Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 20 қыркүйектегі № 384 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 қазанда № 17494 болып тіркелді.
"Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабының 18-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Газ өнеркәсібін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 20 қыркүйектегі
№ 384 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 30.06.2021 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабының 18-3) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Положения о комиссии по формированию плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 сентября 2018 года № 384. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2018 года № 17494.
В соответствии с подпунктом 18-3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О газе и газоснабжении" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о комиссии по формированию плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан.
2. Департаменту развития газовой промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
Утверждено
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 сентября 2018 года № 384
Положение о комиссии по формированию плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан
Сноска. Положение - в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2021 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о комиссии по формированию плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 18-3) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении".

2. Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
2-тарау. Комиссияның міндеттері мен функциялары
3. Комиссияның міндеті уәкілетті органға Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын (бұдан әрі – өнім беру жоспары) қалыптастыру жөнінде ұсынымдар беру болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 26.09.2024 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) ұсынған тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің сұйытылған мұнай газына деген болжамды қажеттіліктерінің негізділігі мен толықтығын айқындайды;
2) өнім беруші уәкілетті органға ұсынған сұйытылған мұнай газы өндірісінің болжамды көлемдерінің өзгерістерін және (немесе) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары уәкілетті органға ұсынған сұйытылған мұнай газын болжамды тұтынуды мақұлдайды;
3) өнім беру жоспарында көрсетілген сұйытылған мұнай газын беру көлемдерінің пропорционалды өзгеруін мақұлдау туралы шешім қабылдайды;
4) өнім беру жоспарының жобасын, оны өзгертуді немесе толықтыруды мақұлдау туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 26.09.2024 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Комиссияның қызметін ұйымдастыру тәртібі
5. Комиссия құрамына Комиссия төрағасы, комиссия төрағасының орынбасары, мүшелері және хатшы кіреді. Комиссия хатшысы оның мүшесі болып табылмайды.
6. Жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министрі Комиссия төрағасы болып табылады. Комиссия төрағасы болмаған жағдайда, оның функцияларын төрағаның орынбасары орындайды.
7. Комиссия құрамына газ және газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) өкілдерінен басқа, Қазақстан Республика Энергетика министрлігі Қоғамдық кеңесінің төрағасы, қоғамдық ұйымдардың, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, саяси партиялардың және республикалық қоғамдық бірлестіктердің (келісім бойынша) өкілдері енгізіледі.
Комиссияның құрамына сұйытылған мұнай газын көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын тұлғалардың, сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың, сондай-ақ сұйытылған мұнай газы нарығында қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер және (немесе) заңды тұлғалар қауымдастықтарының (одақтарының) өкілдері енгізілмейді.
Уәкілетті орган (мерзімі Комиссия құрамы бекітілген күннен бастап есептеледі) жыл сайын Комиссия құрамын қайта қарайды және жаңартып отырады.

2. Комиссия по формированию плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан (далее – Комиссия) осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами и настоящим Положением.
Глава 2. Задача и функции Комиссии
3. Задачей Комиссии является представление в уполномоченный орган рекомендаций по формированию плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан (далее – план поставки).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 26.09.2024 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) определяет обоснованность и полноту предоставленных местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган) прогнозных потребностей соответствующей административно-территориальной единицы в сжиженном нефтяном газе;
2) одобряет изменения прогнозных объемов производства сжиженного нефтяного газа, представленные поставщиком в уполномоченный орган и (или) прогнозное потребление сжиженного нефтяного газа, представленное местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы в уполномоченный орган;
3) принимает решение об одобрении пропорционального изменения объемов поставки сжиженного нефтяного газа, указанных в проекте плана поставки;
4) принимает решение об одобрении проекта плана поставки, его изменения или дополнения.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 26.09.2024 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок организации деятельности Комиссии
5. Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, членов Комиссии и секретаря. Секретарь Комиссии не является ее членом.
6. Председателем Комиссии является курирующий вице-министр энергетики Республики Казахстан. Во время отсутствия председателя Комиссии его функции выполняет заместитель председателя.
7. В состав Комиссии, помимо представителей уполномоченного органа в сфере газа и газоснабжения (далее – уполномоченный орган), включаются (по согласованию) председатель Общественного совета Министерства энергетики Республики Казахстан, представители общественных организаций, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, политических партий и республиканских общественных объединений.
В состав Комиссии не включаются представители лиц, осуществляющих оптовую и (или) розничную реализацию сжиженного нефтяного газа, промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, а также ассоциаций (союзов) индивидуальных предпринимателей и (или) юридических лиц, осуществляющих деятельность на рынке сжиженного нефтяного газа.
Уполномоченный орган ежегодно (срок отсчитывается со дня утверждения состава Комиссии) пересматривает и актуализирует состав Комиссии.

8. Уәкілетті органның тиісті салаға жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
9. Комиссияның отырыстарын оның төрағасы не төрағаның орынбасары қажеттілігіне қарай, бірақ тоқсанына кемінде бір рет шақырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 26.09.2024 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Комиссия отырыстары төрағаның шешімі бойынша күндізгі нысанда және (немесе) қолжетімді онлайн-сервистерді пайдалана отырып, онлайн форматта өткізіледі.
Аралас режимде қолжетімді онлайн-сервистерді бір уақытта қолдана отырып, күндізгі формат қолданылады.
Ескерту. Ереже 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 26.09.2024 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Комиссия отырыстары, егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санынан тең жартысынан астамы қатысатын болса, заңды болып саналады.
11. Комиссия шешімдері Комиссия отырысына қатысып отырған Комиссия мүшелері жалпы санының көпшілік дауысымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
12. Комиссия жұмысының ашықтығы мен жариялылығы мақсатында Комиссияның әрбір отырысы кезінде аудио-, бейнежазба үздіксіз жүргізіледі.
13. Шешім қабылдау кезінде Комиссия мүшелері тең дауысқа ие. Дауыстар тең болған жағдайда, Комиссиия төрағасы немесе оны алмастыратын адам дауыс берген шешім қабылданды деп саналады.
14. Комиссия төрағасы:
1) Комиссия отырыстарын шақырады;
2) Комиссия қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
3) Комиссия жұмысын жоспарлайды;
4) Комиссия отырыстарына төрағалық етеді;
5) Комиссия шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады.
15. Комиссия мүшелері:
1) ұсынылған сұйытылған мұнай газы өндірісінің болжамды көлемімен танысады;
2) ұсынылған сұйытылған мұнай газын тұтыну болжамымен танысады;
3) жоспарланған кезеңге арналған өнім беру жоспарының жобасымен танысады;
4) сұйытылған мұнай газын өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау, тиеп-жөнелту және өткізу мониторингінің деректерімен танысады;
5) өнім беру жоспарының жобаларына және Комиссия отырысының хаттамасына қатысты ұсыныстар енгізеді;
6) Комиссия отырысында шешілуге жататын мәселелерді қарайды;
7) Комиссия қызметінің мәні болып табылатын мәселелер бойынша дауыс беруге қатысады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 26.09.2024 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Рабочим органом Комиссии является структурное подразделение уполномоченного органа, курирующее соответствующую отрасль.
9. Заседания Комиссии созываются ее председателем либо заместителем председателя по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 26.09.2024 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. Заседания Комиссии по решению председателя проводятся в очной форме и (или) в онлайн формате с использованием доступных онлайн-сервисов.
При смешанном режиме используется очный формат с одновременным использованием доступных онлайн-сервисов.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 26.09.2024 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствуют более половины от общего числа членов Комиссии.
11. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием большинством голосов от общего числа членов Комиссии, присутствующих на ее заседании.
12. В целях прозрачности и гласности работы Комиссии во время каждого заседания Комиссии непрерывно ведется аудио-, видеозапись.
13. Члены Комиссии обладают равными голосами при принятии решения. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии или лицо его замещающее.
14. Председатель Комиссии:
1) созывает заседания Комиссии;
2) осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии;
3) планирует работу Комиссии;
4) председательствует на заседаниях Комиссии;
5) осуществляет общий контроль над реализацией решений Комиссии.
15. Члены Комиссии:
1) ознакамливаются с представленным прогнозным объемом производства сжиженного нефтяного газа;
2) ознакамливаются с представленным прогнозом потребления сжиженного нефтяного газа;
3) ознакамливаются с проектом плана поставки на планируемый период;
4) ознакамливаются с данными мониторинга производства, транспортировки (перевозки), хранения, отгрузки и реализации сжиженного нефтяного газа;
5) вносят предложения в отношении проектов плана поставки и протокола заседания Комиссии;
6) рассматривают вопросы, подлежащие разрешению на заседании Комиссии;
7) участвуют в голосованиях по вопросам, являющимся предметом деятельности Комиссии.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 26.09.2024 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

16. Комиссия мүшесінде мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда, мүдделер қақтығысы туындаған комиссия мүшесі қалған комиссия мүшелерін туындаған мүдделер қақтығысы туралы жазбаша нысанда хабардар етеді.
Қалған комиссия мүшелері мүдделер қақтығысы туындаған комиссия мүшесінің өтініші бойынша мүдделер қақтығысын болғызбау және реттеу бойынша мынадай шараларды уақтылы қабылдайды:
1) мүдделер қақтығысы туындаған комиссия мүшесін комиссия жұмысына қатысудан шеттетеді. Мүдделер қақтығысы туындаған комиссия мүшесін шеттету туралы шешімді комиссия ашық дауыс беру жолымен оның мүшелерінің көпшілік дауысымен жазбаша нысанда қабылдайды және ол мүдделер қақтығысы туындаған комиссия мүшесінің қатысуымен жария етіледі. Дауыстар саны тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады;
2) күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде комиссия құрамын қайта қарайды.
17. Комиссия хатшысы:
1) Комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастырады;
2) Комиссия отырысын өткізу күні мен орны туралы Комиссия мүшелеріне отырыс күніне дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей хабарлайды;
3) қажетті құжаттарды, материалдарды дайындауды қамтамасыз етеді, Комиссия отырысы өткен соң оның хаттамасын (бұдан әрі – хаттама) ресімдейді.
18. Қабылданатын шешіммен келіспеген жағдайда Комиссия мүшесі жазбаша нысанда хаттамаға қоса берілетін ерекше пікірін жазады.
19. Комиссия шешімі хаттама түрінде ресімделеді және Комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары, хатшысы, қатысушы мүшелері оның әр бетіне қол қояды және бұрыштама қояды.
20. Өнім беру жоспарын өзгерту немесе толықтыру жобасын мақұлдау туралы шешімді қоспағанда, Комиссия шешімі жоспарланған тоқсан басталғанға дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірілмейтін мерзімде шығарылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 26.09.2024 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Өнім беру жоспары Комиссия шешімінің негізінде қалыптастырылады және Комиссия төрағасы, орынбасары, хатшысы, қатысып отырған мүшелері оның әр бетіне бұрыштама қояды.
22. Комиссия отырысының шешімі, өнім беру жоспары, Комиссия отырысының аудио-, бейнежазбасы Комиссия отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.

16. При возникновении у члена комиссии конфликта интересов, член комиссии, у которого возник конфликт интересов, в письменной форме уведомляет остальных членов комиссии о возникшем конфликте интересов.
Остальные члены комиссии по обращению члена комиссии, у которого возник конфликт интересов, своевременно принимают следующие меры по предотвращению и урегулированию конфликта интересов:
1) отстраняют члена комиссии, у которого возник конфликт интересов, от участия в работе комиссии. Решение об отстранении члена комиссии, у которого возник конфликт интересов, принимается комиссией в письменной форме большинством голосов ее членов путем открытого голосования и оглашается в присутствии члена комиссии, у которого возник конфликт интересов. При равном количестве голосов голос председателя комиссии является решающим;
2) в течение 1 (одного) календарного дня пересматривают состав комиссии.
17. Секретарь комиссии:
1) формирует повестку дня заседания Комиссии;
2) оповещает членов Комиссии о дате и месте проведения заседания Комиссии не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до даты заседания;
3) обеспечивает подготовку необходимых документов, материалов, оформляет протокол заседания Комиссии после его проведения (далее – протокол).
18. При несогласии с принимаемым решением член Комиссии излагает особое мнение в письменной форме, которое прилагается к протоколу.
19. Решение Комиссии оформляется в виде протокола, подписывается и визируется полистно председателем, заместителем, секретарем, присутствующими членами Комиссии.
20. Решение Комиссии выносится в срок не позднее чем за 20 (двадцать) календарных дней до начала планируемого квартала, за исключением решения об одобрении проекта изменения или дополнения плана поставки.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 26.09.2024 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. План поставки формируется на основании решения Комиссии и визируются полистно председателем, заместителем, секретарем, присутствующими членами Комиссии.
22. Решение Комиссии, план поставки, аудио-, видеозапись заседания Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней с даты проведения заседания Комиссии размещаются на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.