Интернеттің қазақстандық сегментiнiң кеңістігінде домендiк аттарды тiркеу, пайдалану және бөлу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 13 наурыздағы № 38/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 наурызда № 16654 болып тіркелді.
"Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-1-бабының 16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Интернеттің қазақстандық сегментiнiң кеңістігінде домендiк аттарды тiркеу, пайдалану және бөлу қағидалары бекітілсін.
2. "Интернет желісінің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік аттарды тіркеу, пайдалану және бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 118 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13221 болып тіркелген, 2016 жылғы 3 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін баспа және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении Правил регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета
Приказ Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 13 марта 2018 года № 38/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2018 года № 16654.
В соответствии с подпунктом 16) статьи 7-1 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 118 "Об утверждении Правил регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13221, опубликован 3 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету по информационной безопасности Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі
Б. Атамқұлов
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2018 жылғы 13 наурыздағы|
№ 38/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік аттарды тіркеу, пайдалану және бөлу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік аттарды тіркеу, пайдалану және бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-1-бабының 16) тармақшасына сәйкес әзірленді және Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік аттарды тіркеу, пайдалану және бөлу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) ақпараттық қауіпсiздiкті қамтамасыз ету саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – ақпараттық қауіпсiздiкті қамтамасыз ету саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) домендiк ат – Интернетті адрестеу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған, белгiлi бiр желiлiк адреске сәйкес келетiн және Интернеттің объектiсiне атауландырып өтініш жасауға арналған символдық (әрiптiк-цифрлық) белгiлеме;
3) домендік аттар жүйесі (Domain Name System, бұдан әрі – DNS) – домендік аттар туралы ақпарат алу үшін бөлінген деректер қоры. Домендік аттарға және Internet Protocol (IP) мекенжайларына сәйкестігі туралы ақпаратты қамтиды және 1032, 1034, 1035, 1122, 1133, 1591 Request for Comments стандарттарына (бұдан әрі – RFC) сәйкес жұмыс істейді;
4) домендік аттардың тіркелушісі (бұдан әрі – тіркелуші) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттарды тіркегішке Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттарды тіркеу үшін өтінім жіберген және домендік аттарды Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігінде тіркеу кезеңінде оның иесі болып табылатын жеке немесе заңды тұлға;
5) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігі – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан аппараттық-бағдарламалық кешендерде орналастырылатын интернет-ресурстар жиынтығы;
6) Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістігіндегі домендік аттардың әкімшісі (бұдан әрі – әкімші) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістігін дамытуды жүзеге асыратын "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес уәкілетті орган белгілеген коммерциялық емес қоғамдық ұйым;

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр оборонной и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
Утверждены
приказом Министра оборонной
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 13 марта 2018 года № 38/НҚ
Правила
регистрации, пользования и распределения
доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16) статьи 7-1 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее – Закон) и определяют порядок регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере обеспечения информационной безопасности;
2) доменное имя – символьное (буквенно-цифровое) обозначение, сформированное в соответствии с правилами адресации Интернета, соответствующее определенному сетевому адресу и предназначенное для поименованного обращения к объекту Интернета;
3) система доменных имен (Domain Name System, далее – DNS) – распределенная база данных для получения информации о доменных именах. Содержит информацию о соответствии доменных имен и Internet Protocol (IP) адресов и работает в соответствии со стандартами Request for Comments (далее – RFC) - 1032, 1034, 1035, 1122, 1133, 1591;
4) регистрант доменных имен (далее – регистрант) – физическое или юридическое лицо, направившее регистратору доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета заявку регистранта для регистрации доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета и являющееся его владельцем на период регистрации доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета;
5) пространство казахстанского сегмента Интернета – совокупность интернет-ресурсов, размещаемых на аппаратно-программных комплексах, расположенных на территории Республики Казахстан;
6) администратор доменных имен в доменном пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – администратор) – некоммерческая общественная организация, определенная уполномоченным органом в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об информатизации", осуществляющая развитие доменного пространства казахстанского сегмента Интернета;

7) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі бірінші деңгейлі домендiк ат (бұдан әрі – бірінші деңгейлі домендік ат) – .KZ және (немесе) .ҚАЗ, Қазақстан Республикасы мүддесінде пайдалану үшін ICANN халықаралық ұйымы бөлген, Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістік иерархиясында негізгі домендік аттан бір саты төмен орналасқан және негізгі домендік аттың (RFC-882) тікелей нақты ішкі домені болып табылатын домендік ат;
8) Интернеттің қазақстандық сегментi кеңістігіндегі екінші деңгейлі домендік ат (бұдан әрі – екінші деңгейлі домендік ат) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістік иерархиясында бірінші деңгейлі домендік аттан бір саты төмен орналасқан және бірінші деңгейлі домендік аттың тікелей (нақты) ішкі домені болып табылатын (RFC-882) домендік ат;
9) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттардың тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – тіркелген домендік аттар туралы барлық мәліметтер қамтылған Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі барлық тіркелген домендік аттар дерекқорының орталықтандырылған жиынтығы;
10) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттарды тіркеу орны (бұдан әрі – тіркеу орны) – тізілімін жүргізуді жүзеге асыратын және бірінші деңгейлі қазақстандық домендік аттың тұрақты жұмысын жүзеге асыратын заңды тұлға;
11) Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігіндегі домендік аттарды тіркегіш (бұдан әрі – тіркегіш) – домендік аттарды тіркеу, тізіліміне домендік ат туралы ақпарат енгізу және оны жою, сондай-ақ тіркеу орны мен тіркеуші арасындағы келісімнің негізінде домендік аттарды тіркеушінің домендік атты пайдалану бойынша құқығын қамтамасыз ету тізіліміне енгізілетін мәліметтерді өзгерту бойынша қызметтерді көрсету үшін (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет) әкімші аккредиттеген заңды тұлға, Қазақстан Республикасының резиденті. Қазақстан Республикасының бейрезиденті ICANN Тіркеушісі ретінде аккредитациясы болған жағдайда ғана ұлттық домендік атаулар әкімшісінің аккредитациясын алуға құқылы;
12) Интернеттің қазақстандық сегментi кеңістігіндегі үшінші деңгейлі домендік ат (бұдан әрі – үшінші деңгейлі домендік ат) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістік иерархиясында екінші деңгейлі домендік аттан бір саты төмен орналасқан және екініші деңгейлі домендік аттың тікелей (нақты) ішкі домені болып табылатын (RFC-882) домендік ат;
13) интернет-ресурстың резервтік көшірмесі - негізгі интернет-ресурс істен шыққан кезде қолданылатын интернет-ресурс деректерінің резервтік жиынтығы;

7) доменное имя первого уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – доменное имя первого уровня) – доменное имя. KZ и (или) .ҚАЗ, выделенное международной организацией ICANN для использования в интересах Республики Казахстан, находящееся в иерархии доменного пространства казахстанского сегмента Интернета на ступень ниже корневого доменного имени и являющееся непосредственным прямым поддоменом корневого доменного имени (RFC-882);
8) доменное имя второго уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – доменное имя второго уровня) – доменное имя, находящееся в иерархии доменного пространства казахстанского сегмента Интернета на ступень ниже доменного имени первого уровня и являющийся непосредственным (прямым) поддоменом доменного имени первого уровня (RFC-882);
9) реестр доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – реестр) – централизованная совокупность баз данных всех зарегистрированных доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета, содержащая все сведения о зарегистрированных доменных именах;
10) регистратура доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – регистратура) – юридическое лицо, осуществляющее ведение реестра и поддерживающее стабильную работу казахстанского доменного имени первого уровня;
11) регистратор доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – регистратор) – юридическое лицо, резидент Республики Казахстан, аккредитованное администратором для оказания услуги по регистрации доменных имен, внесению в реестр информации о доменном имени, и его удалению, а также изменению сведений, вносимых в реестр обеспечению права регистранта по использованию доменного имени на основании соглашений с регистратурой и регистрантом (далее – услуга). Нерезиденты Республики Казахстан вправе получить аккредитацию администратора национальных доменных имен только при условии наличия аккредитации ICANN в качестве Регистратора;
12) доменное имя третьего уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – доменное имя третьего уровня) – доменное имя, находящееся в иерархии доменного пространства казахстанского сегмента Интернета на ступень ниже доменного имени второго уровня и являющееся непосредственным (прямым) поддоменом доменного имени второго уровня (RFC-882);
13) резервная копия интернет-ресурса – резервный набор данных интернет-ресурса, применяемый при выходе из строя основного интернет-ресурса;

14) негізгі домендік ат – Интернетте RFC-882 стандартының негізінде жұмыс істейтін, "." нүктесімен белгіленетін домендік ат;
15) отандық қауіпсіздік сертификаты – отандық куәландырушы орталығы берген, шифрлауды қолдайтын, хаттамаларды қамтитын, трафикті өткізу үшін қолданылатын электрондық цифрлық символдардың жиынтығы;
16) өтінім – Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттарды тіркеу (тіркеу мерзімін ұзарту) үшін барлық мәліметтерді, бұрын мәлімделген мәліметтерді өзгертуді, домендік атты беруді, тасымалдауды немесе қолданыстағы тіркелуінің күшін жоюды қамтитын тіркеушінің тіркегішке өтініші;
17) резервтелген домендік аттар – осы Қағидаларда белгіленген қысқартылған аттарға сәйкес келетін мемлекет мұқтажына арналған домендік аттар;
18) фишинг – Интернетті пайдаланушының есептік немесе құпия деректерін заңсыз алуға бағытталған әдістер жиынтығы;
19) шетелдік қауіпсіздік сертификаты – шетелдік куәландырушы орталығы берген, шифрлауды қолдайтын, хаттамаларды қамтитын, трафикті өткізу үшін қолданылатын электрондық цифрлық символдардың жиынтығы;
20) DNS-сервер – домендік аттар жүйесіне қызмет көрсетуге арналған мамандандырылған бағдарламалық қамтылым, сондай-ақ бағдарламалық қамтылым орындалатын жабдық;
21) RFC – Интернеттің жұмыс істеуінің техникалық және ұйымдастырушылық жағдайларын айқындайтын және Internet Engineering Task Force және Internet Engineering Steering Group қоғамдық ұйымдар қабылдайтын құжат;
22) WHOIS-сервер – RFC-3912-ге сәйкес жұмыс істейтін, тіркелген домендік аттар туралы мәліметтер алуға арналған мамандандырылған бағдарламалық қамтылым, сондай-ақ бағдарламалық қамтылым орындалатын жабдық.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.09.2022 № 337/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік аттарды тіркеу тәртібі
3. Домендік атты тіркеу үшін тіркелуші осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық немесе қағаз түрінде дұрыс және толық ақпарат берілген тіркелуші өтінімін (бұдан әрі – өтінім) ұсынады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.09.2022 № 337/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

14) корневое доменное имя – доменное имя, обозначаемое точкой ".", функционирующее в Интернете на основе RFC-882;
15) отечественный сертификат безопасности – набор электронных цифровых символов, применяемый для пропуска трафика, содержащего протоколы, поддерживающие шифрование, выданный отечественным удостоверяющим центром;
16) заявка – обращение регистранта к регистратору, содержащее все сведения для регистрации доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (продление срока действия регистрации), изменения ранее сообщенных сведений, передачи, трансфера либо отмены существующей регистрации доменного имени;
17) зарезервированные доменные имена – доменные имена для государственных нужд, соответствующие сокращенным наименованиям, установленных настоящими Правилами;
18) фишинг – совокупность методов, направленных на неправомерное получение учетных или конфиденциальных данных пользователя Интернета;
19) иностранный сертификат безопасности – набор электронных цифровых символов, применяемый для пропуска трафика, содержащего протоколы, поддерживающие шифрование, выданный иностранным удостоверяющим центром;
20) DNS-сервер – специализированное программное обеспечение для обслуживания системы доменных имен, а также оборудование, на котором программное обеспечение выполняется;
21) RFC – документ, определяющий технические и организационные условия функционирования Интернета и принимаемый общественными организациями Internet Engineering Task Force и Internet Engineering Steering Group;
22) WHOIS-сервер – специализированное программное обеспечение, предназначенное для получения сведений о зарегистрированных доменных именах, работающее в соответствии с RFC-3912, а также оборудование, на котором программное обеспечение выполняется.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.09.2022 № 337/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок регистрации доменных имен
в пространстве казахстанского сегмента Интернета
3. Для регистрации доменного имени регистрант предоставляет регистратору заявку регистранта по форме согласно приложению к настоящим Правилам с достоверной и полной информацией в электронном или бумажном виде (далее – заявка).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.09.2022 № 337/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Барлық өтінімдер, оларды тіркеушіге жолдаудың тіркелген уақытына сәйкес олардың тіркеушіге келіп түсу тәртібімен қаралады.
5. Тіркеуші тіркелушіден өтінімді алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мыналарды тексеруді жүргізеді:
1) домендік ат пайдаланатын Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігінде серверлік жабдықтың орналасқан жері туралы ақпаратты қосқанда, өтінімде көрсетілген ақпараттың дұрыстығын және толықтығын;
2) өтінімді ұсыну сәтінде сұрау салынып отырған домендік аттың тіркеу үшін қолжетімділігін;
3) сұрау салған домендік аттың мынандай Интернет стандарттарына сәйкестігін: RFC-1032, RFC-1034, RFC-1035, RFC-1122, RFC-1133, RFC-1591;
4) сұрау салынып отырған домендік аттың осы Қағидалардың 30-тармағында көрсетілген резервіленген домендік аттар тізілімінде болмауын;
5) заңды күшіне енген тіркелетін домендік атты пайдалануға тыйым салу туралы сот шешімінің болмауын;
6) сұрау салынып отырған домендік аттың мазмұнында Қазақстан Республикасының заңдарымен тыйым салынған ақпараттың болмауын.
6. Сұрау салынған домендік ат осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген бір немесе бірнеше шартқа сәйкес болмаған жағдайда тіркеуші өтінімді тіркелушіге қайтарады.
7. Сұрау салынған домендік ат осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген барлық шарттарға сәйкес болған жағдайда тіркеуші тіркелушімен келісім жасайды және тіркелген домендік ат туралы ақпаратты тізілімге енгізеді.
8. Домендік аттар туралы ақпаратты тізілімге енгізген сәттен бастап олар тіркелген болып саналады.
9. Тіркелуші жеке тұлғаның барлық өзгерістері немесе келісімде көрсетілген заңды тұлға туралы мәліметтерді тіркеушіге осындай өзгерістер орын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлайды. Келісімде көрсетілген жеке тұлға туралы мәліметтер құпия болып табылады және заңдарда көзделген жағдайлар мен тәртіп бойынша ғана үшінші тұлғаға берілуі мүмкін.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.09.2022 № 337/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тіркеуші жеке тұлғаның барлық өзгерістері немесе келісімде көрсетілген және заңды тұлға туралы хабарламаны тіркелушіден алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде өзгерістерді тізілімге енгізеді.
11. Тіркелуші домендік атты басқа жеке немесе заңды тұлғаға пайдалануға беру ниетін білдірген жағдайда, тіркелуші домендік атты пайдалану құқықтарын беру болжалған тұлға туралы мәліметтерді көрсете отырып, пайдаланылатын домендік ат құқықтарын беру туралы тіркеушіні хабардар етеді.

4. Все заявки рассматриваются в порядке их поступления к регистратору в соответствии с зафиксированным временем их направления регистратору.
5. Регистратор в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения заявки от регистранта проводит проверку:
1) достоверности и полноты информации, указанной в заявке, включая информацию о местонахождении серверного оборудования в пространстве казахстанского сегмента Интернета, на котором будет использоваться доменное имя;
2) доступности для регистрации запрашиваемого доменного имени к моменту подачи заявки;
3) соответствия запрашиваемого доменного имени стандартам Интернет: RFC-1032, RFC-1034, RFC-1035, RFC-1122, RFC-1133, RFC-1591;
4) отсутствия запрашиваемого доменного имени в перечне зарезервированных доменных имен, указанных в пункте 30 настоящих Правил;
5) отсутствия вступившего в законную силу решения суда о запрете на использование регистрируемого доменного имени;
6) отсутствия в содержании запрашиваемого доменного имени информации, запрещенной законами Республики Казахстан.
6. В случае несоответствия запрашиваемого доменного имени одному или нескольким условиям, указанным в пункте 5 настоящих Правил, регистратор возвращает регистранту заявку.
7. В случае соответствия запрашиваемого доменного имени всем условиям, указанным в пункте 5 настоящих Правил, регистратор заключает с регистрантом соглашение о регистрации доменного имени (далее – соглашение) и вносит информацию о зарегистрированном доменном имени в реестр.
8. Доменные имена считаются зарегистрированными с момента внесения в реестр информации о них.
9. Регистрант информирует регистратора обо всех изменениях сведений о физическом лице или юридическом лице, указанных в соглашении, не позднее 10 (десяти) рабочих дней с момента таких изменений. Сведения о физическом лице, указанные в соглашении, являются конфиденциальными и могут быть выданы третьему лицу только в случаях и порядке, предусмотренных законодательством.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.09.2022 № 337/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Регистратор, получив от регистранта уведомление об изменениях сведений о физическом лице или юридическом лице, указанном в соглашении, в течение 3 (трех) рабочих дней вносит изменения в реестр.
11. В случае намерения регистранта передать доменное имя в пользование другому физическому или юридическому лицу регистрант уведомляет регистратора о передаче прав на используемое доменное имя с указанием сведений о лице, которому предполагается передача прав на использование доменного имени.

12. Келісімнің аяқталу мерзіміне дейін кем дегенде 20 (жиырма) жұмыс күні бұрын тіркеуші тіркелушіге тиісті хабарлама жібереді.
13. Егер тіркелуші домендік атты алдағы уақытта пайдаланудан бас тартқан жағдайда, тіркелуші келісімнің қолданыс мерзімінің аяқталу мерзімінен бұрын тіркеушіге келісімді тоқтатудың болжамды күні туралы хабарлама жібереді.
14. Тіркеуші ұсынылған хабарламада тіркелуші көрсеткен пайдалану тоқтатылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде домендік атауды тізілімнен алып тастауды жүргізеді және тіркелушіні Келісімнің қолданылуы тоқтатылғаны туралы, сондай-ақ қашықтағы домендік атауды қайта тіркеудің мүмкін еместігі туралы күнтізбелік 60 (алпыс) күннен ерте емес хабардар етеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.09.2022 № 337/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-1. Домендік ат тіркеуші мен тіркелуші арасында домендік атауды оның қолданылу мерзімі өткенге дейін ұзартуға келісім болған кезде ұзартылады.
Ескерту. Қағида 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.09.2022 № 337/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-2. Домендік аттың қолданылу мерзімі өткен кезде тіркелуші 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде осы Қағидалардың 14-1-тармағында көрсетілген шартқа сәйкес домендік атты ұзартады.
Ескерту. Қағида 14-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.09.2022 № 337/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Тіркеу орны тізілімінің жұмыс істеуін, тіркегіштердің Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік аттар тізіліміне өзгерістер енгізу, WHOIS-сервер арқылы домендік аттарды тапсыру және барлық тіркелген домендік аттар туралы ағымдағы мәліметтерді ұсыну мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
3-тарау. Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік аттарды пайдалану тәртібі
16. Домендік атты Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде пайдалану:
1) тіркелуші домендік атты тіркеу үшін ұсынған өтінімде тіркелуші туралы дұрыс емес мәліметтер анықталған;
2) интернет-ресурста Интернетті қауіпсіз пайдалануға қатер төндіретін, зиянды бағдарламалық қамтылым анықталған;

12. Не менее чем за 20 (двадцать) рабочих дней до истечения срока соглашения регистратор направляет соответствующие уведомление регистранту.
13. В случае отказа регистранта от дальнейшего использования доменного имени регистрант направляет уведомление регистратору о предполагаемом сроке прекращении действия соглашения, не позднее даты окончания срока действия соглашения.
14. Регистратор в течение 3 (трех) рабочих дней с даты прекращения использования, указанной регистрантом в представленном уведомлении, производит удаление доменного имени из реестра и уведомляет регистранта о прекращении действия соглашения, а также о невозможности повторной регистрации удаленного доменного имени не ранее 60 (шестидесяти) календарных дней.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.09.2022 № 337/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. Доменное имя продлевается при наличии соглашения на продление доменного имени до его истечения срока действия между регистратором и регистрантом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.09.2022 № 337/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-2. При истечении срока действия доменного имени регистрант продлевает в течение 30 (тридцати) календарных дней доменное имя согласно условию указанному в пункте 14-1 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-2 в соответствии с приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.09.2022 № 337/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Регистратура обеспечивает функционирования реестра, с возможностью внесения регистраторами доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета изменений в реестр, делегирование доменных имен и предоставление всех текущих сведений о зарегистрированных доменных именах через WHOIS-сервер.
Глава 3. Порядок пользования доменных имен
в пространстве казахстанского сегмента Интернета
16. Пользование доменным именем в пространстве казахстанского сегмента Интернета приостанавливается при:
1) выявлении недостоверных сведений о регистранте, указанных в заявке поданной регистрантом для регистрации доменного имени;
2) выявлении на интернет-ресурсе вредоносного программного обеспечения, создающего угрозу безопасному использованию Интернета;

3) домендік атты пайдалануды уақытша тоқтату туралы заңды күшіне енген сот шешімі болған;
4) уәкілетті органнан немесе Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығынан ақпараттық қауіпсіздік оқыс оқиғасы туралы хабарлама түскенде, оны тіркеуші жоймаған;
5) қауіпсіздік сертификаты (отандық немесе шетелдік) болмаған;
6) Қазақстан Республикасының аумағынан тыс аппараттық-бағдарламалық кешендерде интернет-ресурстар орналастырылған;
7) интернет-ресурста Ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығынан немесе Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінен, салалық Ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығынан келіп түскен фишингтің анықталғаны туралы хабарлама болған жағдайларда уақытша тоқтатылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.09.2022 № 337/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген домендік атты пайдалануға байланысты бұзушылықтар орын алған жағдайда уәкілетті органның өтініші бойынша тіркеу орны жол берілген бұзушылықтың мазмұнын көрсете отырып, тіркеушіге хабарлама жібереді.
18. Тіркеу орны Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік атты тіркеуді уақытша тоқтатудың негіздемелерін жою қажеттілігі туралы тіркеушіге хабарлама жібере отырып, 1 (бір) жұмыс күні ішінде домендік аттарды тіркеуді уақытша тоқтатады.
19. Тіркеу орнынан хабарлама алғаннан кейін тіркеуші 1 (бір) жұмыс күні ішінде заңды күшіне енген сот шешімінде басқа мерзім белгіленбесе, хабарламаны алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жол берілген бұзушылықтарды жою қажеттілігі туралы тіркелушіні хабардар етеді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.09.2022 № 337/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Бұзушылықты жою кезеңінде тіркеу орны тізілімге тиісті жазба енгізу арқылы домендік атты пайдалануды уақытша тоқтатады.
21. Тіркелуші тіркеу хабарламасында көрсетілген бұзушылықтар жойылғаннан кейін тіркеу орнына хабарлама жібереді.
22. Тіркелушінің тіркеу орнының хабарламасында көрсетілген бұзушылықтарды жойған туралы хабаралама алғаннан кейін тиісті жазба енгізу арқылы тіркеу орны 1 (бір) жұмыс күні ішінде домендік атты пайдалануды қалпына келтіреді.

3) наличии вступившего в законную силу решения суда о приостановлении использования доменного имени;
4) не устранении регистрантом инцидента информационной безопасности, о котором поступило оповещение от уполномоченного органа, либо от Национального координационного центра информационной безопасности;
5) отсутствии сертификата безопасности (отечественного или иностранного);
6) размещении интернет-ресурсов на аппаратно-программных комплексах вне территории Республики Казахстан;
7) наличии уведомления о выявлении на интернет-ресурсе фишинга, которое поступило от Оперативного центра информационной безопасности или Службы реагирования на инциденты информационной безопасности, отраслевого Оперативного центра информационной безопасности.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.09.2022 № 337/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В случае нарушений, связанных с использованием доменного имени, предусмотренных в пункте 16 настоящих Правил, регистратура по обращению уполномоченного органа, направляет уведомление регистратору с указанием на содержание допущенного нарушения.
18. Регистратура в течение 1 (одного) рабочего дня приостанавливает регистрацию доменных имен с отправлением уведомления регистратору о необходимости устранения оснований приостановления регистрации доменного имени в пространстве казахстанского сегмента Интернета.
19. Регистратор, получив информацию от регистратуры, в течение 1 (одного) рабочего дня информирует регистранта о необходимости устранения допущенных нарушений в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения уведомления, если иной срок не установлен вступившим в законную силу решением суда.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.09.2022 № 337/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. На период устранения нарушения регистратура приостанавливает пользование доменного имени путем внесения соответствующей записи в реестр.
21. Регистрант после устранения нарушений указанных в уведомлении регистратуры направляет уведомление в регистратуру.
22. После получения уведомления об устранении регистрантом нарушения указанного в уведомлении регистратуры пользование доменным именем возобновляется регистратурой в течение 1 (одного) рабочего дня путем внесения соответствующей записи в реестр.

23. Домендік атты Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде пайдалану:
1) тіркелушінің домендік атты тіркеуді тоқтату туралы өтінімі болған;
2) тіркелуші мен тіркеуші арасындағы келісімнің қолданыс мерзімі аяқталған;
3) тіркеу орнының хабарламада көрсетілген тіркеу орнының белгіленген мерзімде домендік атты пайдалануды уақытша тоқтатуға әкеп соқан бұзушылықтар жойылмаған;
4) домендік атты пайдалануды тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енген жағдайларда тоқтатылады.
24. Осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген шарттадың біреуі орын алған жағдайда тіркеуші тіркелушіге келісімнің қолданысы тоқтатылғаны туралы хабарлама жібереді.
25. Осы Қағидалардың 23-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда тізілімге тиісті мәліметтер енгізе отырып, домендік атты тіркеуді тоқтатуды тіркеуші жүргізеді.
26. Осы Қағидалардың 23-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда тіркеушіні ескертіп тізілімге тиісті мәліметтер енгізе отырып, домендік атты тіркеуді тоқтатуды тіркеу орны жүргізеді.
27. Интернет-ресурстармен деректерді беру кезінде Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігінде .KZ және (немесе) .ҚАЗ домендік аттарды пайдалану қауіпсіздік сертификаттарын қолдана отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 28.09.2020 № 354/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік аттарды бөлу тәртібі
28. Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік аттарды бөлу, тіркелген домендік аттар мен резервіленген екінші деңгейлі домендік аттар туралы ақпаратқа еркін қолжетімділік негізінде жүзеге асырылады.
29. Резервілеген екінші деңгейлі және кейінгі деңгейлі домендік аттарға мына домендік аттар жатады:
1) EDU.KZ – білім беру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы резиденттерінің ұйымдары үшін үшінші деңгейлі домендік аттарды тіркеуге арналған;
2) GOV.KZ – Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары үшін үшінші деңгейлі домендік аттарды тіркеуге арналған;
3) MIL.KZ – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі органдары үшін үшінші деңгейлі домендік аттарды тіркеуге арналған.
30. Резервіленген домендік аттарды бөлу осы Қағидалардың 29-тармағындағы қызмет түрлеріне сәйкес өтінімдер бойынша жүзеге асырылады.
Интернеттің қазақстандық
сегментінің кеңістігінде
домендік аттарды тіркеу,
пайдалану және бөлу
қағидаларына
қосымша
Нысан
Тіркеушіге
_______________________
(тіркеушінің атауы)
Тіркелушінің өтінімі

23. Пользование доменным именем в пространстве казахстанского сегмента Интернета прекращается при:
1) наличии заявки регистранта о прекращении регистрации доменного имени;
2) истечении срока действия соглашения регистранта с регистратором;
3) не устранении нарушения повлекшего приостановление использования доменного имени в установленный регистратуры срок, указанный в уведомлении регистратуры;
4) вступлении в законную силу решения суда о прекращении использования доменного имени.
24. В случае наступления одного из условий, указанных в пункте 23 настоящих Правил, регистратор направляет уведомление регистранту о прекращении действия соглашения.
25. В случаях, предусмотренных в подпунктах 1) и 2) пункта 23 настоящих Правил, прекращения регистрации доменного имени с внесением соответствующих сведений в реестр производит регистратор.
26. В случаях, предусмотренных в подпунктах 3) и 4) пункта 23 настоящих Правил, прекращения регистрации доменного имени с внесением соответствующих сведений в реестр производит регистратура, с уведомлением регистратора.
27. Использование доменных имен KZ и (или) .ҚАЗ в пространстве казахстанского сегмента Интернета при передаче данных интернет-ресурсами осуществляется с применением сертификатов безопасности.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.09.2020 № 354/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок распределения доменных имен
в пространстве казахстанского сегмента Интернета
28. Распределение доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета осуществляется на основе свободного доступа к информации о зарегистрированных доменных именах и зарезервированных доменных именах второго уровня.
29. К зарезервированным доменным именам второго уровня и последующих уровней относятся доменные имена:
1) EDU.KZ - предназначенные для регистрации доменных имен третьего уровня для организаций резидентов Республики Казахстан, осуществляющих образовательную деятельность;
2) GOV.KZ - предназначенные для регистрации доменных имен третьего уровня для государственных органов Республики Казахстан;
3) MIL.KZ - предназначенные для регистрации доменных имен третьего уровня для органов Министерства обороны Республики Казахстан.
30. Распределение зарезервированных доменных имен осуществляется по заявкам в соответствии с пунктом 29 настоящих Правил.
Приложение
к Правилам регистрации,
пользования и распределения
доменных имен в пространстве
казахстанского сегмента Интернета
Форма
Регистратору
___________________________
(наименование регистратора)
Заявка регистранта

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.09.2022 № 337/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. *Домендік аттың атауы.
2. *Домендік атты тіркеу кезеңі.
3. *Тіркеу мақсаты.
4. *Төрт байланыс туралы мәліметтер:
1) *тіркелуші;
2) әкімшілік байланыс;
3) техникалық байланыс;
4) қаржылық байланыс.
5. *Әрбір байланыс мынадай деректерден тұруы қажет:
1) *байланыс тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН (егер байланыс жеке тұлға болса);
2) *ұйымның атауы, БСН (егер байланыс заңды тұлға болса);
3) *пошталық мекенжай (қаланы, облысты қосқанда);
4) *пошталық индекс;
5) *елдің екі әріптік коды;
6) *телефон;
7) факс;
8) *электрондық пошта мекенжайы.
6. *DNS-серверлер туралы мәліметтер:
1) *алғашқы DNS-сервердің мекенжайы;
2) *екінші DNS-сервердің мекенжайы;
3) қосымша DNS-серверлердің мекенжайлары;
4) *домендік ат пайдаланатын серверлік жабдық орналасқан жерінің пошталық мекенжайы (қаланы, облысты қосқанда).
7. Тауар белгісінің Қазақстан Республикасының аумағында тіркелгенін растайтын құжаттардың көшірмелері.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын.
Тіркеушінің интернет-ресурсында жарияланған домендік атты тіркеу бойынша қызмет көрсетудің толық шарттарын қамтитын домендік атты тіркеу туралы келісімнің мәтінімен келісетінімді растаймын.
___________________
(тіркелушінің қолы/тіркелушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы)
_________________
(күні)
Ескертпе:
Тіркелуші мәліметтерді тіркеушіге ұсынады және барлық тіркеу мерзімі ішінде тізілімде сақталады.
* белгіленген тармақтар толықтыруға міндетті болып табылады.
Барлық мәліметтер латын транскрипциясында беріледі.
Техникалық және қаржылық байланыстар туралы деректер болмаған жағдайда, олардың қызметін автоматты түрде әкімшілік байланыс орындайды.
Әкімшілік байланыс туралы деректер болмаған жағдайда, оның қызметін автоматты түрде тіркелуші орындайды.
Серверлік жабдыққа қойылатын міндетті талап – оның физикалық орналасқан жерінің Қазақстан Республикасының аумағы болуы.
Тіркеу кезінде жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың көшірмесі (егер тіркелуші жеке тұлға болса), тіркеу туралы куәлік немесе анықтама (егер тіркелуші заңды тұлға болса) ұсынылуы қажет.

Сноска. Приложение - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.09.2022 № 337/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. *Наименование доменного имени.
2. *Период регистрации доменного имени.
3. *Цель регистрации.
4. *Сведения о четырех контактах:
1) *регистрант;
2) административный контакт;
3) технический контакт;
4) финансовый контакт.
5. *Каждый контакт должен содержать следующие данные:
1) *фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН контактного лица (в случае, если контакт является физическим лицом);
2) *наименование организации, БИН (в случае, если контакт является юридическим лицом);
3) *почтовый адрес (включая город, область);
4) *почтовый индекс;
5) *двухбуквенный код страны;
6) *телефон;
7) факс;
8) *адрес электронной почты.
6. *Сведения о DNS-серверах:
1) *адрес первичного DNS-сервера;
2) *адрес вторичного DNS-сервера;
3) адреса дополнительных DNS-серверов;
4) *почтовый адрес (включая город, область) местонахождения серверного оборудования, на котором будет использоваться доменное имя.
7. Копия документов, подтверждающих регистрацию товарного знака на территории Республики Казахстан.
Достоверность предоставленной информации подтверждаю.
Подтверждаю свое согласие с текстом соглашения о регистрации, содержащее подробные условия оказания услуг по регистрации, опубликованное на интернет-ресурсе регистратора.
__________________________
(подпись регистранта/электронная цифровая подпись регистранта)
__________________________ (дата)
Примечание:
Сведения предоставляются регистрантом регистратору и хранятся в реестре в течение всего срока регистрации.
Пункты, отмеченные * являются обязательными к заполнению.
Все сведения предоставляются в латинской транскрипции.
В случае отсутствия сведений о техническом и финансовом контактах, их функции автоматически выполняет административный контакт.
В случае отсутствия сведений об административном контакте, его функции автоматически выполняет регистрант.
Обязательным условием к серверному оборудованию является его физическое место нахождения на территории Республики Казахстан.
При регистрации необходимо предоставлять копию документа, удостоверяющего личность (в случае, если регистрант является физическим лицом), свидетельство о регистрации или справку (в случае, если регистрант является юридическим лицом).