Бурабай аудандық мәслихаттың 2019 жылғы 25 қаңтардағы № 6С-38/6 "Бурабай ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 2020 жылғы 15 мамырдағы № 6С-60/7 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 20 мамырда № 7858 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 6С-70/10 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 25.12.2020 № 6С-70/10 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес, Бурабай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Бурабай аудандық мәслихаттың "Бурабай ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2019 жылғы 25 қаңтардағы № 6С-38/6 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7059 болып тіркелген, 2019 жылғы 04 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған) шешіміне келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Бурабай ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
2 тармақтың 7) тармақшасы жаңа редакцияда баяндалсын:
"7) уәкілетті орган – "Бурабай ауданының жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" мемлекеттік мекемесі";
9 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"9. Әлеуметтік көмек алушылардың келесі санаттарына беріледі:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген адамдарға;
жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жөнінен соғысқа қатысушыларға теңестiрiлген адамдардың басқа да санаттарына;
1941 жылғы 22 маусымнан – 1945 жылғы 9 мамырға дейінгі аралықта кемінде 6 ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген), Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанкештілікпен жасаған еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерімен және медальдармен марапатталмаған адамдарға;
саяси қуғын-сүргін және ашаршылықтан зардап шеккен деп танылған адамдарға;
ең төмен зейнетақы алатын және ең аз зейнетақыдан төмен алатын зейнеткерлерге;
мүгедектерге және 18 жасқа дейінгі мүгедек-балаларға;
анықталған жағдайларға байланысты, жедел әлеуметтік қолдауға мұқтаж отбасыларға (азаматтарға) өрт, басқа да табиғи және техногендік сипаттағы айрықша жағдайларда;
туберкулезбен және онкологиялық аурулармен ауыратын адамдарға;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға;
оқытудың күндізгі оқыту түрі бойынша колледждерде ақы төлеу негізінде оқитын аз қамтылған және халықтың әлеуметтік тұрғыдан әлсіз топтарынан (отбасылардан) болған студенттерге;
Бурабай ауданының мемлекеттік медициналық мекемелерімен оқуды аяқтағанынан кейін жұмысқа орналасу туралы шарт жасаған, жоғарғы медициналық оқу орындарында оқитын аз қамтылған және көп балалы отбасылардың студенттеріне;
Ауғанстандағы ұрыс қимылдарының қатысушыларына;
табысы күнкөріс деңгейінен аспайтын аз қамтылған және көпбалалы отбасыларға;

О внесении изменений и дополнений в решение Бурабайского районного маслихата от 25 января 2019 года № 6С-38/6 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Бурабайскому району"
Решение Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 15 мая 2020 года № 6С-60/7. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 20 мая 2020 года № 7858. Утратило силу решением Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 25 декабря 2020 года № 6С-70/10.
Сноска. Утратило силу решением Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 25.12.2020 № 6С-70/10 (вводится в действие со дня официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Бурабайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Бурабайского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Бурабайскому району" от 25 января 2019 года № 6С-38/6 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7059, опубликовано 04 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Бурабайскому району, утвержденных указанным решением:
подпункт 7) пункта 2 изложить в новой редакции:
"7) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния Бурабайского района";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Социальная помощь предоставляется следующим категориям получателей:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
другим категориям лиц, приравненным по льготам и гарантиям к участникам войны;
лицам, проработавшим (прослужившим) не менее 6 месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советских социалистических республик, за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
лицам, признанным пострадавшими от политических репрессий и голода;
пенсионерам с минимальной пенсией и ниже минимальной пенсии;
инвалидам и детям-инвалидам до 18 лет;
семьям (гражданам) в силу определенных обстоятельств, нуждающихся в экстренной социальной поддержке, в исключительных случаях, таких как пожар, другое стихийное бедствие природного или техногенного характера;
лицам, больным туберкулезом и онкологическими заболеваниями;
лицам, освободившимся из мест лишения свободы;
студентам из числа малообеспеченных и социально-уязвимых слоев населения (семей) обучающимся на очной форме обучения в колледжах на платной основе;
студентам из малообеспеченных и многодетных семей, обучающимся в высших медицинских учебных заведениях, заключившим договор о трудоустройстве с государственными медицинскими учреждениями Бурабайского района после окончания учебы;
участникам боевых действий в Афганистане;
малообеспеченным и многодетным семьям, доход которых не превышает величину прожиточного минимума;

көп балалы отбасыларға, ата-аналарының біріне (анасына немесе әкесіне, немесе қорғаншысына (қамқоршысына) және олардың 7 жастан 15 жасқа дейінгі балаларына;
адамның иммунитет тапшылығы вирусы инфекциясы бар балаларға.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар негіз болады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан, азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру немесе әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың бар болуы";
10 тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда баяндалсын:
"2) Жеңіс күніне:
бір реттік көмек:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген адамдарға (10 тармақтың 1 тармақшасында көрсетілген адамдардан басқа);
жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жөнінен соғысқа қатысушыларға теңестiрiлген адамдардың басқа да санаттарына;
1941 жылғы 22 маусымнан – 1945 жылғы 9 мамырға дейінгі аралықта кемінде 6 ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген), Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанкештілікпен жасаған еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерімен және медальдармен марапатталмаған адамдарға";
10 тармақтың 5) тармақшасы жаңа редакцияда баяндалсын:
"5) Мүгедектер күніне:
мүгедектерге және 18 жасқа дейінгі мүгедек-балаларға бір реттік көмек";
10 тармақтың 6) тармақшасы жаңа редакцияда баяндалсын:
"6) отбасыларға (азаматтарға) өмірлік қиын жағдай туындағаннан кейін үш айдан кешіктірмей жүгінген кезде, кірісіне қарамастан, жылына бір рет:
стационар жағдайда арнайы ем қабылдаудағы онкологиялық аурулармен ауыратын адамдарға әлеуметтік көмектің шекті шамасы 15 айлық есептік көрсеткіш;
отбасыларға (азаматтарға) өрт, басқа да табиғи және техногендік сипаттағы айрықша жағдайлардағы әлеуметтік көмектің шекті шамасы 30 айлық есептік көрсеткіш";
10 тармақтың 12) тармақшасы жаңа редакцияда баяндалсын:
"12) табысы күнкөріс деңгейінен аспайтын аз қамтылған және көп балалы отбасыларға, өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, 15 айлық есептік көрсеткіш әлеуметтік көмектің шекті шамасында, өтініш бойынша күнтiзбелiк жылда бір рет берілетін көмек";
10 тармақтың 13) тармақшасы жаңа редакцияда баяндалсын:
"13) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, көп балалы отбасыларға, ата-аналарының біріне (анасына немесе әкесіне, немесе қорғаншысына (қамқоршысына) және олардың 7 жастан 15 жасқа дейінгі балаларына, өтініш берілген күніне қарамастан толық ағымдағы тоқсанға заттай түрінде тоқсан сайынғы көмек (Щучинск қаласында тұратын 1 адамға тоқсанына 126 дана мөлшерінде жол жүру талондары)";

многодетным семьям, одному из родителей (матери или отцу, либо опекуну (попечителю) и их детям от 7 до 15 лет;
детям с инфекцией вируса иммунодефицита человека.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара, либо наличие социально-значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, в однократном отношении к прожиточному минимуму"
подпункт 2) пункта 10 изложить в новой редакции:
"2) ко Дню Победы:
единовременная помощь:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны (кроме лиц, указанных в подпункте 1) пункта 10);
другим категориям лиц, приравненным по льготам и гарантиям к участникам войны;
лицам, проработавшим (прослужившим) не менее 6 месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических республик за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны";
подпункт 5) пункта 10 изложить в новой редакции:
"5) ко Дню инвалидов:
единовременная помощь инвалидам и детям-инвалидам до 18 лет";
подпункт 6) пункта 10 изложить в новой редакции:
"6) семьям (гражданам) при обращении не позднее трех месяцев после наступления трудной жизненной ситуации, без учета дохода, один раз в год:
лицам, больным онкологическими заболеваниями, проходящим специальное лечение в условиях стационара, предельный размер социальной помощи 15 месячных расчетных показателей;
семьям (гражданам) в исключительных случаях, таких как пожар, другое стихийное бедствие природного или техногенного характера, предельный размер социальной помощи 30 месячных расчетных показателей";
подпункт 12) пункта 10 изложить в новой редакции:
"12) малообеспеченным и многодетным семьям, доход которых не превышает величину прожиточного минимума, при наступлении трудной жизненной ситуации, предельный размер социальной помощи 15 месячных расчетных показателей, один раз в календарный год по заявлению";
подпункт 13) пункта 10 изложить в новой редакции:
"13) ежеквартальная помощь многодетным семьям, одному из родителей (матери или отцу, либо опекуну (попечителю) и их детям от 7 до 15 лет, при наступлении трудной жизненной ситуации, в натуральном выражении предоставляется на полный текущий квартал независимо от даты подачи заявления (проездные талоны в количестве 126 штук в квартал на 1 человека, проживающего в городе Щучинске)";

10 тармақ келесі мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) уәкілетті ұйымның тізімдері негізінде өтініш берусіз әлеуметтік көмек ұсынылады:
амбулаториялық емдеуде жүрген, туберкулезбен ауыратын адамдарға ай сайынғы ақшалай төлем түріндегі 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
адамның иммунитет тапшылығы вирусы инфекциясы бар балаларға жылына бір рет, 2 еселенген ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінде";
10 тармақ келесі мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға өмірлік қиын жағдай туындағаннан кейін алты айдан кешіктірмей жүгінген кезде, кірісіне қарамастан, жылына бір рет әлеуметтік көмектің шекті шамасы 15 айлық есептік көрсеткіш";
13 тармақтың 2) тармақшасы алынып тасталсын.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Бурабай аудандық мәслихаттың
LХ сессиясының төрағасы
К.Шаяхметов
Бурабай аудандық мәслихат
хатшысы
У.Бейсенов
"КЕЛІСІЛДІ"
Бурабай ауданының әкімдігі

пункт 10 дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) социальная помощь без подачи заявления на основании списков уполномоченной организации предоставляется:
лицам, больным туберкулезом, находящимся на амбулаторном лечении, в виде ежемесячных денежных выплат в размере 5 месячных расчетных показателей;
детям с инфекцией вируса иммунодефицита человека один раз в год, в размере 2-х кратного прожиточного минимума";
пункт 10 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) лицам, освободившимся из мест лишения свободы, предельный размер социальной помощи 15 месячных расчетных показателей, при обращении не позднее шести месяцев после наступления трудной жизненной ситуации, без учета дохода, один раз в год";
подпункт 2) пункта 13 исключить.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель LХ сессии
Бурабайского районного маслихата
К.Шаяхметов
Секретарь
Бурабайского районного маслихата
У.Бейсенов
"СОГЛАСОВАНО"
Акимат Бурабайского района