Конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдарының тізбесін және Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің жоғары тұрған басшы лауазымдарына конкурс өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 25 қыркүйектегі № 118 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 қыркүйекте № 17447 болып тіркелді.
"Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабының 1-1 тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдарының тізбесі;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің жоғары тұрған басшы лауазымдарына конкурс өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Кадрларды дамыту департаментіне:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде, оның көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіннің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Аталған бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Кадрларды дамыту департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Қ. Қожамжаров
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2018 жылғы "25" қыркүйектегі
№ 118 бұйрығына
1- қосымша
Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдарының тізбесі
1.Аудан және оларға теңестірілген қала, ауданаралық, сондай-ақ мамандандырылған (әскери, табиғат қорғау, көлік және арнайы объектілердің прокуроры) прокурор.
2.Облыс прокуратураларының және оған теңестірілген прокуратуралардың басқарма бастығы (республикалық маңызы бар қалалардың және Қазақстан Республикасы астанасының прокуратуралары, бас әскери және көлік прокуратуралары).
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2018 жылғы "25" қыркүйектегі
№ 118 бұйрығына
2 - қосымша
Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің жоғары тұрған басшы лауазымдарына конкурс өткізу қағидалары

Об утверждении Перечня руководящих должностей, замещаемых на конкурсной основе, и Правил проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности системы органов прокуратуры Республики Казахстан
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 сентября 2018 года № 118. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2018 года № 17447.
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 33 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Перечень руководящих должностей, замещаемых на конкурсной основе, системы органов прокуратуры Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности системы органов прокуратуры Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадрового развития Генеральной прокуратуры Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент кадрового развития Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
К. Кожамжаров
Приложение 1
к приказу Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 25 сентября 2018 года № 118
Перечень руководящих должностей, замещаемых на конкурсной основе, системы органов прокуратуры Республики Казахстан
1.Районный и приравненный к ним городской, межрайонный, а также специализированный прокурор (военный, природоохранный, транспортный, прокурор специальных объектов).
2.Начальник управления прокуратуры области и приравненной к ней прокуратуры (прокуратуры городов республиканского значения и столицы Республики Казахстан, главные военная и транспортная прокуратуры).
Приложение 2
к приказу Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от "25" сентября 2018 года № 118
Правила проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности системы органов прокуратуры Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің жоғары тұрған лауазымдарына конкурс өткізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің жоғары тұрған басшы лауазымдарына конкурс (бұдан әрі - конкурс) өткізу тәртібін айқындайды.
2. Бос лауазымдарға конкурс Қазақстан Республикасы прокуратура органдары (бұдан әрі - прокуратура органдары) жүйесінің Конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдарының тізбесіне сәйкес өткізіледі.
Конкурс бос лауазым пайда болған күннен бастап бір ай ішінде жарияланады.
3. Аудан және оларға теңестірілген қала, ауданаралық, сондай-ақ мамандандырылған (әскери, табиғат қорғау, көлік және арнайы объектілердің прокуроры) прокуроры лауазымына конкурсты Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы (бұдан әрі - Бас прокуратура), облыс прокуратураларының және оған теңестірілген прокуратуралардың басқарма бастығы (республикалық маңызы бар қалалардың және Қазақстан Республикасы астанасының прокуратуралары, бас әскери және көлік прокуратуралары) лауазымына конкурсты - облыс прокуратурасы және оған теңестірілген прокуратура (бұдан әрі - облыс прокуратурасы) өткізеді.
4. Конкурс мына түрлерден тұрады:
1) прокуратура органдары қызметкерлері арасындағы ішкі конкурс (бұдан әрі - ішкі конкурс);
2) өзге құқық қорғау органдары қызметкерлері арасындағы ведомствоаралық конкурс (бұдан әрі - ведомствоаралық конкурс).
Ішкі конкурста конкурстық комиссияның оң қорытындысын алған кандидаттар болмаған кезде ведомствоаралық конкурс өткізіледі.
5. Жоғары басшылық бос басшы лауазымдарына кандидаттарды іріктеудің негізгі өлшемшарттары Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2013 жылғы 28 тамыздағы № 90 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының прокуратура органдары жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарына (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 8780 болып тіркелген) (бұдан әрі – Біліктілік талаптары) сәйкес келуі, мінсіз атақ және қызметтік жұмысының нәтижелері болып табылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 02.05.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жоғары тұрған басшы лауазымына конкурстық іріктеу кандидаттарды прокуратура органдары қызметкерлері лауазымдарының санаттарына қойылатын Біліктілік талаптарына сәйкестігін қарау, бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) зерделеу, полиграфологиялық зерттеуден өту, психологиялық-әлеуметтанушылық зерттеу, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын білуіне тестілеу (бұдан әрі – компьютерлік тестілеу), әңгімелесу жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 02.05.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности системы органов прокуратуры Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности системы органов прокуратуры Республики Казахстан (далее - конкурс).
2. Конкурс проводится на вакантные должности в соответствии с Перечнем руководящих должностей, замещаемых на конкурсной основе системы органов прокуратуры Республики Казахстан (далее - органы прокуратуры).
Конкурс объявляется в течение месяца со дня образования вакантной должности.
3. Конкурс на должность районного и приравненного к нему городского, межрайонного, а также специализированного прокурора (военного, природоохранного, транспортного, прокурора специальных объектов) проводится Генеральной прокуратурой Республики Казахстан (далее - Генеральная прокуратура), на должность начальника управления прокуратуры области и приравненной к ней прокуратуры (прокуратуры городов республиканского значения и столицы Республики Казахстан, главные военная и транспортная прокуратуры) - прокуратурой области и приравненной к ней прокуратурой (прокуратурами городов республиканского значения и столицы Республики Казахстан, главными военными и транспортными прокуратурами) (далее - прокуратура области).
4. Конкурс состоит из следующих видов:
1) внутренний конкурс среди сотрудников органов прокуратуры (далее - внутренний конкурс);
2) межведомственный конкурс среди сотрудников иных правоохранительных органов (далее - межведомственный конкурс).
При отсутствии кандидатов, получивших положительное заключение конкурсной комиссии на внутреннем конкурсе, проводится межведомственный конкурс.
5. Основными критериями отбора кандидатов на вакантные вышестоящие руководящие должности являются безупречная репутация, профессиональные, деловые и личные качества. При этом во внутреннем конкурсе приоритет отдается кандидатам, состоящим в кадровом резерве на вышестоящую руководящую должность.
6. Конкурсный отбор на занятие вышестоящей руководящей должности осуществляется посредством рассмотрения кандидатов на соответствие Квалификационным требованиям к категориям должностей сотрудников органов прокуратуры (далее - Квалификационные требования), проведения тестирования на знание действующего законодательства Республики Казахстан (далее - компьютерное тестирование) и собеседования.
Квалификационные требования утверждены приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 90 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8780).

34. Қағидалардың 33-тармағының талаптары бұзылған кезде кадр қызметінің өкілі тестілеуді тоқтатады, бұзушылыққа жол берген кандидатты тестілеуге арналған бөлмеден шығарады және ерікті нысанда тисті акті жасайды. Кандидатты тестілеу нәтижелері жойылады.
35. Тестіні орындауға арналған уақыт 90 минутты (120 сұрақ) құрайды.
Тестіні орындауға берілген уақыт өткен соң бағдарлама автоматты түрде жабылады.
36. Тесті бойынша шекті мәндер сұрақтардың жалпы санының кемінде 70% дұрыс жауабын құрайды.
37. Тестілеудің дұрыс жауаптарын есептеу автоматты түрде компьютерлік бағдарламаның көмегімен жүргізіледі.
38. Тестілеу аяқталғаннан кейін кандидаттарға тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), өткізу күні, жұмсалған уақыты, дұрыс жауаптар саны көрсетіле отырып тестілеу нәтижелері беріледі.
39. Тестілеу нәтижелері тестілеу өткен күннен бастап бір жыл бойы жарамды.
5-тарау. Әңгімелесу жүргізу тәртібі
40. Кандидаттармен әңгімелесуді құрамын басшысы бекітетін прокуратура органының комиссиясы өткізеді.
41. Комиссияның құрамына прокуратура органы бөлімшелерінің басшылары, өзіндік қауіпсіздік қызметінің, кадр қызметінің өкілдері және өзге қызметкерлер енгізіледі.
Комиссияның хатшысы прокуратура органының кадр қызметінің өкілі болып табылады, ол оның жұмысының ұйымдастырушылық қамтамасыз етілуін жүзеге асырады және дауыс беруге қатыспайды.
Комиссияның жұмысына қатысу үшін прокуратура қызметкерлері және жұмыскерлері болып табылмайтын, белгілі бір мамандық бойынша, оның ішінде ғылыми салада жұмыс тәжірибесі бар психологтар, сарапшылар, сондай-ақ кадрларды іріктеу және жылжыту жөніндегі мамандар шақырылуы мүмкін, олардың пікірі ұсынымдық сипатқа ие.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 02.05.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Комиссия құрамына кемінде бес мүше кіруге тиіс.
43. Комиссия отырысы комиссия мүшелерінің жалпы санының үштен екісі қатысса заңды деп есептеледі.
44. Әңгімелесуге жарияланған лауазымға Біліктілік талаптарына сәйкес келетін, компьютерлік тестілеуден оң нәтижелері бар, полиграфологиялық және психологиялық-әлеуметтанушылық зерттеулерден өткен кандидаттар жіберіледі.
Компьютерлік тестілеудің оң нәтижелері ретінде мәні Қағидалардың 36-тармағында белгіленгеннен төмен емес нәтижелер түсініледі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 02.05.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Әңгімелесуге жіберілген кандидаттар конкурсты жариялаған прокуратура органында оның интернет-ресурсында орналастырылған кестеге сәйкес өтеді.
Әңгімелесу Прокуратура органдарының бірыңғай көлік ортасының қорғалған байланыс арналары арқылы аудио - бейне хаттама жасай отырып бейне конференция байланысын қолдану арқылы онлайн өткізілуі мүмкін.

34. При нарушении требований пункта 33 настоящих Правил, представитель кадровой службы останавливает тестирование, удаляет кандидатов, допустивших нарушение, из помещения для тестирования и составляет соответствующий акт в произвольной форме. Результаты тестирования кандидата аннулируются.
35. Время на выполнение теста составляет 90 минут (120 вопросов).
По истечении времени, отведенного на выполнение тестов, программа автоматически закрывается.
36. Пороговые значения по тесту составляют не менее 70% правильных ответов от общего количества вопросов.
37. Подсчет правильных ответов тестирования проводится автоматически при помощи компьютерной программы.
38. После завершения тестирования кандидатам выдаются результаты тестирования с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты проведения, затраченного времени, количества правильных ответов.
39. Результаты тестирования действительны в течение одного года со дня прохождения тестирования.
Глава 5. Порядок проведения собеседования
40. Собеседование с кандидатами проводится комиссией органа прокуратуры, состав которой утверждается ее руководителем.
41. В состав комиссии включаются руководители подразделений органа прокуратуры, представители службы внутренней безопасности, кадровой службы и иные сотрудники.
Секретарем комиссии является представитель кадровой службы органа прокуратуры, который осуществляет организационное обеспечение ее работы и не принимает участие в голосовании.
Для участия в работе комиссии могут приглашаться психологи, эксперты, не являющиеся сотрудниками и работниками прокуратуры, имеющие опыт работы по определенным специальностям, в том числе в научной сфере, а также специалисты по отбору и продвижению кадров, их мнение носит рекомендательный характер.
42. В состав комиссии должно входить не менее пяти членов.
43. Заседание комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей от общего числа членов комиссии.
44. К собеседованию допускаются кандидаты, соответствующие квалификационным требованиям к объявленной должности и имеющие положительные результаты компьютерного тестирования.
Под положительными результатами компьютерного тестирования понимаются результаты, значение которых не ниже установленного пунктом 36 настоящих Правил.
45. Кандидаты, допущенные к собеседованию, проходят его в органе прокуратуры, объявившем конкурс, в соответствии с графиком, размещаемым на его интернет-ресурсе.
Собеседование может быть проведено в режиме "онлайн" путем применения видеоконференцсвязи с аудио - видео протоколированием по защищенным каналам связи Единой транспортной среды органов прокуратуры.