Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 6 сәуірдегі № 116 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 9 сәуірде № 20352 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 6 сәуірдегі
№ 116 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Астық нарығының мониторингін жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 8 мамырдағы № 18-03/241 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7713 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 15 тамыздағы № 510-515 (27588) сандарында жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астық нарығының мониторингін жүргізу қағидаcында:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тіркеуші – жарғылық капиталына мемлекет қатысатын, бағалы қағаздар нарығында жұмыс тәжірибесі бар, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
2) астық нарығына қатысушылар – астықты өндіруге, сақтауға, тасымалдауға, өңдеуге және өткізуге қатысатын заңды және жеке тұлғалар;
3) астық нарығының мониторингі (бұдан әрі – мониторинг) – астық нарығына қатысушылар астықты өндіруді, сақтауды, тасымалдауды, өңдеуді және өткізуді қоса алғанда онымен жүзеге асыратын операциялар туралы деректерді жинауға, өңдеуге және талдауға бағытталған тұрақты іс-шаралар жиынтығы;

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2020 года № 116. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2020 года № 20352
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от "6" апреля 2020 года № 116
Перечень
некоторых приказов Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 мая 2012 года № 18-03/241 "Об утверждении Правил проведения мониторинга зернового рынка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7713, опубликован 15 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 268-270 (27087-27089)):
в Правилах проведения мониторинга зернового рынка, утвержденных указанным приказом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) регистратор – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, обладающее опытом работы на рынке ценных бумаг, определяемое Правительством Республики Казахстан;
2) участники зернового рынка – физические и юридические лица, участвующие в производстве, хранении, транспортировке, переработке и реализации зерна;
3) мониторинг зернового рынка (далее – мониторинг) – совокупность постоянных мероприятий, направленных на сбор, обработку и анализ данных об операциях с зерном, осуществляемых участниками зернового рынка, включая его производство, хранение, переработку и реализацию;

4) бағдарламалық қамтамтылым – тіркеуші әзірлеген және шаблондар түрінде бағдарламалық қамтамтылымда ұсынылған есептіліктің және ақпараттың әр түрлі нысандарын дайындауға арналған "Есептілікті тапсырудың бірыңғай жүйесі" (ЕББЖ) бағдарламалық қамтамтылым;
5) мамандандырылған ұйым – агроөнеркәсіптік кешен салаларын тұрақты дамыту, агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін бәсекелестік нарықта жоқ немесе мардымсыз көрсетілетін жекелеген қызмет түрлерімен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының немесе агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің шешімі бойынша құрылған немесе өңірлердің экономикасын дамытуға жәрдемдесу үшін құрылған (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар) ұйым;
6) электрондық есеп – ұлттық куәландырушы орталық берген электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылатын мониторингтің деректерімен бағдарламалық қамтамасыз етудің толтырылған тиісті шаблоны.
3. Мониторингті астық нарығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде жүзеге асырады.";
9, 10, 11 және 11-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Жергілікті атқарушы органдар тізілімге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық қабылдау кәсіпорнына уақытша басқарудың енгізілгені туралы ақпарат береді.
10. Мониторинг деректерін өндеу және талдау кезінде астық қабылдау кәсіпорындары, Мамандандырылған ұйым, ұлттық тасымалдаушы және темір жол көлігіндегі басқа тасымалдаушылар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – субъектілер) тізілімге ұсынатын деректер пайдаланылады.
11. Осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарында көрсетілген ақпарат субъектінің ақпараттық жүйесінің астық қолхаттарының тіркеуші ақпараттық жүйесімен onlіne-режимінде веб-сервистер арқылы интеграциялық өзара іс-қимылы арқылы тізілімге ұсынылады.
11-1. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген ақпарат тіркеушіге мынадай тәртіппен ұсынылады:
1) бағдарламалық қамтылымның тиісті шаблоны толтырылады, ол астық қолхаттарының тіркеуші ақпараттық жүйесінің www.qoldau.kz веб-порталында (бұдан әрі – Портал) жүктеп алу үшін еркін қолжетімді болып орналастырылады;
2) шаблонды толтыру нәтижесінде электрондық есеп қалыптастырылады, оған субъектінің электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылуы және бағдарламалық қамтылымдағы электрондық есепті тізілім құрылымына жіберу мен қосуға арналған сервис пайдаланыла отырып, тізілімге жіберілуі қажет.
Тіркеуші электрондық есеп түскен күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ЭЦҚ-да көрсетілген субъектінің электрондық мекенжайына электрондық есепті тізілімге қосу немесе оны қабылдамау себептері туралы электрондық хабарлама жібереді. Тіркеушінің электрондық есепті қабылдаудан бас тартуы субъектінің осы Қағидаларда көрсетілген талаптарды орындамауы негіз болып табылады.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы тізбеге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

4) программное обеспечение – программное обеспечение "Единая система сдачи отчетности (ЕССО)", разработанное регистратором и предназначенное для подготовки различных форм отчетности и информации, представленных в программном обеспечении в виде шаблонов;
5) специализированная организация – организация, созданная по решению Правительства Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы или национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса в целях устойчивого развития отраслей агропромышленного комплекса, обеспечения субъектов агропромышленного комплекса отдельными видами услуг, отсутствующими или слабо предоставленными на конкурентном рынке, или созданная для содействия развитию экономики регионов (социально-предпринимательские корпорации);
6) электронный отчет – заполненный соответствующий шаблон программного обеспечения с данными мониторинга, подписываемый электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП), выданной национальным удостоверяющим центром.
3. Мониторинг осуществляется уполномоченным органом в области зернового рынка (далее – уполномоченный орган) и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы (далее – местные исполнительные органы) в пределах административно-территориальной единицы.";
пункты 9, 10, 11 и 11-1 изложить в следующей редакции:
"9. Местные исполнительные органы предоставляют в реестр информацию о введении временного управления хлебоприемным предприятием по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
10. При обработке и анализе данных мониторинга используются данные, представляемые в реестр хлебоприемными предприятиями, Специализированной организацией, национальным перевозчиком и другими перевозчиками на железнодорожном транспорте, а также местными исполнительными органами (далее – субъекты).
11. Информация, указанная в пунктах 6 и 7 настоящих Правил, представляется в реестр посредством интеграционного взаимодействия информационной системы субъекта с регистраторской информационной системой зерновых расписок в online-режиме посредством веб-сервисов.
11-1. Информация, указанная в пункте 8 настоящих Правил, представляется регистратору в следующем порядке:
1) заполняется соответствующий шаблон программного обеспечения, который размещается в свободном доступе для скачивания на веб-портале регистраторской информационной системы зерновых расписок www.qoldau.kz (далее – Портал);
2) в результате заполнения шаблона формируется электронный отчет, который необходимо подписать ЭЦП субъекта и направить в реестр, используя имеющийся в программном обеспечении сервис для отправки и включения электронного отчета в структуру реестра.
Регистратор в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления электронного отчета направляет на электронный адрес субъекта, указанный в ЭЦП, электронное уведомление о включении электронного отчета в реестр или причинах отказа в его принятии. Основанием для отказа регистратором в принятии электронного отчета является несоблюдение субъектом требований, указанных в настоящих Правилах.";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему перечню.

2. "Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 маусымдағы № 4-1/546 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11804 болып тіркелген, 2015 жылғы 21 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) астық иесі – астығын астық қабылдау кәсіпорнына сақтауға берген жеке немесе заңды тұлға;
2) астық партиясы – астық сапасы туралы мәліметтері бар құжаттармен ресімделген, бір жылғы егіннің сапасы бойынша біртекті оқшауланған астық мөлшері;
3) астықтың сандық-сапалық есебі – астық қабылдау кәсіпорнында астықты қабылдау, тазалау, кептіру, сақтау, орнын ауыстыру және тиеп жөнелту процесінде онымен жасалатын барлық операцияларды есепке алу және тіркеу жүйесі;
4) есеп актісі – астық иесіне жіберуге жататын астық және (немесе) астық қалдықтарының мөлшерін айқындау үшін астық қабылдау кәсіпорны жасайтын құжат;
5) есептелген нақты салмағы – ылғалдылығы, арамшөп және дән қоспасы бойынша астық иесі мен астық қабылдау кәсіпорны арасындағы шартта айқындалған және астықтың сақталуын қамтамасыз ететін нормаларға келтірілген астықтың нақты салмағы;
6) дербес шот – астық қабылдау кәсіпорны әрбір астық иесі, сыныбы және сорты бойынша жеке жүргізетін астықтың сандық-сапалық есебі кітабының құрамдас бөлігі;
7) жергілікті атқарушы орган маманы – астық нарығы саласында өз өкілеттігін жүзеге асыратын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органның (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) құрылымдық бөлімшесінің маманы;
8) материалды жауапты тұлға – сақтауға қабылданған астықтың сандық-сапалық сақталуына жауап беретін астық қабылдау кәсіпорнының лауазымды тұлғасы;
9) нақты салмағы – таразыда өлшеу жолымен айқындалған астықтың массасы;
10) тазарту актісі – астықты есепке алу мақсатында астық қабылдау кәсіпорны жасайтын құжат;
11) түгендеу – астықтың нақты бар болуының және оның сапасының есептік деректерге сәйкестігін тексеруге бағытталған іс-шаралар кешені.".
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Егер алушы астық қабылдау кәсіпорнының ӨТЗ астық сапасын талдау кезінде астықты тиеп жөнелту орны бойынша берілген сапасы туралы құжаттың (астық сапасы паспортының немесе астық талдау карточкасының) деректерімен жол берілген ауытқушылықтар нормаларынан артық айырмашылықтарды анықтаса, шағым жасаудың мынадай тәртібі белгіленеді:

2. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 июня 2015 года № 4-1/546 "Об утверждении Правил ведения количественно-качественного учета зерна" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11804, опубликован 21 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах ведения количественно-качественного учета зерна, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) владелец зерна – физическое или юридическое лицо, передавшее на хранение хлебоприемному предприятию зерно;
2) партия зерна – обособленное количество однородного по качеству зерна урожая одного года, оформленное документами, содержащими сведения о качестве зерна;
3) количественно-качественный учет зерна – система учета и регистрации всех операций с зерном в процессе его приемки, очистки, сушки, хранения, перемещения и отгрузки на хлебоприемном предприятии;
4) акт-расчет – документ, составляемый хлебоприемным предприятием для определения количества зерна и (или) зерноотходов, подлежащих отпуску владельцу зерна;
5) зачтенный физический вес – физический вес зерна, по влажности, сорной и зерновой примеси, приведенный к нормам, определенным договором между владельцем зерна и хлебоприемным предприятием и обеспечивающим сохранность зерна;
6) лицевой счет – составляющая книга количественно-качественного учета, которая ведется хлебоприемным предприятием отдельно по каждому владельцу зерна, классу и сорту;
7) специалист местного исполнительного органа – специалист структурного подразделения местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы (далее – местный исполнительный орган), осуществляющий свои полномочия в области зернового рынка;
8) материально-ответственное лицо – должностное лицо хлебоприемного предприятия, отвечающее за количественно-качественную сохранность принятого на хранение зерна;
9) физический вес – масса зерна, определенная путем взвешивания на весах;
10) акт зачистки – документ, составляемый хлебоприемным предприятием в целях учета зерна;
11) инвентаризация – комплекс мероприятий, направленных на проверку соответствия фактического наличия зерна и его качества отчетным данным.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. В случае, если ПТЛ хлебоприемного предприятия-получателя при анализе качества зерна выявлены расхождения сверх норм, допустимых отклонений с данными документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна), выданного по месту отгрузки зерна, устанавливается следующий порядок предъявления рекламации:

1) жиырма төрт сағат ішінде жіберушінің өкілі жеделхатпен шақыртылады;
2) жіберуші, алушы өкілдерінің және жергілікті атқарушы орган маманының қатысуымен сынама іріктеу (4 (төрт) килограммнан кем емес) іріктеу актісін ресімдеу арқылы жүргізіледі;
3) даулы астық партиясы алушы астық қабылдау кәсіпорнының бос сақтау қоймасына түсіріледі және басқа астық партияларымен араластырылмайды. Алушының өкілдері мен жергілікті атқарушы орган маманың қолдары қойылған астықты түсіру актісі мен қойманы қарап-тексеру актісі жасалады. Қойманы жергілікті атқарушы органының маманы мөрлеп бекітеді.
Егер даулы астық партиясынан сынама іріктеу мүмкін болмаса, сондай-ақ осы тармақтың жоғарыда көрсетілген тармақшаларындағы талаптардың кем дегенде біреуі сақталмаған жағдайда, сапасы туралы құжатқа (астық сапасы паспортына немесе астық талдау карточкасына) алушының білдірген шағымы кері қайтарылады.
Іріктелген сынамадан әрқайсысы екі килограммнан кем емес 2 (екі) сынама бөліп алынады. Бір сынама іріктеу актісімен, алушы астық қабылдау кәсіпорнының ӨТЗ астық талдау карточкасымен және астықты тиеп жөнелту орны бойынша берілген сапасы туралы құжатпен (астық сапасы паспортымен немесе астық талдау карточкасымен) бірге сапаны тәуелсіз бағалау үшін аккредиттелген зертханаға ұсынылады, екінші сынама келіспеушілікті толық қарап болғанға дейін жергілікті атқарушы орган маманында сақталады. Аккредиттелген зертханадағы сынақтар жергілікті атқарушы орган маманының тікелей қатысуымен жүргізіледі. Сапаны тәуелсіз бағалау жөніндегі қызметтердің төлемін алушы жүргізеді. Астықты тиеп жөнелту орны бойынша берілген сапасы туралы құжатты (астық сапасы паспорты немесе астық талдау карточкасы) мойындамаған жағдайда жөнелтуші астық сапасын сараптауды жүргізу шығыстарын өтейді.
Мәлімделген сапа көрсеткіштеріне сәйкес жүргізілген сынақтар нәтижелері бойынша акредиттелген зертхана сынақтар хаттамасын береді, оның негізінде жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесі астықты тиеп жөнелту орны бойынша берілген сапа туралы құжатты (астық сапасы паспортын немесе астық талдау карточкасын) мойындауы (мойындамауы) туралы шешім қабылдайды.
Егер алынған нәтижелер мен наразылық білдірген сапасы туралы құжаттың (астық сапасы паспортының немесе астық талдау карточкасының) сапа көрсеткіштері арасындағы сападағы айырмашылықтар стандартта жол берілген нормалардан аспаса, осы құжаттың дұрыстығы аккредиттелген зертхананың сынақтар хаттамасымен және құжаттың артқы бетіндегі жергілікті атқарушы орган маманының жазбасымен расталады. Жазба жергілікті атқарушы орган маманының мөрімен расталады. Астықты тиеп жөнелту орны бойынша берілген сапа туралы құжатты (астық сапасы паспортын немесе астық талдау карточкасын) және сынақтар хаттамасын аккредиттелген зертхана астық алушыға береді.
Егер алынған нәтижелер мен наразылық білдірген сапа туралы құжаттың (астық сапасы паспортының немесе астық талдау карточкасының) сапа көрсеткіштері арасындағы сападағы айырмашылықтар стандартта жол берілген нормалардан асатын болса, онда жергілікті атқарушы орган шешімінің негізінде сапаны тәуелсіз бағалауды жүргізген аккредиттелген зертхана жаңа астық сапасы паспортын ресімдеуді және астық алушыға беруді жүргізеді.
Жергілікті атқарушы орган мойындалмаған паспортты берген аккредиттелген зертхананың басшысына паспортта көрсетілген деректерге нақты сапа көрсеткіштерінің сәйкес еместігі туралы хабарлайды.

1) телеграммой, в течение двадцати четырех часов вызывается представитель отправителя;
2) производится отбор проб (не менее 4 (четырех) килограмм) с участием представителей отправителя, получателя и специалиста местного исполнительного органа с оформлением акта отбора;
3) спорная партия зерна разгружается в свободное хранилище хлебоприемного предприятия-получателя и не смешивается с другими партиями зерна. Составляются акт выгрузки зерна и акт осмотра хранилища, подписанные представителями получателя и специалистом местного исполнительного органа. Хранилище опечатывается специалистом местного исполнительного органа.
Если отобрать пробу от спорной партии зерна не представилось возможным, а также при несоблюдении требований хотя бы одного из вышеуказанных подпунктов настоящего пункта, претензия получателя к документу о качестве (паспорту качества зерна или карточке анализа зерна) отклоняется.
Из отобранной пробы выделяется две пробы массой не менее 2 (двух) килограмм каждая. Одна проба в сопровождении акта отбора, карточки анализа зерна ПТЛ хлебоприемного предприятия-получателя и документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна), выданного по месту отгрузки зерна, представляется в аккредитованную лабораторию для независимой оценки качества, вторая – хранится у специалиста местного исполнительного органа до полного рассмотрения разногласий. Испытания в аккредитованной лаборатории проводятся при непосредственном участии специалиста местного исполнительного органа. Оплату услуг по независимой оценке качества производит получатель. В случае непризнания документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна), выданного по месту отгрузки зерна, отправитель возмещает расходы на проведение экспертизы качества зерна.
По результатам испытаний, проведенных в соответствии с заявленными показателями качества, аккредитованная лаборатория выдает протокол испытаний, на основании которого структурное подразделение местного исполнительного органа принимает решение о признании (непризнании) документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна), выданного по месту отгрузки зерна.
Если расхождения в качестве между полученными результатами и показателями качества опротестовываемого документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна) не превышают допустимых стандартом норм, правильность этого документа подтверждается протоколом испытаний аккредитованной лаборатории и записью специалиста местного исполнительного органа на обороте документа. Запись заверяется печатью специалиста местного исполнительного органа. Документ о качестве (паспорт качества зерна или карточка анализа зерна), выданный по месту отгрузки зерна, и протокол испытаний выдаются аккредитованной лабораторией получателю зерна.
Если расхождения в качестве между полученными результатами испытаний и показателями качества опротестовываемого документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна) превышают допустимые стандартом нормы, то на основании решения местного исполнительного органа, аккредитованной лабораторией, проводившей независимую оценку качества, производится оформление и выдача получателю зерна нового паспорта качества зерна.
Местный исполнительный орган, извещает руководителя аккредитованной лаборатории, выдавшей непризнанный паспорт качества зерна, о несоответствии фактических показателей качества данным, указанным в паспорте.

Алушы астық қабылдау кәсіпорны осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық сапасындағы айырмашылық бойынша наразылық актісін төрт данада жасайды, оны осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астықтың мөлшері мен сапасындағы айырмашылықтар бойынша ұсынылған наразылық актілерін тіркеу журналында тіркейді және күнтізбелік 30 (отыз) күнге дейінгі мерзімде жөнелтушіге наразылық актісімен қоса шағымды және жаңадан берілген астық сапасы паспортының көшірмесін жолдайды.
Наразылық актісінің екінші данасы даулы астық партиясын тиеп жөнелткен астық қабылдау кәсіпорнына жіберіледі, ол алынған наразылық актілерін осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астықтың мөлшері мен сапасындағы айырмашылықтар бойынша ұсынылған наразылық актілерін тіркеу журналында тіркейді және шағым түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оны қарайды.
Наразылық актісінің үшінші данасы астық алушыға, төртінші данасы астықты тиеп жөнелткен астық қабылдау кәсіпорнының сандық-сапалық есеп кітабындағы сапа бойынша өзгерістерді тексеру үшін астықты жөнелту орны бойынша жергілікті атқарушы органына жіберіледі.
Егер сапа бойынша келіспеушілік жоғарыда көрсетілген тәртіппен шешілмеген жағдайда, дау сот тәртібімен шешіледі.".
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Астық сақтау қоймаларында сақталатын астықтың мөлшерін айқындау үшін жергілікті атқарушы органның басшысының бұйрығымен мынадай құрамда комиссия құрылады: жергілікті атқарушы орган маманы, астық қабылдау кәсіпорнының басшысы (басшының орынбасары), материалдық жауапты адам және ӨТЗ маманы (бұдан әрі – Комиссия).";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"83. Сандық-сапалық есеп нысандарын, журналдарын және кітаптарын толтыру кезінде өшіруге жол берілмейді. Дұрыс жазылмаған жазуларды түзету шарикті немесе қаламұшты қаламмен жүргізіліп, түзету жасаған тұлғаның қолы қойылып, жасалған түзету туралы қосымша түсінік жасалады.
Барлық сандық-сапалық есеп журналдары мен кітаптары нөмірленуі, тігілуі және жергілікті атқарушы органның басшысының қолымен және мөрімен бекітілуі тиіс.".
3. "Астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 24 маусымдағы № 4-1/564 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11835 болып тіркелген, 2015 жылғы 10 тамызда"Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды жүргізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Хлебоприемное предприятие-получатель составляет в четырех экземплярах акт-рекламацию по расхождениям в качестве зерна по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам, регистрирует ее в журнале регистрации предъявленных актов-рекламаций по расхождениям в количестве и качестве зерна по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам и в срок до 30 (тридцати) календарных дней направляет отправителю претензию с приложением акта-рекламации и копии вновь выданного паспорта качества зерна.
Второй экземпляр акта-рекламации направляется хлебоприемному предприятию, отгрузившему спорную партию зерна, которое регистрирует полученные акты-рекламации в журнале регистрации полученных актов-рекламаций по расхождениям в количестве и качестве зерна по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам и в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления претензии рассматривает ее.
Третий экземпляр акта-рекламации направляется получателю зерна, четвертый экземпляр – в местный исполнительный орган по месту отправления зерна для проверки исправлений по качеству в книге количественно-качественного учета хлебоприемного предприятия, отгрузившего зерно.
В случае, если разногласие по качеству не устранено в вышеуказанном порядке, спор решается в судебном порядке.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Для определения количества зерна, хранящегося в зернохранилищах, приказом руководителя местного исполнительного органа создается комиссия в следующем составе: специалист местного исполнительного органа, руководитель (заместитель руководителя) хлебоприемного предприятия, материально-ответственное лицо и специалист ПТЛ (далее – Комиссия).
При проведении проверок по письменному обращению держателей зерновых расписок либо их частей, по вопросу обеспеченности зерновых расписок фактическим наличием зерна, Комиссией осуществляются замеры всего объема зерна, хранящегося на хлебоприемном предприятии.";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"83. При заполнении форм, журналов и книг количественно-качественного учета подчистки, не допускаются. Исправление неправильных записей производится шариковой или перьевой ручкой с обязательной оговоркой произведенного исправления за подписью лица, сделавшего исправление.
Все журналы и книги количественно-качественного учета должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены подписью руководителя и печатью местного исполнительного органа.".
3. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 июня 2015 года № 4-1/564 "Об утверждении Правил проведения временного управления хлебоприемным предприятием" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11835, опубликован 10 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах проведения временного управления хлебоприемным предприятием, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) астық қабылдау кәсіпорны – астық сақтау жүзеге асырылатын меншік құқығында астық қоймасы (элеватор, астық қабылдау пункті) бар заңды тұлға;
2) астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқару (бұдан әрі – уақытша басқару) – астық қабылдау кәсіпорындарының астық қолхаттары бойынша міндеттемелерін қамтамасыз ету мақсатында оларға қатысты әкімшілік, заңдық, қаржылық, ұйымдық-техникалық және басқа да іс-шаралар мен рәсімдер кешенін мәжбүрлеп жүргізу;
3) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қоры – астық қабылдау кәсіпорындарының өздері берген (шығарған) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерін орындамауынан астық қолхаттарын ұстаушылардың мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында құрылатын заңды тұлға;
4) астық қолхаты – шығару кезінде айқындалған көлемде және сапада астық қабылдау кәсіпорнынан астық алуға оны ұстаушының құқықтарын куәландыратын, құжатсыз борыштық эмиссиялық емес бағалы қағаз түріндегі қоймалық куәлік;
5) астық қолхатын ұстаушы – астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімінде тіркелген, астық қолхаты бойынша құқықтарға ие тұлға;
6) уақытша басқару жөніндегі комиссия – уәкілетті органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының, астық қабылдау кәсіпорнының, сол астық қабылдау кәсіпорны берген (шығарған) астық қолхаттарын ұстаушылардың, астық қабылдау кәсіпорны қатысуға шарт жасаған астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорының (қорларының) өкілдерін қамтитын алқалы орган;
7) уәкілетті орган – құзыреті шегінде астық нарығына қатысушылардың қызметін үйлестіруді және реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Уақытша басқаруды жүргізу кезінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерден аспайтын мүмкіндігінше қысқа мерзімде қажетті шараларды қабылдауды қамтамасыз етеді.";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жергілікті атқарушы орган уақытша басқаруды енгізу үшін негіз болып табылатын фактілер анықталған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде:
1) астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы сотқа арыз береді және берілген арыз туралы ақпаратты астық қолхаттарының тіркеуші ақпараттық жүйенің www.qoldau.kz веб-порталында (бұдан әрі – Портал) жариялайды;

"2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:
1) хлебоприемное предприятие – юридическое лицо, имеющее на праве собственности зернохранилище (элеватор, хлебоприемный пункт), на котором осуществляется хранение зерна;
2) временное управление хлебоприемным предприятием (далее – временное управление) – принудительное проведение комплекса административных, юридических, финансовых, организационно-технических и других мероприятий и процедур в отношении хлебоприемных предприятий в целях обеспечения их обязательств по зерновым распискам;
3) фонд гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам – юридическое лицо, создаваемое в целях обеспечения защиты интересов держателей зерновых расписок от неисполнения хлебоприемными предприятиями обязательств по выданным ими (выпущенным) зерновым распискам;
4) зерновая расписка – складское свидетельство в виде долговой бездокументарной неэмиссионной ценной бумаги, удостоверяющей права ее держателя на получение зерна у хлебоприемного предприятия в объеме и качестве, определенном при ее выпуске;
5) держатель зерновой расписки – лицо, зарегистрированное в реестре, обладающее правами по зерновой расписке;
6) комиссия по временному управлению – коллегиальный орган, включающий представителей уполномоченного органа, местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, хлебоприемного предприятия, держателей зерновых расписок, выданных (выпущенных) данным хлебоприемным предприятием, фонда (фондов) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, с которым хлебоприемное предприятие заключило договор участия;
7) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах компетенции координацию и регулирование деятельности участников зернового рынка.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При проведении временного управления местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы (далее – местный исполнительный орган), обеспечивает принятие необходимых мер в возможно короткие сроки, но не более сроков, установленных настоящими Правилами.";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Местный исполнительный орган в течение 2 (двух) рабочих дней с момента выявления фактов, являющихся основанием для введения временного управления:
1) подает в суд заявление о введении временного управления хлебоприемным предприятием и публикует информацию о поданном заявлении на веб-портале регистраторской информационной системы зерновых расписок www.qoldau.kz (далее – Портал);

2) астық қабылдау кәсіпорнына, астық қабылдау кәсіпорны қатысу шартын жасасқан астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорына (қорларына) және сол астық қабылдау кәсіпорны берген (шығарған) астық қолхаттарын ұстаушылардың бәріне 3 (үш) жұмыс күні ішінде уақытша басқару жөніндегі комиссияның құрамына кандидатуралар беру туралы ұсыныс жолдайды.
7. Осы Қағидалардың 6-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жеке және заңды тұлғалар кандидатура ұсынбаған не олар ұсынудан бас тартқан жағдайда жергілікті атқарушы органы уақытша басқару жөніндегі комиссияны дербес қалыптастырады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Жергілікті атқарушы орган соттың уақытша басқаруды енгізу туралы шешімі қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Порталда, сондай-ақ астық қабылдау кәсіпорнының қаражаты есебінен республикалық, облыстық маңызы бар кемінде екі газетте мемлекеттік және орыс тілінде:
1) уақытша басқаруды енгізу туралы;
2) астық қолхаттарын ұстаушылардың жиналысында астық қолхаттарын ұстаушылардың қатысу құқығы туралы хабарламаны жариялайды.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Егер астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқару астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындау қабілетін қалпына келтіруге әкелмеген жағдайда, уақытша әкімшілік:
1) астық қабылдау кәсіпорнын астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан айыру туралы жергілікті атқарушы органға ұсыныс енгізеді;
2) уақытша басқару мерзімі аяқталғанға дейін астық қабылдау кәсіпорнын мәжбүрлеп тарату туралы сотқа талап қою арызын береді.
Астық қабылдау кәсіпорнын мәжбүрлеп тарату туралы талап арызды қарау кезеңінде уақытша басқару тоқтатылған жағдайда талап қоюшының барлық құқықтары мен міндеттері уақытша әкімшілік функцияларын жүзеге асыратын адамдарға өтеді.".
4. "Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 4-1/699 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12016 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

2) направляет хлебоприемному предприятию, фонду (фондам) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, с которым хлебоприемное предприятие заключило договор участия, и всем держателям зерновых расписок, выданных (выпущенных) данным хлебоприемным предприятием, предложение о представлении в течение 3 (трех) рабочих дней кандидатур в состав комиссии по временному управлению.
7. При непредставлении физическими и юридическими лицами, указанными в подпункте 2) пункта 6 настоящих Правил, либо отказе ими в представлении кандидатур местный исполнительный орган самостоятельно формирует комиссию по временному управлению.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Местный исполнительный орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия судом решения о введении временного управления публикует на Портале, а также за счет средств хлебоприемного предприятия не менее чем в двух газетах республиканского, областного значения на государственном и русском языках сообщения:
1) о введении временного управления;
2) о праве держателей зерновых расписок участвовать в собрании держателей зерновых расписок.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. В случае, если временное управление хлебоприемным предприятием не привело к восстановлению способности исполнять обязательства по зерновым распискам, временная администрация:
1) вносит соответствующему местному исполнительному органу предложение о лишении хлебоприемного предприятия лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок;
2) до истечения срока временного управления подает исковое заявление в суд о принудительной ликвидации хлебоприемного предприятия.
В случае прекращения временного управления в период рассмотрения иска о принудительной ликвидации хлебоприемного предприятия все права и обязанности истца переходят к лицам, осуществлявшим функции временной администрации.".
4. В приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 4-1/699 "Об утверждении Правил формирования и ведения государственного электронного реестра держателей зерновых расписок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12016, опубликован 15 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах формирования и ведения государственного электронного реестра держателей зерновых расписок, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

1) тіркеуші ақпараттық жүйенің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – интернет желісінде www.qoldau.kz мекенжайы бойынша орналастырылған, осы тізілім деректеріне қолжеткізудің бірыңғай нүктесін беретін интернет-ресурс;
2) астық иесі – астық қабылдау кәсіпорнына астықты сақтауға берген жеке немесе заңды тұлға;
3) астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – уақыттың нақты сәтіне астық қолхаттарын ұстаушыларды сәйкестендіруді, астық қолхаттарымен мәмілелерді тіркеуді қамтамасыз ететін астық қолхаттары және оларды ұстаушылар туралы мәліметтердің жиынтығы, сондай-ақ олардың өтінішіне немесе олар бойынша құқықты іске асыруға тіркелген шектеулердің сипаттамасы және тіркеуші ақпараттық жүйеде көрсетілген өзге де мәліметтер;
4) тіркеуші ақпараттық жүйе – астық қолхаттары мен оларды ұстаушылар жөніндегі ақпаратты сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған тізілімді жүргізудің автоматтандырылған жүйесі;
5) астық қолхаты – шығару кезінде айқындалған көлемде және сапада астық қабылдау кәсіпорнынан астық алуға оны ұстаушының құқықтарын куәландыратын, құжатсыз борыштық эмиссиялық емес бағалы қағаз түріндегі қоймалық куәлік;
6) тіркеуші – жарғылық капиталына мемлекет қатысатын, бағалы қағаздар нарығында жұмыс тәжірибесі бар, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
7) астық қолхатын ұстаушы – тізілімде тіркелген, астық қолхаты бойынша құқыққа ие адам;
8) бұйрық – астық қолхатын ұстаушының меншігіндегі астыққа қатысты нақты іс-қимылды жүзеге асырылуын көрсете отырып тізілімде астық қабылдау кәсіпорынымен немесе астық қолхатын ұстаушымен қалыптастырылатын, ұлттық куәландырушы орталық берген электрондық цифрлық қолтаңба қойылатын электрондық құжат;
9) дербес шот – мәмлені тіркеу және астық қолхаты бойынша құқықты есепке алу мақсатында тіркелген адамды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін тізілімде көрсетілген жазбалар жиынтығы;
10) дербес шоттан көшірме – уақыттың нақты сәтіне астық қолхаты бойынша тіркелген адамның құқығын растайтын және ақпараттық жүйеде тіркеушімен қалыптастырылатын құнды қағаз болып табылмайтын электрондық құжат;
11) кепіл ұстаушы – астық қолхаты бойынша астық кепілі туралы шартпен (бұдан әрі – кепіл шарты) көзделген міндеттемеде астықты кепілге ұстаушы болып табылатын адам;
12) клиент – тіркеушінің көрсетілетін қызметін пайдаланатын немесе пайдалануға ниеті бар адам;
13) уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде астық нарығына қатысушылардың қызметтерін үйлестіруді және реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

1) веб-портал регистраторской информационной системы (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет по адресу: www.qoldau.kz, предоставляющий единую точку доступа к данным реестра;
2) владелец зерна – физическое или юридическое лицо, передавшее на хранение хлебоприемному предприятию зерно;
3) государственный электронный реестр держателей зерновых расписок (далее – реестр) – совокупность сведений о зерновых расписках и их держателях, обеспечивающих идентификацию держателей зерновых расписок на определенный момент времени, регистрацию сделок с зерновыми расписками, а также характер зарегистрированных ограничений на обращение или осуществление прав по ним, и иные сведения, отраженные в регистраторской информационной системе;
4) регистраторская информационная система – автоматизированная система ведения реестра, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации по зерновым распискам и их держателям;
5) зерновая расписка – складское свидетельство в виде долговой бездокументарной неэмиссионной ценной бумаги, удостоверяющей права ее держателя на получение зерна у хлебоприемного предприятия в объеме и качестве, определенном при ее выпуске;
6) регистратор – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, обладающее опытом работы на рынке ценных бумаг, определяемое Правительством Республики Казахстан;
7) держатель зерновой расписки – лицо, зарегистрированное в реестре, обладающее правами по зерновой расписке;
8) приказ – электронный документ, формируемый хлебоприемным предприятием или держателем зерновой расписки в реестре, с указанием осуществления определенного действия в отношении принадлежащего держателю зерновой расписки зерна, подписываемый электронной цифровой подписью, выданной национальным удостоверяющим центром;
9) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в реестре, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации сделок и учета прав по зерновой расписке;
10) выписка с лицевого счета – электронный документ, не являющийся ценной бумагой, формируемый регистратором в информационной системе и подтверждающий права зарегистрированного лица по зерновой расписке на определенный момент времени;
11) залогодержатель – лицо, являющееся залогодержателем зерна в обязательстве, предусмотренном договором о залоге зерна по зерновой расписке (далее – договор залога);
12) клиент – лицо, пользующееся или намеренное воспользоваться услугами регистратора;
13) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах компетенции координацию и регулирование деятельности участников зернового рынка;

14) Q-chaіn үлестірілген дерекқоры (бұдан әрі – q-chaіn) – астық қолхаттарымен операциялар туралы ақпаратты қамтитын, тіркеушінің ішкі қағидалары бойынша blockchaіn технологиясы негізінде жасалған, деректер блоктарының үзілмейтін бірізді тізбегі;
15) транзакция – алдыңғы және кейінгі жазбалар (бар болса) туралы ақпаратты қамтитын блокта қалыптастырылған, q-chaіn желісіндегі астық қолхаттарымен операциялар туралы логикалық тұрғыдан біріктірілген бірізді жазбалардың жиынтығы;
16) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – ЭЦҚ құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнның өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ғаламдық операцияларға:
1) астық қоймасын тіркеу (тізілімде операциялар жүргізуге уәкілетті астық қабылдау кәсіпорнының бірінші басшысы және бас бухгалтері, сондай-ақ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) тіркеушіге ұсынған астық қабылдау кәсіпорындарын зерттеу актісіне сәйкес астық қоймасының техникалық сыйымдылығы және астық қолхаттарының барынша шығарылатын көлемі туралы мәліметтерін көрсете отырып);
2) астық қоймасының деректерін өзгерту (оның ішінде астық қоймасының техникалық сыйымдылығын және астық қолхаттарының барынша шығарылатын көлемін өзгерте отырып);
3) астық қоймасын оқшаулау (оқшаулаудан шығару) (астық қабылдау кәсіпорыны лицензиясының қолданысын тоқтата тұру (қалпына келтіруге); жергілікті атқарушы органның сотқа астық қабылдау кәсіпорнына уақытша басқаруды енгізу туралы өтініш беруіне; астық қабылдау кәсіпорнын жою туралы шешім қабылдауға байланысты, оның ішінде астық қабылдау кәсіпорнын банкрот деп тануға байланысты);
4) астық қолхаттарының күшін жою (астық қабылдау кәсіпорны лицензиясының қолданысын тоқтатуға, астық қабылдау кәсіпорнын жоюға байланысты) жатады.
Ғаламдық операцияларды тіркеуші тізілімде мәліметтердің, оның ішінде жергілікті атқарушы органдарынан және астық қабылдау кәсіпорындарынан, сондай-ақ осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес тізілімге берілетін деректердің негізінде тіркейді.
Астық қабылдау кәсіпорны 1 (бір) жұмыс күні ішінде тіркеушіге ғаламдық операцияны жүргізу үшін астық қабылдау кәсіпорнының атынан тізілімде операцияларды жүргізуге уәкілетті бірінші басшыны және/немесе бас бухгалтерді тағайындау (сайлау) немесе жұмыстан шығару (өкілеттіктерін тоқтату) туралы бұйрықты ұсынады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

14) распределенная база данных Q-Chain (далее – q-chain) – непрерывная последовательная цепочка блоков данных, содержащая информацию об операциях с зерновыми расписками, созданная на основе технологии blockchain по внутренним правилам регистратора;
15) транзакция – совокупность логически объединенных последовательных записей об операциях с зерновыми расписками в сети q-chain, формируемых в блок, который содержит информацию о предыдущей и последующей записи (при их наличии);
16) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами ЭЦП и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. К глобальным операциям относятся:
1) регистрация зернохранилища (с указанием сведений о первом руководителе и главном бухгалтере хлебоприемного предприятия, уполномоченных на проведение операций в реестре, а также технической емкости зернохранилища и максимального объема выпускаемых зерновых расписок согласно акту обследования хлебоприемного предприятия, предоставляемого местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы (далее – местный исполнительный орган) регистратору);
2) изменение данных зернохранилища (в том числе с изменением его технической емкости и максимального объема выпускаемых зерновых расписок);
3) блокировка (разблокировка) зернохранилища (в связи с приостановлением (возобновлением) действия лицензии хлебоприемного предприятия; подачей местным исполнительным органом заявления в суд о введении временного управления хлебоприемным предприятием; принятием решения о ликвидации хлебоприемного предприятия, в том числе в связи с признанием хлебоприемного предприятия банкротом);
4) аннулирование зерновых расписок (в связи с прекращением действия лицензии хлебоприемного предприятия; ликвидацией хлебоприемного предприятия).
Глобальные операции регистрируются регистратором в реестре на основании сведений, в том числе полученных из местных исполнительных органов и хлебоприемных предприятий, а также данных, предоставляемых в реестр согласно пункту 3 настоящих Правил.
Хлебоприемное предприятие в течение 1 (одного) рабочего дня представляет регистратору для проведения глобальной операции приказ о назначении (избрании) или увольнении (прекращении полномочий) первого руководителя и (или) главного бухгалтера, уполномоченных на проведение операций в реестре от имени хлебоприемного предприятия.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Астық қолхаты сапасы бойынша біркелкі астықтың әрбір партиясына шығарылады. Тапсырылған барлық астық көлеміне шығарылатын астық қолхаттарының саны астық қолхатын шығаруға арналған бұйрықта айқындалады.
Астық қолхатын шығару жеке кабинетте мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) астық иесінен астық қабылданған күннен бастап Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, 3(үш) жұмыс күннен кешіктірмей астық қабылдау кәсіпорны астық қолхатын шығаруға арналған бұйрықты осы Қағидалардың 16-тармағы 2) - 6) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен астық иесінен астық қабылданған күнді енгізе отырып тіркейді. Бұйрық сақталғаннан кейін оның мәртебесі ақпараттық жүйеде "Келісілмеген" деп өзгертіледі;
2) "Келісілмеген" деген мәртебемен сақталған бұйрықты астық қабылдау кәсіпорны астық иесіне келісімге жібереді және бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Келісілуде" деп өзгертіледі;
3) "Келісілуде" деген мәртебедегі бұйрық жеке кабинетте астық иесіне:
не бұйрықты келісу үшін (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Келісілген" деп өзгертіледі);
не астық қабылдау кәсіпорны бұйрыққа енгізген мәліметтер бойынша ескертулер енгізу үшін (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қайтадан пысықтауға жіберілді" деп өзгертіледі) қолжетімді болады;
4) "Қайтадан пысықтауға жіберілді" деген мәртебедегі бұйрық бойынша астық қабылдау кәсіпорны:
не астық иесінің ескертулері бойынша бұйрықтың деректерін өзгертеді (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Келісілуде" деп өзгертіледі);
не өзінің дәлелдерін көрсете отырып, астық иесінің ескертулері бойынша бұйрықтың деректерін өзгертпейді (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Келісілуде" деп өзгертіледі);
не иесінен астық қабылдаған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік 3 (үш) күннен кешіктірмей астықты иесіне қайтаруды қамтамасыз ете отырып, бұйрықты жояды (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі);
5) "Келісілген" деген мәртебедегі бұйрық бойынша астық қабылдау кәсіпорны бұйрыққа енгізілген мәліметтермен келісетінін растайды және ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгертіледі;
6) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады;

"14. Зерновая расписка выпускается на каждую партию однородного по качеству зерна. Количество выпускаемых зерновых расписок на весь объем сданного зерна определяется в приказе на выпуск зерновой расписки.
Выпуск зерновой расписки производится в личном кабинете в следующем порядке:
1) не позднее 3 (трех) рабочих дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), со дня приема зерна от владельца зерна хлебоприемное предприятие регистрирует приказ на выпуск зерновой расписки, с внесением в приказ сведений, указанных в подпунктах 2) - 6) пункта 16 настоящих Правил, и даты приема зерна от владельца. После сохранения приказа его статус в информационной системе изменяется на "Не согласован";
2) сохраненный приказ со статусом "Не согласован" направляется хлебоприемным предприятием на согласование владельцу зерна, и статус приказа в информационной системе изменяется на "На согласовании";
3) приказ со статусом "На согласовании" становится доступным в личном кабинете владельца зерна:
либо для согласования приказа (статус приказа в информационной системе изменяется на "Согласован");
либо для внесения замечаний по сведениям, внесенным хлебоприемным предприятием в приказ (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отправлен на доработку");
4) по приказу со статусом "Отправлен на доработку" хлебоприемное предприятие:
либо изменяет данные приказа по замечаниям владельца зерна (статус приказа в информационной системе изменяется на "На согласовании");
либо не изменяет данные приказа по замечаниям владельца зерна, с указанием своих доводов (статус приказа в информационной системе изменяется на "На согласовании");
либо отменяет приказ, обеспечивая возврат зерна владельцу не позднее 3 (трех) календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, со дня приема зерна от владельца (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");
5) по приказу со статусом "Согласован" хлебоприемное предприятие подтверждает согласие с внесенными в приказ сведениями, и статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании";
6) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП клиентов;

7) астық иесі мен астық қабылдау кәсіпорнының (бірінші басшысы және бас бухгалтері) ЭЦҚ-сымен бұйрыққа қол қойылғаннан кейін ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімдегі астық қолхаты:
осы Қағидалардың 16-тармағы 1) және 7) тармақшаларында көрсетілген мәліметтерді көрсете отырып шығарылады;
астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Белсенді" деген мәртебемен көрсетіледі.
Клиенттермен астық қолхаттары бойынша операциялар жүргізу кезінде астық қабылдау кәсіпорны мен астық иесі арасында жасалған астықты сақтау шарты бойынша құқығы мен міндеттері және оған сәйкес шығарылған осы астық қолхаты клиентке бір уақытта астық қолхатында көрсетілген көлемдегі астыққа арналған астық қолхаты бойынша құқықтарды бере отырып, беріледі.
Астықты астық қабылдау кәсіпорны өңдеген не астықтың сапалық көрсеткіштері орташаланған (астықтың орташа өлшенген сапасы) жағдайда астық иесі мен астық қабылдау кәсіпорнының келісімі бойынша осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес алдыңғы астық қолхаттарын өтей отырып, жаңа астық қолхатын шығаруға жол беріледі.";
39-тармақты мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Жеке кабинетке қолжетімділік беру үшін:
1) ақпараттық жүйеде өздігінен тіркелу және жеке кабинетте тіркеушімен шарт жасау үшін клиенттердің (астық қабылдау кәсіпорындарының, астық қолхаттарын ұстаушылардың, кепіл ұстаушылардың, астық иелерінің және басқа тұлғалар) ЭЦҚ-сы болуы қажет;
2) уәкілетті орган және жергілікті атқарушы орган жыл сайын тіркеушіге ЭЦҚ-сы бар өз қызметкерлерінің жаңартылған тізімін жібереді.";
41-тармақты мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Жергілікті атқарушы органы үшін жеке кабинетте мынадай функциялар:
1) астық қолхаттарын ұстаушылардың дербес деректерін көрсетпей тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың астық қабылдау кәсіпорындары және астық қоймалары бойынша талдамалы және статистикалық есептіліктерді қалыптастыру;
2) астық қабылдау кәсіпорынына уақытша басқаруды енгізу туралы сотқа берілген өтініш туралы және астық қабылдау кәсіпорнына уақытша басқаруды мерзімінде енгізу туралы сот шешімін қабылдау туралы ақпаратты енгізу қолжетімді болады.".
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
қосымша
Астық нарығының
мониторингін жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Астық қабылдау кәсіпорнының уақытша басқаруды енгізу туралы ақпарат
20___ жылғы "____" _____________ жай-күй бойынша
Индексі: 1 – ЖАО.
Есептілік кезеңі: қажеттілігіне қарай.
Ұсынылатын тұлғалар тобы: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесі.
Қайда ұсынылады: астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне.
Ұсыну мерзімі: астық қабылдау кәсіпорнының уақытша басқаруды енгізу туралы соттың шешімін қабылдау күнінен бастап (3) үш жұмыс күні ішінде.
р/с
Астық қабылдау кәсіпорнының атауы
Жалпы сыйымдылығы, мың тонна
Барлық астық, мың тонна
Астық қабылдау кәсіпорнының жүктелуі, %
Сот шешімі туралы мәліметтер
1
2
3
4
5
6
Басшы __________ ___________________________________________
(қолы)       (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Орындаушы ________ ________________________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Телефоны __________________________ 20 __ жылғы "_____" __________
Ескертпе: Астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада көрсетілген.
Астық қабылдау
кәсіпорнын уақытша
басқаруды енгізу туралы
ақпараттың нысанына
қосымша
Астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме

7) после подписания приказа ЭЦП владельца зерна и хлебоприемного предприятия (первым руководителем и главным бухгалтером) статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка:
выпускается с указанием сведений, указанных в подпунктах 1) и 7) пункта 16 настоящих Правил;
отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Активная".
При проведении клиентами операции с зерновой распиской права и обязанности по договору на хранение зерна, заключенному между хлебоприемным предприятием и владельцем зерна, и в соответствии с которым была выпущена данная зерновая расписка, передаются клиенту одновременно с передачей прав по зерновой расписке на зерно в объеме, указанном в зерновой расписке.
В случае подработки зерна хлебоприемным предприятием либо усреднения качественных показателей зерна (средневзвешенное качество зерна) по соглашению владельца зерна и хлебоприемного предприятия допускается выпуск новой зерновой расписки с погашением предыдущих зерновых расписок в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Для предоставления доступа к личному кабинету:
1) клиенты (хлебоприемные предприятия, держатели зерновых расписок, залогодержатели, владельцы зерна и другие лица) должны обладать ЭЦП, для самостоятельной регистрации в информационной системе, и заключить с регистратором в личном кабинете договор;
2) уполномоченный орган и местный исполнительный орган ежегодно направляют регистратору актуализированные списки своих работников, обладающих ЭЦП.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Для местного исполнительного органа в личном кабинете доступны следующие функции:
1) формирование аналитической и статистической отчетности по хлебоприемным предприятиям и зернохранилищам соответствующей области, города республиканского значения и столицы без указания персональных данных держателей зерновых расписок;
2) внесение информации о поданном в суд заявлении о введении временного управления хлебоприемным предприятием и о принятии решения суда о введении временного управления хлебоприемным предприятием в сроки.".
Приложение
к перечню некоторых
приказов Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 4
к Правилам проведения
мониторинга зернового рынка
Форма
Информация о введении временного управления
хлебоприемным предприятием
по состоянию на "___" __________ 20___ года
Индекс: МИО – 1.
Отчетный период: по мере необходимости.
Круг лиц представляющих: структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
Куда представляется: в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок.
Сроки представления: в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия судом решения о введении временного управления хлебоприемным предприятием.
№ п/п
Наименование хлебоприемного предприятия
Общая емкость, тысяч тонн
Всего зерна, тысяч тонн
Загруженность хлебоприемного предприятия, процент
Сведения по решению суда
1
2
3
4
5
6
Руководитель___________ ________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель___________ ________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Телефон _________________________ "___" ________________ 20__ года
Примечание: Пояснение по заполнению формы о введении временного управления хлебоприемным предприятием приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме
информации о введении
временного управления
хлебоприемным предприятием
Пояснение по заполнению формы
о введении временного управления хлебоприемным предприятием

1. Астық қабылдау кәсіпорнының уақытша басқаруды енгізу туралы толтырылған ақпарат:
астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне, ұсыну мерзімі – қажеттілігіне қарай, астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы сот шешімін қабылдаған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынылады, ұсыну мерзімі – ай сайын, әр айдың 1-іне дейін.
2. Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы ақпарат нысанында:
1) нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) нысанның 2-бағанында астық қабылдау кәсіпорнының атауы көрсетіледі;
3) нысанның 3-бағанында астық қабылдау кәсіпорнының жалпы сыйымдылығы көрсетіледі;
4) нысанның 4-бағанында көрсетілген кезеңдегі астықтың жалпы саны көрсетіледі;
5) нысанның 5-бағанында көрсетілген кезеңде астық қабылдау кәсіпорнының жүктелуі пайызбен көрсетіледі;
6) нысанның 6-бағанында астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы сот шешімінің нөмірі мен күні, соттың атауы және сот шешімінің заңды күшіне ену күні көрсетіледі.

1. Заполненная информация о введении временного управления хлебоприемным предприятием представляется:
в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок, срок представления – по мере необходимости, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия судом решения о введении временного управления хлебоприемным предприятием;
в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, срок представления – ежемесячно, до 1 числа каждого месяца.
2. В форме информации о загруженности хлебоприемных предприятий:
1) в графе 1 формы указывается порядковый номер;
2) в графе 2 формы указывается наименование хлебоприемного предприятия;
3) в графе 3 формы указывается общая емкость хлебоприемного предприятия;
4) в графе 4 формы указывается общее количество зерна на указанный период;
5) в графе 5 формы указывается загруженность хлебоприемного предприятия в процентах на указанный период;
6) в графе 6 формы указываются номер и дата решения суда о введении временного управления хлебоприемным предприятием, наименование суда и дата вступления решения суда в законную силу.