Азаматтарды әскери қызметке даярлау қағидаларын бекітіу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 11 тамыздағы № 384 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 16 тамызда № 14110 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 12 шілдедегі № 350 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қорғаныс министрінің 12.07.2017 № 350 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 26-бабының 9-тармағына және "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 3-тармағына сәйкес, сондай-ақ әскери қызметке азаматтарды даярлауды ұйымдастыруды жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтарды әскери қызметке даярлау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Білім және ғылым департаментінің бастығы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін жолдасын;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау үшін мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдасын;
3) ресми жарияланғаннан кейін бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастырсын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынсын.
3. "Азаматтарды әскери қызметке даярлау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 11 маусымдағы № 329 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11622 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 23 шілдеде жарияланған).
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары генерал-майор Т.С. Мұхтаровқа жүктелсін.
5. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.

Об утверждении Правил подготовки граждан к воинской службе
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 августа 2016 года № 384. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 16 августа 2016 года № 14110. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 12 июля 2017 года № 350
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 12.07.2017 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 9 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" и пунктом 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих", а также в целях совершенствования организации подготовки граждан к воинской службе ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки граждан к воинской службе.
2. Начальнику Департамента образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации копии настоящего приказа направить в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" для официального опубликования, а также в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) после официального опубликования приказ разместить на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представить в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Признать утратившим силу приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 июня 2015 года № 329 "Об утверждении Правил подготовки граждан к воинской службе" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11622, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 23 июля 2015 года).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан генерал-майора Мухтарова Т.С.
5. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.

6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
И. Тасмағамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушы
_____________Э.Суханбердиева
2016 жылғы 12 тамыз
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2016 жылғы 11 тамыздағы
№ 384 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтарды әскери қызметке даярлау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтарды әскери қызметке даярлау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 16 ақпандағыЗаңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және азаматтарды әскери қызметке даярлау тәртібін айқындайды.
2. Азаматтарды әскери қызметке даярлау:
1) жалпы орта білімнің жалпыға білім беретін бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының оқитындары мен тәрбиеленушілерін әскери қызмет негіздеріне оқыту мақсатында қосымша білім бағдарламалары бойынша азаматтарды әскери даярлау және оларда Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері туралы ұғымдарды қалыптастыру;
2) әскерге шақырылушыларды (әскери міндеттілерді) өтелмейтін, өтелетін негіздерде және азаматтарды шаруашылық қызметі негізінде және кәсіби-техникалық оқыту шеңберінде автокөлік құралдарын басқару үшін азаматтарды оқыту мақсатында әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлау;
3) бейбіт уақытта Қазақстан Республикасының жұмылдыру резервін даярлау және Қарулы Күштерді, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын жасақтау мақсатында әскери кафедраларда өтелмейтін және өтелетін негіздерде жоғары оқу орындарының (бұдан әрі – ЖОО) студенттерін оқыту мақсатында запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша азаматтарды әскери даярлау.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) академиялық кезең – білім беру ұйымы семестр, триместр, тоқсан түрінде өздігінен белгілейтін үш нысанның біреуіндегі теориялық оқыту кезеңі;
2) әскери кафедра – запастағы офицерлер бағдарламалары бойынша азаматтардың әскери даярлығын қамтамасыз ететін жоғары оқу орнының (бұдан әрі – ЖОО) кафедрасы;
3) "әскери күн" әдісі – ЖОО-ға әскери кафедраның күн тәртібіне сәйкес әскери даярлықты ұйымдастыру және жүзеге асыру үшін арнайы сағат санын бөлу;
4) әскери даярлық бағдарламасы – әрбір әскери-есептік мамандық бойынша жоспарлау құжаттарының кешені, олардың негізінде запастағы офицерлерді, әскери-техникалық мамандарды және әскери оқытылған резервті даярлау жүзеге асырылады;

6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
И. Тасмагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
И.о. министра образования
и науки Республики Казахстан
_____________ Э. Суханбердиева
12 августа 2016 года
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 11 августа 2016 года № 384
Правила
подготовки граждан к воинской службе
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила подготовки граждан к воинской службе (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон), и определяют порядок подготовки граждан к воинской службе.
2. Подготовка граждан к воинской службе включает в себя:
1) военную подготовку граждан по дополнительным образовательным программам, в целях обучения обучающихся и воспитанников организациий образования, реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования основам воинской службы и формирования у них представления о Вооруженных Силах Республики Казахстан;
2) подготовку граждан по военно-техническим и другим военным специальностям, в целях обучения призывников (военнообязанных) на безвозмездной, возмездной основах и граждан для управления автотранспортными средствами на основе хозяйственной деятельности и в рамках профессинально-технического обучения;
3) военную подготовку граждан по программе офицеров запаса, в целях обучения студентов высших учебных заведений (далее – ВУЗ) на безвозмездной и возмездных основах на военных кафедрах с целью подготовки мобилизационного резерва Республики Казахстан и комплектования Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований в мирное время.
3. В настоящих правилах используются следующие понятия:
1) академический период – период теоретического обучения, устанавливаемый самостоятельно организацией образования в одной из трех форм: семестр, триместр, квартал;
2) военная кафедра – кафедра ВУЗа, обеспечивающая военную подготовку граждан по программам офицеров запаса;
3) метод "военного дня" – выделение ВУЗу необходимого количества часов для организации и осуществления военной подготовки в соответствии с распорядком дня военной кафедры;
4) программа военной подготовки – комплекс планирующих документов по каждой военно-учетной специальности, на основе которых осуществляется подготовка офицеров запаса, военно-технических специалистов и военно-обученного резерва;

5) әскери кафедралардың өңірлік оқу-әдістемелік кеңесі – өңірдің әскери кафедраларының оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызмет мәселелері жөніндегі консультативтік-кеңес беруші орган;
6) әскери даярлық бойынша орташа үлгерім балы – оқитынның әскери кафедрада оқу кезеңіндегі орташа сараланған балы;
7) әскери міндеттілер – әскери есепте тұратын және әскери есепте тұрудың шекті жасына дейін запаста болатын Қазақстан Республикасының азаматтары;
8) әскерге шақырылушылар –аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті әскери басқару органдарының әскерге шақыру учаскелеріне тіркелген және Қарулы Күштерге әскерге шақыруға жататын Қазақстан Республикасының ер азаматтары;
9) ғылыми-әдістемелік қызмет – бұл оқу үрдісін перспективті дамытуға, оның мазмұны мен әдістемесін жетілдіруге, оқу үрдісіне инновацияларды енгізуге бағытталған қызмет;
10) емтихан – белгілі бір пәнді немесе оның бір бөлігін зерделеудің қорытынды кезеңін іске асыратын және білім алушылардың теориялық білімін тексеру және іс жүзіндегі міндеттерді шешу кезінде алған білімді қолданудағдыларын, сондай-ақ осы пән бойынша оқу және ғылыми әдебиетпен өз бетінше жұмыс істей білуді анықтаумақсаты бар оқу сабақтарының ерекше түрі;
11) жұмыс оқу бағдарламасы (силлабус) – пәнді сипаттайтын, оны зерделеудің мақсаты мен міндеттерін, тақырыптарын және олардың қысқаша мазмұнын, өздік жұмыс тапсырмаларын, бағалау критерийлерін, негізгі және қосымша әдебиеттердің тізімін қамтитын құжат;
12) жұмыс оқу жоспары – әрбір әскери-есептік мамандық бойынша оқу пәндерінің тізбесі, олардың академиялық сағаттардағы күрделілігі, зерделеу жүйелілігі, бақылау нысандары айқындалатын әскери даярлықтың үлгілік оқу жоспарының негізінде әзірленетін оқу жоспары;
13) кәсіби практика – теориялық білімді, шеберлікті бекітуге, оқыту өткізілетін әскери-есептік мамандықпен байланысты жұмыстардың белгілі бір түрлерін орындау үдерісінде практикалық дағдылар мен біліктілікті алуға және дамытуға бағытталған студенттерге арналған оқу қызметінің түрі;
14) күн тәртібі – студенттердің, әскери кафедра және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "Әскери-техникалық мектебі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны қызметкерлерінің күнделікті қызметінің, оқу үдерісінің негізгі іс-шараларын орындауға уақытын бөлуді айқындайтын құжат;
15) қорғау – студенттердің зертханалық жұмыстарды, есептік-кестелік тапсырмаларды, курстық жұмыстарды (жобаларды) және кәсіби практикаларды орындауын бақылау түрі;

5) региональный учебно-методический совет военных кафедр – консультативно-совещательный орган по вопросам учебно-методической
и научно-методической деятельности военных кафедр региона;
6) средний балл успеваемости по военной подготовке – средне взвешенная оценка обучающегося за период обучения на военной кафедре;
7) военнообязанные – граждане Республики Казахстан, состоящие на воинском учете и пребывающие в запасе до предельного возраста состояния на воинском учете;
8) призывники – граждане Республики Казахстан мужского пола, приписанные к призывным участкам местных органов военного управления районов (городов областного значения) и подлежащие призыву в Вооруженные Силы;
9) научно-методическая деятельность – это деятельность, направленная на перспективное развитие учебного процесса, совершенствование его содержания и методики, внедрение инноваций в учебный процесс;
10) экзамен – специфический вид учебных занятий, реализующий заключительный этап изучения определенной дисциплины или ее части и имеющий целью проверку теоретических знаний обучающихся и выявление навыков применения полученных знаний при решении практических задач, а также умения самостоятельно работать с учебной и научной литературой по данной дисциплине;
11) рабочая учебная программа (силлабус) – документ, включающий в себя описание предмета, цели и задачи изучения, темы и их краткое содержание, задания самостоятельной работы, критерии оценки, список основной и дополнительной литературы;
12) рабочий учебный план – учебный план, разрабатываемый на основе типового учебного плана военной подготовки, в котором определяется по каждой военно-учетной специальности перечень учебных дисциплин, их трудоемкость в академических часах, последовательность изучения, формы контроля;
13) профессиональная практика – вид учебной деятельности для студентов, направленный на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков и компетенций в процессе выполнения определенных видов работ, связанных с военно-учетной специальностью, по которой проводится обучение;
14) распорядок дня – документ, определяющий распределение времени на выполнение основных мероприятий повседневной деятельности, учебного процесса студентов, сотрудников военной кафедры и Республиканского государственного казенного предприятия "Военно-техническая школа" Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК);
15) защита – форма контроля выполнения студентами лабораторных работ, расчетно-графических заданий, курсовых работ (проектов) и профессиональных практик;

16) ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымы – ҚР ҚМ "Әскери-техникалық мектебі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалдары;
17) ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарын басқару – ҚР ҚМ
"Әскери-техникалық мектебі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
18) қызметкер – әскери кафедра тұрақты құрамының өкілі;
19) қызметтік уақыт регламенті – әскери кафедраға келу және одан кету уақытын, қызметкерлердің негізгі іс-шараларды орындау мерзімдері мен ұзақтығын белгілейтін күн тәртібіне қосымша жасалатын құжат;
20) оқулық – оқу пәнінің (немесе оның бөлімінің, тарауының) жүйелі мазмұндалуын қамтитын және басылымның осы түрінде баспа
және/немесе электронды түрде ҚР ҚМ ресми бекіткен оқу басылымы. Оқулықта студенттердің меңгеруі үшін міндетті базалық білім жүйесімазмұндалады;
21) оқулық басылымы – зерделеу мен оқыту үшін қолайлы үлгіде жазылған білім алушылардың осы саладағы білімді, шеберлік пен дағдыларды шығармашылық және белсенді игеруді қамтамасыз ететін тиісті ғылыми-практикалық білім салалары бойынша жүйелі материалдықамтитын басылым. Оқу басылымдарының негізгі түрлері оқулық және оқу құралы болып табылады;
22) оқу жетістіктерін бақылау –әскери кафедралар өздері айқындайтын бақылау мен аттестаттаудың әр түрлі нысандарымен студенттердің білім деңгейін тексеру;
23) оқу-жаттығу жиыны – оқу-жаттығу жиынына тартылған әскери кафедраның білім алушыларымен практикалық мәселелерді пысықтау және қорытынды аттестаттауды өткізу мақсатында жүргізілетін әскери даярлықтың қорытынды кезеңі болып табылатын әскери жиындардың
түрі;
24) оқу құралдарын және оқу-әдістемелік кешендерді сынаудан өткізу – оқу үдерісінде оқу құралдары мен оқу-әдістемелік кешендерді іс жүзінде пайдалануын кешенді зерделеу;
25)оқу жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингілік жүйесі – халықаралық тәжірибеде қабылданған әріптік жүйеге сәйкес келетін білім алушылардың рейтингісін белгілеуге мүмкіндік беретін білім деңгейін балмен бағалау жүйесі;
26) оқу басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді мониторингілеу – оқу үдерісін қазіргі заманғы оқу басылымдарымен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету мәселелері бойынша толық, анық және жан-жақты ақпаратты алу рәсімі;
27) оқу басылымдарына рецензия беру – оқу басылымының әскери даярлық бағдарламаларына сәйкес келу, сондай-ақ жарияланатын мәселелердің өзектілік, барлық тақырыптарды жариялау толықтығы мен тереңдік дәрежесі мәніне рецензенттермен жүргізілетін бағалау;
28) оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін студенттің өздік жұмысы – оқу-әдістемелік әдебиеттермен және ұсынымдармен қамтамасыз етілген өз бетінше зерделеуге бөлінген тақырыптардың белгілі бір тізбесі бойынша жұмыс;

16) специализированные организации МО РК – филиалы Республиканского государственного казенного предприятия "Военно-техническая школа" МО РК;
17) управление специализированными организациями МО РК – Республиканское государственное казенное предприятие "Военно-техническая школа" МО РК;
18) сотрудник – представитель постоянного состава военной кафедры;
19) регламент служебного времени – документ, составляемый в дополнение к распорядку дня, устанавливающий время прибытия на военную кафедру и убытия с нее, сроки и продолжительность выполнения сотрудниками основных мероприятий;
20) учебник – учебное издание, содержащее систематизированное изложение учебной дисциплины (или ее части, раздела), и официально утвержденное МО РК в качестве данного вида издания, в печатном и/или электронном виде. В учебнике излагается система базовых знаний, обязательных для усвоения студентами;
21) учебное издание – издание, содержащее систематизированный материал по соответствующим научно-практическим областям знаний, обеспечивающий творческое и активное овладение обучающимися знаниями, умениями и навыками в этой области, изложенный в форме, удобной для изучения и преподавания. Основными видами учебных изданий являются учебник и учебное пособие;
22) контроль учебных достижений – проверка уровня знаний студентов различными формами контроля и аттестации, определяемыми самостоятельно военными кафедрами;
23) учебный сбор – вид воинских сборов, являющийся заключительным этапом военной подготовки, проводимый в целях отработки практических вопросов обучающимися военной кафедры, привлеченных на учебный сбор, и проведения итоговой аттестации;
24) апробация учебных изданий и учебно-методических комплексов – комплексное изучение практического использования учебных изданий и учебно-методических комплексов в учебном процессе;
25) балльно-рейтинговая система оценки учебных достижений – система оценки уровня знаний в баллах, соответствующих принятой в международной практике буквенной системе и позволяющая установить рейтинг обучающихся;
26) мониторинг учебных изданий и учебно-методических комплексов – процедура получения полной, достоверной и всесторонней информации по вопросам обеспечения учебного процесса современными учебными изданиями и учебно-методическими комплексами;
27) рецензия учебных изданий – оценка, проводимая рецензентами на предмет соответствия учебного издания программам военной подготовки, а также степени актуальности освещаемых вопросов, полноты и глубины освещения всех тем;
28) самостоятельная работа студента под руководством преподавателя – работа по определенному перечню тем, отведенных на самостоятельное изучение, обеспеченных учебно-методической литературой и рекомендациями;

29) оқу-әдістемелік қызмет – бұл пәндерді оқыту әдістемесін жетілдіруге, оқу үдерісін ұйымдастыруға және әдістемелік қамтамасыз етілуіне, оқытушылардың педагогикалық біліктілігі мен шеберліктерін арттыруға бағытталған қызмет;
30) оқу құралы – оқу басылымы, оқулықты ішінара алмастыратын немесе толықтыратын және әскери ЖОО, ал ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдары үшін осы басылым түрі ретінде баспа және/немесе электронды түрде ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарының басқармасы ресми бекіткен
оқулық;
31) оқу-әдістемелік кешен – оқитындардың оқу пәні бойынша білім мазмұнын меңгеруді қамтамасыз етуге бағытталған жекелеген оқу және әдістемелік материалдардың жиынтығы;
32) оқу үдерісі – бұл командалық құрамның, оқытушылар мен оқитындардың жоспарлы оқу жұмысының, оқу-әдістемелік жәнеғылыми-әдістемелік қызметінің жүйесі;
33) орташа үлгерім балы – оқитынның ЖОО-да оқу кезеңіндегі орташа сараланған бағасы;
34) сын тұрғысынан ойлау – идеяларды таңдау еркіндігі, өз шешімдеріне жауапкершілік негізінде ақпаратты сыни талдау қабілеттігі;
35) сынақ-емтихан сессиясы – студенттердің академиялық кезеңде зерделенген пәннің бөлігі немесе барлық көлемінің мазмұнын игеру сапасын бағалау мақсатында өткізілетін рәсім;
36) студент –жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымында оқитын адам;
37) студенттердің оқудағы жетістіктері – оқыту үдерісінде оқитындар алған және тұлғаны дамытуда қол жеткізілген деңгейін көрсететін білім, шеберліктер, дағдылар мен біліктіліктер;
38) тапсырыс беруші – олардың мүддесінде запастағы офицерлер мен әскери-техникалық және басқа да әскери мамандарды даярлау жүзеге асырылатын ҚР ҚМ, Қазақстан Республикасы Бас штабы мен Қарулы Күштерінің, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының құрылымдық бөлімшесі;
39) үлгерімді ағымдағы бақылау – академиялық кезең ішінде дәрісханалық сабақтарда оқытушы жүргізетін оқу бағдарламасына сәйкес оқитындардың білімін жүйелі тексеру;
40) үлгілік оқу бағдарламасы – оқытылатын материалдың және ұсынылатын әдебиеттің мазмұнын, көлемін айқындайтын әскери-есептік мамандықтың үлгілік оқу жоспарының міндетті құрамдас пәнінің оқу бағдарламасы;
41) үлгілік оқу жоспары – запастағы офицерлер мен әскери-техникалық мамандарды даярлау бағдарламалары бойынша әскери-есептік мамандықтар тізбесінің негізінде әзірленетін оқу жоспары.
2-бөлім. Қосымша оқу бағдарламалары бойынша азаматтарды әскери даярлау тәртібі

29) учебно-методическая деятельность – это деятельность, направленная на совершенствование методики преподавания дисциплин, организации и методического обеспечения учебного процесса, повышение педагогической квалификации и мастерства преподавателей;
30) учебное пособие – учебное издание, частично заменяющее или дополняющее учебник и официально утвержденное военным ВУЗом, а для специализированных организаций МО РК управлением специализированных организаций МО РК в качестве данного вида издания, в печатном и/или электронном виде;
31) учебно-методический комплекс – совокупность единичных учебных и методических материалов, направленных на обеспечение освоения обучающимися содержания образования по учебной дисциплине;
32) учебный процесс – это система планомерной учебной работы, учебно-методической и научно-методической деятельности командного состава, преподавателей и обучающихся;
33) средний балл успеваемости – средне взвешанная оценка обучающегося за период обучения в ВУЗе;
34) критическое мышление – способность критически анализировать информацию на основе свободы выбора идей, ответственности за собственные решения;
35) зачетно-экзаменационная сессия – процедура, проводимая с целью оценки качества освоения студентами содержания части или всего объема дисциплин, изученных в академическом периоде;
36) студент – лицо, обучающееся в организации образования, реализующей образовательные программы высшего образования;
37) учебные достижения студентов – знания, умения, навыки и компетенции обучающихся, приобретаемые ими в процессе обучения и отражающие достигнутый уровень развития личности;
38) заказчик – структурное подразделение МО РК, Генерального штаба и Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, в интересах которого осуществляется подготовка офицеров запаса и военно-технических и других военных специалистов;
39) текущий контроль успеваемости – систематическая проверка знаний обучающихся в соответствии с учебной программой, проводимая преподавателем на аудиторных занятиях в течение академического периода;
40) типовая учебная программа – учебная программа дисциплины обязательного компонента типового учебного плана военно-учетной специальности, которая определяет содержание, объем изучаемого материала и рекомендуемую литературу;
41) типовой учебный план – учебный план, разрабатываемый на основе перечня военно-учетных специальностей по программам подготовки офицеров запаса и военно-технических специалистов.
Глава 2. Порядок военной подготовки граждан
по дополнительным образовательным программам

4. Қосымша оқу бағдарламалары бойынша әскери даярлық ҚР ҚМ бағынысты жалпы орта білімнің бағдарламаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігіне бағынысты жалпы орта білімнің жалпыға білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында ҚР ҚМ-мен келісу бойынша жүзеге асырылады.
5. Қосымша білім бағдарламалары бойынша әскери даярлық оқытудың бір түрі болып табылады және оқу жоспарына дербес пән ретінде енгізіледі.
6. ҚР ҚМ Білім және ғылым департаменті (бұдан әрі – БҒД) қосымша білім бағдарламалары бойынша әскери даярлық бағдарламасын, қару-жарақ, әскери техника, әскери-оқу-жаттығу мүлкінің табелін әзірлейді, оларды білім саласына жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасарымен бекітеді және әскери даярлыққа жалпы басшылықты жүзеге асырады.
7. Жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының оқитындары мен тәрбиеленушілері оқу-жаттығу жиындарынан өту алдында медициналық куәландырудан өтеді.
8. Денсаулық жағдайы бойынша жарамсыз деп танылған жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының оқитындары мен тәрбиеленушілері оқу-жаттығу жиындарынан босатылады.
9. Жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының оқитындары мен тәрбиеленушілерін оқыту 8-10 адамнан тұратын оқу бөлімшелерін құрайтын саны 24-30 адам оқу взводтары бойынша жүзеге асырылады.
3-бөлім. Азаматтарды әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлау тәртібі
§ 1 параграф. Жалпы ережелер
10. Азаматтарды әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлау ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарында жүзеге асырылады.
11. ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдары Заңға сәйкес оқитындармен жасақталады.
12. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаменті әскери бөлімдердің әскери-техникалық мамандарға қажеттілігіне сәйкес тиісті оқу жылына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарында әскери-техникалық және басқа да әскери мамандарды даярлау жоспарын және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарында әскери-оқытылған резерв бағдарламасы бойынша өтелетін негізде әскерге шақырылушыларды (әскери міндеттілерді) даярлау жоспарын әзірлейді.

4. Военная подготовка граждан по дополнительным образовательным программам осуществляется в организациях образования, реализующих программы общего среднего образования, подведомственных МО РК, а также по согласованию с МО РК в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, подведомственных Министерству образования и науки Республики Казахстан.
5. Военная подготовка по дополнительным образовательным программам является одним из видов обучения и включается в учебный план как самостоятельный предмет.
6. Департамент образования и науки МО РК (далее - ДОН) разрабатывает программу военной подготовки граждан по дополнительным образовательным программам, табель вооружения, военной техники, военно-учебного имущества, утверждает их заместителем Министра обороны Республики Казахстан, курирующим вопросы образования, и осуществляет общее руководство военной подготовкой.
7. Перед прохождением учебных сборов обучающиеся и воспитанники организациий образования, реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования проходят медицинское освидетельствование.
8. Обучающиеся и воспитанники организациий образования, реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, признанные негодными по состоянию здоровья, освобождаются от учебных сборов.
9. Обучение обучающихся и воспитанников организациий образования, реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования осуществляется по учебным взводам численностью 24-30 человек, которые включают в себя учебные отделения по 8-10 человек.
Глава 3. Порядок подготовки граждан по военно-техническим
и другим военным специальностям
Параграф § 1. Общие положения
10. Подготовка граждан по военно-техническим и другим военным специальностям осуществляется в специализированных организациях МО РК.
11. Специализированные организации МО РК комплектуются обучающимися в соответствии с Законом.
12. Департаментом организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в соответствии с потребностью воинских частей в военно-технических специалистах, разрабатывается на соответствующий учебный год план подготовки военно-технических и других военных специалистов в специализированных организациях МО РК по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и план подготовки призывников (военнообязанных) на возмездной основе по программе военно-обученного резерва в специализированных организациях МО РК по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

13. Жоспарланған кезеңге (үш жылға) өтелмейтін негізде әскери-техникалық және басқа да әскери мамандарды даярлау жоспары ҚР ҚМ мүдделі құрылымдық бөлімшелерімен келісіледі, ағымдағы жылғы 20 ақпанға дейінгі мерзімде Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы бекітеді және жоспарлы кезеңге шығыстарды жоспарлау және жұмысты ұйымдастыру үшін ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарына, жергілікті әскери басқару органдарына және бюджеттік бағдарламалар іс-шараларының тиісті жауапты орындаушыларына жеткізіледі.
14. ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдары жергілікті әскери басқару органдарымен бірлесіп, кезекті оқу жылына арналған әскери-оқытылған резервті, әскери-техникалық және басқа да әскери мамандарды даярлау жоспарынан үзінділерді алғаннан кейін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "Әскери-техникалық мектебі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалдарында оқу взводтарын жасақтаудың және әскери-техникалық және басқа да әскери мамандарды даярлаудың жоспар-кестесін әзірлейді.
15. Әскерге шақырылушыларды (әскери міндеттілерді) медициналық куәландыру Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 373 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде Әскери-дәрігерлік сараптаманы өткізу қағидаларына (бұдан әрі – Әскери-дәрігерлік сараптама өткізу қағидалары) және Әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережеге (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11846 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2013 жылғы 29 қаңтардағы № 37 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкес келуіне қойылатын талаптарға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8336 болып тіркелген) сәйкес медициналық комиссия өткізеді.
16. Әрбір әскерге шақырылушыларға (әскери міндеттілерге) медициналық куәландыру картасы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлау үшін комиссия іріктеген әскерге шақырылушылардың (әскери міндеттілердің) атаулы тізімімен бірге жарамдылық санатын растау ретінде ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарына беріледі.
17. ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарын жасақтау аумақтық және бұрынғы аумақтық қағидат бойынша жүргізіледі.
18. ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарына оқу үшін бұрын сотталған немесе ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық жауапкершіліктен босатылған не сот алдындағы іс қозғалған әскерге шақырылушылар (әскери міндеттілер) жіберілмейді.

13. План подготовки военно-технических и других военных специалистов на безвозмездной основе на планируемый период (три года) согласовывается с заинтересованными структурными подразделениями МО РК, утверждается в срок до 20 февраля текущего года первым заместителем Министра обороны – начальником Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, и доводится до специализированных организаций МО РК, местных органов военного управления и соответствующих ответственных исполнителей мероприятий бюджетных программ для планирования расходов на плановый период и организации работы.
14. Специализированные организации МО РК совместно с местными органами военного управления, после получения выписки из плана подготовки военно-обученного резерва, военно-технических и других военных специалистов на очередной учебный год разрабатывают план-график комплектования учебных взводов и подготовки военно-технических и других военных специалистов в филиалах Республиканского государственного казенного предприятия "Военно-техническая школа" Министерства обороны Республики Казахстан по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
15. Медицинское освидетельствование призывников (военнообязанных) проводится медицинской комиссией в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы и Положением об органах военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 373 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11846) (далее – Правила проведения военно-врачебной экспертизы) и Требованиями, предъявляемыми к соответствию состояния здоровья лиц для службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 29 января 2013 года № 37 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8336).
16. Карта медицинского освидетельствования на каждого призывника (военнообязанного) вместе с именным списком призывников (военнообязанных), отобранных комиссией для подготовки по военно-техническим и другим военным специальностям по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, передаются в специализированные организации МО РК в качестве подтверждения категории годности.
17. Комплектование специализированных организаций МО РК проводится по территориальному и экстерриториальному принципу.
18. Для обучения в специализированные организации МО РК не направляются призывники (военнообязанные), ранее судимые или освобожденные от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям либо в отношении которых возбуждены досудебные производства.

19. Әскерге шақырылушылардың (әскери міндеттілердің) қатарынан 8-10 адамнан тұратын оқу бөлімшелерін қамтитын саны 24-30 адам оқу взводтары (топтары) жасақталады.
20. ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарында оқыту кезеңінде әскерге шақырылушылар (әскери міндеттілер) әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлық құнына кіретін үш реттік тамақтандырумен және монша-кір жуу қызметтері бар казармада тәулік бойы тұрумен қамтамасыз етіледі.
Әскерге шақырылушыларды жинау пунктінен ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдары орналасқан жерге дейін тасымалдау шығыстары да өтелмейтін негізде әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлау құнына қосылады.
21. Іріктелген және оқу үшін жіберілген әскерге шақырылушылар (әскери міндеттілер) атаулы тізімдер бойынша жинақтаушы жергілікті әскери басқару органдарының өкілдері ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарына тапсырады.
22. Әскерге шақырылушылардың (әскери міндеттілердің) атаулы тізімдері екі данада жасалады. Тізімдердің бірінші данасы әрбір әскерге шақырылатынның (әскери міндеттінің) медициналық комиссиядан өту нәтижелері туралы медициналық куәландыру карталарының көшірмелерімен бірге ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарына беріледі, тізімдердің екінші данасы тиісті жергілікті әскери басқару органдарында сақталады.
23. ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарының әрбір әскерге шақырылушымен (әскери міндеттісімен) шарт жасасылады.
24. Әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша әскерге шақырылушыларды (әскери міндеттілерді) оқыту мерзімі даярлық бағдарламасы бойынша алынатын мамандыққа байланысты белгіленеді.
§ 2 параграф. Өтелмейтін негізде әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша әскерге шақырылушыларды даярлау тәртібі
25. Әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша өтелмейтін негіздегі даярлыққа денсаулық жағдайы бойынша жарамды, он жеті жас алты айдан бастап жиырма алты жасқа дейінгі жастағы оқу бітіргеннен кейін мерзімді қызметке әскерге шақырылуға немесе жұмылдыру резервіне қабылдануға жататын азаматтар тартылады. Іріктелген әскерге шақырылушылармен психологиялық зерделеу жүргізіледі.
26. Әскерге шақырылушыларды өтелмейтін негізде даярлау жергілікті әскери басқару органдарының бағыттауы бойынша жүргізіледі.
Оқу жылы қаңтар айынан басталады және көлік құралдарының жүргізушілерін даярлаудан басқа әскери-техникалық және басқа да әскери мамандарды даярлаудың мынадай екі кезеңін қамтиды:
1 кезең – 15 қаңтардан бастап (көктемгі әскерге шақыру);
2 кезең – 15 маусымнан бастап (күзгі әскерге шақыру).
Бұл ретте, көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау тек бір оқу кезеңінде жүзеге асырылады.

19. Из числа призывников (военнообязанных) комплектуются учебные взводы (группы), численностью 24-30 человек, которые включают в себя учебные отделения по 8-10 человек.
20. На период обучения в специализированных организациях МО РК, призывники (военнообязанные) обеспечиваются круглосуточным проживанием в казарме с трехразовым питанием и банно-прачечными услугами, которые включаются в стоимость подготовки по военно-техническим и другим военным специальностям.
Расходы по перевозке призывников от сборного пункта до места дислокации специализированной организации МО РК также включаются в стоимость подготовки по военно-техническим и другим военным специальностям на безвозмездной основе.
21. Призывники (военнобязанные), отобранные и направленные для обучения, передаются специализированным организациям МО РК представителями комплектующих местных органов военного управления по именным спискам.
22. Именные списки призывников (военнообязанных) составляются в двух экземплярах. Первый экземпляр списков, вместе с копиями карт медицинского освидетельствования о результатах прохождения медицинской комиссии каждым призывником (военнообязанным) передаются в специализированные организации МО РК, вторые экземпляры списков хранятся в соответствующих местных органах военного управления.
23. С каждым призывником (военнообязанным) специализированных организаций МО РК заключается договор.
24. Срок обучения призывников (военнообязанных) по подготовке военно-техническим и другим военным специальностям устанавливается в зависимости от специальности, получаемой по программе подготовки.
Параграф § 2. Порядок подготовки призывников
по военно-техническим и другим военным специальностям
на безвозмезной основе
25. На безвозмездной основе к подготовке по военно-техническим и другим военным специальностям привлекаются граждане, годные по состоянию здоровья к воинской службе, в возрасте от семнадцати лет шести месяцев до двадцати шести лет, подлежащие призыву на срочную службу после окончания или зачисляемые в мобилизационный резерв. С отобранными призывниками, проводится психологическое изучение.
26. Подготовка призывников на безвозмездной основе проводится по направлению местных органов военного управления.
Учебный год начинается с января месяца и включает в себя два периода подготовки военно-технических и других военных специалистов, кроме подготовки водителей транспортных средств:
1 период – с 15 января (к весеннему призыву);
2 период – с 15 июня (к осеннему призыву).
При этом, подготовка водителей транспортных средств осуществляется только в один период учебного года.

27. Өтелмейтін негізде әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша оқытылатын әскерге шақырылушылар әскерге шақыру комиссияларының хаттамаларына енгізіледі.
28. Өтелмейтін негізде оқыту үшін іріктелген әскерге шақырылушыларды бағыттау жергілікті әскери басқару органдарының бұйрықтарымен ресімделеді, оларда тізімдік құрам, оқыту мерзімдері, азаматтар оқитын мамандық көрсетіледі.
29. Өтелмейтін негізде оқитын әскерге шақырылушылар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтелмейтін негізде оқитын әскери-техникалық және басқа да әскери мамандарды даярлаудың қозғалысын есепке алу журналында есепке алынады.
30. Көлік құралдарының жүргізушілері ретінде даярланатын әскерге шақырылушылар, одан басқа, Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамға медициналық тексеру жүргізу қағидаларына сәйкес медициналық тексеруден, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 20 наурыздағы № 166 бұйрығымен бекітілген Механикалық көлік құралдарының жүргізушісін қайта медициналық тексеруден (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8437 болып тіркелген) өтеді.
31. ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарын өтелмейтін негізде оқитын әскери-техникалық мамандармен уақтылы және сапалы жасақтауға толық жергілікті әскери басқару органдары жауапты болып табылады.
32. Өтелмейтін негізде оқитын әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша оқыту үшін әскерге шақырылушыларды іріктеу сабақтар басталғанға дейін күнтізбелік он күннен кешіктірілмей жүзеге асырылады және аяқталады. Іріктеу аяқталғаннан кейін жергілікті әскери басқару органдары оларға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйғарымды береді, сондай-ақ олардың негізгі жұмыс орнына хабарламаны жолдайды.
33. Әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлау және әскери-оқытылған резервті даярлау бағдарламаларына сәйкес даярлықтан өткен әскерге шақырылушылар әскери қызметке шақырылады не әскери міндеттілердің запасына есепке алынады.
§ 3 параграф. Өтелетін негізде әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша әскерге шақырылушыларды (әскери міндеттілерді) даярлау
34. Өтелетін негізде әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлыққа мыналар тартылады:
келісімшарт бойынша әскери қызметті өткеру үшін денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды әскери міндеттілер;
жиырма екі жастан бастап жиырма жеті жасқа дейінгі жастағы денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды немесе шектеулі жарамды, оның ішінде әскери-оқытылған резервті даярлау бағдарламалары бойынша оқыту үшін әскери қызметке шақырылуы кейінге қалдырылған азаматтар.

27. Призывники, подлежащие обучению по военно-техническим и другим военным специальностям на безвозмездной основе вносятся в протокола призывных комиссий.
28. Направление призывников, отобранных для обучения на безвозмездной основе, оформляется приказами местных органов военного управления, в которых указываются списочный состав, сроки обучения, специальность, по которой граждане подлежат обучению.
29. Призывники, обучающиеся на безвозмездной основе, подлежат учету в журнале учета движения подготовки военно-технических и других военных специалистов обучающихся на безвозмездной основе по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
30. Призывники, предназначенные для подготовки в качестве водителей транспортных средств, кроме того, проходят медицинский осмотр в соответствии с Правилами проведения медицинского осмотра лица, претендующего на получение права управления транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 марта 2013 года № 166 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8437).
31. Ответственными за своевременное и качественное комплектование специализированных организаций МО РК военно-техническими специалистами, обучающимися на безвозмездной основе, являются местные органы военного управления.
32. Отбор призывников для обучения по военно-техническим и другим военным специальностям на безвозмездной основе осуществляется и заканчивается не позднее, чем за десять календарных дней до начала занятий. После окончания отбора местные органы военного управления выдают им предписание по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, а также направляют извещения по месту их основной работы.
33. Призывники, прошедшие подготовку согласно программам подготовки по военно-техническим и других военным специальностям и подготовки военно-обученного резерва, призываются на воинскую службу либо зачисляются в запас военнообязанных.
Параграф § 3. Подготовка призывников
(военнообязанных) по военно-техническим и другим
военным специальностям на возмездной основе
34. На возмездной основе к подготовке по военно-техническим и другим военным специальностям привлекаются:
военнообязанные, годные по состоянию здоровья к воинской службе, для прохождения воинской службы по контракту;
граждане в возрасте от двадцати двух до двадцати семи лет, годные или ограниченно годные по состоянию здоровья к воинской службе, в том числе имеющие отсрочку от призыва на воинскую службу, для обучения по программам подготовки военно-обученного резерва.

35. Өтелетін негізде әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша оқыту үшін әскерге шақырылушыларды
(әскери міндеттілерді) қабылдау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 3 сәуірдегі № 170 бұйрығымен бекітілген "Азаматтарды әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлау" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мемлекеттік қызмет көрсету стандартына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11536 болып тіркелген) жәнеҚазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 24 ақпандағы № 86 бұйрығымен бекітілген "Азаматтарды әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлау" мемлекеттік қызмет көрсету регламентіне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13540 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
36. Өндірістен қол үзумен өтелетін негізде даярлықтан өтіп жатқан әскерге шақырылушылардың (әскери міндеттілердің) оқыту кезеңінде жұмыс орны (лауазымы) сақталады.
37. Өтелетін негізде оқыту үшін іріктелген әскерге шақырылушыларды (әскери міндеттілерді) бағыттау жиынтық тізімге сәйкес жүзеге асырылады.
38. Өтелетін негізде оқып жатқан әскерге шақырылушылар (әскери міндеттілер) оқу үшін төлемді ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымының есептік шотына аудару жолымен жүргізеді.
39. Әскери-оқытылған резерв бағдарламасы бойынша оқу аяқталғаннан кейін әскерге шақырылушыларға (әскери міндеттілерге) бұдан бұрын берілген далалық киім-кешек және басқа да заттай мүлік зат қапшығына (сөмкесіне) салынады, мөрленеді және оның жауапкершілігіне беріледі.
§ 4 параграф. Оқу-материалдық база, әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлау тәртібі
40. Әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша мамандарды оқытуды қамтамасыз ету үшін ҚР ҚМ уақытша пайдалануға ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарына қажетті қару-жарақты, әскери техника мен әскери-техникалық мүлікті береді.
41. Әскери-техникалық мамандарды даярлау үшін жедел басқармаға берілетін автомобильдердің, шынжыр табанды тартқыштардың, броньды транспортерлердің, автомобиль крандарының, агрегаттардың, аппаратуралардың және басқа да техника мен мүліктің маркасы мен саны штатқа табельдермен айқындалады.
42. Жүргізуге және оқу үдерісін қамтамасыз етуге арналған автомобильдер, шынжыр табанды тартқыштар мен арнайы машиналар әскери нөмірлік, тану және айыру белгілерімен белгіленеді.
43. Қару-жарақ, техника мен мүлік жұмыс істейтін күйінде, толық жинақталған, техникалық құжаттамасымен беріледі.
44. Тасымалдау төлемі бекітілген әскери бөлімдер мен мекемелер арқылы әскери тасымалдауларға ҚР ҚМ шығыстар ерекшелігі бойынша осы мақсаттар үшін бөлінетін ақшалай қаражат есебінен жүргізіледі.

35. Набор призывников (военнообязанных) для обучения по военно-техническим и другим военным специальностям на возмездной основе осуществляется в соответствии со стандартом государственной услуги Министерства обороны Республики Казахстан "Подготовка граждан по военно-техническим и другим военным специальностям", утвержденным приказом Министра обороны Республики Казахстан от 3 апреля 2015 года № 170 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11536) и регламентом государственной услуги "Подготовка граждан по военно-техническим и другим военным специальностям", утвержденным приказом Министра обороны Республики Казахстан от 24 февраля 2016 года № 86 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13540).
36. За призывниками (военнообязанными), проходящими подготовку
на возмездной основе, с отрывом от производства, на период обучения сохраняется место работы (должность).
37. Направление призывников (военнобязанных), отобранных для обучения на возмездной основе осуществляются согласно сводного списка.
38. Оплата за обучение призывниками (военнообязанными), обучаемыми на возмездной основе, производится путем перечисления на расчетный счет специализированной организации МО РК.
39. По окончании обучения по программе военно-обученного резерва, призывникам (военнообязанным) ранее выданное полевое обмундирование и другое вещевое имущество, укладывается в вещевой мешок (сумку), опечатывается и выдается под его ответственность.
Параграф § 4. Учебная материальная база, порядок подготовки
по военно-техническим и другим военным специальностям
40. Для обеспечения обучения по военно-техническим и другим военным специальностям, МО РК передает во временное пользование необходимое вооружение, военную технику и военно-техническое имущество в специализированные организации МО РК.
41. Марки и количество автомобилей, гусеничных тягачей, бронетранспортеров, автомобильных кранов, агрегатов, аппаратуры и другой техники и имущества, передаваемых в оперативное управление для подготовки военно-технических специалистов, определяются табелями к штату.
42. Автомобили, гусеничные тягачи и специальные машины, предназначенные для вождения и обеспечения учебного процесса, обозначаются военными номерными, опознавательными знаками и обозначениями.
43. Вооружение, техника и имущество передаются в работоспособном состоянии, полностью укомплектованными, с технической документацией.
44. Оплата перевозки производится за счет денежных средств, выделяемых для этих целей по специфике расходов МО РК на воинские перевозки через закрепленные воинские части и учреждения.

45. Қару-жарақты, техника мен мүлікті базалардан, жабдықтаушы органдардың қоймаларынан және әскери бөлімдерден (жөндеу зауыттарынан, шеберханалардан) жіберу оларды ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарының өкілдері қабылдап алғаннан кейін жүргізіледі. Жекелеген жағдайларда ҚР ҚМ жабдықтаушы органдары бастықтарының нұсқауы бойынша ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарының оқу кабинеттеріне (сыныптарына), зертханалары мен парктеріне қару-жарақты, техника мен мүлікті орнату (құрастыру) үшін мамандар бөлінеді.
46. Қару-жарақты, әскери техника мен әскери мүлікті пайдалану Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің және Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының бұйрықтарына сәйкес жүзеге асырылады.
47. Қару-жарақты, техника мен мүлікті пайдалану мен жөндеуді ұйымдастыру машиналарды пайдалану мен жөндеудің жылдық және айлық жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады, оларға басшының орынбасары қол қояды және ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымының басшысы бекітеді.
48. ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдарында қару-жарақты, техника мен мүлікті пайдалануды, жөндеуді және қызмет көрсетуді жоспарлауды осы жұмыс учаскесі үшін жауапты лауазымды адамдар пысықтайды.
49. Сәулесі бар радиоэлектронды құралдарда (барлық мақсаттағы) жұмыс істеу Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы бекіткен жиіліктерде шақырулар және бағыттар бойынша жүргізіледі.
50. Өтелетін негізде даярлық бағдарламасы аяқталғаннан кейін әскерге шақырылушылар (әскери міндеттілер) Қазақстан Республикасы Президентінің 1992 жылғы 25 тамыздағы № 870 Жарлығымен бекітілген Әскери ант қабылдау тәртібі туралы ережеге сәйкес әскери ант қабылдайды.
51. ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымдары бөлімдердің тиісті командирлерімен және мекеме бастықтарымен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери бөлімдерінің, әскери оқу орындарының және мекемелерінің далалық оқу-жаттығу базасын пайдаланады.
§ 5 параграф. Бітіру емтихандарын ұйымдастыру тәртібі
52. Оқуды аяқтағаннан кейін әскерге шақырылушылардың (әскери міндеттілердің) даярлық сапасын тексеру үшін бітіру емтихандары өткізіледі. Емтихандарды тапсыруға оқытудың толық курсынан өткен, оқыту бағдарламасымен көзделген барлық пәндер бойынша оң бағалар мен сынақтар алған әскерге шақырылушылар (әскери міндеттілер) жіберіледі.
53. Бітіру емтихандарына дайындалуға және тапсыруға оқу уақыты әскери-техникалық және басқа да әскери мамандарды даярлаудың бағдарламасымен және ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымының басшысы бекітетін оқу жоспарларымен айқындалады.

45. Отправка вооружения, техники и имущества с баз, складов довольствующих органов и воинских частей (ремонтных заводов, мастерских) производится после приема их представителями специализированных организаций МО РК. В отдельных случаях, по указанию начальников довольствующих органов МО РК, выделяются специалисты для установки (монтажа) вооружения, техники и имущества в учебных кабинетах (классах), лабораториях и парках специализированных организаций МО РК.
46. Эксплуатация вооружения, военной техники и военного имущества осуществляется в соответствии с приказами Министра обороны Республики Казахстан и первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
47. Организация эксплуатации и ремонта вооружения, техники и имущества осуществляется в соответствии с годовыми и месячными планами эксплуатации и ремонта машин, которые подписываются заместителем руководителя и утверждаются руководителем специализированной организации МО РК.
48. Планирование эксплуатации, ремонта и обслуживания вооружения, техники и имущества в специализированных организациях МО РК отрабатывается должностными лицами ответственными за данный участок работы.
49. Работы на радиоэлектронных средствах (всех назначений) с излучением ведутся на частотах, по позывным и направлениям утвержденным первым заместителем Министра обороны – начальником Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
50. По завершению программы подготовки на возмездной основе, призывники (военнообязанные) приводятся к военной присяге в соответствии с Положением о порядке принятия военной присяги, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 25 августа 1992 года № 870.
51. Специализированные организации МО РК используют полевую учебную базу воинских частей, военных учебных заведений и учреждений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан по согласованию с соответствующими командирами частей
и начальниками учреждений.
Параграф § 5. Порядок организации выпускных экзаменов
52. Для проверки качества подготовки призывников (военнообязанных) по завершению обучения, проводятся выпускные экзамены. К сдаче экзаменов допускаются призывники (военнообязанные) прошедшие полный курс обучения, получившие положительные оценки и зачеты по всем предметам, предусмотренным программой обучения.
53. Учебное время на подготовку и сдачу выпускных экзаменов определяется программой подготовки военно-технических и других военных специалистов и учебными планами, утверждаемыми руководителем специализированной организации МО РК.

54. Бітіру емтихандарын қабылдау үшін емтихан комиссиялары құрылады. Комиссия төрағасы болып бекітілген әскери бөлімнің немесе мекеменің өкілі тағайындалады.
Комиссия құрамына жергілікті әскери басқару органының өкілдері, гарнизонның әскери жол полициясы, ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымының басшылығы қосылады.
Бітіру емтихан комиссиясының дербес құрамы және оның жұмыс істеу мерзімдері ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымы директорының бұйрығымен жарияланады. Комиссия жұмысының жоспарын және тәртібін комиссия төрағасы бекітеді.
55. Емтихан комиссиясы жұмысының қорытындылары осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша актімен (әрбір мамандық бойынша) ресімделеді, онда емтихандар нәтижелері, сондай-ақ әскери-техникалық және басқа да әскери мамандарды даярлауды ұйымдастырудағы кемшіліктер, оны жақсарту жөніндегі ұсыныстар көрсетіледі. Актіні жергілікті әскери басқару органы келіседі және ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымы басқармасының басшысы бекітеді.
Бітіру емтихандарының қорытындылары бойынша бұйрық шығарылады.
56. Бітіру емтихандарын тапсырған әскерге шақырылушыларға (әкери міндеттілерге) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымын бітіргені туралы сертификаттар беріледі.
Бітіру емтихандарын тапсыруға оқыту бағдарламасымен көзделген барлық пәндер бойынша оң бағалар және сынақтар алған әскерге шақырылушылар (әскери міндеттілер) жіберіледі.
Науқастануына немесе отбасы жағдайларына байланысты кесте бойынша бітіру емтихандарын тапсырмаған әскерге шақырылушылар (әскери міндеттілер) емтиханды тапсыруға кезекті оқу взводтарымен жіберіледі.
57. Бітіру емтихандарын тапсырған әскерге шақырылушыларға (әскери міндеттілерге) ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымының басшысы қол қойған және мөрімен расталған тиісті мамандықтар бойынша Заңның 12-бабы 9-тармағына сәйкес ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымын бітіргені туралы куәліктер не сертификаттар беріледі.
Бітіру емтихандарында "қанағаттанғысыз" бағасын алған әскерге шақырылушыларға (әскери міндеттілерге) әскери-оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша оқуды бітіргені туралы куәлік не сертификат берілмейді.
"Қанағаттанғысыз" бағасын алған өтелетін және өтелмейтін негізде оқитын әскерге шақырылушылар (әскери міндеттілер) ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымы басқармасы басшысының бұйрығымен белгіленген күні емтихандарды қайта тапсыруға жіберіледі.
58. Көлік құралдарын басқарумен байланысты мамандықтар бойынша даярлықтан өткен әскерге шақырылушылар (әскери міндеттілер), одан басқа, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығымен бекітілген Емтихандарды қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 болып тіркелген) сәйкес жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша уәкілетті органда емтихандар тапсырады.

54. Для приема выпускных экзаменов создаются экзаменационные комиссии. Председателем комиссии, назначается представитель закрепленной воинской части или учреждения.
В состав комиссии включаются представители местного органа военного управления, руководство военной дорожной полиции гарнизона, специализированной организации МО РК.
Персональный состав и сроки работы выпускной экзаменационной комиссии объявляются приказом директора специализированных организаций МО РК. План и порядок работы комиссии утверждает председатель комиссии.
55. Итоги работы экзаменационной комиссии оформляются актом (по каждой специальности) по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, в котором указываются результаты экзаменов, а также недостатки в организации подготовки военно-технических и других военных специалистов, предложения по ее улучшению. Акт согласовывается с местным органом военного управления и утверждается руководителем Управления специализированных организаций МО РК.
По итогам выпускных экзаменов издается приказ.
56. Призывникам (военнообязанным), сдавшим выпускные экзамены, выдаются сертификаты по форме, согласно приложению 8 об окончании специализированной организации МО РК.
К сдаче выпускных экзаменов допускаются призывники (военнообязанные), получившие положительные оценки и зачеты по всем предметам, предусмотренным программой обучения.
Призывники (военнообязанные) не сдавшие выпускной экзамен по графику в связи с болезнью или по семейным обстоятельствам, допускается к сдаче экзамена с очередными учебными взводами.
57. Призывникам (военнообязанным), сдавшим выпускные экзамены, выдаются свидетельства либо сертификаты об окончании специализированной организации МО РК, в соответствии с пунктом 9 статьи 12 Закона, по соответствующим специальностям, заверенные подписями руководителя и печатями специализированной организации МО РК.
Призывникам (военнообязанным) получившим оценку на выпускных экзаменах "неудовлетворительно", свидетельство либо сертификат о завершении обучения по программе подготовки военно-обученного резерва не выдаются.
Призывники (военнообязанные), обучающиеся на возмездной и безвозмездной основе, получившие оценку "неудовлетворительно", допускаются к повторной сдаче экзаменов в день, назначенный приказом руководителя Управления специализированных организаций МО РК.
58. Призывники (военнообязанные), прошедшие подготовку по специальностям, связанным с управлением транспортными средствами, кроме того, сдают экзамены в уполномоченном органе по обеспечению безопасности дорожного движения в соответствии с Правилами приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10056).

59. Әскери-есептік мамандықты әскери-оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша оқуды бітіргені туралы сертификатқа және алынған мамандыққа сәйкес әскери билетті беру кезінде жергілікті әскери басқару органдары береді.
60. Азаматтарды әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлау үдерісінің тәртібі Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің және Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының бұйрықтарымен бекітіледі.
4-бөлім. Запастағы офицерлер бағдарламалары бойынша азаматтарды даярлау тәртібі
§ 1 параграф. Жалпы ережелер
61. Запастағы офицерлер бағдарламалары бойынша азаматтарды әскери даярлау ҚР ҚМ айқындайтын қабылдау жоспарына сәйкес алынатын жоғары кәсіптік білімнің негізінде ЖОО-лардың әскери кафедраларында әскери-есептік мамандықтар бойынша ұйымдастырылады және жүзеге асырылады.
62. Әскери кафедралардағы әскери даярлық Қазақстан Республикасының жұмылдыру резервін даярлау мақсатында ұйымдастырылады және жүзеге асырылады. Әскери кафедра ЖОО-ның құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
Әскери даярлық мәселелері бойынша әскери кафедра ҚР ҚМ бұйрықтарын басшылыққа алады.
63. Студенттердің әскери даярлығы қосымша оқыту түрі болып табылады және студент жігіттер үшін теориялық және практикалық оқу курстарына, оқу-жаттығу жиынынан немесе студент қыздар үшін кәсіби практикадан тұрады.
64. Әскери даярлыққа барлығы 588 академиялық сағат, олардың ішінде 360 академиялық сағат ӘОО-ға және 228 академиялық сағат оқу-жаттығу жиындарына (студент қыздар үшін кәсіби практика) бөлінеді.
65. Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлық өтелмейтін және өтелетін негізде жүзеге асырылады. Өтелетін негізде оқуға өтелмейтін негізде оқу үшін конкурс шарттарынан өтпеген және өтелетін негізде оқу үшін іріктеу бойынша комиссия ұсынған студенттер тартылады.
66. Әскери кафедраларда оқыту үшін ЖОО басшысы ҚР ҚМ-мен келісу бойынша және қабылдау жоспарына сәйкес өтелетін негізде оқыту үшін әскери кафедралары жоқ білім беру қызметін жүргізуге Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің лицензиясы бар меншік және бағыныстылық нысанынан тыс басқа да ЖОО-лардың студенттері тартылады.
67. ЖОО-ның әскери кафедра қызметін қамтамасыз етумен байланысты шығыстарын өтеу мақсатында өтелетін негізде әскери кафедрада оқыту құны ЖОО басшысының шешімі бойынша өтелмейтін негізде мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша әскери кафедрада оқыту құнына қатысты 10%-ға артуы мүмкін.
§ 2 параграф. Әскери кафедрада оқыту үшін студенттерді іріктеу тәртібі

59. Военно-учетная специальность присваивается местными органами военного управления при выдаче военного билета в соответствии с сертификатом о завершении обучения по программе подготовки военно-обученного резерва и полученной специальности.
60. Порядок процесса подготовки граждан по военно-техническим и другим военным специальностям организуется и обеспечивается в соответствии с приказами Министра обороны Республики Казахстан и первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Глава 4. Порядок подготовки граждан
по программам офицеров запаса
Параграф § 1. Общие положения
61. Военная подготовка граждан по программам офицеров запаса организуется и осуществляется по военно-учетным специальностям на военных кафедрах ВУЗов на основе получаемого высшего профессионального образования в соответствии с планом набора, определяемым МО РК.
62. Военная подготовка на военных кафедрах организуется и осуществляется с целью подготовки мобилизационного резерва Республики Казахстан. Военная кафедра является структурным подразделением ВУЗа.
По вопросам военной подготовки военная кафедра руководствуется приказами МО РК.
63. Военная подготовка студентов является дополнительным видом обучения и слагается из теоретического и практического курсов обучения, учебного сбора для студентов-юношей или профессиональной практики для студентов-девушек.
64. Всего на военную подготовку отводится 588 академических часов, из них 360 академических часов в ВУЗ и 228 академических часов на учебном сборе (профессиональной практике для студентов-девушек).
65. Военная подготовка по программе офицеров запаса осуществляется на безвозмездной и на возмездной основе. К обучению на возмездной основе привлекаются студенты, не прошедшие условия конкурса для обучения на безвозмездной основе и рекомендованные комиссией по отбору для обучения на возмездной основе.
66. Для обучения на военных кафедрах, руководителем ВУЗа по согласованию с МО РК и в соответствии с планом набора, для обучения на возмездной основе могут привлекаться студенты других ВУЗов, независимо от форм собственности и подчиненности, имеющих лицензию Министерства образования и науки Республики Казахстан на ведение образовательной деятельности, но не имеющих военных кафедр.
67. В целях возмещения расходов, связанных с обеспечением ВУЗом деятельности военной кафедры, стоимость обучения на военной кафедре на возмездной основе по решению руководителя ВУЗа может быть повышена на 10 % относительно стоимости обучения на военной кафедре по государственному образовательному заказу на безвозмездной основе.
Параграф § 2. Порядок отбора студентов
для обучения на военной кафедре

68. Әскери кафедрада оқыту үшін іріктеу конкурстық негізде жүргізіледі және ҚР ҚМ бекіткен және БҒД жыл сайын 1 наурызға дейін әскери кафедраға ұсынатын қабылдау жоспарының негізінде жүзеге асырылады.
Конкурсқа қатысуға әскери даярлыққа тартылатын жылы 27 жастан үлкен емес жастағы тек оқытудың күндізгі түрінде оқитын студенттер – Қазақстан Республикасының азаматы жіберіледі.
69. Оқитындарды іріктеу үшін конкурс мынадай төрт кезеңде жүзеге асырылады:
1) бірінші кезең – Әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларына сәйкес медициналық куәландырудан өту;
2) екінші кезең – кәсіби-психологиялық тестілеуді өткізу;
3) үшінші кезең – дене даярлығын тексеру;
4) төртінші кезең – әскери кафедрада оқыту үшін студенттерді іріктеу жөніндегі комиссиясының (бұдан әрі – Іріктеу комиссиясы) отырысы.
Құжаттарды қабылдауды және конкурстың бірінші кезеңінен өткізуді ұйымдастыру әскери кафедраға жүктеледі.
Екінші, үшінші және төртінші кезеңдерді іріктеу комиссиясы өткізеді.
70. Конкурстың әрбір кезеңінен тек бір рет өтуге рұқсат беріледі. Алдыңғы кезеңнен өтпеген оқуға түсуші келесі кезеңге жіберілмейді.
71. Әскери кафедрада оқу үшін конкурсқа қатысуға ниет білдірген студент осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес конкурстық іріктеуге қатысу үшін құжаттар тізбесіне сәйкес құжаттарды тапсырады.
72. Өтелмейтін және өтелетін негізде запастағы офицерлерді даярлау бағдарламасы бойынша оқыту үшін құжаттар бірінші және екінші курс студенттерінен (медициналық ЖОО-ларда екінші және үшінші курстан) қабылданады.
73. Осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша студенттердің өтініштері әскери кафедраның іс жүргізу бөлімінде тіркеледі.
Құжаттарды қабылдауды әскери кафедра конкурсты өткізетін жылы 1 ақпаннан бастап жүзеге асырады және 15 мамырда аяқтайды. Құжаттар пакетін қабылдағаннан кейін әскери кафедра студентке осы Қағидаларға11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат береді.
74. Жетім балалар және ата-ананың қамқорлығынсыз қалған балалар қосымша осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес ата-анасының біреуінің немесе екеуінің де балаға қамқорлығының болмау фактісін растайтын құжаттардың не қамқорлықты (қамқоршылықты) белгілеуді растайтын құжаттардың біреуінің түпнұсқасын және көшірмесін ұсынады.
75. Спорттық разрядын, орындаушылардың республикалық не халықаралық конкурсындағы, соңғы үш жыл ішіндегі жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадада, сондай-ақ жалпы білім беретін пәндер бойынша Президенттік не республикалық олимпиадада жүлделі орындарын растайтын құжаттары болған жағдайда қосымша ұсынылады.

68. Отбор для обучения на военной кафедре проводится на основе конкурса и осуществляется на основании плана набора, утвержденного МО РК и предоставляемого на военную кафедру ежегодно до 1 марта ДОН.
К участию в конкурсе допускаются студенты, обучающиеся только по очной форме обучения - граждане Республики Казахстан в возрасте не старше 27 лет на год привлечения к военной подготовке.
69. Конкурс для отбора обучающихся осуществляется в четыре этапа:
1) первый этап - прохождение медицинского освидетельствования в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы;
2) второй этап - проведение профессионально-психологического тестирования;
3) третий этап - проверка физической подготовленности;
4) четвертый этап – заседание комиссии по отбору студентов для обучения на военной кафедре (далее – Отборочная комиссия).
Организация приема документов и прохождения первого этапа конкурса возлагается на военную кафедру.
Второй, третий и четвертый этапы проводятся отборочной комиссией.
70. Прохождение каждого этапа конкурса допускается только один раз. Поступающий, не прошедший предыдущий этап, к следующему этапу не допускается.
71. Студент, изъявивший желание участвовать в конкурсе для обучения на военной кафедре, подает документы в соответствии с перечнем документов для участия в конкурсном отборе согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
72. Для обучения по Программе подготовки офицеров запаса на безвозмездной и возмездной основе документы принимаются у студентов первого и второго курсов (в медицинских ВУЗах со второго и третьего курсов).
73. Заявления студентов по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам регистрируются в делопроизводстве военной кафедры.
Прием документов осуществляется военной кафедрой в год проведения конкурса с 1 февраля и заканчивается 15 мая. После приема пакета документов, военная кафедра выдает студенту расписку о получении документов по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
74. Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, дополнительно представляют подлинник и копию одного из документов, подтверждающих факт отсутствия попечения над ребенком единственного или обоих родителей согласно приложению 12 к настоящим Правилам, либо документов, подтверждающих установление опеки (попечительства).
75. При наличии, дополнительно представляются документы, подтверждающие спортивный разряд, призовое место в республиканском либо международном конкурсе исполнителей, в международной олимпиаде по общеобразовательным предметам, а также в Президентской либо республиканской олимпиаде по общеобразовательным предметам за последние три года.

76. Осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша факультетте (институтта) оқитын студенттердің тізімдері ЖОО-лардың деканаттарында жасалады және құжаттарды қабылдау басталғанға дейін әскери кафедраға беріледі.
77. Медициналық куәландырудан өту үшін әскери кафедралар қабылданған құжаттар негізінде студенттерге Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес әскери оқу орнына түсетін азаматтың ресімделген медициналық куәландыру картасын береді.
Медициналық куәландыру картасын студенттер медициналық куәландырудан өткеннен кейін іріктеу комиссиясының жұмысы басталғанға дейін 2 аптадан кешіктірмей әскери кафедраға тапсырады.
78. Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес студенттер медициналық куәландыру басталғанға дейін медициналық комиссияға медициналық құжаттар тізбесіне сәйкес медициналық құжаттарды және медициналық комиссияға ұсынылатын медициналық зерттеулер нәтижелерін ұсынады.
79. Студенттердің кесте бойынша медициналық куәландырудан ұйымдасқан түрде өтуі конкурс өтетін жылы 1 ақпаннан бастап 31 наурызды қоса алғанда жүзеге асырылады.
Көрсетілген кезеңде медициналық куәландырудан өту кестесін әскери кафедра алдын ала жергілікті әскери басқару органымен келіседі. Кестеде көрсетілген мерзімде медициналық куәландыруға келмеген студенттер оны өздері өтеді.
80. Денсаулық жағдайы бойынша "жарамсыз" деп танылған немесе әскери кафедраға медициналық куәландыру картасын ұсынбаған студенттер конкурстың I кезеңінен өтпеген болып есептеледі.
81. Іріктеу комиссиясының құрамы және жұмыс істеу мерзімдері Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен айқындалады. Іріктеу комиссиясының құрамынамыналар енгізіледі:
1) төраға – ҚР ҚМ өкілі;
2) төраға орынбасары – ЖОО әскери кафедрасының бастығы;
комиссия мүшелері:
3) ЖОО оқу (оқу-әдістемелік) бөлімшесінің өкілі (келісу бойынша);
4) АОСК өкілі немесе әскери кафедра бекітілген әскери бөлімнің (мекеменің) дене дайындығы және спорт үшін жауаптысы, олар болмаған жағдайда ЖОО-ның дене тәрбиесі және спорт кафедрасының өкілі;
5) ЖОО әскери кафедрасының оқытушысы;
6) комиссия хатшысы – ЖОО әскери кафедрасының өкілі.
82. Әскери кафедралар іріктеу комиссиясының құрамы бойынша ұсыныстарды БҒД-ға оқуға қабылдау жылы 20 сәуірден кешіктірмей жолдайды.
83. Студенттерді кәсіби-психологиялық тестілеуді іріктеу комиссиясы ЖОО-ның компьютерлік сыныптарында өткізеді және ол дәйектеу, күйзеліске тұрақтылық, сын тұрғысынан және логикалық ойлау деңгейін тексеруді қамтиды.
Кәсіби-психологиялық тестілеу нәтижелері бойынша ұсынылмаған студенттер конкурстың екінші кезеңінен өтпеген болып есептеледі.

76. Списки студентов, обучающихся на факультете (в институте) по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам, формируются в деканатах ВУЗов и передаются на военную кафедру до начала приема документов.
77. Для прохождения медицинского освидетельствования, военные кафедры на основании принятых документов выдают студентам оформленные карты медицинского освидетельствования гражданина, поступающего в военное учебное заведение в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы.
Карта медицинского освидетельствования возвращается студентами на военную кафедру после прохождения медицинского освидетельствования в срок, не позднее 2-х недель до начала работы отборочной комиссии.
78. В соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы студенты до начала медицинского освидетельствования представляют в медицинскую комиссию медицинские документы согласно перечню медицинских документов и результатов медицинских исследований, представляемых в медицинскую комиссию.
79. Организованное прохождение студентами медицинского освидетельствования по графику, осуществляется в год проведения конкурса с 1 февраля по 31 марта включительно.
График прохождения медицинского освидетельствования в указанный период предварительно согласовываются военной кафедрой с местными органами военного управления. Студенты, не прибывшие на медицинское освидетельствование в указанные графиком сроки, проходят его самостоятельно.
80. Студенты, признанные "не годными" по состоянию здоровья или не представившие на военную кафедру карту медицинского освидетельствования, считаются не прошедшими I этап конкурса.
81. Состав и сроки работы отборочной комиссии определяются приказом Министра обороны Республики Казахстан. В состав отборочной комиссии включаются:
1) председатель – представитель МО РК;
2) заместитель председателя – начальник военной кафедры ВУЗа;
члены комиссии:
3) представитель учебного (учебно-методического) подразделения ВУЗа (по согласованию);
4) представитель ЦСКА или ответственный за физическую подготовку и спорт воинской части (учреждения), за которой закреплена военная кафедра, а при их отсутствии представитель кафедры физического воспитания и спорта ВУЗа;
5) преподаватель военной кафедры ВУЗа;
6) секретарь комиссии – представитель военной кафедры ВУЗа.
82. Предложения по составу отборочной комиссии отправляются военными кафедрами в ДОН не позднее 20 апреля года приема.
83. Профессионально-психологическое тестирование студентов проводится отборочной комиссией в компьютерных классах ВУЗа и включает в себя проверку уровня мотивированности, стрессоустойчивости, критического и логического мышления.
Студенты, не рекомендованные по результатам профессионально-психологического тестирования, считаются не прошедшими второй этап конкурса.

84. Студенттердің дене даярлығын тексеру осы Қағидаларға14-қосымшаға сәйкес студент жігіттер үшін дене даярлығы бойынша нормативтерді қабылдауды қамтиды.
Үш нормативті тапсыру сомасы бойынша 8 балл жинамаған студенттер (қанағаттанғысыз баға нөл балл ретінде есептеледі) конкурстың үшінші кезеңінен өтпеген болып есептеледі.
85. Кәсіби-психологиялық іріктеуді өткізу және дене даярлығын тексеру нәтижелерінің деректері комиссия мүшелері қол қоятын ведомостарға енгізіледі.
86. ЖОО-ның офис-тіркегіші іріктеу комиссиясына өткен оқыту кезеңі үшін орташа үлгерім балын (GPA) іріктеу комиссиясының жұмысы аяқталғанға дейін үш күннен кешіктірмей береді.
87. Конкурстық іріктеу рейтингтік балды есептеу кестесі бойынша есептелген рейтингілік балл бойынша жүзеге асырылады, оны БҒД іріктеу комиссиясының жұмысы басталғанға дейін жолдайды.
88. Іріктеу комиссиясының отырыстары іріктеу комиссиясының төрағасы бекітетін жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі және осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "әскери даярлыққа тартылсын", "өтелетін негізде оқыту үшін ұсынылсын", "бас тартылсын" деген шешімдердің түрлерін қабылдаумен ЖОО-ның әскери кафедрасына әскери даярлыққа тарту үшін студенттерді іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырысының хаттамасы ресімделеді.
Шешім басым дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда іріктеу комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
89. Өтелмейтін негізде оқыту үшін әскери кафедраға бірінші нөмірден бастап қабылдау жоспары бойынша бөлінген орындардың тиісті санының нөміріне дейінгі рейтингіде тұрған студенттер тартылады.
Сол бойынша іріктеу комиссиясы "әскери даярлыққа тартылсын" деген шешім шығарады.
90. Студенттерді әскери даярлыққа тарту, оларды қару-жарақпен және әскери техникамен, әдебиетпен және "қызмет бабында пайдалану үшін" белгісі бар құжаттармен жұмыс істеуге рұқсат беру хаттама негізінде ЖОО басшысының бұйрығымен мынадай мерзімдерге жүргізіледі:
өтелмейтін негізде оқыту үшін – іріктеу комиссиясының жұмысы аяқталғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде;
өтелетін негізде оқыту үшін – студенттің осы Қағидаларға16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтелетін негізде оқуға ниеті туралы өтініш жазғаннан кейін оқу жылы басталғаннан бастап 10 жұмыс күнінің ішінде.
91. Хаттама үш данада жасалады. Атқарылған жұмыс туралы есебі бар бірінші данасы БҒД-ға, екіншісі қарамағында ЖОО тұрған Министрлікке (ведомствоға) жолданады, үшіншісі ЖОО-да қалады.

84. Проверка физической подготовленности студентов включает прием нормативов по физической культуре для студентов-юношей, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Студенты, не набравшие 8 баллов по сумме сдачи трех нормативов (неудовлетворительная оценка засчитывается как ноль баллов), считаются не прошедшими третий этап конкурса.
85. Данные результатов прохождения профессионально-психологического отбора и проверки физической подготовленности заносятся в ведомости, которые подписываются членами комиссии.
86. Офис-регистратор ВУЗа предоставляет отборочной комиссии средний балл успеваемости (GPA) за прошедший период обучения не позднее, чем за три дня до окончания работы отборочной комиссии.
87. Конкурсный отбор осуществляется по рейтинговому баллу, рассчитываемому по таблице расчета рейтингового балла, которую ДОН направляет до начала работы отборочной комиссии.
88. Заседания отборочной комиссии проводятся в соответствии с планом работы, утверждаемым председателем отборочной комиссии, и сопровождаются оформлением протокола заседания конкурсной комиссии по отбору студентов для привлечения к военной подготовке на военной кафедре ВУЗа по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам с принятием следующих видов решения: "привлечь к военной подготовке", "рекомендовать для обучения на возмездной основе", "отказать".
Решение принимаются большинством голосов. В случае равенства голосов, голос председателя отборочной комиссии является решающим.
89. На военную кафедру для обучения на безвозмездной основе, привлекаются студенты, находящиеся в рейтинге с первого номера до номера, соответствующего количеству выделенных мест по плану набора.
По ним отборочная комиссия выносит решение "привлечь к военной подготовке".
90. Привлечение студентов к военной подготовке, допуск их к работе с вооружением и военной техникой, литературой и документами "для служебного пользования", производится приказом руководителя ВУЗа на основании протокола в следующие сроки:
для обучения на безвозмездной основе - в течении 3 рабочих дней после окончания работы отборочной комиссии;
для обучения на возмездной основе - в течении 10 рабочих дней с начала учебного года, после написания студентом заявления о желании обучаться на возмездной основе по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
91. Протокол составляется в трех экземплярах. Первый экземпляр с отчетом о проделанной работе направляется в ДОН, второй – в Министерство (ведомство) в ведении которого находится ВУЗ, третий – остается в ВУЗе.

92. Кәсіби-психологиялық іріктеуден өту немесе дене даярлығын тексеру нәтижелерімен келіспейтін студент сол күні іріктеу комиссиясының төрағасына еркін үлгіде жазбаша өтінішпен арыз білдіреді.
Өтініш мәні бойынша хаттамамен ресімделген іріктеу комиссиясының шешімі өтініш түскен күннен бастап 1 күнтізбелік күн ішінде шығарылады.
93. Конкурс нәтижелері іріктеу комиссиясының жұмысы аяқталғаннан кейін келесі күні сағат 17.00-ге дейін әскери кафедраның ақпараттық стендіне орналастырылады.
§ 3 параграф. Әскери кафедралардың қызметіне жалпы басшылық және оны қамтамасыз ету
94. Әскери даярлыққа жалпы басшылықты ЖОО басшысымен бірлесіп ҚР ҚМ жүзеге асырады. Әскери кафедраға тікелей басшылықты әскери кафедраның бастығы жүзеге асырады.
95. ҚР ҚМ әскери кафедраларға қатысты мынадай өкілеттіктерді жүзеге асырады:
1) ЖОО әскери кафедралары туралы ережелерді бекіту;
2) әскери кафедралардың штат кестелерін келісу;
3) әскери даярлықтың үлгілік оқу жоспарларын және үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту;
4) әскери даярлыққа тартылатын студенттер санын айқындау;
5) әскери кафедрада оқыту үшін студенттерді іріктеу жөніндегі комиссияны тағайындау;
6) оқу-жаттығу жиынын және кәсіби практиканы өткізу тәртібін айқындау;
7) бітіру аттестаттау комиссиясының құрамын айқындау;
8) бастапқы офицерлер атағын беру;
9) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың жалпы тізбесінен мынадай пайдаланылмайтын әскери мүлікпен қамтамасыз ету: оқу-жаттығу қару-жарағы мен әскери техниканың оқытылатын үлгілерімен, оқ-дәрілермен, аспаптармен, аппаратурамен, құрал-саймандармен, әскери техникаға қосалқы бөлшектермен, жалпыәскери жарғылармен және басқа да ведомстволық нормативтік және құқықтық актілермен, топографиялық және теңіз карталарымен, әскери даярлық бойынша оқу әдебиетімен;
10) Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес тұрақты әрекеттегі медициналық комиссиямен әскери кафедраға оқуға түсетін және оқу-жаттығу жиынына (кәсіби практикаға) тартылатын студенттерді медициналық куәландырудан өткізуді ұйымдастыру;
11) студенттердің оқу-жаттығу жиыны кезеңінде өтелмейтін уақытша пайдалануға мынадай мүкәммалдық мүлікті беру: плащ-палатка, далалық белбеулер, шалбар белбеулері, далалық сөмкелер;
12) әскери даярлықты бақылау, әскери кафедраларда құпиялылық режімін сақтау және мемлекеттік және әскери құпияны сақтау;
13) оқу үдерісі, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызмет мәселелері бойынша әскери кафедраға басшылық жасау және оқытушылардың біліктілігін арттыру;

92. Студент, не согласный с результатом прохождения
профессионально-психологического отбора или проверки физической подготовленности, обращается в тот же день с письменным заявлением в произвольной форме к председателю отборочной комиссии.
Решение отборочной комиссии по существу заявления, оформленное протоколом, выносится в течение 1 календарного дня со дня поступления заявления.
93. Результаты конкурса размещаются до 17.00 часов на следующий день после окончания работы отборочной комиссии на информационном стенде военной кафедры.
Параграф § 3. Общее руководство и обеспечение
деятельности военных кафедр
94. Общее руководство военной подготовкой осуществляется МО РК совместно с руководителем ВУЗа. Непосредственное руководство военной кафедрой осуществляет начальник военной кафедры.
95. МО РК в отношении военных кафедр осуществляет следующие полномочия:
1) утверждение положений о военных кафедрах ВУЗа;
2) согласование штатных расписаний военных кафедр;
3) утверждение типовых учебных планов и типовых учебных программ военной подготовки;
4) определение количества студентов, привлекаемых к военной подготовке;
5) назначение комиссии по отбору студентов для обучения на военной кафедре;
6) определение порядка проведения учебного сбора и профессиональной практики;
7) определение состава выпускной аттестационной комиссии;
8) присвоение первого офицерского звания;
9) обеспечение следующим неиспользуемым военным имуществом, невостребованным из общего перечня Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями: изучаемыми образцами учебного вооружения и военной техники, боеприпасами, приборами, аппаратурой, инструментом, запасными частями к военной технике, общевоинскими уставами и другими ведомственными нормативными и правовыми актами, топографическими и морскими картами, учебной литературой по военной подготовке;
10) организацию прохождения медицинского освидетельствования студентов, поступающих для обучения на военную кафедру и привлекающихся к учебному сбору (профессиональной практике) постоянно действующими медицинскими комиссиями в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы;
11) передачу на период учебного сбора студентам во временное безвозмездное пользование следующего инвентарного имущества: плащ-палаток, ремней полевых, ремней брючных, сумок полевых;
12) контроль военной подготовки, соблюдение на военных кафедрах режима секретности и сохранения государственной и военной тайны;
13) руководство военной кафедрой по вопросам учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности и повышения квалификации преподавателей;

14) әскери кафедра бастығын лауазымға тағайындау және оны босату;
15) әскери кафедралардың штаттық әскери лауазымдарына әскери қызметшілерді іріктеу және тағайындау және оларды әскери қызметті өткеру тәртібінде орындарын ауыстыру;
16) әскери кафедраның штаттық әскери лауазымдарына тағайындау үшін запастағы офицерлер қатарынан кандидатураларды келісу;
17) әскери кафедраларда оқу үдерісін ұйымдастыру жөніндегі басшылықты әзірлеу және бекіту.
96. Әскери даярлықты ұйымдастыру, ол үшін қажетті материалдық-техникалық оқу базасын жасау, қару-жарақ пен әскери техниканың сақталуын қамтамасыз ету, құпиялық режімін сақтау ЖОО басшысына жүктеледі.
97. Әскери даярлықты жүзеге асыру үшін ЖОО мынадай жағдайлардың бар болуын қамтамасыз етеді:
1) оқшауланған аудиторлық қорды бөлу;
2) арнайы кітапханалық қорды жасау;
3) жабдықталған саптық плацты жасау;
4) қаруды сақтауға арналған бөлмені жабдықтау;
5) әскери-есептік мамандық бойынша даярлық ерекшелігін есепке ала отырып, басқа да қажетті құралдармен, ғимараттармен және құрылыстармен қамтамасыз ету;
6) ҚР ҚМ-мен келісу бойынша әскери кафедраның штат кестесін бекіту;
7) әскери кафедралардың әскери лауазымдарына тағайындалған әскери қызметшілерді Заңда көзделген барлық төлемдерменқамтамасыз ету.
8) ғимараттар мен құрылыстарды ұстау және оларды жөндеу;
9) әскери кафедрада әзірленетін оқу-әдістемелік әдебиетті басып шығару;
10) әскери даярлық үшін оқу сағаттарының қажетті санын және каникулярлық уақытта студенттердің оқу-жаттығу жиынына (кәсіби практикасына) уақытты бөлу;
11) әскери кафедраның оқу жылына арналған жұмыс жоспарын, әскери кафедраның оқу материалдық базасын дамыту мен жетілдірудің перспективалық жоспарын және және тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс жоспарын бекіту;
12) әскери кафедра оқытушыларының біліктілікті арттыру курстарынан және тағылымдамалардан өтуін қамтамасыз ету;
13) ЖОО қаражаты есебінен әскери даярлық үшін ЖОО-ға бөлінген қару-жарақты, әскери техника мен мүлікті, сондай-ақ әскери кафедра құпия бөлімдерінің қызметтік үй-жайларын және кітапханаларын күзетуді ұйымдастыру;
14) оқу-жаттығу жиынындағы студенттердің тамақтануын ұйымдастыру;
15) азаматтарды запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлау бағдарламасы бойынша мемлекеттік білім тапсырысы шеңберінде бөлінген бюджеттік қаражатты және студенттерді өтелетін негізде әскери даярлаудан алынған ақшалай қаражатты мақсатты және тиімді пайдалану.
ЖОО басшысы осы пункттің жоғарыда көрсетілген талаптарын орындамаған жағдайда ҚР ҚМ осы ЖОО-ның әскери кафедрасында әскери даярлықты тоқтату туралы мәселеге бастама көтеру құқығын өзіне қалдырады.

14) назначение и освобождение от должности начальника военной кафедры;
15) подбор и назначение военнослужащих на штатные воинские должности военных кафедр и их перемещение в порядке прохождения воинской службы;
16) согласование кандидатур из числа офицеров запаса для назначения на штатные воинские должности военной кафедры;
17) разработку и утверждение руководств по организации учебного процесса на военных кафедрах.
96. Организация военной подготовки, создание для этого необходимой учебной материально-технической базы, обеспечение сохранности вооружения и военной техники, соблюдение режима секретности возлагается на руководителя ВУЗа.
97. Для осуществления военной подготовки ВУЗ обеспечивает наличие следующих условий:
1) выделение изолированного аудиторного фонда;
2) создание специального библиотечного фонда;
3) создание оборудованного строевого плаца;
4) оборудование комнаты для хранения оружия;
5) обеспечение другими необходимыми средствами, зданиями и сооружениями с учетом специфики подготовки по военно-учетным специальностям;
6) утверждение штатного расписания военной кафедры, по огласованию с МО РК;
7) обеспечение военнослужащих, назначенных на воинские должности военных кафедр, всеми выплатами предусмотренными Законом.
8) содержание и ремонт зданий и сооружений;
9) издание разрабатываемой на военной кафедре учебно-методической литературы;
10) выделение необходимого количества учебных часов для военной подготовки и времени на учебный сбор (профессиональную практику) студентов в каникулярное время;
11) утверждение плана работы военной кафедры на учебный год, перспективного плана развития и совершенствования учебной материальной базы военной кафедры и плана воспитательной и военно–патриотической работы;
12) обеспечение прохождения курсов повышения квалификации и стажировок преподавателями военной кафедры;
13) организация охраны вооружения, военной техники и имущества, выделенных ВУЗом для военной подготовки, а также служебных помещений секретных частей и библиотек военной кафедры за счет средств ВУЗа;
14) организация питания студентов, находящихся на учебном сборе;
15) целенаправленное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных в рамках государственного образовательного заказа по программе военной подготовки граждан по программе офицеров запаса и денежных средств, полученных ВУЗом от обучения студентов военной подготовке на возмездной основе.
В случае невыполнения руководителем ВУЗа вышеуказанных требований настоящего пункта, МО РК оставляет за собой право инициирования вопроса о прекращении военной подготовки на военной кафедре данного ВУЗа.

98. ЖОО басшысы әскери кафедра бастығының ұсынуы бойынша әскери кафедраның қызметкерлерін оқу үдерісінде, оқу-әдістемелік қызметте, студенттерді әскери-патриоттық тәрбиелеуде және қоғамдық жұмыста олардың қол жеткізген жоғары жетістіктері үшін көтермелейді.
99. Әскери кафедраның штат кестесін ҚР ҚМ-мен келісу бойынша ЖОО басшысы бекітеді және ҚР ҚМ бекітетін студенттерді қабылдау жоспарын есепке ала отырып, оқытушылардың жұмыс көлеміне және жылдық орташа оқу жүктемесіне сүйене отырып айқындайды.
100. Штат кестесін есептеу кезінде оқу взводының құрамы 15 адам есебінен алынады.
Әскери кафедраның штат кестесіне әскери кафедра жанында құрылған ғылыми және басқа да құрылымдық бөлімшелердің қызметкерлері, сондай-ақ әскери кафедра жұмысының ерекшелігіне сүйене отырып, басқа да лауазымдар енуі мүмкін.
101. Әскери кафедралардың штаттық әскери лауазымдарына әскери қызметшілерді тағайындауды және олардың орнын ауыстыруын ҚР ҚМ жүргізеді.
Тиісті құрамның әскери лауаузымдарына әскери қызметшілерді тағайындау мүмкін болмаған кезде Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызметті өткеру қағидаларына сәйкес тиісті құрамның әскери міндеттілері, төмен тұрған құрамның әскери қызметшілері не азаматтық персонал тағайындалуы (оның ішінде уақытша) мүмкін.
§ 4 параграф. Әскери кафедрадағы оқу үдерісі
102. Оқитындардың әскери даярлығы "әскери күн" әдісімен ұйымдастырылады және жүзеге асырылады. Нақты ЖОО-ның оқыту ерекшелігін ескере отырып, әскери даярлықты ұйымдастырудың басқа түрі белгіленуі мүмкін.
103. Оқу үдерісі әскери кафедралардың негізгі қызмет түрі болып табылады және барлық оқу сабақтарының түрлерін жоспарлауды, ұйымдастыруды және өткізуді, ағымдағы бақылауды, сынақ-емтихан сессиясы мен бітіру емтиханын, студенттердің оқу материалын меңгеруін қамтиды.
104. Әскери кафедраларда кредиттік оқыту технологиясын іске асырмай студенттердің оқу жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингілік жүйесі пайдаланылады. Студенттердің оқу жетістіктерінің балдық-рейтингілік жүйесі туралы ережені әскери кафедра әзірлейді және әскери кафедра бастығы бекітеді.
105. Оқу үдерісінің ұйымдастырушысы және басшысы әскери кафедраның бастығы болып табылады.
106. Әскери кафедрада оқу үдерісін ұйымдастыру оның барлық элементтерін толық және тиімді өткізуді және запастағы офицерлерді даярлау бойынша міндеттерді сапалы орындауды қамтамасыз етуі тиіс.
107. Оқу үдерісін жоспарлау әскери кафедраның қызметін регламенттейтін құжаттарды әзірлеу бойынша іс-шаралар кешенін қамтиды.

98. Руководитель ВУЗа поощряет сотрудников военной кафедры за достигнутые ими высокие показатели в учебном процессе, учебно-методической деятельности, военно-патриотическом воспитании студентов и общественной работе по представлению начальника военной кафедры.
99. Штатное расписание военной кафедры утверждается руководителем ВУЗа по согласованию с МО РК и определяется исходя из объема работы и среднегодовой учебной нагрузки преподавателей, с учетом плана набора студентов, утверждаемого МО РК.
100. При расчете штатного расписания состав учебного взвода берется из расчета 15 человек.
В штатное расписание военной кафедры могут входить сотрудники, созданных при военной кафедре научных и других структурных подразделений, а также другие должности исходя из специфики работы военной кафедры.
101. Назначение военнослужащих на штатные воинские должности военных кафедр и их перемещение производятся МО РК.
При невозможности назначения на воинские должности военнослужащих соответствующего состава на них могут быть назначены (в том числе временно) военнообязанные соответствующего состава, военнослужащие нижестоящего состава либо гражданского персонала в соответствии с Правилами прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124.
Параграф § 4. Учебный процесс на военной кафедре
102. Военная подготовка обучающихся организуется и осуществляется методом "военного дня". С учетом специфики обучения в конкретном ВУЗе может устанавливаться и другая форма организации военной подготовки.
103. Учебный процесс является основным видом деятельности военных кафедр и включает планирование, организацию и проведение всех видов учебных занятий, текущего контроля, зачетно-экзаменационной сессии и выпускного экзамена, усвоение студентами учебного материала.
104. На военных кафедрах используется балльно-рейтинговая система оценки учебных достижений студентов без реализации кредитной технологии обучения. Положение о балльно-рейтинговой системе учебных достижений студентов разрабатывается военной кафедрой и утверждается начальником военной кафедры.
105. Организатором и руководителем учебного процесса является начальник военной кафедры.
106. Организация учебного процесса на военной кафедре должна обеспечивать полное и эффективное проведение всех его элементов и качественное выполнение задач по подготовке офицеров запаса.
107. Планирование учебного процесса представляет собой комплекс мероприятий по разработке документов, регламентирующих деятельность военной кафедры.

108. Оқу үдерісін жоспарлау әскери кафедраның оқу-материалдық базасының сыйымдылығын, орналасу ерекшеліктерін және оны жоспарлауға ықпал ететін басқа да шарттарды ескере отырып, басшылық құжаттармен айқындалған міндеттерге сүйене отырып жүзеге асырылады.
Оқу үдерісін жоспарлау оқу жылы басталғанға дейін екі аптадан кешіктірілмей аяқталуы тиіс.
Әскери даярлық бойынша оқу жылының басталуы және аяқталуы ЖОО басшысы бекітетін ЖОО-ның күнтізбелік оқу жоспарының негізінде айқындалады. Оқу-жаттығу жиындарын өткізу мерзімдерін БҒД айқындайды.
109. Әскери кафедра оқытушыларының оқу жүктемесі көлемінің есебі осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша академиялық сағаттарда жүргізіледі.
Оқу жүктемесі былайша белгіленеді:
1) әскери кафедраның бастығы – 100-150 академиялық сағат;
2) әскери кафедра бастығының орынбасары – 100-300 академиялық сағат;
3) цикл бастығы – 450-500 академиялық сағат;
4) аға оқытушы, оқытушы, ассистент, профессор, доцент–750-1000 академиялық сағат.
110. Әскери кафедра оқытушыларының саны 25 адамнан артық болған жағдайда оқу жүктемесі әскери кафедра бастығына есептелмейді.
Оқу жылына арналған оқытушылардың оқу жүктемесін ЖОО басшысы бекітеді.
Оқу жылына арналған оқытушылардың орташа оқу жүктемесі 725 сағатты құрауы тиіс.
§ 5 параграф. Оқу-жаттығу жиынын (кәсіби практиканы) өткізу тәртібі
111. Оқитындардың оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практикасы) әскери даярлаудың соңғы кезеңі болып табылады. Олар студенттерді практикалық оқыту және олардың оқу орындарында әскери даярлық курсын зерделеу кезінде алған командалық және әдістемелік дағдыларын жетілдіру мақсатында әскери бөлімдердің (мекемелердің), әскери оқу орындары мен ЖОО-лардың оқу материалдық-техникалық базасы пайдалана отырып өткізіледі, оқу-жаттығу атыстарының жаттығулары, машиналарды жүргізу және басқа да оқу-жаттығу-жауынгерлік тапсырмалары орындалады.
112. Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша оқитын студенттер үшін оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика) мынадай 2 кезеңде өткізіледі:
бірінші кезең – әскери кафедра базасында 90 академиялық сағат;
екінші кезең – ҚР ҚМ бұйрығына сәйкес әскери бөлімдердің, әскери оқу орындарының оқу материалдық-техникалық базасын пайдалана отырып, 138 академиялық сағат.
113. Оқитын қыздар оқу-жаттығу жиынына тартылмайды, олар үшін алатын әскери-есептік мамандық бойынша кәсіби практика ұйымдастырылады. Кәсіби практикадан өту кезеңінде оқитын қыз балалар оқу-жаттығу атыстарының жаттығуларын орындайды және әскери ант қабылдайды.

108. Планирование учебного процесса осуществляется исходя из задач, определенных руководящими документами, с учетом емкости
учебно-материальной базы, особенностей дислокации военной кафедры и других условий, оказывающих влияние на его планирование.
Планирование учебного процесса должно заканчиваться не позже, чем за две недели до начала учебного года.
Начало и окончание учебного года по военной подготовке определяется на основании календарного учебного плана ВУЗа, утверждаемого руководителем ВУЗа. Сроки проведения учебных сборов определяются ДОН.
109. Расчет объема учебной нагрузки преподавателей военной кафедры по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам на учебный год производится в академических часах.
Учебная нагрузка устанавливается:
1) начальник военной кафедры – 100-150 академических часов;
2) заместитель начальника военной кафедры – 100-300 академических часов;
3) начальник цикла – 450-500 академических часов;
4) старший преподаватель, преподаватель, ассистент, профессор, доцент – 750-1000 академических часов.
110. В случае, когда количество преподавателей военной кафедры превышает 25 человек, учебная нагрузка на начальника военной кафедры
не рассчитывается.
Учебная нагрузка преподавателей на учебный год утверждается руководителем ВУЗа.
Средняя учебная нагрузка на учебный год преподавателей должна составлять 725 часов.
Параграф § 5. Порядок прохождения учебного сбора
(профессиональной практики)
111. Учебный сбор (профессиональная практика) обучающихся являются завершающим этапом военной подготовки. Они проводятся с использованием учебной материально-технической базы воинских частей (учреждений), военных учебных заведений и ВУЗов, с целью практического обучения и совершенствования командных и методических навыков студентов, полученных ими при изучении курса военной подготовки в учебных заведениях, выполняются упражнения учебных стрельб, вождение машин и другие учебно-боевые задачи.
112. Учебный сбор (профессиональная практика), для студентов обучающихся по программе офицеров запаса проводятся в 2 этапа:
первый этап - 90 академических часов на базе военной кафедры;
второй этап - 138 академических часов с использованием учебной материально-технической базы воинских частей, военных учебных заведений согласно приказа МО РК.
113. Обучающиеся - девушки на учебный сбор не привлекаются, для них организуется профессиональная практика по получаемой военно-учетной специальности. В период прохождения профессиональной практики обучающиеся - девушки выполняют упражнения учебных стрельб и принимают военную присягу.

114. Оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика) ЖОО-ны бітіргенге дейін бір жыл бұрын өткізіледі. Оқитындарға оқу-жаттығу жиынын (кәсіби практиканы) өтуге кедергі болған дәлелді себептер (науқастануы, отбасы, қызметтік жағдайлар бойынша) бар болған жағдайда, сондай-ақ колледжді бітіргеннен кейін әскери кафедрада оқитын студенттер үшін олардың ЖОО-ны бітіретін жылы өтуіне рұқсат етіледі.
115. Запастағы офицерлерді даярлау бағдарламасы бойынша оқитын студенттердің оқу-жаттығу жиынын (кәсіби практикасын) өткізуге кемінде 34 күнтізбелік күн бөлінеді.
116. Оқу-жаттығуды (кәсіби практиканы) өткізудің нақты мерзімдері мен орны жыл сайын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен бекітіледі.
117. Оқу-жаттығу жиынының (кәсіби практиканың) алдында студенттерді медициналық куәландыруды Әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларына сәйкес облыстардың (республикалық (облыстық) маңызы бар қалалар және астана) тұрақты әрекеттегі медициналық комиссиясы өткізеді.
118. Дәрігерлік комиссиялардың медициналық куәландыруынан кейін денсаулық жағдайы бойынша жарамды деп танылған, әскери даярлықтың толық курсынан және барлық бақылау түрлерінен өткен оқитындар оқу-жаттығу жиынына (кәсіби практикаға) жіберіледі. Оқу-жаттығу жиынына (кәсіби практикаға) оқитындарды жіберуді әскери кафедралар дайындаған тізімдер бойынша жергілікті әскери басқару органдары жүзеге асырады. Денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамсыз деп танылған адамдар оқу-жаттығу жиынына (кәсіби практикаға) жіберілмейді.
119. Оқу-жаттығу жиынының жеке құрамын орналастыру Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары Ішкі қызмет жарғысының талаптарына сәйкес жабдықталған казармаларда немесе далалық лагерьлерде ұйымдастырылады.
120. Оқу-жаттығу жиыны уақытында оқитындар ішкі нарядта қызметті атқаруға тартылады. Ішкі қызметті іс жүзінде атқарғаны үшін оқитындарға сабақтарды, тәрбие және әскери-патриоттық жұмысты есепке алу журналдарына бағалар қойылады.
121. Оқу-жаттығу жиынын (кәсіби практиканы) өту уақытында оқитындарды оқу үдерісін және олардың тұрмыстық құрылғысын қамтамасыз етумен байланысы жоқ шаруашылық және басқа да жұмыстарғатартуға, төтенше жағдайларды қоспағанда, үзілді-кесілді рұқсат етілмейді.
122. Оқу-жаттығу жиынының барысында оқитындардан әскери антты қабылдауды дайындау бойынша қажетті жұмыс жүргізіледі. Әскери антты оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика) 2 кезеңінің бірінші жартысында бұдан бұрын әскери ант қабылдамаған оқитындар қабылдайды.
Оқитындардың әскери антты қабылдауы туралы әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәлікке (тіркеу куәлігіне) "Әскери ант қабылдадым (күні, айы, жылы, әскери бөлім атауы)" деген жазба жасалады, мөрмен расталады.
Оқитын қыздардың әскери антты қабылдағаны туралы жазба жеке ісіне жасалады.

114. Учебный сбор (профессиональная практика) проводятся за год до окончания ВУЗа. При наличии уважительных причин (по болезни, семейным и служебным обстоятельствам), препятствующих прохождению обучающимися учебного сбора (профессиональной практики), а также для студентов, обучающихся на военной кафедре после окончания колледжа, допускается их прохождение в год окончания ВУЗа.
115. На проведение учебного сбора (профессиональной практики) студентов, обучающихся по программе подготовки офицеров запаса отводится не менее 34 календарных дней.
116. Конкретные сроки и место проведения учебного сбора (профессиональной практики) ежегодно утверждаются приказом Министра обороны Республики Казахстан.
117. Медицинское освидетельствование студентов перед учебным сбором (профессиональной практикой) проводится постоянно действующими медицинскими комиссиями областей (города республиканского (областного) значения и столицы) в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы.
118. Обучающиеся, признанные годными по состоянию здоровья после их медицинского освидетельствования врачебными комиссиями, прошедшие полный курс военной подготовки и все виды контроля, допускаются к учебному сбору (профессиональной практике). Направление обучающихся на учебный сбор (профессиональную практику) осуществляется местными органами военного управления по спискам, подготовленным военными кафедрами. Лица, признанные по состоянию здоровья негодными к воинской службе на учебный сбор (профессиональную практику) не допускаются.
119. Размещение личного состава учебного сбора организуется в казармах или полевых лагерях, оборудованных в соответствии с требованиями Устава внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364.
120. Обучающиеся во время учебного сбора привлекаются к несению службы во внутреннем наряде. За практическое несение внутренней службы обучающимся выставляются оценки в журналы учета занятий, воспитательной и военно-патриотической работы.
121. Привлекать обучающихся, во время прохождения ими учебного сбора (профессиональной практики) на хозяйственные и другие работы, не связанные с обеспечением учебного процесса и их бытового устройства, категорически не допускается, за исключением чрезвычайных ситуаций.
122. В ходе учебного сбора проводится необходимая работа по подготовке обучающихся к принятию военной присяги. Военную присягу принимают обучающиеся, не принимавшие ранее военной присяги, в первой половине 2 этапа учебного сбора (профессиональной практики).
О принятии обучающимися военной присяги делается запись
в удостоверении о приписке к призывному участку (приписном свидетельстве): "Принял военную присягу (число, месяц, год, наименование воинской части)", которая заверяется печатью.
О принятии военной присяги обучающимися - девушками запись производится в личном деле.

123. Оқитындардың оқу-жаттығу жиынынан (кәсіби практикадан) өту кезеңінде оқытушыларға көтермелеулер және жазалар қолдану Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының Тәртіптік жарғысына сәйкес жүзеге асырылады.
124. Оқу-жаттығу жиынынан (кәсіби практикадан) өту кезеңінде жүйелі түрде тәртіп бұзатын, оқу-жаттығу жиынынан (кәсіби практикадан) өтуден жалтарған оқитындар әскери кафедра бастығының ұсынуы бойынша жоғары оқу орны басшысының бұйрығымен әскери даярлықтан өтуден шеттетіледі.
125. Әскери кафедралар бекітілген ҚР ҚМ әскери бөлімдері мен мекемелеріне 1 қазанға дейін жауынгерлік даярлық жоспарына қосу және оқу-жаттығу жиынын (кәсіби практиканы) өткізу кезеңінде қару-жарақпен, әскери техникамен, оқ-дәрілермен, автомобиль көлігімен, оқу-жаттықтыру кешендерімен және құралдарымен, жалпыәскери полигондармен, аспаптармен, аппаратурамен, құрал-сайманмен, әскери техникаға қосалқы бөлшектермен, керек-жарақтармен және басқа да материалдық-техникалық қамтамасыз ету түрлерімен қамтамасыз ету үшін өтінімдерді жолдайды. Өтінімдер оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика) басталғанға дейін бір ай бұрын нақтыланады.
Базасында оқу-жаттығу жиындары (кәсіби практика) өтетін әскери оқу орындарының бастықтары, әскери бөлімдердің (мекемелердің) командирлері, ЖОО-лардың басшылары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығына сәйкес оқу-жаттығу жиындарын (кәсіби практиканы) ұйымдастыруға, өткізу сапасына және қамтамасыз етуге, оқу-жаттығу жиындарын (кәсіби практиканы) өткізу барысын бақылауды жүзеге асыруға және бітіру емтихандарын ұйымдастыруға және оны өткізуге жауап береді.
126. Оқу-жаттығу жиынының бастығы болып әскери кафедра бастығының орынбасары (цикл бастығы) немесе базасында студенттердің оқу-жаттығу жиыны ұйымдастырылатын және өткізілетін бөлім командирі орынбасарларының біреуі тағайындалады.
Оқу-жаттығу жиыны бастығының оқу жұмысы жөніндегі орынбасары әскери кафедра циклдері бастықтарының (аға оқытушыларының) қатарынан тағайындалады.
Оқу-жаттығу жиыны бастығының тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс жөніндегі орынбасары болып әскери кафедра циклдерінің бастықтары (аға оқытушылары) тағайындалады.
Оқу-жаттығу жиыны бастығының тыл және қару-жарақ жөніндегі орынбасарлары болып оқытушылар, әскери бөлімнің инженерлік-техникалық персоналының немесе офицерлерінің құрамынан адамдар тағайындалуы мүмкін. Роталардың (батареялардың) командирлері болып әскери кафедраның оқытушылары немесе әскери бөлім офицерлері тағайындалады.
Оқу-жаттығу жиынының әкімшілігін тағайындау ҚР ҚМ бұйрығының негізінде жүргізіледі:

123. Применение поощрений и наложение взысканий преподавателями в период прохождения обучающимися учебного сбора (профессиональной практики) осуществляется в соответствии с Дисциплинарным уставом Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364.
124. Обучающиеся, систематически нарушающие дисциплину в период прохождения учебного сбора (профессиональной практики), уклоняющиеся от прохождения учебного сбора (профессиональной практики) по представлению начальника военной кафедры, приказом руководителя высшего учебного заведения отстраняются от прохождения военной подготовки.
125. В воинские части и учреждения МО РК, за которыми закреплены военные кафедры до 1 октября направляются заявки для включения в план боевой подготовки и обеспечения вооружением, военной техникой, боеприпасами, автомобильным транспортом, учебно-тренировочным комплексами и средствами, общевойсковыми полигонами, приборами, аппаратурой, инструментом, запасными частями к военной технике, снаряжением и другими видами материально-технического обеспечения на период проведения учебного сбора (профессиональной практики). Заявки уточняются за один месяц до начала учебного сбора (профессиональной практики).
Начальники военных учебных заведений, командиры воинских частей (учреждений), руководители ВУЗов, на чьей базе проводятся учебные сборы (профессиональная практика) согласно приказа Министра обороны Республики Казахстан, отвечают за организацию, качество проведения
и обеспечение учебных сборов (профессиональной практики), осуществление контроля за ходом проведения учебных сборов (профессиональной практики), организацию и проведение выпускных экзаменов.
126. Начальником учебного сбора назначается заместитель начальника военной кафедры (начальник цикла) или один из заместителей командира части на базе которой организуются и проводятся учебный сбор студентов.
Заместитель начальника учебного сбора по учебной работе назначается из числа начальников циклов (старших преподавателей) военной кафедры.
Заместителем начальника учебного сбора по воспитательной и военно-патриотической работе могут назначаться начальники циклов (старшие преподаватели) военной кафедры.
Заместителями начальника учебного сбора по тылу и вооружению могут назначаться лица из состава преподавателей, инженерно-технического персонала или офицеров воинской части. Командирами рот (батарей) назначаются преподаватели военной кафедры или офицеры воинской части.
Назначение администрации учебного сбора производится на основании приказа МО РК:

1) әскери кафедра қызметкерлерін – ЖОО басшысының бұйрығымен;
2) әскери бөлімнен (мекемеден), әскери оқу орнынан өкілдер – тиісті командирдің (бастықтың) бұйрығымен.
127. Кәсіби практика ұйымдастырушысы әскери кафедра бастығының ұсынуы бойынша әскери кафедра оқытушыларының қатарынан ЖОО басшысының бұйрығымен тағайындалады.
128. Әскери кафедрадан оқытушылар оқу-жаттығу жиынының (кәсіби практиканың) барлық кезеңіне бөлінеді. Оларға: сабақтарды, консультацияларды ұйымдастыру және өткізу, студенттермен тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс, спорттық-бұқаралық жұмысты ұйымдастыру және өткізу; ішкі наряд қызметін атқаруды тексеру, бітіру емтихандарын өткізуге қатысу.
129. Оқу-жаттығу жиыны аяқталғаннан кейін бөлімше командирлері әр студентке қызметтік мінездеме жасайды.
130. Оқытушы басшылығымен барлық оқу сабақтары түрлерінің ұзақтығы оқу-жаттығу жиынында (кәсіби практикада) болу күндерінен басқа күніне 6 академиялық сағатты құрайды.Оқытушы басшылығымен оқитындардың өздік жұмысының ұзақтығы – 2 академиялық сағат. ЖОО-дағы бір академиялық сағат, оқу-жаттығу жиынында (кәсіби практикада) – 40 минут. Ақпараттандыру мен жаттықтыруларды өткізуге бөлінетін уақыт - 40 минут.
Үзіліссіз екі академиялық сағаттан артық емес біріктіруге рұқсат беріледі.
131. Оқу-жаттығу жиынында (кәсіби практикада) оқу аптасының ұзақтығы 6 жұмыс күніне белгіленеді. Оқу күні 8 академиялық сағатты, демалыс алды (мереке алды) күндері 6 академиялық сағатты құрайды. Одан басқа, тәрбие және әскери-патриоттық жұмысты, жаттықтырулар мен ақпараттандыруды өткізуге уақыт көзделеді.
Оқу-жаттығу жиынын (кәсіби практиканы) өткізу кезінде оқытушылар мен инженерлік-техникалық персоналды күн сайын тұрақты тұратын орнына қайтуын қамтамасыз ету мүмкін болмаған жағдайда олардың оқу-жаттығу жиынында (кәсіби практикада) болуы қызметтік іссапар ретінде ресімделеді.
132. Тактикалық (тактикалық-арнайы), (тактикалық-саптық) және арнайы сабақтарды, жауынгерлік жұмысты, жауынгерлік оқ атуларды, регламенттік жұмыстарды жүргізу, жауынгерлік машиналарды жүргізу бойынша сабақтарды өткізу кезінде оқу уақытының ұзақтығы регламенттелмейді.
Үзіліссіз екі академиялық сағаттан артық емес біріктіруге рұқсат беріледі.
133. Әскери кафедра қызметкерлерін, сондай-ақ әскери даярлыққа тартылған оқитындарды әскери кафедрадағы оқу сабақтарын өткізу кезеңінде олардың қызметтік және функционалдық міндеттерін орындаумен байланысты емес қандай да бір іс-шараға қатыстыруға рұқсат етілмейді.
§ 6 параграф.Әскери кафедрадағы тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс

1) сотрудников военной кафедры - приказом руководителя ВУЗа;
2) представителей от воинской части (учреждения), военного учебного заведения – приказом соответствующего командира (начальника).
127. Организатор профессиональной практики назначается приказом руководителя ВУЗа из числа преподавателей военной кафедры по представлению начальника военной кафедры.
128. Преподаватели от военной кафедры выделяются на весь период учебного сбора (профессиональной практики). На них возлагается: организация и проведение занятий, консультаций; воспитательная и военно-патриотическая работа, спортивно-массовая работа со студентами; проверка несения службы внутренним нарядом, участие в проведении выпускных экзаменов.
129. По окончании учебного сбора командиры подразделений составляют на каждого студента служебную характеристику.
130. Продолжительность всех видов учебных занятий под руководством преподавателя, составляет 6 академических часов в день, кроме дней нахождения на учебном сборе (профессиональной практике). Продолжительность самостоятельной работы обучающихся под руководством преподавателя - 2 академических часа. Один академический час в ВУЗе, на учебном сборе (профессиональной практике) - 40 минут. Время, выделяемое на проведение информирования и тренировок - 40 минут.
Допускается объединение не более двух академических часов без перерыва.
131. Продолжительность учебной недели на учебном сборе (профессиональной практике) устанавливается 6 рабочих дней. Учебный день составляет 8 академических часов, в предвыходные (предпраздничные) дни - 6 академических часов. Кроме того, предусматривается время на проведение воспитательной и военно-патриотической работы, тренировок и информирования.
При проведении учебного сбора (профессиональной практики) в условиях, когда не может быть обеспечено ежедневное возвращение преподавателей и инженерно-технического персонала к месту постоянного проживания, нахождение их на учебном сборе (профессиональной практики) оформляется как служебная командировка.
132. При проведении тактических (тактико-специальных), (тактико-строевых) и специальных занятий, боевой работы, боевых стрельб, занятий по проведению регламентных работ, вождению боевых машин продолжительность учебного времени не регламентируется.
Допускается объединение не более двух академических часов без перерыва.
133. Задействование сотрудников военной кафедры, а также привлеченных к военной подготовке обучающихся, в период проведения учебных занятий на военной кафедре на какие-либо мероприятия, не связанные с выполнением ими служебных и функциональных обязанностей, не допускается.
Параграф § 6. Воспитательная и военно-патриотическая
работа на военной кафедре

134. Тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс жоспарын әскери кафедра ббір оқу жылына ЖОО-да тәрбие жұмысына жетекшілік ететін бөлімшелермен өзара іс-қимылда әзірлейді және оны ЖОО басшысы оқу жылы басталғанға дейін екі апта бұрын бекітеді. Жоспар әскери кафедрада және ЖОО ауқымында студенттермен тәрбие және әскери-патриоттық жұмысты жүргізуді қамтиды.
135. Тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс мақсаттары:
студенттерде Қазақстан Республикасының Конституциясын және Заңдарын құрметтеуге бағытталған құндылықтар жүйесін қалыптастыру, Қазақстан халқына және Президентіне адалдықты тәрбиелеу, Жалпы әскери жарғылардың талаптарын және командирлердің бұйрықтарын мүлтіксіз орындау, әрбір студенттің Отан қорғау бойынша әскери борышын орындау әзірлігі;
студенттердің Қазақстан Республикасы ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттарын қолдауын, олардың Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне жүктелген міндеттерді табысты шешуге моральдық-психологиялық әзірлігін қамтамасыз ету.
136. Тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс міндеттері:
1) халқымыздың ерлікке толы өткенін және Қарулы Күштердің даңқты жауынгерлік дәстүрлерін және олардың қазіргі заманғы кезеңде шешетін міндеттерін насихаттау;
2) конституциялық парызды орындау үшін қажетті моральдық-психологиялық қасиеттерді тәрбиелеу;
3) оқитындарда мемлекеттің саясатына адалдықты қалыптастыру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
4) әскери қызметтің барлық ауыртпалықтары мен тауқыметін көтеру әзірлігімен оларға жүктелген міндеттерді орындауды қамтамасыз ететін деңгейде оқитындарда күйзеліске тұрақтылықты қалыптастыру және ұстау;
5) әскери қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында мемлекет қабылдайтын қоғамдық-саяси мәселелер мен шараларда жоғары ақпараттылыққа қол жеткізу;
6) оқитындарда бағдарламалармен көзделген лауазымдық міндеттерді мүлтіксіз орындауды, әскери тәртіпті сақтауды қамтамасыз ететін жеке қасиеттерді қалыптастыру;
7) оқитындарда жоғары патриоттық сана-сезімді, Отанды қорғау үшін жеке жауапкершілікті, еліміздің Конституциясына адалдықты қалыптастыру;
8) мемлекетке, оның конституциялық құрылымына қарсы бағытталған іріткі салатын идеологияға қарсы іс-қимыл, терроризм мен діни экстремизмді, оның кез-келген түрлері мен көріністерін қабылдамау атмосферасын жасау;
9) жалпы мәдениет пен адамгершілікті қалыптастыру, қазақстандық және әлемдік мәдениет жетістіктеріне, рухани және адамгершілік құндылықтарына тарту, әр халықтың қадыр-қасиетін, ар-намысын, мәдениетін, тілі мен тарихын құрметтеу рухында тәрбиелеу;
10) салауатты өмір салтының дағдыларын тиімді қалыптастыру, дене және психологиялық денсаулықты сақтау, денсаулыққа зиян келтіретін факторларды айқындау шеберлігі үшін кеңістікті жасау;

134. План воспитательной и военно-патриотической работы разрабатывается военной кафедрой на учебный год во взаимодействии с подразделениями, курирующим воспитательную работу в ВУЗе и утверждается руководителем ВУЗа за две недели до начала учебного года. План включает в себя проведение со студентами воспитательной и военно-патриотической работы на военной кафедре и в масштабе ВУЗа.
135. Цели воспитательной и военно-патриотической работы:
формирование у студентов системы ценностей, направленной на уважение к Конституции и Законам Республики Казахстан, воспитание преданности народу Казахстана и Президенту, безусловное выполнение требований Общевоинских Уставов и приказов командиров, готовность выполнения каждым студентом своего воинского долга по защите Отечества;
обеспечение поддержки студентами основных направлений внутренней и внешней политики Республики Казахстан, их морально-психологической готовности к успешному решению задач, возложенных на Вооруженные Силы Республики Казахстан.
136. Задачи воспитательной и военно-патриотической работы:
1) пропаганда героического прошлого народа и славных боевых традиции Вооруженных Сил и задач, решаемых ими на современном этапе;
2) воспитание морально-психологических качеств, необходимых для выполнения конституционного долга;
3) организация и проведение мероприятий по формированию у обучающихся верности политике государства;
4) формирование и поддержание стрессоустойчивости у обучающихся на уровне, обеспечивающем выполнение возложенных на них задач, с готовностью переносить все тяготы и лишения воинской службы;
5) достижение высокой информированности в общественно-политических вопросах и мерах, принимаемых государством в области обеспечения военной безопасности;
6) формирование у обучающихся личных качеств, обеспечивающих безупречное выполнение ими предусмотренных программами должностных обязанностей, соблюдение воинской дисциплины;
7) формирование у обучающихся высокого патриотического сознания, личной ответственности за защиту Отечества, верности Конституции страны;
8) противодействие деструктивной идеологии, направленной против государства, его конституционного строя, создание атмосферы неприятия терроризма и религиозного экстремизма в любых их формах и проявлениях;
9) формирование общей культуры и нравственности, приобщения к достижениям казахстанской и мировой культуры, духовным и нравственным ценностям, воспитание в духе уважения к достоинству, чести, культуре, языку и истории каждого народа;
10) создание пространства для эффективного формирования навыков здорового образа жизни, сохранения физического и психологического здоровья, умения определять факторы, наносящие вред здоровью;

11) оқитындарда логикалық, сын тұрғысынан және креативті ойлауды қалыптастыру.
137. Тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс жоспарына мынадай тараулар қосылады:
1) әскери-патриоттық жұмыс;
2) көшбасшы қасиеттерін тәрбиелеу;
3) әскери этика рухында тәрбиелеу;
4) идеологиялық жұмыс және ақпараттық қарсы іс-қимыл;
5) мәдени-бос уақыт жұмысы;
6) психологиялық жұмыс;
7) имидждік жұмыс және қоғаммен байланыс.
138. Әскери-патриоттық жұмыс–оқитындарда патриотизмді, Қазақстан Республикасына адалдықты қалыптастыру, мемлекет мүддесінде өзін құрбан етуге әзірлікті қалыптастыру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру, сондай-ақ қоғамда әскери-патриоттық рухты қалыптастыру мақсатында білім беру ұйымдарында, қоғамдық және мемлекеттік ұйымдарда оқитындардың қатысуымен әскери-патриоттық іс-шараларды өткізу;
139. Көшбасшылық қасиеттерді тәрбиелеу - мынадай іс-шараларды ұйымдастыру:
көрнекті адамдармен кездесулерді ұйымдастыру, жастар ұйымдарының, пікірталас клубтарының, әскери-ғылыми қоғамдардың, көңілділер мен тапқырлар клубы командаларының қызметіне қатысу арқылы оқитындарда көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру бойынша;
оқитындарды Республикалық, облыстық, қалалық ауқымдағы әскери-патриоттық жиындарға, әскери-спорттық ойындарға, эстафеталарға, спорттық командаларға қатыстыру, "Айбын" әскери-патриоттық слеттарға міндетті қатыстыру арқылы салауатты өмір салты культін қалыптастыру;
өзін өзі бақылау, өзін өзі дамыту, мақсаттылық, ерік-жігер қасиеттері, ұрыста үрейді басу ептілігін, өзін өзі шектеу қабілеттеріне дағдылану арқылы мінезді және өзіндік тәртіпті қалыптастыру бойынша.
140. Әскери этика рухында тәрбиелеу – оқитындарда мыналарды қалыптастыру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру:
патриот, әскери кәсіби адам, сенімді Отан қорғаушысы азаматтың адамгершілік қасиеттері;
әскери борыш, әскери жолдастық, әскери ар-намыс, жаужүректік, ерлік сияқты әскери-этикалық санаттар арқылы әскери ғибрат;
білімділікке, жоғары мәдениет пен зияткерлікке бағдарланған қазіргі заманғы офицер этикеті.
141. Идеологиялық жұмыс және ақпараттық қарсы іс-қимыл – қазақстандық мемлекеттілік, саяси жүйе мен әлеуметтік-экономикалық үлгі, ұлттық және әскери дәстүрлер негіздерін насихаттау бойынша іс-шараларды; мемлекетке, оның конституциялық құрылымына және Қазақстан Республикасының азаматтары арасында араздық тұтатуға және басқа да діни экстремистік мәндегі іріткі идеяларға қарсы бағытталған насихатқа қарсы іс-қимыл бойынша іс-шараларды ұйымдастыру;
142. Мәдени-бос уақыт жұмысыоқитындарда жалпы мәдениетті тәрбиелеу, әлемдік және қазақстандық өнерге тарту, шығармашылық қабілеттерін дамыту, мәдени дүниетанымын кеңейту бойынша іс-шараларды ұйымдастыру;

11) формирование у обучающихся логического, критического и креативного мышления.
137. В план воспитательной и военно-патриотической работы включаются следующие разделы:
1) военно-патриотическая работа;
2) воспитание лидерских качеств;
3) воспитание в духе военной этики;
4) идеологическая работа и информационное противодействие;
5) культурно-досуговая работа;
6) психологическая работа;
7) имиджевая работа и связи с общественностью.
138. Военно-патриотическая работа - организация мероприятий по формированию у обучающихся патриотизма, преданности Республике Казахстан, готовности пожертвовать собой в интересах государства, а также проведение военно-патриотических мероприятий с участием обучающихся в организациях образования, общественных и государственных организациях и с целью формирования в обществе военно-патриотического духа.
139. Воспитание лидерских качеств - организация мероприятий:
по формированию лидерских качеств обучающихся через организацию встреч с выдающимися людьми, участие в деятельности молодежных организаций, дебатных клубов, военно-научных обществ, команд клуба веселых и находчивых;
по формированию культа здорового образа жизни через участие обучающихся в военно-патриотических сборах Республиканского, областного, городского масштаба, военно-спортивных играх, эстафетах, спортивных командах, обязательного участия в военно-патриотических слетах "Айбын";
по формированию характера и самодисциплины через выработку способностей самоконтроля, саморазвития, целеустремленности, волевых качеств, умения подавить страх в бою ограничить себя.
140. Воспитание в духе военной этики - организация мероприятий по формированию у обучающихся:
нравственных качеств гражданина - патриота, военного профессионала, надежного защитника Родины;
воинской морали через пропагандирование таких военно-этических категорий, как воинский долг, войсковое товарищество, воинская честь, мужество, отвага;
современного этикета офицера, ориентированного на образованность, высокую культуру и интеллигентность.
141. Идеологическая работа и информационное противодействие – организация мероприятий по пропаганде основ казахстанской государственности, политической системы и социально-экономической модели, национальных и воинских традиций; мероприятий по противодействию пропаганде направленной против государства, его конституционного строя и разжигания вражды между гражданами Республики Казахстан и другим деструктивным идеям религиозного экстремистского толка;
142. Культурно-досуговая работа – организация мероприятий по воспитанию общей культуры обучающихся, приобщению к мировому и казахстанскому искусству, развитию творческих способностей, расширению культурного кругозора;

143. Психологиялық жұмыс – кез келген жағдай шарттарында міндеттерді орындау кезінде қажетті моральдық-психологиялық қасиеттерді қалыптастыру, дамыту және қолдау, жеке құрамға ақпараттық-психологиялық ықпал етуге қарсы іс-қимыл бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
144. Имидждік жұмыс және қоғаммен байланыс – Қарулы Күштердің имиджін, әскери кәсіптің беделін көтеру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
145. Оқитындарға тәрбиелік ықпал ету үшін әскери кафедраның тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс жоспарына жүйелі түрде оқуға арналған кітаптар каталогы, жүйелі түрде қарауға арналған көркем және деректі фильдер каталогы қосылады.
146. Әскери кафедраның тәрбие және патриоттық жұмыс жоспарына конференцияларды, семинарларды, дөңгелек үстелдерді және тренингтерді өткізу жоспарланады.
147. ЖОО-ның интернет-ресурсында әскери кафедраның парақшасы жұмыс істеуі тиіс. Парақшаның мазмұны және толықтырылуы үшін жауапты әскери кафедра бастығының орынбасары болып табылады. ЖОО-ның интернет-ресурсында парақшаны жаңарту қажеттілігіне қарай айына бір реттен сирек емес жүзеге асырылуы тиіс.
ЖОО-ның интернет-ресурсындағы әскери кафедра парақшасы мынадай тарауларды қамтиды:
1) байланыс ақпараты бар негізгі парақша;
2) әскери кафедраға түсу қағидалары;
3) басшылық туралы мәліметтер;
4) тарихи анықтама;
5) фото және бейнематериалдар;
6) оқу үдерісі;
7) шығармашылық жетістіктер;
8) өзекті ақпарат.
148. Әскери кафедрада тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс үдерісінің, оқитындардың сана-сезіміне, ерік-жігері мен сезімдеріне ықпал ету құралының құрамдас бөлігі ретінде мынадай тәрбиелеу әдістері қолданылады:
1) жеке (тікелей) ықпал ету әдістері;
2) ұжымдық (ұжым арқылы) ықпал ету әдістері;
3) ынталандыру әдістері;
4) бағалау және түзету әдістері.
149. Оқитындардың тәрбие және әскери-патриоттық жұмысы жөніндегі міндеттер сабақтар үдерісінде және әскери кафедрадағы күн тәртібімен көзделген сағаттарда, сондай-ақ ЖОО-ның басқа кафедраларымен, факультеттерімен, қоғамдық ұйымдарымен, әскери бөлімдермен және мекемелермен бірлесіп, сабақтан тыс уақытта шешіледі.
§ 7 параграф. Оқу материалдық база
150. Әскери кафедраның оқу материалдық базасы–бұл белгіленген мамандықтар бойынша оқитындар қатарынан запастағы офицерлерді даярлауды қамтамасыз ететін материалдық және техникалық құралдар, ғимараттар мен құрылыстар кешені. Ол оқу жоспарларымен және бағдарламаларымен көзделген барлық сабақтарды сапалы өткізуді, оқитындардың зерделейтін материалды толық меңгеруін, олардың командалық, әдістемелік және практикалық дағдыларды алуын қамтамасыз етуі және әскери істі, ғылымды, техниканы дамыту және қазіргі заманғы оқыту әдістемесінің деңгейіне сәйкес келуі тиіс.

143. Психологическая работа - организация мероприятий по формированию, развитию и поддержанию морально-психологических качеств, необходимых при выполнении задач в любых условиях обстановки, противодействию негативному информационно-психологическому воздействию на личный состав.
144. Имиджевая работа и связь с общественностью – организация мероприятий по повышению имиджа Вооруженных Сил, престижа военной профессии.
145. В план воспитательной и военно-патриотической работы военной кафедры для воспитательного воздействия на обучающихся дополнительно включаются, каталог книг для последовательного прочтения, каталог художественных и документальных фильмов для последовательного просмотра.
146. В плане воспитательной и патриотической работы военной кафедры планируется проведение конференций, семинаров, круглых столов и тренингов.
147. В интернет-ресурсе ВУЗа должна функционировать страница военной кафедры. Ответственным за содержание и наполнение страницы является заместитель начальника военной кафедры. Обновление страницы в интернет-ресурсе ВУЗа должно осуществляться по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц.
Страница военной кафедры в интернет-ресурсе ВУЗ может содержать следующие разделы:
1) главная страница с контактной информацией;
2) правила поступления на военную кафедру;
3) сведения о руководстве;
4) историческая справка;
5) фото и видеоматериалы;
6) учебный процесс;
7) творческие достижения;
8) актуальная информация.
148. На военной кафедре применяются следующие методы воспитания, как составной части процесса воспитательной и военно-патриотической работы, инструмента воздействия на сознание, волю и чувства обучающихся:
1) методы индивидуального (прямого) воздействия;
2) методы коллективного (опосредованного, через коллектив) воздействия;
3) методы стимулирования;
4) методы оценки и коррекции.
149. Задачи по воспитательной и военно-патриотической работе обучающихся решаются в процессе занятий и в часы, предусмотренные распорядком дня на военной кафедре, а также во внеучебное время совместно с другими кафедрами, факультетами ВУЗа, общественными организациями, воинскими частями и учреждениями.
Параграф § 7. Учебная материальная база
150. Учебная материальная база военной кафедры - это комплекс материальных и технических средств, зданий и сооружений, обеспечивающих подготовку офицеров запаса из числа обучающихся по установленным специальностям. Она должна обеспечивать качественное проведение всех занятий, предусмотренных учебными планами и программами, полное усвоение обучающимися изучаемого материала, приобретение ими командных, методических и практических навыков и соответствовать уровню развития военного дела, науки, техники и современной методики обучения.

151. Әскери кафедралардың оқу материалдық базасының негізгі элементтері:
1) оқу-жаттығу қару-жарағы мен оқу-жаттығу әскери техникасы, зертханалық жабдықтар, оқу-жаттықтыру құралдары, есептеу техникасы, техникалық оқыту құралдары, аспаптар, көрнекі құралдар және басқа да әскери-оқу-жаттығу мүлкі;
2) аудиториялар (дәріс залдары), сыныптар, кабинеттер, зертханалар, кітапханалар, оқытушылар бөлмесі, зертханашылар бөлмесі, қаруды, әскери-техникалық мүлікті сақтау, құпиялық белгісі бар әдебиетпен жұмыс істеуге арналған бөлмелер және басқа да оқу және оқу-қосалқы үй-жайлар;
3) арнайы оқу-жаттықтыру кешендері, оқу-жаттығу қалашықтары (оқ ату, инженерлік, химиялық, қарауыл, радиополигондар, миниатюр - полигондар), оқ ату тирлері, саптық плацтар және жалпыәскери және арнайы даярлық бойынша бағдарламаларды пысықтауға арналған басқа да объектілер;
4) оқу-жаттығу шеберханалары, автомобиль гараждары, парк элементтері, әскери техниканы, қаруды, аспаптарды, әскери-оқу-жаттығу және басқа да мүлікті сақтауға арналған қоймалар;
5) оқулықтар және оқу құралдары, оқу-әдістемелік құжаттар және басқа да материалдық және техникалық құралдар болып табылады.
152. Әскери кафедралар қажет болған жағдайда оқу үдерісінде ҚР ҚМ әскери бөлімдері мен әскери оқу орындарының, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының далалық оқу-жаттығу базасын пайдалана алады.
153. Оның қызметін қамтамасыз ететін әскери кафедра ғимараттарының оқу-жаттығу алаңы, аудиторлық қоры, оқу-жаттығу зертханалары, оқу-жаттығу кабинеттері, кітапханалары, шеберханалары және басқа да үй-жайлары қолданыстағы санитарлық нормалар мен қағидалардың талаптарына сәйкес болуы тиіс.
154. ҚР ҚМ бұйрығымен олар бекітілген әскери бөлімдер мен әскери оқу орындары әскери кафедраларды қазіргі заманғы оқу-жаттығу қару-жарағымен, оқу-жаттығу әскери техникасымен және әскери-техникалық мүлікпен қамтамасыз етеді.
155. Әскери кафедраның орналасуы аудиторлық қордың оқшау болуын және әскери кафедра үшін белгіленген құпиялылық режімін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары жалпы әскери жарғыларының талаптарына қатысты ішкі тәртіпті ұйымдастыру және қолдау мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
156. Әскери кафедраға бөлінетін оқу-жаттығу үй-жайлары оқыту бағдарламаларының пәндері бойынша жабдықталады және тек оқитындардың әскери даярлық бойынша сабақтары мен өздік жұмыстары үшін пайдаланылады.
157. Аудиториялар, зертханалар және басқа да оқу үй-жайлары техникалық оқыту құралдарымен, қару-жарақ пен әскери техниканың табельдік үлгілерімен, аспаптармен, агрегаттармен және олардың макеттерімен жабдықталады.

151. Основными элементами учебной материальной базы военных кафедр являются:
1) учебное вооружение и учебная военная техника, лабораторное оборудование, учебно-тренировочные средства, вычислительная техника,технические средства обучения, приборы, наглядные пособия и другое военно-учебное имущество;
2) аудитории (лекционные залы), классы, кабинеты, лаборатории, библиотеки, преподавательские комнаты, лаборантские, комнаты для хранения оружия, военно-технического имущества, для работы с грифованной литературой и другие учебные и учебно-вспомогательные помещения;
3) специальные учебно-тренировочные комплексы, учебные городки (огневые, инженерные, химические, караульные, радиополигоны, миниатюр - полигоны), стрелковые тиры, строевые плацы и другие объекты, предназначенные для отработки программ по общевоенной и специальной подготовке;
4) учебные мастерские, автомобильные гаражи, элементы парка, склады для хранения военной техники, оружия, приборов, военно-учебного и другого имущества;
5) учебники и учебные пособия, учебно-методические документы и другие, материальные и технические средства.
152. Военные кафедры, при необходимости, могут использовать в учебном процессе полевую учебную базу воинских частей и военных учебных заведений МО РК, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
153. Учебная площадь зданий, аудиторный фонд, учебные лаборатории, учебные кабинеты, библиотеки, мастерские и другие помещения военной кафедры, обеспечивающие ее деятельность, должны соответствовать требованиям действующих санитарных норм и правил.
154. Военные кафедры обеспечиваются современным учебным вооружением, учебной военной техникой и военно-техническим имуществом воинскими частями и военными учебными заведениями, за которыми они закреплены приказом МО РК.
155. Размещение военной кафедры должно обеспечивать изолированность аудиторного фонда и возможность организации и поддержания внутреннего порядка применительно c требованиями общевоинских уставов Вооруженных сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан установленного для военной кафедры режима секретности.
156. Выделяемые военной кафедре учебные помещения оборудуются по дисциплинам программ обучения и используются только для занятий и самостоятельной работы обучающихся по военной подготовке.
157. Аудитории, лаборатории и другие учебные помещения оснащаются техническими средствами обучения, табельными образцами вооружения и военной техники, приборами, агрегатами и их макетами.

158. Практикалық даярлыққа арналған оқу-жаттықтыру кешендері, оқу-жаттығу қалашықтары және басқа да объектілер оқитындардың жоғары далалық машығын, оларға практикалық дағдылар мен шеберліктерді дарыту мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
159. Әскери кафедраның оқу материалдық базасының объектілерін оқу үдерісіне, тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс бойынша іс-шараларға жатпайтын қызметтер үшін пайдалануға жол берілмейді.
160. Оқу сыныптарының саны әскери кафедрада оқу үдерісін ұйымдастыру және жүзеге асыру үшін жеткілікті болуы тиіс және ол оқитындардың санына, оқу уақытының көлеміне және белгіленген әскери-есептік мамандықтарға байланысты айқындалады.
161. Әскери кафедралардың оқу материалдық базасын дамыту және жетілдіру әскери-есептік мамандықтардың перспективтік, жылдық жоспарлары мен паспорттарының негізінде жүзеге асырылады.
§ 8 параграф. Оқитындардың оқу жетістіктерін бағалауды және бітіру емтихандарын тапсыруды ұйымдастыру
162. Барлық бақылау түрлері бойынша, сынақ-емтихан сессиясын және бітіру емтиханын өткізу кезінде оқитындардың оқу жетістіктері ЖОО-да пайдаланылатын жүйеге қатысты әскери кафедра әзірлеген білімді бағалаудың балдық-рейтингілік жүйесі бойынша бағаланады.
163. Үлгерімді ағымдағы бақылау олардың теориялық және практикалық даярлық деңгейін айқындау мақсатында оқу пәнінің әрбір тақырыбы бойынша жүргізіледі және силлабуспен айқындалатын бақылаудың әртүрлі түрлерімен жүзеге асырылады.
164. Сынақ-емтихан сессиясы жұмыс оқу жоспарына сәйкес өткізіледі.
165. Әрбір оқу пәні үшін бақылау түрі емтихан болып табылады, зертханалық, есептік-кесте тапсырмалары, курстық жұмыстар (жобалар), практикалардың барлық түрлері үшін қорғау болып табылады.
166. Сынақ-емтихан сессиясын өткізуді ұйымдастыру әскери кафедра бастығының оқу жұмысына жетекшілік ететін орынбасарына жүктеледі.
167. Емтихандар жазбаша, ауызша, тест, практикалық немесе аралас нысанда өткізіледі. Тестілеу түрі кезінде бір күнде екі немесе үш пән бойынша емтиханды белгілеуге рұқсат етіледі. Емтиханды өткізу түрі мен тәртібі силлабуспен белгіленеді.
Емтиханға оқу үшін төлем бойынша қарызы жоқ, ЖОО-да пайдаланылатын жүйеге қатысты әскери кафедра әзірлеген білімді бағалаудың балдық-рейтингілік жүйесі бойынша белгіленген үлгерімді ағымдағы бақылау нәтижелері бойынша айқындалатын рұқсатнама рейтингісінің бағаларын жинаған оқитындар жіберіледі.
168. Емтихандарды қабылдауды, зертханалық жұмыстарды,
есептік-кестелік тапсырмаларды, курстық жұмыстарды (жобаларды) қорғауды жұмыс (тапсырма, жоба) жетекшісінің тікелей қатысуымен әскери кафедра бастығы тағайындаған комиссия жүзеге асырады. Комиссия құрамына мыналар кіреді: төраға–әскери кафедра бастығы орынбасарларының (цикл бастықтарының) қатарынан; комиссия мүшелері (кемінде екі адам) – әскери кафедра оқытушылары.
Қорғау нәтижелері бойынша баға қойылады. Оқитын қанағаттанғысыз баға алған кезде жаңа тақырып бойынша жұмыс орындайды немесе әскери кафедра бастығы белгілеген мерзімде бұрынғы тақырыпты пысықтайды.

158. Учебно-тренировочные комплексы, учебные городки и другие объекты для практической подготовки должны обеспечивать высокую полевую выучку обучающихся, возможность привития им практических навыков и умений.
159. Не допускается использование объектов учебной материальной базы военной кафедры для деятельности, не относящейся к учебному процессу, мероприятиям по воспитательной и военно-патриотической работе.
160. Количество учебных классов должно быть достаточным для организации и осуществления учебного процесса на военной кафедре и определяется в зависимости от численности обучаемых, объема учебного времени и установленных военно-учетных специальностей.
161. Развитие и совершенствование учебной материальной базы военных кафедр осуществляется на основе перспективных, годовых планов и паспортов военно-учетных специальностей.
Параграф § 8. Оценка учебных достижений обучающихся
и сдача выпускного экзамена
162. Учебные достижения обучающихся по всем видам контроля, при проведении зачетно-экзаменационной сессии и выпускного экзамена оцениваются по балльно-рейтинговой системе оценки знаний, разработанной военной кафедрой применительнок системе, используемой в ВУЗе.
163. Текущий контроль успеваемости проводится по каждой теме учебной дисциплины с целью определения уровня их теоретической и практической подготовки и осуществляется различными формами контроля, которые определяются силлабусом.
164. Зачетно-экзаменационная сессия проводится в соответствии с рабочим учебным планом.
165. Формой контроля для каждой учебной дисциплины является экзамен, для лабораторных, расчетно-графических заданий, курсовых работ (проектов), всех видов практик является защита.
166. Организация проведения зачетно-экзаменационной сессии возлагается на заместителя начальника военной кафедры курирующего учебную работу.
167. Экзамены проводятся в письменной, устной, тестовой, практической или комбинированной форме. При тестовой форме допускается установление экзамена по двум или трем дисциплинам в один день. Форма и порядок проведения экзамена устанавливается силлабусом.
К экзамену допускаются обучающиеся, не имеющие задолженность по оплате за обучение, набравшие оценки рейтинга допуска, определяемого по результатам текущего контроля успеваемости, установленного по балльно-рейтинговой системе оценки знаний, разработанной военной кафедрой применительно к системе, используемой в ВУЗе.
168. Прием экзаменов, защита лабораторных работ, расчетно-графических заданий, курсовых работ (проектов) осуществляется комиссией, назначенной начальником военной кафедры при непосредственном участии руководителя работы (задания, проекта). В состав комиссии входят: председатель - из числа заместителей начальника военной кафедры (начальников циклов); члены комиссии (не менее двух человек) - преподаватели военной кафедры.
По результатам защиты выставляется оценка. При получении неудовлетворительной оценки обучающимся выполняют работу по новой теме или перерабатывают прежнюю в сроки, устанавливаемые начальником военной кафедры.

169. Әскери кафедра бастығы жекелеген жағдайларда (науқастануы немесе басқа да дәлелді себептер бойынша) оқитындарға емтихан сессиясын жеке кесте бойынша тапсыруға рұқсат береді.
170. Емтиханды ауызша немесе жазбаша түрде өткізу үшін цикл осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша емтихан билеттерін әзірлейді.
171. Емтихан билеттері әскери кафедра оқу-әдістемелік комиссиясының отырысында талқыланады, оған цикл бастығы қол қояды және әскери кафедра бастығы бекітеді. Әрбір емтихан билеті үш сұрақтан тұрады, оның біреуі практикалық болуы мүмкін. Емтихан билеттерінің саны взводтағы студенттер санынан 10%-ға артық болуы тиіс.
172. Тест тапсырмаларының сұрақтарын циклдер әзірлейді, әскери кафедра оқу-әдістемелік комиссиясының отырысында талқыланады, оған цикл бастығы қол қояды және әскери кафедра бастығы бекітеді. Әрбір сұрақтың 4 жауап нұсқасы болады, олардың тек біреуі дұрыс және күрделілік деңгейі (жеңіл, орташа немесе қиын) болады. Тестілеу емтиханында оқитындар аудиторияға біруақытта отырғызылады. Жауаптың екі және одан да көп нұсқасы белгіленген жағдайда балдар есептелмейді. Тестілеу нәтижелері ЖОО-да пайдаланылатын жүйеге қатысты әскери кафедра әзірлеген білімді бағалаудың балдық-рейтингілік жүйесі бойынша бағаланады.
173. Емтихан уақытында оқитындар силлабусқа сәйкес әскери техниканы немесе оның макет түріндегі шартты суретін, модельдерді, тренажерлерді, қондырғыларды, стендтерді, сондай-ақ анықтамалықтарды, карталарды, кестелерді, плакаттарды пайдалана алады.
174. Емтиханда рұқсат етілмеген қосалқы материалдарды пайдаланған оқитындарға қанағаттанғысыз бағасы қойылып, емтиханнан шығарылады.
Емтиханды қайта тапсыру, мерзімдері, емтихан комиссиясының құрамы әскери кафедра бастығының бұйрығымен белгіленеді.
Емтиханды қайта тапсыру аралық аттестаттау аяқталғаннан кейін бір аптадан бұрын емес екі реттен артық емес жүзеге асырылады.
175. Емтиханда алынған бағалар осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша емтихан ведомосіне енгізіледі.
176. Емтихан ведомосі оқу взводына бір данада жасалады және оған әскери кафедра бастығы қол қояды.
177. Емтихан үшін бағаны қою саясаты силлабуспен айқындалады.
178. Емтихан бойынша оң бағаны оны көтеру мақсатында қайта тапсыруға жол берілмейді.
179. Жаңа академиялық кезең басталғанға дейін оқу қарызын жоймаған оқитындар әскери даярлықтан шеттетілуге жатады.

169. Начальник военной кафедры в отдельных случаях (по болезни или по другим уважительным причинам) разрешает обучающимся сдачу экзаменационной сессии по индивидуальному графику.
170. Для проведения экзамена в устной или письменной форме циклом разрабатываются экзаменационные билеты по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
171. Экзаменационные билеты обсуждаются на заседании учебно – методической комиссии военной кафедры, подписываются начальником цикла и утверждаются начальником военной кафедры. Каждый экзаменационный билет состоит из трех вопросов, один из которых может быть практическим. Количество экзаменационных билетов должно превосходить число студентов во взводе на 10 %.
172. Вопросы тестовых заданий разрабатываются циклами, обсуждаются на заседании учебно – методической комиссии военной кафедры, подписываются начальником цикла и утверждаются начальником военной кафедры. Каждый вопрос имеет 4 варианта ответов, только один из которых правильный, и уровень сложности (легкий, средний или сложный). На тестовом экзамене обучающиеся рассаживаются в аудиторию одновременно. В случае отметки двух и более вариантов ответа баллы не засчитываются. Результаты тестирования оцениваются по балльно-рейтинговой системе оценки знаний, разработанной военной кафедрой применительно к системе, используемой в ВУЗе.
173. Во время экзамена обучающиеся могут пользоваться военной техникой или ее условным изображением в виде макетов, моделей, тренажеров, установками, стендами, а также справочниками, картами, таблицами, плакатами в соответствии с силлабусом.
174. Обучающийся, пользующийся на экзамене не разрешенными вспомогательными материалами, удаляется с экзамена с выставлением неудовлетворительной оценки.
Повторная сдача экзамена, сроки, состав экзаменационной комиссии устанавливается приказом начальника военной кафедры.
Пересдача экзамена осуществляется не более двух раз, не ранее одной недели, после окончания промежуточной аттестации.
175. Оценки полученные на экзамене заносятся в экзаменационную ведомость по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
176. Экзаменационная ведомость составляется в одном экземпляре на учебный взвод и подписывается начальником военной кафедры.
177. Политика выставления оценки за экзамен определяется силлабусом.
178. Пересдача положительной оценки по экзамену с целью ее повышения не допускается.
179. Обучающийся, не ликвидировавший учебные задолженности до начала нового академического периода подлежит отстранению от военной подготовки.

180. Оқу пәні бойынша сынақ-емтихан сессиясын өткізу кезінде емтиханда алған баға және академиялық кезең бойы үлгерімді ағымдағы бақылау бағасының орташа балы ескеріледі.
181. Сынақ-емтихан сессиясына шығарылмайтын пәндер бойынша қорытынды бағаларды оқытушылар үлгерімді ағымдағы бақылау бағаларының негізінде қояды.
182. Бітіру емтиханыәскери даярлықтың қорытынды кезеңі болып табылады. Ол оқитындардың запастағы офицерлерді даярлау бағдарламасын меңгеру дәрежесін тексеру мақсатын көздейді.
Оқитындар бейіндік пәндер бойынша жұмыс оқу жоспарына сәйкес бітіру емтиханын тапсырады. Бітіру емтиханына шығарылатын сұрақтар оқу-әдістемелік комиссияда қаралады, оны әскери кафедра бастығы бекітеді және оқитындарға емтихан басталғанға дейін бір айдан кешіктірмей жеткізіледі.
183. Бітіру емтиханына ЖОО-ға қатысты білімді бағалаудың балдық-рейтингілік жүйесі бойынша белгіленген, оқу-жаттығу жиынында (кәсіби практикада) үлгерімді ағымдағы бақылау нәтижелері бойынша айқындалатын рұқсатнаманың рейтингілік бағаларын алған оқитындар жіберіледі.
Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша бітіру емтиханын дайындауға және өткізуге 3 жұмыс күні бөлінеді.
184. Бітіру емтиханы бірнеше пәндердің сұрақтарын қамтитын теориялық және практикалық түрде жұмыс оқу бағдарламаларына сәйкес өткізіледі.
Бітіру емтиханының теориялық бөлігі аудиторияларда, ал практикалық бөлігі жергілікті жерде және полигондарда, парктерде, оқ ату және арнайы қалашықтарда, арнайы сыныптарда (зертханаларда) тапсырылады.
185. Бітіру емтиханы қажетті оқу материалдық базаны пайдалана отырып, оқу-жаттығу жиынының (кәсіби практиканың) қорытынды кезеңінде өткізіледі және оқыту бағдарламасының көлемінде оқитындардың білімін, шеберлігін және дағдыларын тексеруді қамтиды.
Бітіру емтиханын оқу-жаттығу жиынын өткізген жерде қабылдауды ұйымдастыру мүмкін болмаған кезде оны қабылдау әскери кафедрада ұйымдастырылады.
186. Екі немесе одан да көп әскери-есептік мамандықтар бойынша оқитындарды даярлау жүзеге асырылатын әскери кафедраларда бітіру аттестаттау комиссиясы әрбір әскери-есептік мамандық бойынша шағын комиссияларға бөліне алады.
187. Бітіру аттестаттау комиссиясының төрағасы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен бекітіледі.
Бітіру аттестаттау комиссиясы төрағасының ұсынуы бойынша бітіру емтихандарын қабылдау бойынша бітіру аттестаттау комиссиясының мынадай дербес құрамы тағайындалады:
1) әскери кафедраның оқытушыларының – ЖОО басшысының бұйрығымен;
2) әскери бөлім, әскери оқу орны өкілдерінің – тиісті командирдің (бастықтың) бұйрығымен.

180. При проведении зачетно-экзаменационной сессии по учебной дисциплине учитываются оценка, полученная на экзамене, и средний балл оценки текущего контроля успеваемости в течение академического периода.
181. Итоговые оценки по дисциплинам, не выносимым
на зачетно- экзаменационную сессию, выставляются преподавателями на основе оценок текущего контроля успеваемости.
182. Выпускной экзамен является заключительным этапом военной подготовки. Он имеет цель проверить степень усвоения обучающимися программы подготовки офицеров запаса.
Обучающиеся сдают выпускной экзамен в соответствии с рабочим учебным планом по профилирующим дисциплинам. Вопросы, выносимые на выпускной экзамен рассматриваются на учебно-методической комиссии, утверждаются начальником военной кафедры и доводятся до обучающихся не позднее чем за месяц до начала экзамена.
183. К выпускному экзамену допускаются обучающиеся, набравшие оценки рейтинга допуска, определяемого по результатам текущего контроля успеваемости на учебном сборе (профессиональной практике), установленного по балльно-рейтинговой системе оценки знаний, применительно к ВУЗу.
На подготовку и проведение выпускного экзамена по программе офицеров запаса выделяется 3 рабочих дня.
184. Выпускной экзамен проводится в соответствии с рабочими учебными программами в теоретической и практической формах, включающих вопросы нескольких дисциплин.
Теоретическую часть выпускного экзамена сдают в аудиториях, а практическую часть на местности и полигонах, в парках, огневых и специальных городках, специализированных классах (лабораториях).
185. Выпускной экзамен проводится на заключительном этапе учебного сбора (профессиональной практики) с использованием необходимой учебной материальной базы и включает проверку знаний, умений и навыков обучающихся в объеме программы обучения.
При невозможности организации приема выпускного экзамена в месте проведения учебного сбора, прием организуется на военной кафедре.
186. На военных кафедрах, где осуществляется подготовка обучающихся по двум и более военно-учетным специальностям, выпускная аттестационная комиссия может подразделяться на подкомиссии по каждой военно-учетной специальности.
187. Председатель выпускной аттестационной комиссии утверждается приказом Министра обороны Республики Казахстан.
По представлению председателя выпускной аттестационной комиссии назначается персональный состав выпускной аттестационной комиссии по приему выпускных экзаменов:
1) преподавателей военной кафедры - приказом руководителя ВУЗа;
2) представителей воинской части, военного учебного заведения - приказом соответствующего командира (начальника).

188. Бітіру аттестаттау комиссиясының төрағасы бітіру емтиханы басталғанға дейін емтихан билеттерін, емтиханда жауапқа дайындалу барысында оқитындарға пайдалануға рұқсат етілетін анықтамалық сипаттағы көрнекі құралдар мен материалдардың тізбесін бекітеді, емтихан қабылдау тәртібін, білімдерін және практикалық дағдыларын бағалауға қойылатын бірыңғай талаптарды, сондай-ақ емтихандарды өткізу мәселелері жөнінде оқитындар мен офицерлерді жеке қабылдау уақытын айқындайды, комиссия мүшелерімен бітіру емтиханын ұйымдастыру бойынша нұсқау беру жиналысын өткізеді және олардың арасында өкілеттіктерді бөледі.
189. Оқу жұмысына жетекшілік ететін әскери кафедра бастығының орынбасары бітіру аттестаттау комиссиясына бітіру емтиханына жіберілген оқитындардың тізімін, емтиханды өткізу кестесін, бітіру аттестаттау комиссия отырыстары хаттамаларының бланкілерін және басқа да қажетті құжаттар мен материалдарды ұсынады.
190. Бітіру емтиханының билеттері мен тапсырмалары әскери кафедра оқу-әдістемелік комиссиясының отырысында әзірленеді және талқыланады. Әрбір билет 5 сұрақтан тұрады (олардың 1 – 2-уі практикалық). Билеттердегі сұрақтар бітіру емтиханына шығарылатын пәндер бойынша оқу бағдарламасының барлық тақырыптарын қамтуы тиіс. Билеттер саны емтихан тапсыратын взводтың оқитындарынан 10%-ға артық болуы тиіс.
191. Бітіру емтиханы уақытында оқитындар бітіру аттестаттау комиссиясының төрағасы бекіткен тізбеге сәйкес әскери даярлық бағдарламаларын, сондай-ақ анықтамаларды, карталарды, кестелерді, макеттерді, плакаттарды пайдалана алады.
192. Емтиханда рұқсат етілмеген қосалқы материалдарды пайдаланған оқитындарға қанағаттанғысыз бағасы қойылып, емтиханнан шығарылады.
193. Әскери даярлық бойынша бітіру емтиханын тапсыра алмаған оқитындар бір жылдан кейін тек бір рет әскери кафедрада бітіру емтихандарын тапсыру уақытында қайта тапсыруға жіберіледі.
194. Емтихан тапсырушылардың білімін бағалауда келіспеушіліктер туындаған кезде соңғы шешімді бітіру аттестаттау комиссиясының төрағасы қабылдайды.
195. Әрбір оқу взводының бітіру емтиханын тапсыру нәтижелері бітіру аттестаттау комиссиясының отырысында осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бітіру аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді, оған бітіру аттестаттау комиссиясының төрағасы, мүшелері және хатшысы қол қояды.
196. Оқу жылындағы жұмыс, оқу-жаттығу жиынын (кәсіби практиканы) өткізу нәтижелері, бітіру емтиханын қабылдау туралы есеп беру олар аяқталғаннан кейін 7 күн ішінде БҒД-ға жолданады.

188. Председатель выпускной аттестационной комиссии до начала выпускного экзамена утверждает экзаменационные билеты, перечень наглядных пособий и материалов справочного характера, которыми разрешается пользоваться обучающимся в ходе подготовки к ответу на экзамене, определяет порядок приема экзамена, единые требования к оценке знаний и практических навыков, а также время личного приема обучающихся и офицеров по вопросам проведения экзаменов, проводит с членами комиссии инструктивное совещание по организации выпускного экзамена и распределяет между ними полномочия.
189. Заместитель начальника военной кафедры, курирующий учебную работу представляет выпускной аттестационной комиссии список обучающихся, допущенных к выпускному экзамену, расписание проведения экзамена, бланки протоколов заседаний выпускной аттестационной комиссии и другие необходимые документы и материалы.
190. Билеты и задачи выпускного экзамена разрабатываются и обсуждаются на заседании учебно – методической комиссии военной кафедры. В каждый билет включается 5 вопросов (из них 1 - 2 практических). Вопросы в билетах должны охватывать все темы учебной программы по дисциплинам, выносимым на выпускной экзамен. Количество билетов должно быть на 10 % больше экзаменующихся обучающихся взвода.
191. Во время выпускного экзамена обучающиеся могут пользоваться программами военной подготовки, а также справочниками, картами, таблицами, макетами, плакатами в соответствии с перечнем, утвержденным председателем выпускной аттестационной комиссии.
192. Обучающийся, пользующийся на экзамене не разрешенными вспомогательными материалами, удаляются с экзамена с выставлением неудовлетворительной оценки.
193. Обучающиеся, не сдавшие выпускной экзамен по военной подготовке, к повторной сдаче допускаются только один раз через год во время сдачи выпускных экзаменов на военной кафедре.
194. При возникновении разногласий в оценке знаний экзаменуемых окончательное решение принимается председателем выпускной аттестационной комиссии.
195. Результаты сдачи выпускного экзамена каждым учебным взводом оформляются на заседании выпускной аттестационной комиссии протоколом заседания выпускной аттестационной комиссии по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам, который подписывается председателем, членами и секретарем выпускной аттестационной комиссии.
196. Отчет о работе за учебный год, результатах проведения учебного сбора (профессиональной практики), приема выпускного экзамена направляется в ДОН в течении 7 дней после их окончания.

197. Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлықтың толық курсын бітірген және бітіру емтихандарын тапсырған оқитындар ЖОО-ны аяқтауы бойынша "запастағы лейтенант" әскери атағын беруге ұсынылады.
§ 9 параграф. Студенттерді әскери даярлықтан шеттету, оқыту түрін өзгерту, ауыстыру және қайта қабылдау
198. Әскери даярлықтан шеттету Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Қағидаларға сәйкес ЖОО басшысының бұйрығымен жүзеге асырылады.
199. Оқитындар әскери даярлықтан:
1) үлгермеушілігі;
2) ішкі тәртіп қағидаларын бұзғаны үшін;
3) науқастануы, отбасы және қызметтік жағдайлар бойынша босатуларды қоспағанда академиялық кезең ішінде оқу сабақтарының 16 сағатын босатуы;
4) өзінің тілегі;
5) денсаулық жағдайы;
6) оқу үшін төлем жасамау бойынша шеттетіледі.
200. Осы Қағидалардың 233-тармағының 1)-5) тармақшасы бойынша шеттетілген оқитындар әскери даярлыққа қайта қабылданбайды.
201. Әскери даярлыққа қайта қабылдану құқығы тек оқуға төлем жасамағаны үшін шеттетілген оқитындарда бар. Олар шеттету туралы бұйрық шыққан сәттен бастап екі апта ішінде оқу үшін төлем жасаған кезде қайта қабылданады.
202. Студентті қайта қабылдау және ауыстыру ЖОО басшысының бұйрығымен жүргізіледі.
203. Өтелетін оқыту түрінен өтелмейтін оқыту түріне ауыстыру барлық оқыту кезеңі үдерісінде әскери кафедра бастығының ұсынуы бойынша ЖОО басшысының бұйрығымен жүргізіледі.
204. Үлгерімі жақсы студенттерді көтермелеу үшін ЖОО басшысы өтелетін негізде әскери кафедрада оқыту құнын өтеу тәртібін белгілейді.
205. Өтелетін оқыту түрінен өтелмейтін оқыту түріне ауысу: әскери даярлыққа тарту үшін іріктеу комиссиясы отырысының хаттамасына сәйкес оқуға түсу кезінде жинаған рейтингілік балы бойынша әскери кафедрада оқытудың бірінші жылы ішінде жүзеге асырылады;
Екінші жыл ішінде – әскери кафедрадағы оқудың бірінші жылының нәтижелері бойынша.
Ауыстыруға ұсынылған кандидатура әскери кафедраның отырысында қаралады.
206. Әскери даярлықтан өтіп жатқан және ЖОО басшысының бұйрығымен оқу үшін басқа ЖОО-ға (оның ішінде шет мемлекеттердің) жіберілген студенттер академиялық ұтқырлық бағдарламалары бойынша оқыту кезеңінде әскери даярлықтан шеттетілмейді.
Осы студенттер үшін ЖОО-ға келгеннен кейін әскери даярлық бағдарламасынан өтудің жеке кестесі жасалады, оны әскери кафедра бастығы бекітеді.
207. ЖОО академиялық демалыс берген оқитындар академиялық демалыста болу уақытында әскери даярлықтан шеттетіледі. Академиялық демалыстың мерзімі аяқталуы бойынша мұндай оқитындар ЖОО басшысының бұйрығымен әскери кафедраға қайта қабылданады.

197. Обучающиеся, окончившие полный курс военной подготовки по программе офицеров запаса и сдавшие выпускные экзамены, - по окончании ВУЗа представляются к присвоению воинского звания "лейтенант запаса".
Параграф § 9. Порядок отстранения от военной подготовки,
изменения формы обучения, перевода и восстановления
198. Отстранение от военной подготовки осуществляется приказом руководителя ВУЗа в соответствии c законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами.
199. Обучающиеся отстраняются от военной подготовки по:
1) неуспеваемости;
2) за нарушение правил внутреннего порядка;
3) пропуску 16 часов учебных занятий в течение академического периода, исключая пропуски по болезни, семейным и служебным обстоятельствам;
4) собственному желанию;
5) состоянию здоровья;
6) неуплате за обучение, в случае обучения на возмездной основе;
200. Обучающиеся, отстраненные по подпунктам 1) – 5) пункта 233 настоящих Правил, восстановлению на военную подготовку не подлежат.
201. Право на восстановление на военную подготовку имеют только обучающиеся, отстраненные за неуплату за обучение. Они восстанавливаются при оплате за обучение в течение двух недель с момента издания приказа об отстранении.
202. Восстановление и перевод студента производится приказом руководителя ВУЗа.
203. Перевод с возмездной на безвозмездную форму обучения производится приказом руководителя ВУЗа по представлению начальника военной кафедры в процессе всего периода обучения.
204. Для поощрения хорошо успевающих студентов руководитель ВУЗа устанавливает порядок возмещения стоимости обучения на военной кафедре на возмездной основе.
205. Перевод с возмездной на безвозмездную форму обучения осуществляется: в течение первого года обучения на военной кафедре по рейтинговому баллу, набранному при поступлении согласно протокола заседания отборочной комиссии для привлечения к военной подготовке;
В течение второго года – по результатам первого года обучения на военной кафедре.
Кандидатура на перевод рассматривается на заседании военной кафедры.
206. Студенты, проходящие военную подготовку, и направленные приказом руководителя ВУЗа для обучения в другие ВУЗы (в том числе иностранных государств) в период обучения по программам академической мобильности от военной подготовки не отстраняются.
Для данных студентов по прибытию в ВУЗ составляется индивидуальный график прохождения программы военной подготовки, который утверждается начальником военной кафедры.
207. Обучающиеся, которым ВУЗ предоставил академический отпуск, отстраняются от военной подготовки на время нахождения в академическом отпуске. По окончании срока академического отпуска такие обучающиеся приказом руководителя ВУЗа восстанавливаются на военной кафедре.

208. Мемлекеттік тапсырыс бойынша немесе өтелетін негізде әскери кафедрада оқитынды бір ЖОО-дан басқағаауыстыру ол бұдан бұрын оқыған әскери-есептік мамандық бойынша жүзеге асырылады.
Ауысу өтелетін негізде оқуды жалғастыру үшін мүмкін болады.
Осы әскери-есептік мамандық бойынша кандидаттар болмаған жағдайда өтелмейтін негізде оқыту үшін бос орын бар деп есептеледі.
209. БҒД-мен және қарамағында осы ЖОО-лар бар министрліктермен келісу бойынша әскери кафедраға ауыстырылатын студентті әскери кафедраға оқуға қабылдау ЖОО басшысының бұйрығымен жүзеге асырылады.
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас
штабының бастығы
_______________________________________
(қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
20__оқу жылына арналған Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігінің "Әскери-техникалық мектебі" республикалық
мемлекеттік қазыналық кәсіпорны филиалдарында әскери-техникалық
және басқа да әскери мамандарды даярлау
жоспары
Р/с №
Филиалдар атауы
"ВС" әскери жүргізушісі
МТ-ЛБ механик жүргізушісі
Радиотелеграфшы
Әскери жүргізуші электрмеханик
ЖЖМ ТҚҚ әскери жүргізушісі
БАТ-М механик-жүргізушісі
Әскери жүргізуші-автокраншы
Барлығы
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
Ескертпе: I-көктемгі кезең
II-күзгі кезең
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы
Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментінің бастығы
___________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
"Әскери-техникалық мектебі" республикалық мемлекеттік қазыналық
кәсіпорнының
бас директоры
_________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас
штабының бастығы
_______________________________________
(қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
20____ж. "____"___________________
20__оқу жылына арналған Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігі"Әскери-техникалық мектебі" республикалық
мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалдарында әскери
оқытылған резерв бағдарламасы бойынша әскерге шақырылушыларды
(әскери міндеттілерді) өтелетін негізде даярлау
жоспары
Р/с №
Филиалдар атауы
Барлығы
ҚІД атауы
Барлығы
оның ішінде айлар бойынша:
ақпан-наурыз
наурыз-сәуір
сәуір-мамыр
маусым-шілде
шілде-тамыз
тамыз-қыркүйек
қазан-қараша
қараша-желтоқсан
1.02-10.03

208. Перевод обучающегося, обучающегося на военной кафедре по государственному заказу или на возмездной основе из одного ВУЗа в другой осуществляется по военно-учетной специальности, по которой обучался ранее.
Перевод возможен для продолжения обучения на возмездной основе.
Исключение составляет наличие вакантного места для обучения на безвозмездной основе, на которое отсутствуют кандидаты по данной военно-учетной специальности.
209. Зачисление на военную кафедру осуществляется приказом руководителя ВУЗа, на военную кафедру которого переводится студент, по согласованию с ДОН и министерствами, в ведении которых находятся эти ВУЗы.
Приложение 1
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
УТВЕРЖДЕНО
Первый заместитель Министра обороны –
начальник Генерального штаба Вооруженных Сил
Республики Казахстан
_____________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
"___" ______________ 20__ года
План
подготовки военно-технических и других военных специалистов
в филиалах Республиканского государственного казенного
предприятия "Военно-техническая школа" Министерства обороны
Республики Казахстан
на 20__ учебный (е) год (а)
№ п/п
Наименование филиалов
Военный- водитель "ВС"
Механик водитель МТ-ЛБ
Радиоте леграфист
Военный- водитель электро-механик
Военный- водитель СТЗП ГСМ
Механик- водитель БАТ-М
Военный- водитель автокрановщик
Всего
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
Примечание: 1 - весенний период
2 - осенний период
Начальник Департамента организационно-мобилизационной работы
Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан
_____________________________________________
(воинское звание подпись, фамилия, инициалы)
Генеральный директор Республиканского государственного казенного
предприятия "Военно-техническая школа"
Министерства обороны Республики Казахстан
_________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Приложение 2
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
УТВЕРЖДЕНО
Первый заместитель Министра обороны –
начальник Генерального штаба Вооруженных Сил
Республики Казахстан
_____________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
"___" ______________ 20__ года
План
подготовки призывников (военнообязанных) на возмездной основе
по программе военно-обученного резерва в филиалах
Республиканского государственного казенного предприятия
"Военно-техническая школа" Министерства обороны Республики Казахстан
на 20__ год
№ п/п
Наименование филиалов
Всего
Наименование ДДО
Всего
в том числе по месяцам:
февраль-март
март-апрель
апрель-май
июнь-июль
июль- август
август- сентябрь
октябрь- ноябрь
ноябрь- декабрь
1.02-10.03

10.03-20.04
20.04-30.05
1.06-10.07
10.07-20.08
20.08-30.09
1.10-10.11
10.11-20.12
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы
Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментінің бастығы
__________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі "Әскери-техникалық
мектебі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының бас директоры
_________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
________________ облысы Қорғаныс істері
жөніндегі департаментінің бастығы
______________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
20____ ж. "___" _______________
20__оқу жылына арналған Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігінің "Әскери-техникалық мектебі" республикалық
мемлекеттік қазыналық кәсіпорнында оқу-жаттығу взводтарын
жасақтау және әскери-техникалық және басқа да әскери мамандарды
даярлау жоспар-кестесі
Мамандық, жасақтаушы ҚІД
Жоспар
Оқу мерзімдері
Сағаттар саны
Оқытушылардың, ӨО шеберлерінің тегі
Адам саны
Оқу-жаттығу взводтарының
№№
желтоқсан
қараша
Теориялық
сабақтар
ЛПС
Жүргізу (техникада жұмыс істеу)
1
2
3
4
15
16
17
18
19
Көктемгі әскерге шақыруға жиыны
Күзгі әскерге шақыруға жиыны
ЖИЫНЫ
Қорғаныс істері жөніндегі департамент Қазақстан Республикасы
бастығының орынбасары Қорғаныс министрлігі
_______________________________________ "Әскери-техникалық
(қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері) мектебі" республикалық
мемлекеттік қазыналық
кәсіпорны филиалының
директоры
_____________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
Ескертпе:
1. Бірінші данасы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "Әскери-техникалық мектебі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорынына жолданады.
2. Екінші данасы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментіне жолданады.
3. Үшінші данасы Астана, Алматы қалаларының және облыстардың қорғаныс істері жөніндегі департаменттеріне жолданады.
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Әскери-техникалық және басқа да әскери мамандар даярлау үшін
комиссия іріктеген әскерге шақырылушылардың (әскери
міндеттілердің) атаулы тізімі
_____________________________________________________________________
(жергілікті әскери басқару органының атауы)
___________________________________________облысы №___оқу-жаттығу
взводын________________жасақтау үшін___________________
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
"Әскери-техникалық мектебі" республикалық мемлекеттік қазыналық
кәсіпорны филиалының атауы)
__________________________________________ мамандығы бойынша
Оқудың басталуы______________________________________________________
Оқудың аяқталуы _____________________________________________________
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған жылы, айы
Білімі
Жұмыс орны, мамандығы
Үй мекенжайы
Беру немесе шығару себебі туралы белгі
Комиссия төрағасы___________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Комиссия мүшелері _________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Қорғаныс істері жөніндегі департаменттің
М.О.
20____жылғы "_____" _______________________
20____жылғы "___" ____________оқу-жаттығу взводы___ адам құрамында
_________________________________________________ өкілінің қатысуымен
(жергілікті әскери басқару органының атауы)
__________________________________________________, әскери-техникалық мектепті жасақтауға жауапты _________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Қабылдады: __________________________________________________________
_______________________________________________________________ өкілі
(Қорғаныс министрлігі мамандандырылған ұйымының атауы)
қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Ескертпе: Атаулы тізім әліпби бойынша жасалады.
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Өтелмейтін негізде оқитындардың әскери-техникалық және басқа да әскери мамандарды даярлау қозғалысын есепке алу журналы
№ п/п
Тегі, аты, әкесінің аты(бар болған жағдайда)
Туған күні
Мамандық
Оқу кезеңі
ЖӘБО атауы
Әскерге шақырылған күні және әскери бөлім (немесе басқа шешім қабылданды)
Ескертпе
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Облыстың ЖӘБО
бұрыштама мөртаңбасы
№_______ нұсқама
Әскерге шақырылушы__________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________ ЖӘБО бастығының шешіміне сәйкес Сіз 20__жылғы "__"___
_________________________________________әскери-техникалық мамандығы бойынша даярлықтан өту үшін
_______________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан
____________________________________________________________________
(ҚР Қорғаныс министрлігі мамандандырылған ұйымының атауы көрсетілсін)
қабылдандыңыз.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының ___бабы негізінде Сіз 20___жылғы "____" _______________ сағат "____" сабаққа келуге міндеттісіз.
Сабаққа қатысу міндетті болып табылады.
Сабақ ____________________________________________ өткізіледі.
(әскерге шақыруды кейінге қалдырумен, сабақтың күндері мен
сағаты көрсетілсін, күндізгі немесе кешкі уақытта)
__________________________ облысы
ЖӘБО бастығы
________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Келісілді Бекітемін
Бастығы _______________________ ҚРҚМ мамандандырылған ұйымы басқармасының басшысы
_______________________________ _____________________________
(ЖӘБО атауы) _______________________________ (қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
(қолы, тегі)
20__жылғы "____"______________
№___ акт
20___жылғы "__"__________№_____________бұйрығымен тағайындалған мынадай құрамдағы емтихан комиссиясы:
төрағасы __________________________
комиссия мүшелері __________________________________________________,
_______________________________________ ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымының әскерге шақырылушыларынан (әскери міндеттілерінен)
____________________________________________________мамандығы бойынша бітіру емтихандарын қабылдауды жүргізді
Р/с №
Т.А.Ә.
Емтихан нәтижелері
Жалпы баға
Жүргізуші куәлігі
Мектепті бітіргені туралы куәлік (сертификат)
Алғаны туралы қол қою
Бағалар
Оқу пәнінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Барлығы оқытылған ___ адам.
Емтиханға жіберілген ____адам.____%
Емтихан тапсырған ____адам.____%
олардың ішінде: өте жақсы ____адам.____%
жақсы ____адам.____%
қанағаттанарлық ____адам.____%
қанағаттанарлықсыз ____адам.____%
орташа балл _________
Ескертулер __________________________________________________________
Ұсыныстар ___________________________________________________________
Комиссия төрағасы:_______________________
Комиссия мүшелері: 1.___________________
М.О. Актімен таныстым:
Директор қолы Т.А.Ә.
Келісілді Бекітілді
ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымының ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымы
басшысы __________________ басқармасының басшысы
____________________ ұйымы ___________________________
(қолы, тегі, аты-жөнінің бас (қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері) әріптері)
20__жылғы "___"__________ 20__жылғы "___"_______________
ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымы басқармасы басшысының
20___жылғы "__"__________№_____________бұйрығымен тағайындалған
мынадай құрамдағы емтихан комиссиясы:
төрағасы __________________________
комиссия мүшелері __________________________________________________,
_______________________________________ ҚР ҚМ мамандандырылған
ұйымында ________ "Атқыш" мамандығы бойынша оқытылған
________взводының әскерге шақырушыларынан (әскери
міндеттілерінен)20___жылғы "__"__________бітіру емтихандарын
қабылдауды жүргізді
Р/с №
Т.А.Ә
Емтихан нәтижелері
Жалпы баға (орташа)
Мектепті бітіргені туралы куәлік (сертификат)
Алғаны туралы қол қою
Бағалар
Оқу пәнінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Барлығы оқытылған ___ адам.
Емтиханға жіберілген ____адам.____%
Емтихан тапсырған ____адам.____%
олардың ішінде: өте жақсы ____адам.____%
жақсы ____адам.____%
қанағаттанарлық ____адам.____%
қанағаттанарлықсыз ____адам.____%
орташа балл _________
Ескертулер ____________________________________________________
Ұсыныстар _____________________________________________________
Комиссия төрағасы:______________________
Комиссия мүшелері: 1.___________________
2.___________________
М.О.
Актімен таныстым:
ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымының басшысы қолы Т.А.Ә.
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
9-қосымша
Конкурстық іріктеуге қатысу үшін құжаттардың тізімі

10.03-20.04
20.04-30.05
1.06-10.07
10.07-20.08
20.08-30.09
1.10-10.11
10.11-20.12
Начальник Департамента организационно-мобилизационной работы
Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан
____________________________________________
(воинское звание подпись, фамилия, инициалы)
Генеральный директор Республиканского государственного казенного
предприятия "Военно-техническая школа" Министерства обороны
Республики Казахстан
_________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Приложение 3
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
УТВЕРЖДЕНО
Начальник Департамента по делам
______________________ области
_____________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
"___" _______________ 20____ г.
План-график
комплектования учебных взводов и подготовки военно-технических
и других военных специалистов в филиалах Республиканского
государственного казенного предприятия "Военно-техническая школа"
Министерства обороны Республики Казахстан на 20__ учебный год
Специальность, комплектующий ДДО
План
Сроки обучения
Количество часов
Фамилия преподавателей, мастеров ПО
Количество человек
№ учебных взводов
декабрь
ноябрь
Теоретич. занятия
ЛПЗ
Вождения (работа на технике)
1
2
3
4
15
16
17
18
19
Итого к весеннему призыву
Итого к осеннему призыву
ИТОГО
Примечание:
1. Первый экземпляр направляется в Республиканское государственное казенное предприятие "Военно-техническая школа" Министерства обороны Республики Казахстан.
2. Второй экземпляр направляется в Департамент организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
3. Третий экземпляр направляется в департаменты по делам обороны городов Астаны, Алматы и областей.
Приложение 4
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
Именной список
призывников (военнообязанных), отобранных комиссией для
подготовки по военно-техническим и другим военным специальностям
_______________________________________________________________
(наименование местного органа военного управления)
_____________________________________________ области в учебный взвод
№ ___________________ для комплектования ____________________________
(наименование филиала Республиканского государственного казенного
предприятия "Военно-техническая школа" Министерства обороны
Республики Казахстан)
По специальности ____________________________________________________
Начало обучения _____________________________________________________
Конец учения ________________________________________________________
№№ пп
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год, месяц рождения
Образование
Место работы, специальность
Домашний адрес
Отметка о передаче или причине исключения
Председатель комиссии _______________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Члены комиссии ___________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
М.П. Департамента
по делам обороны
"_____" ________________________ 20____ года
Учебный взвод в составе _____ человек "___" _____________ 20____ года
В присутствии представителя _________________________________________
(наименование местного органа военного управления)
_______________________________________________, ответственного за
комплектование военно-технической школы _____________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Принял: представитель _________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование специализированного организации Министерства обороны),
подпись, фамилия, инициалы)
Примечание: Именной список составляется по алфавиту.
Приложение 5
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
Журнал учета
движения подготовки военно-технических и других военных
специалистов обучающихся на безвозмездной основе
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Специальность
Период обучения
Наименование МОВУ
Дата и воинская часть куда был призван (или принято другое решение)
Примечание
Приложение 6
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
Угловой штамп
МОВУ области
Предписание № _______
Призывник _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
В соответствии с решением начальника МОВУ _____________________
Вы "___" ___________ 20__года зачислены в ___________________________
_____________________________________________________________________
(указать наименование специализированного организации Министерства
обороны РК)
находящийся по адресу __________________________________________ для
прохождения подготовки по военно-технической специальности __________
На основании статьи ___ Закона Республики Казахстан 16 февраля 2012
года "О воинской обязанности и статусе военнослужащих" Вы обязаны
явиться на занятия к "____" часам "____" ________________ 20___г ода
Посещение занятий является обязательным.
Занятия будут проводиться _____________________________________
(указать дни и часы занятий, с отсрочкой от
призыва, в дневное или вечернее время)
Начальник МОВУ
__________________________ области
______________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 7
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
Акт ____
Экзаменационная комиссия в составе: председателя
_________________, членов комиссии _______________, назначенная
приказом от _______ №__, произвела "____" _________ 20__ года прием
выпускных экзаменов от призывников ________________
специализированной организации МО РК, по специальности _____________.
№ п/п
Ф.И.О.
Результаты экзаменов оценки наименование учебных дисциплин
Общая оценка
Водительское удостоверение
Свидетельство (сертификат) об окончании школы)
Роспись в
получении
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Всего обучалось _____ чел.
Допущено к экзаменам _____ чел. ____ %
Сдали экзамены _____ чел. ____ %
из них: отлично _____ чел. ____ %
хорошо _____ чел. ____ %
удовлетворительно _____ чел. ____ %
неудовлетворительно _____ чел. ____ %
средний балл _________
Замечания ________________________________________________________
Предложения ______________________________________________________
Председатель комиссии: _____________________
Члены комиссии: 1. _________________________
2.__________________________
М.П. С актом ознакомлен:
Руководитель специализированной организации МО РК
подпись, фамилия и инициалы
Акт № ____
Экзаменационная комиссия в составе: председателя
_________________, членов комиссии _______________, назначенная
приказом Руководитель Управления специализированной организации МО РК
от ________, произвела "___" _______ 20____ года прием выпускных
экзаменов от призывников (военнообязанных) ___ взвода обученных в
________ специализированной организации МО РК, по специальности
"стрелок".
№ п/п
Ф.И.О.
Результаты экзаменов
Общая оценка (средняя)
№ сертификата об окончании школы
Роспись в получении
Оценки
Наименование учебных дисциплин
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Всего обучалось _____ чел.
Допущено к экзаменам _____ чел. ____ %
Сдали экзамены _____чел. ____ %
из них: отлично _____чел. ____ %
хорошо _____чел. ____ %
удовлетворительно _____чел. ____ %
неудовлетворительно _____чел. ____ %
средний балл _________
Замечания __________________________________
Предложения _______________________________
Председатель комиссии:
Члены комиссии: 1.
2.
М.П. С актом ознакомлен:
Руководитель специализированной организации МО РК
подпись Ф.И.О.
Приложение 8
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Приложение 9
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Перечень документов для участия в конкурсном отборе

1. Өтініш;
2. Жеке куәлік (түпнұсқасы мен көшірмесі);
3. Тіркеу куәлігі немесе әскери билет (түпнұсқасы мен көшірмесі);
4. 3х4 өлшемді 2 фотосурет;
5. Ата-анасының біреуінің немесе екеуінің де балаға қамқорлығының болмау фактісін растайтын құжаттардың (бар болған жағдайда) біреуінің не қамқорлықтың (қамқоршылықтың) белгіленуін растайтын құжаттардың түпнұсқасы мен көшірмесі;
6. Ата-анасының әскери қызметші ретіндегі мәртебесін растайтын құжаттар (бар болған жағдайда);
7. Сотталғанының және әкімшілік құқықбұзушылықтарының жоқ екендігі туралы анықтама;
8. Спорттық разрядын, ағымдағы жылғы орындаушылардың республикалық не халықаралық конкурсындағы, соңғы үш жыл ішіндегі жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиададағы, сондай-ақ жалпы білім беретін пәндер бойынша Президенттік не республикалық олимпиададағы жүлделі орнын растайтын құжат (бар болған жағдайда);
9. Жеке істі ресімдеуге арналған көрінетін екі файл.
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Әскери кафедра бастығына
___________________________________________
(жоғары оқу орнының атауы)
Студенттен ________________________________
(жоғары оқу орнының атауы)
___________________________________________
(факультеттің, топтың атауы)
___________________________________________
(студенттін тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
"Белгіленген тәртіппен конкурстан өту
үшін жіберілсін"
__________________________________
(әскери кафедра бастығының қолы)
20___жылғы "____" _______________
Өтініш
Сізден мені әскери кафедрада оқу үшін конкурстық іріктеуге қатысуға рұқсат беруіңізді сұраймын.
__________________________ шарт негізінде (грант және т.б.бойынша)
_____________ ______________________мамандығы бойынша оқимын.
(шифр) (мамандықтың атауы)
Азаматтарды әскери қызметке даярлау қағидаларының талаптарымен таныстым, орындауға міндеттенемін.
20___ж. "____" ________________ ____________________
(толтырылған күні) (студенттің қолы)
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Ескерту: қолхат толтырылғаннан кейін бір жағы студенттің қолына беріледі, екіншісі әскери кафедраның іс жүргізу бөлімінде қалады.
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
12-қосымша
Ата-анасының біреуінің немесе екеуінің де балаға қамқорлығының
болмау фактісін растайтын құжаттар:
1. Қайтыс болғаны туралы куәлік;
2. Ата-анасының ата-ана құқықтарынан айыру туралы, оларды ата-ана құқықтарынан шектеу, ата-анасының хабарсыз кеткенін тану, қабілетсіз (шектеулі қабілетсіз), олардың қайтыс болғаны туралы сот шешімі;
3. Ата-анасын іздестіруді, баланы (балаларды) ата-анасынан алуды, ата-анасының денсаулық сақтау ұйымдарында ұзақ мерзімде емделуде болуынрастайтын құжаттар, баланы тастап кету туралы актісі.
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Факультетте (институтта) оқитын студенттердің тізімі
_____________________________________________________________________
(әскери оқу орнының, факультеттің(институттың)атауы)
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні, айы, жылы
Азаматтығы
Мамандығының шифрі
Оқу курсы
Оқу тобы
Ескертпе
1.
2.
_________________________________________________________________
Декан (директордың) қолы
20 ____ж."___" _________
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
14-қосымша
Студент – жігіттер үшін денетәрбиесібойынша нормативтер
Р/с №
Бақылау жаттығулары
Бағалау
"5"
"4"
"3"
1.
100 м (с) жүгіру

1. Заявление;
2. Удостоверение личности (подлинник и копия);
3. Приписное свидетельство или военный билет (подлинник и копия);
4. 2 фотографии размером 3х4;
5. Подлинник и копия одного из документов (при наличии), подтверждающих факт отсутствия попечения над ребенком единственного или обоих родителей, либо документов, подтверждающих установление опеки (попечительства);
6. Документы (при наличии), подтверждающих статус родителя как военнослужащего;
7. Справка об отсутствии судимости и административных правонарушений;
8. Документ (при наличии), подтверждающий спортивный разряд, призовое место в республиканском либо международном конкурсе исполнителей текущего года, в международной олимпиаде по общеобразовательным предметам, а также в Президентской либо республиканской олимпиаде по общеобразовательным предметам за последние три года;
9. Два прозрачных файла для оформления личного дела.
Приложение 10
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
"Допустить для прохождения конкурса в установленном порядке"
____________________________________________
___________________________________________
(подпись начальника военной кафедры)
"____" ______________ 20___ года
Начальнику военной кафедры
_________________________________
(наименование ВУЗ)
От студента _______________________
(наименование ВУЗ)
__________________________________
(наименование факультета, группы)
__________________________________
(фамилия, инициалы студента)
Заявление
Прошу Вас допустить меня к участию в конкурсном отборе для обучения на военной кафедре.
Обучаюсь по специальности ___________ ________________________
(шифр) (название специальности)
____________________________ на договорной основе (по гранту и т.д.).
С требованиями Правил подготовки граждан к воинской службе
ознакомлен и обязуюсь выполнять.
"____" ________________ 20___ г. ________________________
(дата заполнения) (подпись студента)
Приложение 11
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
Приложение 12
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Документы, подтверждающие факт отсутствия
попечения над ребенком единственного или обоих родителей
1. Свидетельство о смерти.
2. Решение суда о лишении родителей родительских прав, ограничении их в родительских правах, признании родителей безвестно отсутствующими, недееспособными (ограничено дееспособными), объявлении их умершими.
3. Документы, подтверждающие розыск родителей, отобрание ребенка (детей) у родителей, нахождение родителей на длительном лечении в организациях здравоохранения, акт о подкидывании ребенка (детей).
Приложение 13
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
Список студентов обучающихся на факультете (в институте)
_______________________________________________________________
(наименование ВУЗа, факультета (института)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Число, месяц, год рождения
Гражданство
Шифр специальности
Курс обучения
Учебная группа
Примечание
1
2.
_________________________________________________________________
Подпись декана (директора)
"___" _________ 20 ____ г.
Приложение 14
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Нормативы по физической культуре для студентов – юношей
№ п/п
Контрольные упражнения
Оценка
"5"
"4"
"3"
1.
Бег на 100 м (с)

14,2
14,5
15,0
2.
3000 м (мин) жүгіру
13,00
15,00
16,00
3.
Биік белағашқа тартылу (саны)
12
10
8
Студент – қыздар үшін денетәрбиесібойынша нормативтер
Р/с
Бақылау жаттығулары
Бағалау
"5"
"4"
"3"
1.
100 м (с) жүгіру
16,0
16,5
17,0
2.
2000 м (мин) жүгіру
10,00
11,3
12,2
3.
Шалқасынан жатқан күйде қолын желкесіне қоюмен денені көтеру (саны)
25
20
15
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
15-қосымша
Нысан
ЖОО _______________________________________әскери кафедрасына
әскери даярлыққа студенттерді тарту үшін студенттерді іріктеу
бойынша конкурстық комиссия отырысының
хаттамасы
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні,айы,жылы
Факультет
Мамандық шифрі
Оқыту курсы
Оқу тобы
ӘДК шешімі
Психологиялық тестілеудің нәтижелері
Кәсіби-психологиялық іріктеу балдары
Медкомиссия нәтижелері бойынша балдары
Денедайындағы бойынша балдар
Оқу үлгерімі бойынша балдар
Жеңілдік балдары
Қорытынды рейтингілік балл
Комиссия шешімі
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Әскери кафедра бастығына______________________
___________________________________ студенттен
(ЖОО атауы)
______________________________________________
(факультеттің,топтың атауы)
______________________________________________
(студенттіңтегі, аты-жөнінің бас әріптері)
"Өтелетін негізінде әскери дайындыққа
тартылсын"
_______________________________
(әскерикафедра бастығының қолы)
"____" _______________ 20___ж.
Өтініш
Мені өтелетін негізде әскери кафедрада оқу үшін алуыңызды сұраймын.
_______________________________келісімшарт бойынша(грант немесе т.б.)
____________ _____________________мамандығы бойынша оқимын.
(шифр) (мамандығының атауы)
Азаматтарды әскери қызметке даярлау қағидаларымен таныстым, орындауға міндеттенемін.
20___ж. "____" __________________ ________________________
(толтырылған күні) (студенттің қолы)
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
17-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
Ректор
_______________________
_______________________
20__ жылғы"__" _________
_________________________
(оқу орнының атауы)
_______________________ОҚУ ЖЫЛЫНА АРНАЛҒАН
(үлгі нысаны)
ӘСКЕРИ КАФЕДРА ОҚЫТУШЫЛАРЫ ОҚУ ЖҮКТЕМЕСІ КӨЛЕМІНІҢ
ЕСЕБІ
Р/с №
Лауазымы, әскери атағы,
аты-жөні
Пәннің атауы
Әскери оқудың жылы, ӘЕМ
нөмірі, оқу взводтың
Сағат саны
Күзгі академиялық кезең
Көктемгі академиялық кезең
Жалпы академиялық кезеніне
Оқу-жаттығу жиынына
Кәсіби практикаға
Жалпы оқу жылына
Дәрістер
Топтық сабақтар
Топтық жаттығулар
Тәжірибелік (зертханалық) сабақтар взвод/топ
Семинарлар
Жаттығулар
Консультацииялар
Емтихандар
Оқытушымен өздік жұмысы
Барлығы
Дәрістер
Топтық сабақтар
Топтық жаттығулар
Тәжірибелік (зертханалық) сабақтар взвод/топ
Семинарлар
Жаттығулар
Консультацииялар
Емтихандар
Оқытушы мен өздік жұмысы
Барлығы
1.
Әскери кафедра бастығы
Тактикалық дайындық
Әскери тарих
ЖИЫНЫ:
2.
ЖИЫНЫ:
КАФЕДРА БОЙЫНШАБАРЛЫҒЫ:
Әскери кафедра бастығы
_________________________________________
(әскери атағы, қолы)
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
18-қосымша
Нысан
_________________________________________________________
(ЖОО атауы)
ӘСКЕРИ КАФЕДРА
БЕКІТЕМІН
Әскери кафедра бастығы
____________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні)
"____" ____________________ 20___ ж.
ӘЕМ – _________ оқитын студенттер үшін "______________" пән бойынша
емтихан билеттері
Әскери кафедра ОӘК отырысында талқыланды ___________
20___ ж"_____"________________
Хаттама № ________
Нақтыланды20___ ж. "____" ___________
20___ ж. "____" ___________
20___ ж. "____" ___________
№ 1 билет

14,2
14,5
15,0
2.
Бег на 3000 м (мин)
13,00
15,00
16,00
3.
Подтягивание на высокой перекладине (к-во раз)
12
10
8
Нормативы по физической культуре для студентов – девушек
№ п/п
Контрольные упражнения
Оценка
"5"
"4"
"3"
1.
Бег на 100 м (с)
16,0
16,5
17,0
2.
Бег на 2000 м (мин)
10,00
11,3
12,2
3.
Поднимание туловища из положения лежа на спине, руки за головой (кол-во раз)
25
20
15
Приложение 15
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
Протокол
заседания конкурсной комиссии по отбору студентов
для привлечения к военной подготовке
на военной кафедре _______________________________________ ВУЗ
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Число, месяц, год рождения
Факультет
Шифр специальности
Курс обучения
Учебная группа
Результаты ВВК
Результаты психотеста
Баллы за проф. психологический отбор
Баллы по результатам мед. комиссии
Баллы физической подготовленности
Баллы за успеваемость
Льготные баллы
Итоговый
рейтинговый
балл
Решение комиссии
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Приложение 16
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
"Привлечь к военной подготовке
на возмездной основе"
____________________________________________
___________________________________________
(подпись начальника военной кафедры)
"____" ______________ 20___года
Начальнику военной кафедры
_________________________________
(наименование ВУЗ)
От студента _______________________
(наименование ВУЗ)
__________________________________
(наименование факультета, группы)
__________________________________
(фамилия, инициалы студента)
Заявление
Прошу Вас привлечь меня для обучения на военной кафедре на возмездной основе.
Обучаюсь по специальности _______ _________________________
(шифр) (название специальности)
_______________________________ на договорной основе (по гранту и
т.д.).
С требованиями Правил подготовки граждан к воинской службе
ознакомлен и обязуюсь выполнять.
"____" ______________ 20___г. _____________________________
(дата заполнения) (подпись студента)
Приложение 17
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
УТВЕРЖДЕНО
Ректор
_______________________
_______________________
"__" _________ 20__ года
РАСЧЕТ
ОБЪЕМА УЧЕБНОЙ НАГРУЗКИ ПРЕПОДАВАТЕЛЕЙ ВОЕННОЙ КАФЕДРЫ
_____________________________________
(наименование учебного заведения)
НА _______________________ УЧЕБНЫЙ ГОД
(примерная форма)
№ пп
Должность, воинское звание, фамилия, инициалы
Наименование
дисциплины
Год военного обучения, номер ВУС,учебных взводов
Количество часов
Осенний академический период
Весенний академический период
Всего за академ ический период
На учебный сбор
На профессиональную практику
Всего за учебный год
Лекции
Групповые занятия
Групповые упражнения
Практические (лабораторные) занятия взвод/группа
Семинар
Тренировки
Консультации
Экзамены
Самостоятельная работа с преподавателем
Итого
Лекции
Групповые занятия
Групповые упражнения
Практические (лабораторные) занятия взвод/группа
Семинар
Тренировки
Консультации
Экзамены
Самостоятельная работа с преподавателем
Итого
1.
Начальник военной
кафедры
Тактическая подготовка
Военная история
ИТОГО:
2.
ИТОГО:
ВСЕГО ПО КАФЕДРЕ:
Начальник военной кафедры
_________________________________________
(воинское звание, подпись)
Приложение 18
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
________________________________________________________
(Наименование ВУЗ)
ВОЕННАЯ КАФЕДРА
УТВЕРЖДЕНО
Начальник военной кафедры
__________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
"____" ____________________ 20___ г.
Экзаменационные билеты по дисциплине "______________" для студентов, обучающихся по ВУС – _________.
Обсуждена на заседании УМК военной кафедры ___________
"_____" ________________ 20___ г
Протокол № ________
Уточнен "____" ___________ 20___ г.
"____" ___________ 20___ г.
"____" ___________ 20___ г.
Билет № 1

1. Артиллериялық қаруды жіктеу және оның сипаттамасы.
2. Артиллериялық қару ТТС, мақсаты, жалпы құрылғысы.
3. 122 мм Г Д-30 құрылғыларының көздеуін тексеру.
№ 2 билет
Цикл бастығы___________________
____________________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні)
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
19-қосымша
Нысан
№____ЕМТИХАН ВЕДОМОСІ
(үлгі)
“_____” ______________ 20__ж.
20__- 20__ оқу жылындағы_____ академиялық кезең
Бақылау түрі–емтихан
ӘЕМ - ___________________ _______________ оқу взводы
____________________________________________________
(пән атауы)
Р/с №
Аты-жөні
Емтихан бағасы
(балдық-рейтингілік жүйе бойынша)
Емтихан комиссиясы төрағасының қолы
Балл саны
Әріптік жүйе бойынша баға
1.
2.
Тізім бойынша: ____________________________________________
Емтиханға қатысқан студенттер саны ________________________
Жалпы балл бойынша тапсырғандар:
90-нан 100 балға дейін _____ адам
75 – тен 89 балға дейін ___адам
50 – ден 74 балға дейін ___ адам
0 - ден 49 балға дейін ___ адам
Емтиханға келмеген студенттер саны ____________________________
Емтиханға жіберілмеген студенттер саны ________________________
Емтихан комиссиясы төрағасы _________________________________________
әскери атағы, қолы, аты-жөні
Емтихан комиссиясы мүшелері__________________________________________
әскери атағы, қолы, аты-жөні
Әскери кафедра бастығы ______________________________________________
әскери атағы, қолы, аты-жөні
Ескертпе: студенттер емтиханда ЖОО пайдаланатын жүйеге қатысты әскери кафедра әзірлеген білімді бағалаудың балдық-рейтингілік жүйесі бойынша бағаланады.
Азаматтарды әскери қызметке
даярлау қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Бітіру аттестаттау комиссиясы отырысының
Х А Т Т А М А С Ы
20__ ж. "____"__________________
Қатысқандар:
Бітіру аттестаттау комиссиясының төрағасы:
______________________________________________________________
Бітіру аттестаттау комиссиясының мүшелері:
______________________________________________________________
Бітіру аттестаттау комиссиясының хатшысы: _____________________
1. Әскери дайындық бойынша емтихан тапсырған студенттер
____________________________________________________
(ӘОО атауы)
Оқу взводы ____________________,
(оқу взвод номері)
әскери-есептік мамандық бойыншаоқитын_______________
(ӘЕМ атауы)
2. Студенттер бітіру емтиханында мынадай нәтижелер көрсетті:
Р/с
Т.А.Ә.(бар болған жағдайда)
Алынған бағалар (балдық-рейтингілік жүйе бойынша)
1 теориялық сұрақ
2 теориялық сұрақ
3 теориялық сұрақ
4 тәжірибелік сұрақ
5 тәжірибелік сұрақ
орташа балл

1. Классификация артиллерийских орудий и их характеристика.
2. Назначение, ТТХ артиллерийских орудий, их общее устройство.
3. Произвести выверку прицельных приспособлений 122 мм Г Д-30.
Билет № 2
Начальник цикла ___________________
____________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 19
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
ЭКЗАМЕНАЦИОННАЯ ВЕДОМОСТЬ №____
от "_____" ______________ 20__ г.
_____ академический период 20__- 20__ учебного года
Форма контроля - экзамен
ВУС - ___________________ _______________ учебный взвод
_______________________________________________________
(наименование дисциплины)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Экзаменационная оценка (по балльно-рейтинговой системе)
Подпись председателя экзаменационной комиссии
Количество баллов
Оценка по буквенной системе
1.
2.
Всего по списку: ____________________________________________
Количество студентов на экзамене ________________________
из них сдали с общим баллом: - от 90 до 100 баллов _____ чел.
- от 75 до 89 баллов ___чел.
- от 50 до 74 баллов ___ чел.
- от 0 до 49 баллов ___ чел.
Количество студентов, не явившихся на экзамен _______________________
Количество студентов, не допущенных на экзамен ______________________
Председатель экзаменационной комиссии _______________________________
в/звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
Члены экзаменационной комиссии ______________________________________
в/звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
______________________________________
в/звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
Начальник военной кафедры ___________________________________________
в/звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
Примечание: студенты на экзамене оцениваются по балльно-рейтинговой системе оценки знаний, разработанной военной кафедрой применительно к системе, используемой в ВУЗ.
Приложение 20
к Правилам подготовки
граждан к воинской службе
Форма
П Р О Т О К О Л
заседания выпускной аттестационной комиссии
от "____" ____________ 20__ г.
Присутствовали:
Председатель выпускной аттестационной комиссии ______________________
Члены выпускной аттестационной комиссии: ____________________________
Секретарь выпускной аттестационной комиссии: ________________________
1. По военной подготовке экзаменовались студенты ______________
(наименование ВУЗ)
учебного взвода ____________________,
(номер учебного взвода)
обучающиеся по военно-учетной специальности __________________
(наименование ВУС)
1. Студенты на выпускном экзамене показали следующие результаты:
№ п/п
Ф.И.О.
(при его наличии)
Полученные оценки (по балльно-рейтинговой системе)
1 Теоретический вопрос
2 Теоретический вопрос
3 Теоретический вопрос
4
Практический вопрос
5
Практический вопрос
6
Средний балл

3. Орташабалл есебімен тапсырды:
90-нан 100 балға дейін___ адам. (_%), 75-тен 89 балға дейін ___ адам (_%), 50- ден 74 балға дейін___ адам (_%), 0- ден 49 балға дейін ____(_%).
4.Студенттердің пән бойынша жалпы кемшіліктері:________________________________________________________
5. ҚОРЫТЫНДЫ. 50 балдан жоғары алған студенттерге ӘЕМ _________
бойынша запастағы офицер әскери атағын беруге лайықты (ӘЕМ атауы)
Студент _____________________________ ЖОО-ны бітіргенге дейін бітіру
(аты-жөні)
емтиханын қайта тапсыруға жіберіледі.
Бітіру аттестаттау комиссияның төрағасы ____________________________
(әскери атағы, қолы)
Бітіру аттестаттау комиссиясының мүшелері: __________________________ (әскери атағы, қолы)
Бітіру аттестаттау комиссиясының хатшысы: __________________________
(әскери атағы, қолы)
Ескертпе: студенттер емтиханда ЖОО пайдаланатын жүйеге қатысты әскери кафедра әзірлеген білімді бағалаудың балдық-рейтингілік жүйесі бойынша бағаланады.

3. Сдали с общими баллами:
от 90 до 100 баллов__ чел. (_%), от 75 до 89 баллов __ чел.
(_%), от 50 до 74 баллов___ чел. (_%), от 0 до 49 баллов ____(_%).
4. Общие недостатки в подготовке студентов по дисциплинам: ____
5. ЗАКЛЮЧЕНИЕ. Студенты, получившие от 50 баллов и более,
достойны присвоения воинского звания офицера запаса по ВУС _________.
(наименование ВУС)
Студенты ___________________ могут быть допущены к повторной
(по-фамильно) сдаче выпускного экзамена до окончания ВУЗ.
Председатель выпускной аттестационной комиссии ________________
(воинское звание, подпись)
Члены выпускной аттестационной комиссии: ______________________
(воинское звание, подпись)
______________________
(воинское звание, подпись)
Секретарь выпускной аттестационной комиссии: ________________________
Примечание: студенты на экзамене оцениваются по балльно-рейтинговой системе оценки знаний, разработанной военной кафедрой применительно к системе, используемой в ВУЗ.