Алматы қаласының жасыл екпелерін күтіп-ұстаудың және қорғаудың қағидаларын бекіту туралы
VI сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХXIII сессиясының 2018 жылғы 14 қыркүйектегі № 260 шешiмi. Алматы қаласы Әдiлет департаментінде 2018 жылғы 16 қазанда № 1504 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 211 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 17.01.2023 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 4-2) тармақшасына сәйкес, VІ сайланған Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1 қосымшасына сәйкес Алматы қаласының жасыл екпелерін күтіп-ұстаудың және қорғаудың қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің 2 қосымшасына сәйкес Алматы қаласы мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Алматы қаласы Мәслихатының аппараты осы шешімді әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді, кейіннен ресми мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде және ресми интернет-ресурста жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы қаласы мәслихатының кәсіпкерлікті және коммуналдық шаруашылықты дамыту жөніндегі тұрақты комиссиясының төрағасы К.В. Авершинге жүктелсін.
5. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
VІ сайланған Алматы
қаласы мәслихатының XXXІІІ
сессиясының төрағасы
Б. Садықов
VІ сайланған Алматы
қаласы мәслихатының
хатшысы
Қ. Қазанбаев
Алматы қаласы мәслихатының
2018 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 260 шешіміне
1 қосымша
Алматы қаласының жасыл екпелерін күтіп-ұстаудың және
қорғаудың қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Алматы қаласының жасыл екпелерін күтіп-ұстаудың және қорғаудың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім), 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне, 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексіне, Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 1 шілдедегі "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", 2014 жылғы 16 мамырдағы "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" заңдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 235 "Жасыл екпелерді күтіп-ұстаудың және қорғаудың үлгілік қағидаларын, қалалар мен елді мекендердің аумақтарын абаттандырудың қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 29 сәуірде № 10886 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Қағидалар бұрыннан бар жеке тұрғын үй, азаматтардың саяжай учаскелеріне және мемлекеттік орман қоры учаскелеріне және республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға қолданылмайды.

Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы
Решение ХХXIII сессии маслихата города Алматы VI созыва от 14 сентября 2018 года № 260. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 16 октября 2018 года № 1504. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 17 января 2023 года № 211
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 17.01.2023 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4-2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Алматы VI-го созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы, согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Алматы, согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Аппарату Маслихата города Алматы обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции с последующим опубликованием в официальных периодических печатных изданиях, а также в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на официальном интернет-ресурсе.
4. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии по развитию предпринимательства и коммунального хозяйства маслихата города Алматы Авершина К.В.
5. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель XXXIII-й
сессии маслихата города
Алматы VI-го созыва
Б. Садыков
Секретарь маслихата
города Алматы VI-го созыва
К. Казанбаев
Приложение 1
к решению маслихата
города Алматы от
14 сентября 2018 года № 260
Правила содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы 1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы (далее – Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 1 июля 1999 года (Особенная часть), Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Экологическим кодексом Республики Казахстан" от 9 января 2007 года, Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", законами Республики Казахстан от 1 июля 1998 года "Об особом статусе города Алматы", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", а также на основании приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 235 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10886) "Об утверждении Типовых правил содержания и защиты зеленых насаждений, правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов".
Действие Правил не распространяется на территории существующего индивидуального жилого дома, дачные участки граждан и государственного лесного фонда и особо охраняемые природные территории республиканского и местного значения.

2. Қағидалар Алматы қаласының жасыл екпелерін күтіп-ұстау және қорғау саласындағы тәртіпті айқындайды және қатынастарды реттейді.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) абаттандыру - сол немесе өзге аумақты құрылыс және мақсаты бойынша қалыпты пайдалану үшін жарамды жағдайға келтіру, халықтың дені сау, жайлы және мәдениетті өмір сүру жағдайын жасау мақсатында жүзеге асырылатын жұмыстардың (аумақтарды инженерлік дайындау және қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жолдарды салу, коммуникациялық желілерді және сумен жабдықтау, кәріз, энергиямен жабдықтау құрылыстарын, жабындар құрылғыларын дамыту, монументті өнердің шағын сәулеттік нысандары мен объектілерін орналастыру, көгалдандыруды жобалау, шу деңгейін азайту, микроклиматты жақсарту, ауа бассейнін, ашық су айдындары мен топырақты ластанудан қорғау бойынша) және көрсетілетін қызмет (аумақтарды құрғатуға және көгалдандыруға тазалау, жинау, санитариялық тазалау бойынша) жиынтығы;
2) ағаштарды кесу – "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Рұқсаттар туралы Заң) 2–қосымшасының 159–тармағына сәйкес уәкілетті органның рұқсаты бойынша жүзеге асырылатын ағаштарды кесу (қайта отырғызу) бойынша жұмыс;
3) дендрологиялық жоспар – құрылыс салу аймағын ескере отырып көкжелектердің, алаңқайлардың, жолдардың, су айдындарының ашық учаскелерімен үйлесімділікте өсіп тұрған және отырғызылуы жоспарланып отырған ағаш-бұтақ өсімдіктерінің жасыл екпелерінің сандық және түрлік құрамы көрсетілген жасыл екпелерді отырғызу жоспары;
4) жалпыға ортақ жерлер – алаңдар, көшелер, тротуарлар, өтпе жолдар, жолдар, жағалаулар, саябақтар, скверлер, қала ормандары, бульварлар, су айдындары, жағажайлар, зираттар және халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыруға арналған өзге де объектілер (жалпыға ортақ инженерлік жүйелер) орналасқан және оларға арналған жерлер;
5) жасыл екпелер – азаматтық заңнамаға сәйкес жылжымайтын мүлік болып табылатын және қаланың бірыңғай жасыл қорын құрайтын табиғи өскен және жасанды егілген ағаш бұтақты және шөпті өсімдіктер;
6) жасыл алқап – түрлік құрамына қарамастан кемінде 0,125 га аумақта кемінде 50 дана ағашы бар көгалдандырылған аумақ;
7) жасыл екпелерді түгендеу (тал басын санау) – қөгалдандыру объектілерінің сандық және сапалық сипаттамаларын толық көрсете отырып, оларды есепке алу жөніндегі іс–шаралар кешені, сондай-ақ жоспарлы негізде әрбір көгалдандыру элементін графикалық бейнелеу;
8) жеке тұрғын үй – үй маңындағы учаскеде орналасқан және шаруашылық пен басқа да құрылыстармен және жасыл екпелермен бiрге азаматтың меншiгiндегi жеке (отбасымен) тұруға арналған үй;

2. Правила определяют порядок и регулируют отношения в сфере содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) благоустройство – совокупность работ (по инженерной подготовке и обеспечению безопасности территории, устройству дорог, развитию коммуникационных сетей и сооружений водоснабжения, канализаций, энергоснабжения, устройству покрытий, освещению, размещению малых архитектурных форм и объектов монументального искусства, проектированию озеленения, снижению уровня шума, улучшению микроклимата, охране от загрязнения воздушного бассейна, открытых водоемов и почвы) и услуг (по расчистке, уборке, санитарной очистке осушению и озеленению территории), осуществляемые в целях приведения той или иной территории в состояние, пригодное для строительства и нормального пользования по назначению, создания здоровых, удобных и культурных условий жизни населения;
2) вырубка деревьев - работа по вырубке (пересадке) деревьев, осуществляемая по разрешению уполномоченного органа в соответствии с пунктом 159 приложения 2 к Закону Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" от 16 мая 2014 года (далее – Закон о разрешениях);
3) дендрологический план - план размещения зеленых насаждений, с указанием количественного и видового состава существующей и проектируемой к посадке зеленых насаждений древесно-кустарниковой растительности, в сочетании с открытыми участками газонов, площадок, дорожек, водоемов, с учетом зоны застройки;
4) земли общего пользования – земли занятые и предназначенные для занятия площадями, улицами, тротуарами, проездами, дорогами, набережными, парками, скверами, городскими лесами, бульварами, водоемами, пляжами, кладбищами и объектами, предназначенными для удовлетворения нужд населения (инженерные системы общего пользования);
5) зеленые насаждения – древесно-кустарниковая и травянистая растительность естественного происхождения и искусственно высаженные, которые в соответствии с гражданским законодательством являются недвижимым имуществом и составляют единый городской зеленый фонд;
6) зеленый массив – озеленҰнная территория, насчитывающая не менее 50 экземпляров деревьев на территории не менее 0,125 га, независимо от видового состава;
7) инвентаризация зеленых насаждений (подеревный перечет) – комплекс мероприятий по учету объектов озеленения с подробным описанием количественных и качественных характеристик, а также графическое отображение каждого элемента озеленения на плановой основе;
8) индивидуальный жилой дом – дом, предназначенный для личного (семейного) проживания, расположенный на усадебном участке и находящийся в собственности гражданина вместе с хозяйственными и другими строениями и зелеными насаждениями;

9) өтемдiк отырғызу – уәкілетті орган дендрологиялық жоспарға сәйкес айқындаған арнайы учаскелерде кесілген ағаштардың орнына отырғызу;
10) жасыл екпелерді орман-патологиялық зерттеу зиянкестердің (жәндіктердің) болуын арнайы зерттеу, ауру белгілері мен ошақтарының болуын, діңдерде, тамыр жүйесі мен ұшарбаста зең ауруларымен (паразиттермен) зақымдану белгілерінің болуын анықтау. Егер екпелердің 50 (елу) %-дан астамы аурулардан зақымданған болса, олар міндетті түрде кесілуі тиіс.
11) шағын сәулеттік нысандар – декоративтік сипаттағы және іс жүзінде пайдаланылатын объектілер (мүсiндер, субұрқақтар, барельефтер, гүл құмыралары, павильондар, күркелер, отырғыштар, құтылар, балалар ойындары және ересектердiң демалысына арналған жабдықтар мен конструкциялар);
12) жасарту – қаңқалы және жартылай қаңқалы бұтақтарды қатты қысқарту, өркендерді сирету және реттеу, бас жағы мен бұталардың құрғау салдарынан өзінің декоративтік сапасын жоғалтқан, сау діңді және сүңгекті жасарту үшін жарамды ересек ағаштардың кемінде 3,5 метр биіктіктегі діңдерін кесу;
13) көгалдандырылған аумақ – табиғи жолмен өнiп шыққан өсiмдiктер орналасқан, жасанды жолмен жасалған бау-саябақ кешендерi және объектiлер, бульварлар, скверлер, көгалдар, гүлдер орналасқан жер учаскесі;
14) ұйым – жасыл желектерді күтіп-ұстау және қорғау саласында маманданып жүрген жеке немесе заңды тұлға;
15) іргелес аумақ – ғимараттар, құрылыстар, қоршаулар, құрылыс алаңшаларының, сауда, жарнама объектілеріне және заңды немесе жеке тұлғалардың балансындағы, меншігіндегі, иелігіндегі, жалға алуындағы басқа объектілер шекараларына тікелей (периметрі бойынша 5 метр шекарадағы) жанасып жатқан аумақ;
16) өтпе жол – тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға, шағын аудандар, орамдар, елді мекендер ішіндегі құрылыс объектілеріне көлік құралдарының кіруін қамтамасыз ететін жол элементі;
17) өтемдік отырғызу жоспары – отырғызудың сандық бөлігін, тұқымдық құрамын, көлемін, күнтізбелік мерзімін, сонымен қатар жоспарлы негізге орайластырылған отырғызуды орналастырудың графикалық схемасын қамтитын кесуге, санитариялық кесуге ұшыраған ағаштарды отырғызу жоспары;
18) жасыл екпелер тізілімі – жасыл екпелердің типтері, түрлік құрамы, алаңының көлемі, жай-күйі және орналасуы туралы деректер жиынтығы;
19) жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау – жасыл екпелерді, көгалдандырылған аумақтар мен жасыл алқаптарды құруға, сақтауға және өсіруге (оның ішінде кесілген жасыл екпелерді өтемдік қалпына келтіруге) бағытталған құқықтық, әкімшілік, ұйымдастырушылық және экономикалық шаралар жүйесі;

9) компенсационная посадка - посадка взамен вырубленных деревьев на специальных участках определенных уполномоченным органом в соответствии с дендрологическим планом;
10) лесопатологическое обследование зеленых насаждений – специальное обследование на наличие вредителей (насекомых), выявление наличия признаков и очагов болезней, признаков поражения грибковыми заболеваниями (паразитами) стволов, корневой системы и кроны. Если насаждения поражены болезнями более чем на 50 (пятьдесят) %, то они подлежат обязательной вырубке;
11) малые архитектурные формы – объекты декоративного характера и практического использования (скульптуры, фонтаны, барельефы, вазы для цветов, павильоны, беседки, скамьи, урны, оборудование и конструкции для игр детей и отдыха взрослого населения);
12) омолаживание – сильное укорачивание скелетных и полускелетных ветвей, прореживание и регулирование побегов, обрезка ствола на высоте не менее 3,5 метров у взрослых деревьев, пригодных для омолаживания со здоровыми штамбами и стволами, потерявшими свои декоративные качества вследствие усыхания вершин и ветвей;
13) озеленҰнные территории – участок земли, на котором располагается растительность естественного происхождения, искусственно созданные садово-парковые комплексы и объекты, бульвары, скверы, газоны, цветники;
14) организация – физическое или юридическое лицо, специализирующееся в области содержания и защиты зеленых насаждений;
15) прилегающая территория – территория (в границах 5 метров по периметру), непосредственно примыкающая к границам здания, сооружения, ограждения, строительной площадки, к объектам торговли, рекламы и иным объектам, находящимся в собственности, владении, аренде, на балансе у юридических или физических лиц;
16) проезд – элемент дороги, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям, объектам застройки внутри микрорайонов, кварталов, населенных пунктов;
17) план компенсационной посадки – план посадки деревьев, которые подверглись вырубке, санитарной вырубке включающий в себя количественную часть, породный состав, объем, календарные сроки посадки, а также графическую схему размещения посадок с привязкой к плановой основе;
18) реестр зеленых насаждений – свод данных о типах, видовом составе, размере площади, состоянии, расположении и количестве зеленых насаждений;
19) содержание и защита зеленых насаждений – система правовых, административных, организационных и экономических мер, направленных на создание, сохранение и воспроизводство зеленых насаждений (в том числе компенсационное восстановление зеленых насаждений взамен вырубленных), озеленҰнных территорий и зеленых массивов;

20) жасыл екпелерді сақтау – абаттандыру және құрылыс жұмыстарының нүктесіне түсетін, аса құнды екпелердің тұқымдарын сақтауға бағытталған іс-шаралар кешені;
21) санитариялық кесу – авариялық жағдай туғызатын (электр беру желілерінде, газ құбырларында жатқан, ғимараттардың жамылғысын зақымдайтын, жол қозғалысының қауіпсіздігіне қатер төндіретін), ауырған, құрғай бастаған, құрғақ және зақымданған бұтақтарды кесу;
22) тротуар – жаяу жүргіншілердің жүруіне арналған, жолдың жүру бөлігімен шектесетін немесе одан көгалмен немесе арық жүйесімен бөлінген жолдың элементі;
23) уәкілетті орган - жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау мәселелерін реттеу саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
24) күтіп-баптау – өсімдіктердің жерасты бөлігін және топырағын күтіп-баптау (қоректендіру, суару, қопсыту және өзге де іс-әрекеттер);
25) жасыл екпелерді жою – жасыл екпелердің өсуінің тоқтауына әкелетін зақымдану;
26) ұшарбасты қалыптастыру – белгілі бір эстетиқалық түр беру және жасыл екпелерді жасарту мақсатында олардың солып қалуына әкеп соқтырмайтын, пішіндеуге келетін бұтақтар мен өркендерді, жекелеген ағаштарды, бұталарды және жолдағы екпелерді кесу.
2. Жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау 1-параграф. Жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау шаралары
4. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерінде және республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда, жеке тұрғын үй және жеке меншік қосалқы шаруашылық аумақтарында, азаматтардың саяжай учаскелерінде және коммуналдық қызметтерге қарасты зират учаскелерінде өсетін жасыл екпелерді қоспағанда, барлық жасыл екпелер қорғалуы тиіс Алматы қаласының бiрыңғай жасыл қорын құрайды.
5. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің көгалдандырылған аумақтарын дамыту дендрологиялық жоспарға сәйкес жүргізіледі.
6. Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасында көзделген аумақтардағы көгалдандыру жөніндегі барлық жұмыс түрлерi бекітілген жобалар бойынша орындалады. Аталған жұмыс түрлері Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Осы Қағидаларға сәйкес жеке және заңды тұлғалар, меншік иелері немесе пайдаланушылар жасыл екпелерді сақтау бойынша шараларды жүзеге асыруы, жасыл екпелердің бүлінуіне немесе жойылуына алып келетін заңсыз әрекеттерге немесе әрекетсіздіктерге жол берілмеуі керек.
Мұндай әрекеттер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.

20) сохранение зеленых насаждений – комплекс мероприятий, направленный на сохранение особо ценных пород насаждений, попадающих под пятно благоустройства и строительных работ;
21) санитарная обрезка – удаление больных, усыхающих, сухих и поврежденных ветвей, создающих аварийные ситуации (лежащих на линиях электропередач, газовых трубах, разрушающих кровлю зданий, создающих угрозу безопасности дорожного движения);
22) тротуар – элемент дороги, предназначенный для движения пешеходов, примыкающий к проезжей части или отделенный от нее газоном или арычной системой;
23) уполномоченный орган – структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющие функции в сфере регулирования вопросов содержания и защиты зеленых насаждений;
24) уход - уход за почвой и подземной частью растений (подкормка, полив, рыхление и прочие действия);
25) уничтожение зеленых насаждений – повреждение зеленых насаждений, повлекшее их гибель;
26) формирование кроны - обрезка ветвей и побегов, отдельных деревьев, кустарников и линейных насаждений, поддающихся формовке, не приводящая их гибели, с целью придания им определенной эстетической формы и омолаживания зеленых насаждений.
2. Содержание и защита зеленых насаждений Параграф 1. Меры по сохранению и защите зеленых насаждений
4. Все зеленые насаждения, за исключением зеленых насаждений, произрастающих на участках государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территориях республиканского и местного значения, территориях индивидуального жилого дома и личного подсобного хозяйства, на дачных участках и на участках кладбищ, находящихся в ведении коммунальных служб, образуют единый зеленый фонд города Алматы и подлежат защите.
5. Развитие озелененных территорий соответствующей административно-территориальной единицы производится в соответствии с дендрологическим планом.
6. Все виды работ по озеленению территорий, предусмотренные проектной (проектно-сметной) документацией, выполняются по утвержденным проектам. Данные виды работ осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
7. Физические и юридические лица, собственники либо пользователи согласно настоящим Правилам должны осуществлять меры по сохранению зеленых насаждений, не допускать незаконных действий или бездействий, способных привести к повреждению или уничтожению зеленых насаждений.
Данные действия влекут за собой ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

8. Қаланың аумағы шегіндегі жалпы пайдаланудағы аумақтарда орналасқан жасыл алқаптар белгіленген тәртіпте келісілген қаланы дамытудың бас жоспарына және оны нақтылауға жататын жер учаскілерін есептемегенде құрылыс жүргізілмейді.
9. Жобалық, құрылыс және шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Қағидаларда белгіленген жасыл желектерді қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, жүзеге асырылады.
10. Жасыл екпелерді күтіп-ұстау мыналарды қамтиды:
1) жасыл екпелерді отырғызу;
2) ағаштардың діңгек қуысын орнатумен қыртыстарды қопсыту, жасыл қоршамды қию, ағаштардың діңін көтеру, ағаш өскіндерін жою;
3) гүлзарлар, көгалдарды орналастыру, арамшөптерді отау, шөптерді шабу, қысқы кезеңде раушан гүлдерін жауып ұстау;
4) бүкіл вегетациялық кезең бойы жасыл екпелерді суару;
5) авариялық, құрғаған, жасамыс ағаштарды және бұталарды санитариялық кесу, ұшарбасты қалыптастыру;
6) тыңайтқыштар салу;
7) жасыл екпелердің зиянкестерінен және ауруларынан қорғау.
11. Жасыл екпелерді қайта отырғызу арнайы технологияларды сақтай отырып, күз түскен кезеңнен бастап көктемнің бас кезіне дейін жүргізіледі.
12. Ағаштарды жасарту және қалың өскен ағаштарды сирету іс-шаралар вегетация басталғанға дейін немесе күздің соңында жүргізіледі.
13. Құрылыс және шаруашылық қызметтің өзге де түрлерін жүргізу кезінде осы учаскіде сақтауға жататын барлық екпелер механикалық және басқа да зақымдардан, олардың қорғалуын тиімді қамтамасыз ететін арнайы қорғау қоршауларымен сақталады.
14. Құрылыс салуға немесе басқа да жұмыстар жүргiзуге бөлiнетін учаскелерде жасыл екпелерді сақтау мүмкiн болмаған жағдайда, Рұқсаттар туралы заңға сәйкес ағаштарды кесу (қайта отырғызу) уәкілетті органның рұқсаты бойынша жүргізіледі.
15. Қоршаған ортаны қорғау және қалпына келтіруді 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес азаматтар, лауазымды және заңды тұлғалар жүзеге асырады.
16. Жасыл екпелердің барлық түрі есепке алынады.
17. Алматы қаласындағы жасыл екпелерді есепке алу осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасыл екпелер тізіліміне енгізілетін, есепке алу объектісінің шекарасында орналасқан жасыл екпелерді түгендеу және орман-патологиялық зерттеуі арқылы жүзеге асырылады.
18. Уәкілетті орган жасыл екпелер тізілімін және оларды есепке алуды жүргізеді.
19. Жасыл екпелерді есепке алу нәтижесін көрсететін құжат ресімделген түгендеу және орман-патологиялық зерттеу материалдары, сондай-ақ дендрологиялық жоспар болып табылады.

8. Зеленые массивы, расположенные на территориях общего пользования в пределах территории города, застройке не подлежат, за исключением земельных участков, подпадающих под генеральный план развития города и его детализации, согласованных в установленном порядке.
9. Проектная, строительная и хозяйственная деятельность осуществляется с соблюдением требований по защите зеленых насаждений, установленных законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами.
10. Содержание зеленых насаждений включает в себя:
1) посадка зеленых насаждений;
2) рыхление почвы с устройством приствольных лунок, стрижка живой изгороди, поднятие штамба у деревьев, удаление поросли;
3) устройство цветников, газонов, прополка сорняков, покос травы, укрытие роз в зимний период;
4) полив зеленых насаждений на протяжении всего вегетационного периода;
5) санитарная обрезка аварийных, сухостойных, перестойных деревьев и кустарников, формирование кроны;
6) внесение удобрений;
7) защита от вредителей и болезней зеленых насаждений.
11. Пересадка зеленых насаждений осуществляется в период с наступления осени до ранней весны с соблюдением специальных технологий пересадок.
12. Мероприятия по омолаживанию деревьев и прореживанию густо произрастающих деревьев проводятся до начала вегетации или поздней осенью.
13. При производстве строительных и иных видов хозяйственной деятельности все насаждения, подлежащие сохранению на данном участке, предохраняются от механических и других повреждений специальными защитными ограждениями, обеспечивающими эффективность их защиты.
14. В случае невозможности сохранения зеленых насаждений на участках, отводимых под строительство или производство других работ, производится вырубка (пересадка) деревьев по разрешению уполномоченного органа в соответствии с Законом о разрешениях.
15. Меры по охране и оздоровлению окружающей среды осуществляются гражданами, должностными и юридическими лицами, согласно Экологическому кодексу Республики Казахстан от 9 января 2007 года.
16. Учету подлежат все виды зеленых насаждений.
17. Учет зеленых насаждений в городе Алматы осуществляется посредством их инвентаризации и лесопатологического обследования, расположенных в границах учетного объекта, которые заносятся в реестр зеленых насаждений, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
18. Реестр и учет зеленых насаждений ведется уполномоченным органом.
19. Документом, отображающим результаты учета зеленых насаждений, являются оформленные материалы инвентаризации и лесопатологического обследования, а также дендрологический план.

20. Жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау бойынша қызмет көрсетуді, сондай-ақ жалпыға ортақ жерлердегі жасыл екпелерді түгендеу және орман-патологиялық зерттеу жүргізуді ұйымдар жүзеге асырады.
21. Уәкілетті орган жасыл екпелерді түгендеу және орман-патологиялық зерттеу материалдарының көшірмесін жасыл қормен жұмыс істеу кезінде ұсыным ретінде пайдалану үшін Алматы қаласы аудандары әкімдерінің аппараттарына жібереді.
22. Алматы қаласының жасыл екпелер тізілімі мынадай мақсаттарда жүргізіледі:
1) Алматы қаласындағы жасыл екпелердің саны және күйі туралы шынайы кешенді мәліметтер алу;
2) Алматы қаласындағы жасыл екпелердің саны және күйіне мониторинг жүргізу;
3) Алматы қаласындағы көгалдандырылған аумақтарды қорғау, сақтау және дамыту саласындағы қалалық саясаттың негізгі бағыттарын анықтау;
4) жасыл екпелерді қорғау, сақтау және дамытуда тиімді әдістерді әзірлеу;
5) тұрғындарды, мемлекеттік органдарды Алматы қаласындағы жасыл екпелердің саны және күйі туралы шынайы ақпаратпен қамтамасыз ету.
23. Жасыл екпелер тізілімінің мәліметтерін жаңарту 2 жылда 1 рет жүргізіледі.
24. Кесуге жататын жасыл алқаптар аумақтарында түрлік құрамын, сандық және сапалық күйін есепке алынатын учаске шекараларында жасын (диаметрін) ескере отырып, жасыл екпелерді түгендеу және орман-патологиялық зерттеу жүргізу қажет, оны тапсырыс беруші осы жұмыс түрлерін жүргізуге құқығы бар ұйымдармен шарт бойынша жүргізеді.
25. Қалың өскен жасыл екпелер өздігінен құлаған кезде жасыл екпелерді қалпына келтіру жергілікті бюджет есебінен жүргізіледі.
2-параграф. Ағаштарды кесу (қайта отырғызу), санитариялық кесу
26. Ағаштарды кесу (қайта отырғызу) мынадай:
1) бекітілген және келісілген қала құрылысы құжаттамасында көзделген құрылыс объектілерін орналастыру үшін жағдайлар жасалуын қамтамасыз ету;
2) инженерлік абаттандыру объектілеріне, жерүсті коммуникацияларына қызмет көрсету;
3) авариялық және төтенше жағдайларды жою, оның ішінде инженерлік абаттандыру объектілерінде жою;
4) жасыл екпелердің сапалық және түрлік құрамын жақсарту қажеттігі;
5) адамдардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігіне қатер тұғызатын, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне залал келтіретін ескі екпелерді санитариялық кесу жағдайларда жүзеге асырылады.
27. Жалпыға ортақ жерлердегі ағаштарды санитариялық кесуді уәкілетті органның келісімі бойынша осы жер учаскесіне қызмет көрсететін ұйымдар жүргізеді.
Ағаштардың өздері, сондай-ақ олардың бұтақтарының құлауы адамдардың өмірі мен денсаулығына, ғимараттар мен құрылыстардың, коммуникациялардың зақымдалуына, жол қозғалысы (оның ішінде жол жүру белгілерін жауып тұрса) қауіпсіздігіне қауіп төндіретін төтенше немесе апатты жағдайлардың туындауы мүмкін жағдайларда ағаштарды санитариялық кесу уәкілетті органның келісімінсіз жүргізіледі.

20. Услуги по содержанию и защите зеленых насаждений, а также проведение инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений на землях общего пользования, осуществляется организациями.
21. Уполномоченным органом передаются копии материалов инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений в аппарат акима районов города Алматы для использования в качестве рекомендаций при работе с зеленым фондом.
22. Реестр зеленых насаждений города Алматы ведется в целях:
1) получения достоверных комплексных данных о количестве и состоянии зеленых насаждений в городе Алматы;
2) ведения мониторинга состояния и количества зеленых насаждений в городе Алматы;
3) определения основных направлений городской политики в сфере защиты, сохранения и развития озелененных территорий города Алматы;
4) выработки наиболее рациональных подходов к защите, сохранению и развитию зеленых насаждений;
5) обеспечения населения, государственных органов достоверной информацией о количестве и состоянии зеленых насаждений в городе Алматы.
23. Обновление данных Реестра зеленых насаждений производится 1 раз в 2 года.
24. На территориях зеленых массивов и попадающих под вырубку, необходимо проведение инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений с учетом видового состава, количественного и качественного состояния, возраста (диаметра) в границах учетного участка, который проводится заказчиком по договору с организациями, имеющими право осуществлять данные виды работ.
25. В случае естественного падения произрастающих зеленых насаждений восстановление производится за счет средств местного бюджета.
Параграф 2. Вырубка (пересадка), санитарная вырубка деревьев
26. Вырубка (пересадка) деревьев осуществляется в случаях:
1) обеспечения условий для размещения объектов строительства, предусмотренных утвержденной и согласованной градостроительной документацией;
2) обслуживания объектов инженерного благоустройства, надземных коммуникаций;
3) ликвидации аварийных и чрезвычайных ситуаций, в том числе на объектах инженерного благоустройства;
4) необходимости улучшения качественного и видового состава зеленых насаждений;
5) санитарной вырубки старых насаждений, создающих угрозу безопасности здоровью и жизни людей, а также влекущих ущерб имуществу физических и юридических лиц.
27. Санитарная вырубка деревьев на землях общего пользования производится организациями, обслуживающими данный земельный участок по согласованию с уполномоченным органом.
Санитарная вырубка деревьев производится без согласования с уполномоченным органом, в случаях возможного возникновения чрезвычайных или аварийных ситуаций, когда падение самих деревьев, а также их ветвей представляет угрозу жизни и здоровью людей, повреждению зданий и сооружений, коммуникациям, безопасности дорожного движения (в том числе перекрывающих визуальный обзор дорожных знаков).

28. Ағаштарды санитариялық немесе мәжбүрлі кесу фактісі төтенше жағдайлар органдарының құтқару қызметінің куәландыру актісімен айғақталады, кейіннен ол туралы уәкілетті органға хабарланады.
29. Қураған, солып қалған және ауырған ағаштар мен бұтақтарды есепке алу және түгендеуді, олардың орналасқан жеріне қарамастан жеке және заңды тұлағалар, пайдаланушылар, көгалдандырылған аумақтардың иелері мен оларды жалға алушылардың өтініші бойынша уәкілетті орган жүзеге асырады.
30. Жалпыға ортақ жерлердегі және ғимараттарға, құрылыстарға, көп қабатты тұрғын үйлерге іргелес аумақтардағы желдің және табиғи сипаттағы өзге де жағдайлардың, жол-көлік оқиғаларының нәтижесінде ағаштар авариялық құлаған жағдайда құлаған ағаштарды жинауды, құлаған жерлерді уақтылы санитариялық тазалауды және ағаш қалдықтарын шығаруды қызмет көрсететін учаскелер бойынша ұйымдар жүзеге асырады.
31. Ағаштарды кесу (қайта отырғызу) кесілген ағаштардың орнына жеке және заңды тұлғалардан өтемдік отырғызу туралы кепілхат ұсынылған жағдайда, Рұқсаттар туралы заңға сәйкес уәкілетті органның рұқсаты бойынша жүзеге асырылады.
3-параграф. Ағаштарды өтемдік отырғызуды жүргізу тәртібі
32. Ағаштарды қалпына келтіру арнайы учаскелерде өтемдік ағаш отырғызу жоспарына сәйкес, қажет болған жағдайда жерін құнарлы топыраққа ауыстыра отырып жүргізіледі.
33. Өтемдік отырғызу ағашты кесуге мүдделі болған жеке және заңды тұлғалар есебінен жүргізіледі.
34. Ағаштарды кесу және санитариялық кесу кезінде ағаштарды өтемдік отырғызу ағаш көшеттерін отырғызу жолымен жүргізіледі.
35. Уәкілетті органның рұқсаты бойынша ағаштарды кесу кезінде қалпына келтірілетін ағаштарды өтемдік отырғызу бес есе көлемде жүргізіледі.
36. Заңды және жеке тұлғалар ағаштарды қайта отырғызған кезде өтемдік отырғызу жүргізілмейді.
Қайта отырғызулар ағаштардың солып қалуына әкеліп соққан жағдайда, бес есе көлемдегі өтемақы белгіленеді.
37. Ағаштарды өтемдік отырғызуды заңды және жеке тұлғалар өздерінің жеке меншік жерлерінде немесе маңындағы аумақтарда өз беттерінше, ал ағаштарды мәжбүрлі түрде кесу кезінде көгалдандыруды, жасыл екпелерді күтіп-ұстауды жүзеге асыратын ұйымды қатыстыра отырып, жалпыға ортақ жерлерде жүзеге асырады.
38. Отырғызылған ағаш көшеттері солып қалған жағдайда, ағаштарды кесуге мүдделі болған тұлғалар немесе ұйым жасыл екпелерді қайтадан отырғызуды жүзеге асырады және ағаштарды отырғызған кезден бастап екі жылдың ішінде (ағаш көшетінің ұласып өсу кезеңі) олардың одан әрі күтіп бапталуын қамтамасыз етеді.
39. Тарихи немесе бірегей эстетикалық құндылығы бар, Қызыл кітапқа енгізілген ағаш және бұталы өсімдіктердің түрлерін кесуге тыйым салынады.

28. Факт санитарной или вынужденной вырубки деревьев устанавливается актом освидетельствования службой спасения органов чрезвычайных ситуации, с последующим уведомлением уполномоченного органа.
29. Учет и инвентаризация сухих, усыхающих и больных деревьев независимо от их места нахождения производится уполномоченным органом по заявлениям физических и юридических лиц, пользователей, собственников и арендаторов озелененных территорий.
30. В случае аварийного падения деревьев, в результате ветровала и других случаев природного характера, дорожно-транспортных происшествий, уборка упавшего дерева, своевременная санитарная очистка места падения и вывоз древесных остатков на землях общего пользования и на территориях, прилегающих к зданиям, сооружениям, многоэтажным жилым домам осуществляется организациями по обслуживаемым участкам.
31. Вырубка (пересадка) деревьев осуществляется по разрешению уполномоченного органа в соответствии с Законом о разрешениях, при предоставлении гарантийного письма от физических и юридических лиц о компенсационной посадке взамен вырубленных деревьев.
Параграф 3. Порядок проведения компенсационных посадок деревьев
32. Восстановление деревьев производится на специальных участках согласно плану компенсационной посадки, при необходимости с заменой грунта на плодородную почву.
33. Компенсационная посадка производится за счет средств физических и юридических лиц, в интересах которых был произведен снос.
34. При вырубке и санитарной вырубке деревьев компенсационная посадка деревьев производится путем посадки саженцев деревьев.
35. При вырубке деревьев по разрешению уполномоченного органа компенсационная посадка восстанавливаемых деревьев производится в пятикратном размере.
36. При пересадке деревьев физическими и юридическими лицами, компенсационная посадка не производится.
В случае если пересадка привела к гибели деревьев, устанавливается пятикратный размер компенсации.
37. Компенсационная посадка деревьев производится физическими и юридическими лицами на собственной или прилегающей территориях самостоятельно, а при вынужденной вырубке деревьев на землях общего пользования с привлечением организации, осуществляющей озеленение, уход и содержание зеленых насаждений.
38. В случае гибели высаженных саженцев деревьев, лица, в интересах которых был произведен снос или организация производят повторную посадку зеленых насаждений и обеспечивают дальнейший уход за ними в течение двух лет (период приживаемости саженца дерева), с момента проведения посадки.
39. Вырубка деревьев, имеющих историческую или уникальную эстетическую ценность, видов древесной и кустарниковой растительности, занесенных в Красную книгу, запрещена.

40. Жеке және заңды тұлғаларға осы Қағидалардың талаптарын бұзған жағдайда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілік жүктеледі.
Алматы қаласының
жасыл екпелерді күтіп-
ұстаудың және қорғаудың
қағидаларына қосымша
___ жылғы 1 қаңтардағы Жасыл екпелер тiзілімi Жасыл екпелер объектілерінің (учаскелерінің) алаңын жердің санатына, өсімдіктің типтеріне, функционалдық мақсатына қарай бөлу
Қала/елді мекен
Әкiмшiлiк аудан: (код)___________________
Жауапты иесі:__________________________
Жасыл екпелердің тізілімі
Кесте
р/с № түгендеу / жасыл екпе паспортының №
Жердің функционалдық мақсаты (екпелер санаты)
Ағаш өсімдігі
Бірлі-жарым ағаштар, дана
Топтар, куртиналар, дана
Тоғайлар, алқаптар, дана
Жол бойындағы екпелер, дана
Жиыны, дана
Бұталы өсімдіктері
Бірлі-жарым, дана
Жасыл қоршам қума метр (қ. м.)
Қатарлап отырғызу, дана
Топтық отырғызу, дана
Барлығы қ.м./ дана
Ашық кеңістіктер
Гүлзарлар
Көкжелектер
Жазғы м2
Көпж ылды қ, м2
Конт ейнер лік, дана
Вазон, м2
Альпи нарий, рокарий, м2
Жиыны м2 / дана
Партерлік, м2
Кәді мгі, м2
Жер қырты сының жамыл ғысы, м2
Жиы-ны м2 / дана
Алматы қаласы мәслихатының
2018 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 260 шешіміне 2 қосымша
Алматы қаласы мәслихатының күші жойылды деп танылған кейбір
шешімдерінің тізбесі
1. ІV сайланған Алматы қаласы мәслихаты ХІ сессиясының 2008 жылғы 2 шілдедегі № 119 "Алматы қаласындағы жасыл желектерді күту және қорғау ережелерін бекіту туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 781 болып тіркелген, 2008 жылғы 21 тамызда "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған);
2. ІV сайланған Алматы қаласы мәслихаты ХІХ сессиясының 2009 жылғы 25 маусымдағы "ІV сайланған Алматы қаласы мәслихаты ХІ сессиясының 2008 жылғы 2 шілдедегі № 119 "Алматы қаласындағы жасыл желектерді күту және қорғау ережелерін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" № 220 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 819 болып тіркелген, 2009 жылғы 8 тамызда "Вечерний Алматы" және 2009 жылғы 22 тамызда "Алматы ақшамы" газетінде жарияланған);
3. IV сайланған Алматы қаласы мәслихаты ХХVІІ сессиясының 2010 жылғы 12 сәуірдегі "ІV сайланған Алматы қаласы мәслихаты ХІ сессиясының 2008 жылғы 2 шілдедегі № 119 "Алматы қаласындағы жасыл желектерді күту және қорғау ережелерін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" № 316 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 848 болып тіркелген).

40. Физические и юридические лица за нарушение требований настоящих Правил несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам содержания
и защиты зеленых
насаждений города Алматы
Реестр зеленых насаждений на 1 января ____ года Распределение площади объектов (участков) зеленых насаждений
по категориям земель, типам растительности и
функциональному назначению
Город / населенный пункт
Административный район: (код) ___________________
Ответственный владелец: ________________________
Реестр зеленых насаждений
Таблица
№ п/п инвентарный/ № паспорта зеленого насаждения
Функциональное назначение земель (категория насаждений)
Древесная растительность
Единичные деревья, штук
Группы, куртины, штука
Рощи сады, штук
Линейные насаждения, штук
Итого, штук
Кустарниковая растительность
Единичные, штук
Живая изгородь, погонный метр (п.м.)
Рядовые посадки, шт
Групповые посадки, штук
Всего п.м./штук
Открытые пространства
Цветники
Газоны
Летники, м2
Многолетники, м2
Контейнерные, штук
Вазон, м2
Альпинарий, рокарий, м2
Итого: м2/ штук
Партерные, м2
Обыкновеные, м2
Напочвенный покров, м2
Итого: м2/ штук
Приложение 2
к решению маслихата
города Алматы от
14 сентября 2018 года № 260
Перечень некоторых решений маслихата города Алматы,
признанных утратившими силу
1. Решение ХI-й сессии маслихата города Алматы IV-го созыва от 2 июля 2008 года № 119 "Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 781, опубликовано 21 августа 2008 года в газетах "Алматы Ақшамы" и "Вечерний Алматы");
2. Решение XIХ сессии маслихата города Алматы IV созыва от 25 июня 2009 года № 220 "О внесении изменений и дополнений в решение ХІ-й сессии маслихата города Алматы ІV-го созыва от 2 июля 2008 года № 119 "Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 819, опубликовано 8 августа 2009 года "Вечерний Алматы" и 22 августа 2009 года в газете "Алматы Ақшамы");
3. Решение XXVII сессии маслихата города Алматы IV созыва от 12 апреля 2010 года № 316 "О внесении изменений и дополнений в решение ХI-й сессии маслихата города Алматы IV-го созыва от 2 июля 2008 года № 119 "Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 848).