Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына төлем жүйелерінің жұмыс істеуі және төлем қызметтері нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 221 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 4 желтоқсанда № 19689 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі, "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, микроқаржы қызметі және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының төлем жүйелерінің жұмыс істеуі және төлем қызметтері нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Төлем жүйелері департаменті (Ашықбеков Е.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Касенов А.С.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Сыртқы коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Адамбаева А.Р.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Е. Біртановқа жүктелсін.
5. Осы қаулы Тізбенің 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 18-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 221 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының төлем жүйелерінің жұмыс істеуі және төлем қызметтері нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам функционирования платежных систем и регулирования рынка платежных услуг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 221. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2019 года № 19689
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п. 5.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах", от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле", от 3 июля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, микрофинансовой деятельности и налогообложения" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем и регулирования рынка платежных услуг, (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту платежных систем (Ашыкбеков Е.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту внешних коммуникаций - пресс службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Биртанова Е.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 18 Перечня, который вводится в действие с 1 января 2020 года.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство
цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство
внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 221
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем и регулирования рынка платежных услуг

1. "Қазақстан Республикасы банктерінің құжаттамалық аккредитивтерімен операциялар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 199 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9948 болып тіркелген, 2014 жылғы 24 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы банктерінің құжаттамалық аккредитивтерімен операциялар жүргізу қағидаларында:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Бенефициардың пайдасына төлемді жүзеге асыру кезінде эмитент банк (орындаушы банк) аккредитив сомасына төлем құжатын қалыптастырады, оның орындалуы Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларында, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында белгіленген тәртіппен және талаптарды сақтай отырып жүргізіледі.".
2. "Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аударым және жай вексельдермен операциялар жүргізуі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 261 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13071 болып тіркелген, 2016 жылғы 14 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аударым және жай вексельдермен операциялар жүргізуі қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Шетел валютасындағы вексель инкассосы (инкассолау) тәртiбi "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Валюталық реттеу туралы заң), Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 тіркелген, "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі – Валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысына және Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.".

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 199 "Об утверждении Правил проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9948, опубликовано 24 декабря 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в Правилах проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан, утвержденных указанных постановлением:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. При осуществлении платежа в пользу бенефициара банк-эмитент (исполняющий банк) формирует на сумму аккредитива платежный документ, исполнение которого производится в порядке и с соблюдением требований, установленных Законом о платежах и платежных системах, Законом Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле", Правилами осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419, Правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512.".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 261 "Об утверждении Правил проведения операций с переводными и простыми векселями банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13071, опубликовано 14 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в Правилах проведения операций с переводными и простыми векселями банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Инкассо векселя (инкассирование) в иностранной валюте осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании), постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512 (далее – Правила осуществления валютных операций) и Правилами.".

3. "Төлем жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 200 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14289 болып тіркелген, 2016 жылғы 24 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптаранда:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Төлем жүйесіне кіруге рұқсат алған пайдаланушының төлем жүйесін пайдаланушының жұмыс орнын жасаған немесе төлем жүйесін пайдаланушының жұмыс орнын жаңа жерге ауыстырған кезде, төлем жүйесін пайдаланушының жұмыс орны іске қосылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде төлем жүйесін пайдаланушы бұл жөнінде Ұлттық Банкті ерікті жазбаша нысанда хабардар етеді.".
4. "Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 201 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14310 болып тіркелген, 2016 жылғы 24 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында:
қосымша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының төлем жүйелерінің жұмыс істеуі және төлем қызметтері нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
5. "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген, 2016 жылғы 14 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қағидаларда белгіленген экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану тәртібі:
1) төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру кезінде төлем құжаттарын қағаз тасымалдағышта ресімдеген кезде және электрондық құжаттармен алмасу кезінде;

3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 200 "Об утверждении Требований к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14289, опубликовано 24 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в Требованиях к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы, утвержденных указанным постановлением:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. При создании рабочего места пользователя платежной системы, получившего доступ в платежную систему, или переносе рабочего места пользователя платежной системы на новое место пользователь платежной системы в течение десяти рабочих дней с даты начала эксплуатации рабочего места пользователя платежной системы уведомляет об этом Национальный Банк в произвольной письменной форме.".
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 201 "Об утверждении Правил функционирования межбанковской системы переводов денег" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14310, опубликовано 24 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в Правилах функционирования межбанковской системы переводов денег, утвержденных указанным постановлением:
приложение изложить в редакции согласно приложению 1 к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем и регулирования рынка платежных услуг, (далее – Перечень).
5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365, опубликовано 14 ноября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок применения кодов секторов экономики и назначения платежей, установленный Правилами, применяется:
1) при оформлении платежных документов на бумажном носителе и при обмене электронными документами при осуществлении платежей и (или) переводов денег;

2) Қазақстан Республикасының аумағында бастама жасалған, ел ішінде жүргізілетін, шет елге жөнелтілетін банк ішіндегі және банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған кезде қолданылады.
Шет елден келіп түсетін төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша төлем құжаттарында қойылған экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтары болмаған кезде Қазақстан Республикасының резиденті-банк банктің ақпараттық жүйелерінде төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша алынған құжаттар негізінде экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын өздігінен қойып шығады.
Кіріс төлемі және (немесе) ақша аударымы бойынша жеке тұлғалар арасында мезеттік төлемдер жүйесі бойынша бенефициар банкі бенефициар бойынша мәліметтер негізінде бенефициар экономикасы секторларының кодтарын қояды.
Ақша жөнелтушінің банкі төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мезеттік төлемдер жүйесі арқылы жеке тұлғалар арасында мезеттік төлемдер жүйесі үшін көзделген төлем мақсатының кодын қояды.";
6-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Резиденттік белгісі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес анықталады және мынадай тәртіппен қойылады:";
2-қосымша Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
6. "Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 204 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14346 болып тіркелген, 2016 жылғы 9 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасының аумағындағы чектер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен жазып берiледi. Қазақстан Республикасының аумағында шетел валютасындағы чектердiң айналысы "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.".
7. "Төлем карточкаларын шығару қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарды бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 205 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14299 болып тіркелген, 2016 жылғы 26 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем карточкаларын шығару қағидалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) при осуществлении внутрибанковских и межбанковских платежей и (или) переводов денег, инициированных на территории Республики Казахстан, проводимых внутри страны, отправляемых за рубеж.
По входящему из-за рубежа платежу и (или) переводу денег при отсутствии в платежном документе проставленных кодов секторов экономики и назначения платежей банк-резидент Республики Казахстан самостоятельно проставляет в информационных системах банка коды секторов экономики и назначения платежей на основании полученных по платежу и (или) переводу денег документов.
По входящему платежу и (или) переводу денег между физическими лицами по системе мгновенных платежей банк бенефициара проставляет коды секторов экономики бенефициара на основании сведений по бенефициару.
Банк отправителя денег по платежам и (или) переводам денег между физическими лицами через систему мгновенных платежей проставляет код назначения платежа, предусмотренный для системы мгновенных платежей.";
абзац первый пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Признак резидентства определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле" и проставляется в следующем порядке:";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню.
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 204 "Об утверждении Правил применения чеков на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14346, опубликовано 9 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в Правилах применения чеков на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Чеки на территории Республики Казахстан выписываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге. Обращение чеков в иностранной валюте на территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле".".
7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 205 "Об утверждении Правил выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14299, опубликовано 26 октября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Жеке тұлға төлем карточкасын немесе оның деректемелері туралы ақпаратты алған күннен бастап төлем карточкасының ұстаушысы болып табылады. Ұстаушының төлем карточкасын алу фактісін растайтын, банк айқындайтын еркін нысанда жасалған құжаттағы төлем карточкасын ұстаушының қолы ұстаушының төлем карточкасын алғанын растау немесе банк - эмитенттің ішкі құжаттарында және төлем карточкасын беру туралы шартта белгіленген қауіпсіздік рәсімдерін қолдана отырып, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда көзделген сәйкестендіру құралдарын пайдалану болып табылады.
Эмитентің төлем карточкасының ұстаушысына оның деректемелері туралы ақпаратты шартта көзделген тәсілмен беру арқылы төлем карточкасы электрондық түрде шығарылған жағдайда төлем карточкасының алынғанын растау қажет етілмейді.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілетін төлемдер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен жүзеге асырылады.
Төлем карточкасын пайдалана отырып валюталық операциялар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында белгіленген талаптарды сақтай отырып жүзеге асырылады.".
8. "Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелген, 2016 жылғы 29 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Клиентке банктік шотты ашқан не клиент банкке өтініш жасаған кезде оны ашқаннан кейін банк клиентке еркін жазбаша нысанда немесе электрондық түрде растама береді, онда, банктік шоттың нөмірі банктік қызмет көрсету шартында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, банктік шоттың нөмірі көрсетіледі.
Клиент Ереженің 27, 27-1 және 28-тармақтарында көзделген тәртіппен ашылған ағымдағы шотты растау үшін банкке жүгінген жағдайда, банк есепке алу үшін осындай шот ашылатын төлемдердің атауын көрсете отырып, "арнайы шот" белгісін қосымша қояды.".

"7. Физическое лицо является держателем платежной карточки со дня получения платежной карточки или информации о ее реквизитах. Подтверждением получения платежной карточки ее держателем является подпись держателя платежной карточки на документе произвольной формы, определяемой банком, подтверждающим факт получения платежной карточки ее держателем, либо использование идентификационных средств, предусмотренных Законом о платежах и платежных системах с применением процедур безопасности, установленных внутренними документами банка - эмитента и договором о выдаче платежной карточки.
Подтверждения получения платежной карточки не требуется в случае выпуска платежной карточки в электронном виде путем представления эмитентом держателю платежной карточки информации о ее реквизитах способом, предусмотренным договором.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Платежи с использованием платежных карточек на территории Республики Казахстан осуществляются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге, за исключением случаев, предусмотренных статьей 6 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
Валютные операции с использованием платежной карточки осуществляются с соблюдением требований, установленных Правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512.".
8. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14422, опубликовано 29 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в Правилах открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. При открытии банковского счета клиенту либо обращении клиента в банк после открытия банковского счета банк выдает клиенту подтверждение в произвольной письменной форме или в электронном виде, в котором указывается номер банковского счета, за исключением случаев, когда номер банковского счета указан в договоре банковского обслуживания.
В случае обращения клиента в банк для подтверждения текущего счета, открытого в порядке, предусмотренном пунктами 27, 27-1 и 28 Правил, банком дополнительно проставляется отметка "специальный счет" с указанием наименования платежей, для зачисления которых открывается такой счет.".

9. "Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген, 2016 жылғы 8 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларында:
3-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) уәкілетті адамдар - 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің (Жалпы бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) талаптарына сәйкес (құрылтай құжаттары, сенімхат, бұйрық, өзге құжаттар) заңды тұлғалардың, заңды тұлғалардың оқшауланған бөлімшелерінің (филиалдар, өкілдіктер, аумақтық оқшауланған бөлімшелері) атынан клиенттің банк шотын жүргізуге (банк шотындағы ақшаны басқаруға) байланысты операцияларды жүргізу кезінде төлем құжаттарына қол қоюға өкілеттік берілген адамдар.";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасының аумағындағы қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 25, 45-57-баптарының, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заң) 7-бабының, КЖ/ТҚҚ туралы заңның 5, 7, 12 және 13-баптарының талаптарына және Қағидаларға сәйкес теңгедегі немесе шетел валютасындағы банк шоттарын пайдалана отырып және банк шоттарын ашпастан жүзеге асырылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Төлем құжаттарында банктің талабы бойынша салық резиденттігі туралы мәліметтерді, ақша жөнелтушінің мекенжайын не ақша жөнелтушінің (жеке тұлға үшін) жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірін қоюға жол беріледі.
Валюталық шарт бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымын жүргізу кезінде төлем құжатында валюталық шарттың деректемелері және (немесе) оның есепке алу нөмірі, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі – валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары) сәйкес ақша төлемі (немесе) аударымын жүргізу үшін талап етілетін валюталық операция бойынша ақпарат көрсетіледі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

9. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419, опубликовано 8 декабря 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) уполномоченные лица – лица, наделенные полномочиями в соответствии с требованиями Гражданского кодекса Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года (далее – Гражданский кодекс) (учредительные документы, доверенность, приказ, иные документы) подписывать от имени юридических лиц, обособленных подразделений юридических лиц (филиалы, представительства, территориально обособленные подразделения) платежные документы при совершении операций, связанных с ведением банковского счета клиента (распоряжением деньгами на банковском счете).";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Безналичные платежи и (или) переводы денег на территории Республики Казахстан осуществляются с использованием банковских счетов и без открытия банковских счетов в тенге или в иностранной валюте в соответствии с требованиями статей 25, 4557 Закона о платежах и платежных системах, статьи 7 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании и валютном контроле), статей 5, 7, 12 и 13 Закона о ПОДФТ и Правилами.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Допускается указание в платежных документах по требованию банка сведений о налоговом резидентстве, адреса отправителя денег либо номера документа, удостоверяющего личность отправителя денег (для физического лица), в соответствии со статьями 5 и 7 Закона о ПОДФТ, а также Правилами.
При проведении платежа и (или) перевода денег по валютному договору в платежном документе указываются реквизиты валютного договора и (или) его учетный номер, а также информация по валютной операции, требуемая для проведения платежа (или) перевода денег согласно Правилам осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512, (далее – Правила осуществления валютных операций).";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. Банктің талап етуі бойынша ақша жөнелтуші Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 23-бабында, Валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18539 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 42 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларында (бұдан әрі – экспорттық-импорттық валюталық бақылау қағидалары) көзделген құжаттар мен мәліметтерді ұсынады.";
79-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Банктің төлем тапсырмасын, төлем талабын, төлем ордерін, ақша аудару үшін берілген өтінішті және төлем хабарламасын орындаудан бас тартуы Салық кодексінің 24-бабында, Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 19-бабының 8-тармағында, КЖТҚҚ туралы заңның 13-бабында, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 46-бабында және Қағидаларда көзделген негіздер бойынша, бас тарту себебін көрсете отырып, нұсқауды алған күні операциялық күн ішінде жүзеге асырылады.";
80-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) Валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары, Экспорттық-импорттық валюталық бақылау қағидаларында көзделген жағдайларда;";
81-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары, Экспорттық-импорттық валюталық бақылау қағидаларында көзделген жағдайларда төлем құжатын орындаудан бас тартады.";
138-1 және 138-2-тармақтар мынадай редакцияда толықтырылсын:
"138-1. Егер жеке тұлға жеке кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, жеке тұлғаның немесе дара кәсіпкердің басқа ағымдағы шотындағы (басқа ағымдағы шотқа түсетін) ақша есебінен ішінара орындалған төлем талабын ағымдағы шотта немесе жиынтығында ағымдағы шоттардағы ең төменгі күнкөріс мөлшерінен кем емес соманы қамтамасыз етуді ескере отырып, елу пайыз шегінде орындауға жол беріледі.
138-2. Уәкілетті мемлекеттік органның немесе клиенттің банктік шотындағы ақшаға тыйым салу құқығы бар тұлғаның шешімі, сондай-ақ банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру құқығы бар уәкілетті мемлекеттік органның немесе лауазымды тұлғаның шешімі болған кезде төлем талабы ағымдағы шоттағы ақша сомасының елу пайызы шегінде орындалады. Бұл ретте ең төменгі күнкөріс деңгейінен кем емес сома - ақшаға билік етуге шектеу қойылған ақша сомасынан асатын ақша сомасы есебінен қамтамасыз етіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шешімдер кері қайтарылып алынған жағдайда, ағымдағы шотта ең төменгі күнкөріс мөлшерінен кем емес ақша сомасын қамтамасыз етуді ескере отырып, бұрын ақшаға билік етуге шектеу қойылған ақша сомасының елу пайызы шегінде төлем талабын орындауға жол беріледі.".

"19. По требованию банка отправитель денег представляет документы и сведения, предусмотренные статьей 23 Закона о валютном регулировании и валютном контроле, Правилами осуществления валютных операций, Правилами осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 42, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18539 (далее – Правила экспортно-импортного валютного контроля).";
часть первую пункта 79 изложить в следующей редакции:
"79. Отказ банком в исполнении платежного поручения, платежного требования, платежного ордера, заявления на перевод денег и платежного извещения осуществляется по основаниям, предусмотренным статьей 24 Налогового кодекса, пунктом 8 статьи 19 Закона о валютном регулировании и валютном контроле, статьей 13 Закона о ПОДФТ, статьей 46 Закона о платежах и платежных системах и Правилами, в течение операционного дня в день получения указания с указанием причины отказа.";
подпункт 13) пункта 80 изложить в следующей редакции:
"13) предусмотренных Правилами осуществления валютных операций, Правилами экспортно-импортного валютного контроля;";
подпункт 6) пункта 81 изложить в следующей редакции:
"6) предусмотренных Правилами осуществления валютных операций, Правилами экспортно-импортного валютного контроля.";
дополнить пунктами 138-1 и 138-2 следующего содержания:
"138-1. Допускается исполнение частично исполненного платежного требования за счет денег, находящихся на другом текущем счете (поступающих на другой текущий счет) физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, в пределах пятидесяти процентов с учетом обеспечения на текущем счете или в совокупности на текущих счетах суммы не менее размера прожиточного минимума.
138-2. При наличии решения уполномоченного государственного органа или лица, обладающего правом наложения ареста на деньги, находящиеся на банковском счете клиента, а также решения уполномоченного государственного органа или должностного лица, обладающего правом приостановления расходных операций по банковскому счету, платежное требование исполняется в пределах пятидесяти процентов от суммы денег, находящейся на текущем счете физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства. При этом сумма не менее размера прожиточного минимума обеспечивается за счет суммы денег, превышающей сумму денег, на которую наложено ограничение распоряжения деньгами.
В случае отзыва решений, указанных в части первой настоящего пункта, допускается исполнение платежного требования в пределах пятидесяти процентов от суммы денег, на которые ранее было наложено ограничение распоряжения деньгами, с учетом обеспечения на текущем счете суммы денег не менее размера прожиточного минимума.".

10. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқасқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 209 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14336 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату қағидаларында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қазақстан Республикасының резидент емес банкіне (банктік емес ұйымына) Ұлттық Банкте корреспонденттік шот ашу мынадай жағдайлардың бірінде жүзеге асырылады:
1) мемлекетаралық, үкіметаралық және өзге де халықаралық деңгейдегі бағдарламаларға қатысуы, олардың талаптарға сәйкес Ұлттық Банкте корреспонденттік шотты ашу талап етіледі;
2) Қазақстан Республикасының резиденті емесі елінің орталық (ұлттық) банкінің Ұлттық Банкте корреспонденттік шот ашу туралы өтініш беруі.
Қағидалардың 12-тармағында көзделген құжаттарды ұсынған кезде "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент емес банкіне Ұлттық Банкте корреспонденттік шот ашу туралы "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолдаухаты негізінде Ұлттық Банкте корреспонденттік шот ашуға жол беріледі.".
11. "Банкаралық клиринг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 211 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14333 болып тіркелген, 2016 жылғы 3 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банкаралық клиринг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Орталықтың жүйедегі қатысушыға көрсететін қызметтерінің құнын (тарифтерін) Ұлттық Банк Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 24-тармағы бесінші бөлігінің 10) тармақшасына сәйкес Орталықпен келісе отырып бекітеді.".

10. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 209 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14336, опубликовано 4 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в Правилах установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Банку (небанковской организации)-нерезиденту Республики Казахстан открытие корреспондентского счета в Национальном Банке осуществляется в одном из следующих случаев:
1) участия их в межгосударственных, межправительственных и иных программах международного уровня, согласно условиям которых требуется открытие корреспондентского счета в Национальном Банке;
2) предоставления ходатайства центрального (национального) банка страны нерезидента Республики Казахстан об открытии корреспондентского счета в Национальном Банке.
Допускается открытие банку-нерезиденту Республики Казахстан, являющемуся участником Международного финансового центра "Астана", корреспондентского счета в Национальном Банке на основании ходатайства Международного финансового центра "Астана" об открытии корреспондентского счета в Национальном Банке при предъявлении документов, предусмотренных в пункте 12 Правил.".
11. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 211 "Об утверждении Правил функционирования системы межбанковского клиринга" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14333, опубликовано 3 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в Правилах функционирования системы межбанковского клиринга, утвержденных указанным постановлением:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Стоимость услуг (тарифы), оказываемых Центром участнику в системе, утверждается Национальным Банком по согласованию с Центром в соответствии с подпунктом 10) части пятой пункта 24 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан.".

12. "Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банктік қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 212 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14337 болып тіркелген, 2016 жылғы 7 қарашада Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банктік қызметтерді көрсету қағидаларында:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Электрондық төлем қызметтері заңды тұлғаларға келесі сәйкестендіру тәсілдерін пайдалана отырып көрсетіледі: олардың уәкілетті тұлғаларының электрондық цифрлық қолтаңбасы, серпінді сәйкестендіру, биометриялық сәйкестендіруі.";
15-тармақ алынып тасталсын;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Жеке тұлғалар және заңды тұлғалар электрондық төлем қызметтерін алу үшін серпінді сәйкестендіруді пайдаланған кезде банк бір реттік (біржолғы) код жасайды және оны жеке тұлға клиентке олар арасында жасалған шарттың талаптарына сәйкес жібереді. Электрондық төлем қызметтерін алу үшін клиентке бір реттік (біржолғы) код жасайтын құрылғыны да пайдалануына рұқсат беріледі.
Бұл ретте, бір реттік (біржолғы) кодты жасайтын құрылғы өз өкілеттіктері шеңберінде өзі айқындаған операцияларды жасау үшін заңды тұлғаның әрбір нақты уәкілетті тұлғасына бекітіледі. Бір (біржолғы) кодты жасайтын құрылғыны пайдалану оған жеке сәйкестендіру нөмірін енгізу және басқа да сәйкестендіру құралдарын (пайдаланушының бірегей идентификаторы, пароль) теру қызметтеріне қол жеткізу кезінде көрсету арқылы жүзеге асырылады. Заңды тұлғаның уәкілетті тұлғасының басқа уәкілетті тұлғаға тиесілі бір реттік (біржолғы) кодты жасайтын құрылғыны пайдалануына жол берілмейді.".
13. "Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 213 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14339 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларында:
7-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

12. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 212 "Об утверждении Правил оказания банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14337, опубликовано 7 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах оказания банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг, утвержденных указанным постановлением:
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Электронные платежные услуги предоставляются юридическим лицам с использованием следующих способов идентификации: электронной цифровой подписи, динамической идентификации, биометрической идентификации их уполномоченных лиц.";
пункт 15 исключить;
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. При использовании динамической идентификации для получения физическими и юридическими лицами электронных платежных услуг одноразовый (единовременный) код создается банком и направляется клиенту в соответствии с условиями договора, заключенного между ними. Допускается использование клиентом устройства, генерирующего одноразовый (единовременный) код, для получения электронных платежных услуг.
При этом, устройство, генерирующее одноразовый (единовременный) код, закрепляется за каждым конкретным уполномоченным лицом юридического лица для совершения определенных им операций в рамках своих полномочий. Использование устройства, генерирующего одноразовый (единовременный) код, осуществляется путем ввода в него персонального идентификационного номера и указания при доступе к услугам набора других средств идентификации (уникальный идентификатор пользователя, пароль).
Не допускается использование уполномоченным лицом юридического лица устройства, генерирующего одноразовый (единовременный) код, принадлежащего другому уполномоченному лицу.".
13. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 213 "Об утверждении Правил представления сведений о платежных услугах" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14339, опубликовано 4 ноября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах представления сведений о платежных услугах, утвержденных указанным постановлением:
абзац первый пункта 7 изложить в следующей редакции:

"7. Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер" нысаны, тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей мына тұлғалар ұсынады:";
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 және 15-қосымшалар Тізбеге 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
14. "Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 214 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14334 болып тіркелген, 2016 жылғы 3 қарашада Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер беру қағидаларында:
1 және 2-қосымшалар Тізбеге 17 және 18-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
15. "Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банктік қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 215 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14347 болып тіркелген, 2016 жылғы 3 қарашада Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 16-бабының 2-тармағында көзделген құжаттарды төлем ұйымы Ұлттық Банкке қағаз тасымалдағышпен не электрондық түрде ұсынады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тарту ұсынады.";
12-1-тармақ мынадай редакцияда толықтырылсын:
"12-1. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымы көрсетілетін төлем қызметтерінің тізбесіне жаңа төлем қызметтерін қосу үшін Төлемдер және төлем жүйелері туралы Заңның 16 бабының 2 тармағының 3), 4), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларында көзделген құжаттарды, көрсету жоспарланып отырған төлем қызметтерне сай өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы ұсынады.";
27-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о количестве электронных терминалов", согласно приложению 1 к Правилам, представляется ежеквартально не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, следующими лицами:";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 15 изложить в редакции согласно приложениям 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 к Перечню.
14. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 214 "Об утверждении Правил представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14334, опубликовано 3 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег, утвержденных указанным постановлением:
приложения 1 и 2 изложить в редакции согласно приложениям 17 и 18 к Перечню.
15. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 215 "Об утверждении Правил организации деятельности платежных организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14347, опубликовано 3 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
в Правилах организации деятельности платежных организаций, утвержденных указанным постановлением:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Документы, предусмотренные пунктом 2 статьи 16 Закона о платежах и платежных системах, представляются платежной организацией в Национальный Банк на бумажном носителе либо в электронном виде.
В случае установления факта неполноты представленных документов в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения документов представляется письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Платежная организация, прошедшая учетную регистрацию в Национальном Банке, в случае необходимости включения в перечень оказываемых платежных услуг дополнительных платежных услуг представляет в Национальный Банк документы, предусмотренные подпунктами 3), 4), 7), 8), 9) и 10) пункта 2 статьи 16 Закона о платежах и платежных системах с внесенными изменениями и (или) дополнениями с учетом планируемых к оказанию платежных услуг в течение десяти календарных дней со дня внесения таких изменений и (или) дополнений.";
абзац первый пункта 27 изложить в следующей редакции:

"27. Төлем ұйымы Қағидалардың 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген төлем қызметтерін көрсету кезінде төлем агенті және (немесе) қосалқы төлем агенті арқылы:";
1, 2, 3, 4 және 6-қосымшалар Тізбеге 19, 20, 21, 22 және 23-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
16. "Көрсетілетін төлем қызметтерін маңызды берушілердің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 220 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14295 болып тіркелген, 2016 жылғы 24 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Көрсетілетін төлем қызметтерін маңызды берушілердің тізілімін жүргізу қағидаларында:
2-қосымша Тізбеге 24-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
17. "Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 221 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14297 болып тіркелген, 2016 жылғы 24 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидаларында:
1, 2, 3, 4, 5 және 8-қосымшалар Тізбеге 25, 26, 27, 28, 29 және 30-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
18. "Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 181 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17474 болып тіркелген, 2018 жылғы 18 қазанда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларында:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары";
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"27. Платежная организация при оказании платежных услуг, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 3 Правил, через платежного агента и (или) платежного субагента обеспечивает:";
приложения 1, 2, 3, 4 и 6 изложить в редакции согласно приложениям 19, 20, 21, 22 и 23 к Перечню.
16. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 220 "Об утверждении Правил ведения реестра значимых поставщиков платежных услуг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14295, опубликовано 24 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в Правилах ведения реестра значимых поставщиков платежных услуг, утвержденных указанным постановлением:
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 24 к Перечню.
17. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 221 "Об утверждении Правил ведения реестра платежных систем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14297, опубликовано 24 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах ведения реестра платежных систем, утвержденных указанным постановлением:
приложения 1, 2, 3, 4, 5 и 8 изложить в редакции согласно приложениям 25, 26, 27, 28, 29 и 30 к Перечню.
18. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 181 "Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем и поставщикам платежных услуг, не являющимся банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17474, опубликовано 18 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, поставщикам платежных услуг, не являющимся банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, поставщикам платежных услуг, не являющимся банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.";
в Правилах применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем и поставщикам платежных услуг, не являющимся банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, поставщикам платежных услуг, не являющимся банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций";
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге (бұдан әрі – көрсетілетін төлем қызметтері нарығының банктік емес субъектілері) қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану тәртібін айқындайды.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына (бұдан әрі – оператор) қатысты шектеулі ықпал ету шарасын қолданғанда тәуекел деңгейін бағалау кезінде мынадай төлем жүйесінің түрі қосымша назарға алынады: жүйелік маңызды төлем жүйесі, маңызды төлем жүйесі не өзге төлем жүйесі.".
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Банкаралық ақша аударымдары
жүйесінің жұмыс істеу
қағидаларына
қосымша
Нысан
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Ұлттық Банктің пайдаланушының атауы
Пайдаланушының корреспонденттік шотынан Ұлттық Банктегі жүйенің шотына ақша аударуға тұрақты қолданыста болатын нұсқау № ____
20___ жылғы "___" ___________________
Осы арқылы № _____________________________________ корреспонденттік шоттан ____________________ мөлшеріндегі ақшаны жүйедегі позицияға одан әрі аудару үшін Ұлттық Банктегі жүйенің № _______________________________ шотына күнделікті аударуды тапсырамыз.
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
______________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы
Бас бухгалтер
______________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Экономика секторларының және
төлемдер белгілеу кодтарын
қолдану қағидаларына
2-қосымша
Төлемдер белгілеу кодтарының жан-жақты кестесі
Төлемдер белгілеу кодтары
Операциялардың атауы

"1. Настоящие Правила применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, поставщикам платежных услуг, не являющимся банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" и определяют порядок применения Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) ограниченных мер воздействия в отношении операторов платежных систем, операционных центров платежных систем, поставщиков платежных услуг, не являющихся банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, (далее – небанковские субъекты рынка платежных услуг).";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. При оценке уровня риска при применении ограниченной меры воздействия в отношении оператора платежных систем, операционного центра платежных систем, не являющегося банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (далее – оператор) дополнительно принимается во внимание вид платежной системы: системно значимая платежная система, значимая платежная система либо иная платежная система.".
Приложение 1
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования
платежных систем и регулирования рынка платежных услуг
Приложение
к Правилам функционирования
межбанковской системы
переводов денег
Форма
____________________________________________________________________
наименование пользователя Национального Банка
Постоянно действующее указание на перевод денег с корреспондентского счета пользователя на счет системы в Национальном Банке
№ _____
"___" ___________ 20__ года
Настоящим поручаем ежедневный перевод денег в размере
________________________________________________________ с корреспондентского счета № ____________________________
на счет системы в Национальном Банке № __________________________ для дальнейшего перевода на позицию в системе.
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
_________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________ подпись
Главный бухгалтер _________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________ подпись
Приложение 2
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем
и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 2
к Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей
Детализированная таблица кодов назначения платежей
Коды назначения платежей
Наименование операций

0-бөлім "Зейнетақы төлемдері және жәрдемақылар"
002
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің сомасынан, "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының оның активтері сомасынан түскен комиссиялық сыйақы
003
Инвестициялық шотқа аударым
004
Зейнетақы төлемдері шотына аударым
005
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған өсімпұл сомаларын қайтаруы
006
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының зейнетақы активтерін сенімгерлікпен басқарушының комиссиялық сыйақысы
007
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық кірістен түскен комиссиялық сыйақысы
008
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған сомаларды қайтаруы
009
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының уақтылы аударылмағаны үшін өсімпұл
010
Міндетті зейнетақы жарналары
011
014 төлем белгілеу коды бойынша зейнетақы төлемдерін қоспағанда, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдері
012
Әлеуметтік аударымдар
013
Ерікті зейнетақы жарналары
014
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдері
015
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары
016
Банктің қаржыландырылған зейнетақы қаражатын және базалық зейнетақы төлемдерін қайтаруы
017
Әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
018
Инвестициялық кіріс,
оның ішінде:
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының инвестициялық қызметінен алынған инвестициялық кіріс
019
Міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
020
Зейнетақылардан және жәрдемақылардан сомаларды ұстау, зейнетақылардан және жәрдемақылардан ұстап қалу сомаларын қайтару
021
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының қате есептелген төлемдерді қайтаруы
022
Бала тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақылар
023
Бала тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару
024
Ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарын "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары арасында аудару

Раздел 0 "Пенсионные платежи и пособия"
002
Комиссионное вознаграждение акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольного накопительного пенсионного фонда от суммы пенсионных активов, акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" от суммы его активов
003
Перевод на инвестиционный счет
004
Перевод на счет пенсионных выплат
005
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм пени по обязательным профессиональным пенсионным взносам
006
Комиссионное вознаграждение доверительного управляющего пенсионными активами акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд"
007
Комиссионное вознаграждение акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольного накопительного пенсионного фонда от инвестиционного дохода
008
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм по обязательным профессиональным пенсионным взносам
009
Пеня за несвоевременное перечисление обязательных профессиональных пенсионных взносов
010
Обязательные пенсионные взносы
011
Пенсионные выплаты из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" или добровольного накопительного пенсионного фонда, за исключением пенсионных выплат по коду назначения платежа 014
012
Социальные отчисления
013
Добровольные пенсионные взносы
014
Пенсионные выплаты из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
015
Обязательные профессиональные пенсионные взносы
016
Возврат банком профинансированных средств пенсий и базовых пенсионных выплат
017
Пеня за несвоевременное перечисление социальных отчислений
018
Инвестиционный доход,
в том числе:
инвестиционный доход, полученный от инвестиционной деятельности акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
019
Пеня за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов
020
Удержание сумм из пенсий и пособий, возврат сумм удержаний из пенсий и пособий
021
Возврат некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация "Правительство для граждан" ошибочно зачисленных платежей
022
Единовременные государственные пособия в связи с рождением ребенка
023
Возврат единовременных государственных пособий в связи с рождением ребенка
024
Перевод пенсионных накоплений, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов, между акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" и добровольными накопительными пенсионными фондами или между добровольными накопительными пенсионными фондами

025
2016 жылғы 1 қаңтарға дейін әскери қызметшілердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді қоспағанда), арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдар, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған тұлғалардың пайдасына бюджет қаражат есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасынан елу пайызды қайтару
026
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды қайтаруы
027
Еңбек қабілетін жоғалтқан жағдайда "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан төленетін әлеуметтік төлем
028
Еңбек қабілетін жоғалтқан жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару
029
Жергілікті бюджеттерден трансферттер
030
Республикалық бюджеттен трансферттер,
оның ішінде:
Зейнетақы төлемдерін алушыларға мемлекет кепілдіктерінің сомаларын міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамында нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы бойынша инфляция деңгейін ескере отырып төлеу
Бір жасқа толғанға дейін бала күтіп-бағуға байланысты табысты жоғалтқан жағдайда міндетті зейнетақы жарналарын әлеуметтік төлемдерді алушыларға "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан субсидиялау
Бір жасқа толғанға дейін бала күтіп-бағуға байланысты табысты жоғалтқан жағдайда жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын әлеуметтік төлемдерді алушыларға "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан субсидиялау
031
Банктің қате төлемдерді, басқа да төлемдерді қайтаруы
басқа да төлемдерге мыналар жатады:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарға мемлекеттік біржолғы ақшалай өтемақыны қайтару
оралмандарға бір жолғы төлемдерді қайтару
банкроттық салдарынан таратылған және қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиян үшін жауапты болып танылған заңды тұлғалардың бұрынғы қызметкерлеріне ай сайынғы төлемдерді қайтару
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті қайтару
тұрғын үй көмегін қайтару
бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтіміне байланысты тағайындалатын ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны қайтару

025
Возврат пятидесяти процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года
026
Возврат акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений
027
Социальная выплата на случай утраты трудоспособности из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
028
Возврат сумм социальных выплат на случай утраты трудоспособности
029
Трансферты из местных бюджетов
030
Трансферты из республиканского бюджета,
в том числе:
выплата сумм гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в акционерном обществе "Единый накопительный пенсионный фонд" в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции
субсидирование обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
субсидирование обязательных пенсионных взносов работодателя получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
031
Возврат банком ошибочных платежей и прочих платежей
к прочим платежам относятся:
возврат единовременной государственной денежной компенсации гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне
возврат единовременных выплат оралманам
возврат ежемесячных выплат бывшим работникам юридических лиц, ликвидированных вследствие банкротства и признанных ответственными за вред, причиненный жизни и здоровью работникам
возврат государственной адресной социальной помощи
возврат жилищной помощи
возврат ежемесячного государственного пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства

032
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған сомаларды қайтаруы
033
Зейнетақылар
034
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақылар
035
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды қайтару
036
Асыраушысынан айрылған жағдай бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақылар
037
Асыраушысынан айрылған жағдай бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды қайтару
038
Жасына байланысты мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақылар
039
Жасына байланысты мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды қайтару
040
Зейнеткерлерді, Ұлы Отан соғысына қатысушыларды және мүгедектерді жерлеуге арналған жәрдемақылар, жасына байланысты зейнетақы төлемдері алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан төлемдерді алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамында зейнетақы жинақтары бар өзге тұлғаларды жерлеуге арналған біржолғы төлемдер
041
Зейнеткерлерді, Ұлы Отан соғысына қатысушыларды және мүгедектерді жерлеуге арналған жәрдемақыларды, жасына байланысты зейнетақы төлемдері алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан төлемдерді алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамында зейнетақы жинақтары бар өзге тұлғаларды жерлеуге арналған біржолғы төлемдерді қайтару
042
Жер асты және ашық тау-кен жұмысында, аса зиянды жұмыста және өте ауыр жұмыс жағдайларында жұмыс істеген, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мен мемлекеттік арнайы жәрдемақылар алушыларды жерлеуге арналған жәрдемақылар
043
Жер асты және ашық тау-кен жұмысында, аса зиянды жұмыста және өте ауыр жұмыс жағдайларында жұмыс істеген, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мен мемлекеттік арнайы жәрдемақылар алушыларды жерлеуге арналған жәрдемақыларды қайтару
044
Мемлекеттік арнайы жәрдемақылар төлеу
045
Мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды қайтару
046
Асыраушысынан айрылған жағдайда "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан төленетін әлеуметтік төлемдер
047
Асыраушысынан айрылған жағдайға арналған әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару
048
Жұмысын жоғалтқан жағдайда "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан төленетін әлеуметтік төлемдер
049
Жұмысын жоғалтқан жағдайға арналған әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару
050-топ "Арнайы мемлекеттік жәрдемақылар"
051
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына
052
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне

032
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольным накопительным пенсионным фондом ошибочно зачисленных сумм по обязательным пенсионным взносам, добровольным пенсионным взносам
033
Пенсии
034
Государственные базовые социальные пособия по инвалидности
035
Возврат государственных базовых социальных пособий по инвалидности
036
Государственные базовые социальные пособия по случаю потери кормильца
037
Возврат государственных базовых социальных пособий по случаю потери кормильца
038
Государственные базовые социальные пособия по возрасту
039
Возврат государственных базовых социальных пособий по возрасту
040
Пособия на погребение пенсионеров, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, единовременные выплаты на погребение получателей пенсионных выплат по возрасту, получателей выплат из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" и иных лиц, имеющих пенсионные накопления в акционерном обществе "Единый накопительный пенсионный фонд"
041
Возврат пособия на погребение пенсионеров, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, единовременной выплаты на погребение получателей пенсионных выплат по возрасту, получателей выплат из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" и иных лиц, имеющих пенсионные накопления в акционерном обществе "Единый накопительный пенсионный фонд"
042
Пособия на погребение получателей государственных социальных пособий и государственных специальных пособий, работавших на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда
043
Возврат пособия на погребение получателей государственных социальных пособий и государственных специальных пособий, работавших на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда
044
Выплата государственных специальных пособий
045
Возврат государственных специальных пособий
046
Социальная выплата на случай потери кормильца из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
047
Возврат сумм социальных выплат на случай потери кормильца
048
Социальная выплата на случай потери работы из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
049
Возврат сумм социальных выплат на случай потери работы
Группа 050 "Специальные государственные пособия"
051
Участникам Великой Отечественной войны
052
Инвалидам Великой Отечественной войны

053
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғаларға
054
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға
055
Ұлы Отан соғысында қайтыс болған әскерлердің жесірлеріне
056
Қайтыс болған әскери қызметшілер мен ішкі істер органдары қызметкерлерінің отбасыларына
057
Қайтыс болған соғыс мүгедектері мен соғысқа қатысушылардың әйелдеріне (ерлеріне)
058
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы тылдағы қайсар еңбегі мен мінсіз қызметі үшін ордендермен және медальдармен марапатталған тұлғаларға
059
Анасына немесе әкесіне, асырап алушыға, мүгедек баланы тәрбиелейтін қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақылар
060-топ "Арнайы мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару"
061
Ұлы Отан соғысының қатысушылары бойынша
062
Ұлы Отан соғысының мүгедектері бойынша
063
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғалар бойынша
064
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғалар бойынша
065
Ұлы Отан соғысында қайтыс болғандардың жесірлері бойынша
066
Қайтыс болған әскери қызметшілердің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің отбасылары бойынша
067
Қайтыс болған соғыс мүгедектері мен соғысқа қатысушылардың әйелдері (ерлері) бойынша
068
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы тылдағы қайсар еңбегі мен мінсіз қызметі үшін ордендермен және медальдармен марапатталған тұлғалар бойынша
069
Анасына немесе әкесіне, баланы (қызды) асырап алушыға, мүгедек баланы тәрбиелейтін қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақыны қайтару
070-топ "Азаматтардың басқа санаттарына төленетін арнайы мемлекеттік жәрдемақылар"
071
1 және 2-топтағы мүгедектерге
072
3-топтағы мүгедектерге
073
16 жасқа дейінгі мүгедек балаларға
074
Көп балалы аналарға
075
Ақталған азаматтарға
076
Қазақстан Республикасының алдында ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғаларға
077
Басқалары
078
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының аударым сомаларын қайтаруы
080-топ "Азаматтардың басқа санаттарына арнайы мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару"
081
1 және 2-топтағы мүгедектер бойынша
082
3-топтағы мүгедектер бойынша
083
16 жасқа дейінгі мүгедек балалар бойынша
084
Көп балалы аналар бойынша
085
Ақталған азаматтар бойынша
086
Қазақстан Республикасының алдында ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғалар бойынша
087
Басқалар бойынша
088
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының зейнетақы жинақтары бойынша кредиторлық берешегін өтеу
089
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары
090
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша қате есептелген сомаларын қайтаруы

053
Лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны
054
Лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны
055
Вдовам воинов, погибших в Великой Отечественной войне
056
Семьям погибших военнослужащих и работников органов внутренних дел
057
Женам (мужьям) умерших инвалидов и участников войны
058
Лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд и безупречную службу в тылу в годы Великой Отечественной войны
059
Пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида
Группа 060 "Возврат специальных государственных пособий"
061
По участникам Великой Отечественной войны
062
По инвалидам Великой Отечественной войны
063
По лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны
064
По лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны
065
По вдовам воинов, погибших в Великой Отечественной войне
066
По семьям погибших военнослужащих и работников органов внутренних дел
067
По женам (мужьям) умерших инвалидов и участников войны
068
По лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд и безупречную службу в тылу в годы Великой Отечественной войны
069
Возврат пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида
Группа 070 "Специальные государственные пособия другим категориям граждан"
071
Инвалидам 1 и 2 группы
072
Инвалидам 3 группы
073
Детям инвалидам до 16 лет
074
Многодетным матерям
075
Реабилитированным гражданам
076
Лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан
077
Прочие
078
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольными накопительными пенсионными фондами сумм переводов пенсионных накоплений, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов
Группа 080 "Возврат специальных государственных пособий другим категориям граждан"
081
По инвалидам 1 и 2 группы
082
По инвалидам 3 группы
083
По детям инвалидам до 16 лет
084
По многодетным матерям
085
По реабилитированным гражданам
086
По лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан
087
По прочим
088
Погашение кредиторской задолженности акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" по пенсионным накоплениям
089
Обязательные пенсионные взносы работодателя
090
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм по обязательным пенсионным взносам работодателя

091
Баланың бір жасқа дейінгі күтімі бойынша мемлекеттік жәрдемақылар, "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан баланың бір жасқа толғанға дейінгі бала күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер
092
Баланың бір жасқа дейінгі күтімі бойынша мемлекеттік жәрдемақылары, "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан баланың бір жасқа толғанға дейінгі бала күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді қайтару
093
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл сомасын қайтаруы

091
Государственные пособия по уходу за ребенком до одного года, социальные выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
092
Возврат государственных пособий по уходу за ребенком до одного года, социальных пособий на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
093
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" сумм пени за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов работодателя

094
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
095
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
096
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан жүктілігі және босануына, жаңа туған нәрестені (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер

094
Возврат акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" ошибочно зачисленных сумм пени за несвоевременное перечисление социальных отчислений
095
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм пени за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов
096
Социальная выплата на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"

097
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан жүктілігі және босануына, жаңа туған нәрестені (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді қайтару
098
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
099
0-бөлім бойынша басқа төлемдер,
оның ішінде:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарға мемлекеттік біржолғы ақшалай өтемақы
оралмандарға төленетін бір жолғы төлемдер
банкроттық салдарынан таратылған және қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиян үшін жауапты болып танылған заңды тұлғалардың бұрынғы қызметкерлеріне ай сайынғы төлемдер
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмектің мақсаты
тұрғын үй көмегінің мақсаты
бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтіміне байланысты тағайындалатын ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны
осы бөлімде ескерілмеген басқа да төлемдер (жәрдемақылар)
1-бөлім "Арнайы аударымдар"
110-топ "Өтеусіз аударымдар"
111
Емделуге арналған ақша аударымдары,
оның ішінде:
емделуге ақы төлеу үшін қайтарымсыз қаржылық (материалдық, демеушілік) көмек
бенефициар медициналық қызметтерді жеткізуші болып табылмаған жағдайда, бенефициардың емдеуге ақы төлеуге арналған ақшаны одан әрі пайдалануы үшін жеке тұлғалардың ақша аударымдары (оның ішінде банк шотын ашпай)
112
Білім беруге арналған ақша аударымдары,
оның ішінде:
оқытуға ақы төлеу үшін қайтарымсыз қаржылық (материалдық, демеушілік) көмек
бенефициар білім беру қызметтерін жеткізуші болып табылмаған жағдайда, бенефициардың оқытуға ақы төлеуге арналған ақшаны одан әрі пайдалануы үшін жеке тұлғалардың ақша аударымдары (оның ішінде банк шотын ашпай)

097
Возврат социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
098
Пеня за несвоевременное перечисление в акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд" обязательных пенсионных взносов работодателя
099
Прочие платежи по разделу 0,
в том числе:
единовременная государственная денежная компенсация гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне
единовременные выплаты оралманам
ежемесячные выплаты бывшим работникам юридических лиц, ликвидированных вследствие банкротства и признанных ответственными за вред, причиненный жизни и здоровью работникам
назначения государственной адресной социальной помощи
назначения жилищной помощи
ежемесячное государственное пособие по уходу за инвалидом первой группы с детства
прочие платежи (пособия), неучтенные в настоящем разделе
Раздел 1 "Специфические переводы"
Группа 110 "Безвозмездные переводы"
111
Переводы денег на лечение,
в том числе:
безвозвратная финансовая (материальная, спонсорская) помощь для оплаты лечения
денежные переводы физических лиц (в том числе без открытия банковского счета) для дальнейшего использования бенефициаром денег на оплату лечения в случае, когда бенефициар не является поставщиком медицинских услуг
112
Переводы денег на образование,
в том числе:
безвозвратная финансовая (материальная, спонсорская) помощь для оплаты обучения
денежные переводы физических лиц (в том числе без открытия банковского счета) для дальнейшего использования бенефициаром денег на оплату обучения в случае, когда бенефициар не является поставщиком образовательных услуг

118
Алименттер
119
Басқа да өтеусіз ақша аударымдары,
оның ішінде:
басқа да мақсаттар (емделу мен оқытудан басқа) үшін қайтарымсыз қаржылық (материалдық, демеушілік) көмек
бенефициардың басқа да мақсаттар (емделу мен оқытудан басқа) үшін ақшаны одан әрі пайдалануы үшін жеке тұлғалардың ақша аударымдары (оның ішінде банк шотын ашпай)
зиянды өтеу, оның ішінде сот шешімі бойынша
гранттар (оның ішінде тендер бойынша жеңіп алынғандар)
аккредитив, кепілдік шарты, қарыз, басқа да шарт немесе келісімшарт бойынша (міндеттемелер бойынша бюджетке төленетін айыппұлдар мен өсімпұлдан басқа) міндеттемелерді орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
әр түрлі сипаттағы өтеусіз ақша аударымдары: қайырымдылық, сыйға тарту, сатылған лотерея билеттері және олар бойынша ұтыстар, мұрагерлік тәртібімен өтетін ақша қаражаттарын аудару

118
Алименты
119
Прочие безвозмездные переводы денег,
в том числе:
безвозвратная финансовая (материальная, спонсорская) помощь для прочих целей (кроме оплаты лечения и обучения)
денежные переводы физических лиц (в том числе без открытия банковского счета) для дальнейшего использования денег бенефициаром для прочих целей (кроме оплаты лечения и обучения)
возмещение ущерба, в том числе по решению суда
гранты (в том числе выигранные по тендеру)
неустойка (штрафы, пени) за невыполнение обязательств по аккредитиву, договору гарантии, займа, прочему договору или контракту (кроме штрафов и пени по обязательствам в бюджет)
безвозмездные переводы денег разного характера: благотворительность, дары, проданные лотерейные билеты и выигрыши по ним, перечисление денежных средств, переходящих в порядке наследования

120
Мүшелік жарналар,
оның ішінде:
ұйымның капиталына қатысуды қамтамасыз етпейтін, бірақ ұйымның қандай да бір қызметті көрсетуін қамтамасыз ететін мүшелік жарна
"Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамына төленетін жарна
биржадағы шетел валюталары, бағалы қағаздар бойынша сауда-саттыққа қатысуға арналған жарна
қызметкерлердің жалақысынан ұсталған кәсіподақ жарналары
121
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар

120
Членские взносы,
в том числе:
членский взнос, необеспечивающий участие в капитале организации, но обеспечивающий предоставление организацией каких-либо услуг
взнос в акционерное общество "Казахстанский фонд гарантирования депозитов"
взнос за участие в торгах по иностранным валютам, по ценным бумагам на бирже
профсоюзные взносы, удержанные с заработной платы работников
121
Отчисления на обязательное социальное медицинское страхование

122
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар
123
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
124
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
125
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қате есептелген сомаларды қайтаруы
126
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қате есептелген сомаларды қайтаруы

122
Взносы на обязательное социальное медицинское страхование
123
Пеня за несвоевременное перечисление отчислений на обязательное социальное медицинское страхование
124
Пеня за несвоевременное перечисление взносов на обязательное социальное медицинское страхование
125
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование
126
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм по взносам на обязательное социальное медицинское страхование

127
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
128
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
130-топ "Филиалдар мен өкілдіктерді қаржыландыру және филиалдар мен өкілдіктердің қаражатты қайтаруы"
131
Бас ұйымның өзінің филиалдарын және өкілдіктерін, оның ішінде сатып алулардың барлық түрлері бойынша қаржыландыруы

127
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм пени по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование
128
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм пени по взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Группа 130 "Финансирование филиалов и представительств и возврат средств филиалами и представительствами"
131
Финансирование головной организацией своих филиалов и представительств, в том числе на все виды приобретений

132
Бас ұйымның филиалдары мен өкілдіктерінің ақша аударымдары (ақша қайтаруы)
140
Жол чектері бойынша операциялар,
оның ішінде:
резидент-банктің өз клиенттеріне банкке консигнация талаптарымен (клиенттің банкке консигнация талаптарымен келіп түскен жол чегін сатып алуы) келіп түскен жол чектерін сатуы
резидент-банктің жол чектерінің эмитентіне сатылған жол чектері бойынша ақша сомасын аударуы
резидент-банктің жол чектерінің эмитентіне банк кейіннен клиенттерге сату үшін сатып алған жол чектері сомасын төлеуі
резидент-банктің өз клиенттеріне банкке алдын ала төлеу талаптарымен (клиенттің банкке алдын ала төлеу талаптарымен келіп түскен жол чегін, сатып алуы) келіп түскен жол чектерін сатуы
резидент-банктің банк кассасында клиентке жол чегі бойынша ақша сомасын төлеуі
жол чектері эмитентінің резидент-банкке сатылған жол чектері бойынша өтеу сомасын аударуы
қосалқы агенттермен алдын ала шарт бойынша жол чектері бойынша операциялар
қосалқы агенттермен консигнация шарты бойынша жол чектері бойынша операциялар
150
Банктердің корреспонденттік шоттары бойынша транзиттік аударымдар,
оның ішінде:
делдал банктің корреспонденттік шоттар бойынша бір банктен екінші банкке ақша аударуы
160
Нетто-позициялар бойынша есеп айырысу,
оның ішінде:
төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған, операцияларды есепке алу нәтижелері бойынша есеп айырысу ұйымына ақша аудару
төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған, операцияларды есепке алу нәтижелері бойынша банктер арасында ақша аудару
банктер арасындағы қарсы төлемдер клирингінің нәтижелері бойынша таза позициялар сомасын аудару
170-топ "Конференцияға, аукционға, тендерге қатысу"
171
Кепілдік жарнасы,
оның ішінде:
конференцияға, аукционға, тендерге қатысу үшін жарна
конкурсты ұйымдастырушыға конкурстық өтінімдерді және шарттың, оның ішінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету үшін конкурсқа қатысушы-әлеуетті жеткізушілердің ақша аударуы
172
Кепілдік жарнасын қайтару,
оның ішінде:
конференцияға, аукционға, тендерге қатысу үшін жарнаны қайтару
конкурстық өтінімді қамтамасыз ету және шарттың, оның ішінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету сомаларын қайтару
180-топ "Құжаттандырылған операциялар"

132
Переводы (возврат) денег филиалами и представительствами головной организации
140
Операции по дорожным чекам,
в том числе:
реализация банком-резидентом своим клиентам дорожных чеков, поступивших в банк на условиях консигнации (покупка клиентом дорожного чека, поступившего в банк на условиях консигнации)
перевод банком-резидентом эмитенту дорожных чеков суммы денег по реализованным дорожным чекам
оплата банком-резидентом эмитенту дорожных чеков суммы дорожных чеков, приобретенных банком для последующей реализации клиентам
реализация банком-резидентом своим клиентам дорожных чеков, поступивших в банк на условиях предоплаты (покупка клиентом дорожного чека, поступившего в банк на условиях предоплаты)
оплата банком-резидентом суммы денег по дорожному чеку клиенту в кассе банка
перевод эмитентом дорожных чеков банку-резиденту суммы возмещения по реализованным дорожным чекам
операции с субагентами по дорожным чекам по договору предоплаты
операции с субагентами по дорожным чекам по договору консигнации
150
Транзитные переводы по корреспондентским счетам банков,
в том числе:
переводы денег банком-посредником от одного банка в другой банк по корреспондентским счетам
160
Расчеты по нетто-позициям,
в том числе:
перевод денег по результатам расчета операций, совершенных с использованием платежных карточек, в расчетную организацию
переводы денег между банками по результатам расчета операций, совершенных с использованием платежных карточек
перечисление суммы чистых позиций по результатам клиринга встречных платежей между банками
Группа 170 "Участие в конференции, аукционе, тендере"
171
Гарантийный взнос,
в том числе:
взнос для участия в конференции, аукционе, тендере
перечисление организатору конкурса потенциальными поставщиками-участниками конкурса денег в обеспечение конкурсных заявок и исполнения договора, в том числе договора о государственных закупках
172
Возврат гарантийного взноса,
в том числе:
возврат взноса за участие в конференции, аукционе, тендере
возврат суммы обеспечения конкурсной заявки и исполнения договора, в том числе договора о государственных закупках
Группа 180 "Документарные операции"

181
Аккредитив бойынша операция,
оның ішінде:
импортер-клиенттің шотынан аккредитив бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыруға орнын жабу шотына ақша аудару (жабу сомасы)
клиенттің банк шотынан (аккредитив бойынша ақы төлеуді өтеу) "Құжаттандырылған операциялар бойынша дебиторлар" шотын өтеуі
резидент банктің экспортер-клиенттің шотына ақша аударуы
182
Кепілдік бойынша операциялар,
оның ішінде:
кепілгер банктің клиент алдындағы кепілдік міндеттемелерін орындауы кезінде кепілгер-банкке борышкер банкінің (борышкердің) ақша аударуы
кепілдік бойынша орнын жабу шотына борышкер клиенттің шотынан орнын жабу сомасын есептен шығару
клиенттің банк шотынан (кепілдік бойынша ақы төлеуді өтеу) "Құжаттандырылған операциялар бойынша дебиторлар" шотын өтеуі

181
Операция по аккредитиву,
в том числе:
перевод денег (суммы покрытия) со счета клиента-импортера на счет покрытия осуществления расчетов по аккредитиву
погашение клиентом счета "Дебиторы по документарным операциям" с банковского счета (возмещение оплаты по аккредитиву)
зачисление денег банком-резидентом на счет клиента-экспортера
182
Операции по гарантии,
в том числе:
перечисление банком должника (должником) денег банку-гаранту при исполнении последним гарантийных обязательств перед клиентом
списание суммы покрытия со счета клиента-должника на счет покрытия по гарантии
погашение клиентом счета "Дебиторы по документарным операциям" с банковского счета (возмещение оплаты по гарантии)

183
Бірыңғай жиынтық төлемі
184
Бірыңғай жиынтық төлемінің қате аударылған (есепке алынған) сомаларын қайтару
190
1-бөлім бойынша басқа да аударымдар,
оның ішінде:
1-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген, төлем құжаттары бойынша ақша қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған төлемдер
1-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
төлем мақсаты сәйкестендірілмеген жағдайда, анықтағанға дейін шоттан сомаларды кері қайтару
инкассалық өкімге қоса берілетін атқару құжатында төлем белгілеуін (мақсатын) анықтауға мүмкіндік беретін мәліметтер болмаған жағдайда инкассалық өкімнің негізінде берешекті өтеу бойынша аударымдар

183
Единый совокупный платеж
184
Возврат ошибочно перечисленных (зачисленных) сумм единого совокупного платежа
190
Прочие переводы по разделу 1,
в том числе:
платежи, неучтенные ранее, включая возврат денег по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 1
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 1
обратный возврат сумм со счета до выяснения в случае, когда назначение платежа не идентифицировано
переводы по взысканию задолженности на основании инкассового распоряжения в случае, если в приложенном к инкассовому распоряжению исполнительном документе отсутствуют сведения, позволяющие определить назначение (цель) платежа

212
Монетарлық алтынды сатып алу
213
Биржадан тыс теңгеге шетел валютасын сатып алу,
оның ішінде:
қолма-қол емес шетел валютасына қолма-қол теңгені беру
банктің қолма-қол емес шетел валютасымен ақы төлеу үшін клиенттің банк шотына теңгені есептеуі
биржадан тыс шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі мәмілелердің неттингі бойынша операциялар
219
Басқа да бағалы металдарды сатып алу,
оның ішінде:
тазартылған алтынды және басқа бағалы металдарды сатып алу
бағалы металдардың неттингі бойынша операциялар
220-топ "Сату"
221
Биржада теңгеге шетел валютасын сату
222
Монетарлық алтынды сату
223
Биржадан тыс теңгеге шетел валютасын сату,
оның ішінде:
қолма-қол емес теңгеге қолма-қол шетел валютасын беру
клиенттің өзінің банк шотынан теңгемен банкке қолма-қол емес шетел валютасын сатуы
229
Басқа да бағалы металдарды сату,
оның ішінде:
тазартылған алтынды және басқа бағалы металдарды сату

212
Покупка монетарного золота
213
Покупка иностранной валюты за тенге вне биржи,
в том числе:
выдача наличных тенге за безналичную иностранную валюту
зачисление банком тенге на банковский счет клиента в оплату за безналичную иностранную валюту
операции по неттингу сделок по купле-продаже иностранной валюты вне биржи
219
Покупка прочих драгоценных металлов,
в том числе:
покупка аффинированного золота и других драгоценных металлов
операции по неттингу драгоценных металлов
Группа 220 "Продажа"
221
Продажа иностранной валюты за тенге на бирже
222
Продажа монетарного золота
223
Продажа иностранной валюты за тенге вне биржи,
в том числе:
выдача наличной иностранной валюты за безналичные тенге
продажа клиентом со своего банковского счета безналичной иностранной валюты банку за тенге
229
Продажа прочих драгоценных металлов,
в том числе:
продажа аффинированного золота и других драгоценных металлов

230
Шетел валюталарын айырбастау,
оның ішінде:
басқа шетел валютасына екінші шетел валютасын сатып алу (сату)
басқа шетел валютасына бір шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі мәмілелердің неттингі бойынша операциялар
290
2-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
2-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген, төлем құжаттары бойынша ақша қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған төлемдер
2-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
тазартылған бағалы металдардағы металл шоттар бойынша сыйақыны орналастыруға, өтеуге және есептеуге байланысты операциялар

230
Конвертация иностранных валют,
в том числе:
покупка (продажа) одной иностранной валюты за другую иностранную валюту
операции по неттингу сделок по купле-продаже одной иностранной валюты за другую иностранную валюту
290
Прочие платежи по разделу 2,
в том числе:
платежи, неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 2
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 2
операции, связанные с размещением, погашением и начислением вознаграждения по металлическим счетам в аффинированных драгоценных металлах

3-бөлім "Салымдар (депозиттер)"
310-топ "Салымдарды (депозиттерді) орналастыру",
оның ішінде:
банкаралық депозиттер
қолма-қол ақша салу немесе клиент-салым иесінің өзге банк шоттарынан ақша аудару
311
Талап ету бойынша салымдарды (банктік салым шарты негізінде ашылған) орналастыру
312
Қысқамерзімді салымдарды (бір жылдан аспайтын) орналастыру
314
Ұзақмерзімді салымдарды (бір жылдан асатын) орналастыру
315
Банктің талап ету бойынша салым бойынша есептелген сыйақыны клиенттің банк шотына есептеуі
316
Банктің қысқамерзімді салым бойынша клиенттің банк шотына есептелген сыйақыны есептеуі
317
Банктің ұзақмерзімді салым бойынша клиенттің банк шотына есептелген сыйақыны есептеуі
318
Банктің клиенттің шартты салым бойынша банк шотына есептелген сыйақыны есептеуі
319
Шартты салымдарды орналастыру
320-топ "Салымнан (депозиттен) алу",
оның ішінде:
банкаралық депозиттерді
қолма-қол ақшаны алу немесе кейіннен клиент-салым иесінің өзге банк шотына ақша аудару жолымен негізгі соманы және есептелген сыйақыны
321
Талап еткенге дейінгі бойынша салымнан (банктік салым шарты негізінде ашылған) алу
322
Қысқамерзімді салымнан (бір жылдан аспайтын) алу,
оның ішінде:
толық соманы төлеу және ішінара алу
қысқамерзімді салым бойынша мерзімі өткен берешекті төлеу
324
Ұзақмерзімді салымнан (бір жылдан асатын) алу
толық соманы төлеу және ішінара алу
ұзақмерзімді салым бойынша мерзімі өткен берешекті төлеу
329
Шарпы салымнан ақша алу
330-топ "Ағымдағы немесе корреспонденттік шотына ақша орналастыру"
331
Ағымдағы немесе корреспонденттік шотқа қолма-қол ақша салу
332
Заңды тұлғаның банкке осы заңды тұлға қызметкерлерінің банк шоттарына кейіннен есептеу үшін жалақыны, еңбек демалысының ақысын аударуы
333
Банктің клиенттің банк шотына ағымдағы немесе корреспонденттік шот бойынша есептелген сыйақыны есептеуі
334
Банктің клиенттің банк шотына қолма-қол валютамен ақы төлеу үшін қолма-қол емес ақшаны есептеуі,
оның ішінде:
қолма-қол шетел валютасымен ақы төлеу үшін қолма-қол емес шетел валютасын (оның ішінде комиссиялық сыйақыны ескере отырып)
қолма-қол теңгемен ақы төлеу үшін қолма-қол емес теңгені (оның ішінде комиссиялық сыйақыны ескере отырып)
340-топ "Ағымдағы немесе корреспонденттік шоттарынан ақша алу"
341
Ағымдағы немесе корреспонденттік шоттардан қолма-қол ақша алу,
оның ішінде:
бас банкте ашылған ағымдағы немесе корреспонденттік шоттан банк филиалында
342
Клиенттің банкте ашылған өзінің бір ағымдағы шотынан осы банкте ашылған өзінің басқа ағымдағы шотына ақша аудару

Раздел 3 "Вклады (депозиты)"
Группа 310 "Размещение вкладов (депозитов)",
в том числе:
межбанковских депозитов
путем взноса наличных денег или перевода денег с иных банковских счетов клиента-владельца вклада
311
Размещение вкладов до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)
312
Размещение краткосрочных вкладов (не более одного года)
314
Размещение долгосрочных вкладов (более одного года)
315
Зачисление банком на банковский счет клиента начисленного вознаграждения по вкладу до востребования
316
Зачисление банком начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по краткосрочному вкладу
317
Зачисление банком начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по долгосрочному вкладу
318
Зачисление банком начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по условному вкладу
319
Размещение условных вкладов
Группа 320 "Снятие со вклада (депозита)",
в том числе:
межбанковских депозитов
основной суммы и начисленного вознаграждения путем снятия наличных денег или с последующим переводом денег на иные банковские счета клиента-владельца вклада
321
Снятие со вклада до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)
322
Снятие с краткосрочного вклада (не более одного года),
в том числе:
выплата полной суммы и частичное снятие
выплата просроченной задолженности по краткосрочному вкладу
324
Снятие с долгосрочного вклада (более одного года)
выплата полной суммы и частичное снятие
выплата просроченной задолженности по долгосрочному вкладу
329
Снятие денег с условного вклада
Группа 330 "Размещение денег на текущие или корреспондентские счета"
331
Взнос наличных денег на текущие или корреспондентские счета
332
Перечисление юридическим лицом в банк заработной платы, оплаты трудового отпуска для последующего зачисления на банковские счета работников данного юридического лица
333
Зачисление банком на банковский счет клиента начисленного вознаграждения по текущему или корреспондентскому счету
334
Зачисление банком на банковский счет клиента безналичных денег в оплату за наличную валюту,
в том числе:
безналичной иностранной валюты (в том числе с учетом комиссионного вознаграждения) в оплату за наличную иностранную валюту
безналичных тенге (в том числе с учетом комиссионного вознаграждения) в оплату за наличные тенге
Группа 340 "Снятие денег с текущих или корреспондентских счетов"
341
Снятие наличных денег с текущих или корреспондентских счетов,
в том числе:
в филиале банка с текущего или корреспондентского счета, открытого в головном банке
342
Переводы клиентом денег с одного своего текущего счета, открытого в банке, на другой свой текущий счет, открытый в данном банке

343
Клиенттің бір банктегі өзінің ағымдағы шотынан басқа банктегі өзінің ағымдағы шотына ақша аудару
344
Қолма-қол емес валютаға қолма-қол ақша беру (сату),
оның ішінде:
қолма-қол емес теңгеге қолма-қол теңгені
қолма-қол емес шетел валютасына қолма-қол шетел валютасын
345
Клиенттің берілген қарыз сомасын ағымдағы немесе корреспонденттік шоттан қолма-қол алуы
346
Банктің чек бойынша ақша төлеуі
350
Банктің бір банктегі өзінің корреспонденттік шотынан жеке қаражатын басқа банктегі өзінің корреспонденттік шотына аударуы
360-топ "Сенімгерлікпен басқарудағы ақша"

343
Переводы клиентом денег со своего текущего счета в одном банке на свой текущий счет в другом банке
344
Выдача (продажа) наличных денег за безналичную валюту,
в том числе:
наличных тенге за безналичные тенге
наличной иностранной валюты за безналичную иностранную валюту
345
Снятие клиентом наличными с текущего или корреспондентского счета суммы выданного займа
346
Выплата банком денег по чеку
350
Переводы банком собственных средств со своего корреспондентского счета в одном банке на свой корреспондентский счет в другом банке
Группа 360 "Деньги в доверительном управлении"

361
Сенімгерлікпен басқаруға ақша беру
362
Сенімгерлікпен басқаруға берілген ақшаны қайтару
390
3-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
3-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген, төлем құжаттары бойынша ақша қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған салымдар (депозиттер) бойынша төлемдер
3-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
4-бөлім "Қарыздар"
410-топ "Қарыздар беру",
оның ішінде:
банктің берілетін қарыз сомасын банк шотына есептеуі
қайтарымды қаржылық көмек беру
жеке төлем құжатымен ресімделмеген жағдайда, қарыз бойынша ілеспе төлемдер, қызмет көрсетуші банкке комиссиялық сыйақылар
411
Қысқамерзімді қарыздар беру (бір жылдан аспайтын),
оның ішінде:
овердрафт, овернайт беру
413
Ұзақмерзімді қарыздар беру (бір жылдан астам)
оның ішінде:
бір жылдан астам мерзімге қайтарылатын қаржылай көмек беру
419
Басқа да қарыздар беру (мерзімсіз қарыздар және басқа қарыздар),
оның ішінде:
мерзімсіз қарыздар, мерзімсіз қайтарылатын қаржылай көмек беру
420-топ "Қарыздарды өтеу",
оның ішінде:
негізгі борышты және есептелген сыйақыны өтеу (оның ішінде, мерзімінен бұрын)
мерзімі өткен берешекті өтеу: негізгі борыш және сыйақы
уақытша қаржылай көмекті қайтару
421
Қысқамерзімді қарыздарды өтеу (бір жылдан аспайтын),
оның ішінде:
овердрафтты, овернайтты өтеу
423
Ұзақмерзімді қарыздарды өтеу (бір жылдан астам)
424
Қаржы лизингі
429
Басқа да қарыздар,
оның ішінде:
мерзімсіз қарызды өтеу, уақытша мерзімсіз қаржылай көмекті қайтару

361
Передача денег в доверительное управление
362
Возврат денег, переданных в доверительное управление
390
Прочие платежи по разделу 3,
в том числе:
платежи по вкладам (депозитам), неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 3
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 3
Раздел 4 "Займы"
Группа 410 "Выдача займов",
в том числе:
зачисление банком суммы выдаваемого займа на банковский счет
предоставление возвратной финансовой помощи
сопутствующие платежи по займу, комиссионные вознаграждения обслуживающему банку, в случае, когда они не оформляются отдельным платежным документом
411
Выдача краткосрочных займов (не более одного года),
в том числе:
предоставление овердрафта, овернайта
413
Выдача долгосрочных займов (более одного года),
в том числе:
предоставление возвратной финансовой помощи на срок более одного года
419
Выдача прочих займов (бессрочных займов и других займов),
в том числе:
предоставление бессрочных займов, бессрочной возвратной финансовой помощи
Группа 420 "Погашение займов",
в том числе:
погашение (в том числе, досрочное) основного долга и начисленного вознаграждения
погашение просроченной задолженности: основного долга и вознаграждения
возврат временной финансовой помощи
421
Погашение краткосрочных займов (не более одного года),
в том числе:
погашение овердрафта, овернайта
423
Погашение долгосрочных займов (более одного года)
424
Финансовый лизинг
429
Прочие займы,
в том числе:
погашение бессрочного займа, возврат бессрочной временной финансовой помощи

430
Заңды немесе жеке тұлғаларға бұрын төленген шығыстарды өтеу, оның дебиторлық берешегін өтеу
490
4-төлем бойынша басқа төлемдер,
оның ішінде:
4-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттар бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, қарыздар бойынша бұрын есепке алынбаған төлемдер
4-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
қарызды өтеуге артық есептелген ақшаны қайтару

430
Возмещение расходов, ранее оплаченных юридическим или физическим лицом, погашение его дебиторской задолженности
490
Прочие платежи по разделу 4,
в том числе:
платежи по займам, неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 4
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 4
возврат денег, излишне перечисленных на погашение займа

5-бөлім "Қазақстан Республикасының бейрезиденттері шығарған бағалы қағаздар, вексельдер және депозиттік сертификаттар және шетелдік капиталға инвестициялар"
510
Жарғылық капиталға қатысуды растайтын акцияларды және құжаттарды сатып алу, төлеп алу,
оның ішінде:
капиталдың мөлшері азайған кезде бейрезиденттер шығарған акциялардың құнын қайтару
бейрезиденттер шығарған акцияларды кері төлеп алу
бейрезидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарна
капиталдың мөлшері азайған кезде бейрезидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарнаны қайтару
бейрезидент заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы үлесті кері төлеп алу
520-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу"

Раздел 5 "Ценные бумаги, векселя и депозитные сертификаты, выпущенные нерезидентами Республики Казахстан, и инвестиции в иностранный капитал"
510
Покупка, выкуп акций и документов, подтверждающих участие в уставном капитале,
в том числе:
возврат стоимости акций, выпущенных нерезидентом при уменьшении размера капитала
обратный выкуп акций, выпущенных нерезидентами
взнос в уставной капитал юридического лица-нерезидента
возврат взноса в уставный капитал юридического лица-нерезидента при уменьшении размера капитала
обратный выкуп доли в уставном капитале юридического лица-нерезидента
Группа 520 "Покупка государственных ценных бумаг"

521
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу
522
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу
529
Басқа да мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу
530-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу"
531
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
532
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
539
Басқа да мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
540-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды, вексельдерді және депозиттік сертификаттарды сатып алу"
541
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
542
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
543
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттарды сатып алу
544
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттарды сатып алу
545
Облигацияларды сатып алу
548
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
549
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
550-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды, вексельдерді және депозиттік сертификаттарды өтеу"
551
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
552
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
553
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттады өтеу
554
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттарды өтеу
555
Облигацияларды өтеу
558
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу

521
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
522
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
529
Покупка прочих государственных ценных бумаг
Группа 530 "Погашение государственных ценных бумаг"
531
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
532
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
539
Погашение прочих государственных ценных бумаг
Группа 540 "Покупка негосударственных ценных бумаг, векселей и депозитных сертификатов"
541
Покупка векселей со сроками погашения не более одного года
542
Покупка векселей со сроками погашения более одного года
543
Покупка депозитных сертификатов со сроками погашения не более одного года
544
Покупка депозитных сертификатов со сроками погашения более одного года
545
Покупка облигаций
548
Покупка прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
549
Покупка прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
Группа 550 "Погашение негосударственных ценных бумаг, векселей и депозитных сертификатов"
551
Погашение векселей со сроками погашения не более одного года
552
Погашение векселей со сроками погашения более одного года
553
Погашение депозитных сертификатов со сроками погашения не более одного года
554
Погашение депозитных сертификатов со сроками погашения более одного года
555
Погашение облигаций
558
Погашение прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года

559
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
560-топ "Капиталға инвестициялар және бағалы қағаздар бойынша шығыстар"
561
Бөлінген таза кіріс және дивидендтер,
оның ішінде:
Бейрезиденттер шығарған акциялар бойынша дивидендтер төлеу, сондай-ақ акционерлік қоғам болып табылмайтын бейрезидент заңды тұлғаның құрылтайшыларына пайданың бір бөлігін төлеу
562
Мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы (пайыздық)

559
Погашение прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
Группа 560 "Расходы по инвестициям в капитал и ценным бумагам"
561
Распределенный чистый доход и дивиденды,
в том числе:
выплата дивидендов по акциям, выпущенным нерезидентами, а также выплата части прибыли учредителям юридического лица-нерезидента, не являющегося акционерным обществом
562
Вознаграждение по государственным ценным бумагам (процентным)

563
Мемлекеттік емес бағалы қағаздар, вексельдер және депозиттік сертификаттар бойынша сыйақы
570
Бағалы қағаздармен кері РЕПО операцияларын ашу
580
Бағалы қағаздармен тікелей РЕПО операцияларын жабу
590
5-бөлім бойынша басқа төлемдер,
оның ішінде:
5-бөлімнің төлемдері. бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, бағалы қағаздар бойынша бұрын есепке алынбаған төлемдер
5-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару

563
Вознаграждение по негосударственным ценным бумагам, векселям и депозитным сертификатам
570
Открытие операции обратного РЕПО с ценными бумагами
580
Закрытие операции прямого РЕПО с ценными бумагами
590
Прочие платежи по разделу 5,
в том числе:
платежи по ценным бумагам, не учтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 5
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 5

6-бөлім "Қазақстан Республикасының резиденттері шығарған бағалы қағаздар мен вексельдер және Қазақстан Республикасы резиденттерінің жарғылық капиталына қатысу"
610
Жарғылық капиталға қатысуды растайтын акцияларды және құжаттарды сатып алу, төлеп алу,
оның ішінде:
капиталдың мөлшері азайған кезде резиденттер шығарған акциялардың құнын қайтару
резиденттер шығарған акцияларды кері төлеп алу
резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарна
капиталдың мөлшері азайған кезде акционерлік қоғам болып табылмайтын резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарнаны қайтару
резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы үлесті кері төлеп алу
620-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу"
621
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің айналыс мерзімі бар бір жылдан аспайтын қысқамерзімді қазынашылық міндеттемелерін сатып алу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқамерзімді ноттарын сатып алу
623
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан астам бес жылға дейін айналыс мерзімі бар ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан астам бес жылға дейін айналыс мерзімі бар ортамерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді жинақ қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
екі және үш жыл айналыс мерзімі бар арнайы ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің еуроноттары үшін төлемдер
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің еуроноттары бойынша купон үшін төлемдер
629
Басқа да мемлекеттік қағаздарды сатып алу
630-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу"

Раздел 6 "Ценные бумаги и векселя, выпущенные резидентами Республики Казахстан, и участие в уставном капитале резидентов Республики Казахстан"
610
Покупка, выкуп акций и документов, подтверждающих участие в уставном капитале,
в том числе:
возврат стоимости акций, выпущенных резидентом при уменьшении размера капитала
обратный выкуп акций, выпущенных резидентами
взнос в уставный капитал юридического лица-резидента
возврат взноса в уставный капитал юридического лица-резидента при уменьшении размера капитала
обратный выкуп доли в уставном капитале юридического лица-резидента
Группа 620 "Покупка государственных ценных бумаг"
621
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года,
в том числе:
покупка краткосрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроком обращения не более одного года
покупка краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан
623
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года,
в том числе:
покупка среднесрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
покупка среднесрочных индексированных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
покупка долгосрочных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
покупка долгосрочных индексированных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
покупка долгосрочных сберегательных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
покупка специальных среднесрочных казначейских обязательств со сроками обращения два и три года
платежи за евроноты Министерства финансов Республики Казахстан
платежи за купон по евронотам Министерства финансов Республики Казахстан
629
Покупка прочих государственных бумаг
Группа 630 "Погашение государственных ценных бумаг"

631
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан аспайтын айналыс мерзімі бар қысқамерзімді қазынашылық міндеттемелерін өтеу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұзақмерзімді ноттарын өтеу
633
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің айналыс мерзімі бір жылдан астам бес жылға дейін ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерін өтеу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан астам бес жылға дейін айналыс мерзімі бар ортамерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерін өтеу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді қазынашылық міндеттемелерді өтеу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді өтеу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді жинақ қазынашылық міндеттемелерді өтеу
екі және үш жыл айналыс мерзімі бар арнайы ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді өтеу

631
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года,
в том числе:
погашение краткосрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроком обращения не более одного года
погашение долгосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан
633
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года,
в том числе:
погашение среднесрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
погашение среднесрочных индексированных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
погашение долгосрочных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
погашение долгосрочных индексированных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
погашение долгосрочных сберегательных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
погашение специальных среднесрочных казначейских обязательств со сроками обращения два и три года

639
Басқа да мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
640-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды және вексельдерді сатып алу",
оның ішінде:
есепке алу кеңселерінің индоссамент бойынша вексельдерді төлем мерзімі басталғанға дейін вексельді ұсынушыға вексель сомасын төлей отырып қабылдауы (вексельдерді есепке алу)
641
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
642
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
645
Облигацияларды сатып алу
647
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа да борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
648
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
649
Басқа да мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
650-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды және вексельдерді өтеу",
оның ішінде:
вексель бойынша ақы төлеу, оның ішінде инкассоға ұсынылған
клиенттің банк есепке алған вексельдерді өтеуі
651
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
652
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
655
Облигацияларды өтеу
657
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа да борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
658
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа да борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
659
Басқа да мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
660-топ "Капиталға инвестициялар және бағалы қағаздар бойынша шығыстар"
661
Бөлінген таза кіріс және дивидендтер
Резиденттер шығарған акциялар бойынша дивидендтер төлеу, сондай-ақ акционерлік қоғам болып табылмайтын резидент заңды тұлғаның құрылтайшыларына пайданың бір бөлігін төлеу
662
Мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша (пайыздық) сыйақылар
663
Мемлекеттік емес бағалы қағаздар және вексельдер бойынша сыйақы
670-топ "Бағалы қағаздармен кері РЕПО операциясын ашу"
671
Мемлекеттік бағалы қағаздармен кері РЕПО операциясын ашу
672
Мемлекеттік емес бағалы қағаздармен және вексельдермен кері РЕПО операциясын ашу
680-топ "Бағалы қағаздармен тікелей РЕПО операциясын жабу"

639
Погашение прочих государственных бумаг
Группа 640 "Покупка негосударственных ценных бумаг и векселей",
в том числе:
прием учетными конторами векселей по индоссаменту до наступления срока платежа с выплатой вексельной суммы предъявителю векселя (учет векселей)
641
Покупка векселей со сроками погашения не более одного года
642
Покупка векселей со сроками погашения более одного года
645
Покупка облигаций
647
Покупка прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
648
Покупка прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
649
Покупка прочих негосударственных ценных бумаг
Группа 650 "Погашение негосударственных ценных бумаг и векселей",
в том числе:
оплата по векселю, в том числе предъявленному на инкассо
погашение клиентом учтенного банком векселя
651
Погашение векселей со сроками погашения не более одного года
652
Погашение векселей со сроками погашения более одного года
655
Погашение облигаций
657
Погашение прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
658
Погашение прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
659
Погашение прочих негосударственных ценных бумаг
Группа 660 "Расходы по инвестициям в капитал и ценным бумагам"
661
Распределенный чистый доход и дивиденды
Выплата дивидендов по акциям, выпущенным резидентами, а также выплата части прибыли учредителям юридического лица-резидента, не являющегося акционерным обществом
662
Вознаграждения по государственным ценным бумагам (процентным)
663
Вознаграждения по негосударственным ценным бумагам и векселям
Группа 670 "Открытие операции обратного РЕПО с ценными бумагами"
671
Открытие операции обратного РЕПО с государственными ценными бумагами
672
Открытие операции обратного РЕПО с негосударственными ценными бумагами и векселями
Группа 680 "Закрытие операции прямого РЕПО с ценными бумагами"

681
Мемлекеттік бағалы қағаздармен тікелей РЕПО операциясын жабу
682
Мемлекеттік емес бағалы қағаздармен және вексельдермен тікелей РЕПО операциясын жабу
690
6-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
6-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, бағалы қағаздар бойынша бұрын есепке алынбаған төлемдер
6-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару

681
Закрытие операции прямого РЕПО с государственными ценными бумагами
682
Закрытие операции прямого РЕПО с негосударственными ценными бумагами и векселями
690
Прочие платежи по разделу 6,
в том числе:
платежи по ценным бумагам, не учтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 6
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 6

7-бөлім "Тауарлар және материалдық емес активтер"
710
Жылжымайтын мүлікті және 711, 712 және 713 төлемдер белгілеу кодтары бар тауарларды қоспағанда, тауарлар үшін төлемдер,
оның ішінде:
Ауыл, орман және балық шаруашылықтарының өнімі үшін төлемдер
өңдеу өнеркәсібінің өнімі үшін төлемдер (азық-түлік өнімдері, сусындар, темекі өнімдері, тоқыма, киім, тері және теріден жасалған бұйымдар, ағаш және ағаштан жасалған бұйымдар және тығындар, сабаннан және өру материалдарынан жасалған бұйымдар, қағаз және қағаз бұйымдары, химиялық заттар және химия өнімдері, фармацевттік өнімдер және фармацевттік негізгі дәрі-дәрмектер, резеңке және пластмасса бұйымдары, минералдық металл емес басқа да бұйымдар, негізгі металдар, дайын металл бұйымдар, компьютерлер, электрондық және оптикалық өнімдер, электр жабдығы, машиналар және жабдық, автомобильдер, тіркемелер және жартылай тіркемелер, басқа да көлік жабдығы, жиһаз, басқа да дайын өнімдер)
қызметкерлердің тауарлар сатып алуы үшін есебіне берілген соманы заңды тұлғаның өз шотынан корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялары есепке алуға арналған банк шотына аударуы
заңды тұлға сатып алатын суық, ыстық су, электр энергиясы, жылыту (газбен, ыстық сумен)
тауар жеткізушіге тауар бойынша төлемді мәулетпен жасағаны үшін сыйақы
711
Тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелмей шетелден тауарлар сатып алу және сату
712
Қазақстан Республикасының аумағына бұрын әкелінген шетелдік тауарларды олардың бастапқы жай-күйін айтарлықтай өзгертпей шетелге сату
713
Қазақстан Республикасының аумағынан бұрын әкетілген отандық тауарларды олардың бастапқы жай-күйін айтарлықтай өзгертпей шетелден сатып алу
720-топ "Жылжымайтын мүлік үшін төлемдер"
721
Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлік үшін төлемдер
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының аумағындағы үйлер мен ғимараттар
тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу үшін құрылыс ұйымдарының шоттарына жеке тұлғалар аударатын төлемдер (Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй сатып алғаны үшін кезең-кезеңмен ақы төлеу)
бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлікке үлестік қатысуды қамтамасыз ететін ақша аударымдары
бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлікті пайдаланудан пайданы төлеу
722
Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі жылжымайтын мүлік үшін төлемдер,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі үйлер мен ғимараттар
бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі жылжымайтын мүлікке үлестік қатысуды қамтамасыз ететін ақша аударымдары
бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі жылжымайтын мүлікті пайдаланудан пайданы төлеу

Раздел 7 "Товары и нематериальные активы"
710
Платежи за товары, за исключением недвижимости и товаров с кодами назначения платежей 711, 712 и 713,
в том числе:
платежи за продукцию сельского, лесного и рыбного хозяйств
платежи за продукцию обрабатывающей промышленности (продукты пищевые, напитки, изделия табачные, текстиль, одежда, кожа и изделия из кожи, древесина и изделия из древесины и пробки, изделия из соломки и материалов для плетения, бумага и изделия бумажные, вещества химические и продукты химические, продукты фармацевтические и препараты фармацевтические основные, изделия резиновые и пластмассовые, изделия минеральные неметаллические прочие, металлы основные, изделия металлические готовые, компьютеры, продукция электронная и оптическая, оборудование электрическое, машины и оборудование, автомобили, прицепы и полуприцепы, оборудование транспортное прочее, мебель, прочие готовые изделия)
перечисление юридическим лицом подотчетных сумм на покупку сотрудниками товаров со своего текущего счета на банковский счет, предназначенный для учета операций с использованием корпоративных платежных карточек
платежи за холодную, горячую воду, электроэнергию, отопление (газовое, горячей водой), приобретаемые юридическими лицами
вознаграждение поставщику товаров за рассрочку платежа по товару
711
Приобретение и продажа товаров за рубежом без ввоза товаров на территорию Республики Казахстан
712
Продажа за рубеж ранее ввезенных на территорию Республики Казахстан иностранных товаров без существенного преобразования их первоначального состояния
713
Приобретение из-за рубежа ранее вывезенных с территории Республики Казахстан отечественных товаров без существенного преобразования их первоначального состояния
Группа 720 "Платежи за недвижимость"
721
Платежи за недвижимость, находящуюся на территории Республики Казахстан,
в том числе:
платежи за здания и сооружения, находящиеся на территории Республики Казахстан
платежи за долевое участие в строительстве жилых домов, перечисляемых физическими лицами на счета строительных организаций (поэтапная оплата за приобретение жилья на территории Республики Казахстан)
переводы денег, обеспечивающие долевое участие в недвижимости, находящейся на территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности
выплата прибыли от эксплуатации недвижимости, находящейся на территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности
722
Платежи за недвижимость, находящуюся вне территории Республики Казахстан,
в том числе:
платежи за здания и сооружения, находящиеся вне территории Республики Казахстан
переводы денег, обеспечивающие долевое участие в недвижимости, находящейся вне территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности
выплата прибыли от эксплуатации недвижимости, находящейся вне территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности

730
Өндірілмеген қаржылық емес активтерді сатып алу,
оның ішінде мынадай төлемдер үшін:
жер және оның қойнауы, оның ішінде жерді тұрақты пайдалану құқығы үшін төлемдер
бағдарламалық қамтамасыз ету
патенттер
гудвилл
сауда маркалары
тауарлық белгілер
780
Ұсынылмаған тауарлар үшін қаражатты қайтару,
оның ішінде:
ұсынылмаған тауарлар, материалдық емес активтер үшін қаражатты қайтару
790
7-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
7-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған тауарлар бойынша төлемдер
8-бөлім "Қызметтер"
810-топ "Көлік, қойма шаруашылығының қызметі"
811
Әуе көлігі қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен бірге әуе көлігін жалдау
әуе көлігінің жолаушылар тасымалдау бойынша қызметі
әуе көлігінің жүк тасымалдау бойынша қызметі және ғарыштық көлік қызметі
812
Су көлігі қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен теңіз көлігін жалдау
теңіз жолаушылар көлігінің қызметі
теңіз жүк көлігінің қызметі
ішкі су көлігінің жолаушылар тасымалдау бойынша қызметі
ішкі су көлігінің жүк тасымалдау бойынша қызметі
813
Теміржол көлігінің қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен теміржол көлігін жалдау
жолаушылардың қалааралық теміржол көлігінің қызметі
теміржол жүк көлігінің қызметі
814
Құрлықтағы өзге көлік қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен өзге құрлық көлігін жалдау
жолаушылардың басқа да құрлық көлігінің қызметтері
жүк тасымалдаулары бойынша автомобиль көлігінің қызметтері және тасымалдаулар бойынша қызметтер
815
Құбыр жолы арқылы тасымалдау қызметі үшін төлемдер
816
Сақтау және қоймаға алу қызметі үшін төлемдер
817
Қосалқы көлік қызметі үшін төлемдер
818
Почта және курьерлік қызмет үшін төлемдер,
оның ішінде:
ұлттық пошта қызметтері (пошта қызметтері, газеттер және басқа да мерзімді басылымдармен, хаттармен, посылкалар және бандерольдермен байланысты қызметтер, пошта бөлімшелерінің қызметтері, өзге де пошта қызметтері)
ұлттық пошта қызметтерін қоспағанда, курьерлік қызметтер (хатты, тамақты, басқа да тауарларды жеткізу бойынша курьерлік қызметтер)
819
Көлік қызметтері бойынша басқа да төлемдер
821
Құрылыс қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу бойынша жұмыстар, оның ішінде объектілер құрылысы кезінде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны
көпірлерді, жолдарды және теміржолдарды тұрғызу бойынша құрылыс жұмыстары, оның ішінде объектілерді тұрғызу кезінде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны
өзге де инженерлік құрылыстарды салу бойынша құрылыс жұмыстары, объектілерді тұрғызу кезінде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны
ғимараттарды бөлшектеу және бұзу жөніндегі және құрылыс учаскесін дайындау бойынша жұмыстар
ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу
электрмонтаж жұмыстары
сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін орнату бойынша жұмыстар
монтаждау (орнату) бойынша басқа да жұмыстар
құрылыс және аяқтау цикліндегі әрлеу жұмыстары
шатыр тіреуіш орнату бойынша жұмыстар (шатыр аражабыны)
басқа да топтамаларға енгізілмеген, өзге де мамандандырылған құрылыс жұмыстары
құбырларды, байланыс желілерін және электр тарату желілерін (күш кабельдерін) төсеу бойынша жұмыстар
электр станцияларын, тау-кен және өндеу өнеркәсібі үшін құрылыстарды салу бойынша жұмыстар
өзге де құрылыстық-монтаждау жұмыстары (оның ішінде дауалдар мен қоршауларды; терезе қақпағын және қалқандарды; жолдар, әуежай мен портар үшін жарық беру және сигнализация жүйелерін орнату бойынша жұмыстар)
құрылысты аяқтау бойынша жұмыстар (сылақ жұмыстары, орнату балташылық жұмыстар, едендерді жабу және қабырғаларды қаптау бойынша жұмыстар, сырлау және шыны жасау жұмыстары)
ғимаратты немесе құрылысты салу немесе бұзу үшін операторы бар жабдықты жалдау бойынша қызметтер

730
Покупка непроизведенных нефинансовых активов,
в том числе платежи за:
землю и ее недра, в том числе платежи за право постоянного землепользования
программное обеспечение
патенты
гудвилл
торговые марки
товарные знаки
780
Возврат средств за непредоставленные товары,
в том числе:
возврат средств за непредоставленные товары, нематериальные активы
790
Прочие платежи по разделу 7,
в том числе:
платежи по товарам, неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 7
Раздел 8 "Услуги"
Группа 810 "Услуги транспорта, складского хозяйства"
811
Платежи за услуги воздушного транспорта,
в том числе:
аренда воздушного транспорта с экипажем
услуги воздушного транспорта по перевозкам пассажиров
услуги воздушного транспорта по перевозкам грузов и услуги космического транспорта
812
Платежи за услуги водного транспорта,
в том числе:
аренда морского транспорта с экипажем
услуги морского пассажирского транспорта
услуги морского грузового транспорта
услуги внутреннего водного транспорта по перевозкам пассажиров
услуги внутреннего водного транспорта по перевозкам грузов
813
Платежи за услуги железнодорожного транспорта,
в том числе:
аренда железнодорожного транспорта с экипажем
услуги железнодорожного транспорта пассажирского междугороднего
услуги железнодорожного транспорта грузового
814
Платежи за услуги иного сухопутного транспорта,
в том числе:
аренда иного сухопутного транспорта с экипажем
услуги сухопутного транспорта пассажирского прочие
услуги автомобильного транспорта по грузовым перевозкам и услуги по перевозкам
815
Платежи за услуги по транспортированию по трубопроводам
816
Платежи за услуги по хранению и складированию
817
Платежи за услуги вспомогательные транспортные
818
Платежи за почтовые и курьерские услуги,
в том числе:
услуги национальной почты (услуги почтовые, услуги, связанные с газетами и другими периодическими изданиями, письмами, посылками и бандеролями, услуги почтовых отделений, прочие почтовые услуги)
курьерские услуги, кроме услуг национальной почты (услуги курьерские по доставке писем, еды, прочих товаров)
819
Прочие платежи по транспортным услугам
821
Платежи за строительные услуги,
в том числе:
работы по возведению зданий и сооружений, в том числе стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов
работы строительные по сооружению мостов, дорог и железных дорог, в том числе стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов
работы строительные по строительству прочих инженерных сооружений, стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов
работы по разборке и сносу зданий и по подготовке участка строительного
ремонт зданий, сооружений
работы электромонтажные
работы по установке систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха
прочие работы по монтажу (установке)
работы строительные и отделочные завершающего цикла
работы по установке стропил (кровельных перекрытий)
работы строительные специализированные прочие, не включенные в другие группировки
работы по прокладке трубопроводов, линий связи и линий электропередач (силовых кабелей)
работы по возведению электростанций, сооружений для горнодобывающей и обрабатывающей промышленности
прочие строительно-монтажные работы (в том числе работы по установке: заборов и оград; ставней и навесов; систем освещения и сигнализации для дорог, аэропортов и портов)
работы по завершению строительства (штукатурные работы, столярные установочные работы, работы по покрытию полов и стен, малярные и стекольные работы)
услуги по аренде оборудования с оператором для строительства или сноса здания или сооружения

822
Тауарларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
үйлер мен ғимараттарды жөндеуді (құрылыс қызметтеріне қосылады), компьютерлерді жөндеуді (компьютер қызметтеріне қосылады) және мұнай мен газ ұңғымаларын (кәсіптік, ғылыми және техникалық қызметтерге кіреді) қоспағанда, кез келген тауарларды, оның ішінде су және әуе кемелерін және басқа көлік құралдарын жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтер
830-топ "Сақтандыру қызметтері үшін төлемдер"

822
Платежи за услуги по ремонту товаров и техническому обслуживанию,
в том числе:
услуги по ремонту и техническому обслуживанию любых товаров, в том числе морских и воздушных судов и других транспортных средств, за исключением ремонта зданий и сооружений (включаются в строительные услуги), ремонта компьютеров (включаются в компьютерные услуги) и ремонта нефтяных и газовых скважин (включаются в профессиональные, научные и технические услуги)
Группа 830 "Платежи за страховые услуги"

831
Өмірді сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысы (жарна),
оның ішінде:
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының не ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы аннуитеті шарты бойынша зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аударуы
832
Өмірді сақтандыру бойынша сақтандыру өтемақысы,
оның ішінде:
сақтандыру ұйымының өмірді сақтандыру және аннуитеттік сақтандыру бойынша сақтандыру төлемдерін аударуы
сақтандыру ұйымының аннуитеттік сақтандыру бойынша мерзімдік (өмір бойы) сақтандыру төлемдері
833
Басқа да сақтандыру сыйлықақылары,
оның ішінде:
сақтандырудың басқа түрлері бойынша (өмірді сақтандыруды қоспағанда) сақтандыру сыйлықақысы (жарна)
834
Басқа да сақтандыру өтемақысы,
оның ішінде:
сақтандыру ұйымының басқа сақтандыру төлемдерін (өмірді сақтандыру жөніндегі төлемдерді қоспағанда) кейіннен жеке тұлғалардың шоттарына есеп алу үшін банкке аударуы
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының кепілдік берілген сақтандыру төлемдерін аударуы
835
Қайта сақтандыруға беру
836
Қайта сақтандырушыға өтеу
837
Сақтандыру және қайта сақтандыру жөніндегі комиссиялық сыйақы,
оның ішінде:
сақтандыру агенттеріне комиссиялық төлемдер
838
Жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сатып алу сомасын қайтару
839
Басқа да сақтандыру қызметтері,
оның ішінде:
актуарлық қызметтер
қосалқы сақтандыру қызметтері (консультациялық қызметтер, сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы бағалау жөніндегі қызметтер)
841
842 және 843 төлемдер белгілеу кодтары бар төлемдерді қоспағанда, қаржылық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген банктік және өзге де операцияларды жүзеге асырғаны үшін комиссиялық сыйақы
қаржы ұйымдарының (сақтандыру ұйымдары және "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы көрсететін қызметті қоспағанда) делдалдық және қосалқы қызметтері
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына операцияларды жүзеге асырғаны үшін комиссиялық сыйақы
ақшаны қолма-қол ақшаға айналдырғаны үшін комиссиялық сыйақы
андеррайтинг шартына сәйкес сыйақы төлеу
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тозған валютаны айырбастағаны үшін комиссиялық сыйақы
қарыздарды (қаржы лизингін қоса алғанда) беруге байланысты комиссиялық сыйақы
қаржылық консультациялық қызметтер
842
Интернет-банкингтің қызметі үшін комиссиялық сыйақы
843
Ұялы банкинг қызметі үшін комиссиялық сыйақы
844
Делдалдардың сауда мәмілелер бойынша қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
сауда-делдал фирмаларға, брокерлерге, дилерлерге, сауда агенттеріне теңіз және әуе кемелеріндегі сауда мәмілелерін, аукциондық мәмілелерді қоса алғанда, тауарлармен және қызметтермен жасалған сауда мәмілелерінен комиссиялық сыйақы
агенттіктердің сыйақы үшін немесе шарт негізінде ұсынылатын жылжымайтын мүлікпен байланысты қызметтері
850-топ "Басқа да іскерлік қызмет көрсету"

831
Страховая премия (взнос) по страхованию жизни,
в том числе:
перевод пенсионных накоплений акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" либо добровольным пенсионным фондом в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета
832
Страховое возмещение по страхованию жизни,
в том числе:
перечисление страховой организацией страховых выплат по страхованию жизни и аннуитетному страхованию
периодические (пожизненные) страховые выплаты страховой организацией по аннуитетному страхованию
833
Прочие страховые премии,
в том числе:
страховая премия (взнос) по прочим видам страхования (за исключением страхования жизни)
834
Прочие страховые возмещения,
в том числе:
перечисление страховой организацией прочих страховых выплат (за исключением выплат по страхованию жизни) в банк для последующего зачисления на счета физических лиц
перечисление акционерным обществом "Фонд гарантирования страховых выплат" гарантийных страховых выплат
835
Передача в перестрахование
836
Возмещение перестрахователю
837
Комиссионные вознаграждения по страхованию и перестрахованию,
в том числе:
комиссионные платежи страховым агентам
838
Возврат выкупной суммы по договору накопительного страхования
839
Прочие страховые услуги,
в том числе:
актуарные услуги
вспомогательные страховые услуги (консультационные услуги, услуги по оценке в области страхования и пенсионного обеспечения)
841
Платежи за финансовые услуги, за исключением платежей с кодами назначения платежей 842 и 843,
в том числе:
комиссионное вознаграждение банку или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за осуществление банковских и иных операций, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан"
посреднические и вспомогательные услуги финансовых организаций (за исключением услуг страховых организаций и акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд")
комиссионные вознаграждения профессиональным участникам рынка ценных бумаг за осуществляемые операции
комиссионное вознаграждение за обналичивание денег
оплата вознаграждения согласно андеррайтинговому договору
комиссионное вознаграждение за обмен ветхой валюты в банке-нерезиденте Республики Казахстан
комиссионное вознаграждение в связи с предоставлением займов (включая финансовый лизинг)
финансовые консультационные услуги
842
Комиссионное вознаграждение за услуги Интернет-банкинга
843
Комиссионное вознаграждение за услуги мобильного банкинга
844
Платежи за услуги посредников по торговым сделкам,
в том числе:
комиссионное вознаграждение торгово-посредническим фирмам, брокерам, дилерам, торговым агентам от торговых сделок с товарами и услугами, включая торговые сделки на морских и воздушных судах, аукционные сделки
услуги агентств, связанные с недвижимостью, предоставляемые за вознаграждение или на договорной основе
Группа 850 "Прочие деловые услуги"

851
Компьютерлік қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
компьютерлік бағдарламалау бойынша қызметтер
бағдарламалық қамтамасыз етуді шығарғаны үшін қызметтер
компьютерлік технологиялар саласындағы кеңес беру қызметтері
компьютерлік жабдықты басқару бойынша қызметтер
компьютерлерді және перифериялық құрылғыларды жинақтау, орнату, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша қызметтер
ақпараттық технологиялар және компьютерлік жүйелер саласындағы қызметтер
деректерді, сайттарды өңдеу бойынша қызметтер және осыған ұқсас қызметтер
процессингтік қызметтер (төлемдерді және төлем карточкаларын пайдаланумен басқа операцияларды жүзеге асыру кезінде қалыптастырылатын ақпаратты жинау, өңдеу және беру)
нақты уақыт режимінде деректер массивін құру, сақтау және олармен жұмыс істеу; деректерді табуляциялауды, компьютерлік уақытты ұжымдық пайдалану режимінде немесе сағат бойынша белгіленген кесте негізінде деректерді өңдеуді, тұрақты негізде сыртқы пайдаланушылардың есептеу кешендерін басқаруды қоса алғанда деректерді өңдеу
веб порталдарды ұстап тұру
852
Байланыс қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
сымды телекоммуникациялық (деректер мен хабарламаларды жіберу бойынша, тіркелген телефон, телекоммуникациялық сым желілерін ұсыну бойынша жеке желілер, телекоммуникациялық сым желілері бойынша деректерді жіберу бойынша, Интернеттің сым арқылы өткізілетін желіаралық байланыс, кабельдік инфрақұрылым бойынша бағдарламаларды тарату бойынша) қызметтер
сымсыз телекоммуникациялық (мобильдік байланыс және телекоммуникациялық сымсыз желілерді ұсыну бойынша жеке желілер, сымсыз телекоммуникацияларды ұсыну бойынша, телекоммуникациялық сымсыз желілер бойынша деректерді жіберу бойынша, Интернеттің сымсыз желіаралық байланыс қызметтері, сымсыз желілер бойынша бағдарламаларды тарату бойынша) қызметтер
спутник байланыс қызметтері
өзге де телекоммуникациялық қызметтер
853
Зияткерлік меншікті пайдаланғаны үшін төлем,
оның ішінде:
меншік (патенттер, авторлық құқық, сауда маркалары, технологиялық процестер, дизайн сияқты) құқығын пайдаланғаны үшін төлемдер
тұпнұсқаларды және прототиптерді (кітаптар және қолжазбалар, компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз ету, кинематография жұмыстары, дыбысжазбалары сияқты) қайта жасағаны және (немесе) жасалғандарды тартқаны үшін төлемдер
854
Заң қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
заң кеңестері мен консультациялары; заң, сот және заңнамалық процестерде қызметтерді ұсыну; заң құжаттамасын дайындау; арбитраж қызметтері; жеке сот орындаушылардың қызметтері
855
Лизинг бойынша төлемдер (ағымдағы жалдау),
оның ішінде:
үй-жайлардың, уақытша сақтау қоймаларының, тұйық жерлердің операциялық лизингі (ағымдағы жалдау)
меншікті мүлікті жалға беру бойынша қызметтер
машиналар мен жабдықтарды операторсыз жалға беру бойынша қызметтер
жеке қолданатын заттар мен тұрмыстық тауарларды жалға алу және жалға беру бойынша қызметтер
машиналарды, жабдықты және өзге де материалдық құралдарды жалға беру бойынша қызметтер
жалға алушының жалдау шартына сәйкес жалға берілетін үй-жай бойынша жалға берушіге төлемі (оның ішінде коммуналдық шығыстарды, байланыс қызметтері үшін, ғимаратты күзеткені үшін шығыстарды және басқаларды төлеу)
заңды тұлғаның жеке тұлғаның пайдасына осы жеке тұлғаның жеке мүлігін жалға алғаны үшін төлемі

851
Платежи за компьютерные услуги,
в том числе:
услуги по компьютерному программированию
услуги по изданию программного обеспечения
услуги консультационные в области компьютерных технологий
услуги по управлению компьютерным оборудованием
услуги по сборке, установке, техническому обслуживанию и ремонту компьютеров и периферийных устройств
услуги в области информационных технологий и компьютерных систем
услуги по обработке данных, сайтов и услуги аналогичные
процессинговые услуги (сбор, обработка и передача информации, формируемой при осуществлении платежей и других операций с использованием платежных карточек)
создание, хранение и работа с массивами данных в режиме реального времени; обработка данных, включая табулирование данных, обработку данных в режиме коллективного использования компьютерного времени или на основе почасового графика, управление вычислительными комплексами внешних пользователей на постоянной основе
содержание веб порталов
852
Платежи за услуги связи,
в том числе:
проводные телекоммуникационные услуги (по передаче данных и сообщений, телефонные фиксированные, частных сетей по предоставлению проводных телекоммуникационных линий, по передаче данных по сетям телекоммуникационным проводным, межсетевой связи Интернета проводные, по распространению программ по инфраструктуре кабельной)
беспроводные телекоммуникационные услуги (мобильной связи и частных сетей по предоставлению беспроводных телекоммуникационных линий, по предоставлению беспроводных телекоммуникаций, по передаче данных по беспроводным телекоммуникационным сетям, беспроводные услуги межсетевой связи Интернета, по распространению программ по сетям беспроводным)
услуги спутниковой связи
прочие телекоммуникационные услуги
853
Плата за использование интеллектуальной собственности,
в том числе:
платежи за пользование правами собственности (такими как патенты, авторские права, торговые марки, технологические процессы, дизайн)
платежи за лицензии на воспроизводство и (или) распространение произведенных оригиналов и прототипов (таких как книги и рукописи, компьютерное программное обеспечение, кинематографические работы, звукозаписи)
854
Платежи за юридические услуги,
в том числе:
юридические советы и консультации; предоставление услуг в юридических, судебных и законодательных процессах; подготовка юридической документации; услуги арбитража; услуги частных судебных исполнителей
855
Платежи по лизингу (текущая аренда),
в том числе:
операционный лизинг (текущая аренда) помещений, складов временного хранения, тупиков
услуги по сдаче в наем собственного имущества
услуги по аренде машин и оборудования без оператора
услуги по прокату и аренде предметов личного потребления и бытовых товаров
услуги по аренде машин, оборудования и прочих материальных средств
оплата арендодателю арендатором расходов по арендному помещению согласно договору аренды (в том числе оплата коммунальных расходов, расходов за услуги связи, по охране здания и другие)
платеж юридического лица в пользу физического лица за аренду личного имущества данного физического лица

856
Коммуналдық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
жеке тұлғалардың коммуналдық қызметтерді сатып алуы: суық, ыстық су, электр энергиясы, жылыту (газбен, ыстық сумен), кәріз, газ, лифт, үй-жайларды ұстау, қоқыс шығару, ұжымдық антенна, есептегіштерге техникалық қызмет көрсету, газ жүйесіне техникалық қызмет көрсету, радиохабар үшін ақы төлеу
857
Ақпараттық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
бұқаралық ақпарат құралдарын жаңалық мәліметтерімен, фотография материалдарымен және тақырыпты мақалалармен жабдықтауды қоса алғанда, ақпараттық агенттіктердің қызметтері
дерекқорларды жасау, сақтау және тарату
мерзімді баспа басылымдарына поштамен және өзге де тәсілдер арқылы жеткізумен тікелей жеке жазылу
телефон анықтама орталықтарының қызметтері
858
Жарнама және нарық конъюнктурасын зерттеу саласындағы қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
жарнама агенттіктері арқылы жарнаманы жобалау, жасау және маркетингі
жарнама уақытын сатып алуды және сатуды қоса алғанда, жарнаманы бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру
көрмелерді және сауда жәрмеңкелерін ұйымдастыру, тауарларды шетелде жарнамалау
маркетингтік зерттеулер, түрлі проблемалар бойынша қоғам пікіріне пікіртерім жүргізу
859
Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
бухгалтерлік қызметтер
салық салу саласындағы кеңес беру қызметтері
басқару мәселелері бойынша кеңес беру қызметтері, бас компаниялардың қызметтері
сәулет, инженерлік ізденістер саласындағы және осы салаларда техникалық консультацияларды ұсыну бойынша қызметтер
техникалық сынақтар мен талдау бойынша қызметтер
жаратылыстану және техникалық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер бойынша қызметтер
қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер бойынша қызметтер
жобалау (дизайн) бойынша қызметтер
суретке түсіру саласындағы қызмет
ауызша және жазбаша аударма бойынша қызметтер
хатшы қызметтері
ветеринарлық қызметтер
кешенді кеңселік әкімшілік қызметтер
фотокөшірме қызметтері, құжаттарды дайындау бойынша қызметтер және өзге де мамандандырылған кеңселік қосалқы қызметтер
конференцияларды ұйымдастыру бойынша қызметтер
орау қызметтері
ауыл шаруашылығы саласындағы қызметтер (ветеринарлық қызметтерді қоспағанда)
орман шаруашылығы саласындағы қызметтер (орманды баптау және ағаш дайындау)
тау-кен өнеркәсібі саласындағы қосалқы қызметтер (мұнай және табиғи газ ұңғымаларын бұрғылау бойынша қызметтер, бұрғылау мұнараларын орнату, жөндеу және бөлшектеу бойынша қызметтер және мұнай мен табиғи газ өндіру саласындағы өзге де қосалқы қызметтер, өңделетін алаңда жүзеге асырылатын тасымалдау үшін табиғи газды сұйылту және қайта газдандыру бойынша қызметтер)
басқа топтамаларға енгізілмеген, кәсіби, ғылыми және өзге де техникалық қызметтер, оның ішінде коммерциялық қосалқы қызметтер
газеттерді басу бойынша қызметтер және басқа да баспа, баспаға және таралымға дайындау, түптеу, өндеу және онымен байланысты қызметтер
кітаптарды, мерзімді және басқа басылымдарды басып шығару бойынша қызметтер
визалық қолдауды ресімдеу
радиациялық зерттеу
делдалдар сауда мәмілелері және сақтандыру агенттері жылжымайтын мүлікпен операцияларға немесе сақтандыруға байланысты жүргізетін бағалауды қоспағанда, бағалау бойынша қызметтер
тергеу жүргізу және қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызметтер
технологиялық процестерді және автоматтандырылған өндіріс құрылғыларын бақылау үшін жабдықты жобалау бойынша қызметтер
электр энергиясын өндіру және болу бойынша қызметтер
суды бөлу бойынша қызметтер
құбырлар бойынша газды отынды болу бойынша қызметтер
заңды тұлғаларға жуу және құрғақ тазалау бойынша қызметтер
жабдықты жинау, орнату бойынша қызметтер (компьютерлік жабдықты, сондай-ақ жиналатын құрылғылардан объектілерді монтаждауды және тұрғызуды қоспағанда)
ғимараттарды тазалау бойынша қызметтер (дезинфекция, дератизация және дезинсекция, терезелерді жуу бойынша, дәстүрлі тазалау бойынша, арнайы тазалау бойынша, пештерді және мұржаларды тазалау бойынша қызметтер)
қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, қайталама шикізатты алу, рекультивация бойынша қызметтер
860-топ "Жеке тұлғаларға арналған қызметтер және мәдениет және демалыс саласындағы қызметтер"

856
Платежи за коммунальные услуги,
в том числе:
приобретение физическими лицами коммунальных услуг: холодная, горячая вода, электроэнергия, отопление (газовое, горячей водой), канализация, газ, лифт, содержание жилища, вывоз мусора, коллективная антенна, техническое обслуживание счетчиков, техническое обслуживание газовой системы, оплата за радиовещание
857
Платежи за информационные услуги,
в том числе:
услуги информационных агентств, включая снабжение средств массовой информации сводками новостей, фотографическим материалом и тематическими статьями
создание, хранение и распространение баз данных
прямая индивидуальная подписка на периодические издания с доставкой по почте и иными способами;
услуги телефонных справочных центров
858
Платежи за услуги в области рекламы и изучения конъюнктуры рынка,
в том числе:
проектирование, создание и маркетинг рекламы посредством рекламных агентств
размещение рекламы в средствах массовой информации, включая покупку и продажу рекламного времени
организация выставок и торговых ярмарок, рекламирование товаров за рубежом
маркетинговые исследования, проведение опросов общественного мнения по различным проблемам
859
Платежи за профессиональные, научные и технические услуги,
в том числе:
бухгалтерские услуги
консультационные услуги в области налогообложения
консультационные услуги по вопросам управления, услуги головных компаний
услуги в области архитектуры, инженерных изысканий и по предоставлению технических консультаций в этих областях
услуги по техническим испытаниям и анализу
услуги по исследованиям и экспериментальным разработкам в области естественных и технических наук
услуги по исследованиям и экспериментальным разработкам в области общественных и гуманитарных наук
услуги по проектированию (дизайну)
услуги в области фотографии
услуги по устному и письменному переводу
секретарские услуги
ветеринарные услуги
офисные административные комплексные услуги
фотокопировальные услуги, услуги по подготовке документов и услуги офисные специализированные вспомогательные прочие
услуги по организации конференций
упаковочные услуги
услуги в области сельского хозяйства (кроме услуг ветеринарных)
услуги в области лесного хозяйства (лесоводства и лесозаготовок)
вспомогательные услуги в области горнодобывающей промышленности (услуги по бурению скважин для добычи нефти и природного газа, по установке, ремонту и демонтажу буровых вышек и услуги вспомогательные прочие в области добычи нефти и природного газа, по сжижению и регазификация газа природного для транспортирования, осуществляемые на разрабатываемой площадке)
профессиональные, научные и технические прочие услуги, не включенные в другие группировки, в том числе коммерческие вспомогательные
услуги по печатанию газет и прочие печатные услуги, к подготовке к печати и тиражированию, переплетные, отделочные и связанные с ними услуги
услуги по изданию книг, изданий периодических и прочих изданий
оформление визовой поддержки
радиационное обследование
услуги по оценке, кроме оценки, производимой посредниками по торговым сделкам и страховыми агентами в связи с операциями с недвижимым имуществом или страхованием
услуги по проведению расследований и обеспечению безопасности
услуги по проектированию оборудования для контроля технологических процессов и автоматизированных производственных установок
услуги по распределению и передаче электроэнергии
услуги по распределению воды
услуги по распределению газообразного топлива по трубопроводам
услуги юридическим лицам по стирке и сухой чистке
услуги по сборке, установке оборудования (кроме компьютерного оборудования, а также монтажа и возведения объектов из сборных конструкций)
услуги по уборке зданий (в том числе услуги по дезинфекции, дератизации и дезинсекции, по мытью окон, по традиционной уборке, по специализированной уборке, по чистке печей и труб)
услуги по сбору, обработке и удалению отходов, получению вторичного сырья, рекультивации
Группа 860 "Услуги частным лицам и услуги в сфере культуры и отдыха"

861
Білім беру қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
жеке тұлғаларға білім беру бойынша қызметтер үшін және заңды тұлғаларға олардың қызметкерлерін оқытқаны үшін төлемдер (мектеп жасына дейінгі тәрбие және оқыту, орта білім, жоғары білім, басқа білім, курстар, тренингтер, семинарлар, іс-тәжірибеден өту саласында)
862
Медициналық қызмет үшін төлемдер,
оның ішінде:
емханалардың қызметтері, дәрігерлік және стоматология практикасы саласындағы, адам денсаулығын қорғау бойынша, ауыруға қарау бойынша қызметтер
869
Мәдениет және демалу салаларындағы қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызметтер (әртіс-орындаушылардың, авторлардың, композиторлардың, мүсіншілердің, кескіндемешілердің, графикалық суретшілердің қызметтері, көріністік іс-шараларды өндіру және ұсыну саласындағы, театр жабдықтарын пайдалану бойынша қызметтер)
кітапханалардың, мұрағаттардың, мұражайлардың және басқа да мәдени мекемелердің қызметі
құмар ойындар және бәс тігуді ұйымдастыру бойынша қызметтер
спорт қызметтері және демалысты ұйымдастыру бойынша қызметтер (спорт құрылыстарын пайдалану бойынша, спорт
клубтарының, фитнес клубтарының, ойын-сауық парктарының және тақырыпты парктардың, демалыс парктарының және пляждардың, фейерверктерді және "жарық пен дыбыс" көрсетілімдерін көрсету бойынша қызметтер, ойын автоматтарының қызметтері)
шаштараздар мен сән салондарының қызметтері
кино-, бейнефильмдерді және радио-, теледидар бағдарламаларын шығару бойынша қызметтер
фонограммаларды және дыбысжазбаларын шығару бойынша қызметтер
дыбыс- және бейнежазбаларды көшіру бойынша қызметтер
радиохабар саласындағы қызметтер
телебағдарламаларды жасау және тарату бойынша қызметтер, телехабарлар түпнұсқалары
871
Сапарлар,
оның ішінде:
жол жүру (билеттер) құнын қоспағанда, сатып алынған туристік жолдамалардың құны (билеттер үшін тікелей ақы төленген кезде көлік түріне қарай 811, 812, 813, 814 төлемдер белгілеу кодтары көрсетіледі)
билеттер құнын қоса есептегенде, туристік жолдамалардың құны (олардың ақысы бір төлем құжатымен төленген жағдайда)
саяхат бюроларының және туристік агенттердің қызметтері
өкілдік және іссапар шығыстары
заңды тұлғаның өз қызметкерінің банк шотына не корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып операцияларды есепке алуға арналған банк шотына кейіннен аудару үшін өкілдік және іссапар шығыстарының сомасын банкке аударуы
872
Тұру және тамақтану қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
қонақүйлердің қызметтері
демалыс күндеріне және басқа да қысқамерзімді түру кезеңдеріне үй-жайларды беру бойынша қызметтер
жылжымалы саяжайлар мен тұрғын автотіркемелерге арналған кемпингтердің, тұрақтардың қызметтері
мейрамханалар қызметі мен тамақ өнімдерін жеткізу бойынша қызметтер
тапсырыс бойынша дайын тағамды жеткізу қызметтері және дайын тағамды жеткізу бойынша қызметтер
сусындармен қамтамасыз ету қызметтері
заңды тұлғаның қонақүйде түру қызметтері үшін жеке тұлғаның пайдасына өтем жасауы

861
Платежи за образовательные услуги,
в том числе:
оплата за образовательные услуги, оказанные физическим лицам и юридическим лицам по обучению их работников (в области дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, высшего образования, прочего образования, курсы, тренинги, семинары, прохождение практики)
862
Платежи за медицинские услуги,
в том числе:
услуги больниц, услуги в области врачебной и стоматологической практики, по охране здоровья человека, по уходу за больными
869
Платежи за услуги в сфере культуры и отдыха,
в том числе:
услуги в области творчества, искусства и развлечений (артистов-исполнителей, авторов, композиторов, скульпторов, живописцев, графических художников, в области производства и представления зрелищных мероприятий, по эксплуатации театрального оборудования)
услуги библиотек, архивов, музеев и прочих культурных учреждений
услуги по организации азартных игр и заключению пари
спортивные услуги и услуги по организации отдыха (по эксплуатации спортивных сооружений, услуги спортивных клубов, фитнесс клубов, парков развлечений и тематических парков, парков отдыха и пляжей, по показу фейерверков и представлений "свет и звук", игровых автоматов)
услуги парикмахерских и салонов красоты
услуги по производству кино-, видеофильмов и радио-, телевизионных программ
услуги по изданию фонограмм и звукозаписей
услуги по копированию звуко- и видеозаписей
услуги в области радиовещания
услуги по созданию и трансляции телепрограмм, оригиналы телевещания
871
Поездки,
в том числе:
стоимость приобретенных туристических путевок, за исключением стоимости проезда (билетов) (при непосредственной оплате за билеты указываются коды назначения платежей 811, 812, 813, 814 в зависимости от вида транспорта)
стоимость туристических путевок с учетом стоимости билетов (в случае их оплаты одним платежным документом)
услуги бюро путешествий и туристических агентов
представительские и командировочные расходы
перечисление юридическим лицом в банк суммы представительских и командировочных расходов для последующего зачисления на банковский счет своего сотрудника либо банковский счет, предназначенный для учета операций с использованием корпоративных платежных карточек
872
Платежи за услуги по проживанию и питанию,
в том числе:
услуги гостиниц
услуги по предоставлению помещений на выходные и прочие периоды краткосрочного проживания
услуги кемпингов, стоянок для передвижных дач и жилых автоприцепов
услуги ресторанов и услуги по доставке продуктов питания
услуги по доставке готовой пищи на заказ и услуги по доставке готовой пищи
услуги по обеспечению напитками
возмещение юридическим лицом в пользу физического лица расходов за услуги по проживанию в гостинице

880
Көрсетілмеген қызметтер үшін қаражатты қайтару,
оның ішінде:
банктер филиалдарының клиенттерден пайдаланылмаған жол чектерінің қалдықтарын сатып алуы
890
8-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
8-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражаттың қайтарылуын қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған қызметтер бойынша төлемдер
8-бөлімнің төлемдері бойынша қателесіп есептен шығарылған соманың қайтарылуы
көрсетілген қызметтер үшін, сондай-ақ қызмет құны азайған жағдайда артық аударылған ақшаның қайтарылуы
жеткізушінің шарт талаптарын тиісінше орындамағаны үшін қызметтердің ақшасын қайтаруы

880
Возврат средств за непредоставленные услуги,
в том числе:
покупка филиалами банков у клиентов остатков неиспользованных дорожных чеков
890
Прочие платежи по разделу 8,
в том числе:
платежи по услугам, не учтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 8
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 8
возврат денег, излишне перечисленных за услуги, а также в случае уменьшения стоимости услуг
возврат денег поставщиком услуг за ненадлежащее исполнение условий договора

9-бөлім "Бюджетке және бюджеттен төленетін төлемдер"
911
Есептелген (есепке жазылған) және бюджетке төленетін өзге міндеттемелер
912
Бюджетке төленетін міндеттемелер бойынша өсімпұл
913
Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдар
917
Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кезде бюджетке түсетін түсімдер
918
Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кездегі өсімпұл
925
Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлеу
960-топ "Бюджеттен қайтару (есепке алу)"
961
Грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығын салық берешегін өтеу есебіне есепке
962
Грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығын қайтару
963
Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге қосылған құн салығын қайтару

Раздел 9 "Платежи в бюджет и выплаты из бюджета"
911
Начисленные (исчисленные) и иные обязательства в бюджет
912
Пеня по обязательствам в бюджет
913
Штрафы за нарушение законодательства Республики Казахстан
917
Поступления в бюджет при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат
918
Пеня при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат
925
Оплата процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин
Группа 960 "Возвраты (зачеты) из бюджета"
961
Зачет налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, в счет погашения налоговой задолженности
962
Возврат налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта
963
Возврат налога на добавленную стоимость дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан

966
Мемлекеттік кірістер органының салықты, бюджетке төлемдерді қайтару мерзімін бұзғаны үшін салық төлеушінің пайдасына жасалатын өсімпұл
970-топ "Бюджеттен артық қосылған құн салығын қайтару (есепке алу), төленген сомаларды өзге қайтарулар (есепке алулар)"
971
Бюджеттен артық (қателесіп) төленген сомаларды банк шотына қайтару
973
Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын есепке алу

966
Пеня в пользу налогоплательщика за нарушение органом государственных доходов срока проведения возврата и зачета налога, платежей в бюджет
Группа 970 "Возвраты (зачеты) из бюджета превышения налога на добавленную стоимость, иные возвраты (зачеты) уплаченных сумм"
971
Возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм на банковский счет
973
Зачет превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога

974
Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын қайтару
975
Бір бюджеттік жіктеу кодынан басқа бюджеттік жіктеу кодына есепке алу
976
Бір мемлекеттік кірістер органынан басқа мемлекеттік кірістер органына есепке алу
997
Бейрезиденттен жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу кезінде төленген қосылған құн салығын қайтару
999
Қосылған құн салығының бақылау шоты бойынша операциялар
Ескерту:

974
Возврат превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога
975
Зачет с одного кода бюджетной классификации на другой код бюджетной классификации
976
Зачет с одного органа государственных доходов в другой орган государственных доходов
997
Возврат налога на добавленную стоимость, уплаченного при приобретении работ, услуг от нерезидента
999
Операции по контрольному счету налога на добавленную стоимость
Примечание:

1. Туынды қаржы құралдарымен жасалатын операциялар қаржы мәмілесі жасалатын базалық активтің түріне қарай тиісті бөлімнің төлем белгілеу коды (бұдан әрі - код) көрсетіле отырып коды белгіленеді.
2. 1-бөлім "Арнайы аударымдар" бойынша
"Банктердің корреспонденттік шоттары бойынша транзиттік аударымдар" 150 кодын делдал банк көрсетеді. Транзиттік төлемді алған кезде бенефициар банкі ақпараттық жүйеде мәмілелерге сәйкес келетін экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын көрсетеді. Бенефициар банкі осы төлемнің қажетті деректемелерін клиенттер арасындағы сатылған тауарлар немесе көрсетілген қызметтер үшін ақы төленетін шарт негізінде көрсетеді.
"Аккредитив бойынша операция" 181 коды эмитент-банк аккредитив бойынша міндеттемелерді қамтамасыз етуге бұйрық беруші клиенттің шотынан аталған банктің шотына ақша сомасын (өтемін) аударған (аккредитивті орындаудың сыйақы сомасын аударуды қоспағанда) кезде, аккредитивті қайтарып алу кезінде ақшаны қайтарған кезде көрсетеді. Аккредитивтер бойынша операцияларды жүзеге асырған кезде эмитент-банктің бенефициардың шотына ақша аударуына төлем белгілеуге байланысты код қойылады, оның ішінде:
1) эмитент-банктің аккредитивтің қолданылу мерзіміне оның басқаруына берілген аккредитивтің сомасына осы ақшаны аккредитив бойынша төлеу үшін пайдалану ықтималдығы шартымен аккредитив бойынша ақшамен ақы төлеуі (орны жабылған аккредитивтерде);
2) клиенттің ағымдағы шотынан резиденттің немесе бейрезиденттің пайдасына аккредитив бойынша ақы төлеу (орны жабылмаған аккредитивтерде);
3) банктің "Құжаттандырылған операциялар бойынша дебиторлар" шотынан меншікті қаражаты есебінен аккредитив бойынша ақы төлеу (орны жабылмаған аккредитивтерде ақы төлеу кезінде клиенттің шотында ақшасы болмаған жағдайда);
4) резидент банктің корреспонденттік шотына бейрезидент-банктің ақша аударуы.
"Кепілдік бойынша операциялар" 182 коды эмитент банк бұйрық беруші клиенттің шотынан осы банктің шотына кепілдік бойынша міндеттемелерді қамтамасыз етуге ақша сомасын (өтемін) аударған (кепілдік бойынша сыйақы сомасын аударуды қоспағанда), кепілдікті жою кезінде ақшаны қайтарған кезде көрсетеді. Кепілдік жағдай басталған кезде кепілгер-банктің клиентке ақша аударуына белгілеуге байланысты код қойылады.
"Электрондық ақшаны шығару" 192 коды электрондық ақша эмитентінің электрондық ақшаны жеке тұлғаға немесе агентке олардың номиналдық құнына тең ақша сомасына айырбастау арқылы беруі.
"Электрондық ақшаны өтеу" 193 коды электрондық ақша эмитентінің өзі шығарған, электрондық ақшаның иесі ұсынған не иеленушісі оларды ұсынбастан ауыстыруға жататын электрондық ақшаны олардың номиналдық құнына тең ақша сомасына айырбастауды жүзеге асыруы.
"Электрондық ақшаны сатып алу" 194 коды электрондық ақша жүйесінің агенті электрондық ақаша эмитентінен немесе иесінен – жеке тұлғадан электрондық ақшаны ары қарай жеке тұлғаларға өткізу үшін сатып алуы.
"Электрондық ақшаны өткізу" 195 коды агент тараптардың құқықтары мен міндеттері, электрондық ақшаны өткізу тәртібі мен талаптары айқындалатын, электрондық ақша эмитентімен немесе электрондық ақша жүйесінің операторымен жасалған шарттың негізінде жеке тұлғаларға электрондық ақшаны өткізу.

1. Операции с производными финансовыми инструментами кодируются в зависимости от вида базового актива, с которым осуществляется финансовая сделка, с указанием кода назначения платежа (далее - код) соответствующего раздела.
2. По разделу 1 "Специфические переводы"
Код 150 "Транзитные переводы по корреспондентским счетам банков" указывается банком-посредником. При получении транзитного платежа банк бенефициара указывает в информационной системе коды секторов экономики и назначения платежей, соответствующие сделкам. Необходимые реквизиты данного платежа банком бенефициара указываются на основании договора между клиентами, в соответствии с которым производится оплата за реализованные товары или оказанные услуги.
Код 181 "Операция по аккредитиву" указывается при перечислении банком-эмитентом суммы денег (покрытия) в обеспечение обязательств по аккредитиву со счета клиента-приказодателя на счет данного банка (за исключением перечисления суммы вознаграждения за исполнение аккредитива), возврате денег при отзыве аккредитива. При осуществлении операций по аккредитивам перечисление денег банком-эмитентом на счет бенефициара кодируется в зависимости от назначения платежа, в том числе:
1) оплата по аккредитиву банком-эмитентом деньгами на сумму аккредитива, предоставленными в его распоряжение на срок действия аккредитива с условием возможного использования этих денег для выплат по аккредитиву (при покрытых аккредитивах);
2) оплата по аккредитиву в пользу резидента или нерезидента с текущего счета клиента (при непокрытых аккредитивах);
3) оплата по аккредитиву из собственных средств банка со счета "Дебиторы по документарным операциям" (в случае отсутствия денег на счете клиента к моменту оплаты при непокрытых аккредитивах);
4) зачисление денег банком-нерезидентом на корреспондентский счет банка-резидента.
Код 182 "Операции по гарантии" указывается банком-эмитентом при перечислении суммы денег (покрытия) в обеспечение обязательств по гарантии со счета клиента-приказодателя на счет данного банка (за исключением перечисления суммы вознаграждения по гарантии), возврате денег при аннулировании гарантии. При наступлении гарантийного случая перечисление банком-гарантом денег клиенту кодируется в зависимости от назначения платежа.
Код 192 "Выпуск электронных денег" указывается при выдаче электронных денег эмитентом электронных денег физическому лицу или агенту системы электронных денег на равную по их номинальной стоимости сумму денег.
Код 193 "Погашение электронных денег" указывается при обмене эмитентом электронных денег, выпущенных им электронных денег, предъявленных владельцем электронных денег либо подлежащих обмену без их предъявления владельцем на равную по их номинальной стоимости сумму денег.
Код 194 "Приобретение электронных денег" указывается при покупке агентом системы электронных денег у эмитента или владельца электронных денег-физического лица для их дальнейшей реализации физическому лицу.
Код 195 "Реализация электронных денег" указывается при продаже электронных денег агентом системы электронных денег физическому лицу на основании договора, заключенного между агентом системы электронных денег и эмитентом электронных денег либо оператором системы электронных денег.

3. 3-бөлім "Салымдар (депозиттер)" бойынша
3-бөлімі "Салымдар (депозиттер)" Төлемдер белгілеу кодтары жан-жақты кестесінің басқа бөлімдеріне жатқызылған тауарлар, қызметтер, арнайы аударымдар, төлемдер және (немесе) ақша аударымдары үшін өзге тұлғаларға төлеген төлемдер кірмейді.
Төлем бастамашысында қолма-қол ақшаны банк шотынан алу мақсаттары туралы ақпарат болған кезде төлем белгілеуге сәйкес келетін код көрсетіледі. Аталған ақпарат болмаған жағдайда 321 "Талап еткенге дейінгі салымнан (банктік салым шарты негізінде ашылған) алу", 341 "Ағымдағы немесе корреспонденттік шоттардан қолма-қол ақша алу", 346 "Банктің чек бойынша ақша төлеуі" кодтары көрсетіледі.
4. 5 "Қазақстан Республикасының бейрезиденттері шығарған бағалы қағаздар, вексельдер және депозиттік сертификаттар және шетелдік капиталға инвестициялар" және 6 "Қазақстан Республикасының резиденттері шығарған бағалы қағаздар мен вексельдер және Қазақстан Республикасы резиденттерінің жарғылық капиталына қатысу" бөлімдері бойынша бейрезидентке бағалы қағаздарды сатуды мәмілеге қатысушы резидент осы бағалы қағаздарды бейрезиденттің сатып алуы ретінде код белгілейді.
5. 7 "Тауарлар және материалдық емес активтер" және 8 "Қызметтер" бөлімдері бойынша
7 "Тауарлар және материалдық емес активтер" және 8 "Қызметтер" бөлімдерінде тауарлар мен қызметтердің түрлері "Экономикалық қызмет түрлері бойынша өнімдер жіктеушісі" (ЭҚТӨЖ) ҚР МЖ 04-2008 Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін және Халықаралық валюта қорының ТБН6 (Төлем балансы мен халықаралық инвестициялық позиция жөніндегі нұсқау, алтыншы басылым) халықаралық әдіснамасын ескере отырып жасалды.
Тауарлар және материалдық емес активтер, қызметтер үшін төлемдерге алдын ала төлем (аванстық төлемдер) кіреді.
7 "Тауарлар және материалдық емес активтер" бөліміне 2 "Шетел валютасымен және бағалы металдармен операциялар" бөліміне жатқызылған бағалы металдар кірмейді.
"Өндірілмеген қаржылық емес активтерді сатып алу" 730 коды мына:
1) жер және оның қойнауы, оның ішінде жер қойнауын тұрақты пайдалану құқығы үшін төлемдер;
2) тауарлар өндіру және қызмет көрсету үшін пайдаланылатын материалдық активтер, алайда, олар өндіріс нәтижесі болып табылмайды;
3) меншікке сатып алынған материалдық емес активтер (оның ішінде бағдарламалық қамтамасыз ету, патенттер, гудвилл, сауда маркалары, тауар белгілері) үшін төлемдер кезінде көрсетіледі. Материалдық емес активтерді пайдалану құқығын алу "Зияткерлік меншікті пайдаланғаны үшін төлем" 853 коды бойынша көрсетіледі.
Заңды тұлғалар электр энергиясын, газды және суды (коммуналдық қызметтер) пайдаланғаны үшін ақы төлеген кезде "Жылжымайтын мүлікті және 711, 712 және 713 төлемдер белгілеу кодтары бар тауарларды қоспағанда, тауарлар үшін төлемдер" 710 коды қойылады.

3. По разделу 3 "Вклады (депозиты)"
Раздел 3 "Вклады (депозиты)" не включает платежи иным лицам за товары, услуги, специфические переводы, платежи и (или) переводы денег, отнесенные к другим разделам Детализированной таблицы кодов назначения платежей.
При наличии у инициатора платежа информации о целях изъятия с банковского счета наличных денег указывается код, соответствующий назначению платежа. Коды 321 "Снятие со вклада до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)", 341 "Снятие наличных денег с текущих или корреспондентских счетов", 346 "Выплата банком денег по чеку" указываются в случае отсутствия данной информации.
4. По разделам 5 "Ценные бумаги, векселя и депозитные сертификаты, выпущенные нерезидентами Республики Казахстан, и инвестиции в иностранный капитал" и 6 "Ценные бумаги и векселя, выпущенные резидентами Республики Казахстан, и участие в уставном капитале резидентов Республики Казахстан" продажа ценных бумаг нерезиденту кодируется участником сделки - резидентом как покупка этих ценных бумаг нерезидентом.
5. По разделам 7 "Товары и нематериальные активы" и 8 "Услуги"
В разделах 7 "Товары и нематериальные активы" и 8 "Услуги" виды товаров и услуг изложены с учетом государственного классификатора Республики Казахстан ГК РК 04-2008 "Классификатор продукции по видам экономической деятельности" (КПВЭД) и международной методологией РПБ6 (Руководство по платежному балансу и международной инвестиционной позиции, шестое издание) Международного валютного фонда.
Платежи за товары и нематериальные активы, услуги включают предоплату (авансовые платежи).
В раздел 7 "Товары и нематериальные активы" не включены платежи за драгоценные металлы, отнесенные к разделу 2 "Операции с иностранной валютой и драгоценными металлами".
Код 730 "Покупка непроизведенных нефинансовых активов" указывается при платежах за:
1) землю и ее недра, в том числе платежи за право постоянного землепользования;
2) материальные активы, которые используются для производства товаров и услуг, однако, сами не являются результатом производства;
3) нематериальные активы, приобретенные в собственность (в том числе программное обеспечение, патенты, гудвилл, торговые марки, товарные знаки). Приобретение права пользования нематериальными активами отражается по коду 853 "Плата за использование интеллектуальной собственности".
При оплате юридическими лицами за приобретенные электрическую энергию, газ и воду (коммунальные услуги) указывается код 710 "Платежи за товары, за исключением недвижимости и товаров с кодами назначения платежей 711, 712 и 713".

6. 9-бөлім "Бюджетке және бюджеттен төленетін төлемдер" бойынша
Бұл бөлімге мемлекеттік бюджетке төлемдер және мемлекеттік бюджеттен төлемдерді қайтару (зейнетақылар мен жәрдемақыларды қоспағанда) бойынша кодтар кіреді.
"Есептелген (есептеп шығарылған) және бюджетке төленетін өзге міндеттемелер" 911 коды 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген есептелген (есепке жазылған) және өзге де бюджетке міндеттемелерді (өсімпұл мен айыппұлдарды қоспағанда) аударған кезде көрсетіледі. Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кезде есептелген сомалары оған жатпайды.
"Бюджетке төленетін міндеттемелер бойынша өсімпұл" 912 коды салықтарды, бюджетке төленетін міндетті және өзге де төлемдерді төлеу мерзімдерін бұзғаны үшін бюджетке міндеттемелер бойынша өсімпұлдың есептелген сомасын төлеген кезде көрсетіледі. Оған салықтар төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кезде төленетін өсімпұл сомалары жатпайды.
"Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдар" 913 коды 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (бұдан әрі - Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекс) сәйкес есептелген әкімшілік құқық бұзушылықтар және 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес соттар салатын қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін салынатын айыппұл сомаларын төлеген кезде көрсетіледі.
"Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кезде бюджетке түсетін түсімдер" 917 коды төлеу мерзімі өзгертілген (ұзартылған) салықтар мен төлемдер сомасын бюджетке төлеген кезде көрсетіледі.
"Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кездегі өсімпұл" 918 коды салықтар мен төлемдер төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кезде есептелген өсімпұл сомаларын төлеген кезде көрсетіледі. Оған салықтар мен төлемдер төлеу мерзімдерін бұзғаны үшін бюджетке міндеттемелер бойынша есептелген өсімпұл сомалары жатпайды.
"Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлеу" 925 коды кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлеу кезінде көрсетіледі.
"Бюджеттен артық (қателесіп) төленген сомаларды банк шотына қайтару" 971 коды бюджетке артық (қателесіп) төленген салық сомаларын, төлемдерді және өзге міндеттемелерді банк шотына қайтару кезінде көрсетіледі.
"Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын есепке алу" 973 коды есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомаларын аудару кезінде қойылады.
"Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын қайтару" 974 коды есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын қайтаруды аудару кезінде қойылады.
"Бір бюджеттік жіктеу кодынан басқа бюджеттік жіктеу кодына есепке алу" 975 коды бюджетке төленетін соманы артық немесе қателесіп төлеген, салықтар мен төлемдер сомаларын және бюджетке өзге міндеттемелерді бюджеттік жіктеуіштің бір кодынан бюджеттік жіктеуіштің басқа кодына аударған кезде көрсетіледі.
"Бір мемлекеттік кірістер органынан басқа мемлекеттік кірістер органына есепке алу" 976 коды салықтар, төлемдер және бюджетке басқа да міндеттемелерді басқа мемлекеттік кірістер органдарына қате есептеген кезде, артық немесе қате төленген салықтарды, төлемдерді және бюджетке басқа да міндеттемелерді басқа мемлекеттік кірістер органдарына аударған кезде көрсетіледі.
"Қосылған құн салығының бақылау шоты бойынша операциялар" 976 коды Қазақстан Республикасының аумағында екінші деңгейдегі банкінде ашылған қосылған құн салығының бақылау шотына ақша аудару кезінде, оның ішінде импортқа және бейрезидент үшін қосылған құн салығын қоса алғанда, бюджетке қосылған құн салығын төлеу; тауар жеткізушілерге қосылған құн салығын төлеу; тауар сатып алушыларға (алушыларға) қосылған құн салығын төлеу; қосылған құн салығын төлеушінің өзге банк шотынан ақшаны есепке алу кезінде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
төлем жүйелерінің жұмыс істеуі
және төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер"
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Индекс: 1-PK
Кезеңділік: ай сайын
Ұсынатындар: электрондық терминалдары бар және (немесе) кәсіпкерлермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шарттарын жасасқан, интернет және мобильді банкинг қызметтерін көрсететін төлем қызметтерін берушілер:

6. По разделу 9 "Платежи в бюджет и выплаты из бюджета"
Данный раздел включает в себя коды по платежам в государственный бюджет и возврату платежей из бюджета (кроме пенсий и пособий).
Код 911 "Начисленные (исчисленные) и иные обязательства в бюджет" указывается при перечислении начисленных (исчисленных) и иных обязательств в бюджет (за исключением пени и штрафов), предусмотренных Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Исключением являются суммы к уплате при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат.
Код 912 "Пеня по обязательствам в бюджет" указывается при уплате начисленных сумм пени по обязательствам в бюджет за нарушение сроков уплаты налогов, платежей и иных обязательств в бюджет. Исключением являются суммы пени, начисленные при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат.
Код 913 "Штрафы за нарушение законодательства Республики Казахстан" указывается при уплате сумм штрафов, налагаемых за административные правонарушения, исчисленных в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (далее - Кодекс об административных правонарушениях) и уголовные правонарушения, налагаемых судами в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
Код 917 "Поступления в бюджет при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат" указывается при уплате в бюджет сумм налогов и плат с измененным (продленным) сроком уплаты.
Код 918 "Пеня при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат" указывается при уплате сумм пени, начисленных при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат. Исключением являются суммы пени, начисленные по обязательствам в бюджет за нарушение сроков уплаты налогов и плат.
Код 925 "Оплата процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин" указывается при оплате процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин.
Код 971 "Возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм на банковский счет" указывается при возвратах на банковский счет налогоплательщика из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм налогов, платежей и иных обязательств в бюджет.
Код 973 "Зачет превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога" проставляется при перечислении сумм зачетов превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога.
Код 974 "Возврат превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога" проставляется при перечислении возврата превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога.
Код 975 "Зачет с одного кода бюджетной классификации на другой код бюджетной классификации" указывается при излишней или ошибочной уплате сумм в бюджет, переводе сумм налогов, платежей и иных обязательств в бюджет с одного кода бюджетной классификации на другой код бюджетной классификации.
Код 976 "Зачет с одного органа государственных доходов в другой орган государственных доходов" указывается при ошибочном зачислении налогов, платежей и иных обязательств в бюджет в другие органы государственных доходов, при переводе излишне или ошибочно уплаченных налогов, платежей и иных обязательств в бюджет в другие органы государственных доходов.
Код 999 "Операции по контрольному счету налога на добавленную стоимость" указывается при переводе денег на контрольный счет налога на добавленную стоимость, открытый в банке второго уровня на территории Республики Казахстан, в том числе при уплате налога на добавленную стоимость в бюджет, включая налог на добавленную стоимость на импорт и за нерезидента; уплате налога на добавленную стоимость поставщикам товаров; уплате налога на добавленную стоимость покупателями (получателями) товаров; зачислении денег с иного банковского счета плательщика налога на добавленную стоимость.
Приложение 3
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем и
регулирования рынка платежных услуг
Приложение 1
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения о количестве электронных терминалов"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 1-PK
Периодичность: ежеквартальная
Представляют: поставщики платежных услуг, имеющие электронные терминалы и (или) заключившие договоры с предпринимателями на обслуживание держателей платежных карточек, предоставляющие услуги интернет и мобильного банкинга:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) төлем ұйымдары.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер _____________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
POS-терминалдар саны (бірліктер)
банктердегі, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы
кәсіпкерлердегі
оның ішінде, байланыссыз төлем функциясы бар
тұрақты
мобильдік
1
2
3
4
5
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қазақстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Түркістан облысы
Алматы қаласы
Нұр-Сұлтан қаласы
Шымкент қаласы
кестенің жалғасы
Банкоматтар саны (бірлік)
Банктік киоскілердің саны (бірлік)
Төлем терминалдарының саны (бірлік)
қолма-қол ақша беру функциясымен
қолма-қол ақша беру және қабылдау функциясымен
оның ішінде, биометриялық идентификация функциясы бар
барлығы
жекеменшік
Төлем қызметтерін көрсету кезінде пайдаланылатын өзге төлем терминалдарының саны
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасаған кәсіпкерлердің саны (бірлік)
POS-терминалдар және (немесе) ақы төлеуге төлем карточкаларын қабылдауға арналған өзге жабдық орнатылған сауда нүктелерінің саны (бірлік)
Интернетті және мобильді банкингті пайдаланушылардың саны (бірлік)
барлығы
оның ішінде, инновационды құрылғылар/шешімдерді қолдаана қолма-қол ақшасыз төлемдері қабылдайтын кәсіпкерлердің саны (бірлік)
Барлық тіркелгені
Активті
13
14
15
16
17
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
_____________________________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Орындаушы _________ ________________________________ ________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы
________________________
телефон нөмірі
Есепке қол қою күні 20 __ жылғы "_____" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Электрондық
терминалдардың саны туралы
мәліметтер" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
3) платежные организации.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
Сведения о количестве электронных терминалов
_____________________________________________________________
наименование лица, представляющего форму
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Количество POS-терминалов (единиц)
в банках, организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
у предпринимателей
из них, с функцией бесконтактной оплаты
стационарных
мобильных
1
2
3
4
5
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Туркестанская
город Алматы
город Нур-Султан
город Шымкент
продолжение таблицы
Количество банкоматов (единиц)
Количество
банковских киосков (единиц)
Количество платежных терминалов (единиц)
с функцией выдачи наличных денег
с функцией выдачи и приема наличных денег
из них, с функцией биометрической идентификации
всего
собственных
Количество иных платежных терминалов, используемых при оказании платежных услуг
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Количество предпринимателей, заключивших договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек (единиц)
Количество торговых точек, в которых установлены POS-терминалы и (или) иное оборудование для приема к оплате платежных карточек (единиц)
Количество пользователей интернет и мобильного банкинга (единиц)
всего зарегистрировано
активных
всего
из них, принимающих оплату с использованием инновационных решений / устройств приема безналичных платежей
13
14
15
16
17
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
_______________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель ___________ _________________________________________________
должность             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________ ________________________________________________
подпись             номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Сведения о количестве
электронных терминалов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Сведения о количестве электронных терминалов"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2-тарау. Нысанды толтыру
3. Нысанның 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 және 17-бағандарында көзделген мәліметтер облыстар, республикалық маңызы бар қала және астана бойынша есепті айдың соңғы күні бойынша көрсетіледі.
4. 2, 3, 4 және 5-бағандарда банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның немесе эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасасқан кәсіпкердің POS-терминалдарының саны орналасқан жері бойынша көрсетіледі.
5. 3-бағанда стационарлық (алып жүрмейтін) POS-терминалдар саны көрсетіледі.
6. 4-бағанда мобильді (алып жүретін) POS-терминалдар саны көрсетіледі.
7. 5-бағанда байланыссыз төлем функциясы бар POS-терминалдар саны көрсетіледі.
8. 6 және 7-бағандарда функционалдық мүмкіндіктері бойынша бөлінген банкоматтар саны көрсетіледі.
9. 8-бағанда биометриялық сәйкестендіру функциясы бар банкоматтар саны көрсетіледі.
10. 9-бағанда банктік киоскілердің саны көрсетіледі.
11. 10-бағанда есепті айдың соңғы күніндегі төлем қызметін жеткізушінің төлем қызметтерін көрсетуде қолданған жеке және өзге төлем терминалдарының саны көрсетіледі.
12. 11-бағанда төлем қызметін жеткізушінің жеке терминалдарының саны көрсетіледі.
13. 12-бағанда төлем қызметін жеткізушінің төлем қызметтерін көрсетуде қолданылатын бірақ өзіне меншік құқығына жатпайтын төлем терминалдарының саны көрсетіледі.
14. 13-бағанда эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасасқан кәсіпкерлердің саны көрсетіледі.
15. 14-бағанда инновационды құрылғылар/шешімдерді қолдана қолма-қол ақшасыз төлемдері қабылдайтын кәсіпкерлердің саны көрсетіледі.
16. 15-бағанда төлем карточкаларын қабылдауға арналған POS-терминалдар және (немесе) өзге жабдық орнатылған сауда нүктелерінің саны көрсетіледі.
17. 16-бағанда интернеттің және мобильді банкингтің тіркелген пайдаланушыларының саны көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве электронных терминалов", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
Глава 2. Заполнение Формы
3. Сведения, предусмотренные графами 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 и 17 Формы, указываются в разрезе областей, города республиканского значения и столицы на последнюю дату отчетного квартала.
4. В графах 2, 3, 4 и 5 указывается количество POS-терминалов банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или предпринимателя, заключившего договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек, в разбивке по месту нахождения.
5. В графе 3 указывается количество стационарных (непереносных) POS-терминалов.
6. В графе 4 указывается количество мобильных (переносных) POS-терминалов.
7. В графе 5 указывается количество POS-терминалов с функцией бесконтактной оплаты.
8. В графах 6 и 7 указывается количество банкоматов в разбивке по функциональным возможностям.
9. В графе 8 указывается количество банкоматов, предоставляющих возможность биометрической идентификации клиента.
10. В графе 9 указывается количество банковских киосков.
11. В графе 10 указывается количество всех платежных терминалов, используемых при оказании платежных услуг, в том числе не принадлежащих самому поставщику платежных услуг. Данные представляются на последнюю дату отчетного квартала.
12. В графе 11 указывается количество собственных платежных терминалов поставщика платежных услуг.
13. В графе 12 указывается количество платежных терминалов, используемых поставщиком платежных услуг при оказании платежных услуг, и не принадлежащих на праве собственности.
14. В графе 13 указывается количество предпринимателей, заключивших договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек.
15. В графе 14 указывается количество предпринимателей, принимающих оплату с использованием инновационных устройств (решений) приема безналичных платежей.
16. В графе 15 указывается количество торговых точек, в которых установлены POS-терминалы и (или) иное оборудование для приема к оплате платежных карточек.
17. В графе 16 указывается количество зарегистрированных пользователей интернет и мобильного банкинга.

18. 17-бағанда есепті кезеңде операциялар жүргізген интернет және мобильді банкинг пайдаланушыларының саны көрсетіледі.
19. Электронды терминалдарды пайдаланбайтын төлем қызметтерін жеткізушілер нысанды 1-17 бағандарын толтырылмай жібереді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
4-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Төлем карточкалары бойынша мәліметтер" нысаны
Есепті кезең: 20___ жылғы "_____" ________________
Индекс: 2-PK
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: төлем карточкаларының эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдын оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
Төлем карточкалары бойынша мәліметтер ____________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
Төлем карточкасы жүйесінің атауы
Айналыстағы төлем карточкаларының саны (бірлік)
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
1
2
3
4
5
6
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қазақстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Түркістан
Алматы қаласы
Нұр-Сұлтан қаласы
Шымкент қаласы
Қазақстан Республикасынан тыс жерде
кестенің жалғасы
Пайдаланылған төлем карточкаларының саны (бірлік)
Төлем карточкаларын ұстаушылардың саны (адам)
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
7
8
9
10
11
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
_________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                  қолы
Орындаушы ________ ______________________________ ___________
Лауазымы тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                  қолы
_________________________
телефон нөмірі
Есепке қол қойылған күн 20 __ жылғы "____" _____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Төлем карточкалары
бойынша мәліметтер" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

18. В графе 17 указывается количество пользователей интернет и мобильного банкинга, осуществлявших операции в отчетном периоде.
19. Поставщики платежных услуг, не использующие в своей деятельности электронные терминалы, направляют Форму с незаполненными графами 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 и 17.
Приложение 4
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования
платежных систем и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 2
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения по платежным карточкам"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 2-PK
Периодичность: ежемесячная
Представляют: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
Сведения по платежным карточкам
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Наименование системы платежной карточки
Количество платежных карточек в обращении (единиц)
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоплаченные
1
2
3
4
5
6
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Туркестанская
город Алматы
город Нур-Султан
город Шымкент
за пределами Республики Казахстан
продолжение таблицы
Количество использованных платежных карточек (единиц)
Количество держателей платежных карточек (человек)
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоплаченные
7
8
9
10
11
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель __________ _____________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________ __________________
подпись номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Сведения по платежным карточкам"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения по платежным карточкам"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2-тарау. Нысанды толтыру
3. 2-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі.
4. 3, 4, 5, 6-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айдың соңғы күнінде айналысқа шығарылған төлем карточкаларының саны көрсетіледі.
5. 7, 8, 9, 10-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айда операцияларды жүргізу және ақпараттық көрсетілетін банктік қызметті алу үшін пайдаланылған төлем карточкаларының саны көрсетіледі. Есепті айда бірнеше рет пайдаланылатын төлем карточкасы бір рет көрсетіледі.
6. 11-бағанда есепті айдың соңғы күніндегі төлем карточкалары ұстаушыларының саны көрсетіледі. Бір ұстаушыда бірнеше төлем карточкалары болған жағдайда, осындай ұстаушы бір рет көрсетіледі.
7. "Қазақстан Республикасынан тыс жерде" деген жолда банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым шетелде таратқан төлем карточкалары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
5-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер"
Есепті кезең: 20___жылғы _____________________
Индекс: 3-PK
Кезеңділік: ай сайын
Ұсынатындар: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер ____________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Операция жүргізу ортасы
Төлем карточкасы жүйесінің атауы
Операция белгісі
Байланыс жүйесі/арнасы
Қолма-қол ақшаны беру бойынша операциялар
саны (бірлік)
сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)                  қолы
Орындаушы __________ ________________________ ________ ________________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты            қолы      телефон нөмірі
(ол болған кезде)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "_____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Төлем карточкаларын
пайдалана отырып қолма-қол
ақша беру бойынша
операциялардың саны мен
көлемі туралы мәліметтер"
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения по платежным карточкам", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
Глава 2. Заполнение Формы
3. В графе 2 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения.
4. В графах 3, 4, 5 и 6 указывается количество выпущенных в обращение платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца с учетом основных и дополнительных платежных карточек.
5. В графах 7, 8, 9 и 10 указывается количество платежных карточек, которые использовались в отчетном месяце для проведения операций и получения информационных банковских услуг с учетом основных и дополнительных платежных карточек. Платежная карточка, используемая в отчетном месяце несколько раз, указывается единожды.
6. В графе 11 указывается количество держателей платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца. В случае наличия у одного держателя нескольких платежных карточек, такой держатель указывается единожды.
7. В строке "за пределами Республики Казахстан" указываются сведения по платежным карточкам, распространенным банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за рубежом.
Приложение 5
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем
и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 3
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 3-PK
Периодичность: ежемесячная
Представляют: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Среда проведения операции
Наименование системы платежной карточки
Признак операции
Система/канал связи
Операции по выдаче наличных денег
количество (единиц)
сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель __________ _____________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________ __________________
подпись номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Сведения о количестве и объемах
операций по выдаче наличных денег
с использованием платежных карточек"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанда жалпы алғанда банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым бойынша жүргізілген операциялар бойынша мәліметтер қамтылады.
5. 1-бағанда операцияны жүргізу ортасы - электрондық терминалдың атауы көрсетіледі.
6. 2-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда мәліметтер ұсынылатын операцияға сәйкес келетін (банктік шоттан ақшаны есептен шығарған кезде) белгісі көрсетіледі:
І - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
II - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
III - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасынан тыс жердегі басқа банктің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
IV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.
8. 4-баған осы түсіндірменің 7-тармағында белгіленген II, III, IV және V операцияларының белгілері бар халықаралық төлем жүйелерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген операциялар бойынша толтырылады. 4-бағанда мынадай деректер көрсетіледі:
1) бір процессинг орталығының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "1PC" байланыс арнасы көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Форма содержит сведения по проведенным операциям по банку, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в целом.
5. В графе 1 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала.
6. В графе 2 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения.
7. В графе 3 указывается признак, соответствующий операции (на момент списания денег с банковского счета), по которой представляются сведения:
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
II - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка Республики Казахстан;
III - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка за пределами Республики Казахстан;
IV - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.
8. Графа 4 заполняется по операциям с использованием платежных карточек международных платежных систем с признаками операции II, III, IV и V, установленными пунктом 7 настоящего пояснения. В графе 4 указываются следующие данные:
1) в случае проведения операции между пользователями одного процессингового центра указывается канал связи "1PC";

2) халықаралық төлем жүйесінің қатысуынсыз түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "H2H" байланыс арнасы көрсетіледі;
3) халықаралық төлем жүйесі арқылы түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, осы жүйенің атауы көрсетіледі.
9. 5 және 6-бағандарда осы түсіндірменің 4 - 8-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес төлем карточкалары бойынша қолма-қол ақшаны беру бойынша жүргізілген операциялардың саны мен сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
6-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақшасыз төлемдер бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер"
Есепті кезең: 20___жылғы_____________________
Индекс: 4-PK
Кезеңділік: ай сайын
Ұсынатындар: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақшасыз төлемдер бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер ____________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Операция түрі
Операцияны жүргізу ортасы
Төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып
төлем карточкасы жүйесінің атауы
операция белгісі
байланыс жүйесі/арнасы
операциялар саны (бірлік)
сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)                  қолы
Орындаушы __________ ________________________ ________ ________________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты            қолы      телефон нөмірі
(ол болған кезде)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "_____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Төлем карточкаларын
пайдалана отырып қолма-қол
ақшасыз төлемдер бойынша
операциялардың саны мен
көлемі туралы мәліметтер"
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақшасыз төлемдер бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

2) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров без участия международной платежной системы указывается канал связи "H2H";
3) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров через международную платежную систему, указывается наименование данной системы.
9. В графах 5 и 6 указывается количество и сумма проведенных операций по выдаче наличных денег по платежным карточкам в соответствии с условиями, установленными пунктами 4 - 8 настоящего пояснения.
Приложение 6
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем
и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 4
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения о количестве и объемах операций по безналичным платежам с использованием платежных карточек"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 4-PK
Периодичность: ежемесячная
Представляют: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
Сведения о количестве и объемах операций по безналичным платежам с использованием платежных карточек
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Вид операции
Среда проведения операции
С использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов
наименование системы платежной карточки
признак операции
система/канал связи
количество операций (единиц)
сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель __________ _____________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________ __________________
подпись номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для сбора административных данных
"Сведения о количестве и объемах операций по безналичным платежам
с использованием платежных карточек"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций по безналичным платежам с использованием платежных карточек"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақшасыз төлемдер бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанда төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып жүзеге асырылған қолма-қол ақшасыз төлемдер және ақша аударымдары бойынша мәліметтер қамтылады.
5. 1-бағанда операцияның түрі (тауарлар, көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу және операциялардың өзге түрлері) көрсетіледі.
6. 2-бағанда операцияны жүргізу ортасы - электрондық терминалдың немесе қашықтан қол жеткізу жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 3 - 7-бағандарда төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып қолма-қол ақшасыз төлемдер және ақша аударымдары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
8. 3-бағанда төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі, ол бойынша мәліметтер ұсынылады.
9. 4-бағанда операцияға сәйкес келетін белгісі көрсетіледі (банктік шоттан ақшаны есептен шығарған кезде), ол бойынша мынадай мәліметтер ұсынылады:
І - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
II - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
III - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып Қазақстан Республикасынан тыс жердегі басқа банктің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
IV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің, Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының төлем карточкаларын пайдалана отырып меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций по безналичным платежам с использованием платежных карточек" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Форма содержит сведения по безналичным платежам и переводам денег, осуществленным с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов.
5. В графе 1 указывается вид операции (оплата товаров, услуг и иные виды операций).
6. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа.
7. В графах 3 - 7 указываются сведения по безналичным платежам и переводам денег с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов.
8. В графе 3 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения.
9. В графе 4 указывается признак, соответствующий операции (на момент списания денег с банковского счета), по которой представляются сведения:
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
II - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка Республики Казахстан;
III - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка за пределами Республики Казахстан;
IV - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.

10. 5-баған осы түсіндірменің 9-тармағында белгіленген II, III, IV және V операцияның белгілері бар халықаралық төлем жүйелерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген операциялар бойынша толтырылады. 5-бағанда мынадай деректер көрсетіледі:
1) бір процессинг орталығының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "1PC" байланыс арнасы көрсетіледі;
2) халықаралық төлем жүйесінің қатысуынсыз түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "H2H" байланыс арнасы көрсетіледі;
3) халықаралық төлем жүйесі арқылы түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, осы жүйенің атауы көрсетіледі.
11. 6 және 7-бағандарда осы түсіндірменің 4 - 10-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып қолма-қол ақшасыз жүргізілген төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының саны мен сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
7-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Аймақтар бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысаны Есепті кезең: 20___ жылғы "_____" ________________
Индекс: 5-PK
Кезеңділік: ай сайын
Ұсынатындар: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
Аймақтар бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер ____________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
Операция жүргізу ортасы
Төлем карточкасын пайдалана отырып
қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
қолма-қол ақшаны беру бойынша операциялар
операциялар саны (бірлік)
сомасы (мың теңге)
операциялар саны (бірлік)
сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қазақстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Түркістан
Алматы қаласы
Нұр-Сұлтан қаласы
Шымкент қаласы
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)                  қолы
Орындаушы __________ ________________________ ________ ________________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты            қолы      телефон нөмірі
(ол болған кезде)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "_____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Аймақтар бойынша
операциялардың саны мен
көлемі туралы мәліметтер"
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Аймақтар бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

10. Графа 5 заполняется по операциям с использованием платежных карточек международных платежных систем с признаками операции II, III, IV и V, установленными пунктом 9 настоящего пояснения. В графе 5 указываются следующие данные:
1) в случае проведения операции между пользователями одного процессингового центра указывается канал связи "1PC";
2) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров без участия международной платежной системы указывается канал связи "H2H";
3) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров через международную платежную систему указывается наименование данной системы.
11. В графах 6 и 7 указывается количество и сумма проведенных безналичных платежей и (или) переводов денег с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов в соответствии с условиями, установленными пунктами 4 - 10 настоящего пояснения.
Приложение 7
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования
платежных систем и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 5
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций в разрезе регионов"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 5-PK
Периодичность: ежемесячная
Представляют: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
Сведения о количестве и объемах операций в разрезе регионов
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Среда проведения операции
С использованием платежной карточки
безналичные платежи и (или) переводы денег
операции по выдаче наличных денег
количество операций (единиц)
сумма (тысяч тенге)
количество операций (единиц)
сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Туркестанская
город Алматы
город Нур-Султан
город Шымкент
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель __________ _____________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________ __________________
подпись номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Сведения о количестве и объемах
операций в разрезе регионов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Сведения о количестве и объемах операций в разрезе регионов"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Аймақтар бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ол бойынша мәліметтер операцияны жүргізу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанда төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, сондай-ақ қолма-қол ақша беру операциялары бойынша мәліметтер қамтылады.
5. Мәліметтер оны пайдалана отырып операция жүзеге асырылған жабдықтың орналасқан жері бойынша көрсетіледі. Операция интернет, мобильді телефон немесе қашықтан қол жеткізудің өзге жүйесі арқылы жүргізілген жағдайда мәліметтер банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесінде клиенттің банктік шотын ағымдағы жүргізу орны бойынша көрсетіледі.
6. 2-бағанда операцияны жүргізу ортасы - электрондық терминалдың немесе қашықтан қол жеткізу жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 3, 4, 5, 6-бағандарда қолма-қол ақшасыз төлемдері және (немесе) ақша аударымдары бойынша операциялардың, сондай-ақ төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі. Көрсетілген бағандарда көзделген операциялардың саны және сомасы операцияның мынадай белгілері бойынша операциялардың саны мен сомасын қосу арқылы есептеледі (банктік шоттан ақшаны есептен шығару кезінде):
І - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
IV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің, Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттері шығарған, сондай-ақ эмитенттері Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын Қазақстан Республикасының банктері, Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының төлем карточкаларын пайдалана отырып меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
8-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банктік шоттардағы ақша қалдықтары туралы мәліметтер"
Есепті кезең: 20___ жылғы "_____" ________________
Индекс: 6-PK
Кезеңділік: ай сайын
Ұсынатындар: төлем карточкаларының эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций в разрезе регионов", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Форма содержит сведения по безналичным платежам и (или) переводам денег, а также операциям по выдаче наличных денег, осуществленным с использованием платежных карточек.
5. Сведения указываются по месту нахождения оборудования, с использованием которого была осуществлена операция. В случае проведения операции через интернет, мобильный телефон или иную систему удаленного доступа сведения указываются по месту текущего ведения банковского счета клиента в информационной системе банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
6. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа.
7. В графах 3, 4, 5 и 6 указываются количество и сумма операций по безналичным платежам и (или) переводам денег, а также операциям по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек. Количество и сумма операций, предусмотренные указанными графами, рассчитываются путем суммирования количества и суммы операций по следующим признакам операции (на момент списания денег с банковского счета):
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
IV - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек, выпущенных эмитентами-нерезидентами Республики Казахстан, а также распространяемых банками Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций Республики Казахстан, эмитентами которых являются нерезиденты Республики Казахстан.
Приложение 8
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем
и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 6
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения об остатках денег на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 6-PK
Периодичность: ежемесячная
Представляют: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
Төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банктік шоттардағы ақша қалдықтары туралы мәліметтер ____________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Карточканың түрі
Орташа айлық қалдық (мың теңге)
Есепті айдың соңғы күнінің соңындағы ақша қалдығы (мың теңге)
1
2
3
Төлем карточкалары (алдын ала төленген төлем карточкаларын қоспағанда)
Алдын ала төленген төлем карточкалары
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)                  қолы
Орындаушы __________ ________________________ ________ ________________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты            қолы      телефон нөмірі
(ол болған кезде)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "_____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Төлем карточкаларын
пайдалана отырып операциялар
жүзеге асырылатын банктік
шоттардағы ақша қалдықтары
туралы мәліметтер" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банктік шоттардағы ақша қалдықтары туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банктік шоттардағы ақша қалдықтары туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2-тарау. Нысанды толтыру
3. 1-бағанда карточканың түрі көрсетіледі:
1) 2 және 3-бағандардың "Төлем карточкалары" (алдын ала төленген төлем карточкаларын қоспағанда) жолы бойынша эмитенттің алдын ала төленген төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылатын операцияларды есепке алуға арналған шоғырландырылған шоты бойынша ақша сомасын қоспағанда, дебеттік, кредиттік лимиті бар дебеттік, кредиттік карточкаларды пайдалана отырып жүзеге асырылатын операциялар бойынша банктік шоттар бойынша ақша қалдығының жалпы сомасы қойылады;

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
Сведения об остатках денег на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Вид карточки
Среднемесячный остаток (тысяч тенге)
Остаток денег на конец последнего дня отчетного месяца (тысяч тенге)
1
2
3
Платежные карточки (за исключением предоплаченных платежных карточек)
Предоплаченные платежные карточки
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель __________ _____________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________ __________________
подпись номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Сведения об остатках денег
на банковских счетах, по которым
осуществляются операции
с использованием платежных карточек"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения об остатках денег на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения об остатках денег на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
Глава 2. Заполнение Формы
3. В графе 1 указывается вид карточки:
1) по строке "Платежные карточки (за исключением предоплаченных платежных карточек)" в графах 2 и 3 проставляется общая сумма остатков денег по банковским счетам, по которым осуществляются операции с использованием дебетных, дебетных с кредитным лимитом, кредитных карточек, за исключением суммы денег по консолидированному счету эмитента, предназначенному для учета операций, осуществляемых с использованием предоплаченных платежных карточек;

2) 2 және 3-бағандардың "Алдын ала төленген төлем карточкалары" жолы бойынша алдын ала төленген төлем карточкаларын пайдалана отырып эмитенттің жүзеге асырылатын операцияларды есепке алуға арналған шоғырландырылған шоты бойынша ақша қалдығының сомасы қойылады.
4. 2-бағанда есепті айда төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банктік шоттар бойынша орташа айлық қалдық сомасы көрсетіледі. Есепті айдағы орташа айлық қалдық банктік шоттардағы есепті айдың жұмыс күндері ішінде ғана (демалыс және мереке күндерін есептемей) есептелген күнделікті қалдықтарды қосу және алынған мәнді есепті айдың жұмыс күндерінің санына бөлу арқылы есептеледі.
5. 3-бағанда есепті айдың соңғы күнінің соңындағы жағдай бойынша төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банктік шоттардағы қалдықтар сомасы көрсетіледі.
6. Шетел валютасындағы банктік шоттардағы қалдық күн сайын, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 тіркелген, "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын анықтау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
9-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан "Алаяқтық операциялардың көлемі туралы мәліметтер"
Есепті кезең: 20___ жылғы "_____" ________________
Индекс: 7-PK
Кезеңділік: тоқсан сайын
Ұсынатындар: көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) төлем ұйымдары.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
Алаяқтық операциялардың көлемі туралы мәліметтер ____________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Жүйенің атауы
Операция жүргізу күні
Алаяқтық тәсілі
Операцияның түрі
Операция жүргізу ортасы
Операция белгісі
Елдің коды
Жүргізілген операция сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)                  қолы
Орындаушы __________ ________________________ ________ ________________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты            қолы      телефон нөмірі
(ол болған кезде)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "_____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған
"Алаяқтық операциялардың
көлемі туралы мәліметтер"
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Алаяқтық операциялардың көлемі туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

2) по строке "Предоплаченные платежные карточки" в графах 2 и 3 проставляется сумма остатка денег по консолидированному счету эмитента, предназначенному для учета операций, осуществляемых с использованием предоплаченных платежных карточек.
4. В графе 2 указывается сумма среднемесячных остатков на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек, за отчетный месяц. Среднемесячный остаток за отчетный месяц рассчитывается путем суммирования ежедневных остатков на банковских счетах, числящихся в течение только рабочих дней отчетного месяца (без учета выходных и праздничных дней) и деления полученного значения на количество рабочих дней отчетного месяца.
5. В графе 3 указывается сумма остатков на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек, по состоянию на конец последнего дня отчетного месяца.
6. Остатки на банковских счетах в иностранной валюте ежедневно пересчитываются в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "Об установлении порядка определения и применения рыночного курса обмена валют", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378.
Приложение 9
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных
систем и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 7
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения об объемах мошеннических операций"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 7-PK
Периодичность: ежеквартальная
Представляют: поставщики платежных услуг:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
3) платежные организации.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
Сведения об объемах мошеннических операций
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование системы
Дата проведения операции
Способ мошенничества
Вид операции
Среда проведения операции
Признак операции
ККод страны
Сумма проведенной операции (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель __________ _____________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________ __________________
подпись номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Сведения об объемах
мошеннических операций"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения об объемах мошеннических операций"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Алаяқтық операциялардың көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанда:
1) осы түсіндірменің 10-тармағында көрсетілген белгілерге сәйкес төлем карточкаларын және (немесе) олардың деректемелерін пайдалана отырып жүргізілген;
2) төлем карточкаларын пайдаланбай электрондық терминалдар мен қашықтан қол жеткізу жүйелері арқылы жүргізілген;
3) ақша аударымдары жүйелері арқылы жіберілген;
4) электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген алаяқтық операциялардың (тоқтатылғандарды қоспағанда) көлемі жөніндегі мәліметтер қамтылады.
Мәліметтер әрбір операция бойынша жеке көрсетіледі және Нысанды ұсынушы көрсетілетін төлем қызметтерін беруші операцияны алаяқтық операция деп анықтаған уақыттың есепті кезеңіне жатқызылады.
5. 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем карточкалары жүйесінің, қашықтан қол жеткізу жүйесінің, ақша аударымдары жүйесінің атауы немесе электрондық ақша жүйелері көрсетіледі.
Халықаралық төлем жүйесінің төлем карточкасын пайдалана отырып, осы төлем жүйесіне хабарлама жібермей операция жүргізілген жағдайда, 1-бағанда төлем карточкасы жүйесі атауының орнына "H2H" байланыс арнасы көрсетіледі.
6. 2-бағанда операция жүргізу күні көрсетіледі.
7. 3-бағанда алаяқтық тәсілі көрсетіледі.
8. 4-бағанда операцияның түрі көрсетіледі:
A - қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
B - қолма-қол ақша беру бойынша операциялар;
С - қолма-қол ақша салу арқылы жүргізілетін операциялар.
9. 5-бағанда операция жүргізу ортасы - электрондық терминалдың, қашықтан кіру жүйесінің атауы немесе банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның үй-жайы көрсетіледі.
10. 6-бағанда төлем карточкаларын және (немесе) олардың деректемелерін пайдалана отырып жүргізілген операциялар үшін мәліметтер берілетін операцияға сәйкес келетін белгісі көрсетіледі:
І - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
II - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
III - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасынан тыс жердегі басқа банктің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения об объемах мошеннических операций" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Форма содержит сведения по объемам мошеннических операций (за исключением предотвращенных):
1) проведенных с использованием платежных карточек и (или) их реквизитов согласно признакам, указанным в пункте 10 настоящего пояснения;
2) проведенных посредством электронных терминалов и систем удаленного доступа без использования платежных карточек;
3) отправленных посредством систем денежных переводов;
4) проведенных с использованием электронных денег.
Сведения указываются по каждой операции в отдельности и относятся к тому отчетному периоду времени, когда поставщик платежных услуг, представляющий Форму, установил, что операция является мошеннической.
5. В графе 1 указывается наименование системы платежных карточек, системы удаленного доступа, системы денежных переводов, по которой представляются сведения, или системы электронных денег.
В случае проведения операции с использованием платежной карточки международной платежной системы без отправки сообщения в данную платежную систему в графе 1 вместо наименования системы платежной карточки указывается канал связи "H2H".
6. В графе 2 указывается дата проведения операции.
7. В графе 3 указывается способ мошенничества.
8. В графе 4 указывается вид операции:
A - безналичные платежи и (или) переводы денег;
B - операции по выдаче наличных денег;
С - операции путем взноса наличных денег.
9. В графе 5 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала, системы удаленного доступа или помещение банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
10. В графе 6 для операций, проведенных с использованием платежных карточек и (или) их реквизитов, указывается признак, соответствующий операции, по которой представляются сведения:
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
II - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка Республики Казахстан;
III - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка за пределами Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.

11. 7-бағанда елдің екі мәнді коды көрсетіледі:
1) төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып алаяқтық операция жүргізілген жер бойынша;
2) төлем карточкасын пайдаланбай электрондық терминалдар мен қашықтан қол жеткізу жүйелері арқылы банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым клиентінің банктік шоты бойынша жүргізілген алаяқтық операцияның жүргізілген орны бойынша;
3) төлем ақша аударымдары жүйелері арқылы қайда жіберілген бойынша.
Елдің коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ISO 3166-1-2016 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуіне сәйкес көрсетіледі.
12. 8-бағанда жүргізілген алаяқтық операциясының сомасы көрсетіледі.
13. Есепті кезеңде алаяқтық операциялар болмаған кезде 1 - 8- бағандары толтырылмаған Нысан жіберіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
10-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан "Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер"
Есепті кезең: 20___ жылғы "___" _______________
Индекс: 8-PK
Кезеңділік: осы нысан талаптарының бірі өзгерген жағдайда
Ұсынатындар: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: осы нысан талаптарының бірі өзгерген күннен бастап он жұмыс күні ішінде.
Нысан
Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер ____________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Процессинг орталығының атауы
Операциялар процессинг орталығында өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы
H2H байланыс арнасын пайдалану шарты жасалған қарсы агенттің атауы
Операциялар H2H байланыс арнасын пайдалану шеңберінде өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы
1
2
3
4
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)                  қолы
Орындаушы __________ ________________________ ________ ________________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты            қолы      телефон нөмірі
(ол болған кезде)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "_____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған
"Процессинг орталығы және
басқа банктермен өзара іс-
әрекеті туралы мәліметтер"
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

11. В графе 7 указывается двухзначный код страны:
1) по месту совершения мошеннической операции с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов;
2) по месту совершения мошеннической операции, проведенной по банковскому счету клиента банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, посредством электронных терминалов и систем удаленного доступа без использования платежной карточки;
3) куда направлен платеж посредством систем денежных переводов.
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
12. В графе 8 указывается сумма проведенной мошеннической операции.
13. В случае отсутствия за отчетный период мошеннических операций направляется Форма с незаполненными графами 1 - 8.
Приложение 10
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных
систем и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 8
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 8-PK
Периодичность: при изменении одного из условий данной формы
Представляют: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: в течение десяти рабочих дней со дня изменения одного из условий данной формы
Форма
Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование процессингового центра
Наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в процессинговом центре
Наименование контрагента, с которым заключен договор на использование канала связи H2H
Наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в рамках использования канала связи H2H
1
2
3
4
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание _____________________________________
_____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель __________ _____________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________ __________________
подпись номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Сведения о процессинговом центре
и взаимодействии с другими банками"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2-тарау. Нысанды толтыру
3. 1-бағанда банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым қызметін пайдаланатын процессинг орталығының атауы көрсетіледі. Меншікті процессингті пайдаланған жағдайда, есеп беретін банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы көрсетіледі.
4. 2-бағанда операциялары процессинг орталығында өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы көрсетіледі.
5. 3-бағанда есеп беретін банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым H2H байланыс арнасын пайдалануға шарт жасаған қарсы агенттің атауы көрсетіледі.
6. 4-бағанда операциялары H2H байланыс арнасын пайдалану шеңберінде өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
11-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер"
Есепті кезең: 20___ жылғы "___" _______________
Индекс: 9-PK
Кезеңділік: тоқсан сайын
Ұсынатындар: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
Глава 2. Заполнение Формы
3. В графе 1 указывается наименование процессингового центра, услугами которого пользуется банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций. В случае использования собственного процессинга указывается наименование отчитывающегося банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
4. В графе 2 указывается наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в процессинговом центре.
5. В графе 3 указывается наименование контрагента, с которым отчитывающийся банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, заключили договор на использование канала связи H2H.
6. В графе 4 указывается наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в рамках использования канала связи H2H.
Приложение 11
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования
платежных систем и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 9
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 9-PK
Периодичность: ежеквартальная
Представляют: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер ______________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің саны
Электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің саны
Барлығы
Белсенді
Барлығы
Белсенді
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Электрондық ақша иелері-жеке тұлғалардың саны
Электрондық ақшаны ақы төлеуге қабылдайтын дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың саны
Барлығы
Белсенді
Сәйкестендірілген
Барлығы
Белсенді
6
7
8
9
10
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)                  қолы
Орындаушы __________ ________________________ ________ ________________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты            қолы      телефон нөмірі
(ол болған кезде)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "_____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Электрондық ақша
эмитенті агенттерінің және
қосалқы агенттерінің және
электрондық ақша иелерінің
саны туралы мәліметтер"
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2-тарау. Нысанды толтыру
3. 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
4. 2-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақша эмитенті агенттерінің саны көрсетіледі.
5. 3-бағанда есепті тоқсан ішінде электрондық ақшаны сатып алуды немесе өткізуді жүзеге асырған электрондық ақша эмитенті агенттерінің саны көрсетіледі.

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование системы электронных денег
Количество агентов эмитента электронных денег
Количество субагентов эмитента электронных денег
Всего
Активных
Всего
Активных
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Количество владельцев электронных денег-физических лиц
Количество индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принимающих к оплате электронные деньги
Всего
Активных
Идентифицированных
Всего
Активных
6
7
8
9
10
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)      подпись
Исполнитель __________ _____________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________ __________________
подпись номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Сведения о количестве агентов и субагентов
эмитента электронных денег
и владельцев электронных денег"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
Глава 2. Заполнение Формы
3. В графе 1 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
4. В графе 2 указывается количество агентов эмитента электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
5. В графе 3 указывается количество агентов эмитента электронных денег, которые осуществляли приобретение или реализацию электронных денег в отчетном квартале.

6. 4-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің саны көрсетіледі.
7. 5-бағанда есепті тоқсан ішінде электрондық ақшаны сатып алуды немесе өткізуді жүзеге асырған электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің саны көрсетіледі.
8. 6-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақша иелері - жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
9. 7-бағанда есепті тоқсанда электрондық ақшамен операциялар жүргізген электрондық ақша иелері - жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
10. 8-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақша эмитенті сәйкестендірген электрондық ақша иелері - жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
11. 9-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақшаны төлем жасауға қабылдайтын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың саны көрсетіледі.
12. 10-бағанда есепті тоқсанда электрондық ақшамен операциялар жүргізілген электрондық ақшаны төлем жасауға қабылдайтын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың саны көрсетіледі.
13. 9 және 10-бағандарда электрондық ақшаны төлем жасауға қабылдайтын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар деп мәліметтерді беретін эмитентпен немесе тиісті электрондық ақша жүйесінің өзге қатысушысымен шарт жасаған дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар түсініледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
12-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер"
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________
Индекс: 10 - РК
Кезенділік: тоқсан сайынҰсынатындар: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер _______________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Операция жүргізу ортасы
Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялар
Жеке тұлғалардың пайдасына
Дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың пайдасына
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)                  қолы
Орындаушы __________ ________________________ ________ ________________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты            қолы      телефон нөмірі
(ол болған кезде)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "_____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Электрондық ақшаны
пайдалана отырып жүргізілген
операциялардың саны мен
көлемі туралы мәліметтер"
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

6. В графе 4 указывается количество субагентов эмитента электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
7. В графе 5 указывается количество субагентов эмитента электронных денег, которые осуществляли приобретение или реализацию электронных денег в отчетном квартале.
8. В графе 6 указывается количество владельцев электронных денег - физических лиц на последнюю дату отчетного квартала.
9. В графе 7 указывается количество владельцев электронных денег - физических лиц, которыми проводились операции с электронными деньгами в отчетном квартале.
10. В графе 8 указывается количество владельцев электронных денег - физических лиц, идентифицированных эмитентом электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
11. В графе 9 указывается количество индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принимающих к оплате электронные деньги, на последнюю дату отчетного квартала.
12. В графе 10 указывается количество индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принимающих к оплате электронные деньги, которыми проводились операции с электронными деньгами в отчетном квартале.
13. В графах 9 и 10 под индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, принимающими к оплате электронные деньги, понимаются индивидуальные предприниматели и юридические лица, заключившие договор с эмитентом, представляющим сведения, или иным участником соответствующей системы электронных денег.
Приложение 12
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования
платежных систем и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 10
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 10-PK
Периодичность: ежеквартальная
Представляют: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование системы электронных денег
Среда проведения операции
Операции, проведенные с использованием электронных денег
В пользу физических лиц
В пользу индивидуальных предпринимателей и юридических лиц
Количество операций
Сумма (тенге)
Количество операций
Сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Исполнитель __________ _____________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________ __________________
подпись             номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для сбора административных данных
"Сведения о количестве и объемах операций проведенных
с использованием электронных денег"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
5. 2-бағанда операция жүргізу ортасы - электрондық терминалдың немесе қашықтан кіру жүйесінің атауы көрсетіледі.
6. 3 және 4-бағандарда жеке тұлғалардың есепті тоқсанда электрондық ақшаны пайдалана отырып жеке тұлғалардың пайдасына жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
7. 5 және 6-бағандарда жеке тұлғалардың есепті тоқсанда электрондық ақшаны пайдалана отырып дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың пайдасына жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
13-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер"
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________
Индекс: 11-PK
Кезеңділік: тоқсан сайын
Ұсынатындар: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер _______________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша иелері
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Айналыстағы электрондық ақшаның барлығы (теңге)
Электрондық ақшаны шығару
Электрондық ақшаны өтеу
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
Электрондық ақша эмитентінің агенттері
Электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері
Жеке тұлғалар
Дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)                  қолы
Орындаушы __________ ________________________ ________ ________________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты            қолы      телефон нөмірі
(ол болған кезде)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "_____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Айналыстағы
электрондық ақшаның саны
туралы және электрондық
ақшаны шығару мен өтеу
бойынша операциялардың саны
және көлемі туралы мәліметтер"
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Заполнение Формы
4. В графе 1 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
5. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа.
6. В графах 3 и 4 указываются количество и сумма операций, проведенных физическими лицами в пользу физических лиц с использованием электронных денег за отчетный квартал.
7. В графах 5 и 6 указываются количество и сумма операций, проведенных физическими лицами в пользу индивидуальных предпринимателей и юридических лиц с использованием электронных денег за отчетный квартал.
Приложение 13
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования
платежных систем и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 11
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 11-PK
Периодичность: ежеквартальная
Представляют: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Владельцы электронных денег
Наименование системы электронных денег
Всего электронных денег в обращении (тенге)
Выпуск электронных денег
Погашение электронных денег
Количество операций
Сумма (тенге)
Количество операций
Сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Агенты эмитента электронных денег
Субагенты эмитента электронных денег
Физические лица
Индивидуальные предприниматели и юридические лица
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель __________ _____________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________ __________________
подпись             номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для сбора административных данных
"Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и
объемах операций по выпуску и погашению электронных денег"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. 2-бағанда мәліметтер ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
5. 3-бағанда есепті тоқсанның соңғы күнінде айналыстағы электрондық ақшаның сомасы көрсетіледі.
3-баған есепті тоқсанның соңғы күні электрондық ақшаның иесі кім болғанына байланысты электрондық ақша эмитентінің агенттері, электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері, жеке тұлғалар, дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бойынша толтырылады.
6. 4 және 5-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақшаны шығару бойынша жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
4 және 5-бағандар электрондық ақшаның кімге берілгеніне байланысты электрондық ақша эмитентінің агенттері, электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері және жеке тұлғалар бойынша толтырылады.
4 және 5-бағандар дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бойынша толтырылмайды.
7. 6 және 7-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақшаны өтеу бойынша жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
6 және 7-бағандар электрондық ақшаны өтеу сәтіне олардың иесі кім болғанына байланысты электрондық ақша эмитентінің агенттері, электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері, жеке тұлғалар, дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бойынша толтырылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
14-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер"
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________
Индекс: 12-PK
Кезеңділік: тоқсан сайын
Ұсынатындар: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын төлем қызметтерін берушілер:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Заполнение Формы
4. В графе 2 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
5. В графе 3 указывается сумма электронных денег, находящихся в обращении на последнюю дату отчетного квартала.
Графа 3 заполняется по агентам эмитента электронных денег, субагентам эмитента электронных денег, физическим лицам, индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам в зависимости от того, кто являлся владельцем электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
6. В графах 4 и 5 указываются количество и сумма операций по выпуску электронных денег за отчетный квартал.
Графы 4 и 5 заполняются по агентам эмитента электронных денег, субагентам эмитента электронных денег и физическим лицам в зависимости от того, кому были выданы электронные деньги.
Графы 4 и 5 по индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам не заполняются.
7. В графах 6 и 7 указываются количество и сумма операций по погашению электронных денег за отчетный квартал.
Графы 6 и 7 заполняются по агентам эмитента электронных денег, субагентам эмитента электронных денег, физическим лицам, индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам в зависимости от того, кто являлся владельцем электронных денег на момент их погашения.
Приложение 14
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем
и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 12
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег
агентами и субагентами эмитента электронных денег"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 12-PK
Периодичность: ежеквартальная
Представляют: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер _______________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны өткізуі
Электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны өткізуі
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны иемденуі
Электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемденуі
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
6
7
8
9
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)                  қолы
Орындаушы __________ ________________________ ________ ________________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты            қолы      телефон нөмірі
(ол болған кезде)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "_____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Электрондық ақша
эмитенті агенттерінің және
қосалқы агенттерінің
электрондық ақшаны иемдену
және өткізу бойынша
операциялардың
саны мен көлемі туралы
мәліметтер" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег __________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование системы электронных денег
Реализация электронных денег агентами эмитента электронных денег
Реализация
электронных денег субагентами эмитента электронных денег
Приобретение электронных денег агентами эмитента электронных денег
Приобретение электронных денег субагентами эмитента электронных денег
количество операций
сумма (тенге)
количество операций
сумма (тенге)
количество операций
сумма (тенге)
количество операций
сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Исполнитель __________ _____________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________ __________________ подпись номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для сбора административных данных
"Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации
электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".

3. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. 1-бағанда ақпарат ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
5. 2 және 3-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғаларға өткізуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
6. 4 және 5-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғаларға өткізуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
7. 6 және 7-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғалардан иемденуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
8. 8 және 9-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғалардан иемденуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
15-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Банктік шотты пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер"
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________
Индекс: 1-PU
Кезеңділік: ай сайын
Ұсынатындар: көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) пошталық ақша аударымдарын жүзеге асыратын пошта операторлары.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың он бесінші (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың он бесінші күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысанда көрсетілуге жататын төлемдер және (немесе) ақша аударымдары есепті айда болмаған жағдайда, нысанды ұсынатын тұлғалар есепті айдан кейінгі айдың он бесінен (қоса алғанда) кешіктірмей бұл туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жазбаша түрде хабарлайды.
Нысан
"Банктік шотты пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" ______________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Нұсқауды қабылдау ортасы
Нұсқауды өңдеу ортасы
Белгі
Ақша жөнелтуші ұйымның (банктің) сәйкестендіру коды (БСК/ЖСК/өзге сәйкестендіруші)
Корреспонденттік қатынастар бар делдал банктің БСК
Бенефициар ұйымның (банктің) сәйкестендіру коды (БСК/ЖСК/өзге сәйкестендіруші)
Төлем агенті немесе қосалқы агент
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Ақша жөнелтуші
Бенефициар
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Нақтылау
Төлем белгілеу коды
Саны
Сомасы, теңге
Төлем валютасының коды
Төлем құралы
14
15
16
17
18
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)                  қолы
Орындаушы __________ ________________________ ________ ________________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты            қолы      телефон нөмірі
(ол болған кезде)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "_____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Банктік шотты
пайдалана отырып және
пайдаланбай төлемдерді және
(немесе) ақша аударымдарын
қабылдау мен жүзеге асыру
жөніндегі мәліметтер"
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Банктік шотты пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

3. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Заполнение Формы
4. В графе 1 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
5. В графах 2 и 3 указываются количество и сумма операций по реализации электронных денег физическим лицам агентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
6. В графах 4 и 5 указываются количество и сумма операций по реализации электронных денег физическим лицам субагентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
7. В графах 6 и 7 указывается количество и сумма операций по приобретению электронных денег у физических лиц агентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
8. В графах 8 и 9 указывается количество и сумма операций по приобретению электронных денег у физических лиц субагентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
Приложение 15
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем
и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 13
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 1-PU
Периодичность: ежемесячная
Представляют: поставщики платежных услуг:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
3) операторы почты, осуществляющие почтовые переводы денег.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если пятнадцатое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
При отсутствии за отчетный месяц платежей и (или) переводов денег, подлежащих отражению в форме, лица, представляющие форму, в письменном виде уведомляют об этом Национальный Банк Республики Казахстан не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета
______________________________________________________________
наименование лица, представляющего форму
Среда приема указания
Среда обработки указания
Признак
Идентификационный код организации (банка) отправителя денег (БИК/ИИК/иной идентификатор)
БИК банка-посредника, с которым имеются корреспондентские отношения
Идентификационный код организации (банка) бенефициара (БИК/ИИК/иной идентификатор)
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Платежный агент или субагент
Отправитель денег
Бенефициар
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Детализация
Код назначения платежа
Количество
Сумма, тенге
Код валюты платежа
Платежный инструмент
14
15
16
17
18
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель ___________________ ___________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________ ______________
подпись номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Сведения по приему и осуществлению
платежей и (или) переводов денег
с использованием и без использования
банковского счета"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Банктік шотты пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабы 1-тармағының 1) - 4), 9)-тармақшаларында көзделген көрсетілген төлем қызметтері бойынша мәліметтерді қамтиды.
4. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
5. Мәліметтерді төлем агенттерін және қосалқы төлем агенттерін қоспағанда, төлем қызметтерін берушілер ұсынады және Нысанды ұсынатын тұлғалардың филиалдары мен бөлімшелері, төлем агенттері мен қосалқы төлем агенттердің арқылы көрсетілген төлем қызметтерін (төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын) ескере отырып толтырылады.
6. Нысан төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мынадай ақпаратты қамтитын 18 бағаннан тұрады:
1) 1-бағанда нұсқауды қабылдау ортасы көрсетіледі;
2) 2-бағанда нұсқауды өңдеу ортасы көрсетіледі;
3) 3-бағанда операция белгісі көрсетіледі;
4) 4-бағанда Нысанды ұсынатын тұлғалар ақша жөнелтуші ұйымның (банктің) сәйкестендіру кодын көрсетеді. Ақша жөнелтуші банк клиентінің жеке сәйкестендіру коды толтырылмайды.
Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Нысанды қалыптастырған кезде ақша жөнелтуші банктің банктік сәйкестендіру кодын көрсетеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Нысанды қалыптастырған кезде банкішілік аударым жүргізілген жағдайда ақша жөнелтуші банктің банктік сәйкестендіру кодын және ақша жөнелтуші банк клиентінің жеке сәйкестендіру кодын көрсетеді, өзге төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша алушы банктің банктік сәйкестендіру коды ғана көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жөнелтуші банктің банктік сәйкестендіру коды болмаған кезде 4-баған толтырылмайды;
5) 5-бағанда Нысанды ұсынатын тұлғада корреспонденттік қатынастар бар және осы арқылы төлем және (немесе) ақша аударымы жүргізілетін делдал банктің банктік сәйкестендіру коды (ол төлем және (немесе) ақша аударымын жүргізу схемасында болған кезде) көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма содержит сведения по предоставленным платежным услугам, предусмотренным подпунктами 1) - 4), 9) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
4. Форма заполняется в тенге. Если платеж и (или) перевод денег совершен в иностранной валюте, сведения по нему представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения платежа.
Глава 2. Заполнение Формы
5. Сведения, представляются поставщиками платежных услуг, за исключением платежных агентов и платежных субагентов, и заполняются с учетом оказанных платежных услуг (платежей и (или) переводов денег) через филиалы и отделения лиц, представляющих Форму, платежных агентов и платежных субагентов.
6. Форма содержит 18 граф, включающих следующую информацию о платеже и (или) переводе денег:
1) в графе 1 указывается среда приема указания;
2) в графе 2 указывается среда обработки указания;
3) в графе 3 указывается признак операции;
4) в графе 4 лицами, представляющими Форму, указывается идентификационный код организации (банка) отправителя денег. Индивидуальный идентификационный код клиента банка отправителя денег не заполняется.
При формировании Формы банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, указывается банковский идентификационный код банка отправителя денег.
При формировании Формы Национальным Банком Республики Казахстан указывается банковский идентификационный код банка отправителя денег и индивидуальный идентификационный код клиента банка отправителя денег в случае проведения внутрибанковского перевода, по иным платежам и (или) переводам денег указывается только банковский идентификационный код банка отправителя денег.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, банковского идентификационного кода банка отправителя денег графа 4 не заполняется;
5) в графе 5 указывается банковский идентификационный код банка посредника (при наличии его в схеме проведения платежа и (или) перевода денег), с которым имеются корреспондентские отношения у лица, представляющего Форму, и через которого проводится платеж и (или) перевод денег;

6) 6-бағанда Нысанды ұсынатын тұлғалар бенефициар ұйымның (банктің) сәйкестендіру кодын көрсетеді. Бенефициар банк клиентінің жеке сәйкестендіру коды толтырылмайды.
Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Нысанды қалыптастырған кезде бенефициар банктің банктік сәйкестендіру кодын көрсетеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Нысанды қалыптастырған кезде банкішілік аударым жүргізілген жағдайда бенефициар банктің банктік сәйкестендіру кодын және бенефициар банк клиентінің жеке сәйкестендіру кодын көрсетеді, өзге төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша бенефициар банктің банктік сәйкестендіру коды ғана көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициар банктің банктік сәйкестендіру коды болмаған кезде 6-баған толтырылмайды;
7) 7-баған төлем қызметтерін көрсету бойынша жасалған агенттік шарттар негізінде төлем агенттері және қосалқы агенттері арқылы көрсетілген (оның ішінде қашықтан қол жеткізу және электрондық терминалдар, электрондық ақша жүйелері арқылы) төлем қызметтері туралы мәліметтер берілген жағдайда толтырылады:
төлем агенттері арқылы қызметтер көрсетілген кезде 1 көрсетіледі;
қосалқы төлем агенттері арқылы қызметтер көрсетілген кезде 2 көрсетіледі;
8) 8-бағанда ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жөнелтушінің резиденттігі белгісі болмаған кезде 8-баған толтырылмайды;
9) 9-бағанда ақша жөнелтушінің экономика секторының коды көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жөнелтушінің экономика секторының коды болмаған жағдайда 9-баған толтырылмайды;
10) 10-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымы жүргізілген елдің (төлем және (немесе) ақша аударымы жіберілген, бастапқы ақша жөнелтушінің банктік шоты ашылған ел не ақша аударымын банктік шот ашпай жүргізген жағдайда ақша жөнелтуші ақша аударған ел) екі мәнді коды көрсетіледі.
13-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымы жіберілген елдің (ақша аударылған, соңғы бенефициардың банктік шоты ашылған ел не ақша аударымын банктік шотты ашпай жүргізген жағдайда бенефициар ақша алған ел) екі мәнді коды көрсетіледі.
Елдің коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ISO 3166-1-2016 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуіне сәйкес көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша KZ коды көрсетіледі;

6) в графе 6 лицами, представляющими Форму, указывается идентификационный код организации (банка) бенефициара. Индивидуальный идентификационный код клиента банка бенефициара не заполняется.
При формировании Формы банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, указывается банковский идентификационный код банка бенефициара.
При формировании Формы Национальным Банком Республики Казахстан указывается банковский идентификационный код банка бенефициара и индивидуальный идентификационный код клиента банка бенефициара в случае проведения внутрибанковского перевода, по иным платежам и (или) переводам денег указывается только банковский идентификационный код банка бенефициара.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, банковского идентификационного кода банка бенефициара графа 6 не заполняется;
7) графа 7 заполняется в случае представления сведений о платежных услугах, оказанных (в том числе посредством систем удаленного доступа и электронных терминалов, электронных денег) через платежных агентов и субагентов на основании заключенных агентских договоров по оказанию платежных услуг:
при оказании услуг через платежных агентов указывается 1;
при оказании услуг через платежных субагентов указывается 2;
8) в графе 8 указывается признак резидентства отправителя денег.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, признака резидентства отправителя денег графа 8 не заполняется;
9) в графе 9 указывается код сектора экономики отправителя денег.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, кода сектора экономики отправителя денег графа 9 не заполняется;
10) в графе 10 указывается двухзначный код страны, откуда инициирован платеж и (или) перевод денег (страна, где открыт банковский счет первичного отправителя денег, с которого отправлен платеж и (или) перевод денег, либо в случае проведения перевода денег без открытия банковского счета - страна, в которой инициирован перевод денег отправителем денег).
В графе 13 указывается двухзначный код страны, куда направлен платеж и (или) перевод денег (страна, где открыт банковский счет конечного бенефициара, на который зачислены деньги, либо в случае проведения перевода денег без открытия банковского счета - страна, в которой бенефициар получил деньги).
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
По платежам и (или) переводам денег, проведенным на территории Республики Казахстан указывается код KZ;

11) 11-бағанда бенефициардың резиденттік белгісі көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициардың резиденттік белгісі болмаған жағдайда 11-баған толтырылмайды;
12) 12-бағанда бенефициар экономикасы секторының коды көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициар экономикасы секторының коды болмаған жағдайда 12-баған толтырылмайды;
13) 14-бағанда төлем белгілеу коды көрсетіледі.
Шет елден келіп түскен төлемді және (немесе) ақша аударымын көрсеткен кезде 8, 9 және 14-бағандарды Нысанды ұсынатын тұлға корреспондент банктің немесе халықаралық жүйенің төлем құжаттарының және төлем және (немесе) ақша аударымы үшін негіз болып табылатын өзге құжаттардың негізінде толтырады.
Мезеттік төлемдер жүйесі бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша:
1) ақша жөнелтушінің банкі 8, 9-бағандарда резиденттік белгісін және ақша жөнелтушінің экономика секторын белгілейді, 11, 12-бағандар толтырылмайды, 14-бағанда - мезеттік төлемдер жүйесі бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы үшін көзделген төлем белгілеу кодын;
2) бенефициар банкі 8, 9-бағандарды толтырмайды, 11, 12-бағандарда резиденттік белгісін және бенефициардың экономика секторын, 14-бағанда - бенефициар қызметінің түріне қарай төлем белгілеу кодын белгілейді.
8, 9, 10, 11, 12, 13 және 14-бағандар бойынша операциялардың, төлемдер және (немесе) ақша аударымдарының өзге өлшемдерінің сәйкес келуін ескере отырып, резиденттіктің бір белгісі, экономика секторы, елі, төлем белгілеу коды бойынша деректер топтастырылады;
14) 15-бағанда есепті кезеңдегі операциялардың, төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының саны көрсетіледі. Бір операцияны, бір төлемді және (немесе) ақша аударымын көрсеткен кезде баған 1 мәнін қабылдайды. Жаңа операцияның, жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының өлшемдері 1 - 14, 17 және 18-бағандардағы бұрыннан бар өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, осы бағандағы мән 1-ге ұлғайтылады, ал 16-бағандағы мән жаңа операцияның, жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының сомасына ұлғайтылады;
15) 16-бағанда операцияның, төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының сомасы теңгемен, үтірден кейін екі белгіге дейін көрсетіледі;
16) 17-бағанда төлем валютасының үш мәнді коды ҚР ҰЖ 07 ИСО 4217-2012 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі;
17) 18-бағанда жіберілген төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша осы түсіндірменің 7-тармағында көзделген төлем құралдары белгілерінің бірі көрсетіледі.
Клиентке қолма-қол ақшамен төленуге жататын алынған төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша "20" белгісі көрсетіледі.

11) в графе 11 указывается признак резидентства бенефициара.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, признака резидентства бенефициара графа 11 не заполняется;
12) в графе 12 указывается код сектора экономики бенефициара.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, кода сектора экономики бенефициара графа 12 не заполняется;
13) в графе 14 указывается код назначения платежа.
При отражении входящего платежа и (или) перевода денег из-за рубежа графы 8, 9 и 14 заполняются лицом, представляющим Форму, на основании платежных документов банка-корреспондента или международной системы и иных документов, служащих основанием для платежа и (или) перевода денег.
По платежу и (или) переводу денег по системе мгновенных платежей:
1) банк отправителя денег в графах 8, 9 проставляет признак резидентства и сектор экономики отправителя денег, графы 11, 12 не заполняются, в графе 14 - код назначения платежа, предусмотренный для платежа и (или) перевода денег по системе мгновенных платежей;
2) банк бенефициара графы 8, 9 не заполняет, в графах 11, 12 проставляет признак резидентства и сектор экономики бенефициара, в графе 14 - код назначения платежа в зависимости от вида деятельности бенефициара.
По графам 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 осуществляется группировка данных по одному признаку резидентства, сектору экономики, стране, коду назначения платежа с учетом совпадения иных параметров операций, платежей и (или) переводов денег;
14) в графе 15 указывается количество операций, платежей и (или) переводов денег за отчетный период. При отражении одной операции, одного платежа и (или) перевода денег графа принимает значение 1. В случае совпадения параметров новой операции, нового платежа и (или) перевода денег с уже имеющимися в графах 1 - 14, 17 и 18 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 16 увеличивается на сумму новой операции, нового платежа и (или) перевода денег;
15) в графе 16 указывается сумма операции, платежей и (или) переводов денег в тенге до двух знаков после запятой;
16) в графе 17 указывается трехзначный код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан
НК РК 07 ИСО 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов";
17) в графе 18 по отправленному платежу и (или) переводу денег указывается один из признаков платежных инструментов, предусмотренных пунктом 7 настоящего пояснения.
По полученному платежу и (или) переводу денег, подлежащему выплате клиенту наличными деньгами, указывается признак "20".

7. Төлем құралының мынадай белгілері қолданылады:
01 - төлем тапсырмасы;
02 - төлем талабы;
03 - чек;
04 - вексель;
05 - инкассолық өкім;
06 - төлем ордері;
07 - төлем хабарламасы;
08 - жиынтық төлем тапсырмасы;
09 - тұрақты өкім;
10 - төлем карточкалары;
11 - төлем карточкаларын қоспағанда, электрондық төлем құралы.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
16-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
15-қосымша
"Төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________
Индекс: 1-PО
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
Төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер ______________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Көрсетілетін төлем қызметінің түрі
Төлем түрі
Нұсқауды қабылдау ортасы
Электрондық ақша жүйесінің немесе төлем карточкалары жүйесінің атауы
Электрондық ақша немесе төлем карточкасы эмитентінің атауы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Операциялар саны (бірлігі)
Операциялар сомасы (мың теңге)
Көрсетілетін төлем қызметі бойынша агенттер/ қосалқы агенттер саны
Төлем агентте-рінің/ қосалқы агенттерінің жалпы саны
6
7
8
9
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)                  қолы
Орындаушы __________ ________________________ ________ ________________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты            қолы      телефон нөмірі
(ол болған кезде)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "_____" _______________
"Төлем ұйымдары жүзеге
асыратын операциялардың саны
мен көлемі туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

7. Применяются следующие признаки платежного инструмента:
01 - платежное поручение;
02 - платежное требование;
03 - чек;
04 - вексель;
05 - инкассовое распоряжение;
06 - платежный ордер;
07 - платежное извещение;
08 - сводное платежное поручение;
09 - постоянное распоряжение;
10 - платежные карточки;
11 - средство электронного платежа, за исключением платежных карточек.
Приложение 16
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования
платежных систем и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 15
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения о количестве и объемах операций, осуществляемых платежными организациями"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 1-PО
Периодичность: ежеквартальная
Представляют: платежные организации, прошедшие учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
Сведения о количестве и объемах операций, осуществляемых платежными организациями
__________________________________________________________
наименование лица, представляющего форму
Вид платежной услуги
Вид платежа
Среда приема указания
Наименование системы электронных денег или системы платежных карточек
Наименование эмитента электронных денег или платежной карточки
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Количество операций (единиц)
Сумма операций (тысяч тенге)
Количество агентов/субагентов по платежным услугам
Общее количество платежных агентов/субагентов
6
7
8
9
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель __________ _____________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _________________
подпись номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Сведения о количестве и объемах
операций, осуществляемых
платежными организациями"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций, осуществляемых платежными организациями"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысан төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялар бойынша мәліметтерді қамтиды.
5. 1-бағанда көрсетілетін төлем қызметінің түрі көрсетіледі.
6. 2 және 3-бағандар төлемдер қабылданған және өңделген жағдайда, оның ішінде ақша жөнелтушінің банктік шотты ашпай төлемді жүзеге асыру үшін клиенттерден қолма-қол ақшаны қабылдау кезінде, электрондық ақшаны пайдалана отырып жасалатын төлемдерді клиенттерден қабылдау және өңдеу кезінде, электрондық нысандағы клиент бастамашы болған төлемдерді өңдеу (бұдан әрі - төлемдерді қабылдау) кезінде толтырылады.
2-бағанда төлемнің түрі көрсетіледі.
3-бағанда нұсқауды қабылдау ортасы көрсетіледі.
7. 4 және 5-бағандар электрондық ақша және төлем карточкалары өткізілген (таратылған) жағдайда толтырылады.
4-бағанда электрондық ақша жүйесінің немесе төлем карточкалары жүйесінің атауы көрсетіледі.
5-бағанда электрондық ақша немесе төлем карточкасы эмитентінің атауы көрсетіледі.
8. 6 және 7-бағандарда операциялар саны және сомасы көрсетіледі:
1) төлемдер қабылданған жағдайда қабылданған және өңделген төлемдердің саны және сомасы көрсетіледі;
2) төлем карточкалары өткізілген (таратылған) жағдайда 6-бағанда өткізілген (таратылған) төлем карточкаларының саны көрсетіледі, 7-бағанда өткізілген төлем карточкаларының сомасы көрсетіледі;
3) электрондық ақша өткізілген (таратылған) жағдайда 6-баған толтырылмайды, 7-бағанда өткізілген (таратылған) электрондық ақша сомасы көрсетіледі.
9. 8-бағанда төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының төлем агенттерінің саны, "/" белгісі арқылы төлем агенттерімен төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының қосалқы төлем агенттерінің саны көрсетіледі. Төлем ұйымы төлем қызметтерін өз бетінше көрсеткен жағдайда, "0" белгісі көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций, осуществляемых платежными организациями" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Форма содержит сведения по операциям, осуществляемым платежными организациями.
5. В графе 1 указывается вид платежной услуги.
6. Графы 2 и 3 заполняются в случае приема и обработки платежей, в том числе при приеме от клиентов наличных денег для осуществления платежа без открытия банковского счета отправителя денег, при приеме от клиентов и обработке платежей, совершаемых с использованием электронных денег, при обработке платежей, инициированных клиентом в электронной форме (далее - прием платежей).
В графе 2 указывается вид платежа.
В графе 3 указывается среда приема указания.
7. Графы 4 и 5 заполняются в случае реализации (распространения) электронных денег и платежных карточек.
В графе 4 указывается наименование системы электронных денег или системы платежных карточек.
В графе 5 указывается наименование эмитента электронных денег или платежной карточки.
8. В графах 6 и 7 указываются количество и сумма операций:
1) в случае приема платежей указывается количество и сумма принятых и обработанных платежей;
2) в случае реализации (распространения) платежных карточек в графе 6 указывается количество реализованных (распространенных) платежных карточек, в графе 7 указывается сумма реализованных платежных карточек;
3) в случае реализации (распространения) электронных денег графа 6 не заполняется, в графе 7 указывается сумма реализованных (распространенных) электронных денег.
9. В графе 8 указывается количество платежных агентов, с которыми платежной организацией заключены агентские договора по оказанию платежных услуг, через знак "/" указывается количество платежных субагентов, с которыми платежными агентами платежной организации заключены агентские договора по оказанию платежных услуг. В случае оказания платежной услуги платежной организацией самостоятельно, то указывается признак "0".

8-бағанды толтыру кезінде 1-бағанда көрсетілетін төлем қызметінің түрі көрсетіледі. 8-бағанда әрбір көрсетілетін төлем қызметі бойынша осындай қызмет көрсететін төлем агенттерінің және қосалқы агенттердің саны көрсетіледі. 1-бағанда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 9) тармақшасында көзделген төлем қызметінің түрі көрсетілген жағдайда 8-бағанда "0" белгісі көрсетіледі.
10. 9-бағанда төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының төлем агенттерінің саны, "/" белгісі арқылы төлем агенттерімен төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының қосалқы төлем агенттерінің саны көрсетіледі.
Төлем ұйымының төлем агенттері мен қосалқы агенттерінің жалпы саны 1-жолдың 9-бағанында көрсетіледі, 9-бағандағы қалған жолдар толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
17-қосымша
Жүйелік маңызы бар немесе
маңызды төлем жүйесі
операторының немесе
операциялық орталығының
төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары бойынша
мәліметтер беру қағидаларын
бекіту туралы қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер"
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________
Индекс: 1-OP
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы, Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну бойынша өкілеттіктерді өкілдікке беру кезінде Қазақстан Республикасының аумағында құрылған шетелдік төлем жүйесі операторының өкілдігі.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі - есепті айдан кейінгі айдың он бесінші күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей.
Егер ұсыну мерзімі демалыс күніне сәйкес келсе, одан кейінгі жұмыс күні ұсыну күні деп саналады. Есепті айда нысанда көрсетілуге тиісті төлемдер және (немесе) ақша аударымдары болмаған кезде жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы бұл туралы Ұлттық Банкке есепті айдан кейінгі айдың он бесінші күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей жазбаша түрде хабарлайды.
Нысан
_____________________________________________________________________ (жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығының толық атауы)
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүргізу ортасы
Төлем жүйесінің түрі
Төлем белгісі
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші - ақша жөнелтуші
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші - ақша алушы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Ақша жөнелтуші
Бенефициар
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Ел
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Ел
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Төлемдер бойынша мәліметтерді нақтылау
Төлем мақсатының коды
Төлем саны
Төлем сомасы, теңге
Төлем валютасы
13
14
15
16
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)            қолы
Орындаушы
___________ ____________________ _________ _______________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты қолы телефон нөмірі (бар болса)
Қол қою күні 20 __ жылғы "____" _____________
"Төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары бойынша
мәліметтер" әкімшілік
деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер" Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

При заполнении графы 8 в графе 1 указывается вид платежной услуги. В графе 8 по каждой платежной услуге указывается количество платежных агентов и субагентов, предоставляющих такую услугу. При указании в графе 1 вид платежной услуги предусмотренной подпунктом 9) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах", в графе 8 указывается признак "0".
10. В графе 9 указывается общее количество платежных агентов, с которыми платежной организацией заключены агентские договора по оказанию платежных услуг, через знак "/" указывается количество платежных субагентов, с которыми платежными агентами платежной организации заключены агентские договора по оказанию платежных услуг.
Общее количество платежных агентов и субагентов платежной организации указывается в графе 9 строки 1, остальные строки в графе 9 не заполняются.
Приложение 17
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем
и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 1
к Правилам представления оператором или операционным центром системно
значимой или значимой платежной системы сведений по
платежам и (или) переводам денег
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения по платежам и (или) переводам денег"
Отчетный период: за _______________ 20 ___ года
Индекс: 1-OP
Периодичность: ежеквартальная
Представляют: оператор или операционный центр системно значимой или значимой платежной системы, представительство оператора иностранной платежной системы, созданное на территории Республики Казахстан при делегировании представительству полномочий по представлению Сведений по платежам и (или) переводам денег в Национальный Банк Республики Казахстан.
Куда представляется: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – не позднее пятнадцатого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом.
Если срок представления приходится на нерабочий день, датой представления считается следующий за ним рабочий день. При отсутствии за отчетный месяц платежей и (или) переводов денег, подлежащих отражению в форме, оператор или операционный центр системно значимой или значимой платежной системы в письменном виде сообщают об этом Национальный Банк не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Форма
_______________________________________________________________________
(полное наименование оператора или операционного центра системно значимой или значимой платежной системы)
Наименование платежной системы
Среда проведения платежа
Вид платежной системы
Признак платежа
Идентификатор участника платежной системы - отправитель денег
Идентификатор участника платежной системы - получатель денег
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Отправитель денег
Бенефициар
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Детализация сведений по платежам
Код назначения платежа
Количество платежей
Сумма платежа, тенге
Валюта платежа
13
14
15
16
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель ____________ _____________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________
подпись номер телефона
Дата подписания "____" _____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Сведения по платежам и
(или) переводам денег"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по платежам и (или) переводам денег"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңы 15-бабының екінші бөлігінің 52-2) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы тоқсайн сайын жасайды.
4. Нысан бойынша мәліметтер ақша жөнелтушілер болып табылатын маңызды клиенттер бойынша, сол сияқты бенефициарлар болып табылатын маңызды клиенттер бойынша беріледі.
5. Нысан төлем жүйелерін қадағалау (оверсайт) мақсаты үшін пайдаланылады.
6. Нысанға бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам және жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының орындаушысы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
7. Нысан теңгемен толтырылады. Егер төлем және (немесе) аударым валютасы теңгеден айрықшаланатын болса, соманың баламасы төлем және (немесе) аударым жасалған күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.
8. Нысанда төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мына ақпаратты қамтитын 16 баған бар:
1) 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем жүйесінің атауы көрсетіледі;
2) 2-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымын жүргізу ортасы көрсетіледі:
01 - ел аумағында;
02 - халықаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
3) 3-бағанда төлем жүйесінің түрі көрсетіледі;
01 - банкаралық ақша аударымы жүйесі;
02 - банкаралық клиринг жүйесі;
03 - банктік шотты ашпай электрондық терминалдар арқылы төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау арқылы көрсетілетін төлем қызметтерін ұсынуды қамтамасыз ететін төлем жүйелері;
04 - электрондық ақша жүйелері;
05 - корреспонденттік қатынастардың жүйелері (Қазақстан Республикасы банктерінің немесе Қазақстан Республикасы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының, Қазақстан Республикасының банктерінде немесе Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарында ұлттық валютамен ашылған корреспонденттік шоттар);
06 - ақша аударымы жүйесі;
07 - төлем карточкаларының жүйелері, олар арқылы төлем карточкаларымен есеп айырысулар бойынша банкаралық төлемдер жүргізілді;
08 - төлем жүйелерінің өзге де түрлері.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по платежам и (или) переводам денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы ежеквартально.
4. Сведения по Форме представляются как по значимым клиентам, являющимися отправителями денег, так и значимым клиентам, являющимися бенефициарами.
5. Форма используется для целей надзора (оверсайт) за платежными системами.
6. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание, и исполнитель оператора или операционного центра системно значимой или значимой платежной системы.
Глава 2. Заполнение Формы
7. Форма заполняется в тенге. Если валюта платежа и (или) перевода отличается от тенге, эквивалент суммы рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день совершения платежа и (или) перевода.
8. Форма содержит 16 граф, включающих следующую информацию о платеже и (или) переводе денег:
1) в графе 1 указывается наименование платежной системы, по которой представляются сведения;
2) в графе 2 указывается среда проведения платежа и (или) переводам денег:
01 – на территории страны;
02 – международные платежи и (или) переводы денег;
3) в графе 3 указывается вид платежной системы:
01 – межбанковская система переводов денег;
02 – система межбанковского клиринга;
03 – платежные системы, обеспечивающие оказание платежных услуг посредством приема платежей и (или) переводов денег через электронные терминалы без открытия банковского счета;
04 – системы электронных денег;
05 – системы корреспондентских отношений (корреспондентские счета банков Республики Казахстан или организации, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан, открытые в национальной валюте в банках Республики Казахстан или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан);
06 – системы денежных переводов;
07 – системы платежных карточек, через которые проводились межбанковские платежи по расчетам с платежными карточками;
08 – иные виды платежных систем;

4) 4-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымының белгісі көрсетіледі;
01 - жіберілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
02 - келетін төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
5) 5-бағанда төлем жүйесіне қатысушының - ақша жөнелтушінің сәйкестендіргіші көрсетіледі;
6) 6-бағанда төлем жүйесіне қатысушының - ақша алушының сәйкестендіргіші көрсетіледі;
Екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші ретінде банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі.
Өзге қатысушылар үшін бизнес сәйкестендіру кодтары, жеке сәйкестендіру кодтары және қатысушыны айқындау үшін пайдаланылатын өзге де сәйкестендіргіштер көрсетіледі;
7) 7-бағанда ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі көрсетіледі;
8) 8-бағанда ақша жөнелтушінің экономика секторының коды көрсетіледі;
9) 9-бағанда төлемге немесе ақша аударымына бастамашы болған елдің екі мәндік коды көрсетіледі;
10) 10-бағанда бенефициардың резиденттік белгісі көрсетіледі;
11) 11-бағанда бенефициардың экономика секторының коды көрсетіледі;
12) 12-бағанда төлем немесе ақша аударымы жіберілген елдің екі мәндік коды көрсетіледі;
Елдердің кодтары "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлік. Елдің кодтары" ISO 3166-1-2016 ҚР ҰК Қазақстан Республикасының ұлттық жіктегішіне сәйкес көрсетіледі.
7, 8, 9, 10, 11 және 12-бағандар төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының ақпараттық жүйесінде резиденттік белгісін, экономика секторын, ақша жөнелтуші елдің немесе бенефициардың елін сәйкестендіру үшін деректер болған кезде толтыруға жатады;
13) 13-бағанда Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 4-бабының 15) тармақшасына сәйкес Ұлттық Банк бекітетін Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес төлем мақсатының коды көрсетіледі;
14) 14-бағанда есепті кезеңдегі төлемдердің саны көрсетіледі. Бір төлемді көрсеткен кезде бағанда 1 мәні болады. Жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының өлшемдері 1 - 13 аралығындағы бағандардағы өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, бұл бағандағы мән 1-ге өсіріледі, ал 14-бағандағы мән жаңа төлемнің сомасына ұлғайтылады;
15) 15-бағанда төлемнің үтірден кейін екі белгіге дейінгі теңгемен сомасы көрсетіледі;
16) 16-бағанда төлем валютасының коды "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ИСО 4217-2012 ҚР ҰК Қазақстан Республикасының ұлттық жіктегішіне сәйкес көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
18-қосымша
Жүйелік маңызы бар немесе
маңызды төлем жүйесі
операторының немесе
операциялық орталығының
төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары бойынша
мәліметтер беру қағидаларын
бекіту туралы қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтер"
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________
Индекс: 2-OP
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы, Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну бойынша өкілеттіктерді өкілдікке беру кезінде Қазақстан Республикасының аумағында құрылған шетелдік төлем жүйесі операторының өкілдігі
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі - есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей.
Егер ұсыну мерзімі демалыс күніне сәйкес келсе, одан кейінгі жұмыс күні ұсыну күні деп саналады. Есепті айда нысанда көрсетілуге тиісті төлемдер және (немесе) ақша аударымдары болмаған кезде өкілдер бұл туралы Ұлттық Банкке есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей жазбаша түрде хабарлайды.
Нысан
___________________________________________________________________ (жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығының толық атауы)
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкес тендіргіші
Төлемді жүргізу ортасы
Төлем белгісі
Маңызды клиенттің деректері
Атауы
БСН / ЖСН
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші
Маңызды клиенттің қарсы агентінің деректері
Атауы
БСН/ЖСН
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы
ТМК
Есепті кезеңдегі төлемдердің саны
Төлем сомасы, теңге
Төлем валютасы
16
17
18
19
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)            қолы
Орындаушы
___________ ____________________ _________ _______________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты қолы телефон нөмірі (бар болса)
Қол қою күні 20 __ жылғы "____" _____________
"Маңызды клиенттер жүргізген
төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары жөніндегі
мәліметтер" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме "Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтер"

4) в графе 4 указывается признак платежа и (или) перевода денег:
01 – отправленные платежи и (или) переводы денег;
02 – входящие платежи и (или) переводы денег;
5) в графе 5 указывается идентификатор участника платежной системы - отправителя денег;
6) в графе 6 указывается идентификатор участника платежной системы - получателя денег.
Для банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в качестве идентификатора участника платежной системы указывается банковский идентификационный код.
Для иных участников указываются бизнес идентификационные коды, индивидуальные идентификационные коды и иные идентификаторы, используемые для определения участника;
7) в графе 7 указывается признак резидентства отправителя денег;
8) в графе 8 указывается код сектора экономики отправителя денег;
9) в графе 9 указывается двухзначный код страны, откуда инициирован платеж или перевод денег;
10) в графе 10 указывается признак резидентства бенефициара;
11) в графе 11 указывается код сектора экономики бенефициара;
12) в графе 12 указывается двухзначный код страны, куда направлен платеж или перевод денег.
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Графы 7, 8, 9, 10, 11 и 12 подлежат заполнению при наличии в информационной системе оператора или операционного центра платежной системы данных для идентификации признака резидентства, сектора экономики, страны отправителя денег или бенефициара;
13) в графе 13 указывается код назначения платежа в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утверждаемыми Национальным Банком в соответствии с подпунктом
15) статьи 4 Закона о платежах и платежных системах;
14) в графе 14 указывается количество платежей за отчетный период. При отражении одного платежа графа принимает значение 1. В случае совпадения параметров нового платежа и (или) перевода денег с уже имеющимися в графах с 1 по 13 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 14 увеличивается на сумму нового платежа;
15) в графе 15 указывается сумма платежа в тенге до двух знаков после запятой;
16) в графе 16 указывается код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ИСО 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов".
Приложение 18
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем
и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 2
Правилам представления оператором или операционным центром системно значимой
или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения по платежам и (или) переводам денег, проведенным значимыми клиентами"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 2-OP
Периодичность: ежеквартальная
Представляют: оператор или операционный центр системно значимой или значимой платежной системы, представительство оператора иностранной платежной системы, созданное на территории Республики Казахстан при делегировании представительству полномочий по представлению Сведений по платежам и (или) переводам денег, проведенным значимыми клиентами, в Национальный Банк Республики Казахстан
Куда представляется: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления - не позднее пятнадцатого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом.
Если срок представления приходится на нерабочий день, датой представления считается следующий за ним рабочий день. При отсутствии за отчетный месяц платежей и (или) переводов денег, подлежащих отражению в форме, оператор или операционный центр системно значимой или значимой платежной системы в письменном виде сообщают об этом Национальный Банк не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Форма
______________________________________________________________________
(полное наименование оператора или операционного центра системно значимой или значимой платежной системы)
Наименование платежной системы
Идентификатор участника платежной системы
Среда проведения платежа
Признак платежа
1
2
3
4
продолжение таблицы
Данные значимого клиента
Идентификатор участника платежной системы
Наименование
БИН/ИИН
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Данные контрагента значимого клиента
НП
Количество платежей за отчетный период
Сумма платежа, тенге
Валюта платежа
Наименование
БИН/ ИИН
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
_______________________________________________ _________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель __________ _____________________ __________ __________
должность фамилия, имя, отчество подпись номер (при его наличии) телефона
Дата подписания "____" _____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Сведения по платежам и (или)
переводам денег, проведенным
значимыми клиентами"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по платежам и (или) переводам денег, проведенным значимыми клиентами"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңы 15-бабының екінші бөлігінің 52-2) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы тоқсан сайын жасайды.
4. Нысан бойынша мәліметтер ақша жөнелтушілер болып табылатын маңызды клиенттер бойынша, сол сияқты бенефициарлар болып табылатын маңызды клиенттер бойынша беріледі.
5. Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы есепті тоқсаннан кейінгі соңғы күнтізбелік 12 (он екі) айдағы деректерге дербес жүргізілген талдау негізінде төлем жүйесінің маңызды клиенттерін айқындайды.
6. Нысан төлем жүйелерін қадағалау (оверсайт) мақсаты үшін пайдаланылады.
7. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам) және жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының орындаушысы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
8. Нысан теңгемен толтырылады. Егер төлем және (немесе) аударым валютасы теңгеден айрықшаланатын болса, соманың баламасы төлем және (немесе) аударым жасалған күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.
9. Нысанда төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мына ақпаратты қамтитын 19 баған бар:
1) 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем жүйесінің атауы көрсетіледі;
2) 2-бағанда маңызды клиентке қызмет көрсететін төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші көрсетіледі;
3) 3-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымын жүргізу ортасы көрсетіледі:
01 - ел аумағында;
02 - халықаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
4) 4-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымының белгісі көрсетіледі;
01 - маңызды клиент жіберген төлем және (немесе) ақша аударымы:
02 - маңызды клиентке келетін төлем және (немесе) ақша аударымы;
5) 5, 6, 7, 8 және 9-бағандарда маңызды клиенттің банктік деректемелері, оның ішінде оның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі, резиденттік белгісі, экономика секторының коды, елдің екі мәндік коды көрсетіледі:
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 01 - маңызды клиент төлемге және (немесе) ақша аударымына бастама жасаған елдің қоды;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 02 - маңызды клиент төлемді және (немесе) ақша аударымын алған елдің қоды;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по платежам и (или) переводам денег, проведенным значимыми клиентами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы ежеквартально.
4. Сведения по Форме представляются как по значимым клиентам, являющимися отправителями денег, так и значимым клиентам, являющимися бенефициарами.
5. Оператор или операционный центр системно значимой или значимой платежной системы определяют значимых клиентов платежной системы на основе самостоятельно проведенного анализа данных за последние 12 (двенадцать) календарных месяцев, следующих за отчетным кварталом.
6. Форма используется для целей надзора (оверсайт) за платежными системами.
7. Форму подписывает первый руководитель (в период его отсутствия - лицо, его замещающее) и исполнитель оператором или операционный центр системно значимой или значимой платежной системы.
Глава 2. Заполнение Формы
8. Форма заполняется в тенге. Если валюта платежа и (или) перевода отличается от тенге, эквивалент суммы рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день совершения платежа и (или) перевода.
9. Форма содержит 19 граф, включающих следующую информацию о платеже и (или) переводе денег:
1) в графе 1 указывается наименование платежной системы, по которой представляются сведения;
2) в графе 2 указывается идентификатор участника платежной системы, обслуживающего значимого клиента;
3) в графе 3 указывается среда проведения платежа и (или) переводам денег:
01 - на территории страны;
02 - международные платежи и (или) перевода денег;
4) в графе 4 указывается признак и (или) перевода денег:
01 - отправленные значимым клиентом платежи и (или) переводы денег;
02 - входящие на значимого клиента платежи и (или) переводы денег;
5) в графах 5, 6, 7, 8 и 9 указываются банковские реквизиты значимого клиента, в том числе его наименование, бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер, признак резидентства, код сектора экономики, двухзначный код страны:
по признаку платежа и (или) перевода денег 01 - код страны, откуда инициирован значимым клиентом платеж и (или) перевод денег;
по признаку платежа и (или) перевода денег 02 - код страны, где получен значимым клиентом платеж и (или) перевод денег;

6) 10-бағанда маңызды клиенттің қарсы агентіне қызмет көрсететін төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші көрсетіледі;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 01 - маңызды клиент төлемді және (немесе) ақша аударымын жіберген клиент;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 02 - маңызды клиент төлемді және (немесе) ақша аударымын алған клиент;
7) 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарда маңызды клиенттің қарсы агентінің банктік деректемелері, оның ішінде атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі, резиденттік белгісі, экономика секторының коды, елдің екі мәндік коды көрсетіледі:
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 01 - маңызды клиенттің қарсы агенті төлемді және (немесе) ақша аударымын алған елдің қоды;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 02 - маңызды клиенттің қарсы агенті төлемді және (немесе) ақша аударымын жіберген елдің коды;
7, 8 және 9, 13, 14 және 15-бағандар төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының ақпараттық жүйесінде резиденттік белгісін, экономика секторын, маңызды клиенттің немесе қарсы агенттің елін сәйкестендіру үшін деректер болған кезде толтыруға жатады;
8) 16-бағанда Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 4-бабының 15) тармақшасына сәйкес Ұлттық Банк бекітетін Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес төлем мақсатының коды көрсетіледі;
9) 17-бағанда есепті кезеңдегі төлемдердің саны көрсетіледі. Бір төлемді көрсеткен кезде бағанда 1 мәні болады. Жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының өлшемдері 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16 аралығындағы бағандардағы өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, бұл бағандағы мән 1-ге өсіріледі, ал 17-бағандағы мән жаңа төлемнің сомасына ұлғайтылады;
10) 18-бағанда төлемнің үтірден кейін екі белгіге дейінгі теңгемен сомасы көрсетіледі;
11) 19-бағанда төлем валютасының коды "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ИСО 4217-2012 ҚР ҰК Қазақстан Республикасының ұлттық жіктегішіне сәйкес көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
19-қосымша
Төлем ұйымдарының қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Өтініш
_______________________________________________________________
(төлем ұйымының атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
төлем ұйымын есептік тіркеуден өткізуді және төлем ұйымын төлем ұйымдары тізіліміне қосуды сұрайды.

6) в графе 10 указывается идентификатор участника платежной системы, обслуживающего контрагента значимого клиента:
по признаку платежа и (или) перевода денег 01 - клиент, которому значимым клиентом направлен платеж и (или) переводов денег;
по признаку платежа и (или) перевода денег 02 - клиент, от которого значимым клиентом, получен платеж или перевод денег;
7) в графах 11, 12, 13, 14 и 15 указываются банковские реквизиты контрагента значимого клиента, в том числе наименование, бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер, признак резидентства, код сектора экономики, двухзначный код страны:
по признаку платежа и (или) перевода денег 01 - код страны, где получен контрагентом значимого клиента платеж и (или) перевод денег;
по признаку платежа и (или) перевода денег 02 - код страны, откуда отправлен контрагентом значимого клиента платеж и (или) перевод денег.
Графы 7, 8 и 9, 13, 14 и 15 подлежат заполнению при наличии в информационной системе оператора или операционного центра платежной системы данных для идентификации признака резидентства, сектора экономики, страны значимого клиента или контрагента;
8) в графе 16 указывается код назначения платежа в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утверждаемыми Национальным Банком в соответствии с подпунктом 15) статьи 4 Закона о платежах и платежных системах;
9) в графе 17 указывается количество платежей за отчетный период. При отражении одного платежа графа принимает значение 1. В случае совпадения параметров нового платежа и (или) перевода денег с уже имеющимися в графах с 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 17 увеличивается на сумму нового платежа;
10) в графе 18 указывается сумма платежа в тенге до двух знаков после запятой;
11) в графе 19 указывается код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ИСО 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов".
Приложение 19
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования
платежных систем и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 1
к Правилам организации деятельности
платежных организаций
Форма
Национальный Банк Республики Казахстан
Заявление
_____________________________________________________________________
(наименование и бизнес-идентификационный номер платежной организации)
просит осуществить учетную регистрацию платежной организации и включить платежную организацию в реестр платежных организаций

1. Төлем ұйымының орналасқан жері:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үйдің (офистің) нөмірі)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық поштаның мекенжайы, интернет-ресурс (бар болса)
2. Төлем ұйымын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні, кім берді)
3. Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларының 3-тармағына сәйкес көрсету жоспарланып отырған көрсетілетін төлем қызметтерінің тізбесі:
1) _____________________________________________________________;
2) _____________________________________________________________;
3) _____________________________________________________________;
4. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 2-тармағына сәйкес ұсынылатын құжаттар тізбесі:
1) ____________________________________________________________;
2) ____________________________________________________________;
Мен қоса берген мәліметтерді тексергенімді және дәйекті әрі толық болып табылатынын растаймын.
Ақпараттық жүйелерде бар заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Төлем ұйымының бірінші басшысы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
____________________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)      қолы
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
20-қосымша
Төлем ұйымдарының қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Төлем ұйымының акционерлері (қатысушылары) туралы мәліметтер (заңды тұлға үшін)
______________________________________________________________
(төлем ұйымының атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
1. Төлем ұйымының акционері (қатысушысы) туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(атауы)
_______________________________________________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Орналасқан жері:
_______________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үйдің (офистің) нөмірі)
_______________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық поштаның мекенжайы, интернет-ресурс (бар болса)
Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні, кім берді)
Қазақстан Республикасының резиденті/бейрезиденті:
_______________________________________________________________
Қызмет түрі: _______________________________________________________________

1. Место нахождения платежной организации: _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты, интернет-ресурс (при наличии)
2. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) платежной организации:
_______________________________________________________________ _______________________________________________________________
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)
3. Перечень планируемых к оказанию платежных услуг в соответствии с пунктом 3 Правил организации деятельности платежных организаций:
1) _______________________________________________________________
_________________________________________________________________;
2) _________________________________________________________________
__________________________________________________________________;
3) __________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
4. Перечень представляемых документов в соответствии с пунктом 2 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах":
1) ___________________________;
2) ___________________________;
Подтверждаю, что прилагаемые сведения мною проверены и являются достоверными и полными.
Согласен (согласна) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Первый руководитель платежной организации или лицо, уполномоченное на подписание
______________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 20
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем
и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 2
к Правилам организации деятельности
платежных организаций
Форма
Сведения об акционерах (участниках) платежной организации
(для юридического лица)
______________________________________________________________________
(наименование и бизнес-идентификационный номер платежной организации)
1. Сведения об акционере (участнике) платежной организации: _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(бизнес-идентификационный номер) Место нахождения: _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса) _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты, интернет-ресурс (при наличии)
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)
Резидент/нерезидент Республики Казахстан:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Вид деятельности: _______________________________________________
_______________________________________________________________

2. Төлем ұйымының капиталындағы үлесінің мөлшері:
____________________
күнгі жағдай бойынша
3. Төлем ұйымы акционерінің (қатысушысының) басшысы туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болса)
20 __ жылғы "____" _____________
Осы мәліметтерді тексергенімді және дәйекті әрі толық болып табылатынын растаймын.
Төлем ұйымының бірінші басшысы немесе қол қоюға өкілетті тұлға
______________________________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болса)                  қолы
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
21-қосымша
Төлем ұйымдарының қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Төлем ұйымының акционерлері (қатысушылары) туралы мәліметтер (жеке тұлға үшін)
_______________________________________________________________
(төлем ұйымының атауы мен бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
1. Төлем ұйымының акционері (қатысушысы) туралы мәлімет:
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі)
Туған күні _______________________________________________________________
Азаматтығы _______________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(құжат, нөмірі, сериясы (бар болса) және берілген күні, кім берді)
Тұрғылықты жері
_______________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үйдің (офистің) нөмірі)
_______________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық поштаның мекенжайы (бар болса)
Жұмыс орны (мекенжайын көрсете отырып), лауазымы
_______________________________________________________________

2. Размер доли в капитале платежной организации:
По состоянию на:___________
дата
3. Сведения о руководителе акционера (участника) платежной организации: _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) "____" _____________ 20 __ года Подтверждаю, что настоящие сведения мною проверены и являются достоверными и полными. Первый руководитель платежной организации или лицо, уполномоченное на подписание _____________________________________ ___________ фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 21
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем
и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 3
к Правилам организации деятельности
платежных организаций
Форма
Сведения об акционерах (участниках) платежной организации (для физического лица)
______________________________________________________________________
(наименование и бизнес-идентификационный номер платежной организации)
1. Сведения об акционере (участнике) платежной организации:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер)
Дата рождения ___________________________________________________
_______________________________________________________________
Гражданство _____________________________________________________
_______________________________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(документ, номер, серия (при наличии) и дата выдачи, кем выдан)
Место жительства ________________________________________________
_______________________________________________________________
индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса) _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты (при наличии) Место работы (с указанием места нахождения), должность
______________________________________________________________
_______________________________________________________________

2. Төлем ұйымының капиталындағы үлесінің мөлшері:
____________________
күні
жағдай бойынша
20 __ жылғы "____" _____________
Осы мәліметтерді тексергенімді және дәйекті әрі толық болып табылатынын растаймын.
Төлем ұйымының бірінші басшысы немесе қол қоюға өкілетті тұлға
_____________________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)      қолы
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
22-қосымша
Төлем ұйымдарының қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Төлем ұйымының атқарушы органының басшысы (мүшелері) туралы мәліметтер
_______________________________________________________________
(төлем ұйымының атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
_______________________________________________________________
(лауазымы)
1. Жалпы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болса)
_________________________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес, тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен жағдайда - олар қашан және қандай себеппен өзгертілгені көрсетілсін)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі, сериясы (бар болса) және берілген күні, кім берді)
Тұрғылықты жері
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(үй, қызметтік телефондарының нөмірлерін қоса алғанда, тұрғылықты жері, сондай-ақ электрондық поштасының мекенжайы)
Азаматтығы
2. Білімі:
Білімі, оның ішінде жұмысының бейініне сәйкес келетін кәсіби білімі
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(оқу орнының, факультетінің немесе бөлімінің атауы және орналасқан жері, оқу кезеңі, берілген біліктілігі, білімі жөніндегі дипломның немесе өзге де құжаттардың деректемелері)
3. Жұмыс орындары мен лауазымдарының толық тізбесі:
Жұмыс кезеңі (ай/жыл)
Ұйымның атауы, атқаратын лауазымы
Лауазымдық міндеттері

2. Размер доли в капитале платежной организации:
По состоянию на:
_________
дата
"____" _____________ 20 __ года
Подтверждаю, что настоящие сведения мною проверены и являются достоверными и полными.
Первый руководитель платежной организации или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________ _____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 22
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем
и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 4
к Правилам организации деятельности
платежных организаций
Форма
Сведения о руководителе (членах) исполнительного органа платежной организации
____________________________________________________________________
(наименование и бизнес-идентификационный номер платежной организации)
____________________________________________________________________
(должность)
1. Общие сведения:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________________
(в соответствии с документом, удостоверяющим личность, в случае изменения фамилии, имени, отчества - указать, когда и по какой причине они были изменены)
Индивидуальный идентификационный номер
Данные документа, удостоверяющего личность
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(наименование документа, номер, серия (при наличии) и дата выдачи, кем выдан)
Место жительства
_______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(место жительства, включая номера домашнего, служебного телефонов, а также адрес электронной почты)
Гражданство
2. Образование:
Образование, в том числе профессиональное образование, соответствующее профилю работы
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование и место нахождения учебного заведения, факультета или отделения, период обучения, присвоенная квалификация, реквизиты диплома или иных документов об образовании)
3. Полный перечень мест работы и должностей
Период работы (месяц/год)
Наименование организации, занимаемые должности
Должностные обязанности

4. Төлем ұйымындағы лауазымдық (функционалдық) міндеттерінің саласын сипаттау (лауазымдық міндеттерінің тізбесі):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
5. Өзге ақпарат:
Алынбаған немесе жойылмаған соттылығының болуы
Иә/жоқ (егер иә болса, онда сот үкімінің деректемелері, 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабы көрсетілсін)
Егер қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылданғанға дейін не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртіппен оны банкрот деп тану туралы соттың шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болып табылған жағдайда
Иә/жоқ (егер иә болса, онда ұйымның атауы, лауазымы, қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімнің не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртіппен оны банкрот деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің деректемелері көрсетіледі)
Өзге ақпарат (бар болса)
Осы мәліметтерді тексергенімді және олардың дәйекті және толық болып табылатынын растаймын.
Төлем ұйымының бірінші басшысы немесе қол қоюға өкілетті тұлға
_____________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)      қолы
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
23-қосымша
Төлем ұйымдарының қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Филиалдың ашылғаны туралы хабарлама
_______________________________________________________________
(төлем ұйымының атауы, орналасқан жері және бизнес- сәйкестендіру нөмірі)
осы арқылы филиалының ашылғандығы туралы хабарлайды:
□ Қазақстан Республикасының аумағында (ашылған жағдайда):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(төлем ұйымы филиалының атауы, орналасқан жері және бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Басшысы туралы деректер:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларының 3-тармағына сәйкес төлем ұйымының филиалы көрсететін төлем қызметтерінің тізбесі:

4. Описание сферы должностных (функциональных) обязанностей в платежной организации (перечень должностных обязанностей):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
5. Иная информация:
Наличие неснятой или непогашенной судимости
Да/нет (если да, то указать реквизиты приговора суда, статью Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года)
Если ранее являлся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, в период не более чем за один год до принятия решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в порядке, определенном Законом Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве"
Да/нет (если да, то указывается наименование организации, должность, реквизиты решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступившего в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в порядке, определенном Законом Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве")
Иная информация (при наличии)
Подтверждаю, что настоящие сведения мною проверены и являются достоверными и полными.
Первый руководитель платежной организации или лицо, уполномоченное на подписание
_______________________________________ _________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 23
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем
и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 6
к Правилам организации деятельности
платежных организаций
Форма
Национальный Банк Республики Казахстан
Уведомление об открытии филиала
_________________________________________________________________________
(наименование, место нахождения и бизнес-идентификационный номер
платежной организации)
настоящим сообщает об открытии филиала:
на территории Республики Казахстан (в случае открытия):
_______________________________________________________________
(наименование, место нахождения и бизнес-идентификационный номер филиала платежной организации)
Данные о руководителе: _______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Перечень платежных услуг, оказываемых филиалом платежной организации, в соответствии
с пунктом 3 Правил организации деятельности платежных организаций:

1) _____________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3)____________________________________________________________.
Қазақстан Республикасынан тысқары (ашылған жағдайда):
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(төлем ұйымы филиалының атауы, орналасқан жері)
Басшысы туралы деректер:
________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларының 3-тармағына сәйкес төлем ұйымының филиалы көрсететін төлем қызметтерінің тізбесі:
1) _______________________________________________________________;
2) _______________________________________________________________;
3) _______________________________________________________________.
Осы мәліметтерді тексергенімді және олардың дәйекті және толық болып табылатынын растаймын.
Ақпараттық жүйелерде бар, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Төлем ұйымының бірінші басшысы немесе қол қоюға өкілетті тұлға
_____________________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)      қолы
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
24-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтерін
маңызды берушілердің тізілімін
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Көрсетілетін төлем қызметтерін берушінің жазбаша өтініші
______________________________________________________________
(заңды тұлғалар үшін - көрсетілетін төлем қызметтерін берушінің атауы, бизнес-сәйкестендіру
нөмірі, дара кәсіпкерлер үшін - тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
көрсетілетін төлем қызметтерін маңызды берушілердің тізіліміне енгізуді сұрайды.
1. Көрсетілетін төлем қызметтерін берушінің орналасқан жері:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(индексі, қаласы (облысы), ауданы, көшесі, үйдің (офистің) нөмірі)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(телефоны, факсы, электрондық поштасының мекенжайы,
интернет-ресурсы (бар болса)
2. Көрсетілетін төлем қызметтерін берушіні мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(құжаттың атауы, берілген нөмірі және күні, кім берген)

1) ______________________________________________________________;
2) ______________________________________________________________;
3) ______________________________________________________________.
□ за пределами Республики Казахстан (в случае открытия):
_______________________________________________________________
(наименование, место нахождения филиала платежной организации)
Данные о руководителе: _______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Перечень платежных услуг, оказываемых филиалом платежной организации в соответствии
с пунктом 3 Правил организации деятельности платежных организаций:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________.
Подтверждаю, что прилагаемые сведения мною проверены и являются достоверными и полными.
Согласен (согласна) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Первый руководитель платежной организации или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________ _________ фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 24
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования
платежных систем и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 2
к Правилам ведения реестра значимых
поставщиков платежных услуг
Форма
Национальный Банк Республики Казахстан
Письменное обращение поставщика платежных услуг
_______________________________________________________________
(для юридических лиц - наименование поставщика платежных услуг,
бизнес-идентификационный номер, для индивидуальных предпринимателей - фамилия, имя, отчество
(при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
просит включить в реестр значимых поставщиков платежных услуг.
1. Место нахождения поставщика платежных услуг: _______________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса) _______________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты, интернет-ресурс (при наличии)
2. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) поставщика платежных услуг:
_______________________________________________________________
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)

3. Көрсетілетін төлем қызметтерінің тізбесі:
("Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 1-тармағына сәйкес көрсетілетін төлем қызметтері көрсетіледі):
1) _____________________________________________________________;
2) _____________________________________________________________.
4. Көрсетілетін төлем қызметтерін берушінің бірінші басшысы (дара кәсіпкер) туралы
мәліметтер: _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) жеке сәйкестендіру нөмірі)
Туған күні _______________________________________________________________
Азаматтығы _______________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(құжат, нөмірі, сериясы (бар болса) және берілген күні, кім берген)
Тұрғылықты жері
______________________________________________________________
(индексі, қаласы (облысы), ауданы, көшесі, үйдің (офистің) нөмірі)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(телефоны, факсы, электрондық поштасының мекенжайы (бар болса)
5. Көрсетілетін төлем қызметтерін берушіні көрсетілетін төлем қызметтерін маңызды берушілердің тізіліміне енгізу қажеттілігінің негіздемесі
_______________________________________________________________
Қоса берілген мәліметтердің тексерілгенін, дәйекті және толық болып табылатынын растаймын.
Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, ақпарат жүйелерінде қамтылған мәліметтері пайдалануға келісемін.
Көрсетілетін төлем қызметтерін берушінің
бірінші басшысы не дара кәсіпкер немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
25-қосымша
Төлем жүйелерінің тізілімін
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасының аумағында меншікті төлем жүйесін құру немесе
Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік төлем жүйесі жұмысын бастағаны туралы ақпарат
_______________________________________________________________
(төлем жүйесі операторының атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
осы арқылы Қазақстан Республикасының аумағында меншікті төлем жүйесін құрғаны / Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік төлем жүйесі жұмыс істей бастағаны туралы хабарлайды
(қажет емесі сызылып тасталсын)
_______________________________________________________________
(төлем жүйесінің атауы)
______________________________________________________________
бастап (Қазақстан Республикасының аумағында төлем жүйесі жұмыс істей бастаған күн - банктермен немесе банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдармен төлем жүйесіне қатысуға арналған шартты жасасқан күн)

3. Перечень оказываемых платежных услуг:
(указываются платежные услуги в соответствии с пунктом 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах"):
1)_____________________________________________________________;
2)_____________________________________________________________.
4. Сведения о первом руководителе поставщика платежных услуг (индивидуальном предпринимателе): _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуальный идентификационный номер) Дата рождения _______________________________________________________________
Гражданство ___________________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(документ, номер, серия (при наличии) и дата выдачи, кем выдан) Место жительства _______________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса) _______________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты (при ее наличии)
5. Обоснование необходимости включения поставщика платежных услуг в реестр значимых поставщиков платежных услуг
_______________________________________________________________
Подтверждаю, что прилагаемые сведения мною проверены и являются достоверными и полными.
Согласен (согласна) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Первый руководитель поставщика платежных услуг
либо индивидуальный предприниматель или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________ _________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 25
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем
и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 1
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Национальный Банк
Республики Казахстан
Информация о создании на территории Республики Казахстан собственной
платежной системы или начале функционирования на территории
Республики Казахстан иностранной платежной системы
_____________________________________________________________
(наименование, бизнес-идентификационный номер (при наличии) оператора платежной системы)
настоящим сообщает о создании на территории Республики Казахстан собственной платежной системы/начале функционирования на территории Республики Казахстан иностранной платежной системы
(ненужное вычеркнуть)
_______________________________________________________________
(название платежной системы)
с ______________________________________________________________
(дата начала функционирования платежной системы на территории Республики Казахстан – дата заключения договора на участие в платежной системе с банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций)

1. Төлем жүйесі операторының орналасқан жері:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үй (офис) нөмірі)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық поштаның (бар болса) мекенжайы)
2. Төлем жүйесі операторының "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 4-тармағында көзделген құжаттар орналасқан интернет-ресурсының
домендік аты туралы мәліметтер __________________________________ (интернет-ресурс)
3. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес ұсынылатын құжаттардың тізбесі:
1) _______________________________________________________________;
2) ______________________________________________________________.
4. Қазақстан Республикасының резиденттері - төлем жүйесінің қатысушылары туралы мәліметтер (төлем жүйесіне қатысуға арналған шарттардың көшірмелерін қоса бере отырып)
Мен қоса беріліп отырған мәліметтерді тексергенімді және олар дәйекті және толық болып табылатынын растаймын.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Төлем жүйесі операторының бірінші басшысы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
26-қосымша
Төлем жүйелерінің
тізілімін жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Төлем жүйесі операторының атқарушы органының басшысы (мүшелері) туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
(төлем жүйесі операторының атауы, бизнес-сәйкестендіру (бар болса) нөмірі)
____________________________________________________________________
(лауазымы)
1. Жалпы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) өзгерген жағдайда - олар қашан және қандай себептер бойынша өзгертілгені көрсетілсін)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі, сериясы (бар болса) және берілген күні, кім берді)
Тұрғылықты жері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тұрғылықты жері, оның ішінде үй және қызметтік телефондарының нөмірлері, сондай-ақ электрондық поштаның мекенжайы)
Азаматтығы

1. Место нахождения оператора платежной системы:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты (при наличии)
2. Сведения о доменном имени интернет-ресурса оператора платежной системы, на котором размещены документы, предусмотренные пунктом 4 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
_______________________________________________________________ (интернет-ресурс)
3. Перечень представляемых документов в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах":
1) _____________________________________________________________;
2) _____________________________________________________________.
4. Сведения об участниках платежной системы – резидентах Республики Казахстан (с приложением копий договоров на участие в платежной системе)
Подтверждаю, что прилагаемые сведения мною проверены и являются достоверными и полными.
Согласен (согласна) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Первый руководитель оператора платежной системы или лицо, уполномоченное на подписание
_________________________________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Приложение 26
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных
систем и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 2
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Сведения о руководителе (членах) исполнительного органа оператора
платежной системы
_______________________________________________________________
(наименование, бизнес-идентификационный номер (при наличии) оператора платежной системы
_______________________________________________________________
(должность)
1. Общие сведения:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(в соответствии с документом, удостоверяющим личность, в случае изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) - указать, когда и по какой причине они были изменены)
Индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
Данные документа, удостоверяющего личность
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование документа, номер, серия (при наличии) и дата выдачи, кем выдан)
Место жительства
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(место жительства, в том числе номера домашнего и служебного телефонов, а также адрес электронной почты)
Гражданство

3. Төлем жүйесінің операторы құрылтайшысының (акционерінің) басшысы туралы мәліметтер:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
20__ жылғы "___" __________________
Мен осы мәліметтерді тексергенімді және олар дәйекті және толық болып табылатынын растаймын ________________________________
(қолы, күні).
Төлем жүйесі операторының бірінші басшысы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
__________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болса)            қолы
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
28-қосымша
Төлем жүйелерінің тізілімін
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Төлем жүйесі операторының капиталында он пайыздан астам үлесі (акциялары) бар төлем жүйесі операторының құрылтайшылары (акционерлері) туралы мәліметтер (жеке тұлға үшін)
_______________________________________________________________
(төлем жүйесі операторының атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса))
1. Төлем жүйесі операторының құрылтайшысы (акционері) туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
_______________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Туылған күні
_______________________________________________________________
Азаматтығы _______________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
_______________________________________________________________
(құжат, нөмірі, сериясы (бар болса) және берілген күні, кім берді)
Тұрғылықты жері
_______________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үй (офис) нөмірі)
_______________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық поштаның мекенжайы (бар болса)
Жұмыс орны (орналасқан жерін көрсете отырып), лауазымы
_______________________________________________________________

3. Сведения о руководителе учредителя (акционера) оператора платежной системы: _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) "____" _______________ 20 ___ года
Подтверждаю, что настоящие сведения мною проверены и являются достоверными и
полными _______________________________
(подпись, дата).
Первый руководитель оператора платежной системы или лицо, уполномоченное на подписание
_________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 28
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных систем
и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 4
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Сведения об учредителях (акционерах) оператора платежной системы, имеющих долю (акции) более
десяти процентов в капитале оператора платежной системы (для физического лица)
_______________________________________________________________
(наименование, бизнес-идентификационный номер (при наличии) оператора платежной системы)
1. Сведения об учредителе (участнике) оператора платежной системы:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
Дата рождения ___________________________________________________
_______________________________________________________________
Гражданство _____________________________________________________
_______________________________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность
________________________________________________________________
_______________________________________________________________
(документ, номер, серия (при наличии) и дата выдачи, кем выдан)
Место жительства ________________________________________________
_______________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса)
________________________________________________________________
_______________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты (при наличии)
Место работы (с указанием места нахождения), должность
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________

2. Төлем жүйесі операторының капиталындағы үлес (акция) мөлшері:
______________________
күні жағдай бойынша
20__ жылғы "___" ______________________
Мен осы мәліметтерді тексергенімді және олар дәйекті және толық болып табылатынын растаймын __________________________________
(қолы, күні).
Төлем жүйесі операторының бірінші басшысы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
__________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)            қолы
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
29-қосымша
Төлем жүйелерінің
тізілімін жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысу туралы мәліметтер
_______________________________________________________________
(банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
1) Төлем жүйесінің атауы:
______________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
(төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысуға арналған
шартты жасау күні)
3) Төлем жүйесінің операторы:
______________________________________________________________
(төлем жүйесі операторының атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Төлем жүйесі операторының орналасқан орны:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үй (офис) нөмірі)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық поштаның мекенжайы (бар болса)
4) "Төлемдер және төлемдер жүйесі туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 4-тармағында көзделген құжаттар жарияланған төлем жүйесінің операторы интернет-ресурсының домендік аты туралы мәліметтер
_______________________________________________________________
(интернет-ресурс)

2. Размер доли (акции) в капитале оператора платежной системы:
По состоянию на:
_________________
дата
"____" _______________ 20 ___ года
Подтверждаю, что настоящие сведения мною проверены и являются достоверными и полными _______________________________ (подпись, дата).
Первый руководитель оператора платежной системы или лицо, уполномоченное на подписание
_________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 29
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования
платежных систем и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 5
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Национальный Банк Республики Казахстан
Информация об участии в платежной системе, в том числе в
иностранной платежной системе
_______________________________________________________________
(наименование, бизнес-идентификационный номер банка или организации,
осуществляющей отдельные виды банковских операций)
1) Наименование платежной системы:
_______________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
(дата заключения договора на участие в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе)
3) Оператор платежной системы:
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
(наименование, бизнес-идентификационный номер (при наличии) оператора платежной системы)
Место нахождения оператора платежной системы:
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса)
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты (при наличии)
4) Сведения о доменном имени интернет-ресурса оператора платежной системы,
на котором размещены документы, предусмотренные пунктом 4 статьи 5 Закона Республики Казахстан
от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах"
______________________________________________________________
(интернет-ресурс)

5) Төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне негізінде қатысу жүзеге асырылатын шарттардың (құжаттардың) көшірмелері:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________.
Мен қоса беріліп отырған мәліметтерді тексергенімді және олар дәйекті және толық болып табылатынын растаймын.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның бірінші басшысы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________ __________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)            қолы
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының төлем
жүйелерінің жұмыс істеуі және
төлем қызметтері нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
30-қосымша
Төлем жүйелерінің тізілімін
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Төлем жүйесі операторының жазбаша өтініші
_____________________________________________________________
(төлем жүйесі операторының атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса))
төлем жүйесін ________________________________________________
(төлем жүйесінің атауы)
төлем жүйелерінің тізіліміне жүйелік маңызы бар, маңызды, өзге де төлем жүйелері ретінде (керек емес түрлері сызылып тасталсын)
қосуды сұраймыз.
Негіздеме:
______________________________________________________________
1) Төлем жүйесі операторының орналасқан жері:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үй (офис) нөмірі)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық поштаның мекенжайы)
2) "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 4-тармағында және 9-бабының 1-тармағында көзделген құжаттар жарияланған төлем жүйесінің операторы интернет-ресурсының домендік аты туралы мәліметтер (аталған ақпарат жарияланған бөлімді/шағын бөлімді көрсете отырып)
______________________________________________________________
(интернет-ресурс, бұл ақпарат жарияланған бөлім (шағын бөлім))

5) Копия (копии) договора (договоров), на основании которого (которых) осуществляется участие в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе:
1) _____________________________________________________________;
2) _____________________________________________________________.
Подтверждаю, что прилагаемые сведения мною проверены и являются достоверными и полными.
Согласен (согласна) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Первый руководитель банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________ _____________
фамилия, имя, отчество (при наличии) подпись
Приложение 30
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам функционирования платежных
систем и регулирования рынка платежных услуг
Приложение 8
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Национальный Банк Республики Казахстан
Письменное обращение оператора платежной системы
_______________________________________________________________
(наименование, бизнес-идентификационный номер (при наличии)
оператора платежной системы просит включить платежную систему
_______________________________________________________________
(наименование платежной системы)
в реестр платежных систем в качестве (системно значимой, значимой, иной платежной системы).
(ненужные виды вычеркнуть)
Обоснование:
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
1) Место нахождения оператора платежной системы: _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса) _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты)
2) Сведения о доменном имени интернет-ресурса оператора платежной системы, на котором размещены документы, предусмотренные пунктом 4 статьи 5 и пунктом 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (с указанием раздела/подраздела, где размещена данная информация)
_______________________________________________________________
(интернет-ресурс, раздел (подраздел), где размещена данная информация).

3) Төлем жүйесі операторының бірінші басшысы туралы мәліметтер
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса))
Туылған күні ______________________________________________________________
Азаматтығы ______________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
______________________________________________________________
(құжат, нөмірі, сериясы (бар болса) және берілген күні, кім берді)
Тұрғылықты жері
______________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үйдің (офистің) нөмірі)
______________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық поштаның мекенжайы (бар болса))
Жұмыс орны (орналасқан жерін көрсете отырып), лауазымы
______________________________________________________________
______________________________________________________________
4) Төлем жүйелерін жүргізу қағидаларының 15-тармағы екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген, қоса беріліп отырған құжаттар:
1) _____________________________________________________________;
2) ____________________________________________________________.
Төлем жүйелерін жүргізу қағидаларының 15-тармағының екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген құжаттар жарияланған интернет-ресурстың домендік аты (мекенжайы) (Төлем жүйелерін жүргізу қағидаларының 15-тармағының екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген құжаттар қоса берілмейді):
______________________________________________________________
Мен қоса беріліп отырған мәліметтерді тексергенімді және олар дәйекті және толық болып табылатынын растаймын.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Төлем жүйесі операторының бірінші басшысы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)            қолы

3) Сведения о первом руководителе оператора платежной системы
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
Гражданство
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(документ, номер, серия (при наличии) и дата выдачи, кем выдан)
Место жительства
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса)
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты (при наличии)
Место работы (с указанием места нахождения), должность
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
4) Прилагаемые документы, предусмотренные подпунктами 1) и 2)
части второй пункта 15 Правил ведения реестра платежных систем:
1) _____________________________________________________________;
2) _____________________________________________________________.
либо доменное имя (адрес) интернет-ресурса, на котором размещены документы, предусмотренные подпунктами
1) и 2) части второй пункта 15 Правил ведения реестра платежных систем (документы, предусмотренные подпунктами
1) и 2) части второй пункта 15 Правил ведения реестра платежных систем, не прилагаются):
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
Подтверждаю, что прилагаемые сведения мною проверены и являются достоверными и полными.
Согласен (согласна) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Первый руководитель оператора платежной системы или лицо, уполномоченное на подписание
_________________________________________________________ _____________
фамилия, имя, отчество (при наличии)                  подпись