Нотариаттық қызмет мәселелері бойынша мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 28 мамырдағы № 62 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 мамырда № 20775 болып тіркелді.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлғаларға аттестаттау жүргізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің қағидалары осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің қағидалары осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
3) алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 06.12.2024 № 1007 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 06.12.2024 № 1007 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес танылсын
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілсін.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің міндетін атқарушы
Н. Пан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің міндетін
атқарушысының
2020 жылғы 28 мамырдағы
№ 62 бұйрығына
1-қосымша
"Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлғаларға аттестаттау жүргізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлғаларға аттестаттау жүргізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің осы қағидаларын (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірледі және "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлғаларға аттестаттау жүргізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил оказания государственных услуг по вопросам нотариальной деятельности
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 62. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2020 года № 20775.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц претендующих на право занятия нотариальной деятельностью" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) исключен приказом Министра юстиции РК от 06.12.2024 № 1007 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 06.12.2024 № 1007 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему приказу.
3. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра юстиции
Республики Казахстан
Н. Пан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
от 28 мая 2020 года № 62
Правила оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью" (далее – Правила) разработаны Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство) в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью".

2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
2. Жеке практикамен айналысатын нотариустан немесе мемлекеттік нотариустан тағылымдамадан сәтті өткен нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен әділет департаменттері жанында құрылатын Нотариаттық қызметпен айналысуға үміткер тұлғаларға аттестаттау жөніндегі комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлғаларға аттестаттау жүргізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының (бұдан әрі - Стандарт) 8-тармағында көрсетілген құжаттарды тұрғылықты жері бойынша жолдайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.05.2021 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілсін) бұйрығымен.
3. "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлғаларға аттестаттау жүргізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың әділет департаменттері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтерді беруші) көрсетеді.
4. Процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен көрсету нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Стандартта келтірілген.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты, лицензиясы, соттылығының бар не жоқ екендігі және наркологта және психиатрда диспансерлік есепте тұрғандығы/тұрмағандығы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының келісімін алады.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе портал арқылы жіберіледі.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
2. Лицо, претендующее на право занятия нотариальной деятельностью и успешно прошедшее стажировку у нотариуса, занимающегося частной практикой, или у государственного нотариуса (далее – услугополучатель) направляет в Комиссию по аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью (далее – Комиссия), создаваемой при Департаментах юстиции областей, городов республиканского значения и столицы через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz документы по месту жительства, указанные в пункте 8 Стандарта государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью" (далее-Стандарт) в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.05.2021 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Государственная услуга "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью (далее – государственная услуга) оказывается Департаментами юстиции областей, городов республиканского значения и столицы (далее – услугодатель).
4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в Стандарте.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, о лицензии, о наличии либо отсутствии судимости и о состоянии/не состоянии на диспансерном учете у нарколога и психиатра услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугодатель получает согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию. Через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявления на государственную услугу.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.

5. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді, ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда дәлелді бас тартуды дайындайды.
6. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші құжаттардың Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 20 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10270 болып тіркелген) бекітілген біліктілік талаптарына сәйкестігін тексереді және Комиссияның қарауына береді.
7. Көрсетілетін қызметті алушының аттестаттауға жіберу туралы құжаттарын Комиссия 11 (он бір) жұмыс күні ішінде қарайды. Қарау қорытындысы бойынша Комиссия Стандарттың 9-тармағында көзделген негіздер бойынша үміткерді аттестаттауға жіберу немесе жіберуден бас тарту туралы дәлелді шешім шығарады.
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлға өтініш берген кезде аттестаттау өткізілетін тілді (қазақ немесе орыс) айқындайды.
Егер, көрсетілетін қызметті алушы "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 1-тармағының талаптарына сәйкес келмесе, аттестаттауға жіберуден бас тартылады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын көрсетілетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 2 жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша комиссия үміткерді аттестаттауға жіберу не жіберуден бас тарту туралы дәлелді шешім шығарады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 24.09.2021 № 827 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Көрсетілетін қызметті беруші аттестаттауға жіберуден бас тарту туралы шешімді өтініш келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
9. Аттестаттауға жіберілген көрсетілетін қызметті алушыны көрсетілетін қызметті беруші аттестаттаудың өтетін орны, күні, уақыты, тәртібі туралы ұялы телефонға смс-хабарлама беру арқылы немесе "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" оны өткізгенге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей хабарлайды.
Аттестаттау қажеттілігіне қарай, бірақ тоқсанына бір реттен кем емес өткізіледі.
Аттестаттаудан өткізу мерзімін өтініш пен аттестаттаудан өту күні негізінде ұсынылған құжаттарды есепке ала отырып, "Е-лицензиялау" ақпараттық жүйесінің мемлекеттік деректер базасы автоматты түрде анықтайды.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларда көзделген тәртіппен мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қайта жүгіне алады.

5. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления документов проверяет полноту представленных документов, в случае установления факта неполноты представленных документов готовит мотивированный отказ.
6. В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугодатель проверяет документы на соответствие квалификационным требованиям, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 20 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10270) и передает на рассмотрение Комиссии.
7. Документы услугополучателя о допуске к аттестации рассматриваются комиссией в течение 11 (одиннадцати) рабочих дней. По итогам рассмотрения комиссия выносит мотивированное решение о допуске либо об отказе в допуске претендента к аттестации, по основаниям предусмотренным в пункте 9 Стандарта.
Лицо, претендующее на право занятия нотариальной деятельностью, при подаче заявления определяет язык (казахский или русский) проведения аттестации.
В допуске к аттестации отказывается, если услугополучатель не соответствует требованиям пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О нотариате" (далее – Закон).
Для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Возражение услугополучателя по предварительному решению принимается услугодателем в течение 2 рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания комиссия выносит мотивированное решение о допуске либо об отказе в допуске претендента к аттестации.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.09.2021 № 827 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Решение об отказе в допуске к аттестации направляется услугодателем не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления заявления.
9. Услугополучатель допущенный к аттестации, уведомляется услугодателем о месте, дате, времени, порядке проведения аттестации н посредством передачи смс-оповещения на мобильный телефон или через веб-портал "электронного правительства" в "личный кабинет" услугополучателя услугодателем е позднее, чем за 10 (десять) календарных дней до ее проведения.
Аттестация проводится по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
Срок проведения аттестации определяется государственной базой данных информационной системы "Е-лицензирование" автоматически с учетам представленных документов на основании заявления и даты прохождения аттестации.
В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги услугополучатель может обратиться повторно для получения государственной услуги в порядке предусмотренном настоящим Правилами.

10. Комиссияның жұмыс органы аумақтық әділет органы болып табылады.
Комиссия жеті мүшеден – нотариаттық палатаның төрағасын қоса алғанда екі нотариустан, әділет органдарының екі өкілінен, құқықтанушы- ғалым және мәслихаттың екі депутатынан тұрады.
Комиссияның құрамына енгізу үшін нотариустардың кандидатураларын аумақтық әділет органына нотариаттық палата ұсынады.
Құқықтанушы-ғалым кандидатурасын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жоғары білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын жоғары оқу орындары ұсынады.
Мәслихат депутаттарының кандидатураларын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мәслихаттары ұсынады.
Комиссия мүшелерінің бірі шыққан жағдайда, жаңа мүше оның құрамына шыққан күнінен бастап бір айдан кешіктірмей енгізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға Комиссия төрағасы болып табылады.
Комиссия қызметін ұйымдастыру үшін көрсетілетін қызметті беруші қызметкерлер арасынан Комиссия хатшысын тағайындайды.
Комиссия хатшысы Комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастырады және отырыс хаттамаларын ресімдейді. Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
Комиссия құрамы Заңның 7-1-бабының 1-тармағына сәйкес бекітіледі.
11. Заңның 8-бабының 6-тармағында көзделген негіздер бойынша тұлға аттестаттаудан өтуден босатылады.
12. Аттестаттауға жіберілген үміткерлердің тізімі оны өткізгенге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурстарында орналастырылады.
Комиссия отырысына келген кезде үміткердің өзімен бірге жеке басын куәландыратын құжаты не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) цифрлық жеке куәлігі болуы қажет.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 24.09.2021 № 827 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Аттестаттау екі кезеңнен тұрады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге компьютерлік тест тапсыру;
2) емтихан билеттері бойынша ауызша тапсырманы орындау.
Үміткер өзінің тілді таңдауын аттестаттау басталғанға дейін жазбаша растайды.
14. Тестілер мен емтихан билеттеріне енгізілуге жататын сұрақтардың тізбесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті қалыптастырады және бекітеді. Үміткерлер үшін Қазақстан Республикасының заңнама нормаларын білуге арналған сұрақтар (Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексі, Қазақстан Республикасының Жер Кодексі, Қазақстан Республикасының "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодексі, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Тұрғын үй қатынастары туралы", "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" және "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының заңдары) кемінде үш нұсқасы бар біреуі дұрыс болатын жауапты құрайды.

10. Рабочим органом Комиссии является территориальный орган юстиции.
Комиссия состоит из семи членов – двух нотариусов, включая председателя нотариальной палаты, двух представителей органов юстиции, ученого-правоведа и двух депутатов маслихата.
Кандидатуры нотариусов для включения в состав Комиссии предлагаются территориальному органу юстиции нотариальной палатой.
Кандидатура ученого-правоведа высшими учебными заведениями, реализующими образовательные учебные программы высшего образования на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
Кандидатуры депутатов маслихата предлагаются маслихатами областей, городов республиканского значения и столицы.
В случае выхода одного из членов Комиссии, новый член включается в ее состав не позднее одного месяца со дня выбытия.
Председателем Комиссии является первый руководитель услугодателя либо лицо исполняющее его обязанности.
Для организации деятельности Комиссии услугодателем из числа сотрудников назначается секретарь Комиссии.
Секретарь Комиссии формирует повестку дня заседания Комиссии и оформляет протоколы заседаний. Секретарь не является членом Комиссии.
Состав Комиссии утверждается согласно пункту 1 статьи 7-1 Закона.
11. От прохождения аттестации освобождаются лица, по основаниям, предусмотренным пунктом 6 статьи 8 Закона.
12. Списки претендентов, допущенных к аттестации, не позднее, чем за 10 (десять) календарных дней до ее проведения размещаются на интернет-ресурсах услугодателя.
При явке на заседание Комиссии претенденту необходимо иметь при себе документ, удостоверяющий его личность либо цифровое удостоверение личности из сервиса цифровых документов (для идентификации).
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.09.2021 № 827 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Аттестация состоит из двух этапов:
1) сдача компьютерного теста на знание законодательства Республики Казахстан;
2) выполнение устного задания по экзаменационным билетам.
Претендент письменно подтверждает свой выбор языка до начала аттестации.
14. Перечень вопросов, подлежащих включению в тесты и экзаменационные билеты, формируется и утверждается Комитетом регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан. Вопросы для претендентов на знание норм законодательства Республики Казахстан (Гражданский кодекс Республики Казахстан, Земельный кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество", "О жилищных отношениях" и "О нотариате") должны содержать не менее трех вариантов ответа с одним правильным.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 06.12.2024 № 1007 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Аттестаттаудан өту кезінде үміткердің анықтамалық, арнайы және өзге де әдебиетті, байланыс құралдарын, сондай-ақ қандай да бір электрондық тасығыштағы жазбаларды пайдалануға жол берілмейді.
Көрсетілген талаптар бұзылған жағдайда үміткер Комиссия шешімінің негізінде аттестаттаудан шеттетіледі.
Аттестаттаудан шеттетілген үміткер, осы Қағидалардың 6 және 9-тармақтарында көзделген тәртіппен шешім шығарылған күннен бастап үш ай өткен соң аттестаттауға жіберу туралы қайтадан өтініш беруге құқылы.
16. Комиссия отырысында еркін нысандағы хаттама (бұдан әрі - хаттама) жүргізіледі, онда отырысты өткізу күні, уақыты және орны, аттестатталушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тестілеу нәтижесі, емтихан билетінің нөмірі мен мазмұны, аттестатталушының жауаптары, комиссия мүшелері қойған баллдар және емтихан билетінің сұрақтары бойынша жалпы орташа балл, сондай-ақ Комиссияның шешімі көрсетіледі.
17. Тестілеудің дұрыс жауаптарын есептеу қолданылатын компьютерлік бағдарламаның көмегімен автоматты түрде жүргізіледі. Тестілеу нәтижелері принтерде екі данада басып шығарылады және аяқталғаннан кейін бірден жеке қол қою арқылы үміткерге танысу үшін ұсынылады.
Тестілеу нәтижелері бар парақтың бір данасы үміткерге тапсырылады, екіншісі Комиссияға беріледі.
18. Аттестаттаудан өту үшін ұсынылған сұрақтардың жалпы саны 100 (жүз) құрайды.
Егер дұрыс жауаптар саны ұсынылған сұрақтардың жалпы санынан 70 (жетпіс) және одан жоғары болса, үміткер тестілеуден өтті деп саналады және екінші кезеңге жіберіледі.
19. Емтихан билеттерінің сұрақтарына жауап дайындауға 10 (он) минут беріледі. Үміткердің емтихан билеттерінің сұрақтарына ауызша жауаптарының дұрыстығын комиссия мүшелері бес балдық жүйе бойынша бағалайды.
Комиссияның әрбір мүшесі аттестатталушының әрбір сұрағы бойынша жауаптарды басқаларына қарамастан бес балдық жүйе бойынша бағалайды.
Екінші кезеңнің қорытындылары бойынша төрағалық етуші Комиссия мүшелері қойған нәтижелерді есептейді және жалпы орташа балл шығарады. Орташа балл үміткердің жинаған балдарының жалпы санын қатысып отырған Комиссия мүшелерінің санына бөлу жолымен анықталады. Үміткердің қорытынды балы есептеу кезінде 3,1 болса 3,1 ретінде бағаланады, есептеу кезінде 4,5 болса 4,5 ретін бағаланады және бұдан әрі де осылайша.
Комиссия мүшелерінің бағалары, сондай-ақ аттестатталушының емтихан билетінің сұрақтары бойынша жинаған жалпы орташа балы Комиссияның хаттамасында көрсетіледі.
Егер жалпы орташа балл 4 (төрт) және одан жоғары балл болса, үміткер аттестаттаудан өтті деп есептеледі.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2024 № 1007 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При прохождении аттестации не допускается использование претендентом справочной, специальной и прочей литературы, средств связи, а также каких-либо записей на электронном носителе.
В случае нарушения указанных требований, претендент отстраняется от аттестации на основании решения Комиссии.
Претендент, отстраненный от аттестации, вправе повторно подать заявление о допуске к аттестации по истечении трех месяцев со дня вынесения решения в порядке, предусмотренном в пунктах 6 и 9 настоящих Правил.
16. На заседании Комиссии ведется протокол в произвольной форме (далее - протокол), в котором отражаются: дата, время и место проведения заседания, фамилия, имя, отчество (при его наличии) аттестуемого, результат тестирования, номер и содержание экзаменационного билета, ответы аттестуемого, баллы, выставленные членами Комиссии, и общий средний балл по вопросам экзаменационного билета, а также решение Комиссии.
17. Подсчет правильных ответов тестирования производится при помощи используемой компьютерной программы автоматически. Результаты тестирования распечатываются на принтере в двух экземплярах и предоставляются претенденту для ознакомления путем проставления личной подписи сразу по окончании.
Один экземпляр листа с результатами тестирования вручается претенденту, второй – передается Комиссии.
18. Общее количество предложенных вопросов для прохождения аттестации составляет 100 (сто).
Претендент считается прошедшим тестирование, если количество правильных ответов составляет 70 (семьдесят) и выше от общего числа предложенных вопросов, и допускается ко второму этапу.
19. На подготовку ответов на вопросы экзаменационных билетов отводится 10 (десять) минут. Правильность устных ответов претендента на вопросы экзаменационных билетов оценивается членами Комиссии по пятибалльной системе.
Каждый член Комиссии оценивает ответы по каждому вопросу аттестуемого по пятибалльной системе независимо от других.
По итогам второго этапа председательствующий производит подсчет результатов, выставленных членами Комиссии, и выводит общий средний балл. Средний балл определяется путем разделения общего количества набранных баллов претендента на количество присутствующих членов Комиссии. Итоговый балл претендента при расчете 3,1 оценивается как 3,1, при расчете 4,5 оценивается 4,5 и так далее.
Оценки членов Комиссии, а также общий средний балл, набранный аттестуемым по вопросам экзаменационного билета, отражаются в протоколе Комиссии.
Претендент считается прошедшим аттестацию, если общий средний балл составил от 4 (четырех) баллов и выше.

20. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау туралы дәлелді шешім не 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттамау туралы шешім мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі болып табылады.
Комиссияның аттестаттау не аттестаттамау туралы шешімі аттестаттау өткізілген күні шығарылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда ресімделеді, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электронды цифлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылады және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Комиссияның аттестаттаудан өту туралы шешімі Заңның 7-2-бабының 9-тармағына сәйкес ол шығарылған сәттен бастап үш жыл бойы жарамды болып табылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 24.09.2021 № 827 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Дәлелді себеппен аттестаттауға келмеген көрсетілетін қызметті алушы (денсаулық жағдайы бойынша, іссапарда болу себебі бойынша, еңсерілмейтін күш салдарынан қатысудың мүмкін еместігі туралы растайтын құжаттарды ұсынған кезде) осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген тәртіппен Комиссияның келесі отырысына шақырылады.
Үмiткер қайта келмеген немесе дәлелсіз себептермен аттестаттауға келмеген жағдайда, оның өтiнiшi қараусыз қалады.
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметтің көрсетілу сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 24.09.2021 № 827 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаның шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
22. Шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына www.adilet.gov.kz.
Шағымдар пошта бойынша жазбаша нысанда, "электрондық үкіметтің" веб-порталы не көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң немесе Министрлiктiң кеңсесi арқылы қолма-қол қабылданады.
Көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң атына немесе Министрлiктiң мекенжайына келiп түскен көрсетiлетiн қызметтi алушының шағымы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес қарауға жатады.
Шағымды қарау нәтижелерi туралы дәлелдi жауап көрсетiлетiн қызметтi алушыға пошта байланысы арқылы, "электрондық үкіметтің" веб-порталы не көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң кеңсесiнде қолма-қол берiледi.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушы "жеке кабинетінен" өтініш туралы ақпаратқа қол жеткізе алады, өтінішті өңдеу барысында көрсетілетін қызметті беруші оны жаңартып отырады (жеткізілгені, тіркелгені, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап).
Көрсетілген мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер сапасын бағалау мен бақылау жөнiндегi уәкiлеттi органға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағымдана алады.

20. Результатом оказания государственной услуги является мотивированное решение об аттестации по форме, согласно приложению 2 либо решение о неаттестации по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Решение комиссии об аттестации либо неаттестации выносится в день проведения аттестации.
Результат оказания государственной услуги оформляется в электронной форме, заверяется электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя и направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа.
Решение Комиссии о прохождении аттестации является действительным в течение трех лет с момента его вынесения, в соответствии с пунктом 9 статьи 7-2 Закона.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.09.2021 № 827 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Услугополучатель, не явившийся на аттестацию по уважительной причине (при предъявлении подтверждающих документов о невовожможности присутствия по состоянию здоровья, по причине нахождения в командировке, вследствие непреодолимой силы), вызывается на следующее заседание Комиссии в порядке, предусмотренном в пункте 9 настоящих Правил.
В случае повторной неявки либо не явки претендента по не уважительной причине, его заявление остается без рассмотрения.
Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.09.2021 № 827 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
22. Жалоба подается на имя руководителя услугодателя www.adilet.gov.kz.
Жалоба принимается в письменной форме по почте, посредством веб-портала "электронного правительства" либо нарочно через канцелярию услугодателя или Министерства.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя или Министерства, подлежит рассмотрению в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услугополучателю по почте, посредством веб-портала "электронного правительства" либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг либо в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 24.09.2021 № 827 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына үміткер
тұлғаларға аттестаттау жүргізу"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 24.09.2021 № 827 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлғаларға аттестаттау жүргізу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әділет департаменттері (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"электрондық үкімет" веб-порталы www. egov. kz, www. elі cens e. kz (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
15 (он бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны:
Электрондық (толық автоматтандырылған)/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі
Аттестаттау туралы шешім не аттестаттамау туралы шешім
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі
1)1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2)2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшін қажетті құжаттар тізбесі
- өтініш;
- нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттаудан өту үшін мәліметтер нысаны;
- Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталғанда;

Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.09.2021 № 827 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к правилам
оказания государственной услуги
"Проведение аттестации на
право занятия нотариальной деятельностью"
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 24.09.2021 № 827 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Стандарт государственной услуги
"Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью"
1
Наименование услугодателя
Департаменты юстиции областей, городов республиканского значения и столицы (далее - услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
15 (пятнадцать) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная) /оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Решение об аттестации либо решение о неаттестации
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу, с 9-00 до 18-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
- заявление;
- форма сведений для прохождения аттестации на право занятия нотариальной деятельностью;
- электронная копия документа, подтверждающего стаж работы по юридической специальности не менее двух лет в соответствии со статей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі; 3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда; 4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған заңды күшіне енген сот шешімі бар болған жағдайда.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің интернет-ресурсында: - www. adіlet. gov. kz;
2) порталда орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталда "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет жиынтығында "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Нысан
Нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына әділет
аттестаттау комиссиясының
төрағасына
___________________ дан (-тан)
(жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты
(ол болған жағдайда),
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Аттестаттауға жіберу туралы өтініш
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттаудан өтуге мені жіберуді сұраймын.
Осымен: мен анық деректерді қамтамасыз ету үшін жеке жауап беретінім; көрсетілген барлық деректер ресми байланыстар болып табылады және оларға аттестаттаудан өтуге рұқсат беру немесе бас тарту туралы кез келген ақпарат жіберілуі мүмкін; сотпен өтініш берушіге лицензияланатын қызмет түрімен және / немесе кіші қызмет түрімен айналысуға тыйым салынбаған; қоса берілген барлық құжаттар дұрыс және жарамды екені; өтініш беруші лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде ақпараттық жүйелерде сақталатын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділік шектеулі жеке деректерін пайдалануға келісетіні расталады.
Жеке тұлға _________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
күні:_______
Нысан
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттаудан өтуге арналған деректер нысаны
_________________________________________________________________________
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) жеке сәйкестендіру нөмірі
І. Дипломы туралы деректер:

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства: - www.adilet.gov.kz;
2) портале.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777.
По выбору услугополучателя государственная услуга может оказываться по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью".
Форма
Председателю аттестационной
комиссии юстиции на право
занятия нотариальной
деятельностью
от _______________________
(фамилия имя отчество
(при его наличии)
физического лица,
индивидуальный идентификационный номер,
контактные данные)
Заявление о допуске к аттестации
Прошу допустить меня к прохождению аттестации на право занятия нотариальной деятельностью.
Настоящим подтверждается, что:
за предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность; все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам допуска или отказа к прохождению аттестации; заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии.
Физическое лицо_________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
дата:_______
Форма
Форма сведений для прохождения аттестации на право занятия
нотариальной деятельностью
______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный идентификационный номер)
I. Сведения о дипломе:

1. Жоғары оқу орнының атауы _______________________________________________
2. Мамандық шифрі _________________________________________________________
3. Диплом нөмірі ___________________________________________________________
4. Дипломды беру күні ______________________________________________________
5. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес
нострификациялау немесе тану рәсімінің өтуін растайтын құжат:
1. сериясы және нөмірі ______________________________________________________
2. негіздемесі: күні және нөмірі _______________________________________________
3. тіркеу нөмірі және күні ____________________________________________________
ІІ. Нотариустан тағылымдамадан өткені туралы қорытынды:
1. нотариустан тағылымдамадан өткені туралы қорытындыны бекіту күні ___________
2. ________________________________ облысының/қаласының нотариаттық палатасы
3. тағылымдама басшысы ____________________________________________________
4. тағылымдама басшысының нотариаттық қызметінің өтілі _______________________
5. тағылымдаманың басталу күні ______________________________________________
6. тағылымдаманың аяқталған күні ____________________________________________
Жеке тұлға ________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
күні:____
"Нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына үміткер
тұлғаларға аттестаттау жүргізу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Аттестаттау туралы шешім
______________ қаласы                              20__ ж. "___" __________
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттау қорытындылары бойынша
__________________________________________________________:
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
тестілеу бойынша ____________________ балл
емтихан билеті бойынша _________ балл жинады.
Келесі құрамдағы комиссия:
Төраға
Мүшелері
Шешім қабылдады:
_________________________________ аттестаттау
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия төрағасы
Комиссия хатшысы
"Нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына үміткер
тұлғаларға аттестаттау жүргізу"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Аттестаттамау туралы шешім
______________ қаласы                              20____ ж. "____" __________
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттау қорытындылары бойынша
__________________________________________________________:
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
тестілеу бойынша ____________________ балл
емтихан билеті бойынша _________ балл жинады.
Келесі құрамдағы комиссия:
Төраға
Мүшелері
Шешім қабылдады:
______________________________________ аттестаттамау
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия төрағасы
Комиссия хатшысы
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің міндетін
атқарушысының
2020 жылғы 28 мамырдағы
№ 62 бұйрығына
2-қосымша
"Нотариатық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрселетін қызметтің қағидалары

1. наименование высшего учебного заведения __________________________________
2. шифр специальности _____________________________________________________
3. номер диплома __________________________________________________________
4. дата выдачи диплома _____________________________________________________
5. документ подтверждающих прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании":
1. серия и номер ___________________________________________________________
2. основание: дата и номер __________________________________________________
3. регистрационный номер и дата_____________________________________________
II. Заключение о прохождении стажировки у нотариуса:
1. дата утверждения заключения о прохождении стажировки у нотариуса
______________________________________________________________________________
2. нотариальная палата ________________________________________ области/города
3. руководитель стажировки _________________________________________________
4. Стаж нотариальной деятельности руководителя стажировки ____________________
5. дата начала стажировки ___________________________________________________
6. дата окончания стажировки ________________________________________________
Физическое лицо ___________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
дата:____
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной услуги
"Проведение аттестации лиц,
претендующих на право
занятия нотариальной деятельностью"
Форма
Решение об аттестации
город ______________
"__" _______20____ года.
По результатам аттестации на право занятия нотариальной деятельностью
___________________________________________________________________ набрал(а):
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
по тестированию ____________________ баллов по экзаменационному билету _________ баллов
Комиссия в составе:
Председателя
Членов
Решила:
Аттестовать _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Председатель Комиссии Секретарь Комиссии
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной услуги
"Проведение аттестации лиц,
претендующих на право
занятия нотариальной деятельностью"
Форма
Решение о неаттестации
город ______________
__________20____ г.
"___"
По результатам аттестации на право занятия нотариальной деятельностью
____________________________________________________________________ набрал(а):
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
по тестированию ____________________ баллов по экзаменационному билету _________ баллов
Комиссия в составе:
Председателя
Членов
Решила:
Неаттестовать _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Председатель Комиссии Секретарь Комиссии
Приложение 2 к приказу
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің осы қағидаларын (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңының 10-бабының 1-тармақшасына сәйкес әзірледі және "Нотариатық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін анықтайды.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
2. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) лицензияны алуға немесе қайта ресімдеуге www.adіlet.gov.kz www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының (бұдан әрі - Стандарт) 8-тармағында көрсетілген құжаттарды жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлғаларға аттестаттау жүргізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет жиынтығында "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Лицензияны қайта ресімдеу көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) өзгерген жағдайда жүзеге асырылады.
3. "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 06.12.2024 № 1007 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен көрсету нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Стандартта келтірілген.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты, лицензиясы, соттылығының бар не жоқ екендігі және наркологта және психиатрда диспансерлік есепте тұрғандығы/тұрмағандығы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
5. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі лицензияны алуға құжаттар келіп түскен күні оларды тіркейді және жауапты орындаушыға орындауға береді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью" (далее – Правила) разработаны Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство) в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью".
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
2. Лицо, претендующее на право занятия нотариальной деятельностью (далее – услугополучатель) направляет через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz документы на получение или переоформление лицензии, указанные в пункте 8 Стандарта государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью" (далее – Стандарт) в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
По выбору услугополучателя государственная услуга может оказываться по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью".
Переоформление лицензии осуществляется в случае изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) услугополучателя.
3. Государственная услуга "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью" (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2024 № 1007 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в форме Cтандарта.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, о лицензии, о наличии либо отсутствии судимости и о состоянии/не состоянии на диспансерном учете у нарколога и психиатра услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства".
5. Канцелярия услугодателя в день поступления документов на получение лицензии регистрирует их и передает ответственному исполнителю на исполнение.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 06.12.2024 № 1007 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін құжаттарды қабылдаған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынылған құжаттар толық болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде негіздеме мен себептерін көрсете отырып, өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тарту береді және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
7. Лицензияны алуға ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 11 (он бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 20 бұйрығымен бекітілген біліктілік талаптарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10270 болып тіркелген) сәйкестігін тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушының ұсынған құжаттары біліктілік талаптарына сәйкес келген кезде мемлекеттік қызмет 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын көрсетілетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 2 жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия не көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберілген көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы лицензияны беруден бас тарту туралы дәлелді жауап немесе қайта рәсімдеу болып табылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 06.12.2024 № 1007 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Лицензияны қайта ресімдеуге арналған жеке тұлғаның өтініші "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат ауыстырылған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) ауыстыру туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасынан алады.
Тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) ауыстыру туралы мәліметтер болмаған жағдайда электрондық өтінішті қалыптастыру процесі аяқталады.
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы көрсетілетін қызметті алушының өтініші бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін "электрондық үкімет" веб-порталының көліктік қолтаңбасы арқылы көрсетілетін қызметті берушінің қатысуынсыз жұмыс күнінде 20 (жиырма) минут ішінде толық автоматты түрде өңдейді және қалыптастырады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "электрондық үкімет" веб-порталының көліктік қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2024 № 1007 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Ответственный исполнитель услугодателя в течении 2 (двух) рабочих дней с момента принятия документов для получения государственной услуги проверяет полноту представленных документов.
В случае неполноты представленных документов для получения государственной услуги, услугодатель в указанные сроки дает мотивированный отказ в приеме заявления с указанием оснований и причины и направляет в "личный кабинет" услугополучателя.
7. В случае полноты предоставленных документов на получение лицензии, услугодатель в течение 11 (одиннадцати) рабочих дней проверяет услугополучателя на соответствие квалификационным требованиям, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 20 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10270) (далее – квалификационные требования).
При соответствии предоставленных документов услугополучателя квалификационным требованиям государственная услуга оказывается в течение 1 (одного) рабочего дня.
Для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Возражение услугополучателя по предварительному решению принимается услугодателем в течение 2 рабочих дней со дня его получения.
Результатом оказания государственной услуги является лицензия на право занятия нотариальной деятельностью по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам или мотивированный ответ об отказе в выдаче либо переоформлении лицензии направленное услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2024 № 1007 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Заявление физического лица для переоформления лицензии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам подается через веб-портал "электронного правительства" в форме электронного документа, подписанного ЭЦП в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента замены документа, удостоверяющего личность услугополучателя.
Сведения о смене фамилии, имени, отчества (при его наличии) услугодатель получает из государственной базы данных "Физические лица" через шлюз "электронного правительства".
В случае отсутствия сведений о смене фамилии, имени, отчества (при его наличии) процесс формирования электронного заявления завершается.
Веб-портал "электронного правительства" полностью автоматически обрабатывает и формирует результат оказания государственной услуги по заявлению услугополучателя в рабочий день в течение 20 (двадцати) минут без участия услугодателя путем подписания результата оказания государственной услуги транспортной подписью веб-портала "электронного правительства".
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного транспортной подписью веб-портала "электронного правительства" по форме согласно приложению 2 к Правилам.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 06.12.2024 № 1007 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды тұлғалардың шешімдеріне, әрекеттіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
9. Шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына www.adilet.gov.kz.
Шағымдар пошта бойынша жазбаша нысанда, "электрондық үкіметтің" веб-порталы не көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң немесе Министрлiктiң кеңсесi арқылы қолма-қол қабылданады.
Көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң атына немесе Министрлiктiң мекенжайына келiп түскен көрсетiлетiн қызметтi алушының шағымы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес қарауға жатады.
Шағымды қарау нәтижелерi туралы дәлелдi жауап көрсетiлетiн қызметтi алушыға пошта байланысы арқылы, "электрондық үкіметтің" веб-порталы не көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң кеңсесiнде қолма-қол берiледi.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушы "жеке кабинетінен" өтініш туралы ақпаратқа қол жеткізе алады, өтінішті өңдеу барысында көрсетілетін қызметті беруші оны жаңартып отырады (жеткізілгені, тіркелгені, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап).
Көрсетілген мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер сапасын бағалау мен бақылау жөнiндегi уәкiлеттi органға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағымдана алады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 24.09.2021 № 827 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына лицензия
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 06.12.2024 № 1007 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе)
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
лицензия беру кезінде – 15 (он бес) жұмыс күні;
лицензияны қайта ресімдеу кезінде – 20 (жиырма) минут
4
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны:
Электрондық (толық автоматтандырылған)/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі
нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметтен дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру, қайта ресімдеу үшін жекелеген қызмет түрлерімен айналасу құқығы үшін лицензиялық алым "Салық және бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 554-бабына сәйкес мыналарды құрайды:

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2024 № 1007 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
9. Жалоба подается на имя руководителя услугодателя www.adilet.gov.kz.
Жалоба принимается в письменной форме по почте, посредством веб-портала "электронного правительства" либо нарочно через канцелярию услугодателя или Министерства.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя или Министерства, подлежит рассмотрению в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услугополучателю по почте, посредством веб-портала "электронного правительства" либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг либо в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.09.2021 № 827 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на право занятия
нотариальной деятельности"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2024 № 1007 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью" (далее – Перечень)
1
Наименование услугодателя
Комитет регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz
3
Срок оказания государственной услуги
при выдаче лицензии – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
1) при переоформлении лицензии – 20 (двадцать) минут
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная) /оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Лицензия на право занятия нотариальной деятельностью либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
За выдачу, переоформление лицензии на право занятия нотариальной деятельностью взимается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности, который в соответствии со статьей 554 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" составляет:

1) лицензия беру кезінде 6 айлық есептік көрсеткішті;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензияны беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 %-ын құрайды, алайда 4 айлық есептік көрсеткіштен аспайды.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшін қажетті құжаттар тізбесі
Тағылымдамадан және аттестаттаудан өткен адамдар үшін:
1) өтініш;
2) қызмет түрінің біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы ақпаратты қамтитын мәліметтерінің нысаны. Ол өзіне мына мәліметтерді қамтиды:
Тағылымдамадан және аттестаттаудан өткен адамдар үшін келесі мәліметтер көрсетіледі:
комиссияның аттестаттау туралы шешімі:
қала;
өткізілген күні;
қарастыру статусы.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сот Кеңесі жанындағы Біліктілік комиссиясында біліктілік емтихандарын тапсырған адамдар үшін келесі мәліметтер көрсетіледі:
сот лауазымына біліктілік емтиханын тапсыру туралы;
өткізілген күні;
қарастыру статусы.
Тұрақты судьялар үшін келесі мәліметтер көрсетіледі:
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы туралы (бұдан әрі- Жарлық):
Жарлық нөмірі;
судья лауазымына тағайындау туралы Жарлықтың қабылданған күні;
Жарлықтың нөмірі;
судья лауазымынан босату туралы Жарлықтың қабылданған күні;
босату негіздері.
Тұрақты судья болып жұмыс істеген тұлғалар үшін келесі мәліметтер көрсетіледі:
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы туралы (бұдан әрі- Жарлық):
Жарлықтың нөмірі;
судья лауазымына тағайындау туралы Жарлықтың қабылданған күні;
Жарлықтың нөмірі;
судья лауазымынан босату туралы Жарлықтың қабылданған күні;
босату негіздері.
3) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерімен айналасу құқығы үшін лицензиялық алым бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензияны қайта рәсімдеу үшін:
1) Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысандағы өтініш;
2) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленгенiн растайтын және лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы мәліметтер мемлекеттік ақпараттық жүйелерінен алынады
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) выдача лицензии – 6 месячных расчетных показателей;
2) переоформление лицензии составляет – 10 % от ставки при выдаче лицензии, но не более 4 месячных расчетных показателей.
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу, с 9-00 до 18-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для лиц, прошедших стажировку и аттестацию:
1) заявление;
2) форма сведений, содержащих информацию о соответствии квалификационных требований к виду деятельности, включающее в себя сведения:
Для лиц, прошедших стажировку и аттестацию указываются сведения:
о решении комиссии об аттестации:
город;
дата проведения;
статус рассмотрения.
Для лиц, сдавших квалификационные экзамены в Квалификационной комиссии при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан указываются сведения:
о сдаче квалификационного экзамена на должность судьи:
дата проведения;
статус рассмотрения.
Для постоянных судей указываются сведения:
об Указе Президента Республики Казахстан (далее - Указ):
номер Указа;
дата принятия Указа о назначении на должность судьи;
номер Указа;
дата принятия Указа об освобождении с должности судьи;
основания освобождения.
Для лиц, работавших постоянными судьями, указываются сведения:
об Указе Президента Республики Казахстан (далее - Указ):
номер Указа;
дата принятия Указа о назначении на должность судьи;
номер Указа;
дата принятия Указа об освобождении с должности судьи;
основания освобождения;
3) электронная копия документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора на право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
4) электронная копия документа, подтверждающего стаж работы по юридической специальности не менее двух лет согласно статье 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан.
Для переоформления лицензии на право занятия нотариальной деятельностью:
1) заявление по форме, согласно приложению 1 к Правилам;
2) сведения, подтверждающие уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности и изменения, послужившие основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии, подтягиваются из государственных информационных систем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталғанда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған заңды күшіне енген сот шешімі бар болған жағдайда.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсететін мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында:-www.adіlet.gov. kz, порталда орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталда "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі 1414, 8 800 080 7777 бірыңғай контакт-орталығынан алу мүмкіндігі бар
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет жиынтығында "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
"Нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына лицензия
беру" мемлекеттік қызмет
көрсетуге қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
Жеке тұлғаның лицензия алуға өтiнiшi
______________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
______________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендiру нөмiрi)
____________________________________________________ жүзеге асыру үшін
(қызметтiң түрi толық атауы көрсетiлсiн)
лицензия беруiңiздi сұраймын.
Байланыс деректері______________________________________________________
Осымен: көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға лицензияны немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы; өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады; өтініш беруші лицензияны беру кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді; өтініш беруші халыққа қызмет көрсету орталығы қызметкерінің өтінішті электрондық цифрлік қолтаңбамен растауына келіседі (халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жүгінген жағдайда).
Жеке тұлға ____________________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
Толтыру күні: 20__ жылғы "__" _________________
"Нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына лицензия
беру" мемлекеттік қызмет
көрсетуге қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
2-қосымша
Нысан
Нотариаттық қызметті жүзеге асыру мәліметтерінің нысаны
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі)
барлық адамдар толтырады

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адрес оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz, портале.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8 800 080 7777.
По выбору услугополучателя государственная услуга может оказываться по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью".
Заявление физического лица для получения лицензии
В __________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от __________________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии) физического лица,
индивидуальный идентификационный номер)
Прошу выдать лицензию на осуществление
____________________________________________________________________
(указать полное наименование вида деятельности)
Контактные данные __________________________________________________
Прилагается _____ листов.
Настоящим подтверждается, что: все указанные данные являются официальными
контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам
выдачи или отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии; заявителю
не запрещено судом заниматься лицензируемым видом деятельности; все
прилагаемые документы соответствуют действительности и являются
действительными; заявитель согласен на использование персональных данных
ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в информационных системах, при выдаче лицензии; заявитель согласен
на удостоверение заявления электронной цифровой подписью работника центра
обслуживания населения (в случае обращения через центр обслуживания населения).
Физическое лицо __________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___"_____ 20__ года
Приложение 2
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии
на право занятия
нотариальной деятельностью"
Форма
Форма сведений для осуществления нотариальной деятельности
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
индивидуальный идентификационный номер)
заполняется для всех лиц.

1. Диплом туралы мәліметтер
1. жоғары оқу орнының атауы _______________________________________________
2. мамандық атауы _________________________________________________________
3. мамандық шифры _______________________________________________________
4. диплом нөмірі ___________________________________________________________
5. дипломның берілген күні __________________________________________________
6. дипломды тану/нострификациялау туралы куәліктің берілген күні _______________
7. дипломды тану/нострификациялау туралы куәліктің нөмірі _____________________
(6,7-тармақтар шетелдің білім беру мекемелері берген дипломдар үшін толтырылады)
нотариустан тағылымдамадан және аттестаттаудан өткен тұлғалар үшін
2. Нотариустан тағылымдамадан өткені туралы қорытынды
1. нотариустан тағылымдамадан өткені туралы қорытындының бекітілген күні
________________________________________________________________________
2. облыс ________________________________________________________________
3. тағылымдаманың жетекшісі _____________________________________________
4. тағылымдаманың басталған күні _________________________________________
5. тағылымдаманың аяқталған күні _________________________________________
Нотариустан тағылымдамадан және аттестаттаудан өткен адамдар үшін
3. Комиссияның аттестаттау туралы шешімі
1. қала _________________________________________________________________
2. өткізілген күні ________________________________________________________
3. қарау мәртебесі _______________________________________________________
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Кеңесінің жанындағы Біліктілік комиссиясында біліктілік емтихандарын тапсырған адамдар үші
4. Судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсыру
1. өткізілген күні ________________________________________________________
2. қарау мәртебесі _______________________________________________________
тұрақты судьялар үшін
5. Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы (бұдан әрі - Жарлық)туралы мәліметтер
1. Жарлықтың нөмірі ___________________________________________
2. Судья лауазымына тағайындау туралы Жарлықтың қабылданған күні _________
тұрақты судья болып жұмыс істеген тұлғалар үшін
6. Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы туралы мәліметтер
1. Жарлықтың нөмірі _____________________________________________________
2. Судья лауазымына тағайындау туралы Жарлықтың қабылданған күні __________
3. Жарлықтың нөмірі ___________________________________________
4. Судья лауазымынан босату туралы Жарлықтың қабылданған күні ____________

1. Сведения о дипломе
1. Наименование высшего учебного заведения __________________________
2. Наименование специальности ______________________________________
3. Шифр диплома __________________________________________________
4. Номер диплома __________________________________________________
5. Дата выдачи диплома _____________________________________________
6. Дата выдачи удостоверения о признании/нострификации диплома
__________________________________________________________________
7. Номер удостоверения о признании/нострификации диплома
__________________________________________________________________
(пункты 6, 7 заполняются для дипломов, выданных зарубежными
образовательными учреждениями)
для лиц, прошедших стажировку у нотариуса и аттестацию
2. Заключение о прохождении стажировки у нотариуса
1. Дата утверждения заключения о прохождении стажировки у нотариуса
___________________________________________________________________
2. Область _________________________________________________________
3. Руководитель стажировки __________________________________________
4. Дата начала стажировки ____________________________________________
5. Дата окончания стажировки _________________________________________
для лиц, прошедших стажировку у нотариуса и аттестацию
3. Решение комиссии об аттестации
1. Город ___________________________________________________________
2. Дата проведения __________________________________________________
3. Статус рассмотрения ______________________________________________
для лиц, сдавших квалификационные экзамены в Квалификационной комиссии
при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан
4. Сдача квалификационного экзамена на должность судьи
1. Дата проведения _________________________________________________
2. статус рассмотрения ______________________________________________
для постоянных судей
5. Сведения об Указе Президента Республики Казахстан (далее - Указ)
1. Номер Указа _____________________________________________________
2. Дата принятия Указа о назначении на должность судьи
__________________________________________________________________
для лиц, работавших постоянными судьями
6. Сведения об Указе Президента Республики Казахстан
1. Номер Указа _____________________________________________________
2. Дата принятия Указа о назначении на должность судьи
___________________________________________________________________
3. Номер Указа _____________________________________________________
4. Дата принятия Указа об освобождении с должности судьи
___________________________________________________________________

5. Босату негізі _________________________________________________________
Жеке тұлға _____________________________ күні: __________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"Нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына лицензия
беру" мемлекеттік қызмет
көрсетуге қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
3-қосымша
Нысан
Лицензияны қайта ресімдеуге арналған жеке тұлғаның өтiнiші
_______________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
_______________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі)
_______________________________________________________________________
Тегімнің, атымның, әкемнің атының (ол болған жағдайда) өзгеруіне байланысты
нотариаттық қызметті жүзеге асыруға 20___ жылғы "____" № __________,
_______________________________________________________________________
(лицензияның нөмірі(лері), лицензияны берген лицензиардың атауы)
берілген лицензияны қайта ресімдеуіңізді сұраймын.
Қазақстан Республикасы заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Жеке тұлға ____________ _________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
Толтыру күні: 20__ жылғы "__" _______
"Нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына лицензия
беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызметтің
қағидаларына
2-қосымша
нысаны
Лицензия
20____ жылғы "___" ___________ №_____________
__________________________________________________________________________
("Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес
лицензияланатын қызмет түрінің атауы)
________________________________________________________________ айналысуға
____________________________________________________________________ берілді
(жеке тұлғаның толық тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру
нөмірі, толық атауы, мекен-жайы)
Ерекше шарттары __________________________________________________________
("Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабына сәйкес)
Ескерту: _________________________________________________________________
(иеліктен шығарылатындығы, рұқсаттың класы)
Лицензиар ________________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
Басшы (уәкілетті тұлға) ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Берілген орны _____________________________________________

5. Основание освобождения ___________________________________________
Физическое лицо ____________________________________________________
дата: (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии
на право занятия
нотариальной деятельностью"
Форма
Заявление физического лица для переоформления лицензии
В ___________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
индивидуальный идентификационный номер)
Прошу переоформить лицензию в связи с изменением фамилии, имени, отчества
(при его наличии)
№___________ от _________ 20___ года, выданную (ое) (ых) ___________________
(номер (а) лицензии, дата выдачи, наименование лицензиара, выдавшего лицензию
________________________________________________________________________
на осуществление нотариальной деятельности.
Согласен (на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг,
если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Физическое лицо _________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "__" _____ 20__ года
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на право
занятия нотариальной деятельности
Форма
Лицензия
"___" ___________ 20 ___ года № _____________
Выдана _________________________________________________________________
(полное наименование, местонахождение, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
индивидуальный идентификационный номер физического лица)
на занятие_____________________________________________________________________
(наименование лицензируемого вида деятельности в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях")
Особые условия _______________________________________________________________
(в соответствии со статьей 36 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года
"О разрешениях и уведомлениях")
Примечание: ___________________________________________________________________
(отчуждаемость, класс разрешения)
Лицензиар ____________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
Руководитель (уполномоченное лицо) ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место выдачи _________________________________________________________________

1. "Нотариаттық қызмет мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 232 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 мамырда № 11095 тіркелді.);
2. "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 10 қаңтардағы № 54 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 қаңтарда № 16285 болып тіркелді.);
3. "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 18 қарашадағы № 1056 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 22 желтоқсанда № 14550 болып тіркелді).
4. "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер және толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 8 қарашадағы № 540 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 13 қарашада № 19588 болып тіркелді);
5. "Нотариаттық қызмет мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 мамырдағы № 297 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 13 шілдеде № 11647 тіркелді);
6. "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 20 наурыздағы № 442 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 17 сәуірде № 16766 болып тіркелді);
7. "Тағылымдамадан өткен нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 56 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 ақпанда № 10269 тіркелді);
8. "Тағылымдамадан өткен және адвокаттық қызметпен айналысуға және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 56 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 18 қарашадағы № 1055 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 28 қарашада № 14466 болып тіркелді);
9. "Тағылымдамадан өткен нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 56 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 25 ақпандағы № 84 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 28 ақпанда № 18352 болып тіркелді).

1. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам нотариальной деятельности" от 24 апреля 2015 года № 232 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 20 мая 2015 года № 11095);
2. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан "О внесении изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан от 10 января 2018 года № 54 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 26 января 2018 года № 16285);
3. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан "О внесении изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" от 18 ноября 2016 года № 1056 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 22 декабря 2016 года № 14550);
4. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан от 8 ноября 2019 года № 540 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 13 ноября 2019 года № 19588.
5. Приказ исполняющего обязанностей Министра юстиции Республики Казахстан "Об утверждении регламентов государственных услуг по вопросам нотариальной деятельности" от 26 мая 2015 года № 297 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 13 июля 2015 года № 11647).
6. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" от 20 марта 2018 года № 442 (в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 17 апреля 2018 года № 16766).
7. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан "Об утверждении Правил проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на право занятия нотариальной деятельностью" от 27 января 2015 года № 56 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 17 февраля 2015 года № 10269).
8. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан "О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 января 2015 года № 56 "Об утверждении Правил проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на занятие адвокатской деятельностью и на право занятия нотариальной деятельностью" от 18 ноября 2016 года № 1055 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 28 ноября 2016 года № 14466).
9. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан "О внесении изменения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 января 2015 года № 56 "Об утверждении Правил проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на право занятия нотариальной деятельностью" от 25 февраля 2019 года № 84 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 28 февраля 2019 года № 18352).