Прокуратура органдарына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке және экономикалық тергеу қызметіне кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеудің және оны өткізу шарттарының, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2020 жылғы 26 маусымдағы № 80, Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 2020 жылғы 29 маусымдағы № 199 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 14 шiлдедегi № 675 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 17 шiлдеде № 20984 болып тіркелді.
"Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-1 тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Прокуратура органдарына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке және экономикалық тергеу қызметіне кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеудің және оны өткізу шарттарының, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерінің қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының қызметін ұйымдастыруға жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының орынбасарына, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының бірінші орынбасарына, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі комитеті төрағасының құқық қорғау блогына жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Ғ. Нұрдәулетов _________________
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев ___________________
Қазақстан Республикасы
Сыбайлас жемқорлыққа қарсыіс-қимыл
агенттігінің(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет)төрағасы
А. Шпекбаев ____________________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 14 шілдедегі
№ 675,
Қазақстан Республикасы
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасы
2020 жылғы 29 маусымы
№ 199 мен
2020 жылғы 26 маусымдағы
№ 80 бұйрығына
қосымша
Прокуратура органдарына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке және экономикалық тергеу қызметіне кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеудің және оны өткізу шарттарының, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерінің қағидалары

Об утверждении Правил отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих на службу в органы прокуратуры, антикоррупционную службу и службу экономических расследований, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки
Совместный приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 26 июня 2020 года № 80, Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 29 июня 2020 года № 199 и Министра финансов Республики Казахстан от 14 июля 2020 года № 675. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2020 года № 20984.
В соответствии с пунктом 2-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих на службу в органы прокуратуры, антикоррупционную службу и службу экономических расследований, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки.
2. Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан, курирующего организацию деятельности Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, на первого заместителя председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционная служба), на заместителя председателя Комитета по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан, курирующего правоохранительный блок.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
_________________ Г. Нурдаулетов
Министр финансов
Республики Казахстан
_________________ Е. Жамаубаев
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
___________________ А. Шпекбаев
Приложение к приказу
Министра финансов Республики
Казахстан от 14 июля 2020 года № 675,
Председатель Агентства Республики
Казахстан по противодействию
коррупции (Антикоррупционной
службы) от 29 июня 2020 года № 199
и от 26 июня 2020 года № 80
Правила отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих на службу в органы прокуратуры, антикоррупционную службу и службу экономических расследований, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Прокуратура органдарына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке және экономикалық тергеу қызметіне кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеудің және оны өткізу шарттарының, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерінің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) прокуратура органдарына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке және экономикалық тергеу қызметіне кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу және оны өткізу шарттарын, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) кандидат - алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеуден өтетін адам;
2) тыңдаушы - алғашқы кәсіптік даярлыққа қабылданған адам;
3) оқу жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі - халықаралық практикада қабылданған цифрлық баламамен әріптік жүйеге сәйкес оқу жетістіктерінің деңгейін балмен бағалау жүйесі.
3. Прокуратура органдарына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке және экономикалық тергеу қызметіне қатардағы, кіші және орта басшы құрамдағы лауазымдарға алғаш рет кіретін адамдар Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында (бұдан әрі - Академия) алғашқы кәсіптік даярлықтан өтеді.
4. Алғашқы кәсіптік даярлықтың міндеті құқық қорғау қызметіне алғаш кіретін адамдардың кәсіби дағдыларды алуына бағытталған кәсіптік оқыту болып табылады.
2-тарау. Алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу тәртібі
5. Алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеуге (бұдан әрі - іріктеу) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда тестілеуден, оның ішінде жеке қасиеттерін бағалаудан өткен адамдар қатысады.
6. Алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу бірқатар реттік кезеңдерді:
1) іріктеу өткізу туралы хабарландыруды жариялауды;
2) іріктеуге қатысуға ниет білдірген азаматтардан құжаттарды қабылдауды;
3) құқық қорғау органының орталық аппаратында не аумақтық немесе оларға теңестірілген мамандандырылған бөлімшелерінде (бұдан әрі - аумақтық бөлімшелер) әңгімелесуден өтуді;
4) әскери-дәрігерлік комиссияларда (бұдан әрі - ӘДК) медициналық және психофизиологиялық куәландырудан өтуді;
5) полиграфологиялық зерттеуден өтуді;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих на службу в органы прокуратуры, антикоррупционную службу и службу экономических расследований, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки (далее - Правила) определяют порядок проведения отбора на первоначальную профессиональную подготовку для лиц, поступающих на службу в органы прокуратуры, антикоррупционную службу и службу экономических расследований, условия прохождения первоначальной профессиональной подготовки и основания отчисления от первоначальной профессиональной подготовки.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) кандидат - лицо, проходящее отбор на первоначальную профессиональную подготовку;
2) слушатель - лицо, зачисленное на первоначальную профессиональную подготовку;
3) балльно-рейтинговая буквенная система оценки учебных достижений – система оценки уровня учебных достижений в баллах, соответствующих принятой в международной практике буквенной системе с цифровым эквивалентом.
3. Лица, впервые поступающие на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава органов прокуратуры, антикоррупционной службы и службы экономических расследований проходят первоначальную профессиональную подготовку в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее - Академия).
4. Задачей первоначальной профессиональной подготовки является профессиональное обучение лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу, направленное на приобретение профессиональных навыков.
Глава 2. Порядок отбора на первоначальную профессиональную подготовку
5. В отборе на первоначальную профессиональную подготовку (далее - отбор) участвуют лица, прошедшие тестирование, в том числе оценку личных качеств в уполномоченном органе по делам государственной службы.
6. Отбор на первоначальную профессиональную подготовку (далее - отбор) включает в себя ряд последовательных этапов:
1) публикация объявления о проведении отбора;
2) прием документов от граждан, изъявивших желание принять участие в отборе;
3) прохождение собеседования в центральном аппарате либо в территориальных или приравненных к ним специализированных подразделениях правоохранительного органа (далее - территориальные подразделения);
4) прохождение медицинского и психофизиологического освидетельствования в военно-врачебных комиссиях (далее - ВВК);
5) прохождение полиграфологического исследования;

6) Академияда емтихан тапсыруды қамтиды.
7. Осы Қағидалардың 6-тармағының 2), 3), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген кезеңдерден өту кандидаттың таңдауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде және жеке сәйкестендіру нөмірі бар Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаты немесе оның электрондық нысаны міндетті түрде болған кезде жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың 6-тармағының 3) 5) және 6) тармақшаларындағы кезеңдерді өтуі техникалық жазу құралдарының (аудио-, бейнежазба) көмегімен тіркеледі.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Бас Прокурорының 01.02.2023 № 47, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 21.02.2023 № 61 және ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 02.02.2023 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
8. Шынайы емес ақпарат беру, сондай-ақ кандидаттардың осы Қағидалардың 6-тармағының 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген кезеңдерге дәлелсіз себептермен келмеуі іріктеу кезеңдерінен одан әрі өтуінен бас тартуға негіз болып табылады.
9. Іріктеу өткізу туралы хабарландыру (бұдан әрі - хабарландыру) құқық қорғау органдарының интернет-ресурстарында орналастырылады. Бұл ретте, хабарландыруды жариялау бір мезгілде қазақ және орыс тілдерінде жүзеге асырылуы тиіс.
10. Хабарландыру мынадай мәліметтерді:
1) құжаттарды қабылдау мерзімін (хабарландыру жарияланған күннен бастап он бес жұмыс күнінен кем емес);
2) негізгі функционалдық міндеттерін, еңбекақы мөлшері көрсетілген лауазымдардың атауын;
3) кандидатқа құқық қорғау қызметін өткерудің тәртібін реттейтін құқықтық актілерде белгіленген негізгі талаптарды;
4) қызметкердің құқық қорғау қызметінде болуына байланысты шектеулерді және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулерді;
5) өтініштерді қабылдайтын аумақтық бөлімшенің орналасқан жері, оның пошталық мекенжайы, байланыс телефондарының нөмірлері туралы мәліметтерді қамтуы тиіс.
Хабарландыруда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін қосымша ақпарат қамтылуы мүмкін.
11. Іріктеуге қатысуға арналған құжаттарды қабылдауды құқық қорғау органдарының кадр қызметтері (бұдан әрі - кадр қызметтері) жүзеге асырады.
12. Кандидат мынадай құжаттарды қолма-қол ұсынады немесе Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін жалпыға қолжетімді ақпараттық жүйелер арқылы жібереді:

6) сдача экзамена в Академии.
7. Прохождение этапов, указанных в подпунктах 2), 3), 5) и 6) пункта 6 настоящих Правил осуществляется на казахском или русском языках по выбору кандидата и при обязательном наличии документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан либо его электронной формы, содержащего индивидуальный идентификационный номер.
Прохождение этапов в подпунктах 3), 5) и 6) пункта 6 настоящих Правил фиксируется с помощью технических средств записи (аудио-, видеозапись).
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными совместным приказом Генерального Прокурора РК от 01.02.2023 № 47, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 21.02.2023 № 61 и Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 02.02.2023 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Предоставление недостоверной информации, а также неявка кандидатов на этапы, предусмотренные в подпунктах 3), 4), 5) и 6) пункта 6 настоящих Правил, без уважительных причин является основанием отказа в дальнейшем прохождении этапов отбора.
9. Объявление о проведении отбора (далее - объявление) размещается на интернет-ресурсах правоохранительных органов. При этом публикация объявления должна быть осуществлена одновременно на казахском и русском языках.
10. Объявление должно содержать следующие сведения:
1) срок приема документов (не менее пятнадцати рабочих дней со дня публикации объявления);
2) наименование должностей с обозначением основных функциональных обязанностей, размера заработной платы;
3) основные требования к кандидату, установленные правовыми актами, регулирующими порядок прохождения правоохранительной службы;
4) ограничения, связанные с пребыванием сотрудника на правоохранительной службе, и антикоррупционные ограничения, установленные Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
5) сведения о местонахождении территориального подразделения, принимающего заявления, его почтового адреса, контактных номеров телефонов.
Объявление может содержать дополнительную информацию, не противоречащую действующему законодательству Республики Казахстан.
11. Прием документов для участия в отборе осуществляется кадровыми службами правоохранительных органов (далее - кадровые службы).
12. Кандидат подает нарочно или направляет по общедоступным информационным системам, соответствующим требованиям законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи, следующие документы:

1) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінішті;
2) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
3) білімі туралы құжаттардың көшірмелерін, сондай-ақ "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нострификациялау немесе тану рәсімінен өткенін растайтын құжаттарды (шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін, салыстырып тексеру үшін түпнұсқалар);
4) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жақын туыстарын, оның ішінде бұрынғы жұбайларын көрсете отырып, өз қолымен жазылған толтырылған толық өмірбаянды;
5) кез келген өңірде қызмет өткеруге келісімі туралы өтінішті;
6) әскери билетті немесе тіркеу куәлігін тапсырады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Бас Прокурорының 01.02.2023 № 47, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 21.02.2023 № 61 және ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 02.02.2023 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
13. Кадр қызметтері құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кандидаттардың құжаттарының кандидаттың құқық қорғау қызметіне кіруге белгіленген талаптарға сәйкестігіне қарауды жүзеге асырады және әрбір кандидатқа жеке істі қалыптастырады.
Бір мезгілде кандидаттарды тексеруге арналған тізімдер құқық қорғау органдарының ішкі қауіпсіздікті қамтамасыз ету бөлімшелеріне (бұдан әрі - ішкі қауіпсіздікті қамтамасыз ету бөлімшелері) жіберіледі, олар тексеру нәтижелері бойынша қорытындыларды кадр қызметтеріне белгіленген әңгімелесу өткізілетін күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
14. Құжаттарды қарау нәтижелері бойынша кадр қызметтері оны өткізу күнін, уақытын және орнын көрсете отырып, Әңгімелесуді өткізу кестесін қалыптастырады, ол құқық қорғау органдарының интернет-ресурстарында орналастырылады.
Кесте әңгімелесу тағайындалған күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жарияланады.
15. Әңгімелесу өткізу үшін әрбір құқық қорғау органында не оның аумақтық бөлімшесінде құрамына кемінде бес мүше кіруі тиіс комиссия құрылады. Құқық қорғау органының басшысы (немесе уәкілетті басшы) не оның орынбасары комиссияның төрағасы болып табылады.
Құқық қорғау органының шешімі бойынша әңгімелесу аудио-бейне хаттамамен бейнеконференцбайланысты қолдану арқылы "онлайн" өткізілуі мүмкін.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Бас Прокурорының 31.01.2024 № 15, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 01.02.2024 № 32 және ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 01.02.2024 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

1) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
3) копии документов об образовании, а также документы, подтверждающие прохождение процедуры нострификации или признание в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" (для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями, оригиналы для сверки);
4) заполненную подробную автобиографию, написанную собственноручно, с указанием близких родственников, в том числе бывших супругов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) заявление о согласии проходить службу в любом регионе;
6) военный билет или приписное удостоверение.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными совместным приказом Генерального Прокурора РК от 01.02.2023 № 47, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 21.02.2023 № 61 и Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 02.02.2023 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Кадровые службы в течение пяти рабочих дней со дня окончания срока приема документов осуществляют рассмотрение документов кандидатов на соответствие кандидата требованиям, установленным для поступления на правоохранительную службу и формируют личное дело на каждого кандидата.
Одновременно списки для проверки кандидатов направляются в подразделения по обеспечению внутренней безопасности правоохранительных органов (далее - подразделения по обеспечению внутренней безопасности), которые направляют заключения по результатам проверки в кадровые службы не позднее, чем за три рабочих дня до назначенной даты собеседования.
14. По результатам рассмотрения документов кадровые службы формируют График проведения собеседования с указанием даты, времени и места его проведения, который размещается на интернет-ресурсах правоохранительных органов.
График публикуется не позднее трех рабочих дней до назначенной даты собеседования.
15. Для проведения собеседования формируется комиссия в каждом правоохранительном органе либо его территориальном подразделении, в состав которой должно входить не менее пяти членов. Председателем комиссии является руководитель (или уполномоченный руководитель) правоохранительного органа либо его заместитель.
Собеседование по решению правоохранительного органа может проводиться "онлайн" путем применения видеоконференцсвязи с аудио-видео протоколированием.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными совместным приказом Генерального Прокурора РК от 31.01.2024 № 15, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 01.02.2024 № 32 и Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 01.02.2024 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

16. Комиссия жұмысының ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін әңгімелесуге байқаушылар шақырылуы мүмкін.
Әңгімелесуге Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, басқа да мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің (үкіметтік емес ұйымдардың), коммерциялық ұйымдардың және саяси партиялардың өкілдері байқаушылар ретінде қатысуы мүмкін.
17. Байқаушы ретінде әңгімелесуге қатысу үшін тұлға әңгімелесу басталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей кадр қызметінде тіркеледі. Тіркелу үшін тұлға кадр қызметіне жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін немесе оның электрондық нысанын және осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген ұйымдардың бірінде еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Бұл ретте, кадр қызметі құжаттардың көшірмелерін әңгімелесу басталғанға дейін түпнұсқалармен салыстырады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Бас Прокурорының 01.02.2023 № 47, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 21.02.2023 № 61 және ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 02.02.2023 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
18. Әңгімелесу барысында байқаушылар кандидаттарға сұрақтар қоймайды. Байқаушылардың комиссия жұмысына кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасауына, кандидаттардың дербес деректеріне, кандидаттар қатысатын іріктеу рәсімдеріне қатысты мәліметтерді жария етуіне, олардың техникалық жазба құралдарын пайдалануына жол берілмейді.
19. Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған отырысқа қатысқан комиссия мүшелерінің көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.
Дауыстар тең болған жағдайда, комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Шешім хаттама түрінде еркін нысанда ресімделеді және оған комиссия төрағасы, мүшелері мен хатшысы қол қояды.
20. Комиссияның отырысы, егер оған оның құрамының кемінде үштен екісі қатысса, заңдық күші бар деп есептеледі.
21. Әңгімелесу әр кандидатпен сыпайылық және жылы ықылас жағдайында жеке өткізіледі.
Техникалық жазба құралдарының көмегімен әңгімелесу барысында тіркелген материалдар кадр қызметінде бір жыл бойы сақталады.
22. Комиссия әңгімелесу қорытындысы бойынша мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) "алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеудің одан әрі кезеңдерінен өтуге ұсынылсын";

16. Для обеспечения прозрачности и объективности работы комиссии на собеседование могут приглашаться наблюдатели.
В качестве наблюдателей на собеседовании могут присутствовать депутаты Парламента Республики Казахстан, представители других государственных органов, общественных объединений (неправительственных организаций), коммерческих организаций и политических партий.
17. Для присутствия на собеседовании в качестве наблюдателя лицо регистрируется в кадровой службе не позднее одного рабочего дня до начала проведения собеседования. Для регистрации лицо предоставляет в кадровую службу копию документа, удостоверяющего личность, либо его электронную форму и копию документа, подтверждающего трудовую деятельность в одной из указанных в пункте 16 настоящих Правил организации.
При этом кадровая служба сверяет копии документов с подлинниками до начала проведения собеседования.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными совместным приказом Генерального Прокурора РК от 01.02.2023 № 47, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 21.02.2023 № 61 и Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 02.02.2023 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В процессе собеседования наблюдатели не задают кандидатам вопросы. Не допускается совершение наблюдателями действий, препятствующих работе комиссии, разглашение ими сведений, касающихся персональных данных кандидатов, процедур отбора, в которых принимают участие кандидаты, использование ими технических средств записи.
19. Решение комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов из числа присутствовавших на заседании членов комиссии.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии.
Решение оформляется в произвольной форме в виде протокола и подписывается председателем, членами и секретарем комиссии.
20. Заседание комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей ее состава.
21. Собеседование проводится индивидуально с каждым кандидатом в обстановке корректности и доброжелательности.
Материалы, зафиксированные в ходе собеседования с помощью технических средств записи, хранятся в кадровой службе в течение одного года.
22. Комиссия по итогам собеседования принимает одно из следующих решений:
1) "рекомендовать для прохождения дальнейших этапов отбора на первоначальную профессиональную подготовку";

2) "алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеудің одан әрі кезеңдерінен өтуден бас тартылсын".
Шешім қабылдау кезінде комиссия мемлекеттік тілді және Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін, жеке қасиеттерін бағалауға тестілеу нәтижелерін, ішкі қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі аумақтық бөлімшелердің қорытындысын ескереді.
23. Әңгімелесу нәтижелері бойынша алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеудің одан әрі кезеңдеріне ұсынылған кандидат қызметке жарамдылығын анықтау үшін ӘДК мен полиграфологиялық зерттеуден өтеді.
Кадр қызметі кандидатқа ӘДК-дан өтуге арналған жолдаманы кандидаттың 3х4 көлеміндегі (2 дана) түрлі-түсті фотосуретін ұсынған сәттен бастап дереу береді.
24. Кандидаттарды полиграфологиялық зерттеу аумақтық бөлімшелерде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 683 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларымен айқындалған тәртіпте жүргізіледі.
25. Денсаулық жағдайы бойынша қызмет өткеруге жарамды деп танылған және полиграфологиялық зерттеуден өткен кандидат емтихан тапсыру үшін Академияға жіберіледі.
Денсаулық жағдайы бойынша қызмет өткеруге жарамсыз деп танылған, психофизиологиялық сараптаманың теріс нәтижелерін алған кандидат одан әрі іріктеу кезеңдеріне жіберілмейді.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Бас Прокурорының 31.01.2024 № 15, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 01.02.2024 № 32 және ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 01.02.2024 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
26. Кандидаттардың полиграфологиялық зерттеулерден және ӘДК-дан өту нәтижелері бойынша кадр қызметтері нәтижелерді алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кандидаттың жеке істерін, полиграфологиялық зерттеулердің және ӘДК-ның нәтижелерін қоса тіркей отырып, сондай-ақ осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес кандидаттардың тізімін Академияға жібереді.
27. Академия осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген кандидаттарға соңғы материалдарды алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде оны өткізу күнін, уақытын және орнын көрсете отырып, емтихандарды өткізу кестесін қалыптастырады, ол құқық қорғау органдарының интернет-ресурстарында орналастырылады.
Кесте емтихан тағайындалған күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жарияланады.
28. Кандидаттардан емтихан қабылдау үшін емтихандық комиссиялар құрылады.

2) "отказать в прохождении дальнейших этапов отбора на первоначальную профессиональную подготовку".
При принятии решения комиссия учитывает результаты тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан, на оценку личных качеств, заключения территориальных подразделений по обеспечению внутренней безопасности.
23. Кандидат, рекомендованный по результатам собеседования к дальнейшим этапам отбора на первоначальную профессиональную подготовку, для определения пригодности к службе проходит ВВК и полиграфологическое исследование.
Направление кандидату на прохождение ВВК выдается кадровой службой незамедлительно с момента представления кандидатом цветной фотографии размером 3х4 (2 штуки).
24. Полиграфологическое исследование кандидатов проводится в территориальных подразделениях, в порядке, определяемом Правилами прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах Республики Казахстан, утвержденными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 683.
25. Кандидат, признанный годным по состоянию здоровья к прохождению службы и прошедший полиграфологическое исследование, направляется в Академию для сдачи экзамена.
Кандидат, признанный негодным по состоянию здоровья к прохождению службы, получивший отрицательные результаты психофизиологического освидетельствования, к дальнейшим этапам отбора не допускается.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным совместным приказом Генерального Прокурора РК от 31.01.2024 № 15, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 01.02.2024 № 32 и Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 01.02.2024 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. По результатам прохождения кандидатами полиграфологических исследований и ВВК, кадровые службы направляют в Академию личные дела на кандидатов, с приобщением результатов полиграфологических исследований и ВВК, а также списки кандидатов согласно приложению 3 к настоящим Правилам в течение трех рабочих дней со дня получения результатов.
27. Академия в течение семи рабочих дней со дня получения последних материалов на кандидатов, перечисленных в пункте 26 настоящих Правил, формирует График проведения экзаменов, с указанием даты, времени и места его проведения, который размещается на интернет-ресурсах правоохранительных органов.
График публикуется не позднее трех рабочих дней до назначенной даты экзамена.
28. Для приема экзаменов у кандидатов формируются экзаменационные комиссии.

28-1. Емтихан комиссияларының, сондай-ақ апелляциялық комиссияның жұмыс тәртібі мен құрамын қалыптастыру Академия ректорының бұйрығымен анықталады.
Ескерту. Қағидалар 28-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокурорының 31.01.2024 № 15, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 01.02.2024 № 32 және ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 01.02.2024 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
29. Емтихандық комиссиялардың құрамын Академия ректоры бекітеді және ол Академияның профессорлық-оқытушылық құрамы мен құқық қорғау органдарының өкілдерінің қатарынан қалыптастырылады.
30. Академиядағы емтихан кандидаттың емтихан билетінің үш сұрағына ауызша жауаптары және комиссия мүшелерінің қосымша сұрақтары түрінде өткізіледі.
31. Академияның шешімі бойынша емтихан аудио-бейне хаттамамен бейнеконференцбайланысты қолдану арқылы "онлайн" өткізілуі мүмкін.
32. Ауызша емтихан қабылдайтын комиссия мүшелері осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша емтихан ведомосына кандидаттың жауаптарын бағалауды көрсетеді.
Комиссияның әрбір мүшесі өз бағаларын жеке емтихан ведомосында көрсетеді. Кандидаттың қорытынды бағасы оған комиссияның барлық мүшелері қойған бағалардың арақатынасының нәтижелері бойынша айқындалады.
33. Ауызша емтихан нәтижелерін бағалау үшін осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес оқу жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі қолданылады.
34. Емтихан нәтижелері емтихан тапсырған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде құқық қорғау органдарының интернет-ресурстарында жарияланады.
35. Емтихан нәтижелерімен келіспеген кандидат емтихан нәтижелері жарияланғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде апелляцияға бере алады.
36. Апелляциялық комиссия Академияда құрылады және кемінде бес мүшеден, оның ішінде төрағадан тұрады.
Апелляциялық комиссияның құрамына емтихандық комиссиялардың мүшелері кіре алмайды.
37. Апелляциялық комиссияның шешімі жалпы санның 2/3 (үштен екісі) мүшелері болған жағдайда заңдық күші бар және комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
38. Апелляциялық комиссияның отырысында кандидат қате жауап берген емтихан билетінің сұрақтары және оның жауаптарының нұсқалары қаралады, сондай-ақ емтихан өткізу процесінің бейне-және аудиожазбалары тыңдалады.
Қажет болған жағдайда апелляциялық комиссияның отырысына емтихандық комиссиялардың мүшелері және (немесе) кандидат шақырылуы мүмкін.

28-1. Порядок работы и формирования составов экзаменационных комиссий, а также апелляционной комиссии определяется приказом ректора Академии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-1 в соответствии с совместным приказом Генерального Прокурора РК от 31.01.2024 № 15, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 01.02.2024 № 32 и Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 01.02.2024 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Состав экзаменационных комиссий утверждается ректором Академии и формируется из числа профессорско-преподавательского состава Академии и представителей правоохранительных органов.
30. Экзамен в Академии проводится в форме устных ответов кандидата на три вопроса экзаменационного билета и дополнительные вопросы членов комиссии.
31. Экзамен по решению Академии может проводиться "онлайн" путем применения видеоконференцсвязи с аудио-видео протоколированием.
32. Члены комиссии, принимающие устный экзамен, отражают оценку ответов кандидата в экзаменационной ведомости по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Каждый член комиссии указывает свои оценки в отдельной экзаменационной ведомости. Итоговая оценка кандидата определяется по результатам соотношения оценок, выставленных ему всеми членами комиссии.
33. Для оценки результатов устного экзамена используются балльно-рейтинговая буквенная система оценки учебных достижений согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
34. Результаты экзаменов публикуются на интернет-ресурсах правоохранительных органов в течение трех рабочих дней с момента сдачи экзамена.
35. Кандидат, не согласный с результатами экзамена, может подать на апелляцию в течение трех рабочих дней после опубликования результатов экзамена.
36. Апелляционная комиссия формируется в Академии и состоит не менее чем из пяти членов, в том числе председателя.
В состав апелляционной комиссии не могут входить члены экзаменационных комиссий.
37. Решение апелляционной комиссии правомочно при наличии 2/3 (двух трети) членов от общего числа и принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов, голос председателя является решающим.
38. На заседании апелляционной комиссии рассматриваются вопросы экзаменационного билета, по которым кандидат ответил неверно, и его варианты ответов, а также прослушиваются видео- и аудиозаписи процесса проведения экзамена.
При необходимости на заседание апелляционной комиссии могут быть приглашены члены экзаменационных комиссий и (или) кандидат.

39. Қарау нәтижелері бойынша апелляциялық комиссия екі шешімнің бірін қабылдайды:
1) емтихан нәтижелері өзгеріссіз, ал апелляция қанағаттандырусыз қалдырылсын;
2) кандидаттың апелляциясы қанағаттандырылсын.
40. Алғашқы кәсіптік даярлыққа қабылдау мәселесін шешу үшін ведомствоаралық қабылдау комиссиясы қалыптастырылады.
41. Ведомствоаралық қабылдау комиссиясының құрамына Академияның проректорлары, құқық қорғау органдары орталық аппараттарының кадр қызметтерінің басшылары, ішкі қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша бөлімшелердің өкілдері кіреді.
Академияның ректоры ведомствоаралық қабылдау комиссиясының төрағасы болып табылады.
42. Емтихан нәтижелерінің, кандидаттардың жеке істерін зерделеудің негізінде ведомствоаралық қабылдау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) "алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуге ұсынылсын";
2) "алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуден бас тартылсын".
Шешім қабылдау кезінде ведомствоаралық комиссия полиграфологиялық зерттеулердің нәтижелерін ескереді.
43. Алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуге ұсынылған кандидаттар шешім шығарылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде тұрғылықты жері бойынша кадр қызметіне міндетті арнайы тексеру жүргізу үшін мынадай құжаттарды:
1) жеке сәйкестендіру нөмірі бар Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін немесе оның электрондық нысанын;
2) білімі туралы құжаттың (құжаттардың) нотариалды куәландырылған көшірмесін (көшірмелерін);
Басқа мемлекеттерде, халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алған кандидат білімі туралы құжатты (құжаттарды) тану немесе нострификациялау туралы куәлікті (куәліктерді) ұсынады;
3) 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті фотосуретті (2 дана);
4) кандидат пен оның жұбайының (зайыбының) "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес табыстары мен мүлкі туралы декларацияны тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органдарына ұсынғанын растайтын құжаттарды тапсырады.
Кандидаттың не оның жақын туыстарының аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі өзгерген жағдайда атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін ауыстыруды мемлекеттік тіркеу туралы құжаттың (атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін ауыстыру туралы куәліктің) көшірмесін ұсынады.
Кадр қызметі құжаттарды берген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде құжаттарды міндетті арнайы тексеріс жүргізу үшін жібереді.

39. По результатам рассмотрения апелляционная комиссия принимает одно из двух решений:
1) оставить результаты экзамена без изменения, а апелляцию без удовлетворения;
2) удовлетворить апелляцию кандидата.
40. Для решения вопроса о зачислении на первоначальную профессиональную подготовку формируется приемная межведомственная комиссия.
41. В состав приемной межведомственной комиссии включаются проректора Академии, руководители кадровых служб центральных аппаратов правоохранительных органов, представители подразделений по обеспечению внутренней безопасности.
Председателем приемной межведомственной комиссии является ректор Академии.
42. Приемная межведомственная комиссия на основании результатов экзаменов, изучения личных дел кандидатов принимает одно из следующих решений:
1) "рекомендовать к прохождению первоначальной профессиональной подготовки";
2) "отказать в прохождении первоначальной профессиональной подготовки".
При принятии решения межведомственная комиссия учитывает результаты полиграфологических исследований.
43. Кандидаты, рекомендованные к прохождению первоначальной профессиональной подготовки, в течение трех рабочих дней с момента вынесения решения предоставляют в кадровую службу по месту жительства следующие документы для проведения обязательной специальной проверки:
1) копию документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан либо его электронной формы, содержащего индивидуальный идентификационный номер;
2) копию (копии) документа (документов) об образовании, засвидетельствованную нотариально.
Кандидат, получивший образование в других государствах, в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), предоставляет удостоверение (удостоверения) о признании или нострификации документа (документов) об образовании;
3) цветную фотографию размером 3х4 (2 штуки);
4) документы, подтверждающие представление кандидатом и его супругой (супругом) в органы государственных доходов по месту жительства декларации о доходах и имуществе в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции".
При перемене имени, отчества (при его наличии), фамилии кандидатом либо его близкими родственниками предоставляется копия документа о государственной регистрации перемены имени, отчества (при его наличии), фамилии (свидетельства о перемене имени, отчества (при его наличии), фамилии).
Кадровые службы направляют документы для проведения обязательной специальной проверки в течение трех рабочих дней с момента подачи документов.

Ескерту. 43-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Бас Прокурорының 01.02.2023 № 47, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 21.02.2023 № 61 және ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 02.02.2023 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3-тарау. Алғашқы кәсіптік даярлықтан өту шарттары
44. Алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуге ұсынылған кандидаттар Академия ректорының бұйрығымен алғашқы кәсіптік даярлыққа қабылданады.
45. Алғашқы кәсіптік даярлыққа қабылданғаннан кейін кандидаттармен келісімшарт жасалады.
Келісімшартта тыңдаушының, құқық қорғау органының және құқық қорғау органы білім беру ұйымының өзара міндеттемелері мен жауапкершілігі белгіленеді, сондай-ақ алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтағаннан кейін құқық қорғау органдарында қызметті одан әрі өткерудің шарттары мен мерзімдері көзделеді.
46. Алғашқы кәсіптік даярлық үш кезеңнен тұрады:
1) Академияда оқыту;
2) тағылымдамадан өту;
3) бітіру емтиханы.
47. Прокуратура органдарына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке, экономикалық тергеу қызметіне кіретін тыңдаушылар үшін Академияда оқудан өту мерзімі – бес айды құрайды.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 31.01.2024 № 15, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 01.02.2024 № 32 және ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 01.02.2024 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
47-1. Білім беру процесінің нысаны, тәртібі мен мазмұны Академия ректорының бұйрығымен анықталады.
Ескерту. Қағидалар 47-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокурорының 31.01.2024 № 15, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 01.02.2024 № 32 және ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 01.02.2024 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
48. Тыңдаушыларға Академияда оқу кезеңінде оқу орнының жатақханасы беріледі, сондай-ақ олар тамақтанумен қамтамасыз етіледі.
49. Академияда оқу кезеңінде тыңдаушы:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарын, Академиядағы еңбек тәртіптемесі мен тәртіпті сақтайды;

Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными совместным приказом Генерального Прокурора РК от 01.02.2023 № 47, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 21.02.2023 № 61 и Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 02.02.2023 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Условия прохождения первоначальной профессиональной подготовки
44. Кандидаты, рекомендованные к прохождению первоначальной профессиональной подготовки, приказом ректора Академии зачисляются на первоначальную профессиональную подготовку.
45. После зачисления на первоначальную профессиональную подготовку с кандидатами заключается контракт.
В контракте устанавливаются взаимные обязательства и ответственность слушателя, правоохранительного органа и организации образования правоохранительного органа, а также предусматриваются условия и сроки дальнейшего прохождения службы в правоохранительных органах после окончания первоначальной профессиональной подготовки.
46. Первоначальная профессиональная подготовка включает в себя три этапа:
1) обучение в Академии;
2) прохождение стажировки;
3) выпускной экзамен.
47. Срок прохождения обучения в Академии для слушателей, поступающих в органы прокуратуры, антикоррупционную службу и службу экономических расследований составляет пять месяцев.
Сноска. Пункт 47 - в редакции cовместного приказа Генерального Прокурора РК от 31.01.2024 № 15, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 01.02.2024 № 32 и Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 01.02.2024 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47-1. Форма, порядок и содержание образовательного процесса определяется приказом ректора Академии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 47-1 в соответствии с совместным приказом Генерального Прокурора РК от 31.01.2024 № 15, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 01.02.2024 № 32 и Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 01.02.2024 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Слушателям на период обучения в Академии предоставляется общежитие учебного заведения, также они обеспечиваются питанием.
49. Слушатель на период обучения в Академии:
1) соблюдает требования действующего законодательства Республики Казахстан, трудовой распорядок и дисциплину в Академии;

2) сабақтардың барлық түрлеріне қатысады және тапсырмалардың барлық түрлерін белгіленген мерзімде орындайды, аралық емтихандарды және оқыту бағдарламаларында көзделген және бекітілген бақылаудың өзге де түрлерін уақтылы тапсырады, өзіндік жұмысқа бөлінген уақытты тиімді пайдаланады;
3) оқу процесінде "қанағаттанарлыққа" баламалы бағадан төмен емес академиялық үлгерімді қамтамасыз етеді;
4) Академияның профессорлық-оқытушылық, оқу-қосалқы және өзге де құрамына, оқушыларға құрмет көрсетеді, олардың абыройы мен қадір-қасиетіне қол сұқпайды;
5) Академияның жатақханасында тұрады;
6) мемлекеттің, оның ішінде Академия мүлкінің сақталуын қамтамасыз етеді;
7) құқық бұзушылық жасау, әкімшілік немесе қылмыстық жауаптылыққа тартылу, сондай-ақ қылмыстық процеске не әкімшілік іс жүргізуге қатысу фактілері туралы дереу хабарлайды;
8) оқу аудиторияларын, оқу-әдістемелік бөлмелерді, спорт, оқу, мәжіліс залдарын, компьютерлік сыныптарды, кітапхананы, оқу-әдістемелік және ғылыми базаларды пайдаланады;
9) оқытылатын оқу бағдарламалары бойынша топтық және жеке консультациялар алады.
50. Тыңдаушылар Академияда оқу кезеңінде тағылымдамадан өту үшін жіберіледі.
51. Тағылымдама құжаттарды тапсыру орны бойынша аумақтық бөлімшелерде өткізіледі.
52. Прокуратура органдарына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке, экономикалық тергеу қызметіне кіретін тыңдаушылар үшін тағылымдамадан өту мерзімі – бір айға дейін.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 31.01.2024 № 15, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 01.02.2024 № 32 және ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 01.02.2024 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
53. Кадр қызметі тағылымдаман өту орнын және тағылымдама жетекшісі -тәлімгерді белгілейді.
54. Тағылымдама кезеңінде тыңдаушы:
1) белгіленген мерзімде тағылымдаманың жеке жоспарында көзделген іс-шараларды орындайды;
2) Қазақстан Республикасы қолданыстағы заңнамасының талаптарын, белгіленген күн тәртібін және еңбек тәртібін сақтайды;
3) атқарылған жұмыс есебін жүргізеді;
4) тағылымдама процесінде алынған мәліметтерді жария етпейді;
5) тағылымдама жетекшісі - тәлімгердің тапсырмалары шегінде әрекет етеді, мемлекеттік құпияларға рұқсат беруді талап ететін режимдік объектілерде жүзеге асырылатын іс-шараларды, сондай-ақ оның өмірі мен денсаулығына қауіп төнетін іс-шараларды қоспағанда, құқық қорғау органдары өткізетін іс-шараларға қатысады;

2) посещает все виды занятий и выполняет в установленные сроки все виды заданий, своевременно сдает промежуточные экзамены и иные виды контроля, предусмотренные и утвержденные программами обучения, эффективно использует время, отведенное на самостоятельную работу;
3) обеспечивает академическую успеваемость в процессе обучения не ниже оценки, эквивалентной "удовлетворительно";
4) проявляет уважение к профессорско-преподавательскому, учебно-вспомогательному и иному составу Академии, обучающимся, не посягает на их честь и достоинство;
5) проживает в общежитии Академии;
6) обеспечивает сохранность государственного имущества, в том числе и Академии;
7) незамедлительно сообщает о фактах совершения правонарушений, привлечения к административной или уголовной ответственности, а также участия в уголовном процессе либо административном производстве;
8) пользуется учебными аудиториями, учебно-методическими кабинетами, спортивными, читальными, актовыми залами, компьютерными классами, библиотекой, учебно-методической и научной базами;
9) получает групповые и индивидуальные консультации по изучаемым учебным программам.
50. Слушатели в период обучения в Академии направляются для прохождения стажировки.
51. Стажировка проводится в территориальных подразделениях по месту подачи документов.
52. Срок стажировки для слушателей, поступающих в органы прокуратуры, антикоррупционную службу и службу экономических расследований составляет до одного месяца.
Сноска. Пункт 52 - в редакции cовместного приказа Генерального Прокурора РК от 31.01.2024 № 15, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 01.02.2024 № 32 и Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 01.02.2024 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Кадровая служба определяет место и руководителя стажировки -наставника.
54. В период стажировки слушатель:
1) в установленные сроки выполняет мероприятия, предусмотренные индивидуальным планом стажировки;
2) соблюдает требования действующего законодательства Республики Казахстан, установленный распорядок дня и трудовую дисциплину;
3) ведет учет проделанной работы;
4) не разглашает сведения, полученные в процессе стажировки;
5) действует в пределах поручений руководителя стажировки - наставника, принимает участие в мероприятиях, проводимых правоохранительными органами, за исключением мероприятий, осуществляемых на режимных объектах, требующих допуска к государственным секретам, а также случаев, когда возникает угроза его жизни и здоровью;

6) құқық қорғау органының қызметкерлері мен жұмыскерлеріне құрмет көрсетеді, олардың абыройы мен қадір-қасиетіне қол сұқпайды;
7) қызметтік мүлікке және техникалық құралдарға ұқыпты қарайды;
8) құқық бұзушылық жасау, әкімшілік немесе қылмыстық жауаптылыққа тартылу, сондай-ақ қылмыстық процеске не әкімшілік іс жүргізуге қатысу фактілері туралы тағылымдама жетекшісі - тәлімгерге дереу хабарлайды;
9) киім киюде іскерлік талаптарын ұстанады.
55. Тағылымдама жетекшісі - тәлімгер:
1) тағылымдаманың жеке жоспарын әзірлейді және бекітеді;
2) тыңдаушыны функционалдық міндеттерімен, құқық қорғау органының жұмысын ұйымдастырумен таныстырады;
3) тағылымдаманың жеке жоспарында көзделген мәселелерді зерделеуге қажетті әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
4) тағылымдаманың жеке жоспарының уақтылы орындалуын бақылайды.
56. Тағылымдама мерзімі өткеннен кейін кандидат тағылымдаманың жеке жоспарын орындау нәтижелерін көрсете отырып, жазбаша есеп жасайды. Есепке кандидат жасаған және тағылымдама жетекшісі - тәлімгер растаған құжаттардың жобалары қоса беріледі.
57. Тағылымдама қорытындылары бойынша тағылымдама жетекшісі - тәлімгер тыңдаушыға мінездеме жасайды.
Мінездемеде теориялық білім деңгейіне және практикалық жұмыс дағдыларына баға беріледі, кандидаттың адамгершілік және іскерлік қасиеттері, оның еңбек және орындаушылық тәртіпке қатынасы, сондай-ақ кандидаттың жеке басын сипаттайтын өзге де мәліметтер мен кәсіби құзыреттілікті арттыру бойынша (қажет болған жағдайда) ұсынымдар көрсетіледі.
Тыңдаушыға арналған тағылымдамадан өту материалдарын (есеп, мінездеме) кадр қызметтері тағылымдамадан өту аяқталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей Академияға ұсынады.
58. Тыңдаушы тағылымдамадан өту аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде оқу процесін аяқтау және бітіру емтихандарын тапсыру үшін Академияға келеді.
59. Қорытынды емтиханның нысаны, тәртібі мен мазмұны Академия ректорының бұйрығымен анықталады.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 31.01.2024 № 15, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 01.02.2024 № 32 және ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 01.02.2024 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
60. Бітіру емтиханын өткізу кестесін Академия жасайды және ол өткізілетін күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей ведомствоаралық комиссия мүшелері мен тыңдаушылардың назарына жеткізіледі.

6) проявляет уважение к сотрудникам и работникам правоохранительного органа, не посягает на их честь и достоинство;
7) бережно относится к служебному имуществу и техническим средствам;
8) незамедлительно сообщает руководителю стажировки - наставнику о фактах совершения правонарушений, привлечения к административной или уголовной ответственности, а также участия в уголовном процессе либо административном производстве;
9) придерживается делового стиля в одежде.
55. Руководитель стажировки - наставник:
1) разрабатывает и утверждает индивидуальный план стажировки;
2) ознакамливает слушателя с функциональными обязанностями, организацией работы правоохранительного органа;
3) оказывает необходимую методическую и практическую помощь в изучении вопросов, предусмотренных индивидуальным планом стажировки;
4) контролирует своевременное выполнение индивидуального плана стажировки.
56. По истечении срока стажировки кандидат составляет письменный отчет с отражением результатов выполнения индивидуального плана стажировки. К отчету прилагаются проекты документов, составленные кандидатом и заверенные руководителем стажировки - наставником.
57. По итогам стажировки руководителем стажировки - наставником составляется характеристика на слушателя.
В характеристике дается оценка уровню теоретических знаний и навыкам практической работы, указываются моральные и деловые качества кандидата, его отношение к трудовой и исполнительской дисциплине, а также иные сведения, характеризующие личность кандидата и рекомендации (при необходимости) по повышению профессиональных компетенций.
Материалы стажировки (отчет, характеристика) на слушателя представляются кадровыми службами в Академию не позднее трех рабочих дней со дня завершения стажировки.
58. Слушатель по завершении прохождения стажировки в течение трех рабочих дней прибывает в Академию для завершения учебного процесса и сдачи выпускных экзаменов.
59. Форма, порядок и содержание выпускного экзамена определяется приказом ректора Академии.
Сноска. Пункт 59 - в редакции cовместного приказа Генерального Прокурора РК от 31.01.2024 № 15, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 01.02.2024 № 32 и Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 01.02.2024 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. График проведения выпускного экзамена составляется Академией и доводится до сведения членов межведомственной комиссии и слушателей не позднее, чем за три рабочих дня до дня его проведения.

1. Сертификат мыналардан:
1) 224 х 160 мм көлеміндегі қатты мұқабадан;
2) 210 х 150 мм көлеміндегі қосымша парақтан;
3) қосымшадан тұрады.
2. Құжаттың мұқабасы қою көк түсті болып жасалады.
3. Сертификаттың мұқабасында мыналар алтын түспен орындалады:
1) жоғарғы жағында мемлекеттік тілде: "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы";
2) ортасында - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы логотипінің бейнесі;
3) логотип бейнесінің астында – "СЕРТИФИКАТ" деген құжат түрінің өрнектелген атауы орналастырылады.
4. Қосымша парақтың бланкісі баспаханалық тәсілмен ақшыл-көк түсті арнайы қағазда басылады (деректерді есепке алмағанда, қолмен немесе баспа құрылғыларының көмегімен толтырылады).
5. Қосымшаның бланкісі баспа құрылғыларының көмегімен басылады.
6. Сертификаттың қосымша парағының ішкі сол жағында мемлекеттік тілдегі мазмұны, ал оң жағында орыс тіліндегі бірдей мазмұны көрсетіледі.
7. Қосымша парақтың сериясы мен жеті таңбалы тіркеу нөмірі болады.
8. Сертификаттың қосымша парағының бланкісі оған енгізілетін жазбалар каллиграфиялық жазумен немесе басу құрылғыларының көмегімен орындалатындай етіп жасалады.
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының жанындағы
Құқық қорғау органдары академиясы
Академия правоохранительных органов
при Генеральной Прокуратуре
Республики Казахстан
№ ______ сертификат
Сертификат № ______
Осы сертификат,
________________________________
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
___________ сағат көлемінде_______
__________ (орган) алғаш кіретін адамдарға
арналған кәсіптік даярлық курстарынан
өткенін растайды.
Настоящим подтверждает, что
______________________________
______________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
прошел(ла) курс профессиональной
подготовки для лиц, впервые поступающих
в ____________ (орган): _____________________ в объеме ____ часов.
Ректор
____________/_____________/
М.О.
__________ жылғы "___" _____
Тіркеу нөмірі № _______
Ректор ____________/_____________/
М.П.
"___" __________ года
Регистрационный номер № _______
Сертификаттың қосымшасы
Сертификаттың қосымшасы
(№ ___ сертификатсыз жарамсыз)
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының
жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында
келесі пәндерді оқыды және мынадай
білім көрсетті: ________________________________
________________________________
________________________________
________________________________
Ректор _______/ __________/
М.О.
Приложение к сертификату
(без сертификата № _______недействительно)
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
за время обучения в Академии правоохранительных
органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
изучил следующие предметы и показал (-а)
следующие знания:
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
Ректор __________/ ___________/ М.П.

1. Сертификат состоит из:
1) твердой обложки размером 224 х 160 мм;
2) вкладыша размером 210 х 150 мм;
3) приложения.
2. Обложка документа изготавливается темно-синего цвета.
3. На обложке сертификата размещаются выполненные золотистым цветом:
1) сверху тисненая надпись на государственном языке: "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы";
2) в центре - изображение логотипа Академии правоохранительных органов при Генеральной Прокуратуре Республики Казахстан;
3) под изображением логотипа - тисненое название вида документа "СЕРТИФИКАТ".
4. Бланк вкладыша печатается типографским способом на специальной бумаге бледно-синего цвета (без учета данных, заполняются вручную или с помощью печатающих устройств).
5. Бланк приложения печатается с помощью печатающих устройств.
6. На левой внутренней стороне вкладыша сертификата указывается содержание на государственном языке, а на правой стороне - идентичное содержание на русском языке.
7. Вкладыш имеет серию и семизначный регистрационный номер.
8. Бланк вкладыша сертификата составляется таким образом, чтобы вносимые в него записи могли выполняться каллиграфическим почерком или с помощью печатающих устройств.
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы
Академия правоохранительных органов при Генеральной Прокуратуре Республики Казахстан
№ ______ сертификат
Сертификат № ______
Осы сертификат,
_____________________________________ _____________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) ___________ сағат көлемінде_______ ________________ (орган) алғаш кіретін адамдарға арналған кәсіптік даярлық курстарынан өткенін растайды.
Настоящим подтверждает, что
_________________________________ _________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии)) прошел (ла) курс профессиональной подготовки для лиц, впервые поступающих в ____________ (орган): _____________________ в объеме ____ часов.
Ректор
____________/_____________/ М.О. __________ жылғы "___" _____ Тіркеу нөмірі № _______
Ректор ____________/_____________/ М.П. "___" __________ года Регистрационный номер № _______
Приложение к сертификату
Сертификаттың қосымша (№ ___ сертификатсыз жарамсыз)
_______________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында келесі пәндерді оқыды және мынадай білімін көрсетті: ________________________________ ________________________________ ________________________________ ________________________________ ________________________________ Ректор _______/ __________/ М.О.
Приложение к сертификату (без сертификата № _______недействительно)
________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии)) за время обучения в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан изучил следующие предметы и показал (-а) следующие знания: _________________________________ _________________________________ _________________________________ _________________________________ _________________________________ Ректор __________/ ___________/ М.П.