Өсімдік және мал шаруашылығында іріктемелі зерттеу өткізу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 298 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 28 желтоқсанда № 14615 болып тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 5) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 15.07.2022 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығы.мен
1. Қоса беріліп отырған Өсімдік және мал шаруашылығында іріктемелі зерттеу өткізу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Өндіріс және қоршаған орта статистикасы басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмелерін қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Өндіріс және қоршаған орта статистикасы басқармасы осы бұйрықты жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Г.М. Керімханова) жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлтттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2016 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 298 бұйрығымен
бекітілген
Өсімдік және мал шаруашылығында іріктемелі зерттеу өткізу әдістемесі

Об утверждении Методики проведения выборочных обследований в растениеводстве и животноводстве
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 298. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2016 года № 14615.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 15.07.2022 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику проведения выборочных обследований в растениеводстве и животноводстве.
2. Управлению статистики производства и окружающей среды совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном виде в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению статистики производства и окружающей среды Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Керимханова Г.М.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
Н. Айдапкелов
Утвержден приказом
Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 декабря 2016 года № 298
Методика проведения выборочных обследований в растениеводстве и животноводстве

Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 15.07.2022 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығы.мен
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Өсімдік және мал шаруашылығында іріктемелі зерттеу өткізу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабы 5) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Осы Әдістемені өсімдік және мал шаруашылығында жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды өткізу кезінде Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы (бұдан әрі – Бюро), оның аумақтық бөлімшелері және интервьюерлер қолданады.
3. Әдістеме интервьюерлерді тартумен іріктеме негізінде өткізілетін ауыл шаруашылығы дақылдарын жинау, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және ауыл шаруашылығы құралымдарының қызметі туралы ағымдағы (есепті жыл ішіндегі) және жылдық жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды ұйымдастырудың және өткізудің негізгі тәсілдерін айқындайды.
4. Осы Әдістемеде келесі анықтамалар қолданылады:
1) ауылшаруашылық кәсіпорны – ауылшаруашылық өнімдерін өндірумен, сақтаумен және қайта өңдеумен, ауыл шаруашылығы саласында қызмет көрсетумен айналысатын заңды тұлға немесе оның құрылымдық бөлімшесі;
2) ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші – ауыл шаруашылығы өнімін өндірумен айналысатын жеке немесе заңды тұлға;
3) бас жиынтық – сипаттамалары бағалауға жататын талдаудың барлық бірліктерінің толық тобы;
4) жеке каталог – нақты статистикалық байқауды жүргізуге арналған тиісті жіктелімдік атрибуттары бар зерттелетін бірліктер тізбесі;
5) жұртшылық шаруашылықтары – жеке қосалқы шаруашылықтар, ұжымдық бақтар мен бақшалар, саяжай учаскелері;
6) интервьюер – жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде респонденттер мен үй шаруашылықтарына сауал салуды жүзеге асыратын адам;
7) қызметтің қосымша түрі – үшінші тұлғалар үшін өнімдер өндіру мақсатында жүзеге асырылатын негізгі қызмет түрінен басқа қызмет түрі;
8) қызметтің негізгі түрі – қосылған құны субъект жүзеге асыратын кез келген басқа қызмет түрінің қосылған құнынан артық болатын қызмет түрі;
9) респондент – статистикалық әдіснамаға сәйкес статистикалық байқау объектісі бойынша деректерді ұсынатын жеке немесе заңды тұлға және оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері;

Сноска. Методика - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 15.07.2022 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Методика проведения выборочных обследований в растениеводстве и животноводстве (далее – Методика) относится к статистической методологии, утверждаемой в соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон).
2. Настоящая Методика применяется Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – Бюро), его территориальными подразделениями и интервьюерами при проведении общегосударственных статистических наблюдений в растениеводстве и животноводстве.
3. Методика определяет основные подходы к организации и проведению текущих (в течение отчетного года) и годовых общегосударственных статистических наблюдений о сборе урожая сельскохозяйственных культур, производстве продукции животноводства и деятельности сельхозформирований, проводимых на выборочной основе, с привлечением интервьюеров.
4. В настоящей Методике используются следующие определения:
1) сельскохозяйственное предприятие – юридическое лицо или его структурное подразделение, занимающееся производством, хранением и переработкой сельскохозяйственной продукции, оказанием услуг в области сельского хозяйства;
2) сельскохозяйственный товаропроизводитель – физическое или юридическое лицо, занимающееся производством сельскохозяйственной продукции;
3) генеральная совокупность – полная группа всех единиц анализа, чьи характеристики подлежат оценке;
4) индивидуальный каталог – перечень обследуемых единиц с соответствующими классификационными атрибутами, предназначенный для проведения конкретного статистического наблюдения;
5) хозяйства населения – личные подсобные хозяйства, коллективные сады и огороды, дачные участки;
6) интервьюер – лицо, осуществляющее опрос респондентов и домашних хозяйств при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей;
7) вторичный вид деятельности – вид деятельности, помимо основного, который осуществляется с целью производства продуктов для третьих лиц;
8) основной вид деятельности – вид деятельности, добавленная стоимость которого превышает добавленную стоимость любого другого вида деятельности, осуществляемого субъектом;
9) респондент – физическое или юридическое лицо и его структурные и обособленные подразделения, представляющие данные по объекту статистического наблюдения в соответствии со статистической методологией;

10) іріктемелі жиынтық (іріктеме) – зерттеуге қатысу үшін бас жиынтықтан белгілі бір рәсімнің көмегімен таңдалған көптеген жағдайлар (сыналатындар, объектілер, оқиғалар, үлгілер).
2-тарау. Бас жиынтық және өсімдік пен мал шаруашылығындағы статистикалық байқаулар үшін іріктеме қалыптастырудың критерилері
5. Ауыл шаруашылығында іріктемелі статистикалық байқауларға (зерттеулерге) арналған бас жиынтық ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру бойынша қызметті өсімдік шаруашылығы бойынша байқаулар үшін немесе ауыл шаруашылығы жануарларын өсіру және көбейту бойынша қызметті мал шаруашылығы бойынша байқаулар үшін қызметті жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерінің (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілері) тізбесін білдіреді.
Өсімдік және мал шаруашылықтарындағы зерттеулерге арналған бас жиынтықтар Ауыл шаруашылығының статистикалық тіркелімі негізінде қалыптастырылады, оны жүргізуді және өзектілендіруді статистикалық тіркелімдерді жүргізуге жауапты Бюроның құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
6. Ауыл шаруашылығы дақылдарын жинау, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және ауыл шаруашылығы құралымдарының (ауылшаруашылық кәсіпорындары, шаруа немесе фермер қожалықтары) қызметі туралы статистикалық байқаулар үшін жеке каталогтарды қалыптастыру мақсатында әр аудан/қала деңгейінде бас жиынтық келесідей топтастырылады:
1) бір-немесе екіжылдық дақылдарды өсіру, көпжылдық дақылдарды өсіру, өсімдіктердің ұдайы өндірісі, мал шаруашылығы, аралас ауыл шаруашылығы бойынша негізгі және қосалқы экономикалық қызмет түрлері бар ауылшаруашылық кәсіпорындары;
2) бір-немесе екіжылдық дақылдарды өсіру, көпжылдық дақылдарды өсіру, өсімдіктердің ұдайы өндірісі, аралас ауыл шаруашылығы бойынша негізгі және қосалқы экономикалық қызмет түрлері бар қалалық жерлердегі дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары;
3) бір-немесе екіжылдық дақылдарды өсіру, көпжылдық дақылдарды өсіру, өсімдіктердің ұдайы өндірісі, аралас ауыл шаруашылығы бойынша негізгі және қосалқы экономикалық қызмет түрлері бар ауылдық жерлердегі дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары;
4) мал шаруашылығы, аралас ауыл шаруашылығы бойынша негізгі және қосалқы экономикалық қызмет түрлері бар қалалық жерлердегі дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары;
5) мал шаруашылығы, аралас ауыл шаруашылығы бойынша негізгі және қосалқы экономикалық қызмет түрлері бар ауылдық жерлердегі дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары;

10) выборочная совокупность (выборка) – множество случаев (испытуемых, объектов, событий, образцов), с помощью определенной процедуры выбранных из генеральной совокупности для участия в исследовании.
Глава 2. Генеральная совокупность и критерии формирования выборки для статистических обследований в растениеводстве и животноводстве
5. Генеральная совокупность для выборочных статистических наблюдений (обследований) в сельском хозяйстве представляет собой перечень сельскохозяйственных товаропроизводителей (далее – сельхозтоваропроизводители), осуществляющих деятельность по выращиванию сельскохозяйственных культур для обследований по растениеводству, или деятельность по выращиванию и разведению сельскохозяйственных животных для обследований по животноводству.
Генеральные совокупности для обследований в растениеводстве и животноводстве формируются на основе Сельскохозяйственного статистического регистра, ведение и актуализацию которого осуществляет структурное подразделение Бюро, ответственное за ведение статистических регистров.
6. С целью формирования индивидуальных каталогов для статистических наблюдений о сборе урожая сельскохозяйственных культур, производстве продукции животноводства и деятельности сельхозформирований (сельскохозяйственные предприятия, крестьянские или фермерские хозяйства), генеральная совокупность на уровне каждого района/города группируется следующим образом:
1) сельскохозяйственные предприятия с основным и вторичным видами экономической деятельности по выращиванию одно- или двухлетних культур, выращиванию многолетних культур, воспроизводству растений, животноводству, смешанному сельскому хозяйству;
2) индивидуальные предприниматели и крестьянские или фермерские хозяйства, с основным и вторичным видами экономической деятельности по выращиванию одно- или двухлетних культур, выращиванию многолетних культур, воспроизводству растений, смешанному сельскому хозяйству в городской местности;
3) индивидуальные предприниматели и крестьянские или фермерские хозяйства, с основным и вторичным видами экономической деятельности по выращиванию одно- или двухлетних культур, выращиванию многолетних культур, воспроизводству растений, смешанному сельскому хозяйству в сельской местности;
4) индивидуальные предприниматели и крестьянские или фермерские хозяйства, с основным и вторичным видами экономической деятельности по животноводству, смешанному сельскому хозяйству в городской местности;
5) индивидуальные предприниматели и крестьянские или фермерские хозяйства, с основным и вторичным видами экономической деятельности по животноводству, смешанному сельскому хозяйству в сельской местности;

6) қалалық жерлердегі егістік көлемі, шабындығы және жайылымы, көпжылдық көшеттері бар халықтың жеке қосалқы шаруашылықтары;
7) ауылдық жерлердегі егістік көлемі, шабындығы және жайылымы, көпжылдық көшеттері бар халықтың жеке қосалқы шаруашылықтары;
8) қалалық жерлердегі мал мен құсы бар халықтың жеке қосалқы шаруашылықтары;
9) ауылдық жерлердегі мал мен құсы бар халықтың жеке қосалқы шаруашылықтары;
10) бақ және саяжай кооперативтерi.
7. Осы Әдістеменің 6-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілері ауыл шаруашылығы дақылдарын жинау, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және ауыл шаруашылығы құралымдарының қызметі туралы статистикалық байқауларды жүргізу кезінде байқаулармен толық қамтылады.
8. Осы Әдістеменің 6-тармағы 2), 3), 4), 5), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілері ауыл шаруашылығы дақылдарын жинау, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және ауыл шаруашылығы құралымдарының қызметі туралы статистикалық байқауларды өткізу кезінде іріктемелі негізде зерттеледі. Іріктеменің оңтайлы мөлшерін анықтау және көрсетілген ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілері үшін іріктемелі жиынтықтарды қалыптастыруды іріктемелерді қалыптастыруға жауапты Бюроның құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады. Іріктемелі жиынтықтар өсімдік және мал шаруашылығы бойынша байқаулар үшін жыл сайын жаңартылады.
Осы Әдістеменің 6-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерінің іріктемелі жиынтығын қалыптастыру кезіндегі негізгі критерий ауыл шаруашылығы жерлері, оның ішінде егістік жерлер, көпжылдық екпелер, шабындық және жайылымдардың бар болуы болып табылады.
Осы Әдістеменің 6-тармағы 3) және 7) тармақшаларында көрсетілген ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерінің іріктемелі жиынтығын қалыптастыру кезіндегі негізгі критерий келесі ауыл шаруашылығы дақылдарының бір немесе бірнеше түрлерінің егістік алқабының болуы болып табылады:
дәнді (күрішті қоспағанда) және бұршақ дақылдары, оның ішінде бидай, жүгері, арпа, қара бидай, сұлы, тары, қарақұмық, кептірілген бұршақ дақылдары;
майлы дақылдар, оның ішінде күнбағыс;
күріш;
картоп;
ашық топырақтағы көкөніс;
бақша дақылдары;
мақта;
темекі;
қант қызылшасы;
саңырауқұлақ;
азықтық дақылдар;
гүлдер.
Сондай-ақ көпжылдық екпелердің, оның ішінде жүзім, шекілдеуікті және дәнекті жемістер, жидек дақылдары және жаңғақтардың болуы, шабындықтар мен көкөністер мен гүлдер өсіруге арналған жылыжайлардың болуы ескеріледі.
Осы Әдістеменің 6-тармағы 4), 5), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерінің іріктемелі жиынтығын қалыптастыру кезіндегі негізгі критерий келесі ауыл шаруашылығы жануарларының бір немесе бірнеше түрлерінің болуы болып табылады:
сүтті табынның ірі қара малы, оның ішінде сиырлар;
өзге де ірі қара мал мен енекелер, оның ішінде сиырлар;
сүтті-етті табынның ірі қара малы, оның ішінде сиырлар;
қойлар, оның ішінде саулық қойлар;
ешкілер, оның ішінде ешкілер;
жылқылар, оның ішінде биелер;
түйелер, оның ішінде інгендер;
шошқалар;
тауықтар;
күркетауықтар;
қаздар;
үйректер;
мысыр тауықтары;
үй қояндары;
бөденелер;
түйеқұстар;
қырғауылдар;
араның балұясы;
шаруашылықтарда өсірілген бұғылар;
торда өсірілетін терісі бағалы аңдар.
Ауыл шаруашылығы бойынша статистикалық зерттеудің іріктемесіне түскен респонденттер тізімі дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары және халықтың жеке қосалқы шаруашылықтары бойынша әрбір аудан/қала үшін жеке қалыптастырылады және жергілікті жерлерде статистикалық байқауды ұйымдастыру және өткізу үшін аумақтық статистика бөлімшелерінің басшыларына жеткізіледі және аумақтық статистика бөлімшелерінің сайтына орналастырылады.

6) личные подсобные хозяйства населения, имеющие посевные площади, сенокосы, многолетние насаждения, в городской местности;
7) личные подсобные хозяйства населения, имеющие посевные площади, сенокосы, многолетние насаждения, в сельской местности;
8) личные подсобные хозяйства населения, имеющие скот и птицу, в городской местности;
9) личные подсобные хозяйства населения, имеющие скот и птицу, в сельской местности;
10) садоводческие и дачные кооперативы.
7. Сельхозтоваропроизводители, указанные в подпункте 1) пункта 6 настоящей Методики, при проведении статистических наблюдений о сборе урожая сельскохозяйственных культур, производстве продукции животноводства и деятельности сельхозформирований охватываются полностью.
8. Сельхозтоваропроизводители, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 7), 8) и 9) пункта 6 настоящей Методики, при проведении статистических наблюдений о сборе урожая сельскохозяйственных культур, производстве продукции животноводства и деятельности сельхозформирований обследуются на выборочной основе. Определение оптимального размера выборки и формирование выборочных совокупностей для указанных сельхозтоваропроизводителей осуществляется структурным подразделением Бюро, ответственным за формирование выборок. Выборочные совокупности для обследований по растениеводству и животноводству обновляются ежегодно.
Основным критерием при формировании выборочной совокупности сельхозтоваропроизводителей, указанных в подпункте 2) пункта 6 настоящей Методики, является наличие сельскохозяйственных угодий, в том числе пашни, многолетних насаждений, сенокосов и пастбищ.
Основным критерием при формировании выборочной совокупности сельхозтоваропроизводителей, указанных в подпунктах 3) и 7) пункта 6 настоящей Методики, является наличие посевных площадей под одним или несколькими из следующих видов сельскохозяйственных культур:
зерновые (за исключением риса) и бобовые культуры, в том числе пшеница, кукуруза, ячмень, рожь, овес, просо, гречиха, овощи бобовые сушеные;
масличные культуры, в том числе подсолнечник;
рис;
картофель;
овощи открытого грунта;
бахчевые культуры;
хлопок;
табак;
сахарная свекла;
грибы;
кормовые культуры;
цветы.
Учитывается также наличие многолетних насаждений, в том числе винограда, семечковых и косточковых культур, ягодных культур и орехов, наличие сенокосов и теплиц для выращивания овощей и цветов.
Основным критерием при формировании выборочной совокупности сельхозтоваропроизводителей, указанных в подпунктах 4), 5), 8) и 9) пункта 6 настоящей Методики, является наличие одного или нескольких из следующих видов сельскохозяйственных животных:
скот крупный рогатый молочного стада, в том числе коровы;
скот крупный рогатый прочий и буйволы, в том числе коровы;
скот крупный рогатый молочно-мясного стада, в том числе коровы;
овцы, в том числе овцематки;
козы, в том числе козоматки;
лошади, в том числе кобылы;
верблюды, в том числе верблюдоматки;
свиньи;
куры;
индюки;
гуси;
утки;
цесарки;
кролики домашние;
перепелки;
страусы;
фазаны;
пчелосемьи;
олени, разведенные в хозяйстве;
звери пушные клеточного разведения.
Списки респондентов, попавших в выборку статистического обследования по сельскому хозяйству, формируются отдельно по индивидуальным предпринимателям и крестьянским или фермерским хозяйствам и личным подсобным хозяйствам для каждого района/города и доводятся до руководителей территориальных подразделении статистики для организации и проведения статистического наблюдения на местах и размещаются на сайте территориальных подразделений статистики.

9. Осы Әдістеменің 6-тармағы 6) және 10) тармақшаларында көрсетілген ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілері өсімдік және мал шаруашылығының статистикалық көрсеткіштері бойынша ауыл шаруашылығы санағы кезінде, сондай-ақ біржолғы статистикалық байқаулар негізінде зерттеледі.
Өсімдік шаруашылығының көрсеткіштері бойынша статистикалық ақпарат көрсетілген ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілері бойынша санақ арасы кезеңінде Ауыл шаруашылығының статистикалық тіркелімінің өзекті деректерін қолдану арқылы есепті түрде қалыптастырылады. Есептеу осы Әдістеменің 5-бөлімінде жазылған.
Осы Әдістеменің 6-тармағы 10) тармақшасында көрсетілген мал шаруашылығы көрсеткіштері бойынша статистикалық ақпарат санақаралық кезеңінде болмашы болып саналады және есепке алынбайды.
3-тарау. Өсімдік және мал шаруашылығында ірітемелі байқауларды өткізу кезіндегі интервьюерлердің іс-әрекеті
10. Осы Әдістеменің 6-тармағы 2), 3), 4), 5), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілері бойынша алғашқы статистикалық деректер интервьюерлерді тарту арқылы жиналады.
11. Өсімдік немесе мал шаруашылығы бойынша нақты статистикалық байқауды өткізу үшін интервьюер аумақтық статистика бөлімшесінен статистикалық нысанның бланкісін және зерттеу өткізуге қажетті респонденттердің мекенжайын және бар болған жағдайда телефондарын көрсете отырып, респонденттер тізімін алады.
Егер іріктемелі жиынтықта нақты респонденттер тізбесі қамтылмай, іріктемені қалыптастыруға жауапты Бюроның құрылымдық бөлімшелері қалыптастырған елді мекендегі зерттелетін респонденттер саны сауал салу басталатын шаруашылықтың реттік нөмірі және шаруашылыққа баруға тиісті қадам көлемі туралы ақпаратты қамтитын болса, аумақтық статистика бөлімшелері сол жерлерде интервьюерге арналған бағдарды құрастырады. Алдымен санау басталатын шаруашылық (көшесі және үй нөмірі) еркін түрде анықталады. Содан кейін бұл шаруашылықтан еркін бағытта (мысалы, бір көшені жағалай) сауал салу басталатын шаруашылықтың реттік нөміріне сәйкес келетін шаруашылықтар саны есептеледі. Нәтижесінде зерттеу өткізуге тиісті бірінші шаруашылық анықталады. Сауал салу үшін келесі шаруашылықтар іріктеменің қадамына сәйкес анықталады. Мал шаруашылығы бойынша зерттеу өткізу кезінде интервьюер қадам бойынша түскен ауыл шаруашылығы малдары жоқ шаруашылықтарды, өсімдік шаруашылығы бойынша зерттеулерді өткізу кезінде – ауыл шаруашылығы дақылдарының егістіктері жоқ шаруашылықтарды өткізіп жібереді. Өткізгеннен кейін, одан әрі іріктеме қадамы сақталады және нәтижесінде іріктемеде мәлімделген шаруашылықтар санына сауал салынады.
Мал шаруашылығы бойынша есепті жылдың екінші, үшінші және төртінші тоқсандарында зерттеулер өткізу кезінде есепті жылдың бірінші тоқсанында сұралған шаруашылықтарға сауал салынады.

9. Сельхозтоваропроизводители, указанные в подпунктах 6) и 10) пункта 6 настоящей Методики, обследуются по статистическим показателям растениеводства и животноводства во время сельскохозяйственных переписей, а также в рамках единовременных статистических наблюдений.
Статистическая информация по показателям растениеводства по указанным сельхозтоваропроизводителям в межпереписной период формируются расчетно, с использованием актуальных данных Сельскохозяйственного статистического регистра. Расчет описан в разделе 5 настоящей Методики.
Статистическая информация по показателям животноводства, указанные в подпункте 10) пункта 6 настоящей Методики в межпереписной период считаются незначительными и не учитываются.
Глава 3. Действия интервьюеров при проведении выборочных обследований в растениеводстве и животноводстве
10. Первичные статистические данные по сельхозтоваропроизводителям, указанным в подпунктах 2), 3), 4), 5), 7), 8) и 9) пункта 6 настоящей Методики, собираются с привлечением интервьюеров.
11. Для проведения конкретного статистического наблюдения по растениеводству или животноводству интервьюер получает в территориальном подразделении статистики бланки статистической формы и список респондентов, которых необходимо обследовать, с указанием адреса и телефона при наличии.
Если выборочная совокупность не содержит перечень конкретных респондентов, а включает сформированную структурным подразделением Бюро, ответственным за формирование выборок, информацию о количестве обследуемых респондентов в населенном пункте, порядковом номере хозяйства, с которого начинается опрос, и размере шага, с которым следует посещать хозяйства, территориальными подразделениями статистики на местах составляется маршрут для интервьюера. Вначале произвольно определяется хозяйство (улица и номер дома), с которого начинается отсчет. Затем от этого хозяйства в произвольном направлении (например, вдоль одной улицы) отсчитывается количество хозяйств, соответствующее порядковому номеру хозяйства, с которого начнется опрос. В результате определится первое хозяйство, в котором необходимо провести обследование. Следующие хозяйства для опроса определяются в соответствии с шагом выборки. При проведении обследования по животноводству интервьюер пропускает выпавшие по шагу хозяйства, в которых не содержатся сельскохозяйственные животные, при проведении обследований по растениеводству – хозяйства, в которых нет посевов сельскохозяйственных культур. После пропуска, далее шаг выборки сохраняется, и в итоге опрашивается количество хозяйств, заявленное в выборке.
При проведении обследования по животноводству во втором, третьем и четвертом кварталах отчетного года опрашиваются те же хозяйства, которые
были опрошены в первом квартале отчетного года.

12. Интервьюерге іріктемеге түскен респондентпен байланыс орнатуға мүмкін болмаған жағдайда не респондент зерттеуге қатысудан бас тартқан жағдайда интервьюер іс-әрекетінің келесі нұсқалары көзделген:
1) егер іріктемеде нақты шаруашылықтар тізімі болса, онда есеп бермеген шаруашылықтарды басқаларға ауыстыруға жол берілмейді, интервьюер зерттеу құралында осы респонденттің себебін көрсетумен жауабы жоқ екендігі туралы белгі соғады;
2) егер іріктеме елді мекендегі зерттелетін респонденттер саны және шаруашылыққа баруға тиісті қадам мөлшері туралы ақпаратты қамтитын болса, онда табылмаған немесе сауал салуға қатысудан бас тартқан шаруашылықтар интервьюерге бөлінген бағдар шеңберіндегі көрші шаруашылыққа ауыстырылады, нәтижесінде іріктемеде көзделген шаруашылықтар санына сауал салынады.
13. Респонденттерге сауал салуды аяқтағаннан кейін интервьюер Статистикалық жұмыстар жоспарында белгіленген күннен кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей толтырылған нысандардың бланкілерін аумақтық статистика бөлімшелеріне тапсырады.
4-тарау. Өсімдік және мал шаруашылығындағы іріктемелі зерттеу деректерін бас жиынтыққа тарату әдістері
14. Өсімдік және мал шаруашылығындағы іріктемелі статистикалық байқаулар деректерін бас жиынтыққа тарату стастистикалық нысанда көзделген барлық көрсеткіштер бойынша нақтылауды есепке ала отырып, аудан/қала деңгейінде жүргізіледі.
15. Егер қалыптастырылған іріктемеде нақты шаруашылықтар тізбесін қамтитын болса, тарату іріктемені қалыптастыруға жауапты Бюроның құрылымдық бөлімшесі іріктемелі жиынтықты қалыптастыру кезінде есептелетін әрбір ауыл шаруашылығы өндірушілер өлшемін және аудан/қала үшін түзету коэффициентін қолдану арқылы жүзеге асырады. Таратылған әр көрсеткіш мәні мына формула бойынша анықталады:
мұнда:
– таратылған j-көрсеткіштің мәні;
– іріктемедегі j-көрсеткіштің i-шаруашылығы бойынша мәні;
– i-шаруашылықтың мәні;
– іріктемедегі шаруашылық саны;
– түзету коэффициенті.
Түзету коэффициенттері іріктеме критерийі ретінде анықталған әрбір көрсеткіш үшін аудан/қала деңгейінде, сондай-ақ тарату кезінде қолданылатын қосымша көрсеткіштер үшін мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
– j-көрсеткіші үшін түзету коэффициенті;
– тіркелім деректері бойынша i-шаруашылықтағы j-көрсеткіштің мәні;
– i-шаруашылықтың мөлшері;
– іріктемедегі шаруашылықтар саны;
– бас жиынтықтағы шаруашылықтар саны.
Егер зерттеу нәтижелері бойынша есеп бермеген шаруашылықтар бар болса, түзету коэффициентері есеп берген шаруашылықтарды ескере отырып қайта саналады.

12. Когда интервьюеру не удается установить контакт с респондентом, попавшим в выборку, либо респондент отказывается от участия в обследовании, предусмотрены следующие варианты действий интервьюера:
1) если выборка содержит список конкретных хозяйств, то замена не отчитавшихся хозяйств на другие не допускается, интервьюер отмечает в инструментарии обследования об отсутствии ответа данного респондента с указанием причины;
2) если выборка содержит информацию о количестве обследуемых респондентов в населенном пункте и размере шага, с которым посещаются хозяйства, то не найденные или отказавшиеся участвовать в опросе хозяйства заменяются на соседние в пределах выделенного интервьюеру маршрута, в итоге опрашивается количество хозяйств, заявленное в выборке.
13. По окончании опроса респондентов, интервьюер не позднее одного рабочего дня после даты, установленной Планом статистических работ, представляет заполненные бланки формы в территориальные подразделения статистики.
Глава 4. Методы распространения данных выборочных обследований в растениеводстве и животноводстве на генеральную совокупность
14. Распространение данных выборочных статистических наблюдений в растениеводстве и животноводстве на генеральную совокупность производится на уровне района/города по всем показателям, предусмотренным в соответствующей статистической форме, с учетом детализации.
15. Если сформированная выборка содержит перечень конкретных хозяйств, распространение осуществляется с использованием весов каждого сельхозтоваропроизводителя и поправочных коэффициентов для района/города, которые рассчитываются в момент формирования выборочной совокупности структурным подразделением Бюро, ответственным за формирование выборок. Значение каждого распространенного показателя определяется по формуле:
где:
– значение распространенного j-показателя;
– значение j-показателя по i-хозяйству в выборке;
– вес i-хозяйства;
– количество хозяйств в выборке;
– поправочный коэффициент.
Поправочные коэффициенты рассчитываются на уровне района/города для каждого показателя, определенного в качестве критерия выборки, а также для дополнительных показателей, используемых при распространении, по следующей формуле:
где:
– поправочный коэффициент для j-показателя;
– значение по j-показателю в i-хозяйстве по данным регистра;
– вес i-хозяйства;
– количество хозяйств в выборке;
– количество хозяйств в генеральной совокупности.
Если по результатам обследования имеются не отчитавшиеся хозяйства, поправочные коэффициенты пересчитываются с учетом отчитавшихся хозяйств.

16. Егер қалыптастырылған іріктеме елді мекендегі зерттелетін респонденттер саны туралы ақпаратты ғана қамтыған жағдайда іріктемені қалыптастыруға жауапты Бюроның құрылымдық бөлімшесі іріктемелі жиынтықты қалыптастыру кезінде есептелетін әрбір елді мекен үшін есептелетін тарату коэффициенттерін қолдану арқылы тарату жүзеге асырылады. Таратылған әрбір көрсеткіштің мәні мына формула бойынша анықталады:
мұнда:
– j-таратылған көрсеткіштің мәні;
– i-елді мекендегі іріктеме бойынша j-көрсеткіштің сомалық мәні;
– i-елді мекен үшін тарату коэффициенті;
– іріктемедегі елді мекендер саны;
– түзету коэффициенті.
(3) формулада қолданылатын түзету коэффициенті іріктеме критерийі ретінде анықталған әрбір көрсеткіш үшін аудан/қала деңгейінде, сондай-ақ тарату кезінде қолданылатын қосымша көрсеткіштер үшін зерттеу деректерін алғаннан кейін мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
– іріктеменің j-көрсеткіші үшін түзету коэффициенті;
– тіркелім деректері бойынша i-елді мекендегі j-көрсеткіші бойынша мән;
– зерттеу нәтижелері бойынша i-елді мекендегі j-көрсеткіші бойынша сомалық мән;
– i-елді мекені үшін тарату коэффициенті;
– іріктемедегі елді мекендер саны;
– бас жиынтықтағы елді мекендер саны.
17. Өсімдік шаруашылығы бойынша статистикалық зерттеулерде түзету коэффициенттері ауыл шаруашылығы дақылдарының егістік алқабы, көпжылдық екпелер, жылыжайлар алқабы туралы деректер бойынша есептеледі. Өсімдік шаруашылығындағы іріктемелі статистикалық байқау үшін түзету коэффициенттері саналатын ауыл шаруашылығы дақылдары түрінің тізбесі осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген.
Ауылшаруашылық дақылдарының өзге де түрлері бойынша (мысалы, өзге майлы дақылдар) түзету коэффициенттері екі кезеңде есептеледі.
Бірінші кезеңде Ауыл шаруашылығының статистикалық тіркелімі деректері бойынша есепті түрде бас жиынтықта осындай дақылдарының егістік алқабы топ бойынша (мысалы, барлық майлы дақылдар) жиынтық алқап пен осы топ бойынша (мысалы, рапс, күнбағыс, мақсары тұқымдары) Ауыл шаруашылығының статистикалық тіркелімінде бар жеке түрлері алқабының сомасы арасындағы айырмашылық ретінде анықталады. Іріктеме шеңберінде өзге де ауыл шаруашылығы дақылдарының егістік алқабы осыған ұқсас анықталады.
Екінші кезеңде алынған деректерді қолданумен (4) формула бойынша түзету коэффициенті есептеледі.
Мал шаруашылығы бойынша статистикалық байқауларда түзету коэффициенттері ауыл шаруашылығы жануарларының жекелеген түрлерінің саны туралы деректер бойынша есептеледі. Мал шаруашылығындағы іріктемелі статистикалық байқауға арналған түзету коэффициенттері саналатын ауыл шаруашылығы малдары түрлерінің тізбесі осы Әдістемеге 2-қосымшада келтірілген.

16. Если сформированная выборка содержит информацию только о количестве обследуемых респондентов в населенном пункте, распространение осуществляется с использованием коэффициентов распространения, которые рассчитываются для каждого населенного пункта в момент формирования выборочной совокупности структурным подразделением Бюро, ответственным за формирование выборок. Значение каждого распространенного показателя определяется по формуле:
где:
– значение распространенного j-показателя;
– суммарное значение j-показателя по выборке в i-населенном пункте;
– коэффициент распространения для i-населенного пункта;
– количество населенных пунктов в выборке;
– поправочный коэффициент.
Поправочный коэффициент, применяемый в формуле (3), рассчитывается после получения данных обследования на уровне района/города для каждого показателя, определенного в качестве критерия выборки, а также для дополнительных показателей, используемых при распространении, по следующей формуле:
где:
– поправочный коэффициент для j-показателя выборки;
– значение по j-показателю в i-населенном пункте по данным регистра;
– суммарное значение по j-показателю в i-населенном пункте по результатам обследования;
– коэффициент распространения для i-населенного пункта;
– количество населенных пунктов в выборке;
– количество населенных пунктов в генеральной совокупности.
17. В статистических обследованиях по растениеводству поправочные коэффициенты рассчитываются по данным о посевных площадях сельскохозяйственных культур, площади многолетних насаждений, площади теплиц. Перечень видов сельскохозяйственных культур, по которым рассчитываются поправочные коэффициенты для выборочного статистического наблюдения в растениеводстве, приведен в приложении 1 к настоящей Методике.
По прочим видам сельскохозяйственных культур (например, прочим масличным культурам) поправочные коэффициенты рассчитываются в два этапа.
На первом этапе расчетно по данным Сельскохозяйственного статистического регистра определяется посевная площадь под такими культурами в генеральной совокупности как разница между итоговой площадью по группе (например, масличные культуры всего) и суммой площадей под отдельными видами, имеющимися в Сельскохозяйственном статистическом регистре по данной группе (например, семена подсолнечника рапса, сафлора). Аналогично определяется посевная площадь прочих видов сельскохозяйственных культур в пределах выборки.
На втором этапе с применением полученных данных рассчитывается поправочный коэффициент по формуле (4).
В статистических обследованиях по животноводству поправочные коэффициенты рассчитываются по данным о численности отдельных видов сельскохозяйственных животных. Перечень видов сельскохозяйственных животных, по которым рассчитываются поправочные коэффициенты для выборочного статистического наблюдения в животноводстве, приведен в приложении 2 к настоящей Методике.

18. Әрбір есептелген түзету коэффициенті бір немесе бірнеше статистикалық байқау көрсеткіштеріне қолданылады. Өсімдік шаруашылығында іріктемелі статистикалық байқаудың тиісті көрсеткіштеріне түзету коэффициентерін қосу осы Әдістемеге 3-қосымшада, мал шаруашылығында іріктемелі статистикалық байқаудың тиісті көрсеткіштеріне түзету коэффициентерін қосу – осы Әдістемеге 4-қосымшада келтірілген.
Егер статистикалық байқаудың көрсеткішінде осы Әдістемеге келтірілген белгілі бір түзету коэффициентіне байланыс болмаса, түзету коэффициенті 1-ге тең деп саналады.
19. Зерттеуде көзделген бас жиынтыққа таратылған барлық статистикалық көрсеткіштерді қалыптастырғаннан кейін жариялауға көзделген туынды көрсеткіштерді (мысалы, ауыл шаруашылығы дақылдарының түсімі, ауыл шаруашылығы жануарларының орташа өнімділігі, ауыл шаруашылығы өнімінің бір центнерін өндіруге кеткен шығындар) есептеу жүзеге асырылады.
5-тарау. Өсімдік шаруашылығы бойынша негізгі көрсеткіштерді есептеу
1-параграф. Бақ және саяжай кооперативтерiнде, өсімдік шаруашылығы бойынша негізгі көрсеткіштерді есептеу
20. Ауыл шаруашылығы санақтары арасындағы кезеңде жыл сайын өсімдік шаруашылығының негізгі статистикалық көрсеткіштері бойынша ауыл шаруашылығы дақылдары бөлінісінде бақ және саяжай кооперативтері бойынша есепті деректер қалыптастырылады, оның ішінде ауыл шаруашылығы дақылдарының нақтыланған егісті және жиналған алқабы, көпжылдық дақылдардың алқабы, бастапқы кірістегі салмақтағы және өңдеуден кейінгі салмақтағы жеке ауыл шаруашылығы дақылдарын жалпы жинау.
Көрсеткіштер жалпы бақ және саяжай кооперативтері бойынша аудандар/қалалар деңгейінде есепті жылға қалыптастырылады және басқа шаруашылық санаттары бойынша тиісті көрсеткіштерге өсімдік шаруашылығында барлық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілері бойынша біртұтас көрініс алу мақсатында қосылады.
21. Ауыл шаруашылығы дақылдарының біртұтас жалпы нақтыланған егістік алқабы және көпжылдық екпелердің жалпы егістік алқабы есепті жылға бақ және саяжай кооперативтеріндегі ауыл шаруашылығы жерлері туралы Ауыл шаруашылығының статистикалық тіркелімі деректері және соңғы ауыл шаруашылығы санағы немесе біржолғы статистикалық байқаулардың деректері бойынша бақ және саяжай учаскелері жерлерін пайдалану құрылымы туралы деректер негізінде есептеледі. Ауылшаруашылық санағын өткізгенге дейінгі кезеңде дақыл түрлері бойынша бақ және саяжай кооперативтеріндегі ауылшаруашылық дақылдарының жалпы нақтыланған егістік алқабы және көпжылдық екпелердің жалпы егістік алқаптарының құрылымы алдыңғы жылдың құрылымына тең деп саналады. Ауылшаруашылық санағын жүргізгеннен кейін бақ және саяжай кооперативтеріндегі ауылшаруашылық дақылдарының жалпы нақтыланған алаңының құрылымы ауылшаруашылық санағының қорытындыларына сәйкес айқындалады.

18. Каждый рассчитанный поправочный коэффициент применяется к одному или нескольким показателям статистического наблюдения. Привязка поправочных коэффициентов к соответствующим показателям выборочного статистического наблюдения в растениеводстве приведена в приложении 3 к настоящей Методике, привязка поправочных коэффициентов к соответствующим показателям выборочного статистического наблюдения в животноводстве – в приложении 4 к настоящей Методике.
Если у показателя статистического наблюдения отсутствуют привязки к определенному поправочному коэффициенту, приведенному в настоящей Методике, поправочный коэффициент считается равным 1.
19. После формирования всех распространенных на генеральную совокупность статистических показателей, предусмотренных в обследовании, осуществляется расчет производных показателей, предусмотренных для публикации (например, урожайность сельскохозяйственных культур, средняя продуктивность сельскохозяйственных животных, затраты на производство одного центнера сельскохозяйственной продукции).
Глава 5. Расчет основных показателей по растениеводству
Параграф 1. Расчет основных показателей по растениеводству в садоводческих и дачных кооперативах
20. В период между сельскохозяйственными переписями ежегодно формируются расчетные данные по садоводческим и дачным кооперативам в разрезе сельскохозяйственных культур по основным статистическим показателям растениеводства, в числе которых уточненная посевная и убранная площадь сельскохозяйственных культур, площадь многолетних насаждений, валовый сбор отдельных сельскохозяйственных культур в первоначально оприходованном весе и весе после доработки.
Показатели формируются за отчетный год в целом по садоводческим и дачным кооперативам на уровне районов/городов и подключаются к соответствующим показателям по другим категориям хозяйств, с целью формирования целостной картины по всем сельхозтоваропроизводителям в растениеводстве.
21. Общая уточненная посевная площадь сельскохозяйственных культур и общая площадь многолетних насаждений за отчетный год рассчитываются на основе данных Сельскохозяйственного статистического регистра о площади сельскохозяйственных угодий в садоводческих и дачных кооперативах и данных о структуре землепользования садоводческих и дачных участков по данным последней сельскохозяйственной переписи или единовременных статистических наблюдений. Структура общей уточненной площади сельскохозяйственных культур и общей площади многолетних насаждений в садоводческих и дачных кооперативах по видам культур в период до проведения сельскохозяйственной переписи считается равной структуре предыдущего года. После проведения сельскохозяйственной переписи структура общей уточненной площади сельскохозяйственных культур и общей площади многолетних насаждений в садоводческих и дачных кооперативах определяется согласно итогам сельскохозяйственной переписи.

22. Бақ және саяжай кооперативтеріндегі жекелеген ауыл шаруашылығы дақылдарының жиналған алқабы осы Әдістеменің 21-тармағына сәйкес есептелген тиісті ауыл шаруашылығы дақылының нақтыланған егістік алқабына тең деп қабылданады.
23. Бақ және саяжай кооперативтеріндегі жекелеген жеміс беретін жастағы көпжылдық екпелердің алқабы осы Әдістеменің 21-тармағына сәйкес есептелген тиісті көпжылдық екпелердің алқабына тең деп қабылданады.
24. Жекелеген ауыл шаруашылығы дақылдарын бастапқы кірістегі салмақтағы және өңдеуден кейінгі салмақтағы жалпы жинау осы Әдістеменің 22-тармағына сәйкес есептелген тиісті ауыл шаруашылығы дақылдарының жиналған алқабы туралы деректер және есепті жылы өсімдік шаруашылығында өткізілген іріктемелі зерттеу нәтижелері бойынша іргелес өңірлердің бірінде жеке қосалқы шаруашылықтарда қалыптасқан бастапқы кірістегі салмақтағы және өңдеуден кейінгі салмақтағы тиісті ауыл шаруашылығы дақылдарының орташа түсімділігі туралы деректер бойынша анықталады.
2-параграф. Қалалық жерлердегі жеке қосалқы жұртшылық шаруашылықтарындағы өсімдік шаруашылығы бойынша негізгі көрсеткіштерді есептеу
25. Ауыл шаруашылығы санақтары арасындағы кезеңде жыл сайын өсімдік шаруашылығының негізгі статистикалық көрсеткіштері бойынша ауыл шаруашылығы дақылдары бөлінісінде қалалық жерлердегі жеке қосалқы жұртшылық шаруашылықтары бойынша есепті деректер қалыптастырылады, оның ішінде ауыл шаруашылығы дақылдарының нақтыланған егісті және жиналған алқабы, көпжылдық дақылдардың алқабы, бастапқы кірістегі салмақтағы және өңдеуден кейінгі салмақтағы жеке ауыл шаруашылығы дақылдарын жалпы жинау.
Көрсеткіштер жалпы жеке қосалқы жұртшылық шаруашылықтары бойынша қалалар деңгейінде есепті жылға қалыптастырылады.
26. Ауыл шаруашылығы дақылдарының біртұтас жалпы нақтыланған егістік алқабы және көпжылдық екпелердің жалпы егістік алқабы есепті жылға қалалық жерлердегі жеке қосалқы жұртшылық шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы жерлері туралы Ауыл шаруашылығының статистикалық тіркелімі деректері және соңғы ауылшаруашылық санағы немесе біржолғы статистикалық байқаулардың деректері бойынша қалалық жерлердегі жеке қосалқы жұртшылық шаруашылықтары жерлерін пайдалану құрылымы туралы деректер негізінде есептеледі. Ауылшаруашылық санағын өткізгенге дейінгі кезеңде дақыл түрлері бойынша қалалық жерлердегі жеке қосалқы жұртшылық шаруашылықтарындағы ауылшаруашылық дақылдарының жалпы нақтыланған егістік алқабы және көпжылдық екпелердің жалпы егістік алқаптарының құрылымы алдыңғы жылдың құрылымына тең деп саналады. Ауылшаруашылық санағын жүргізгеннен кейін қалалық жерлердегі жеке қосалқы жұртшылық шаруашылықтарындағы ауылшаруашылық дақылдарының жалпы нақтыланған алаңының құрылымы ауылшаруашылық санағының қорытындыларына сәйкес айқындалады.

22. Убранная площадь отдельных сельскохозяйственных культур в садоводческих и дачных кооперативах принимается равной уточненной посевной площади соответствующей сельскохозяйственной культуры, рассчитанной в соответствии с пунктом 21 настоящей Методики.
23. Площадь отдельных многолетних насаждений в плодоносящем возрасте в садоводческих и дачных кооперативах принимается равной площади соответствующих многолетних насаждений, рассчитанной в соответствии с пунктом 21 настоящей Методики.
24. Валовый сбор отдельных сельскохозяйственных культур в первоначально оприходованном весе и весе после доработки определяется по данным об убранной площади соответствующих сельскохозяйственных культур, рассчитанной в соответствии с пунктом 22 настоящей Методики, и данным о средней урожайности соответствующих сельскохозяйственных культур в первоначально оприходованном весе и весе после доработки, сложившейся в личных подсобных хозяйствах в одном из прилегающих регионов, по результатам проведенного выборочного обследования в растениеводстве в отчетном году.
Параграф 2. Расчет основных показателей по растениеводству в личных подсобных хозяйствах населения в городской местности
25. В период между сельскохозяйственными переписями ежегодно формируются расчетные данные по личным подсобным хозяйствам населения в городской местности в разрезе сельскохозяйственных культур по основным статистическим показателям растениеводства, в числе которых уточненная посевная и убранная площадь сельскохозяйственных культур, площадь многолетних насаждений, валовый сбор отдельных сельскохозяйственных культур в первоначально оприходованном весе и весе после доработки.
Показатели формируются за отчетный год в целом по личным подсобным хозяйствам населения на уровне городов.
26. Общая уточненная посевная площадь сельскохозяйственных культур и общая площадь многолетних насаждений за отчетный год рассчитываются на основе данных Сельскохозяйственного статистического регистра о площади сельскохозяйственных угодий в личных подсобных хозяйствах населения в городской местности и данных о структуре землепользования личных подсобных хозяйствах населения в городской местности по данным последней сельскохозяйственной переписи или единовременных статистических наблюдений. Структура общей уточненной площади сельскохозяйственных культур и общей площади многолетних насаждений в личных подсобных хозяйствах населения в городской местности по видам культур в период до проведения сельскохозяйственной переписи считается равной структуре предыдущего года. После проведения сельскохозяйственной переписи структура общей уточненной площади сельскохозяйственных культур и общей площади многолетних насаждений в личных подсобных хозяйствах населения в городской местности определяется согласно итогам сельскохозяйственной переписи.

27. Қалалық жерлердегі жеке қосалқы жұртшылық шаруашылықтарындағы жекелеген ауылшаруашылық дақылдарының жиналған алқабы, жекелеген жеміс беретін жастағы көпжылдық екпелердің алқабы осы Әдістеменің 26-тармағына сәйкес есептелген тиісті ауыл шаруашылығы дақылының нақтыланған егістік алқабына және тиісті көпжылдық екпелердің алқабына тең деп қабылданады.
28. Қалалық жерлердегі жекелеген ауылшаруашылық дақылдарын бастапқы кірістегі салмақтағы және өңдеуден кейінгі салмақтағы жалпы жинау осы Әдістеменің 27-тармағына сәйкес есептелген тиісті ауыл шаруашылығы дақылдарының жиналған алқабы туралы деректер және есепті жылы өсімдік шаруашылығында өткізілген іріктемелі зерттеу нәтижелері бойынша іргелес өңірлердің бірінде жеке қосалқы шаруашылықтарда қалыптасқан бастапқы кірістегі салмақтағы және өңдеуден кейінгі салмақтағы тиісті ауыл шаруашылығы дақылдарының орташа түсімділігі туралы деректер бойынша анықталады.
6-тарау. Қалалық жерлердегі дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары және жұртшылық шаруашылықтары, бақ және саяжай кооперативтері бойынша егістік алқаптарының құрылымы бойынша алдын ала деректерді қалыптастыру
29. Ауылшаруашылық дақылдарының егістік алқабы бойынша алдын ала есепті жылғы деректер осы Әдістеменің 6-тармағының 2) (қалалық жердегі) және 6) тармақшаларында көрсетілген ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілері бойынша есепті жолмен қалыптастырылады.
Көрсеткіш есепті жылға жеке қалалық жерлердегі дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары, қалалық жерлердегі жеке қосалқы жұртшылық шаруашылықтары және бақ және саяжай кооперативтері бойынша тиісті аудан/қаланың еркін деңгейінде қалыптастырылады және өсімдік шаруашылығында барлық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілері бойынша біртұтас көрініс қалыптастыру мақсатында басқа шаруашылық санаттары бойынша тиісті көрсеткіштерге қосылады.

27. Убранная площадь отдельных сельскохозяйственных культур, площадь отдельных многолетних насаждений в плодоносящем возрасте в личных подсобных хозяйствах населения в городской местности принимается равной уточненной посевной площади соответствующей сельскохозяйственной культуры и площади соответствующих многолетних насаждений, рассчитанной в соответствии с пунктом 26 настоящей Методики.
28. В городской местности валовый сбор отдельных сельскохозяйственных культур в первоначально оприходованном весе и весе после доработки определяется по данным об убранной площади соответствующих сельскохозяйственных культур, рассчитанной в соответствии с пунктом 27 настоящей Методики, и данным о средней урожайности соответствующих сельскохозяйственных культур в первоначально оприходованном весе и весе после доработки, сложившейся в личных подсобных хозяйствах в одном из прилегающих регионов, по результатам проведенного выборочного обследования в растениеводстве в отчетном году.
Глава 6. Формирование предварительных данных по структуре посевных площадей по индивидуальным предпринимателям и крестьянским или фермерским хозяйствам и хозяйствам населения в городской местности, садоводческих и дачных кооперативах
29. Предварительные данные по посевным площадям сельскохозяйственных культур за отчетный год по сельхозтоваропроизводителям, указанным в подпунктах 2) (в городской местности) и 6) пункта 6 настоящей Методики, формируются расчетным путем.
Показатель формируется за отчетный год отдельно по индивидуальным предпринимателям и крестьянским или фермерским хозяйствам в городской местности, личным подсобным хозяйствам населения в городской местности и садоводческим и дачным кооперативам на сводном уровне соответствующего района/города и подключается к соответствующим показателям по другим категориям хозяйств, с целью формирования целостной картины по всем сельхозтоваропроизводителям в растениеводстве.

30. Ауылшаруашылық дақылдарының алдын ала егістік алқабы бойынша есепті жылғы деректер егістік жерлер туралы Ауыл шаруашылығының статистикалық тіркеліміндегі деректер негізінде немесе егістік жерлер туралы деректер жоқ болған жағдайда тиісінше ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілері санатындағы ауыл шаруашылығы жерлері туралы деректер негізінде және соңғы ауыл шаруашылығы санағының нәтижелері бойынша жерді пайдалану құрылымы туралы деректер негізінде есептеледі. Қосымша әкімшілік деректер (бар болған жағдайда) қолданылады.

30. Данные по предварительным посевным площадям сельскохозяйственных культур за отчетный год рассчитывается на основе данных Сельскохозяйственного статистического регистра о площади пашни, либо при отсутствии данных о пашне, на основе данных о площади сельскохозяйственных угодий в соответствующей категории сельхозтоваропроизводителей и данных о структуре землепользования по результатам последней сельскохозяйственной переписи. Дополнительно используются административные данные (при наличии).

02-49
Ашық топырақта өсірілген гүлдерді жалпы жинау, мың дана:
АШӨСЖ сәйкес гүлдердің барлық түрі бойынша
50
Сабанды ұсақтау және шашу арқылы жиналған дәнді дақылдар алқабы, шаршы метр
01
Себу кешендерімен, сондай-ақ тікелей сепкіштермен себілген дәнді дақылдар алқабы, шаршы метр
01
Құрамында глифосаты бар гербицидтермен өңделген дәнді дақылдар алқабы, шаршы метр
01
Көпжылдық көшеттер алқабы, шаршы метр;
жеміс салу жасында көпжылдық көшеттер алқабы, шаршы метр;
Алғашқы кіріске алынған салмақтағы жеке ауылшаруашылық дақылдарының жалпы түсімі, кг;
Жеміс салу жасындағы көпжылдық көшеттер алқабынан жиналған жалпы түсім, кг:
АШӨСЖ сәйкес көпжылдық дақылдардың тиісті түрлері бойынша

02-49
Валовый сбор цветов открытого грунта, тыс. штук:
по всем видам цветов в соответствии с СКПСХ
50
Убранная площадь зерновых культур с измельчением и разбрасыванием соломы, кв. метров
01
Площадь зерновых культур, засеянная посевными комплексами, а также стерневыми сеялками, кв. метров
01
Площадь зерновых культур, обработанная глифосатсодержащими гербицидами, кв. метров
01
Площадь многолетних насаждений, кв. метров;
Площадь многолетних насаждений в плодоносящем возрасте, кв. метров;
Валовой сбор отдельных сельскохозяйственных культур в первоначально оприходованном весе, кг;
Валовой сбор с площади многолетних насаждений в плодоносящем возрасте, кг:
по соответствующим видам многолетних культур в соответствии с СКПСХ

51-63
Көкөніс өсіруге арналған жылыжайлардың жалпы алаңы, шаршы метр;
Көкөніс өсіруге арналған жылыжайлардың пайдаланылатын алқабы, шаршы метр
64
Қорғалған топырақтағы жеке ауылшаруашылық дақылдарын жалпы жинау, кг;
Минералдық тыңайтқыштармен тыңайтылған жабық топырақтағы ауыл шаруашылығы дақылдарының алқабы, шаршы метр;
АШӨСЖ сәйкес қорғалған топырақтағы көкөністердің барлық түрі бойынша
Органикалық тыңайтқыштармен тыңайтылған қорғалған топырақтағы ауыл шаруашылығы дақылдарының алқабы, шаршы метр:
АШӨСЖ сәйкес қорғалған топырақтағы көкөністердің барлық түрі бойынша
64
Гүл өсіруге арналған жылыжайлардың жалпы алаңы, шаршы метр;
Гүл өсіруге арналған жылыжайлардың пайдаланылатын алқабы, шаршы метр
65
Қорғалған алаңда өсірілген гүлдерді жалпы жинау, мың дана;
Минералдық тыңайтқыштармен тыңайтылған жабық топырақтағы ауыл шаруашылығы дақылдарының алқабы, шаршы метр;
АШӨСЖ сәйкес гүлдердің барлық түрі бойынша
Органикалық тыңайтқыштармен тыңайтылған қорғалған топырақтағы ауыл шаруашылығы дақылдарының алқабы, шаршы метр:
АШӨСЖ сәйкес гүлдердің барлық түрі бойынша
65
_________________________

51-63
Общая площадь теплиц для выращивания овощей, кв. метров;
Используемая площадь теплиц для выращивания овощей, кв. метров
64
Валовой сбор отдельных сельскохозяйственных культур в защищенном грунте, кг;
Площадь сельскохозяйственных культур закрытого грунта, удобренная минеральными удобрениями, кв. метров:
по всем видам овощей закрытого грунта в соответствии с СКПСХ
Площадь сельскохозяйственных культур закрытого грунта, удобренная органическими удобрениями, кв. метров:
по всем видам овощей закрытого грунта в соответствии с СКПСХ
64
Общая площадь теплиц для выращивания цветов, кв. метров;
Используемая площадь теплиц для выращивания цветов, кв. метров
65
Валовый сбор цветов защищенного грунта, тыс. штук;
Площадь сельскохозяйственных культур закрытого грунта, удобренная минеральными удобрениями, кв. метров:
по всем видам цветов в соответствии с СКПСХ
Площадь сельскохозяйственных культур закрытого грунта, удобренная органическими удобрениями, кв. метров:
по всем видам цветов в соответствии с СКПСХ
65
_________________________________

3 Өсімдік және мал шаруашылығында іріктемелі зерттеу өткізу әдістемесіне 2-қосымшаға сәйкес

3 в соответствии с приложением 2 к Методике проведения выборочных обследований в растениеводстве и животноводстве