Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 17 ақпандағы № 32 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 ақпанда № 22231 болып тіркелді
"Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 46-бабының 12-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциалдық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциалдық нормативтерін және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерін есептеу әдістемелері;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Резерв ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының активтерін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, в том числе порядка формирования активов филиала страховой (перестраховочной) организации нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимального размера
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 17 февраля 2021 года № 32. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 февраля 2021 года № 22231
В соответствии с пунктом 12 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" и пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Нормативные значения пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Методики расчетов пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Правила формирования активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
2. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;

3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2021 жылғы 17 ақпандағы
№ 32 Қаулыға
1-қосымша
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциалдық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері
Пруденциалдық нормативтердің, өзге де нормалардың және (немесе) лимиттердің атауы
Нормативтік мән
1
Резерв ретінде қабылданатын активтердің ең төмен мөлшері:
1.1
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша
1 500 000 АЕК
1.2
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша
1 500 000 АЕК
1.3
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша және қайта сақтандыру бойынша
2 100 000 АЕК
1.4
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша және қайта сақтандыру бойынша
2 100 000 АЕК
1.5
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша және "ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша
2 100 000 АЕК
1.6
қайта сақтандыруды қызметінің ерекше түрі ретінде жүзеге асыратын қайта сақтандыру бойынша
10 500 000 АЕК
2
Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің ең төмен мөлшері
1
3
Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативінің ең төмен мөлшері
1
Ескерту:
Резерв ретінде қабылданатын активтердің ең төмен мөлшерін есептеу мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын құру күніне, тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептiк көрсеткiш (АЕК) пайдаланылады.
Қаулыға
2-қосымша
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциалдық нормативтерін және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерін есептеу әдістемелері

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства Республики Казахстан
по регулированию и
развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому планированию
и реформам Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению
Правления Агентства
Республики
Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка
от 17 февраля 2021 года № 32
Нормативные значения пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты
Наименование пруденциальных нормативов, иных норм и (или) лимитов
Нормативное значение
1
Минимальный размер активов, принимаемых в качестве резерва:
1.1
по отрасли "общее страхование"
1 500 000 МРП
1.2
по отрасли "страхование жизни"
1 500 000 МРП
1.3
по отрасли "общее страхование" и по перестрахованию
2 100 000 МРП
1.4
по отрасли "страхование жизни" и по перестрахованию
2 100 000 МРП
1.5
по отрасли "общее страхование" по классу "ипотечное страхование"
2 100 000 МРП
1.6
по перестрахованию, с осуществлением перестрахования как исключительного вида деятельности
10 500 000 МРП
2
Минимальный размер норматива достаточности маржи платежеспособности
1
3
Минимальный размер норматива достаточности высоколиквидных активов
1
Примечание:
Для целей расчета минимального размера активов, принимаемых в качестве резерва, используется размер месячного расчетного показателя (МРП), установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на день создания филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Приложение 2
к постановлению
Методики расчетов пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциалдық нормативтерін және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерін есептеу әдістемелері (бұдан әрі – Әдістемелер), "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 46-бабының 12-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциалдық нормативтерін және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерін есептеу әдістемелерін белгілейді.
2. Заңның 46-бабының 12-тармағын ескере отырып, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциалдық нормативтерді есептеуі кезінде мыналар қолданылады:
1) исламдық сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақысы ретінде - Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басқаруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру қорындағы сақтандыру сыйлықақысы;
2) исламдық сақтандыру шарттары есебінен қалыптастырылған сақтандыру резерві ретінде - Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басқаруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру қорындағы сақтандыру резерві;
3) исламдық сақтандыру шартына сәйкес жүзеге асырылатын сақтандыру төлемі ретінде - Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басқаруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру қорынан төленетін сақтандыру төлемі;
4) актив ретінде - Қазақстан Республикасының бейрезиденті-ислам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басқаруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру қорындағы активтер (қаражат);
5) исламдық қайта сақтандырушылардан алынатын сома ретінде -Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басқаруды жүзеге асыратын, исламдық сақтандыру қорында қалыптастырылатын исламдық қайта сақтандырушылардан алынатын сома;
6) исламдық қайта сақтандыру активі ретінде – Қазақстан Республикасының бейрезиденті-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жүзеге асыратын исламдық сақтандыру қорындағы исламдық қайта сақтандыру активі пайдаланылады.
2-тарау. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциалдық нормативтерін есептеу әдістемелері

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Методики расчетов пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов (далее – Методики) разработаны в соответствии с пунктом 12 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон) и устанавливают методики расчетов пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан) и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.
2. При расчете пруденциальных нормативов филиалом исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с учетом пункта 12 статьи 46 Закона используются:
1) в качестве страховой премии, принятой по договорам исламского страхования – страховая премия в исламском страховом фонде, управление которым осуществляет исламская страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан;
2) в качестве страхового резерва, сформированного за счет договоров исламского страхования – страховой резерв в исламском страховом фонде, управление которым осуществляет исламская страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан;
3) в качестве страховой выплаты, осуществляемой в соответствии с договором исламского страхования – страховая выплата из исламского страхового фонда, управление которым осуществляет исламская страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан;
4) в качестве актива – активы (средства), которые находятся в исламском страховом фонде, управление которым осуществляет исламская страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан;
5) в качестве суммы к получению от исламских перестраховщиков – сумма к получению от исламских перестраховщиков, формируемая в исламском страховом фонде, управление которым осуществляет исламская страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан;
6) в качестве актива исламского перестрахования – актив исламского перестрахования, находящийся в исламском страховом фонде, управление которым осуществляет исламская страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан.
Глава 2. Методики расчета пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан

1-параграф. Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін есептеу
3. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы мынадай формула бойынша нақты төлем қабілеттілігі маржасының төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшеріне қатынасы ретінде есептелетін төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін күнделікті орындайды:
ТМН – төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі;
НТМ – нақты төлем қабілеттілігінің маржасы;
ТМЕ – төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері.
4. Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері Әдістемелердің 8, 11, 12, 14 және 15-тармақтарына сәйкес есептелінеді. Егер төлем қабілеттілігі маржасының есептелген ең төмен мөлшерінің шамасы кепілдік беру қорының Әдістемелердің 5-тармағында анықталған ең төмен мөлшерінен төмен болса, онда төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері кепілдік беру қорының ең төмен мөлшеріне тең шаманы құрайды.
Нақты төлем қабілеттілігінің маржасы осы тараудың 21-тармағына сәйкес есептеледі
5. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы үшін кепілдік беру қорының ең төмен мөлшері мына шамалардан кем болмайды (айлық есептiк көрсеткiшпен):
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы үшін – 500 000 (бес жүз мың);
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы үшін - 500 000 (бес жүз мың);
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы және қайта сақтандыруға лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы үшін - 700 000 (жеті жүз мың);
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы және қайта сақтандыруға лицензиясы бар Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы үшін - 700 000 (жеті жүз мың).
Егер "ауырған жағдайда сақтандыру" және "туристі міндетті сақтандыру" сыныптары бойынша сақтандыру сыйлықақылары сомасының үлесі есепті күні қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының жалпы көлемінде 80 (сексен) пайыздан астам болса, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалы үшін кепілдік беру қорының ең төмен мөлшері 30 (отыз) пайызға азаяды.
"Жалпы сақтандыру" саласында "ипотеканы сақтандыру" сыныбы бойынша лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалы үшін кепілдік беру қорының ең төмен мөлшері 700 000 (жеті жүз мың) айлық есептiк көрсеткiш болады.

Параграф 1. Расчет норматива достаточности маржи платежеспособности
3. Филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан ежедневно соблюдает норматив достаточности маржи платежеспособности, рассчитываемый как отношение фактической маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности по формуле:
НМП – норматив достаточности маржи платежеспособности;
ФМП – фактическая маржа платежеспособности;
ММП – минимальный размер маржи платежеспособности.
4. Минимальный размер маржи платежеспособности рассчитывается в соответствии с пунктами 8, 11, 12, 14 и 15 Методик. Если величина рассчитанного минимального размера маржи платежеспособности меньше минимального размера гарантийного фонда, определенного в пункте 5 Методик, то минимальный размер маржи платежеспособности составляет величину, равную минимальному размеру гарантийного фонда.
Фактическая маржа платежеспособности рассчитывается в соответствии с пунктом 21 настоящей главы.
5. Минимальный размер гарантийного фонда для филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан составляет не менее следующих величин (в месячных расчетных показателях):
для филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющего лицензию по отрасли "общее страхование" – 500 000 (пятьсот тысяч);
для филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющего лицензию по отрасли "страхование жизни" – 500 000 (пятьсот тысяч);
для филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющего лицензию по отрасли "общее страхование" и лицензию по перестрахованию – 700 000 (семьсот тысяч);
для филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющего лицензию по отрасли "страхование жизни" и лицензию по перестрахованию – 700 000 (семьсот тысяч).
Минимальный размер гарантийного фонда для филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан уменьшается на 30 (тридцать) процентов, если доля суммы страховых премий по классам "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование туриста", составляет более 80 (восьмидесяти) процентов в общем объеме страховых премий по действующим договорам страхования (перестрахования) на отчетную дату.
Для филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющего лицензию в отрасли "общее страхование" по классу "ипотечное страхование", минимальный размер гарантийного фонда составляет 700 000 (семьсот тысяч) месячных расчетных показателей.

Қайта сақтандыруды қызметінің ерекше түрі ретінде жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымы үшін кепілдік беру қорының ең төмен мөлшері 3 500 000 (үш миллион бес жүз мың) айлық есептiк көрсеткiшті құрайды.
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы және сақтанушы инвестицияларға қатысқан жағдайда сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздейтін сақтандырудың әзірленген түрлері бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалы үшін кепілдік беру қорының ең төмен мөлшері:
сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шарттары бойынша инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (зиян) есебінен қалыптастырылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерін дербес басқарған кезде 200 000 (екі жүз мың) айлық есептік көрсеткішке;
сақтанушының инвестицияларға, сақтандыру ұйымы болып табылмайтын инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (зиян) есебінен қалыптастырылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерін берген кезде 100 000 (бір жүз мың) айлық есептік көрсеткішке ұлғайтылады.
Кепілдік беру қорының ең төмен мөлшерін есептеу мақсатында тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, есепті кезеңнің соңындағы айлық есептiк көрсеткiш пайдаланылады.
6. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері Әдістемелерге 1-қосымшаға сәйкес Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің ұлғаю кестесі бойынша есептелген төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің ұлғаю сомасына сәйкес қайта сақтандырушының рейтингтік бағасына немесе өткен есепті күнгі Қазақстан Республикасының резиденті-қайта сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының резиденті-қайта сақтандыру ұйымы филиалының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің мәніне байланысты, қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері және бейрезиденттері - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына ұлғаяды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шарттары бойынша инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кіріс (зиян) есебінен құрылған (қалыптастырылған) активтердің ағымдағы құнының 1 (бір) пайызына тең мәнге ұлғайтылады.

Для перестраховочной организации, осуществляющей перестрахование как исключительный вид деятельности, минимальный размер гарантийного фонда составляет 3 500 000 (три миллиона пятьсот тысяч) месячных расчетных показателей.
Минимальный размер гарантийного фонда для филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющего лицензию по отрасли "страхование жизни" и разработанные виды страхования, предусматривающие осуществление страховой выплаты в случае участия страхователя в инвестициях, увеличивается на:
200 000 (двести тысяч) месячных расчетных показателей – при самостоятельном управлении активами страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан, сформированными за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях;
100 000 (сто тысяч) месячных расчетных показателей – при передаче активов страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем, не являющемуся страховой организацией.
Для целей расчета минимального размера гарантийного фонда используется размер месячного расчетного показателя, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на конец отчетного периода.
6. Минимальный размер маржи платежеспособности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан увеличивается на сумму обязательств, передаваемых (переданных) в перестрахование страховым (перестраховочным) организациям-резидентам и нерезидентам Республики Казахстан, а также филиалам страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по действующим договорам перестрахования, в зависимости от рейтинговой оценки перестраховщика или значения норматива достаточности маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на предыдущую отчетную дату, в соответствии с суммой увеличения минимального размера маржи платежеспособности, рассчитанной по Таблице увеличения минимального размера маржи платежеспособности согласно приложению 1 к Методикам.
Минимальный размер маржи платежеспособности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан увеличивается на значение равное 1 (одному) проценту от текущей стоимости активов, созданных (сформированных) за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях.

7. Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін есептеу мақсатында Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің рейтингтік бағаларынан басқа Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич), A.M. Best (Эй. Эм. Бэст) және Morningstar (Морнинстар) агенттіктерінің, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының рейтингтік бағаларын пайдаланады.
Morningstar (Морнинстар) рейтингтік агенттігінің рейтингтік бағалары Exchange Traded Funds (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), Exchange traded commodities (ETC) (Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис), Exchange Traded Notes (ETN) (Эксчейндж Трэйдэд Ноутс) пайларын бағалау мақсатында ғана пайдаланылады.
Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін есептеу барысында Әдістемелерге 2-қосымшаға сәйкес ұзақ мерзімді рейтингтердің салыстырмалы кестесіне сәйкес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингтер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (міндеттемелерді Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына берген жағдайда) қаржылық орнықтылығының рейтингтері немесе оларға сәйкес келетін рейтингтер пайдаланылады.
Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қаржы құралдары немесе қаржы активтері болып табылмайтын және кімнен болмасын талап ету құқығы жоқ криптография және (немесе) компьютерлік есептеу құралдарын қолдана отырып орталықтандырылмаған ақпараттық жүйеде құрылатын және есепке алынатын шамалармен байланысты тәуекелдерді сақтандыру жүзеге асырылмайды.
8. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы және қызметінің ерекше түрі ретінде қайта сақтандыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-қайта сақтандыру ұйымының филиалы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері Әдістемелердің 9 және 10-тармақтарында көрсетілген әдістерді пайдалана отырып есептелген шамалардың бірінің ең жоғары мәніне тең шаманы білдіреді.
9. Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін "сыйлықақылар әдісін" пайдалана отырып есептеу тәртібі:
1) есептеу өткен қаржы жылында сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақыларының немесе өткен қаржы жылындағы жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасын негізге алып жүзеге асырылады, мұнда есептеу үшін ең жоғары шама алынады;

7. В целях расчета норматива достаточности маржи платежеспособности помимо рейтинговых оценок агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) также используются рейтинговые оценки агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич), A.M. Best (Эй. Эм. Бэст) и Morningstar (Морнинстар), а также их дочерних рейтинговых организаций.
Рейтинговые оценки агентства A.M. Best (Эй. Эм. Бэст) используются только в целях признания рейтинговой оценки перестраховщика.
Рейтинговые оценки рейтингового агентства Morningstar (Морнинстар) используются только в целях оценки паев Exchange Traded Funds (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), Exchange traded commodities (ETC) (Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис), Exchange Traded Notes (ETN) (Эксчейндж Трэйдэд Ноутс).
При расчете норматива достаточности маржи платежеспособности используются долгосрочные кредитные рейтинги, рейтинги финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации, страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (в случае передачи обязательств в перестрахование филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан) или соответствующие им рейтинги в соответствии со сравнительной таблицей долгосрочных рейтингов согласно приложению 2 к Методикам.
Страхование рисков, связанных с величинами, создаваемыми и учитываемыми в децентрализованной информационной системе с применением средств криптографии и (или) компьютерных вычислений, не являющимися в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан финансовыми инструментами или финансовыми активами, и не содержащими право требования к кому-либо, не осуществляется.
8. Минимальный размер маржи платежеспособности для филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего страховую (перестраховочную) деятельность по отрасли "общее страхование", и филиала перестраховочной организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего перестрахование, как исключительный вид деятельности, представляет собой величину, равную максимальному значению одной из величин, рассчитанных с использованием методов, указанных в пунктах 9 и 10 Методик.
9. Порядок расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода премий":
1) расчет осуществляется исходя из суммы совокупных страховых премий, принятых по договорам страхования (перестрахования) за предыдущий финансовый год, или совокупных заработанных страховых премий за предыдущий финансовый год, из которых для расчета принимается наибольшая величина;

2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының "көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру" сыныбы бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақыларының (жиынтық еңбек сіңірілген сыйлықақыларының) сомасы 50 (елу) пайызға ұлғаюға тиіс;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларына сәйкес есептелген жиынтық сақтандыру сыйлықақыларының (жиынтық еңбек сіңірілген сыйлықақыларының) сомасы сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы төлеу шығыстары сомасына, сондай-ақ корпоративтік табыс салығының сомасына азаяды;
4) осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес есептелген 3 500 000 000 (үш миллиард бес жүз миллион) теңгеден аспайтын мөлшердегі сақтандыру сыйлықақыларының сомасы 18 (он сегіз) пайызға көбейтіледі, қалған артылған сома 16 (он алты) пайызға көбейтіледі.
Алынған нәтижелер осы тармақтың 5) тармақшасына сәйкес есептелген түзету коэффициентіне жинақталады және түзетіледі;
5) түзету коэффициенті өткен 3 (үш) қаржы жылында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдерінің сомасының (сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергенде) өткен 3 (үш) қаржы жылында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдерінің сомасына қатынасы ретінде есептеледі. Егер түзету коэффициентін есептеу нәтижесінде алынған шама 0,5 (нөл бүтін оннан бестен) кем болса, онда есептеу үшін 0,5 (нөл бүтін оннан бес) алынады.
Егер Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы өткен 3 (үш) қаржы жылында сақтандыру төлемдерін жүзеге асырмаса, төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеу кезінде түзету коэффициенті қолданылмайды.
10. "Төлемдер әдісін" қолданумен төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерін есептеу тәртібі:
1) есептеу үшін алдыңғы 3 (үш) қаржы жылы үшін есептелген жиынтық сақтандыру төлемдерінің сомасы пайдаланылады.
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандырумен ғана айналысатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы есептеу үшін алдыңғы 7 (жеті) қаржы жылы үшін жиынтық сақтандыру төлемдерінің сомасын пайдаланады;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы "көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру" сыныбы бойынша жүзеге асырған жиынтық сақтандыру төлемдерінің сомасы 50 (елу) пайызға ұлғайтылуға жатады;

2) сумма совокупных страховых премий (совокупных заработанных премий), принятых филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по классу "обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств", подлежит увеличению на 50 (пятьдесят) процентов;
3) сумма совокупных страховых премий (совокупных заработанных премий), рассчитанных в соответствии с подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, уменьшается на сумму расходов по выплате комиссионного вознаграждения по страховой деятельности, а также на сумму корпоративного подоходного налога;
4) сумма страховых премий, рассчитанных в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в размере, не превышающем 3 500 000 000 (три миллиарда пятьсот миллионов) тенге, умножается на 18 (восемнадцать) процентов, оставшаяся сумма превышения умножается на 16 (шестнадцать) процентов.
Полученные результаты суммируются и корректируются на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с подпунктом 5) настоящего пункта;
5) поправочный коэффициент рассчитывается как отношение суммы совокупных страховых выплат (за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах), начисленных за предыдущие 3 (три) финансовых года, к сумме совокупных страховых выплат, начисленных за предыдущие 3 (три) финансовых года. Если величина полученного в результате расчета поправочного коэффициента меньше 0,5 (ноль целых пять десятых), то для расчета принимается 0,5 (ноль целых пять десятых).
Поправочный коэффициент не применяется при расчете минимального размера маржи платежеспособности если за предыдущие 3 (три) финансовых года филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан не осуществлялись страховые выплаты.
10. Порядок расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат":
1) для расчета используется сумма совокупных страховых выплат, начисленных за предыдущие 3 (три) финансовых года.
Филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, занимающимся исключительно страхованием рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона, для расчета используется сумма совокупных страховых выплат за предыдущие 7 (семь) финансовых лет;
2) сумма совокупных страховых выплат, осуществленных филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по классу "обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств", подлежит увеличению на 50 (пятьдесят) процентов;

3) жиынтық сақтандыру төлемдерінің сомасы алдыңғы қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасына ұлғайтылады және азайтылады:
есепті қаржы жылының алдындағы 3 (үш) жыл үшін қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасына;
осы тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдары үшін - есепті қаржы жылының алдындағы 7 (жеті) жыл үшін қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасына;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерін есептеу үшін осы тармақтың 3) тармақшасының екінші абзацына сәйкес алынған соманың үштен бір бөлігі;
осы тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдары үшін - осы тармақтың 3) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес алынған соманың жетінші бөлігі;
5) осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес есептелген,2 500 000 000 (екі миллиард бес жүз миллион) теңгеден аспайтын мөлшердегі сақтандыру төлемдерінің сомасы 26 (жиырма алты) пайызға көбейтіледі, қалған артық сома 23 (жиырма үш) пайызға көбейтіледі.
Алынған нәтижелер қосылады және Әдістемелердің 9-тармағының 5) тармақшасына сәйкес есептелген түзету коэффициентіне түзетіледі.
Егер Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген мерзім ішінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асырмаса, онда төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерін есептеу "төлемдер әдісі" пайдаланылмай жүзеге асырылады.
11. Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері мынадай сомаларға ұлғаяды:
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13), 14), 15-1) және 16) тармақшаларында көрсетілген сақтандырудың ерікті нысанындағы сыныптар бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша - есепті кезеңнің соңына сақтандырудың осы сыныптары бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының 10 (он) пайызына;
сақтанушының, сақтандырылушының немесе үшінші тұлғаның арасында жасалған шарт бойынша сақтанушының (сақтандырылушының) өз міндеттемелерін орындамауы (тиісінше орындамауы) салдарынан зиянды өтеуге байланысты сақтанушының немесе пайда алушының мүліктік мүдделері олар бойынша сақтандыру объектісі болып табылатын Заңның 6-бабы 3-тармағының 12) тармақшасында көрсетілген сақтандырудың ерікті нысанындағы сыныбы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша - есепті кезеңнің соңына сақтандырудың осы сыныбы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының 10 (он) пайызына;

3) сумма совокупных страховых выплат увеличивается на сумму резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец предыдущего финансового года и уменьшается:
на сумму резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года за 3 (три) года, предшествующих отчетному финансовому году;
для филиалов страховой (перестраховочной) организации-нерезидентов Республики Казахстан, указанных в абзаце втором подпункта 1) настоящего пункта, – на сумму резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года за 7 (семь) лет, предшествующих отчетному финансовому году;
4) для расчета минимального размера маржи платежеспособности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан используется одна третья часть суммы, полученной согласно абзацу второму подпункта 3) настоящего пункта;
для филиалов страховой (перестраховочной) организации-нерезидентов Республики Казахстан, указанных в абзаце втором подпункта 1) настоящего пункта, – одна седьмая часть суммы, полученной согласно абзацу третьему подпункта 3) настоящего пункта;
5) сумма страховых выплат, рассчитанных в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта в размере, не превышающем 2 500 000 000 (два миллиарда пятьсот миллионов) тенге, умножается на 26 (двадцать шесть) процентов, оставшаяся сумма превышения умножается на 23 (двадцать три) процента.
Полученные результаты суммируются и корректируются на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с подпунктом 5) пункта 9 Методик.
Если филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан не осуществлял страховые выплаты в течение срока, указанного в подпункте 1) настоящего пункта, то расчет минимального размера маржи платежеспособности осуществляется без использования "метода выплат".
11. Минимальный размер маржи платежеспособности увеличивается на следующие суммы:
по договорам страхования (перестрахования) по классам в добровольной форме страхования, указанным в подпунктах 13), 14), 15-1) и 16) пункта 3 статьи 6 Закона, – на 10 (десять) процентов от страховых премий по действующим договорам страхования (перестрахования) по данным классам страхования на конец отчетного периода;
по договорам страхования (перестрахования) по классу в добровольной форме страхования, указанному в подпункте 12) пункта 3 статьи 6 Закона, объектом страхования по которым являются имущественные интересы страхователя или выгодоприобретателя, связанные с возмещением убытков в результате неисполнения (ненадлежащего исполнения) страхователем (застрахованным) своих обязательств по договору, заключенному между страхователем, застрахованным или третьим лицом, – на 10 (десять) процентов от страховых премий по действующим договорам страхования (перестрахования) по данному классу страхования на конец отчетного периода;

Заңның 6-бабы 3-тармағының 13), 14), 15-1) және 16) тармақшаларында көрсетілген ерікті сақтандыру нысанындағы сыныптар шеңберінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың қаржылық зиянын өтеуді көздейтін сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша - есепті кезеңнің соңында қолданыста болған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақысының 10 (он) пайызына қосымша.
12. Егер Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері алдыңғы қаржы жылынан аз болса, онда есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері Әдістемелердің 13-тармағына сәйкес есептелетін резерв коэффициентіне түзетілген алдыңғы қаржы жылындағы төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшеріне тең болады.
Егер резерв коэффициентіне түзетілген алдыңғы қаржы жылындағы төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерінен аз болса, онда есептеу үшін есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері пайдаланылады.
13. Резерв коэффициенті алдыңғы қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген зиян резерві сомасының (қайта сақтандырушының үлесін шегергенде) алдыңғы қаржы жылының басындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген зиян резервінің сомасына (қайта сақтандырушының үлесін шегергенде) қатынасы ретінде есептеледі. Егер резерв коэффициентін есептеу нәтижесінде алынған шама 1-ден (бірліктен) артық болса, онда есептеу үшін 1 (бірлік) қабылданады.
14. "Ауырған жағдайда сақтандыру" және "туристі міндетті сақтандыру" сыныптары бойынша сақтандыру сыйлықақылары сомасының үлесі есепті күнге қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының жалпы көлемінде 80 (сексен) пайыздан асатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері Әдістемелердің 9 және 10-тармақтарында көрсетілген әдістердің бірін пайдалана отырып есептелген шама болып табылады, онда төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері 30 (отыз) пайызға азайтылады.
15. "Өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеу мынадай сақтандыру сыныптары бойынша:

по договорам страхования (перестрахования), предусматривающим возмещение финансовых убытков лиц, связанных с филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, в рамках классов в добровольной форме страхования, указанных в подпунктах 13), 14), 15-1) и 16) пункта 3 статьи 6 Закона, – дополнительно на 10 (десять) процентов от страховой премии по действующим на конец отчетного периода договорам страхования (перестрахования).
12. Если минимальный размер маржи платежеспособности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан за отчетный период меньше, чем за предыдущий финансовый год, то минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период равен минимальному размеру маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год, скорректированный на коэффициент резерва, рассчитываемого в соответствии с пунктом 13 Методик.
Если минимальный размер маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год, скорректированный на коэффициент резерва, меньше минимального размера маржи платежеспособности за отчетный период, то для расчета используется минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период.
13. Коэффициент резерва рассчитывается как отношение суммы резерва заявленных, но неурегулированных убытков (за минусом доли перестраховщика) на конец предыдущего финансового года к сумме резерва заявленных, но неурегулированных убытков (за минусом доли перестраховщика) на начало предыдущего финансового года. Если величина полученного в результате расчета коэффициента резерва более 1 (единицы), то для расчета принимается 1 (единица).
14. В случае, когда минимальным размером маржи платежеспособности для филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, у которых доля суммы страховых премий по классам "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование туриста" составляет более 80 (восьмидесяти) процентов в общем объеме страховых премий по действующим договорам страхования (перестрахования) на отчетную дату, является величина, рассчитанная с использованием одного из методов, указанных в пунктах 9 и 10 Методик, то минимальный размер маржи платежеспособности уменьшается на 30 (тридцать) процентов.
15. Расчет минимального размера маржи платежеспособности для филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего деятельность в отрасли "страхование жизни", осуществляется раздельно по классам страхования:

1) "өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша;
2) "жазатайым оқиғалардан сақтандыру", "ауырған жағдайдан сақтандыру" және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру" сыныптары бойынша жеке-жеке жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеу үшін Әдістемелердің 16 және 20-тармақтарына сәйкес есептелген сомалар алынады.
16. "Өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының Әдістемелердің 15-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сақтандыру сыныптары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеу Әдістемелердің 17 және 19-тармақтарына сәйкес есептелген мәндердің сомасына тең шаманы білдіреді.
17. Тәуекелді капитал теріс мәнге ие болмайтын, қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері мынадай шамалардағы сомаға:
1) қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша (мерзімі 3 (үш) жылға дейін) - Әдістемелердің 18-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген түзету коэффициентіне көбейтілген тәуекелді капитал сомасынан 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайызға;
2) қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша (мерзімі 3 (үш) жылдан 5 (бес) жылға дейін) - Әдістемелердің 18-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген түзету коэффициентіне көбейтілген тәуекелді капитал сомасынан 0,15 (нөл бүтін жүзден он бес) пайызға;
3) қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандырудың басқа шарттары бойынша - Әдістемелердің 18-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген түзету коэффициентіне көбейтілген тәуекелді капитал сомасынан 0,3 (нөл бүтін оннан үш) пайызға тең болады.
18. Тәуекелді капитал өткен қаржы жылының соңындағы ол бойынша құрылған сақтандыру резервтері сомасымен қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандырудың қолданыстағы шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасының айырмасы болып есептеледі.
Түзету коэффициенті қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша тәуекелді капиталдың (қайта сақтандырушының үлесін шегергенде) тәуекелді капиталға қатынасы ретінде есептеледі. Егер түзету коэффициентін есептеу нәтижесінде алынған шама 0,5 (нөл бүтін оннан бестен) кем болса, онда есептеу үшін 0,5 (нөл бүтін оннан бес) алынады.
19. Әдістемелердің 15-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сақтандыру сыныптары бойынша қалған сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері мынадай мәнге тең:
зейнетақы аннуитетінің шарттарын қоспағанда, есептелген қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің және осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес түзету коэффициенті сомасынан 4 (төрт) пайыз көбейтіндісіне;

1) по классам "страхование жизни" и "аннуитетное страхование";
2) по классам "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей".
Для расчета минимального размера маржи платежеспособности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан принимаются суммы, рассчитанные в соответствии с пунктами 16 и 20 Методик.
16. Расчет минимального размера маржи платежеспособности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по классам страхования, указанным в подпункте 1) пункта 15 Методик, представляет собой величину, равную сумме значений, рассчитанных в соответствии с пунктами 17 и 19 Методик.
17. Минимальный размер маржи платежеспособности по договорам страхования жизни на случай смерти, по которым капитал под риском не является отрицательным значением, равен сумме следующих величин:
1) по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком до 3 (трех) лет) – 0,1 (ноль целых одна десятая) процента от суммы капитала под риском, умноженного на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с частью второй пункта 18 Методик;
2) по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком от 3 (трех) до 5 (пяти) лет) – 0,15 (ноль целых пятнадцать сотых) процента от суммы капитала под риском, умноженного на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с частью второй пункта 18 Методик;
3) по остальным договорам страхования жизни на случай смерти – 0,3 (ноль целых три десятых) процента от суммы капитала под риском, умноженного на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с частью второй пункта 18 Методики.
18. Капитал под риском рассчитывается как разница между совокупной страховой суммой по действующим договорам страхования жизни на случай смерти на конец предыдущего финансового года и суммой созданных страховых резервов по ним.
Поправочный коэффициент рассчитывается как отношение капитала под риском по договорам страхования жизни на случай смерти (за минусом доли перестраховщика), к капиталу под риском. Если величина полученного в результате расчета поправочного коэффициента меньше 0,5 (ноль целых пять десятых), то для расчета принимается 0,5 (ноль целых пять десятых).
19. Минимальный размер маржи платежеспособности по остальным договорам страхования по классам страхования, указанным в подпункте 1) пункта 15 Методик, равен следующему значению:
произведению 4 (четырех) процентов от суммы сформированных страховых резервов и поправочного коэффициента, рассчитанного в соответствии с частью второй настоящего пункта, за исключением договоров пенсионного аннуитета;

зейнетақы аннуитетінің шарттары бойынша – қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің және осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес есептелген түзету коэффициенті сомасынан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде№ 18290 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға (бұдан әрі - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптар) сәйкес белгіленген жылдық тиімді пайыздық мөлшерлеменің ең жоғары мөлшерінің көбейтіндісіне тең.
Түзету коэффициенті өткен қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергенде, қалыптастырылған сақтандыру резервтері сомасының өткен қаржы жылының соңындағы қалыптастырылған сақтандыру резервтері жалпы сомасына қатынасы ретінде есептеледі. Егер түзету коэффициентін есептеу нәтижесінде алынған шама 0,85 (нөл бүтін жүзден сексен бестен) кем болса, онда есептеу үшін 0,85 (нөл бүтін жүзден сексен бес) алынады.
20. "Жазатайым оқиғалардан сақтандыру", "ауырған жағдайдан сақтандыру" және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру" сыныптары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері Әдістемелердің 8, 9, және 10-тармақтарына сәйкес есептеледі.
"Қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру" сыныбы бойынша "сыйлықақылар әдісін" пайдалана отырып, төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеу кезінде, сақтандыру (қайта сақтандыру) пулын құру арқылы қабылдаған сақтандырудың осы сыныбының сақтандыру шарты (шарттары) бойынша сақтандыру сыйлықақыларын (еңбек сіңірілген сыйлықақыларын) қоспағанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы сақтандырудың осы сыныбы бойынша қабылдаған жиынтық сақтандыру сыйлықақыларының (жиынтық еңбек сіңірілген сыйлықақыларының) сомасы 100 (жүз) пайызға ұлғаюға тиіс.
21. Нақты төлем қабілеттілігінің маржасы мынадай формула бойынша есептеледі:
НТМ = БКШ + ФҚН – МЕА – И, мұндағы:
НТМ – нақты төлем қабілеттілігінің маржасы;
БКШ – Заңның 46-бабының 12-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес резерв ретінде қабылданатын активтердің ең төмен мөлшерінің және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы салымдарының сомасы ретінде есептелетін бас кеңсенің шоты;
ФҚН – Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалы қызметінің нәтижелері;
МЕА – Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда, материалдық емес активтер - жинақталған амортизацияны ескере отырып, өзіндік құны мөлшерінде;
И – басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына инвестициялар.
2-тарау. Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативін есептеу

по договорам пенсионного аннуитета – произведению максимального размера эффективной годовой процентной ставки, установленной в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290 (далее – Требования к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре), от суммы сформированных страховых резервов и поправочного коэффициента, рассчитанного в соответствии с частью второй настоящего пункта.
Поправочный коэффициент рассчитывается как отношение суммы сформированных страховых резервов за вычетом доли перестраховщика в страховых резервах на конец предыдущего финансового года к общей сумме сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года. Если величина полученного в результате расчета поправочного коэффициента меньше 0,85 (ноль целых восемьдесят пять сотых), то для расчета принимается 0,85 (ноль целых восемьдесят пять сотых).
20. По классам "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" минимальный размер маржи платежеспособности рассчитывается в соответствии с пунктами 8, 9 и 10 Методик.
При расчете минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода премий" по классу "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" сумма совокупных страховых премий (совокупных заработанных премий), принятых филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по данному классу страхования, за исключением страховых премий (заработанных премий) по договору (договорам) страхования данного класса страхования, принятых посредством создания страхового (перестраховочного) пула, подлежит увеличению на 100 (сто) процентов.
21. Фактическая маржа платежеспособности рассчитывается по следующей формуле:
ФМП = СГО + РДФ – НМА – И, где:
ФМП – фактическая маржа платежеспособности;
СГО – счет головного офиса, который рассчитывается как сумма минимального размера активов, принимаемых в качестве резерва, в соответствии с частью третьей пункта 12 статьи 46 Закона и вложений страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
РДФ – результаты деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
НМА – нематериальные активы, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан – в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации;
И – инвестиции в уставный капитал других юридических лиц.
Параграф 2. Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов

22. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы өтімділігі жоғары активтер құнының қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі сақтандыру резервтерінің сомасына қатынасы ретінде мынадай формула бойынша есептелетін өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативін сақтайды:
ӨАН – өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативі;
ӨА – Әдістемелердің 3-қосымшаға сәйкес Өтімділігі жоғары активтер кестесінде көрсетілген тиісті көлемдердегі Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының өтімділігі жоғары активтерінің құны (РЕПО операциялары бойынша міндеттемелерді шегергенде);
РС – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген, соңғы есептік айдың соңындағы қайта сақтандырушының үлесін шегергенде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының сақтандыру резервтерінің сомасы. Сақтандыру резервтерінің сомасы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ай сайынғы қаржылық және өзге де есептілікті ұсынған күнге дейін пайдаланылады (есепті айдан кейінгі айдың бесіне дейін, өткен есепті айдағы сақтандыру резервтерінің сомасы пайдаланылады).
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымы филиалының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-исламдық
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымы филиалының
пруденциялық нормативтерінің
және сақталуға міндетті өзге де
нормалар мен лимиттерді
есептеу әдістемелеріне
1-қосымша
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің ұлғаю кестесі
Қайта сақтандыру ұйымының атауы
Халықаралық немесе ұлттық шкала бойынша қайта сақтандырушының рейтингтік бағасы (төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі)
Қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген (берілетін) міндеттемелер көлемі, барлығы (мың теңгемен)
Қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген (берілетін) міндеттемелер көлемінің пайызы

22. Филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан ежедневно соблюдает норматив достаточности высоколиквидных активов, рассчитываемый как отношение стоимости высоколиквидных активов к сумме страховых резервов за минусом доли перестраховщика, по формуле:
НВА – норматив достаточности высоколиквидных активов;
ВА – стоимость высоколиквидных активов (за вычетом обязательств по операциям РЕПО) филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, указанных в Таблице высоколиквидных активов согласно приложению 3 к Методикам, в соответствующих объемах;
СР – сумма страховых резервов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, за минусом доли перестраховщика на конец последнего отчетного месяца, рассчитанная в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре. Сумма страховых резервов используется до дня предоставления ежемесячной отчетности по данным бухгалтерского учета и иной отчетности в Национальный Банк Республики Казахстан (до пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем, используется сумма страховых резервов за прошлый отчетный месяц).
Приложение 1
к Методикам расчетов
пруденциальных нормативов
филиала страховой
(перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан, филиала
исламской страховой
(перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан и иных
обязательных к соблюдению
норм и лимитов
Таблица увеличения минимального размера маржи платежеспособности
Наименование перестраховочной организации
Рейтинговая оценка перестраховщика по международной или национальной шкале (норматив достаточности маржи платежеспособности)
Объем обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование по действующим договорам перестрахования, всего (в тысячах тенге)
Процент от объема обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование по действующим договорам перестрахования

> 1,25
0,2%
12-топ
> 1,1
0,5%
13-топ
>= 1,0
3,8%
14-топ
< 1,0
5%
ЕАЭО туралы шартқа қатысушы елдердің қайта сақтандырушыларымен жасалған қайта сақтандыру шарттары
15-топ
"ВВВ+" - "ВВВ-" аралығы
0%
16-топ
"ВВ+" - "ВВ-" аралығы
0,2%
17-топ
"В+" - "В-"аралығы
0,5%
18-топ
"В-" дан төмен немесе жоқ
22%
Жиынтығы:
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымы филиалының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-исламдық
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымы филиалының
пруденциялық нормативтерінің
және сақталуға міндетті өзге де
нормалар мен лимиттерді
есептеу әдістемелеріне
2-қосымша
Ұзақ мерзімді рейтингтердің салыстырмалы кестесі
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс)
Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис)
Fitch (Фич)
A.M. Best (Эй. Эм. Бэст)
1
ААА
Ааа
ААА
ааа
2
АА+
Aa1
АА+
аа+
3
АА
Аа2
АА
аа
4
АА-
Аа3
АА-
аа-
5
А+
A1
А+
а+
6
А
А2
А
а
7
А-
A3
А-
а-
8
ВВВ+
Baa1
ВВВ+
ввв+
9
ВВВ
Ваа2
ВВВ
ввв
10
ВВВ-
Ваа3
ВВВ-
ввв-
11
ВВ+
Ba1
ВВ+
вв+
12
ВВ
Ва2
BB
вв
13
ВВ-
Ва3
ВВ-
вв-
14
B+
B1
B+
в+
15
B
B2
B
в
16
B-
В3
B-
в-
Қазақстан Республикасының
бейрезидент- сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымы филиалының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-исламдық
сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымы
филиалының пруденциялық
нормативтерінің және
сақталуға міндетті өзге де
нормалар мен лимиттерді
есептеу әдістемелеріне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының өтімділігі жоғары активтерінің кестесі
Көрсеткіштің атауы
Ескерілетін көлем
1
2
3
1
Ақша - барлығы, оның ішінде:
1.1
қайта сақтандыру активтерін шегергенде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы активтерінің сомасынан 1 (бір) пайыздан аспайтын сомада кассадағы ақша
100%
1.2
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының ақшасы
100%
1.3
мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
- бұл банктер акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатына енгізілген не қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылатын;
- Standard & Poor's агенттігінің (Стандарт энд Пурс) халықаралық шкаласы бойынша "В"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
- Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас банктері Standard & Poor's агенттігінің (Стандарт энд Пурс) халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент-еншілес банктері болып табылады
100%
1.4
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's агенттігінің (Стандарт энд Пурс) ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан "kzBB-"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
90%
1.5
Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас банктері Standard & Poor's агенттігінің (Стандарт энд Пурс) халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының ағымдағы шоттардағы ақша
100%
1.6
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
2.
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шотта орналастырылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының резерв ретінде қабылданатын активтер ең төмен мөлшері
100%
3
Салымдар - барлығы, оның ішінде:
3.1
бұл банктер акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатына енгізілген не қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылады деген талаппен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100%
3.2
мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар:
Standard & Poor's агенттігінің (Стандарт энд Пурс) "В"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас банктері Standard & Poor's агенттігінің (Стандарт энд Пурс) халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент-еншілес банктері болып табылады
100%
3.3
Standard & Poor's агенттігінің (Стандарт энд Пурс) халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан "kzBB-"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
90%
3.4

> 1,25
0,2%
Группа 12
> 1,1
0,5%
Группа 13
>= 1,0
3,8%
Группа 14
< 1,0
5%
Договоры перестрахования, заключенные с перестраховщиками-стран-участниц Договора о ЕАЭС
Группа 15
с "ВВВ+" по "ВВВ-"
0%
Группа 16
с "ВВ+" по "ВВ-"
0,2%
Группа 17
с "В+" по "В-"
0,5%
Группа 18
ниже "В-" или отсутствует
22%
Итого:
Приложение 2
к Методикам расчетов
пруденциальных нормативов
филиала страховой
(перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан, филиала
исламской страховой
(перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан и иных
обязательных к соблюдению
норм и лимитов
Сравнительная таблица долгосрочных рейтингов
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс)
Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис)
Fitch (Фич)
A.M. Best (Эй. Эм. Бэст)
1
ААА
Ааа
ААА
ааа
2
АА+
Aa1
АА+
аа+
3
АА
Аа2
АА
аа
4
АА-
Аа3
АА-
аа-
5
А+
A1
А+
а+
6
А
А2
А
а
7
А-
A3
А-
а-
8
ВВВ+
Baa1
ВВВ+
ввв+
9
ВВВ
Ваа2
ВВВ
ввв
10
ВВВ-
Ваа3
ВВВ-
ввв-
11
ВВ+
Ba1
ВВ+
вв+
12
ВВ
Ва2
BB
вв
13
ВВ-
Ва3
ВВ-
вв-
14
B+
B1
B+
в+
15
B
B2
B
в
16
B-
В3
B-
в-
Приложение
3 к Методикам расчетов
пруденциальных нормативов
филиала страховой
(перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан, филиала
исламской страховой
(перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан и иных
обязательных к соблюдению
норм и лимитов
Таблица высоколиквидных активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
Наименование показателя
Учитываемый объем
1
2
3
1
Деньги - всего, в том числе:
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышавшей 1 (один) процент от суммы активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан за минусом активов перестрахования
100%
1.2
деньги филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента-Республики Казахстан на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан и в центральном депозитарии
100%
1.3
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
- являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи;
- имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
- являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
1.4
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
1.5
деньги на текущих счетах в филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, в случае когда банки-нерезиденты Республики Казахстан имеют долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
1.6
деньги филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан
100%
2
Минимальный размер активов, принимаемых в качестве резерва, размещенных на текущем счете в банке второго уровня Республики Казахстан
100%
3
Вклады, в том числе:
3.1
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при условии, что данные банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи
100%
3.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств; являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
3.4

тізбесі Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 14797 болып тіркелген, "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциалдық нормативтерінің нормативтік мәндері мен есеп айырысу әдістемелерін және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары немесе сақтандыру холдингтері сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін, және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталға қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен айқындалған, Standard & Poor's агенттігінің (Стандарт энд Пурс) "АА-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы (бұдан әрі – халықаралық қаржы ұйымдары) салымдар, Еуразиялық Даму Банкіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
100%
3.5
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктердегі салымдар
100%
3.6
Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас банктері Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалындағы салымдарД
100%
4
Борыштық бағалы қағаздар - барлығы, оның ішінде:
4.1
басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылғандарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
100%
4.2
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген борыштық бағалы қағаздар
100%
4.3
акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
4.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстанның Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі", "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
4.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес бағалы қағаздары немесе қор биржасының "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізу үшін қор биржасының талаптарын қанағаттандыратын "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
90%
4.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары немесе қор биржасының "Балама" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізу үшін қор биржасының талаптарын қанағаттандыратын "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
60%
4.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzA-"-тен төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес бағалы қағаздары
100%
4.8
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "B+"-тен "B-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzBB-"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
85%
4.9
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-"-тен төмен емес халықаралық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген борыштық бағалы қағаздар
100%

вклады в международных финансовых организациях, перечень которых определен постановлением Правления Национального Банка Республика от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями", зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под №14797 (далее – международные финансовые организации), имеющих долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
100%
3.5
вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3.6
вклады в филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, в случае когда банки-нерезиденты Республики Казахстан имеют долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
4
Долговые ценные бумаги - всего, в том числе:
4.1
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
100%
4.2
долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
100%
4.3
долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
100%
4.4
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
100%
4.5
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", соответствующие требованиям фондовой биржи для включения в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи
90%
4.6
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", соответствующие требованиям фондовой биржи для включения в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи
60%
4.7
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
4.8
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
85%
4.9
негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
100%

4.10
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
100%
4.11
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
90%
4.12
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
80%
4.13
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар (эмитентте) шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100%
4.14
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шетелдік эмитенттердің (эмитентте) мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
85%
4.15
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шетелдік эмитенттердің (эмитентте) мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
70%
5
Акциялар және депозитарлық қолхаттар, оның ішінде:
5.1
тізбесі "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен белгіленген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінде № 14794 болып тіркелген (бұдан әрі – негізгі қор индекстері) негізгі қор индекстерінің құрамына кіретін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
5.2
қор биржасының ресми тізіміне "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген заңды тұлғалардың акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
5.3

4.10
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
4.11
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
4.12
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
80%
4.13
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг одного из других рейтинговых агентств
100%
4.14
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
85%
4.15
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
70%
5
Акции и депозитарные расписки - всего, в том числе:
5.1
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, перечень которых определен постановлением Правления Национального Банка Республика от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями", зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под №14797 (далее – основные фондовые индексы), и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
5.2
акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
5.3

қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "стандарт" санатына енгізілген Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының акциялары немесе осы Қосымшаның 5.4-жолында көрсетілген акциялар және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттарды санамағанда, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының акциялары және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
80%
5.4
қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "акциялар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының "Аймақтық акциялар нарығының сегменті" ресми тізімінің кіші бөліміне енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары жария сауда-саттыққа жіберілген және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
5.5
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
5.6
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
80%
5.7
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
6
Өзге бағалы қағаздар, оның ішінде:
6.1
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары
70%
6.2
активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе олардың пайлар бойынша баға белгілеулері негізгі қор индексіне байланысты болатын Exchange Traded Funds (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) пайлары
90%
6.3
Morningstar (Морнинстар) рейтингтік агенттігінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Exchange Traded Funds (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), Exchange Traded Commodities (ETC) (Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис), Exchange Traded Notes (ETN) (Эксчейндж Трэйдэд Ноутс) пайлары
80%
6.4
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан төмен емес рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
100%
6.5
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BB+"-тен "ВВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAA+"-тан "kzA-"-ке дейін рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
6.6
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "B+"-тен "В-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzВВ-"-ке дейін рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
80%
6.7
бас ұйымдарының Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
7
Өзге активтер - барлығы, оның ішінде:
7.1
тазартылған бағалы металдар және металл депозиттер
100%
7.2
бағалы қағаздар эмитенттеріне бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінде қарастырылған бағалы қағаздардың айналыс мерзімінің аяқталуына байланысты туындайтын бағалы қағаздардың номиналды құнын төлеуге қойылатын талаптар (бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің шарттары бойынша мерзімі өтпеген)
100%
Қаулыға
3-қосымша
Резерв ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының активтерін қалыптастыру қағидалары

акции юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", допущенные к публичным торгам, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции, за исключением акций и депозитарных расписок, базовым активом которых являются данные акции, указанных в строке 5.4 настоящего приложения
80%
5.4
акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в подраздел официального списка "Сегмент регионального рынка акций" фондовой биржи, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", допущенные к публичным торгам, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
60%
5.5
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
5.6
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
80%
5.7
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
60%
6
Иные ценные бумаги - всего, в том числе:
6.1
ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи
70%
6.2
паи Exchange Traded Funds (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
90%
6.3
паи Exchange Traded Funds (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), Exchange Traded Commodities (ETC) (Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис), Exchange Traded Notes (ETN) (Эксчейндж Трэйдэд Ноутс), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Morningstar (Морнинстар)
80%
6.4
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzAAA" по национальной шкале Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
6.5
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтингов оценку от "BB+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
6.6
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
80%
6.7
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
7
Иные активы - всего, в том числе:
7.1
аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты
100%
7.2
требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг)
100%
Приложение 3
к постановлению
Правила формирования активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Резерв ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының активтерін қалыптастыру тәртібі "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 46-бабының 12-тармағына сәйкес әзірленген және резерв ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының активтерін қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Резерв ретінде қабылданатын активтерді қалыптастыру тәртібі
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы есептік тіркелгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей Заңның 46-бабы 12-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес резерв ретінде қабылданатын активтерді қалыптастырады.
3. Жаңадан құрылып отырған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданатын активтері теңгемен қалыптастырылады.
4. Жаңадан құрылып отырған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданатын активтері Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+" төмен емес ең төмен ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) рейтингтік агенттiктерінiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкіндегі ағымдағы шотқа орналастырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, разработаны в соответствии с пунктом 12 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок формирования активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва.
Глава 2. Порядок формирования активов, принимаемых в качестве резерва
2. В целях обеспечения финансовой устойчивости филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, исламская страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан не позднее 3 (трех) рабочих дней после учетной регистрации филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, формируют активы, принимаемые в качестве резерва в соответствии с частью третьей пункта 12 статьи 46 Закона.
3. Активы, принимаемые в качестве резерва вновь создаваемого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, формируются в тенге.
4. Активы, принимаемые в качестве резерва вновь создаваемого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, размещаются на текущем счете в банке второго уровня Республики Казахстан, имеющем минимальный долгосрочный кредитный рейтинг по международной шкале не ниже "ВВ+" рейтингового агентства Standard & Poors (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич).