Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдардан Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері жөнінде өтініштер қабылдау және оларды қажетті құжаттармен бірге Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына жіберу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 11-1-2/585 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 14 ақпанда № 14797 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2017 жылғы 15 қыркүйектегі № 11-1-2/420 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Сыртқы істер министрінің 15.09.2017 № 11-1-2/420 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдардан Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері жөнінде өтініштер қабылдау және оларды қажетті құжаттармен бірге Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына жіберу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаменті:
1) осы бұйрықтың заңнамада көрсетілген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмесін баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің кейбір бұрықтарының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің бірінші орынбасары М.Б. Тілеубердіге жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушы
М. Тілеуберді
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
______________ К. Мәсімов

Об утверждении Правил приема от лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан и вместе с необходимыми документами направления их на рассмотрение Президента Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 11-1-2/585. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 февраля 2017 года № 14797. Утратил силу приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 15 сентября 2017 года № 11-1-2/420 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра иностранных дел РК от 15.09.2017 № 11-1-2/420 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема от лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан и вместе с необходимыми документами направления их на рассмотрение Президента Республики Казахстан.
2. Департаменту консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
3. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра иностранных дел Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя министра иностранных дел Республики Казахстан Тлеуберди М.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
М. Тлеуберди
"Согласовано"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
________________ К. Масимов

2017 жылғы 12 қаңтар
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
________________ Қ. Қасымов
2016 жылғы 29 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 11-1-2/585 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдардан Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері жөнінде өтініштер қабылдау және оларды қажетті құжаттармен бірге Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына жіберу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдардан Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері жөнінде өтініштер қабылдау және оларды қажетті құжаттармен бірге Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына жіберу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 31-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі мен Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдардан Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері жөнінде өтініштер қабылдау және оларды қажетті құжаттармен бірге Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына жіберу тәртібін реттейді.
2. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері (бұдан әрі – шет елдердегі мекемелер):
1) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдардан Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері жөнінде өтініштер қабылдайды, Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша құжаттарға қорытындылар жасайды, өтініш беруші туралы мәліметтерді "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Бүркіт" БАЖ) енгізеді, Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша құжаттарды Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) жолдайды және Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері жөнінде өтініштер бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің шешiмі туралы өтініш берушілерді хабардар етеді;
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасы азаматтығына тиесілігін анықтайды;
3) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасы азаматтығынан айырылуын тіркейді.
3. Министрлік Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша шет елдердегі мекемелер ресімдеген құжаттарға соңғы қорытындыларды жасайды, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік Комитетімен (бұдан әрі – Ұлттық қауіпсіздік комитеті) келісілген Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша құжаттарды Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы азаматтық мәселелері бойынша комиссияға жолдайды және Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері жөнінде өтініштер бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің шешiмі туралы шет елдердегі мекемелерді хабардар етеді.

12 января 2017 года
"Согласовано"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
________________ К. Касымов
29 декабря 2016 года
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 9 декабря 2016 года
№ 11-1-2/585
Правила
приема от лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан и вместе с необходимыми документами направления их на рассмотрение Президента Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема от лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан и вместе с необходимыми документами направления их на рассмотрение Президента Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан" (далее – Закон) и устанавливают порядок приема Министерством иностранных дел Республики Казахстан и загранучреждениями Республики Казахстан от лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан и вместе с необходимыми документами направления их на рассмотрение Президента Республики Казахстан.
2. Загранучреждения Республики Казахстан (далее – загранучреждения):
1) принимают от лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, заявления по вопросам гражданства Республики Казахстан, составляют заключения к документам по вопросам гражданства Республики Казахстан, вносят сведения о заявителях в Единую информационную систему "Беркут" (далее – ЕИС "Беркут"), направляют документы по вопросам гражданства Республики Казахстан в Министерство иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство) и уведомляют заявителей о решении Президента Республики Казахстан по заявлениям по вопросам гражданства Республики Казахстан;
2) определяют принадлежность к гражданству Республики Казахстан лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан;
3) регистрируют утрату гражданства Республики Казахстан лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан.
3. Министерство составляет итоговые заключения к оформленным загранучреждениями документам по вопросам гражданства Республики Казахстан, направляет согласованные с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Комитет национальной безопасности) документы по вопросам гражданства Республики Казахстан в Комиссию по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан и уведомляет загранучреждения о решении Президента Республики Казахстан по заявлениям по вопросам гражданства Республики Казахстан.

2-тарау. Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері жөнінде өтініштер қабылдау және оларды Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына жіберу
§ 1-параграф. Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері жөнінде өтініштерді қабылдау және құжаттарды ресімдеу тәртібі
4. Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері жөнінде өтініштерге (бұдан әрі – азаматтық мәселелері жөнінде өтініштер):
1) Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау туралы өтініштер;
2) Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініштер;
3) Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтініштер жатады.
5. Азаматтық мәселелері жөнінде өтініштер тіркелуі және қаралуы тиіс.
6. Азаматтық мәселелері жөнінде өтініштерді шет елдердегі мекемелерге Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдардың өздері ұсынады.
7. 18 жасқа толмаған, сондай-ақ қабілеті жоқ деп танылған адамдарға қатысты азаматтық мәселелері жөнінде өтініштерді олардың заңды өкілдерінің нотариалды куәландырылған, басқа мемлекеттерде – шет елдедегі мекеме куәландырған өтініші бойынша баланың тууы туралы куәлігінің көшірмесі (асырап алушылар, қорғаншылар және қамқоршылар Қазақстан Республикасының жергілікті атқару органы шешімінің көшірмесін тапсырады) не іс-әрекетке қабілетсіз адамның жеке басын куәландыратын құжатпен бірге қаралады.
14 жастан 18 жасқа дейінгі баланың азаматтығын өзгерту мәселесі жөнінде өтінішті ұсынған жағдайда, оның нотариалды куәландырылған, басқа мемлекеттерде – шет елдедегі мекеме куәландырған жазбаша түрде білдірген келісімі қажет.
8. Барлық құжаттар мемлекеттiк не орыс тiлiнде жазылуы немесе мемлекеттiк не орыс тілiндегі нотариалды куәландырылған аудармасы қоса берілген басқа тілде жазылуы тиіс.
9. Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері жөнінде ұсынылған өтініштерге қатысты шет елдердегі мекемелер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытындылар жасайды.
Өтініш берушінің отбасысының әр мүшесiне бөлек қорытынды жасалады.
10. Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері жөнінде өтініштер бойынша қорытындылар жасалғаннан кейін шет елдердегі мекемелер енгізілетін ақпараттың толық болуын қамтамасыз ете отырып, өтініш беруші туралы мәліметтерді "Бүркіт" БАЖ-ға енгізеді.
11. Ұлттық қауіпсіздік комитеті шет елдердегі мекемелер енгізген өтініш берушілер туралы мәліметтерді "Бүркіт" БАЖ-да қарастыруды және келісуді жүзеге асырады. Шет елдердегі мекемелер "Бүркіт" БАЖ-да өтініш берушілер туралы ақпараттың толық болуын қамтамасыз етпеген жағдайда Ұлттық қауіпсіздік комитеті "Бүркіт" БАЖ-ға өтініш берушілер туралы енгізілген мәліметтерді пысықтау қажеттігі туралы жазбаны енгізеді.

Глава 2. Прием заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан и направление их на рассмотрение Президента Республики Казахстан
Параграф §1. Порядок подачи заявлений и оформления документов по вопросам гражданства Республики Казахстан
4. К заявлениям по вопросам гражданства Республики Казахстан (далее – заявления по вопросам гражданства) относятся:
1) заявления о приеме в гражданство Республики Казахстан;
2) заявления о восстановлении в гражданстве Республики Казахстан;
3) заявления о выходе из гражданства Республики Казахстан.
5. Заявления по вопросам гражданства подлежат регистрации и рассмотрению.
6. Заявления по вопросам гражданства подаются в загранучреждения непосредственно лицами, постоянно проживающими за пределами Республики Казахстан.
7. Заявления по вопросам гражданства в отношении лиц, не достигших 18 лет, а также признанных недееспособными, рассматриваются по просьбе их законных представителей, удостоверенной нотариально, а в других государствах – удостоверенной загранучреждением, вместе с копией свидетельства о рождении ребенка (усыновители, опекуны и попечители представляют копию решения местного исполнительного органа Республики Казахстан) либо с документом, удостоверяющим личность недееспособного лица.
При подаче заявления по вопросам изменения гражданства ребенка в возрасте от 14 до 18 лет обязательно его согласие, которое должно быть выражено в письменной форме и удостоверено нотариально, а в других государствах – удостоверено загранучреждением.
8. Все документы должны быть написаны на государственном или русском языке, либо на ином языке с приложением нотариально засвидетельствованного перевода на государственный или русский язык.
9. В отношении представленных на рассмотрение заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан загранучреждения составляют заключения по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
На каждого члена семьи заявителя составляется отдельное заключение.
10. После составления заключений по заявлениям по вопросам гражданства Республики Казахстан загранучреждения вносят сведения о заявителях в ЕИС "Беркут" с обеспечением полноты вносимой информации.
11. Комитет национальной безопасности осуществляет рассмотрение и согласование внесенных загранучреждениями сведений о заявителях в ЕИС "Беркут". В случае необеспечения загранучреждениями полноты информации о заявителях в ЕИС "Беркут" Комитет национальной безопасности вносит запись в ЕИС "Беркут" о необходимости доработки внесенных сведений о заявителях.

Ұлттық қауіпсіздік комитетінің "Бүркіт" БАЖ-ға жазба енгізу арқылы орындалған сұрауы бойынша Министрлік өтініштің мәніне байланысты осы Қағидалардың 2-тарауының 2-және 3-параграфтарында қарастырылған құжаттарды Ұлттық қауіпсіздік комитетіне келісуге қағаз түрінде жолдайды.
12. Шет елдердегі мекемелер өздерінің қорытындылары мен Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша ресімделген құжаттарды Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісілгеннен кейін Министрлікке жолдайды.
13. Азаматтық мәселелері жөнінде өтініштерді қарастыру мерзімі шет елдердегі мекемелер мен Министрліктің әрқайсысында 30 күнтізбелік күнді құрайды.
14. Өтініш беруші өтініштің мәніне байланысты осы Қағидалардың 2-тарауының 2- және 3-параграфтарында қарастырылған құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда немесе осы Қағидалармен қарастырылған талаптарды бұзу арқылы ұсынған жағдайда, сондай-ақ азаматтық мәселелері жөнінде өтініштерді қанағаттандыруға кедергі болатын жағдайлар анықталса, шет елдердегі мекемелер және Министрлік өтініш беруші 5 күнтізбелік күннің ішінде кемшіліктерді жойғанға дейін азаматтық мәселелері бойынша құжаттарды ресімдеуді тоқтатады.
Өтініш беруші кемшіліктерді жоймаған жағдайда шет елдердегі мекемелер және Министрлік азаматтық мәселелері жөнінде өтініштерді ұсынылған құжаттармен бірге осы Қағидалардың 13-тармағында белгіленген мерзімде кері қайтарады.
15. Шет елдердегі мекемелер жолдаған азаматтық мәселелері жөнінде құжаттар негізінде Министрлік Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерде тұрақты тұратын әрбір арыз берушіні Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың немесе оны қалпына келтірудің мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы, оның ішінде оны Қазақстан Республикасында еңбекке, тұрғын үйге және өзге де орналастыру мүмкіндігі туралы Қазақстан Республикасының Президентіне дәлелді қорытынды береді.
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтініштер бойынша қорытындыларда азаматтардың немесе ұйымдардың елеулі мүдделерімен байланысты өтініш берушінің мемлекет алдындағы орындалмаған міндеттемелері немесе оның мүліктік міндеттемелері туралы, оның қылмыстық қудалануы, сотталғандығы не оның заңды күшіне енген сот үкімі бойынша жазасын өтеуі туралы не осы адамның азаматтықтан шығуы Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігінің мүдделеріне қайшы келетіні туралы нақты мәліметтер хабарланады.
§ 2-параграф. Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру үшін құжаттар
16. Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын кәмелетке толмағандар, әрекетке қабiлетсіз және Қазақстан Республикасы алдында ерекше еңбек сiңiрген адамдар немесе Қазақстан Республикасы Президентiнің 2005 жылғы 6 маусымдағы № 1587 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртібі белгіленетін адамдар үшін кәсіптердің тізбесі және оларға қойылатын талаптарға (бұдан әрі – тізбе) сай келетiн адамдар және олардың отбасы мүшелерi шет елдердегі мекемелер арқылы Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтінішке қоса келесі құжаттарды ұсынады:

По запросу Комитета национальной безопасности, осуществленного путем внесения отметки в ЕИС "Беркут", Министерство направляет документы, предусмотренные в параграфах 2 и 3 главы 2 настоящих Правил в зависимости от предмета заявления, в Комитет национальной безопасности на согласование в бумажном виде.
12. Загранучреждения направляют свои заключения и оформленные документы по вопросам гражданства Республики Казахстан в Министерство после согласования с Комитетом национальной безопасности.
13. Срок рассмотрения заявлений по вопросам гражданства в загранучреждениях и Министерстве составляет 30 календарных дней в каждом из них.
14. В случае предоставления неполного пакета документов, предусмотренных в параграфах 2 и 3 главы 2 настоящих Правил в зависимости от предмета заявления, либо предоставления с нарушениями требований, предусмотренных настоящими Правилами, а также выявления фактов, препятствующих удовлетворению заявлений по вопросам гражданства, загранучреждения и Министерство приостанавливают оформление документов по вопросам гражданства до устранения заявителем недостатков в течение 5 календарных дней.
В случае неустранения заявителем недостатков, загранучреждения либо Министерство возвращают заявления по вопросам гражданства вместе с представленными документами в сроки, установленные пунктом 13 настоящих Правил.
15. На основании документов по вопросам гражданства, направленных загранучреждениями, Министерство представляет Президенту Республики Казахстан заключение о возможности либо невозможности приема в гражданство Республики Казахстан или восстановления в нем каждого заявителя, постоянно проживающего вне пределов территории Республики Казахстан, в том числе возможности его трудового, жилищного и иного устройства в Республике Казахстан.
В заключениях по заявлениям о выходе из гражданства Республики Казахстан сообщаются точные сведения о неисполненных обязательствах заявителя перед Республикой Казахстан или его имущественных обязательствах, с которыми связаны существенные интересы граждан или организаций, об его уголовном преследовании, судимости либо об отбывании им наказания по вступившему в законную силу приговору суда, либо о том, что выход данного лица из гражданства противоречит интересам национальной безопасности Республики Казахстан.
Параграф §2. Документы для приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан
16. Несовершеннолетние, недееспособные лица и лица, которые имеют особые заслуги перед Республикой Казахстан либо соответствуют перечню профессий и требованиям для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан, утвержденному Указом Президента Республики Казахстан от 6 июня 2005 года № 1587 (далее – перечень), и члены их семей, постоянно проживающие за пределами Республики Казахстан, подают заявление о приеме в гражданство Республики Казахстан или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан через загранучреждение с приложением следующих документов:

1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама-өтініш;
2) өмiрбаян;
3) 3,5 х 4,5 сантиметр көлемінде фотосурет;
4) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
5) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұруын растайтын құжат;
6) апостильденген немесе заңдастырылған сотталғандығы болуы туралы анықтама;
7) тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген басқа мемлекеттің азаматтығының жоқтығы немесе тоқтатылғандығы туралы анықтама;
8) балаларының туу туралы және неке қию туралы куәлiктерінің көшiрмелерi (бар болған жағдайда);
9) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы өтініш-келісім;
10) консулдық алымның төленгенi туралы құжат.
17. Осы Қағидалардың 16-тармағында қарастырылған құжаттардан басқа Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтінішке өтініш берушінің бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін растайтын құжаттың көшірмесі қоса беріледі.
18. Қазақстан Республикасы алдында ерекше еңбек сiңiрген адамдар немесе тізбеге сай келетін адамдар және олардың отбасы мүшелерi осы Қағидалардың 16-тармағында қарастырылған құжаттарға қоса Қазақстан Республикасының бейінді мемлекеттік органының қолдаухатын ұсынады.
§ 3-параграф. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу үшін құжаттар
19. Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматы шет елдердегі мекемелер арқылы азаматтықтан шығу туралы өтінішке қоса келесі құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама-өтініш;
2) өмiрбаян;
3) 3,5 х 4,5 сантиметр көлемінде фотосурет;
4) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
5) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұруын растайтын құжат;
6) Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2015 жылғы 27 шілдедегі № 95 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша адамның қылмыстық құқықбұзушылық жасауы туралы мәліметтердің болуы не болмауы туралы анықтама (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 12055 болып тіркелген);
7) балаларының туу туралы және неке қию туралы куәлiктерінің көшiрмелерi (бар болған жағдайда);
8) шетелдік азаматтықты алу мүмкіндігін растайтын құжат;
9) консулдық алымның төленгенi туралы құжат;
10) өтiнiш берушiнiң Қазақстан Республикасында тұратын жұбайының немесе оның асырауындағы адамдардың өзіне нотариалды куәландырылған Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға келісімі және материалдық және өзге де талаптардың жоқ екендiгi туралы өтiнiш-келісімі немесе олардың қайтыс болғаны туралы, азаматтың қайтыс болуы немесе хабарсыз кеткені туралы сот шешімінің көшірмелері.
Қағидалардың осы тармағында қарастырылған құжаттарды қабылдаған кезде өтiнiш берушiлерге Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатудың құқықтық және өзге де салдары түсiндiрiледi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматы бола тұра оның шетелдік азаматтығы танылмайтыны жөнінде Заңның 3-бабының ережелерi түсiндiрiледi және ол туралы сауалнама-өтiнiште белгi жасалады.
§ 4-параграф. Қазақстан Республикасы азаматтығына тиесілігін анықтау

1) анкета-заявление по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) автобиография;
3) фотография размером 3,5 х 4,5 сантиметров;
4) копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
5) документ, подтверждающий постоянное проживание за пределами Республики Казахстан;
6) апостилированная либо легализованная справка о наличии судимости;
7) справка об отсутствии или прекращении гражданства другого государства, выданная компетентным органом соответствующего государства;
8) копии свидетельств о рождении детей и заключении брака (при наличии);
9) заявление-согласие о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
10) документ об уплате консульского сбора.
17. К заявлению о восстановлении в гражданстве Республики Казахстан, помимо документов, предусмотренных в пункте 16 настоящих Правил, прилагаются документы, подтверждающие бывшую принадлежность заявителя к гражданству Республики Казахстан.
18. Лица, которые имеют особые заслуги перед Республикой Казахстан либо соответствуют перечню, и члены их семей, к документам, предусмотренным в пункте 16 настоящих Правил, прилагают ходатайство профильного государственного органа Республики Казахстан.
Параграф §3. Документы для выхода из гражданства Республики Казахстан
19. Гражданин Республики Казахстан, постоянно проживающий за пределами Республики Казахстан, подает заявление о выходе из гражданства Республики Казахстан через загранучреждение с приложением следующих документов:
1) анкета-заявление по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) автобиография;
3) фотография размером 3,5 х 4,5 сантиметров;
4) копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
5) документ, подтверждающий постоянное проживание за пределами Республики Казахстан;
6) справка о наличии либо отсутствии сведений о совершении лицом уголовного правонарушения, по форме, утвержденной приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 июля 2015 года № 95 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов № 12055);
7) копии свидетельств о рождении детей и заключении брака (при наличии);
8) документ, подтверждающий возможность получения иностранного гражданства;
9) документ об уплате консульского сбора;
10) нотариально удостоверенное заявление-согласие на выход из гражданства Республики Казахстан и об отсутствии материальных и других претензий от супруга (супруги) заявителя или находящихся на его иждивении лиц, проживающих в Республике Казахстан, либо копии свидетельств об их смерти, решение суда о признании гражданина умершим или безвестно отсутствующим.
При приеме документов, предусмотренных в настоящем пункте Правил, заявителям разъясняются правовые последствия прекращения ими гражданства Республики Казахстан, а также разъясняется положение статьи 3 Закона, в соответствии с которым за гражданином Республики Казахстан не признается гражданство иностранного государства, о чем делается отметка в анкете-заявлении.
Параграф §4. Определение принадлежности к гражданству Республики Казахстан

20. Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адам шет елдердегі мекемелер арқылы Қазақстан Республикасы азаматтығына тиесілігін анықтау туралы өтінішке қоса келесі құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама-өтініш;
2) 3,5 х 4,5 сантиметр көлемінде фотосурет;
3) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұруын растайтын құжат;
4) іске қатысты басқа да құжаттар (туу туралы куәлік, еңбек кітапшасы, әскери билет, орта немесе толық орта емес білімі туралы аттестат, диплом, шаруашылық бойынша кітаптан үзінді көшірме, қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасында тұратын фактісін растайтын кемінде үш куәгердің өтініштері).
21. Шет елдердегі мекемелер сауалнама-өтініште көрсетілген мәліметтерді "Бүркіт" БАЖ-ға енгізу арқылы өтiнiш берушiнiң Қазақстан Республикасы азаматтығына тиесілігін тексередi.
22. Шет елдердегі мекемелер жүзеге асырған тексеріс нәтижесі бойынша өтініш берушіге еркін нысанда жасалған Қазақстан Республикасы азаматтығына тиесілігін растау туралы анықтама беріледі.
23. "Бүркіт" БАЖ-да өтініш беруші туралы ақпарат болмаған жағдайда шет елдердегі мекемелер өтініш беруші туралы мәліметтерді алу үшін Министрлік арқылы Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына сұрау жолдайды.
Сұрау Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына "Бүркіт" БАЖ арқылы электронды хабарламаны жолдай отырып қосымша орындалуы мүмкін.
24. Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының тексеріс нәтижесі бойынша шетелдегі мекеме еркін нысанда жасалған Қазақстан Республикасы азаматтығының тиесілігін растау туралы анықтама береді.
3-тарау. Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуын тіркеу
25. Заңның 21-бабында қарастырылған шарттардың болуын растайтын құжаттардың негізінде шет елдердегі мекемелер осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасы азаматтығынан айырылуын тіркеу туралы қорытынды жасайды.
26. Заңмен белгіленген тәртіп бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуді ресімдемеген адамдар Заңның 21-бабының 5) тармақшасында қарастырылған шарт болған жағдайда Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылу үшін шетелдегі мекемелерге келісі құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысанда жазылған Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуын тіркеу туралы өтініш;
2) Қазақстан Республикасының паспорты және жеке куәлігі;
3) шет мемлекеттің азаматы паспортының көшірмесі немесе шетелдік азаматтықтың бар екендігін растайтын құжат.

20. Лицо, постоянно проживающее за пределами Республики Казахстан, подает заявление об определении принадлежности к гражданству Республики Казахстан через загранучреждение с приложением следующих документов:
1) анкету-заявление по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) фотография размером 3,5 х 4,5 сантиметров;
3) документ, подтверждающий постоянное проживание за пределами Республики Казахстан;
4) другие документы, имеющие отношение к делу (свидетельство о рождении, трудовая книга, военный билет, аттестат о среднем или неполном среднем образовании, диплом, архивная справка – выписка из похозяйственной книги, при необходимости заявления не менее трех свидетелей, подтверждающих факт проживания в Республике Казахстан).
21. Загранучреждения осуществляют проверку принадлежности заявителя к гражданству Республики Казахстан через ЕИС "Беркут" путем ввода установочных данных, указанных в анкете-заявлении.
22. По результатам проверки, осуществляемой загранучреждениями, заявителю выдается справка о подтверждении принадлежности к гражданству Республики Казахстан, составленная в произвольной форме.
23. В случае отсутствия сведений о заявителе в ЕИС "Беркут" загранучреждения направляют запрос через Министерство в органы внутренних дел Республики Казахстан для получения сведений о заявителе.
Запрос может дублироваться по ЕИС "Беркут" путем направления электронного сообщения в органы внутренних дел Республики Казахстан.
24. По результатам проверки органов внутренних дел Республики Казахстан загранучреждение выдает заявителю справку о подтверждении принадлежности к гражданству Республики Казахстан, составленную в произвольной форме.
Глава 3. Регистрация утраты гражданства Республики Казахстан
25. На основании документов, подтверждающих наличие условий, предусмотренных статьей 21 Закона, загранучреждения составляют заключение о регистрации утраты гражданства Республики Казахстан лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
26. Лица, не оформившие в установленном законом порядке выезд на постоянное место жительство за пределы Республики Казахстан, при наличии условия, предусмотренного подпунктом 5) статьи 21 Закона, для оформления регистрации утраты гражданства Республики Казахстан подают в загранучреждение следующие документы:
1) заявление о регистрации утраты гражданства Республики Казахстан в произвольной форме;
2) паспорт и удостоверение личности Республики Казахстан;
3) копия паспорта гражданина иностранного государства или документ, подтверждающий наличие иностранного гражданства.

27. Шет елдегі мекеме өтініш берушіні Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылғаны туралы шешім қабылдаудың себептері мен негіздері туралы хабардар етеді.
28. Заңмен белгіленген тәртіп бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуді ресімдемеген адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуын тіркеу туралы өтініштері бойынша шет елдердегі мекемелер өтініш берушінің Қазақстан Республикасында соңғы тіркелген жерін көрсете отырып "Бүркіт" БАЖ-ға мәліметтерді енгізеді.
29. Шет елдердегі мекемелер Министрлік арқылы Қазақстан Республикасы азаматтығынан айырылуын тіркеу туралы қорытындыны Заңның 21-бабында қарастырылған шарттардың болуын растайтын құжаттармен бірге Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаментіне жолдайды.
Осы Қағидалардың 26-тармағында қарастырылған құжаттар өтініш берушінің Қазақстан Республикасында соңғы тіркелген жері бойынша Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының көші-қон полициясының аумақтық бөлімшелеріне жолданады.
Қазақстан Республикасынан тыс
жерде тұрақты тұратын
адамдардан Қазақстан
Республикасының азаматтығы
мәселелері жөнінде өтініштер
қабылдау және оларды қажетті
құжаттармен бірге Қазақстан
Республикасы Президентінің
қарауына жіберу қағидаларға
1-қосымша
Нысан
БЕКІТІЛГЕН
_____________________ ______
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
қолы
Қазақстан Республикасы шет
елдегі мекемесінің басшысы)
№___                                                20__ жылғы "___" _________
Қорытынды
________________________________________________________ ҚР азаматтығын/нан
(Қазақстан Республикасы шет елдегі мекемесінің атауы)
қабылдау/қалпына келтіру/шығу туралы өтінішпен, ___________ жылы
_________________________________ туылған _______________________________________
(мемлекеттің атауы)                                    (азаматтығы)
азаматы ___________________________________________________________ өтініш білдірді.
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
_______ жылдан бастап ______________________________ аумағына тұрақты тұрады.
(мемлекеттің атауы)
Қазіргі уақытта мынадай мекенжай бойынша тұрады: ____________________________
________________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасында және басқа елдерде келесі тұратын жақын туыстары
тұрады _________________________________________________________________________
Басқа мәліметтер: __________________________________________________________
Азаматтардың немесе ұйымдардың елеулі мүдделерімен байланысты мемлекет
алдындағы орындалмаған міндеттемелері немесе мүліктік міндеттемелері туралы, қылмыстық
қудалануы, сотталғандығы не заңды күшіне енген сот үкімі бойынша жазасын өтеуі туралы не
осы адамның азаматтықтан шығуы Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігінің
мүдделеріне қайшы келетіні туралы нақты мәліметтер (ҚР азаматтығынан шығу жөніндегі
өтініштер бойынша):
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының азаматтығын/нан қабылдау/қалпына келтіру/шығу туралы
өтінішін ________________________________________________________________ уәждейді.
______________________________________________ азаматтың/азаматшаның Қазақстан
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Республикасының азаматтығын/нан қабылдау/қалпына келтіру/шығу туралы өтінішін
________________________________________________________________________________
(ҚР азаматтығын/нан қабылдау/қалпына келтіру/шығу негізі немесе бас тарту негізі)
байланысты қанағаттандыруды мүмкін/мүмкін емес деп санаймыз.
Өтініш беруші туралы мәліметтер "Бүркіт" БАЖ-ға енгізілді (Жүйе номері № __).
Консулдық алым алынды.
Қосымша ______ парақта.
Қолы ______________                              20___ жылғы "___"______
Қазақстан Республикасынан тыс
жерде тұрақты тұратын
адамдардан Қазақстан
Республикасының азаматтығы
мәселелері жөнінде өтініштер
қабылдау және оларды қажетті
құжаттармен бірге Қазақстан
Республикасы Президентінің
қарауына жіберу қағидаларға
2-қосымша
Нысан
Сауалнама - Өтiнiш
Фото
Мені Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдауды/қалпына келтіруді сұраймын.
Сұрақтар
Жауаптар

27. Загранучреждение уведомляет заявителя о причинах и основаниях принятия решения об утрате гражданства Республики Казахстан.
28. По заявлениям о регистрации утраты гражданства Республики Казахстан лиц, не оформивших в установленном законом порядке выезд на постоянное место жительство за пределы Республики Казахстан, загранучреждения вносят сведения о заявителе в ЕИС "Беркут" с указанием его последнего места регистрации в Республике Казахстан.
29. Загранучреждения направляют через Министерство заключение о регистрации утраты гражданства Республики Казахстан вместе с документами, подтверждающими наличие условий, предусмотренных статьей 21 Закона, в Департамент миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Документы, указанные в пункте 26 настоящих Правил, направляются в территориальное подразделение миграционной полиции органов внутренних дел Республики Казахстан по последнему месту регистрации заявителя в Республике Казахстан.
Приложение 1
к Правилам приема от лиц, постоянно проживающих
за пределами Республики Казахстан,
заявлений по вопросам гражданства
Республики Казахстан и вместе с необходимыми
документами направления их на рассмотрение
Президента Республики Казахстан
форма
УТВЕРЖДЕНО
______________________ __________
(Ф.И.О (при его наличии)       подпись
Главы загранучреждения
Республики Казахстан)
м.п.
№ ____                                     "____" __________ 20 ____года
Заключение
В ________________________________________________________________________
(наименование загранучреждения Республики Казахстан)
обратился(-ась) гражданин(-ка) ________________ ___________________________________,
(гражданство)       (Ф.И.О. (при его наличии))
______ года рождения, уроженец(-ка) _______________________________________________
(наименование страны)
с заявлением о приеме/восстановлении/выходе из гражданства Республики Казахстан.
Постоянное место жительство в ______________________________________________
(наименование страны)
с __________ года.
В настоящее время проживает по адресу: ______________________________________.
В Республике Казахстан и других странах проживают следующие близкие
родственники: __________________________________________________________________.
Иные сведения:____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сведения о неисполненных обязательствах перед Республикой Казахстан или
имущественных обязательствах, с которыми связаны существенные интересы граждан или
организаций, об уголовном преследовании, судимости либо об отбывании наказания по
вступившему в законную силу приговору суда, либо о том, что выход данного лица из
гражданства противоречит интересам национальной безопасности Республики Казахстан (по
заявлениям на выход из гражданства РК):
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Заявление о приеме/восстановлении/выходе из гражданства Республики Казахстан
мотивирует _____________________________________________________________________.
В связи с __________________________________________________________________
(основание приема/восстановления/выхода из гражданстве РК либо
основание отказа)
полагаем возможным/невозможным удовлетворить заявление гражданина(-ки)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
о приеме/восстановлении/выходе из гражданства Республики Казахстан.
Сведения о заявителе внесены в ЕИС "Беркут" (системный номер №______________).
Консульский сбор взыскан.
Приложение на ______ листах.
Подпись__________________                   "_____" ________________20__ г.
Приложение 2
к Правилам приема от лиц, постоянно проживающих
за пределами Республики Казахстан,
заявлений по вопросам гражданства
Республики Казахстан и вместе с необходимыми
документами направления их на рассмотрение
Президента Республики Казахстан
форма
Анкета - заявление
Фото
Прошу принять/восстановить меня в гражданстве Республики Казахстан
Вопросы
Ответы

1. Тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда)
2. Бұрын тұрған барлық тектеріңiздi, аттарыңызды және әкеңiздiң атын (бар болған жағдайда) атап шығыңыз, оларды қашан, қайда және қандай себеп бойынша өзгерттiңiз
3. Туған күнi, айы, жылы және жерi (ауыл, қала, аудан, облыс, егер шетелде туылған жағдайда сол елдi көрсетіледі)
4. Ұлты
5. Отбасы жағдайы (үйленбегенмін/тұрмыс құрмағанмын, некеде тұрамын, ажырасқанмын, жесiрмiн)
6. Шетелге шығудың алдында тұрған мекенжайы (Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтірген кезде толтырылады)
7. Соңғы тiркелген орны
8. Соңғы жұмыс, оқу орны
9. Бiлiмi және бiлiмi бойынша мамандығы (қайда, қашан және қандай оқу орнын аяқтадыңыз)
10. Бұрын басқа мемлекеттердiң
азаматтығында (бодандығында) болған жағдайда, оны қайда, қашан және қандай негiзде алғаныңызды көрсетiңiз
11. Сот тәртiбiмен қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершiлiкке тартылдыңыз ба. Егер тартылсаңыз, онда қашан, кiм және не үшiн тартты?
12. Қазақстан Республикасының немесе жеке және заңды тұлғалардың алдында орындалмаған мiндеттемелерiңiз бар ма, соның ішінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсатпен байланысты міндеттемелер
13. Шет мемлекеттің әскери қызметінен өттіңіз бе, қауіпсіздік қызметінде, полиция, әділет органдарында немесе мелекеттік билік пен басқару органдарында жұмыс атқардыңыз ба?
14. Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылғанға дейін Қазақстан Республикасында тұрақты тұрған мекенжайыңызды көрсетіңіз (Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтірген кезде толтырылады)
15. Еңбек жолыңыздың басынан бастап атқарған қызметiңiз (жоғары және орта оқу
орындарындағы оқуды, әскери қызметтi қоса алғанда).
Ескертпе: Осы тармақты толтырған кезде мекеменің, ұйымның және кәсiпорынның
атауын жұмыс атқарған кездегі атауына сәйкес көрсету қажет. Әскери қызметтi лауазымыңыз
бен атағыңызды көрсете отырып толтырыңыз. Шартты атауы бар кәсiпорындарды (пошта
жәшiгi) осындай шартты атауымен көрсетiңiз. Әскери қызметтi өткергендiгi әскери билеттегi
жазбаларға сәйкес көрсетiледi (бар болған жағдайда).
Айы мен жылы
Мекемесі, ұйымы көрсетiлген лауазымы
Мекеменiң, ұйымның орналасқан жері
16. Сiздiң жақын туыстарыңыз (ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар,
асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-
қарындастар), ата, әже, немерелер).
Ескертпе: Осы тармақты толтырған кезде Қазақстан Республикасында тұратын және
шетелде тұратын барлық туыстар көрсетiледi. Егер әйелi күйеуiнiң тегiн алған болса, онда
оның неке қиғанға дейiнгi тегi де көрсетiледi.
Туыстық деңгейi
Тегi, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған жылы мен жері
Жұмыс орны, лауазымы
Болу елі, тұрғылықты мекенжайы

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. Перечислите все фамилии, имена
и отчества (при их наличии), под которыми вы ранее проживали, когда, где и по какой причине их изменили
3. Число, месяц, год и месторождения (село, город, район, область, если родились заграницей, укажите страну)
4. Национальность
5. Семейное положение (холост/не замужем, состою в браке, разведен(-а), вдовец (-ва)
6. Адрес проживания непосредственно перед выездом за границу (заполняется при восстановлении в гражданстве Республики Казахстан)
7. Последнее место прописки
8. Последнее место работы, учебы
9. Образование и специальность по образованию (где, когда и какое учебное заведение закончили)
10. Если ранее состояли в гражданстве (подданстве) других государств, укажите подробно, где, когда и на каком основании приобрели его
11. Привлекались ли к уголовной или административной ответственности в судебном порядке. Если привлекались, то когда, кем и за что?
12. Имеются ли неисполненные обязательства перед Республикой Казахстан или физическими и юридическими лицами, в том числе, связанные с допуском к государственным секретам Республики Казахстан
13. Проходили ли воинскую службу,
Работали ли в службе безопасности, полиции, органах юстиции или иных органах государственной власти и управления в иностранном государстве
14. Укажите адрес постоянного проживания в Республике Казахстан до прекращения гражданства Республики Казахстан (заполняется при восстановлении в гражданстве Республики Казахстан)
15. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности (включая учебу
в высших и средних учебных заведениях, воинскую службу).
Примечание: при заполнении данного пункта, учреждения, организации и
предприятия необходимо именовать так, как они назывались в период Вашей работы.
Воинскую службу записывать с указанием должности и звания. Предприятия, имеющие
условные наименования (почтовый ящик), указывать под этими условными наименованиями.
Прохождение военной службы указывается согласно записям в военном билете (при
наличии).
Месяц и год
Должность, с указанием учреждения, организации
Местонахождение учреждения, организации
16. Ваши близкие родственники (родители (родитель), дети, усыновители
(удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и
сестры, дедушка, бабушка, внуки).
Примечание: при заполнении данного пункта, указываются все родственники,
находящиеся как в Республике Казахстан, так и за границей. Если жена имеет фамилию
мужа, указывается также ее добрачная фамилия.
Степень родства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год и место рождения
Место работы, должность
Страна пребывания, адрес местожительства

17. Жұбайым/зайыбым ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға/қалпына келтіруге құжаттарды
ресiмдеуде.
(иә/жоқ).
18. Сiздiң мекен-жайыңыз, телефон нөмiрiңiз ___________________________________
Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаудың/қалпына келтірудің құқықтық
салдары түсіндірілді. Сондай-ақ, "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991
жылғы 20 желтоқсандағы Қақастан Республикасы Заңының 1-бабының шарты түсіндірілді.
Оған сәйкес Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын сақтауға, Қазақстан
Республикасының мүдделерін, оның территориялық тұтастығын қорғауға, мемлекеттік тіл мен
оның территориясында тұратын барлық ұлттардың тілдеріне, әдет-ғұрпына, дәстүрлеріне
құрметпен қарауға, Қазақстан Республикасының күш-құдіретін, егемендігін және
тәуелсіздігін нығайтуға жәрдемдесуге міндеттенемін.
Өтініш берушінің қолы __________________
Қазақстан Республикасынан тыс
жерде тұрақты тұратын
адамдардан Қазақстан
Республикасының азаматтығы
мәселелері жөнінде өтініштер
қабылдау және оларды қажетті
құжаттармен бірге Қазақстан
Республикасы Президентінің
қарауына жіберу қағидаларға
3-қосымша
Нысан
Өтініш-келісім
Мен, ______________________________________, Қазақстан Республикасының
азаматтығын алуға / Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіруге өтініш
білдіре отырып, Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын сақтауға,
Қазақстан Республикасының мүдделерін, оның территориялық тұтастығын қорғауға,
мемлекеттік тіл мен оның территориясында тұратын барлық ұлттардың тілдеріне, әдет-
ғұрпына, дәстүрлеріне құрметпен қарауға, Қазақстан Республикасының күш-құдіретін,
егемендігін және тәуелсіздігін нығайтуға жәрдемдесуге міндеттенемін.
20___ жылғы "___"_______
____________________
(қолы)
Қазақстан Республикасынан тыс
жерде тұрақты тұратын
адамдардан Қазақстан
Республикасының азаматтығы
мәселелері жөнінде өтініштер
қабылдау және оларды қажетті
құжаттармен бірге Қазақстан
Республикасы Президентінің
қарауына жіберу қағидаларға
4-қосымша
Нысан
Сауалнама - Өтiнiш
Фото
Мені Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға рұқсат беруді сұраймын.
Сұрақтар
Жауаптар
1. Тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда)
2. Бұрын тұрған барлық тектеріңiздi, аттарыңызды және әкеңiздiң атын (бар болған жағдайда) атап шығыңыз, оларды қашан, қайда және қандай себеп бойынша өзгерттiңiз
3. Туған күнi, айы, жылы және жерi (ауыл, қала, аудан, облыс, егер шетелде туылған жағдайда сол елдi көрсетіледі)
4. Ұлты
5. Отбасы жағдайы (үйленбегенмін/тұрмыс құрмағанмын, некеде тұрамын, ажырасқанмын, жесiрмiн)

17. Супруг(-а) _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
оформляет документы на прием/восстановление в гражданстве Республики Казахстан.
(да/нет).
18. Ваш адрес, номер телефона _______________________________________________
Правовые последствия приема/восстановления в гражданстве Республики Казахстан
мне разъяснены. А также разъяснено положение статьи 1 Закона Республики Казахстан от 20
декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан", в соответствии с которым я
ответствен перед Республикой Казахстан и обязан соблюдать Конституцию и законы
Республики Казахстан, защищать интересы Республики Казахстан, ее территориальную
целостность, уважительно относиться к обычаям, традициям, государственному языку и
языкам представителей всех национальностей, проживающих на ее территории,
способствовать укреплению могущества, суверенитета и независимости Республики
Казахстан.
Подпись заявителя __________________
Приложение 3
к Правилам приема от лиц, постоянно проживающих
за пределами Республики Казахстан,
заявлений по вопросам гражданства
Республики Казахстан и вместе с необходимыми
документами направления их на рассмотрение
Президента Республики Казахстан
форма
Заявление-согласие
Я, ________________________________________________, ходатайствуя о приеме в
гражданство Республики Казахстан / восстановлении в гражданстве Республики Казахстан,
обязуюсь соблюдать Конституцию и Законы Республики Казахстан, защищать интересы
Республики Казахстан, ее территориальную целостность, уважительно относиться к
обычаям, традициям, государственному языку и языку представителей всех
национальностей, проживающих на ее территории, способствовать укреплению могущества,
суверенитета и независимости Республики Казахстан.
"___"__________20___г.
____________________
(подпись)
Приложение 4
к Правилам приема от лиц, постоянно проживающих
за пределами Республики Казахстан,
заявлений по вопросам гражданства
Республики Казахстан и вместе с необходимыми
документами направления их на рассмотрение
Президента Республики Казахстан
форма
Анкета - заявление
Фото
Прошу разрешить мне выйти из гражданства Республики Казахстан
Вопросы
Ответы
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. Перечислите все фамилии, имена и отчества (при его наличии), под которыми вы ранее проживали, когда, где и по какой причине их изменили
3. Число, месяц, год и месторождения (село, город, район, область, если родились заграницей, укажите страну)
4. Национальность
5. Семейное положение (холост/ не замужем, состою в браке, разведен(-а), вдовец (-ва)

6. Шетелге шығудың алдында тұрған мекенжайы (Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтірген кезде толтырылады)
7. Соңғы тiркелген орны
8. Соңғы жұмыс, оқу орны
9. Бiлiмi және бiлiмi бойынша мамандығы (қайда, қашан және қандай оқу орнын аяқтадыңыз)
10. Бұрын басқа мемлекеттердiң
азаматтығында (бодандығында) болған жағдайда, оны қайда, қашан және қандай негiзде алғаныңызды көрсетiңiз
11. Сот тәртiбiмен қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершiлiкке тартылдыңыз ба. Егер тартылсаңыз, онда қашан, кiм және не үшiн тартты?
12. Қазақстан Республикасының немесе жеке және заңды тұлғалардың алдында орындалмаған мiндеттемелерiңiз бар ма, соның ішінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсатпен байланысты міндеттемелер
13. Еңбек жолыңыздың басынан бастап атқарған қызметiңiз (жоғары және орта оқу
орындарындағы оқуды, әскери қызметтi қоса алғанда).
Ескертпе: Осы тармақты толтырған кезде мекеменің, ұйымның және кәсiпорынның
атауын жұмыс атқарған кездегі атауына сәйкес көрсету қажет. Әскери қызметтi лауазымыңыз
бен атағыңызды көрсете отырып толтырыңыз. Шартты атауы бар кәсiпорындарды (пошта
жәшiгi) осындай шартты атауымен көрсетiңiз. Әскери қызметтi өткергендiгi әскери билеттегi
жазбаларға сәйкес көрсетiледi (бар болған жағдайда).
Айы мен жылы
Мекемесі, ұйымы көрсетiлген лауазымы
Мекеменiң, ұйымның орналасқан жері
14. Сiздiң жақын туыстарыңыз (ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар,
асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-
қарындастар), ата, әже, немерелер).
Ескертпе: Осы тармақты толтырған кезде Қазақстан Республикасында тұратын және
шетелде тұратын барлық туыстар көрсетiледi. Егер әйелi күйеуiнiң тегiн алған болса, онда
оның неке қиғанға дейiнгi тегi де көрсетiледi.
Туыстық деңгейi
Тегi, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған жылы мен жері
Жұмыс орны, лауазымы
Болу елі, тұрғылықты мекенжайы
15. Жұбайым/зайыбым ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға құжаттарды ресiмдеуде.
(иә/жоқ).
16. Егер жұбайыңыз/зайыбыңыз Қазақстан Республикасының азаматы(-шасы) болмаса,
онда оның азаматтығын көрсетiңiз __________________________________________________
17. Қазақстан Республикасынан шыққан кезде әскери билет тапсырылғаны туралы
мәлімет _________________________________________________________________________
18. Сiздiң мекен-жайыңыз, телефон нөмiрiңiз ___________________________________
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығудың құқықтық салдары түсіндірілді.
Сондай-ақ, Қазақстан Республикасының азаматында қос азаматтық танылмайтыны туралы
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қақастан
Республикасы Заңының 3-бабының шарты түсіндірілді.
Өтініш берушінің қолы __________________
Қазақстан Республикасынан тыс
жерде тұрақты тұратын
адамдардан Қазақстан
Республикасының азаматтығы
мәселелері жөнінде өтініштер
қабылдау және оларды қажетті
құжаттармен бірге Қазақстан
Республикасы Президентінің
қарауына жіберу қағидаларға
5-қосымша
Нысан
Сауалнама - Өтiнiш
Фото
Менің Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігімді анықтауды сұраймын.
Сұрақтар
Жауаптар

6. Адрес проживания непосредственно перед выездом заграницу
7. Последнее место прописки
8. Последнее место работы, учебы
9. Образование и специальность по образованию (где, когда и какое учебное заведение закончили)
10. Если ранее состояли в гражданстве (подданстве) других государств, укажите подробно, где, когда и на каком основании приобрели гражданство Республики Казахстан
11. Привлекались ли к уголовной или административной ответственности в судебном порядке. Если привлекались, то когда, кем и за что?
12. Имеются ли неисполненные обязательства перед Республикой Казахстан или физическими и юридическими лицами, в том числе, связанные с допуском к государственным секретам Республики Казахстан
13. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности (включая учебу в высших и
средних учебных заведениях, воинскую службу).
Примечание: при заполнении данного пункта, учреждения, организации и
предприятия необходимо именовать так, как они назывались в период Вашей работы.
Воинскую службу записывать с указанием должности и звания. Предприятия, имеющие
условные наименования (почтовый ящик), указывать под этими условными наименованиями.
Прохождение военной службы указывается согласно записям в военном билете (при
наличии).
Месяц и год
Должность, с указанием
учреждения, организации
Местонахождение учреждения, организации
14. Ваши близкие родственники (родители (родитель), дети, усыновители
(удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и
сестры, дедушка, бабушка, внуки).
Примечание: при заполнении данного пункта, указываются все близкие родственники,
находящиеся как в Республике Казахстан, так и за границей. Если жена имеет фамилию
мужа, указывается также ее добрачная фамилия.
Степень родства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год и место рождения
Место работы, должность
Страна пребывания, адрес местожительства
15. Супруг(-а)______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
оформляет документы на выход из гражданства Республики Казахстан.
(да/нет).
16. Если супруг(-а) не является гражданином(-кой) Республики Казахстан, то укажите
его (ее) гражданство ______________________________________________________________
17. Сведения о сдаче военного билета при выезде из Республики Казахстан
_______________________________________________________________________________
18. Ваш адрес, номер телефона _______________________________________
Правовые последствия выхода из гражданства Республики Казахстан мне разъяснены,
а также разъяснено положение статьи 3 Закона Республики Казахстан от 20 декабря 1991
года "О гражданстве Республики Казахстан", в соответствии с которым за гражданином
Республики Казахстан не признается гражданство иностранного государства.
Подпись заявителя __________________
Приложение 5
к Правилам приема от лиц, постоянно проживающих
за пределами Республики Казахстан,
заявлений по вопросам гражданства
Республики Казахстан и вместе с необходимыми
документами направления их на рассмотрение
Президента Республики Казахстан
форма
Анкета - заявление
Фото
Прошу определить принадлежность к гражданству Республики Казахстан
Вопросы
Ответы

1. Тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда)
2. Бұрын тұрған барлық тектеріңiздi, аттарыңызды және әкеңiздiң атын (бар болған жағдайда) атап шығыңыз, оларды қашан, қайда және қандай себеп бойынша өзгерттiңiз
3. Туған күнi, айы, жылы және жерi (ауыл, қала, аудан, облыс, егер шетелде туылған жағдайда сол елдi көрсетіледі)
4. Ұлты
5. Отбасы жағдайы (үйленбегенмін/тұрмыс құрмағанмын, некеде тұрамын, ажырасқанмын, жесiрмiн)
6. Шетелге шығудың алдында тұрған мекенжайы (Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтірген кезде толтырылады)
7. Соңғы тiркелген орны
8. Соңғы жұмыс, оқу орны
9. Бiлiмi және бiлiмi бойынша мамандығы (қайда, қашан және қандай оқу орнын аяқтадыңыз)
10. Бұрын басқа мемлекеттердiң
азаматтығында (бодандығында) болған жағдайда, оны қайда, қашан және қандай негiзде алғаныңызды көрсетiңiз
11. Сот тәртiбiмен қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершiлiкке тартылдыңыз ба. Егер тартылсаңыз, онда қашан, кiм және не үшiн тартты?
12. Еңбек жолыңыздың басынан бастап атқарған қызметiңiз (жоғары және орта оқу орындарындағы оқуды, әскери қызметтi қоса алғанда).
Ескертпе: Осы тармақты толтырған кезде мекеменің, ұйымның және кәсiпорынның атауын жұмыс атқарған кездегі атауына сәйкес көрсету қажет. Әскери қызметтi лауазымыңыз бен атағыңызды көрсете отырып толтырыңыз. Шартты атауы бар кәсiпорындарды (пошта жәшiгi) осындай шартты атауымен көрсетiңiз. Әскери қызметтi өткергендiгi әскери билеттегi жазбаларға сәйкес көрсетiледi (бар болған жағдайда).
Айы мен жылы
Мекемесі, ұйымы көрсетiлген лауазымы
Мекеменiң, ұйымның орналасқан жері
13. Сiздiң мекен-жайыңыз, телефон нөмiрiңiз ___________________________________
Өтініш берушінің қолы __________________
Қазақстан Республикасынан тыс
жерде тұрақты тұратын
адамдардан Қазақстан
Республикасының азаматтығы
мәселелері жөнінде өтініштер
қабылдау және оларды қажетті
құжаттармен бірге Қазақстан
Республикасы Президентінің
қарауына жіберу қағидаларға
6-қосымша
Нысан
БЕКІТІЛГЕН
_____________________ ______
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
қолы
Қазақстан Республикасы шет
елдегі мекемесінің басшысы)
№___                                                20__ жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуын тіркеу туралы қорытынды
_______________________________________________________________ байланысты
(Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуын тіркеудің негізі, Заңға сілтеме)
________________________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің атауы)
_______________________________________________________ азаматқа қатысты Қазақстан
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Республикасының азаматтығынан айырылуын тіркеуді жүзеге асырды.
____________________________________ аумағына тұрақты тұруға _______ жылы келген.
(мемлекеттің атауы)
Қазақстан Республикасынан шыққанға дейінгі мекенжайы:
________________________________________________________________________________
Қосымша ______ бетте, құжаттар __________________.
Қолы ___________________                        2016 жылғы "____" _________
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 11-1-2/585 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. Перечислите все фамилии, имена и отчества (при его наличии), под которыми вы ранее проживали, когда, где и по какой причине их изменили.
3. Число, месяц, год и месторождения (село, город, район, область, если родились заграницей, укажите страну)
4. Национальность
5. Семейное положение (холост/ не замужем, состою в браке, разведен(-а), вдовец (-ва)
6. Адрес проживания в Республике Казахстан непосредственно перед выездом за границу
7. Последнее место прописки
8. Последнее место работы, учебы
9. Образование и специальность по образованию (где, когда и какое учебное заведение закончили)
10. Если ранее состояли в гражданстве (подданстве) других государств, укажите подробно, где, когда и на каком основании приобрели гражданство Республики Казахстан
11. Привлекались ли к уголовной или административной ответственности в судебном порядке. Если привлекались, то когда, кем и за что?
12. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности (включая учебу
в высших и средних учебных заведениях, воинскую службу).
Примечание: при заполнении данного пункта, учреждения, организации и
предприятия необходимо именовать так, как они назывались в период Вашей работы.
Воинскую службу записывать с указанием должности и звания. Предприятия, имеющие
условные наименования (почтовый ящик), указывать под этими условными наименованиями.
Прохождение военной службы указывается согласно записям в военном билете (при наличии).
Месяц и год
Должность, с указанием
учреждения, организации
Местонахождение
учреждения, организации
13. Ваш адрес, номер телефона ______________________________________
Подпись заявителя __________________
Приложение 6
к Правилам приема от лиц, постоянно проживающих
за пределами Республики Казахстан,
заявлений по вопросам гражданства
Республики Казахстан и вместе с необходимыми
документами направления их на рассмотрение
Президента Республики Казахстан
форма
УТВЕРЖДЕНО
______________________ _________
(Ф.И.О (при его наличии) подпись
Главы загранучреждения
Республики Казахстан)
м.п.
№ ____                                     "____" __________ 20 ____года
Заключение
о регистрации утраты гражданства Республики Казахстан
В связи с __________________________________________________________________
(основание для регистрации утраты гражданства Республики Казахстан, ссылка на Закон)
в ______________________________________________________________________________
(наименование загранучреждения Республики Казахстан)
в отношении гражданина(-ки) _________________________________________ осуществлена
(Ф.И.О. (при его наличии))
регистрация утраты гражданства Республики Казахстан.
На постоянное место жительство в ____________________________________________
(наименование страны)
выехал(-а) в __________ году.
До выезда из Республики Казахстан проживал(-а) по адресу:
________________________________________________________________________________
Приложение на ______ листах.
Подпись__________________ "_____" ________________20__ г.
Приложение
к приказу исполняющего
обязанности Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 9 декабря 2016 года № 11-1-2/585
Перечень
утративших силу некоторых приказов Министра иностранных дел Республики Казахстан

1. "Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелеріне қатысты құжаттарды ресiмдеуi жөнiндегi нұсқаулығын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысы - Сыртқы істер министрінің 2011 жылғы 19 қаңтардағы № 08-1-1-1/13 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 6783 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған, 2011 жылғы, № 9 (таралымның шығу күні 2011 жылғы 23 қыркүйек)).
2. "Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелеріне қатысты құжаттарды ресiмдеуi жөнiндегi нұсқаулығын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысы – Сыртқы істер министрінің 2011 жылғы 19 қаңтардағы № 08-1-1-1/13 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 11 желтоқсандағы № 08-1-1-1/614 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 9064 болып тіркелген, 2014 жылғы 20 ақпандағы № 35 (28259) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелеріне қатысты құжаттарды ресiмдеуi жөнiндегi нұсқаулығын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысы - Сыртқы істер министрінің 2011 жылғы 19 қаңтардағы № 08-1-1-1/13 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 08-1-1-1/563 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10053 болып тіркелген, 2015 жылғы 30 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, 2015 жылғы 12 ақпандағы № 28 (28506) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).

1. Приказ Государственного секретаря – Министра иностранных дел Республики Казахстан от 19 января 2011 года № 08-1-1-1/13 "Об утверждении Инструкции по оформлению загранучреждениями Республики Казахстан документов по вопросам гражданства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6783, опубликован в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 10, 2011 года (дата выхода тиража 28 сентября 2011 года)).
2. Приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 11 декабря 2013 года № 08-1-1-1/614 "О внесении изменения в приказ Государственного секретаря – Министра иностранных дел Республики Казахстан от 19 января 2011 года № 08-1-1-1/13 "Об утверждении Инструкции по оформлению загранучреждениями Республики Казахстан документов по вопросам гражданства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9064, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 20 февраля 2014 года № 35 (27656)).
3. Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 08-1-1-1/563 "О внесении изменений в приказ Государственного секретаря – Министра иностранных дел Республики Казахстан от 19 января 2011 года № 08-1-1-1/13 "Об утверждении Инструкции по оформлению загранучреждениями Республики Казахстан документов по вопросам гражданства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10053, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 30 января 2015 года, в газете "Казахстанская правда" от 12 февраля 2015 года № 28 (27904)).