"Аңшылық, балық шаруашылықтарын жүргізуге арналған шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 542 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 16 қыркүйектегі № 222 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 17 қыркүйекте № 21217 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аңшылық, балық шаруашылықтарын жүргізуге арналған шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 542 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18158 болып тіркелген, 2019 жылғы 22 қаңтарда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналардың:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес балық шаруашылығын жүргізуге арналған (кәсіпшілік немесе әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүргізу кезінде);
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес балық шаруашылығын жүргізуге арналған (көл-тауарлы балық өсіру шаруашылығын немесе шарбақтық балық өсіру шаруашылығын жүргізу кезінде) шарттардың үлгілік нысаны бекітілсін.";
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 3-қосымшамен толықтырылсын;
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2020 жылғы 16 қыркүйегі
№ 222 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 542 бұйрығына
2-қосымша
Балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт (кәсіпшілік немесе әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүргізу кезінде)
_________________                               20 ___ жылғы "___"___________
(елді мекен)
___________________ облысы (ауданы) әкімдігінің балық шаруашылығы
су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру туралы 20 ___ жылғы
"____"_____________№____шешімі (қаулысы) негізінде ____________________
____________________________________________________________________
(кәсіпшілік, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды)
жүргізу мақсатында Ереже негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "Жергілікті
атқарушы орган (Әкімдік)" деп аталатын, ________________________________
бір тараптан және ____________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі)
____________________________________________________________________
негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "Пайдаланушы" деп аталатын ____________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі,
мекенжайы)
атынан ____________________________________________________________
(пайдаланушы өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)
____________________________________________________________________
екінші тараптан төмендегілер туралы осы шартты жасасты.

О внесении изменений и дополнения в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан − Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 542 "Об утверждении типовых форм договоров на ведение охотничьего, рыбного хозяйств"
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 16 сентября 2020 года № 222. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2020 года № 21217
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан − Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 542 "Об утверждении типовых форм договоров на ведение охотничьего, рыбного хозяйств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18158, опубликован 22 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить Типовые формы договоров:
1) на ведение охотничьего хозяйства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) на ведение рыбного хозяйства (при ведении промыслового или любительского (спортивного) рыболовства) согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) на ведение рыбного хозяйства (при ведении озерно-товарного рыбоводного хозяйства или садкового рыбоводного хозяйства) согласно приложению 3 к настоящему приказу.";
приложение 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 3 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
Приложение 1 к приказу
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2020 года № 222
Приложение 2
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 542
Договор на ведение рыбного хозяйства (при ведении промыслового или
любительского (спортивного) рыболовства)
_________________                               "___" ___________ 20 ___ года
(населенный пункт)
На основании решения (постановления) акимата ___________________________
области (района) о закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
от "___" _____________ 20__ года в целях ведения _______________________________
___________________________________________________________________________
(промыслового, любительского (спортивного) рыболовства)
___________________________________________________________________________
(структурное подразделение местного исполнительного органа)
действующего на основании Положения, в дальнейшем именуемый "Местный
исполнительный орган (Акимат)", с одной стороны и _____________________________
___________________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица, адрес)
в лице _____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность представителя пользователя)
именуемый в дальнейшем "Пользователь", действующий на основании______________
____________________________________________________________________________
заключили настоящий Договор о нижеследующем.

1-тарау. Шарттың нысаны
1. "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" осы шартқа қоса беріліп отырған балық
шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспортында алаңы, мөлшері
және басқа параметрлері көрсетілген,
__________________________________ облысы ________________________________
ауданында орналасқан "Пайдаланушыға" ______________________________
_________________________________________________________ жүргізу мақсатында
(кәсіпшілік, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды)
бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдын (дар) ында және (немесе)
учаскелерінде балық шаруашылығын жүргізу құқығын береді.
2. Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесі
және/немесе олардың нөмірлері __________________________________
2-тарау. Тараптардың құқықтары
3. "Пайдаланушының" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) жануарлар дүниесінің өздеріне рұқсат етілген түрлерін ғана пайдалануды жүзеге асыруға;
2) ауланған жануарлар дүниесі объектілерін, оның ішінде балық аулау олжаларын және бұл ретте алынған өнімді меншіктенуге, сондай-ақ оларды тасымалдауға және сатуға;
3) жануарлар дүниесін пайдалану үшін жеке және заңды тұлғалармен шарттар жасасуға құқығы бар.
4. "Жергілікті атқарушы органның (Әкімдіктің)" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзырет шегінде осы шартты біржақты тәртіппен мынадай жағдайларда:
1) осы шарттың талаптары жүйелі түрде бұзылғанда;
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары жүйелі түрде бұзылғанда;
3) "Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 18-04/287 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10890 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша Балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарына сәйкес міндеттемелер орындалмағанда немесе толық орындалмағанда бұзады.
3-тарау. Тараптардың міндеттері
5. "Пайдаланушы" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
2) Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгіленген тәртіппен жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемақыны уақтылы енгізуге;
3) жануарлар мекендейтін ортаның нашарлауына жол бермеуге;
4) жануарлар дүниесін халық пен қоршаған ортаға қауіпсіз, табиғи үйірлер тұтастығының бұзылуына және жануарларға қатыгез қарауға жол бермейтін тәсілдермен пайдалануға;

Глава 1. Предмет договора
1. "Местный исполнительный орган (Акимат)" предоставляет право ведения рыбного
хозяйства на закрепленный (х) за "Пользователем" рыбохозяйственном (ых) водоеме (ах) и
(или) участках в целях ведения _________________________________________________
(промыслового, любительского (спортивного) рыболовства)
расположенного (ых) в __________________________ области _________________________
районе, площадь, размеры и другие параметры, которых указаны прилагаемом к настоящему
Договору паспорте рыбохозяйственного водоема и (или) участка.
2. Перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и/или их номера
_______________________________________________________________________________
Глава 2. Права сторон
3. "Пользователь" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке имеет право:
1) осуществлять только те виды пользования животным миром, которые им разрешены;
2) собственности на добытые объекты животного мира, в том числе рыболовные трофеи, и полученную при этом продукцию, а также на их перевозку и реализацию;
3) заключать договоры с физическими и юридическими лицами на пользование животным миром.
4. "Местный исполнительный орган (Акимат)" в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, расторгает в одностороннем порядке настоящий Договор:
1) при систематическом нарушении условий настоящего Договора;
2) при систематическом нарушении требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
3) в случае невыполнения или неполного выполнения обязательств в соответствии с Планом развития субъектов рыбного хозяйства по форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 18-04/287 "Об утверждении типовой формы плана развития субъектов охотничьего и рыбного хозяйств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10890).
Глава 3. Обязанности сторон
5. "Пользователь" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обязан:
1) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) своевременно вносить плату за пользование животным миром в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) не допускать ухудшения среды обитания животных;
4) пользоваться животным миром способами, безопасными для населения и окружающей среды, не допускающими нарушения целостности естественных сообществ и жестокого обращения с животными;

5) мыналарды:
бақылау үшін аулауды жүзеге асыру үшін – уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – Инспекция);
ғылыми-зерттеу үшін аулауды жүзеге асыру үшін – жеке және заңды тұлғаларға;
әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүзеге асыру үшін – жеке тұлғаларға сервитут беруге;
6) Инспекциямен келісім бойынша биологиялық негіздеменің негізінде бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде балық шаруашылығы мелиорациясын, балық ресурстарының және басқа да су жануарларының кәсіптік запасының деректерін жыл сайын түзетуді жүргізуге;
7) әрбір балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде, кемеде (балық аулайтын және көліктік), қабылдау пунктінде, бригадада немесе звенода "Аңшылық шаруашылықтар, өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтары, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекаралары аншлагтарының үлгілерін, сондай-ақ аң аулау мен балық аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындарды, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналдың) нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 13 наурыздағы № 25-03-02/96 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7573 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша (бұдан әрі –Үлгілер) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналын (кәсіпшілік журналын) жүргізуге және оны Инспекцияның лауазымды адамдарының талап етуі бойынша ұсынуға;
8) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 12 сәуірдегі № 250 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6225 болып тіркелген) бекітілген Жануарлар дүниесін пайдаланушы жеке және заңды тұлғалармен жануарлар дүниесін пайдалануға жасасқан шарттарын уәкілетті органда тіркеу және оларды бұзу туралы ақпарат беру ережесімен белгіленген тәртіппен және мерзімде Инкпекцияға жеке және заңды тұлғалармен жануарлар дүниесін пайдалануға арналған шарттар туралы, оның ішінде оларды бұзу туралы ақпаратты жолдауға;
9) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 185 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 6196 болып тіркелген) бекітілген Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулап алу, су айдынындағы кәсіпшілік жағдай, берілген жолдамалар туралы мәліметтерді уәкілетті органға ұсыну ережесімен белгіленген тәртіппен және мерзімде Инспекцияға ауланған балық ресурстары және басқа да су жануарлары, су айдынындағы кәсіпшілік жағдай және берілген жолқұжаттар туралы мәліметтерді ұсынуға;

5) предоставить сервитут для осуществления:
контрольного лова – территориальным подразделениям ведомства уполномоченного органа (далее – Инспекция);
научно-исследовательского лова – физическим и юридическим лицам;
любительского (спортивного) рыболовства – физическим лицам;
6) по согласованию с Инспекцией на основании биологического обоснования производить рыбохозяйственную мелиорацию на закрепленном рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, ежегодную корректировку данных промыслового запаса рыбных ресурсов и других водных животных;
7) вести на каждом рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, судне (рыбодобывающем и транспортном), приемном пункте, бригаде или звене журнал учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал) по форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 марта 2012 года № 25-03-02/96 "Об утверждении образцов аншлагов границ охотничьих хозяйств, воспроизводственных участков и зон покоя, рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, а также запретные для охоты и рыболовства сроки и места, форму журнала учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7573) (далее – Образцы) и предъявлять его по требованию должностных лиц Инспекций;
8) направлять в Инспекцию информацию о заключенных договорах с физическими и юридическими лицами на пользование животным миром, в том числе об их расторжении в порядке и в сроки, установленные Правилами регистрации в уполномоченном органе заключенных пользователем животного мира договоров с физическими и юридическими лицами на пользование животным миром и предоставлении информации об их расторжении, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 апреля 2010 года № 250 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6225);
9) представлять в Инспекцию сведения о вылове рыбных ресурсов и других водных животных, промысловой обстановке на водоеме и выданных путевках в порядке и в сроки, установленные Правилами предоставления сведений в уполномоченный орган о вылове рыбных ресурсов и других водных животных, промысловой обстановке на водоеме, выданных путевках, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 185 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6196);

10) жануарлар дүниесі объектілерін, оның ішінде сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнгендерін қорғауды және олардың өсімін молайтуды қамтамасыз ету және олардың санының азаюына жол бермеуге;
11) балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарларына сәйкес жануарлар дүниесі объектілерінің өсімін молайтуды қамтамасыз ететін қажетті іс-шараларды жүргізуге;
12) Үлгілер бойынша қыстау шұңқырларының, уылдырық шашатын жерлердің шекараларын, балық аулауға тыйым салынған балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерінің және жерлердің шекараларын белгілейтін аншлагтарды орнатуға;
13) қорықшылық қызметін құруға және оның күзет қызметін ұйымдастыруға;
14) қорықшыларды көлік, байланыс құралдарымен, айырым белгілері бар арнайы киіммен, қорықшының төсбелгісімен, қорықшының куәлігімен қамтамасыз етуге;
15) "Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 29 қарашадағы № 363-Ө бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9203 болып тіркелген) бекітілген нысандар бойынша және тәртіппен Инспекцияға мәліметтер ұсынуға;
16) жеке тұлғаларға олардың ауызша және/немесе жазбаша өтініштері бойынша әуесқойлық (спорттық) балық аулауға жолдама беруге;
17) кәсіпшілік күш-жүгер нормативтерін сақтауға;
18) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары –Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 21 тамыздағы № 341 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15739 болып тіркелген) бекітілген Шаруашылық қызметі нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген зиянды, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеу мөлшерін есептеу әдістемесіне сәйкес балық ресурстарына келтірілетін және келтірілген зиянды, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеуге;
19) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңнамасы талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылау мен қадағалау мақсатында тексерулерді жүзеге асыруға кедергі келтірмеуге;
20) қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асырғанда Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес экологиялық рұқсат алуға;
21) балық аулауға тыйым салынған уылдырық шашу кезеңінде, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігінің қозғалысын келісуге;
22) өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауға міндетті.
6. "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде:

10) обеспечивать охрану и воспроизводство объектов животного мира, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения, и не допускать снижение их численности;
11) проводить необходимые мероприятия, обеспечивающие воспроизводство объектов животного мира в соответствии с планами развития субъектов рыбного хозяйства;
12) устанавливать аншлаги обозначающие границы зимовальных ям, нерестилищ, границы рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и мест, запретных для рыболовства по Образцам;
13) создать егерскую службу и организовать ее охранную деятельность;
14) обеспечить егерей средствами транспорта, связи, специальной одеждой со знаками различия, нагрудным знаком егеря, удостоверением егеря;
15) представлять в Инспекцию сведения по формам и в порядке, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 363-Ө "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9203);
16) выдавать путевки на проведение любительского (спортивного) рыболовства физическим лицам по их устному и письменному заявлению;
17) соблюдать нормативы промыслового усилия;
18) возмещать компенсацию вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам, в том числе и неизбежного, в соответствии с Методикой исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан − Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 августа 2017 года № 341 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15739);
19) не препятствовать осуществлению проверок в целях государственного контроля и надзора за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан об охране, воспроизводстве и использовании животного мира;
20) при осуществлении эмиссий в окружающую среду получать экологическое разрешение в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан;
21) согласовывать движение водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках;
22) соблюдать требования пожарной безопасности.
6. "Местный исполнительный орган (Акимат)" в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан обязан:

1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 18-04/675 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10168 болып тіркелген) бекітілген Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беру қағидаларында белгіленген талаптарды сақтаған жағдайда, "Пайдаланушыға" жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беруге міндетті.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
7. "Пайдаланушы" осы Шарт бойынша өзінің міндеттемелерін ешкімге толығымен де, ішінара да бермеуі тиіс.
8. Бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және орнықты пайдалану жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру "Пайдаланушының" өз қаражаты есебінен жүргізіледі.
9. "Пайдаланушының" құқықтары бұзылған жағдайда "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" немесе Инспекция Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
5-тарау. Бой бермейтін күштің мән-жайлары
10. Егер Шарттың қандай да бір міндеттемелерін орындамау немесе тиісінше орындамау бой бермейтін күштің мән-жайларынан туындаса, Тараптардың ешқайсысы оларды орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болмайды.
11. Бой бермейтін күштің мән-жайлары деп Тараптардың бақылауына көнбейтін, олардың қателігімен немесе салақтығымен байланысты емес және тосын сипатқа ие осы Шартты орындауға кедергі келтіретін оқиға танылады.
12. Бой бермейтін күштің мән-жайлары туындаған жағдайда, Пайдаланушы бұл жайында почтамен немесе факсимильді байланыспен бой бермейтін күштің мән-жайлары басталған уақытты және сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарлама тапсыру және (немесе) жөнелту арқылы "Жергілікті атқарушы органды (Әкімдікті)" және Инспекцияны дереу хабардар етеді.
13. Бой бермейтін күштің мән-жайлары туындаған кезде, Тараптар орын алып отырған жағдайдан шығудың амалын іздестіру үшін Инспекция өкілдерінің қатысуымен дереу кеңес өткізеді және бой бермейтін күш мән-жайларының зардаптарын барынша азайту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін барлық құралдарды пайдаланады.
14. Осы тарауда көрсетілген бой бермейтін күштің мән-жайларын құзыретті мемлекеттік органдар мен ұйымдар растаған болса, олар заңды болып танылады.
6-тарау. Қорытынды ережелер
15. Осы Шарт қол қойылған сәттен бастап күшіне енеді және____ жыл мерзімге жасалған.
16. Осы Шарттың қолданылуы мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) балық шаруашылығын жүргізуден ерікті түрде бас тартқан;
2) осы шарттың қолданылу мерзімі аяқталған;

1) выдать "Пользователю" разрешение на пользование животным миром на условиях соблюдения им требований, установленных Правилами выдачи разрешений на пользование животным миром, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 18-04/675 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10168).
Глава 4. Ответственность сторон
7. "Пользователь" ни полностью, ни частично не должен передавать кому-либо свои обязательства по настоящему Договору.
8. Финансирование мероприятий по охране, воспроизводству и устойчивому использованию животного мира на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках производится за счет собственных средств "Пользователя".
9. В случае нарушения прав "Пользователя", "Местный исполнительный орган (Акимат)" или Инспекция несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
10. Ни одна из сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств настоящего Договора, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
11. Обстоятельством непреодолимой силы признается событие, препятствующее исполнению настоящего Договора, неподвластное контролю Сторон, не связанное с их просчетом или небрежностью и имеющее непредвиденный характер.
12. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, Пользователь незамедлительно уведомляет об этом "Местный исполнительный орган (Акимат)" и Инспекцию путем вручения и (или) отправки письменного уведомления по почте либо факсимильной связью, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы.
13. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы Стороны незамедлительно проводят совещание с участием представителей Инспекции, для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и используют все не противоречащие законодательству Республики Казахстан средства, для сведения к минимуму последствий обстоятельств непреодолимой силы.
14. Обстоятельства непреодолимой силы, указанные в настоящей главе признаются правомочными, если они подтверждены компетентными государственными органами и организациями.
Глава 6. Заключительные положения
15. Настоящий Договор вступает в силу с момента подписания и заключен сроком на ____ лет.
16. Действие настоящего Договора прекращается в случаях:
1) добровольного отказа от ведения рыбного хозяйства;
2) истечения срока действия настоящего Договора;

3) "Пайдаланушының" қызметі тоқтатылған;
4) балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бекітіліп берілген жер учаскелері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекет мұқтажына алып қойылған;
5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де негіздер туындаған жағдайларда тоқтатылады.
17. Балық шаруашылығын жүргізу бойынша дауларды шешу кезінде Тараптар осы Шарттың талаптарын және Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
18. "Пайдаланушыға" бекітіліп берілген осы шартқа қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспорты осы шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
19. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша түрде жасалса және оған екі тараптың уәкілетті өкілдері қол қойса заңды күшке ие болады және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
20. Тараптар осы Шарттан туындаған дауларды келіссөздер арқылы шешуге тырысады, ал егер Тараптар келісімге келе алмаса, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
21. Осы Шарт мемлекеттік және орыс тілдерінде бірдей заңды күші бар ___ данада жасалды.
7-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары, деректемелері және қолтаңбалары
"Жергілікті атқарушы орган
(Әкімдік)"
________________________________
(атауы)
________________________________
(почталық мекенжайы)
________________________________
(банктік деректемелері)
________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
________________________________
(қолы, мөрі (бар болса)
"Пайдаланушы"
________________________________
(атауы)
________________________________
(почталық мекенжайы)
________________________________
(банктік деректемелері)
________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі
________________________________
(қол, мөр орны (жеке кәсіпкерлік субъектісі
болып табылатын адамдарды қоспағанда)
Балық шаруашылығын
жүргізуге арналған
(кәсіпшілік, әуесқойлық
(спорттық) балық аулауды
жүргізу кезінде) шартқа
қосымша
Нысан
Балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспорты ____________________________________________________________________ (су айдынының және (немесе) учаскенің атауы)
1-тарау. Географиялық орналасуы
Әкімшілік облысы ____________________________________________________
Әкімшілік ауданы ____________________________________________________
Су айдынының орналасқан жері ________________________________________
(жақын маңдағы елді мекеннің атауы, су айдынының,
____________________________________________________________________
орналасу бағыты, шақырыммен қашықтығы)
Учаскенің шекаралары ________________________________________________
(шекараның сипаттамасы, координаталары)
____________________________________________________________________

3) прекращения деятельности "Пользователя";
4) изъятия земельных участков, на которых произведено закрепление рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, для государственных нужд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) возникновения иных оснований, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
17. При разрешении споров по ведению рыбного хозяйства Стороны руководствуются условиями настоящего Договора и законодательством Республики Казахстан.
18. Паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка установленной формы согласно приложению к настоящему Договору, закрепленного за "Пользователем", является неотъемлемой частью Договора.
19. Все изменения и дополнения к настоящему Договору имеют юридическую силу и являются неотъемлемой его частью, если они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями обеих сторон.
20. Стороны стремятся к разрешению споров, возникающих из настоящего Договора, путем переговоров, а в случае не достижения Сторонами соглашения, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
21. Настоящий Договор составлен в __ экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
Глава 7. Юридические адреса, реквизиты и подписи сторон
"Местный исполнительный орган (Акимат)"
_____________________________________
(наименование)
_____________________________________
(почтовый адрес)
______________________________________
(банковские реквизиты)
_______________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________________________________
(подпись, печать (при наличии))
"Пользователь"
________________________________
(наименование)
________________________________
(почтовый адрес)
________________________________
(банковские реквизиты)
________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________
(подпись, печать (за исключением лиц,
являющихся субъектами частного
предпринимательства))
Приложение
к договору на ведение
рыбного хозяйства (при ведении
промыслового или любительского
(спортивного) рыболовства)
Форма
Паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка
____________________________________________________________________
(наименование водоема и (или) участка)
Глава 1. Географическое расположение
Административная область ____________________________________________
Административный район ___________________________________________________
Месторасположение водоема ________________________________________________
(наименование ближайшего населенного пункта,
__________________________________________________________________________
направление расположения водоема, удаленность в километрах)
Границы участка ___________________________________________________________
(описание границ, координаты)
__________________________________________________________________________

2-тарау. Физикалық сипаттамасы
Ұзындығы, шақырым _________________________________________________
Ені, шақырым ________________________________________________________
Алаңы, гектар ________________________________________________________
Ең жоғарғы тереңдігі, метр _____________________________________________
Орташа тереңдігі, метр ________________________________________________
3-тарау. Биологиялық сипаттамасы Глава
Су айдынын: суүсті өсімдігінің басу дәрежесі _____________________________
(қатты, орташа, әлсіз)
суасты өсімдігінің басу дәрежесі ________________________________________
(қатты, орташа, әлсіз)
Фитопланктонның даму дәрежесі (судың гүлденуі) _______________________
____________________________________________________________________
(қатты, орташа, әлсіз)
Су айдыны фаунасының түрлік құрамы:
ихтиофауна __________________________________________________________
сүтқоректілер ________________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары ____________________________________________
Су айдыны кәсіпшілік фаунасының түрлік құрамы:
ихтиофауна _________________________________________________________
сүтқоректілер ______________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары ____________________________________________
Су айдынының балық өнімділігі, гектарына килогамм:
ихтиофауна _________________________________________________________
сүтқоректілер ______________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары ___________________________________________
4-тарау. Шаруашылық сипаттамасы
____________________________________________________________________
(өнеркәсіптік кәсіпорындардың ағын суларымен, өндірістің басқа да қалдықтарымен)
су айдынының ластануы
Сутартқыштар
____________________________________________________________________
(сутартқыш құрылыстардың типтері, қуаттылығы, ведомстволық тиістілігі)
Тартымдардың, қалқымалардың, қосындардың, су айдынының
(учаскесінің) балық ресурстарын пайдаланудың басқа да тұрақты орындарының саны
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басқа мәліметтер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Осы паспорт екі данада жасалды және балық шаруашылығын жүргізуге арналған
шарттың ажырамас бөлігі болып табылады. Осы паспортты рәсімдеген жергілікті
атқарушы органның атауы
___________________________________________________________________
Мөрдің (бар болса) орны                               Басшы ________________
(Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
________________
(қолы)
Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 542 бұйрығына
3-қосымша
Балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт (көл-тауарлы балық өсіру шаруашылығын немесе тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізу кезінде)
_________________                               20 ___ жылғы "___"___________
(елді мекен)
___________________ облысы (ауданы) әкімдігінің балық шаруашылығы су
айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру туралы 20___ жылғы "___"
_____________ № ____ шешімі (қаулысы) негізінде __________________
____________________________________________________________________
(көлде тауарлы балық шаруашылығын (бұдан әрі – КТБШ),
тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын)
жүргізу мақсатында Ереже негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "Жергілікті атқарушы
орган (Әкімдік)" деп аталатын, _______________________________
бір тараптан және ___________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "Пайдаланушы" деп аталатын _____________
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі,
мекенжайы) атынан _________________________________________________________
(пайдаланушы өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
екінші тараптан төмендегілер туралы осы шартты жасасты.

Глава 2. Физическая характеристика
Длина, в километрах __________________________________________________
Ширина, в километрах ______________________________________________________
Площадь, в гектарах ________________________________________________________
Глубина максимальная, в метрах ______________________________________________
Глубина средняя, в метрах ___________________________________________________
Глава 3. Биологическая характеристика
Степень зарастания водоема:
надводной растительностью ____________________________________________
(сильно, средне, слабо)
подводной растительностью ___________________________________________
(сильно, средне, слабо)
Степень развития фитопланктона (цветение воды) _________________________
____________________________________________________________________
(сильно, средне, слабо)
Видовой состав фауны водоема:
ихтиофауны _________________________________________________________
млекопитающих ______________________________________________________
беспозвоночных водных животных ______________________________________
Видовой состав промысловой фауны водоема:
ихтиофауны _________________________________________________________
млекопитающих ______________________________________________________
беспозвоночных водных животных ______________________________________
Рыбопродуктивность водоема, килограмм/гектар:
ихтиофауны _________________________________________________________
млекопитающих ______________________________________________________
беспозвоночных водных животных ______________________________________
Глава 4. Хозяйственная характеристика
Загрязнение водоема (участка) __________________________________________
(стоками промышленных предприятий,
__________________________________________________________________________
другими отходами производства)
водозаборы ________________________________________________________________
(типы водозаборных сооружений, мощность,
___________________________________________________________________________
ведомственная принадлежность)
Количество тоней, плавов, станов, других постоянных мест использования рыбных ресурсов
водоема (участка)___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Другие сведения____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Настоящий паспорт составлен в двух экземплярах и является неотъемлемой частью договора
на ведение рыбного хозяйства (при ведении промыслового или любительского (спортивного)
рыболовства).
Наименование местного исполнительного органа, оформившего настоящий паспорт
_____________________________________________________________
Место печати (при наличии)
Руководитель _______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________
(подпись)
Приложение 2к приказу
Приложение 3
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 542
Договор на ведение рыбного хозяйства (при ведении озерно-товарного
рыбоводного хозяйства или садкового рыбоводного хозяйства)
_________________                               "___" ___________ 20 ___ года
(населенный пункт)
На основании решения (постановления) акимата ___________________________
области (района) о закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
от "___" _____________ 20__ года в целях ведения _______________________________
___________________________________________________________________________
(озерно-товарного рыбоводного хозяйства (далее – ОТРХ),
садкового рыбоводного хозяйства)
____________________________________________________________________________
(структурное подразделение местного исполнительного органа)
действующего на основании Положения, в дальнейшем именуемый "Местный
исполнительный орган (Акимат)", с одной стороны и ______________________________
_____________________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица, адрес)
в лице _______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность представителя пользователя)
именуемый в дальнейшем "Пользователь", действующий на основании_______________
_____________________________________________________________________________
заключили настоящий Договор о нижеследующем.

1-тарау. Шарттың нысанасы
1. "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" осы шартқа қоса беріліп отырған балық
шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспортында алаңы, мөлшері
және басқа параметрлері көрсетілген, ____________________ облысы _____________
ауданында орналасқан "Пайдаланушыға" _______________________________
___________________________________________________ жүргізу мақсатында
(КТБШ, тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын)
бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдын (дар) ында және (немесе)
учаскелерінде балық шаруашылығын жүргізу құқығын береді.
2. Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесі
және/немесе олардың нөмірлері __________________________________
2-тарау. Тараптардың құқықтары
3. "Пайдаланушының" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) қолданыстағы заңнамамен тыйым салынғандарды қоспағанда, балықтардың және басқа да су жануарларының барлық түрлерін өсіруді жүзеге асыруға;
2) туризмді, сондай-ақ азаматтардың рекреациялық қызметін, оның ішінде өзіне бекітілген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде әуесқойлық (спорттық) балық аулауды қамтамасыз ету мақсатында коммерциялық мақсаттарда тауарлық балық өсіруді жүзеге асыруға;
3) табиғи су қоймаларын балық жіберу мақсатында және тауарлы өсіру үшін отырғызу материалы ретінде кәсіпшілік, сондай-ақ сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген балық түрлерінің шабақтарын өсіруді жүзеге асыруға;
4) жануарлар дүниесінің өсірілген объектілеріне, оның ішінде балық аулау олжаларын және бұл ретте алынған өнімді меншіктенуге, сондай-ақ оларды тасымалдауға және сатуға;
5) жеке және заңды тұлғалармен өсірілетін балық түрлерінің аналық балықтар басы және олардың шабақтарын сатып алуға шарттар жасасуға;
6) өндірушілердің аналық және аналық табындарын ұстауға;
7) жанар-жағар май материалдарының суға түсуіне жол бермеу мақсатында, сондай-ақ мемлекеттік органдардың жүзу құралдарының қозғалысына, сондай-ақ фарватер желісі бойынша жүріп келе жатқан кеме қатынасына кедергі келтірмейтін балықтардың мазасыздану факторын болдырмау мақсатында, бұл ретте туристік, жеке, әуесқойлық және кез келген өзге де бөгде жүзу құралдарының және адамдардың кіруіне кедергі келтіретін арқандармен және буйлармен жыл бойы (шарбақтық балық өсіру шаруашылықтары үшін) бөгеуге;
8) жыртқыштар шарбақты жыртқан немесе жеген кезде балықтың жоғалуының алдын алу үшін, шарбақтарды жөндеу қажет болған жағдайда (шарбақтық балық өсіру шаруашылықтары үшін) әртүрлі ұяшықтары бар жаппай ауларын (бұзуларды жою) орнатуға;

Глава 1. Предмет договора
1. "Местный исполнительный орган (Акимат)" предоставляет право ведения рыбного
хозяйства на закрепленный (х) за "Пользователем" рыбохозяйственном (ых) водоеме (ах) и
(или) участках в целях ведения ___________________________________________________
______________________________________________________________________________
(ОТРХ, садкового рыбоводного хозяйства)
расположенного (ых) в ________________________ области ___________________________
районе, площадь, размеры и другие параметры, которых указаны прилагаемом к настоящему
Договору паспорте рыбохозяйственного водоема и (или) участка.
2. Перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и/или их номера
________________________________________________________________________________
Глава 2. Права сторон
3. "Пользователь" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке имеет право:
1) осуществлять выращивание всех видов рыб и других водных животных, за исключением запрещенных действующим законодательством;
2) осуществлять товарное рыбоводство в коммерческих целях, в целях обеспечения туризма, а также рекреационной деятельности граждан, в том числе любительского (спортивного) рыболовства на закрепленном за ним рыбохозяйственном водоеме и (или) участке;
3) осуществлять выращивание молоди промысловых, а также редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб в целях зарыбления естественных водоемов и в качестве рыбопосадочного материала для товарного выращивания;
4) собственности на выращенные объекты животного мира, в том числе и полученную из них продукцию, а также на их перевозку и реализацию;
5) заключать договоры с физическими и юридическими лицами на приобретение маточного поголовья выращиваемых видов рыб и их молоди;
6) содержать маточное и ремонтно-маточное стадо производителей;
7) круглогодично перегораживать залив или участок тросами и буями, препятствующими проникновению туристических, частных, любительских и любых иных посторонних плавательных средств и лиц, в целях недопущения попадания горюче-смазочных материалов в воду, а также исключения фактора беспокойства рыб, при этом не препятствующих передвижению плавательных средств государственных органов, а также судоходству, движущемуся по линии фарватера (для садковых рыбоводных хозяйств);
8) устанавливать обловочные сети с разной ячеей для предотвращения возможной потери рыбы при порыве или прогрызании хищниками садка, при необходимости ремонта садков (устранение прорывов) (для садковых рыбоводных хозяйств);

9) балық шаруашылығы субъектілерінің даму жоспарын мерзімінен бұрын орындау және уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – Инспекция) есеп беруге;
10) еңсерілмейтін күш жағдайлары болған жағдайда, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 18-04/245 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11227 болып тіркелген) Аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөнінде конкурс өткізу қағидаларына және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес, бір облыстың аумағында орналасқан халықаралық және республикалық және жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі тиісті облыстың немесе ауданның жергілікті атқарушы органдары құратын конкурстық комиссияға (бұдан әрі – комиссия) балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарын қайта қарау жөнінде ұсыныс енгізуге құқығы бар.
4. "Жергілікті атқарушы органның (Әкімдіктің)" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзырет шегінде осы шартты біржақты тәртіппен мынадай жағдайларда:
1) осы Шарттың талаптары жүйелі түрде бұзылған кезде;
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары жүйелі түрде бұзылғанда;
3) "Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 18-04/287 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10890 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша Балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарына сәйкес міндеттемелер орындалмағанда немесе толық орындалмағанда бұзады.
3-тарау. Тараптардың міндеттері
5. "Пайдаланушы" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
2) жыл бойынша балық өсіру көлемін көрсете отырып, бекітіліп берілетін кезеңге балық шаруашылығы субъектілерінің даму жоспарын жасау және оны уақтылы орындау*;
3) балық және басқа да су жануарларының рұқсат етілген түрлерін ғана өсіруді жүзеге асыруға;
4) балық және басқа да су жануарларын өсімін молайту және тауарлы өсіру жөніндегі технологияларды халыққа және қоршаған ортаға қауіпсіз, қоршаған орта мен жануарлар дүниесіне теріс әсер етуге жол бермейтін тәсілдермен пайдалануға;

9) досрочно выполнять план развития субъектов рыбного хозяйства и сдавать отчеты территориальным подразделениям ведомства уполномоченного органа (далее – Инспекция);
10) в случае обстоятельств непреодолимой силы вносить предложения в конкурсную комиссию, создаваемую местными исполнительными органами соответствующей области или района, по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков международного и республиканского значения, расположенных на территории одной области, и местного значения, в соответствии с Правилами проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и квалификационных требований, предъявляемых к участникам конкурса, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 18-04/245 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11227) (далее – комиссия) по пересмотру плана развития субъектов рыбного хозяйства.
4. "Местный исполнительный орган (Акимат)" в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, расторгает в одностороннем порядке настоящий Договор:
1) при систематическом нарушении условий настоящего Договора;
2) при систематическом нарушении требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
3) в случае невыполнения или неполного выполнения обязательств в соответствии с Планом развития субъектов рыбного хозяйства по форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 18-04/287 "Об утверждении типовой формы плана развития субъектов охотничьего и рыбного хозяйств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10890).
Глава 3. Обязанности сторон
5. "Пользователь" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обязан:
1) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) составлять план развития субъектов рыбного хозяйства на закрепляемый период с указанием объемов выращивания рыб по годам и своевременно его выполнять*;
3) осуществлять выращивание только разрешенных видов рыб и других водных животных;
4) использовать технологии по воспроизводству и товарному выращиванию рыб и других водных животных, безопасные для населения и окружающей среды, а также не допускающие отрицательного воздействия на окружающую среду и животный мир;

5) "Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 29 қарашадағы № 363-Ө бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9203 болып тіркелген) бекітілген нысандар бойынша және тәртіппен Инспекцияға мәліметтер ұсынуға;
6) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңнамасы талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылау мен қадағалау мақсатында тексерулерді жүзеге асыруға кедергі келтірмеуге;
7) қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асырғанда Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес экологиялық рұқсат алуға;
8) өздеріне бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде, сондай-ақ жағалау жолақтарында өсіру орындарын, бақтарды тиісті санитарлық және экологиялық жағдайда ұстауды қамтамасыз етсін.
6. "Жергілікті атқарушы орган (әкімдік)" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде комиссияның "пайдаланушының" балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарын қайта қарау жөніндегі ұсыныстарын қарауын қамтамасыз етеді.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
7. "Пайдаланушы" осы Шарт бойынша өзінің міндеттемелерін ешкімге толығымен де, ішінара да бермеуі тиіс.
8. "Пайдаланушының" құқықтары бұзылған жағдайда "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" немесе Инспекция Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
5-тарау. Бой бермейтін күштің мән-жайлары
9. Егер осы Шарттың қандай да бір міндеттемелерін орындамау немесе тиісінше орындамау бой бермейтін күштің мән-жайларынан туындаса, Тараптардың ешқайсысы оларды орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болмайды.
10. Бой бермейтін күштің мән-жайлары деп Тараптардың бақылауына көнбейтін, олардың қателігімен немесе салақтығымен байланысты емес және тосын сипатқа ие осы Шартты орындауға кедергі келтіретін оқиға танылады.
11. Бой бермейтін күштің мән-жайлары туындаған жағдайда, Пайдаланушы бұл жайында почтамен немесе факсимильді байланыспен бой бермейтін күштің мән-жайлары басталған уақытты және сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарлама тапсыру және (немесе) жөнелту арқылы "Жергілікті атқарушы органды (Әкімдікті)" және Инспекцияны дереу хабардар етеді.
12. Бой бермейтін күштің мән-жайлары туындаған кезде, Тараптар орын алып отырған жағдайдан шығудың амалын іздестіру үшін Инспекция өкілдерінің қатысуымен дереу кеңес өткізеді және бой бермейтін күш мән-жайларының зардаптарын барынша азайту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін барлық құралдарды пайдаланады.

5) представлять в Инспекцию сведения по формам и в порядке, утвержденном приказом исполняющего обязанности Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 363-Ө "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9203);
6) не препятствовать осуществлению проверок в целях государственного контроля и надзора за соблюдением требований законодательства в области охраны, воспроизводства и использовании животного мира;
7) при осуществлении эмиссий в окружающую среду получать экологическое разрешение в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан;
8) обеспечить содержание в надлежащем санитарном и экологическом состоянии мест выращивания, садков на закрепленных за ним рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, а также береговых полос.
6. "Местный исполнительный орган (Акимат)" в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, обеспечивает рассмотрение комиссией предложений "Пользователя" по пересмотру Плана развития субъектов рыбного хозяйства.
Глава 4. Ответственность сторон
7. "Пользователь" ни полностью, ни частично не должен передавать кому-либо свои обязательства по настоящему Договору.
8. В случае нарушения прав "Пользователя", "Местный исполнительный орган (Акимат)" или Инспекция несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
9. Ни одна из сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств настоящего Договора, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
10. Обстоятельством непреодолимой силы признается событие, препятствующее исполнению настоящего Договора, неподвластное контролю Сторон, не связанное с их просчетом или небрежностью и имеющее непредвиденный характер.
11. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, "Пользователь" незамедлительно уведомляет об этом "Местный исполнительный орган (Акимат)" и Инспекцию путем вручения и (или) отправки письменного уведомления по почте либо факсимильной связью, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы.
12. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы Стороны незамедлительно проводят совещание с участием представителей Инспекции, для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и используют все не противоречащие законодательству Республики Казахстан средства, для сведения к минимуму последствий обстоятельств непреодолимой силы.