"Кәсiби ұйымдарды, сертификаттау жөнiндегi ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 175 бұйрығына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 9 сәуірдегі № 370 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 13 сәуірде № 20377 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кәсiби ұйымдарды, сертификаттау жөнiндегi ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 175 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10703 болып тіркелген, 2015 жылғы 19 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 11) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсiби ұйымдарды, сертификаттау жөнiндегi ұйымдарды аккредиттеу қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары-Қаржы министрі
А. Смаилов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Ұлттық
экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары-
Қаржы министрінің
2020 жылғы 9 сәуірдегі
№ 370 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 16 наурыздағы
№ 175 бұйрығымен
бекітілген
Кәсiби ұйымдарды, сертификаттау жөнiндегi ұйымдарды аккредиттеу қағидалары

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 175 "Об утверждении Правил аккредитации профессиональных организаций, организаций по сертификации" и признании утратившими силу некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 9 апреля 2020 года № 370. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 апреля 2020 года № 20377
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 175 "Об утверждении Правил аккредитации профессиональных организаций, организаций по сертификации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10703, опубликован 19 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 11) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила аккредитации профессиональных организаций, организаций по сертификации, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министр финансов
А. Смаилов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Первого
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министра финансов
Республики Казахстан
от 9 апреля 2020 года № 370
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 марта 2015 года № 175
Правила аккредитации профессиональных организаций, организаций по сертификации

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіби ұйымдарды, сертификаттау жөнiндегi ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын (бұдан әрі – Қағидалар) Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 1) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі - Заң) сәйкес бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк саласындағы қызметті реттеудi жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) әзірлеген және бухгалтерлердің кәсіби ұйымдарын және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау бойынша ұйымдарын аккредиттеу (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тәртібін айқындайды.
2. "Бухгалтерлердің кәсіби ұйымын аккредиттеу туралы куәлік беру" және "Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау бойынша ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлік беру" деген мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы көрсетеді (бұдан әрi – портал).
3. Бухгалтерлердің кәсіби ұйымды және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау бойынша ұйымды аккредиттеу туралы куәлiк "Аудиторлық кәсіби ұйымды, бухгалтерлердiң кәсiби ұйымын, бухгалтерлердi кәсiби сертификаттау жөніндегі ұйымды аккредиттеу туралы куәліктердің нысандарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 26 ақпандағы № 116 қаулысымен бекітілген (бұдан әрі – Қаулы) нысандары бойынша аккредиттеудi куәландыратын ресми құжат болып табылады, ол Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылады.
4. Қаулымен бекітілген нысаны бойынша бухгалтерлердің кәсіби ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлік бес жыл мерзімге, бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау бойынша ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлік үш жыл мерзімге беріледі.
5. Атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, қайта ұйымдастырылған жағдайда бухгалтерлердің кәсіби ұйымы және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау бойынша ұйымы аккредиттеу рәсімінен өтеді.
6. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректер енгізу Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларында белгіленген.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізу автоматтандырылған.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации профессиональных организаций, организаций по сертификации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон) центральным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности (далее – уполномоченный орган), и определяют порядок оказания государственных услуг по аккредитации профессиональных организаций бухгалтеров и организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров (далее – услугополучатель).
2. Государственные услуги "Выдача свидетельства об аккредитации профессиональной организации бухгалтеров" и "Выдача свидетельства об аккредитации организации по профессиональной сертификации бухгалтеров" оказываются Комитетом внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан (далее – услугодатель) через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
3. Свидетельства об аккредитации профессиональной организации бухгалтеров и организации по профессиональной сертификации бухгалтеров по форме утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2016 года № 116 "Об утверждении форм свидетельств об аккредитации профессиональной аудиторской организации, профессиональной организации бухгалтеров, организации по профессиональной сертификации бухгалтеров" (далее – Постановление) являются официальными документами, удостоверяющими аккредитацию, которые действуют на всей территории Республики Казахстан.
4. Свидетельство об аккредитации профессиональной организации бухгалтеров, выдается сроком на пять лет, свидетельство об аккредитации организации по профессиональной сертификации бухгалтеров – на три года, по формам, утвержденным Постановлением.
5. В случае изменения наименования, организационно-правовой формы, реорганизации профессиональная организация бухгалтеров и организация по профессиональной сертификации бухгалтеров проходят процедуру аккредитации.
6. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг устанавливаются правилами внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги, утвержденными приказом исполняющим обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
Внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг автоматизировано.

7. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші sd@nitec.kz электрондық пошта арқылы бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салуды жіберу арқылы "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторын (оператор) мемлекеттік қызметтің атауы, өтініштің әкімшілік құжатының нөмірі мен коды (ӨӘҚНМК), немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі (ӨБСН), әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды (ӘҚНМК ЕД), немесе рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі (РБҚБСН), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), немесе көрсетілетін қызметті алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) авторизациялау сәтінен бастап қатенің нақты уақытын көрсете отырып, қате туындаған сәтке дейін қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып, 1 (бір) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
8. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі порталға жіберіледі және көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан – әрі ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" сақталады.
2-тарау. "Бухгалтерлердің кәсіби ұйымын аккредиттеу туралы куәлік беру" мемлекеттік қызметін көрсетудің тәртібі
9. Процестің сипаттамасын, нысанын, мерзімін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті ұсыну ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 1-қосымшасында "Бухгалтерлердің кәсіби ұйымын аккредиттеу туралы куәлік беру" мемлекеттік қызмет стандартта (бұдан әрі – мемлекеттік қызметтер стандарты) баяндалған.
Сұрау салу және мәліметтер нысандары осы Қағидалардың 2 және 3-қосымшаларына сәйкес ұсынылады.
Кәсіби ұйымдар аккредитация алу үшін осы Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет стандартының 8-тармағында көрсетліген құжаттарды ұсынады.
10. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндерінде жүгінген кезде, 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) сәйкес сұрау салуды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмауы және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар болуы фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші екі жұмыс күн мерзімі ішінде сұрау салуды одан әрі қараудан дәлелді түрде бас тартады.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы кәсіби ұйымды аккредиттеу туралы құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.

7. В случае сбоя информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (оператор) посредством направления запроса в единую службу поддержки по электронной почте sd@nitec.kz с обязательным представлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа заявления (НИКАД), или уникальный идентификационный номер заявления (УИНЗ), номера и кода административного документа (НИКАД РД), или уникальный идентификационный номер разрешительного документа (УИНРД), индивидуальный идентификационный номер (ИИН), или бизнес-идентификационный номер (БИН) услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки с указанием точного времени ошибки.
8. Результат оказания государственной услуги направляется на портал и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Выдача свидетельства об аккредитации профессиональной организации бухгалтеров"
9. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, сроки, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в стандарте государственной услуги "Выдача свидетельства об аккредитации профессиональной организации бухгалтеров" (далее - стандарт государственной услуги) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Формы запроса и сведений представляются согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам.
Профессиональные организации для получения аккредитации представляют документы, указанные в пункте 8 стандарта государственной услуги согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
10. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс), прием запроса и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель в течение двух рабочих дней дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении запроса.
Сведения документов о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, об аккредитации профессиональной организации услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

11. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің құрамына кіретін рәсімдер (іс-қимылдар) мазмұны:
куәлік беру кезінде:
1) көрсетілетін қызметті алушы қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет стандартының 8-тармағында көрсетліген құжаттарды ұсынған көрсетілетін қызметті берушінің құжат айналымы бойынша басқарма қызметкері қабылдайды және кейіннен орындаушыға бөлу үшін көрсетілетін қызметті берушінің бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тиісті басқармасына береді – бір жұмыс күні ішінде;
2) орындаушы берілген құжаттардың толықтығын осы Қағидалардың 8-тармағы 1-қосымшасына сәйкес тексереді – бір жұмыс күн ішінде;
3) орындаушы құжаттың мазмұнын қарастырады – бір жұмыс күні ішінде;
4) дайындау және бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы басқарма басшысымен, көрсетілетін қызметті берушінің заң қызметі басқармасының басшысымен қорытынды жобасын, куәлікті беру туралы бұйрық жобасын келісу, сондай-ақ оларды көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының бекітуі, бұйрықты тіркеу немесе бас тарту туралы дәлелді жауапты дайындау және аккредиттеу туралы куәлікті немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты беру – бір жұмыс күні ішінде;
куәлікті қайта рәсімдеу кезінде:
1) көрсетілетін қызметті алушы қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет стандартының 8-тармағында көрсетліген құжаттарды ұсынған көрсетілетін қызметті берушінің құжат айналымы бойынша басқарма қызметкері қабылдайды және кейіннен орындаушыға бөлу үшін көрсетілетін қызметті берушінің бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тиісті басқармасына береді – бір жұмыс күні ішінде;
2) дайындау және бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы басқарма басшысымен, көрсетілетін қызметті берушінің заң қызметі басқармасының басшысымен қорытынды жобасын, куәлікті қайта рәсімдеу туралы бұйрық жобасын келісу, сондай-ақ оларды көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының бекітуі, бұйрықты тіркеу немесе бас тарту туралы дәлелді жауапты дайындау және қайта рәсімдеу туралы куәлікті немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты беру – екі жұмыс күн ішінде;
куәліктің телнұсқасын беру кезінде:
1) көрсетілетін қызметті алушы қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет стандартының 8-тармағында көрсетліген ұсынған құжаттарды көрсетілетін қызметті берушінің құжат айналымы бойынша басқарма қызметкері қабылдайды және кейіннен орындаушыға бөлу үшін көрсетілетін қызметті берушінің бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тиісті басқармасына береді – бір жұмыс күні ішінде;

11. Содержание процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги:
при выдаче свидетельства:
1) документы, указанные в пункте 8 стандарта государственной услуги согласно приложению 1 к настоящим Правилам, представленные услугополучателем, принимаются работником управления по документообороту услугодателя и передаются соответствующему управлению в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности услугодателя для распределения в последующем исполнителю – в течение одного рабочего дня;
2) проверка исполнителем полноты представленных документов на предмет соответствия пункту 8 приложения 1 к настоящим Правилам – в течение одного рабочего дня;
3) исполнитель рассматривает содержание представленных документов – в течение одного рабочего дня;
4) подготовка исполнителем и согласование с руководителем управления в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, руководителем управления юридической службы услугодателя проекта заключения, проекта приказа о выдаче свидетельства, а также их утверждение уполномоченным лицом услугодателя, регистрация приказа либо подготовка мотивированного ответа об отказе и выдача свидетельства об аккредитации либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги – в течение двух рабочих дней;
при переоформлении свидетельства:
1) документы, указанные в пункте 8 стандарта государственной услуги согласно приложению 1 к настоящим Правилам, представленные услугополучателем, принимаются работником управления по документообороту услугодателя и передаются соответствующему управлению в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности услугодателя для распределения в последующем исполнителю – в течение одного рабочего дня;
2) подготовка исполнителем и согласование с руководителем управления в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, руководителем управления юридической службы услугодателя проекта заключения, проекта приказа о переоформлении свидетельства, а также их утверждение уполномоченным лицом услугодателя, регистрация приказа либо подготовка мотивированного ответа об отказе и переоформление свидетельства об аккредитации либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги – в течение двух рабочих дней;
при выдаче дубликата свидетельства:
1) документы, указанные в пункте 8 стандарта государственной услуги согласно приложению 1 к настоящим Правилам представленные услугополучателем, принимаются работником управления по документообороту услугодателя и передаются соответствующему управлению в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности услугодателя для распределения в последующем исполнителю – в течение одного рабочего дня;

2) орындаушы ұсынылған құжаттардың мазмұнын қарайды және куәлікті басып шығарады, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырады және куәліктің телнұсқасын береді – бір жұмыс күн ішінде.
12. Кәсіби ұйымдар мынадай:
1) кәсіби ұйымның құрамында кемінде үш жүз кәсіби бухгалтердің болуы;
2) халықаралық практикаға сәйкес келетiн және оның барлық мүшелерiне мiндеттi болып табылатын, ұйымның жарғысына сәйкес бекiтiлген Кәсiби бухгалтерлердiң әдеп кодексiнiң болуы;
3) өз мүшелерінің біліктілігін арттыру жүйесінің болуы;
4) осы Қағидаларға сәйкестігі талаптарына жауап береді.
Кәсіби ұйымдардың мынадай:
1) халықаралық қаржылық есептілік стандарттары;
2) бухгалтерлердің біліктілігін арттыру;
3) этика мәселелері;
4) дауларды қарау жөніндегі жұмыс органдары бар.
Кәсіби ұйымдардың қосымша жарғыда айқындалған жұмыс органдары бар.
Кәсіби ұйымдар аккредиттеу сәтінен бастап бір ай ішінде Консультациялық органның құрамына бухгалтерлік және (немесе) аудиторлық қызмет саласында кемінде жеті жыл жұмыс тәжірибесін, не The Assocіatіon of Chartered Certіfіed Accountants (ACCA), не Certіfіed Publіc Accountant (CPA) толық біліктілігін, не Dіploma іn the Іnternatіonal Fіnancіal Reportіng (DіpІFR ACCA) дипломын, не "аудитор" біліктілігі берілгені туралы біліктілік куәлігін, не кәсіби бухгалтер сертификатын, не экономика, қаржы, бухгалтерлік есеп, аудит саласында ғылыми дәрежесін растай отырып, бір өкілін ұсынады.
3-тарау. "Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымды аккредиттеу туралы куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
13. Процестің сипаттамасын, нысаны мен мерзімдерін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, осы Қағидалардың 4-қосымшасында "Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау бойынша ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) баяндалған.
Сертификаттау жөніндегі ұйымды аккредиттеу үшін сұрау салу, мәліметтер нысаны және материалдардың мазмұнына қойылатын талаптар осы Қағидаларға 2, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес ұсынылады.
Сертификаттау жөніндегі ұйымдар аккредиттеуден өту үшін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.

2) исполнитель рассматривает содержание представленных документов и распечатывает свидетельство, заверяет ЭЦП уполномоченного лица услугодателя и выдает дубликат свидетельства – в течение одного рабочего дня.
12. Профессиональные организации отвечают следующим требованиям:
1) наличие в составе профессиональной организации не менее трехсот профессиональных бухгалтеров;
2) наличие утвержденного в соответствии с уставом организации Кодекса этики профессиональных бухгалтеров, соответствующего международной практике и являющегося обязательным для всех ее членов;
3) наличие системы повышения квалификации своих членов;
4) соответствие настоящим Правилам.
Профессиональные организации имеют следующие рабочие органы:
1) по международным стандартам финансовой отчетности;
2) по повышению квалификации бухгалтеров;
3) по вопросам этики;
4) по рассмотрению споров.
Профессиональные организации дополнительно имеют рабочие органы, определенные уставом.
Профессиональные организации в течение одного месяца с момента аккредитации представляют в состав Консультативного органа одного представителя, с подтверждением опыта работы не менее семи лет в сфере бухгалтерской и (или) аудиторской деятельности, либо наличие полной квалификации The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), либо Certified Public Accountant (CPA), либо Диплома Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA), либо квалификационного свидетельства о присвоении квалификации "аудитор", либо сертификата профессионального бухгалтера, либо ученой степени в области экономики, финансов, бухгалтерского учета, аудита.
Глава 3. Порядок оказания государственной услуги "Выдача свидетельства об аккредитации организации по профессиональной сертификации бухгалтеров"
13. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму и сроки, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в стандарте государственной услуги "Выдача свидетельства об аккредитации организации по профессиональной сертификации бухгалтеров" (далее – стандарт государственной услуги) согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Формы запроса, сведений и требования к содержанию материалов для аккредитации организации по сертификации представляются согласно приложениям 2, 5 и 6 к настоящим Правилам.
Организации по сертификации для прохождения аккредитации представляют документы, указанные в пункте 8 стандарта государственной услуги согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

14. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жүгінген кезде сұрау салуды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау және (немесе) қолдану мерзімі өткен құжаттардың болу фактісі анықталған жағдайда қызметті беруші екі жұмыс күні ішінде сұрау салуды одан әрі қараудан дәлелді бас тартады.
Сертификаттау жөніндегі ұйымды аккредиттеу туралы заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің құрамына кіретін рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны:
куәлікті беру кезінде:
1) көрсетілетін қызметті алушы қағидалардың 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет стандартының 8-тармағында көрсетліген ұсынған құжаттарды көрсетілетін қызметті берушінің құжат айналымы бойынша басқарма қызметкері қабылдайды және кейіннен орындаушыға бір жұмыс күні іші бөлу үшін үшін бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы тиісті басқарманың басшылығына береді;
2) орындаушы ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және олар толық болған жағдайда мемлекеттік және орыс тілдерінде емтихан модулін және "халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес бухгалтерлік есеп" пәні бойынша емтихандар нәтижелерін бағалау тәртібін қамтитын сертификаттау бағдарламасы бойынша материалдарына қорытынды беру үшін уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесіне – бір жұмыс күні ішінде жібереді;
3) уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің емтихан модулін және "халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес бухгалтерлік есеп" пәні бойынша емтихан нәтижелерін бағалау тәртібін қамтитын сертификаттау бағдарламасы бойынша материалдарды мемлекеттік және орыс тілдерінде – екі жұмыс күні ішінде қарауы және қорытынды беруі;
4) орындаушының қорытынды жобасын, куәлік беру туралы бұйрық жобасын дайындауы және бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы басқарма басшысымен, Заң қызметі басқармасының басшысымен келісуі, сондай-ақ оларды көрсетілетін қызметті беруші басшылығының бекітуі, бұйрықты тіркеуі немесе бас тарту туралы дәлелді жауапты дайындауы және аккредиттеу туралы куәлікті немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты беруі – бір жұмыс күні ішінде;
куәлікті қайта ресімдеу кезінде:

14. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, в соответствии с Трудовым кодексом, прием запроса и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель в течение двух рабочих дней дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении запроса.
Сведения документов о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, об аккредитации организации по сертификации услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
15. Содержание процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги:
при выдаче свидетельства:
1) документы, указанные в пункте 8 стандарта государственной услуги согласно приложению 4 к настоящим Правилам, представленные услугополучателем, принимаются работником управления по документообороту услугодателя и передаются руководству соответствующего управления в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности услугодателя для распределения в последующем исполнителю – в течение одного рабочего дня;
2) исполнитель проверяет полноту представленных документов и в случае их полноты направляет в структурное подразделение уполномоченного органа для выдачи заключения материалы по программе сертификации, включающие экзаменационный модуль и порядок оценки результатов экзаменов по дисциплине "бухгалтерский учет в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности" на государственном и русском языках – в течение одного рабочего дня;
3) рассмотрение структурным подразделением уполномоченного органа материалов по программе сертификации, включающих экзаменационный модуль и порядок оценки результатов экзаменов по дисциплине "бухгалтерский учет в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности" на государственном и русском языках и выдача заключения – в течение двух рабочих дней;
4) подготовка исполнителем и согласование с руководителем управления в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, руководителем управления юридической службы услугодателя проекта заключения, проекта приказа о выдаче свидетельства, а также их утверждение руководством услугодателя, регистрация приказа либо подготовка мотивированного ответа об отказе и выдача свидетельства об аккредитации либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги – в течение одного рабочего дня;
при переоформлении свидетельства:

1) көрсетілетін қызметті алушы қағидалардың 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет стандартының 8-тармағында көрсетліген ұсынған құжаттарды қызметті берушінің құжат айналымы жөніндегі басқармасы қызметкері қабылдайды және кейіннен орындаушыға – бір жұмыс күні ішінде бөліп беруі үшін қызмет берушінің бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы тиісті басқарма басшылығына береді;
2) орындаушының қорытынды жобасын, куәлікті қайта ресімдеу туралы бұйрық жобасын дайындауы және бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы басқарма басшысымен, заң қызметі басқармасының басшысымен келісуі, сондай-ақ оларды көрсетілетін қызметті беруші басшылығының бекітуі, бұйрықты тіркеуі немесе бас тарту туралы дәлелді жауапты дайындауы және қайта ресімдеу туралы куәлікті немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуы туралы дәлелді жауапты – екі жұмыс күні ішінде беруі;
телнұсқа беру кезінде:
1) қызметті алушы ұсынған құжаттарды қызметті берушінің құжат айналымы жөніндегі басқармасы қызметкері қабылдайды және кейіннен орындаушыға – бір жұмыс күні ішінде бөліп беруі үшін қызмет берушінің бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы тиісті басқарма басшылығына береді;
2) орындаушы ұсынылған құжаттардың мазмұнын қарайды және куәлікті басып шығарады, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ – мен куәландырады және куәліктің телнұсқасын – екі жұмыс күні ішінде береді.
16. Емтихан, апелляциялық комиссиялардың құрамы өзгерген жағдайда бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымдар бұл туралы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны бойынша 10 (он) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге жазбаша түрде хабарлайды.
17. Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымдар өзара іс-қимыл туралы келісім жасалған бухгалтерлердің кәсіби ұйыммен бірлесіп емтихан өткізеді.
18. Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымдар мынадай:
1) оқудан тәуелсіз емтихан жүйесінің болу;
2) бухгалтерлердің кәсіби ұйыммен өзара іс-қимыл туралы келісімнің болу;
3) осы Қағидаларға 6-қосымшада көрсетілген аккредиттеу үшін материалдардың мазмұнына қойылатын талаптарды сақтау;
4) Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк мәселелерi жөнiндегi заңнамасына шолуды қамтитын емтихан модульдерiнiң, оларды жаңарту жүйесiнiң болуы;

1) документы, указанные в пункте 8 стандарта государственной услуги согласно приложению 4 к настоящим Правилам, представленные услугополучателем, принимаются работником управления по документообороту услугодателя и передаются руководству соответствующего управления в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности услугодателя для распределения в последующем исполнителю – в течение одного рабочего дня;
2) подготовка исполнителем и согласование с руководителем управления в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, руководителем управления юридической службы услугодателя проекта заключения, проекта приказа о переоформлении свидетельства, а также их утверждение руководством услугодателя, регистрация приказа либо подготовка мотивированного ответа об отказе и переоформление свидетельства об аккредитации либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги – в течение двух рабочих дней;
при выдаче дубликата свидетельства:
1) документы, указанные в пункте 8 стандарта государственной услуги согласно приложению 4 к настоящим Правилам, представленные услугополучателем, принимаются работником управления по документообороту услугодателя и передаются руководству соответствующего управления в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности услугодателя для распределения в последующем исполнителю – в течение одного рабочего дня;
2) исполнитель рассматривает содержание представленных документов и распечатывает свидетельство, заверяет ЭЦП уполномоченного лица услугодателя и выдает дубликат свидетельства – в течение одного рабочего дня.
16. В случае изменения составов экзаменационной, апелляционной комиссий организации по профессиональной сертификации бухгалтеров уведомляют об этом услугодателя в письменном виде в течение 10 (десяти) рабочих дней по форме сведений согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
17. Организации по профессиональной сертификации бухгалтеров проводят экзамены совместно с профессиональной организацией бухгалтеров, с которой заключено соглашение о взаимодействии с профессиональной организацией бухгалтеров.
18. Организации по профессиональной сертификации бухгалтеров отвечают следующим требованиям:
1) наличие не зависимой от обучения экзаменационной системы;
2) наличие соглашения о взаимодействии с одной или несколькими профессиональными организациями бухгалтеров;
3) соблюдение требований к содержанию материалов для аккредитации, указанных в приложении 6 к настоящим Правилам;
4) наличие экзаменационных модулей, включающих обзор законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, системы их обновления;

5) емтихан өткізу үшін тиісті жағдайларды қамтамасыз ету;
6) осы Қағидаларға сәйкестігі талаптарына жауап береді.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
19. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының және (немесе) Қазақстан Республикасы Азаматтық іс жүргізу кодексінің 29-тарауына сәйкес уәкілетті органның және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына беріледі (бұдан әрi - кодекс).
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасы Азаматтық іс жүргізу кодексінің 29-тарауында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Кәсiптік ұйымдарды,
сертификаттау жөнiндегi
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
1-қосымша
"Бухгалтерлердің кәсіби ұйымын аккредиттеу туралы куәлік беру" мемлекеттік қызмет стандарты (бұдан әрі-мемлекеттік қызметтер стандарты)
1
Қызмет берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті
2
Мемлекеттік қызметтің көрсетілу тәсілдері
Сұрау салуды қабылдау мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтежиелерін беру "Электрондық үкімет" веб-порталы www.egov.kz, www.elicense.kz арқылы жүзеге асырылады (бұдан әрі-Портал )
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
куәлік беру – 5 (бес ) жұмыс күні;
куәлікті қайта рәсімдеу – 3 (үш) жұмыс күні;
куәліктің телнұсқасын беру – 2 (екі) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсетудің тәсілі
Электрондық (түгелдей автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері
Кәсіби ұйымын аккредиттеу туралы куәлік беру, куәлікті қайта ресімдеу, бухгалтерлердің кәсіби ұйымын аккредиттеу туралы куәліктің телнұсқасын беру, немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны - электрондық.
6
Көрсетілген қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтің көрсетілуінен алынатын және Қазақстан Республикасының заңнамасында ескерілген жағдайлардан ақы алу тәсілдерінің төлем құны
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі
Көрсетілген қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мерекелік күндерді қоспағанда, үзіліссіз сағат 9.00-ден бастап 18.30-ға дейін түскі үзіліс 13.00 – 14.30 жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда.
Порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштер мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру мынадай жұмыс күнінде жүзеге асырылады)
8
Көрсетілетін қызметті алушы өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажет құжаттар тізбесі:

5) обеспечение надлежащего условия для проведения экзамена;
6) соответствие настоящим Правилам.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
19. Жалоба на решение, действия (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя и (или) уполномоченного органа услугодателя, и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с главой 29 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс).
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказания государственных услуг услугополучатель обращается в суд в порядке, установленном главой 29 Кодекса.
Приложение 1
к Правилам аккредитации профессиональных организаций,
организаций по сертификации
Стандарт государственной услуги "Выдача свидетельства об аккредитации профессиональной
организации бухгалтеров" (далее – стандарт государственной услуги)
1
Наименование услугодателя
Комитет внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием запроса и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "Электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
Выдача свидетельства – 5 (пять) рабочих дней;
переоформление свидетельства – 3 (три) рабочих дня;
выдача дубликата свидетельства – 2 (два) рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельства об аккредитации профессиональной организации, переоформление свидетельства, выдача дубликата свидетельства, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно юридическим лицам.
7
График работы
Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, прием запроса и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги

1) көрсетілген қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) мәліметтер нысаны;
3) оқыту іс-шараларын өткізу жоспарын көрсете отырып, өз мүшелерінің біліктілігін арттыру жүйесінің болуын растайтын құжаттың (бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау туралы келісім) электрондық (сканерленген) көшірмесі.
Заңды мекенжайы өзгерген жағдайда бухгалтерлердің кәсіби ұйымын аккредиттеу туралы куәлікті қайта рәсімдеу үшін, сондай-ақ бухгалтерлердің кәсіби ұйымын аккредиттеу туралы куәлік жоғалған, бүлінген кезде, егер бұрын берілген куәлік қағаз нысанда ресімделсе, телнұсқаны беру үшін көрсетілген қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес сұрау салуды порталда толтыру қажет.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттардың бухгалтерлердің кәсіби ұйымын аккредиттеу туралы мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілген қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың негіздері
Аккредиттеу туралы куәлікті беруден бас тартудың негіздері болып:
1) аккредиттеу туралы куәлікті, қайта ресімдеуді және (немесе) деректерді (мәліметтерді) алу үшін кәсіби ұйымдар мен сертификаттау жөніндегі ұйымдар ұсынған құжаттардың дұрыс еместігін анықтау;
2) кәсіби ұйымдар мен сертификаттау жөніндегі ұйымдардың және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) кәсіби ұйымдар мен сертификаттау жөніндегі ұйымдарға қатысты қызметіне немесе белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы аккредиттеу туралы куәлікті беруден, қайта ресімдеуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
10
Электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорациялар арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, қойылатын өзге талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болу шартымен мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда ала алады.
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтан қолжетімділік режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Кәсіби ұйымдар мен сертификаттау жөніндегі ұйымдардың "жеке кабинет" порталы, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде аккредиттеуге берілген құжаттарды қарау тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар. Анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің (бұдан әрі – Министрлік): www.mіnfіn.gov.kz
интернет-ресурсында орналастырылған, Бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Мемлекеттiк қызметтi көрсету орындарының мекенжайлары:

1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя профессиональной организации;
2) форму сведений;
3) электронную (сканированная) копию документа (соглашение о взаимодействии с организациями по профессиональной сертификации бухгалтеров), подтверждающую наличие системы повышения квалификации своих членов, с указанием плана проведения обучающих мероприятий.
Для переоформления свидетельства об аккредитации профессиональной организации в случае изменения юридического адреса, а также для выдачи дубликата свидетельства при утере, порче свидетельства об аккредитации, если ранее выданное свидетельство оформлено в бумажной форме, необходимо заполнить на портале запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП руководителя.
Сведения документов о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, об аккредитации профессиональной организации бухгалтеров услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основаниями для отказа в выдаче, переоформлении свидетельства об аккредитации, являются:
1) установление недостоверности документов, представленных организациями по сертификации для получения свидетельства об аккредитации, переоформления, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, установленными требованиями;
3) в отношении профессиональной организаций имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе рассмотрения документов на аккредитацию в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб размещены на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Министерство): www.minfin.gov.kz, Единый контакт-центр:
8-800-080-7777, 1414.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены:

1)Министерліктің интернет-ресурсында: www.minfin.gov.kz;
2)Порталдa: www.egov.kz, www.elicense.kz орналастырылған.
Кәсiптік ұйымдарды,
сертификаттау жөнiндегi
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысаны
Сұрау салу
Аккредиттеуді (қайта рәсімдеу, телнұсқасын беру) өтінемін
__________________________________________________________________
Қызметті жүзеге асыру үшін кәсіби ұйымның, сертификат жөніндегі ұйымның (қажеттісінің астын сызып көрсету) толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
__________________________________________________________________
Орналасқан жері:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
Барлық көрсетілген ақпарат, сондай-ақ қоса берілген құжаттар дұрыс және жарамды болып табылады
"___" ___________ 20__ жыл
Кәсіби ұйымның, сертификаттау
жөніндегі ұйымның басшысы ____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Кәсіптік ұйымдарды,
сертификаттау жөнiндегi
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысаны
Мәліметтер нысаны
Халықаралық тәжiрибеге сай келетiн ұйымның жарғысына сәйкес бекiтiлген Кәсіби бухгалтерлердің Әдеп кодексі
р/с №
Күні
1
2
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымы құрамының мүшелері ____________________
__________________________________________________________________
(бухгалтерлердің кәсіби ұйымының атауы, бизнес-сәйкестендiру
нөмiрi көрсетіледі (бұдан әрі - БСН))
№ 1 кесте
Бухгалтердің жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі -ЖСН)
Бухгалтердің тегі
Бухгалтердің аты
Бухгалтердің әкесінің аты
Жұмыс орны (ұйымның атауы)
Лауазымы
Почталық индексі
Ел/ облыс/аудан/елді мекен
Көшенің аты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы
Үй нөмірі
Пәтердің нөмірі
Телефон нөмірі
Электрондық мекенжайы
Кәсіби бухгалтер сертификатының нөмірі
Кәсіби бухгалтер сертификатының берілген күні
Жұмыс тәжірибесі (Бухгалтерлік есеп немесе аудит саласында кемінде екі жыл жұмыс өтілі)
Кәсіби ұйымға кірген күні
Мүшелік билеттің немесе бухгалтерлердің кәсіби ұйымында мүшелігін растайтын құжаттың нөмірі
10
11
12
13
14
15
16
17
18
№ 2 кесте
Бухгалтерлік ұйымның БСН
Бухгалтерлік ұйымның атауы
Пошталық индексі
Ел/ облыс/аудан/елді мекен
Көшенің аты
Үйдің нөмірі
Үйдің индексі
Пәтердің/кеңсенің нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
Кастенің жалғасы
Телефон нөмірі
Факс нөмірі
Кәсіби ұйымға кірген күні
Мүшелік билеттің немесе бухгалтерлердің кәсіби ұйымында мүшелігін растайтын құжаттың нөмірі
Бухгалтерлік ұйым басшысының ЖСН
Бухгалтерлік ұйым басшысының аты
Бухгалтерлік ұйым басшысының тегі
Бухгалтерлік ұйым басшысының әкесінің аты
9
10
11
12
13
14
15
16
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымының жұмыс органдарының болуы туралы мәліметтер
Бөлімшенің атауы
Бөлімше басшысының лауазымы
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Бөлімше басшысының тегі
Бөлімше басшысының аты
Бөлімше басшысының әкесінің аты
Бөлімше басшысының нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
Өз мүшелерiнiң бiлiктiлiгiн арттыру жүйесiнiң болуы
Иә
Жоқ
1
2
Бухгалтерлердің кәсіби
ұйымының басшысы _________ ______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Кәсіби ұйымдарды,
сертификаттау жөнiндегi
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
4-қосымша
"Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау бойынша ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты)
1
Қызмет берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті
2
Мемлекеттік қызметтің көрсетілу тәсілдері
Ұсынысты қабылдау мен мемлекеттік қызметтің нәтежиесін алу веб-портал "Электроны үкімет" www.egov.kz, www.elicense.kz арқылы жүзеге асады.
3
Мемлекеттік қызметтің көрсетілу мерзімі
Куәлік беру – 5 (бес) жұмыс күні;
куәлікті қайта рәсімдеу – 3 (үш) жұмыс күні;
куәліктің телнұсқасын беру – 2 (екі) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны
Электрондық (түгелдей автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Кәсіби ұйымын аккредиттеу туралы куәлік беру, қайта ресімдеу, куәліктің телнұсқасын беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында жолданады және сақталады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
Көрсетілген қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мерекелік күндерді қоспағанда, үзіліссіз сағат 9.00-ден бастап 18.30-ға дейін түскі үзіліс 13.00 – 14.30 жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда.
Порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштер мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
8
Көрсетілетін қызметті алушы өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажет құжаттар тізбесі

1)на интернет-ресурсе Министерства: www.minfin.gov.kz;
2)на портале: www.egov.kz, www.elicense.kz.
Приложение 2
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций,
организаций по сертификации
Форма
Запрос
Прошу аккредитовать (переоформить, выдать дубликат) _____________________________
полное наименование профессиональной организации, организации по сертификации
(нужное подчеркнуть), бизнес-идентификационный номер) для осуществления деятельности
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Местонахождение:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах
Вся указанная информация, а также прилагаемые документы являются достоверными и
действительными
"___" ___________ 20__ года
Руководитель
профессиональной организации,
организации по сертификации
(нужное подчеркнуть), _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 3
к Правилам аккредитации профессиональных
организаций, организаций по сертификации
Форма
Сведения
Утвержденный в соответствии с уставом организации Кодекс этики профессиональных
бухгалтеров, соответствующий международной практике
№ п/п
Дата
1
2
Состав профессиональной организации бухгалтеров членов __________
__________________________________________________________________
(указывается наименование профессиональной организации бухгалтеров,
бизнес-идентификационный номер (далее - БИН))
Таблица № 1
Индивидуальный идентификационный номер бухгалтера (далее-ИИН)
Фамилия бухгалтера
Имя бухгалтера
Отчество бухгалтера (при его наличии)
Место работы (наименование организации)
Должность
Почтовый индекс
Страна область/район/населенный пункт
Название улицы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Продолжение таблицы
Номер дома
Номер квартиры/офиса
Номер телефона
Электронный адрес
Номер сертификата профессионального бухгалтера
Дата выдачи сертификата профессионального бухгалтера
Опыт работы (стаж работы не менее двух лет в сфере бухгалтерского учета или аудита
Дата вступления в профессиональную организацию
Номер членского билета или документа, подтверждающего членство в профессиональной организации бухгалтеров
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Таблица № 2
БИН бухгалтерской организации
Наименование бухгалтерской организации
Почтовый индекс
Страна/область/район/населенный пункт
Название улицы
Номер дома
Индекс дома
Номер квартиры/офиса
1
2
3
4
5
6
7
8
Продолжение таблицы
Номер телефона
Номер факса
Дата вступления в профессиональную организацию
Номер членского билета или документа, подтверждающего членство в профессиональной организации бухгалтеров
ИИН руководителя бухгалтерской организации
Фамилия руководителя бухгалтерской организации
Имя руководителя бухгалтерской организации
Отчество руководителя бухгалтерской организации (при его наличии)
9
10
11
12
13
14
15
16
Сведения о наличии рабочих органов профессиональной организации бухгалтеров
Название подразделения
Должность руководителя подразделения
ИИН
Фамилия руководителя подразделения
Имя руководителя подразделения
Отчество руководителя подразделения (при его наличии)
номер телефона руководителя подразделения
1
2
3
4
5
6
7
Наличие системы повышения квалификации своих членов
Да
Нет
1
2
Руководитель профессиональной
организации бухгалтеров _________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций,
организаций по сертификации
Стандарт государственной услуги "Выдача свидетельства об аккредитации организации по профессиональной сертификации бухгалтеров" (далее – стандарт государственной услуги)
1
Наименование услугодателя
Комитет внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием запроса и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется черезвеб-портал: "Электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
Выдача свидетельства – 5 (пять) рабочих дней;
переоформление свидетельства – 3 (три) рабочих дня;
выдача дубликата свидетельства – 2 (два) рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельства об аккредитации организации по сертификации, переоформление свидетельства, выдача дубликата свидетельства, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно юридическим лицам.
7
График работы
Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, прием запроса и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги

1) көрсетілген қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) мәліметтер нысаны;
3) сертификаттау жөніндегі ұйымды аккредиттеу үшін материалдардың мазмұнына қойылатын талаптарға сәйкес келетін мемлекеттік және орыс тілдеріндегі "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес Бухгалтерлік есеп", "Салық және салық салу" және "Азаматтық құқық" пәндері бойынша емтихан модульдерін және емтихан нәтижелерін бағалау тәртібін қамтитын сертификаттау бағдарламалары бойынша электрондық құжат нысанындағы материалдар;
4) тест сұрақтарын және ахуалдық есептерді қамтитын емтихан модульдерінің құрылымдарын;
сертификаттау пәндері бойынша емтихандардың кемінде үш сағат ұзақтығын;
кәсіби бухгалтерлерге кандидаттардың жұмыстарына тексеру жүргізудің күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімін;
соңғы сертификаттау пәні бойынша оң нәтиже алған күннен бастап күнтізбелік он төрт күннен аспайтын сертификаттарды беру мерзімін;
нәтиже бекітілген күннен бастап кейінгі үш жыл ішінде, "Салық және салық салу" және "Азаматтық құқық" пәндері бойынша - нәтиже бекітілген күннен бастап кейінгі бес жыл ішінде ғана жарамды деп танылатын "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп" пәні бойынша кандидаттың оң нәтиже алғанын;
кандидаттардың құқықтары, міндеттері және жауаптылықтары көрсетілген кәсіби бухгалтерді сертификаттау жөніндегі емтихандарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы бекітілген ереженің электрондық көшірмесі;
5) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес емтихан комиссиясы төрағасының, оның мүшелерінің, тәуелсіз бақылаушылардың құқықтарын, міндеттері мен жауаптылықтарын және оның құрамын көрсете отырып, емтихан комиссиясы туралы бекітілген ереженің электрондық көшірмесі;
6) апелляция комиссиясының (кеңес) құрамын, шағымдарды беру мерзімін және қарау мерзімдері, шағым мен комиссия (кеңес) шешімінің нысандары белгілене отырып, емтихан нәтижелері бойынша шағымдарды сотқа дейін қарауды жүргізу тәртібін көрсете отырып, аппеляциялық комиссия (кеңес) туралы бекітілген ереженің электрондық көшірмесі.
Заңды мекенжайы өзгерген жағдайда бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымды аккредиттеу туралы куәлікті қайта рәсімдеу үшін, сондай-ақ бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлік жоғалған, бүлінген кезде, егер бұрын берілген куәлік қағаз нысанда ресімделсе, телнұсқаны беру үшін көрсетілген қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес сұрау салуды порталда толтыру қажет.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың негіздері
Аккредиттеу туралы куәлікті беруден бас тартудың негіздері:

1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП руководителя организации по сертификации;
2) форму сведений;
3) материалы в форме электронного документа по программам сертификации, включающие экзаменационные модули и порядок оценки результатов экзаменов по дисциплинам "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности", "Налоги и налогообложение" и "Гражданское право" на государственном и русском языках, соответствующие требованиям к содержанию материалов для аккредитации организации по сертификации;
4) утвержденное положение о порядке организации и проведения экзаменов по сертификации профессионального бухгалтера в форме электронного документа с указанием:
структуры экзаменационных модулей, содержащих тестовые вопросы и ситуационные задачи;
продолжительности экзаменов по дисциплинам сертификации не менее трех часов;
сроков проведения проверок экзаменационных работ кандидатов в профессиональные бухгалтера (далее – кандидат) не более тридцати календарных дней с даты сдачи экзамена;
сроков выдачи сертификатов не более четырнадцати календарных дней с даты получения положительного результата по последней дисциплине сертификации;
получения кандидатом положительного результата по дисциплине "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности", который будет признаваться действительным только в течение трех последующих лет с даты утверждения результата, по дисциплинам "Налоги и налогообложение" и "Гражданское право" - в течение пяти последующих лет с даты утверждения результата;
прав, обязанностей и ответственности кандидатов;
5) утвержденное положение об экзаменационной комиссии с указанием прав, обязанностей и ответственности председателя указанной комиссии, ее членов, независимых наблюдателей и ее состав форме электронного документа;
6) утвержденное положение об апелляционной комиссии (совете) с указанием ее состава, срока подачи жалоб и порядка проведения досудебного рассмотрения жалоб по результатам экзаменов с установлением сроков рассмотрения, формы жалобы и решения комиссии (совета) в форме электронного документа.
Для переоформления свидетельства об аккредитации организации по профессиональной сертификации бухгалтеров в случае изменения юридического адреса, а также для выдачи дубликата при утере, порче свидетельства об аккредитации организации по профессиональной сертификации бухгалтеров, если ранее выданное свидетельство оформлено в бумажной форме, необходимо заполнить на портале запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, об аккредитации организации по профессиональной сертификации бухгалтеров услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основаниями для отказа в выдаче, переоформлении свидетельства об аккредитации, являются:

1) аккредиттеу туралы куәлікті, қайта ресімдеуді және (немесе) деректерді (мәліметтерді) алу үшін кәсіби ұйымдар мен сертификаттау жөніндегі ұйымдар ұсынған құжаттардың дұрыс еместігін анықтау;
2) кәсіби ұйымдар мен сертификаттау жөніндегі ұйымдардың және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) кәсіби ұйымдар мен сертификаттау жөніндегі ұйымдарға қатысты қызметіне немесе белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы аккредиттеу туралы куәлікті беруден, қайта ресімдеуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болу шартымен мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда ала алады.
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтан қолжетімділік режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Кәсіби ұйымдар мен сертификаттау жөніндегі ұйымдардың "жеке кабинет" порталы, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде аккредиттеуге берілген құжаттарды қарау тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар. Анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің: www.mіnfіn.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған, Бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Мемлекеттiк қызметтi көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министерліктің интернет-ресурстарында: www.minfin.gov.kz;
2) Порталдa: www.egov.kz, www.elicense.kz орналастырылған.
Кәсiби ұйымдарды,
сертификаттау жөнiндегi
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
5-қосымша
Нысаны
Мәліметтер Бухгалтерлердiң аккредиттелген кәсiби ұйымымен өзара іс-қимыл туралы келісім*
р/с №
Күнi
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымының атауы
Жарамдылық мерзімі (үш жылдан кем емес)
1
2
3
4
Ескертпе:
* бірнеше келісімдер жасалған жағдайда барлық мәліметтер ұсынылады
Тәуелсіз емтихан жүйесінің құрылымы туралы мәліметтер
Бөлiмшенің атауы
Басшының жеке сәйкестендіру нөмірі
Басшының тегі
Басшының аты
Басшының әкесінің аты
Оқытушы ұйымдарға қатысы бар ма
Лауазымының атауы
Байланыс телефоны
Электрондық мекенжайы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Емтихан комиссиясының құрамы**
Емтихан комиссиясының ережесі
Емтихан комиссиясына қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі
Емтихан комиссиясына қатысушының тегі
Емтихан комиссиясына қатысушының аты
Емтихан комиссиясына қатысушының әкесінің аты
Емтихан комиссиясына қатысушының негізгі жұмыс орны
Емтихан комиссиясына қатысушының лауазымы
Емтихан комиссиясына қатысушының байланыс телефоны
Емтихан комиссиясына қатысушының электрондық мекенжайы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестесінің жалғасы
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйым жүзеге асыратын кәсіби бухгалтерді сертификаттаудан өтуге жоғары білімі және кемінде соңғы бес жылда бухгалтерлік, экономикалық, қаржылық, аудиторлық, есеп-талдамалық, бақылау-тексеру салаларында немесе жоғары және арнайы орта оқу орындарында бухгалтерлік есеп пен аудит бойынша ғылыми-оқытушылық қызмет саласында жұмыс өтілі заңгерлер үшін (мемлекеттік және орыс тілдерінде): заң саласындағы жұмыс өтілі кем дегенде соңғы үш жыл
Мамандығы көрсетілген жоғарғы білімі болуын растайтын құжаттын атауы
Жоғары білімі болуын растайтын құжатты кім берді
Жоғары білімі болуын растайтын құжаттың берілген күні
Жоғары білімі болуын растайтын құжаттың нөмірі
Кәсіби бухгалтер сертификатын берген ұйымның атауы (болған кезде)
Кәсіби бухгалтер сертификаты берілген күн (болған кезде)
Кәсіби бухгалтер сертификатының нөмірі (болған кезде)
10
11
12
13
14
15
16
17
Ескертпе:
** кемiнде он мүше, оның ішінде кәсіби бухгалтер куәлігі бар кемiнде 5 мүше, заңгер білімі және заң саласында соңғы 3 жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар кемінде 1 мүше.
Кәсіби ұйымдарды,
сертификаттау жөніндегі
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
6-қосымша
Сертификаттау жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу үшін материалдар мазмұнына қойылатын талаптар

1) установление недостоверности документов, представленных организациями по сертификации для получения свидетельства об аккредитации, переоформления, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие организаций по сертификации и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, установленными требованиями;
3) в отношении организаций по сертификации имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе рассмотрения документов на аккредитацию в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб размещены на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Министерство): www.minfin.gov.kz, Единый контакт-центр: 8-800-080-7777, 1414.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены:
1) на интернет-ресурсе Министерства: www.minfin.gov.kz;
2) на портале: www.egov.kz, www.elicense.kz
Приложение 5
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций,
организаций по сертификации
Форма
Сведения
Соглашение о взаимодействии с аккредитованной профессиональной организацией бухгалтеров*
№ п/п
Дата
Наименование профессиональной организации бухгалтеров
Срок действия (не менее 3 лет)
1
2
3
4
Примечание:
* при заключении нескольких соглашений представляются все сведения
Сведения о структуре независимой экзаменационной системы
Название подразделения
Индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН) руководителя
Фамилия руководителя
Имя руководителя
Отчество руководителя (при его наличии)
Имеет ли отношение к обучающим организациям
Наименование должности
Контактный телефон
Электронный адрес
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Состав экзаменационной комиссии**
Положение в экзаменационной комиссии
ИИН участника экзаменационной комиссии
Фамилия участника экзаменационной комиссии
Имя участника экзаменационной комиссии
Отчество участника экзаменационной комиссии (при его наличии)
Основное место работы участника экзаменационной комиссии
Должность участника экзаменационной комиссии
Контактный телефон участника экзаменационной комиссии
Электронный адрес участника экзаменационной комиссии
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Продолжение таблицы
Стаж работы не менее последних пяти лет в учетно-аналитической области, в области экономики и финансов, бухгалтерской, экономической, финансовой, аудиторской, контрольно-ревизионной сферах или в области научно-преподавательской деятельности по бухгалтерскому учету и аудиту в высших и средних специальных учебных заведениях (на государственном и русском языках), для юристов: стаж работы не менее последних трех лет в юридической сфере
Наименование документа, подтверждающего наличие высшего образования с указанием специальности
Кем выдан документ, подтверждающий наличие высшего образования
Дата выдачи документа, подтверждающего наличие высшего образования
Номер документа, подтверждающего наличие высшего образования
Наименование организации, выдавшей сертификат профессионального бухгалтера (при наличии)
Дата выдачи сертификата профессионального бухгалтера (при наличии)
Номер сертификата профессионального бухгалтера (при наличии)
10
11
12
13
14
15
16
17
Примечание:
** не менее десяти членов, из них не менее 5 членов, имеющих сертификат профессионального бухгалтера, не менее 1 члена, имеющего юридическое образование и стаж работы не менее последних трех лет в юридической сфере.
Приложение 6
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций,
организаций по сертификации
Требования к содержанию материалов для аккредитации организации по сертификации

1. Осы талаптар уәкілетті органға сертификаттау жөніндегі ұйымдарды аккредиттеуді жүргізу үшін ұсынылатын материалдарға қойылады.
2. "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп", "Салық және салық салу" және "Азаматтық құқық" пәндері бойынша аккредиттеу үшін материалдар мыналардан:
1) емтихандық модульден;
2) емтихандардың нәтижелерін бағалау тәртібінен тұрады.
3. "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп", "Салық және салық салу" және "Азаматтық құқық" пәндері бойынша аккредиттеу үшін материалдардың мазмұны:
1) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына" (бұдан әрі – ХҚЕС);
2) "Салық және салық салу" пәні бойынша тақырыптар тізбесіне;
3) "Азаматтық құқық" пәні бойынша тақырыптар тізбесіне сәйкес келуі тиіс.
4. Көрсетілген пәндер бойынша аккредиттеу үшін материалдар "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп" пәні бойынша көшіріп пайдаланусыз (плагиатсыз) оларды ұсыну күніне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді, сондай-ақ қолданыстағы өзгерістерді және мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне ресми аудармаларды ескере отырып, ХҚЕС-ға сай болады.
5. Жекелеген пәндер бойынша емтихандық модуль мыналарды:
1) "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп" пәні бойынша - кемінде екі жүз тестілік сұрақтар жауаптары мен және жүз тапсырма шешімдерімен, кем дегенде әрбір ХҚЕС бойынша бір міндетті тапсырма. Бұл ретте осы пән бойынша білімді тексеру жазбаша емтихан арқылы жүргізіледі, ол бес сұрақтан тұрады, олар есеп айырысу және пікірталас бөліктерін қамтиды. Шоғырландырылған бухгалтерлік балансты не пайда мен шығындар туралы шоғырландырылған есепті дайындау жөніндегі мәселе міндетті болып табылады;
2) "Салық және салық салу" пәні бойынша – "Салық және салық салу" пәні бойынша тақырыптар тізбесіне сәйкес жауаптары мен кемінде үш жүз тестілік сұрақтары және кемінде жетпіс есеп шешімдерімен;
3) "Азаматтық құқық" пәні бойынша – "Азаматтық құқық" пәні бойынша тақырыптар тізбесіне сәйкес кемінде екі жүз қырық тестілік сұрақтар жауаптарымен және жетпіс есеп шешімдерімен қамтиды.
6. Көрсетілген пәндер бойынша тестілік сұрақтар барлық ХҚЕС-ті, сондай-ақ осы талаптарға тиісінше тізбелердегі тақырыптарды қамтиды. Бұл ретте "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп" пәні бойынша әрбір ХҚЕС бойынша кемінде алты сұрақ, "Салық және салық салу" мен "Азаматтық құқық" пәндері бойынша әрбір тақырыпқа кемінде он төрт сұрақ жасалады.
Тестілердің жауаптары жалғыз дұрыс жауап болатындай етіп жасалады. Тестілік сұрақтарда "Неғұрлым дұрыс жауапты көрсетіңіз" деген үлгі бойынша тест конструкциясына және тест бойынша жауаптарда "Барлық жауаптар дұрыс" деген үлгі бойынша конструкцияларға жол берілмейді.
Тестерілерде ахуалдық есептерді көрсетіп дұрыс жауабын талап етуге жол беріледі.

1. Настоящие требования устанавливаются к материалам, представляемым уполномоченному органу для проведения аккредитации организации по сертификации.
2. Материалы для аккредитации по дисциплинам "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности", "Налоги и налогообложение" и "Гражданское право" состоят из:
1) экзаменационного модуля;
2) порядка оценки результатов экзаменов.
3. Содержание материалов для аккредитации по дисциплинам "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности", "Налоги и налогообложение" и "Гражданское право" должно соответствовать следующим:
1) международным стандартам финансовой отчетности (далее – МСФО);
2) перечню тем по дисциплине "Налоги и налогообложение";
3) перечню тем по дисциплине "Гражданское право".
4. Материалы для аккредитации по указанным дисциплинам соответствуют законодательству Республики Казахстан на дату их представления, с отсутствием заимствования (плагиата), по дисциплине "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" также соответствуют МСФО с учетом действующих изменений и официального перевода на государственный и (или) русский языки.
5. Экзаменационный модуль по отдельным дисциплинам содержит:
1) по дисциплине "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" – не менее двухсот тестовых вопросов с ответами и ста задач с решениями, не менее одной задачи по каждому МСФО. При этом проверка знаний по данной дисциплине проводится путем письменного экзамена, который состоит из пяти вопросов, включающих расчетные и дискуссионные части. Вопрос по подготовке консолидированного бухгалтерского баланса либо консолидированного отчета о прибылях и убытках является обязательным;
2) по дисциплине "Налоги и налогообложение" – не менее трехсот тестовых вопросов с ответами и не менее семидесяти задач с решениями согласно перечню тем по дисциплине "Налоги и налогообложение";
3) по дисциплине "Гражданское право" – не менее двухсот сорока тестовых вопросов с ответами и семидесяти задач с решениями, согласно перечню тем по дисциплине "Гражданское право".
6. Тестовые вопросы по указанным дисциплинам охватывают все МСФО, а также все темы в перечнях к настоящим требованиям соответственно. При этом по дисциплине "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" составляется не менее шести вопросов по каждому МСФО, по дисциплинам "Налоги и налогообложение" и "Гражданское право" - не менее четырнадцати вопросов по каждой теме.
Ответы тестов составляются так, чтобы только один ответ был единственно правильным. Не допускается в тестовых вопросах конструкции теста по типу "Укажите наиболее точное определение" и в ответах к тесту конструкции по типу "Все ответы верны".
Допускается в тестах излагать ситуационные задачи с требованием указать правильный ответ.

7. Емтихандардың нәтижелерін бағалау тәртібі:
1) емтихандық билеттерді қалыптастыру қағидасын;
2) емтиханның нәтижелерін бағалау қағидасын;
3) емтихандық жұмыстарды кодтау/кодты алып тастау қағидасын қамтиды.
Емтихандық билет:
1) тестілік сұрақтарды (кемінде отыз);
2) міндетті есепті (кемінде бір);
3) қосымша есепті (кемінде бір) қамтиды.
Емтихан нәтижелерін бағалау қағидасы тестінің дұрыс жауаптары үшін, есептерді шешкені үшін берілетін баллдар мөлшерін, сондай-ақ емтиханды тапсыру үшін жалпы сомалық баллды ("өтпелі" баллды) қамтиды, ол жалпы балл санының кемінде елу пайызын құрайды. Бұл ретте, бағалау қағидасында міндетті есептің шешімі болмаса (бірнеше міндетті есептер болған кезде - қайсысы екені көрсетілсін) басқа тапсырмалар бойынша нәтижелерге қарамастан емтиханды тапсырудың қанағатсыз нәтижесі болып табылатынын көрсету қажет.
8. Міндетті есеп есептің мазмұнынан және оларды шешуге арналған тапсырмалардан тұрады.
Есептердің мазмұнында қандай кезеңге және қандай өлшем бірліктерінде ақпарат көрсетілгені және қандай нақты ахуал бойынша тапсырма қойылғаны көрсетіледі.
Міндетті есеп кемінде 8-10 тапсырмадан құралады, бұл ретте олар бір мезгілде мыналарды қамтиды:
1) "Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп" пәні бойынша - шоғырландырылған бухгалтерлік балансты немесе шоғырландырылған пайда мен зияндар туралы есеп жасау бойынша, оған әртүрлі ХҚЕС бойынша олардың арифметикалық шешімімен кем дегенде төрт есеп;
2) "Салық және салық салу" пәні бойынша - салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу бойынша тапсырмалар (кемінде екі түрі) немесе салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемнің бір түрі бойынша өтпелі тапсырма және "Салық және салық салу" пәні бойынша тақырыптар тізбесіне сәйкес 1-5 және 20-21-тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап беру тапсырмаларын;
3) "Азаматтық құқық" пәні бойынша – "Азаматтық құқық" пәні бойынша тақырыптар тізбесіне сәйкес кемінде он тақырып бойынша тапсырмаларды қамтиды.
Міндетті тапсырмалардың санын ұлғайтқан жағдайда тапсырмалардың саны теңбе-тең азайтылады.
9. Аккредиттеу үшін материалдар қателерсіз жазылады, мазмұны дәйекті қисынмен беріледі.
10. Аккредиттеу үшін материалдарды жасау кезіндегі шарттар: көлемі кемінде 200 бет, шрифті Tіmes New Roman, шрифттің көлемі - кемінде 12.
11. Аккредиттеу үшін материалдар жаңартылады және уәкілетті органға мыналар өзгергенде:
1) ХҚЕС;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасы қолданысқа енгізілген күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде ұсынылады.
"Салық және салық салу" пәні бойынша тақырыптар тізбесі:

7. Порядок оценки результатов экзаменов содержит:
1) правила формирования экзаменационных билетов;
2) правила оценки результатов экзамена;
3) правила кодирования/раскодирования экзаменационных работ.
Экзаменационный билет содержит:
1) тестовые вопросы (не менее тридцати);
2) обязательную задачу (не менее одной);
3) дополнительную задачу (не менее одной).
Правила оценки результатов экзамена содержат размеры баллов, присваиваемых за верные ответы тестов, за решение задач, а также общий суммарный балл для сдачи экзамена ("проходной" балл), который составляет не менее пятидесяти процентов от общего балла.
При этом в правилах оценки следует указать, что отсутствие решения обязательной задачи (при наличии нескольких обязательных задач – указать какой именно) является неудовлетворительным результатом сдачи экзамена независимо от результатов по другим заданиям.
8. Обязательная задача состоит из содержания задачи и задания для их решения.
В содержании задач указывается, за какой период и в каких единицах измерения представляется информация и по какой конкретной ситуации поставлена задача.
Обязательная задача состоит из не менее 8-10 заданий, при этом они одновременно включают:
1) по дисциплине "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" – задание по составлению консолидированного бухгалтерского баланса либо консолидированного отчета о прибылях и убытках, которое включает не менее четырех задач с арифметическим их решением по разным МСФО;
2) по дисциплине "Налоги и налогообложение" – задания по исчислению налогов и других обязательных платежей в бюджет (не менее двух видов) или сквозную задачу по одному виду налога или другого обязательного платежа в бюджет и задания ответить на вопросы по темам 1-5 и 20-21 согласно перечню тем по дисциплине "Налоги и налогообложение";
3) по дисциплине "Гражданское право" – задания по не менее десяти темам согласно перечню тем по дисциплине "Гражданское право".
В случае увеличения количества обязательных задач количество заданий пропорционально уменьшается.
9. Материалы для аккредитации не содержат ошибок, содержание изложено логически последовательно.
10. Условия при составлении материалов для аккредитации: объем не менее 200 страниц, шрифт Times New Roman, размер шрифта – не менее 12 типографский пункт.
11. Материалы для аккредитации обновляются и представляются уполномоченному органу в течение девяноста календарных дней в случае изменения:
1) МСФО;
2) законодательства Республики Казахстан со дня введения в действие.
Перечень тем по дисциплине "Налоги и налогообложение"

1. Салық және салық салу мәні. Қазақстан Республикасындағы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер жүйесі.
2. Салықтық қатынастарға қатысушылар.
3. Салықтық міндеттеме.
4. Салықтық есепке алу.
5. Салықтық нысандар.
6. Корпоративтік табыс салығы.
7. Жеке табыс салығы.
8. Халықаралық салық салу ерекшеліктері.
9. Қосылған құн салығы.
10. Акциздер.
11. Экспортқа салынатын рента салығы. Жер қойнауын пайдаланушыларға салынатын салық.
12. Әлеуметтік салық.
13. Көлік құралдарына салынатын салық.
14. Жер салығы.
15. Мүлік салығы.
16. Ойын бизнесіне салынатын салық. Тіркелген салық.
17. Арнайы салық режимдері.
18. Бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер. Алымдар. Мемлекеттік баж.
19. Бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер. Төлемдер.
20. Салықтық әкімшілендіру.
21. Салықтық тексерулер. Әкімшілік жауапкершілік. Тексеру нәтижелеріне шағымдану.
"Азаматтық құқық" пәні бойынша тақырыптар тізбесі
1. Жалпы ережелер.
2. Азаматтық құқықтық қарым қатынастардың субъектілері.
3. Заңды тұлғалардың ұйымдастыру-құқықтық нысандары.
4. Азаматтық құқықтар объектілері
5. Мәмілелер
6. Өкілдік. Сенімхат.
7. Азаматтық құқықтағы мерзімдер
8. Меншік құқығы және өзге де заттық құқықтар.
9. Міндеттемелер
10. Шарт.
11. Еңбек қатынастарын құқықтық реттеу.
12. Зияткерлік меншігі.
13. Банк ісі.
14. Сақтандыру.
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйым басшысының
____________
(қолы)
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары-
Қаржы министрінің
2020 жылғы 9 сәуірдегі
№ 370 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Бухгалтерлік есеппен аудит саласында мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 280 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11362 болып тіркелген, 2015 жылғы 26 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
2. "Бухгалтерлік есеп пен аудит саласында мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 394 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11817 болып тіркелген, 2015 жылғы 14 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. "Бухгалтерлік есеп пен аудит саласында мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 280 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 21 қаңтардағы № 23 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13289 болып тіркелген, 2016 жылғы 15 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

1. Сущность налогов и налогообложения. Система налогов и других обязательных платежей в бюджет в Республике Казахстан.
2. Участники налоговых отношений.
3. Налоговое обязательство.
4. Налоговый учет.
5. Налоговые формы.
6. Корпоративный подоходный налог.
7. Индивидуальный подоходный налог.
8. Особенности международного налогообложения.
9. Налог на добавленную стоимость.
10. Акцизы.
11. Рентный налог на экспорт. Налогообложение недропользователей.
12. Социальный налог.
13. Налог на транспортные средства.
14. Земельный налог.
15. Налог на имущество.
16. Налог на игорный бизнес. Фиксированный налог.
17. Специальные налоговые режимы.
18. Другие обязательные платежи в бюджет. Сборы. Государственная пошлина.
19. Другие обязательные платежи в бюджет. Платы.
20. Налоговое администрирование.
21. Налоговые проверки. Административная ответственность. Обжалование результатов проверки.
Перечень тем по дисциплине "Гражданское право"
1. Общие положения.
2. Субъекты гражданских правоотношений.
3. Организационно-правовые формы юридических лиц.
4. Объекты гражданских прав.
5. Сделки.
6. Представительство. Доверенность.
7. Сроки в гражданском праве.
8. Право собственности и иные вещные права.
9. Обязательства.
10. Договор.
11. Правовое регулирование трудовых отношений.
12. Интеллектуальная собственность.
13. Банковское дело.
14. Страхование.
Руководитель организации по профессиональной сертификации бухгалтеров
______________
(подпись)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к приказу Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министра финансов
Республики Казахстан
от 9 апреля 2020 года № 370
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 280 "Об утверждении стандартов государственных услуг в области бухгалтерского учета и аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11362, опубликован 26 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 394 "Об утверждении регламентов государственных услуг в области бухгалтерского учета и аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11817, опубликован 14 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 января 2016 года № 23 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 280 "Об утверждении стандартов государственных услуг в области бухгалтерского учета и аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13289, опубликован 15 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

4. "Бухгалтерлік есеп пен аудит саласында мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 280 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 2 маусымдағы № 364 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15378 болып тіркелген, 2017 жылғы 7 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
5. "Бухгалтерлік есеп және аудит саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 394 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 24 қаңтардағы № 58 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16334 болып тіркелген, 2018 жылғы 21 ақпанда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
6. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 6 қыркүйектегі № 970 бұйрығының 2-тармағы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19373 болып тіркелген, 2019 жылғы 18 қыркүйекте Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).

4. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 июня 2017 года № 364 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 280 "Об утверждении стандартов государственных услуг в области бухгалтерского учета и аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15378, опубликован 7 августа 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
5. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 января 2018 года № 58 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 394 "Об утверждении регламентов государственных услуг в области бухгалтерского учета и аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16334, опубликован 21 февраля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
6. Пункт 2 приказа Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 6 сентября 2019 года № 970 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19373, опубликован 18 сентября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).