Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 5 мамырдағы № 374 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 мамырда № 20613 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрі Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 374 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы тізбесі
1. "Ішкі істер органдарының қабылдау-тарату орындарында адамдардың жеке басын анықтау жөніндегі іс-шараларды өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 23 мамырда № 231 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7029 тіркелген, 2011 жылғы 27 тамызда "Казахстанская правда" газетінде № 272-274 (26693-26695) болып жарияланған):
Кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 46-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының қабылдау-тарату орындарында адамдардың жеке басын анықтау жөніндегі іс-шараларды өткізу ережесінде:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қабылдау-тарату орындарында адамдардың жеке басын анықтау жөніндегі іс-шараларды өткізу";

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 мая 2020 года № 374. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2020 года № 20613
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел Республики Казахстан Е. Тургумбаев
Утвержден приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 374
Перечень некоторых приказов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 мая 2011 года № 231 "Об утверждении Правил проведения мероприятий по установлению личности в приемниках-распределителях органов внутренних дел" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7029, опубликован 27 августа 2011 года в газете "Казахстанская правда", № 272-274 (26693-26695):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 46-1 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения мероприятий по установлению личности в приемниках-распределителях органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Проведение мероприятий по установлению личности в приемнике-распределителе";

5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қабылдау-тарату орнына орналастырылған адамнан жауап алу ол қабылдау орнында болған бірінші тәулік ішінде жүргізіледі. Жауап алу нәтижелері осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді, оған жауап алынған адам мен жауап алуды жүргізген қызметкер қол қояды.
Қабылдау-тарату орнына орналастырылған адамның сауалнамалық деректері жеке құжаттарынан, ал олар болмаған жағдайда - тексерілушінің айтуы бойынша тексеру материалдарына жазылады.
6. Қабылдау-тарату орнына орналастырылған адам туралы мәліметтер 48 сағат ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Біріктірілген деректер банкінің есептері бойынша тексеріледі";
7-тармақтың 3-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) көші-қон қызметі бөліністерінің есептері (тұрғылықты жерін тіркеу, "Бүркіт" Бірыңғай ақпараттық жүйесі) бойынша сұрау салулар жолданады.";
2. "Ішкі істер органдары арнайы қабылдау орындарының қызметін ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 23 мамырдағы № 232 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7030 болып тіркелген, 2011 жылғы 27 тамызда "Казахстанская правда" газетінде № 272-274 (26693-26695) болып жарияланған):
Кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдары арнайы қабылдау орындарының қызметін ұйымдастыру ережесінде:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Арнайы қабылдау орындарының қызметін ұйымдастыру Ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда адамдарды ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 9-1-бабына сәйкес әзірленді және ұстау режимін қамтамасыз ету мақсатында ішкі істер органдарының арнайы қабылдау орындары қызметінің тәртібін және оны ұйымдастыруды регламенттейді.".
8, 9, 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Арнайы қабылдау орындарында медицина қызметкерлері оларда ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсетуді, санитарлық-эпидемиологиялық талаптардың орындалуын бақылауды ұйымдастырады және жүзеге асырады.
Емдеу-профилактикалық және санитарлық-эпидемияға қарсы жұмыс мәселелері бойынша арнайы қабылдау орындарының қызметін әдістемелік қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, облыстардың полиция департаменттерінің медицина қызметтері және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.".
Әкімшілік қамауға алынған адамды медициналық ұйымдарға орналастыру туралы арнайы қабылдау орнының әкімшілігі прокурорға және судьяға хабарлайды. Сауыққаннан кейін бұл адамдар, егер судьяның өзге шешімі болмаса әкімшілік қамауға алуды одан әрі өтеу үшін арнайы қабылдау орнына орналастырылады.
Адамды қамауға алуды бақылау арнайы қабылдау орнының бастығына жүктеледі.

пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Опрос лица, помещенного в приемник-распределитель, производится в течение суток с момента его пребывания в приемнике-распределителе. Результаты опроса оформляются протоколом по форме согласно приложению к настоящим Правилам, который подписывается опрашиваемым и сотрудником, производившим опрос.
Анкетные данные лица, помещенного в приемник-распределитель, записываются в проверочные материалы с личных документов, а при их отсутствии - со слов проверяемого.
6. Сведения о лице, помещенного в приемник-распределитель, в течении 48-ми часов проверяются по учетам Интегрированного банка данных Министерства внутренних дел Республики Казахстан.";
подпункт 3) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"3) по учетам подразделений миграционной службы (регистрация места жительства, единая информационная система "Беркут");".
2. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 мая 2011 года № 232 "Об утверждении Правил организации деятельности специальных приемников органов внутренних дел" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7030, опубликованный 27 августа 2011 года в газете "Казахстанская правда", № 272-2274 (26693-26695)):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 9-1 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации деятельности специальных приемников органов внутренних дел" утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
главы 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации деятельности специальных приемников (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 9-1 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее - Закон) и регламентируют порядок и организацию деятельности специальных приемников органов внутренних дел (далее – специальный приемник), в целях обеспечения режима содержания.";
пункты 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"8. В специальных приемниках медицинские работники организуют и осуществляют медицинскую помощь содержащимся в них лицам, контроль за выполнением санитарно-эпидемиологических требований.
Методическое обеспечение деятельности специальных приемников по вопросам лечебно-профилактической и санитарно-противоэпидемической работы осуществляется медицинскими службами Министерства внутренних дел Республики Казахстан, департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, и уполномоченным органом в области здравоохранения.
О помещении лица, подвергнутого административному аресту в медицинские организации, администрация специального приемника извещает прокурора и судью. После выздоровления эти лица, если не последует иное решение судьи, водворяются в специальный приемник для дальнейшего отбытия административного ареста.
Контроль над водворением лица возлагается на начальника специального приемника.

"9. Арнайы қабылдау орындарын пайдалану әкімшілік қамауға алынған адамдарды қауіпсіз ұстау үшін жарамды, санитарлық-эпидемиологиялық және өрт қауіпсіздігі талаптарына жауап беретін үй-жайлар болған жағдайда ғана рұқсат етіледі.".
"10. Арнайы қабылдау орындарының қызметі тоқсанға құрастырылатын және полиция органы бастығының жетекшілік ететін орынбасары бекітетін жоспар бойынша құрылады.
Арнайы қабылдау орындарының қызметін ұйымдастыру арнайы қабылдау орнының бастығына жүктеледі.";
11-тармақта:
Бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Арнайы қабылдау орнының бастығы:".
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өзінің қызметкерлері мен арнайы қабылдау орны жұмыскерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын әзірлейді және оларды полиция органының бастығында бекітеді;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) полиция органының басшылығына арнайы қабылдау орнының қызметкерлері мен жұмыскерлерін лауазымға тағайындау, жылжыту және лауазымнан босату, сондай-ақ оларды көтермелеу немесе тәртіптік жазаға тарту туралы ұсыныстар енгізеді, арнайы қабылдау орнының қызметкерлеріне арнаулы атақтар беру туралы ұсынымхаттар жолдайды;";
13-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) орналастырылған адамдардың ішкі тәртіп ережесін қатаң сақтауын бақылайды, бекет нарядының қызмет өткеруін ұдайы бақылауды жүзеге асырады, орналастырылған адамдардың денсаулығы нашарлаған жағдайда медицина қызметкеріне хабарлайды, ал ол болмаған жағдайда, жедел медициналық жәрдем бригадасын шақырады және шұғыл медициналық көмек көрсетеді;";
14-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Инспектор:";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Арнайы қабылдау орындарын құру".
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Ішкі істер органдарының арнайы қабылдау орындары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің шешімімен құрылады, қайта ұйымдастырылады және таратылады."
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Арнайы қабылдау орындарының үй-жайлары";
20-тармақта:
Бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Арнайы қабылдау орындарында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
1) ерлер, әйелдер, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар үшін, санитарлық тазалаудан өтпеген жаңадан түскендер, жұқпалы аурулармен ауыратын немесе ерекше медициналық күтім мен бақылауға мұқтаж науқастар үшін жеке камералар;";
3. "Ішкі істер органдары қабылдау-тарату орындарының қызметін ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 23 мамырдағы № 233 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7031 болып тіркелген, 2011 жылғы 22 қарашада Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында № 30 болып жарияланған):
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

9. Эксплуатация специальных приемников разрешается только при наличии помещений, отвечающих санитарно-эпидемиологическим требованиям и требованиям пожарной безопасности, пригодных для безопасного содержания лиц, подвергнутых административному аресту.
10. Деятельность специальных приемников строится по плану, составляемому на квартал и утвержденному курирующим заместителем начальника органа полиции.
Организация деятельности специальных приемников возлагается на начальника специального приемника.";
в пункте 11:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"11. Начальник специального приемника:";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) разрабатывает должностные инструкции своих сотрудников и работников специального приемника и утверждает их у начальника органа полиции;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) вносит предложения руководству органа полиции о назначении на должность, перемещении и освобождении от должности сотрудников и работников специального приемника, а также о поощрении их или наложении дисциплинарных взысканий, направляет представления о присвоении сотрудникам специального приемника специальных званий;";
подпункт 8) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"8) следит за строгим соблюдением помещенными лицами правил внутреннего распорядка, осуществляет постоянный контроль за несением службы постовым нарядом, в случае ухудшения здоровья помещенных лиц информирует медицинского работника, а в его отсутствие вызывает бригаду скорой медицинской помощи и оказывает неотложную медицинскую помощь;";
абзац первый пункта 14 изложить в следующей редакции:
"14. Инспектор:";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Создание специальных приемников";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Специальные приемники органов внутренних дел создаются, реорганизуются и ликвидируются решением Министерства внутренних дел Республики Казахстан.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Помещения специальных приемников";
в пункте 20:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"20. В специальных приемниках предусматриваются:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) камеры для раздельного содержания мужчин, женщин, иностранцев и лиц без гражданства, для вновь поступивших не прошедших санитарной обработки, и больных инфекционными заболеваниями или нуждающиеся в особом медицинском уходе и наблюдении;";
3. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 мая 2011 года № 233 "Об утверждении Правил организации деятельности приемников-распределителей органов внутренних дел" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7031, опубликован 22 ноября 2011 года в Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, № 30):
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының қабылдау-тарату орындарының қызметін ұйымдастыру ережесінде:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ішкі істер органдары қабылдау-тарату орындарының қызметін ұйымдастыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда адамдарды ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабына сәйкес әзірленді және ұстау режимін қамтамасыз ету мақсатында ішкі істер органдарының қабылдау-тарату орындары қызметінің тәртібін және оны ұйымдастыруды реттейді";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қабылдау-тарату орындарында медицина қызметкерлері оларда ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастырады және жүзеге асырады, санитарлық-эпидемиологиялық талаптардың орындалуын бақылайды.
Емдеу-профилактикалық және санитарлық-эпидемияға қарсы жұмыс мәселелері бойынша қабылдау-тарату орындарының қызметін әдістемелік қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, облыстардың полиция департаменттерінің медицина қызметтері және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қабылдау-тарату орнының қызметі тоқсанға құрастырылатын және Полиция департаменті бастығының жетекшілік ететін орынбасары бекітетін жоспар бойынша құрылады.
Қабылдау-тарату орнының қызметін ұйымдастыру қабылдау-тарату орнының бастығына жүктеледі.";
10-тармақтың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) Полиция департаментінің басшылығына қабылдау-тарату орнының қызметкерлері мен жұмыскерлерін лауазымға тағайындау, жылжыту және лауазымнан босату, сондай-ақ оларды көтермелеу немесе тәртіптік жазаға тарту туралы ұсыныстар енгізеді, қабылдау-тарату орнының қызметкерлеріне арнаулы атақтар беру туралы ұсынымхаттар жолдайды;";
12-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) орналастырылған адамдардың ішкі тәртіп ережелерін қатаң сақтауын бақылайды, бекет нарядының қызмет өткеруін ұдайы бақылауды жүзеге асырады, орналастырылған адамдардың денсаулығы нашарлаған жағдайда медицина қызметкеріне хабарлайды, ал ол болмаған жағдайда жедел медициналық жәрдем бригадасын шақырады және шұғыл медициналық көмек көрсетеді;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қабылдау-тарату орындарын құру";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қабылдау-тарату орындарының үй-жайлары":

"В соответствии со статьей 9-1 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации деятельности приемников-распределителей органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации деятельности приемников-распределителей органов внутренних дел (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 9-1 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" и регламентируют порядок и организацию деятельности приемников-распределителей органов внутренних дел, в целях обеспечения режима содержания.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В приемниках-распределителях медицинские работники организуют и осуществляют медицинскую помощь содержащимся в них лицам, контроль за выполнением санитарно-эпидемиологических требований.
Методическое обеспечение деятельности приемников-распределителей по вопросам лечебно-профилактической и санитарно-противоэпидемической работы осуществляется медицинскими службами Министерства внутренних дел Республики Казахстан, департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, и уполномоченным органом в области здравоохранения.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Деятельность приемника-распределителя строится по плану, составляемому на квартал и утвержденному курирующим заместителем начальника департамента полиции.
Организация деятельности приемника-распределителя возлагается на начальника приемника-распределителя.";
подпункт 15) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"15) вносит предложения руководству департамента полиции о назначении на должность, перемещении и освобождении от должности сотрудников и работников приемника-распределителя, а также о поощрении их или наложении дисциплинарных взысканий, направляет представления о присвоении сотрудникам приемника-распределителя специальных званий;";
подпункт 6) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"6) следит за строгим соблюдением помещенными лицами правил внутреннего распорядка, осуществляет постоянный контроль за несением службы постовым нарядом, в случае ухудшения здоровья помещенных лиц информирует медицинского работника, а в его отсутствие вызывает бригаду скорой медицинской помощи и оказывает неотложную медицинскую помощь;";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Создание приемников-распределителей";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Помещения приемников-распределителей".

4. "Ішкі істер органдары қабылдау-тарату орындарының ішкі тәртіп ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 9 қаңтардағы № 10 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7414 болып тіркелген, 2012 жылғы 19 мамырда "Казахстанская правда" газетінде № 144-145 (26963-26964) болып жарияланған):
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 46-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:"
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдары қабылдау-тарату орындарының ішкі тәртіп қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ішкі істер органдары қабылдау-тарату орындары ішкі тәртібінің қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және ұстау режимін қамтамасыз ету мақсатында қабылдау-тарату орындарының ішкі тәртібін белгілейді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Жеке тексеруді жүргізу, медициналық куәландыру, санитарлық өңдеу, саусақ іздерін алу, суретке түсіру тәртібі және медициналық-санитарлық қызмет көрсету нормалары";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қабылдау-тарату орындарында ұстау шарттары, материалдық-тұрмыстық қызмет көрсету нормалары";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Камералардың жабдықталуы";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Алып қоюға жататын заттар тізбесі";
8-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Ішкі істер органдары арнайы қабылдау орындарының ішкі тәртіп қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 9 қаңтардағы № 11 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7415 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінде 2012 жылғы 19 мамырда № 144-145 (26963-26964) болып жарияланған):
Кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 30 наурыздағы Заңының 9-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдары арнайы қабылдау орындарының ішкі тәртіп қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер"
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 января 2012 года № 10 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка приемников-распределителей органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7417, опубликован 19 мая 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 144-145 (26963-26964)):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 46-1 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах внутреннего распорядка приемников-распределителей органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила внутреннего распорядка приемников -распределителей органов внутренних дел (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее - Закон) и определяют внутренний распорядок приемников-распределителей в целях обеспечения режима содержания.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения личного досмотра, медицинского освидетельствования, санитарной обработки, дактилоскопирования, фотографирования и нормы медико-санитарного обслуживания";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Условия содержания, нормы материально-бытового обслуживания в приемнике-распределителе";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4.Оборудование камер";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Перечень вещей, подлежащих изъятию";
приложение 8 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
5. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 января 2012 года № 11 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка специальных приемников органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7415, опубликован 19 мая 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 144-145 (26963-26964)):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 9-1 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах внутреннего распорядка специальных приемников органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения"
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Ішкі істер органдары арнайы қабылдау орындары ішкі тәртібінің қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және ұстау режимін қамтамасыз ету мақсатында арнайы қабылдау орындарының ішкі тәртібін белгілейді";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Арнайы қабылдау орнының қызметкерлері қызметтік жұмыста ұсталған адамдармен заңдылық, азаматтардың заң алдындағы теңдігі, ізгілік, жеке бастың ар-намысы мен абыройын құрметтеу қағидаттарына сәйкес қарым-қатынаста болады, сондай-ақ дөрекілік пен немқұрайлық көріністеріне ықпал ететін себептер мен жағдайларды болдырмауды көздейтін өзге де шараларды қабылдайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Арнайы қабылдау орнына жеткізілген адамдарды тіркеу тәртібі";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Арнайы қабылдау орнына орналастырылған ер адамдар әйелдерден бөлек орналастырылады.
Туберкулездің жұқпалы түрімен, соз және басқа да жұқпалы аурулармен ауыратын, ерекше медициналық күтімді, бақылауды, жеке қауіпсіздігін қамтамасыз етуді қажет ететін науқастар басқа адамдардан оқшауланады.".
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Арнайы қабылдау орнына орналастырылған адамдарды жеке тексеруді жүргізу, медициналық куәландыру, дактилоскопиялау, суретке түсіру тәртібі және медициналық-санитарлық қызмет көрсету нормалары".
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Әкімшілік қамауға алынған адамдарға материалдық-тұрмыстық қызмет көрсету нормалары".
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Алып қоюға жататын заттардың тізбесі".
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Қорытынды ережелер";
мынадай мазмұндағы 52-1, 52-2-тармақтармен толықтырылсын:
"52-1. Әкімшілік қамауға алынған адамдар "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" 2018 жылғы 5 шілдедегі Заңға сәйкес адвокаттың қызметін пайдалана алады.
52-2. Шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің немесе консулдық мекемелерінің ресми өкілдерінің өкілдік ететін мемлекеттің әкімшілік қамауға алынған азаматына олардың өкілеттігін растайтын құжаттарды көрсеткеннен кейін келуіне жол беріледі.
Әңгімелесу кезінде жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету арнайы мекеменің әкімшілігіне жүктеледі.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Әкімшілік қамауға алынған адам қайтыс болған жағдайда, арнайы қабылдау орнының әкімшілігі бұл туралы тез арада полиция органының кезекші бөліміне, сондай-ақ прокурорға хабарлайды.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила внутреннего распорядка специальных приемников органов внутренних дел (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее - Закон) и определяют внутренний распорядок специальных приемников в целях обеспечения режима содержания.
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В служебной деятельности сотрудники специального приемника обращаются с содержащимися лицами в соответствии с принципами законности, равенства граждан перед законом, гуманизма, уважения чести и достоинства личности, а также принимают иные меры, предполагающие исключение причин и условий, способствующих проявлениям грубости и равнодушия.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок регистрации лиц, доставленных в специальный приемник";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Мужчины, помещенные в специальные приемники, размещаются отдельно от женщин.
Больные заразной формой туберкулеза, венерическими и другими инфекционными заболеваниями, нуждающиеся в особом медицинском уходе, наблюдении, обеспечении личной безопасности изолируются от других лиц.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок проведения личного досмотра, медицинского освидетельствования, дактилоскопирования, фотографирования и нормы медико-санитарного обслуживания лиц, помещенных в специальный приемник";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Нормы материально-бытового обслуживания лиц, подвергнутых административному аресту";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5.Перечень вещей, подлежащих изъятию";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Заключительное положение";
дополнить пунктами 52-1, 52-2 следующего содержания:
"52-1. Лица, подвергнутые административному аресту, могут пользоваться услугами адвоката в соответствии с Законом от 5 июля 2018 года "Об адвокатской деятельности и юридической помощи".
52-2. Допускается посещение официальными представителями дипломатических представительств или консульских учреждений иностранных государств административно-арестованного гражданина представляемого государства, по предъявлению документов, подтверждающих их полномочия.
Обеспечение личной безопасности при беседе возлагается на администрацию специального учреждения.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. В случае смерти лица, подвергнутому административному аресту, администрация специального приемника незамедлительно сообщает об этом в дежурную часть органа полиции, а также прокурору.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:

"55. Шетелдік қайтыс болған жағдайда арнайы қабылдау орнының әкімшілігі бұл туралы полиция органының кезекші бөліміне, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, Сыртқы істер министрлігіне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне және Ішкі істер министрлігіне хабарлайды.";
6. "Қоғамдық бақылау комиссияларының ішкі істер органдарының арнаулы мекемелеріне бару қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 22 мамырдағы № 312 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7743 болып тіркелді және "Казахстанская правда" газетінде 2012 жылғы 22 тамызда № 280-281 (27099-27100) болып жарияланған):
Кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 51-бабы 1-тармағының 1-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоғамдық бақылау комиссияларының ішкі істер органдарының арнаулы мекемелеріне бару қағидасында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер".
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қоғамдық бақылау комиссияларының ішкі істер органдарының арнаулы мекемелеріне бару қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және қоғамдық бақылау комиссиялары мүшелерінің ішкі істер органдарының (бұдан әрі - ІІО) уақытша ұстау изоляторына, қабылдау-тарату орнына және әкімшілік қамауға алынған адамдарды ұстайтын арнайы қабылдау орнына бару тәртібін айқындайды.".
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. ҚБК арнаулы мекемелерге бару тәртібі".
3-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ҚБК арнаулы мекемелер қарамағына жататын Полиция департаментіне (бұдан әрі - ПД) дербес құрамы бекітілген және төрағасы сайланған ҚБК отырысының хаттамалық шешімін (бұдан әрі - Хаттама) жолдайды;
2) Хаттаманы алғаннан кейін ПД бастығы ІІО немесе арнаулы мекемелердің бастықтарына ҚБК кемінде екі мүшесінің құрамында осы Қағидаларда айқындалатын тәртіпте арнайы мекемелерге кедергісіз баруға құқық беретін Хаттаманың көшірмесін жолдайды;";
7. "Мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің нысандары мен үлгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 1040 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12892 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 28 қаңтарда жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің нысандары мен үлгілерінде:
мынадай мазмұндағы 44-тармақпен толықтырылсын:

"55. В случае смерти иностранца, администрация специального приемника незамедлительно сообщает об этом в дежурную часть органа полиции и извещает об этом Генеральную прокуратуру, Министерство иностранных дел, Комитет национальной безопасности и Министерство внутренних дел Республики Казахстан.".
6. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 мая 2012 года № 312 "Об утверждении Правил посещения общественной наблюдательной комиссией специальных учреждений органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7743, опубликован 22 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда", № 280-281 (27099-27100)):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 51 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах посещения общественной наблюдательной комиссией специальных учреждений органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения".
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила посещения общественной наблюдательной комиссией специальных учреждений органов внутренних дел (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" и определяют порядок посещения членами общественных наблюдательных комиссий изолятора временного содержания, приемника - распределителя и специального приемника для содержания лиц, подвергнутых административному аресту органов внутренних дел (далее – ОВД).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок посещения ОНК специальных учреждений";
в пункте 3:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) ОНК предоставляет в департамент полиции (далее - ДП), в ведении которого находятся специальные учреждения, протокольное решение заседания ОНК (далее – Протокол), на котором утвержден его персональный состав и избран председатель;
2) после получения Протокола начальник ДП направляет начальнику ОВД или специальных учреждений копии Протокола, представляющим право в составе не менее двух членов ОНК беспрепятственно посещать специальные учреждения в порядке, определяемом настоящими Правилами;".
7. В приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 1040 "Об утверждении форм и образцов государственных регистрационных номерных знаков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12892, опубликован 28 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в формах и образцах государственных регистрационных номерных знаков, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 44 следующего содержания:

"44. Қажет болған жағдайда, жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган өңірлердің өзге де цифрлық кодтарын, мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің әріптік және цифрлық белгілеулерін пайдалана, сондай-ақ оларды қорғау элементтерін және параметрлерін өзгерте алады.".
8. "Күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды айдауылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 1122 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15011 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 30 желтоқсанда жарияланған):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Айдауылдау жөніндегі міндеттерді орындау үшін ішкі істер органдарының құрамында, сондай-ақ тікелей Ішкі істер министрлігінде, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттерінде, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде айдауылдау бөліністері құрылады.
Айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылдауды "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланның (бұдан әрі - Ұлттық ұлан) бөліністері жүзеге асырады.
ҚАЖ мекемесі орналасқан жерлердегі елді мекендерде Ұлттық ұлан бөліністері болмаған кезде айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылдауды Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің бөліністері жүзеге асырады.".
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Айдауылға қабылданатын адамдар олардың құжаттарына сәйкес жол журналына тіркеледі, осыдан кейін олар жеке тінтіледі, ал олардың заттары мен азық-түліктеріне тексеру жүргізіледі. Осы мақсатта айдауыл құрамынан 4-6 айдауылданушыға бір тінтуші есебімен айдауылдар тағайындалады.
Тінту және тексеру нәтижелері туралы айдауыл бастығы жол журналына тінту жүргізген қызметкердің тегін көрсете отырып, жазба жүргізеді.
Айдауылданушылардан табылған сақтауға рұқсат етілмеген заттар мен құралдар "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алып қойылады.
Өткір-үшкір және айдауылданатын адамдар айдауылға шабуыл жасау немесе өз-өзіне немесе жан-жағындаларға қандай бір дене жарақатын келтіру үшін пайдалануы мүмкін басқа да заттар алып қойылады және айдауыл бастығына олар тиесілі адамның деректері көрсетіліп, жеке пакетте беріледі. Алып қойылған заттар айдауылданушыларға оларды соңғы пунктке жеткізгеннен кейін қайтарылады.".
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"44. В случае необходимости уполномоченный орган по обеспечению безопасности дорожного движения может использовать иные цифровые коды регионов, буквенные и цифровые символы государственных регистрационных номерных знаков, а также изменять элементы и параметры их защиты.".
8. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 1122 "Об утверждении Правил конвоирования подозреваемых, обвиняемых и осужденных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14619, опубликован 30 декабря 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для выполнения задач по конвоированию в составе органов внутренних дел, а также непосредственно в Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, Департаментах полиции областей, городов республиканского значения и столицы, в учреждениях уголовно-исполнительной системы создаются конвойные подразделения.
Конвоирование обвиняемых и осужденных, осуществляется подразделениями Национальной гвардии Республики Казахстан (далее – Национальная гвардия) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальной гвардии Республики Казахстан".
При отсутствии в населенном пункте по месту дислокации учреждения УИС подразделений Национальной гвардии, конвоирование обвиняемых и осужденных осуществляется подразделениями Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Принимаемые для конвоирования лица регистрируются согласно имеющимся на них документам в путевом журнале, после чего подвергаются личному обыску, а их вещи и продукты питания - досмотру. В этих целях из состава конвоя назначаются конвоиры из расчета один обыскивающий на 4-6 конвоируемых.
О результатах обыска и досмотра начальник конвоя делает записи в путевом журнале с указанием фамилии сотрудника, производившего обыск.
Обнаруженные у конвоируемых вещи и предметы, не разрешенные к хранению в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", изымаются.
Колюще-режущие и другие предметы, которые могут быть использованы конвоируемыми лицами для нападения на конвой или причинения какого-либо телесного повреждения самим себе или окружающим, изымаются и передаются начальнику конвоя в отдельном пакете, с указанием на них данных лица, кому они принадлежат. Изъятые предметы возвращаются конвоируемым после доставления их в пункт конечного назначения.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:

"49. Күдіктілер, айыпталушылар мен сотталғандар ұшақтарда облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттері бастықтарының, қылмыстық-атқару жүйесінің уәкілетті органы басшылығының жазбаша рұқсатымен айдауылданады.";
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Айдауылданушыларды теңіз және өзен кемелерінде, жолаушылар поездарының вагондарында тасымалдау облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттері, қылмыстық-атқару жүйесінің аумақтық органдары бастықтарының жазбаша рұқсатымен осы қатынас жолдарында жоспарлы айдауылдау бағдарлары болмаған немесе айдауылданушыларды межелі орынға өзге тәсілмен жеткізу мүмкін болмаған кезде жүзеге асырылады.";
84, 85-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Айдауылдаудың жоспарлы бағдарларында жаңа алмастыру пункттері облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттерінің, қылмыстық-атқару жүйесінің аумақтық органдарының ұсынымы бойынша Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығының шешімімен ашылады. Алмастыру пунктін жабу қажеттігі туралы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттері, қылмыстық-атқару жүйесінің аумақтық органдары жоспарлы қарауыл жасақталатын айдауылдау бөлінісінің командирін хабардар етеді.
85. Күдіктілер мен айыпталушыларды соттарға айдауылдау осы мекемелерді қызмет көрсетуге қабылдағаннан кейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттері бастықтарының бұйрықтарының негізінде жүзеге асырылады.";
86-тармақтың оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сотқа қызмет көрсету техникалық жарақтандыру және айдауыл үй-жайларын, сот отырыстары залдарын және айдауылданатындарды ұстау үшін басқа да сот үй-жайларын жабдықтау сәйкес келмеген кезде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Полиция департаменттерінің, полиция басқармаларының, қалалық, аудандық полиция бөлімдерінің бастамасы бойынша тоқтатылады".
9. "Уақытша ұстау изоляторларында ұсталатын күдіктілер мен айыптаушыларды күзетуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметті атқаруды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 9 наурыздағы № 166 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15011 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 19 сәуірде электронды түрде жарияланған):
1-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

"49. В самолетах подозреваемые, обвиняемые и осужденные конвоируются с письменного разрешения начальников Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, руководства уполномоченного органа уголовно-исполнительной системы.";
пункт 59 изложить в следующей редакции:
"59. Перевозка конвоируемых на морских и речных судах, в вагонах пассажирских поездов осуществляется лишь при отсутствии на этих путях сообщения плановых маршрутов конвоирования или невозможности доставки, конвоируемых к месту назначения иным способом, с письменного разрешения начальников Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, территориального органа уголовно-исполнительной системы.";
пункты 84 и 85 изложить в следующей редакции:
"84. Новые обменные пункты на плановых маршрутах конвоирования открываются решением Главного командования Национальной гвардии по представлению Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, территориальных органов уголовно-исполнительной системы. О необходимости закрытия обменного пункта представлению Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, территориальные органы уголовно-исполнительной системы уведомляют командира конвойного подразделения, от которого наряжается плановый караул.
85. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых в суды осуществляется на основании приказов начальников Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, после принятия этих учреждений под обслуживание.";
абзац десятый пункта 86 изложить в следующей редакции:
"Обслуживание суда прекращается по инициативе Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Департаментов полиции, Управлений полиции и городских, районных отделов полиции при несоответствии технического оснащения и оборудования конвойных помещений, залов судебных заседаний и других помещений суда, для содержания конвоируемых.".
9. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 марта 2017 года № 166 "Об утверждении Правил организации несения службы по обеспечению охраны подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в изоляторах временного содержания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15011, опубликован 19 апреля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде):
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.

10. "Ішкі істер органдарындағы уақытша ұстау изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 5 ақпандағы № 95 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16389 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 23 ақпанда электронды түрде жарияланған):
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
6) қорғаушылар уақытша ұстау изоляторларының тергеу кабинеттеріне -қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарлама, адвокаттың куәлігі мен жеке куәлігін көрсеткен кезде;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ұстау хаттамалары, күзетпен ұстау туралы қаулылар және басқа да тиісті құжаттар Қазақстан Республикасы ҚПК және "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) талаптарын бұза отырып ресімделген адамды ұстау үшін уақытша ұстау изоляторына қабылданбайды.";
101-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) іске қорғаушы ретінде қатысатын адвокатпен - адвокаттың куәлігі мен қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламаны көрсеткен кезде".
Ішкі істер министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Ішкі істер органдары
қабылдау-тарату орындарының
ішкі тәртіп ережесіне
8-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
Бастық _____________________
____________________________
20___жылғы "____"__________
Белгілі бір тұрғылықты жері және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамға ықпал ету шараларын қолдану туралы ҚАУЛЫ
20__жылғы "___" ____________                              қала (кент)_________________
Мен ____________________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі)
________________________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
20___жылғы "__"____ұсталған және 20___ "___" бастап қабылдау-тарату орнында ұсталған
Аз._____________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
теріс қылығын қарап,
АНЫҚТАДЫМ:
Аз._____________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
________________________________________________________________________________
(жасалған теріс қылықтың фабуласы)
ҚАУЛЫ ЕТТІ:
Аз.______________________________________________________________________қатысты
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде,
арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы
Қазақстан Республикасының Заңы 46-5-бабының 3-тармағына сәйкес белгіленген ішкі тәртіп
қағидаларын бұзғаны үшін: мынадай ___________________________________________ ықпал
ету шарасы қолданылсын.
(ескерту, қабылдау-тарату орнының үй-жайларын жинастыру бойынша кезектен тыс нарядқа түсу)
________________________________________
(қаулы шығарған қызметкердің қолы)
Қаулы маған жарияланды ______________________ 20___жылғы "___" ___________________
Ішкі істер министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Уақытша ұстау
изоляторларында
ұсталатын күдіктілер мен
айыпталушыларды күзетуді
қамтамасыз ету жөніндегі
қызметті атқаруды ұйымдастыру
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Бекітемін
Полиция органының бастығы
____________________________
(атағы)
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Уақытша ұстау изоляторын күзету жөніндегі бекеттер табелі
Жасақшаның құрамы,            Күзет неден тұрады            Негізгі міндеттер
бекеттердің саны мен атауы
Уақытша ұстау изоляторы
бойынша кезекші _________________________________________________________________
Уақытша ұстау изоляторы
бойынша бекет қызметкері_________________________________________________________
Алып шығушы (күдіктілер мен
айыпталушыларды камерадан
шығару, уақытша ұстау изоляторының
шегінде ілесіп жүру тергеу кабинеттерінде
және кездесу бөлмелерінде күзету үшін)______________________________________________
Байланыс:
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың полиция департаменті
бойынша кезекші тел.___шақыру белгісі____________________________
Полиция басқармасы бойынша кезекші тел.______шақыру белгісі ________________
Аудандық полиция бөлімі бойынша кезекші тел.___шақыру белгісі ________________

10. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 февраля 2018 года № 95 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка изоляторов временного содержания органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16389, опубликован 23 февраля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" ПРИКАЗЫВАЮ:";
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) защитники в следственные кабинеты изолятора временного содержания - по предъявлению письменного уведомления о защите (представительстве), удостоверения адвоката и удостоверения личности;".
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В изолятор временного содержания не принимаются для содержания лица, в отношении которых протоколы задержания, постановления о содержании под стражей и другие соответствующие документы оформлены с нарушениями требований УПК РК и Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества.".
подпункт 1) пункта 101 изложить в следующей редакции:
"1) с адвокатом, участвующим в деле в качестве защитника, - по предъявлению удостоверения адвоката и письменным уведомлением о защите (представительстве);".
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов
Министерства внутренних
дел, в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 8 к Правилам
внутреннего распорядка
приемников-распределителей
органов внутренних дел
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Начальник
______________________
____________________________
"____"_______________20____г.
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о применении мер воздействия на лицо, не имеющего определенного места жительства и (или)
документов, удостоверяющих личность
"___"_______20__г. гор.(пос.)_________________
Я,________________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия) рассмотрев проступок
гр.____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) задержанного
"___"_____________20___г.
__________________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел) и содержащегося в приемнике-распределителе
с "_____"_____________20___г.
УСТАНОВИЛ:
Что,гр.________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________________________________________________________________________
(фабула совершенного проступка)
ПОСТАНОВИЛ:
В отношении гр.
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
В соответствии с п.3 статьей 46-5 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", за нарушение установленных правил внутреннего распорядка, применить следующую меру воздействия
__________________________________________________________________________
(предупреждение, внеочередной наряд по уборке помещений приемника-распределителя)
___________________________________________
(подпись сотрудника, вынесшего постановление)
Постановление мне объявлено ______________________________
"____"_______________20___г.
Приложение 2 к Перечню
некоторых приказов
Министерства внутренних дел,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1 к Правилам
организации несения службы
по обеспечению охраны
подозреваемых и обвиняемых,
содержащихся в изоляторах
временного содержания
Форма
Утверждаю
Начальник органа полиции
____________________________
(звание)
____________________________
(фамилия, имя отчество)
Табель постам по охране изолятора временного содержания
Состав наряда,       Что состоит             Основные
количество             охранной             обязанности
и наименование постов
Дежурный по изолятору временного содержания
______________________________________________
Постовой по охране изолятора временного содержания
__________________________________________________________
Выводной (для подозреваемых и обвиняемых из камер, сопровождения их в пределах
изолятора временного содержания, охрана следственных кабинетов и комнаты для
свиданий) ____________________________________________
Связь: Дежурный по Департаменту полиции областей, городов республиканского
значения и столицы тел.___ позывной ____________________________________
Дежурный по Управлению полиции тел.______ позывной_________________
Дежурный по Районному отделу полиции тел.___ позывной____________