Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың және арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылатын балалардың үш жасты қоса алғанда, осы жасқа толғанға дейін мемлекеттік медициналық ұйымдарда болу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-327/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 26 желтоқсанда № 21922 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 78-бабының 8-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 30-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың және арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылатын балалардың үш жасты қоса алғанда, осы жасқа толғанға дейін мемлекеттік медициналық ұйымдарда болу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет минстрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы
М. Шоранов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
____________
2020 жылғы "__" _______
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
____________
2020 жылғы "__" _______
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы

Об утверждении правил содержания в государственных медицинских организациях детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и детей, являющихся получателями специальных социальных услуг, до достижения ими возраста трех лет включительно
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-327/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2020 года № 21922.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 8 статьи 78 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и пунктом 1 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить правила содержания в государственных медицинских организациях детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и детей, являющихся получателями специальных социальных услуг, до достижения ими возраста трех лет включительно согласно приложению к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
М. Шоранов
СОГЛАСОВАНО
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
____________
от "__" _______ 2020 года
СОГЛАСОВАНО
Министр образования и науки
Республики Казахстан
____________
от "__" _______ 2020 года
Приложение к приказу
Исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

2020 жылғы 24 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-327/2020 Бұйрыққа
қосымша
Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың және арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылатын балалардың үш жасты қоса алғанда, осы жасқа толғанға дейін мемлекеттік медициналық ұйымдарда болу қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың және арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылатын балалардың үш жасты қоса алғанда, осы жасқа толғанға дейін мемлекеттік медициналық ұйымдарда болу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 78-бабының 8-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 30-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың және арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылатын балалардың үш жасты қоса алғанда, осы жасқа толғанға дейін, туғаннан бастап төрт жасқа дейінгі психикалық және дене бітімінің дамуында кемістігі бар балалардың мемлекеттік медициналық ұйымдарда болу тәртібін реттейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Балалар үйі жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға және арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылатын балаларға үш жасты қоса алғанда, осы жасқа толғанға дейін, туғаннан бастап төрт жасқа дейінгі психикалық және дене бітімінің дамуында кемістігі бар балаларға, баладан бас тарту қаупі бар отбасыларға психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыратын мемлекеттік медициналық ұйым болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың және арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылатын балалардың үш жасты қоса алғанда, осы жасқа толғанға дейін мемлекеттік медициналық ұйымдарда болу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

от 24 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-327/2020
Правила содержания в государственных медицинских организациях детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и детей, являющихся получателями специальных социальных услуг, до достижения ими возраста трех лет включительно
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила содержания в государственных медицинских организациях детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и детей, являющихся получателями специальных социальных услуг, до достижения ими возраста трех лет включительно (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 78 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), пунктом 1 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" и регулируют порядок содержания в государственных медицинских организациях детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и детей, являющихся получателями специальных социальных услуг, до достижения ими возраста трех лет включительно, с дефектами психического и физического развития от рождения до четырех лет.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государственной медицинской организацией для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и детей, являющихся получателями специальных социальных услуг, до достижения ими возраста трех лет включительно, с дефектами психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка является Дом ребенка.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок содержания в государственных медицинских организациях детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и детей, являющихся получателями специальных социальных услуг, до достижения ими возраста трех лет включительно
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Балалар үйіне жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар және арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылатын балалар үш жасты қоса алғанда, осы жасқа толғанға дейін, туғаннан бастап төрт жасқа дейінгі психикалық және дене бітімінің дамуында кемістігі бар балалар қабылданады:
психикалық бұзылулары бар орталық нерв жүйесінің органикалық зақымдануымен;
психиканың бұзылуынсыз орталық нерв жүйесінің органикалық зақымдануымен, оның ішінде церебральды сал ауруымен;
тірек-қимыл аппараты функциясының бұзылуымен және психиканың бұзылуынсыз физикалық дамудың басқа да ақауларымен;
жарыместілік, идиотизм дәрежесіндегі олигофрениямен;
мидың бастан өткерген органикалық зақымдануынан кейінгі деменциямен;
қозғалыс функцияларының өрескел бұзылулары болған кезде барлық дәрежедегі ақыл-ой кемістігімен;
есту және сөйлеу қабілеті бұзылуларымен (саңырау, құлақ мүкістігі);
психикасының бұзылуынсыз сөйлеу бұзылыстарымен (кекештену, алалиямен және басқа да сөйлеу бұзылыстарымен);
көру қабілеті бұзылуымен (соқыр, нашар көретін);
туберкулездің белсенді емес түрлерімен;
өзіне тән терапия аяқталғаннан кейін, аурудың инфекциялық емес кезеңінде туа біткен және жүре пайда болған венерологиялық аурулары бар балалар;
адамның иммун тапшылығы вирусын (бұдан әрі – АИТВ инфекциясы) жұқтырған балалар.
Нашар көретін немесе ақыл-есінің кемістігі бар барлық дәрежедегі нашар еститін балалар үшін тәрбиелеуді қиындататын қозғалыс функциясының өрескел бұзылуы болған кезде мейіргерлік күтімнің жекелеген топтары ұйымдастырылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың және арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылатын балалардың үш жасты қоса алғанда, осы жасқа толғанға дейін мемлекеттік медициналық ұйымдарда болу "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрліктерінің кейбір мәселелері туралы" 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысының 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес бекітілген санитариялық қағидалар талаптарымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Балалар үйіне балаларды қабылдау және шығару мынадай түрде жүргізіледі:
1) Балалар үйіне жергілікті атқарушы органдардың жолдамасы негізінде отбасылардан, босандыру ұйымдары мен стационарлардан, кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарынан (бұдан әрі – КБО), арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарынан (бұдан әрі – БҚО) балалар қабылданады;

3. В Дом ребенка принимаются дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей, и дети, являющихся получателями специальных социальных услуг, до достижения ими возраста трех лет включительно, с дефектами психического и физического развития от рождения до четырех лет:
с органическим поражением центральной нервной системы с нарушением психики;
с органическим поражением центральной нервной системы без нарушения психики, в том числе с детским церебральным параличом;
с нарушениями функции опорно-двигательного аппарата и другими дефектами физического развития без нарушения психики;
с олигофренией в степени имбецильности, идиотии;
со слабоумием после перенесенных органических поражений головного мозга;
с умственной отсталостью всех степеней при наличии грубых нарушений двигательных функций;
с нарушениями слуха и речи (глухонемые, тугоухость);
с нарушением речи (заикающиеся, с алалией и другими нарушениями речи) без нарушения психики;
с нарушением зрения (слепые, слабовидящие);
с неактивными формами туберкулеза;
дети с врожденными и приобретенными венерическими заболеваниями после окончания специфической терапии, в незаразном периоде заболевания;
дети, зараженные вирусом иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция).
Для детей слабовидящих или слабослышащих с умственной отсталостью всех степеней при наличии грубых нарушений двигательных функций, затрудняющих воспитание, организуются отдельные группы сестринского ухода.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Содержание в государственных медицинских организациях детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и детей, являющихся получателями специальных социальных услуг, до достижения ими возраста трех лет включительно осуществляется с требованиями санитарных правил, утвержденных согласно подпункту 113) пункта 15 постановления Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Прием детей в Дом ребенка и выписка из него проводится следующим образом:
1) в Дом ребенка принимаются дети из семей, организации родовспоможения и стационаров, центров адаптации несовершеннолетних (далее – ЦАН), центров поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах (далее – ЦПД) на основании направления местных исполнительных органов;

2) босандыру ұйымдарынан балаларды қабылдау тікелей топқа, ал отбасыларынан, кейіннен топқа КБО – дан, БҚО-дан және стационарлардан карантиндік топқа немесе оқшаулауышқа ауыстыра отырып, жүзеге асырылады.
Балалар үйіне жіті инфекциялық ауруларымен, туберкулездің белсенді түрімен, жұқпалы тері ауруларымен, жіті вирустық аурулармен, орталық нерв жүйесінің жіті ауруларымен, трофиканың ауыр бұзылуларымен және стационарлық жағдайда емдеуді талап ететін аурулармен ауыратын балалар қабылдауға жатпайды. Оларды емдеу балалардың емдеу-профилактикалық ұйымдарының стационарларында жүргізіледі және Балалар үйінің мамандандырылған топтарына қабылдау жағдайы жақсарғаннан кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Балалар үйіне балаларды қабылдау мынадай құжаттар болған кезде жүзеге асырылады:
1) баланың туу туралы куәлігі немесе туу туралы медициналық куәлік (бар болса);
2) баланың даму тарихынан (стационарлық науқастың медициналық картасынан) немесе жаңа туған нәрестенің тарихынан үзінді, тұқым қуалаушылық туралы деректерді қоса алғанда, анамнездің міндетті толық деректері, бейін мамандарының қорытындылары және зертханалық талдаулар, оның ішінде АИТВ инфекциясына, туберкулезге, мерезге және гепатиттерге зерттеп - қарау;
3) бала келген отбасында немесе ұйымда медицина жұмыскері берген инфекциялық аурулардың болмауы туралы Кодекстің 7-бабы 31) тармақшасына сәйкес бекітілген анықтама;
4) ата-анасының немесе өзге де заңды өкілдерінің оқу, жұмыс орнынан анықтама (болған жағдайда);
5) баланы отбасына қайтару кезінде отбасының тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлары туралы қорғаншылық және қамқоршылық органының тексеру актісі, баланы Балалар үйіне уақытша орналастырған жағдайда тұрғын үйінің бар немесе жоқ екендігі туралы анықтама (болған жағдайда);
6) ата-анасының жоқтығын немесе олардың өз балаларын тәрбиелей алмайтындығын растайтын құжаттар: нотариат куәландырған немесе осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес ата-ана құқықтарынан бас тарту туралы, ата-ана құқықтарынан айыру туралы, әрекетке қабілетсіз, хабарсыз кеткен деп тану туралы сот шешімі, бас бостандығынан айыру туралы сот шешімі, адасқан (тастанды) баланы жеткізу туралы акт, бір немесе екі ата-анасының немесе заңды өкілдері баланы балалар үйіне уақытша орналастыру туралы өтініші, ата-ана, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 16 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10280 болып тіркелген) нысан бойынша ата-анасының қамқорлығынсыз қалған бала не қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган бала асырап алған жері бойынша немесе ата-анасының тұрғылықты жері бойынша орналасқан.

2) прием детей из организаций родовспоможения осуществляется непосредственно в группу, а из семей, ЦАНов, ЦПД и стационаров – в карантинную группу или изолятор, с последующим переводом в группу.
Не подлежат приему в Дом ребенка дети с острыми инфекционными заболеваниями, активной формой туберкулеза, заразными кожными заболеваниями, острыми вирусными заболеваниями, острыми заболеваниями центральной нервной системы, тяжелыми нарушениями трофики и заболеваниями, требующими лечения в стационарных условиях. Лечение их проводится в стационарах детских лечебно-профилактических организаций и прием в специализированные группы Дома ребенка осуществляется после улучшения состояния.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Прием детей в Дом ребенка осуществляется при наличии следующих документов:
1) свидетельство о рождении ребенка или медицинское свидетельство о рождении (при наличии);
2) выписка из истории развития ребенка (медицинской карты стационарного больного) или истории новорожденного, с обязательными подробными данными анамнеза, включая данные о наследственности, заключения узких специалистов и лабораторных анализов, в том числе обследования на ВИЧ-инфекцию, туберкулез, сифилис и гепатиты;
3) справка, об отсутствии инфекционных заболеваний в семье или организации, откуда ребенок поступает, выданная медицинским работником, по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Кодекса;
4) справка с места учебы, работы родителей или иных законных представителей (при наличии);
5) акт проверки органа опеки и попечительства о жилищно-бытовых условиях семьи при возврате ребенка в семью, справка о наличии или отсутствии жилья, в случае временного помещения ребенка в Дом ребенка (при наличии);
6) документы, подтверждающие отсутствие родителей или невозможность воспитания ими своих детей: свидетельство о смерти, решение суда о лишении родительских прав, о признании недееспособными, безвестно отсутствующими, решение суда о лишении свободы, акт о доставлении заблудившегося (подкинутого) ребенка, заявление одного или двух родителей, или законных представителей о временном устройстве ребенка в Дом ребенка в соответствии с приложением к настоящим Правилам, заявление об отказе от родительских прав и согласии на усыновление, нотариально удостоверенное или заверенное руководителем организации, в которой находится ребенок, оставшийся без попечения родителей, либо органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, по месту усыновления ребенка или по месту жительства родителей, по форме, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 16 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10280).

7. Тастанды немесе медициналық ұйымда қалдырылған балаларды Балалар үйіне қабылдау кезінде мынадай құжаттар ресімделеді:
1) Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1098 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12953 болып тіркелген) нысан бойынша адасып қалған (тастанды) баланы жеткізу туралы Жергілікті полиция қызметкерінің қатысуымен жасалған акт. Тасталғаны туралы актінің көшірмесі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің аумақтық органдарына жіберіледі;
2) медициналық ұйымның әкімшілігі жасаған және мөрмен расталған баланы тастап кету туралы акт;
3) қорғаншылық және қамқоршылық органдарына баланы Балалар үйіне ауыстыру туралы денсаулық сақтау ұйымының қолдаухаты.
8. Ата-аналары немесе өзге де заңды өкілдері бар балаларды Балалар үйіне уақытша орналастырған жағдайда облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары немесе олардың тапсырмасы бойынша Балалар үйінің әкімшілігі баланың болу мерзімі, ата-аналарының міндеттері, оларды күтіп-бағуға және тәрбиелеуге қатысу шарттары туралы келісім жасайды. Балалардың Балалар үйінде уақытша болуының жалпы мерзімі 12 айдан аспайды.
9. Келіп түскен балалар туралы мәліметтер Кодекстің 7-бабы 31) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша Балалар үйіне балаларды қабылдауды есепке алу журналына енгізіледі.
10. Балалар үйіне түскен әрбір балаға тәрбиеленушінің жеке ісі ресімделеді, ол балалар үйінің бас дәрігерінде (директорында) сақталады және мынадай құжаттаманы қамтиды:
баланың ілеспе медициналық құжаттамасы;
келіп түсетін балаға сауалнама;
баланы Балалар үйіне қабылдау туралы бұйрық;
Балалар үйіне балаларды анықтау үшін жергілікті атқарушы органға (қорғаншы және қамқоршы органдар) қолдаухат беру;
баланы тұрғын үй алу үшін кезекке қою, тұрғын үй мен өзге де мүлікке меншік құқығын және (немесе) тұрғын үй мен өзге де мүлікті пайдалану құқығын сақтау бойынша құжаттама;
ата-аналардан баланы күту бойынша өндіріп алынған алименттерді және жетім балалар, мүгедектігі бар балалар үшін өзге де әлеуметтік төлемдерді есепке алу үшін екінші деңгейдегі банктерде шот ашу туралы құжаттама;
баланың құқықтық және әлеуметтік мәртебесін нақтылау, ата-аналары мен туыстарын іздестіру жөнінде мемлекеттік және құқық қорғау органдарымен хат алмасу;
баланы Балалар үйінен шығару туралы бұйрық.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. При приеме в Дом ребенка детей, подкинутых или оставленных в медицинской организации, оформляются следующие документы:
1) акт о доставлении заблудившегося (подкинутого) ребенка по форме, утвержденной приказом Министра внутренних дел от 29 декабря 2015 года № 1098 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12953), составленный в присутствии сотрудника местной полиции. Копия акта о подкидывании направляется в территориальные органы Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
2) акт об оставлении ребенка, составленный администрацией медицинской организации и заверенный печатью;
3) ходатайство организации здравоохранения в органы опеки и попечительства о переводе ребенка в Дом ребенка.
8. В случае временного устройства в Дом ребенка детей, имеющих родителей или иных законных представителей, местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы или по их поручению администрация Дома ребенка составляют соглашение о сроке пребывания ребенка, обязанностях родителей, условиях участия их в содержании и воспитании. Общий срок временного пребывания детей в Доме ребенка составляет не более 12 месяцев.
9. Сведения о поступивших детях заносятся в журнал учета приема детей в Дом ребенка по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Кодекса.
10. На каждого ребенка, поступившего в Дом ребенка, оформляется личное дело воспитанника, которое хранится у главного врача (директора) Дома ребенка и включает следующую документацию:
сопроводительная медицинская документация ребенка;
анкета на поступающего ребенка;
приказ о приеме ребенка в Дом ребенка;
предоставление ходатайства в местный исполнительный орган (органы опеки и попечительства) для определения детей в Дом ребенка;
документация по постановке ребенка на очередь для получения жилья, по сохранению права собственности на жилище и иное имущество и (или) права пользования жилищем и иным имуществом;
документация об открытии счетов в банках второго уровня для зачисления взысканных алиментов с родителей по содержанию ребенка и иных социальных выплат для детей –сирот, детей с инвалидностью;
переписка с государственными и правоохранительными органами по уточнению правового и социального статуса ребенка, розыску родителей и родственников;
приказ о выписке ребенка из Дома ребенка.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Балалар үйлерінен балалар мынадай жағдайларда шығарылады:
1) оларды биологиялық отбасына қайтарған кезде;
2) білім беру немесе халықты әлеуметтік қорғау жүйесі ұйымдарына ауыстыру кезінде;
3) бала асырап алу кезінде;
4) қорғаншылықты ресімдеу, баланы патронаттық тәрбиелеуге беру және отбасына орналастырудың басқа да нысандары кезінде.
12. Балалар үйіне уақытша орналастырылған балаларды ата-аналарына немесе өзге де заңды өкілдеріне қайтару олардың өтініші бойынша жүзеге асырылады.
Балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында, ата-аналары немесе оларды алмастыратын адамдар келісімде көрсетілген мерзім өткеннен кейін баланы алудан негізсіз бас тартқан жағдайда, Балалар үйінің әкімшілігі үш жұмыс күні ішінде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органына оның отбасында өмір сүру және тәрбиелену құқығын іске асыру жөнінде шаралар қабылдау, оның ішінде "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 75-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес оларды ата-ана құқықтарынан айыру туралы сотқа шағым беру үшін хат жібереді.
13. Балаларды Балалар үйінен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жетім балаларға арналған білім беру ұйымдарына, медициналық-әлеуметтік мекемелерге ауыстыру психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысына сәйкес жүзеге асырылады.
14. Ауыстырылуға жататын балалар туралы мәліметтер аумақтық білім беру және халықты әлеуметтік қорғау органдарына ауыстыру мерзіміне дейін 6 ай бұрын хабарланады.
15. Балаларды асырап алуға беру "Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 380 қаулысымен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады. Балаларды асырап алуға беру кезінде Балалар үйіне балаларды қабылдауды есепке алу журналында асырап алушылардың тегі мен мекенжайы көрсетілмей, бала асырап алуға беру туралы белгі қойылады. Бала асырап алу туралы мәліметтер Балалар үйінің бас дәрігерінде (директорында) сақталады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тергеу және сот органдарына олардың ресми талабы бойынша ұсынылады.
16. Стационарға, санаторийге орналастыру кезінде тәрбиеленушілер кеткен болып есептелмейді және Балалар үйіне балаларды қабылдау журналына жаңадан келгендер ретінде тіркелмейді.
17. Баланы стационарға, санаторийге немесе оңалту орталығына емдеуге жіберген кезде Балалар үйінің әкімшілігі баланың даму тарихында емдеуге жатқызу туралы мәліметтерді тіркейді.
Жетім балалардың, ата-
анасының қамқорлығынсыз
қалған балалардың және
арнаулы әлеуметтік қызметтерді
алушы болып табылатын
балалардың үш жасты қоса
алғанда, осы жасқа толғанға
дейін мемлекеттік медициналық
ұйымдарда болу қағидаларына
қосымша

11. Из Домов ребенка дети выписываются в следующих случаях:
1) при возвращении их в биологическую семью;
2) при переводе в организации системы образования или социальной защиты населения;
3) при усыновлении (удочерении);
4) при оформлении опеки, передаче ребенка на патронатное воспитание и другие формы устройства в семью.
12. Возвращение детей, временно устроенных в Дом ребенка, родителям или иным законным представителям, осуществляется по их заявлению.
В целях защиты прав и интересов детей, в случае необоснованного отказа родителей или лиц, их заменяющих, взять ребенка по истечении указанного в соглашении срока, администрация Дома ребенка в течении трех рабочих дней направляет письмо в орган, осуществляющий функции по опеке и попечительству, соответствующей административно-территориальной единицы для принятия мер по реализации его права жить и воспитываться в семье, в том числе предъявление в суд иска о лишении их родительских прав в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 75 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
13. Перевод детей из Дома ребенка в организации образования для детей-сирот, оставшихся без попечения родителей, медико-социальные учреждения осуществляется в соответствии с заключением психолого-медико-педагогической консультации.
14. Сведения о детях, подлежащих переводу, сообщаются территориальным органам образования и социальной защиты населения за 6 месяцев до срока перевода.
15. Передача детей на усыновление (удочерение) осуществляется в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 380 "Об утверждении Правил передачи детей, являющихся гражданами Республики Казахстан на усыновление". При передаче детей на усыновление в журнале учета приема детей в Дом ребенка делается отметка о передаче на усыновление (удочерение) без указания фамилии и адреса усыновителей. Сведения об усыновлении хранятся у главного врача (директора) Дома ребенка и предъявляются следственным и судебным органам по их официальному требованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. При помещении в стационар, санаторий воспитанники не считаются выбывшими и не регистрируются как вновь прибывшие в журнале приема детей в Дом ребенка.
17. При направлении ребенка на лечение в стационар, санаторий или реабилитационный центр, администрация Дома ребенка фиксирует в истории развития ребенка сведения о госпитализации.
Приложение к Правилам
содержания в государственных
медицинских организациях
детей-сирот, детей,
оставшихся без попечения
родителей, и детей,
являющиеся получателем
специальных социальных услуг,
до достижения ими возраста
трех лет включительно

Ескерту. Жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Балалар үйіне уақытша орналастыру туралы өтініш
Балалар үйінің Бас дәрігері ________________________
Балалар үйіне баланы уақытша орналастыру туралы өтініш
Өзім жайында мынаны хабардар етемін: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________________________________________________________
Туған күні және жері: ______________________________________________
_________________________________________________________________
Тіркелді (қашан, қандай мекенжай бойынша): _________________________
_________________________________________________________________
Төлқұжаттың немесе жеке куәліктің (нөмірі, кіммен және қашан берілген):
____________________________________________________________________
Отбасы жағдайы:
____________________________________________________________________
Білімі: ____________________________________________________________________
Балаға қатынасы (ата-анасы, өзге де заңды өкілдері):
_________________________________________________________________
_________________________ қаласының (басқа елді мекеннің)
____ босандыру ұйымында туған менің баламды Балалар үйіне__________ жыл
мерзіміне қабылдауыңызды (тапсыруыңызды) сұраймын.
Баланы Балалар үйіне уақытша орналастыруымның себебі:
___________________________________________________________________
Мен баланы өтініште көрсетілген уақытта алып кетуден немесе оның тәрбиесіне
қатысудан дәлелсіз бас тартқан жағдайда Балалар үйінің әкімшілігі
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің
75-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ата-ана құқығынан айыру туралы
талап-арызбен сотқа жүгінуге құқылы екені жайында ескертілдім.
Анасының немесе заңды өкілінің қолы: ______________________________
Балалар үйі басшысының қолы: _____________________________________
Күні (күні, айы, жылы) ____________________________________________
Ұйымның мөрі

Сноска. Верхний правый угол приложения - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление о временном устройстве в Дом ребенка
Главному врачу Дома ребенка ________________________
Заявление о временном устройстве ребенка в Дом ребенка
О себе сообщаю следующее: фамилия, имя, отчество (при его наличии
________________________________________________________________
Дата и место рождения:____________________________________________
_________________________________________________________________
Прописан (а) (когда, по какому адресу): ______________________________
_________________________________________________________________
Паспорт или удостоверение личности (номер, когда и кем выдан):
_________________________________________________________________
Семейное положение: _____________________________________________
Образование:_____________________________________________________
Отношение к ребенку (родители, иные законные представители):
_________________________________________________________________
Прошу принять (передать) моего ребенка ____________________________
___________________________________________________года рождения,
родившегося(родившуюся) в организациях родовспоможения _____ города
(другого населенного пункта) _____________ в Дом ребенка
на срок ____________ года.
Причина временного устройства ребенка в Дом ребенка:_________________
Я предупрежден(а), что в случае необоснованного отказа забрать ребенка в указанный в
заявлении срок, а также отказа от участия в его воспитании администрация Дома ребенка
имеет право предъявить в суд иск о лишении родительских прав, в соответствии с
подпунктом 2) пункта 1 статьи 75 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
Подпись родителя или иного законного представителя:___________________
Подпись руководителя Дома ребенка:__________________________________
Дата (число, месяц, год) _____________________________________________
Печать организации