Бағалы қағаздар нарығы субъектісіне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 252 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 қарашада № 17844 болып тіркелді.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.12.2022 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.12.2022 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Бағалы қағаздар нарығы субъектісіне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.12.2022 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мына:
1) "Бағалы қағаздар нарығының субъектісіне және (немесе) ірі қатысушы белгілеріне ие тұлғаға, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 183 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8699 болып тіркелген, 2013 жылғы 2 қазанда "Заң газеті" газетінде № 148 (2349) жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығы мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 250 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13001 болып тіркелген, 2016 жылғы 12 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі 20-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Банктік емес қаржы ұйымдарын реттеу департаменті (Көшербаева А.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 252. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2018 года № 17844.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.12.2022 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2019 года.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.12.2022 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила применения ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.12.2022 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 183 "Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг и (или) лицу, обладающему признаками крупного участника, крупному участнику управляющего инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8699, опубликовано 2 октября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 148 (2523);
2) пункт 20 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 250 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13001, опубликовано 12 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту регулирования небанковских финансовых организаций (Кошербаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ж.Б. Құрмановқа жүктелсін.
6. Осы қаулы 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 29 қазандағы
№ 252 қаулысымен
бекітілді
Бағалы қағаздар нарығының субъектісіне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.12.2022 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Бағалы қағаздар нарығы субъектісіне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) бағалы қағаздар нарығы субъектісіне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану тәртібін айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
2. Бағалы қағаздар нарығы субъектісіне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану негіздері Заңның 3-1-бабының 1-тармағында белгіленген.
3. Уәкілетті орган мынадай факторлардың бірін немесе бірнешеуін ескере отырып, бағалы қағаздар нарығы субъектісіне шектеулі ықпал ету шараларын қолданады:

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Курманова Ж.Б.
6. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 октября 2018 года № 252
Правила применения ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг
Сноска. Правила - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.12.2022 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила применения ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон) и определяют порядок применения уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг.
Глава 1. Общие положения
2. Основания применения ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг установлены пунктом 1 статьи 3-1 Закона.
3. Уполномоченный орган применяет ограниченные меры воздействия к субъекту рынка ценных бумаг с учетом одного или нескольких из следующих факторов:

1) бағалы қағаздар нарығы субъектісі өз қызметін жүзеге асырған кезде бағалы қағаздар нарығы туралы және акционерлік қоғамдар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы нәтижесінде азаматтардың, инвесторлардың, бағалы қағаздарды ұстаушылардың құқықтары мен еркіндіктерін бұзу, қоғамның мүдделеріне және мемлекетке залал келтіру түрінде жағымсыз салдардың туындау ықтималдығы түсінілетін тәуекел деңгейі;
2) таңдап алынған шектеулі ықпал ету шарасын қолдану нәтижесінде жағдайды түзету қабілеті;
3) бұзушылықтың сипаты және эмитент үшін ықтимал салдары;
4) бұзушылықтың жиілігі мен ұзақтығы.
2-тарау. Жазбаша нұсқаманы қолдану тәртібі
4. Уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығы субъектісіне анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептерді, сондай-ақ жағдайларды белгіленген мерзімде жоюға бағытталған, орындалуы міндетті түзету шараларын қолдануға және (немесе) анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептерді, сондай-ақ жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) белгіленген мерзімде ұсыну қажеттілігіне қатысты нұсқау қамтылатын жазбаша нұсқама береді.
5. Түзету шаралары жазбаша нұсқамада көрсетіледі және бағалы қағаздарды ұстаушылар алдындағы міндеттемелерді орындау және (немесе) анықталған бұзушылықтарды жою бойынша орындалуға міндетті шараларды білдіреді.
6. Бағалы қағаздар нарығының субъектісі уәкілетті органды жазбаша нұсқамада белгіленген мерзімде жазбаша нұсқаманың орындалғаны туралы жазбаша хабардар етеді.
7. Егер жазбаша нұсқамада Іс-шаралар жоспарын ұсыну көзделген болса, бағалы қағаздар нарығының субъектісі жазбаша нұсқамада көрсетілген және 15 (он бес) жұмыс күнінен кем болмайтын мерзімде уәкілетті органға Іс-шаралар жоспарын ұсынады.
8. Іс-шаралар жоспарында бағалы қағаздар нарығының субъектісінің түзету шараларын қабылдауға жауапты лауазымды тұлғасы және анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шараларды орындау мерзімдері көрсетіледі.
9. Уәкілетті орган ұсынылған Іс-шаралар жоспарын қарайды және ұсынылған Іс-шаралар жоспарымен келіспеген жағдайда бағалы қағаздар нарығының субъектісіне бағалы қағаздар нарығының субъектісі жоюы тиіс Іс-шаралар жоспарына ескертулер қамтылатын хат жібереді.
10. Пысықталған Іс-шаралар жоспары уәкілетті органға уәкілетті органның хатын алған күннен кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынылады.
11. Бағалы қағаздар нарығының субъектісі Іс-шаралар жоспарында көрсетілген іс-шаралар орындалған күннен кейін 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органды Іс-шаралар жоспарында көрсетілген іс-шаралардың орындалғаны туралы жазбаша хабардар етеді.

1) уровень риска, под которым понимается вероятность возникновения негативных последствий в виде нарушения прав и свобод граждан, инвесторов, держателей ценных бумаг, нанесения ущерба интересам общества и государству в результате неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения субъектом рынка ценных бумаг требований, установленных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и об акционерных обществах, при осуществлении своей деятельности;
2) способность скорректировать ситуацию в результате применения выбранной ограниченной меры воздействия;
3) характер нарушения и возможные последствия для субъекта рынка ценных бумаг;
4) частота и продолжительность нарушения.
Глава 2. Порядок применения письменного предписания
4. Уполномоченный орган дает субъекту рынка ценных бумаг письменное предписание, которое содержит указание на принятие обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению, в установленный срок, и (или) необходимость предоставления в установленный срок плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению (далее – План мероприятий).
5. Коррективные меры указываются в письменном предписании и представляют собой обязательные к исполнению меры по выполнению обязательств перед держателями ценных бумаг и (или) устранению выявленных нарушений.
6. Субъект рынка ценных бумаг письменно уведомляет уполномоченный орган об исполнении письменного предписания в срок, установленный письменным предписанием.
7. Если письменным предписанием предусмотрено предоставление Плана мероприятий, субъект рынка ценных бумаг в срок, указанный в письменном предписании и составляющий не менее 15 (пятнадцати) рабочих дней, представляет в уполномоченный орган План мероприятий.
8. В Плане мероприятий указываются должностное лицо субъекта рынка ценных бумаг, ответственное за принятие коррективных мер, и сроки исполнения мероприятий по устранению выявленных нарушений.
9. Уполномоченный орган рассматривает предоставленный План мероприятий и в случае несогласия с представленным Планом мероприятий направляет субъекту рынка ценных бумаг письмо, содержащее замечания к Плану мероприятий, которые подлежат устранению субъектом рынка ценных бумаг.
10. Доработанный План мероприятий представляется в уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после даты получения письма уполномоченного органа.
11. Субъект рынка ценных бумаг письменно уведомляет уполномоченный орган об исполнении мероприятий, указанных в Плане мероприятий, не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней после даты их исполнения.

12. Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің уәкілетті органға ұсынатын жазбаша нұсқамаға Іс-шаралар жоспарына бағалы қағаздар нарығы субъектісінің бірінші басшысы немесе оның орнындағы адам қол қоюға тиіс.
13. Уәкілетті орган осы ескерту шығарылғаннан кейін 1 (бір) жыл ішінде жазбаша ескерту шығарылған бұзушылыққа ұқсас Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын қайталап бұзушылықты анықтаған жағдайда, уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектісіне қатысты Заңның 3-1-бабының 10-тармағында көзделген санкцияларды қолдану мүмкіндігі туралы жазбаша ескерту шығарады.
3-тарау. Жазбаша келісімді қолдану тәртібі
14. Уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектісімен анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін және (немесе) бағалы қағаздар нарығының субъектісі анықталған бұзушылықтарды жойғанға дейін өзіне қабылдайтын шектеулердің тізбесін көрсете отырып, оларды жою қажеттігі және осы бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар тізбесін бекіту туралы жазбаша келісім жасайды. Жазбаша келісімге бағалы қағаздар нарығы субъектісінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын қайталап бұзушылыққа әкеп соқтыратын іс-әрекеттерді жасамау міндеттемесі қосымша қосылады.
Жазбаша келісімге қол қойған бағалы қағаздар нарығының субъектісі оның талаптарын орындау міндеттемелерін алады.
15. Жазбаша келісім заңды күші бірдей, қазақ және орыс тілдерінде 2 (екі) данадан 4 (төрт) дана етіп жасалады.
Уәкілетті орган қол қойған жазбаша келісімнің 4 (төрт) данасы бағалы қағаздар нарығы субъектісінің атына жіберіледі.
Бағалы қағаздар нарығының субъектісі жазбаша келісімге қол қояды және оны алған күннен кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға қол қойылған 2 (екі) данасын (1 (бір) данадан қазақ және орыс тілдерінде) ұсынады.
16. Бағалы қағаздар нарығының субъектісі жазбаша келісімде көзделген және 15 (он бес) жұмыс күнінен кем болмайтын мерзімде уәкілетті органды бұзушылықтарды жою шараларының орындалғаны туралы хабардар етеді.
17. Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің бірінші басшысы жазбаша келісімді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бағалы қағаздар нарығы субъектісінің атқарушы органының және басқару органының барлық мүшелеріне жазбаша келісімге қол қойылғаны туралы ақпарат жібереді.
4-тарау. Қорытынды ережелер
18. Бұзушылықты бағалы қағаздар нарығының субъектісіне байланысты емес себептер бойынша Іс-шаралар жоспарында, жазбаша нұсқамада не жазбаша келісімде белгіленген мерзімдерде жою мүмкіндігі болмаған жағдайда, уәкілетті орган Іс-шаралар жоспарын, жазбаша нұсқаманы не жазбаша келісімді орындау мерзімін бағалы қағаздар нарығы субъектісінің өтінішхаты негізінде ұзартады.
Мерзімді ұзарту туралы өтінішхат уәкілетті органға Іс-шаралар жоспарын, жазбаша нұсқаманы не жазбаша келісімді орындау мерзімінен кешіктірілмей ұсынылады.
Уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектісін Іс-шаралар жоспарын, жазбаша нұсқаманы немесе жазбаша келісімді орындау мерзімі қай күнге дейін ұзартылғаны туралы не көрсетілген мерзімді ұзартудан бас тарту туралы жазбаша хабардар етеді.

12. План мероприятий к письменному предписанию, предоставляемый субъектом рынка ценных бумаг в уполномоченный орган, подлежит подписанию первым руководителем субъекта рынка ценных бумаг или лицом, его замещающим.
13. Уполномоченный орган выносит письменное предупреждение в отношении субъекта рынка ценных бумаг о возможности применения санкций, предусмотренных пунктом 10 статьи 3-1 Закона, в случае выявления уполномоченным органом в течение 1 (одного) года после вынесения данного предупреждения повторного нарушения норм законодательства Республики Казахстан, аналогичного нарушению, за которое вынесено письменное предупреждение.
Глава 3. Порядок применения письменного соглашения
14. Уполномоченный орган заключает с субъектом рынка ценных бумаг письменное соглашение о необходимости устранения выявленных нарушений и утверждении перечня мер по устранению этих нарушений с указанием сроков их устранения и (или) перечня ограничений, которые на себя принимает субъект рынка ценных бумаг до устранения выявленных нарушений. В письменное соглашение дополнительно включается обязательство субъекта рынка ценных бумаг не совершать действий, которые влекут за собой повторное нарушение требований законодательства Республики Казахстан.
Субъект рынка ценных бумаг, подписавший письменное соглашение, принимает на себя обязательства по выполнению его условий.
15. Письменное соглашение составляется в 4 (четырех) экземплярах по 2 (два) экземпляра на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
4 (четыре) экземпляра письменного соглашения, подписанные уполномоченным органом, направляются в адрес субъекта рынка ценных бумаг.
Субъект рынка ценных бумаг подписывает письменное соглашение и представляет в уполномоченный орган подписанные 2 (два) экземпляра (по 1 (одному) экземпляру на казахском и русском языках) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после даты его получения.
16. Субъект рынка ценных бумаг в срок, предусмотренный письменным соглашением и составляющий не менее 15 (пятнадцати) рабочих дней, уведомляет уполномоченный орган об исполнении мер по устранению нарушений.
17. Первый руководитель субъекта рынка ценных бумаг в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения письменного соглашения доводит до сведения всех членов исполнительного органа и органа управления субъекта рынка ценных бумаг информацию о подписании письменного соглашения.
Глава 4. Заключительные положения
18. В случае отсутствия возможности устранения нарушения в сроки, установленные в Плане мероприятий, письменном предписании либо в письменном соглашении, по независящим от субъекта рынка ценных бумаг причинам срок исполнения Плана мероприятий, письменного предписания либо письменного соглашения продлевается уполномоченным органом на основании ходатайства субъекта рынка ценных бумаг.
Ходатайство о продлении срока представляется в уполномоченный орган не позднее срока исполнения Плана мероприятий, письменного предписания либо письменного соглашения.
Уполномоченный орган письменно уведомляет субъекта рынка ценных бумаг о дате, до которой продлен срок исполнения Плана мероприятий, письменного предписания или письменного соглашения, либо об отказе в продлении указанного срока.