Кредиттік бюролардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ақпараттар мен мәліметтерді ұсыну қағидаларын, мерзімдерін және көлемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қарашадағы № 278 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 3 ақпанда № 14761 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 225 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 225 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кредиттік бюролардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ақпараттар мен мәліметтерді ұсыну қағидалары, мерзімдері және көлемдері бекітілсін.
2. "Кредиттік бюролардың ақпаратты және мәліметтерді беру ережесін, мерзімін және көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 27 тамыздағы № 223 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4951 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Банктерді қадағалау департаменті (Қизатов О.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил, сроков и объемов предоставления кредитными бюро информации и сведений в Национальный Банк Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 278. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2017 года № 14761. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 225.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 225 (вводится в действие с 01.01.2020).
В соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила, сроки и объемы предоставления кредитными бюро информации и сведений в Национальный Банк Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2007 года № 223 "Об утверждении Правил, сроков и объемов предоставления информации и сведений кредитными бюро" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4951).
3. Департаменту надзора за банками (Кизатов О.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Управлению защиты прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О. А. Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің Төрағасы
Н. Айдапкелов _______________
2016 жылғы 26 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 28 қарашадағы
№ 278 қаулысымен
бекітілген
Кредиттік бюролардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ақпараттар мен мәліметтерді ұсыну қағидалары, мерзімдері және көлемдері
1. Осы Кредиттік бюролардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ақпараттар мен мәліметтерді ұсыну қағидалары, мерзімдері және көлемдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленген және кредиттік бюролардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ақпараттар мен мәліметтерді ұсыну тәртібін, мерзімдерін және көлемдерін белгілейді.
2. Кредиттік бюролар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей Қағидалардың 3-тармағында көзделген ақпарат мен мәліметтерді ұсынады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Кредиттік бюролар ұсынатын ақпараттар мен мәліметтерде:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиттік тарихтың деректер базасындағы кредиттік тарихтың саны туралы ақпарат;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпарат берушілер бөлігінде қарыздар, қызметтер ұсыну туралы шарттардың және шартты міндеттемелердің саны туралы мәліметтер;
3) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиттік тарихтың деректер базасынан берілген кредиттік есептердің саны туралы мәліметтер;
4) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпарат беру туралы және (немесе) кредиттік есепті алу туралы жасасқан шарттар жөніндегі ақпарат;
5) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті тоқсан ішінде қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы ақпарат қамтылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_____________________ Н. Айдапкелов
26 декабря 2016 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2016 года № 278
Правила, сроки и объемы предоставления кредитными бюро информации и сведений в Национальный Банк Республики Казахстан
1. Настоящие Правила, сроки и объемы предоставления кредитными бюро информации и сведений в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" и устанавливают порядок, сроки и объемы предоставления кредитными бюро информации и сведений в Национальный Банк Республики Казахстан.
2. Кредитные бюро ежеквартально, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом предоставляют в Национальный Банк Республики Казахстан информацию и сведения, предусмотренные пунктом 3 Правил.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 195 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Информация и сведения, предоставляемые кредитными бюро, включают в себя:
1) информацию о количестве кредитных историй в базе данных кредитных историй по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) сведения о количестве договоров о предоставлении займов, услуг и условных обязательств в разрезе поставщиков информации по форме согласно приложению 2 к Правилам;
3) сведения о количестве выданных кредитных отчетов из базы данных кредитных историй по форме согласно приложению 3 к Правилам;
4) информацию о заключенных договорах о предоставлении информации и (или) о получении кредитного отчета по форме согласно приложению 4 к Правилам;
5) информацию о результатах осуществления дополнительных видов деятельности в течение отчетного квартала по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 195 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

4. Кредиттік бюролар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Қағидалардың 3-тармағында көзделген ақпараттар мен мәліметтерді электрондық форматта ұсынады.
5. Қағаз тасымалдағыштағы ақпараттарға және мәліметтерге кредиттік бюроның бірінші басшысы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам) және оларды жасауға жауапты орындаушы қол қояды және кредиттік бюрода сақталады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Электрондық форматта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін кредиттік бюроның бірінші басшысы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам) қамтамасыз етеді.
Кредиттік бюролардың
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне ақпараттар мен
мәліметтерді ұсыну
қағидаларына, мерзімдеріне
және көлемдеріне
1-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Кредиттік тарихтың дерекқорындағы кредиттік тарихтың саны туралы ақпарат

4. Информация и сведения, предусмотренные пунктом 3 Правил, предоставляются кредитными бюро в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате.
5. Информация и сведения на бумажном носителе подписываются первым руководителем кредитного бюро (на период его отсутствия - лицом, его замещающим) и исполнителем, ответственным за их составление, и хранятся в кредитном бюро.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 195 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
6. Идентичность данных, предоставляемых в электронном формате, данным на бумажном носителе обеспечивается первым руководителем кредитного бюро (на период его отсутствия - лицом, его замещающим).
Приложение 1
к Правилам, срокам и объемам
предоставления кредитными бюро информации и сведений
в Национальный Банк
Республики Казахстан

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: ___ жылғы "_____"________ жағдай бойынша
________________________________________________
(кредиттік бюроның атауы)
Индекс: Pril_1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынатындар: кредиттік бюро
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей.
Көрсеткіштердің атауы
Есепті кезеңдегі кредиттік тарихтың саны
Үдемелі жиынтықпен дерекқор жасалғаннан бастап кредиттік тарихтың саны
1
2
3
4
1
Кредиттік тарихтың жалпы саны
1.1
оның ішінде
жеке тұлғалар бойынша
1.1
1.2
заңды тұлғалар бойынша
1.2
Бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам)
______________________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Орындаушы
_________________________________________________ _________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Есепке қол қойылған күн _____ жылғы "_____"_____________
Ескертпе:
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Кредиттік тарихтың деректер
базасындағы кредиттік
тарихтардың саны туралы
ақпарат нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Кредиттік тарихтың дерекқорындағы кредиттік тарихтың саны туралы ақпарат 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректер жинауға арналған "Кредиттік тарихтың дерекқорындағы кредиттік тарихтың саны туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды кредиттік бюролар тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам) және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3-бағанда есепті айда кредиттік тарихтың дерекқорға енгізілген кредиттік тарихтың саны көрсетіледі.
6. 4-бағанда үдемелі жиынтықпен дерекқор жасалғаннан бастап кредиттік тарихтың дерекқорға енгізілген кредиттік тарихтың саны көрсетіледі.
Кредиттік бюролардың
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне ақпараттар мен
мәліметтерді ұсыну
қағидаларына, мерзімдеріне
және көлемдеріне
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ақпарат берушілер бөлігінде қарыздар, қызметтер ұсыну туралы шарттардың және шартты міндеттемелердің саны туралы мәліметтер

Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 195 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Информация о количестве кредитных историй в базе данных кредитных историй
Отчетный период: на "_____"____________ ______года
________________________________________________
(наименование кредитного бюро)
Индекс: Pril_1
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: кредитное бюро
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежеквартально, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
Наименование показателя
Количество кредитных историй за отчетный период
Количество кредитных историй с начала создания базы данных с нарастающим итогом
1
2
3
4
1
Общее количество кредитных историй
1.1
в том числе
по физическим лицам
1.2
по юридическим лицам
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее)
_________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Исполнитель: ____________________________________________ _____________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата подписания отчета "_____"_____________ _____года
Примечание:
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме информации
о количестве кредитных историй
в базе данных кредитных историй
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Информация о количестве кредитных историй в базе данных кредитных историй
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Информация о количестве кредитных историй в базе данных кредитных историй" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан".
3. Форма составляется ежеквартально кредитными бюро и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее) и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 3 указывается количество кредитных историй, внесенных в базу данных кредитных историй в отчетном месяце.
6. В графе 4 указывается количество кредитных историй, внесенных в базу данных кредитных историй с начала создания базы данных с нарастающим итогом.
Приложение 2
к Правилам, срокам и объемам
предоставления кредитными бюро информации и сведений
в Национальный Банк
Республики Казахстан

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректер жинауға арналған "Ақпарат берушілер бөлігінде қарыздар, қызметтер ұсыну туралы шарттардың және шартты міндеттемелердің саны туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды кредиттік бюролар тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам) және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3, 4, 5, 6, 7 және 8-бағандарда тиісінше қарыздар, қызметтер ұсыну туралы шарттардың саны және есепті тоқсан ішінде кредиттік бюролардың дерекқорына түскен шартты міндеттемелер туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. 9, 10, 11, 12, 13 және 14-бағандарда қарыздар, қызметтер ұсыну туралы шарттардың саны және үдемелі жиынтықпен дерекқор жасалғаннан бастап кредиттік бюролардың дерекқорына түскен шартты міндеттемелер туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. 3, 4, 5, 9, 10 және 11-бағандарда көрсетілген қызметтер бойынша мәліметтерді коммуналдық қызметтер көрсететін табиғи монополиялар субъектілері ғана ұсынады.
8. 15-бағанда ақпарат берушінің дерекқорында ақпаратты соңғы жаңарту күні көрсетіледі.
9. 3-жолда "Микроқаржы ұйымы туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған Микроқаржы ұйымдарының тізіліміне енгізілген микроқаржы ұйымдары бойынша мәліметтер көрсетіледі. Микроқаржы ұйымдарының тізіліміне енгізілмеген микроқаржы ұйымдары "Ақпарат ұсыну туралы шарттардың негізінде өзге тұлғалар" деген 7-жолда көрсетіледі.
Кредиттік бюролардың
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне ақпараттар мен
мәліметтерді ұсыну
қағидаларына, мерзімдеріне
және көлемдеріне
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Кредиттік тарихтың дерекқорынан берілген кредиттік есептердің саны туралы мәліметтер
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: ______ жылғы "_____"____________
________________________________________________
(кредиттік бюроның атауы)
Индекс: Pril_3
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынатын: кредиттік бюро
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей.
Кредиттік есепті алушының атауы
Есепті кезеңде есеп түрлері бойынша берілген кредиттік есептердің саны
барлығы
Есеп 1
Есеп n
Теріс ақпараты бар есеп
Кредиттік тарихтың субъектісі туралы ақпараттың жоқ екені туралы есеп
жеке тұлғалар бойынша
заңды тұлғалар бойынша
жеке тұлғалар бойынша
заңды тұлғалар бойынша
жеке тұлғалар бойынша
заңды тұлғалар бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Екінші деңгейдегі банктер
1.1
1.n
2
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
2.1
2.n
3
Микроқаржы ұйымдары
3.1
3.n
4
Тауарларды және көрсетiлетiн қызметтердi кредитке өткiзетiн не төлемдердiң мерзімін ұзартатын дара кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар
4.1
4.n
5
Ақпарат беру туралы шарттар негізінде өзге де тұлғалар
5.1
5.n
6
Пайдасына банк кепілдігі немесе кепілдеме берілген тұлғалар
6.1
6.n
7
Облигацияларды ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарт жасасқан облигациялар эмитенттерінің кредиттік есебіне қатысты облигацияларды ұстаушылардың өкілдері
7.1
7.n
8
Коллекторлық агенттіктер
8.1
8.n
9
Кредиттік тарих субъектілері
10
Уәкілетті орган
Барлығы
11
Берілген түзетілген кредиттік есептердің саны
оның ішінде
жеке тұлғалар бойынша
заңды тұлғалар бойынша
кестенің жалғасы
Кредиттік есепті алушының атауы
Үдемелі жиынтықпен дерекқор жасалғаннан бастап есеп түрлері бойынша берілген кредиттік есептердің саны
барлығы
Есеп 1
Есеп n
Теріс ақпараты бар есеп
Кредиттік тарихтың субъектісі туралы ақпараттың жоқ екені туралы есеп
жеке тұлғалар бойынша
заңды тұлғалар бойынша
жеке тұлғалар бойынша
заңды тұлғалар бойынша
жеке тұлғалар бойынша
заңды тұлғалар бойынша
11
12
13
14
15
16
17
18
1
Екінші деңгейдегі банктер
1.1
1.n
2
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
2.1
2.n
3
Микроқаржы ұйымдары
3.1
3.n
4
Тауарларды және көрсетiлетiн қызметтердi кредитке өткiзетiн не төлемдердiң мерзімін ұзартатын дара кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар
4.1
4.n
5
Ақпарат беру туралы шарттар негізінде өзге де тұлғалар
5.1
5.n
6
Пайдасына банк кепілдігі немесе кепілдеме берілген тұлғалар
6.1
6.n
7
Облигацияларды ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарт жасасқан облигациялар эмитенттерінің кредиттік есебіне қатысты облигацияларды ұстаушылардың өкілдері
7.1
7.n
8
Коллекторлық агенттіктер
8.1
8.n
9
Кредиттік тарих субъектілері
10
Уәкілетті орган
Барлығы
11
Берілген түзетілген кредиттік есептердің саны
оның ішінде
жеке тұлғалар бойынша
заңды тұлғалар бойынша
Бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам)
________________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Орындаушы
_________________________________________ _______ _______________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күн _____ жылғы "_____"_____________
Ескертпе:
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Кредиттік тарихтың
дерекқорынан берілген
кредиттік есептердің саны
туралы мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Кредиттік тарихтың дерекқорынан берілген кредиттік есептердің саны туралы мәліметтер 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве договоров о предоставлении займов, услуг и условных обязательств в разрезе поставщиков информации" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан".
3. Форма составляется ежеквартально кредитными бюро и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее) и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графах 3, 4, 5, 6, 7 и 8 указываются соответственно сведения о количестве договоров о предоставлении займов, услуг и условных обязательств, поступивших в базу данных кредитных бюро в течение отчетного квартала.
6. В графах 9, 10, 11, 12, 13 и 14 указываются сведения о количестве договоров о предоставлении займов, услуг и условных обязательств, поступивших в базу данных кредитных бюро с начала создания базы данных с нарастающим итогом.
7. Сведения по услугам, указанным в графах 3, 4, 5, 9, 10 и 11, представляются только субъектами естественных монополий, оказывающих коммунальные услуги.
8. В графе 15 указывается дата последнего обновления информации в базе данных поставщиком информации.
9. В строке 3 указываются сведения по микрофинансовым организациям, включенным в Реестр микрофинансовых организаций, размещенный на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан в соответствии со статьей 14 Закона Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях". Микрофинансовые организации, не включенные в Реестр микрофинансовых организаций, указываются в строке 7 "Иные лица на основании договоров о предоставлении информации".
Приложение 3
к Правилам, срокам и объемам
предоставления кредитными
бюро информации и сведений
в Национальный Банк
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 195 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Сведения о количестве выданных кредитных отчетов из базы данных кредитных историй
Отчетный период: на "_____"____________ ______года
________________________________________________
(наименование кредитного бюро)
Индекс: Pril_3
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: кредитное бюро
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежеквартально, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
Наименование получателя кредитного отчета
Количество выданных кредитных отчетов по видам отчета за отчетный период
всего
Отчет 1
Отчет n
Отчет, содержащий негативную информацию
Отчет, об отсутствии информации о субъекте кредитной истории
по физическим лицам
по юридическим лицам
по физическим лицам
по юридическим лицам
по физическим лицам
по юридическим лицам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Банки второго уровня
1.1
1.n
2
Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
2.1
2.n
3
Микрофинансовые организаций
3.1
3.n
4
Индивидуальные предприниматели или юридические лица, реализующие товары и услуги в кредит либо предоставляющие отсрочки платежей
4.1
4.n
5
Иные лица на основании договоров о предоставлении информации
5.1
5.n
6
Лица, в пользу которых выданы банковские гарантии или поручительства
6.1
6.n
7
Представители держателей облигаций в отношении кредитного отчета эмитентов облигаций, с которыми заключены договоры о представлении интересов держателей облигаций
7.1
7.n
8
Коллекторские агентства
8.1
8.n
9
Субъекты кредитных историй
10
Уполномоченный орган
Всего
11
Количество выданных исправленных кредитных отчетов
в том числе
по физическим лица
по юридическим лицам
продолжение таблицы
Наименование получателя кредитного отчета
Количество выданных кредитных отчетов по видам отчета с начала создания базы данных с нарастающим итогом
всего
Отчет 1
Отчет n
Отчет, содержащий негативную информацию
Отчет, об отсутствии информации о субъекте кредитной истории
по физическим лицам
по юридическим лицам
по физическим лицам
по юридическим лицам
по физическим лицам
по юридическим лицам
11
12
13
14
15
16
17
18
1
Банки второго уровня
1.1
1.n
2
Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
2.1
2.n
3
Микрофинансовые организаций
3.1
3.n
4
Индивидуальные предприниматели или юридические лица, реализующие товары и услуги в кредит либо предоставляющие отсрочки платежей
4.1
4.n
5
Иные лица на основании договоров о предоставлении информации
5.1
5.n
6
Лица, в пользу которых выданы банковские гарантии или поручительства
6.1
6.n
7
Представители держателей облигаций в отношении кредитного отчета эмитентов облигаций, с которыми заключены договоры о представлении интересов держателей облигаций
7.1
7.n
8
Коллекторские агентства
8.1
8.n
9
Субъекты кредитных историй
10
Уполномоченный орган
Всего
11
Количество выданных исправленных кредитных отчетов
в том числе
по физическим лица
по юридическим лицам
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее)
____________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Исполнитель ____________________________________________ _________ _____________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____"_____________ _____года
Примечание:
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме сведений
о количестве выданных
кредитных отчетов
из базы данных
кредитных историй
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Сведения о количестве выданных кредитных отчетов из базы данных кредитных историй
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Кредиттік тарихтың дерекқорынан берілген кредиттік есептердің саны туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды кредиттік бюролар тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам) және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. "Есеп 1", "Есеп n" бағандарында берілген кредиттік есептер түрлерінің атауы көрсетіледі.
6. 10-жолда кредиттік есептегі ақпаратпен келіспеу туралы кредиттік тарих субъектісінің өтінішіне сәйкес берілген түзетілген кредиттік есептердің саны көрсетіледі.
7. 3-жолда "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған Микроқаржы ұйымдарының тізіліміне енгізілген микроқаржы ұйымдары бойынша мәліметтер көрсетіледі. Микроқаржы ұйымдарының тізіліміне енгізілмеген микроқаржы ұйымдары "Ақпарат ұсыну туралы шарттардың негізінде өзге тұлғалар" 5-жолында көрсетіледі.
Кредиттік бюролардың
Ұлттық Банкке ақпараттар мен
мәліметтерді ұсыну
қағидаларына, мерзімдеріне
және көлемдеріне
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ақпарат беру туралы және (немесе) кредиттік есепті алу туралы жасасқан шарттар жөніндегі ақпарат

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве выданных кредитных отчетов из базы данных кредитных историй" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан".
3. Форма составляется ежеквартально кредитными бюро и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее) и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графах "Отчет 1", "Отчет n" указываются наименования видов выданных кредитных отчетов.
6. В строке 10 указывается количество выданных кредитных отчетов, исправленных в соответствии с заявлением субъекта кредитной истории об оспаривании информации, содержащейся в кредитном отчете.
7. В строке 3 указываются сведения по микрофинансовым организациям, включенным в Реестр микрофинансовых организаций, размещенный на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан в соответствии со статьей 14 Закона Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях". Микрофинансовые организации, не включенные в Реестр микрофинансовых организаций, указываются в строке 5 "Иные лица на основании договоров о предоставлении информации".
Приложение 4
к Правилам, срокам и объемам
предоставления кредитными бюро информации и сведений
в Национальный Банк

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Ақпарат беру туралы және (немесе) кредиттік есепті алу туралы жасасқан шарттар жөніндегі ақпарат" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды кредиттік бюролар тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам) және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3-жолда "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған Микроқаржы ұйымдарының тізіліміне енгізілген микроқаржы ұйымдары бойынша мәліметтер көрсетіледі. Микроқаржы ұйымдарының тізіліміне енгізілмеген микроқаржы ұйымдары "Ақпарат ұсыну туралы шарттардың негізінде өзге тұлғалар" деген 5-жолда көрсетіледі.
Кредиттік бюролардың
Ұлттық Банкке ақпараттар мен
мәліметтерді ұсыну
қағидаларына, мерзімдеріне
және көлемдеріне
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Есепті тоқсан ішінде қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы ақпарат

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Информация о заключенных договорах о предоставлении информации и (или) о получении кредитного отчета" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан".
3. Форма составляется ежеквартально кредитными бюро и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее) и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В строке 3 указываются сведения по микрофинансовым организациям, включенным в Реестр микрофинансовых организаций, размещенный на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан в соответствии со статьей 14 Закона Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях". Микрофинансовые организации, не включенные в Реестр микрофинансовых организаций, указываются в строке 5 "Иные лица на основании договоров о предоставлении информации".
Приложение 5
к Правилам, срокам и объемам
предоставления кредитными бюро
информации и сведений
в Национальный Банк

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: ____ жылғы "_____"____________
________________________________________________
(кредиттік бюроның атауы)
Индекс: Pril_5
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынатын: кредиттік бюро
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей.
Клиенттің атауы
Негіздемесі
Қызметтің атауы
Қызметтің құны мың теңгемен
Қызмет көрсету күні
1
2
3
4
5
6
1.
1 қызмет түрі
1.1
1.n
2.
2 қызмет түрі
2.1
2.2
2.n
n.
n қызмет түрі
n.1
n. n
Барлығы
Бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам)
_________________________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Орындаушы
_________________________________________________ _________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күн _____ жылғы "_____"_____________
Ескертпе:
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Есепті тоқсан ішінде
қосымша қызмет түрлерін
жүзеге асыру нәтижелері
туралы ақпарат нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Есепті тоқсан ішінде қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы ақпарат 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Есепті тоқсан ішінде қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды кредиттік бюролар тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам) және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанның 1, 2 және n-жолдарында "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-тармағында көзделген қосымша қызмет түрлерінің атаулары көрсетіледі, олардың шеңберінде есепті тоқсан ішінде қызметтер көрсетілген.

Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 195 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Информация о результатах осуществления дополнительных видов деятельности в течение отчетного квартала
Отчетный период: на "_____"____________ ____года
________________________________________________
(наименование кредитного бюро)
Индекс: Pril_5
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: кредитное бюро
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежеквартально, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
Наименование клиента
Основание
Наименование услуги
Стоимость услуги, тыс. тенге
Дата оказания услуги
1
2
3
4
5
6
1.
Вид деятельности 1
1.1
1.n
2.
Вид деятельности 2
2.1
2.2
2.n
n.
Вид деятельности n
n.1
n. n
Всего
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее)
_________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Исполнитель ___________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
_______________ (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____"_____________ ___года
Примечание:
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме информации
о результатах осуществления
дополнительных видов деятельности
в течение отчетного квартала
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Информация о результатах осуществления дополнительных видов деятельности в течение отчетного квартала
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Информация о результатах осуществления дополнительных видов деятельности в течение отчетного квартала" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан".
3. Форма составляется ежеквартально кредитными бюро и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее) и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В строках 1, 2, и n графы 2 указываются наименования дополнительных видов деятельности, предусмотренных пунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан", в рамках которых в течение отчетного квартала предоставлялись услуги.