Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-103/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 17 қыркүйекте № 21218 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 8-бабының 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.04.2022 № ҚР ДСМ-39 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидалары бекітілсін.
2. Мынадай:
1) "Сыртқы сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидаларын бекіту" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 274 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 11207 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 17 маусымда жарияланған);
2) "Сыртқы сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидаларын бекіту" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 274 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 2 тамыздағы № 683 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 14201 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 13 қыркүйекте жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы жөнінде мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.04.2022 № ҚР ДСМ-39 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил привлечения независимых экспертов при проведении экспертизы качества медицинских услуг (помощи)
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-103/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2020 года № 21218.
В соответствии с подпунктом 15) статьи 8 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 29.04.2022 № ҚР ДСМ-39 (вводится в действие с 01.07.2022).
1. Утвердить прилагаемые Правила привлечения независимых экспертов при проведении экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 274 "Об утверждении Правил привлечения независимых экспертов при проведении внешней экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11207, опубликован 17 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 2 августа 2016 года № 683 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 274 "Об утверждении Правил привлечения независимых экспертов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14201, опубликован 13 сентября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 29.04.2022 № ҚР ДСМ-39 (вводится в действие с 01.07.2022).

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының жетекшілік ететін Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 16 қыркүйегі
№ ҚР ДСМ-103/2020
бұйрығымен бекітілген
Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидаларын бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 8-бабының 15-тармақшасына сәйкес әзірленген және медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алуды және оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
2) денсаулық сақтау субъектілері – жекеменшік медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке тұлға;
3) медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама – медициналық көрсетілетін қызметтердің тиімділік, толықтылық және стандарттарға сәйкестік көрсеткішін көрсететін индикаторларды пайдалана отырып, денсаулық сақтау субъектілері ұсынатын медициналық көрсетілетін қызметтер сапасының деңгейі туралы қорытынды шығару мақсатында өткізілетін рәсім (бұдан әрі – сараптама);
4) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган – медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында басшылықты, медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган (бұдан әрі – мемлекеттік орган);
5) тәуелсіз сарапшы - уәкілетті орган айқындайтын талаптарға сәйкес келетін және тәуелсіз сарапшылар тізілімінде тұрған жеке тұлға.
3. Тәуелсіз сарапшыларды тартудың мақсаты:
1) көрсетілетін медициналық қызметтердің (көмектің) тиімділік, толықтылық, және стандарттарға сәйкестік көрсеткішін көрсететін индикаторларды пайдалана отырып, денсаулық сақтау субъектілері ұсынатын медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасының деңгейі туралы қорытынды шығару;

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утверждено приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2020 года
№ ҚР ДСМ-103/2020
Правила привлечения независимых экспертов при проведении экспертизы качества медицинских услуг (помощи)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила привлечения независимых экспертов при проведении экспертизы качества медицинских услуг (помощи) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 8 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс) и определяют порядок привлечения независимых экспертов при проведении экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
2. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) фонд социального медицинского страхования (далее - Фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
2) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
3) независимая экспертиза качества медицинских услуг (помощи) (далее – Экспертиза) - процедура, проводимая независимыми экспертами в рамках внутренней и внешней экспертиз в целях вынесения заключения об уровне качества оказываемых медицинских услуг (помощи), предоставляемых субъектами здравоохранения, с использованием индикаторов, отражающих показатель эффективности, полноты и соответствия оказываемых медицинских услуг (помощи) стандартам;
4) государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи) – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере оказания медицинских услуг (помощи), контроль за качеством медицинских услуг (помощи) (далее – государственный орган);
5) независимый эксперт – физическое лицо, соответствующее требованиям, определяемым уполномоченным органом и состоящее в реестре независимых экспертов.
3. Целью привлечения независимых экспертов является:
1) вынесение заключения об уровне качества оказываемых медицинских услуг (помощи), предоставляемых субъектами здравоохранения, с использованием индикаторов, отражающих показатель эффективности, полноты и соответствия оказываемых медицинских услуг (помощи) стандартам;

2) денсаулық сақтау субъектілерінің кадрлық, материалдық-техникалық ресурстарын оңтайлы пайдалану және заманауи медициналық технологияларды қолдану негізінде пациенттердің қажетті көлемдегі және тиісті сападағы медициналық көмек алу құқықтарын қамтамасыз ету;
3) денсаулық сақтау субъектілерінің қызметін бағалаудың ашықтығы мен объективтілігін, медицина қызметкерлерінің құзыретін, мамандардың біліктілік деңгейін қамтамасыз ету болып табылады.
4. Тәуелсіз сарапшылар туралы мәліметтер Кодекстің 8-бабының 18-тармақшасына сәйкес мемлекеттік орган құратын тәуелсіз сарапшылар тізілімінде болады.
5. Тәуелсіз сарапшы сараптамаға Кодекстің 7-бабының 42-тармақшасына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасына сәйкес оның мамандығын ескере отырып тартылады.
2-тарау. Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту тәртібі
6. Тәуелсіз сарапшыларды медициналық қызметтердің (көмек) сапасына ішкі және сыртқы сараптама шеңберінде:
1) мемлекеттік орган;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды жергілікті мемлекеттік басқару органдары;
3) қор;
4) жеке және заңды тұлғалар тартады
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.04.2022 № ҚР ДСМ-39 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мемлекеттік орган комиссия құрамында тәуелсіз сарапшыларды:
1) медициналық қызметтерді (көмек) көрсету саласында Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес мемлекеттік бақылау;
2) медициналық қызметтердің (көмек) сапасына сыртқы сараптама жүргізу жағдайларында тартады.
8. Мемлекеттік орган денсаулық сақтау саласында тәуелсіз сараптаманы жүзеге асыратын аккредиттелген денсаулық сақтау субъектісімен (бұдан әрі – аккредиттелген денсаулық сақтау субъектісі) шарт жасасқан сәттен бастап тәуелсіз сарапшыларды комиссия құрамына тартқан кезде қажетті мамандығын көрсете отырып тексеру жүргізу үшін сарапшы(лар)ды ұсыну қажеттілігі туралы сұрау-хат жібереді.
Аккредиттелген денсаулық сақтау субъектісі тәуелсіз сарапшылар тізілімінде тұратын сұратылған мамандыққа сәйкес күнтізбелік үш күннің ішінде сарапшыларды береді.
Денсаулық сақтау субъектілеріне тексеру жүргізген кезде мемлекеттік органның маманы сараптама пәні болып табылатын барлық қажетті материалдарды сарапшыға ұсынады. Қажет болған жағдайда олар өтініш иесімен (өтініш иесінің келісуімен) кездесу ұйымдастырады.
9. Қор тәуелсіз сарапшыларды:
1) өлім жағдайларын, сирек кездесетін аурулармен емделген жағдайларды, аз мамандандырылған емделген жағдайларды (клиникалық жағдайда), асқынуларымен емделген жағдайларды, Кодекстің 7-бабының 60) тармақшасына сәйкес шетел клиникаларына жіберілген Қазақстан Республикасы азаматтарының шетел клиникаларында өлім жағдайларын қарау кезінде, сондай-ақ нақты жұмсалған шығындар бойынша көрсетілген қызметтерге ақы төлеу кезінде медициналық көмектің сапасын растау қажеттілігі;

2) обеспечение прав пациентов на получение медицинской помощи необходимого объема и надлежащего качества на основе оптимального использования кадровых, материально-технических ресурсов субъектов здравоохранения и применения современных медицинских технологий;
3) обеспечение прозрачности и объективности оценки деятельности субъектов здравоохранения, компетенции медицинских работников, квалификационного уровня специалистов.
4. Сведения о независимых экспертах содержатся в Реестре независимых экспертов формируемый государственным органом в соответствии с подпунктом 18) статьи 8 Кодекса.
5. Независимый эксперт привлекается к экспертизе с учетом его специальности в соответствии с Номенклатурой специальностей и специализаций в области здравоохранения, в соответствии с подпунктом 42) статьи 7 Кодекса.
Глава 2. Порядок привлечения независимых экспертов при проведении экспертизы качества медицинских услуг (помощи)
6 Независимые эксперты в рамках экспертизы качества медицинских услуг (помощи) привлекаются:
1) государственным органом;
2) местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы;
3) фондом;
4) физическими или юридическими лицами.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 29.04.2022 № ҚР ДСМ-39 (вводится в действие с 01.07.2022).
7. Государственным органом независимые эксперты привлекаются в состав комиссии в случаях:
1) государственного контроля в сфере оказания медицинских услуг (помощи) в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
2) внешней экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
8. При привлечении независимых экспертов государственным органом в состав комиссии с момента заключения договора с аккредитованным субъектом здравоохранения, осуществляющим независимую экспертизу в области здравоохранения (далее - аккредитованный субъект здравоохранения) направляется письмо-запрос о необходимости предоставления эксперта(ов) для проведения проверок с указанием необходимой специальности.
Аккредитованный субъект здравоохранения предоставляет экспертов согласно запрашиваемой специальности, состоящих в реестре независимых экспертов в течении трех календарных дней.
При проведении проверки субъектов здравоохранения специалист государственного органа предоставляет эксперту все необходимые материалы, являющиеся предметом экспертизы. При необходимости им организуется встреча с заявителем (с согласия заявителя).
9. Фондом независимые эксперты привлекаются в случаях:
1) необходимости подтверждения качества медицинской помощи при рассмотрении летальных случаев, пролеченных случаев с редкими заболеваниями, узкоспециализированных пролеченных случаев (в клиническом плане), пролеченных случаев с осложнениями, летальных случаев граждан Республики Казахстан в зарубежных клиниках, направленных в зарубежные клиники в соответствии с подпунктом 60) статьи 7 Кодекса, а также при оплате услуг за фактически понесенные расходы;

2) көрсетілген медициналық қызметтерге жоспарлы, жоспардан тыс, нысаналы, медициналық-экономикалық мониторингтер жүргізу;
3) азаматтық процессте тарап ретінде қатысу жағдайларында тартады.
9-1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды жергілікті мемлекеттік басқару органдары тәуелсіз сарапшыларды:
1) өтініштерді, оның ішінде денсаулықтың нашарлауына, мүгедектікке байланысты өтініштерді қарау кезінде қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмектің сапасын растау қажеттілігі;
2) қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде шарттық міндеттемелер шеңберінде көрсетілген медициналық қызметтердің (көмектің) көлемі мен сапасына ағымдағы мониторинг, жоспардан тыс, проактивті, нысаналы, медициналық-экономикалық, қайтыс болу және өлім жағдайларының мониторингін жүргізу жағдайларында тартылады.
Ескерту. Қағида 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.04.2022 № ҚР ДСМ-39 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Жеке және заңды тұлғалар азаматтық-құқықтық шартпен айқындалған негіздер мен шарттар бойынша тәуелсіз сарапшыларды тартады.
11. Тәуелсіз сарапшылар тәуелсіз сараптама жүргізу орнына барып және бармай сараптама жүргізуге тартылады.
Тәуелсіз сараптама жүргізу орнына бармай сараптама жүргізу ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып, оның ішінде сараптаманы жүзеге асыру үшін қажетті медициналық және басқа да құжаттардың көшірмелерін бере отырып қашықтан жүргізіледі.
12. Мемлекеттік орган тәуелсіз сарапшыларды тартқан кезде "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес аккредиттелген денсаулық сақтау субъектісімен шарт жасасады.
13. Қор, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды жергілікті мемлекеттік басқару органдары тәуелсіз сарапшыларды тарту кезінде тікелей тәуелсіз сарапшымен немесе аккредиттелген денсаулық сақтау субъектісімен азаматтық-құқықтық сипатта шарт жасасады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.04.2022 № ҚР ДСМ-39 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Егер:
1) тексерілетін денсаулық сақтау субъектісімен еңбек немесе шарттық қарым-қатынасы бар болса;

2) проведения планового, внепланового, целевого, медико - экономического мониторингов оказанных медицинских услуг;
3) участия в качестве стороны гражданского процесса.
9-1. Местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы независимые эксперты привлекаются в случаях:
1) необходимости подтверждения качества медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы при рассмотрении обращений, в том числе связанных с ухудшением здоровья, инвалидизации;
2) проведения текущего (планового), внепланового, проактивного, целевого мониторинга случаев летальности и смертности, медико-экономического мониторинга объема и качества медицинских услуг (помощи), оказанных в рамках договорных обязательств в рамках дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 29.04.2022 № ҚР ДСМ-39 (вводится в действие с 01.07.2022).
10. Физическими или юридическими лицами независимые эксперты привлекаются по основаниям и условиям, определяемым в гражданско-правовых договорах.
11. Независимые эксперты привлекаются для проведения экспертизы с выездом и без выезда к месту проведения независимой экспертизы.
Экспертиза без выезда к месту проведения независимой экспертизы проводится дистанционно на расстоянии с применением информационно-коммуникационных технологий, в том числе с предоставлением электронных копий медицинской и иной документации, необходимой для осуществления экспертизы.
12. При привлечении независимых экспертов государственным органом в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках" заключается договор с аккредитованным субъектом здравоохранения.
13. Фонд, местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы при привлечении независимых экспертов здравоохранения заключают договор гражданско-правового характера непосредственно с независимым экспертом либо аккредитованным субъектом здравоохранения.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 29.04.2022 № ҚР ДСМ-39 (вводится в действие с 01.07.2022).
14. Независимый эксперт не привлекается для проведения экспертизы, в случаях:
1) наличия трудовых или иных договорных отношении с проверяемым субъектом здравоохранения;

2) жүргізілетін сараптама нәтижелеріне жеке өзі, тікелей немесе жанама қызғушылық танытса тәуелсіз сарапшылар сараптама жүргізу үшін тартылмайды.

2) наличия личной, прямой или косвенной заинтересованности в результатах проводимой экспертизы.