Инженерлік желілерге қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 5 қаңтардағы № 2 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 6 қаңтарда № 22036 болып тіркелді.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 7-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.08.2022 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес электрмен жабдықтау желілеріне қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жылумен жабдықтау саласындағы желілерге қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес газбен жабдықтау саласындағы желілерге қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес сумен жабдықтау және/немесе су бұру жабдықтау саласындағы желілерге қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысаны бекітілсін.
2. Табиғи монополияларды реттеу комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
Р. Даленов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология
және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 5 қаңтардағы
№ 2 Бұйрыққа
1-қосымша
нысан
Тұтынушы:
____________________________
жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (болса) немесе
заңды тұлғаның атауы
тұтынушының мекенжайы,
телефоны факс және
электрондық поштасы:
___________________________
___________________________
(қолы)
20__ жылғы "_____"________
Электрмен жабдықтау желілеріне қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысаны
Электрмен жабдықтау объектісінің (жобаланатын, қолданыстағы, реконструкцияланатын) толық атауы, оның мекенжайы орналасқан жері, қосу орны)
_______________________________________________________________
Техникалық шарттарды беру қажеттігі (қажеттісін белгілеу): уақытша электрмен жабдықтауға (құрылыс кезеңінде), тұрақты негіздегі электрмен жабдықтауға)
Мәлімделген қуатттылық: __________________килоВатт (бұдан әрі – кВт)
Кернеу деңгейі (қосылатын қондырғының номиналды кернеуі) ______ Квт

Об утверждении типовых форм технических условий на подключение к инженерным сетям
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 января 2021 года № 2. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2021 года № 22036.
В соответствии с подпунктом 7-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.08.2022 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) типовую форму технических условий на подключение к сетям электроснабжения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовую форму технических условий на подключение к сетям в сфере теплоснабжения согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) типовую форму технических условий на подключение к сетям в сфере газоснабжения согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) типовую форму технических условий на подключение к сетям в сфере водоснабжения и (или) водоотведения согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию естественных монополий в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу 1
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 января 2021 года № 2
Форма
Потребитель:
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при наличии) физического лица
или наименование юридического лица
адрес потребителя, телефон
факс и электронная почта
____________________________
____________________________
(подпись)
"_____"________ 20__ год
Типовая форма технических условий на подключение к сетям электроснабжения
Полное наименование объекта электроснабжения (проектируемого, действующего,
реконструируемого), его адрес местонахождение, место подключения)
________________________________________________________________________
Необходимость выдачи технических условий (отметить нужное): на временное
электроснабжение (период строительства), электроснабжение на постоянной основе)
________________________________________________________________________
Заявленная мощность: _________________________ килоВатт (далее – кВт)
Уровень напряжения (номинальное напряжение присоединяемой установки)
_______________________________________________________________________ Квт

Электрмен жабдықтау сенімділігі санаты (қажеттісін белгілеу): (1, 2, 3)
Қосалқы тұтынушылардың тізбесі және олардың электр қондырғыларының сипаттамалары: ______________________________________
Жүктеме сипаты (бір фазалы, үш фазалы)____________________________
Электр энергиясын тұтыну сипаты (тұрақты, уақытша, маусымдық)__________________________________________________________
Бұрын бар желілер (қажет болған жағдайда) оларды құрылыс аумағынан шығару желілерді шығару бойынша жұмыстардың көлемін (қажет болған жағдайда) жобалау кезінде ескеру қажет _________________________________
Тапсырыс беруші қамтамасыз етеді:
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10851 болып тіркелген) Электр қондырғыларын орнату қағидаларына (ЭОЕ), Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 6 қаңтардағы № 2 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15045 болып тіркелген) (бұдан әрі-нормативтік техникалық құжаттар) бекітілген Электр энергетикасы саласындағы нормативтік техникалық құжаттарға сәйкес сыртқы және ішкі электрмен жабдықтау жобасын орындау;
электр қондырғыларын орнату қағидаларына және нормативтік техникалық құжаттарға сәйкес лицензияланған ұйымның монтаждау жұмыстарын орындауы;
жабдықты сынау хаттамаларын және орындалған жұмыстар актілерін ресімдеу.
Объектіні энергия беруші ұйымның желілеріне қосу осы техникалық шарттардың талаптарын толық көлемде орындағаннан кейін жүргізіледі.
Бұл ретте, қуаттылықты техникалық шарттарда көрсетілгеннен асып кетуіне жол берілмейді.
Электрмен жабдықтау желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарда:
энергия беруші ұйыммен теңгерімдік тиесілілігін және пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасы;
объектінің орналасқан жері (қала, кент, көше);
қуаттың рұқсат етілген коэффициенті;
қосылу нүктелері (шағын станция, электр станциясы немесе электр тарату желісі);
қосылатын электр тарату желілеріне (бұдан әрі – ЭТЖ) және шағын станциялар жабдығына қойылатын негізгі техникалық талаптар;
жаңа тұтынушының пайда болуына байланысты қолданыстағы электр желісін күшейту бойынша негізделген талаптар – сымдардың қималарын ұлғайту, трансформатордың қуатын ауыстыру немесе көбейту, тарататын құрылғылардың қосымша ұяшықтарын салу;
техникалық шарттарды беру себебі;
техникалық шарттардың қолданылу мерзімі.
Егер энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымда, сондай-ақ тұтынушыларда жеке меншік құқығында электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматты жүйесі (бұдан әрі – ЭЭКЕАЖ) орнатылған трансформаторлық шағын станциялары болса, онда қосымша техникалық шарттарда төмендегі талаптар көрсетіледі:
ЭЭКЕАЖ қолданумен электр энергиясын коммерциялық есепке алуды ұйымдастыру;
релелік қорғаныс пен автоматика, диспетчерлік басқару: телеөлшем, телебасқару мен байланыс каналдарын ұйымдастыру құралдарымен электр қондырғыларды жарақтандыру;
реактивті қуатты өтеу.
Техникалық шарттардың қолданылу мерзімі жобалау және салудың нормативтік мерзіміне сәйкес болады.
"Тұтынушының сыртқы электрмен жабдықтау схемасының" мазмұны осы үлгілік нысанға қосымшада келтірілген.
Электрмен жабдықтау
желілеріне қосуға арналған
техникалық шарттардың үлгілік
нысанына қосымша
Тұтынушы:
__________________________
жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (болса) немесе
заңды тұлғаның атауы
тұтынушының мекенжайы,
телефоны факс және
электрондық поштасы:
___________________________
___________________________
(қолы)
20__ жылғы "_____" ________
Тұтынушыны сыртқы электрмен жабдықтау схемалары

Категория надежности электроснабжения (отметить нужное): (1, 2, 3)
Перечень субпотребителей и характеристики их электроустановок:______
Характер нагрузки (однофазный, трехфазный)________________________
Характер потребления электроэнергии (постоянный, временный, сезонный)
_________________________________________________________________________
При наличии ранее существующих сетей (при необходимости) произвести их вынос с территории застройки
объем работ по выносу сетей (при необходимости) учесть при проектировании.
Заказчик обеспечивает:
выполнение проекта внешнего и внутреннего электроснабжения в соответствии с Правилами устройства электроустановок, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10851) (далее – Правила устройства электроустановок), нормативными техническими документами в области электроэнергетики, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 6 января 2017 года № 2 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15045) (далее – нормативные технические документы);
выполнение монтажных работ лицензированной организацией согласно Правилам устройства электроустановок и нормативным техническим документам;
оформление протокола испытания оборудования и актов выполненных работ.
Подключение объекта к сетям энергопередающей организации производится после выполнения требования настоящих технических условий в полном объеме.
При этом, превышение мощности свыше указанного в технических условиях не допускается.
В технических условиях на подключение к сетям электроснабжения указываются:
граница раздела балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности с энергопередающей организацией;
место расположения объекта (город, поселок, улица);
разрешенный коэффициент мощности;
точки подключения (подстанция, электростанция или линия электропередачи);
основные технические требования к подключаемым линиям электропередач (далее – ЛЭП) и оборудованию подстанций;
обоснованные требования по усилению существующей электрической сети в связи с появлением нового потребителя – увеличение сечений проводов, замена или увеличение мощности трансформаторов, сооружение дополнительных ячеек распределительных устройств;
причина выдачи технических условий;
срок действия технических условий.
Если у энергопередающей (энергопроизводящей) организации, а также потребителей, на праве собственности которых имеются трансформаторные подстанции, где установлено автоматическая система коммерческого учета электроэнергии (далее – АСКУЭ), дополнительно в технических условиях указываются требования по:
организации коммерческого учета электроэнергии с применением АСКУЭ;
оснащению электроустановок устройствами релейной защиты и автоматики, диспетчерского управления: телеизмерения, телеуправления и организации канала связи;
компенсации реактивной мощности.
Срок действия технических условий соответствует нормативным срокам проектирования и строительства.
Содержание "Схемы внешнего электроснабжения потребителя" приведено в приложении к настоящей типовой форме.
Приложение
к Типовой форме технических условий
на подключение к сетям электроснабжения
Потребитель:
____________________________
фамилия, имя, отчество (при
наличии) физического лица или
наименование юридического
лица Адрес потребителя,
телефон факс и электронная почта:
____________________________
____________________________
(подпись)
"_____" ________ 20__ год
Схемы внешнего электроснабжения потребителя

1) қолданыстағы электрмен жабдықтаудың жай-күйіне және үш, бес-он жылға даму перспективасына шолу;
2) тұтынушылардың электр жүктемелері және оларды жабу көздері;
3) қуат пен электр энергиясының теңгерімдері (үш, бес-он жылға арналған қазіргі жай-күйі мен перспективасы);
4) сыртқы электрмен жабдықтау схемасының нұсқалары;
5) ұсынылып отырған сыртқы электрмен жабдықтау схемасының негіздемесі;
6) іргелес электр желілерімен қоса, қарастырылып отырған ауданның электр режимдерін (қалыпты, авариядан кейінгі режимдер) есептеу;
7) жабдықты таңдау үшін қысқа тұйықталу токтарының деңгейлерін есептеу;
8) релелік қорғау мен автоматиканы, аварияға қарсы автоматиканы орындау қағидаттары;
9) диспетчерлік және технологиялық басқаруды ұйымдастыру қағидаттары;
10) электр энергиясын есепке алу;
11) энергия үнемдеу бойынша жоспарланған іс-шаралар;
12) электр желілік құрылыстың көлемі, құрылыс құнының ірілендірілген есебі;
13) тұжырымдар;
14) сызбалар: қағидаттық схемалар, карта-схемалар немесе ахуалдық жоспар, электр режимдерін есептеу нәтижелері, диспетчерлік және технологиялық басқаруды ұйымдастыру схемалары.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 5 қаңтардағы
№ 2 Бұйрыққа
2-қосымша
нысан
Тұтынушы:
____________________
жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесініңаты (болса) немесе
заңды тұлғаның атауы,
тұтынушының мекенжайы,
телефоны факс және
электрондық поштасы:
___________________________
___________________________
(қолы)
20__ жылғы "_____" ________
Жылумен жабдықтау саласындағы желілерге қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысаны
Объектінің (жобаланатын, қолданыстағы, реконструкцияланатын) толық атауы, оның мекенжайы, орналасқан жері, қосылу орны _________________________________________________________________
Объектінің ауданы (шаршы метр), тұратындар саны, ыстық сумен жабдықтауды есептеу құралдарының саны (тұрмыстық тұтынушылар үшін) _____
Техникалық шарттарды алу үшін негіздеме (қажеттісін белгілеу):
жаңадан іске қосылатын объектілердің жылу желілеріне қосылуы;
тұтынушының жылу тұтыну қондырғыларын реконструкциялауға немесе кеңейтуге байланысты және қолданыстағы техникалық шарттарға сәйкес келмейтін тұтынылатын жылу энергиясы санының (немесе жылу жеткізгіші параметрлерінің) өзгеруі;
бұрын қосылмаған объекті жылу желілеріне қосу;
сыртқы жылумен жабдықтау схемасын өзгерту.
Барынша қосылатын жүктемелер:
технологиялық қажеттіліктер, жылыту және желдету, ыстық сумен жабдықтау____________________________________________________________
Тұтыну түрлері бойынша жылу жүктемелерінің сипаттамалары (жылу энергиясын тұрмыстық тұтыну үшін пайдаланатын тұтынушылар үшін, техникалық паспорт) және жылу техникалық есептеме __________
Жылумен жабдықтау көзі, жылу желілеріне қосу нүктесі, жіберілетін жылу энергиясының мөлшерін реттеу тәсілі;
басқа тұтынушылардың жүктемелерін ескере отырып, негізгі және резервтік енгізулерді қосу нүктелеріндегі жылу тасымалдағыштың параметрлері және гидравликалық режим;
басқа тұтынушылардың жүктемелерінің қосылу перспективасын ескере отырып, негізгі тұтынушының жүктемесі (қажет болған жағдайда);
жылуды тұтынудың барынша көп көлемі;
қолданыстағы жылу желісінің өткізу қабілетін арттыру қажеттігі бойынша негіздеме;
жылу желілерін салу тәсілі;
қайтарылатын өндірістік конденсаттың мөлшері, сапасы және айдау режимі, конденсатты жинау және қайтару схемасы (қажет болған жағдайда);
жылу энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарын орнату жөніндегі талаптар;
жылу-желдету және технологиялық жүктемелерді және ыстық сумен жабдықтау жүктемесін қосудың жылу схемасы.
Жылумен жабдықтау желілеріне қосылу келесі кезеңдерден тұрады:
табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды беруге өтініш беру;
табиғи монополия субъектісінің "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы келіп түсетін техникалық шарттарды беруге арналған өтінішті қоса берілетін құжаттарының толықтығы тұрғысынан қарауы;
табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызмет көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды беруге тұтынушының өтінішін табиғи монополия субъектісінің қарауы;
табиғи монополия субъектісінің техникалық шарттарды беруі;
тұтынушының техникалық шарттарға сәйкес жұмыстарды жүргізуі;
жұмыстың аяқталғаны және табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосылуға дайын екендігі туралы тұтынушыны хабардар ету.

1) Обзор существующего состояния электроснабжения и перспективы развития на три, пять – десять лет;
2) электрические нагрузки потребителей и источники их покрытия;
3) балансы мощности и электроэнергии (существующее состояние и перспектива на три, пять – десять лет);
4) варианты схемы внешнего электроснабжения;
5) обоснование рекомендуемой схемы внешнего электроснабжения;
6) расчеты электрических режимов (нормальные, послеаварийные режимы) рассматриваемого района с прилегающими электрическими сетями;
7) расчет уровней токов короткого замыкания для выбора оборудования;
8) принципы выполнения релейной защиты и автоматики, противоаварийной автоматики;
9) принципы организации диспетчерского и технологического управления;
10) учет электроэнергии;
11) планируемые мероприятия по энергосбережению;
12) объемы электросетевого строительства, укрупненный расчет стоимости строительства;
13) выводы;
14) чертежи: принципиальные схемы, карты-схемы или ситуационный план, результаты расчетов электрических режимов, схемы организации диспетчерского и технологического управления.
Приложение к приказу 2
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 января 2021 года № 2
Форма
Потребитель:
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при наличии) физического лица
или наименование юридического лица
адрес потребителя, телефон
факс и электронная почта:
____________________________
____________________________
(подпись)
"_____"________ 20__ год
Типовая форма технических условий на подключение к сетям в сфере теплоснабжения
Полное наименование объекта (проектируемого, действующего, реконструируемого), его адрес, местонахождение, место подключения_________________________________________________________
Площадь объекта (квадрат метр), количество проживающих, количество приборов учета горячего водоснабжения (для бытовых потребителей) _________________
Основание для получения технических условий (отметить нужное):
присоединение к тепловым сетям вновь вводимых объектов;
изменение количества потребляемой тепловой энергии (или параметров теплоносителя), связанное с реконструкцией или расширением теплопотребляющих установок потребителя и не соответствующее действующим техническим условиям;
присоединение к тепловым сетям ранее не присоединенного объекта;
изменение схемы внешнего теплоснабжения.
Максимальные присоединяемые нагрузки:
технологические нужды, отопление и вентиляция, горячее водоснабжение_______________________________________________________
Характеристики тепловых нагрузок по видам потребления (для потребителей, использующих тепловую энергию для бытового потребления, технический паспорт) и теплотехнический расчет _____________
Источник теплоснабжения, точка присоединения к тепловым сетям, способ регулирования количества отпускаемой тепловой энергии;
параметры теплоносителя и гидравлический режим в точках присоединения основного и резервного вводов с учетом нагрузок других потребителей;
нагрузка основного потребителя с учетом перспективы присоединения нагрузок других потребителей (при необходимости);
максимальный объем теплопотребления;
обоснование по необходимости увеличения пропускной способности существующей тепловой сети;
способ прокладки теплосети;
количество, качество и режим откачки возвращаемого производственного конденсата, схема сбора и возврата конденсата (при необходимости);
требования по установке приборов коммерческого учета тепловой энергии;
тепловая схема присоединения отопительно-вентиляционной и технологической нагрузок и нагрузки горячего водоснабжения.
Подключение к сетям теплоснабжения, состоит из следующих этапов:
подача заявления на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги;
рассмотрение заявления на выдачу технических условий, поступающего через Государственную корпорацию "Правительство для граждан", субъектом естественной монополии на предмет полноты прилагаемых документов;
рассмотрение субъектом естественной монополии заявления потребителя на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги;
выдача субъектом естественной монополии технических условий;
проведение потребителем работ в соответствии с техническими условиями;
информирование потребителем о завершении работ и готовности к подключению к сетям субъекта естественной монополии.

Жылумен жабдықтау саласындағы желілерге қосылуға техникалық шарттарды беру тәртібі Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 211 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10234 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Жылу энергиясын пайдалану қағидаларымен регламенттелген және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 13 тамыздағы № 73 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19242 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Техникалық шарттардың қолданылу мерзімі жобалау және салудың нормативтік мерзіміне сәйкес болады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 5 қаңтардағы
№ 2 Бұйрыққа
3-қосымша
Нысан
Тұтынушы:
____________________________
жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда)
немесе заңды тұлғаның атауы
Газбен жабдықтау желілеріне қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысаны _________ ж. тіркеу нөмірі _______
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.04.2024 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Объектінің толық атауы: ________________________________________
(тұрғын үй, дәмхана, дүкен және өзге)
2. Жалпы жылытылатын аудан: _____;
3. Көрсетілетін қызметке қосылатын объектінің мекенжайы _____________.
4. Техникалық шарттарды беруге негіздеме (қажеттісін белгілеңіз):
1) газбен жабдықтау жүйелеріне қосылатын жаңа объектілерді жобалау және кейіннен салу;
2) қолданыстағы газбен жабдықтау жүйесінен тұтынылатын көрсетілетін қызметтер көлемін ұлғайту;
3) егер бұл тұтынылатын көрсетілетін қызметтердің көлемі мен сипаттамаларының өзгеруіне әкелетін болса, объектіні реконструкциялау;
4) объектіні қайта бейіндеу.
5. Жабдықтың негізгі сипаттамалары: газ жабдығын орнату___________.
6. Газды тұтынудың ең көп сағаттық болжанатын шығысы ________________________ метр3/сағ.
7. Қосу нүктесі: газ құбырының сипаттамалары (тарту типі, диаметрі миллиметрмен, қысым Мегапаскальмен (бұдан әрі – МПа)
____________________________________________________________.
8. Газдың жану жылуы _________, Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2022 жылғы 19 желтоқсандағы № 420-НҚ бұйрығымен бекітілген МЕМСТ 5542-2022 "Өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы жанғыш табиғи газдар. Техникалық шарттарға" сәйкес кемінде 7600 килокалория/метр3.

Порядок выдачи технических условий на подключение к сетям в сфере теплоснабжения регламентированы Правилами пользования тепловой энергией, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 211 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10234) и Правилами осуществления деятельности субъектами естественных монополий, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 73 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19242).
Срок действия технических условий соответствует нормативным срокам проектирования и строительства.
Приложение к приказу 3
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 января 2021 года № 2
Сноска. Приложение 3 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.04.2024 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Потребитель:
________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица
или наименование
юридического лица
Типовая форма технических условий на подключение к сетям газоснабжения
Регистрационный номер_________ от _______ года.
1. Полное наименование объекта:
________________________________________________________________.
(жилой дом, кафе, магазин, и прочее)
2. Общая отапливаемая площадь: ___________________________________.
3. Адрес объекта подключения к услуге
________________________________________________________________.
4. Основание для выдачи технических условий (отметить нужное):
1) проектирование и последующее строительство новых объектов, присоединяемых
к системам газоснабжения;
2) увеличение объемов потребляемых услуг из действующей системы газоснабжения;
3) реконструкция объекта, если это приведет к изменению объемов и характеристик
потребляемых услуг;
4) перепрофилирование объекта.
5. Основные характеристики оборудования: установка газового оборудования
_____________________________________________________________________.
6. Предполагаемый расход максимального часового потребления газа - __ метр3/час.
7. Точка подключения: характеристики газопровода (тип прокладки,
диаметр в миллиметрах, давление в Мегапаскаль (далее – МПа)
______________________________________________________________________.
8. Теплота сгорания газа _________, не менее 7600 килокалорий/метр3 согласно
ГОСТ 5542-2022 "Газы горючие природные промышленного
и коммунально-бытового назначения. Технические условия", утвержденного
приказом Председателя Комитета технического регулирования и метрологии
Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан от 19 декабря 2022
года № 420-НҚ.

9. Газбен жабдықтау және монтаждау жұмыстарының жобасын орындауды құрылыс нормаларына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 9 қазандағы № 673 бұйрығымен бекітілген Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға (бұдан әрі – Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздігі жөніндегі талаптар) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15986 болып тіркелген) сәйкес тиісті қызмет түрлерін жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдар жүзеге асырады.
10. Қолданыстағы газ тарату желісінің өткізу қабілетін ұлғайту немесе желілердің орнын ауыстыру қажеттілігінің негіздемесі (қосудың баламалы көздері жағдайлары үшін).
11. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 156-НҚ бұйрығымен бекітілген 4.03-01-2011 ҚР ҚН "Газ тарату жүйелеріне", Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Құрылыс істері комитетінің 2003 жылғы 22 желтоқсандағы № 461 бұйрығымен бекітілген 4.03-01-2003 ХҚН "Газ тарату жүйелеріне" және Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға сәйкес сыртқы газ құбырларын төсеу.
12. Қысым реттегіштерін орнату (0,005 МПа дейінгі төмен қысымды газ құбырларынан қосылудың техникалық мүмкіндігі болмаған кезде).
13. Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға сәйкес сыртқы газ құбырларында ажыратқыш құрылғыларды қолдану.
14. Тот басудан электрохимиялық қорғау шаралары (Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2017 жылғы 29 мамырдағы № 145-нқ бұйрығымен бекітілген 9.602-2016 МЕМСТ "Ескіру мен коррозиядан қорғаудың бірыңғай жүйесі. Жар асты құрылыстары. Коррозиядан қорғаудың жалпы талаптарға" сәйкес жерүсті болат газ құбырлары үшін, жерасты болат газ құбырлары үшін сырлау);
15. Көрсетілетін қызметтерді тұтынуды есептеу үшін типтері Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 929 бұйрығымен бекітілген Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18079 болып тіркелген) белгіленген Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген қажетті коммерциялық есепке алу аспаптарымен қамтамасыз етіледі, олардың өлшем құралдарын бастапқы немесе кезең-кезеңімен тексеру туралы құжаттары болады.

9. Выполнение проекта газоснабжения и монтажных работ осуществляется
в соответствии со строительными нормами и Требованиями по безопасности объектов
систем газоснабжения, утвержденными приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан от 9 октября 2017 года № 673 (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан
13 ноября 2017 года под № 15986) (далее – Требования по безопасности объектов
систем газоснабжения) организациями, имеющими лицензию на осуществление
соответствующих видов деятельности.
10. Обоснование необходимости увеличения пропускной способности существующей
газораспределительной сети, или переноса сетей (для случаев альтернативных
источников подключения).
11. Прокладка наружных газопроводов в соответствии с СН РК 4.03-01-2011
"Газораспределительные системы", утвержденными приказом Комитета по делам
строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными
ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан
от 29 декабря 2014 года № 156-НҚ, МСН 4.03-01-2003 "Газораспределительные
системы", утвержденными приказом Комитета по делам строительства
Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года
№ 461 и Требованиями по безопасности объектов систем газоснабжения.
12. Установка регуляторов давления (при отсутствии технической возможности
подключения от газопроводов низкого давления до 0,005 МПа).
13. Применение отключающих устройств на наружных газопроводах осуществляется
согласно Требованиям по безопасности объектов систем газоснабжения.
14. Меры электрохимической защиты от коррозии (покраска для надземных стальных
газопроводов, для подземных стальных газопроводов в соответствии с ГОСТ 9.602-2016
"Единая система защиты от коррозии и старения. Сооружения подземные. Общие
требования к защите от коррозии", утвержденным приказом Председателя Комитета
технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию
Республики Казахстан от 29 мая 2017 года № 145-од).
15. Для расчетов потребления услуг обеспечиваются необходимыми приборами
коммерческого учета, типы которых внесены в Реестр государственной системы
обеспечения единства измерений, в порядке, установленном Правилами ведения
реестра государственной системы обеспечения единства измерений, утвержденными
приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 929 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 18079), которые имеют документы
о первичной или периодической поверке средств измерений.

16. Объектіні қосуды газ тарату ұйымы осы техникалық шарттардың талаптары толық көлемде орындалғаннан кейін жүргізеді.
17. Техникалық шарттар үш жылға беріледі және оларды сәулет және қала құрылысы органдары мемлекеттік қала құрылысы кадастрына ұсынады.
Құрылыстың нормативтік ұзақтығы үш жылдан асқан жағдайда, техникалық шарттардың қолданылу мерзімі құрылыстың басталғаны туралы растайтын құжаттардың ұсынылу талабымен құрылыс кезеңіне ұзартылады.
Құрылыстың басталғаны туралы растайтын құжаттар ұсынылмаған жағдайда, техникалық шарттар берілген күнінен бастап үш жыл өткен соң жарамсыз деп есептеледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 5 қаңтардағы
№ 2 Бұйрыққа
4-қосымша
нысан
Тұтынушы:
____________________
жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесініңаты (болса) немесе
заңды тұлғаның атауы,
тұтынушының мекенжайы,
телефоны факс және
электрондық поштасы:
___________________________
___________________________
(қолы)
20__ жылғы "_____" ________
Сумен жабдықтау және/немесе су бұру саласындағы желілерге қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысаны
Ескерту. Үлгілік нысанға өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.08.2022 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.04.2024 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1. Объектінің (жобаланатын, қолданыстағы, реконструкцияланатын) толық атауы мен мекенжайы __________________________________________________
2. Объектінің мақсаты_____________________________________________
3. Ғимараттың биіктігі, қабаттылығы, пәтерлер саны ___________________
1. Сумен жабдықтау
1. Суға қажеттілік:
ауыз су сапасындағы м3/тәулік
оның ішінде:
1) шаруашылық–ауыз су қажеттілігіне ______ м3/тәулік
2) өндірістік қажеттіліктерге _____________ м3/тәулік
оның ішінде:
3) өндірістік қажеттіліктерге ___________ м3/тәулік
4) суаруға _______________ м3/тәулік
2. Өрт сөндіруге қажетті шығыс л/секунд.
3. Шаруашылық–ауыз су құбырындағы кепілдік берілген қысым ____МПа.
4. Қосу жүргізілсін: _______________________________________________
5. Басқа талаптар:
Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым тұтынушы мынадай техникалық шарттарды орындаған жағдайда қалалық су құбырынан тәулігіне _____м3 мөлшерінде су алуға рұқсат береді:
сапалы ауыз суды технологиялық процесс бойынша ауыз су қажет болатын шаруашылық-тұрмыстық қажеттіліктер мен өндірістік қажеттіліктерге рұқсат етіледі. Белгіленген лимиттен тыс ауыз су сапасындағы суды жұмсауға рұқсат етілмейді;
жасыл желектерді суару үшін сапалы ауыз суды пайдалануға қатаң тыйым салынады;

16. Подключение объекта производится газораспределительной организацией
после выполнения требования настоящих технических условий в полном объеме.
17. Технические условия выдаются на три года и представляются органами
архитектуры и градостроительства в государственный градостроительный кадастр.
В случае превышения нормативной продолжительности строительства более трех лет
срок действия технических условий продлевается на период строительства
при условии представления подтверждающих документов о начале строительства.
В случае непредставления подтверждающих документов о начале строительства
технические условия по истечении трех лет с даты выдачи считаются недействительными.
Приложение к приказу 4
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 января 2021 года № 2
Форма
Потребитель:
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при наличии) физического лица
или наименование юридического лица
адрес потребителя, телефон
факс и электронная почта:
____________________________
____________________________
(подпись)
"_____"________ 20__ год
Типовая форма технических условий на подключение к сетям в сфере
водоснабжения и (или) водоотведения
Сноска. Типовая форма с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 16.08.2022 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.04.2024 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Полное наименование и адрес объекта (проектируемого, действующего,
реконструируемого):__________________________________________________
2. Назначение объекта ___________________________________________
3. Высота, этажность здания, количество квартир_____________________
1. Водоснабжение
1. Потребность в воде:
питьевого качества м3/сутки
в том числе:
1) на хозяйственно-питьевые нужды _________ м3/сутки
2) на производственные нужды _______м3/сутки технической м3/сутки
в том числе:
3) на производственные нужды __________ м3/сутки
4) на полив _______________ м3/сутки
2. Потребный расход на пожаротушение литр /секунд.
3. Гарантийный напор в хозяйственно-питьевом водопроводе ______ МПа.
4. Подключение произвести: _______________________________________
5. Другие требования:
Организация по водоснабжению и (или) водоотведению разрешает произвести забор воды из городского водопровода в количестве м3/сутки при условии выполнения потребителем следующих технических условий:
воду питьевого качества разрешается расходовать только на хозяйственно-бытовые нужды и на производственные нужды там, где по технологическому процессу требуется вода питьевого качества. Не разрешается расходовать воду питьевого качества сверхустановленного лимита;

Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 9-3) тармақшасында көзделген жасыл екпелерді суаруға ауызсу сапасындағы суды пайдалану;
Қазақстан Республикасының Су кодексінің 40-бабына сәйкес жергілікті атқарушы органның суару кестесін келісуімен бассейндік аумақтық инспекциялар;
қажет болған жағдайда, құрылысты бастамас бұрын ғимарат қабырғасынан кемінде 5 м қашықтықта құрылыс салу орнының астынан су құбырын алып тастау және бұзу жүргізу;
қазіргі тұтынушыларды жаңадан салынған желілерден ауыстыру;
су құбыры трассасын жерасты төсеу кезінде 5 м, магистральдық су таратқыштар Д=500 мм және одан жоғары – су құбыры желілері құбыржолдарының қабырғасынан 10 м құрайтын су құбыры желілерінің күзет аймағын қамтамасыз ету;
күзет аймағының шегінде кез келген объектілер мен құрылыстардың құрылыс, монтаждау және жер жұмыстарын жүргізуге, тиеу-түсіру жұмыстарын жүзеге асыруға, әртүрлі алаңдар, автокөлік тұрақтары орнатуға, әртүрлі материалдарды жинауға, қоршаулар мен дуалдар салуға тыйым салынады, сондай-ақ сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның келісімінсіз стационарлық құрылыстар орнатуға, ағаштар мен бұталар отырғызуға, жер жұмыстарына жол берілмейді;
су құбыры және кәріз желілерінің құбырларын жөндеуге қызмет көрсету, пайдалану үшін жүріп өтуді және еркін қолжетімділікті қамтамасыз ету;
ұйымдардың, лауазымды, заңды және жеке тұлғалардың кінәсінен желілер мен олардың конструкциялары зақымданған кезде залалды өтеу толық көлемде олардың есебінен жүргізіледі.
Желілердің күзет аймағында стационарлық құрылыстар орнатуға, ағаштар мен бұталарды отырғызуға, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның келісімінсіз жер жұмыстарын жүргізуге болмайды.
Шаруашылық–ауыз су құбырындағы кепілдік қысым 0,1 МПа.
Шаруашылық–ауыз су құбырын қосу:
жобаланған тоңазытқыш қондырғылары, жуғыш, субұрқақтар мен бассейндер үшін айналмалы сумен жабдықтауды көздеу;
құрылыстың жаңа технологияларын және құбырлардың жаңа материалдарын қолдана отырып, жобаны әзірлеу;
тірек арматурасын (ысырмаларды) қолдану: қайнаған қабаттағы эпоксидті жабу жүйесін қолдана отырып, жоғары сапалы коррозияға қарсы жабыны бар тегіс өту каналы бар шарографидті шойыннан жасалған корпусы бар бұрандалы ысырма, ауыз суға арналған резеңкеленген сына, тот баспайтын болаттан жасалған бұрандалы шпиндель, коррозиядан толық қорғалған қақпақтың болттары, өндіруші зауыттан берілген кепілдік мерзімі кемінде 10 жыл;
мынадай қайнаған қабаттағы эпоксидті жабу жүйесін қолдана отырып, жоғары сапалы коррозияға қарсы жабыны бар жоғары беріктігі бар шарографты шойыннан жасалған өрт гидранттарын қолдану;
су құбырын пайдалануға қосу алдында сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым өкілінің қатысуымен құбыр желісін гидравликалық сынау, жуу, хлорлау жүргізу. Аккредиттелген зертханада ауыз сумен жабдықтаудың орталықтандырылған жүйелерінің су сапасына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігіне жуылатын құбырдан алынған суды зертханалық зерттеу нәтижелерін алу.
Су құбырын гидравликалық сынау алдында сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның телеинспекция зертханасы салған су құбыры желілерін (Д=200мм және одан жоғары) телеинспекциялауды жүргізу;
көше су құбыры желілеріне қосу (ойып салу) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым өкілінің қатысуымен жүргізу.
құрылыс кезеңінде жұмыс істеп тұрған тұтынушыларды үздіксіз сумен және су бұрумен қамтамасыз ету.
су өлшегіш торабы орнату.
суық және ыстық сумен жабдықтау құбырының кіретін жерінде әрбір ғимарат пен құрылысқа, тұрғын ғимараттардың әрбір пәтеріне және қоғамдық мақсаттағы кәсіпорындарға құбырлардың тармақтарына және тұрғын, өндірістік және қоғамдық ғимараттарға жапсарлас немесе жапсарлас салынған басқа да үй-жайларға механикалық немесе магниттік-механикалық сүзгісі бар су есептегіштер орнату.
Тұрғын және қоғамдық ғимараттарда (оның ішінде пәтерлік) орнатылатын, сондай – ақ қоғамдық мақсаттағы жапсарлас-жанастыра салынған үй-жайларда орнатылатын суық және ыстық су есептеуіштері сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның ақпараттық-өлшеу жүйесімен үйлесімді деректерді қашықтан беру құралдарымен жабдықталған.
Пәтерлік су есептегіштерінің кері клапаны және сыртқы тұрақты магниттердің (250 N) көмегімен есептегіштердің көрсеткіштерін басқарудан қорғанысы болуы тиіс.
Суды есепке алу аспаптарының көрсеткіштері қашықтықтан радиотүсірілім кезінде деректерді беру тікелей тасымалданатын радиотерминалға (көшеден ғимаратқа кірмей) жүзеге асырылуы тиіс. Ретрансляциялық құрылғыларды радиотермал арқылы көрсеткіштерді алуға резервтік нұсқа ретінде жалпы пайдалану орындарында (кіреберістер, жертөлелер және т.б.) орнатуға жол беріледі.
Бұл ретте әрбір қабаттағы кіреберістерде орнатылатын ретрансляциялаушы құрылғылар, ретрансляциялаушы құрылғы ретінде пәтерлік электр есептегіштер пайдаланылатын, кейіннен деректер берілетін жағдайларды қоспағанда, тұрақты электрмен қоректендіру көзінен тәуелсіз болуы тиіс PLC технологиясы бойынша.

использование воды питьевого качества на полив зеленых насаждений, предусмотренных подпунктом 9-3) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";
бассейновыми территориальными инспекциями с согласования графика полива местным исполнительным органом в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан;
при необходимости перед началом строительства произвести вынос и демонтаж водопровода из-под пятна застройки на расстояние не менее 5 м от стены здания;
произвести переключение существующих потребителей от вновь построенных сетей;
обеспечить охранную зону водопроводных сетей, которая при подземной прокладке водопроводной трассы составляет 5 м, а магистральных водоводов Д=500 мм и выше – 10 м в обе стороны от стенок трубопровода водопроводных сетей;
в пределах охранной зоны не разрешается производить строительные, монтажные и земельные работы любых объектов и сооружений, осуществлять погрузочно-разгрузочные работы, устраивать различного рода площадки, стоянки автотранспорта, складировать разные материалы, сооружать ограждения и заборы, а также нельзя устанавливать стационарные сооружения, высаживать деревья и кустарники, производить земляные работы без согласования с организацией по водоснабжению и (или) водоотведению;
обеспечить проезд и свободный доступ для обслуживания, эксплуатации ремонта трубопроводов водопроводных и канализационных сетей;
возмещение ущерба при повреждении сетей и их конструкций по вине организаций, должностных, юридических и физических лиц производиться в полном объеме за их счет;
Гарантийный напор в хозяйственно-питьевом водопроводе 0,1 МПа.
Подключение хозяйственно-питьевого водопровода произвести:
для проектируемых холодильных установок, моек, фонтанов и бассейна предусмотреть оборотное водоснабжение;
разработать проект с применением новых технологий строительства и новых материалов труб;
применить запорную арматуру (задвижки): упруго-запирающуюся клиновая задвижка с корпусом из чугуна шарографидного с гладким проходным каналом с высококачественным антикоррозийным покрытием с использованием системы эпоксидного покрытия в кипящем слое, клин обрезиненный для питьевой воды, шпиндель из нержавеющей стали с накатанной резьбой, болты крышки с полной защитой от коррозии с гарантированным сроком эксплуатации не менее 10 лет от завода изготовителя;
применить пожарные гидранты: из высокопрочного чугуна шарографидного с высококачественным антикоррозийным покрытием с использованием системы эпоксидного покрытия в кипящем слое;
перед пуском водопровода в эксплуатацию произвести гидравлическое испытание, промывку, хлорирование трубопровода в присутствии представителя организации по водоснабжению и (или) водоотведению. Получить результаты лабораторных исследований воды, отобранной из промываемого трубопровода на соответствие санитарно-эпидемиологическим требованиям к качеству воды централизованных систем питьевого водоснабжения в аккредитованной лаборатории.
Перед гидравлическим испытанием водопровода произвести телеинспекцию построенных сетей водопровода (Д=200 мм и выше) лабораторией телеинспекции организацией по водоснабжению и (или) водоотведению;
подключение к уличным сетям водопровода (врезка) произвести в присутствии представителя организации по водоснабжению и (или) водоотведению;
в период строительства обеспечить бесперебойным водоснабжением и водоотведением существующих потребителей;
установить водомерный узел;
установить счетчики воды с механическим или магнитно-механическим фильтром на вводах трубопровода холодного и горячего водоснабжения в каждое здание и сооружение, в каждую квартиру жилых зданий и на ответвлениях трубопроводов к предприятиям общественного назначения и другие помещения, встроенные или пристроенные к жилым, производственным и общественным зданиям.
Счетчики холодной и горячей воды, устанавливаемые в жилых и общественных зданиях (в том числе квартирные), а также устанавливаемые во встроенно-пристроенных помещениях общественного назначения оснащаются средствами дистанционной передачей данных совместимые с информационно-измерительной системой организации по водоснабжению и (или) водоотведению.
Квартирные счетчики воды имеют защиту от манипулирования показаниями счетчиков с помощью внешних постоянных магнитов (250 N).
При дистанционном радиосъеме показаний c приборов учета воды, передача данных производится напрямую на переносной радиотерминал (с улицы, не заходя в здание). Допускается установка ретранслирующих устройств в местах общего пользования (подъезды, подвалы и другие), как резервный вариант к снятию показаний через радиотерминал.
При этом ретранслирующие устройства, устанавливаемые в подъездах на каждом этаже, должны быть независимыми от постоянного источника электропитания, за исключением случаев, когда в качестве ретранслирующего устройства используется квартирные электросчетчики с последующей передачей данных по PLC-технологии.

Осы техникалық шарттарда айтылмаған қалған барлық жағдайларда су есептеуіштері мен ақпараттық-өлшеу жүйелері Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 621 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12111 болып тіркелген) сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріндегі суды есепке алу аспаптарын тандау, монтаждау және пайдалану қағидаларының талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Сумен жабдықтауға шарт жасау, шаюға пайдаланылған су көлемі үшін төлем жүргізу.
2. Су бұру
1. Ағынды сулардың жалпы саны м3/ тәулік оның ішінде елді мекеннің су бұру жүйесіне төгінділер:
1) фекальдық ______________ м3/ тәулік
2) өндірістік-ластанған ___________м3/ тәулік
3) шартты-таза _____ м3/тәулік.
2. Өндірістік сарқынды сулардың сапалық құрамы мен сипаттамасы (бекітілген тазартылған ағынды суларды су объектісіне тастаудың шекті жол берілетін төгінділер тізбесіне сәйкес ластаушы заттардың қоюлылығы, РН, қышқылдардың, сілтілердің, жарылғыш, тұтанатын радиоактивті және басқа да заттардың қоюлылығы)_________________________________________________
3. Басқа талаптар:
Қажет болған жағдайда құрылысты бастамас бұрын қолданыстағы кәріз желілерін құрылыс салу орнының астынан ғимарат қабырғасынан кемінде 3 м қашықтыққа шығару керек. Қазіргі тұтынушыларды жаңадан салынған кәріз желілеріне ауыстыруды жүргізу.
Кәріз трассасын жерасты төсеу кезінде 3 м, ал қысымды кәріз үшін кәріз желілерінің құюыржолдарының қабырғасынан – 5 м болатын кәріз желілерінің күзет аймағын қамтамасыз ету.
Күзет аймағының шегінде кез келген объектілер мен құрылыстардың құрылыс, монтаждау және жер жұмыстарын жүргізуге, тиеу-түсіру жұмыстарын жүзеге асыруға, әртүрлі алаңдар, автокөлік тұрақтары орнатуға, әртүрлі материалдарды жинауға, қоршаулар мен дуалдар салуға жол берілмейді.
Су құбыры және кәріз желілерінің құбырларын жөндеуге қызмет көрсету, пайдалану үшін жүріп өтуді және еркін қолжетімділікті қамтамасыз ету. Ұйымдардың, лауазымды, заңды және жеке тұлғалардың кінәсінен желілер мен олардың конструкциялары зақымданған кезде залалды өтеу толық көлемде олардың есебінен жүргізіледі.
Желілердің күзет аймағында стационарлық құрылыстар орнатуға, ағаштар мен бұталарды отырғызуға, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның келісімінсіз жер жұмыстарын жүргізуге болмайды.
Ағынды суларды ағызу: ____________________________________________
Көлденең бағытталған бұрғылау әдісімен өздігінен ағатын кәрізді жобалауға және салуға жол берілмейді.
Техникалық қызмет көрсету станциялары, автожуу үшін өнеркәсіптік дайындалған өлшенген заттар мен мұнай өнімдерінен жергілікті тазартуды орнату қажет. Сынама алу үшін бақылау құдығын орнату.
Кафе, мейрамханалар мен қоғамдық тамақтану объектілері үшін өнеркәсіптік дайындалған май ұстағыш орнату қажет. Сынама алу үшін бақылау құдығын орнату қажет.
Жиектері қарау құдығының люгі деңгейінен төмен орналасқан санитариялық аспаптарды орнату кезінде сарқынды суларды электр жетегі бар ысырма құрылғысы бар жеке шығару жолымен ағызуды жүргізу қажет.
Мынадай болат өзекшесі бар NBR вулканизацияланған эластомерінен жасалған нығыздағышы бар қалыңдығы 250 мкм полимерлі эпоксидті жабыны бар корпусы шарографидті шойыннан жасалған; қозғалу гайкасы жезден жасалған; шпиндель және жалғастырушы элементтер, ысырманың дискісі тот баспайтын болаттан жасалған; ысырманың дискісін тазалауға арналған полимертетрафторэтилен және ұнтақ қоладан жасалған салынған бағыттағыштары бар эластомерден жасалған көлденең тығыздау бейіні; өндіруші зауыттан кепілдендірілген пайдалану мерзімі кемінде бір жыл болатын екі жақты герметикалығы бар пышақ (шиберлік) ысырмаларын қолдану.
Кәріздік сорғы станциясын (бұдан әрі – КСС) салу қажет болған жағдайда техникалық шарттарды қосымша сұрату. КСС жобасын сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйыммен келісу.
Құрылыс аяқталғаннан кейін қалалық кәріз желісіне қосуға дейін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның зертханасы жүргізетін кейіннен телеинспекциялаумен құбыр желісін ағыза отырып, гидравликалық сынау мен жууды жүргізу.
Коллекторлар мен көше желілеріне қосуды сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым өкілінің қатысуымен құбыр тоғысқырлары бойынша жүргізу.
Өтпелі құдықтардың құрылысы магистральдық желілерге қосылғанға дейін көздеу.

Во всех остальных случаях, не оговоренных в настоящих технических условиях, счетчики воды и информационно-измерительные системы должны соответствовать требованиям Правил выбора, монтажа и эксплуатации приборов учета воды в системах водоснабжения и водоотведения, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 621 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12111).
Заключить договор на водопользование, произвести оплату за использованный объем воды на промывку.
2. Водоотведение
1. Общее количество сточных вод м3/сутки, в том числе:
1) фекальных __________ м3/сутки
2) производственно-загрязненных _______м3/сутки
3) условно-чистых __________м3/сутки, сбрасываемых в систему водоотведения населенного пункта.
2. Качественный состав и характеристика производственных сточных вод (концентрации загрязняющих веществ, PН, концентрация кислот, щелочей, взрывчатых, воспламеняющихся радиоактивных веществ и других в соответствии с перечнем утвержденного предельно-допустимого сброса очищенных сточных вод в водный объект) _______________________________
3. Другие требования:
При необходимости перед началом строительства произвести вынос существующих сетей канализации из-под пятна застройки на расстояние не менее 3 м от стены здания. Произвести переключение существующих потребителей к вновь построенным сетям канализации.
Обеспечить охранную зону сетей канализации, которая при подземной прокладке трассы канализации составляет 3 м, а для напорной канализации – 5 м в обе стороны от стенок трубопровода сетей канализации.
В пределах охранной зоны не разрешается производить строительные, монтажные и земельные работы любых объектов и сооружений, осуществлять погрузочно-разгрузочные работы, устраивать различного рода площадки, стоянки автотранспорта, складировать разные материалы, сооружать ограждения и заборы.
Обеспечить проезд и свободный доступ для обслуживания, эксплуатации ремонта трубопроводов водопроводных и канализационных сетей. Возмещение ущерба при повреждении сетей и их конструкций по вине организаций, должностных, юридических и физических лиц производиться в полном объеме за их счет. В охранной зоне сетей нельзя устанавливать стационарные сооружения, высаживать деревья и кустарники, производить земляные работы без согласования с организацией по водоснабжению и (или) водоотведению.
Сброс стоков произвести: _________________________________________
Проектирование и строительство самотечной канализации методом горизонтально-направленного бурения не допускается.
Для станций технического обслуживания, автомойки установить локальную очистку от взвешенных веществ и нефтепродуктов промышленного изготовления. Установить контрольный колодец для отбора проб.
Для кафе, ресторанов и объектов общественного питания установить жироуловитель промышленного изготовления, контрольный колодец для отбора проб.
При устройстве санитарных приборов, борта которых расположены ниже уровня люка ближайшего смотрового колодца, сброс стоков произвести отдельным выпуском с устройством задвижки с электроприводом.
Применить ножевые (шиберные) задвижки: корпус из чугуна шарографидного с нанесением полимерного эпоксидного покрытия толщиной 250 мкм с уплотнением из вулканизированного эластомера NBR со стальным сердечником; ходовая гайка из латуни; шпиндель, и соединительные элементы, диск задвижки из нержавеющей стали; профиль поперечного уплотнения из эластомера с вложенными направляющими из полимертетрафторэтилена и порошковой бронзы для очистки диска задвижки; двухсторонняя герметичность, с гарантированным сроком эксплуатации не менее года от завода изготовителя.
При необходимости строительства канализационной насосной станции (далее – КНС) технические условия запросить дополнительно. Проект КНС согласовать с организацией по водоснабжению и (или) водоотведению.
По завершению строительства до врезки в городскую сеть канализации произвести гидравлическое испытание и промывку, пролив трубопровода с последующей телеинспекцией проводимой лабораторией организации по водоснабжению и (или) водоотведению.
Подключение к коллекторам и уличным сетям произвести по шелыгам труб в присутствии представителя организации по водоснабжению и (или) водоотведению.
Устройство перепадных колодцев предусмотреть до врезки в магистральные сети.

Химиялық және органикалық құрамы бойынша ағызылатын сарқынды сулардың сапасы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 546 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11932 болып тіркелген) Елді мекендердің су бұру жүйелеріне сарқынды суларды қабылдау қағидаларының талаптарына сәйкес келуге тиіс.
Сарқынды сулардың шоғырлануы зиянды заттардың жол берілетін шоғырлану нормаларына сәйкес келмеген жағдайда сарқынды суларды жергілікті тазартуды көздеу қажет. Тазарту құрылыстарының құрамы қосымша келісу.
Су бұруға шарт жасау.
Техникалық шарттардың қолданылу мерзімі жобалау мен құрылыстың нормативтік мерзімдеріне сәйкес келеді.

Качество сбрасываемых сточных вод по химическому и органическому составу должно соответствовать требованиям Правил приема сточных вод в системы водоотведения населенных пунктов, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 546 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11932).
В случае несоответствия концентрации стоков нормам допустимой концентрации вредных веществ предусмотреть локальную очистку стоков. Состав очистных сооружений согласовать дополнительно.
Заключить договор на водоотведение.
Срок действия технических условий соответствует нормативным срокам проектирования и строительства.