Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының гаупвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау тәртібі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 366 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 23 тамызда № 15526 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 12 сәуірдегі № 322 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қорғаныс министрінің 12.04.2023 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау тәртібі қағидалары бекiтілсiн.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнің Әскери полициясы бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тiркелгеннен күннен бастап күнтiзбелiк он күн iшiнде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің мынадай бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полициясының күдіктілері мен айыпталушыларға арналған гауптвахталарының ішкі тәртіп қағидаларын бекіту туралы" 2012 жылғы 13 желтоқсандағы № 972 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8266 болып тіркелген, 2013 жылғы 23 ақпандағы № 6970 "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полициясының күдіктілері мен айыпталушыларға арналған гауптвахталарының ішкі тәртіп қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2012 жылғы 13 желтоқсандағы № 972 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2013 жылғы 13 маусымдағы № 291 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8557 болып тіркелген, 2013 жылғы 7 қыркүйектегі № 268 (27542) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).

Об утверждении Правил внутреннего распорядка и содержания подозреваемых и обвиняемых на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 366. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2017 года № 15526. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 12 апреля 2023 года № 322.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 12.04.2023 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года "Об органах военной полиции" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила внутреннего распорядка и содержания подозреваемых и обвиняемых на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Главному управлению военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Признать утратившими силу следующие приказы Министра обороны Республики Казахстан:
1) от 13 декабря 2012 года № 972 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка гауптвахт военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан для подозреваемых и обвиняемых" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8266, опубликованного в газете "Казахстанская правда" от 23 февраля 2013 года № 69-70);
2) от 13 июня 2013 года № 291 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 13 декабря 2012 года № 972 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка гауптвахт военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8557, опубликованного в газете "Казахстанская правда" от 7 сентября 2013 года № 268 (27542).

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрiнiң бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсiн.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлiгiнде жеткiзiлсiн.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Респуликасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 366 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау тәртібі қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахталарындағы (бұдан әрі – гауптвахталар) iшкi тәртiптеме және оларда күдіктілер мен айыпталушыларды (бұдан әрі – қамауға алынған әскери қызметшілер) ұстау тәртібін айқындайды.
2. Гауптвахтадағы ішкі тәртіптемені осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери полиция органының бастығы бекітеді.
3. Сотталғандар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11844 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 353 бұйрығымен бекітілген Бейбiт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн азық-түлiкпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-асүйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтау нормаларына сәйкес тамақтанумен қамтамасыз етіледі.
Оларды тамақтануға тіркеу азық-түлік аттестаттары бойынша жүргізіледі.
Азық-түлік аттестаттары жоқ сотталғандар әскери полиция органы бастығының (әскери бөлім командирінің) бұйрығынан үзінді көшірмелер негізінде жабдықталымға тіркеледі.
Егер гауптвахта жанында тағам дайындалмаса, онда гауптвахтаға оны жеткізу тәртібін гарнизон бастығы белгілейді.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер камераларда ас ішеді.
4. Сотталғандар, өзге де негіздер бойынша гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер мен әскери полиция органдарының әскери қызметшілері арасындағы қарым-қатынастар Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпыәскери жарғыларымен (бұдан әрі – Жалпыәскери жарғылар) айқындалады.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 20 июля 20 года № 366
Правила
внутреннего распорядка и содержания подозреваемых и обвиняемых на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила внутреннего распорядка и содержания подозреваемых и обвиняемых на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок внутреннего распорядка и содержания подозреваемых и обвиняемых (далее - военнослужащие, водворенные на гауптвахту) на гауптвахтах органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - гауптвахты).
2. Внутренний распорядок на гауптвахте утверждается начальником органа военной полиции по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, обеспечиваются питанием согласно нормам снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 353 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11844).
Зачисление их на питание производится по продовольственным аттестатам.
Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, не имеющие продовольственных аттестатов, зачисляются на довольствие на основании выписки из приказа начальника органа военной полиции (командира воинской части).
Если при гауптвахте пища не готовится, то порядок ее доставки на гауптвахту устанавливает начальник органа военной полиции.
Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, принимают пищу в камерах.
4. Взаимоотношения между военнослужащими, водворенными на гауптвахту по иным основаниям, и военнослужащими органов военной полиции определяются Общевоинскими уставами Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан 5 июля 2007 года № 364 (далее – Общевоинские уставы).

5. Әскери полиция органдарының әскери қызметшілері күшті, арнайы құралдарды, оның ішінде қызметтік иттерді және қаруды Жалпыәскери жарғыларға және "Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 11 және 12-баптарына сәйкес қолданады.
2-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді қабылдау және камералар бойынша орналастыру
6. Гауптвахтаға қамауға алынатын әскери қызметшілерді қабылдауды тәулік бойы гауптвахта бастығы немесе қарауыл (кезекші ауысым) бастығы жүргізеді, ол:
1) осы қағидалардың тармағында көзделген гауптвахтаға жеткізілген адамның қабылдау үшін негіз беретін құжаттарының бар болуын және дұрыс рәсімделуін тексереді;
2) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілермен сауал жүргізеді және оның жауаптарын жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген мәліметтермен салыстырады;
3) әскери полиция органдары медициналық жұмыскерінің (фельдшерінің) қатысуымен медициналық қарап тексеруді (жыныс бір адам) жүргізеді.
Әскери қызметші туралы, сондай-ақ сақтауға алынған және қабылданған құжаттар, заттар, нәрселер, бұйымдар, құндылықтар мен ақша сомасы туралы мәліметтерді қабылдайтын адам гауптвахтаға қамауға алынатын әскери қызметшінің қатысуымен осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу журналына (бұдан әрі – Есепке алу журналы) енгізеді.
7. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге ілеспе құжаттар:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) ұстау хаттамасы;
3) соттың істі қарау барысында шығарылған қамауға алу түріндегі жолын кесу шарасын бекіту туралы қаулысы;
4) соттың қамауға алу түріндегі жолын кесу шарасын таңдау туралы қаулысы;
5) үкімнің көшірмесі;
6) оны орындау туралы өкім болып табылады.
8. Гауптвахтаға қамауға алу түріндегі жолын кесу шарасын таңдау туралы судьяның не соттың қаулысынан үзінді көшірме ұсынылған жағдайларда онда оған қатысты осы жолын кесу шарасы қолданылған адамның толық сауалнамалық деректері көрсетіледі. Үзінді көшірме лауазымды адамның қолтаңбасымен расталады, елтаңбалы мөрмен бекітіледі және күнтізбелік үш күннен кешіктірілмей қаулының көшірмесімен ауыстырылуға тиіс.
9. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің жеке басын куәландыратын құжаттар жеке істе сақталады, сұрау салу бойынша кейіннен қайтарып берумен қылмыстық процесті жүргізетін органның өкіліне қолын қойғызып беріледі.
10. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер медицина жұмыскерінің қорытындысы бойынша шұғыл стационарлық емделуге мұқтаж болса гауптвахтаға қабылданбайды. Медициналық көрсеткіштер бойынша оларға медициналық көмек көрсетiледi.

5. Военнослужащие органов военной полиции применяют физическую силу, специальные средства, в том числе служебных собак, и оружие, в соответствии с Общевоинскими уставами и статьями 11 и 12 Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции", (далее - Закон).
Глава 2. Прием и размещение военнослужащих, водворенных на гауптвахту по камерам
6. Прием военнослужащих, водворяемых на гауптвахту, производится круглосуточно начальником гауптвахты или начальником караула (дежурной смены) гауптвахты (далее – принимающее лицо), который:
1) проверяет наличие документов и правильность их оформления, дающих основание для приема лица, доставленного на гауптвахту, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил;
2) проводит опрос военнослужащих, водворяемых на гауптвахту и сверяет ответы со сведениями, указанными в документе, удостоверяющем его личность;
3) в присутствии медицинского работника (фельдшера) органов военной полиции, проводится медицинский осмотр (лицом одного пола).
Сведения о военнослужащем, водворенном на гауптвахту, а также об изъятых и принятых на хранение документах, вещах, предметах, изделиях, веществах, ценностях и сумме денег вносятся принимающим лицом в журнал учета лиц, содержащихся на гауптвахте (далее – Журнал учета) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в присутствии военнослужащего, водворяемого на гауптвахту.
7. Сопровождающими документами военнослужащих, водворенных на гауптвахту являются:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) протокол задержания;
3) постановление судьи о санкционировании меры пресечения в виде содержания под стражей;
4) постановление суда об избрании меры пресечения в виде содержания под стражей, вынесенное в ходе судебного разбирательства;
5) копия приговора;
6) распоряжение об его исполнении.
8. В тех случаях, когда на гауптвахту представляется выписка из постановления судьи либо суда об избрании меры пресечения в виде ареста, в ней указываются полные анкетные данные лица, в отношении которого применена эта мера пресечения. Выписка заверяется подписью должностного лица, скрепляется гербовой печатью и подлежит замене не позднее трех календарных дней копией постановления.
9. Документы, удостоверяющие личность военнослужащих, водворенных на гауптвахту, хранятся в личном деле, по запросу выдаются представителю органа, ведущего уголовный процесс, под расписку с последующим возвратом.
10. Военнослужащие, водворяемые на гауптвахту, которые по заключению медицинского работника (фельдшера) нуждаются в срочном стационарном лечении, на гауптвахту не принимаются и незамедлительно направляются на лечение в медицинское учреждение.

11. Медициналық қарап тексеруден өткеннен және оның нәтижелерін алғаннан кейiн гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер төсек жабдықтарын алады.
12. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге құқықтары мен мiндеттерi, ұстау режимi, тәртiптiк талаптар, ұсыныстарды, өтiнiштер мен шағымдарды беру тәртiбi туралы ақпарат (жазбашамен қатар ауызша түрде) беріледі.
13. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Гауптвахталардағы күдіктілер мен айыпталушылардың өзін-өзі ұстау қағидаларын сақтайды.
14. Әрбiр гауптвахта стендісінде Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің негiзгi құқықтары мен мiндеттерi, өзін-өзі ұстау қағидалары туралы ақпарат мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде iлiнедi.
15. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер камералар бойынша мынадай талаптарды сақтай отырып, гауптвахтада ұсталатындар басқа қамаққа алынғандардан (сотталғандардан, әкімшілік тәртіппен қамаққа алынғандардан) бөлек және жеке орналастырылады:
1) офицерлер сержанттар мен қатардағы жауынгерлер құрамдары лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерден бөлек;
2) мерзімді қызмет әскери қызметшілері 1) тармақшада көрсетілген әскери қызметшілер санатынан бөлек;
3) әскери қызметші әйелдер ерлерден бөлек;
4) бір қылмыстық іс бойынша немесе өзара байланысты бірнеше іс бойынша күдікті және айыпталушы әскери қызметшілер;
5) гауптвахта бастығының шешімі бойынша не іс жүргізуінде қылмыстық іс бар адамның немесе органның жазбаша шешімі бойынша басқа күдіктілер мен айыпталушылар тарапынан өмірі мен денсаулығына қауіп төнетін күдіктілер мен айыпталушылар;
6) инфекциялық аурулармен сырқаттанған немесе ерекше медициналық күтімге және қадағалауға мұқтаж әскери қызметшілер.
Камералар бойынша орналастыруды осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери полиция органының бастығы бекіткен Камералар бойынша орналастыру жоспарына сәйкес жүргізіледі.
16. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер құлыппен жабылатын ортақ камераларда ұсталады, олардың сипаттамасы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес келтірілген.
Гауптвахтада ұсталатын адамдарды жеке камераларға орналастыруға гауптвахта бастығының дәлелді шешімі бойынша мынадай:
1) "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнайы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 32-бабында көзделген бөлек орналастыру талаптарын сақтауды қамтамасыз етудiң өзге де мүмкiндiгi болмаған кезде;

11. После прохождения медицинского осмотра и получения его результатов, военнослужащие, водворенные на гауптвахту, получают постельные принадлежности.
12. Военнослужащим, водворенным на гауптвахту сотрудниками гауптвахты представляется информация о правах и обязанностях, режиме содержания, дисциплинарных требованиях, порядке подачи заявлений и жалоб (как в письменном виде, так и в устном виде).
13. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, соблюдают Требования к поведению подозреваемых и обвиняемых водворенных на гауптвахту согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
14. При каждой гауптвахте на стенде размещается информация об основных правах и обязанностях, поведении военнослужащих, водворенных на гауптвахту.
15. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, размещаются по камерам раздельно и отдельно от других содержащихся на гауптвахте, с соблюдением следующих требований:
1) офицеры - отдельно от военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях сержантского и рядового составов;
2) военнослужащие срочной воинской службы - отдельно от категории военнослужащих, указанных в подпункте 1) настоящего пункта Правил;
3) военнослужащие-женщины - отдельно от мужчин;
4) военнослужащие, подозреваемые или обвиняемые по одному уголовному делу или по нескольким, связанным между собой делам;
5) по решению начальника гауптвахты либо по письменному решению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, подозреваемые и обвиняемые, жизни и здоровью которых угрожает опасность со стороны других подозреваемых и обвиняемых;
6) военнослужащие, больные инфекционными заболеваниями или нуждающиеся в особом медицинском уходе и наблюдении.
Размещение по камерам производится начальником гауптвахты или начальником караула (дежурной смены), в соответствии с Планом покамерного размещения, утвержденным начальником органа военной полиции по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
16. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, содержатся в закрытых на замки общих камерах, описание общих камер приведено в приложении 5 к настоящим Правилам.
Размещение военнослужащих, водворенных на гауптвахту в одиночные камеры допускается по мотивированному решению начальника гауптвахты в следующих случаях:
1) при отсутствии иной возможности обеспечить соблюдение требований раздельного размещения, предусмотренных статьей 32 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее - Закона);

2) өмiрі мен денсаулығы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мүддесiнде;
3) гауптвахтада ұсталатын адамдардың жеке ұстау туралы жазбаша өтiнiші болған кезде;
4) басқа айыпталушылар мен күдіктілерді, гауптвахта қарауылының (кезекші ауысымының) жеке құрамын балағаттаған;
5) гауптвахта қарауылының (кезекші ауысымының) немесе әскери полиция органы басқа да лауазымды адамдарының заңды талап қоюларын орындамаған;
6) Гауптвахтада ұсталатын күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау қағидалары бұзылған;
7) сақтауға және пайдалануға тыйым салынған құралдарды, заттарды сақтаған, жасаған және пайдаланған;
8) құмар ойындарына қатысқан жағдайларда жол беріледі.
17. Заңның 31-бабының 2-тармағына сәйкес күдіктілер мен айыпталушыларды бір тәуліктен астам мерзімге жеке камераларға орналастыруға прокурор санкция берген әскери полиция органының дәлелді қаулысы бойынша жол беріледі.
Күдіктілер мен айыпталушыларды жеке камераларға орналастыру туралы қаулының нысаны осы Қағидаларға 7-қосымшада келтірілген.
18. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің барлық жүріп-тұруында (гауптвахта дәліздері мен аумағында жүріп-тұруында, серуендеуінде, санитариялық өңделуде, еңбек объектілерінде) оқшаулау тәртібі қамтамасыз етілуге тиіс.
19. Оқшаулауды қамтамасыз ету үшін камералардың терезелері камераға табиғи жарық түсуіне кедергі келтірмейтін торлармен жабдықталады. Камералардың терезелері күндізгі уақытта қамераға табиғи жарықтың түсуіне және таза ауаның кіруіне кедергі келтірмейтін жеткілікті көлемде болуға тиіс.
3-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге жеке тiнту жүргізу,
дактилоскопия жасау, оларды суретке түсiру және заттарын толық тексеру
20. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге жеке тiнту жүргiзiлуге, дактилоскопиялауға және суретке түсiрілуге, ал олардың жеке заттары толық тексерілуге тиіс.
21. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке тiнту және олардың заттарын толық тексеру сақтауға және пайдалануға тыйым салынған құралдарды, заттар мен азық-түлiк өнімдерін не осы әскери қызметшіге тиесiлi емес заттарды анықтау және алу мақсатында жүргiзiледi.
22. Жеке тінту толық және ішінара болады.
23. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер жеке камераға қамау кезінде қабылдау және одан тыс жіберу алдында толық тінтілуге ұшырайды.
Жеке тiнту әскери қызметшіні, оның киiмi және аяқ киiмiн мұқият тексерумен сүйемелденеді. Әскери қызметшілерге толық шешіну, денесінің тиісті жерлерін ашып көрсету ұсынылады. Егер пластырь жапсырмалары, гипс және басқа да таңулар бар болғанда олар медицина жұмыскерінің (фельдшердің) рұқсатымен тексерiледi.
Одан кейін жеке дене бітімін тексеру жүргізіледі, оның кезінде қолдары мен аяқтары саусақтарының арасы, табанының өкшелері, екі жағынан қолдарының білектері, тері қабаты, құлақтары, ауыз және мұрын қуыстары, қолтықтарының асты, аяқтарының ортасы, сондай-ақ бар хирургиялық тыртықтары тексеріледі, шаштары тарақпен таралады.
Дене бітімін тексергеннен кейін киімі, аяқ-киімі мен іш киімі мұқият тексеріледі. Киімдері, әсіресе тігістері, қыртыстары, маталардың қос қабаттары мен астарлары мұқият қарап тексеріледі және тінтіледі. Күдікті жерлері бізбен тесілуі және тігістері бойынша сөгілуі мүмкін. Киімдердің қалталары, жеңдері, шалбарлар, іш киімдер, ұйықтар, шұлықтар ішіне қайырылады. Металл түймелер, ілмектер мен тоғалар қиылады және металл еместермен ауыстырылады. Аяқ киімдер ішкі және сыртқы жағынан мұқият тексеріледі, бұл ретте алынуы және қиылуы мүмкін астарына, жапсырмаларына, ұлтарағына және өкшелеріне ерекше назар аударылады. Аяқ киімнен металл жақтаулары мен тағалары алып тасталады, баулары алынады.

2) в интересах обеспечения безопасности жизни и здоровья военнослужащих, водворенных на гауптвахту;
3) при наличии письменного заявления военнослужащего, водворенного на гауптвахту, об одиночном содержании;
4) оскорбления других обвиняемых и подозреваемых, личного состава караула (дежурной смены) гауптвахты;
5) неисполнение требований караула (дежурной смены) гауптвахты или других должностных лиц органа военной полиции;
6) нарушения Требований к поведению подозреваемых и обвиняемых водворенных на гауптвахту;
7) хранения, изготовления и использования предметов, веществ, по Перечню запрещенных предметов и веществ, указанных в приложении 6 к настоящим Правилам (далее – запрещенные предметы);
8) участия в азартных играх.
17. В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона, размещение военнослужащих, водворенных на гауптвахту, в одиночных камерах на срок более одних суток допускается по мотивированному постановлению органа военной полиции, санкционированному прокурором.
18. Изоляция военнослужащих, водворенных на гауптвахту обеспечивается при всех перемещениях (передвижение по коридорам и территории гауптвахты, при проведении прогулок, санитарной обработки, на объектах работ и другое).
19. Для обеспечения изоляции, на окнах камер оборудуются решетки, не препятствующие естественному освещению камеры. Окна камер имеют достаточные размеры, не препятствующие естественному освещению в дневное время и доступу воздуха в камеры.
Глава 3. Проведение личного обыска, дактилоскопирования, фотографирования и досмотра вещей военнослужащих, водворенных на гауптвахту
20. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, подвергаются личному обыску, дактилоскопированию и фотографированию, а их личные вещи досмотру.
21. Личный обыск военнослужащих, водворенных на гауптвахту, и досмотр вещей производятся с целью обнаружения и изъятия у них запрещенных предметов.
22. Личный обыск подразделяется на полный и неполный.
23. Полному обыску подвергаются военнослужащие, водворенные на гауптвахту, перед приемом и отправкой за ее пределы, при водворении в одиночную камеру.
Полный обыск, сопровождается тщательным осмотром военнослужащего, его одежды и обуви, предлагается полностью раздеться, обнажить соответствующие участки тела. Пластырные наклейки, гипсовые и другие повязки, если они имеются, проверяются с разрешения медицинского работника (фельдшера).
После этого проводится телесный осмотр, при котором проверяются межпальцевые промежутки руки, ног, подошвы стоп, кисти рук с обеих сторон, кожный покров, ушные раковины, полость рта и носа, подмышечные впадины, промежность ног, а также имеющиеся хирургические рубцы, волосы на голове расчесываются.
После телесного осмотра производится досмотр одежды, обуви и белья. Одежда просматривается и прощупывается, швы, складки, двойные слои материи и подкладка. Подозрительные места прокалываются шилом и распарываться по швам. Карманы, рукава одежды, брюки, белье, носки, чулки выворачиваются наизнанку. Металлические пуговицы, крючки и пряжки срезаются и заменяются неметаллическими. Обувь проверяется с внутренней и внешней стороны, при этом обращается внимание на подкладки, подклейки, стельки и каблуки, которые могут отпарываться и срезаться. Металлические косячки и подковы с обуви снимаются, шнурки изымаются.

24. Ішінара тінту сотталғанды гауптвахтада шегінде камерадан шығарған кезде (медицина жұмыскеріне, тергеушіге, кездесуге дейін және одан кейін, басқа камераға ауыстырған кезде, дактилоскопиялау және фотосуретке түсіру үшін) жүргізіледі.
Ішінара тінту кезінде сотталғанды шешіндірмей, оның киімі мен аяқ киімі қаралады және тінтіледі.
25. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке тiнтуді гауптвахта қызметкерлерi жүргiзедi. Жеке тексеруді тек сол жыныстағы екі куәгердің қатысуымен тексерілетінмен бір жынысты адам жүргізеді. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызмешілерге дактилоскопия жасалады.
26. Гауптвахтаға қамауға алынатын әскери қызметшілерді, олардың жеке iсiнде тану фотосуреттері болмаған кезде гауптвахта әкімшілігі суретке түсіредi. Олардың әрқайсысына көлемi 4,5х6, 6х9 сантиметр алты фотосурет (үшеуi алдынан және үшеуi қырынан) жасалады.
27. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің заттарын тексеру гауптвахтаға келіп түскен кезде, одан тыс жөнелтілер алдында, басқа камераға, әскери-медициналық мекемеге ауыстыру кезінде олардың қатысуымен жүргiзiледi.
Олардың құрылымдық тұтастығын бұзбай жүзеге асырылатын заттарды тексеру, яғни қарап зерделеу екі куәгердің қатысуымен меншігінде бұл заттар бар адамның қатысуымен жүргізіледі.
28. Гауптвахтаға қамауға алынған күдіктілер мен айыпталушыларды жеке тiнту немесе олардың заттарын тексеру осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресiмделед. Жеке тiнту мен заттарды тексеру қатар жүргiзiлген кезде бiр хаттама жасалады.
29. Гауптвахтаға қамауға алынатын әскери қызметшінің хаттамаға қол қоюдан бас тартуы және оның тiнту немесе заттарын тексеру кезiндегi барлық талаптары хаттамада жазылады.
4-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерден сақтауға және
пайдалануға тыйым салынған нәрселерді, заттар мен азық-түлiк өнімдерін алу
30. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіден сақтауға қабылданған немесе оған тиесілі алынған ақша, құндылықтар мен бағалы заттар гауптвахта бастығына сақтауға тапсырылады. Жеке құжаттар (жеке басын куәландыратын құжаттар) гауптвахта бастығында сақталады.
Сақтауға және пайдалануға тыйым салынған нәрселер, заттар мен азық-түлiк өнімдері қамаққа алынғандардың заттарын сақтайтын бөлмеге сақтауға тапсырылады немесе жойылады.
31. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерден алу не сақтауға қабылдау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша үш данада алу актісі жасалады. Бiрiншi данасы гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге берiледi, екiншi данасы – бөлiмнің уәкілетті өкіліне беріледі, үшiншi данасы жеке iсте сақталады.
Осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес тұтқындалушының қатысуымен гауптвахтада ұсталатын қамауға алынғандарды есепке алу журналында алынған және сақтауға қабылданған заттар мен мүлік туралы жазба жасалады және оған үш данада жасалатын қабылдағаны туралы қолхат беріледі, одан кейін тұтқындалған камераға орналастыру үшін гауптвахта (кезекші ауысым) бастығына жіберіледі.

24. Неполный обыск производится при выводе военнослужащих, водворенных на гауптвахту, в пределах гауптвахты (медицинскому работнику, следователю, до и после свидания с близкими родственниками и иными лицами, при переводе в другую камеру, для дактилоскопирования и фотографирования).
При неполном обыске просматривается и прощупывается одежда и обувь обыскиваемого, без его раздевания.
25. Личный обыск военнослужащих, водворенных на гауптвахту, производится сотрудниками гауптвахты. Личный досмотр производится лицом одного пола с досматриваемым, в присутствии двух понятых того же пола. Военнослужащие, водворяемые на гауптвахту, дактилоскопируются.
26. Военнослужащие, водворяемые на гауптвахту, при отсутствии в их личном деле опознавательных фотографий, фотографируются администрацией гауптвахты. На каждого из них изготавливается по шесть фотокарточек (три в анфас и три в профиль) размером 4,5x6, 6x9 сантиметров.
27. Досмотр вещей военнослужащих, водворенных на гауптвахту, производится в их присутствии при поступлении на гауптвахту, перед отправкой за ее пределы, при переводе в другую камеру, военно-медицинское учреждение.
Досмотр вещей производится в присутствии лица, в собственности которого эти вещи находятся, с участием двух понятых.
28. Производство личного обыска или досмотра вещей военнослужащих, водворенных на гауптвахту, оформляется протоколом личного обыска подозреваемого и обвиняемого и досмотра его вещей по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам. При одновременном производстве личного обыска и досмотра вещей составляется один протокол.
29. Отказ военнослужащего, водворяемого на гауптвахту, подписать протокол обыска или досмотра вещей оговариваются в самом протоколе.
Глава 4. Изъятие у военнослужащих, водворенных на гауптвахту запрещенных предметов
30. Принятые для хранения или изъятые у военнослужащего, водворенного на гауптвахту, принадлежащие ему деньги, ценности и драгоценности сдаются на хранение начальнику гауптвахты. Личные документы хранятся у начальника гауптвахты.
Запрещенные предметы, сдаются для хранения в комнату хранения вещей арестованных или уничтожаются.
31. По результатам изъятия, либо принятия на хранение у военнослужащих водворенных на гауптвахту предметов, вещей и продуктов питания, составляется акт изъятия в трех экземплярах по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Первый экземпляр выдается военнослужащему, водворенному на гауптвахту, второй экземпляр передается – уполномоченному представителю части, третий экземпляр хранится в личном деле.
Об изъятых и принятых на хранение вещей и имущества производится запись в Журнале учета лиц, содержащихся на гауптвахте по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, в присутствии арестованного и выдает ему расписка о приеме (в произвольной форме), которая составляется в трех экземплярах, после чего направляет арестованного к начальнику гауптвахты (дежурной смены) для помещения в камеру.

32. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерден заттар мен азық-түлiк өнімдерін сақтауға қабылдауды әскери полиция органы медициналық бөлім қызметкерінің қатысуымен қарауыл (кезекші ауысым) бастығы жүргізеді.
33. Қамауда ұстау кезеңiнде гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіден ақшаны немесе құндылықтарды алудың немесе табудың әрбiр фактiсі бойынша олардың келіп түсу көзін және нақты иесiн анықтау мәніне қызметтік тексеру жүргiзiледi.
34. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің өтiнiшi бойынша және адамның не iс жүргізуінде қылмыстық іс бар органның келiсiмiмен гауптвахтада сақтауда тұрған нәрселер, заттар мен азық-түлiк өнімдері гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің туыстарына берiледі.
35. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші қайтыс болған жағдайда сақтауда тұрған оған тиесілі ақша, құндылықтар, басқа да нәрселер, заттар және азық-түлiк өнімдері оның туыстарына беріледі.
5-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету
36. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер:
1) ұйықтайтын орынмен;
2) ұйықтаған уақытта төсек жабдығымен, оның ішінде матрацпен, жастықпен, көрпемен, екi жаймамен, жастық тысымен, сүлгімен (әскери қызметші әйелдер – қосымша сүлгімен);
3) тамақтану уақытында асханалық ыдыспен және асханалық аспаптармен (тегешпен, кружкамен, қасықпен);
4) жалпыәскери жарғылармен, кітаптармен, журналдармен және мерзімді басылыммен қамтамасыз етіледі.
37. Барлық камераларға түнгі уақытта кезекші жарық түсіріледі.
38. Камералар санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға (үй-жайдың шаршылық ауданы, көзге қауіпсіз жарық, күндізгі жарықпен әдебиет оқу мүмкіндіктері, үй-жайды желдету) жауап беруге тиіс.
39. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге аптасына екі реттен сиретпей ұзақтығы 15 минуттан артық емес душта жуынуға мүмкiндiк берiледi.
Моншада жуыну аптасына бір рет гауптвахта бастығы белгілеген күндері және сағаттарда жүргізіледі. Моншада жуыну күндері сотталғандардың іш киімдері мен төсек-орын жабдығын ауыстыру жүзеге асырылады, оларды медициналық қарап тексеру жүргізіледі.
40. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге олардың өтiнiшi бойынша ұсыныстар, өтiнiштер, шағымдар жазу үшін жазу құралдары (қағаз, шариктi қалам) берiледi.
6-тарау. Сауқаттарды, сәлемдемелердi қабылдау және гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге беру
41. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге бірінші кезекте қажет болатын заттары, маусым бойынша киімі бар сауқаттар, сәлемдемелер алуға рұқсат етіледі.
Сауқаттар, сәлемдемелер гауптвахта бастығының қатысуымен тексеріледі.

32. Прием на хранение у военнослужащих, водворенных на гауптвахту, предметов и продуктов питания производится начальником караула (дежурной смены), в присутствии медицинского работника органа военной полиции.
33. По каждому факту изъятия или обнаружения у военнослужащего, водворенного на гауптвахту в период содержания под стражей запрещенных предметов, сотрудниками гауптвахты проводится служебная проверка на предмет установления источника их поступления и подлинного владельца.
34. По заявлению военнослужащего, водворенного на гауптвахту (в произвольной форме), и с согласия лица либо органа, в производстве которых находится уголовное дело, запрещенные предметы, находящиеся на хранении на гауптвахте, передаются близким родственникам военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
35. В случае смерти военнослужащего, водворенного на гауптвахту, принадлежащие ему, деньги, ценности, другие предметы, вещества и продукты питания, находившиеся на хранении, передаются его близким родственникам.
Глава 5. Материально-бытовое обеспечение военнослужащих, водворенных на гауптвахту
36. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, обеспечиваются:
1) спальным местом;
2) постельными принадлежностями, на время сна, в том числе матрацем, подушкой, одеялом, двумя простынями, наволочкой, полотенцем (военнослужащие-женщины – дополнительным полотенцем);
3) столовой посудой и приборами, на время приема пищи;
4) общевоинскими уставами, книгами, журналами и периодической печатью.
37. Все камеры освещаются в ночное время дежурным освещением.
38. Камеры должны отвечать санитарно-эпидемиологическим требованиям (квадратура помещения, освещение безопасное для зрения, возможности, при дневном освещении чтения литературы, вентиляция помещения).
39. Военнослужащему, водворенному на гауптвахту, не реже двух раз в неделю, предоставляется возможность помывки в душе продолжительностью не более 15 минут.
Помывка в бане производится один раз в неделю в дни и часы, установленные начальником гауптвахты. В дни помывки в бане осуществляется смена нательного и постельного белья, а также медицинский осмотр военнослужащих, водворенных на гауптвахту.
40. Для написания заявлений и жалоб, военнослужащим, водворенным на гауптвахту, по их просьбе выдаются письменные принадлежности (шариковая ручка и бумага).
Глава 6. Прием и передача военнослужащим, водворенным на гауптвахту посылок, передач
41. Военнослужащим, водворенным на гауптвахту, разрешается получение посылок, передач, содержащих предметы первой необходимости, одежды по сезону.
Посылки, передачи осматриваются в присутствии начальника гауптвахты.

42. Осы Қағидаларға 10-қосымшада келтірілген азық-түлік өнімдері, бірінші кезекте қажет болатын заттар, аяқ киім, киім-кешек және басқа да өндірістік тауарлардың тізімдерін қабылдауға болады.
Беруге рұқсат етілген заттар тiзбесi гауптвахта стендісінде мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде iлiнедi.
43. Сәлемдемелерді жеткізген адам осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада өтінішті толтырады және қол қояды.
44. Сәлемдемені қабылдай отырып, гауптвахта қызметкері келушіге жеке құжаттары мен қабылдағаны туралы қолы қойылған өтініштің бір данасын қайтарып береді, ал екінші данасын гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші сәлемдемені алғаны туралы қолтаңбасын қойғаннан кейін оның жеке ісіне тіркеледі. Жеке істе сәлемдемені алғаны туралы белгі жасалады. Өтінішке қол қоюдан бас тартылған жағдайда онда ол туралы тиісті белгі жасалады.
45. Сауқаттан, сәлемдемеден, бандерольден, хаттан табылған гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіде болуға тыйым салынған нәрселер немесе заттар алынады және қайтару себептерін көрсете отырып, сәлемдемені жеткізген адамға қайтарылады. Сәлемдеме пошта арқылы алынған жағдайда тыйым салынған нәрселер, заттар немесе ақша әскери қызметшінің жеке заттарының тізімдемесіне енгізіледі және жазалау мерзімін өтегенге дейін оның басқа да жеке заттарымен бірге сақталады.
46. Сәлемдемелер:
1) адресат гауптвахтадан босатылған;
2) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші қайтыс болған;
3) сәлемдемені жеткізген адам жеке басын куәландыратын құжатты көрсетуден бас тартқан;
4) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің атына келген сәлемдемені қабылдаудан жазбаша түрде бас тартуы жағдайларында қабылданбайды және келушіге кері қайтарылады.
47. Сауқат немесе сәлемдеме, оны қабылдағаннан кейін бір тәуліктен кешіктірілмей гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге беріледі.
7-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің жеделхаттар мен
хаттарды алуы, сондай-ақ шағымдарды, өтініштерді және ұсыныстарды жолдауы
48. Хат алмасу, прокурорға және сотқа жазылған хаттардан басқа, iс жүргізуінде қылмыстық іс бар адамның немесе органның рұқсаты бойынша гаптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің есебінен жүзеге асырылады.
49. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерден хаттар мен жеделхаттардың толтырылған бланкілерін гауптавахта өкілі күн сайын қабылдайды. Хаттар, оларда жөнелтушінің тегін, аты-жөнінің бас әріптерін және гауптвахтаның пошталық мекенжайын көрсете отырып, жапсырылмаған конверттерде ғана қабылданады. Жеделхаттың толтырылған бланкісіне жеделхатқа төлеу үшін гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің дербес шотынан ақша алу өтінішімен гауптвахта бастығының атына жазылған қамауға алынғанның өтініші (еркін нысанда) қоса беріледі.

42. Перечень продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые военнослужащие, водворенные на гауптвахту могут получать, приведены в приложении 10 к настоящим Правилам.
Перечень разрешенных к передаче предметов вывешивается на стенде гауптвахты на государственном и русском языках.
43. Лицо, доставившее передачу, заполняет и подписывает заявление в двух экземплярах по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
44. Приняв посылку и передачу, сотрудник гауптвахты возвращает лицу доставившему передачу личные документы и первый экземпляр заявления с распиской в приеме, а второй экземпляр заявления приобщают к личному делу военнослужащего, водворенного на гауптвахту, после его подписи в получении передачи. В личном деле делается отметка о получении передачи. В случае отказа военнослужащего, водворенного на гауптвахту расписаться в заявлении, в нем делается об этом соответствующая отметка.
45. Обнаруженные в посылке, передаче, запрещенные предметы изымаются и возвращаются незамедлительно лицу, доставившему передачу с указанием причин возврата. В случае получения передачи почтой, запрещенные предметы, вносятся в опись личных вещей военнослужащего, водворенного на гауптвахту и хранятся вместе с другими его личными вещами до отбытия срока наказания.
46. Передачи не принимаются и возвращаются посетителю в случаях:
1) освобождения адресата с гауптвахты;
2) смерти военнослужащего, водворенного на гауптвахту;
3) отказа лица, доставившего передачу предъявить документ удостоверяющего его личность;
4) наличия письменного отказа военнослужащего, водворенного на гауптвахту в приеме передач в свой адрес.
47. Посылка или передача вручается военнослужащему, водворенному на гауптвахту не позднее одних суток после их приема.
Глава 7. Получение и отправление военнослужащими, водворенными на гауптвахту телеграмм и писем, а также заявлений и жалоб
48. Переписка осуществляется за счет военнослужащих, водворенных на гауптвахту, по разрешению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, и подлежит цензуре, кроме писем, адресованных прокурору и в суд.
49. Письма и заполненные бланки телеграмм от военнослужащих, водворенных на гауптвахту, принимаются сотрудником гауптвахты ежедневно. Письма принимаются с указанием на них фамилии, инициалов отправителя и почтового адреса гауптвахты. К заполненному бланку телеграммы прилагается заявление (в произвольной форме) водворенного на имя начальника гауптвахты с просьбой снять деньги с лицевого счета военнослужащего, водворенного на гауптвахту, для оплаты телеграммы.

50. Жеделхат жолданғаннан кейін гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге пошта түбіртегі тапсырылады, ал дербес шотында ақша болған кезде оған тиісті белгісі бар ақша түбіртегі қайтарылады. Қалдық болмаса, ақша түбіртегі өтінішке қоса тіркеледі. Жеделхатты жолдаған гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің пошта түбіртегін алғаны туралы қолы қойылған өтініші жеке ісіне қоса тіркеледі.
51. Келіп түскен хаттарды тапсыруды қарауыл (кезекші ауысым) бастығы жүргізеді.
52. Гауптвахта қызметкерлері күн сайын камераларды аралайды және гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерден ұсыныстарды, өтініштер мен шағымдарды жазбаша да, ауызша да қабылдайды.
53. Гауптвахтада осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гауптвахтаны инспекциялайтын адамдардың ескертулері мен ұсыныстары кітабы жүргізіледі.
54. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің ұсыныстары, өтініштері мен шағымдары осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұсыныстарды, өтініштер мен шағымдарды тіркеу кітабында тіркеледі және күнтізбелік бір күннен кешіктірілмей әскери полиция органы арқылы тиесілігі бойынша жолданады. Гауптвахта бастығы ұсыныстарды, шағымдарды және өтiнiштерді тіркеу кітабының тиісті түрде жүргізілуіне және сақталуына жауапты болады. Жазбаша жазылған және жолданатын ұсыныстар, өтініштер мен шағымдар тіркеледі және оларға рұқсат ету үшін әскери полиция органының және гауптвахтаның басшылығына баяндалады.
55. Ауызша нысанда қабылданған ұсыныстар, өтініштер мен шағымдар гауптвахта бастығына баяндалады.
56. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексі (бұдан әрі – ҚР ҚАК) 10-бабының 2-тармағына сәйкес әскери полиция органына, сотқа, прокуратура органына, өзге де мемлекеттік органдарға және лауазымды адамдарға, қоғамдық бірлестіктерге, сондай-ақ адам құқықтары мен бостандығын қорғау жөніндегі халықаралық ұйымдарға ауызша және жазбаша ұсыныстарымен, өтініштерімен және шағымдарымен өтініш жасайды.
57. Жазбаша ұсыныспен, шағыммен немесе өтiнiшпен жүгінген әскери қызметшіге осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаған адамның әскери атағы, тегі мен аты-жөндерінің бас әріптері, күні және уақыты көрсетілумен өтініштің, шағымның қабылданғаны туралы талон беріледі.
8-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің газеттер мен журналдарға жазылуы
58. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге Қазақстан Республикасының байланыс бөлімшелері арқылы таратылатын газеттер мен журналдарға жазылу құқығы беріледі.

50. После отправления телеграммы военнослужащему, водворенному на гауптвахту, вручается почтовая квитанция, а при наличии денег на лицевом счету ему возвращается денежная квитанция с соответствующей отметкой. При отсутствии остатка, денежная квитанция приобщается к заявлению. Заявление военнослужащего, водворенного на гауптвахту, отправившего телеграмму, с распиской в получении почтовой квитанции приобщается к личному делу.
51. Вручение поступающих писем производится начальником караула (дежурной сменой).
52. Сотрудники гауптвахты ежедневно обходят камеры и принимают от военнослужащих, водворенных на гауптвахту заявления и жалобы, как в письменном, так и в устном виде.
53. На гауптвахте ведется книга замечаний и предложений лиц, инспектирующих гауптвахту по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
54. Предложения, заявления и жалобы военнослужащих, водворенных на гауптвахту, регистрируются в Книге регистрации предложений, заявлений и жалоб по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам и не позднее одного календарного дня направляются через органы военной полиции по принадлежности.
55. Заявления и жалобы, принятые в устной форме, незамедлительно докладываются начальнику гауптвахты.
56. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, с устными и письменными предложениями, заявлениями и жалобами в органы военной полиции, суд, органы прокуратуры, иные государственные органы и к должностным лицам, в общественные объединения, а также международные организации по защите прав и свобод человека обращаются в соответствии с пунктом 2 статьи 10 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года (далее – УИК РК).
57. Военнослужащему, обратившемуся письменно с заявлением или жалобой, выдается талон о принятии обращения, заявления, по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Глава 8. Подписка на газеты и журналы военнослужащих, водворенных на гауптвахту
58. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, вправе подписаться на газеты и журналы, распространяемые через отделения связи Республики Казахстан.

59. Жазылуды ресімдеу үшін гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші гауптвахта бастығының атына өтініш жазады. Жазылуды ресімдеуге ниет білдірген гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге өз есебінен абонемент пен жеткізу карточкасының бланкілері беріледі.
60. Байланыс бөлімшесінде жазылуды ресімдеуді гауптвахта қызметкері гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің дербес шотындағы қаражат есебінен жүргізеді.
61. Жазылуды басқа мекенжайға жолдау жазылушы есебінен әскери полиция органы басшылығының рұқсатымен оның жазбаша өтініші бойынша жүзеге асырылады.
62. Жазылуды гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің атына оның туыстары ресімдей алады.
63. Жазылу ресімделуі мүмкін басылымдар санына шек қойылмайды.
9-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді медициналық-санитариялық қамтамасыз ету
64. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер әскери полиция органының медицина жұмыскері күн сайын қарап тексерген уақытта медициналық көмекке, ал жіті науқастанған жағдайда гауптвахта қызметкеріне жүгінеді. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші жүгінген қызметкер оған медициналық көмек көрсету және медицина жұмыскерін шақырту үшін шаралар қабылдайды.
65. Денсаулық жағдайына шағымданған гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші медицина жұмыскерінің (фельдшердің) қорытындысы бойынша шұғыл білікті медициналық көмек көрсету қажет болған кезде гауптвахта бастығының рұқсатымен айдауылдың бірге жүруімен медициналық мекемеге жіберіледі.
Гауптвахта бастығы әскери қызметшінің медициналық мекемеге орналасқаны туралы прокурорға, судьяға және әскери бөлімнің қолбасшылығына дереу хабарлайды.
Гауптавахтаға қамалған әскери қызметшіні госпитальға жатқызған жағдайда оған оқшауланған палата бөлінеді, оны күзетуді қамтамасыз ету үшін айдауыл қойылады.
Медициналық мекемеде айдауылды әскери полиция органы бастығының келісуі бойынша әскери бөлім командирі белгілейді. Қажеттілігіне қарай палата жиналмалы күзет құралдарымен жабдықталды.
66. Күдікті, айыпталушы сауыққаннан кейін, егер судьяның өзге шешімі болмаса, айдауылдың бірге жүруімен гауптвахтаға қайта жіберіледі.
67. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге амбулаторлық көмек гауптвахтаның камераларында көрсетіледі. Дәрі-дәрмектерді беру дәрігердің тағайындауы бойынша белгіленген мөлшерлерде жеке қол қойдырумен жүзеге асырылады.
Медицина жұмыскері (фельдшер) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді, оның ішінде гауптвахтаға тергеу жұмыстарынан немесе сот отырыстарынан келген әскери қызметшілерді оларда дене жарақатын және тері және инфекциялық аурулар белгілерінің болмауын анықтау мақсатында сырт келбетін қарап тексеруді жүргізеді.
Инфекциялық аурулары бар науқастар анықталған кезде олар дереу оқшауландырылады, эпидемияға қарсы іс-шаралар кешені жүргізіледі. Дене зақымдары мәніне жүргізілген қарап тексеру нәтижелері бойынша акт (еркін нысанда) жасалады.

59. Для оформления подписки военнослужащий, водворенный на гауптвахту, обращается с заявлением (в произвольной форме), на имя начальника гауптвахты и выдаются бланки абонемента и доставочной карточки.
60. Оформление подписки в отделении связи Республики Казахстан производит сотрудник гауптвахты за счет, средств находящихся на лицевом счете военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
61. Переадресовка подписки осуществляется за счет подписчика по его письменной просьбе с разрешения руководства органа военной полиции.
62. Подписка может быть оформлена на имя военнослужащего, водворенного на гауптвахту или его близкими родственниками.
63. Количество изданий, на которые может быть оформлена подписка, не ограничивается.
Глава 9. Медико-санитарное обеспечение военнослужащих, водворенных на гауптвахту
64. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, обращаются за медицинской помощью к медицинскому работнику органа военной полиции во время ежедневного осмотра, а в случае острого заболевания к сотруднику гауптвахты. Сотрудник гауптвахты, к которому обратился военнослужащий, водворенный на гауптвахту, принимает меры для оказания ему медицинской помощи и вызову медицинского работника.
65. Военнослужащий, водворенный на гауптвахту, заявивший жалобу на состояние здоровья, по заключению медицинского работника (фельдшера) при необходимости оказания срочной квалифицированной медицинской помощи, направляется в медицинское учреждение в сопровождении конвоя с письменного разрешения начальника гауптвахты.
О помещении военнослужащего, водворенного на гауптвахту в медицинское учреждение, начальник гауптвахты немедленно извещает прокурора, судью и командование воинской части.
В случае госпитализации военнослужащего, водворенного на гауптвахту, в медицинское учреждение выделяется изолированная палата, выставляется конвой для обеспечения его охраны.
Конвой в медицинском учреждении устанавливается командиром воинской части по согласованию с начальником органа военной полиции. При необходимости, палата оборудуется разборными средствами охраны.
66. После выписки из медицинского учреждения военнослужащего, водворенного на гауптвахту, если не последует иное решение судьи, в сопровождении конвоя вновь направляется на гауптвахту.
67. Амбулаторная помощь оказывается военнослужащим, водворенным на гауптвахту, в камерах гауптвахты. Выдача медикаментов осуществляется по назначению медицинского работника (фельдшера) в установленных дозах индивидуально под расписку.
68. Медицинский работник (фельдшер) проводит наружный осмотр военнослужащих, водворенных на гауптвахту, в том числе военнослужащих, прибывших на гауптвахту со следственных действий или судебных заседаний, с целью выявления у них телесных повреждений и признаков кожных и инфекционных заболеваний.
При выявлении инфекционных больных, они немедленно изолируются, проводится комплекс противоэпидемических мероприятий. По результатам осмотра на предмет телесных повреждений составляется акт (в произвольной форме).

69. Медицина жұмыскері (фельдшер) дене зақымдарын анықтаған кезде медициналық көмек көрсетеді, бір тәулік мерзімінде медициналық куәландыру жүргізіледі, оның нәтижелері гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің амбулаторлық картасына енгізіледі.
Медицина жұмыскері гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің анықталған дене жарақатының әрбір фактісі туралы әскери полиция органының бастығына баянатпен баяндайды.
10-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған адам тамақтанудан бас тартқан кезде қабылданатын шаралар
70. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің тамақтанудан бас тарту фактiсi анықталған кезде қарауыл (кезекшi ауысым) бастығы гауптвахта бастығына баяндайды. Гауптвахта бастығы себептерін анықтайды және әскери полиция органының бастығына баяндайды.
71. Тамақтанудан бас тартқан әскери қызметші гауптвахтада ұсталатын басқа әскери қызметшілерден бөлек ұсталады және медицина жұмыскерiнiң (фельдшердің) қадағалануында болады.
72. Егер оның өмiрiне қауiп төнсе, тамақтанудан бас тартқан әскери қызметшінің денсаулығын сақтауға бағытталған, оның iшiнде мәжбүрлеу сипатындағы шаралар оны қадағалайтын медицина жұмыскерiнiң (фельдшердің) жазбаша қорытындысы негiзiнде медициналық көрсеткiштер бойынша жүзеге асырылады.
73. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің тамақтанудан бас тартуы күзетпен басқа жерлерге этаппен жөнелтуге және айдауылдауға, сондай-ақ тергеу әрекеттеріне және сот отырыстарына қатысуына кедергі болмайды.
Қажет болған кезде этаппен жөнелту және айдауылдау медицина жұмыскерінің (фельдшердің) бірге жүруімен жүргізіледі.
11-тарау. Күнделікті сейілдеу
74. Әрбір гауптвахта жанында гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің сейілдеуіне арналған осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес сейілдеу аулаларының сипаттамасымен белгіленген биіктігі кемінде үш метр қалың дуалмен қоршалған, жоғары жағынан металл тормен жабдықталған сейілдеуге арналған аула жабдықталады.
75. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер күн сайын кемінде ұзақтығы 1 сағат сейілдеуді пайдаланады. Жүкті әскери қызметші әйелдер үшін сейілдеу ұзақтығы кемінде 3 сағатты құрайды. Сейілдеу ұзақтығын күн тәртібін, ауа райын, мекемедегі адам санын ескере отырып, гауптвахтаның әкімшілігі белгілейді.
76. Сейілдеу камера бойынша күндізгі уақытта гауптвахтаның арнайы жабдықталған аумағында жүргізіледі. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші осы Қағидаларда белгіленген талаптарды бұзған жағдайда, гауптвахта бастығының, қарауыл (кезекші ауысым) бастығының шешімі бойынша оның сейілдеуі мерзімінен бұрын тоқтатылуы мүмкін.
Офицерлер мен әскери қызметші әйелдер сейілдеуге қалған әскери қызметшілерден бөлек шығарылады.

69. При обнаружении телесных повреждений, медицинским работником (фельдшером) оказывается медицинская помощь, в суточный срок производится медицинское освидетельствование, результаты которого фиксируются в амбулаторной карте военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
О каждом факте обнаружения телесных повреждений у военнослужащих, водворенных на гауптвахту, медицинский работник (фельдшер) незамедлительно докладывает рапортом начальнику органа военной полиции.
Глава 10. Меры, принимаемые при отказе военнослужащего, водворенного на гауптвахту, от приема пищи
70. При установлении факта отказа военнослужащего, водворенного на гауптвахту, от приема пищи начальник караула (дежурной смены) докладывает начальнику гауптвахты. Начальник гауптвахты выясняет причины и докладывает начальнику органа военной полиции.
71. Военнослужащий, отказывающийся от приема пищи, содержится отдельно от других военнослужащих, содержащихся на гауптвахте, и находится под наблюдением медицинского работника (фельдшера).
72. Меры, в том числе и принудительного характера, направленные на поддержание здоровья отказывающегося от приема пищи военнослужащего, водворенного на гауптвахту, если его жизни угрожает опасность, осуществляются по медицинским показаниям на основании письменного заключения наблюдающего за ним медицинского работника (фельдшера).
73. Отказ от приема пищи военнослужащего, водворенного на гауптвахту, не препятствует его этапированию или конвоированию в другие места содержания под стражей, а также участию в следственных действиях и судебных заседаниях.
При необходимости этапирование или конвоирование проводится в сопровождении медицинского работника (фельдшера).
Глава 11. Проведение ежедневных прогулок
74. При каждой гауптвахте оборудуется двор для прогулок водворенных на гауптвахту военнослужащих, огороженный плотным забором высотой не менее трех метров, сверху оборудованный металлической решеткой, установленной описанием прогулочных дворов, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
75. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, пользуются ежедневной прогулкой продолжительностью не менее 1 часа.
Продолжительность прогулки для беременных военнослужащих-женщин, водворенных на гауптвахту составляет не менее 3 часов.
76. Прогулка проводится покамерно, в дневное время на специально оборудованной территории гауптвахты.
Прогулка военнослужащего, водворенного на гауптвахту, по решению начальника гауптвахты, начальника караула (дежурной смены) досрочно прекращается в случае нарушения им требований, установленных настоящими Правилами.
Офицеры и военнослужащие-женщины, водворенные на гауптвахту выводятся на прогулку отдельно от остальных военнослужащих.

77. Сейілдеуден босатуды әскери қызметшінің өтінішін қарағаннан кейін гауптвахта бастығы жүзеге асырады.
12-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің қорғаушылармен, туыстарымен және өзге де адамдармен кездесулерін өткізу
78. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшімен кездесуге бір уақытта екеуден артық емес кәмелетке толған адамдар жіберіледі.
79. Кездесу жалпы кезектілік тәртібінде беріледі. Кездесуге келген адамдар кездесу уақытында өзін-өзі ұстау қағидалары туралы хабардар етіледі және осы Қағидалармен белгіленген талаптарды бұзған жағдайда кездесу тоқтатылатыны туралы ескертіледі.
80. Кездесуге жеке басын куәландыратын құжаттарынсыз не масаң күйінде келген адамдарға, сондай-ақ рұқсатта көрсетілмеген адамдарға кездесу берілмейді. Кездесу беруден бас тарту себептері кездесуге келген адамға жарияланады.
81. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің туыстарымен және өзге де адамдармен кездесулері гауптвахта қызметкерлерінің бақылауымен арнайы жабдықталған үй-жайларда қандай да бiр заттарды беруді болдырмайтын, бірақ сөйлесуге және көзбе-көз кездесуге кедергі жасамайтын бөлетін қабырға арқылы жүргiзiледi.
Әрбір гауптвахтада кабиналардан тұратын кездесуге арналған орын жабдықталады. Кабиналар ілмексіз жеңіл есіктермен жабдықталады.
Кабиналар арасын бөлетін қабырға сөйлесетін саңылауы бар органикалық әйнектен жасалады.
82. "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 1-тармағы 1) тармақшасының негізінде адвокатураға қатыстылығын растайтын құжатын және адвокаттың нақты істі жүргізуге өкілеттігін куәландыратын ордерінің екінші данасын көрсетуі бойынша қорғаушы ретінде іске қатысушы адвокатпен кездесу беріледі.
83. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілермен кездесулерге рұқсат алған адамдарға әскери полиция органы бастығының немесе оның орнында болатын адамдардың рұқсатынсыз гауптвахтаға техникалық байланыс құралдарын, компьютерлерді, кино, фото, аудио, бейне және көбейту аппаратурасын алып кiруіне және кездесу уақытында оларды пайдалануына жол берілмейді.
84. Кездесуге келген адамдар кездесуді өткізуге жауапты гауптвахта қызметкерінің заңды талаптарын орындамаған, тыйым салынған нәрселерді, заттар мен азық-түлік өнімдерін не қылмыстық іс бойынша ақиқатты анықтауға кедергі келтіруі немесе қылмыс жасауға ықпал етуі мүмкін мәліметтерді беруге әрекеттер жасаған жағдайда кездесулер мерзімінен бұрын тоқтатылады.
85. Кездесу мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда оны өткiзуге жауапты гауптвахта қызметкерi кездесудi тоқтату себептерiн көрсете отырып, ол туралы гауптвахта бастығына жазбаша түрде баяндайды.

77. Освобождение от прогулки осуществляется начальником гауптвахты после рассмотрения обращения военнослужащего.
Глава 12. Проведение свиданий военнослужащих, водворенных на гауптвахту
78. На свидание с военнослужащим, водворенным на гауптвахту, допускаются одновременно не более двух совершеннолетних лиц.
79. Свидания предоставляются в порядке общей очереди. Прибывшие на свидания лица, информируются о правилах поведения во время свидания и предупреждаются о прекращении свидания в случае нарушения требований настоящих Правил.
80. Прибывшим на свидание лицам без документов, удостоверяющих их личность, либо в состоянии опьянения, свидания не предоставляются. Причины отказа в предоставлении свидания объявляются лицу, прибывшему на свидание.
81. Свидания военнослужащих, водворенных на гауптвахту, с защитником, близкими родственниками и иными лицами, проводятся под контролем сотрудников гауптвахты в специально оборудованном месте для проведения свиданий, через разделительную перегородку, исключающую передачу каких-либо предметов, но не препятствующую переговорам и визуальному общению.
В каждой гауптвахте оборудуется место для проведения свиданий, состоящее из кабин. Кабины оборудуются облегченными дверями без запоров.
Перегородка между кабинами выполняется из органического стекла с отверстиями, для ведения разговора.
82. На основании подпункта 1) пункта 1 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", предоставляется свидания с адвокатом, участвующим в деле в качестве защитника, - по предъявлению им документа, подтверждающего принадлежность к адвокатуре, и второго экземпляра ордера, удостоверяющего полномочия адвоката на ведение конкретного дела.
83. Лицам, получившим разрешения на свидания с военнослужащими, водворенными на гауптвахту, не допускается проносить на гауптвахту и пользоваться во время свидания техническими средствами связи, компьютерами, кино-, фото-, аудио-, видео- и множительной аппаратурой без разрешения начальника органа военной полиции или лиц, его замещающих.
84. В случае невыполнение лицами, прибывшими на свидание, требований сотрудника гауптвахты, ответственного за проведение свидания, попытки передачи запрещенных предметов либо сведений, которые могут препятствовать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению преступления, свидания прерываются досрочно.
85. В случае досрочного прекращения свидания сотрудник гауптвахты, ответственный за его проведение, письменно докладывает об этом начальнику гауптвахты с указанием причины прекращения свидания.

86. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілермен кездесулер қысқа уақытқа тоқтатылған жағдайда (карантинге, ерекше жағдайлар режимнің енгізілуіне байланысты) гауптвахта бастығы бұл туралы гауптвахтада заңдылықтың сақталуына қадағалауды жүзеге асыратын прокурорға, тиісті сот және тергеу органдарына хабарлайды, әскери полиция органының бақылау-өткізу пунктінде мемлекеттік және орыс тілдерінде хабарландыру ілінеді.
13-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің тергеу әрекеттеріне
және сот отырыстарына қатысуын қамтамасыз ету
87. Әскери полиция органының басшылығы қылмыстық іс жүргізетін судьяларға, прокурорларға, тергеушілерге, анықтауды жүргізетін адамдарға гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілермен тергеу әрекеттерін жүргізу үшін жұмыс уақытында гауптвахтаға кедергісіз кіруін қамтамасыз етеді.
88. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ҚПК) 209-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес кейінге қалдыруды күттірмейтін жағдайлардан басқа, тек күндізгі уақытта тергеуге шақыртылады.
89. ҚР ҚПК-да көзделген жағдайларды қоспағанда, гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді камералардан кездесуге, сондай-ақ қарауыл (кезекші ауысым) кезекшілікті тапсыру-қабылдау кезеңінде, күн тәртібіне сәйкес тамақтану (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас) уақытында, сондай-ақ түнгі уақытта (кешкі сағат 22.00-ден бастап келесі күнгі таңғы сағат 6.00-ге дейін) шығаруға жол берілмейді.
90. Тергеушiнiң, анықтау жүргiзетін адамның, прокурордың немесе соттың (судьяның) нұсқауы бойынша гауптвахта аумағында тергеу әрекеттерін, амбулаторлық сот-психиатриялық және басқа да сараптамалар жүргізу үшiн гауптвахта бастығы:
1) жабдықталған үй-жай береді;
2) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні жеткізеді және оны күзетуді қамтамасыз етеді;
3) тергеу әрекеттеріне қатысу үшiн тартылатын өзге де адамдардың гауптвахтаға кiруiн қамтамасыз етеді.
91. Апелляциялық инстанцияның қамауда ұстау мерзімін ұзарту туралы, істі бір органнан екіншісіне беру туралы істі қарайтыны туралы хабарламалар гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге қолын қойдырумен жарияланады және олардың жеке істеріне қоса тіркеледі.
14-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді көтермелеу және жазалар қолдану
92. Көтермелеу және жазалау шаралары барлық гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының тәртіптік жарғысында (бұдан әрі – Тәртіптік жарғы) белгіленген тәртiппен қолданылады.
Гауптвахтаға қамауға алынған әрбір әскери қызметшіге әскери полиция органдарында Тәртіптік жарғыға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтік карточкалар басталады және тіркеледі, ол әскери қызметші босатылған кезде жеке ісімен бірге бұрынғы қызмет орнына жолданады.

86. В случае кратковременного прекращения свиданий с военнослужащими, водворенными на гауптвахту (в связи с карантином, введением режима особых условий), начальник гауптвахты извещает об этом прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением законности на гауптвахте, соответствующие судебные и следственные органы, на контрольно-пропускном пункте органа военной полиции вывешивается объявление на государственном и русском языках.
Глава 13. Обеспечение участия военнослужащих, водворенных на гауптвахту в следственных действиях и судебных заседаниях
87. Руководство органа военной полиции обеспечивает ведущим уголовные дела судьям, прокурорам, следователям, лицам, производящим дознание, беспрепятственное посещение гауптвахты в рабочее время, для проведения следственных действий с военнослужащими, водворенными на гауптвахту.
88. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, вызываются на допрос только в дневное время, кроме случаев, не терпящих отлагательства в соответствии с требованиями пункта 2 статьи 209 Уголовно–процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - УПК).
89. Не допускается вывод военнослужащих, водворенных на гауптвахту из камер на свидание, а также по вызовам в период сдачи-приема дежурства караулом (дежурной сменой), во время приема пищи (завтрак, обед, ужин) согласно распорядку дня, а также в ночное время (с 22 часов вечера до 6 часов утра следующего дня), за исключением случаев, предусмотренных УПК РК.
90. По указанию следователя, лица, производящего дознание, прокурора или суда (судьи) для проведения следственных действий, амбулаторных судебно-психиатрических и других экспертиз на территории гауптвахты, начальник гауптвахты:
1) предоставляет оборудованное помещение;
2) доставляет военнослужащего, водворенного на гауптвахту, и обеспечивает его охрану;
3) обеспечивает допуск на гауптвахту иных лиц, привлекаемых для участия в следственных действиях.
91. Извещения о рассмотрении дела апелляционной инстанцией о продлении срока содержания под стражей, о передаче дела из одного органа в другой объявляются военнослужащим, водворенным на гауптвахту, под расписку и приобщаются к их личным делам.
Глава 14. Применение поощрений и взысканий к военнослужащим, водворенным на гауптвахту
92. Меры поощрения и взыскания применяются ко всем военнослужащим, водворенным на гауптвахту, в порядке, установленном Дисциплинарным уставом Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан 5 июля 2007 года № 364 (далее – Дисциплинарный устав).
На каждого военнослужащего, водворенного на гауптвахту, заводится и регистрируется в органе военной полиции служебная карточка по форме, согласно приложению 2 к Дисциплинарному уставу, которая при освобождении военнослужащего направляется вместе с личным делом к прежнему месту службы.

93. Көтермелеу шаралары ретінде бұрын қолданған жаза мерзімінен бұрын алынуы және алғыс жариялау қолданылуы мүмкін.
94. Гауптвахтада қамау тәртібін бұзғаны, күдіктіге және айыпталушыға белгіленген міндеттерін орындамағаны үшін Заңға сәйкес жазалау шаралары қолданылады:
1) сөгіс;
2) он бес тәулікке жеке камераға қамауға алу.
95. Жеке камераға қамауға алу түріндегі жазаны гауптвахта бастығы медицина жұмыскерінің (фельдшердің) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні дәлелді қаулының негізінде жеке камерада ұстау мүмкіндігі туралы қорытындысы бар болғанда қолданылады.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге жаза қолдану қолдарын қойдырумен жеткізіледі. Бұйрықтың көшірмесі немесе одан үзінді көшірме, тексеру материалдарымен қаулы осы адамның жеке ісіне қоса тіркеледі.
96. Жеке камераға қамауға алынған әскери қызметшіні санитариялық өңдеу олар жазалауды өтеп болғаннан кейін, ал медицина жұмыскерінің (фельдшердің) нұсқауы бойынша оны жеке камерада ұстау кезеңінде де жүргізіледі. Медицина жұмыскерінің (фельдшердің) науқастанғанды жеке камерадан мерзімінен бұрын босату қажеттілігі туралы нұсқауы дереу орындалады.
97. Ауызша жарияланғандардан басқа, барлық көтермелеулер мен жазаларды гауптвахта бастығы хабарлайды және осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің жазалауларды және көтермелеулерді есепке алу кітабына есепке алынады және әскери қызметшінің қызметтік карточкасына жазылады.
98. Жеке камераға қамауға алу туралы қарауыл (кезекші ауысым) бастығы баянатпен гауптвахта бастығына баяндайды, ол бұл туралы жоғары тұрған бастыққа баяндайды.
15-тарау. Гауптвахта бастығының гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке қабылдауы
99. Гауптвахта бастығының гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке қабылдауы демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
100. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке қабылдау олардың мәліметіне жеткізілетін және гауптвахта стендісіне ілінетін гауптвахта бастығы бекіткен кесте бойынша жүзеге асырылады.
101. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке қабылдауға жазу гауптвахта қызметкерлерінің камераларды аралауы уақытында күн сайын жүзеге асырылады.
Гауптвахта бастығының атына қабылдау туралы өтініштер (еркін нысанда толтырылады) жазбаша түрде беріледі немесе ауызша жасалады және әскери қызметші қабылдауына баруды жоспарланған лауазымды адамды көрсете отырып, осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оларды беру кезектілігі тәртібінде әскери полиция органы бастығының жеке қабылдау журналына (бұдан әрі – жеке қабылдау журналы) тіркеледі.

93. В качестве мер поощрения могут применяться досрочное снятие ранее наложенного взыскания и объявление благодарности.
94. За нарушение порядка содержания на гауптвахте, невыполнение установленных обязанностей к подозреваемым и обвиняемым применяются меры взыскания:
1) выговор;
2) водворение в одиночную камеру на срок до пятнадцати суток.
95. Взыскание в виде водворения в одиночную камеру налагается начальником гауптвахты при наличии заключения медицинского работника (фельдшера) о возможности содержания военнослужащего, водворенного на гауптвахту, в одиночной камере на основании мотивированного постановления.
О наложении взыскания на военнослужащих, водворенных на гауптвахту, объявляется под расписку. Копия приказа или выписка из него, постановление вместе с материалами проверки приобщаются к личному делу данного лица.
96. Санитарная обработка военнослужащего, водворенного в одиночную камеру, проводится после отбытия им взыскания, а по указанию медицинского работника (фельдшера) и в период содержания его в одиночной камере. Указание медицинского работника (фельдшера) о необходимости досрочного освобождения, из одиночной камеры заболевшего подлежит немедленному исполнению.
97. Все поощрения и взыскания, кроме объявленных устно, объявляются начальником гауптвахты и учитываются в книге учета взысканий и поощрений военнослужащих, водворенных на гауптвахту по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам и вносятся в служебную карточку военнослужащего.
98. О водворении в одиночную камеру начальник караула (дежурной смены) гауптвахты рапортом докладывает начальнику гауптвахты, который докладывает об этом вышестоящему начальнику.
Глава 15. Личный прием начальником гауптвахты военнослужащих, водворенных на гауптвахту
99. Личный прием начальником гауптвахты военнослужащих, водворенных на гауптвахту, осуществляется ежедневно, кроме выходных и праздничных дней, в течение рабочего времени.
100. Личный прием военнослужащих, водворенных на гауптвахту, осуществляется по графику, утвержденному начальником гауптвахты, который доводится до их сведения и вывешивается на информации стенде гауптвахты.
101. Запись военнослужащих водворенных на гауптвахту на личный прием осуществляется ежедневно во время обхода камер сотрудниками гауптвахты.
Заявления на имя начальника гауптвахты о приеме (заполняются в произвольной форме) подаются письменно или делаются устно, и регистрируются в порядке очередности их подачи в журнале личного приема начальником органа военной полиции (далее - журнал личного приема) по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам, с указанием должностного лица, к которому военнослужащий планирует попасть на прием.

102. Қабылдау өтiнiштерді беру кезектілігі тәртiбiнде жүргізіледі. Қабылдау аяқталғаннан кейін жеке қабылдау журналында және жеке қабылдау туралы өтiнiште оның нәтижелерi тіркеледі. Өтiнiш гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жеке ісіне қоса тіркеледі.
103. Гауптвахта бастығының гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің жақын туыстарын жеке қабылдауы гауптвахтаның ақпарат стендісіне ілінетін кесте бойынша қызметтік кабинетте жүргізіледі.
104. Әскери қызметшілердің жақын туыстарын жеке қабылдау нәтижелері жеке қабылдау журналына тіркеледі.
16-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің мәйіттерін беру
105. Заңның 23-бабына сәйкес әскери полиция органының басшылығы гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің қайтыс болғаны туралы оның жақын туыстарына, қадағалаушы прокурорға, әскери бөлімнің қолбасшылығына, сондай-ақ іс жүргізуінде қылмыстық іс бар адамға немесе органға дереу хабарлайды.
Егер қайтыс болған әскери қызметшінің жақын туыстары гауптвахта орналасқан қалада немесе елді мекенде тұрмаса, хабарлама телеграф арқылы жолданады.
106. Қайтыс болған әскери қызметшінің мәйіті талап етілгенге дейін, бірақ жеті тәуліктен асырылмай не уәкілетті орган қайтыс болу фактісі бойынша тексеруді аяқтағанға дейін денсаулық сақтау органдарының жақын жердегі емдеу мекемесіндегі мәйітханаға сақтауға беріледі.
107. Мәйітті беру оны талап еткен адамның жазбаша өтініші бойынша іс жүргізуінде қылмыстық іс бар адамның немесе органның, әскери бөлім қолбасшылығының рұқсатымен жүзеге асырылады. Мәйітті алу үшін жеке басын куәландыратын құжатты көрсету қажет.
108. Егер қайтыс болғанның туыстары мәйітті алуы үшін уақтылы келуге мүмкіндігі болмаса, олар бұл туралы қосымша хабарлайды.
109. Көрсетілген мерзiмде талап етiлмеген қайтыс болған әскери қызметшінің мәйіті мемлекет есебiнен жерлеу үшін берiледi.
17-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді босату
110. Қамаудан босатылған күдіктіге немесе айыпталушыға жеке құжаттары, заттары, оның дербес шотында сақталудағы ақшасы, сондай-ақ осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысанда анықтама беріледі, онда қандай сотпен қамауға алуға санкция берілгені, ұстау негіздемелері, орны мен уақыты және жолын кесу шарасын таңдау, босату негіздемелері мен уақыты. Гауптвахтада ұсталған кезеңінде әскери қызметшілерді көтермелеу немесе жазалар көрсетіледі, гауптвахтадан босатылған күні әскери бөлімнің қолбасшылығына жазбаша түрде хабарланады.
111. Гауптвахта бастығы әскери бөлімнің командиріне оны қамауда ұстау мерзімі өткенге дейін 3 тәулік бұрын әскери қызметшіні босату туралы хабарлайды.

102. Прием ведется в порядке очередности подачи заявлений. После окончания приема в журнале личного приема и на заявлении о личном приеме фиксируются его результаты. Заявление приобщается в личное дело военнослужащего водворенного на гауптвахту.
103. Личный прием начальником гауптвахты близких родственников военнослужащих, водворенных на гауптвахту, или иных лиц производится в служебном кабинете по графику, который вывешивается на стенде информации гауптвахты.
104. Результаты личного приема близких родственников военнослужащих фиксируются в журнале личного приема.
Глава 16. Выдача тел военнослужащих, водворенных на гауптвахту
105. В соответствии со статьей 23 Закона, о смерти военнослужащего, водворенного на гауптвахту, руководство органа военной полиции незамедлительно сообщает близким родственникам, надзирающему прокурору, командованию воинской части, а также лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.
Если близкие родственники умершего военнослужащего проживают не в том городе или населенном пункте, где находится гауптвахта, извещение посылается телеграфом.
106. Тело умершего военнослужащего передается на хранение в морг ближайшего лечебного учреждения органов здравоохранения до востребования, но не более чем на семь суток, либо до завершения проверки по факту смерти уполномоченным органом.
107. Выдача тела осуществляется с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, командованию воинской части, по письменному заявлению востребовавшего его лица. Для получения тела необходимо предъявить документ, удостоверяющий личность.
108. Если родственники умершего не в состоянии своевременно прибыть для получения тела, они сообщают об этом дополнительно.
109. Невостребованное в указанный срок тело умершего военнослужащего передается для захоронения за счет государства.
Глава 17. Освобождение военнослужащих, водворенных на гауптвахту
110. Военнослужащему, водворенному на гауптвахту, освобожденному из-под стражи, выдаются личные документы, вещи, деньги, хранящиеся на его лицевом счете, а также справка об освобождении с гауптвахты по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам. О поощрениях и взысканиях, наложенных на военнослужащих в период содержания на гауптвахте, письменно сообщается командованию воинской части в день освобождения с гауптвахты.
111. Начальник гауптвахты за 3 суток до истечения срока содержания под стражей извещает командира воинской части об освобождении военнослужащего.

112. Әскери бөлімнің командирі гауптвахта бастығының хабарламасы бойынша көрсетілген уақытта әскери қызметшіні қызмет орнына алып келу үшін гауптвахтаға бөлімнің өкілін жібереді, сондай-ақ оны маусым бойынша киіммен қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Бекiтемiн"
_________________
әскери полиция органының
бастығы
___________________________
(әскери атағы, қолы, тегi және
аты-жөнi)
20 ___ жылғы "___"_________
ГАУПТВАХТАДАҒЫ IШКI ТӘРТIПТЕМЕ
(үлгiлiк)

112. Командир воинской части по сообщению начальника гауптвахты в указанное время направляет представителя части на гауптвахту для препровождения военнослужащего к месту службы, а также принимает меры по обеспечению его одеждой по сезону.
Приложение 1
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Начальник органа
военной полиции
____________________________
____________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия и инициалы)
"___" ________ 20___ года
ВНУТРЕННИЙ РАСПОРЯДОК НА ГАУПТВАХТЕ
(типовой)

1. Гауптвахтаға қамауға алынған күдіктілер мен айыпталушылар:
1) "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңымен белгіленген қамауда ұстау тәртібін және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi әскери полиция гауптвахталарындағы ішкі тәртіптемені сақтайды;
2) әскери полиция органы гауптвахта әкімшілігінің және қолбасшылығының талаптарын орындайды;
3) гигиена мен санитария талаптарын сақтайды;
4) күнделікті сейілдеуге шығады (сейілдеуден босатуды медицина жұмыскерінің қорытындысы бойынша гауптвахта бастығы жүзеге асырады);
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 1077 қаулысымен бекітілген Өрт қауіпсіздігінің қағидаларын сақтайды;
6) гауптвахта мүлкіне ұқыпты қарайды;
7) камераларда және басқа да үй-жайларда кезектілік тәртібінде тазалық жасайды;
8) гауптвахта әскери қызметшілерінің, күдіктілер мен айыптаушылардың, сондай-ақ басқа да адамдардын ар-намысын қорлайтын іс-қимылдар жасамайды;
9) күзетпен ұстау тәртібін қамтамасыз ететін гауптвахта әскери қызметшілеріне, сондай-ақ басқа да адамдарға олардың қызметтік міндеттерін орындауға кедергі жасамайды;
10) белгіленген күн тәртібін сақтайды;
11) гауптвахта әскери қызметшілеріне жалпыәскери жарғыларға сәйкес әскери атағы бойынша немесе лауазымы бойынша тіл қатады;
12) гауптвахта әскери қызметшілерінің камераларына кірген кезде олардың командасы бойынша тұрады және көрсетілген жерде сапқа тұрады;
13) сыртқы пішінін ұқыпты ұстайды;
14) айдауылмен немесе гауптвахта әскери қызметшілерінің бірге жүруімен жүрген кезде қолын артында ұстайды;
15) гауптвахта әскери қызметшілерінің және басқа да лауазымды адамдардын талаптары бойынша әскери бөлімін, әскери атағын, тегін, атын ж"не (бар болса) әкесінің атын хабарлайды;
16) тыныштықты сақтайды;
17) кезектілік тәртібінде камера бойынша кезекшілік атқарады.
2. Қамауға алғандардың өзін-өзі ұстау қағидаларын бұзуы:
1) гауптвахтаның басқа камераларында немесе өзге үй-жайларында отырған әскери қызметшілермен сөйлесу, қандай да бір заттарды беру, тарсылдату немесе олармен хат алмасу;
2) сөйлесудің, қандай-да бір заттарды берудің және бостандықта жүргендермен хат алмасудың белгіленген тәртібін бұзу;
3) әкімшіліктің рұқсатынсыз гауптвахта камерасынан және басқа да үй-жайларынан шығу;
4) гауптвахта объектілерін күзету желісін бұзу;
5) алкоголь ішімдіктерін, есірткі және психотроптық заттарды дайындау және тұтыну;
6) материалдық және басқа да табыс көру мақсатында үстел ойындарын ойнау;
7) өзіне және басқа да адамдарға дене суретін салу;

1. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту:
1) соблюдают порядок содержания под стражей, установленный Законом Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" и внутренней распорядок гауптвахт военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) выполняют требования администрации гауптвахты и командования органа военной полиции;
3) соблюдают требования гигиены и санитарии;
4) выходят на ежедневную прогулку (освобождение от прогулки осуществляется начальником гауптвахты по заключению медицинского работника);
5) соблюдают Правила пожарной безопасности, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2014 года № 1077;
6) бережно относятся к имуществу гауптвахты;
7) проводят уборку камер и других помещений в порядке очередности;
8) не совершают действий, унижающих достоинство военнослужащих гауптвахты, а также иных лиц;
9) не препятствуют военнослужащим гауптвахты, а также иным лицам, обеспечивающим порядок содержания под стражей, в выполнении ими служебных обязанностей;
10) соблюдают установленный распорядок дня;
11) обращаются к военнослужащим гауптвахты в соответствии с общевоинскими уставами по воинскому званию или по должности;
12) при входе в камеры военнослужащих гауптвахты по их команде встают и выстраиваются в указанном месте;
13) соблюдают опрятный внешний вид;
14) при движении под конвоем или в сопровождении военнослужащих гауптвахты держат руки сзади;
15) по требованию военнослужащих гауптвахты, иных должностных лиц сообщают свою воинскую часть, воинское звание, фамилию, имя, отчество (при его наличии);
16) соблюдают тишину;
17) дежурят по камере в порядке очередности.
2. Нарушениями правил поведения военнослужащих, водворенных на гауптвахту являются:
1) ведение переговоров, передача каких-либо предметов военнослужащим, содержащимся в других камерах или иных помещениях гауптвахты, перестукивание или переписывание с ними;
2) нарушение установленного порядка ведения переговоров, передачи каких-либо предметов и переписки с лицами, находящимися на свободе;
3) выход из камер и других помещений гауптвахты без разрешения администрации;
4) нарушение линии охраны объектов гауптвахты;
5) изготовление и употребление алкогольных напитков, наркотических и психотропных средств;
6) игра в настольные игры с целью извлечения материальной или иной выгоды;
7) нанесение себе или иным лицам татуировок;

8) әкімшіліктің рұқсатынсыз ұйықтау орындарына перде ілу немесе ауыстыру;
9) қолдан жасалған электр аспаптарын қолдану;
10) әкімшіліктің рұқсатынсыз электр аспаптарын пайдалану;
11) камерада ашық от жағу;
12) әкімшіліктің рұқсатынсыз санитариялық-техникалық, жарық беру және басқа да аспаптарға жөндеу жүргізу;
13) камералардағы санитариялық жүйенің ластануы;
14) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің құқықтары мен міндеттері туралы ақпаратты камераның қабырғасынан алу;
15) қабырғаларға, камера мүкәммалына қағаз, фото, сурет, газет пен журнал қималарын жапсыру, оған жазбалар мен суреттер салу;
16) тыныштықты бұзу;
17) саптан шығу, шылым шегу, сөйлесу, камерадағы есіктің көзіне қарау, қандай да бір заттарды көтеру, гауптвахта аумағы бойынша жүрген кезде дабыл дабылдамасының түймесін басу;
18) терезеден бірдеңе лақтыру, терезе алдына шығу, форточкадан шығару, есіктің "көзшесіне" тығыз жақындау, "көзшені" жабу;
19) жеке пайдаланудағы заттарды сату, сыйлау немесе өзге де тәсілмен иелігінен шығару болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"Бекiтемiн"
_________________
әскери полиция органының
бастығы
___________________________
(әскери атағы, қолы, тегi және
аты-жөнi)
20 ___ жылғы "___"_________
Камера бойынша орналастыру жоспары
Бөлек ұсталады
Камераның №
Камерадағы орындар саны
Ескертпе
1
2
3
4
ӘПБ бастығының орынбасары ______________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
5-қосымша
Ортақ камералардың сипаттамасы
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер ұсталатын камералардың құрылымы сыртқы қоршаған ортадан және аралас үй-жайлардан сенiмдi оқшаулауды қамтамасыз етуге тиiс. Камераларды жоспарлау нысаны есiк негізінің "көзшесі" арқылы олардың анағұрлым жақсы көрінуін қамтамасыз етуге тиiс.
Камераның есiгi металдан жасалған. Еден деңгейiнен биiктiгі 95 см төмен емес тамақ үлестіруге арналған желдеткіш орнатылуға тиiс. Камерадағы әскери қызметшілердің өзін-өзі ұстауын қадағалау үшін кіретін есікке "көзше" жабдықталады.
Камералардағы және ортақ пайдалану орындарындағы (жуынуға арналған бөлмедегі, дәретханадағы) есіктер мен терезелер техникалық күзет құралдарымен жабдықталады. Одан басқа, осы үй-жайлардың терезелеріне қажет болған кезде ішкі жағынан металл тормен қапталған темір тор болуға тиіс.

8) занавешивание и обмен без разрешения администрации спальных мест;
9) пользование самодельными электроприборами;
10) пользование электроприборами без разрешения администрации;
11) развод открытого огня в камере;
12) производство ремонта сантехники, осветительных и других приборов или регулировка освещения в камере без разрешения администрации;
13) засор санузлов в камерах;
14) снятие со стен камер информации об основных правах и обязанностях подозреваемых и обвиняемых, водворенных на гауптвахту;
15) оклеивание стен, камерного инвентаря бумагой, фотографиями, рисунками, вырезками из газет и журналов, нанесение на них надписей и рисунков;
16) нарушение тишины;
17) выход из строя, курение, ведение разговоров, заглядывание в камерные глазки, поднятие каких-либо предметов, нажатие кнопок тревожной сигнализации при движении по территории гауптвахты;
18) выброс чего-либо из окон, взбирание на подоконник, высовывание в форточку, подход вплотную к "глазку" двери, закрытие "глазка";
19) продажа, дарение или отчуждение иным способом предметов, находящихся в личном пользовании.
Приложение 4
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Начальник органа
военной полиции
____________________________
____________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия и инициалы)
"___" ____ 20__ года
План покамерного размещения
Содержатся раздельно
камеры
Количество мест в камере
Примечание
1
2
3
4
Заместитель начальника ОВП ________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 5
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Описание общих камер
Устройство камер, в которых содержатся военнослужащие, водворенные на гауптвахту, обеспечивает надежную изоляцию от внешней окружающей среды и смежных помещений. Планировочная форма камер обеспечивает наилучший обзор их через "глазок" дверного полотна.
Дверь в камеру металлическая. На высоте не ниже 95 см от уровня пола устраивается форточка для раздачи пищи. Для наблюдения за поведением военнослужащих находящихся в камере на входной двери оборудуется "глазок".
Двери и окна в камерах и местах общего пользования (комнате для умывания, туалете) оборудуются техническими средствами охраны. Окна в помещениях имеют металлические решетки, при необходимости обтянутые металлической сеткой с внутренней стороны.

Ортақ камера бiр адамға 0,4 метр есебінен қайрылып жиналатын төсекпен, үстелмен, ағаш орындықпен, түкіргішпен, ауызсуға арналған ыдыспен және кружкамен жабдықталады.
Офицерлерді және әскери қызметші әйелдерді ұстауға арналған камералар сәкілермен, үстелдермен, орындықтармен, жеке киім-кешек пен жуыну құралдарына арналған тумбочкалармен, ауызсуға арналған ыдыстармен және кружкалармен, ілгіштермен және түкіргіштермен жабдықталады.
Камераның барлық жабдықтары еденге бекітілуге тиіс.
Барлық камераларға арналған құлыптар біркелкі болуға және біркелкі кілттермен құлыпталуға тиіс. Бір кілт қарауыл (кезекші ауысым) бастығында, екіншісі – гауптвахта бастығында және үшіншісі – әскери полиция органы бойынша кезекшіде сақталуға тиіс.
Камераларда терезелердің ішкі жағынан терезе саңылауына қолжетімді шектейтін металл тор орнатылады.
Гауптвахта дәліздерінде жуынуға арналған құралдар мен аяқ киім тазалауға арналған құралдарға, арналған құлыпқа жабылатын шкафтар болуға тиіс. Шкафтардың кілттері қарауыл (кезекші ауысым) бастығында сақталады.
Астары жылы күртеше мен бас киім, гауптвахтаның ұсталғандар мүліктерін сақтайтын бөлмесінде сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
6-қосымша
Тыйым салынған заттар мен құралдар тізімі
1) Қару, жарылғыш, улы, уландырғыш және өртке қауіпті заттар, есірткі заттары, психотроптық заттар, прекурсорлар, спирттік ішімдіктер, бұрыш, тұз, оттықтар;
2) шарфтар, белбеулер, белдіктер, иық баулар, баулар, галстуктер мен ұзындығы 50 сантиметрден аспайтын орамалдар;
3) шыны ыдыс, өткір, кесетін және тілетін заттар;
4) браслеттер, темекі сауыты, ойын карталары, түймелер, жүзік, сырға, қол сағат, ордендер, медальдар, металл заттар мен құндылықтар;
5) иіссу, одеколон және спирттік негіздегі өзге де бұйымдар;
6) фото-, бейне- және аудиожазба аппаратуралары, байланыс құралдары, флэш-жинақтағыштар (алынбалы-салынбалы ақпарат тасығыштары);
7) ақша, құнды қағаздар, зергерлік бұйымдар.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
7-қосымша
СОТТАЛҒАН КҮДІКТІНІ ЖӘНЕ АЙЫПТАЛУШЫНЫ ЖЕКЕ ТІНТУ ЖӘНЕ
ОЛАРДЫҢ ЗАТТАРЫН ТЕКСЕРУ ХАТТАМАСЫ
20__ ж. "____" ________                              ____________________________
(жасау орны)
Тінту және толық тексеру: ___с. ___ мин. басталды.
Тінту және толық тексеру: ___ с. ___ мин. аяқталды.
_______________________________________________________________________________,
(жеке тінту мен толық тексеру жүргізетін адамның лауазымы, атағы, тегі мен аты-жөнінің
бас әріптері)
ҚР ҚАК 98-бабының талаптарын сақтай отырып, ______________ үй-жайында сотталған
күдікті мен айыпталушыны жеке тінту ______________________________________________
________________________________________________________________________________
(күдікті және айыпталушы әскери қызметшінің әскери атағы, Т.А.Ә.(болған кезде))
________________________________________________________________________________
және оның заттарына толық тексеру жүргізді, ол туралы хаттама жасады.
Жеке тінту және заттарды тексеру басталар алдында
________________________________________________________________________________
(жеке тінту және тексеру жүргізетін адамның лауазымы, атағы, тегі және аты-жөнінің
бас әріптері)
сотталған әскери қызметшіге _______________________________________________________
(күдікті және айыпталушының әскери атағы, тегі және аты-жөнінің бас әріптері)
гауптвахтаның ішкі тәртібі қағидаларында көзделмеген тыйым салынған құжаттарды,
заттарды, нәрселерді, бұйымдарды, құндылықтарды, ақшаны және азық-түлік өнімдерін ерікті
түрде беру ұсынылды, оған ол
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________мәлімдеді
және ерікті түрде берді:

Общая камера оборудуется откидными нарами, столом, деревянной лавкой из расчета 0,4 метра на человека, плевательницей, емкостью с питьевой водой и кружкой.
В камерах для содержания офицеров и женщин-военнослужащих оборудуются топчаны, столы, табуреты, тумбочки для личных вещей и туалетных принадлежностей, емкости с питьевой водой и кружки, вешалки и плевательницы.
Все оборудование камер прикрепляется к полу.
Замки для всех камер одинаковые и запираются одинаковыми ключами. Один ключ храниться у начальника караула (дежурной смены), второй – у начальника гауптвахты и третий – у дежурного по органу военной полиции.
С внутренней стороны окон в камерах устанавливаются металлические решетки, ограничивающие доступ к оконному проему.
В коридорах гауптвахты имеются закрывающиеся на замок шкафы для туалетных принадлежностей и принадлежностей для чистки обуви. Ключи от шкафов хранятся у начальника караула (дежурной смены).
Утепленные куртки и головные уборы хранятся в комнате для хранения вещей арестованных гауптвахты.
Приложение 6
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень запрещенных предметов и веществ
1) Оружие, взрывчатые, ядовитые, отравляющие и пожароопасные вещества, наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры, спиртные напитки, перец, соль, зажигалки;
2) шарфы, пояса, ремни, подтяжки, шнурки, галстуки, полотенца длиной более 50 сантиметров;
3) стеклянная посуда, колющие, пилящие и режущие предметы;
4) браслеты, игральные карты, запонки, кольца, серьги, часы, ордена, медали, металлические предметы и ценности;
5) духи, одеколон и иные изделия на спиртовой основе;
6) фото-, видео- и аудио- записывающая аппаратура, средства связи, флэш-накопители (съемные носители информации);
7) деньги, ценные бумаги, ювелирные изделия.
Приложение 7
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
ПРОТОКОЛ ЛИЧНОГО ОБЫСКА
ПОДОЗРЕВАЕМОГО И ОБВИНЯЕМОГО И ДОСМОТРА ЕГО ВЕЩЕЙ
"____" ________20__ г.                         _________________________________
(место составления)
Обыск и досмотр начат: ___ч. ___ мин.
Обыск и досмотр окончен: ___ ч. ___ мин.
________________________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия и инициалы лица, производящего личный обыск и досмотр)
с соблюдением требований статьи 98 УИК РК в помещении ____________________________
произвел личный обыск подозреваемого и обвиняемого военнослужащего
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии) подозреваемого и обвиняемого
военнослужащего)
________________________________________________________________________________
и досмотр его вещей, о чем составил настоящий протокол.
Перед началом личного обыска и досмотра вещей _______________________________
________________________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия и инициалы лица, производящего личный обыск и досмотр)
подозреваемому обвиняемому военнослужащему _____________________________________
(воинское звание, фамилия и инициалы подозреваемого и обвиняемого)
было предложено добровольно выдать запрещенные предметы, на что он
заявил: _________________________________________________________________________
__________________________________________________,и добровольно выдал:

1) _____________________________________________________;
2) _____________________________________________________;
Содан кейін _____________________________________________________________________
(жеке тінту және тексеру жүргізетін лауазымды адам)
күдікті және айыпталушы әскери қызметшіні
________________________________________________________________________________
(күдікті және айыпталушының әскери атағы, тегі және аты-жөнінің бас әріптері)
______________________________________жеке тінтуге және оның заттарын толық тексеруге
кірісті.
Күдікті және айыпталушы әскери қызметшінің киген киімі:______________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Күдікті және айыпталушы әскери қызметшіде мынадай заттар болды:_____________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Күдікті және айыпталушы әскери қызметшіге жүргізілген
________________________________________________________________________________
(күдікті және айыпталушы әскери қызметшінің әскери атағы, тегі және аты-жөнінің бас
әріптері) жеке тінту және оның заттарын тексеру нәтижесінде анықталды: _________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Күдікті және айыпталушы әскери қызметшіні жеке тінту және оның заттарын толық тексеру
барысында алынды (гауптвахтаның ішкі тәртібі қағидаларында көзделмеген құжаттар, заттар,
нәрселер, бұйымдар, құралдар, құндылықтар, ақша және азық-түлік өнімдері):
1) _____________________________________________________;
2) _____________________________________________________;
Күдікті және айыпталушы әскери қызметшіні жеке тінту және оның заттарын тексеру
барысында келіп түскен ескертулер__________________________________________________
________________________________________________________________________________
Хаттаманы оқыды __________________________________________________________
(жеке өзі не жеке тінту және тексеру жүргізген адам дауыстап оқиды)
Күдікті және айыпталушы әскери қызметші мәлімдеген ескертулер мен толықтырулар:
________________________________________________________________________________
Күдікті және айыпталушы әскери қызметші: ____________________________________
________________________________________________________________________________
(лауазымы,әскери атағы,қолы,тегі және аты-жөнінің бас әріптері)
Жеке тінту және заттарды тексеру хаттамасының көшірмесін алдым:
20__ ж. "____" ______ _______________________________________________________
(күдікті және айыпталушының тегі және аты-жөнінің бас әріптері, қолы)
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Алу актісі
Бiз, төменде қол қойған мынадай құрамдағы комиссия ____________________________
________________________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегi, аты және (болған кезде) әкесiнiң аты)
ұсталушыдан, күдіктіден, айыпталушыдан, әкімшілік тәртіпте қамауға алынғаннан және
қамауға сотталғаннан _____________________________________________________________
(әскери атағы, тегi, аты, (болған кезде) әкесiнiң аты)
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнайы мекемелерде ұстау
тәртiбi мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабына сәйкес сомасы
______________ (______) ақшаны, құнды қағаздарды және бағалы заттарды
___________________ және азық-түлiк өнімдерін алуды жүргіздік (сақтауға қабылдадық).
Барлығы берiлгенi: __________ құнды қағаздар, құнды заттар атауы, ________________
(саны)                              (саны)(соммасы жазумен)
ақша, азық-түлiк өнімдерінің___________,заттардың атауы ________________
Бердім: ____________________________ (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), қолы)
Қабылдадым: ______________________ (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), қолы)
Қатысқан: _________________________ (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), қолы)
___ жылғы "___"___________________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу ЖУРНАЛЫ
20__жылғы "___"______басталды.
20__жылғы "___"______аяқталды.
р/с
Гауптвахтаға қамауға алу күні мен уақыты
Лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты
Әскери бөлімінің нөмірі
Кім ұстады (қамауға алды)
Ұстау себебі (қамау, не үшін тұтқындалды, ҚР ҚК қай бабы бойынша)
Қандай мерзімге және қай камерада ұсталады
Қабылданған затары, құжаттар мен ақша
Ұстау (қамауға алу) мерзімі қашан аяқталады
Тұтқындалушыны қабылдау кезінде медициналық тексеру, моншада жуыну және дене бітімін тексеру уақыты туралы жазба (медициналық қызметкердің қолтаңбасы)
Гауптвахтадан босату күні және уақыты
Гауптвахтаға қабылдау кезінде заттарды, құжаттар мен ақшасын тапсырғаны туралы қолтаңбасы
Гауптвахтадан босатылған кезде заттарын, құжаттары мен ақшасын алғаны туралы қолтаңбасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Ескертпе: Журнал нөмірленген,тігілген, тиісті қолтаңбамен куәландырылған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Журнал гауптвахтаның қарауыл (кезекші ауысым) бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
10-қосымша
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер сауқаттар (сәлемдемелер) арқылы
алуға болатын және сақтауға болатын азық-түлік өнімдерінің, бiрiншi қажет болатын
заттардың, аяқ киiмнiң, киімнің және басқа да өнеркәсiптік тауарлардың тiзбесі

1) _____________________________________________________;
2) _____________________________________________________.
После этого _______________________________________________________________
(должностное лицо, производящее личный обыск и досмотр)
приступил к производству личного обыска подозреваемого и обвиняемого
военнослужащего________________________________________________________________
____________________________________________________________ и досмотру его вещей.
(воинское звание, фамилия и инициалы подозреваемого и обвиняемого)
Подозреваемый и обвиняемый военнослужащий одет: ___________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
При подозреваемом и обвиняемом военнослужащем имеются следующие вещи:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
В результате проведенного личного обыска подозреваемого и обвиняемого
военнослужащего ________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия и инициалы подозреваемого и обвиняемого военнослужащего)
и досмотра его вещей обнаружено: ____________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
В ходе личного обыска подозреваемого и обвиняемого военнослужащего и досмотра его вещей изъяты (документы, вещи, предметы, изделия, вещества, ценности, деньги и продукты питания, не предусмотренные правилами внутреннего распорядка гауптвахты):
1) _____________________________________________________;
2) _____________________________________________________.
Поступившие в ходе личного обыска подозреваемого и обвиняемого военнослужащего и досмотра его вещей замечания ____________________________________
________________________________________________________________________________
Протокол прочитан _________________________________________________________
(лично либо вслух лицом, производящим личный обыск и досмотр)
Замечания и дополнения, заявленные подозреваемым и обвиняемым военнослужащим:
________________________________________________________________________________
Подозреваемый и обвиняемый военнослужащий: _______________________________
________________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Копию протокола личного обыска и досмотра вещей получил:
"____" ______ 20__ г. _______________________________________________________
(фамилия и инициалы подозреваемого и обвиняемого, подпись)
Приложение 8
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Акт изъятия
Мы, нижеподписавшиеся, комиссия в составе __________________________________
_______________________________________________________________________________,
(должность, воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии))
произвели изъятие (приняли на хранение) у задержанного, подозреваемого, обвиняемого, арестованного в административном порядке и осужденного к аресту ________,
(воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии))
деньги, ценные бумаги и ценные вещи перечисляются в сумме (______) ___________,
прописью предметов и продуктов питания ___________________________________________
___________________________________________________, перечисляются в соответствии со статьей 33 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества".
Всего передано: ________________ наименований ценных бумаг, ценных вещей,
(количество)
денег ____________________________, ___________ наименований продуктов
(сумма прописью)(количество)
питания, предметов.
Передал: _________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии), роспись)
Принял: __________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии), роспись)
Присутствовал: _______________(фамилия, имя, отчество (при его наличии), роспись)
"___"_______ _____года
Приложение 9
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
учета лиц, содержащихся на гауптвахте
Начат: "___"______ 20__года.
Окончен: "___"______ 20__года.
№ п/п
Дата и время водворения на гауптвахту
Должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество
Номер воинской части
Кем задержан (арестован)
Причина задержания (ареста, за что и по какой статье УК РК)
На какой срок и в какой камере содержать
Принятые вещи, документы и деньги
Когда заканчивается срок задержания (ареста)
Запись о времени медицинского осмотра, помывке в бане и телесном осмотре при приеме арестованного (подпись медицинского работника)
Дата и время освобождения с гауптвахты
Подпись о сдаче вещей, документов и денег при приеме на гауптвахту
Подпись о получении вещей, документов и денег при освобождении с гауптвахты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Примечание: Журнал должен быть пронумерован, прошнурован, заверен соответствующей подписью и опечатан печатью. Хранится журнал у начальника караула (дежурной смены) гауптвахты.
Приложение 10
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень
продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви,
одежды и других промышленных товаров, которые военнослужащие,
водворенные на гауптвахту могут получать в посылках (передачах)

1) Темекi бұйымдары, сіріңке;
2) белдiксiз, галстуксыз, тартпасыз киiмнiң бiр жиынтығы (оның iшiнде белгiленген үлгiдегi), сондай-ақ маусым бойынша бас киiм, аяқ киiм (темiр табансыз, металл тағасыз);
3) iш киiм;
4) ұйық;
5) биялай немесе қолғап;
6) бет орамал;
7) жуыну керек-жарақтары (кір сабын, иіс сабын, қағаз, су сабын (ӘПБ медицина қызметкерінің тағайындауы бойынша) тiс пастасы, тiс щеткасы, сабынға және тiс щеткасына арналған пластмасса қораптар, иісмай, тарақ), жөке немесе ысқыш, электр немесе механикалық ұстара, бiр рет пайдаланылатын қауiпсiз ұстара (гауптвахта камерасынан тыс орналасқан қамауға алынғандардың мүлкін сақтайтын құлыпқа жабылатын арнайы шкафта сақталады);
8) көзілдірік және көзілдірікке арналған пластмасса қорап;
9) шұлық немесе колготки, бас орамал, белдiктер, бюстгальтерлер, дәке, мақта, гигиеналық және косметикалық заттар, пластмасса бигудилер (әйелдер үшін);
10) жылдам бұзылатын азық-түлік өнімдері және әскери полиция органының медицина жұмыскерінің қорытындысы бойынша қабылдауға рұқсат берілмеген азық-түлік;
11) шариктi қалам, оған өзектер, қарындаштар;
12) хат жазуға арналған қағаз, пошта конверттерi, ашық хаттар, пошта маркалары;
13) көркем және өзге де әдебиет, сондай-ақ мерзiмдi басылымдар;
14) атап көрсетілгендерден басқа, қылмыстық iске немесе олардың құқықтары мен заңды мүдделерін іске асыру мәселелеріне қатысты құжаттарды және қолжазбаларды, сондай-ақ пошталық жөнелтілім бланкiлерiн, сақтауға тапсырылған ақшаның түбiртегiн, құндылықтарды, құжаттарды және басқа да заттарды өзiмен бiрге алып жүруге және сақтауға рұқсат етiледi.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
11-қосымша
Нысан
ӨТIНIШ
_________________________________________________________________________
(тегi, аты, (болған кезде) әкесiнiң аты)
__________________________________________________________________ тұратын
(тұрғылықты мекенжайы, жұмыс (қызмет) орны )
__________________________________________________________________________
(әкiмшiлiк қамауға алынған адамға қандай қатысы бар)
__________________________________________________________________________
(әскери атағы, тегi және (болған кезде) әкесінің аты, туған жылы)
_________________ күдікті, айыпталушы үшiн жөнелтiлiмдi қабылдауыңызды сұраймын.
Сәлемдемедегі азық-түліктің (заттардың) тізбесі:
Р/с
Азық-түлiк атауы
Салмағы
Саны
Ескертпе
(кг,
грамм)
1
2
Өтiнiш иесiнiң тегі, қолы __________________________________________________________
___ жылғы "__"____________
Сәлемдеменi қабылдады ___________________________________________________________
(сәлемдеменi қабылдаған қызметкердiң әскери атағы, қолы,тегі және аты-жөнінің бас әріптері)
Сәлемдеменi алдым _______________________________________________________________
(сәлемдеменi алған күдіктінің, айыпталушының қолы,тегі және аты-жөнінің бас әріптері)
___ жылғы "____" __________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Гауптвахтаны инспекциялайтын адамдардың ескертулерi мен ұсыныстар кiтабы
___________________________________________
(гарнизонның әскери полиция органы)
___ жылғы "___" __________ басталды
___жылғы "___" ________ аяқталды
Р/с
Күнi
Инспекциялауды жүргізетін адамның лауазымы, әскери атағы, тегі аты-жөнінің бас әріптері
Ескертулер мазмұны
Ұсыныстар
Орындау мерзiмдері
Қабылданған шаралар
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Ұсыныстарды, өтiнiштер мен шағымдарды тіркеу кітабы
Р/с
Келіп түскен күні (жылы, айы, күні)
Өтініш берген адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және оның әскери қызметке қатысы
Өтініштің қысқаша мазмұны
Кімге және қашан орындауға берілді және орындаушының қолтаңбасы
Орындау уақыты
Қашан және қандай шешім қабылданды
Құжат тігілген істің №
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Өтінішті, шағымды қабылдау туралы талон
ТАЛОН
(түбіртек)
ТАЛОН
(корешок)
(талонның нөмірі/номер талона)
Өтініш/обращение
_________________________________
_________________________________
(өтініш берушінің аты-жөні немесе
атауы/фамилия, инициалы либо
наименование заявителя)
_________________________________
_________________________________
__ "__" ________ 20__ж./г. ______
_________________________________
_________________________________
Өтінішті қабылдаған қызметкердің
лауазымы, (болған кезде) аты-жөні, қолы/
должность, Ф.И.О., подпись
сотрудника, принявшего обращение
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
(қолы/подпись)
Талонды қабылдаушының қолы/
подпись получившего талон
_________ "__" сағ/час "___" мин.
"___" _________________ 20__ ж./г.
ТАЛОН
(жыртылатын талон)
ТАЛОН
(отрывной талон)
(талонның нөмірі/номер талона)
Өтініш/обращение
_________________________________
_________________________________
(өтініш берушінің аты-жөні немесе
атауы/фамилия, инициалы либо
наименование заявителя)
_________________________________
_________________________________
(қабылданды/принято.
Қабылдаған/принял
(лауазымы, аты-жөні/
должность, фамилия и инициалы)
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
"___" ________________ 20__ ж./г.
_________________
(колы / подпись)
Ескертпе:

1) Табачные изделия, спички;
2) одежду в одном комплекте без поясных ремней, подтяжек и галстуков, головной убор, обувь по сезону (без супинаторов, металлических набоек);
3) нательное белье;
4) носки;
5) перчатки или варежки;
6) платки носовые;
7) туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, туалетную бумагу, шампуни, зубную пасту, зубную щетку, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, расческу), мочалку или губку, бритву электрическую или бритвы безопасные разового пользования (хранятся в запираемом на замок специальном шкафу для хранения имущества арестованных расположенном вне камер гауптвахты);
8) очки и футляры пластмассовые для очков;
9) чулки или колготки, косынки, пояса, бюстгальтеры, марлю, вату, гигиенические и косметические принадлежности, бигуди пластмассовые (для женщин);
10) скоропортящиеся продукты питания, и продукты, не предусмотренные к приему по заключению медицинского работника органа военной полиции;
11) шариковую авторучку, стержни к ней, карандаши;
12) бумагу для письма, почтовые конверты, открытки, почтовые марки;
13) художественную и иную литературу, а также издания периодической печати;
14) помимо перечисленного, разрешается иметь при себе и хранить документы и записи, относящиеся к уголовному делу, либо касающиеся вопросов реализации их прав и законных интересов, а также бланки почтовых отправлений, квитанции на сданные на хранение деньги, ценности, документы и другие предметы.
Приложение 11
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Заявление
от ________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии))
проживающего __________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(адрес местожительства, место работы (службы))
Прошу принять передачу для подозреваемого, обвиняемого ______________________
________________________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии), год рождения)
Опись продуктов (предметов) передачи:
№ п/п
Наименование
продуктов или вещей
Вес
(кг, грамм)
Количество
Примечание
1.
2.
Подпись и фамилия заявителя ________________________________________________
"___"_____________ года
Передачу принял___________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы сотрудника, принявшего передачу)
Передачу получил__________________________________________________________
(подпись, фамилия и инициалы подозреваемого, обвиняемого, получившего передачу)
"___"_____________ года
Приложение 12
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Книга
замечаний и предложений лиц, инспектирующих гауптвахту
__________________________________
(органа военной полиции)
Начата: "___" __________ года.
Окончена: "___" ________ года.
№ п/п
Дата
Должность, воинское звание, фамилия и инициалы инспектирующего
Содержание замечаний
Предложения
Сроки исполнения
Принятые меры
Приложение 13
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Книга
регистрации предложений, заявлений и жалоб
п/п
Дата поступления (год, месяц, число)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подавшего обращение и его отношение к воинской службе
Краткое содержание обращения
Кому и когда передано для исполнения, подпись исполнителя
Срок исполнения
Когда
и какое принято решение
№ Дела
в которое подшит документ
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 14
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Талон
о принятии обращения, заявления
ТАЛОН
(түбіртек)
ТАЛОН
(корешок)
(талонның саны/номер талона)
Өтініш/обращение
______________________________________
______________________________________
(өтінішберушініңаты-жөнінемесе
атауы/фамилия, инициалы либо
наименование заявителя)
______________________________________
______________________________________
__ "__" ________ 20__ж./г. ______
______________________________________
______________________________________
Өтінішті қабылдаған қызметкердің
лауазымы, аты-жөні, қолы/
должность, Ф.И.О. (при его наличии), подпись
сотрудника, принявшего обращение
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
(қолы/подпись)
Талон қабылдаушының қолы/
подпись получившего талон
_________ "__" сағ/час "___" мин.
"___" _______________20__ ж./г.
ТАЛОН
(жыртылмалы талон)
ТАЛОН
(отрывной талон)
(талонның саны/номер талона)
Өтініш/обращение
______________________________________
______________________________________
(өтінішберушініңаты-жөнінемесе
атауы/фамилия, инициалы либо
наименование заявителя)
______________________________________
______________________________________
(қабылданды/принято.
Қабылдаған/принял
(лауазымы, аты-жөні/
должность, фамилия и инициалы)
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
"___" ________________ 20__ ж./г.
_________________
(колы / подпись)
Примечание:

1. Талондар нөмірленуге, тігілуге, тиісті қолтаңбамен расталуға және мөрмен мөрленуге тиіс. Талондар қарауыл (кезекшi ауысым) бастығында сақталады.
2. Талонның жеке нөмірінде бірінші жұп болып өтініш беру жылы, екінші жұп болып – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) коды, үшінші жұп болып – ауданның (облыстық маңызы бар қаланың, аудандық маңызы бар қаланың) коды, төртінші жұп болып – ауылдық округтің коды белгілінеді. Субъектінің және талонның реттік саны бес саннан тұрады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
15-қосымша
Сейілдеу аулаларының сипаттамасы
Сейілдеу аулалары режимдiк аулада орналасуға тиіс.
Сейілдеу аулалары гауптвахтаға жақын жерде шектесіп жатуға тиіс.
Сейілдеуге шығарылатын әрбір қамауға алынғанға серуендеу ауласының 2,5-3 шаршы метрі (бұдан әрi – м2) болуға тиіс. Сейілдеу ауласының барынша аз көлемi – 12 м2.
Сейілдеу ауласы биіктігі үш метрден астам тығыз дуалмен қоршалады. Сейілдеу ауласының үстiңгi жағына металл жақтау бекітіледі, оған ұяшықтары 17x17 сантиметрден аспайтын металл тор бекітіледі, тордың үстіне ұяшықтары 5x5 сантиметрден аспайтын "Рабица" типіндегі металл тор бекiтiледi.
Сейілдеу аулаларының үстiңгi жағында атмосфералық жауын-шашыннан тасалау үшін ені 1,2 метрге дейін жеңiл қалқалар орнатылады.
Сейілдеу ауласының ортасына еденге сенімді бекітілетін орындықтар орнатылады.
Сейілдеу аулаларынан су ағыны қамтамасыз етiлуге тиіс.
Сейілдеу ауласында бақылаушы қызмет өткеру үшiн сейілдеу аулаларында жүрген барлық қамауға алынғандар оның ұдайы қадағалауында болатындай есеппен орын жабдықталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Гауптвахтаға Қамауға алынған әскери қызметшілерді жазалауды және көтермелеуді есепке алу кітабы I бөлім Жазалауға тартылған адамдарды есепке алу
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Не үшін жазалау қолданылды
Жазалау түрі
Кім және қашан жасалау қолданды
Ескертпе
II Бөлім Гауптвахта әкімшілігімен көтермелеген адамдарды есепке алу
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Не үшін көтермелеу қолданылды
Көтермелеу түрі
Кім және қашан көтермеледі
Ескертпе
Ескертпе: Кітап нөмірленген,тігілген, тиісті қолтаңбамен куәландырылған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Гауптвахтаның қарауыл (кезекші ауысым) бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Әскери полиция органы бастығының жеке қабылдау журналы
Р/с
Күні (жылы, айы, күні)
Қабылдауға келген адамның тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)
Қысқаша өтініштің мазмұны
Ескертпе
1
2
3
4
5
Ескертпе: Журнал нөмірленген,тігілген, тиісті қолтаңбамен куәландырылған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Гауптвахтаның қарауыл (кезекші ауысым) бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Гауптвахтадан босату туралы
АНЫҚТАМА
Әскери қызметші _________________________________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты, (болған кезде) әкесінің аты)

1. Талоны должны быть пронумерованы, прошнурованы, заверены соответствующей подписью и опечатаны печатью. Талоны хранятся у начальника караула (дежурной смены) гауптвахты.
2. В уникальном номере талона первой парой обозначается год регистрации обращения, второй парой - код области (города республиканского значения, столицы), третьей парой – код района (города областного значения, город районного значения), четвертой парой – код сельского округа. Код субъекта и порядковый номер талона состоят из пяти цифр.
Приложение 15
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Описание прогулочных дворов
Прогулочные дворы следует располагать на режимном дворе.
Прогулочный двор примыкает к гауптвахте вплотную.
На каждого выводимого на прогулку, должно приходиться 2,5 - 3 квадратных метра (далее - м2) прогулочного двора. Минимальный размер прогулочного двора - 12 м2.
Прогулочный двор огораживается плотным забором высотой не менее трех метров. По верху прогулочного двора крепится металлическая рама, к которой приваривается металлическая решетка с ячейками не более 17х17 сантиметров. Над решеткой укрепляется металлическая сетка типа "Рабица" с ячейками не более 5х5 сантиметров.
Над прогулочными дворами вдоль стен, устраиваются облегченные навесы шириной до 1,2 метра для укрытия от атмосферных осадков.
В середине прогулочного двора устанавливается скамейка, которая надежно крепится к земле.
Прогулочный двор обеспечивается стоком воды.
На прогулочном дворе оборудуется место для несения службы контролера с расчетом, чтобы все арестованные, находящиеся на прогулочном дворе, были под его постоянным наблюдением.
Приложение 16
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Книга
учета взысканий и поощрений военнослужащих,
водворенных на гауптвахту
Часть I
Учет лиц, подвергнутых взысканиям
п/п
Фамилия, имя, отчество
(при наличии)
За что наложено взыскание
Вид взыскания
Кем и когда наложено взыскание
Примечание
Часть II
Учет лиц, поощренных администрацией гауптвахты
№ п/п
Фамилия, имя, отчество
(при наличии)
За что наложено поощрение
Вид поощрения
Кем и когда поощрен
Примечание
Примечание: Книга должна быть пронумерована, прошнурована, заверена соответствующей подписью и опечатана печатью. Хранится книга у начальника караула (дежурной смены) гауптвахты
Приложение 17
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Журнал
личного приема начальником органа военной полиции
п/п
Дата
(год, месяц, число)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) лица прибывшего на прием
Краткое содержание обращения
Примечание
1
2
3
4
5
Примечание: Журнал должен быть пронумерован, прошнурован, заверен соответствующей подписью и опечатан печатью. Хранится журнал у начальника караула (дежурной смены) гауптвахты.
Приложение 18
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
подозреваемых и обвиняемых на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Справка об освобождении с гауптвахты
Выдана военнослужащему (-ей) ______________________________________________
(в/звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))

20__ж. "____"_______________ – 20__ж. "____"_________________ кезеңінде
________________________________ сәйкес_____________________________
(судья қаулысы)
гарнизонының әскери полиция гауптвахтасында әкімшілік қамақты өтегенін растау үшін берілді.
______________________
әскери олиция органының бастығы
____________________________________
(ә/атағы, қолы, тегі мен аты-жөні)
20 ___ ж. "____" ___________

в том, что он (она) в период с _____ 20 ____ г. по ____ 20 ___ г. находился на
гауптвахте военной полиции _______________________________ _________ в соответствии с
________________________________________________________________________________
(постановление судьи)
Начальник органа военной полиции
_______________________________
_________________________________________
(в/звание, подпись, фамилия и инициалы)
"___" _________ 20 __ года