Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында əскери-техникалық жəне өзге де мамандықтар бойынша əскерге шақырылушыларды, əскери міндеттілерді жинау, оларды жіберу жəне өтеусіз жəне өтеулі негіздерде оқыту, оқу-тəрбие процесін ұйымдастыру қағидаларын, сондай-ақ оқу мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 357 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 19 тамызда № 15517 болып тіркелді.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 4-тармағына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына және "Мемлекеттiк статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 18.08.2022 № 674 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында əскери-техникалық жəне өзге де мамандықтар бойынша əскерге шақырылушыларды, əскери міндеттілерді жинау, оларды жіберу жəне өтеусіз жəне өтеулі негіздерде оқыту, оқу-тəрбие процесін ұйымдастыру қағидалары, сондай-ақ оқу мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына, Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органдарына және облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына жолдауды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил набора призывников, военнообязанных, их направления и обучения на безвозмездной и возмездной основах, организации учебно-воспитательного процесса, а также сроков обучения по военно-техническим и иным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 357. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2017 года № 15517.
В соответствии с пунктом 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 18.08.2022 № 674 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила набора призывников, военнообязанных, их направления и обучения на безвозмездной и возмездной основах, организации учебно-воспитательного процесса, а также сроки обучения по военно-техническим и иным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан.
2. Департаменту организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
4) направление информации о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Единый контакт-центр, некоммерческое Акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан", оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", местные органы военного управления Министерства обороны и местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения, в течение трех рабочих дней со дня государственной регистрации.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 17 шілдедегі
№ 357 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында əскери-техникалық жəне өзге де мамандықтар бойынша əскерге шақырылушыларды, əскери міндеттілерді жинау, оларды жіберу жəне өтеусіз жəне өтеулі негіздерде оқыту, оқу-тəрбие процесін ұйымдастыру қағидалары, сондай-ақ оқу мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында əскери-техникалық жəне өзге де мамандықтар бойынша əскерге шақырылушыларды, əскери міндеттілерді жинау, оларды жіберу жəне өтеусіз жəне өтеулі негіздерде оқыту, оқу-тəрбие процесін ұйымдастыру, сондай-ақ оқу мерзімдері қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында (бұдан әрі – мамандандырылған ұйымдар) əскери-техникалық жəне өзге де мамандықтар бойынша əскерге шақырылушыларды, əскери міндеттілерді жинау, оларды жіберу жəне өтеусіз жəне өтеулі негіздерде оқыту, оқу-тəрбие процесін ұйымдастыру тәртібін, сондай-ақ оқу мерзімдерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) өзіндік даярлық – мамандығы бойынша теориялық білім деңгейін, оқытатын құрамның педагогикалық шеберлігін арттырудың негізгі әдісі.
2) оқу-жаттығу материалдық база – мамандықтар бойынша әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлауды қамтамасыз ететін материалдық және техникалық құралдардың, ғимараттар мен құрылыстардың кешені.
3. Әскери-техникалық және өзге де әскери мамандықтар бойынша әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді оқыту Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің қажеттілігіне сәйкес мамандандырылған ұйымдарда өтеусіз негізде және оқуға арналған шығыстарды толық немесе ішінара өтеумен өтеулі негізде жүргізіледі.
4. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаменті "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы негізінде әскери бөлімдердің әскери-техникалық және өзге де мамандарға қажеттілігіне сәйкес осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті оқу жылына арналған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлау жоспарын (бұдан әрі – өтеусіз негізде даярлау жоспары) және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша әскери оқытылған резерв бағдарламасы бойынша өтеулі негізде әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді даярлау жоспарын (бұдан әрі – өтеулі негізде даярлау жоспары) әзірлейді.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 17 июля 2017 года № 357
Правила
набора призывников, военнообязанных, их направления и обучения на безвозмездной и возмездной основах, организации учебно-воспитательного процесса, а также сроки обучения по военно-техническим и иным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила набора призывников, военнообязанных, их направления и обучения на безвозмездной и возмездной основах, организации учебно-воспитательного процесса, а также сроки обучения по военно-техническим и иным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок набора призывников, военнообязанных, их направления и обучения на безвозмездной и возмездной основах, организации учебно-воспитательного процесса, а также сроки обучения по военно-техническим и иным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан (далее – специализированные организации).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) самостоятельная подготовка – основной метод повышения теоретического уровня знаний по специальности, педагогического мастерства обучающего состава;
2) учебно-материальная база – комплекс материальных и технических средств, зданий и сооружений, обеспечивающих подготовку военно-технических и иных специалистов по специальностям.
3. Обучение призывников, военнообязанных по военно-техническим и иным специальностям производится в специализированных организациях на безвозмездной основе в соответствии с потребностью Вооруженных Сил Республики Казахстан и на возмездной основе с полным или частичным возмещением расходов на обучение.
4. Департаментом организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан на основании статьи 12 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" в соответствии с потребностью воинских частей в военно-технических и иных специалистах, разрабатывается на соответствующий учебный год план подготовки военно-технических и иных специалистов в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан (далее – план подготовки на безвозмездной основе) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и план подготовки призывников, военнообязанных на возмездной основе по военно-техническим и иным специальностям по программе военнообученного резерва в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан (далее – план подготовки на возмездной основе) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

5. Жоспарланған кезеңге (үш жылға) арналған өтеусіз негізде даярлау жоспары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ҚМ) мүдделі құрылымдық бөлімшелерімен келісіледі, ағымдағы жылғы 20 ақпанға дейінгі мерзімде Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы бекітеді және жоспарлы кезеңге арналған шығыстарды жоспарлау және жұмысты ұйымдастыру үшін мамандандырылған ұйымдарға, жергілікті әскери басқару органдарына (бұдан әрі – ЖӘБО) және бюджеттік бағдарламалар іс-шараларының тиісті жауапты орындаушыларына жеткізіледі.
2-тарау. Әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді жинау тәртібі
6. Мамандандырылған ұйымдарды жасақтау аумақтық және эксаумақтық қағидаттар бойынша жүргізіледі.
7. Мамандандырылған ұйымдарда оқыту үшін соттылығы бар әскерге шақырылушылар, әскери міндеттілер жіберілмейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.12.2019 № 1012 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Өтеусіз негізде әскерге шақырылушыларды жинау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 мамырдағы № 620 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру және өткізу қағидасына сәйкес жүргізіледі.
9. Әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша өтеусіз негізде даярлауға денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды, он жеті жас алты айдан жиырма алты жасқа дейінгі дайындық аяқталғаннан кейін мерзімді әскери қызметке шақыруға жататын немесе жұмылдыру резервіне алынатын азаматтар тартылады.
Жинау жеке тәртіпте негізгі орта және жоғары білімі бар әскерге шақырылушылар қатарынан жүргізіледі. Әскерге шақырылушыларды мамандандырылған ұйымдарға іріктеу кезінде, олардың әскерге шақыруға дейінгі алған мамандықтары есепке алынады.
10. Әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша өтеулі негізде дайындауға:
денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды әскери міндеттілер;
жиырма төрттен жиырма жеті жасқа дейінгі денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды немесе шектеулі жарамды, соның ішінде әскери қызметке шақыру мерзімі кейінге қалдырылған әскерге шақырылушылар тартылады.
11. Әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді өтеулі негізде даярлау ақылы негізде жүзеге асырылады. "Азаматтарды әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) болып табылады және оны Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі ЖӘБО арқылы көрсетеді.

5. План подготовки на безвозмездной основе на планируемый период (три года) согласовывается с заинтересованными структурными подразделениями Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК), утверждается в срок до 20 февраля текущего года первым заместителем Министра обороны – начальником Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, и доводится до специализированных организаций, местных органов военного управления (далее - МОВУ) и соответствующих ответственных исполнителей мероприятий бюджетных программ для планирования расходов на плановый период и организации работы.
Глава 2. Порядок набора призывников, военнообязанных
6. Комплектование специализированных организаций проводится по территориальному и экстерриториальному принципам.
7. Для обучения в специализированные организации не направляются призывники, военнообязанные, имеющие судимость.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра обороны РК от 10.12.2019 № 1012 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Набор призывников на безвозмездной основе проводится на основании Правил организации и проведения призыва граждан Республики Казахстан на воинскую службу, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2012 года № 620.
9. На безвозмездной основе к подготовке по военно-техническим и иным специальностям привлекаются граждане, годные по состоянию здоровья к воинской службе, в возрасте от семнадцати лет шести месяцев до двадцати шести лет, подлежащие призыву на срочную воинскую службу после окончания подготовки или зачисляемые в мобилизационный резерв.
Набор проводится в индивидуальном порядке, из числа призывников имеющих основное среднее образование и выше. При отборе призывников в специализированные организации учитываются также специальности, полученные ими до призыва.
10. На возмездной основе к подготовке по военно-техническим и иным специальностям привлекаются:
военнообязанные, годные по состоянию здоровья к воинской службе;
призывники в возрасте от двадцати четырех до двадцати семи лет, годные или ограниченно годные по состоянию здоровья к воинской службе, в том числе имеющие отсрочку от призыва на воинскую службу.
11. Подготовка призывников, военнообязанных на возмездной основе осуществляется на платной основе. "Подготовка граждан по военно-техническим и другим военным специальностям" является государственной услугой (далее – государственная услуга) и оказывается Министерством обороны Республики Казахстан через МОВУ.

Қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұнын және нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшеліктері ескерілген өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің нысанында мазмұндалған.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Өтеулі негізде оқыту үшін әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді жинау ерікті негізде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет мынадай екі кезеңде көрсетіледі:
бірінші кезеңде, мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішті қарау. Қарау мерзімі – 2 жұмыс күні;
екінші кезеңде, мамандандырылған ұйымдарда сабақтар басталған сәттен бастап оқыту мерзімі 42 (қырық екі) жұмыс күнін құрайды.
ЖӘБО мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингісінің ақпараттық жүйесіне енгізуді "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі осы Қағидаларға 2-1-қосымшаның 8-тармағында айқындалған.
Бірінші кезеңде мемлекеттік қызмет көрсетуге осы Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдау www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) әскерге шақырылушының, әскери міндеттінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық нысанда жүзеге асырылады.
Құжаттарды портал арқылы беру кезінде мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішке құжаттардың электрондық көшірмелері тіркеледі.
Порталға өтініш жасаған кезде әскерге шақырылушының, әскери міндеттінің "жеке кабинетіне" ЖӘБО уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күнін көрсете отырып, өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама жолданады.
ЖӘБО басшысы құжаттар топтамасын ЖӘБО жасақтау бөлімшесіне орындауға тапсырады.
ЖӘБО жасақтау бөлімшесі екі жұмыс күні ішінде ұсынылған материалдардың толықтығын қарайды, қарау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 2-4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтарды әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлауға қабылдау туралы хабарлама (бұдан әрі – оқуға қабылдау туралы хабарлама) дайындайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты порталда ЖӘБО басшысының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолдайды.
Әскери-техникалық және басқа да мамандықтар бойынша оқуға қабылдау туралы оң шешім болған кезде әскерге шақырылушы, әскери міндетті оқуға қабылданғаны туралы хабарламада көрсетілген мекенжай бойынша белгіленген мерзімде келеді.

Требования к оказанию государственной услуги, включающие характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в форме перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Набор призывников, военнообязанных для обучения на возмездной основе осуществляется на добровольной основе.
Государственная услуга оказывается в двух этапах:
на первом этапе, рассмотрение заявления на оказание государственной услуги. Срок рассмотрения – 2 рабочих дня;
на втором этапе, с момента начала занятий в специализированных организациях срок обучения составляет – 42 (сорок два) рабочих дня.
МОВУ обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Перечень необходимых документов для оказания государственной услуги определены в пункте 8 приложения 2-1 к настоящим Правилам.
На первом этапе, прием заявления по форме, согласно приложению 2-2 к настоящим Правилам, на оказание государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) в электронной форме, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) призывника, военнообязанного.
При подаче документов через портал к заявлению на оказание государственной услуги прикрепляются электронные копии документов.
При обращении на портал в "личный кабинет" призывника, военнообязанного направляется уведомление о принятии заявления с указанием даты получения результата оказания государственной услуги, подписанного ЭЦП уполномоченного лица МОВУ.
Руководитель МОВУ передает пакет документов на исполнение в подразделение комплектования МОВУ.
Подразделение комплектования МОВУ в течение двух рабочих дней рассматривает полноту представленных материалов, по результатам рассмотрения готовит уведомление о зачислении на подготовку граждан по военно-техническим и другим военным специальностям по форме, согласно приложению 2-4 к настоящим Правилам (далее – уведомление о зачислении на обучение), или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя МОВУ.
При положительном решении о зачислении на обучение по военно-техническим и иным специальностям призывник, военнообязанный прибывает в установленный срок по адресу, указанному в уведомлении о зачислении на обучение.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.08.2021 № 501 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді медициналық куәландыруды медициналық комиссия Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережеге(бұдан әрі – Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21869 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 722 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеру үшін адамдар денсаулық жағдайына қойылатын талаптарға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21863 болып тіркелген) сәйкес жүргізеді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.08.2021 № 501 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді жіберу және оқыту тәртібі
14. Мамандандырылған ұйымдар ЖӘБО бірлесіп, кезекті оқу жылына арналған өтеусіз негізде даярлау жоспарынан және өтеулі негізде даярлау жоспарынан үзінді көшірмелерді алғаннан кейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқу взводтарын жасақтаудың және әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлаудың жоспар-кестесін әзірлейді.
15. Әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша оқыту үшін мамандандырылған ұйымдарға жіберу осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлау үшін комиссия іріктеген әскерге шақырылушылардың, әскери міндеттілердің екі данада жасалған атаулы тізімдері бойынша (бұдан әрі – атаулы тізімдер) жүргізіледі.
Атаулы тізімдердің бірінші данасы осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық куәландыру картасымен бірге мамандандырылған ұйымдарға беріледі, атаулы тізімдердің екінші данасы тиісті ЖӘБО-да сақталады.
Он жеті жас алты айдан он сегіз жасқа дейінгі әскерге шақырылушылардың атаулы тізімдеріне әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша өтеусіз негізде оқытуға шарт жасасуға олардың заңды өкілдерінің келісімі қоса тігіледі.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.08.2021 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Медицинское освидетельствование призывников, военнообязанных проводится медицинской комиссией в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21869) (далее – Правила проведения военно-врачебной экспертизы), и требованиями, предъявляемыми к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 722 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21863).
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.08.2021 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок направления и обучения призывников, военнообязанных
14. Специализированные организации совместно с МОВУ, после получения выписки из плана подготовки на безвозмездной основе и плана подготовки на возмездной основе на очередной учебный год разрабатывают план-график комплектования учебных взводов и подготовки военно-технических и иных специалистов по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
15. Направление призывников, военнообязанных в специализированные организации для обучения по военно-техническим и иным специальностям проводится по именным спискам призывников, военнообязанных, отобранных комиссией для подготовки по военно-техническим и иным специальностям (далее – именные списки) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, составляются в двух экземплярах.
Первый экземпляр именных списков, вместе с картой медицинского освидетельствования, по форме, согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам, передаются в специализированные организации, вторые экземпляры именных списков хранятся в соответствующих МОВУ.
Призывникам в возрасте от семнадцати лет шести месяцев до восемнадцати лет, к именным спискам приобщаются согласия их законных представителей на заключение договора на обучение по военно-техническим и иным специальностям на безвозмездной основе.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.08.2021 № 501 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Әскери-техникалық және басқа да мамандықтар бойынша даярлау үшін комиссиямен іріктеліп алынған әскерге шақырылушылар, әскери міндеттілер жасақтаушы ЖӘБО бірге жүретін өкілдері іріктелген және оқыту үшін жіберілген әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді атаулы тізімдер бойынша мамандандырылған ұйымдарға оқытудың басында тапсырады.
17. Әскерге шақырылушылар, әскери міндеттілер мамандандырылған ұйымдарға қабылдау мамандандырылған ұйым басшысының немесе міндетін атқарушының бұйрығымен жүргізіледі, онда оқу-жаттығу взводының нөмірі, тізімдік құрам, оқыту мерзімдері, мамандығы, аға оқытушы (өндірістік оқыту шебері) көрсетіледі. Мамандандырылған ұйым басшысының немесе міндетін атқарушының бұйрығы шығарылғаннан кейін оқу-жаттығу взводтарын қосымша жасақтауға жол берілмейді.
18. ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес ЖӘБО, әскерге шақырылушылар және/немесе әскери міндеттілер арасында шарт жасасады.
19. Әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді мамандандырылған ұйымдарда оқыту Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары жалпыәскери жарғыларының талаптарын ескере отырып, ұйымдастырылады.
20. Әскерге шақырылушылар, әскери міндеттілер қатарынан 10 адамнан аспайтын оқу бөлімшелерін қамтитын саны 30 адамнан аспайтын оқу взводтары (топтары) жасақталады.
21. Мамандандырылған ұйымдарда оқыту кезеңінде әскерге шақырылушылар, әскери міндеттілер әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлау құнына кіретін далалық киім-кешекпен (маусым бойынша), үш рет тамақтандырумен және монша-кір жуу қызметтерімен бар казармада тәулік бойы тұрумен қамтамасыз етіледі.
Әскерге шақырылушыларды жиын пунктінен мамандандырылған ұйымдар орналасқан жерге дейін тасымалдау бойынша шығыстар да өтеусіз негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлау құнына қосылады.
22. Оқыту барлық оқу жылы бойында әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлау жоспарының толық және уақтылы орындалуын, оқытушылар (өндірістік оқыту шеберлерінің) бірдей жүктемелерін, оқу материалдық-техникалық базаның анағұрлым ұтымды және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етуді ескере отырып, жүзеге асырылады.
23. Оқытудың негізгі нысандары:
1) теориялық сабақтар;

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.08.2021 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Призывники, военнообязанные отобранные и направленные для обучения, в сопровождении представителей комплектующих МОВУ, передаются к началу обучения специализированным организациям по именным спискам призывников, военнообязанных.
17. Зачисление призывников, военнообязанных в специализированные организации производится приказом руководителя специализированной организации или исполняющего обязанности, в которой указываются: номер учебного взвода, списочный состав, сроки обучения, специальность, старший преподаватель (мастер производственного обучения). Доукомплектование учебных взводов после издания приказа руководителя специализированной организации или исполняющего обязанности не допускается.
18. Специализированной организацией МО РК заключается договор между МОВУ, призывниками и/или военнообязанными в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
19. Обучение призывников, военнообязанных в специализированных организациях организуется с учетом требований общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364.
20. Из числа призывников, военнообязанных комплектуются учебные взводы (группы), численностью не более 30 человек, которые включают в себя учебные отделения не более 10 человек.
21. На период обучения в специализированных организациях, призывники, военнообязанные обеспечиваются полевым обмундированием (по сезону), круглосуточным проживанием в казарме с трехразовым питанием и банно-прачечными услугами, которые включаются в стоимость подготовки по военно-техническим и иным специальностям.
Расходы по перевозке призывников от сборного пункта до места дислокации специализированной организации также включаются в стоимость подготовки по военно-техническим и иным специальностям на безвозмездной основе.
22. Обучение осуществляется с учетом обеспечения полного и своевременного выполнения плана подготовки военно-технических и иных специалистов, равномерной нагрузки преподавателей (мастеров производственного обучения) на протяжении всего учебного года, наиболее рационального и эффективного использования учебной материально-технической базы.
23. Основными формами обучения являются:
1) теоретические занятия;

2) зертханалық-практикалық сабақтар;
3) практикалық сабақтар (жаттығулар);
4) далалық шығулар болып табылады.
24. Теориялық сабақтар әскерге шақырылушылардың, әскери міндеттілердің оқыту пәндері бойынша теориялық білім алуы мақсатында жүргізіледі.
25. Зертханалық-практикалық, практикалық сабақтар, далалық шығулар мен жаттықтырулар саны мен құрамы сабақ басталғанға дейін белгіленетін және оқытудың барлық кезеңі ішінде тұрақты болып қалатын саны 10 адамнан аспайтын әскерге шақырылушылардың, әскери міндеттілердің оқу-жаттығу бөлімшелері құрамында оқытушылардың (өндірістік оқыту шеберлерінің) жетекшілік етуімен әскерге шақырылушылардың, әскери міндеттілердің теориялық білімдерін бекіту және олардың зерделенетін қару-жарақ пен техникада жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру мақсатында өткізіледі. Әрбір білім алушы бөлімшесінде оқып-үйренетін әскерге шақырылушылар, әскери міндеттілер қатарынан үлкені тағайындалады.
Оқытушы (өндірістік оқытудың шебері) әрбір сабақтың (жаттықтырудың) өткізілгені туралы оқу-жаттығу взводының сабақтарды және тәрбие жұмысын есепке алу журналында осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті жазба жасайды.
26. Әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді үлгермеушілігі, тәртіпсіздігі, сондай-ақ өз қалауы бойынша мамандандырылған ұйымдардан шығару кейіннен жоғары тұрған басқару органын, оқудан шығарылған әскерге шақырылушыны, әскери міндеттіні оқуға жіберген ЖӘБО хабардар ете, ЖӘБО келісе отырып, басшының немесе міндетін атқарушының бұйрығымен жүргізіледі.
27. Әскерге шақырылушылар, әскери міндеттілер үлгермеушілігі, тәртіпсіздігі, сондай-ақ өз қалауы бойынша мамандандырылған ұйымдардан шығарылған жағдайларда оқытуға жұмсалған шығындар, әскерге шақырылушылармен, әскери міндеттілермен жасасылған шартқа сәйкес, ал бас тартқан кезде сот тәртібінде өтеледі. Оқытуға жұмсалған шығындарды өндіру ЖӘБО жүктеледі.
28. Оқыту процесінде ЖӘБО әскерге шақырылушылардың, әскери міндеттілердің сабақтарға қатысуына, әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді орналастыруға, тамақтандыруға және демалысына бақылауды жүзеге асырады, бітіру емтихандарын ұйымдастыруға және өткізуге қатысады.
29. Бітіру емтиханы оқу бағдарламаларына сәйкес бірнеше пән сұрақтарын қамтитын теориялық және практикалық нысандарда өткізіледі.
30. Оқытушылар бітіру емтиханына шығарылмайтын пәндер бойынша қорытынды бағаларды үлгерімді ағымдағы бақылау бағалары негізінде қояды.
Өтеулі негізде оқыған, бітіру емтихандарын табысты тапсырған әскерге шақырылушыларға, әскери міндеттілерге мамандандырылған ұйым "Әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша дайындық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 12 шілдедегі № 350 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15861 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша оқуды аяқтағаны туралы сертификат береді.
Әскерге шақырылушы, әскери міндетті оқуды аяқтағаннан және ол әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша оқуды аяқтағаны туралы сертификат алғаннан кейін оқуға қабылданғаны туралы хабарлама халыққа қызмет көрсету орталықтарының интеграцияланған ақпараттық жүйесінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті жабу үшін ЖӘБО-ға қайтарылуға тиіс.

2) лабораторно-практические занятия;
3) практические занятия (тренировки);
4) полевые выходы.
24. Теоретические занятия проводятся с целью овладения призывниками, военнообязанными теоретическими знаниями по предметам обучения.
25. Лабораторно-практические, практические занятия, полевые выходы и тренировки проводятся с целью закрепления теоретических знаний и выработки у призывников, военнообязанных умений и навыков в работе на изучаемом вооружении и технике, под руководством преподавателей (мастеров производственного обучения) в составе учебных отделений призывников, военнообязанных численностью не более 10 человек, количество и состав которых устанавливается до начала занятий и остается постоянным в течение всего периода обучения. В каждом учебном отделении из числа обучаемых призывников, военнообязанных назначается старший.
О проведении каждого занятия (тренировки) преподавателем (мастером производственного обучения) делается соответствующая запись в журнале учета занятий и воспитательной работы учебного взвода по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
26. Отчисление призывников, военнообязанных из специализированных организаций по неуспеваемости, недисциплинированности, а также по собственному желанию производится приказом руководителя или исполняющего обязанности по согласованию с МОВУ, которым направлен на учебу призывник, военнообязанный, с последующим уведомлением вышестоящего органа управления и территориального МОВУ.
27. В случаях отчисления призывников, военнообязанных из специализированных организаций по неуспеваемости, недисциплинированности, а также по собственному желанию затраты, понесенные на обучение возмещаются призывниками, военнообязанными, согласно заключенному договору, а в случае отказа в судебном порядке.
28. В процессе обучения МОВУ осуществляют контроль за посещаемостью занятий призывниками, военнообязанными, размещением, питанием и досугом призывников, военнообязанных, принимают участие в организации и проведении выпускных экзаменов.
29. Выпускной экзамен проводится в соответствии с учебными программами в теоретической и практической формах, включающих вопросы нескольких дисциплин.
30. Итоговые оценки по дисциплинам, не выносимым на выпускной экзамен, выставляются преподавателями на основе оценок текущего контроля успеваемости.
Призывникам, военнообязанным, обучившимся на возмездной основе, успешно сдавшим выпускные экзамены, специализированной организацией выдается сертификат о завершении обучения по программе подготовки военнообученного резерва по форме, утвержденного приказом Министра обороны Республики Казахстан от 12 июля 2017 года № 350 "Об утверждении Правил подготовки по военно-техническим и иным специальностям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15861).
По завершению обучения призывником, военнообязанным и получения им сертификата о завершении обучения по программе подготовки военнообученного резерва, уведомление о зачислении на обучение подлежит возврату в МОВУ для закрытия государственной услуги в интегрированной информационной системе центров обслуживания населения.

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.08.2021 № 501 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. ЖӘБО жыл сайын 30 маусымда және 31 желтоқсанда (көктемгі және күзгі әскерге шақыру кезеңі аяқталғаннан кейін) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментіне Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандар, бар кемшіліктер және оларды жою жөнінде қабылданатын шаралар туралы ақпаратты ұсынады.
32. Оқыту барысында Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас әскери-медициналық басқармасы әскери-емдеу мекемелері арқылы мамандандырылған ұйымдарда өтеусіз негізде білім алатын әскерге шақырылушыларды қажетті дәрілік заттармен және емдеумен қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
4-тарау. Оқу-тәрбие үдерісін ұйымдастыру тәртібі
§ 1 параграф. Тәрбие жұмысы және жастарды әскери-патриоттық тәрбиелеу
33. Тәрбие жұмысының және білім алушы жастарды әскери-патриоттық тәрбиелеу іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі мақсатты бағытталған жұмысты мамандандырылған ұйымының басшысы немесе міндетін атқарушы оның жастарды әскери-патриоттық тәрбиелеу жөніндегі орынбасары (инспектор) қамтамасыз етеді.
Жұмысты ұйымдастыру үшін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәрбие, әлеуметтік-құқықтық және идеологиялық жұмыс жоспары жасалады.
34. Мамандандырылған ұйымдарда әскерге шақырылушылармен, әскери міндеттілермен тәрбие және әскери-патриоттық тәрбиелеу жұмысының міндеттері сабақтар процесінде және күн тәртібінде көзделген сағаттарда, сондай-ақ сабақтан тыс уақытта жүзеге асырылады.
§ 2 параграф. Әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлауды ұйымдастыруды жоспарлау
35. Мамандандырылған ұйымдардағы әскери-техникалық және өзге де мамандықтарды даярлауды ұйымдастыруды жоспарлау олар мамандандырылған ұйымдарда оқу жылына арналған өтеусіз негізде даярлау жоспарынан және өтеулі негізде даярлау жоспарынан үзінді көшірмені алған сәттен басталады және жаңа оқу жылы басталғанға дейін аяқталады.
36. Мамандандырылған ұйымдардың басшылары немесе міндетін атқарушылар жаңа оқу жылы басталар алдында оқу жылына арналған әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлауды ұйымдастыру туралы бұйрықтар шығарады, онда:
1) мамандандырылған ұйымының жаңа оқу жылында әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлау жөніндегі негізгі міндеттері;

Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.08.2021 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. МОВУ ежегодно к 30 июня и 31 декабря (по окончании периода весеннего и осеннего призывов) представляют в Департамент организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан информацию о подготовленных военно-технических и иных специалистах в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан, имеющихся недостатках и принимаемых мерах по их устранению по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
32. В процессе обучения Главное военно-медицинское управление Вооруженных Сил Республики Казахстан через военно-лечебные учреждения осуществляет обеспечение необходимыми лекарственными средствами и лечением призывников обучающихся на безвозмездной основе в специализированных организациях.
Глава 4. Порядок организации учебно-воспитательного процесса
Параграф § 1. Воспитательная работа и военно-патриотическое воспитание
33. Целенаправленную работу по организации и проведению мероприятий воспитательной работы и военно-патриотического воспитания призывников, военнообязанных обеспечивает руководитель специализированной организации или исполняющего обязанности и его заместитель (инспектор) по военно-патриотическому воспитанию молодежи.
Для организации работы составляется план воспитательной, социально-правовой и идеологической работы по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
34. Воспитательная работа и военно-патриотическому воспитанию призывников, военнообязанных в специализированных организациях проводятся в часы, предусмотренные распорядком дня, а также во внеурочное время.
Параграф § 2. Планирование организации подготовки военно-технических и иных специалистов
35. Планирование организации подготовки военно-технических и иных специалистов в специализированных организациях начинается с момента получения ими выписки из плана подготовки на безвозмездной основе и плана подготовки на возмездной основе на учебный год и завершается до начала нового учебного года.
36. Перед началом нового учебного года руководители специализированных организаций или исполняющего обязанности издают приказы об организации подготовки военно-технических и иных специалистов на учебный год, в которых указываются:
1) основные задачи специализированной организации по подготовке военно-технических и иных специалистов в новом учебном году;

2) жаңа оқу жылында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру тәртібі;
3) оқытушылармен (өндірістік оқыту шеберлерімен) және өндірістік оқыту шеберлерімен оқу-әдістемелік сабақтар (жиындар) өткізу мерзімдері;
4) ішкі тәртіп ұйымдастыру;
5) аумақты және оқу-материалдық база объектілерін жеке құрамға бекітіп беру;
6) күн тәртібі;
7) педагогикалық кеңестің құрамы;
8) ішкі тексеру комиссияларының құрамы;
9) жұмыскерлерді аттестаттау және сыйлықақы беру жөніндегі комиссияның құрамы;
10) еңбек даулары жөніндегі келістіру комиссиясы;
11) автомобиль оқиғаларынан, жарақаттанудан сақтандыру, өртке қарсы және экологиялық қауіпсіздік жөніндегі комиссияның құрамы;
12) оқу-тәрбие процесіне, тыныс-тіршілікке және қызметке қатысты басқа да мәселелер көрсетіледі.
37. Жоспарлау құжаттарын пысықтауды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымы басшысы орынбасарының жетекшілігімен жауапты лауазымды адамдар осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес жоспарлау құжаттарының тізбесіне сәйкес жүзеге асырады.
38. Әзірлеу аяқталғаннан кейін жоспарлау құжаттарын мамандандырылған ұйымының басшысы немесе міндетін атқарушы бекітеді, орындаушыларға жеткізіледі және іске асыруға қабылданады.
§ 3 параграф. Оқу жұмысын ұйымдастыру
39. Оқу жұмысы мамандандырылған ұйымдардың әскери-техникалық және өзге де мамандар даярлау жөніндегі қызметінің негізгі түрі болып табылады. Оқу процесі әскери-техникалық және өзге мамандықтар бойынша даярлау бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады, олар әскери-техникалық және өзге де мамандар даярлаудың ұйымдастырылуын, идеялық-теориялық және практикалық мазмұнын, сондай-ақ әскери-техникалық мамандық бойынша олар алатын теориялық білімнің, практикалық дағдылардың оңтайлы ауқымын айқындайды.
40. Мамандандырылған ұйымдарда оқу жұмысы жөніндегі жоспарлау, есепке алу және есептілік құжаттары әзірленеді.
41.Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі мамандандырылған ұйымының бір айға жұмыс жоспарына осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
42. Әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді даярлау бойынша тақырыптық жоспарлар осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқыту бағдарламалар негізінде барлық оқу пәндері бойынша жеке әзірленеді.
43. Осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқу-жаттығу взводтарының бағдарламаны өту жоспар-кестесінде пәндер мен тақырыптарды зерделеу жүйелілігін қатаң сақтай отырып, жалпы бағдарламаны өту көрсетіледі. Жоспар-кесте әрбір мамандық бойынша әрбір оқыту кезеңіне жеке әзірленеді және оны мамандандырылған ұйымының басшысы немесе міндетін атқарушы бекітеді.

2) организация учебно-воспитательного процесса в новом учебном году;
3) сроки проведения учебно-методических занятий (сборов) с преподавателями (мастерами производственного обучения);
4) организация внутреннего порядка;
5) закрепление территории и объектов учебно-материальной базы за личным составом;
6) распорядок дня;
7) состав педагогического совета;
8) состав внутрипроверочных комиссий;
9) состав комиссии по проведению аттестации и премированию работников;
10) согласительная комиссия по трудовым спорам;
11) состав комиссии по предупреждению автомобильных происшествий, травматизма, противопожарной и экологической безопасности;
12) другие вопросы, касающиеся учебно-воспитательного процесса, жизни и деятельности.
37. Отработка планирующих документов осуществляется ответственными должностными лицами под руководством заместителя руководителя специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан в соответствии с перечнем планирующих документов, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
38. По окончании разработки планирующие документы утверждаются руководителем специализированной организации или исполняющего обязанности, доводятся до исполнителей и принимаются к реализации.
Параграф § 3. Организация учебной работы
39. Учебная работа является основным видом деятельности специализированных организаций по подготовке военно-технических и иных специалистов. Учебный процесс осуществляется в соответствии с программами подготовки по военно-техническим и иным специальностям, которые определяют организацию, идейно-теоретическое и практическое содержание подготовки военно-технических и иных специалистов, а также оптимальный объем теоретических знаний, практических навыков, приобретаемых ими по военно-технической специальности.
40. В специализированных организациях разрабатываются планирующие, учетные и отчетные документы по учебной работе.
41. План работы специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан на месяц по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
42. Тематические планы по подготовке призывников, военнообязанных по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, разрабатываются на основании учебных программ отдельно по всем учебным дисциплинам.
43. План-график по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, прохождения программы учебными взводами отражает прохождение программы в целом при строгом соблюдении последовательности изучения дисциплин и тем. План-график разрабатывается на каждый период обучения отдельно по каждой специальности и утверждается руководителем специализированной организации или исполняющего обязанности.

44. Әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді машиналарды практикалық жүргізуге (агрегаттарда және жабдықта жұмыс істеуге) үйрету кезектілігінің кестесін осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізу жөніндегі аға нұсқаушы оқу-жаттығу взводтарына бір аптаға, бір айға, оқыту кезеңіне жасайды және оны мамандандырылған ұйым басшысының орынбасары бекітеді.
45. Оқытушылардың (өндірістік оқыту шеберлерінің) жылдық оқыту жүктемесінің сағат саны осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқыту кезеңдері бойынша оқу жылына жасалады және барлық оқытушылардың (өндірістік оқыту шеберлерінің) бірдей жұмысын қамтамасыз етеді. Бір оқытушының оқыту жүктемесінің жылдық нормасы оқу бағдарламаларына сәйкес белгіленеді.
46. Жүргізу жөніндегі нұсқаушының оқыту жүктемесінің нормасы жұмыс уақытының орташа айлық балансы бойынша айқындалады.
47. Оқытушылардың (өндірістік оқыту шеберлерінің) жеке жұмыс жоспарлары осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір оқу кезеңіне жасалады. Оларда жоспарланатын және нақты орындалған жұмыстың барлық түрлері: оқу, әдістемелік, рационализаторлық және өнертабыстық, патриоттық тәрбиелеу жөніндегі, оқу-материалдық базаны дамыту және жетілдіру жөніндегі жұмыс, жеке тапсырмаларды орындау, білім алушылармен жеке жұмыс және жұмыстардың басқа да түрлері көрсетіледі. Оқытушылардың (өндірістік оқыту шеберлерінің) жеке жұмыс жоспарларын мамандандырылған ұйымы басшысының орынбасары бекітеді.
48. Оқу-жаттығу взводтары сабақтарының жиынтық кестесі осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқу-жаттығу взводтарының бағдарламаларды өту жоспар-кестелерінің және әскери-техникалық даярлық пәндері бойынша тақырыптық жоспарлардың негізінде жасалады. Сабақ кестелері жасалатын кезеңді, сондай-ақ оларды әзірлеу мерзімдерін мамандандырылған ұйымының басшысы немесе міндетін атқарушы айқындайды.
49. Оқу-жаттығу взводтарының сабақ кестелерін осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сабақтардың жиынтық кестелеріне сәйкес оқытушылар бір аптаға жасайды.
50. Өтеусіз және өтеулі негізде білім алатын әскерге шақырылушылар, әскери міндеттілер үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі мамандандырылған ұйымының күн тәртібін осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқу жылына мамандандырылған ұйымының басшысы немесе міндетін атқарушы бекітеді. Күн тәртібі мамандандырылған ұйымдардың оқу-тәрбие процесі мен тыныс-тіршілігінің негізгі іс-шараларын қамтиды.

44. График очередности обучения призывников, военнообязанных практическому вождению машин (работе на агрегатах и оборудовании) по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам, составляется на учебные взводы старшим инструктором по вождению на неделю, месяц, период обучения и утверждается заместителем руководителя специализированной организации.
45. Расчет часов годовой учебной нагрузки преподавательского состава (мастеров производственного обучения) по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам, составляется по периодам обучения на учебный год и обеспечивает равномерную работу всех преподавателей (мастеров производственного обучения). Годовая норма учебной нагрузки одного преподавателя устанавливается в соответствии с учебными программами.
46. Норма учебной нагрузки инструктора по вождению определяется по среднемесячному балансу рабочего времени.
47. Индивидуальные планы работ преподавателей (мастеров производственного обучения) по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам составляются на каждый учебный период. В них указываются все виды планируемой и фактически выполненной работы: учебная, методическая, рационализаторская и изобретательская, работы по патриотическому воспитанию, по развитию и совершенствованию учебно-материальной базы, выполнение индивидуальных заданий, индивидуальная работа с обучаемыми и другие виды работ. Индивидуальные планы работ преподавателей (мастеров производственного обучения) утверждаются заместителем руководителя специализированной организации.
48. Сводное расписание занятий учебных взводов по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам составляется на основании планов-графиков прохождения программ учебными взводами и тематических планов по дисциплинам военно-технической подготовки. Период, на который составляются расписания занятий, а также сроки их разработок определяет руководитель специализированной организации или исполняющего обязанности.
49. Расписания занятий учебных взводов по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам составляются преподавателями на неделю в соответствии со сводными расписаниями занятий.
50. Распорядок дня специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан для призывников, военнообязанных на безвозмездной и возмездной основе по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам утверждается руководителем специализированной организации или исполняющего обязанности на учебный год. Распорядок дня включает основные мероприятия учебно-воспитательного процесса и жизнедеятельности специализированных организаций.

51. Сабақтардың басталу және аяқталу уақыты, үзілістердің ұзақтығы күн тәртібімен белгіленеді.
52. Негізгі есепке алу құжаттары мыналар болып табылады:
1) сабақтарды және тәрбие жұмысын есепке алу журналдары;
2) практикалық жұмыстарды және машиналарды жүргізуді есепке алудың жеке кітапшалары;
3) әскерге шақырылушылардың, әскери міндеттілердің қолданыстағы агрегаттардағы жұмысын есепке алу журналы (карточкасы);
4) қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау берулерді есепке алу журналдары;
5) педагогикалық кеңес отырыстары хаттамаларының кітабы.
53. Оқу-жаттығу взводының сабақтары мен тәрбие жұмысын есепке алу журналы әскери-техникалық және өзге де мамандарды оқыту пәндері бойынша даярлау бағдарламасының орындалуын, оқу-жаттығу взводында тәрбие жұмысының жүргізілуін, әскерге шақырылушылардың, әскери міндеттілердің үлгерімі мен сабаққа қатысуын көрсететін негізгі құжат болып табылады.
54. Негізгі есептілік құжаттары мыналар болып табылады:
1) бітіру емтихандарының хаттамалары;
2) емтихан комиссиясының актілері;
3) бітіру емтихандарының қорытындылары бойынша бұйрықтар.
§ 4 параграф. Әдістемелік жұмыс
55. Әдістемелік жұмысты ұйымдастыруға және оның сапасына мамандандырылған ұйымының басшысы немесе міндетін атқарушы жауапты болады, әдістемелік жұмысқа оның орынбасары тікелей басшылық жасайды. Мамандандырылған ұйымның барлық оқытушылары (өндірістік оқыту шеберлері) үшін әдістемелік жұмысқа қатысу олардың педагогикалық қызметінің құрамдас бөлігі болып табылады.
56. Әдістемелік жұмыстың негізгі түрлері мыналар болып табылады:
1) оқу-әдістемелік сабақтар (жиындар);
2) нұсқау беру-әдістемелік, ашық және көрсету сабақтары;
3) сабақтарға өзара қатысу;
4) әдістемелік нұсқау беру;
5) педагогикалық кеңес отырыстары;
6) оқытатын құрамның өзіндік даярлығы;
7) жеке тапсырмаларды орындау, оқу-әдістемелік құжаттарды (оқу құралдарын, әдістемелерді, әдістемелік басшылықтарды, көрнекі оқу құралдарын) әзірлеу.
57. Оқытатын құрамның оқу-әдістемелік сабақтары (жиындары) 2 күн ұзақтығымен жылына 1 (бір) рет оқу жылы басталар алдында өткізіледі. Осы сабақтарда (жиындарда) өткен оқу жылы үшін оқу-тәрбие жұмысының қорытындылары шығарылады, әдістемелік сабақтар өткізіледі, оқытушылардың (өндірістік оқыту шеберлерінің) озық тәжірибесі жинақталады.
58. Нұсқау беру-әдістемелік сабақтар оқытатын құрамды оқыту бағдарламасының анағұрлым күрделі тақырыптары (бөлімдері) бойынша сабақтарды өткізуге үздік даярлауды жақсарту үшін ұйымдастырылады. Олар қажеттілігіне қарай нақты жағдайларда оқытудың дұрыс және бірыңғай әдістемесін жасау үшін әскерге шақырылушыларсыз, әскери міндеттілерсіз нақты жағдайда (оқу кабинеттерінде, автоайлақта) жүргізіледі. Оларда оқытатын құрамның алда болатын сабақ тақырыбы бойынша білімі мен шеберліктері тексеріледі, сабақ элементтерін қысқаша түсіндірумен орындау көрсетіледі, сол немесе өзге де тәсілдерді, көрнекі құралдарды және басқа да техникалық оқыту құралдарын қолдану жөнінде ұсынымдар беріледі. Қажет болған кезде оқытушылардың (өндірістік оқыту шеберлерінің) зерделенетін техникадағы және практикалық жұмыстарды орындау бойынша жаттықтырулары ұйымдастырылады.

51. Время начала и окончания занятий, продолжительность перерывов устанавливается распорядком дня.
52. Основными учетными документами являются:
1) журналы учета занятий и воспитательной работы;
2) индивидуальные книжки учета практических работ и вождения машин;
3) журнал (карточка) учета работы призывников, военнообязанных на действующих агрегатах;
4) журналы учета инструктажей по технике безопасности;
5) книга протоколов заседаний педагогического совета.
53. Журнал учета занятий и воспитательной работы учебного взвода является основным документом, отражающим выполнение программы подготовки военно-технических и иных специалистов по предметам обучения, проведение воспитательной работы в учебном взводе, успеваемость и посещаемость занятий призывниками, военнообязанными.
54. Основными отчетными документами являются:
1) протоколы выпускных экзаменов;
2) акты экзаменационной комиссии;
3) приказы по итогам выпускных экзаменов.
Параграф § 4. Методическая работа
55. За организацию и качество методической работы отвечает руководитель специализированной организации или исполняющего обязанности, непосредственно руководит методической работой его заместитель. Для всех преподавателей (мастеров производственного обучения) специализированной организации участие в методической работе является составной частью их педагогической деятельности.
56. Основными формами методической работы являются:
1) учебно-методические занятия (сборы);
2) инструкторско-методические, открытые и показные занятия;
3) взаимные посещения занятий;
4) методические инструктажи;
5) заседания педагогического совета;
6) самостоятельная подготовка обучающего состава;
7) выполнение индивидуальных заданий, разработка учебно-методических документов (учебных пособий, методик, методических руководств, наглядных учебных пособий).
57. Учебно-методические занятия (сборы) обучающего состава проводятся 1 (один) раз в год с продолжительностью 2 дня, перед началом учебного года. На этих занятиях (сборах) подводятся итоги учебно-воспитательной работы за истекший учебный год, проводятся методические занятия, обобщается передовой опыт преподавателей (мастеров производственного обучения).
58. Инструкторско-методические занятия организуются для улучшения подготовки обучающего состава к проведению занятий по наиболее сложным темам (разделам) программы обучения. Проводятся по мере необходимости без участия призывников, военнообязанных в реальной обстановке (в учебных кабинетах, на автодроме) для выработки правильной и единой методики обучения в конкретных условиях. На них проверяются знания и умения обучающего состава по теме предстоящего занятия, демонстрируется выполнение элементов занятия с кратким пояснением, даются рекомендации по применению тех или иных приемов, наглядных пособий и других технических средств обучения. При необходимости организуются тренировки преподавателей (мастеров производственного обучения) на изучаемой технике и по выполнению практических работ.

59. Нұсқау беру-әдістемелік сабақтарды мамандандырылған ұйымдардың басшылары немесе міндетін атқарушылары, олардың орынбасарлары немесе олардың жетекшілігімен анағұрлым жақсы даярланған оқытушылар (өндірістік оқыту шеберлері) өткізеді.
60. Жеке тапсырмалар оқу процесін жетілдіру және оқытатын құрамның біліктілігін арттыру үшін арналған. Олар жоспарланады, педагогикалық кеңестер отырыстарында қаралады және орындаушыларға жеткізіледі.
§ 5 параграф. Оқу-жаттығу материалдық база
61. Оқу-жаттығу материалдық базаның негізгі элементтері мыналар болып табылады:
1) оқу-жаттығу қару-жарағы мен әскери техникасы, зертханалық жабдық, оқу-жаттығу құралдары, компьютерлік техника, техникалық оқыту құралдары, аспаптар, көрнекі құралдар мен басқа да әскери оқу-жаттығу мүлкі;
2) дәрісханалар (дәріс залдары), сыныптар, кабинеттер, зертханалар, кітапханалар, оқытушылар бөлмелері, зертханашылар бөлмелері, қаруды, әскери-техникалық мүлікті сақтауға арналған бөлмелер және басқа да оқу-жаттығу және қосалқы оқу-жаттығу үй-жайлары;
3) арнайы оқу-жаттығу кешендері, оқу-жаттығу қалашықтары (оқ ату, инженерлік, радиополигондар), автоайлақтар, атыс тирлері, саптық плацтар, спорт қалашықтары және жалпыәскери және арнайы даярлық жөніндегі бағдарламаларды пысықтау үшін арналған басқа да объектілер;
4) оқу-жаттығу шеберханалары, автомобиль гараждары, парк элементтері, әскери техниканы, қаруды, аспаптарды, әскери оқу-жаттығу және басқа да мүлікті сақтауға арналған қоймалар;
5) оқулықтар мен оқу құралдары, оқу-әдістемелік құжаттар мен басқа да материалдық және техникалық құралдар.
62. Мамандандырылған ұйымдар қажет болған кезде ҚР ҚМ әскери бөлімдерінің, әскери оқу орындарының және мекемелерінің далалық оқу-жаттығу базасын оқу-жаттығу процесінде пайдалана алады.
5-тарау. Әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді оқыту мерзімдері
63. Әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді оқытудың басталу және аяқталу мерзімі мамандандырылған ұйым басшысының немесе міндетін атқарушының есепке алу және аяқталу туралы бұйрықтарын шығару мерзімінен есептелінеді.
64. Әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді оқыту мерзімі оқыту бағдарламасы бойынша алатын мамандыққа байланысты белгіленеді.
Осы ретте, әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді оқыту жүзеге асырылады:
1) өтеусіз негізде – 15 қаңтардан 15 сәуірге дейінгі және 15 маусымнан 15 қыркүйекке дейінгі кезеңде;
2) өтеулі негізде – 1 ақпаннан 20 желтоқсанға дейінгі кезеңде.

59. Инструкторско-методические занятия проводят руководители специализированных организаций или исполняющего обязанности, их заместители или под их руководством наиболее подготовленные преподаватели (мастера производственного обучения).
60. Индивидуальные задания предназначены для совершенствования учебного процесса и повышения квалификации обучающего состава. Планируются, рассматриваются на заседаниях педагогических советов и доводятся до исполнителей.
Параграф § 5. Учебно-материальная база
61. Основными элементами учебно-материальной базы являются:
1) учебное вооружение и военная техника, лабораторное оборудование, учебно-тренировочные средства, компьютерная техника, технические средства обучения, приборы, наглядные пособия и другое военно-учебное имущество;
2) аудитории (лекционные залы), классы, кабинеты, лаборатории, библиотеки, преподавательские комнаты, лаборантские, комнаты для хранения оружия, военно-технического имущества и другие учебные и учебно-вспомогательные помещения;
3) специальные учебно-тренировочные комплексы, учебные городки (огневые, инженерные, радиополигоны), автодромы, стрелковые тиры, строевые плацы, спортивные городки и другие объекты, предназначенные для отработки программ по общевойсковой и специальной подготовке;
4) учебные мастерские, автомобильные гаражи, элементы парка, склады для хранения военной техники, оружия, приборов, военно-учебного и другого имущества;
5) учебники и учебные пособия, учебно-методические документы и другие, материальные и технические средства.
62. Специализированные организации, при необходимости, могут использовать в учебном процессе полевую учебную базу воинских частей, военных учебных заведений и учреждений МО РК.
Глава 5. Сроки обучения призывников, военнообязанных
63. Началом и окончанием обучения призывников, военнообязанных по военно-техническим и иным специальностям считается дата издания приказов руководителя специализированной организации или исполняющего обязанности о зачислении и окончании.
64. Срок обучения призывников, военнообязанных по военно-техническим и иным специальностям устанавливается в зависимости от специальности, получаемой по учебной программе.
При этом, обучение призывников, военнообязанных осуществляется:
1) на безвозмездной основе – в период с 15 января по 15 апреля и с 15 июня по 15 сентября;
2) на возмездной основе – в период с 1 февраля по 20 декабря.

6-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша лауазымды адамдардың әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.08.2021 № 501 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 6-тараумен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 18.05.2020 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шағымды шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға береді.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы шешім қабылдаса, әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
"Мемлекеттік қызметтер туралы" Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 18.08.2022 № 674 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 04.08.2021 № 501 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас
штабының бастығы
_____________________________
(қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
20____ ж. "___" _______________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлау жоспары
Р/с №
Мамандандырылған ұйымының атауы
"В", "С", С1" санаттағы әскери жүргізушісі
Көпмақсатты (транспортердің) жеңіл брондалған сүйреткіштің механик жүргізушісі
Радиотелеграфшы
Әскери жүргізуші электрмеханик
Жанар-жағармай материалдарды құю, тасымалдау және құралдарының әскери жүргізушісі
Артиллериялық сүйреткіштегі бульдозердің механик-жүргізушісі
Әскери жүргізуші-автокраншы
Барлығы
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
Ескертпе: I-көктемгі кезең
II-күзгі кезең
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы
Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментінің бастығы
___________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Мамандандырылған ұйымы басқармасының басшысы
_________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
2-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері
Бас штабының бастығы
______________________________________
(қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
20____ ж."___" _______________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында әскери оқытылған резерв бағдарламасы бойынша әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша өтеулі негізде әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді даярлау жоспары
Р/с№
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымының атауы
Барлығы
ЖӘБО атауы
Барлығы
оның ішінде айлар бойынша:
ақпан-наурыз
наурыз-сәуір
сәуір-мамыр
маусым-шілде
шілде-тамыз
тамыз-қыркүйек
қазан- қараша
қараша-желтоқсан

Глава 6. Порядок обжалования действий (бездействия) должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.08.2021 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены главой 6 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 18.05.2020 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Жалоба по вопросам оказания государственных услуг услугополучателем подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Министра обороны РК от 18.08.2022 № 674 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66.Исключен приказом Министра обороны РК от 04.08.2021 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Первый заместитель Министра
обороны – начальник
Генерального штаба
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
___________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
"___" ______________ 20__ года
План
подготовки военно-технических и иных специалистов
в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан
п/п
Наименование специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан
Военный - водитель
категории "В", "С", "С1"
Механик водитель
многоцелевого (транспортера) тягача легкого бронированного
Радиотелеграфист
Военный - водитель
электромеханик
Военный-водитель средств заправки, транспортировки и перекачки горюче-смазочных материалов
Механик-водитель
бульдозера на артиллерийском тягаче
Военный - водитель
автокрановщик
Всего
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
I
II
Примечание:                   I - весенний период
II - осенний период
Начальник Департамента организационно-мобилизационной работы
Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан
__________________________________________
(воинское звание подпись, фамилия, инициалы)
Руководитель управления специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан
__________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Приложение 2
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Первый заместитель Министра
обороны – начальник
Генерального штаба
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
___________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
"___" ______________ 20__ года
План
подготовки призывников, военнообязанных на возмездной основе по военно-
техническим и иным специальностям по программе военнообученного резерва в
специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан
п/п
Наименование специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан
Всего
Наименование МОВУ
Всего
в том числе по месяцам:
февраль-март
март-апрель
апрель-май
июнь-июль
июль- август
август- сентябрь
октябрь- ноябрь
ноябрь- декабрь

1.02-10.03
10.03-20.04
20.04-30.05
1.06-10.07
10.07-20.08
20.08-30.09
1.10-10.11
10.11-20.12
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы
Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментінің бастығы
__________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымының басқармасының басшысы
_________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында әскери-техникалық және өзге де
мамандықтар бойынша әскерге
шақырылушыларды, әскери
міндеттілерді жинау, оларды
жіберу және өтеусіз және өтеулі
негіздерде оқыту, оқу-тәрбие
процесін ұйымдастыру
қағидаларына, сондай-ақ оқу
мерзімдеріне
2-1-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 18.05.2020 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Азаматтарды әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлау"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
ҚР ҚМ жергілікті әскери басқару органдары
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
www.​egov.​kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) бірінші кезеңде – құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап – 2 (екі) жұмыс күні;
2) екінші кезеңде – оқуға қабылдау туралы хабарламада көрсетілген сабақтар басталған сәттен бастап 42 (қырық екі) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
1) бірінші кезеңде – азаматтарды әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлауға қабылдау туралы хабарлама немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2) екінші кезеңде – әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша оқуды аяқтағаны туралы сертификат беру.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем көлемі және ҚР заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 12 шілдедегі № 350 бұйрығымен бекітілген, (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15861 болып тіркелген) Әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша дайындық қағидаларының 19-тармағына сәйкес өтеулі негізде білім алатын әскерге шақырылушылар (әскери міндеттілер) оқу үшін төлемді олардың ақша қаражатын ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымының есеп шотына аудару жолымен жүргізеді.

1.02-10.03
10.03-20.04
20.04-30.05
1.06-10.07
10.07-20.08
20.08-30.09
1.10-10.11
10.11-20.12
Начальник Департамента организационно-мобилизационной работы
Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан
__________________________________________
(воинское звание подпись, фамилия, инициалы)
Руководитель управления специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан
_________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Приложение 2-1
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения
на безвозмездной и возмездной
основах, организации
учебно-воспитательного процесса,
а также сроки обучения
по военно-техническим и иным
специальностям
в специализированных организациях
Министерства обороны
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Сноска. Правила дополнены приложением 2-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 18.05.2020 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра обороны РК от 04.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Подготовка граждан по военно-техническим и другим военным специальностям"
1
Наименование услугодателя
Местные органы военного управления МО РК
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) на первом этапе – с момента сдачи пакета документов – 2 (два) рабочих дня;
2) на втором этапе – 42 (сорок два) рабочих дня, с момента начала занятий указанного в уведомлении о зачислении на обучение.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
1) на первом этапе – уведомление о зачислении на подготовку граждан по военно-техническим и другим военным специальностям или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
2) на втором этапе – выдача сертификата о завершении обучения по программе подготовки военнообученного резерва.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством РК
Согласно пункту 19 Правил подготовки по военно-техническим и иным специальностям, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 12 июля 2017 года № 350 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15861), оплата за обучение призывниками (военнообязанными), обучаемыми на возмездной основе, производится путем перечисления ими денежных средств на расчетный счет специализированной организации МО РК.

Мемлекеттік қызмет көрсету үшін төлем оқу үшін алынады, ол білім алушыны әскери оқытылған резерв бағдарламасы бойынша даярлау құнының калькуляциясына сәйкес 305 000 теңгені құрайды.
Оқу үшін төлем қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат13.00-ден 14.00-ге дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстары жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде өтініш қабылданған күн келесі жұмыс күні болып табылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.​mod.​gov.​kz интернет-ресурсында;
2) www.​egov.​kz порталында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Ұялы байланыс операторы ұсынған әскерге шақырылушының, әскери міндеттінің абоненттік нөмірі порталдың есептік жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда әскерге шақырылушының, әскери міндеттінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық куәландыру картасының электрондық көшірмесін әскерге шақырылушы, әскери міндетті мемлекеттік қызмет көрсету өтінішіне тіркейді.
Әскерге шақырылушының, әскери міндеттінің жеке басын куәландыратын (сәйкестендіру үшін) құжат туралы, соттылығының болуы не болмауы туралы, соңғы тұрғылықты жері немесе уақытша тіркелген жері,әскери есепте тұрғаны туралы мәліметтерді ЖӘБО "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіз
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) нақты еместігін анықтау;
2) әскерге шақырылушының, әскери міндеттінің және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

За оказание государственной услуги взимается оплата за обучение, которая в соответствии с калькуляцией стоимости подготовки обучаемого по программе военнообученного резерва составляет 305 000 тенге.
Оплата за обучение осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, днем приема заявления является следующий рабочий день).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www. mod. gov.kz;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью призывника, военнообязанного или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера призывника, военнообязанного, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия карты медицинского освидетельствования прикрепляется к заявлению на оказание государственной услуги призывником, военнообязанным по форме согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам.
Сведения о документе, удостоверяющем личность (для идентификации) призывника, военнообязанного, о наличии либо отсутствии судимости, о последнем месте жительства или временной регистрации, состояния на воинском учете МОВУ получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства"
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие призывника, военнообязанного и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в статьи 12 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и настоящих Правил;

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнайы құқығынан айырылған.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді оқыту өтеулі негізде 1 ақпан мен 20 желтоқсан кезеңінде жүзеге асырылады. Әскерге шақырылушы, әскери міндетті оқуды аяқтағаннан және әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша оқуды аяқтағаны туралы сертификатты алғаннан кейін оқуға қабылдау туралы хабарлама халыққа қызмет көрсету орталықтарының интеграцияланған ақпараттық жүйесінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті жабу үшін ЖӘБО-ға қайтарылуға тиіс.
Әскерге шақырылушының, әскери міндеттінің қашықтан қолжетімділік режимінде ЖӘБО-ның анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы мемлекеттік қызмет көрсету белгісі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.​mod.​gov.​kz интернет-ресурсында, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның www.​gov4c.​kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында әскери-
техникалық және өзге де
мамандықтар бойынша әскерге
шақырылушыларды, әскери
міндеттілерді жинау, оларды
жіберу және өтеусіз және өтеулі
негіздерде оқыту, оқу-тәрбие
процесін ұйымдастыру
қағидаларына, сондай-ақ оқу
мерзімдеріне
2-2-қосымша
Нысан
____________________________
___________________бастығына
____________________________
____________________________
мекенжайы бойынша тұратын
____________________________
(тегі, аты әкесінің аты (ол
болған кезде)
телефоны___________________
Өтініш
Ескерту. 2-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 18.05.2020 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 18.08.2022 № 674 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мені "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери-техникалық мектебі"
республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалына түсу үшін кандидат
ретінде қабылдауыңызды сұраймын.
Мынадай құжаттарды қоса беремін:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
Күні __________________
Қолы _________________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында әскери-
техникалық және өзге де
мамандықтар бойынша әскерге
шақырылушыларды, әскери
міндеттілерді жинау, оларды
жіберу және өтеусіз және өтеулі
негіздерде оқыту, оқу-тәрбие
процесін ұйымдастыру
қағидаларына, сондай-ақ оқу
мерзімдеріне

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Обучение призывников, военнообязанных осуществляется на возмездной основе – в период с 1 февраля по 20 декабря. По завершению обучения и получения призывником, военнообязанным сертификата о завершении обучения по программе подготовки военнообученного резерва, уведомление о зачислении на обучение подлежит возврату в МОВУ для закрытия государственной услуги в интегрированной информационной системе центров обслуживания населения.
Призывник, военнообязанный имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы МОВУ, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.mod.gov.kz, а также на интернет-ресурсе: www.gov4c.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2-2
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения
на безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса,
а также сроки обучения
по военно-техническим и иным
специальностям
в специализированных организациях
Министерства обороны
Республики Казахстан
Форма
Начальнику
____________________________
от__________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
проживающего по адресу:
____________________________
____________________________
____________________________
телефон ____________________
Заявление
Сноска. Правила дополнены приложением 2-2 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 18.05.2020 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра обороны РК от 18.08.2022 № 674 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу зачислить меня кандидатом для поступления в филиал
Республиканского государственного казенного предприятия "Военно-техническая
школа Министерства обороны Республики Казахстан".
Прилагаю документы:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Дата __________________
Подпись _______________

2-3-қосымша
Нысан
Тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болған кезде)
____________________________
(әскерге шақырылушының,
әскери міндеттінің мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
Ескерту. 2-3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 18.05.2020 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 04.08.2021 № 501 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында әскери-
техникалық және өзге де
мамандықтар бойынша әскерге
шақырылушыларды, әскери
міндеттілерді жинау, оларды
жіберу және өтеусіз және өтеулі
негіздерде оқыту, оқу-тәрбие
процесін ұйымдастыру
қағидаларына, сондай-ақ оқу
мерзімдеріне
2-4-қосымша
Нысан
Әскерге шақырылушының,
әскери міндеттінің тегі, аты,
әкесінің аты
(ол бар болған кезде)
____________________________
____________________________
(әскерге шақырылушының,
әскери міндеттінің мекенжайы)
Азаматтарды әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлауға қабылдау туралы хабарлама
Ескерту. 2-4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 18.05.2020 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________
(жергілікті әскери басқару органының атауы көрсетілсін)
бастығының шешіміне сәйкес Сіз ақылы негізде әскери оқытылған резервті даярлау
бағдарламасы бойынша оқудан өту үшін _____________________________________________
мекенжайы бойынша орналасқан
__________________________________________________________________________
(ҚР Қорғаныс министрлігі мамандандырылған ұйымының атауы көрсетілсін)
оқуға қабылдандыңыз.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы негізінде Сіз:
1) "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери-техникалық мектебі" РМҚК, мекенжайы: Нұр-Сұлтан қаласы, Әуезов көшесі, 2, СТТН: 620200012088, ЖСК: "Қазақстан Халық банкі" АҚ KZ886010111000166464, БСК: НSВККZKX, БСН: 000840000345, КБЕ: 16, КНП: 861. деректемелері бойынша екі жүз алпыс үш мың үш жүз он сегіз теңгені құрайтын мемлекеттік қызмет көрсету құнын төлеуіңіз қажет.
Төлем қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады;
2) ________________________________________________________________________
мекенжайы бойынша 20__жылғы "___"__________ сағат "___" жиынға келу қажет;

Приложение 2-3 к Правилам
набора призывников,
военнообязанных, их
направления и обучения на
безвозмездной и возмездной основах,
организации учебно-воспитательного процесса,
а также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
________________________
(адрес призывника,
военнообязанного)
Расписка об отказе в приеме документов
Сноска. Форма исключена приказом Министра обороны РК от 04.08.2021 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2-4 к Правилам
набора призывников,
военнообязанных, их
направления и обучения на
безвозмездной и возмездной основах,
организации учебно-воспитательного процесса,
а также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) призывника,
военнообязанного
_______________________
(адрес призывника,
военнообязанного)
Уведомление о зачислении на подготовку граждан
по военно-техническим и другим военным специальностям
Сноска. Правила дополнены приложением 2-4 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 18.05.2020 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с решением начальника _____________________________
_______________________________________________________________
Вы зачислены на обучение в (указать наименование местного органа военного управления)
_____________________________________________________________________
(указать наименование специализированного организации Министерства обороны РК)
находящийся по адресу ___________________________________________
для прохождения обучения по программе подготовки военнообученного резерва на возмездной основе.
На основании статьи 12 Закона Республики Казахстан 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" Вам:
1) необходимо оплатить стоимость оказания государственной услуги, которая составляет двести шестьдесят три тысячи триста восемнадцать тенге, по реквизиту: РГКП "Военно-техническая школа Министерства обороны Республики Казахстан", адрес:
г. Нур-Султан, ул. Ауэзова 2, РНН: 620200012088, ИИК: KZ886010111000166464 в АО "Народный банк Казахстана", БИК: НSВККZKX, БИН: 000840000345, КБЕ: 16, КНП: 861.
Оплата осуществляется в наличной и безналичной форме;
2) явиться на сборы к "___" часам "___" ___________ 20___года по адресу ________________________________________________________________.

3) оқуға төленгені туралы түбіртекпен бірге осы хабарламаны 20__жылғы "___"__________
__________________________________________________________________________
(жергілікті әскери басқару органының атауы көрсетілсін)
мекенжайы бойынша тапсыру қажет.
Сабақтар 20__жылғы "___"__________ бастап 20__жылғы "___"_________ дейін
__________________________________ мекенжайы бойынша өткізіледі.
________________________________________ облысы
жергілікті әскери басқару органының бастығы
_______________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және инициалдары)
Хабарлама әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
Орындаушы: тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде) ____________
Телефоны ___________
Алдым:
____________________________________________________ ______________________
(әскерге шақырылушының, әскери міндеттінің тегі, аты, әкесінің аты (қолы) (ол бар болған кезде)
20__жылғы "___"____________
№ _________________ әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша
оқуды аяқтағаны туралы сертификат 20__ жылғы "___"__________ берілді,
__________________________________________________________________________
(ҚР Қорғаныс министрлігі мамандандырылған ұйымының атауы көрсетілсін)
филиалының директоры
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде) _____________________________________
(филиал директоры) (қолы)
Мөрдің орны
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
3-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
________________ облысы Қорғаныс істері
жөніндегі департаментінің бастығы
_____________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
20____ ж. "___" _______________
Оқу-жаттығу взводтарын жасақтау және әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлау жоспар-кестесі
Мамандық, жасақтаушы ҚІД
Жоспар
Оқу мерзімдері
Сағаттар саны
Оқытушылардың (өндірістік оқыту шеберлерінің) тегі
Адам саны
Оқу-жаттығу взводтарының нөмірлері
желтоқсан
қараша
Теориялық сабақтар
Зертханалық-тәжірибелік сабақтар
Жүргізу (техникада жұмыс істеу)
1
2
3
4
15
16
17
18
19
Көктемгі әскерге шақыруға жиыны
Күзгі әскерге шақыруға жиыны
ЖИЫНЫ
Қорғаныс істері жөніндегі департамент бастығының орынбасары
_____________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымының басшысы
____________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
Ескертпе:

3) сдать данное уведомление с квитанцией об оплате за обучение в
________________________________________ "____" ________ 20___года (указать наименование местного органа военного управления)
по адресу _______________________________________________________.
Занятия будут проводиться с "___" __________ 20 __ года по "___" __________ 20 __ года, по адресу
________________________________________________________________
________________________________________________________________.
Начальник местного органа военного управления
______________________________________________ области
_________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Уведомление составлено в 2-х экземплярах, по одному для каждой стороны.
Исполнитель: Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________
Телефон ___________________
Получил:
_________________________________________________________ ____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) призывника, военнообязанного) (подпись)
"___"____________20__года.
Сертификат о завершении обучения по программе подготовки военнообученного резерва _____ №_____________ выдан "____" ____________ 20___года, директор филиала
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(указать наименование специализированного организации Министерства обороны РК)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________________
(директора филиала)                               (подпись)
Место печати
Приложение 3
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник Департамента
по делам ____________________
области
____________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия, инициалы)
"___" ______________ 20____ г.
План-график
комплектования учебных взводов и подготовки военно-технических и иных специалистов
Специальность,
комплектующий
Департамента по делам обороны
План
Сроки обучения
Количество часов
Фамилия
преподавателей
(мастеров производственного обучения)
Количество
человек
Номера учебных
взводов
декабрь
ноябрь
Теоретические занятия
Лабораторно-практические занятия
Вождения
(работа на
технике)
1
2
3
4
15
16
17
18
19
Итого к весеннему призыву
Итого к осеннему призыву
ИТОГО
Заместитель начальника Департамента             Руководитель специализированной
по делам обороны                         организации Министерства
__________________________________             обороны Республики Казахстан
(воинское звание, подпись,             _________________________________
фамилия, инициалы)                   (подпись, фамилия, инициалы)
Примечание:

1. Бірінші данасы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымының бас басқармасына жолданады.
2. Екінші данасы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментіне жолданады.
3. Үшінші данасы Астана, Алматы қалаларының және облыстардың қорғаныс істері жөніндегі департаменттеріне жолданады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
4-қосымша
Нысан
Әскери-техникалық және өзге де мамандардықтар бойынша даярлау үшін комиссия іріктеген әскерге шақырылушылардың, әскери міндеттілердің атаулы тізімі
________________________________________________________________________________
(ЖӘБО атауы)
_________________________________________________облысы №___оқу-жаттығу взводын________________жасақтау үшін____________________________________________
________________________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымының атауы)
____________________________________________________________ мамандығы бойынша
Оқудың басталуы______________________________________________
Оқудың аяқталуы ______________________________________________
Р/с №№
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
Туған жылы, айы
Білімі
Жұмыс орны, мамандығы
Ұдайы (уақытша) тіркеу орны бойынша үй мекенжайы
Қабылдау туралы бұйрықтың №
Шығарудың қысқаша себептері және бұйрықтың №
Комиссия төрағасы___________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Комиссия мүшелері _________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
ЖӘБО
Мөр орны
20____жылғы "_____" _______________________
20____жылғы "___" ____________оқу-жаттығу взводы___ адам құрамында
_____________________________________________________________ өкілінің қатысуымен
(жергілікті әскери басқару органының атауы)
______________________________________________________, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымының жасақтауға жауапты _______________________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Қабылдады: _______________________________________________________________ өкілі
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған
ұйымының атауы қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
Ескертпе: Атаулы тізім әліпби бойынша жасалады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында әскери-
техникалық және өзге де
мамандықтар бойынша әскерге
шақырылушыларды, әскери
міндеттілерді жинау,
оларды жіберу және өтеусіз
және өтеулі негіздерде оқыту,
оқу-тәрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне

1. Первый экземпляр направляется в Управление специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан.
2. Второй экземпляр направляется в Департамент организационно-мобилизационной
работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
3. Третий экземпляр направляется в департаменты по делам обороны городов Астаны,
Алматы и областей.
Приложение 4
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
Именной список
призывников, военнообязанных отобранных комиссией для подготовки
по военно-техническим и иным специальностям
________________________________________________________________________________
(наименование МОВУ)
______________________________________________ области в учебный взвод
№ ___________________для комплектования_________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование специализированной организации Министерства обороны
Республики Казахстан)
По специальности __________________________________________________________
Начало обучения ___________________________________________________________
Конец учения ______________________________________________________________
№ пп
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год, месяц рождения
Образование
Место работы, специальность
Домашний адрес по месту постоянной (временной) регистрации
№ приказа
о зачислении
Краткие причины и № приказа об исключении
Председатель комиссии _____________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Члены комиссии ___________________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Место печати МОВУ
"_____" __________________________20____года
Учебный взвод в составе ______человек "___" _________________20____года
В присутствии представителя ________________________________________________
(наименование местного органа военного управления)
_______________________________________________, ответственного за комплектование
специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан __________
________________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Принял: представитель ______________________________________________________
(наименование специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан, подпись,
фамилия, инициалы)
Примечание: Именной список составляется по алфавиту.

4-1-қосымша
Нысан
Медициналық куәландыру КАРТАСЫ
Ескерту. 4-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 04.08.2021 № 501 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тегі, аты, бар болған кезде әкесінің аты___________________________________
2. Туған күні ________________________________________________________
3. Әскери атағы _______________________________________________________
4. Әскери-есептік мамандығы __________________________________________
5. Куәландыру нәтижелері:
20___ ж. "____" _______
Зерттеулер
Жалпы қан талдауы
Жалпы несеп талдауы
Мерезге микропреципитацияның реакциясы (микрореакция)
ЭКГ зерттеулер
Кеуде қуысы ағзаларының флюорографиясы
Мұрын қосалқы қуыстарының рентгенограммасы
Көздің ішкі қысымы
Қанды қантқа талдау
Басқа да мәліметтер (зерттеулер)
Бойы/дене салмағы
Маман дәрігерлер
Хирург
Терапевт
Невропатолог
Окулист
Оториноларинголог
Стоматолог
Диагноз
ӘДК қорытындысы
М.О.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 20___ ж. "___" ______ № ____ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет ету үшін адамдар денсаулық жағдайының сәйкес келуіне қойылатын талаптардың_____ бағаны ___ тармағының _____ тармақшасы негізінде
__________________________
ӘДК төрағасы
________________________
әскери атағы,
________________________
қолы, тегі және инициалдары
ӘДК хатшысы
________________________
қолы, тегі және инициалдары
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
5-қосымша
Нысан
__Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі______
Оқу-жаттығу взводтарының сабақтарын және тәрбие жұмысы есепке алу журналы
_______________________________________________________________________________
ұйым атауы
топ № ____________________________________________________________________
мамандық атауы
Оқу жоспарын орындау
Р/с№
Пән
Жоспар бойынша сағаттар саны
Оқу сағаттарын оқыту айлары бойынша бөлу
Жиыны
жоспар
іс жүзінде
жоспар
іс жүзінде
жоспар
іс жүзінде
жоспар
іс жүзінде
жоспар
іс жүзінде
жоспар
іс жүзінде
жоспар
іс жүзінде
жоспар
іс жүзінде
Емтихандар
Жиыны
Сауалнамалық мәліметтер
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
Туған жылы
Білімі (неше сынып бітірген)
Қай ЖӘБО-да есепте тұрады
Мамандығы мен жұмыс орны
Нақты тұрғылықты орны бойынша үй мекенжайы
Белгілер қою үшін
Қатысуларды есепке алу
Р/с№
Пән атауы
уақыты
Сабақ тақырыбы және оқу сұрақтары
Сағат саны
Жетекші қолы
Практикалық оқытудың жиынтық есебі
Бағдарлама жаттығулары
Жаттығуларды пысықтауға сағаттар үдемелі қорытындылаумен
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
Оқыту уақыты
1
Оқытудың нәтижелері 1. Оқу ұйымында емтихандар тапсыруды қорытындылау
Оқытудың басындағы оқып-үйренуші саны
Оқыту процесінде шығып кеткені
Емтиханға жіберілгені
Емтиханды тапсырғандар
Емтиханды тапсырмағандар
Емтиханға келмегендер
Емтихан актісінің нөмірі
Барлығы
Оның ішінде үлгермеушілігі бойынша
үздік
Жақсы
Қанағаттанарлық
барлығы

Приложение 4-1 к Правилам
набора призывников,
военнобязанных их направления
и обучения на безвозмездной и
возмездной основах, организации
учебно-воспитательного процесса,
а также сроков обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в специализированных организациях
Министерства обороны
Республики Казахстан
Форма
КАРТА медицинского освидетельствования
Сноска. Правила дополнены приложением 4-1, в соответствии с приказом Министра обороны РК от 04.08.2021 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Фамилия, имя, при наличии отчество _____________________________________
2. Дата рождения ________________________________________________________
3. Воинское звание_______________________________________________________
4. Военно-учетная специальность __________________________________________
5. Результаты освидетельствования:
"____" _______ 20___ г.
Исследования
Общий анализ крови
Общий анализ мочи
Реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис
ЭКГ исследования
Флюорография органов грудной клетки
Рентгенограмма придаточных пазух носа
Внутриглазное давление
Анализ крови на сахар
Другие сведения (исследования)
Рост/масса тела
Врачи-специалисты
Хирург
Терапевт
Невропатолог
Окулист
Оториноларинголог
Стоматолог
Диагноз
Заключение ВВК
М.П.
На основании подпункта___ пункта _____ графы _____ Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в ВС, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от "___" _________ 20___ г. №__________________,
________________________
________________________
Председатель ВВК
________________________
воинское звание,
________________________
подпись, инициал имени, фамилия
Секретарь ВВК
________________________
подпись, инициал имени, фамилия
Приложение 5
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
Министерство обороны Республики Казахстан
Журнал
учета занятий и воспитательной работы учебного взвода
группа № _________________________________________________________________
наименование специальности
________________________________________________________________________________
наименование организации
Выполнение учебного плана
п/п
Предмет
Количество часов по плану
Распределение учебных часов по месяцам обучения
Итого
план
фактически
план
фактически
план
фактически
план
фактически
план
фактически
план
фактически
план
фактически
план
фактически
Экзамены
Итого:
Анкетные данные
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Образование (сколько классов окончил)
Где состоит на учете в МОВУ
Специальность и место работы
Домашний адрес по месту фактического проживания
Для отметок
Учет посещаемости
п/п
Наименование дисциплины
Дата
Тема занятий и учебные вопросы
Количество
часов
Подпись руководителя
Сводный учет практического обучения
Упражнения программы
Часы на отработку упражнений нарастающим итогом
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Даты обучения
Результаты обучения
1. Результаты сдачи экзаменов в учебной организации
Количество учащихся
к началу обучения
Выбыло (отчислено) в процессе обучения
Допущено к экзаменам
Сдали экзамены
Не сдали экзамен
Не явились на экзамен
Номер
экзаменационного акта
Всего
в том
числе по неуспеваемости
отлично
хорошо
удовлетворительно
всего

2. Емтихан тапсыра алмаған оқушылар туралы мәліметтер
Емтихант тапсырмаған оқып-үйренушілер тегі мен аты, әкесі атының бас әріптері
Қандай пән бойынша емтиханды тапсырмады
Оларды әрі қарай оқыту бойынша іс-шаралар
3. Жол полициясының емтихандарын тапсыру қорытындылары
Ішкі істер органдарына емтихан тапсыруға ұсынылғандар
Ішкі істер органдарына емтиханды бірден тапсырып, жүргізуші куәлігін алғандар
Ішкі істер органдарына емтиханды бірден тапсыру пайызы
Ішкі істер органдарына емтиханды қайта тапсырып, жүргізуші куәлігін алғандар
Жүргізуші куәлігін алған оқып-үйренушілердің саны
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымы басшысының орынбасары Тексерушілер жазбалары
Күні
Тексерушілер ескертпелері
Нұсқау беру күні
Орындалғаны туралы белгі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинау
үшін арналған нысан
20___жылғы "___" ________ арналған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандар, бар кемшіліктер және _______________________________ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі мамандандырылған ұйымының оларды жою жөнінде қабылдайтын шаралары туралы ақпарат
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 18.08.2022 № 674 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментіне
Әкімшілік деректер нысаны www.mod.gov.kz. интернет-ресурсында орналастырылған.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандар, бар кемшіліктер және оларды жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат.
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-сандық мәні): Н6-ӘТМ.
Кезеңділігі: көктемгі және күзгі әскерге шақыру аяқталғаннан кейін.
Есепті кезең: жыл сайын 30 маусымға және 31 желтоқсанға қарай.
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: жергілікті әскери басқару органдары
Ұсыну мерзімі: 30 маусымнан және 31 желтоқсаннан кешіктірмей.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандар, бар кемшіліктер және оларды жою жөнінде қабылдайтын шаралары туралы ақпарат, осы қосымшаға тіркелген әкімшілік деректерді жинау үшін арналған нысан "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандар, бар кемшіліктер және оларды жою жөнінде қолданылатын шаралар туралы ақпарат" қосымшасына сәйкес толтырылады.
Р/с№
Оқу взводтарының нөмірлері және олардың бейіні
Қорғаныс істері жөніндегі департаменттің жоспары бойынша құру мерзімі
Нақты құру мерзімі
Даярлау мерзімі
20__ ж. "___" ______
20__ж. "___"______
Адам саны
Ескертпе
іріктеліп алынды
шығарылды
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы:
Атауы _________________________
Мекенжайы________________________________________________________
Телефоны __________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_______________________________________
Орындаушы _________________________ _____________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болған кезде) телефон
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға өкілеттік берілген адам
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде), қолы)
"Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында даярланған
әскери-техникалық және өзге де
мамандар, бар кемшіліктер және
оларды жою жөнінде
қолданылатын шаралар туралы
ақпарат" әкімшілік деректерді
жинау үшін арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандар туралы ақпарат.
(индексі: Н6-ӘТМ, кезеңділігі: көктемгі және күзгі әскерге шақыру аяқталғаннан кейін)

2. Сведения об учащихся, не сдавших экзамены
Фамилия и инициалы учащихся, не сдавших экзамены
По какому предмету не сдали экзамен
Мероприятия по их дальнейшему обучению
3. Результаты сдачи экзаменов дорожной полиции
Представлено на экзамены в органы внутренних дел
Сдали экзамены в органах внутренних дел с 1-го раза и получили водительское удостоверение
Процент сдачи экзаменов в органах внутренних дел с первого раза
Повторно сдали экзамены в органах внутренних дел и получили водительское удостоверение
Количество обучаемых, не получивших водительское удостоверение
Заместитель руководителя специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан
Записи проверяющих
Дата
Замечание проверяющих
Даты указания
Отметка о выполнении
Приложение 6
К Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения
на безвозмездной и возмездной
основах, организации
учебно-воспитательного процесса,
а также сроки обучения
по военно-техническим и иным
специальностям
в специализированных организациях
Министерства обороны
Республики Казахстан
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Информация о подготовленных военно-технических и иных специалистов
в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан,
имеющихся недостатках и принимаемых мерах
по их устранению _______________________________ специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан на "___" ________20___года
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра обороны РК от 18.08.2022 № 674 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Департамент организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.mod.gov.kz.
Информация о подготовленных военно-технических и иных специалистов в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан, имеющихся недостатках и принимаемых мерах по их устранению. Индекс формы административных данных (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): Ф6-ВТС.
Периодичность: по окончании периода весеннего и осеннего призывов.
Отчетный период: ежегодно к 30 июня и 31 декабря.
Круг лиц, представляющих информацию: местные органы военного управления.
Срок представления: не позднее 30 июня и 31 декабря.
Информация о подготовленных военно-технических и иных специалистов в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан, имеющихся недостатках и принимаемых мерах по их устранению заполняется согласно приложению к форме, предназначенной для сбора административных данных "Информация о подготовленных военно-технических и иных специалистов в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан, имеющихся недостатках и принимаемых мерах по их устранению", прилагаемого к настоящему приложению.
№ пп
Номера учебных взводов и их профили
Срок формирования по плану Департамента по делам обороны
Фактический срок формирования
Период подготовки
"__" ______ 20__г
по "__" ______20__г
Количество человек
Примечание
Отобрано
Выпущено
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего:
Наименование ___________________________________________________________
Адрес __________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Информация
о подготовленных
военно-технических и иных
специалистов
в специализированных организациях
Министерства обороны
Республики Казахстан,
имеющихся недостатках
и принимаемых мерах
по их устранению"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Информация о подготовленных военно-технических и иных специалистов
в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан
(индекс: Ф6-ВТС, периодичность: по окончании периода весеннего и осеннего призывов)

1. Осы әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандар, бар кемшіліктер және оларды жою жөнінде қолданылатын шаралар туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандардың санын көрсете отырып, жергілікті әскери басқару органы толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандардың(адам) санында белгіленеді.
5. Нысанға бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға өкілеттік берген адам қол қояды.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 2-бағанды толтыру кезінде оқу взводының нөмірі және олардың даярлық бейіні көрсетіледі.
7. 3-бағанда Қорғаныс істері жөніндегі департаменттің жоспары бойынша оқу взводын құру мерзімі көрсетіледі.
8. 4-бағанда оқу взводын құрудың нақты мерзімі көрсетіледі.
9. 5-бағанда әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлау кезеңі көрсетіледі.
10. 6, 7-бағандарда техникалық мамандардың іріктелген нақты саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
7-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
_________________________ басшысы
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымының атауы,
қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
20__жылғы "____" ___________
______ оқу жылына арналған тәрбие, әлеуметтік-құқықтық және идеологиялық жұмыс жоспары
__________________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымының атауы)
Р/с №
Іс-шара атауы
Орындау мерзімі
Орындаушылар
Орындалғаны туралы белгі
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған
басшысының орынбасары
___________________
(қолы, тегі)
Ескертпе: Жоспарда әскерге шақырылушылар, әскери міндеттілер және оқытатын құрамы үшін іс-шаралар көзделеді.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
8-қосымша
Нысан
Жоспарлау құжаттарының тізбесі
Р/с №
Құжаттар атауы
Оқу жылына
1.
"Қарулы Күштер үшін әскери-техникалық және өзге де мамандарды өткен жылы даярлаудың қорытындылары және жаңа оқу жылына міндеттер туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған бас ұйымының басшысының бұйрығы
2.
Оқу жылына Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында оқу-жаттығу взводтарын жасақтаудың және әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлаудың жоспар-кестесі
3.
Оқу жылына (айына) тәрбие, әлеуметтік және идеологиялық жұмыстар жоспары және әскерге шақырылушылармен, әскери міндеттілермен
мемлекеттік-құқықтық даярлық бойынша сабақтар тақырыптамасы
4.
Филиалдың жылға арналған жұмыс жоспары
5.
Диверсияға қарсы қауіпсіздікті ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
6.
Әскери-техникалық даярлау пәндері бойынша тақырыптық жоспарлар
7.
Әскери-қамқорлық жұмыс жоспары
8.
Оқу материалдық-техникалық базаны жетілдіру жоспары (оқу жылына, 3 жылға болашақ)
9.
Оқу-жаттығу взводтарының оқыту бағдарламасын өту жоспар-кестесі
10.
Оқу-жаттығу топтарының бағдарламаны өту жоспар-кестесі (жүргізушілердің әрбір санатына)
11.
Оқытушылардың (өндірістік оқу шеберлерінің) жеке жұмыс жоспарлары
12.
Машиналарды пайдалану және жөндеу жоспары
13.
Өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі іс-шаралар жоспары
14.
Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыс жоспары
15.
Филиалдың күн тәртібі
16.
Машиналарды практикалық жүргізуге практикалық оқыту (агрегаттарда, жабдықта жұмыс істеудің) кезектілік кестесі
17.
Оқытушылық құрам мен өндірістік оқыту шеберлерінің жылдық оқыту жүктемесі сағаттарының есебі
18.
Тұрақты құраммен мемлекеттік-идеологиялық даярлық бойынша сағаттар тақырыптамасы
19.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымының ішківедомстволық бұйрықтары:
оқу жылына әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлауды ұйымдастыру туралы;
әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлаудың өткен жыл үшін қорытындылары және жаңа оқу жылына міндеттер туралы;
оқу-жаттығу взводтарының тізімдік құрамын жариялай отырып, әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді оқытуға қабылдау;
емтихандар қабылдау жөніндегі емтихан комиссиясын тағайындау туралы;

1. Настоящее пояснение по заполнению формы административных данных (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Информация о подготовленных военно-технических и иных специалистов в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан, имеющихся недостатках и принимаемых мерах по их устранению" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма заполняется местным органом военного управления с указанием количества подготовленных военно-технических и иных специалистов в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в количестве подготовленных военно-технических и иных специалистов (человек).
5. Форму подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета.
Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении столбца 2 указывается номер учебного взвода и их профиль подготовки.
7. В столбце 3 указывается срок формирования учебного взвода по плану Департамента по делам обороны.
8. В столбце 4 указывается фактический срок формирования учебного взвода.
9. В столбце 5 указывается период подготовки военно-технических и иных специалистов.
10. В столбцах 6, 7 указывается количество фактический отобранных технических специалистов.
Приложение 7
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Руководитель ________________
(наименование
специализированной
организации Министерства
обороны Республики Казахстан,
подпись, фамилия, инициалы)
"____" _____________ 20__года
План
воспитательной, социально-правовой и идеологической работы
________________________________________________________________________________
(наименование специализированной организации Министерства обороны
Республики Казахстан)
на ____________________________учебный год
п/п
Наименование мероприятия
Срок исполнения
Исполнители
Отметка о выполнении
Заместитель руководителя специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан
_______________________________________
(подпись, фамилия)
Примечание: планом предусматриваются мероприятия для призывников, военнообязанных и обучающего состава.
Приложение 8
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Перечень
планирующих документов
п/п
Наименование документов
1. На учебный год
1.
Приказ руководителя Управления специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан "Об итогах подготовки военно-технических и иных специалистов для Вооруженных Сил за прошедший год и задачи на новый учебный год"
2.
План-график комплектования учебных взводов и подготовки военно-технических и иных специалистов в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан на учебный год.
3.
План воспитательной, социальной и идеологической работы на учебный год (месяц) и тематика занятий по государственно-правовой подготовке с призывниками, военнообязанными
4.
План работы филиала на год
5.
План мероприятий по организации противодиверсионной безопасности
6.
Тематические планы по дисциплинам военно-технической подготовки
7.
План военно-шефской работы
8.
План совершенствования учебной материально-технической базы (на учебный год, перспективный на 3 года)
9.
План-график прохождения программы обучения учебными взводами
10.
План-график прохождения программы учебными группами (на каждую категорию водителей)
11.
Индивидуальные планы работы преподавателей (мастеров производственного обучения)
12.
План эксплуатации и ремонта машин
13.
План мероприятий по противопожарной безопасности
14.
План работы по обеспечению безопасности дорожного движения
15.
Распорядок дня филиала
16.
График очередности обучения практическому вождению машин (работы на агрегатах, оборудовании)
17.
Расчет часов годовой учебной нагрузки преподавательского состава и мастеров производственного обучения
18.
Тематика занятий по государственно-идеологической подготовке с постоянным составом
19.
Внутриведомственные приказы специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан:
об организации подготовки военно-технических и иных специалистов на учебный год;
об итогах подготовки военно-технических и иных специалистов за истекший год и задачах на новый учебный год;
о зачислении призывников, военнообязанных на обучение с объявлением списочного состава учебных взводов;
о назначении экзаменационной комиссии по приему экзаменов.

2. Бір айға
1.
Филиалдың бір айға жұмыс жоспары.
2.
Филиал бойынша кезекшілік атқару кестесі.
3.
Машиналарды жүргізу (техникада жұмыс істеу) кезектілігінің кестесі.
3. Бір аптаға
1.
Сабақтардың жиынтық кестесі.
2.
Оқу-жаттығу взводтарының сабақ кестесі.
3.
Оқу-жаттығу топтарының сабақ кестесі.
4. Ұйымдық-бұқаралық іс-шаралар
1.
Филиалдың педагогикалық кеңесінің отырысы (тоқсанына 1 рет).
2.
Әдістемелік сабақтар (тоқсанына 1 рет өткізілсін).
3.
Нұсқау беру-әдістемелік сабақтар (қажеттілігіне қарай).
4.
Мемлекеттік-құқықтық даярлық бойынша сабақтар – айына 1 рет (тұрақты құраммен).
5.
Тұрақты құрамға ақпарат беру (қажеттілігіне қарай).
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
9-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
_________________________ басшысы
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымының атауы, қолы, тегі,
атының, әкесі атының бас әріптері)
20__жылғы "____" ___________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымының 20__ жылғы _______ айына жұмыс жоспары
Р/с
Іс-шаралар атауы
Орындау мерзімдері
Орындаушылар
Орындау белгісі және мерзімдері
Басшының орынбасары ______________________
____________________________________
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған
ұйымының атауы)
____________________________________
(қолы, тегі)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
10-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
_________________________ басшысы
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымының атауы, қолы, тегі,
атының, әкесі атының бас әріптері)
20__жылғы "____" ___________
_______________________ бойынша білім алатын әскерге шақырылушыларды,
(мамандығы)
әскери міндеттілерді ____________________ даярлау бойынша тақырыптық жоспар
Бағдарлама ______ жылы жасалған
Тақырып нөмірі мен атауы, сағаттар саны
Сабақ нөмірі, оқу сағаттары мен сұрақтарының саны
Сабақтар мақсаттары (тәрбиелеу және оқыту)
Сабақты өткізу орны мен түрі
Материалдық қамтамасыз ету
Өзіндік даярлыққа тапсырма
Басшысының орынбасары ______________________
____________________________________
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған
ұйымының атауы)
____________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
Ескертпе: барлық оқу пәндері бойынша жасалады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
11-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
_________________________ басшысы
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымының атауы, қолы, тегі,
атының, әкесі атының бас әріптері)
20__жылғы "____" ___________
_________________________________ оқу-жаттығу взводтарының _______________ сағат көлемінде бағдарламаны өту
(мамандық атауы) жоспар-кестесі
Айлар
Сағаттар саны
Сабақ күндері
Ескерту:

2. На месяц
1.
План работы филиала на месяц.
2.
График несения дежурств по филиалу.
3.
График очередности вождения машин (работы на технике).
3. На неделю
1.
Сводное расписание занятий.
2.
Расписание занятий учебных взводов.
3.
Расписание занятий учебных групп.
4. Организационно-массовые мероприятия
1.
Заседание педагогического совета филиала (1 раз в квартал).
2.
Методические занятия (проводить 1 раз в квартал).
3.
Инструктивно-методические занятия (по мере необходимости).
4.
Занятия по государственно-правовой подготовке – 1 раз в месяц (с постоянным составом).
5.
Информация с постоянным составом (по мере необходимости).
Приложение 9
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Руководитель ________________
(наименование
специализированной
организации Министерства
обороны Республики Казахстан,
подпись, фамилия, инициалы)
"____" ___________ 20__года
План
работы специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан
на __________ месяц 20__ года
п/п
Наименования мероприятий
Сроки исполнения
Исполнители
Отметка и сроки исполнения
Заместитель руководителя ______________________
_____________________________________________
(наименование специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан)
_____________________________________________
(подпись, фамилия)
Приложение 10
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Руководитель________________
(наименование
специализированной
организации Министерства
обороны Республики Казахстан,
подпись, фамилия, инициалы)
"____" ___________ 20__года
Тематический план
по подготовке призывников, военнообязанных
Обучающихся по __________________________________________________
(специальность)
Программа издания ____________года
Номер и наименование темы, количество часов
Номер занятия количество часов и учебных вопросов
Цели занятий (воспитательные и учебные)
Место проведения и вид занятия
Материальное обеспечение
Задание на самостоятельную подготовку
Заместитель руководителя ______________________
_____________________________________________
(наименование специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан)
_____________________________________________
(подпись, фамилия)
Примечание: разрабатывается по всем учебным дисциплинам.
Приложение 11
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Руководитель________________
(наименование
специализированной
организации Министерства
обороны Республики Казахстан,
подпись, фамилия, инициалы)
"____" ___________ 20__года
План-график
прохождения программы учебными
взводами _________________________________________
_________________________________ в объеме___________________ часов
(наименование специальности)
Месяцы
Количество часов
Дни занятий
Примечание:

1. Бөлінгіш: бірінші сан – тақырып, екінші сан – сабақ нөмірі. Бөлгіш – сабаққа бөлінген сағат саны.
2. Жүргізу бойынша сағат саны бір әскерге шақырылушыға, әскери міндеттіге есебімен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымы басшысының орынбасары
____________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесі атының бас әріптері)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
12-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
_________________________ басшысының орынбасары
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымының атауы, қолы,
тегі, атының, әкесі атының бас әріптері)
20__жылғы "____" ___________
Әскерге шақырылушылардың, әскери міндеттілердің
20____жылғы "_____" - "____" _______________кезеңінде
машиналарды жүргізу (агрегаттарда жұмыс істеу) кезектілігінің
кестесі
Оқу-жаттығу взводтарының №
Әскерге шақырылушының, әскери міндеттінің тегі мен аты, әкесі атының бас әріптері
Күнтізбелік оқу күндері (күні, айы)
Ескерту:
1. "Күнтізбелік оқу күндері" бағандарында әскерге шақырылушының, әскери міндеттінің тегінің тұсына бөлінгіште жаттығулар (практикалық жұмыстар) нөмірлеру, ал бөлгіште – жүргізуді (техникада жұмыс істеуді) бастау және аяқтау сағаттары қойылады.
2. Шаруашылық есептегі оқу-жаттығу топтары жүргізушілерін даярлау кезінде кестені өндірістік оқыту шебері жасайды және өндірістік оқытудың аға шебері бекітеді.
Өндірістік оқытудың аға шебері__________________________________
(қолы, тегі)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
13-қосымша
Нысан
______________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымының атауы)
оқытушылық құрамының (өндірістік оқыту шеберлерінің) жылдық
оқыту жүктемесінің _____ оқу жылына
сағаттар саны
Р/с№
Лауазымы, тегі, атының, әкесі атының бас әріптері
Пәндер атауы
Оқу-жаттығу взводтарының нөірлері
Сағаттар саны
Көктемдегі әскерге шақыруға
Күздегі әскерге шақыруға
Оқу жылы үшін барлығы
Теориялық
Зертханалық-практикалық сабақтар
Тәрбиеленушілер
Емтихандар
Сынақтар
Кеңестер
Жиыны
Теореиялық
Зертханалық-практикалық сабақтар
Тәрбиеленушілер
Емтихандар
Сынақтар
Кеңестер
Жиына
жиыны
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымы басшысының орынбасары
____________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесі атының бас әріптері)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
14-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
_________________________ басшысының орынбасары
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымының атауы, қолы,
тегі, атының, әкесі атының бас әріптері)
20__жылғы "____" ___________
Оқытушылардың (өндірістік оқыту шеберлерінің)
____________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
__________________ оқу жылына жеке оқу жоспары
Р/с №
Жұмыс түрі
1-кезең
2-кезең
Басқа жүктемелер
Оқу жылына барлығы
жоспар
орындалуы
жоспар
орындалуы
жоспар
орындалуы
жоспар
орындалуы
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Оқу жұмысы
Взводтармен сабақтар
Жиыны:
Әдістемелік жұмыс
Көрсету сабақтары
Жиыны:
Экономикалық оқу
Жиыны:
Рационализаторлық және өнертапқыштық жұмыс
Жиыны:
Тәрбие, әскери-қамқорлық және қоғамдық жұмыс
Жиыны:
Басқа да жұмыс түрлері
Жиыны:
Мамандық бойынша өзіндік жұмыс жеке тапсырмаларды орындау
Жиыны:
____________________________________
(қолы, тегі)
Ескертпе: айлық жеке жоспар еркін үлгіде жасалады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
15-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
_________________________ басшысы
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымының атауы, қолы,
тегі, атының, әкесі атының бас әріптері)
20__жылғы "____" ___________
_________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымының атауы)
Оқу-жаттығу взводтарының
20____жылғы "_____"-"____"_______________кезеңіне
жиынтық сабақ кестесі
Оқу-жаттығу взводтарының №
Сабақтар сағаттары
дүйсенбі
сәрсенбі
сейсенбі
бейсенбі
жұма
сенбі
____________
(уақыты)
____________
(уақыты)
____________
(уақыты)
____________
(уақыты)
____________
(уақыты)
________
(уақыты)
Пән атауы, тақырып №
сабақ №
Орны
Пән атауы, тақырып №
сабақ №
Орны
Пән атауы, тақырып №
сабақ №
Орны
Пән атауы, тақырып №
сабақ №
Орны
Пән атауы, тақырып №
сабақ №
Орны
Пән атауы, тақырып №
сабақ №
Орны
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымы басшысының орынбасары
____________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесі атының бас әріптері)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
16-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
_________________________ басшысы
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымының атауы, қолы,
тегі, атының, әкесі атының бас әріптері)
20__жылғы "____" ___________
№________________________________оқу-жаттығу взводының
(мамандық атауы)
20____жылғы "______"-"____"_______________ кезеңіндегі
сабақтар кестесі
Апта күндері, уақыты
Сабақтар сағаттары
Тақырыптар мен сабақтар пәндері, нөмірлері және атауы
Сабақты кім өткізеді
Сабақ өткізу орны
Орындау туралы белгі
Аға оқытушы (оқытушы)
________________________________
(қолы, тегі)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған
ұйымдарында əскери-
техникалық жəне өзге де
мамандықтар бойынша
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді жинау,
оларды жіберу жəне өтеусіз
жəне өтеулі негіздерде
оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзімдеріне
17-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
_________________________ басшысы
(Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымының атауы, қолы,
тегі, атының, әкесі атының бас әріптері)
20__жылғы "____" ___________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында өтеусіз және өтеулі негізде оқытылатын әскерге шақырылушылар, әскери міндеттілер үшін күн тәртібі
Мектепте өткізілетін іс-шаралар атауы
Сабақтар мен
іс-шаралар уақыты
Практикалық сабақтарды өткізу уақыты
Ұйқыдан тұрғызу
Таңертеңгілік дене шынықтыру жаттығулары
Жуыну, төсек-орнын жинау, бөлмені жинастыру
Таңертеңгілік қарап тексеру
Таңғы ас
Жеке құрамға ақпарат беру (жаттықтыру)
Сабақтарға даярлану
Сабақтарға тарату
Сабақтардың басталуы:
1-сағат
2-сағат
3-сағат
4-сағат
5-сағат
6-сағат
Түскі ас
Түскі астан кейінгі демалыс
7-сағат
8-сағат
Техника мен қару-жараққа күтім жасау
Өзіндік даярлық
Тәрбие және спорт-бұқаралық жұмыс
Кешкі ас
Жаңалықтар бағдарламасын көру
Жеке уақыт
Кешкі серуендеу
Кешкі тексеру
Ұйқыға жату

1. Числитель: первая цифра – тема, вторая цифра – номер занятия.
Знаменатель – количество часов, отведенное на занятия.
2. Количество часов по вождению указывается из расчета на одного призывника,
военнообязанного.
Заместитель руководителя специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан
________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Приложение 12
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Заместитель руководителя
____________________________
(наименование
специализированной
организации Министерства
обороны Республики Казахстан,
подпись, фамилия, инициалы)
"____" ___________ 20__года
График
очередности обучения призывниками, военнообязанными
вождению машин
(работе на агрегатах и оборудовании)
в период с "___" по "___" ___________________ 20____года
(месяц)
№ учебных взводов
Фамилия и инициалы призывника, военнообязанного
Календарные учебные дни (число, месяц)
Примечание:
1. В графах "Календарные учебные дни" напротив фамилии призывника,
военнообязанного в числителе проставляются номера упражнений (практических работ), в
знаменателе – часы начала и конца вождения (работы на технике).
2. При подготовке водителей хозрасчетных учебных групп, график составляется
мастером производственного обучения и утверждается старшим мастером
производственного обучения.
Старший мастер
производственного обучения __________________________________
(подпись, фамилия)
Приложение 13
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Руководитель________________
(наименование
специализированной
организации Министерства
обороны Республики Казахстан,
подпись, фамилия, инициалы)
"____" ___________ 20__года
Расчет часов
годовой учебной нагрузки преподавательского состава
(мастеров производственного обучения)
________________________________________________ на
(наименование специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан)
____________________________учебный год
пп
Должность,
фамилия, инициалы
Наименование
дисциплин
Номера учебных взводов
Количество часов
К весеннему призыву
К осеннему призыву
Всего за учебный год
Теоретические
Лабораторно-практические занятия
Воспитательные
Экзамены
Зачеты
Консультации
Итого
Теоретические
Лабораторно-практические занятия
Воспитательные
Экзамены
Зачеты
Консультации
Итого
итого
Заместитель руководителя специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан
________________________________________
(подпись, фамилия)
Приложение 14
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Заместитель руководителя
____________________________
(наименование
специализированной
организации Министерства
обороны Республики Казахстан,
подпись, фамилия, инициалы)
"____" ___________ 20__года
Индивидуальный план работы
преподавателей (мастеров производственного обучения)
________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
на __________________ учебный год
пп
Вид работы
1-й период
2-й период
Прочая нагрузка
Всего на учебный год
план
выполнение
план
выполнение
план
выполнение
план
выполнение
1
Учебная работа
Занятия со взводами
Итого:
2
Методическая работа
Показные занятия
Итого:
3
Экономическая учеба
Итого:
4
Рационализаторская и изобретательская работа
Итого:
5
Воспитательная, военно-шефская и общественная работа
Итого:
6
Другие виды работ
Итого:
7
Самостоятельная работа по специальности выполнение индивидуальных заданий Итого:
___________________________________
(подпись, фамилия)
Примечание: Индивидуальный план на месяц составляется в произвольной форме.
Приложение 15
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Руководитель________________
(наименование
специализированной
организации Министерства
обороны Республики Казахстан,
подпись, фамилия, инициалы)
"____" ___________ 20__года
Сводное расписание занятий учебных взводов
_________________________________________________________
(наименование специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан)
на период с "____"_____________ по "____"_______________20___года
№ учебных взводов
Часы занятий
Понедельник
Вторник
Среда
Четверг
Пятница
Суббота
__________
(дата)
__________
(дата)
__________
(дата)
__________
(дата)
__________
(дата)
________
(дата)
Наименование предмета, № темы
№ занятия
Место
Наименование предмета, № темы
№ занятия
Место
Наименование предмета, № темы
№ занятия
Место
Наименование предмета, № темы
№ занятия
Место
Наименование предмета, № темы
№ занятия
Место
Наименование предмета, № темы
№ занятия
Место
Заместитель руководителя специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан
________________________________________
(подпись, фамилия)
Приложение 16
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Руководитель ________________
(наименование
специализированной
организации Министерства
обороны Республики Казахстан,
подпись, фамилия, инициалы)
"____" ___________ 20__года
Расписание
занятий учебного взвода №_______________________________________
(наименование специальности)
в период с "___" по "___" _______________20____года
Дни недели, дата
Часы занятий
Предметы, номера и наименование тем и занятий
Кто проводит занятия
Место проведения занятий
Отметка о выполнении
Старший преподаватель (преподаватель)
__________________________________
(подпись, фамилия)
Приложение 17
к Правилам набора
призывников, военнообязанных,
их направления и обучения на
безвозмездной и возмездной
основах, организации учебно-
воспитательного процесса, а
также сроки обучения по
военно-техническим и иным
специальностям в
специализированных
организациях Министерства
обороны Республики Казахстан
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Руководитель ________________
(наименование
специализированной
организации Министерства
обороны Республики Казахстан,
подпись, фамилия, инициалы)
"____" ___________ 20__года
Распорядок дня
специализированной организации Министерства обороны Республики
Казахстан для призывников, военнообязанных на безвозмездной и возмездной основе
Наименование мероприятий, проводимых в школе
Время занятий и мероприятий
Время проведения практических занятий
Подъем
Утренняя физзарядка
Туалет, заправка постелей, уборка
Утренний осмотр
Завтрак
Информация личного состава (тренировка)
Подготовка к занятиям
Развод на занятия
Начало занятий:
1-й час
2-й час
3-й час
4-й час
5-й час
6-й час
Обед
Послеобеденный отдых
7-й час
8-й час
Уход за техникой и вооружением
Самостоятельная подготовка
Воспитательная и спортивно-массовая работа
Ужин
Просмотр программы новостей
Личное время
Вечерняя прогулка
Вечерняя поверка
Отбой

3. Радиациялық, химиялық және биологиялық қорғаныс бойынша жаттықтырулар (сәрсенбі);
4. Тәрбие-идеологиялық жұмыс (дүйсенбі - сәрсенбі - бейсенбі);
5. Спорт-бұқаралық жұмыс (сейсенбі - жұма);
6. Жексенбі және мереке күндері жеке құрам ұйқыдан 1 сағатқа кеш тұрғызылады (жатқызылады);
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымы басшысының орынбасары
____________________________________
(қолы, тегі)

3. Тренировки по радиационной, химической и биологической защите (среда);
4. Воспитательно-идеологическая работа (подельник - среда - четверг);
5. Спортивно-массовая работа (вторник - пятница);
6. Выходные и праздничные дни подъем (отбой) личного состава на 1 час позже;
Заместитель руководителя специализированной организации
Министерства обороны Республики Казахстан
_________________________________________________________
(подпись, фамилия)