. Электронная версия комплекта ТЭО или ПСД в их окончательной редакции, получивших положительное сводное заключение комплексной вневедомственной экспертизы и удостоверенных электронно-цифровой подписью экспертов, ответственных за соответствующие разделы или части проекта, с момента утверждения этих проектов хранятся у заказчика, разработчика в качестве контрольного архивного экземпляра.

88. Жобалау құжаттамалары бекітілгеннен кейін Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 19 қарашадағы № 705 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілердің құрылысына жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының Бірыңғай мемлекеттік электрондық банкін қалыптастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу № 12422 болып тіркелген) сәйкес бекіту туралы ақпаратпен бірге ТЭН-нің, ЖСҚ мен үлгілік ЖСҚ-ның соңғы редакциясы электрондық-цифрлық нысанда Бірыңғай мемлекеттік электрондық банкке жіберіледі.
89. Біріңғай банк қалыптастыратын құрылыс, сәулет және қала құрылысы қаласындағы уәкілетті органның ведомствосы мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілердің қаражат есебінен қаржыландырылған жобаның тапсырыс берушімен осы Қағидалардың 88-тармағының талаптарын бұзған туралы ақпаратты сәлет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарына жібереді.
Қаржыландыру көздеріне қарамастан,
жаңа ғимараттар мен құрылыстарды,
олардың кешендерін, инженерлік және
көлік коммуникацияларын салуға,
сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге
(реконструкциялауға, кеңейтуге,
техникалық қайта жарақтандыруға,
жаңғыртуға және күрделі жөндеуге)
арналған техникалық-экономикалық
негіздемелерге және жобалау-
сметалық құжаттамаға ведомстводан
тыс кешенді сараптама жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Бұрын бекітілген жобаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажеттілігін негіздейтін міндетті құжаттар мен материалдар тізбесі
1. Бұрын бекітілген жобаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу негізділігін және орындылығын қарау үшін бірыңғай Портал арқылы мынадай құжаттар мен материалдар ұсынылады:
1) мыналарды:
жобалық (конструктивтік, көлемдік-жоспарлық, инженерлік-техникалық, технологиялық немесе экономикалық) шешімдерге, сапалық және сандық көрсеткіштерге енгізілетін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды;
жобалық шешімдерге енгізілетін өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға негіздемелерді;
құрылыс жобасын толық іске асыру үшін талап етілетін қосымша қаржы шығыстардың алдын ала белгіленген мөлшерін көрсете отырып, бірінші басшының (бірінші басшыны ауыстыратын лауазымды тұлғаның) қолымен тапсырыс берушінің (бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, инвестордың) хат-өтінім нысанындағы ақпараты;
2) бірінші басшының (бірінші басшыны ауыстыратын лауазымды тұлғаның) қолы қойылған, тапсырыс берушінің мөрімен расталған құрылыстың құнын ұлғайтуды болжап отырған жобалардың бөлімдері (бөліктері) бойынша жобалау шешімдеріне енгізілетін өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға салыстырмалы кесте;

88. После утверждения проектной документации, окончательные редакции ТЭО, ПСД и типовой ПСД в электронно-цифровой форме с информацией об утверждении, в соответствии с Правилами формирования Единого государственного электронного банка предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора (далее – Единый электронный банк), утвержденными в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан № 705 от 19 ноября 2015 года (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12422) предоставляются в Единый электронный банк.
89. Ведомство уполномоченного органа в области архитектуры, градостроительства и строительства, который формирует Единый электронный банк, направляет в органы архитектурно-строительного контроля и надзора информацию о нарушениях заказчиками проектов, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора, требований пункта 88 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам проведения комплексной
вневедомственной экспертизы технико-экономических
обоснований и проектно-сметной документации,
предназначенных для строительства новых,
а также изменения (реконструкции, расширения,
технического перевооружения, модернизации
и капитального ремонта) существующих зданий
и сооружений, их комплексов, инженерных
и транспортных коммуникаций независимо
от источников финансирования
Перечень обязательных документов и материалов, обосновывающих
необходимость внесения изменений и (или) дополнений в ранее
утвержденные проекты
Для рассмотрения обоснованности и целесообразности внесения изменений и (или) дополнений в ранее утвержденные проекты посредством единого Портала представляются следующие документы и материалы:
1) информация в форме письма-заявки заказчика (администратора бюджетной программы, инвестора) за подписью его первого руководителя (должностного лица, замещающего первого руководителя) с указанием:
вносимых изменений и (или) дополнений в проектные решения (конструктивные, объемно-планировочные, инженерно-технические, технологические или экономические) в качественных и количественных показателях;
обоснования по вносимым изменениям и (или) дополнениям в проектные решения;
предварительно установленного размера дополнительных финансовых расходов, которые потребуются для полной реализации проекта строительства;
2) сравнительная таблица вносимых изменений и (или) дополнений в проектные решения по разделам (частям) проектов, предполагающих увеличение стоимости строительства, за подписью первого руководителя (должностного лица, замещающего первого руководителя), заверенной печатью заказчика;

3) құрылыстың есептік немесе сметалық құнын қоса алғанда, бекітілуге ұсынылған техникалық-экономикалық көрсеткіштер бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілетін бұрын бекітілген құрылыс жобасы бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысы;
4) бұрын бекітілген жобаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігін растайтын өзге де бастапқы құжаттар.
Қаржыландыру көздеріне қарамастан,
жаңа ғимараттар мен құрылыстарды,
олардың кешендерін, инженерлік және
көлік коммуникацияларын салуға,
сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге
(реконструкциялауға, кеңейтуге,
техникалық қайта жарақтандыруға,
жаңғыртуға және күрделі жөндеуге)
арналған техникалық-экономикалық
негіздемелерге және жобалау-
сметалық құжаттамаға ведомстводан
тыс кешенді сараптама жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Жаңа объектілер құрылысы жобаларының ведомстводан тыс кешенді сараптамаға ұсынылатын құжаттамасының (материалдарының) тізбесі
Бірыңғай Портал арқылы жаңа объектілер құрылысының жобалары бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін тапсырыс берушінің өтініміне (өзінің деректемелерін көрсете отырып) мынадай құжаттар қоса беріледі:
1. Жаңа ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға арналған ТЭН немесе ЖСҚ әзірлеу үшін негіз болып табылатын бастапқы құжаттар:
1) жоспарлы мерзімдері мен жалпы инвестициялық циклының ұзақтығын көрсете отырып, жобаны инвестициялау туралы тапсырыс берушінің шешімі;
2) жоспарланған объектіге бөлінген аумақты оның шекарасы шегінде және мақсаты бойынша пайдалану жөніндегі регламенттерді қоса алғанда, жерге тиісті құқық бере отырып, жер учаскесін (алаңды, трассаны) бөлу туралы жергілікті атқарушы органдардың шешімі;
3) жаңа объекті салу немесе бұрыннан барын кеңейту үшін жобалауға қажетті құрылыс алаңының инженерлік іздестіру материалдары (жер учаскесі мен трассалар шегінде коммуникациялар төсеу). ТЭН жасау үшін тапсырыс берушіге ұсынғанға дейін 5 (бес) жылдан кешіктірмей жүргізілген және ресімделген инженерлік іздестірулердің нәтижелері бар жергілікті атқарушы органдарда бар қор материалдары қолданылады;
4) мынадай техникалық шарттар (трассалардың схемаларымен):
пайдаланушы ұйымдар беретін инженерлік және көліктік қамтамасыз ету көздеріне қосылуға;
меншік иелері беретін қолданыстағы желілік құрылыстар немесе трасса бойындағы тоннельдер мен көпір құрылыстары бар жобаланатын инженерлік немесе көлік коммуникацияларының қиылысына.
Тапсырыс берушіге берілетін техникалық шарттарды қолдану мерзімін Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, салынып жатқан объектіні пайдалануға тапсыру-қабылдауға дейін өзгертуге жол берілмейді;

3) заключение комплексной вневедомственной экспертизы по ранее утвержденному проекту строительства, в который вносятся изменения и (или) дополнения в части рекомендуемых к утверждению технико-экономических показателей, включая расчетную или сметную стоимость строительства;
4) иные исходные документы, подтверждающие необходимость внесения изменений и (или) дополнений в ранее утвержденный проект.
Приложение 2
к Правилам проведения комплексной
вневедомственной экспертизы технико-экономических
обоснований и проектно-сметной документации,
предназначенных для строительства новых,
а также изменения (реконструкции, расширения,
технического перевооружения, модернизации
и капитального ремонта) существующих зданий
и сооружений, их комплексов, инженерных
и транспортных коммуникаций независимо
от источников финансирования
Перечень документации (материалов), представляемой
на комплексную вневедомственную экспертизу проектов
строительства новых объектов
К заявке заказчика (с указанием его реквизитов) на проведение комплексной вневедомственной экспертизы по проектам строительства новых объектов посредством единого Портала прилагаются следующие документы:
1. Исходные документы, являющиеся основанием для разработки ТЭО или ПСД для строительства новых зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций:
1) решение заказчика об инвестировании проекта с указанием планируемых сроков и продолжительности инвестиционного цикла в целом;
2) решение местных исполнительных органов о выделении земельного участка (площадки, трассы) с предоставлением соответствующего права на землю, включая регламенты по использованию выделяемой территории в пределах ее границ и назначению запланированного объекта;
3) материалы инженерных изысканий площадки строительства (в границах земельного участка и трасс прокладки коммуникаций), необходимые для проектирования для нового строительства или расширения существующего объекта. Для составления ТЭО используются имеющиеся в местных исполнительных органах фондовые материалы с результатами инженерных изысканий, проведенных и оформленных не позднее 5 (пяти) лет до момента их предоставления заказчику;
4) технические условия (со схемами трасс):
на подключение к источникам инженерного и транспортного обеспечения, выдаваемыми эксплуатирующими организациями;
на пересечения проектируемых инженерных или транспортных коммуникаций с существующими линейными сооружениями или с тоннелями и мостовыми сооружениями на протяжении трассы, выдаваемыми собственниками.
Срок действия выданных заказчику технических условий не допускается изменение до сдачи-приемки построенного объекта в эксплуатацию, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;

5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бойынша жергілікті (республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық маңызы бар қалалар, аудандар) атқарушы органының аумақты инженерлік дайындау, абаттандыру және көгалдандыру шарттарында баяндалғанды қоса алғанда, сәулет-жоспарлау тапсырмасы;
6) тапсырыс беруші бекіткен жобалауға (жобаны әзірлеуге) арналған тапсырма. Жобалауға арналған тапсырманы жасау, келісу және бекіту, сондай-ақ ТЭН немесе ЖСҚ әзірлеу тәртібі және олардың құрамы мемлекеттік құрылыс нормаларымен және қағидаларымен айқындалады;
7) егер құрылыс процесінде ЖСҚ-ны түзету және қайта бекіту қажеттілігі туындаған жағдайда, құрылыстың жай-күйі туралы мәліметтер және орындалған жұмыс актілерінің көшірмелері жаңа ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу және қайта бекіту үшін ұсынылатын құжаттаманың құрамына енгізіледі. Бюджеттік инвестициялық жобалар, сондай-ақ өзге де мемлекеттік инвестициялық жобалар бойынша тиісті бюджет комиссиясының шешімі қосымша ұсынылады;
8) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы, сондай-ақ қауіпті өндірістік объектілердің өнеркәсіптік қауіпсіздігі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамалары мен нормативтік-техникалық құжаттарда көзделген құрылыс жобаларына өзге де келісулер;
9) бірегей объектілердің құрылысы үшін жоба әзірленген арнайы техникалық шарттар (ерекше нормалар) ұсынылады.
2. Ведомстводан тыс кешенді сараптама құрамында салалық сараптама жүргізуге қажетті арнайы (қосымша) бастапқы құжаттар мынадай салада:
экологиялық реттеу (мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу бөлігінде);
тұтынушылардың құқығын қорғау (санитариялық-эпидемиологиялық сараптама бөлігінде)көрсетілетін қолданыстағы мемлекеттік қызмет стандарттарына сәйкес ресімделеді.
3. Қағидалардың 15-тармағының талаптарына сәйкес:
1) құрылысқа арналған ТЭН әзірлеу, келісу, бекіту қағидаларын және құрамын белгілейтін;
2) құрылысқа (ЖСҚ) арналған құжаттаманы әзірлеу, келісу, бекіту тәртібін және құрамын айқындайтын жинақталған жоба материалдары.
4. Сараптамаға ұсынылған жобаның тапсырыс берушісі және әзірлеушісі туралы ақпарат:
1) заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу, салық және өзге де міндетті төлемдер туралы заңнамада көзделген тапсырыс берушінің құжаттарының көшірмелері;
2) тапсырыс берушінің банктік деректемелері;
3) заңды тұлғаның – жобаны әзірлеушінің (бас жобалаушы және қосалқы жобалаушы ұйымдар) лицензиясы, оған қосымшалар және жобалау қызметінің осы түріне құқық беретін лицензиаттың санаты көрсетіледі;

5) архитектурно-планировочное задание местного (города республиканского значения, столицы, городов областного значения, районов) исполнительного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства, включая оговоренные условия инженерной подготовки территории, благоустройства и озеленения;
6) утвержденное заказчиком задание на проектирование (разработку проекта). Порядок составления, согласования и утверждения задания на проектирование, а также разработки ТЭО или ПСД и их состав определяются государственными строительными нормами и правилами;
7) в случаях, если необходимость в корректировке и переутверждении ПСД возникла в процессе строительства, то сведения о состоянии строительства и копии актов выполненных работ включаются в состав документации, представляемой для проведения новой комплексной вневедомственной экспертизы и переутверждения. По бюджетным инвестиционным проектам, а также иным государственным инвестиционным проектам дополнительно представляется решение соответствующей бюджетной комиссии;
8) иные согласования проекта на строительство, предусмотренные законодательством Республики Казахстан и нормативно-техническими документами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, а также в области промышленной безопасности опасных производственных объектов;
9) для проектов строительства уникальных объектов представляются специальные технические условия (особые нормы), по которым разработан проект.
2. Специальные (дополнительные) исходные документы, необходимые для проведения отраслевых экспертиз в составе комплексной вневедомственной экспертизы оформляются в соответствии с действующими стандартами государственных услуг, оказываемых в области:
экологического регулирования (в части проведения государственной экологической экспертизы);
защиты прав потребителей (в части проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы);
3. Материалы проекта, укомплектованные в соответствии с требованиями пункта 15 Правил:
1) устанавливающие правила разработки, согласования, утверждения и состав ТЭО на строительство;
2) определяющие порядок разработки, согласования, утверждения и состав документации на строительство (ПСД).
4. Информация о заказчике и разработчике проекта, представленного на экспертизу:
1) копии документов заказчика, предусмотренных законодательством о государственной регистрации юридических лиц, налогах и других обязательных платежах;
2) банковские реквизиты заказчика;
3) лицензия юридического лица – разработчика проекта (генеральной проектной и субпроектной организаций) с приложениями к ней и указанием категории лицензиата, дающих право на данный вид проектной деятельности;

4) жобалау (жобалау-іздестіру) жұмыстары құнының есебі;
5) жобаны қаржыландыру көздері (бюджет қаражаты, мемлекеттік инвестициялардың өзге нысандары, заңды тұлғалардың жеке қаражаты, жеке тұлғалардың жеке қаражаты және басқа) туралы ресми анықтама;
6) жобада прайс-парақтар бойынша олардың өлшем бірлігінің біреуі үшін бағасын қосып және көрсетіп, тапсырыс беруші бекіткен материалдардың, бұйымдардың, конструкциялардың, инженерлік және технологиялық жабдықтардың, өзге де материалдық ресурстардың тізбесі;
7) жобаның бас инженерін немесе жобаның бас сәулетшісін тағайындау туралы бас жобалау ұйымы (жоба әзірлеушінің) басшысының бұйрығы.
Қаржыландыру көздеріне қарамастан,
жаңа ғимараттар мен құрылыстарды,
олардың кешендерін, инженерлік және
көлік коммуникацияларын салуға,
сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге
(реконструкциялауға, кеңейтуге,
техникалық қайта жарақтандыруға,
жаңғыртуға және күрделі жөндеуге)
арналған техникалық-экономикалық
негіздемелерге және жобалау-
сметалық құжаттамаға ведомстводан
тыс кешенді сараптама жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Бұрыннан бар объектілерді реконструкциялау (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру) жобаларының ведомстводан тыс кешенді сараптамаға ұсынылатын құжаттамаларының (материалдарының) тізбесі
Бірыңғай Портал арқылы бұрыннан бар объектілерді реконструкциялау (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру) жобалары бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманы жүргізуге арналған тапсырыс берушінің өтініміне (оның деректемелерін көрсетіп) мынадай құжаттамалардың жинағы ұсынылады:
1. Реконструкцияланатын объектіні реконструкциялау (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру) жобаларын әзірлеу үшін негіз болып табылатын бастапқы құжаттар:
1) жалпы инвестициялық циклдің жоспарланған мерзімдерін көрсете отырып, жобаны инвестициялау туралы тапсырыс берушінің шешімі;
2) бұрыннан бар ғимараттар мен құрылыстардың немесе олардың элементтерінің физикалық жағдайын, сенімділігі мен тұрақтылығы дәрежесін техникалық тексеру актілері, жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша қорытындылар;
3) бұрыннан бар ғимараттардың үй-жайларын (жеке бөліктерін) қайта бейіндеуге, қайта жабдықтауға немесе қайта жоспарлауға байланысты реконструкциялау (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру) туралы жергілікті атқарушы органның шешімі;
4) инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосымша қосылуға арналған техникалық шарттар;
5) бұрыннан бар объектінің сыртқы келбетін (қасбетін) өзгерткен және (немесе) аумағын қайта жоспарлау кезінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері бойынша жергілікті (республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық маңызы бар қалалар, аудандар) атқарушы органының сәулет-жоспарлау тапсырмасы;

4) расчет стоимости проектных (проектно-изыскательских) работ;
5) официальная справка об источниках финансирования проекта (бюджетные средства, иные формы государственных инвестиций, собственные средства юридических лиц, частные средства физических лиц и другие);
6) утвержденный заказчиком перечень материалов, изделий, конструкций, инженерного и технологического оборудования, иных материальных ресурсов, применяемых в проекте по прайс-листам с их приложением и указанием цены за одну единицу их измерения;
7) приказ руководителя генеральной проектной организации (разработчика проекта) о назначении главного инженера проекта или главного архитектора проекта.
Приложение 3
к Правилам проведения комплексной
вневедомственной экспертизы технико-экономических
обоснований и проектно-сметной документации,
предназначенных для строительства новых,
а также изменения (реконструкции, расширения,
технического перевооружения, модернизации
и капитального ремонта) существующих зданий
и сооружений, их комплексов, инженерных
и транспортных коммуникаций независимо
от источников финансирования
Перечень документации (материалов), представляемой на
комплексную вневедомственную экспертизу проектов реконструкции
(расширения, модернизации, технического перевооружения)
существующих объектов
К заявке заказчика (с указанием его реквизитов) на проведение комплексной вневедомственной экспертизы по проектам реконструкции (расширения, модернизации, технического перевооружения) существующих объектов посредством единого Портала прилагается комплект следующей документации:
1. Исходные документы, являющиеся основанием для разработки проектов реконструкции (расширения, модернизации, технического перевооружения) реконструируемого объекта:
1) решение заказчика об инвестировании проекта с указанием планируемых сроков инвестиционного цикла в целом;
2) акты технического обследования физического состояния, степени надежности и устойчивости существующих зданий и сооружений или их элементов, заключения по результатам проведенного обследования;
3) решение местного исполнительного органа о реконструкции (расширения, модернизации, технического перевооружения), связанной с перепрофилированием, переоборудованием или перепланировкой помещений (отдельных частей) существующих зданий;
4) технические условия на дополнительные подключения к источникам инженерного и коммунального обеспечения;
5) архитектурно-планировочное задание местного (города республиканского значения, столицы, городов областного значения, районов) исполнительного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства при условии изменения внешнего облика (фасадов) и (или) перепланировки территории существующего объекта;

6) реконструкциялау немесе күрделі жөндеу жобасын әзірлеу үшін бекітілген тапсырма.
Бұрыннан бар объектіні реконструкциялау (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру) жобасына қажет болған жағдайда
1-қосымшаның 1 және 2-тармақтарында келтірілген тізбеден (ведомстводан тыс кешенді сараптаманың құрамында салалық сараптамаларды жүргізу үшін арнайы бастапқы құжаттарды қосқанда) бастапқы құжаттардың өзге де түрлерін талап етуге рұқсат.
2. Қағидалардың 15-тармағының талаптарына сәйкес жинақталған, кәсіпорындарды, тұрғын үй және қоғамдық ғимараттар мен құрылыстарды реконструкциялауға және күрделі жөндеуге арналған құжаттаманы әзірлеу, келісу, бекіту тәртібі мен оның құрамын айқындайтын жоба материалдары.
3. Сараптамаға ұсынылған жобаның тапсырыс берушісі мен әзірлеушісі туралы ақпарат:
1) заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу, салық және өзге де міндетті төлемдер туралы заңнамада көзделген тапсырыс берушінің құжаттарының көшірмелері;
2) тапсырыс берушінің банктік деректемелері;
3) заңды тұлғаның – әзірлеушінің лицензиясы, оған қосымшалар және жобалау қызметінің осы түріне құқық беретін лицензиаттың санаты көрсетіледі;
4) жобалау жұмыстары құнының есебі. Жобалау құжаттамасын әзірлеуді талап етпейтін жағдайларда сметалық құжаттаманы жасауға арналған құнның есебі ғана қоса беріледі;
5) жобаны қаржыландыру көздері туралы ресми анықтама;
6) жобада прайс-парақтар бойынша олардың өлшем бірлігінің біреуі үшін бағасын көрсетіп, қолданылатын тапсырыс беруші бекіткен материалдардың, бұйымдардың, конструкциялардың, инженерлік және технологиялық жабдықтардың, өзге де материалдық ресурстардың тізбесі;
7) жобаның бас инженерін тағайындау туралы жобалау ұйымы (жобаны әзірлеушінің) басшысының бұйрығы.
Қаржыландыру көздеріне қарамастан,
жаңа ғимараттар мен құрылыстарды,
олардың кешендерін, инженерлік және
көлік коммуникацияларын салуға,
сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге
(реконструкциялауға, кеңейтуге,
техникалық қайта жарақтандыруға,
жаңғыртуға және күрделі жөндеуге)
арналған техникалық-экономикалық
негіздемелерге және жобалау-
сметалық құжаттамаға ведомстводан
тыс кешенді сараптама жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Бұрыннан бар объектілерді күрделі жөндеу жобаларының ведомстводан тыс кешенді сараптамаға ұсынылатын құжаттамаларының (материалдарының) тізбесі
Бірыңғай Портал арқылы бұрыннан бар объектілерді күрделі жөндеу жобалары бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманы жүргізуге арналған тапсырыс берушінің өтініміне (оның деректемелерін көрсетіп) мынадай құжаттама ұсынылады:
1. Бұрыннан бар ғимараттар мен құрылыстардың, кешендердің, инженерлік және көлік коммуникацияларының бөліктерін күрделі жөндеу жобаларын әзірлеу үшін негіз болып табылатын бастапқы құжаттар:

6) утвержденное задание на разработку проекта реконструкции или капитального ремонта.
При необходимости к проекту реконструкции (расширения, модернизации, технического перевооружения) существующего объекта допускается требование иных видов исходных документов из перечня (включая специальные исходные документы для проведения отраслевых экспертиз в составе комплексной вневедомственной экспертизы), приведенного в пунктах 1 и 2 приложения 1.
2. Материалы проекта, укомплектованные в соответствии с требованиями пункта 15 Правил, определяющих порядок разработки, согласования, утверждения и состав документации на реконструкцию и капитальный ремонт предприятий, жилых и общественных зданий и сооружений.
3. Информация о заказчике и разработчике проекта, представленного на экспертизу:
1) копии документов заказчика, предусмотренных законодательством о государственной регистрации юридических лиц, налогах и других обязательных платежах;
2) банковские реквизиты заказчика;
3) лицензия юридического лица – разработчика с приложениями к ней и указанием категории лицензиата, дающая право на данный вид проектной деятельности;
4) расчет стоимости проектных работ. В случаях, не требующих разработки проектной документации, прилагается только расчет стоимости на составление сметной документации;
5) официальная справка об источниках финансирования проекта;
6) утвержденный заказчиком перечень материалов, изделий, конструкций, инженерного и технологического оборудования, иных материальных ресурсов, применяемых в проекте по прайс-листам с указанием цены за одну единицу их измерения;
7) приказ руководителя проектной организации (разработчика проекта) о назначении главного инженера проекта.
Приложение 4
к Правилам проведения комплексной
вневедомственной экспертизы технико-экономических
обоснований и проектно-сметной документации,
предназначенных для строительства новых,
а также изменения (реконструкции, расширения,
технического перевооружения, модернизации
и капитального ремонта) существующих зданий
и сооружений, их комплексов, инженерных
и транспортных коммуникаций независимо
от источников финансирования
Перечень документации (материалов), представляемой на
комплексную вневедомственную экспертизу проектов капитального
ремонта существующих объектов
К заявке заказчика (с указанием его реквизитов) на проведение комплексной вневедомственной экспертизы по проектам капитального ремонта существующих объектов посредством единого Портала прилагается следующая документация:
1. Исходные документы, послужившие основанием для разработки проектов капитального ремонта частей существующих зданий и сооружений, комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций:

1) жалпы инвестициялық циклдің жоспарланған мерзімдерін көрсете отырып, жобаны инвестициялау туралы тапсырыс берушінің шешімі;
2) объектіні немесе оның элементтерінің (бөлімдерінің) жай-күйін техникалық зерттеу нәтижесі бойынша жасалған ақау актілері;
3) тапсырыс беруші бекіткен күрделі жөндеу жобасын әзірлеуге арналған тапсырма.
Бұрыннан бар объектіні күрделі жөндеу жобасына қажет болған жағдайда 1-қосымшаның 1 және 2-тармақтарында келтірілген тізбеден (ведомстводан тыс кешенді сараптаманың құрамында салалық сараптамаларды жүргізу үшін арнайы бастапқы құжаттарды қосқанда) бастапқы құжаттардың өзге де түрлері талап етілуіне рұқсат.
2. Қағидалардың 15-тармағының талаптарына сәйкес жинақталған, өндірістік объектілерді, тұрғын және қоғамдық ғимараттарды және құрылыстарды күрделі жөндеуге арналған құжаттаманы әзірлеу, келісу, бекіту тәртібі мен оның құрамын айқындайтын жоба материалдары.
3. Сараптамаға ұсынылған жобаның тапсырыс берушісі мен әзірлеушісі туралы ақпарат:
1) заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу, салық және өзге де міндетті төлемдер туралы заңнамада көзделген тапсырыс берушінің құжаттарының көшірмелері;
2) тапсырыс берушінің банктік деректемелері;
3) заңды тұлғаның – әзірлеушінің лицензиясы, оған қосымшалар және жобалау қызметінің осы түріне құқық беретін лицензиаттың санаты көрсетіледі;
4) жобалау жұмыстары құнының есебі. Жобалау құжаттамасын әзірлеуді талап етпейтін жағдайларда сметалық құжаттаманы жасауға арналған құнның есебі ғана қоса беріледі;
5) жобаны қаржыландыру көздері туралы ресми анықтама;
6) жобада прайс-парақтар бойынша олардың өлшем бірлігінің біреуі үшін бағасын көрсетіп, тапсырыс беруші бекіткен материалдардың, бұйымдардың, конструкциялардың, инженерлік және технологиялық жабдықтардың, өзге де материалдық ресурстардың тізбесі;
7) жобаның бас инженерін тағайындау туралы жобалау ұйымы (жобаның әзірлеуші) басшысының бұйрығы.
Қаржыландыру көздеріне қарамастан,
жаңа ғимараттар мен құрылыстарды,
олардың кешендерін, инженерлік және
көлік коммуникацияларын салуға,
сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге
(реконструкциялауға, кеңейтуге,
техникалық қайта жарақтандыруға,
жаңғыртуға және күрделі жөндеуге)
арналған техникалық-экономикалық
негіздемелерге және жобалау-
сметалық құжаттамаға ведомстводан
тыс кешенді сараптама жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Ерекше реттеуді және (немесе) қала құрылысы регламентациясын талап ететін жекелеген объектілерді салуға арналған жобалау-сметалық құжаттамасына ведомстводан тыс кешенді сараптамаға ұсынылатын бастапқы-рұқсат ету құжаттарының жинақтылығы
р/н
Құжаттың атауы
1
Мыналар көрсетілген тапсырыс берушінің өтінім хаты:
- жобаның атауы;
- бас жобалаушы;
- тапсырыс берушінің деректемелері (заңнамада көзделген заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу, салық және өзге де міндетті төлемдері туралы тапсырыс берушінің құжаттарының көшірмелері, банк деректемелері)
- жобалау және құрылыс салу мерзімдері;
- қабылданған жобалау шешімдерін тапсырыс берушімен келісу.
2
Жоспарланған объектінің мақсаты мен оның шекарасы шегінде бөлінетін аумақты пайдалану регламенттерін қоса алғанда, жерге тиісті құқық бере отырып, жер учаскесін (алаңды) бөлу туралы жергілікті атқарушы органдардың шешімі
- жобалау мақсаты үшін жергілікті атқарушы органның қаулысы;
- учаскені бөлу схемасы;
- меншік құқығының актісі.
3
Баяндалған аумақты инженерлік дайындау, абаттандыру және көгалдандыру шарттарын қоса алғанда, сәулет және қала құрылысы жергілікті органының сәулет-жоспарлау тапсырмасында мыналар көрсетіледі:
- үйлер мен ғимараттардың қабаттылығы;
- жобалау құжаттамасын келісу қажеттілігі (нобайлық жоба, бас жоспар)
4
Топографиялық түсірілім материалдары мен геологиялық және гидрогеологиялық іздестіруді қоса алғанда, құрылыс алаңын (жер учаскесі мен коммуникация төсеу трассасының шекарасында) инженерлік іздестіру есептеріне мыналар қоса беріледі:
- іздестіру қызметіне арналған лицензия.
5
Техникалық шарттар (тас жол схемаларымен) (объектінің функционалдық мақсаты бойынша міндетті):

1) решение заказчика об инвестировании проекта с указанием планируемых сроков инвестиционного цикла в целом;
2) дефектные акты, составленные по результатам проведенного технического обследования состояния объекта или его элементов (частей);
3) утвержденное заказчиком задание на разработку проекта капитального ремонта.
При необходимости к проекту капитального ремонта существующего объекта допускается требование иных видов исходных документов из перечня (включая специальные исходные документы для проведения отраслевых экспертиз в составе комплексной вневедомственной экспертизы), приведенного в пунктах 1 и 2 приложения 1.
2. Материалы проекта, укомплектованные в соответствии с требованиями пункта 15 Правил, определяющие порядок разработки, согласования, утверждения и состав документации на капитальный ремонт производственных объектов, жилых и общественных зданий и сооружений.
3. Информация о заказчике и разработчике проекта, представленного на экспертизу:
1) копии документов заказчика, предусмотренных законодательством о государственной регистрации юридических лиц, налогах и других обязательных платежах;
2) банковские реквизиты заказчика;
3) лицензия юридического лица – разработчика с приложениями к ней и указанием категории лицензиата, дающая право на данный вид проектной деятельности;
4) расчет стоимости проектных работ. В случаях, не требующих разработки проектной документации, прилагается только расчет стоимости на составление сметной документации;
5) официальная справка об источниках финансирования проекта;
6) утвержденный заказчиком перечень материалов, изделий, конструкций, инженерного и технологического оборудования, иных материальных ресурсов, применяемых в проекте по прайс-листам с указанием цены за одну единицу их измерения;
7) приказ руководителя проектной организации (разработчика проекта) о назначении главного инженера проекта.
Приложение 5
к Правилам проведения комплексной
вневедомственной экспертизы технико-экономических
обоснований и проектно-сметной документации,
предназначенных для строительства новых,
а также изменения (реконструкции, расширения,
технического перевооружения, модернизации
и капитального ремонта) существующих зданий
и сооружений, их комплексов, инженерных
и транспортных коммуникаций независимо
от источников финансирования
Комплектность исходно-разрешительных документов,
представляемых на комплексную вневедомственную
экспертизу проектно-сметной документации на строительство
отдельных объектов, требующих особого регулирования
и (или) градостроительной регламентации
№/п
Наименование документа
1
Письмо-заявка заказчика с указанием:
- наименования проекта;
- генпроектировщика;
- реквизитов заказчика (копии документов заказчика, предусмотренных законодательством о государственной регистрации юридических лиц, налогах и других обязательных платежах; банковские реквизиты);
- сроков проектирования и строительства;
- согласования заказчиком принятых проектных решений;
2
Решение местных исполнительных органов о выделении земельного участка (площадки) с предоставлением соответствующего права на землю, включая регламенты по использованию выделяемой территории в пределах ее границ и назначению запланированного объекта:
- постановление местного исполнительного органа для целей проектирования;
- схема отвода участка;
- акт на право собственности.
3
Архитектурно-планировочное задание местного органа архитектуры и градостроительства, включая оговоренные условия инженерной подготовки территории, благоустройства и озеленения, в котором указываются:
- этажность зданий и сооружений;
- необходимость согласования проектной документации (эскизного проекта, генплана);
4
Отчеты инженерных изысканий площадки строительства (в границах земельного участка и трасс прокладки коммуникаций), включая материалы топографической съемки и данные геологических и гидрогеологических изысканий с приложением:
- лицензии на изыскательскую деятельность.
5
Технические условия (со схемами трасс) (обязательно, по функциональному назначению объекта):

1) пайдаланушы ұйымдар беретін инженерлік және көліктік қамтамасыз ету көздеріне қосуға;
жылумен жабдықтауға;
сумен жабдықтауға және кәрізге;
электрмен жабдықтауға;
телефондандыруға;
нөсерлік кәрізге;
газбен жабдықтауға.
2) меншік иелері беретін бұрыннан бар желілік құрылыстар немесе тас жол бойындағы тоннелдер мен көпір құрылыстарын қиып өтуге жобаланатын инженерлік немесе көлік коммуникацияларына.
6
Нобайлық жоба:
- тапсырыс берушімен, сәулет және қала құрылысы жергілікті органымен келісілген;
7
Тапсырыс беруші бекіткен жобалауға арналған тапсырма (күні көрсетіле отырып);
8
Арнайы техникалық шарттары (ерекше нормалары) (бірегей объектілер құрылысының жобалары үшін қажет болғанда)
9
Уәкілетті органдардың келісімдері (объектілердің функционалдық мақсаттары мен қажеттілігі бойынша:
- су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциясы;
- орман шаруашылығы және жануарлар әлемі саласындағы уәкілетті орган;
- жер қойнауын зерделеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган;
- ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган;
- тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган;

1) на подключение к источникам инженерного и транспортного обеспечения, выдаваемыми эксплуатирующими организациями:
- теплоснабжение;
- водоснабжение и канализацию;
- электроснабжение;
- телефонизацию;
- ливневую канализацию;
- газоснабжение;
2) на пересечения проектируемых инженерных или транспортных коммуникаций с существующими линейными сооружениями или с тоннелями и мостовыми сооружениями на протяжении трассы, выдаваемыми собственниками.
6
Эскизный проект:
- согласованный с заказчиком и с местным органом архитектуры и градостроительства;
7
Задание на проектирование, утвержденное заказчиком (с указанием даты);
8
Специальные технические условия (особые нормы) (по необходимости, для проектов строительства уникальных объектов)
9
Согласования уполномоченных органов (по необходимости и функциональному назначению объекта):
- бассейновой инспекции по регулированию использования и охраны водных ресурсов;
- уполномоченного органа в сфере лесного хозяйства и животного мира;
- уполномоченного государственного органа по изучению и использованию недр;
- уполномоченного государственного органа в области ветеринарии;
- уполномоченного государственного органа в области охраны и использования историко-культурного наследия;

- азаматтық және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган (аэродромнан 15 км шегінде орналасқан биіктігі 45м және одан жоғары объектілер бойынша);
- сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасы мен нормативтік-техникалық құжаттамаларында көзделген құрылыс жобаларына өзге де келісулер.
10
Бекітілген ТЭН немесе инвестициялық ұсыныс
11
Бар деректері мен болжанатын өлшемдерінің негізінде әзірленген құрылысты ұйымдастыру жобасы

- уполномоченного органа в сфере гражданской и государственной авиации (по объектам, высота которых 45 м и более и расположенных в пределах 15 км от аэродрома);
- иные согласования проекта на строительство, предусмотренные законодательством Республики Казахстан и нормативно-техническими документами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
10
Утвержденное ТЭО или инвестиционное предложение
11
Проект организации строительства, разработанный на основе имеющихся данных и прогнозируемых параметров