Тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмысын ұйымдастыруды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 9 маусымдағы № 268 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 23 маусымда № 15253 болып тіркелді.
"Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 43, 503-құжат) Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы ереженің 10-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмысын ұйымдастыру бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаменті (Н. А. Байжанов) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау үшін мерзімді баспа басылымдарына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің орынбасары Б. А. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 9 маусымдағы
№ 268 бұйрығымен бекітілді
Тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмысын ұйымдастыру
Ескерту. Ұйымдастыру жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.07.2020 № 321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тәуелсіз сараптамалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) жұмысын ұйымдастыру Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығымен бекітілген Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы ереженің 10-тармағының 6) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларының 20-тармағына сәйкес әзірленді және Комиссия жұмысын ұйымдастыруды анықтайды.

Об утверждении организации работы независимой экспертной комиссии
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 июня 2017 года № 268. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2017 года № 15253.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 10 Положения о республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 43, ст. 503), ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую организацию работы независимой экспертной комиссии.
2. Департаменту юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан (Байжанов Н. А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б. А.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Утверждено
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 9 июня 2017 года № 268
Организация работы независимой экспертной комиссии
Глава 1. Общие положения
Сноска. Организация работы в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.07.2018 № 321 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая организация работы независимой экспертной комиссии (далее – Комиссия) разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 10 Положения о республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470, пунктом 20 Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573, и определяет организацию работы Комиссии.

2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасы Конституциясын, заңдарын және басқа нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмысын ұйымдастыруды басшылыққа алады.
2-тарау. Комисия қызметін ұйымдастыру
3. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) Комиссия қызметін қамтамасыз етеді және оның міндеттерінің іске асырылуына жалпы бақылау жасайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Қоғам) Комиссия жұмысын жоспарлайды және ұйымдастырады.
5. Комиссия құрамына Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдары мен ұйымдарының өкілдері (келісім бойынша) арасынан сарапшылар кіреді. Комиссия құрамын Министрлік бекітеді.
6. Комиссия құрамына енгізу өлшемшарттары мыналар:
1) жалпы жұмыс өтілі - 10 жыл немесе мамандығы бойынша - 5 жыл;
2) шетелдік білімінің болуы және/немесе халықаралық жобаларға қатысуы;
3) ғылыми атағы немесе дәрежесі, ғылыми жарияланымдары немесе өнертабыс авторлығын куәландыратын патентінің болуы.
Үміткер Комиссия құрамына кіру үшін үш өлшемшарттың екеуіне сай болуы қажет.
7. Комиссия отырысы өткізілген кезде аудио және бейнежазба жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Комиссияның негізгі міндеті
8. Комиссияның негізгі міндеті мыналар:
1) магистр, философия докторы (PhD), бейін бойынша доктор дәрежесін алуға, резидентурада оқуға үміткерлермен анонимді жеке әңгімелесу өткізу;
2) тағылымдамадан өтуге үміткерлермен анонимді жеке әңгімелесу өткізу және тағылымдамаға шартсыз шақыртуды растайтын құжаттарды, тағылымдама бағдарламасын, тағылымдамадан өту құнын (есептің толық жазылуы) қарау.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Комиссия мүшелері магистр, философия докторы (PhD), бейін бойынша доктор дәрежесін алуға, резидентурада оқуға, тағылымдамадан өтуге:
1) үміткердің кәсіби даярлық деңгейін (тәжірибелік дағдыларын);
2) таңдаған оқу мамандығы бойынша базалық білім деңгейін (теориялық дағдыларын);

2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящей организацией работы независимой экспертной комиссии.
Глава 2. Организация деятельности Комиссии
3. Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Министерство) обеспечивает деятельность Комиссии и осуществляет общий контроль над реализацией ее задач.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Акционерное общество "Центр международных программ" (далее – Общество) организует и планирует работу Комиссии.
5. В состав Комиссии входят эксперты из числа представителей заинтересованных государственных органов и организаций Республики Казахстан (по согласованию). Состав Комиссии утверждается Министерством.
6. Критериями для включения в состав Комиссии является:
1) общий стаж работы – 10 лет или по специальности – 5 лет;
2) наличие зарубежного образования и/или участие в международных проектах;
3) наличие ученого звания или степени, научных публикаций или патента, удостоверяющего авторство изобретения.
Кандидату для включения в состав комиссии необходимо соответствовать двум из трех критериев.
7. В период проведения заседания Комиссии производится аудио- и видеозапись.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Основная задача Комиссии
8. Основной задачей Комиссии является:
1) проведение анонимного персонального собеседования с претендентами на получение степени магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре;
2) проведение анонимного персонального собеседования с претендентами на прохождение стажировки и рассмотрение документов, подтверждающих безусловное приглашение на стажировку, программы стажировки, стоимости (расшифровки расчетов) прохождения стажировки.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9. Члены Комиссии проводят персональное собеседование с претендентами на получение степени магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре, прохождения стажировки с целью определения уровня:
1) профессиональной подготовки претендента (практические навыки);
2) базовых знаний претендента по выбранной специальности обучения (теоретические навыки);

3) мамандықты таңдауды түсіну деңгейін, дәлелділікті;
4) таңдаған мамандану саласында бірінші турдың нәтижелері бойынша анықталған кәсіби құзыреттердің сәйкестігін;
5) тағылымдамадан өту тақырыбының өзектілігі мен жаңалығын;
6) тағылымдама мақсатына қол жеткізу үшін тағылымдамадан өту бағдарламасының сапалы мазмұнын (жоспар кестесі бойынша іс-шаралар);
7) шығындар (құны) мен күтілетін нәтижелердің арақатынасын негізге ала отырып, таңдаған шетелдік ұйымда тағылымдамадан өтуді ұйымдастырудың орындылығын анықтау үшін үміткерлермен жеке әңгімелесу өткізеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Үміткерлермен әңгімелесуді өткізу
10. Комиссия мүшелері үміткерлермен жеке әңгімелесу өткізу арқылы үміткерлерді жасырын, алдын ала іріктеу жүргізеді. Комиссияға әңгімелесуді өткізу үшін бірінші кезеңнің нәтижелері ұсынылады.
11. Комиссияның кемінде 5 (бес) мүшеден тұратын тақ сандағы Комиссия мүшелері үміткерлермен жеке әңгімелесуді жүргізеді.
12. Қоғам үміткерлердің құпиялылығын қамтамасыз ету мақсатында әңгімелесуді өткізу үшін үміткердің тегін, атын және әкесінің атын (бар болған жағдайда) үміткердің кодына ауыстырады.
13. Комиссия әрбір үміткермен әңгімелесу өткізеді, оның ішінде онлайн режимінде 30 минуттан артық емес жүргізеді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Үміткерге сұрақтар осы тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмысын ұйымдастырудың қосымшасында көрсетілген болжалды сұрақтар тізбесі бойынша қазақ және орыс тілдерінде немесе болжалды оқу елінің тілінде қойылады. Комиссияның әр мүшесі болжалды сұрақтар тізбесінен кемінде бір сұрақтан қояды, бұл ретте сұрақтардың жалпы 8 (сегіз) сұрақтан асып кетпеуі тиіс.
Комиссия мүшелері болжалды сұрақтар тізбесіне кірмейтін, бірақ осы тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмысын ұйымдастырудың 9-тармағына сәйкес келетін қосымша 3 (үш) сұраққа дейін қояды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Комиссия "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру бойынша кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 22 мамырдағы № 318 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін тіркеу тізілімінде № 11258 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлермен жеке әңгімелесуі парағында бағаларды қояды.

3) осознанности выбора специальности, аргументированности;
4) соответствия профессиональных компетенций, определенных по результатам первого тура в выбранной области специализации;
5) актуальности и новизны темы прохождения стажировки;
6) качественного содержания программы прохождения стажировки (мероприятия по план-графику) для достижения поставленной цели стажировки;
7) целесообразности организации прохождения стажировки в выбранной зарубежной организации исходя из соотношения затрат (стоимости) и ожидаемых результатов.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Проведение собеседований с претендентами
10. Члены Комиссии проводят предварительный отбор путем проведения анонимного персонального собеседования с претендентами.
Для проведения собеседования Комиссии предоставляются результаты первого тура.
11. Персональное собеседование с претендентами проводится членами Комиссии в нечетном количестве, но не менее 5 (пяти) членов Комиссии.
12. Общество с целью обеспечения анонимности претендентов осуществляет замену фамилии, имени и отчества (при его наличии) претендента на код претендента для проведения собеседований.
13. Комиссия с каждым претендентом проводит собеседование, в том числе онлайн не более 30 минут.
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
14. Вопросы претенденту задаются по перечню предполагаемых вопросов, указанному в приложении к настоящей организации работы независимой экспертной комиссии, на государственном и русском языках или на языке предполагаемой страны обучения. Каждый член комиссии задает по одному вопросу из перечня предполагаемых вопросов, при этом общее количество вопросов не должно превышать 8 (восьми) вопросов.
Члены комиссии задают дополнительно до 3 (трех) вопросов, не входящих в перечень предполагаемых вопросов, но соответствующие пункту 9 настоящей организацией работы независимой экспертной комиссии.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
15. Комиссия выставляет оценки в листе персонального собеседования претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак" с членами независимой экспертной комиссии по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 318 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 11258).

16. Әңгімелесу онлайн режимде өткізілген жағдайда дербес әңгімелесу парақтарының көшірмелері Қоғамға жіберіледі не үміткерлермен дербес әңгімелесу өткізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылады.
Үміткерлердің дербес әңгімелесу парақтары олардың көшірмелері, Комиссия өткізетін дербес әңгімелесудің аудио және бейнежазбалары конкурс аяқталған сәттен бастап Қоғам мұрағатында кемінде 1 (бір) жыл сақталады.
Қоғам дербес әңгімелесу өткеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде әрбір үміткер бойынша үміткермен дербес әңгімелесу өткізген Комиссияның барлық мүшелері толтырған дербес әңгімелесу парақтары бойынша орташа баға шығарады және Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның қарауына ұсыну үшін Комиссияның орташа бағасын көрсете отырып, барлық үміткерлердің тізімі қалыптастырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Алып тасталды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Комиссия мүшелерінің (мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда) үміткерлермен жеке әңгімелесуді өткізу бойынша көрсеткен қызметтеріне ақы төлеу Қоғам мен тәуелсіз сарапшы арасында жасалған шарт негізінде қызметақы "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
Тәуелсіз сараптамалық
комиссия жұмысын
ұйымдастыруға
қосымша
Тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерінің болжамды сұрақтар тізбесінің үлгісі
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 31.08.2023 № 454 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бөлім
Сұрақ нұсқалары
1.
Мамандықты таңдауды түсіну деңгейін анықтауға арналған сұрақтар (таңдалған тақырып бойынша атқарылған жұмыстардың бар болуы), дәлелділік (5 мин)
1) Сіз неге/қалай осы оқу елін/ЖОО және көрсетілген мамандықты таңдадыңыз?
2) Сіз көрсетілген мамандық бойынша нені оқуды жоспарлап отырсыз, қандай шетелдік ЖОО-да?
3) Сіз көрсетілген мамандықта/ЖОО-да қандай білім және дағдыларды алуды жоспарлап отырсыз?
4) Таңдалған мамандану бойынша зерттеулеріңіз/мақалаларыңыз бар ма (доктор дәрежесіне үміткерлер үшін)?

16. В случае проведения собеседования в онлайн режиме копии листов персонального собеседования направляются Обществу либо подписываются посредством электронной цифровой подписи в течение 2-х (двух) рабочих дней со дня проведения персонального собеседования с претендентами.
Листы персонального собеседования претендентов и их копии, аудио- и видеозаписи персонального собеседования, проводимого Комиссией, хранятся в архиве Общества не менее 1 (одного) года с момента завершения конкурса.
После прохождения персонального собеседования Обществом в течение 5 (пяти) рабочих дней по каждому претенденту выводится средняя оценка по листам персонального собеседования, заполненных всеми членами Комиссии, проводившими с претендентом персональное собеседование, и формируется список всех претендентов с указанием средней оценки Комиссии для предоставления на рассмотрение Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом.
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
17. Исключен приказом Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
18. Оплата услуг членам Комиссии (за исключением государственных служащих) за проведение персонального собеседования претендентов осуществляется на основе договора, заключенного между Обществом и независимым экспертом согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий.
Приложение
к организации работы
независимой экспертной комиссии
Перечень предполагаемых вопросов членов Независимой экспертной комиссии
Сноска. Приложение – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 31.08.2023 № 454 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Раздел
Варианты вопросов
1.
Вопросы для определения уровня осознанности выбора специальности (наличие наработок по выбранной теме), аргументированность
1) Как/почему вы выбрали эту страну обучения/вуз и указанную специальность?
2) Что Вы планируете изучать по указанной специальности, в каком зарубежном вузе?
3) Какие навыки и знания Вы планируете получить по указанной специальности/вузе?
4) Имеются ли у Вас исследования/статьи по выбранной специальности (для претендентов на получение степени доктора)?

5) Сіз ҚР-на оралғаннан кейін барлық алған біліміңізді қолдануды қалай жоспарлап отырсыз?
2.
Таңдалған оқу мамандығы бойынша базалық білім деңгейін анықтауға арналған сұрақтар (теориялық дағдылар) (5мин)
1) Елдегі таңдалған мамандану бойынша жалпы жағдай туралы айтып берсеңіз? Қандай мәселелер бар?
2) Теория бойынша сұрақтар қойылады (КР ЖОО-ның оқу бағдарламалары бойынша)
3.
Үміткердің кәсіби даярлығы деңгейін анықтауға арналған сұрақтар тәжірибелік дағдылар)
(5 мин)
Үміткердің жұмыс өтілі болған жағдайда:
1) Көрсетілген мамандық бойынша жұмыс өтіліңіз туралы айтып берсеңіз? Сіздің міндеттеріңіз? Қандай мәселелерге тап боласыз?
2) Қызметте/ұйымда жұмысты бастаған кезде негізгі мақсаттарыңыз қандай болды?
3) Есіңізде қалған қандай жобаларға қатыстыңыз?
Үміткердің жұмыс өтілі болмаған жағдайда:
1) Өзіңіз таңдаған мамандану саласындағы табысты маман қандай қасиеттер мен дағдыларға ие болуы керек деп ойлайсыз?
2) Оқу үшін таңдаған мамандығыңызға қатысы бар жетістіктеріңіз жайлы айтып берсеңіз?
4.
Таңдалған мамандандыру саласындағы кәсіби құзыреттілік деңгейінің сәйкестігін анықтауға арналған сұрақтар (бірінші турдың нәтижелеріне сүйене отырып)
Тиісті кәсіби құзыреттіліктің көрінісін бағалау үшін ситуациялық мәселені шешу туралы сұрақ қою керек?
Ескерту:
Комиссия мүшелері болжамды мәселелер тізбесіне кірмейтін, бірақ тәуелсіз сараптама комиссиясының жұмысын ұйымдастырудың 9-тармағына сәйкес келетін қосымша 3 (үш) сұрақты қояды.

5) Как вы планируете применить все полученные знания по возвращению в РК?
2.
Вопросы для определения уровня базовых знаний по выбранной специальности обучения (теоретические навыки)
1) Расскажите об общей ситуации в стране по выбранной специальности? Какие имеются проблемы?
2) Задаются вопросы по теории (по учебной программе вузов РК).
3.
Вопросы для определения уровня профессиональной подготовки претендента (практические навыки)
В случае если стаж работы у претендента имеется:
1) Расскажите, какой опыт работы Вы имеете в указанной специальности? Ваши обязанности? С какими проблемами Вы сталкиваетесь?
2) Когда вы начали работать в должности/организации, каковы были Ваши основные цели?
3) В каких проектах Вы принимали участие, которые наиболее запомнились?
В случае если стаж работы у претендента отсутствует:
1) Как вы думаете, какими качествами и навыками должен владеть успешный специалист в Вашей сфере специальности?
2) Расскажите о Ваших достижениях, имеющие отношение к выбору специальности для обучения?
4.
Вопросы для определения соответствия уровня профессиональных компетенций в выбранной области специализации (исходя из результатов первого тура).
Поставить вопрос по решению ситуационной задачи для оценки проявления соответствующей профессиональной компетенции?
Примечание:
Члены комиссии задают дополнительно до 3 (трех) вопросов, не входящих в перечень предполагаемых вопросов, но соответствующие пункту 9 организации работы независимой экспертной комиссии.