Байзақ ауданында жиналыстар, митингілер, демонстрациялар, шерулер мен пикеттерді өткізуге арналған арнайы орындарды белгілеу және оларды пайдалану тәртібі туралы
Жамбыл облысы Байзақ аудандық мәслихатының 2020 жылғы 24 маусымдағы № 67-11 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 30 маусымда № 4656 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына, "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 25 мамырдағы Заңының 8 бабына сәйкес, Байзақ аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Байзақ ауданында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізуге арналған арнайы орындар, арнайы орындарды пайдалану тәртібі, олардың шекті толу нормалары, сондай-ақ материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар айқындалсын.
2. "Байзақ аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімнің "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Жамбыл облысының Әділет департаменті" Республикалық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тіркелуін;
2) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Байзақ аудандық мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күнінен он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Байзақ аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы С. Молдабеков
Байзақ аудандық
мәслихат хатшысы Н. Тлепов
Байзақ аудандық мәслихатының
2020 жылғы 24 маусымдағы
№ 67-11 шешіміне қосымша
Байзақ ауданында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізуге арналған арнайы орындар, арнайы орындарды пайдалану тәртібі, олардың шекті толу нормалары, сондай-ақ материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
Ескерту. Қосымшаға өзгерістер енгізілді - Жамбыл облысы Байзақ аудандық мәслихатының 28.12.2023 № 17-5 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Жиналыстар мен митингілерді ұйымдастыру және өткізу үшін келесі арнайы орын айқындалсын:
1) Байзақ ауданы, Сарыкемер ауылы, Байзақ батыр көшесі, №76 "Әл-Фараби" атындағы аудандық мәдениет үйінің алаңы.
2. Шерулер мен демонстрациялар өткізу үшін келесі маршрут белгіленсін:

Об определении специализированных мест для проведения собраний, митингов, демонстраций, шествий, пикетирований и правил их использования в Байзакском районе
Решение Байзакского районного маслихата Жамбылской области от 24 июня 2020 года № 67-11. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 30 июня 2020 года № 4656
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", на основании статьи 8 Закона Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О порядке организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан", Байзакский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Определить специализированные места, порядок использования специальных мест, нормы их предельного наполнения, а также требования к материально-техническому и организационному обеспечению для организации и проведения мирных собраний в Байзакском районе, согласно приложению к настоящему решению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Байзакского районного маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции Жамбылской области Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Байзакского районного маслихата после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессий Байзакского
районного маслихата С. Молдабеков
Секретарь Байзакского
районного маслихата Н. Тлепов
Приложение к решению
Байзакского районного
маслихата от 24 июня 2020 года
№ 67-11
Специализированные места, порядок использования специальных мест, нормы их предельного заполнения, а также требования к материально-техническому и организационному обеспечению для организации и проведения мирных собраний в Байзакском районе
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными решением Байзакского районного маслихата Жамбылской области от 28.12.2023 № 17-5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Для организации и проведения собраний и митингов определить следующее специализированное место:
1) Байзакский район, село Сарыкемер, улица Байзақ батыра, №76 площадь дома культуры имени "Әл-Фараби".
2. Для проведения шествий и демонстраций установить следующий маршрут:

1) К.Орынқұлов көшесіндегі "Астананың 10 жылдығы" атындағы дендросаябақтан Жамбыл мен Байзақ батыр көшелерінің қиылысындағы "Әл-Фараби" атындағы аудандық мәдениет үйіне дейін.
2. Байзақ ауданында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды пайдалану тәртібі:
1) Байзақ ауданы әкімдігі бейбіт жиналысты ұйымдастыру және өткізу кезінде бейбіт жиналысты ұйымдастыру және өткізуге жұмылдырылған ұйымдардың қызметін үйлестіру үшін тұрақты түрде жұмыс істейтін жедел штаб құрады. Жедел штабтың құрамына жергілікті полиция қызметі, азаматтық қорғау органдары өкілдері, бейбіт жиналысты ұйымдастырушы (бұдан әрі - ұйымдастырушы) кіреді. Жедел штабты аудан әкімдігінің уәкілетті өкілі басқарады;
2) ұйымдастырушы бейбіт жиналысты ұйымдастыру және өткізу тәртібін регламенттейтін қатысушылардың жүріс-тұрыс қағидаларын азаматтар үшін жалпыға қолжетімді жерге орналастырады, қоғамдық тәртіпті сақтауды, қатысушылардың қауіпсіздігін, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздігін, жазатайым оқиғалар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз ететін шараларды және төтенше жағдайлар туындаған кезде эвакуациялау тәртібін көздейді;
3) ұйымдастырушы жергілікті полиция қызметімен бірлесіп, жедел штабты басқару пунктінің, жергілікті полиция қызметінің және жедел жәрдемнің қызметтік автокөлігі, сондай-ақ резерві тұрағының орналасатын жерін айқындайды;
4) жергілікті полиция қызметі бейбіт жиналыс басталуынан екі тәулік бұрын қоғамдық тәртіп сақтауды, жол және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жұмылдырылған күш пен құралдарды орналастыру жоспарын бекітеді.
5) Байзақ ауданында бейбіт жиналыстарды ұйымдастырушылар мен қатысушылар Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 25 мамырдағы "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы" Заңындағы көзделген міндеттер мен тыйымдарды қатаң сақтауға міндетті.
3. Байзақ ауданында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындардың шекті толу нормалары:
а / в = с;
а – бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындардың аумағы (шаршы метр);
в – бейбіт жиналыстарға қатысатын әрбір азаматқа қарастырылған шекті норма (1,5 шаршы метр);
с – бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындардың шекті толу нормасы (бейбіт жиналысқа қатысатын адамдардың шекті саны).
4. Байзақ ауданында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды жергілікті полиция әрбір бейбіт жиналысты өткізу кезінде бекітетін қоғамдық тәртіп сақтауды, жол және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жұмылдырылған күш пен құралдарды орналастыру жоспарына сәйкес анықталады.
Бейбіт жиналыстарды жәнешерулерді өткізу үшін арнайы орындарды материалдық-техникалық қамтамасыз ету
Арнайы орынның атауы
Материалдық-техникалық
қамтамасыз етілуі
Шекті толу нормалары
1.1.
"Әл-Фараби" атындағы аудандық мәдениет үйінің алдындағы алаң
Жер учаскесінің көлемі – 875 шм.;
- жасанды жарықтандыру;
- электр энергиясын қосу нүктесі бар;
- бейнебақылау камералары және бейне жазбалар орнатылған;
- тұрақ орындары бар

1) От дендропарка имени "Астананың 10 жылдығы" на улице К.Орынкулова до районного дома культуры имени "Әл-Фараби" на пересечений улиц Жамбыла и Байзак батыра.
2. Порядок использования специализированных мест для организации и проведения мирных собраний в Байзакском районе:
1) при организации и проведении мирного собрания акиматом района создается постоянно действующий оперативный штаб для координации деятельности организаций, задействованных в организации и проведении мирного собрания. В состав оперативного штаба входят представители местной полицейской службы, органов гражданской защиты, организатор мирного собрания (далее - организатор). Оперативный штаб возглавляет уполномоченный представитель акима района;
2) организатор размещает правила поведения участников, регламентирующие порядок организации и проведения мирного собрания в общедоступном для граждан месте, предусматривает меры, обеспечивающие охрану общественного порядка, безопасность участников, пожарную и санитарно-эпидемиологическую безопасность, оказание первой медицинской помощи при несчастных случаях и порядок эвакуации при возникновении чрезвычайных ситуаций;
3) организатор совместно с местной полицейской службой определяет место расположение служебного автотранспорта, пункта управления оперативного штаба местной полицейской службы и скорой помощи, а также стоянок резерва;
4) местные службы полиции за двое суток до начала мирного собрания утверждают план размещения сил и средств, задействованных в обеспечении охраны общественного порядка, дорожной и пожарной безопасности;
5) организаторы и участники мирных собраний в Байзакском районе обязаны строго соблюдать запреты и обязанности, предусмотренные Законом Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О порядке организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан".
3. Предельные нормы заполнения специальных мест для организации и проведения мирных собраний в Байзакском районе:
а / в = с;
а - площадь специальных мест для организации и проведения мирных собраний (в квадратных метрах);
в – предельная норма на каждого гражданина, участвующего в мирных собраниях (1,5 квадратных метра);
с - предельная норма заполнения специальных мест для организации и проведения мирных собраний (предельное количество лиц, участвующих в мирном собрании).
4. Требования к материально-техническому и организационному обеспечению специальных мест для организации и проведения мирных собраний в Байзакском районе определяются в соответствии с планом размещения сил и средств, задействованных в обеспечении охраны общественного порядка, дорожной и пожарной безопасности, утверждаемым местной полицией при проведения каждого мирного собрания.
Материально-техническое оснащение специализированных мест для проведения мирных собраний и шествий
Наименование специализированного места
Материально-техническое оснащение
Предельная наполняемость
1.1.
Байзакский район, село Сарыкемер, улица Байзак батыра, №76 площадь дома культуры имени "Әл-Фараби"
Площадь земельного участка – 875 кв м.;
- искусственное освещение;
- имеется точка для подключения электроэнергии;
- установлены камеры видеонаблюдения и видеофиксации;

(1 кіру, 1 шығу)
500
адам
2.2.
К.Орынқұлов көшесіндегі "Астананың 10 жылдығы" атындағы саябақтан Жамбыл мен Байзақ батыр көшелерінің қиылысындағы "Әл-Фараби" атындағы аудандық мәдениет үйіне дейін
Маршруттың ұзындығы – 1 км;
- маршрут бойында көшелер жарықтандырылған;
- бейнебақылау камералары және бейне жазбалар
орнатылған
500
адам
Пикеттеуді өткізу тәртібі
Пикеттеу – қоғамдық маңызы бар мәселелер және (немесе) адамдардың және (немесе) органдардың, ұйымдардың әрекеттері (әрекетсіздігі) бойынша пікірін жария білдіру мақсатында Қазақстан Республикасының бір азаматының белгілі бір жерде, белгілі бір уақытта болуы.
Пикеттеуді:
1) жаппай жерлеу орындарында;
2) теміржол, су, әуе және автомобиль көлігі объектілерінде және оларға іргелес жатқан аумақтарда;
3) мемлекеттің қорғаныс қабілетін, қауіпсіздігін және халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ететін ұйымдарға іргелес жатқан аумақтарда;
4) қауіпті өндірістік объектілерге және пайдалануы арнайы қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтауды талап ететін өзге де объектілерге іргелес жатқан аумақтарда;
5) магистральдық теміржол желілерінде, магистральдық құбыржолдарда, ұлттық электр желісінде, магистральдық байланыс желілерінде және оларға іргелес жатқан аумақтарда өткізуге тыйым салынады.
Пикеттеу барысында:
1) оны тек бір азамат тұрақты түрде, яғни қозғалыссыз жүргізуіне;
2) плакаттарды, транспаранттар мен өзге де көрнекі үгіт құралдарын пайдалануға;
3) бейбіт жиналыстар ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды қоспағанда, бір жерде, бір уақытта бір объектіде бір күнде екі сағаттан астырмай жүргізілуіне жол беріледі.
Пикеттеу барысында:
1) бейбіт жиналыстар ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды қоспағанда, бір жерде, бір уақытта бір объектіде екі және одан көп пикеттерді өткізуге;
2) дыбыс күшейткіш құралдарды пайдалануға;
3) пикеттеуге тыйым салынған іргелес нысан аумағынан 800 метр қашықтықта пикеттеу жүргізуге жол берілмейді.

- имеются парковочные места (1 заезд, 1 выезд)
500
человек
2.2.
От дендропарка имени "Астананың 10 жылдығы" на улице К.Орынкулова до районного дома культуры имени "Әл-Фараби" на пересечений улиц Жамбыла и Байзак батыра.
Протяженность маршрута составляет – 1 км;
- вдоль маршрута имеется уличное освещение;
- установлены камеры видеонаблюдения и видеофиксации
500
человек
ПРАВИЛА проведения пикетирования
Пикетирование – присутствие одного гражданина Республики Казахстан в определенном месте в определенное время с целью публичного выражения мнения по общественно значимым вопросам и/или действиям/бездействию лиц и/или органов, организаций.
Проведение пикетирования запрещается:
1) в местах массовых захоронений;
2) на объектах железнодорожного, водного, воздушного и автомобильного транспорта и прилегающих к ним территориях;
3) на территориях, прилегающих к организациям, обеспечивающим обороноспособность, безопасность государства и жизнедеятельность населения;
4) на территориях, прилегающих к опасным производственным объектам и иным объектам, эксплуатация которых требует соблюдения специальных правил техники безопасности;
5) на магистральных железнодорожных сетях, магистральных трубопроводах, национальной электрической сети, магистральных линиях связи и прилегающих к ним территориях.
Допускается:
1) проведение только одним гражданином ив статичной форме (без передвижения);
2) использование плакатов, транспарантов и иные средств наглядной агитации;
3) пикетирование не более двух часов в день в одном и том же месте у одного и того же объекта (за исключением специализированных мест для организации и проведения мирных собраний).
Не допускается:
1) проведение двух и более пикетов в одном и том же месте в одно и то же время у одного и того же объекта, за исключением специализированных мест для организации и проведения мирных собраний;
2) использование звукоусиливающих средств;
3) проведение пикетирования на расстоянии 800 метров прилегающих территорий объектов, у которых запрещено проведение пикетирования.