"Өнімді таңбалауға қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 15 қазандағы № 724 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 29 қарашада № 14471 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 21 мамырдағы № 348-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Сауда және интеграция министрінің 21.05.2021 № 348-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы екінші бөлімінің 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Өнімді таңбалауға қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (Б.Б. Қанешев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап оның көшірмелерін қағаз және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
Министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Қ. Бишімбаев
2016 жылғы 1 қараша
Қазақстан Републикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2016 жылғы 15 қазандағы
№ 724 бұйрығымен
бекітілген
"Өнімді таңбалауға қойылатын талаптар" техникалық регламенті
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Өнімді таңбалауға қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі – Техникалық регламент) "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң) 7-бабы екінші бөлімінің 17) тармақшасына сәйкес әзірленді және өнімді таңбалауға қойылатын жалпы талаптарды белгілейді.

Об утверждении Технического регламента "Требования к маркировке продукции"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 15 октября 2016 года № 724. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2016 года № 14471. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 мая 2021 года № 348-НҚ,
Сноска. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 21.05.2021 № 348-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021).
Об утверждении Технического регламента "Требования к маркировке продукции"
В соответствии с подпунктом 17) части второй статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Технический регламент "Требования к маркировке продукции".
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Канешев Б.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в бумажном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет", а также в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ К. Бишимбаев
1 ноября 2016 года
Утвержден
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 15 октября 2016 года № 724
Технический регламент "Требования к маркировке продукции"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Технический регламент "Требования к маркировке продукции" (далее – Технический регламент) разработан в соответствии с подпунктом 17) части второй статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" (далее – Закон) и устанавливает общие требования к маркировке продукции.

2. Техникалық регламент отандық, импорт өндірісіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы аумағында өткізілетін Еуразиялық экономикалық одақтың аумағында өндірілген өнімге қолданылады және Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құратын халыкаралық шарттармен және актілермен белгіленген қатынастарға қолданылмайды, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одағының (Кеден Одағының) техникалық регламенттерінің техникалық реттеу объектілері болып табылатын өнімдеріне қолданылмайды.
3. Техникалық регламенттің ережелері өнімді жобалау (іздестіруді қоса алғанда), өндіру, салу, монтаждау, баптау, пайдалану, сақтау, тасымалдау, өткізу және кәдеге жарату, техникалық регламенттерде белгіленген талаптардың сақталуына мемлекеттік бақылау жүргізу кезінде, сондай-ақ сәйкестікті растау кезінде қолданылуы тиіс.
4. Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын техникалық регламенттер мен стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттармен белгіленетін өнімнің жекелеген түрлерін таңбалауға қойылатын талаптар 2-тармақта көрсетілген техникалық регламенттерді қоспағанда, Техникалық регламенттің талаптарына қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.
5. Техникалық регламентте мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) буып-түйілген күні (өлшеніп салынған, сұйық өнімдер құйылған) –өнімнің орауышқа (ыдысқа) салынған күні;
2) дайындалған (өндірілген) күні – өнімді дайындаудың (өндірудің) технологиялық процесінің аяқталған сәті туралы ақпарат беретін, дайындаушы (өндіруші) қоятын күн;
3) дайындаушы (өндіруші) – өнімді кейіннен иеліктен шығару немесе өндірістік мақсаттарда өзі тұтыну үшін өндіретін жеке немесе заңды тұлғалар;
4) жарамдылық мерзімі – бітуіне қарай тауар мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз деп саналатын уақыт кезеңі;
5) орауыш (ыдыс) – шікізатты және дайын өнімді орналастыру, қорғау, тасымалдау, тиеу және жөнелту үшн пайдаланылатын бұйым;
6) өнім берушi – өнiм беретiн жеке немесе заңды тұлға;
7) өнім шығарылатын жердің атауы – елдің, өңірдің, елді мекеннің, жердің, не басқа географиялық көрсеткіштің атауын білдіретін не құрамында атауы бар белгілеме, сондай-ақ ерекше қасиеттері, сапасы, репутациясы немесе басқа сипаттары негізінен географиялық шыққан жерімен, оның ішінде өзіне тән табиғи жағдайлармен және (немесе) адам факторларымен байланысты өнімге қатысты пайдалану нәтижесінде белгілі болған және туындының осындай атаудан шығарылған сілтемесі;

2. Технический регламент распространяется на продукцию отечественного, импортного производства, а также произведенную на территории Евразийского экономического союза, реализуемую на территории Республики Казахстан и не распространяется на отношения, установленные международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза, в том числе не распространяется на продукцию, являющуюся объектом технического регулирования технических регламентов Евразийского экономического союза (Таможенного союза).
3. Положения Технического регламента подлежат применению при проектировании (включая изыскания), производстве, строительстве, монтаже, наладки, эксплуатации, хранении, перевозке, реализации и утилизации продукции, проведении государственного контроля за соблюдением требований установленных техническими регламентами, а также при подтверждении соответствия.
4. Требования к маркировке отдельных видов продукции, установленные в технических регламентах и нормативных документах по стандартизации, действующих на территории Республики Казахстан, за исключением технических регламентов, указанных в пункте 2, применяются в части не противоречащей требованиям Технического регламента.
5. В настоящем Техническом регламенте применяются следующие термины и определения:
1) дата упаковки (расфасовки, розлива жидких продуктов) – дата размещения продукции в упаковку (тару);
2) дата изготовления (производства) – дата, проставляемая изготовителем (производителем), информирующая о моменте окончания технологического процесса изготовления (производства) продукции;
3) изготовитель (производитель) – физические или юридические лица, производящие продукцию для последующего отчуждения или собственного потребления в производственных целях;
4) срок годности – период времени, по истечении которого товар считается непригодным для использования по назначению;
5) упаковка (тара) – изделие, которое используется для размещения, защиты, транспортирования, загрузки и разгрузки, доставки и хранения сырья и готовой продукции;
6) поставщик – физическое или юридическое лицо, предоставляющее продукцию;
7) наименование места происхождения продукции – обозначение, представляющее собой либо содержащее наименование страны, региона, населенного пункта, местности либо другого географического указания, а также указание, производное от такого наименования и ставшее известным в результате его использования в отношении продукции, особые свойства, качество, репутация или другие характеристики которой связаны главным образом с ее географическим происхождением, в том числе характерными природными условиями и (или) людскими факторами;

8) таңбалау – тұтынушыға арналған ақпаратты жеткізетін және өнімге, құжаттарға, жаднамаларға (қосымша парақтарға), затбелгілерге, заттаңбаларға, орауышқа (ыдысқа) түсірілген мәтін, тауарлық белгілер, шарттық белгі және суреттер;
9) тауарлық белгізаңнамаға сәйкес тіркелген немесе Қазақстан Республикасы қатысатын халықаралық шарттардың күшімен тіркеусіз қорғалатын, бірыңғай заңды немесе жеке тұлғалардың өнімін басқа заңды немесе жеке тұлғалардың бір текті өнімінен ажырату үшін қызмет атқаратын белгі;
10) ұжымдық тауарлық белгі – бұл қауымдастықтың (одақтың) немесе заңды тұлғалардың және (немесе) жеке кәсіпкерлердің өзге де бірлестіктерінің өздері шығарған немесе өткізетін өнімдерді белгілеу үшін қызмет ететін, бірыңғай сапалық немесе өзге де сипаттамаларға ие тауарлық белгісі.
2-тарау. Өнімді таңбалауға қойылатын талаптар
6. Дайындаушы (өндіруші), және (немесе) өнім беруші өнімді айналымға шығару кезінде құрамы, қасиеті, мақсаты, дайындаушы (өндіруші), және (немесе) өнім беруші, сақтау шарттары, тасымалдау, пайдалану, кәдеге жарату, дайындау (өндіру) және тұтыну (қолдану) тәсілдері, дайындау (өндіру) күні, энергия тұтынуына (энергия тұтынатын жабдықтар үшін), шығу тегі, жарамдылық мерзімі, салмағы, көлемі, санына қатысты тұтынушыларды алдау мен жаңылыстыруды болдырмайтын ол туралы толық, қажетті, сөзсіз түсінікті және нақты ақпаратпен, сондай-ақ өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін тікелей немесе жанама сипаттайтын және оларды дұрыс таңдау мүмкіндігін қамтамасыз ететін басқа да мәліметтермен қамтамасыз етеді.
7. Өнімді өткізу кезінде тұтынушыға арналған ақпарат өніммен, орауышта (ыдыста), затбелгіде, заттаңбада, құжаттарда, жаднамаларда (қосымша парақтарда) берілген мәтінмен, шартты белгілермен және (немесе) суреттермен бірге заңнамаға сәйкес өнімнің жекелеген түрлерін таңбалауға қойылатын талаптар ескеріле отырып берілуге тиіс.
Өнімді өткізу кезінде тұтынушыға арналған ақпаратты дайындаушы (өндіруші) және (немесе) буып-түюші, өнім беруші ұсынады.
8. Орауыштағы (ыдыстағы), затбелгідегі, заттаңбадағы, құжаттардағы, жаднамалардағы (қосымша парақтардағы) қолдану жөніндегі тұтынушыға арналған ақпарат пен таңбалаудағы мәтін қазақ және орыс тілдерінде жазылады.
Тұтынушыға арналған ақпарат өнім туралы ақпарат берілетін қазақ және орыс тілдерінің емле ережесі нормалары ескеріле отырып жазылады.
9. Тұтынушыға арналған ақпарат өнімнің әр бірлігіне орауышта (ыдыста), затбелгіде, құжаттарда, жаднамаларда (қосымша парақтардағы) оқуға (танысуға) қолайлы жерге орналастырылады.

8) маркировка – текст, товарные знаки, условное обозначение и рисунки, несущие информацию для потребителя и нанесенные на продукцию, документы, памятки (листы-вкладыши), этикетки, ярлыки, упаковку (тару);
9) товарный знак – обозначение, зарегистрированное в соответствии с законодательством или охраняемое без регистрации в силу международных договоров, в которых участвует Республика Казахстан, служащее для отличия продукции одних юридических или физических лиц от однородной продукции других юридических или физических лиц;
10) коллективный товарный знак – это товарный знак ассоциации (союза) или иного объединения юридических лиц и (или) индивидуальных предпринимателей, служащий для обозначения выпускаемой или реализуемой ими продукции, обладающей едиными качественными или иными характеристиками.
Глава 2. Требования к маркировке продукции
6. Изготовитель (производитель) и (или) поставщик при выпуске в обращение продукции обеспечивает полной, необходимой, однозначно понимаемой и достоверной информацией о ней, исключающей обман и ввод в заблуждение потребителей относительно состава, свойств, назначения, изготовителя (производителя) и (или) поставщика, условия хранения, перевозки, эксплуатации, утилизации, способа изготовления (производства) и употребления (применения), даты изготовления (производства), энергопотребления (для энергопотребляющего оборудования), происхождения, срока годности, массы, объема, количества, а также других сведений прямо или косвенно характеризующих качество и безопасность продукции и обеспечивающих возможность их правильного выбора.
7. Информация для потребителя при реализации продукции представляется с продукцией, текстом, условными обозначениями и (или) рисунками на упаковке (таре), этикетке, ярлыке, документах, памятках (листах-вкладышах) с учетом требований, предъявляемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан к маркировке отдельных видов продукции.
При реализации продукции, информация для потребителя предоставляется изготовителем (производителем) и (или) поставщиком.
8. Информация для потребителя на упаковке (таре), этикетке, ярлыке, документах, памятках (листах-вкладышах) по применению и текст в маркировке наносятся на казахском и русском языках.
Информация для потребителя излагается с учетом норм правописания казахского и русского языка, на котором дается информация для потребителя о продукции.
9. Информацию для потребителя располагают на каждой единице продукции в удобном для чтения (ознакомления) месте на упаковке (таре), этикетке, ярлыке, документах, памятках (листах-вкладышах).

10. Тұтынушыға арналған ақпарат стандарттау жөніндегі нормативтік құжатта көзделген тәсілмен беріледі және айқын әрі оңай оқылуы тиіс.
11. Тұтынушыға арналған ақпаратта өнім оған сәйкес дайындалған (өндірілген) стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттың атауы (белгісі) көрсетіледі.
12. Өнімнің сәйкестігін растау туралы тұтынушыға арналған ақпаратты дайындаушы (өндіруші) және (немесе) өнім беруші:
стандарттау жөніндегі қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес түсірілген сәйкестік белгісі;
техникалық реттеу саласындағы заңнамаға сәйкес өніммен қоса жүретін сәйкестік сертификаты (сәйкестік сертификатының көшірмесі) немесе сәйкестік декларациясы (сәйкестік декларациясының көшірмесі) түрінде беруге тиіс.
Буып-түйілмеген немесе өлшеніп буып-түйілмеген өнімнің сәйкестігін растау туралы ақпаратты тұтынушыға өнім беруші жеткізеді.
13. Өнім туралы тұтынушыға арналған ақпаратта өнімнің атауы көрсетіледі.
14. Өнімнің атауы стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес белгіленеді.
15. Өнім атауы латын алфавитінің әріптерімен жазылуы мүмкін.
16. Өнімнің шығу тегі орнының атауы мынадай жағдайлар сақталған жағдайда оның атауына қосу рұқсат етіледі:
өнімнің шығарылған орнының атауы географиялық объектінің тарихи атауы болса;
тұтынушыға арналған ақпаратта дайындаушы (өндіруші) орналасқан елдерде белгіленген тәртіппен тіркеусіз дайындаушы (өндіруші) - осы тауарлық белгінің иесі тіркеген немесе қабылдаған (ұжымдық) тауарлық белгі көрсетілсе;
белгісі географиялық объектіні білдіретін немесе содан тұратын, бірақ Қазақстан Республикасында оны дайындаған (өндірген) орнымен байланысты емес белгілі бір түрдегі өнімнің белгісі ретінде жалпы қолдануға енгізілген өнімнің шығарылған орны атау деп танылмаса;
өнімнің шығарылған орнының тіркелген атауын осы атауды пайдалану құқығына ие болып табылмайтын заңды және жеке тұлғалардың пайдалануына жол берілмейді.
17. Өнімнің атауында:
басқа ұқсас өнімнің атауын көрсетуге;
өнімге өнімнің шығу тегіне (табиғатына) қатысты тұтынушыларды жаңылыстыратын атау беруге жол берілмейді.
18. Өнім туралы тұтынушыға арналған ақпаратта өнімнің жеке түріне арналған қолданыстағы стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес өнімнің ерекше қасиеттері, жайы-күйі және арнайы өңделуі (болған жағдайда) туралы ақпаратты қамтиды.

10. Информация для потребителя наносится способом, предусмотренным нормативными документами по стандартизации, и представляется в четкой и легко читаемой форме.
11. В информации для потребителя указывается наименование (обозначение) нормативного документа по стандартизации, в соответствии с которым изготовлена (произведена) продукция.
12. Информация для потребителя о подтверждении соответствия продукции представляется изготовителем (производителем) и (или) поставщиком в виде:
знака соответствия, нанесенного в соответствии с действующими нормативными документам по стандартизации;
сертификата соответствия (копии сертификата соответствия) или декларации соответствия (копии декларации соответствия) в соответствии с законодательством в области технического регулирования, сопровождающего продукцию.
Информацию о подтверждении соответствия неупакованной или не расфасованной продукции до потребителя доводит поставщик.
13. В информации для потребителя о продукции указывается наименование продукции.
14. Наименование продукции устанавливается в соответствии с требованием нормативных документов по стандартизации.
15. Наименование продукции может быть нанесено буквами латинского алфавита.
16. В наименование продукции допускается включать наименование места его происхождения при соблюдении следующих условий:
наименованием места происхождения продукции может являться историческое название географического объекта;
в информации для потребителя указывается (коллективный) товарный знак, зарегистрированный или принятый изготовителем (производителем) без регистрации в порядке, установленном в странах местонахождения изготовителя (производителя) - владельцем данного товарного знака;
не признается наименованием места происхождения продукции обозначение которого, представляет собой или содержащее название географического объекта, но вошедшее в Республике Казахстан во всеобщее употребление как обозначение продукции определенного вида, не связанного с местом его изготовления (производства);
не допускается изменить на другое использование зарегистрированного наименования места происхождения продукции юридическими и физическими лицами, не являющимися владельцами права пользования этим наименованием.
17. В наименовании продукции не допускается:
указывать, наименование другой аналогичной продукции;
присваивать продукции наименование, вводящее потребителей в заблуждение относительно происхождения (природы) продукции.
18. Информация для потребителя о продукции включает информацию об отличительных свойствах продукции, состоянии и специальной обработке (при наличии) в соответствии с действующими нормативными документами по стандартизации на отдельный вид продукции.

19. Өнімді дайындау (өндіру) кезінде өңделген негізгі ингредиентті пайдаланған жағдайда тиісті ақпарат өнімнің құрамына кіретін ингредиенттер тізбесінде ингредиенттер атауымен қатар орналастырылады.
20. Құрамында екі және одан көп құраушылары (ингредиенттері) болған жағдайда, құрам үлесінің кему/азаю тәртібінде өнім құрамы көрсетіледі. Егер өнім негізі екі құраушылардан (ингредиенттерден) дайындалса (өндірілсе), бұл ретте өнімнің құрамы (кешені) ретінде оларды және көрсетпей, оларды өнім атауында көрсетуге рұқсат етіледі.
21. Дайындаушының (өндірушінің), буып-түюшінің, өнім берушінің, өнімнің сапасы бойынша шағымдарды қабылдайтын ұйымның және лицензиардың (егер өнім лицензия бойынша дайындалса (өндірілсе) атауы ол орналасқан елінде белгіленген тәртіппен тіркелген атауға сәйкес келеді.
22. Тұтынушыға арналған ақпаратта дайындаушының (өндірушінің), өнім берушінің, өнімнің сапасы бойынша шағымдарды қабылдайтын ұйымның, лицензиардың (егер өнім лицензия бойынша дайындалса (өндірілсе), атауы мен орналасқан жерін (заңды мекенжайын), Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес мемлекеттік тіркелуге жататын өнім үшін тіркелген нөмірі мен тіркелген күнін көрсету қажет.
23. Егер бір елде дайындалған (өндірілген) өнім оның қасиеттерін өзгертетін және (немесе) түпкі дайын өнімге айналдыратын басқа елде кейіннен технологиялық өңдеуден немесе құрастырудан өтсе, онда тұтынушыға арналған ақпаратты түсіру кезінде кейіннен технологиялық өңдеуді немесе құрастыруды жүргізген ел осы өнімді дайындаушы (өндіруші) ел ретінде қарастырылады.
24. Дайындаушының (өндірушінің), буып-түюшінің, өнім берушінің, өнім сапасы бойынша шағымдарды қабылдайтын ұйымның және лицензиардың (егер өнім лицензия бойынша дайындалса (өндірілсе), заңды мекенжайы елдің, қаланың (облыстың және елді мекеннің), көшенің атауы, үйдің және кеңсенің нөмірін қамтуы тиіс. Көрсетілген тұлғалардың байланыс құралдары: телефоны, факс, электрондық поштасы, интернет-ресурсы қосымша көрсетілуі мүмкін.
25. Егер өнімді дайындаушы (өндіруші) бір мезгілде буып-түюші, өнім беруші болып табылмаса, онда тұтынушыға арналған ақпаратта дайындаушының (өндірушінің) атауы мен оның заңды мекенжайынан басқа буып-түюшінің, өнім берушінің атауы және олардың заңды мекенжайлары көрсетіледі.
26. Тұтынушыға арналған ақпаратта Қазақстан Республикасы аумағында тұтынушылардан өнім сапасы туралы шағымдарды (ұсыныстарды) қабылдайтын ұйымның атауы мен мекенжайы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы аумағында тұтынушылардан өнім сапасы бойынша шағымдар қабылдайтын ұйым туралы ақпарат мынадай:
егер өнім өзге елде дайындалған (өндірілген);
егер дайындаушының (өндірушінің) заңды мекенжайы тұтынушылардан шағымдар қабылдайтын ұйымның заңды мекенжайымен сәйкес келмеген жағдайларда көрсетіледі.

19. В случае использования при изготовлении (производстве) продукции обработанного основного ингредиента, соответствующая информация помещается рядом с наименованием ингредиентов в перечне ингредиентов, входящих в состав продукции.
20. При наличии в составе двух и более составляющих (ингредиентов), указывается состав продукции в порядке убывания/уменьшения доли содержания. Если продукция изготовлена (произведена) из двух основных составляющих (ингредиентов), допускается указывать их в наименовании продукции, при этом, не указывая их отдельно, как состав (комплект) продукции.
21. Наименование изготовителя (производителя), упаковщика, поставщика, организации, принимающей претензии по качеству продукции, и лицензиара (если продукция изготовлена (произведена) по лицензии), соответствует наименованию, зарегистрированному в установленном порядке в стране его местонахождения.
22. В информации для потребителя указывается наименование и местонахождение (юридический адрес) изготовителя (производителя), поставщика, организации, принимающей претензии по качеству продукции, лицензиара (если продукция изготовлена (произведена) по лицензии), регистрационный номер и дату регистрации для продукции, подлежащей в соответствии с законодательством Республики Казахстан государственной регистрации.
23. Если продукция, изготовленная (произведенная) в одной стране, проходит последующую технологическую обработку или сборку в другой стране, которая изменяет ее свойства и (или) превращает в конечную готовую продукцию, то при нанесении информации для потребителя, страна, проводившая последующую технологическую обработку или сборку рассматривается как страна-изготовитель (- производитель) данной продукции.
24. Юридический адрес изготовителя (производителя), упаковщика, поставщика, организации, принимающей претензии по качеству продукции, и лицензиара (если продукция изготовлена (произведена) по лицензии), включает название страны, города (области и населенного пункта), улицы, номера дома и офиса. Дополнительно могут быть указаны средства связи указанных лиц: телефон, факс, электронный адрес, интернет-ресурс.
25. Если изготовитель (производитель) продукции не является одновременно упаковщиком, поставщиком, кроме наименования изготовителя (производителя) и его юридического адреса в информации для потребителя указываются наименование упаковщика, поставщика и их юридические адреса.
26. В информации для потребителей указываются наименование и адрес организации, принимающей на территории Республики Казахстан, претензии (предложения) по качеству продукции от потребителей.
Информацию об организации, принимающей на территории Республики Казахстан, претензии от потребителей по качеству продукции, указывают в следующих случаях:
если продукция изготовлена (произведены) в другой стране;
если юридический адрес изготовителя (производителя) не совпадает с юридическим адресом организации, принимающей претензии от потребителей.

27. Орауышта (ыдыста) тұтынушылардан шағымдар қабылдайтын ұйымның заңды мекенжайының көрсетілмеуі, осы дайындаушы (өндіруші) Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан жағдайда, шағымдар дайындаушының (өндірушінің) заңды мекенжайы бойынша қабылданатынын білдіреді.
28. Өнімді дайындауға (өндіруге) және өткізуге белгіленген тәртіппен құқық (лицензия) алған ұйымдар орауышқа (ыдысқа) оларға осы құқықты (лицензияны) берген ұйымдардың, компаниялар мен фирмалардың тауарлық белгілерін салады.
29. Тұтынушыға арналған ақпаратта өнімнің таза салмағы, жалпы салмағы, негізгі өлшемдері мен көлемі орауышта (ыдыста) шамалардың метрикалық жүйесімен (Халықаралық бірліктер жүйесімен) көрсетіледі.
30. Өнімнің таза салмағы, жалпы салмағы, негізгі өлшемдері немесе көлемдері дайындаушының (өндірушінің) қалауы бойынша белгіленген тәртіппен Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесiнiң тiзiлiмiне енгізілген өлшеуді орындау әдістемелері немесе стандарттау бойынша нормативтік құжаттары бекітілген өнімге белгіленеді.
31. Негізгі құрам бірлігі сұйық ортада болатын өнімдер үшін, таза ортақ салмақтан басқа негізгі өнімнің салмағы орауышта (ыдыста) көрсетіледі.
32. Өлшеп салынған сұйық өнім үшін тұтынушыға арналған ақпаратта көлем мәні, өзге де сусымалы, қатты, қоймалжың немесе тұтқыр иілмелі консистенциялы, газды қуыстары бар өнім түрлері үшін, сондай-ақ тығыздықты өлшеудің стандартталған әдістемесі жоқ өнімдер үшін - таза салмақ мәні көрсетіледі.
33. Сақтау кезінде таза салмағы, негізгі өлшемдері немесе көлемі кішірейетін, даналап немесе "өлшеп" (тұтынушының көзінше өлшенеді) сатылатын өнім үшін, тұтынушыға арналған ақпаратта өнімнің таза салмағының немесе көлемінің мәнін көрсетпеуге рұқсат етіледі.
34. Сақтау шарттары арнайы сақтау шарттарын (төмен температураны, жарық режімін және басқаларды) талап ететін өнім үшін көрсетіледі.
35. Егер өнімнің біткеннен кейін пайдалану үшін қауіпті болып саналатын уақыт мерзімі бар болса, өнімнің жарамдылық мерзімі белгіленеді.
Жарамдылық мерзімін өнімді дайындаушы (өндіруші) сақтау шарттарын міндетті көрсетіп және нормативтік құқықтық актілер мен стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарда көзделген талаптарды ескере отырып белгілейді.
Дайындаушы (өндіруші) белгілеген жарамдылық мерзімі, белгіленген сақтау шарттары сақталған жағдайда, тұтынушылардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігі талаптарына өнімнің сәйкестігіне кепілдік береді.
Жарамдылық мерзімі өнімнің дайындалған (өндірілген) күнінен бастап есептеледі.
Жарамдылық мерзімінің ұзақтығына байланысты мынадай тәсілмен көрсетіледі: "...(сағат, күн, ай немесе жылға дейін) жарамды", "...(күніне дейін) жарамды", "... (күніне) дейін пайдаланылсын", "...(сағат, күн, ай немесе жыл) бойына жарамды", "Қызмет ету мерзімі...(жыл-сағат-цикл)".

27. Отсутствие на упаковке (таре) юридического адреса организации, принимающей претензии от потребителей, означает, что претензии принимаются по юридическому адресу изготовителя (производителя), при условии, что этот изготовитель (производитель) расположен на территории Республики Казахстан.
28. Организации, получившие в установленном порядке право (лицензию) на изготовление (производство) и реализацию продукции помещают на упаковке (таре) товарные знаки организаций, компаний и фирм, предоставивших им это право (лицензию).
29. В информации для потребителя масса нетто, брутто, основные размеры и объем продукции указываются в метрической системе мер (Международной системе единиц) на упаковке (таре).
30. Массу нетто, брутто, основные размеры или объем продукта по усмотрению изготовителя (производителя) устанавливают на продукцию, для которых в установленном порядке утверждены методики выполнения измерений, внесенные в Реестр государственной системы обеспечения единства измерений, или нормативные документы по стандартизации.
31. Для продукции, в которых основной компонент находится в жидкой среде (в информации для потребителя), кроме общей массы нетто указывается масса основной продукции на упаковке (таре).
32. Для жидкой фасованной продукции в информации для потребителя указывают значение объема, для других видов продукции, имеющих сыпучую, твердую, пастообразную или вязкопластичную консистенцию, газовые полости, а также продуктов, для которых отсутствуют стандартизованные методики выполнения измерений плотности - значение массы нетто.
33. Для продукции, продаваемой в единичном количестве (поштучно) или "на вес" (взвешиваются в присутствии потребителя), масса нетто, основные размеры или объем которых при хранении уменьшается, в информации для потребителя допускается не указывать значение массы нетто или объема продукта.
34. Условия хранения указывают для продукции, требующей специальных условий хранения (пониженной температуры, светового режима и других).
35. Если продукция имеет период времени, по истечению которого считается небезопасной для использования, устанавливается срок годности продукции.
Срок годности устанавливает изготовитель (производитель) продукции с обязательным указанием условий хранения и с учетом требований, предусмотренных нормативными документами по стандартизации.
Срок годности, установленный изготовителем (производителем) гарантирует соответствие продукции требованиям безопасности жизни и здоровью потребителей, при соблюдении установленных условий хранения.
Срок годности исчисляют с даты изготовления (производства) продукции.
В зависимости от длительности срок годности указывается следующим образом: "Годен... (часов, дней, месяцев или лет)", "Годен до... (дата)", "Использовать до... (дата)", "Годен в течение... (часов, дней, месяцев или лет)", "Срок службы... (лет - часов - циклов)".

36. Егер жарамдылық мерзімі "...(сағат, күн, ай немесе жыл) бойына жарамды", деген сөздермен көрсетілсе, онда затбелгіге немесе орауышқа (ыдысқа) өнімнің дайындалған (өндірілген) күні міндетті түрде жазылады.
Дайындалған (өндірілген), буып-түйілген, жарамдылық мерзімінің аяқталған күйін затбелгілердің жиектеріне сандарға қарсы кертпеш (белгі) түсіру немесе күнге сәйкес келетін сандарды өшіру жолымен көрсетуге рұқсат етіледі.
37. Түссіз орауышқа (ыдысқа) құйылатын мөлдір түссіз сұйық өнім түрлерінің құйылған күні орауыштың (ыдыстың) артқы жағынан көрінетін затбелгінің артқы жағына жазылады.
38. Нақты өнімді сәйкестендіретін штрих код қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес сканерлеуші құрылғылармен есептеу үшін қолайлы орында затбелгіге және (немесе) орауышқа (ыдысқа) орналастырылады.
39. Өнім өнімді сипаттайтын кез келген өзге ақпаратпен, оның ішінде Қазақстан Республикасы заңнамасына қайшы келмейтін жарнамалық ақпаратпен қоса жіберіле алады.
40. Егер өлшемдері шағын (бір жағының ауданы 10 см2-ден аспайды) орауышқа (ыдысқа) өнім туралы тұтынушыға арналған ақпараттың қажетті мәтінін толық түсіру мүмкін болмаса, онда ақпаратты топтық орауышқа (ыдыстың) немесе жеке немесе топтық орауыштың (ыдыстың) әрбір бірлігіне қоса берілетін қосымша параққа орналастыруға рұқсат етіледі. Сондай-ақ өнім жинақтап сатылатын топтық орауыштың (ыдыстың) әрбір бірлігі тұтынушыға арналған ақпаратпен қоса жіберіледі.
Тұтынушыларға өнімді алдын ала өлшеп салынбаған түрінде өткізу кезінде, өнім сауда үй-жайларында (сатылатын орындарда), оның ішінде сатып алушының көзінше өлшеп салынған жағдайда, олар туралы ақпаратты орауыштың (ыдыстың) әрбір бірлігіне қоса берілетін қосымша параққа, өнімнен тікелей жақын жердегі баға көрсеткішке немесе ақпараттық параққа орналастыруға рұқсат етіледі.
Өткізу орындарында қаптарға салынған өнімде буып-түйілген немесе өлшеп салынған ұқсас өнім үшін қарастырылған ақпарат болуы тиіс.
Тұтынушыларға арналған ақпарат қаптарға бекітілген затбелгілерге жазылады.
Өнімді дайындаушы (өндіруші) тұтынушыға арналған ақпаратты орауыштың (ыдыстың) бірлігінің тек сол бір жеріне орналастырады.
Тұтынушыға арналған ақпаратты оқу үшін қолайлы бір немесе бірнеше орынға орналастыруға рұқсат етіледі.
41. Өнімді сақтау, тасымалдау, пайдалану, кәдеге жарату (қайта өңдеу), жою кезіндегі қауіпсіздік талаптары тұтынушы үшін қалған ақпараттан өзге қаріппен, түспен немесе басқа тәсілдермен ерекшеленуі тиіс.
Егер өнім салынған орауыш (ыдыс) қосымша орауышпен қапталса, онда не ішкі орауыштың затбелгісі сыртқы орауыш арқылы жеңіл оқылуға, не сыртқы орауышта ұқсас затбелгі болуы тиіс.

36. Если срок годности указывают словами "Годен в течение.... (часов, дней, месяцев или лет)", то на этикетку или упаковку (тару) наносится дата изготовления (производства) продукции.
Допускается указание даты изготовления (производства), упаковки, окончания срока годности наносить путем просечек (отметок) против чисел на кромках этикеток или погашением чисел, соответствующих дате.
37. Дата розлива прозрачных бесцветных жидких видов продукции, разливаемых в бесцветную упаковку (тару), наносится на обратную сторону этикетки, видимую с обратной стороны упаковки (тары).
38. Штриховой код, идентифицирующий конкретную продукцию, размещается в соответствии с действующими нормативными документами по стандартизации, на этикетке и (или) упаковке (таре) в удобном для считывания сканирующими устройствами месте.
39. Продукция может сопровождаться любой другой информацией, характеризующей продукцию, в том числе рекламной, не противоречащей законодательству Республики Казахстан.
40. Если на упаковке (таре) небольших размеров (площадь одной стороны не превышает 10 см 2) невозможно нанести необходимый текст информации для потребителя о продукте полностью, то информацию допускается размещать на групповой упаковке (таре) или листе-вкладыше, прилагаемом к каждой единице индивидуальной или групповой упаковки (тары). Также сопровождают информацией для потребителя каждую единицу групповой упаковки (тары), в которой продукция продается наборами.
При реализации потребителям продукции в предварительно нефасованном виде, когда продукцию фасуют в торговых помещениях (местах продажи), в том числе в присутствии покупателя, допускается информацию о них размещать на листе-вкладыше, прилагаемом к каждой единице упаковки (тары), на ценнике или информационном листке в непосредственной близости от продукции.
Продукция, находящаяся в местах продажи в мешках, должна содержать информацию, предусмотренную для упакованной или расфасованной аналогичной продукции. Информацию для потребителя наносят на этикетке, прикрепленной к мешку.
Изготовитель (производитель) продукции располагает информацию для потребителя на одном и том же месте единицы упаковки (тары).
Информацию для потребителя допускается располагать в одном или нескольких удобных для прочтения местах.
41. Требования безопасности при хранении, перевозке, использовании, утилизации (переработки), уничтожении продукции выделяются от остальной информации для потребителя другим шрифтом, цветом или иными способами.
Если упаковка (тара), в которую помещена продукция, покрыта дополнительной упаковкой, то либо этикетка внутренней упаковки должна быть легко читаемой сквозь наружную упаковку, либо на наружной упаковке должна быть аналогичная этикетка.

42. Өніммен байланысқа түсетін, тұтынушыларға арналған ақпаратты түсіру құралдары өнімнің қауіпсіздігі мен сапасына әсер етпеуі тиіс, өнімді сақтау, тасымалдау және өткізу кезінде таңбалау тұрақтылығын қамтамасыз етуі тиіс.
43. Қоршаған орта белсенді әсер ететін жағдайларда немесе арнайы жағдайларда (жоғарғы немесе төменгі температура, агрессивті орта және тағы басқа) қолданылатын өнім туралы тұтынушыға арналған ақпараттың сақталуы мынадай:
әсер етуге тұрақты (ылғалға төзімді, ыстыққа төзімді және тағы басқа) материал-жеткізушіні қолдану;
тиісті түсіру (басу, ою және тағы басқа) әдісін қолдану;
әсер етуге тұрақты қабықты (мөлдір үлдірді, буманы, қорапты және тағы басқаларды) қолдану тәсілдерінің бірімен немесе олардың жиынтығымен қамтамасыз етілуге тиіс.
44. Тұтынушыға арналған ақпаратты беру, оның ішінде таңбалау өлшемдері мен нысаны орауыштың (ыдыстың) өлшемі мен нысанына сәйкес анықталады.

42. Средства нанесения информации для потребителей, контактирующие с продукцией, не должны влиять на безопасность и качество продукции, должны обеспечивать стойкость маркировки при хранении, перевозке и реализации продукции.
43. Сохранность информации для потребителя о продукции, применяемой в условиях активного воздействия окружающей среды или в специальных условиях (высокая или низкая температура, агрессивная среда и другие), обеспечивается одним из следующих способов или их сочетанием:
применением стойкого к воздействию материала-носителя (влагостойкого, термостойкого и прочие);
применением соответствующего метода нанесения (выдавливание, травление и прочие);
применением стойкой к воздействию оболочки (прозрачная пленка, пакет, коробка и другие).
44. Размеры и форма представления информации для потребителя, в том числе маркировки, определяются в соответствии с размером и формой упаковки (тары).