Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу және "Тауар биржаларының күнделікті электрондық есептілік нысандарын, оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 140 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 10 тамыздағы № 10 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 тамызда № 17312 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. "Тауар биржаларының күнделікті электрондық есептілік нысандарын, оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 140 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10599 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылы 10 сәуірде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Сауда қызметін реттеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_____________ Ө. Шөкеев

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан и признании утратившим силу приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 140 "Об утверждении ежедневных электронных форм отчетности товарных бирж, правил их представления"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 10 августа 2018 года № 10. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2018 года № 17312
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 140 "Об утверждении ежедневных электронных форм отчетности товарных бирж, правил их представления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10599, опубликован 10 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту регулирования торговой деятельности Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_______________ У. Шукеев

2018 жылғы 9 тамыздағы
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
_______________ Р. Скляр
2018 жылғы 31 шілдедегі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
_____________ Б. Шолпанқұлов
2018 жылғы 1 тамыздағы
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_____________ Қ. Қасымов
2018 жылғы 1 тамыздағы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 10 тамыздағы
№ 10 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Кепілді және сақтандыру қорларын қалыптастыру және пайдалану қағидаларын, олардың мөлшерін бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 251 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10994 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 29 қазанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кепілдік беру және сақтандыру қорларын қалыптастыру және пайдалану қағидаларын бекiту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Кепілдік беру және сақтандыру қорларын қалыптастыру және пайдалану қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кепілдік беру және сақтандыру қорларын қалыптастыру және пайдалану қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Кепілдік беру және сақтандыру қорларын қалыптастыру және пайдалану қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Кепілдік беру қорын қалыптастыру тәртібі";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Сақтандыру қорын қалыптастыру тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Кепілдік беру және сақтандыру қорларын пайдалану тәртібі";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Кепілдік беру және сақтандыру қорлары бойынша есептілік";
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Тауар биржасы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей тауар биржаларының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға есепті айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша кепілдік беру және сақтандыру қорлары жөніндегі есепті тауар биржасының банк шотында көрсетілген ақша қалдықтарын растайтын банктік көшірмені қоса отырып, қағаз тасығышта ұсынады.
14. Кепілдік беру және сақтандыру қорлары жөніндегі есеп тауар биржасының бірінші басшысының (ол жоқ болған кезеңде – оны алмастыратын адамның) және оның бас бухгалтерінің қолы қойылып, еркін нысанда беріледі.".

от 9 августа 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_______________ Р. Скляр
от 31 июля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Шолпанкулов
от 1 августа 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_______________ К. Касымов
от 1 августа 2018 года
Утвержден
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 августа 2018 года № 10
Перечень некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 251 "Об утверждении Правил формирования и использования, размеров гарантийного и страхового фондов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10994, опубликован 29 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил формирования и использования гарантийного и страхового фондов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и использования гарантийного и страхового фондов.";
в Правилах формирования и использования гарантийного и страхового фондов, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила формирования и использования гарантийного и страхового фондов";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок формирования гарантийного фонда";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок формирования страхового фонда";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок использования гарантийного и страхового фондов";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Отчетность по гарантийному и страховому фондам";
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Товарная биржа ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, представляет на бумажном носителе уполномоченному государственному органу по регулированию деятельности товарных бирж отчет по гарантийному и страховому фондам по состоянию на последнюю дату отчетного месяца с приложением к нему банковской выписки, подтверждающей указанные денежные остатки на банковском счете товарной биржи.
14. Отчет по гарантийному и страховому фондам представляется в произвольной форме за подписью первого руководителя товарной биржи (на период его отсутствия – лицом его замещающим) и ее главного бухгалтера.".

2. "Iшкi сауда қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 264 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11148 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 28 қыркүйекте жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Iшкi сауда қағидаларында:
5-1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте осы Қағидалардың 2-тармағының 20) тармақшасына сәйкес болған жағдайда КТО, сауда ойын-сауық орталығы, сауда орталығы, гипермаркет, аутлет орталығы, дискаунт орталығы, супермаркет заманауи форматтағы сауда объектілеріне жатады.".
3. "Биржа саудасының үлгі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 280 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10993 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 29 қазанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Биржа саудасының үлгі қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Брокерлерді және (немесе) дилерлерді тауар биржасының мүшелеріне қабылдаудың, олардың мүшелігін тоқтата тұрудың және тоқтатудың шарттары мен тәртібі";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тауар биржасының мүшелері Заңның 1-бабының 17) тармақшасына сәйкес тауар биржасының ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен биржалық тауармен мәмілелерді жүзеге асыруға құқығы бар брокерлер және (немесе) дилерлер болып табылады.";
7-тармақ алып тасталсын;
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Биржалық сауда-саттықтарды өткізу тәртібі, оның ішінде атаулы және кросс-мәмілелерді жасау ерекшеліктері";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Қосарланған қарсы аукцион режимінде стандартталған біртекті тауарлар ғана саудаланады.
Биржалық саудаға қатысушылар биржалық тауарлар тізбесіне кірген өзінің тоқсан сайынғы жалпы биржалық тауарлар айналымының кемінде отыз пайызын қосарланған қарсы аукцион режимінде өткізуді қамтамасыз етеді.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Биржалық сауда-саттықта жасалған тауарлармен мәмілелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру тәртібі";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Тауар биржасындағы сауда-саттықты тоқтата тұрудың және қайта жаңартудың шарттары мен тәртібі";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Биржалық төрелік қызметін қалыптастыру және ұйымдастыру тәртібі, сондай-ақ биржалық тауарлармен биржалық мәмілелер жасасуға байланысты дауларды шешу тетіктері";
67-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 264 "Об утверждении Правил внутренней торговли" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11148, опубликован 28 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах внутренней торговли, утвержденных указанным приказом:
часть вторую пункта 5-1 изложить в следующей редакции:
"При этом ОРЦ, торгово-развлекательный центр, торговый центр, гипермаркет, аутлет центр, дискаунт центр, супермаркет относятся к торговым объектам современного формата, при условии соответствия подпункту 20) пункта 2 настоящих Правил.".
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 280 "Об утверждении Типовых правил биржевой торговли" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10993, опубликован 29 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Типовых правилах биржевой торговли, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Условия и порядок приема в члены товарной биржи брокеров и (или) дилеров, приостановление и прекращение их членства";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Членами товарной биржи являются брокеры и (или) дилеры, имеющие в соответствии с подпунктом 17) статьи 1 Закона право на осуществление сделок с биржевым товаром в порядке, предусмотренном внутренними документами товарной биржи.";
пункт 7 исключить;
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок проведения биржевых торгов, в том числе особенности заключения адресных и кросс – сделок";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. В режиме двойного встречного аукциона торгуются только стандартизированные однородные товары.
Участники биржевой торговли обеспечивают реализацию не менее тридцати процентов от ежеквартального общего собственного биржевого оборота товаров, вошедших в перечень биржевых товаров, в режиме двойного встречного аукциона.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок осуществления расчетов по заключенным на биржевых торгах сделкам с товарами";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Условия и порядок приостановления и возобновления торгов на товарной бирже";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Порядок формирования и организации деятельности биржевого арбитража, а также механизмы разрешения споров, связанных с заключением биржевых сделок с биржевыми товарами";
часть вторую пункта 67 изложить в следующей редакции:

"Биржалық төреліктің қызметі "Төрелік туралы" 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 2-тармағымен реттеледі.";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Биржалық мәмілелер жасасуға байланысты дауларды шешуге арналған биржалық төрелікті тұрақты жұмыс істейтін төрелік ретінде тауар биржасы құрады. Тұрақты жұмыс істейтін биржалық төрелікті құру үшін тауар биржасы төрелік регламентін, қызметін осы төрелікте жүзеге асыратын төрешілердің тізілімін бекітеді.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Дау биржалық мәміле тараптарының арасында жасалған төрелік келісім, яғни тараптардың туындаған немесе туындауы мүмкін дауды тұрақты жұмыс істейтін биржалық төреліктің қарауына беру туралы жазбаша келісімі болған кезде тұрақты жұмыс істейтін биржалық төреліктің қарауына беріледі.";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Биржалық сауда бойынша құжаттарды қабылдау (бекіту) тәртібі";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Тауар биржасындағы мәмілелерді есепке алу және тіркеу тәртібі";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Тауар биржасының уәкілетті мемлекеттік органға есептерді ұсыну, сондай-ақ өткізілетін сауда-саттықтар туралы ақпаратты тауар биржасының интернет-ресурсында орналастыру тәртібі";
10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Тауар биржасы арқылы мемлекеттік және өзге де сатып алуларды өткізу тәртібі".

"Деятельность биржевого арбитража регулируется пунктом 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года "Об арбитраже";
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"68. Биржевой арбитраж для разрешения споров, связанных с заключением биржевых сделок, создается товарной биржей, как постоянно действующий арбитраж. Для образования постоянно действующего биржевого арбитража товарная биржа утверждает регламент арбитража, реестр арбитров, которые будут осуществлять деятельность в данном арбитраже.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. Спор передается на рассмотрение постоянно действующего биржевого арбитража при наличии заключенного между сторонами биржевой сделки арбитражного соглашения, то есть письменного соглашения сторон, о передаче возникшего или могущего возникнуть спора на рассмотрение в постоянно действующий биржевой арбитраж.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Порядок принятия (утверждения) документов по биржевой торговле";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Порядок учета и регистрации сделок на товарной бирже";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Порядок представления товарной биржей отчетов уполномоченному государственному органу, а также размещения информации о проводимых торгах на интернет-ресурсе товарной биржи";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Порядок проведения государственных и иных закупок через товарную биржу".