Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 5 мамырдағы № 160 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 мамырда № 16948 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертуі!
Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 66-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауына мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
______________Ж. Қасымбек
2018 жылғы "_____" __________
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы мамырдағы № 160
бұйрығымен бекітілген
Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауына мониторинг жүргізу қағидалары

Об утверждении Правил мониторинга выполнения недропользователями обязательств по контракту на недропользование
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 5 мая 2018 года № 160. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2018 года № 16948.
В соответствии с пунктом 2 статьи 66 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 189 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила мониторинга выполнения недропользователями обязательств по контракту на недропользование.
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_________________Ж. Касымбек
"____"______________ 2018 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 5 мая 2018 года № 160
Правила мониторинга выполнения недропользователями обязательств по контракту на недропользование

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауына мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 66-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге, сондай-ақ уран өндіруге арналған келісімшарт (бұдан әрі – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт) бойынша міндеттемелерін орындауына мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауына мониторинг жүргізу тәртібі
2. Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауына мониторингті (бұдан әрі – мониторинг) құзыретті орган Кодекстің 132-бабының 2)7) тармақшаларына, 180-бабының 3)11) тармақшаларына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар ұсынатын есептерді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де дереккөздерден алынған мәліметтерді талдау арқылы жүзеге асырады.
3. Жер қойнауын пайдаланушылар ұсынған есептерді талдауды құзыретті орган 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Есептерге жүргізілген талдау нәтижелері бойынша есепті кезеңнен кейінгі 1 (бірінші) сәуірге дейінгі мерзімде жер қойнауын пайдаланушыларға Кодекстің 133-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта белгіленген қаржылық міндеттемелердің есепті жыл үшін кемінде отыз пайызға орындалуы туралы хабарлама жіберіледі.
Жер қойнауын пайдаланушылардың міндеттемелердің нақты көлемі бойынша келісімшарт талаптарының бұзушылықтарын жою мерзімі 6 (алты) айдан, Кодекстің 133-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген міндеттеме бойынша – 3 (үш) айдан, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделген өзге де міндеттемелер бойынша Кодекстің 133-бабының 3-тармағына сәйкес жазбаша хабарлама алынған күннен бастап 1 (бір) айдан аспауға тиіс.
Жер қойнауын пайдаланушы жіберілген бұзушылықты хабарламада көрсетілген мерзім ішінде жояды және жоюды растайтын құжаттарды қоса бере отырып, ол туралы құзыретті органға жазбаша хабарлайды.
Жер қойнауын пайдаланушы Кодекстің 133-бабының 5-тармағына және 181-бабының 5-тармағына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделген міндеттемелердің бұзушылығын жою мерзімін ұзарту туралы ұсынысты осындай ұзартудың себептерін негіздей отырып, құзыретті органға жолдауға құқылы. Жіберілген бұзушылықтарды жою мерзімін ұзарту туралы ұсынысты қараудың нәтижесі бойынша құзыретті орган оны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланушыға мерзімді ұзартумен келісетіндігі туралы хабарлайды немесе осындай ұзартудан уәжді бас тартуды ұсынады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила мониторинга выполнения недропользователями обязательств по контракту на недропользование (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 66 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок мониторинга выполнения недропользователями обязательств по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов, а также добычу урана (далее – контракт на недропользование).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 189 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок мониторинга выполнения недропользователями обязательств по контракту на недропользование
2. Мониторинг выполнения недропользователями обязательств по контракту на недропользование (далее – мониторинг) осуществляется компетентным органом посредством анализа отчетов, представляемых недропользователями в соответствии с подпунктами 2)7) статьи 132, подпунктами 3)11) статьи 180 Кодекса, и сведений, полученных из иных источников в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Анализ отчетов, предоставленных недропользователями осуществляется компетентным органом в течение 30 (тридцати) рабочих дней.
По результатам проведенного анализа отчетов, в срок до 1 (первого) апреля, следующего за отчетным периодом недропользователям направляется уведомление о выполнении финансовых обязательств, установленных контрактом на недропользование, менее чем на тридцать процентов за отчетный год согласно подпункту 1) пункта 2 статьи 133 Кодекса.
Срок устранения нарушений недропользователями условий контракта по физическому объему обязательств не превышает 6 (шесть) месяцев, по обязательству, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 133 Кодекса, – 3 (три) месяца, по иным обязательствам, предусмотренным в контракте на недропользование, – 1 (один) месяц со дня получения письменного уведомления согласно пункту 3 статьи 133 Кодекса.
Недропользователь устраняет допущенное нарушение в срок, указанный в уведомлении, и письменно сообщает об этом компетентному органу с приложением документов, подтверждающих устранение.
В соответствии с пунктом 5 статьи 133 и пунктом 5 статьи 181 Кодекса недропользователь вправе направить в компетентный орган предложение о продлении срока устранения нарушения обязательств, предусмотренных контрактом на недропользование, с обоснованием причин такого продления. По результатам рассмотрения предложения о продлении срока устранения допущенных нарушений компетентный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его получения уведомляет недропользователя о согласии на продление срока или предоставляет мотивированный отказ в таком продлении.

Осы тармақта көзделген хабарламалар, хабарлар мен ұсыныстар "Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 170 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17012 болып тіркелген) (бұдан әрі – Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидалары) бұйрығына сәйкес жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі арқылы жіберіледі және беріледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 24.11.2022 № 376 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кодекстің 132-бабының 1) тармақшасында және 180-бабының 1) және 2) тармақшаларында көзделген есептерді алу үшін құзыретті орган Геологиялық ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және беру жөніндегі ұлттық операторға сұрау салуды жолдайды.
5. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделген, мониторингтің нәтижесінде, оның ішінде осы Қағидалардың 2, 3, 4-тармақтарына сәйкес алынған ақпаратта белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда, құзыретті орган Кодекске және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың ережелеріне сәйкес осындай жер қойнауын пайдаланушыға қатысты шаралар қабылдайды.
6. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша міндеттемелердің бұзылуы туралы хабарламаларды құзыретті орган жер қойнауын пайдаланушыларға есепті жылдан кейінгі 1 (бірінші) қыркүйектен кешіктірмей жібереді.
Осы тармақта көзделген хабарламалар Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидаларына сәйкес жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі арқылы жіберіледі.
Ескерту. Қағида 6-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің м.а. 05.02.2021 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.11.2022 № 376 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Уведомления, сообщения и предложения, предусмотренные настоящим пунктом, направляются и подаются посредством единой государственной системы управления недропользованием в соответствии с приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 170 "Об утверждении Правил извещения с использованием информационных систем" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17012) (далее – Правила извещения с использованием информационных систем).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.11.2022 № 376 (вводится в действие с 01.01.2024).
4. Для получения отчетов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 132 и подпунктами 1) и 2) статьи 180 Кодекса, компетентный орган направляет запрос Национальному оператору по сбору, хранению, обработке и предоставлению геологической информации.
5. В случае нарушения недропользователем обязательств, предусмотренных контрактом на недропользование, установленных в результате мониторинга, в том числе полученной информации в соответствии с пунктами 2, 3, 4 настоящих Правил, компетентный орган принимает в отношении такого недропользователя меры в соответствии с Кодексом и положениями контракта на недропользование.
6. Уведомления о нарушении обязательств по контрактам на недропользование компетентный орган направляет недропользователям не позднее 1 (первого) сентября, следующего за отчетным годом.
Уведомления, предусмотренные настоящим пунктом, направляются посредством единой государственной системы управления недропользованием в соответствии с Правилами извещения с использованием информационных систем.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6 в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 05.02.2021 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.11.2022 № 376 (вводится в действие с 01.01.2024).