"Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен, шартты тұтынушылармен және басым шартты тұтынушылармен жасалатын шарттарының үлгілік нысандарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 480 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2021 жылғы 7 сәуірдегі № 123 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 8 сәуірде № 22519 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен, шартты тұтынушылармен және басым шартты тұтынушылармен жасалатын шарттарының үлгілік нысандарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 480 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16241 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен, тасқындық электр энергиясын өндіруді және желіге жіберуді жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымдармен, шартты тұтынушылармен және басым шартты тұтынушылармен жасалатын шарттарының үлгілік нысандарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мына:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын аукциондық бағалар бойынша сатып алуы шартының үлгілік нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес қаржы-есеп айырысу орталығының шартты тұтынушыларға жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын сатуы шартының үлгілік нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес қаржы-есеп айырысу орталығының басым шартты тұтынушыларға жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын сатуы шартының үлгілік нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес қаржы-есеп айырысу орталығының қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын аукциондық бағалар бойынша сатып алуы шартының үлгілік нысаны;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 декабря 2017 года № 480 "Об утверждении типовых форм договоров расчетно-финансового центра с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, условными потребителями и квалифицированными условными потребителями"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 7 апреля 2021 года № 123. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2021 года № 22519
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 декабря 2017 года № 480 "Об утверждении типовых форм договоров расчетно-финансового центра с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, условными потребителями и квалифицированными условными потребителями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16241) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении типовых форм договоров расчетно-финансового центра с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, энергопроизводящими организациями, осуществляющими производство и отпуск в сеть паводковой электрической энергии, условными потребителями и квалифицированными условными потребителями";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) типовую форму договора покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, по аукционным ценам, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовую форму договора продажи расчетно-финансовым центром условным потребителям электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической энергии, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) типовую форму договора продажи расчетно-финансовым центром квалифицированным условным потребителям электрической энергии, произведенной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, и паводковой электрической энергии, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) типовую форму договора покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей энергетическую утилизацию отходов, по аукционным ценам, согласно приложению 4 к настоящему приказу;

5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес қаржы-есеп айырысу орталығының тасқындық электр энергиясын өндіруді және желіге жіберуді жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын шекті тарифтер бойынша сатып алуы шартының үлгілік нысаны бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын аукциондық бағалар бойынша сатып алуы шартының үлгілік нысанында:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"                        № _____________
___________________________                        20___жыл ____ _________
(шарт жасалған жер)
тіркелген мекенжайы: Қазақстан Республикасы,
____________________________________________________________________,
(заңды мекенжайы көрсетіледі)
____________________________________________________________________,
(қаржы-есеп айырысу орталығының толық атауы көрсетіледі)
бизнес сәйкестендіру нөмірі:____________________________________, атынан
_________________________________________________ негізінде әрекет ететін
(өкілеттіктің туындау негіздемесі көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатып алушы" деп аталатын
___________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі),
бір тараптан, және тіркелген мекенжайы: ________________________________,
(орналасқан жері көрсетіледі)
____________________________________________________________________,
(ұйымның толық атауы көрсетіледі)
бизнес сәйкестендіру нөмірі: ____________________________________, атынан
_________________________________________________ негізінде әрекет ететін
(өкілеттіктің туындау негіздемесі көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатушы" деп аталатын
______________________________________________________________,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі)
екінші тараптан, бірге "Тараптар", ал жеке "Тарап" деп аталатындар:
1) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" 2009 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – Заң);
2) "Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын орталықтандырылған сатып алуы және сатуы, қаржы-есеп айырысу орталығының басым шартты тұтынушыға күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша электр энергиясының тиісті үлесін қайта есептеу және қайта бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар);

5) типовую форму договора покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии у энергопроизводящей организации, осуществляющей производство и отпуск в сеть паводковой электрической энергии, по предельным тарифам, согласно приложению 5 к настоящему приказу.";
в типовой форме договора покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, по аукционным ценам, утвержденным указанным приказом:
преамбулу изложить в следующей редакции:
" № _____________ ___________________________ ____ __________20___года
(место заключения договора)
_______________________________________________________________________________,
(указать полное наименование расчетно-финансового центра) зарегистрированное
по адресу: Республика Казахстан,
_______________________________________________________________________________,
(указать юридический адрес) бизнес идентификационный номер:
_______________________________________________________________________________,
в лице _________________________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ______________________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое далее "Покупатель", с одной стороны, и __________________________________,
(указать полное наименование организации)
зарегистрированное по адресу: ____________________________________________________,
(указать место нахождения)
бизнес идентификационный номер: ________________________________________________,
в лице _________________________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ______________________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое в дальнейшем "Продавец", с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона", принимая во внимание:
1) Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон);
2) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 "Об утверждении Правил централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической энергии, перерасчета и перераспределения расчетно- финансовым центром соответствующей доли электрической энергии на квалифицированного условного потребителя по итогам календарного года" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10662) (далее – Правила);

3) "Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 27 наурыздағы № 271 қаулысын (бұдан әрі - Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидалары);
4) Қағидаларға қосымшаға сәйкес Сатушының осы шартты жасасуға берілген өтінімін (20__ жылғы "___"_____ кіріс № ___);
5) Сатушының Сатып алушыға аукциондық баға бойынша жаңартылатын энергия көздерін (бұдан әрі – ЖЭК) пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын сату ниетін назарға ала отырып, төмендегілер туралы осы электр энергиясын сатып алу шартын (бұдан әрі – Шарт) жасады.";
1-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы (бұдан әрі – ЖО ҰДО) – электр энергиясын теңгерімдеу мен оның сапасын қамтамасыз етуді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесін жедел басқаруға және оның жұмысының сенімділігіне жауапты, жүйелік оператордың құрылымына кіретін бөлімше;";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қосымша құн салығын есепке алмағанда, электр энергиясының 1 (бір) киловатт-сағатына _____ (__________) құрайтын аукциондық баға Шарт бойынша электр энергиясының бағасы болып табылады. Аукциондық бағаны жыл сайын индекстеу Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
4. Индекстеу нәтижесінде аукциондық бағаның шамасын немесе аукциондық бағаны индекстеу тәртібін өзгерту Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын тиісті өзгерістерді қолдану басталған күн көрсетіле отырып, осы Шартқа қосымша келісімге қол қою арқылы ресімделеді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Электр станциясын қоса алғанда, ЖЭК пайдалану объектілерінен алынатын электр энергиясы теңгерімсіздігін қаржылық реттеуді Сатып алушы "Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Сатушы:
1) ай сайын, беру айынан кейінгі айдың бесінен кешіктірмей беру айында электр энергиясын өндірудің, энергия беруші ұйымның желісіне жіберудің іс жүзіндегі тәулік сайынғы көлемі туралы ақпаратты Сатып алушыға беруге;
2) ай сайын беру айынан кейінгі айдың бесінен кешіктірмей Сатып алушыға электр энергиясының электр желілеріне берілген іс жүзіндегі көлемі үшін шот-фактураны және салыстыру актісін ұсынуға;

3) постановление Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2014 года № 271 "Об утверждении Правил определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен" (далее – Правила определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен);
4) заявку Продавца на заключение настоящего договора (входящий № _______ от "___" _________ 20__ года) согласно приложению к Правилам;
5) намерение Продавца продавать Покупателю электрическую энергию, произведенную объектом по использованию возобновляемых источников энергии (далее – ВИЭ), по аукционной цене, заключили настоящий договор покупки электрической энергии (далее – Договор) о нижеследующем.";
подпункт 7) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"7) национальный диспетчерский центр системного оператора (далее – НДЦ СО) – подразделение, входящее в структуру системного оператора, отвечающее за оперативное управление единой электроэнергетической системой Республики Казахстан и надежность ее работы, включая балансирование и обеспечение качества электроэнергии;";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Ценой электрической энергии по Договору является аукционная цена, которая составляет _____ (__________) за 1 (один) киловатт-час электрической энергии без учета налога на добавленную стоимость. Ежегодная индексация аукционной цены проводится в порядке, установленном Правилами определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен.
4. Изменение величины аукционной цены в результате ее индексации либо порядка индексации аукционной цены, оформляется путем подписания дополнительного соглашения к Договору с указанием даты начала применения соответствующих изменений, определяемой в соответствии с Правилами определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Финансовое урегулирование дисбалансов электрической энергии от объектов по использованию ВИЭ, включая электростанцию, осуществляется Покупателем в соответствии с приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 "Об утверждении Правил функционирования балансирующего рынка электрической энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10532).";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Продавец обязан:
1) ежемесячно предоставлять Покупателю информацию о фактических ежесуточных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии не позднее пятого числа месяца, следующего за месяцем поставки;
2) ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за месяцем поставки, предоставлять Покупателю акт сверки объемов и счет-фактуру за фактический объем поставленной в электрические сети электрической энергии;

3) жыл сайын 1 - 31 қаңтар аралығындағы кезеңде өткен қаржы жылына өзара есеп айырысуларға салыстыру жүргізуге;
4) ай сайын қаржы-есеп айырысу орталығына, беру айы басталғанға дейін күнтізбелік он күн бұрын электр энергиясын шығарудың, оны желілерге жіберудің болжамды көлемі туралы ақпаратты беруге;
5) жыл сайын бірінші қарашаға қарай айларға бөле отырып, электр энергиясын шығарудың, желілерге жіберудің алдағы жылға арналған болжамды көлемдері туралы ақпаратты жолдауға;
6) өз бастамасы бойынша Шартты бұзған кезде, болжамды бұзу күніне дейін бір ай бұрын Сатып алушыны жазбаша хабардар етуге;
7) өз атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы Сатып алушыны дереу хабардар етуге;
8) ЖЭК пайдалану объектісінің коммерциялық пайдаланылуына дейін өзінің ЖЭК пайдалану объектісінде ЭКЕАЖ-дың жұмыс істеуін қамтамасыз етуге міндетті. ЭКЕАЖ-дың Жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталықтарына деректерді қашықтан беру мүмкіндігі болуға тиіс;
9) электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісіне қол қойылған күннен бастап және ЖЭК-ті пайдалану объектісін кешендік сынау басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы-есеп айырысу орталығына оған қатысты осы сатып алу шарты жасалған ЖЭК пайдалану объектісі үшін Өтініш беруші мен энергия беруші ұйым арасында қол қойылған, ЖЭК-ті пайдалану объектісінде коммерциялық және техникалық есепке алу аспаптарын орналастыру схемасын қамтитын, электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесін ұсынуға;
10) ЖЭК пайдалану объектісінің энергия қондырғылары пайдалануға кезең-кезеңмен енгізілген кезде, ЖЭК пайдалану объектісінің энергия қондырғыларын кешенді сынаудың аралық актісінің көшірмесін оған қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде, бірақ кешендік сынау өткізілген беру айы аяқталғанға дейін кешіктірмей ұсынуға;
11) кешендік сынауды өткізу басталар алдында күнтізбелік 10 (он) күн ішінде жүйелік оператормен келісілген кешендік сынаулар бағдарламасының көшірмесін және ЭКЕАЖ-ды пайдалануға енгізу актісінің көшірмесін ұсынуға;
12) кешендік сынауды өткізу басталар алдында 5 (бес) жұмыс күні бұрын қаржы-есеп айырысу орталығына 18-разрядты ЭКЕАЖ сәйкестендіру кодын беру және күн сайын Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша 10 сағат 00 минутқа дейін жүйелік оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне алдағы операциялық тәуліктерге электр энергиясын желіге босатудың болжамды көлемдері туралы ақпаратты енгізуге;

3) ежегодно в период с 1 по 31 января проводить сверку взаиморасчетов за прошедший финансовый год;
4) ежемесячно предоставлять расчетно-финансовому центру информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии за десять календарных дней до месяца поставки;
5) ежегодно к первому ноября направлять информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии на предстоящий год с разбивкой по месяцам;
6) при расторжении Договора по собственной инициативе, письменно уведомить Покупателя за месяц до предполагаемой даты расторжения;
7) незамедлительно уведомлять Покупателя об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий Договора;
8) до начала коммерческой эксплуатации объекта по использованию ВИЭ обеспечить функционирование АСКУЭ на своем объекте по использованию ВИЭ. АСКУЭ должна иметь возможность дистанционной передачи данных в региональные диспетчерские центры системного оператора;
9) в течении 10 (десяти) рабочих дней с даты подписания акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии и до начала комплексного испытания объекта по использованию ВИЭ предоставить расчетно-финансовому центру копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, включающую схему размещения приборов коммерческого и технического учета на объекте по использованию ВИЭ, подписанного между энергопередающей организацией и Продавцом для объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключен Договор;
10) при поэтапном вводе в эксплуатацию энергоустановок объекта по использованию ВИЭ, предоставить копию промежуточного акта комплексного испытания энергоустановок объекта по использованию ВИЭ в течении 5 (пяти) рабочих дней даты его подписания, но не позднее окончания месяца поставки в течении, которого проведено комплексное испытание;
11) за 10 (десять) календарных дней до начала проведения комплексного испытания предоставить копию согласованной системным оператором программы комплексных испытаний и копию акта ввода в эксплуатацию АСКУЭ;
12) за 5 (пять) рабочих дней до начала проведения комплексных испытаний предоставить в расчетно-финансовый центр 18-разрядные идентификационные коды АСКУЭ, и ежедневно до 10 часов 00 минут по времени города Нур-Султан вносить в автоматизированную информационную систему системного оператора информацию о прогнозных объемах отпуска в сеть электроэнергии на предстоящие операционные сутки;

13) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес электр энергиясы өндірісінің тәуліктік графиктерінің сақталуын қамтамасыз етуге;
14) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 691 бұйрығымен бекітілген Жүйелік оператордың қызмет көрсету, жүйелік және қосалқы көрсетілетін қызметтер нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 28 желтоқсанда № 12562 болып тіркелген) 46-тармағына сәйкес электр энергиясын өндіру-тұтынудың жүйелік операторы бекіткен тәуліктік графикке түзетулерді уақтылы енгізуге;
15) ЖЭК пайдалану объектісінің белгіленген қуаты кемінде бір мегаватт болған кезде, Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес ЖЭК пайдалану объектісінің генерациялайтын қондырғыларының жүйелік оператор белгілеген жұмыс режимдерін сақтауға;
16) ЖЭК пайдалану объектісі мен электр желілеріне ЖЭК пайдалану объектісі қосылған энергия беруші ұйым арасында қол қойылған электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алу актісінің көшірмесін - беру айынан кейінгі айдың жетінші күнінен кешіктірмей беруге;
17) күн электр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойған күннен бастап 12 (он екі) ай ішінде, жел және биогазды электр станциясы үшін сатып алу шартына қол қойған күннен бастап 18 (он сегіз) ай ішінде, гидроэлектр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде: оған қатысты сатып алу шарты жасалған ЖЭК пайдалану объектісінде құрылыс-монтаждау жұмыстарын бастау туралы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген хабарламаның көшірмесін қаржы-есеп айырысу орталығына ұсынуға;
18) күн электр станциялары үшін шартқа қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде, жел және биогаз электр станциялары үшін шартқа қол қойылған күннен бастап 36 (отыз алты) ай ішінде, гидроэлектр станциялары үшін шартқа қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде – Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес оған қатысты шарт жасалған ЖЭК пайдалану объектісін пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін қаржы-есеп айырысу орталығына ұсынуға міндетті.
Бұл ретте, егер осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген мерзімі аяқталуына дейін ЖЭК пайдалану объектісінің құрылысы бойынша жалпы жұмыс көлемінен 70% кем емес көлемде ЖЭК пайдалану объектісі бойынша құрылыс-монтаждау жұмысын орындау туралы Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес техникалық қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымнан (тұлғадан) растау ұсынылған жағдайда, көрсетілген мерзім күнтізбелік 1 (бір) жылға ұзартылады;

13) обеспечивать соблюдение суточных графиков производства электрической энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере электроэнергетики;
14) своевременно вносить корректировки в утвержденный системным оператором суточный график производства-потребления электрической энергии в соответствии с пунктом 46 Правил оказания услуг системным оператором, организации и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 691 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12562);
15) при установленной мощности объекта по использованию ВИЭ составляющей не менее одного мегаватта, соблюдать заданные системным оператором режимы работы генерирующих установок объекта по использованию ВИЭ в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере электроэнергетики;
16) предоставить копию акта снятия показаний приборов коммерческого учета электрической энергии, подписанного между объектом по использованию ВИЭ и энергопередающей организацией к электрическим сетям которой подключен объект по использованию ВИЭ – не позднее седьмого числа месяца, следующего за месяцем поставки;
17) предоставить в расчетно-финансовый центр копию уведомления о начале строительно-монтажных работ объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключен Договор, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль – в течении
12 (двенадцати) месяцев с даты подписания Договора для солнечных электростанций, в течении 18 (восемнадцати) месяцев с даты подписания Договора для ветровых и биогазовых электростанций, в течении 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания Договора для гидроэлектростанций;
18) предоставить в расчетно-финансовый центр копию акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в отношении которого заключен Договор – в течении 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания Договора для солнечных электростанций, в течении 36 (тридцати шести) месяцев с даты подписания Договора для ветровых и биогазовых электростанций, в течении 60 (шестидесяти) месяцев с даты подписания Договора для гидроэлектростанций.
При этом, указанные сроки, продлеваются на 1 (один) календарный год в случае, если до истечения срока предусмотренного частью первой настоящего подпункта будет предоставлено подтверждение от уполномоченной организации (лица), осуществляющей(его) технический надзор, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности о выполнении строительно-монтажных работ по объекту по использованию ВИЭ в объеме не менее 70% от общего объема работ
по строительству объекта по использованию ВИЭ;

19) оған қатысты Шарт жасалған ЖЭК пайдалану объектілері үшін энергия беруші ұйым мен Сатушы арасында қол қойылған тараптардың теңгерімдік тиесілігі мен пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмесін - тараптардың теңгерімдік тиесілігі мен пайдалану жауапкершілігін ажырату актісіне қол қойылған күннен бастап және ЖЭК пайдалану объектілерін кешенді сынаудан өткізу басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы-есеп айырысу орталығына ұсынуға;
20) оған қатысты Шарт жасалған ЖЭК пайдалану объектілері үшін энергия беруші ұйым мен Сатушы арасында қол қойылған, ЖЭК пайдалану бойынша объектілердегі коммерциялық және техникалық есепке алу аспаптарын орналастыру схемасын қамтитын, электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесін - электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісіне қол қойған күннен бастап және ЖЭК пайдалану объектілерін кешенді сынаудан өткізу басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы-есеп айырысу орталығына ұсынуға;
21) қаржы-есеп айырысу орталығының сұранысы бойынша ЖЭК пайдалану объектісі құрылысының барысы туралы ақпарат ұсынуға;
22) Қағидалардың 95-101-тармақтарында қойылатын талаптарға сәйкес осы Шартқа қол қойған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ____________ мөлшерінде Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді Сатып алушыға ұсынуға;
23) ЖЭК пайдалану объектісінің құрылысына алынған шетелдік валютадағы кредиттік міндеттемелер бар болуы туралы ақпаратты жыл сайын бірінші қазанға қарай беруге;
24) Сатушының бірігуі, банкрот болуы немесе таратылуы туралы Сатып алушыны дереу хабардар етуге;
25) ЖЭК пайдалану объектісін жаңа генерациялау (бұған дейін пайдаланылмаған) қондырғыларын пайдаланып салуға;
26) қаржы-есеп айырысу орталығының сұранысы бойынша электр энергиясын өндіру үшін ЖЭК пайдалану объектісінде пайдаланылатын ЖЭК бастапқы ресурсының негізгі сипаттамалары туралы ақпаратты беруге міндетті.";
13-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Сатып алушыны сатып алу құқықтарын басқаға беру туралы тиісті шарт жасасқанға дейін хабардар ете отырып, Шарттан туындайтын өзінің қолда бар және болашақтағы құқықтары мен талаптарын Сатып алушыға беруге құқылы. Бұл ретте, осы тармақшада көзделген құқықтар мен талаптарды басқаға беру жаңартылатын энергия көздерін қолдау саласында басшылық пен салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) осы Шарт бойынша құқықтар мен талаптарды қабылдайтын Тараптың осы Шарттың 11-тармағының 21) тармақшасына сәйкес қаржылық қамтамасыз етуді ұсынуымен, сондай-ақ Сатып алушы, Сатушы және осы Шарт бойынша құқықтар мен талаптарды қабылдайтын Тарап арасында тиісті келісім жасай отырып, ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесіне тиісті өзгерістерді енгізгеннен кейін жүзеге асырады;";

19) предоставить в расчетно-финансовый центр копию акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанного между энергопередающей организацией и Продавцом для объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключен Договор – в течении 10 (десяти) рабочих дней с даты подписания акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон и до начала комплексных испытаний объекта по использованию ВИЭ;
20) предоставить в расчетно-финансовый центр копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, включающего схему размещения приборов коммерческого и технического учета на объекте по использованию ВИЭ, подписанного между энергопередающей организацией и Продавцом для объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключен Договор – в течении 10 (десяти) рабочих дней с даты подписания акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии и до начала комплексных испытаний объекта по использованию ВИЭ;
21) по запросу расчетно-финансового центра предоставить информацию о ходе строительства объекта по использованию ВИЭ;
22) предоставить Покупателю финансовое обеспечение исполнения условий Договора в размере ____________ в течении 30 (тридцати) календарных дней с даты подписания настоящего Договора в соответствии с требованиями, предъявляемыми пунктами 95-101 Правил;
23) ежегодно к первому октябрю предоставить информацию о наличии кредитных
обязательств в иностранной валюте, полученных на строительство объекта по использованию ВИЭ;
24) незамедлительно уведомлять Покупателя о слиянии, банкротстве или ликвидации Продавца;
25) построить объект по использованию ВИЭ с использованием новых генерирующих установок (ранее не находившихся в эксплуатации);
26) предоставить по запросу расчетно-финансового центра информацию об основных характеристиках первичного ресурса ВИЭ используемого на объекте по использованию ВИЭ для производства электрической энергии.";
подпункт 3) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"3) уступать свои существующие и будущие права и требования к Покупателю, возникающие из Договора, с уведомлением Покупателя до заключения соответствующего договора уступки прав требования. При этом, уступка прав и требований предусмотренных настоящим подпунктом осуществляется после внесения центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в области поддержки использования возобновляемых источников энергии (далее – уполномоченный орган) соответствующих изменений в Перечень энергопроизводящих организаций, использующих ВИЭ с предоставлением Стороной, принимающей права и требования по настоящему Договору, финансового обеспечения в соответствии с подпунктом 21) пункта 11 настоящего Договора, а также с заключением соответствующего соглашения между Покупателем, Продавцом и Стороной, принимающей права и требования по настоящему Договору;";

23-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23-2. Сатушының Сатып алушыға ақша түсімдерін кепілге қою туралы хабарламаны беруі, осы шартқа қатысты Сатып алушының мынадай іс-әрекеттерді жүзеге асыруына Сатушының қайтарып алынбайтын және сөзсіз келісімін білдіреді:
1) Сатып алушының қаржы ұйымының пайдасына одан тиісті талапты алған кезде Сатушыға тиесілі төлемдерді (ай сайынғы төлемдер шегінде) жүзеге асыруы. Қаржы ұйымының пайдасына жасалған әрбір төлем Сатып алушының осы Шарт бойынша Сатушы алдындағы ақшалай міндеттемесін тиісінше орындауы болып есептеледі;
2) Сатып алушыға қаржы ұйымынан бұндай ауыстыру қажеттігі туралы талап түскен кезде Сатушыны ауыстыруды жүзеге асыру. Қаржы ұйымының талап етуі бойынша Сатушыны ауыстыру уәкілетті орган Заңның 6-бабының 10-3) тармақшасына сәйкес Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесіне тиісті өзгерістер енгізгеннен кейін жүзеге асырылады;
3) Сатып алушының шарттың қолданылуын тоқтатуға немесе тоқтата тұруға әкеп соғуы мүмкін Сатушының осы шарт бойынша Сатып алушы алдындағы міндеттемелерін орындамау жағдайлары туралы қаржы ұйымына ақпарат береді.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Шарт және онда көрсетілген аукциондық баға электр энергиясы Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіне босатылған ЖЭК пайдалану объектісінің электр қондырғыларын кешенді сынау басталған күннен бастап жиырма жыл өткен соң немесе қайсысы бұрын басталғанына байланысты, Шарттың 11-тармағы 17) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген мерзім аяқталған күннен бастап өз қолданысын тоқтатады.";
10-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Тараптардың деректемелері және қолтаңбалары
Сатушы
_________________________________
(толық атауы)
Заңды мекенжайы:_________________
Нақты мекенжайы:_________________
Телефон/факс:_____________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
_________________________________
Банктік сәйкестендіру коды:
_________________________________
Жеке сәйкестендіру коды:
_________________________________
_________________________________
(банктің атауы)
_________________________________
(лауазымы)
_________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
м.о. (болған жағдайда)
Сатып алушы
_________________________________
(толық атауы)
Заңды мекенжайы:_________________
Нақты мекенжайы:_________________
Телефон/факс:_____________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
_________________________________
Банктік сәйкестендіру коды:
_________________________________
Жеке сәйкестендіру коды:
_________________________________
_________________________________
(банктің атауы)
_________________________________
(лауазымы) _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
м.о. (болған жағдайда) ";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген қаржы есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын шартты тұтынушыларға сатуы шартының үлгілік нысанында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы-есеп айырысу орталығының шартты тұтынушыларға жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын сатуы шарты";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"                        № _____________
___________________________                  ____ _________20___жыл
(шарт жасалған жер)
тіркелген мекенжайы: Қазақстан Республикасы,
___________________________________________________________________,
(заңды мекенжайы көрсетіледі)
____________________________________________________________________,
(қаржы-есеп айырысу орталығының толық атауы көрсетіледі)
бизнес сәйкестендіру нөмірі:___________________________________, атынан
___________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(өкілеттік туындаған негіздеме көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатушы" деп аталатын __________________________________________________,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі)
бір тараптан және
тіркелген мекенжайы: ___________________________________________________________,
(орналасқан мекенжайы көрсетіледі)
___________________________________________________________________,
(ұйымның толық атауы көрсетіледі)
бизнес сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________, атынан
___________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(өкілеттік туындаған негіздеме көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатып алушы" деп аталатын _____________________________________________,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі)
екінші тараптан, бірлесе "Тараптар", ал жеке "Тарап" деп аталатындар:

пункт 23-2 изложить в следующей редакции:
"23-2. Предоставление Продавцом Покупателю уведомления о залоге денежных поступлений, выражает безотзывное и безусловное согласие Продавца на осуществление Покупателем следующих действий в отношении настоящего Договора:
1) осуществление Покупателем платежей, причитающихся Продавцу, в пользу финансовой организации, при получении от нее соответствующего требования (в пределах ежемесячных платежей). Каждый платеж в пользу финансовой организации считается надлежащим исполнением денежного обязательства Покупателя перед Продавцом по настоящему Договору;
2) осуществление замены Продавца при поступлении Покупателю требования от финансовой организации, о необходимости такой замены. Осуществление замены Продавца по требованию финансовой организации осуществляется после внесения
соответствующих изменений уполномоченным органом в Перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии в соответствии с подпунктом 10-3) статьи 6 Закона;
3) предоставление Покупателем информации в финансовую организацию о случаях неисполнения обязательств Продавцом перед Покупателем по настоящему Договору, которые могут привести к прекращению или приостановлению его действия.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Договор и аукционная цена, указанная в нем, прекращают свое действие по истечении двадцати лет начиная с даты начала комплексного испытания электроустановок объекта по использованию ВИЭ, при котором осуществлен отпуск электрической энергии в единую электроэнергетическую систему Республики Казахстан, либо с даты окончания срока, предусмотренного частью первой подпункта
17) пункта 11 Договора в зависимости от того, что наступит ранее.";
главу 10 изложить в следующей редакции:
"10. Реквизиты и подписи Сторон
Продавец
Покупатель
________________________________
(полное наименование)
_________________________________
(полное наименование)
Юридический адрес:___________________________
Юридический адрес:____________________________
Фактический
адрес:___________________________
Фактический
адрес:____________________________
Телефон/факс: ________________________________
Телефон/факс: _________________________________
Бизнес идентификационный номер:
_________________________________
Бизнес идентификационный номер:
__________________________________
Банковский идентификационный код:
________________________________
Банковский идентификационный код:
_________________________________
Индивидуальный идентификационный код: ________________________________
Индивидуальный идентификационный код: _________________________________
________________________________
(наименование банка)
_________________________________
(наименование банка)
________________________________
(должность)
_________________________________
(должность)
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
м.п. (при наличии)
м.п. (при наличии) ";
в типовой форме договора продажи расчетно-финансовым центром условным потребителям электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Договор продажи расчетно-финансовым центром условным потребителям электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, и паводковой
электрической энергии";
преамбулу изложить в следующей редакции:
" № _____________ ___________________________ ____ __________20___года
(место заключения договора)
_________________________________________________________________________,
(указать полное наименование расчетно-финансового центра) зарегистрированное
по адресу: Республика Казахстан,
_________________________________________________________________________,
(указать юридический адрес)
бизнес идентификационный номер:__________________________________________,
в лице___________________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании________________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое в дальнейшем "Продавец", с одной стороны, и ______________________,
(указать полное наименование организации)
зарегистрированное по адресу: _____________________________________________,
(указать место нахождения)
бизнес идентификационный номер: _________________________________________,
в лице__________________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании _______________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий) именуемое в дальнейшем "Покупатель", с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона", принимая во внимание:

1) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" 2009 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – Заң);
2) "Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын орталықтандырылған сатып алуы және сатуы, қаржы-есеп айырысу орталығының басым шартты тұтынушыға күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша электр энергиясының тиісті үлесін қайта есептеу және қайта бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар);
3) "Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларын беіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелген) (бұдан әрі – ЖЭК қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары) назарға ала отырып, төмендегілер туралы осы электр энергиясын сатып алу-сату шартын (бұдан әрі – Шарт) жасады.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) берілетін электр энергиясы – жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндіретін электр энергиясы, және Қазақстан Республикасында қолданылатын нормалар мен талаптарға сәйкес келетін тасқындық электр энергиясы;
2) есептік кезең - тиісті айдың бірінші күні сағат 00.00-де бастап тиісті айдың соңғы күні сағат 24.00-ді қоса алғанға дейінгі берілетін электр энергиясы нақты жеткізілетін күнтізбелік ай, оның нәтижелері бойынша берілетін электр энергиясының сатып алу-сату көлемінің түпкілікті есебі жүргізіледі;
3) жаңартылатын энергия көздерінен, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан алынатын электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын шартты тұтынушылар (бұдан әрі – шартты тұтынушылар) – көмірді, газды, құрамында күкірт бар шикізатты, мұнай өнімдері мен ядролық отынды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар;
Қазақстан Республикасынан тысқары жерден электр энергиясын сатып алатын электр энергиясы нарығының субъектілері;
2016 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілгендерді қоспағанда, жиынтық қуаты отыз бес мегаваттан асатын, бір гидроторапта орналасқан қондырғылары бар гидроэлектр станциялары;
4) жұмыс күні - Сатып алушы үшін жұмыс күні болып табылатын күн;

1) Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон);
2) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 "Об утверждении Правил централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической энергии, перерасчета и перераспределения расчетно-финансовым центром соответствующей доли электрической энергии на квалифицированного условного потребителя по итогам календарного года" (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов за № 10662) (далее – Правила);
3) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 "Об утверждении Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов за № 10622) (далее – Правила определения тарифа на поддержку ВИЭ), заключили настоящий договор купли-продажи электрической энергии о нижеследующем.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В настоящем договоре используются следующие основные понятия:
1) поставляемая электроэнергия – электрическая энергия, произведенная энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, и паводковая электрическая энергия, соответствующая нормам и требованиям, действующим в Республике Казахстан;
2) расчетный период – календарный месяц фактической поставки поставляемой электроэнергии, начинающийся с 00.00 часов первого дня соответствующего месяца по 24.00 час последнего дня соответствующего месяца, по результатам которого
производятся окончательные расчеты объема купли-продажи поставляемой электроэнергии;
3) условные потребители электрической энергии от возобновляемых источников энергии, энергетической утилизации отходов и паводковой электрической энергии (далее – условные потребители) – энергопроизводящие организации, использующие
уголь, газ, серосодержащее сырье, нефтепродукты и ядерное топливо; субъекты рынка электрической энергии, приобретающие электрическую энергию из-за пределов Республики Казахстан; гидроэлектростанции с установками, расположенными в одном гидроузле, суммарной мощностью свыше тридцати пяти мегаватт, за исключением введенных в эксплуатацию после 1 января 2016 года;
4) рабочий день – день, являющийся рабочим у Продавца;

5) жүйелік оператор - орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмысты қамтамасыз етуді, энергия жүйесіндегі теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме нарығы субъектілерінен қосалқы қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ электр энергиясын ұлттық электр торабы бойынша жеткізуді, оған техникалық қызмет көрсетуді және пайдалану дайындығында ұстап тұруды жүзеге асыратын ұлттық компания;
6) жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы (бұдан әрі – ЖО ҰДО) - электр энергиясын теңгерімдеу мен оның сапасын қамтамасыз етуді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесін жедел басқаруға және оның жұмысының сенімділігіне жауапты, жүйелік оператордың құрылымына кіретін бөлімше;
7) Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі (бұдан әрі – нақты теңгерім) – есептік кезең ішінде орталықтандырылмаған және орталықтандырылған сауда нарықтарында, электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында өндірілген, берілген және тұтынылған электр энергиясының көлемдерін мекенжай бойынша бөлуді белгілейтін жүйелік оператор жасаған құжат. Нақты теңгерім Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің арасында өзара есеп айырысуларды жүргізу үшін негіз болып табылады;
8) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – Заңға және Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан алынатын энергияны өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
9) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға арналған техникалық құрылғылар мен қондырғылардың және олармен өзара байланысты, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға технологиялық тұрғыдан қажетті құрылысжайлар мен инфрақұрылымның жиынтығы;
10) тасқындық электр энергиясы – Қазақстан Республикасында электр энергиясын өндірудің-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес көлемде Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес суды табиғат қорғау мақсатында ағызу кезеңінде энергия өндіруші ұйымдар (гидроэлектр станциялары) өндіретін және Заңда белгіленген тәртіппен электр энергиясына арналған шекті тариф бойынша қаржы-есеп айырысу орталығына өткізілетін электр энергиясы;
11) шарт – Сатушы мен Сатып алушы арасында жасалған жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын сатып алу-сатуы жөніндегі осы шарт.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в энергосистеме, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также передачу электрической энергии по национальной электрической сети, ее техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности;
6) национальный диспетчерский центр системного оператора (далее – НДЦ СО) – подразделение, входящее в структуру системного оператора, отвечающее за оперативное управление единой электроэнергетической системой Республики Казахстан и надежность ее работы, включая балансирование и обеспечение качества электроэнергии;
7) фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан (далее – фактический баланс) – составленный системным оператором документ, устанавливающий адресное распределение объемов произведенной, поставленной и потребленной электрической энергии на рынках децентрализованной и централизованной торговли, балансирующем рынке электрической энергии за расчетный период. Фактический баланс является основанием для проведения взаиморасчетов между субъектами оптового рынка электрической энергии Республики Казахстан;
8) энергопроизводящая организация, использующая энергетическую утилизацию отходов – юридическое лицо, осуществляющее производство энергии, получаемой от энергетической утилизации отходов в соответствии с Законом и экологическим законодательством Республики Казахстан;
9) объект по энергетической утилизации отходов – совокупность технических устройств и установок, предназначенных для энергетической утилизации отходов, и взаимосвязанных с ними сооружений и инфраструктуры, технологически
необходимых для энергетической утилизации отходов;
10) паводковая электрическая энергия – электрическая энергия, вырабатываемая энергопроизводящими организациями (гидроэлектростанциями) в период природоохранных попусков воды в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан в объеме согласно фактическому балансу производства-потребления электрической энергии в Республике Казахстан и реализуемая расчетно-финансовому центру по предельному тарифу на электрическую энергию в порядке, установленном Законом;
11) договор – настоящий договор купли-продажи электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической
энергии, заключенный между Продавцом и Покупателем.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Шарт бойынша ЖЭК-ті қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф бойынша жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндіретін электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын Сатушы сатады, ал Сатып алушы сатып алады.";
5-тармақ мынадай редкцияда жазылсын:
"5. Сатып алушы:
1) Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша сағат 10-ға дейін күн сайын жүйелік оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне алдағы операциялық тәуліктерге (бірнеше операциялық тәулік) электр энергиясын желіге босатудың болжамды көлемдері туралы ақпаратты енгізуге;
2) жыл сайын жиырмасыншы желтоқсанға қарай Сатушыға алдағы жылға электр энергиясын өндірудің, желіге босатудың болжамды жылдық айлар бойынша көлемдері туралы ақпаратты жіберуге;
3) Сатушыға жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінен, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілерінен электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын жеткізу айы аяқталғаннан кейін отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей есептік кезеңде жеткізілген жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясы және тасқындық электр энергиясы үшін ақы төлеуге міндетті.
Алдыңғы есептік кезеңдер үшін берешегі болған жағдайда төлем ең алдымен осы берешекті өтеуге жұмсалады.
Бұл ретте, Сатып алушы есептік кезеңде Сатушыға шот-фактурада көрсетілген сомадан артық төлеген болса, осындай артық төлемнің айырмашылығы авмотатты түрде келесі есептік кезеңнің аванстық төлеміне есептеледі;
4) Сатушыны шот-фактураны алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етуі және Сатушыға келіспеушілігін көрсете отырып, жазбаша өтініш беруі тиіс, егер Сатып алушы ұсынылған шот-фактураның дұрыстығын даулайтын болса, ол Сатушыны хабардар етеді;
5) Тараптар келіскен электр энергиясының көлемін аталған көлемге қатысты дауды реттегеннен кейін Сатушы мен Сатып алушы арасында дауласқан электр энергиясының көлеміне қатысты 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей дауды реттегеннен кейін келесі айда төлеуі;
6) тоқсан сайын есептік тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін келіспеушіліктерді көрсетумен немесе оларды көрсетпей өзара есеп айырысуларға салыстыру жүргізуі;
7) ай сайын жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінен электр энергиясы жеткізілген есептік айдан кейінгі айдың 5 (бесіне) дейін Сатушыға электр энергиясын өндірудің, желіге босатудың нақты көлемдері немесе Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден электр энергиясын қабылдау туралы ақпаратты ұсынуы тиіс.";
8-тарау мынадай редакцияда жазылсын:

"2. По настоящему Договору Продавец продает, а Покупатель покупает электрическую энергию, произведенную объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, и паводковую электрическую энергию по тарифу на поддержку возобновляемых источников энергии, определяемому в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку ВИЭ.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Покупатель обязан:
1) ежедневно до 10 часов по времени города Нур-Султан вносить в автоматизированную информационную систему системного оператора информацию о прогнозных объемах отпуска в сеть электроэнергии на предстоящие операционные сутки (несколько операционных суток);
2) ежегодно к двадцатому декабрю направлять Продавцу информацию о прогнозных годовых помесячных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии на предстоящий год;
3) оплатить Продавцу за поставленную в расчетном периоде электрическую энергию, произведенную объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, и паводковую электрическую энергию не позднее тридцати календарных дней после завершения месяца поставки от объектов по использованию возобновляемых источников энергии, от объектов по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической энергии.
При наличии задолженности за предыдущие расчетные периоды, в первую очередь оплата направляется на погашение этой задолженности.
При этом, при оплате Покупателем за расчетный период Продавцу сумму, превышающую указанной в счет-фактуре, разница этого превышения автоматически засчитывается в авансовый платеж следующего расчетного периода;
4) уведомлять Продавца в течении 3 (трех) рабочих дней со дня получения счет-фактуры и представлять Продавцу письменное заявление с изложением возражений, если Покупатель оспаривает правильность выставленной счет-фактуры, он уведомляет Продавца;
5) оплачивать согласованный Сторонами объем электрической энергии в следующем месяце после урегулирования спора не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней в отношении оспариваемого объема электрической энергии между Продавцом и Покупателем после урегулирования спора в отношении данного объема;
6) ежеквартально до 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, производить сверку взаиморасчетов с указанием разногласий или без таковых;
7) ежемесячно до 5 (пятого) числа месяца, следующего после расчетного месяца поставки электрической энергии от объектов возобновляемых источников энергии, предоставлять Продавцу информацию о фактических объемах выработки, отпуска в сеть электроэнергии или приеме из-за пределов Республики Казахстан электрической энергии.";
главу 8 изложить в следующей редакции:

"8. Тараптардың деректемелері мен қолтаңбалары
Сатушы
Сатып алушы
________________________________
(толық атауы)
_________________________________
(толық атауы)
Заңды мекенжайы:______________________
Заңды мекенжайы:_______________________
Нақты мекенжайы:_____________________
Нақты мекенжайы:_____________________
Телефон/факс: ________________________________
Телефон/факс: _________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: __________________________________
Банктік сәйкестендіру коды: ________________________________
Банктік сәйкестендіру коды: _________________________________
Жеке сәйкестендіру коды: ________________________________
Жеке сәйкестендіру коды: _________________________________
________________________________
(банктің атауы)
_________________________________
(банктің атауы)
________________________________
(лауазымы)
_________________________________
(лауазымы)
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
м.о. (болған жағдайда)
м.о. (болған жағдайда) ";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясын басым шартты тұтынушыларға сатуы үлгілік шартында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы-есеп айырысу орталығының шартты тұтынушыларға жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын сатуы шарты";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"                        № _____________
___________________________                  ____ __________20___жыл
(шарт жасалған жер)
тіркелген мекенжайы: Қазақстан Республикасы,
____________________________________________________________________,
(заңды мекенжайы көрсетіледі)
____________________________________________________________________,
(қаржы-есеп айырысу орталығының толық атауы көрсетіледі)
бизнес сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________, атынан
___________________________________________ негізінде әрекет ететін
(өкілеттік туындаған негіздеме көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатушы" деп аталатын
______________________________________________________________,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі)
бір тараптан, және тіркелген мекенжайы: ________________________________________,
(орналасқан жері көрсетіледі)
___________________________________________________________________,
(басым шартты тұтынушының өкілеттігін білдіретін ұйымның толық атауы көрсетіледі)
бизнес сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________, атынан
_____________________________________ негізінде әрекет ететін әрекет ететін
(өкілеттік туындаған негіздеме көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатып алушы" деп аталатын, ________________________________,
(өкілеттік туындаған негіздеме көрсетіледі)
негізінде басым шартты тұтынушының өкілі болып табылатын
______________________________________________________________,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі)
екінші тараптан, бірлесе "Тараптар", жекелеп "Тарап" деп аталатындар:

"8. Реквизиты и подписи Сторон
Продавец
Покупатель
________________________________
(полное наименование)
_________________________________
(полное наименование)
Юридический
адрес:___________________________
Юридический
адрес:____________________________
Фактический
адрес:___________________________
Фактический
адрес:____________________________
Телефон/факс: ________________________________
Телефон/факс: _________________________________
Бизнес идентификационный номер:
_________________________________
Бизнес идентификационный номер:
__________________________________
Банковский идентификационный код:
________________________________
Банковский идентификационный код:
_________________________________
Индивидуальный идентификационный код: ________________________________
Индивидуальный идентификационный код: _________________________________
________________________________
(наименование банка)
_________________________________
(наименование банка)
________________________________
(должность)
_________________________________
(должность)
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
м.п. (при наличии)
м.п. (при наличии) ";
в типовой форме договора продажи расчетно-финансовым центром квалифицированным условным потребителям электрической энергии, произведенной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники, утвержденным указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Договор продажи расчетно-финансовым центром квалифицированным условным потребителям электрической энергии, произведенной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, и паводковой электрической энергии";
преамбулу изложить в следующей редакции:
" № _____________ ___________________________ ____ __________20___года
(место заключения договора)
_________________________________________________________________________,
(указать полное наименование расчетно-финансового центра)
зарегистрированное по адресу: Республика Казахстан,
_________________________________________________________________________,
(указать юридический адрес)
бизнес идентификационный номер:___________________________________________,
в лице ___________________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ________________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий) именуемое в дальнейшем
"Продавец", с одной стороны, и
_________________________________________________________________________,
(указать полное наименование организации, представляющей квалифицированного
условного потребителя) зарегистрированное по адресу:
_________________________________________________________________________,
(указать место нахождения)
бизнес идентификационный номер: __________________________________________,
в лице ___________________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ________________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое в дальнейшем "Покупатель", являющейся представителем
квалифицированного условного потребителя на основании
_________________________________________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона",
принимая во внимание:

1) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" 2009 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – Заң);
2) "Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын орталықтандырылған сатып алуы және сатуы, қаржы-есеп айырысу орталығының басым шартты тұтынушыға күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша электр энергиясының тиісті үлесін қайта есептеу және қайта бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар);
3) "Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелген) (бұдан әрі – ЖЭК қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары);
4) "Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 27 наурыздағы № 271 қаулысын (бұдан әрі - Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидалары) назарға ала отырып, төмендегі туралы осы электр энергиясын сатып алу-сату шартын (бұдан әрі – Шарт) жасады.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Шартта мынадай ұғымдар қолданылады:
1) басым шартты тұтынушылар (бұдан әрі – БШТ) – жұмыс істеп тұрған (2018 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген және уәкілетті орган Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне енгізбеген) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде иеленетін, өндіріп шығарған электр энергиясын аталған тұлға немесе тұлғалар тобы толық көлемде тұтынатын не жасалған екіжақты шарттарға сәйкес уағдаласқан бағалар бойынша тұтынушыларға өткізетін тұлға немесе құрамына шартты тұтынушылар және жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар кіретін тұлғалар тобы;
2) берілетін электр энергиясы – Қазақстан Республикасында қолданылатын нормалар мен талаптарға сәйкес келетін, жеткізу нүктелеріне жеткізілген, электр станциясы өндірген барлық электр энергиясы;
3) жаңартылатын энергия көздерінен, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан алынатын электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын шартты тұтынушылар (бұдан әрі – шартты тұтынушылар) – көмірді, газды, құрамында күкірт бар шикізатты, мұнай өнімдері мен ядролық отынды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар;
Қазақстан Республикасынан тысқары жерден электр энергиясын сатып алатын электр энергиясы нарығының субъектілері;
2016 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілгендерді қоспағанда, жиынтық қуаты отыз бес мегаваттан асатын, бір гидроторапта орналасқан қондырғылары бар гидроэлектр станциялары;

1) Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон);
2) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 "Об утверждении Правил централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической энергии,
перерасчета и перераспределения расчетно-финансовым центром соответствующей доли электрической энергии на квалифицированного условного потребителя по итогам календарного года" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10662) (далее – Правила);
3) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 "Об утверждении Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10622) (далее – Правила определения тарифа на поддержку ВИЭ);
4) постановление Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2014 года № 271 "Об утверждении Правил определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен" (далее – Правила определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен), заключили настоящий договор купли-продажи электрической энергии (далее – Договор) о нижеследующем.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В настоящем Договоре используются следующие основные понятия:
1) квалифицированные условные потребители (далее – КУП) – лицо или группа лиц, в состав которой входят условные потребители и энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, владеющие действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2018 года и не включенными уполномоченным органом в Перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии) объектами по использованию возобновляемых источников энергии на праве собственности или на ином законном основании, вырабатываемая электрическая энергия которых, в полном объеме потребляется данным лицом или группой лиц, либо реализуется потребителям по договорным ценам согласно заключенным двухсторонним договорам;
2) поставляемая электрическая энергия – вся электрическая энергия, произведенная электростанцией, соответствующая нормам и требованиям законодательства Республики Казахстан, поставленная в точку поставки;
3) условные потребители электрической энергии от возобновляемых источников энергии, энергетической утилизации отходов и паводковой электрической энергии (далее – условные потребители) – энергопроизводящие организации, использующие уголь, газ, серосодержащее сырье, нефтепродукты и ядерное топливо; субъекты рынка электрической энергии, приобретающие электрическую энергию из-за пределов Республики Казахстан; гидроэлектростанции с установками, расположенными в одном гидроузле, суммарной мощностью свыше тридцати пяти мегаватт, за исключением введенных в эксплуатацию после 1 января 2016 года;

4) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – жаңартылатын энергия көздерін пайдалана отырып, электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
5) жұмыс күні - Сатып алушы үшін жұмыс күні болып табылатын күн;
6) жүйелік оператор - орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмысты қамтамасыз етуді, энергия жүйесіндегі теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме нарығы субъектілерінен қосалқы қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ электр энергиясын ұлттық электр торабы бойынша жеткізуді, оған техникалық қызмет көрсетуді және пайдалану дайындығында ұстап тұруды жүзеге асыратын ұлттық компания;
7) жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы (бұдан әрі - ЖО ҰДО) - электр энергиясын теңгерімдеу мен оның сапасын қамтамасыз етуді қоса алғанда, Қазақстан Республикасы Біртұтас электр энергетикалық жүйесін жедел басқаруға және оның жұмысының сенімділігіне жауапты, жүйелік оператордың құрылымына кіретін бөлімше;
8) Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі (бұдан әрі – нақты теңгерім) – есепті кезең ішінде орталықтандырылмаған және орталықтандырылған сауда нарықтарында, электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында өндірілген, берілген және тұтынылған электр энергиясының көлемдерін мекенжай бойынша бөлуді белгілейтін жүйелік оператор жасаған құжат. Нақты теңгерім Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің арасында өзара есеп айырысуларды жүргізу үшін негіз болып табылады;
9) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – Заңға және Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан алынатын энергияны өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
10) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға арналған техникалық құрылғылар мен қондырғылардың және олармен өзара байланысты, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға технологиялық тұрғыдан қажетті құрылысжайлар мен инфрақұрылымның жиынтығы;
11) коммерциялық есепке алу аспабы – электр қуатын, электр немесе жылу энергиясын коммерциялық есепке алуға арналған, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қолдануға рұқсат етілген техникалық құрылғы;
12) күнтізбелік жыл – тиісті жылдың бірінші күні сағат 00.00-ден бастап тиісті жылдың соңғы күні сағат 24.00-ге дейін берілетін электр энергиясы нақты жеткізілетін жыл;

4) энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической и (или) тепловой энергии с использованием возобновляемых источников энергии;
5) рабочий день – день, являющийся рабочим у Продавца;
6) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в энергосистеме, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также передачу электрической энергии по национальной электрической сети, ее техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности;
7) национальный диспетчерский центр системного оператора (далее –НДЦ СО) – подразделение, входящее в структуру системного оператора, отвечающее за оперативное управление единой электроэнергетической системой Республики Казахстан ЕЭС Казахстана и надежность ее работы, включая балансирование и обеспечение качества электроэнергии;
8) фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан (далее – фактический баланс) – составленный системным оператором документ, устанавливающий адресное распределение объемов произведенной, поставленной и потребленной электрической энергии на рынках децентрализованной и централизованной торговли, балансирующем рынке электрической энергии за расчетный период. Фактический баланс является основанием для проведения взаиморасчетов между субъектами оптового рынка электрической энергии Республики Казахстан;
9) энергопроизводящая организация, использующая энергетическую утилизацию отходов – юридическое лицо, осуществляющее производство энергии, получаемой от энергетической утилизации отходов в соответствии с Законом и экологическим законодательством Республики Казахстан;
10) объект по энергетической утилизации отходов – совокупность технических устройств и установок, предназначенных для энергетической утилизации отходов, и взаимосвязанных с ними сооружений и инфраструктуры, технологически необходимых для энергетической утилизации отходов;
11) прибор коммерческого учета – техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета электрической мощности, электрической или тепловой энергии, разрешенное к применению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
12) календарный год – год фактической поставки поставляемой электроэнергии, начинающийся с 00.00 часов первого дня соответствующего года по 24.00 часа последнего дня соответствующего года;

13) шарт – Сатушы мен Сатып алушы арасында жасалған электр энергиясын сатып алу-сату шарты;
14) электр станциясын коммерциялық пайдалану басталған күн – ЖЭК пайдалану объектісінің электр қондырғыларын кешенді сынау басталған күн;
15) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі ЭКЕАЖ) – электр энергиясын есепке алу деректерін өлшеуге, жинауға, өңдеуге, сақтауға және жіберуге арналған өлшеу құралдары мен аппараттық-бағдарламалық кешендер жиынтығы.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шарт бойынша ЖЭК-ті қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф бойынша ЖЭК көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын Сатушы сатады, ал Сатып алушы сатып алады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Сатып алушы:
1) күн сайын Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша 10 сағат 00 минутқа дейін жүйелік оператордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне алдағы операциялық тәуліктерге арналған электр энергиясын желіге босатудың болжамды көлемдері туралы ақпаратты енгізеді;
2) жыл сайын 1 қарашаға дейін электр энергиясын шығарудың, энергия беруші ұйымдардың желілеріне жіберудің энергия беруші ұйымдарға және тұтынушыларға берудің алдағы жылға арналған болжамды көлемдері туралы ақпаратты Сатушыға беруге;
3) ай сайын есепті айдан кейінгі айдың бесіне дейін ЖЭК объектілерінен электр энергиясы берілген айға дейін электр энергиясын шығарудың, энергия беруші ұйымдардың желісіне жіберудің нақты көлемдері немесе Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерден қабылдау туралы ақпаратты Сатушыға беруге;
4) есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін тоқсан сайын келіспеушіліктерді көрсете отырып немесе онсыз салыстыру жүргізуге;
5) өз атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы Сатушыны дереу хабардар етуге;
6) Сатып алушы іске қосқан тиісті сынау басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын ЖЭК пайдалану бойынша объектінің электр қондырғыларының кешендік сынау өткізілетін күніне дейін ағымдағы жылдың аяғына дейінгі мерзімде айларға бөле отырып, электр энергиясын желіге шығарудың болжамды көлемдері туралы Сатушыны хабардар етуге;
7) тиісті шот-фактураны алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Сатушыны хабардар етуге және егер Сатып алушы берілген шот-фактураның дұрыстығына қарсы болса, наразылықтарын жазып, Сатушыға жазбаша өтініш беруге;

13) договор – настоящий Договор купли-продажи электрической энергии, заключенный между Продавцом и Покупателем;
14) дата начала коммерческой эксплуатации электростанции – дата начала комплексного испытания электроустановок объекта по использованию ВИЭ;
15) автоматизированная система коммерческого учета электрической энергии (далее – АСКУЭ) – совокупность средств измерений и аппаратно-программного комплекса для измерений, сбора, обработки, хранения и передачи данных учета электрической энергии.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. По Договору Продавец продает, а Покупатель покупает электрическую энергию, произведенную энергопроизводящими организациями, использующими ВИЭ, энергетическую утилизацию отходов, паводковую электрическую энергию, по тарифу на поддержку возобновляемых источников энергии, определяемому в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку ВИЭ.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Покупатель обязан:
1) ежедневно до 10 часов 00 минут по времени города Нур-Султан вносить в автоматизированную информационную систему системного оператора информацию о прогнозных объемах отпуска в сеть электроэнергии на предстоящие операционные сутки;
2) ежегодно до 1 ноября направлять Продавцу информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети, поставки энергопередающим организациям и потребителям электрической энергии на предстоящий год;
3) ежемесячно до пятого числа месяца, следующего после расчетного месяца поставки электрической энергии от объектов по использованию ВИЭ, предоставлять Продавцу информацию о фактических объемах выработки, отпуска в сеть электроэнергии или приеме из-за пределов Республики Казахстан электрической энергии;
4) ежеквартально до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, производить сверку взаиморасчетов с указанием разногласий или без таковых;
5) незамедлительно уведомлять Продавца об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий Договора;
6) уведомлять Продавца о дате проведения комплексного испытания электроустановок объекта по использованию ВИЭ, введенного в эксплуатацию Покупателем за 30 (тридцать) календарных дней до начала проведения соответствующего испытания и представляет прогнозный объем выработки, отпуска в сеть электрической энергии на период до конца текущего года с разбивкой по месяцам;
7) уведомлять Продавца в течении 3 (трех) рабочих дней со дня получения соответствующей счет-фактуры и представить Продавцу письменное заявление с изложением возражений, если Покупатель оспаривает правильность выставленной счет-фактуры;

8) дау реттелгеннен кейінгі келесі айда 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей электр энергиясының Тараптармен келісілген көлеміне ақы төлеуге;
9) Сатушыға ЖЭК қолдауға арналған тариф бойынша жеткізілген электр энергиясы үшін есептік кезең аяқталғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей ақы төлеуі тиіс.
Бұл ретте, алдыңғы есептік кезеңдер үшін берешек болған жағдайда ең алдымен төлем осы берешекті өтеуге жұмсалады. Егер есептік кезеңде Сатып алушы Сатушыға шот-фактурада көрсетілген сомадан артық төлесе, осы артық төлемнің айырмашылығы келесі есептік кезеңнің аванстық төлеміне автоматты түрде есептеледі;
10) электр станциясының коммерциялық пайдаланылуына дейін өзінің ЖЭК пайдалану объектісінде ЭКЕАЖ жұмыс істеуін қамтамасыз етуге міндетті. ЭКЕАЖ жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталықтарына деректерді қашықтан беруі тиіс;
11) осы актіге қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасымен анықталған бекітілген тәртіпте ЖЭК пайдалану бойынша объектіні пайдалануға қабылдап алу актісінің көшірмесін Сатушыға ұсынуға;
12) осы шартқа қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде энергия беруші ұйым мен энергия өндіруші ұйым арасында қол қойылған тараптардың теңгерімдік тиесілігі мен пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмесін Сатушыға ұсынуға;
13) осы актіге қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде энергия беруші ұйым мен энергия өндіруші ұйым арасында қол қойылған ЖЭК пайдалану объектісінде коммерциялық және техникалық есепке алу аспаптарын орналастыру схемасын қамтитын электр энергиясының коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесін Сатушыға ұсынуға міндетті.";
10-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Тараптардың деректемелері мен қолтаңбалары
Сатушы
Сатып алушы
________________________________
(толық атауы)
________________________________
(толық атауы)
Заңды мекенжайы:______________________
Заңды мекенжайы:______________________
Нақты мекенжайы:______________________
Нақты мекенжайы:______________________
Телефон/факс: ________________________________
Телефон/факс: ________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: __________________________________
Банктік сәйкестендіру коды: ________________________________
Банктік сәйкестендіру коды: _________________________________
Жеке сәйкестендіру коды: ________________________________
Жеке сәйкестендіру коды: _________________________________
________________________________
(банктің атауы)
_________________________________
(банктің атауы)
________________________________
(лауазымы)
_________________________________
(лауазымы)
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
м.о. (болған жағдайда)
м.о. (болған жағдайда) ";

8) оплачивать согласованный Сторонами объем электрической энергии в следующем месяце после урегулирования спора не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней;
9) оплатить Продавцу за поставленную электрическую энергию по тарифу на поддержку ВИЭ не позднее 30 (тридцати) календарных дней после завершения расчетного периода.
При этом, при наличии задолженности за предыдущие расчетные периоды, в первую очередь оплата направляется на погашение этой задолженности. Если за расчетный период Покупатель оплатил Продавцу сумму, превышающую указанную в счет-фактуре, разница этого превышения автоматически засчитывается в авансовый платеж следующего расчетного периода;
10) до ввода в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ обеспечить функционирование АСКУЭ на своем объекте по использованию ВИЭ. АСКУЭ должна иметь дистанционную передачу данных в региональные диспетчерские центры;
11) предоставить Продавцу копию акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ, введенного в эксплуатацию и утвержденного в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в течении 5 (пяти) рабочих дней с даты подписания данного акта;
12) предоставить Продавцу копию акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанного между энергопередающей организацией и энергопроизводящей организацией, использующей ВИЭ в течении 5 (пяти) рабочих дней с даты подписания данного акта;
13) предоставить Продавцу копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, включающего схему размещения приборов коммерческого и технического учета на объекте по использованию ВИЭ, подписанного между энергопередающей организацией и энергопроизводящей организацией, использующей ВИЭ в течении 5 (пяти) рабочих дней с даты подписания данного акта.";
главу 10 изложить в следующей редакции:
"10. Реквизиты и подписи Сторон
Продавец
Покупатель
________________________________
(полное наименование)
_________________________________
(полное наименование)
Юридический адрес:___________________________
Юридический адрес:____________________________
Фактический
адрес:___________________________
Фактический
адрес:____________________________
Телефон/факс: ________________________________
Телефон/факс: _________________________________
Бизнес идентификационный номер: _________________________________
Бизнес идентификационный номер: __________________________________
Банковский идентификационный код: ________________________________
Банковский идентификационный код: _________________________________
Индивидуальный идентификационный код: ________________________________
Индивидуальный идентификационный код: _________________________________
________________________________
(наименование банка)
_________________________________
(наименование банка)
________________________________
(должность)
_________________________________
(должность)
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
м.п. (при наличии)
м.п. (при наличии) ";

осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 4 және 5-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
министр энергетики
Республики Казахстан
от 7 апреля 2021 года
№ 123 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 480 бұйрығына
4-қосымша
Үлгілік нысан
Қаржы-есеп айырысу орталығының қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын аукциондық бағамен сатып алу шарты
№ _____________
________
______________________                        20___жыл ____ ______
(шарт жасалған жер)
тіркелген мекенжайы: Қазақстан Республикасы,
__________________________________________________________________,
(заңды мекенжайы көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатушы" деп аталатын
__________________________________________________________________,
(қаржы-есеп айырысу орталығының толық атауы көрсетіледі)
бизнес сәйкестендіру нөмірі:_______________________________, атынан
___________________________________________ негізінде әрекет ететін
(өкілеттіктің туындау негіздемесі көрсетіледі)
__________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі),
бір тараптан, және
тіркелген мекенжайы: ______________________________________________,
(орналасқан жері көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатып алушы" деп аталатын
_________________________________________________________________,
(ұйымның толық атауы көрсетіледі)
бизнес сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________, атынан
_____________________________________________ негізінде әрекет ететін
(өкілеттіктің туындау негіздемесі көрсетіледі)
______________________________________________________________,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі)
басқа тараптан, бірлесе "Тараптар", ал жеке "Тарап" деп аталатындар:

дополнить приложениями 4 и 5 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 7 апреля 2021 года № 123
Приложение 4 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2017 года № 480
Типовая форма
Договор покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии
у энергопроизводящей организации, использующей
энергетическую утилизацию отходов, по аукционным ценам
№ _____________ ___________________________ ____ ____________20___года
(место заключения договора)
____________________________________________________________________________,
(указать полное наименование расчетно-финансового центра)
зарегистрированное по адресу: Республика Казахстан,
____________________________________________________________________________,
(указать юридический адрес)
бизнес идентификационный номер:______________________________________________,
в лице_______________________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании____________________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое далее "Покупатель", с одной стороны, и ________________________________,
(указать полное наименование организации)
зарегистрированное по адресу: __________________________________________________,
(указать место нахождения)
бизнес идентификационный номер: ______________________________________________,
в лице________________________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ____________________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий) именуемое в дальнейшем "Продавец",
с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона",
принимая во внимание:

1) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 шілдедегі Заңын (бұдан әрі – Заң);
2) "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Кодексі;
3) "Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын орталықтандырылған сатып алуы және сатуы, қаржы-есеп айырысу орталығының басым шартты тұтынушыға күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша электр энергиясының тиісті үлесін қайта есептеу және қайта бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар);
4) "Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 27 наурыздағы № 271 қаулысын (бұдан әрі – Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидалары);
5) Қағиданың қосымшасына сай Сатушының осы шартты жасауға берілген өтінімін (20__ жылғы "___"_____ кіріс № ___);
6) Сатушының Сатып алушыға қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндірген электр энергиясын сату ниетін назарға ала отырып, төмендегілер туралы осы электр энергиясын сатып алу шартын (бұдан әрі – Шарт) жасады.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аукциондық баға – жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығының қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндіретін, аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша айқындалған және тиісті шекті аукциондық баға деңгейінен аспайтын электр энергиясын сатып алуына арналған баға;
2) берілетін электр энергиясы – Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары мен талаптарына сәйкес келетін, жеткізу нүктелеріне жеткізілген, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген барлық электр энергиясы;
3) беру нүктесі – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін энергия беруші ұйымның электр желілеріне қосу нүктесі;
4) жеткізілетін ай – тиісті айдың бірінші күні сағат 00.00-де басталатын және тиісті айдың соңғы күні сағат 24.00-де аяқталатын қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілерінен берілетін электр энергиясы нақты жеткізілетін күнтізбелік ай, оның нәтижелері бойынша жеткізілетін электр энергиясын сатып алу-сату көлемінің түпкілікті есебі жүргізіледі;

1) Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон);
2) Кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года "Экологический кодекс Республики Казахстан";
3) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 "Об утверждении Правил централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической энергии, перерасчета и перераспределения расчетно-финансовым центром соответствующей доли электрической энергии на квалифицированного условного потребителя по итогам календарного года" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10662) (далее – Правила);
4) постановление Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2014 года № 271 "Об утверждении Правил определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен" (далее – Правила определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен);
5) заявку Продавца на заключение настоящего договора (входящий № _______ от "___" _________ 20__ года) согласно приложению к Правилам;
6) намерение Продавца продавать Покупателю электрическую энергию, произведенную объектом по энергетической утилизации отходов, по аукционной цене, заключили настоящий договор покупки электрической энергии (далее – Договор) о нижеследующем.
1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются следующие основные понятия:
1) аукционная цена – цена на покупку расчетно-финансовым центром по поддержке возобновляемых источников энергии электрической энергии, производимой объектом по энергетической утилизации отходов, определенная по итогам аукционных торгов и не превышающая уровня соответствующей предельной аукционной цены;
2) поставляемая электрическая энергия – вся электрическая энергия, произведенная объектом по энергетической утилизации отходов, соответствующая нормам и требованиям законодательства Республики Казахстан, поставленная в точку поставки;
3) точка поставки – точка подключения объекта по энергетической утилизации отходов к электрическим сетям энергопередающей организации;
4) месяц поставки – календарный месяц фактической поставки поставляемой электрической энергии от объектов по энергетической утилизации отходов, начинающийся с 00.00 первого дня соответствующего месяца и заканчивающийся в 24.00 последнего дня соответствующего месяца, по результатам которого производятся окончательные расчеты объема купли-продажи поставляемой электрической энергии;

5) жұмыс күні – Сатып алушы үшін жұмыс күні болып табылатын күн;
6) жүйелік оператор – орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмысты қамтамасыз етуді, энергия жүйесіндегі теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен қосалқы қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ электр энергиясын ұлттық электр торабы бойынша жеткізуді, оған техникалық қызмет көрсетуді және пайдалану дайындығында ұстап тұруды жүзеге асыратын ұлттық компания;
7) жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы – электр энергиясын теңгерімдеу мен оның сапасын қамтамасыз етуді қоса алғанда, Қазақстан Республикасы біртұтас электр энергетикалық жүйесін жедел басқаруға және оның жұмысының сенімділігіне жауапты, жүйелік оператордың құрылымына кіретін бөлімше;
8) коммерциялық есепке алу аспабы – Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен қолдануға рұқсат етілген, электр қуатын, электр немесе жылу энергиясын коммерциялық есепке алуға арналған техникалық құрылғы;
9) Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі (бұдан әрі – нақты теңгерім) – есептік кезең ішінде орталықтандырылмаған және орталықтандырылған сауда нарықтарында, электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында өндірілген, берілген және тұтынылған электр энергиясының көлемдерін мекенжай бойынша бөлуді белгілейтін жүйелік оператор жасаған құжат. Нақты теңгерім Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің арасында өзара есеп айырысуларды жүргізу үшін негіз болып табылады;
10) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым - Заңға және Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан алынатын энергияны өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
11) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға арналған техникалық құрылғылар мен қондырғылардың және олармен өзара байланысты, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға технологиялық тұрғыдан қажетті құрылысжайлар мен инфрақұрылымның жиынтығы;
12) қаржылық ұйым – қаржылық қызмет көрету бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
13) шарт – Сатушы мен Сатып алушы арасында жасалған электр энергиясын сатып алу жөніндегі осы шарт;
14) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі – ЭКЕАЖ) – электр энергиясын есепке алу деректерін өлшеуге, жинауға, өңдеуге, сақтауға және жіберуге арналған өлшеу құралдары мен аппараттық-бағдарламалық кешендер жиынтығы;

5) рабочий день – день, являющийся рабочим днем для Покупателя;
6) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в энергосистеме, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также передачу электрической энергии по национальной электрической сети, ее техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности;
7) национальный диспетчерский центр системного оператора – подразделение, входящее в структуру системного оператора, отвечающее за оперативное управление единой электроэнергетической системой Республики Казахстан и надежность ее работы, включая балансирование и обеспечение качества электроэнергии;
8) прибор коммерческого учета – техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета электрической мощности, электрической или тепловой энергии, разрешенное к применению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере электроэнергетики;
9) фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан (далее – фактический баланс) – составленный системным оператором документ, устанавливающий адресное распределение объемов произведенной, поставленной и потребленной электрической энергии на рынках децентрализованной и централизованной торговли, балансирующем рынке электрической энергии за расчетный период. Фактический баланс является основанием для проведения взаиморасчетов между субъектами оптового рынка электрической энергии Республики Казахстан;
10) энергопроизводящая организация, использующая энергетическую утилизацию отходов – юридическое лицо, осуществляющее производство энергии, получаемой от энергетической утилизации отходов в соответствии с Законом и экологическим законодательством Республики Казахстан;
11) объект по энергетической утилизации отходов – совокупность технических устройств и установок, предназначенных для энергетической утилизации отходов, и взаимосвязанных с ними сооружений и инфраструктуры, технологически необходимых для энергетической утилизации отходов;
12) финансовая организация – юридическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность по предоставлению финансовых услуг;
13) договор – настоящий договор покупки электрической энергии, заключенный между Продавцом и Покупателем;
14) автоматизированная система коммерческого учета электрической энергии (далее – АСКУЭ) – совокупность средств измерений и аппаратно-программного комплекса для измерений, сбора, обработки, хранения и передачи данных учета электрической энергии;

15) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін коммерциялық пайдалану басталған күн – Сатушының қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін пайдалану объектісінің электр қондырғыларын кешенді сынау басталған күн, бұл кезде электр энергиясы энергия беретін ұйымның электр торабына беріледі.
2. Шарттың мәні
2. Шартқа сәйкес Сатушының қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісінде өндірілген және жеткізу нүктесіне жеткізілген электр энергиясының барлық көлемін Сатушы сатады, ал Сатып алушы сатып алады. Сатушы мына қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісінде электр энергиясын өндіретін болады:
1) атауы – _________;
2) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі орналасатын жер телімі (-дері) – кадастрлық нөмір – _________, жер телімінің жалпы алаңы – __________ гектар;
3) негізгі өндіруші жабдықтың паспорттық деректеріне сүйене отырпы, негізгі өндіруші жабдықтың номиналды (паспорттық деректерде көрсетілген) қуатының сомасы ретінде айқындалатын қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісінің өндіруші жабдығының белгіленген жиынтық қуаты – _____ (МВт);
4) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісінің белгіленген қуатын пайдаланудың болжамдалған коэффициенті – ____;
5) электр желісіне қосылу нүктесі – ______________________.
3. Қосымша құн салығын есепке алмағанда, электр энергиясының 1 (бір) киловатт-сағатына _____ (__________) құрайтын аукциондық баға - Шарт бойынша электр энергиясының бағасы болып табылады. Аукциондық бағаны жыл сайын индекстеу Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларымен белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
4. Индекстеу нәтижесінде аукциондық бағаның шамасын немесе аукциондық бағаны индекстеу тәртібін өзгерту Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын тиісті өзгерістерді қолдану басталған күн көрсетіле отырып, осы Шартқа қосымша келісімге қол қою арқылы ресімделеді.
3. Электр энергияның көлемін есепке алу және төлеу.
5. Жеткізетін электр энергиясының көлемін Сатушының есепке алу электр энергиясын беру нүктесінде орнатылған коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштері негізінде жүргізіледі.
6. Өз объектісінде ЭКЕАЖ-дың жұмыс істеуін қамтамасыз еткеннен кейін, Сатып алушы Сатушы жеткізетін электр энергиясының көлемдерін және Сатушы мен Сатып алушы арасындағы коммерциялық өзара есеп айырысуларды есепке алу және анықтау үшін ЭКЕАЖ деректерін пайдалануға құқылы.
7. Даулы жағдайларда жүйелік оператор бекіткен Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі Тараптар арасында өзара есеп айырысу үшін түпкілікті құжат болып табылады.

15) дата начала коммерческой эксплуатации объекта по энергетической утилизации отходов – дата начала комплексного испытания электроустановок объекта по использованию объекта по энергетической утилизации отходов Продавца, при котором электрическая энергия выдается в электрические сети энергопередающей организации.
2. Предмет Договора
2. В соответствии с Договором Продавец продает, а Покупатель покупает весь объем электрической энергии, произведенной на объекте по энергетической утилизации отходов Продавца и поставленной в точку поставки. Продавец будет производить электрическую энергию на следующем объекте по энергетической утилизации отходов:
1) наименование – _________;
2) земельный (ые) участок (и), на котором (ых) располагается объект по энергетической утилизации отходов – кадастровый номер – _________, общая площадь земельного участка – __________ гектар;
3) суммарная установленная мощность генерирующего оборудования объекта по энергетической утилизации отходов, определяемая как сумма номинальных (указанных в паспортных данных) мощностей основного генерирующего оборудования исходя из паспортных данных основного генерирующего оборудования – _____ (МВт);
4) прогнозный коэффициент использования установленной мощности объекта по энергетической утилизации отходов – ____;
5) точка подключения к электрической сети – ______________________.
3. Ценой электрической энергии по Договору является аукционная цена, которая составляет _____ (__________) за 1 (один) киловатт-час электрической энергии без учета налога на добавленную стоимость. Ежегодная индексация аукционной цены проводится в порядке, установленном Правилами определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен.
4. Изменение величины аукционной цены в результате ее индексации либо порядка индексации аукционной цены, оформляется путем подписания дополнительного соглашения к Договору с указанием даты начала применения соответствующих изменений, определяемой в соответствии с Правилами определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен.
3. Учет объема и оплата электрической энергии
5. Учет объема поставляемой электрической энергии ведется на основании показаний приборов коммерческого учета Продавца, установленных в точке поставки.
6. После обеспечения функционирования АСКУЭ на своем объекте Покупатель вправе использовать данные АСКУЭ для учета и определения объемов поставляемой электроэнергии Продавцом и коммерческих взаиморасчетов между Продавцом и Покупателем.
7. В спорных случаях окончательным документом для взаиморасчетов между Сторонами является фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан, утвержденный системным оператором.

8. Коммерциялық есепке алу аспаптары болмаған немесе беру нүктесінде орнатылған коммерциялық есепке алу аспаптары жарамсыз болған кезеңде қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндірген және энергия беруші ұйымның желісіне берілген электр энергиясына Сатып алушы ақы төлемейді және Тараптардың өзара есеп айырысулары кезінде есепке алынбайды. Бұл ретте Сатушыда коммерциялық есепке алу аспаптарының болмауы немесе олардың жарамсыз болуы кезеңі мен фактісі желілеріне қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі қосылған энергия беруші ұйымның тиісті актісімен расталуы тиіс.
9. Сатып алушы электр энергиясына Сатушы ұсынған шот-фактура және көлемдерді салыстырып-тексеру актісі негізінде шартты тұтынушылар үшін бекітілген төлем мерзімі біткеннен кейін он бес жұмыс күні ішінде ақы төлейді.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
10. Сатушы:
1) ай сайын, электр энергиясын беру айынан кейінгі айдың 5 (бесінен) кешіктірмей электр энергиясын өндірудің, желіге босатудың нақты тәулік сайынғы көлемдері туралы ақпаратты Сатып алушыға беруге;
2) ай сайын электр энергиясын беру айынан кейінгі айдың 5 (бесінен) кешіктірмей Сатып алушыға электр желілеріне берілген электр энергиясының нақты көлемі үшін шот-фактураны және салыстырып-тексеру актісін ұсынуға;
3) жыл сайын қаңтардың 1-і мен 31-ін қоса алған кезеңде өткен қаржы жылындағы өзара есеп айырысуларға салыстырып-тексеру жүргізуге;
4) ай сайын қаржы-есеп айырысу орталығына, электр энергиясын беру айына дейін 10 (он) күнтізбелік ішінде электр энергиясын өндірудің, оны желіге босатудың болжамды көлемі туралы ақпаратты беруге;
5) жыл сайын 1 қарашаға қарай айларға бөле отырып, алдағы жылға электр энергиясын өндірудің, желіге босатудың болжамды көлемдері туралы ақпаратты жолдауға;
6) өз бастамасы бойынша Шартты бұзған кезде, болжамды бұзу күніне дейін бір ай бұрын Сатып алушыны жазбаша хабардар етуге;
7) өз атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы Сатып алушыны тез арада хабардар етуге;
8) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдалану объектісін коммерциялық пайдалануға дейін қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдалану объектісінде ЭКЕАЖ жұмыс істеуін қамтамасыз етуге міндетті. ЭКЕАЖ жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталықтарына деректерді қашықтан беруі тиіс;
9) электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісіне қол қойылған күннен бастап және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдалану объектісіне кешендік сынау басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы-есеп айырысу орталығына осы Шарт жасалған қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі үшін энергия беруші ұйым мен Сатушы арасында қол қойылған, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдалану объектісінде коммерциялық және техникалық есепке алу аспаптарын орналастыру схемасын қамтитын электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесін ұсынуға;

8. Электрическая энергия, произведенная объектом по энергетической утилизации отходов и поставленная в сеть энергопередающей организации в период отсутствия или неисправности приборов коммерческого учета, установленных в точке поставки, не оплачивается Покупателем и не учитывается во взаиморасчетах Сторон. При этом факт и период отсутствия или неисправности приборов коммерческого учета у Продавца должны быть подтверждены соответствующим актом энергопередающей организации, к сетям которой подключен объект по энергетической утилизации отходов.
9. Оплата электрической энергии осуществляется Покупателем в течении пятнадцати рабочих дней после истечения срока оплаты, установленного для условных потребителей на основании предоставленных Продавцом счет-фактуры и акта сверки объемов.
4. Права и обязанности Сторон
10. Продавец обязан:
1) ежемесячно предоставлять Покупателю информацию о фактических ежесуточных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за месяцем поставки;
2) ежемесячно не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за месяцем поставки, предоставлять Покупателю акт сверки объемов и счет-фактуру за фактический объем поставленной в электрические сети электрической энергии;
3) ежегодно в период с 1 по 31 января проводить сверку взаиморасчетов за прошедший финансовый год;
4) ежемесячно предоставлять расчетно-финансовому центру информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии за 10 (десять) календарных дней до месяца поставки;
5) ежегодно к 1 первому ноябрю направлять информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии на предстоящий год с разбивкой по месяцам;
6) при расторжении Договора по собственной инициативе, письменно уведомить Покупателя за месяц до предполагаемой даты расторжения;
7) незамедлительно уведомлять Покупателя об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и реквизитов, необходимых для исполнения условий Договора;
8) до начала коммерческой эксплуатации объекта по энергетической утилизации отходов обеспечить функционирование АСКУЭ на своем объекте по энергетической утилизации отходов. АСКУЭ должна иметь дистанционную передачи данных в региональные диспетчерские центры системного оператора;
9) в течении 10 (десяти) рабочих дней с даты подписания акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии и до начала комплексного испытания объекта по энергетической утилизации отходов предоставить расчетно-финансовому центру копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, включающую схему размещения приборов коммерческого и технического учета на объекте по энергетической утилизации отходов, подписанного между энергопередающей организацией и Продавцом для объекта по энергетической утилизации отходов, в отношении которого заключен Договор;

10) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдалану объектісінің энергия қондырғылары кезең-кезеңмен пайдалануға енгізілген кезде, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдалану объектісінің энергия қондырғыларын кешенді сынаудың аралық актісінің көшірмесін оған қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде, бірақ кешендік сынау жүргізілген электр энергиясын жеткізу айы аяқталғаннан кешіктірмей ұсынуға;
11) кешенді сынау басталғанға дейін 10 (он) күнтізбелік күн ішінде жүйелік оператормен келісілген кешенді сынаулар бағдарламасының көшірмесін және ЭКЕАЖ-ні пайдалануға енгізу актісінің көшірмесін ұсынуға;
12) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес электр энергиясы өндірісінің тәуліктік графиктерінің сақталуын қамтамасыз етуге;
13) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 691 бұйрығымен бекітілген Жүйелік оператордың қызмет көрсету, жүйелік және қосалқы көрсетілетін қызметтер нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 28 желтоқсанда № 12562 тіркелген) 46-тармағына сәйкес электр энергиясын өндіру-тұтынудың жүйелік операторы бекіткен тәуліктік графикке түзетулерді уақтылы енгізуге;
14) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдалану объектісінің белгіленген қуаты кемінде бір мегаватт болған кезде, Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдалану объектісінің өндіруші қондырғыларының жүйелік оператор белгілеген жұмыс режимдерін сақтауға;
15) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі мен электр желілеріне қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі қосылған энергия беруші ұйым арасында қол қойылған электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алу актісінің көшірмесін электр энергиясын беру айынан кейінгі айдың 7 (жетінші) күнінен кешіктірмей беруге;
16) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауды жүзеге асвыратын мемлекеттік органға жіберілген, Шарт жасалған қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдалану объектісінің құрылыс-монтаждау жұмыстары басталғаны туралы хабарламаның көшірмесін Шартқа қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) күнтізбелік күн ішінде қаржы-есеп айырысу орталығына ұсынуға;
17) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шарт жасалған қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін 60 (алпыс) ай ішінде қаржы-есеп айырысу орталығына ұсынуға;

10) при поэтапном вводе в эксплуатацию энергоустановок объекта по энергетической утилизации отходов, предоставить копию промежуточного акта комплексного испытания энергоустановок объекта по энергетической утилизации отходов в течении 5 (пяти) рабочих дней с даты его подписания, но не позднее окончания месяца поставки в течение, которого проведено комплексное испытание;
11) за 10 (десять) календарных дней до начала проведения комплексного испытания предоставить копию согласованной системным оператором программы комплексных испытаний и копию акта ввода в эксплуатацию АСКУЭ;
12) обеспечивать соблюдение суточных графиков производства электрической энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере электроэнергетики;
13) своевременно вносить корректировки в утвержденный системным оператором суточный график производства-потребления электрической энергии в соответствии с пунктом 46 Правил оказания услуг системным оператором, организации и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 691 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12562);
14) при установленной мощности объекта по энергетической утилизации отходов составляющей не менее одного мегаватта, соблюдать заданные системным оператором режимы работы генерирующих установок объекта по энергетической утилизации отходов в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере электроэнергетики;
15) предоставить копию акта снятия показаний приборов коммерческого учета электрической энергии, подписанного между объектом по энергетической утилизации отходов и энергопередающей организацией к электрическим сетям которой подключен объект по энергетической утилизации отходов – не позднее 7 (седьмого) числа месяца, следующего за месяцем поставки;
16) предоставить расчетно-финансовому центру копию уведомления о начале строительно-монтажных работ объекта по энергетической утилизации отходов, в отношении которого заключен Договор, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль – в течении 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания Договора;
17) предоставить расчетно-финансовому центру копию акта приемки в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в отношении которого заключен Договор – в течении 60 (шестьдесяти) месяцев;

18) Шарт жасалған қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі үшін энергия беруші ұйым мен Сатушы арасында қол қойылған тараптардың теңгерімдік тиесілігі мен пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмесін тараптардың теңгерімдік тиесілігі мен пайдалану жауапкершілігін ажырату актісіне қол қойылған күннен бастап және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісіне кешенді сынау жүргізу басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы-есеп айырысу орталығына ұсынуға;
19) Шарт жасалған қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі үшін энергия беруші ұйым мен Сатушы арасында қол қойылған қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісінде коммерциялық және техникалық есепке алу аспаптарын орналастыру схемасын қамтитын электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесін электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісіне қол қойған күннен бастап және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісіне кешенді сынау басталанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы-есеп айырысу орталығына ұсынуға;
20) қаржы-есеп айырысу орталығының сұратуы бойынша қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі құрылысының барысы туралы ақпарат жолдауға;
21) Қағидалардың 115-117-тармақтарында қойылатын талаптарға сәйкес осы Шартқа қол қойған күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде белгіленген қуаттың 1 (бір) кВт үшін 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді Сатып алушыға ұсынуға;
22) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін салу үшін салынған шетелдік валютадағы кредиттік міндеттемелердің болуы туралы ақпаратты жыл сайын бірінші қазанға қарай беруге;
23) Сатушының бірігуі, банкрот болуы немесе таратылуы туралы Сатып алушыны тез арада хабардар етуге;
24) жаңа генерациялау қондырғыларын (бұған дейін пайдаланылмаған) пайдалана отырып, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін салуға міндетті.
11. Сатып алушы:
1) Сатушыдан көлемдерді салыстырып-тексеру актісін алған күннен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде оған қол қоюға немесе егер ол Сатушының жеткізілген электр энергиясының көлемі туралы деректерімен келіспесе, тура сол мерзімде Сатушыға бас тартудың негізділігін растайтын құжаттарды міндетті түрде қоса бере отырып, өзінің жазбаша дәлелді бас тартуын жіберуге;
2) шартты тұтынушылар үшін белгіленген төлем мерзімі өткен соң 15 (он бес) жұмыс күні ішінде тиісті көлемдерді салыстырып-тексеру актісінде көрсетілген электр энергиясы жеткізілетін айда берілген барлық көлемі үшін Сатушыға ақы төлеуге;

18) предоставить расчетно-финансовому центру копию акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанного между энергопередающей организацией и Продавцом для объекта по энергетической утилизации отходов, в отношении которого заключен Договор – в течении 10 (десяти) рабочих дней с даты подписания акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон и до начала комплексных испытаний объекта по энергетической утилизации отходов;
19) предоставить расчетно-финансовому центру копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, включающего схему размещения приборов коммерческого и технического учета на объекте по энергетической утилизации отходов, подписанного между энергопередающей организацией и Продавцом для объекта по энергетической утилизации отходов, в отношении которого заключен Договор – в течении 10 (десяти) рабочих дней с даты подписания акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии и до начала комплексных испытаний объекта по энергетической утилизации отходов;
20) по запросу расчетно-финансового центра предоставить информацию о ходе строительства объекта по энергетической утилизации отходов;
21) предоставить Покупателю финансовое обеспечение исполнения условий Договора в размере 100 000 (ста тысяч) тенге за 1 (один) кВт установленной мощности в течении 30 (тридцати) календарных дней с даты подписания настоящего Договора в соответствии с требованиями, предъявляемыми пунктами 115-117 Правил;
22) ежегодно к первому октябрю предоставить информацию о наличии кредитных обязательств в иностранной валюте, полученных на строительство объекта по энергетической утилизации отходов;
23) незамедлительно уведомлять Покупателя о слиянии, банкротстве или ликвидации Продавца;
24) построить объект по энергетической утилизации отходов с использованием новых генерирующих установок (ранее не находившихся в эксплуатации).
11. Покупатель обязан:
1) в течении 15 (пятнадцати) календарных дней с даты получения акта сверки объемов от Продавца подписать его или, если он не согласен с данными Продавца об объеме поставленной электрической энергии, в этот же срок направить Продавцу свой письменный мотивированный отказ с обязательным приложением документов, подтверждающих обоснованность такого отказа;
2) оплатить Продавцу за весь объем поставленной в месяце поставки электрической энергии, указанный в соответствующем акте сверки объемов, в течении 15 (пятнадцати) рабочих дней после истечения срока оплаты, установленного для условных потребителей;

3) жыл сайын қаңтардың 1-і мен 31-ін қоса алған кезеңде өткен қаржы жылындағы өзара есеп айырысуларды салыстырып-тексеруді жүргізуге;
4) өз атауынің, заңды мекенжайынің, нақты орналасқан жерінің және Шарт талаптарын орындау үшін қажетті деректемелерінің өзгергені туралы Сатушыны тез арада хабардар етуге;
5) осы Шарттың 10-тармағының 17) тармақшасында көрсетілген мерзімде қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін іске қосқан кезде, жазбаша өтініш берген күннен бастап 10 (он) жұмыс күн ішінде Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасын немесе оның бөлігін қайтаруға;
6) Сатып алушының бірігуі, банкрот болуы немесе таратылуы туралы Сатушыны тез арада хабардар етуге міндетті.
12. Сатушы:
1) Сатып алушыдан Шарттың талаптарын орындауды талап етуге;
2) Шартта көрсетілген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісінің өндіруші жабдығының белгіленген жиынтық қуаты артпайтындай болса, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісіне ағымдағы немесе күрделі жөндеу жүргізуді, оның ішінде негізгі өндіруші жабдықты ауыстыра отырып, жүзеге асыруға;
3) Сатып алушыны талап ету құқығын басқаға беру туралы тиісті шарт жасалғанға дейін хабардар ете отырып, Шарттан туындайтын өзінің қолданыстағы және алдағы құқықтары мен талаптарын Сатып алушыға беруге құқылы. Бұл ретте осы тармақшада көзделген құқықтар мен талаптарды басқаға беру жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган (уәкілетті орган) осы Шарт бойынша құқықтар мен талаптарды қабылдайтын Тараптың Шарттың 11-тармағының 21) тармақшасына сәйкес қаржылық қамтамасыз етуді ұсынуымен, сондай-ақ Сатып алушы, Сатушы және осы Шарт бойынша құқықтар мен талаптарды қабылдайтын Тарап арасында тиісті келісім жасай отырып, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілерінің энергия өндіруші ұйымдары тізбесіне тиісті өзгерістерді енгізгеннен кейін жүзеге асырылады;
4) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі үшінші тұлғаға иеліктен шығарылған кезде, осы Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттерін дәл сол тұлғаға толықтай беруге құқылы. Бұл жағдайда осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттер қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісіне құқығымен бірге бір уақытта үшінші тұлғаға өтеді.
13. Сатып алушы:
1) Сатушыдан осы Шарт талаптарын орындауды талап етуге;
2) егер электр энергиясын беру айында жеткізілген көлем туралы Тараптар арасында болған келіспеушіліктерді реттеу қорытындылары бойынша Сатып алушының Сатушыға артық сома төлеу фактісі анықталатын болса, алдағы төлемдерде Сатушыға тиесілі сомалардан артық төленген соманы ұстап қалуға;

3) ежегодно в период с 1 по 31 января проводить сверку взаиморасчетов за прошедший финансовый год;
4) незамедлительно уведомлять Продавца об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и реквизитов, необходимых для исполнения условий Договора;
5) при вводе в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов в сроки, указанные в подпункте 17) пункта 10 настоящего Договора, осуществить возврат финансового обеспечения исполнения условий Договора или его части в течении 10 (десяти) рабочих дней со дня предоставления письменного обращения;
6) незамедлительно уведомлять Продавца о слиянии, банкротстве или ликвидации Покупателя.
12. Продавец вправе:
1) требовать от Покупателя исполнения условий Договора;
2) осуществлять текущий или капитальный ремонт объекта по энергетической утилизации отходов, в том числе с заменой основного генерирующего оборудования, при условии, что суммарная установленная мощность генерирующего оборудования объекта по энергетической утилизации отходов, указанная в Договоре, не будет увеличена;
3) уступать свои действующие и предстоящие права и требования к Покупателю, возникающие из Договора, с уведомлением Покупателя до заключения соответствующего договора уступки прав требования. При этом, уступка прав и требований предусмотренных настоящим подпунктом осуществляется после внесения центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в области поддержки использования возобновляемых источников энергии (далее – уполномоченный орган) соответствующих изменений в Перечень энергопроизводящих организаций объектов, использующих энергетическую утилизацию отходов, с предоставлением Стороной, принимающей права и требования по настоящему Договору, финансового обеспечения в соответствии с подпунктом 21) пункта 11 настоящего Договора, а также с заключением соответствующего соглашения между Покупателем, Продавцом и Стороной, принимающей права и требования по настоящему Договору;
4) полностью уступать свои права и обязанности по Договору третьему лицу при отчуждении объекта по энергетической утилизации отходов этому же лицу. В этом случае права и обязанности по Договору переходят к третьему лицу одновременно с правами на объект по энергетической утилизации отходов.
13. Покупатель вправе:
1) требовать от Продавца исполнения условий Договора;
2) удержать сумму переплаты из сумм, причитающихся Продавцу в предстоящих платежах, если по итогам урегулирования разногласий между Сторонами об объеме поставленной в месяце поставки электрической энергии будет выявлен факт выплаты Покупателем Продавцу излишней суммы;

3) Шартқа және Қазақстан Республикасының жаңартылатын энерия көздері және электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес Сатушының міндеттемелерін орындауды талап етуге құқылы.
5. Тараптардың жауапкершілігі
14. Сатушы Шарттың 11-тармағының 16) тармақшасына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісінің құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарлама көшірмесін ұсыну мерзімдерін 6 айдан көп уақытқа бұзған кезде, онда Сатып алушы Қағидалардың 98-тармағында белгіленген тәртіпте Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 30%-ын (отыз пайыз) ұстап қалады және ол туралы Сатушыға жазбаша хабарлайды.
15. Егер Сатушы Шарттың 10-тармағының 17) тармақшасына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсыну мерзімдерін мерзімді бұзса, Сатып алушы Қағиданың 98-тармағында белгіленген тәртіпте Шарт талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100% (жүз пайызын) ұстап қалады, ол туралы Сатушыны жазбаша хабардар етеді. Бұл ретте осы Шарттың 15-тармағына сәйкес Шарт талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының бөлігін ұстап қалған кезде, Қағиданың 98-тармағында белгіленген тәртіпте Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70% (жетпіс пайызын) ұстап қалады.
16. Шартта көзделген төлемдер дің мерзімін өткізіп алғаны үшін Сатып алушы Сатушының талап етуі бойынша оған мерзімі өткен әрбір күнтізбелік күн үшін кешіктірілген соманың 0,1 %-ы (нөл бүтін оннан бір пайызы) мөлшерінде, бірақ кешіктірілген соманың 10 %-ынан (он пайызынан) аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлейді.
17. Тараптар Шартта көзделген міндеттемелерді бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына және Шарт талаптарына сәйкес жауапты болады.
18. Шарттың талаптары Тараптардың өзара келісімі бойынша ғана өзгертіледі және жазбаша нысанда ресімделеді.
19. Сатып алушы белгіленген қуатты пайдалану коэффициентінің нақты мәнінің болжамдалғаннан ауытқығаны үшін, сондай-ақ электр энергиясын диспетчерлендіруге, беруге және таратуға байланысты іс-әрекеттерін қоса алғанда, бірақ мұнымен шектелмей үшінші тұлғалардың іс-әрекеттері үшін жауапты болмайды.
20. Сатып алушы кез келген салдар үшін, соның ішінде қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін салу және (немесе) пайдалану нәтижесінде туындаған экологиялық, қаржылық, әлеуметтік және басқадай кез келген және мұнымен шектелмейтін салдар үшін үшінші тұлға алдында жауапты болмайды.
21. Сатушы қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін салу және (немесе) пайдалану нәтижесінде туындаған экологиялық, қаржылық және әлеуметтік салдарлар үшін үшінші тұлғалар алдында толық жауапты болады.

3) требовать исполнения обязанностей Продавца в соответствии с Договором и законодательством Республики Казахстан в области возобновляемых источников энергии и электроэнергетики.
5. Ответственность Сторон
14. При нарушении Продавцом сроков предоставления копии уведомления о начале строительно-монтажных работ объекта по энергетической утилизации отходов в соответствии с подпунктом 16) пункта 11 Договора более чем на 6 месяцев, Покупатель удерживает 30% (тридцать процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном пунктом 98 Правил, о чем письменно уведомляет Продавца.
15. При нарушении Продавцом сроков предоставления копии акта приемки в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов в соответствии с подпунктом 17) пункта 10 настоящего Договора, Покупатель удерживает 100% (сто процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном пунктом 98 Правил, о чем письменно уведомляет Продавца. При этом, при удержании части финансового обеспечения исполнения условий Договора в соответствии с пунктом 15 настоящего Договора удерживает 70% (семьдесят процентов) суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном пунктом 98 Правил.
16. За просрочку платежей, предусмотренных Договором, Покупатель по требованию Продавца уплачивает ему неустойку в размере 0,1% (ноль целых одна десятая процента) от просроченной суммы за каждый календарный день просрочки, но не более 10% (десять процентов) от просроченной суммы.
17. За нарушение обязательств, предусмотренных Договором, Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями Договора.
18. Условия Договора изменяются только по взаимному согласию Сторон и оформлены в письменной форме.
19. Покупатель не несет ответственность за отклонение фактического значения коэффициента использования установленной мощности от прогнозного, а также за действия третьих лиц включая, но не ограничиваясь, связанных с диспетчеризацией, передачей и распределением электрической энергии.
20. Покупатель не несет ответственность перед третьим лицом за любые и не ограничивающиеся этим последствия, в том числе за любые экологические, финансовые и социальные возникшие в результате строительства и (или) эксплуатации объекта энергетической утилизации отходов.
21. Продавец несет полную ответственность перед третьими лицами за экологические, финансовые и социальные последствия, возникшие в результате строительства и (или) эксплуатации объекта по энергетической утилизации отходов.

6. Форс-мажорлық жағдайлар
22. Шарт талаптарының орындалмағаны және (немесе) тиісінше орындалмағаны форс-мажорлық жағдай нәтижелері болып табылатын болса, Тараптар ол үшін жауапты болмайды.
23. Шарттың орындалуына кедергі келтіретін, Тараптардың бақылауына бағынбайтын, олардың жаңылуына немесе ұқыпсыздығына байланысты емес және күтпеген жерден болатын оқиға форс-мажорлық жағдай деп танылады.
24. Сатып алушыда қандай да бір себеппен жеткілікті ақшаның болмауы форс-мажорлық жағдай болып табылмайды және Сатып алушыны төлемдерді кешіктіргені үшін жауапкершіліктен босатпайды.
25. Форс-мажорлық жағдай әсеріне ұшыраған Тарап бұл туралы басқа Тарапты растайтын құжаттарды ұсынумен форс-мажорлық жағдайдың сипатын, туындау себебін және олардың болжамды ұзақтығын көрсете отырып, он күнтізбелік күн ішінде хабардар етуге міндетті.
7. Тараптардың Сатушы қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін салу үшін қаржылық ұйымдарда қарыз тартқан жағдайдағы іс-әрекеттері.
26. Сатушы осы Шарт бойынша ақшалай түсімдерді кепілге бере отырып, қаржылық ұйымдарда қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін салуға қаржыландыру тартқан кезде, Сатушы Сатып алушыға аталған хабарламанының қолданылу мерзімін көрсетумен ақшалай түсімдер кепілдігі туралы тиісті хабарлама жібереді.
27. Сатушының Сатып алушыға ақшалай түсімдер кепілдігі туралы хабарламаны ұсынуы Сатушының осы Шартқа қатысты Сатып алушының мына іс-әрекеттерді жүзеге асыруына қайтарып алынбайтын және сөзсіз келісімін білдіреді:
1) Сатып алушының қаржы ұйымының пайдасына одан талапты алған кезде Сатушыға тиесілі төлемдерді (ай сайынғы төлемдер шегінде) жүзеге асыруы. Қаржы ұйымының пайдасына жасалған әрбір төлем Сатып алушының осы шарт бойынша Сатушы алдындағы ақшалай міндеттемесін тиісінше орындауы болып есептеледі;
2) Сатып алушыға қаржы ұйымынан осындай ауыстыру қажеттігі туралы талап түскен жағдайда Сатушыны ауыстыруды жүзеге асыру. Қаржы ұйымының талап етуі бойынша Сатушыны ауыстыру уәкілетті орган Заңның 6-бабының 10-3) тармақшасына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне тиісті өзгерістер енгізгеннен кейін жүзеге асырылады;
3) Сатып алушының шарттың қолданылуын тоқтатуға немесе тоқтата тұруға әкеп соғуы мүмкін Сатушының осы шарт бойынша Сатып алушы алдындағы міндеттемелерін орындамауы жағдайлары туралы қаржы ұйымына ақпарат береді.

6. Форс-мажорные обстоятельства
22. Стороны не несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение условий Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
23. Форс-мажорным обстоятельством признается событие, препятствующее исполнению Договора, неподвластное контролю Сторон, не связанное с их просчетом или небрежностью и имеющее непредвиденный характер.
24. Отсутствие достаточного количества денег у Покупателя по какой-либо причине не является форс-мажорным обстоятельством и не освобождает Покупателя от ответственности за просрочку платежей.
25. Сторона, подвергшаяся действию форс-мажорных обстоятельств, обязана известить об этом другую Сторону в течении десяти календарных дней с момента их возникновения с указанием характера, причин возникновения форс-мажорных обстоятельств и предполагаемой их продолжительности с представлением подтверждающих документов.
7. Действия Сторон при привлечении Продавцом займа в финансовых организациях для строительства объекта по энергетической утилизации отходов.
26. При привлечении Продавцом финансирования на строительство объекта по энергетической утилизации отходов в финансовых организациях под залог денежных поступлений по настоящему Договору, Продавец направляет Покупателю соответствующее уведомление о залоге денежных поступлений с указанием срока действия данного уведомления.
27. Предоставление Продавцом Покупателю уведомления о залоге денежных поступлений, выражает безотзывное и безусловное согласие Продавца на осуществление Покупателем следующих действий в отношении настоящего Договора:
1) осуществление Покупателем платежей, причитающихся Продавцу, в пользу финансовой организации, при получении от нее требования (в пределах ежемесячных платежей). Каждый платеж в пользу финансовой организации считается надлежащим исполнением денежного обязательства Покупателя перед Продавцом по настоящему Договору;
2) осуществление замены Продавца при поступлении Покупателю требования от финансовой организации, о необходимости такой замены. Осуществление замены Продавца по требованию финансовой организации осуществляется после внесения соответствующих изменений уполномоченным органом в Перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии в соответствии с подпунктом 10-3) статьи 6 Закона;
3) предоставление Покупателем информации в финансовую организацию о случаях неисполнения обязательств Продавцом перед Покупателем по настоящему Договору, которые могут привести к прекращению или приостановлению его действия.

8. Дауларды шешу
28. Шарттан туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге жатады.
29. Тараптардың осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындауы кезінде туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер жолымен шешіледі.
30. Осы Шартты жасауға, оның жарамдылығына, орындалуына, өзгертілуіне, тоқтатыла тұруына және бұзылуына байланысты, сондай-ақ Тараптар арасында келісімге қол жеткізілмеген, осы Шартқа байланысты барлық даулар Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексінде белгіленген тәртіппен қаралуға тиіс.
9. Шарттың және аукциондық бағаның қолданылу мерзімі
31. Осы Шарт Тараптармен қол қойылған күннен бастап күшіне енеді.
32. Шарт және онда көрсетілген аукциондық баға өндірілген электр энергиясы энергия беруші ұйымның электр желісіне берілген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісінің электр қондырғыларын кешенді сынау басталған күннен бастап 15 (он бес) жыл өткеннен кейін өз қолданысын тоқтатады.
10. Қорытынды ережелер
33. Шарт:
1) Сатушының Шарттың 10-тармағының 17) тармақшасында көзделген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін пайдалануға беру мерзімін бұзуы;
2) Сатушы Шарттың қолданылуы кезеңінде өндірілетін электр энергиясын Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасына сай тұтынушылармен жасалған екіжақты шарттарға сәйкес келісілген баға бойынша өткізуі;
3) Қағидалардың 95-тармағына сәйкес Сатушы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді ұсыну мерзімін бұзған жағдайда өз қолданысын тоқтатады.
34. Шарттың барлық өзгерістері мен толықтырулары олар жазбаша түрінде жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған жағдайда ғана жарамды болып табылады.
35. Тараптар арасындағы барлық хат алмасу қағаз нұсқасындағы хаттарды жіберу арқылы жазбаша түрде жүзеге асырылады.
36. Шарт заңды күші бірдей екі данада, қазақ және орыс тілдерінде жасалды.
37. Шарт Нұр-Сұлтан қаласында жасалды, оған екі Тарапта қол қойды және Сатып алушы оны 20__ жылғы "_____"_________ № _____ жасалған шарттар тізілімінде тіркеді.
38. Осы Шарттың барлық талаптары тұрақты болып табылады, Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне тәуелді емес және Сатып алушымен келісім бойынша ғана өзгертіледі.
11. Тараптардың деректемелері және қолтаңбалары
Сатушы
_____________________________
(толық атауы)
Заңды мекенжайы:_____________
Нақты мекенжайы:_____________
Тел./факс:____________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
_____________________________
Банктік сәйкестендіру коды _____________________________
Жеке сәйкестендіру коды
_____________________________
_____________________________
(банктің атауы)
_____________________________
(лауазымы)
_____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
м.о. (болған жағдайда)
Сатып алушы ____________________________
(толық атауы)
Заңды мекенжайы:____________
Нақты мекенжайы:____________
Тел./факс:___________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
____________________________
Банктік сәйкестендіру коды
____________________________
Жеке сәйкестендіру коды
____________________________
____________________________
(банктің атауы)
____________________________
(лауазымы)
_____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
м.о. (болған жағдайда)";
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 7 сәуірдегі
№ 123 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 480 бұйрығына
5-қосымша
Үлгілік нысан
Қаржы-есеп айырысу орталығының тасқындық электр энергиясын өндіруді және желіге босатуды жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын шекті тарифтер бойынша сатып алу шарты
№ _____________
________
______________________                        20___жыл ____ ______
(шарт жасалған жер)
тіркелген мекенжайы: Қазақстан Республикасы,
__________________________________________________________________,
(заңды мекенжайы көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатушы" деп аталатын
__________________________________________________________________,
(қаржы-есеп айырысу орталығының толық атауы көрсетіледі)
бизнес сәйкестендіру нөмірі:_______________________________, атынан
___________________________________________ негізінде әрекет ететін
(өкілеттіктің туындау негіздемесі көрсетіледі)
__________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі),
бір тараптан, және
тіркелген мекенжайы: ______________________________________________,
(орналасқан жері көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатып алушы" деп аталатын
_________________________________________________________________,
(ұйымның толық атауы көрсетіледі)
бизнес сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________, атынан
_____________________________________________ негізінде әрекет ететін
(өкілеттіктің туындау негіздемесі көрсетіледі)
______________________________________________________________,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі)
басқа тараптан, бірлесе "Тараптар", ал жеке "Тарап" деп аталатындар:

8. Разрешение споров
28. Споры, вытекающие из Договора, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
29. Все споры и разногласия, возникающие при исполнении Сторонами обязательств по настоящему Договору, решаются путем переговоров.
30. Все споры, связанные с заключением, действительностью, исполнением, изменением, приостановлением, и расторжением настоящего Договора, а также связанные с настоящим Договором, по которым между Сторонами не достигнуто согласие, подлежат рассмотрению в установленном Гражданском процессуальном кодексе Республики Казахстан.
9. Срок действия Договора и аукционной цены
31. Договор вступает в силу с даты подписания его Сторонами.
32. Договор и аукционная цена, указанная в нем, прекращают свое действие по истечении 15 (пятнадцати) лет начиная с даты начала комплексного испытания электроустановок объекта по энергетической утилизации отходов, при котором выработанная электроэнергия была выдана в электрические сети энергопередающей организации.
10. Заключительные положения
33. Договор прекращает свое действие в случаях:
1) нарушения Продавцом срока ввода в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов, предусмотренного подпунктом 17) пункта 10 Договора;
2) реализации Продавцом в период действия Договора производимой электрической энергии по договорным ценам, согласно заключенным двухсторонним договорам с потребителями в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике;
3) нарушения Продавцом срока предоставления финансового обеспечения исполнения условий Договора в соответствии с пунктом 95 Правил.
34. Все изменения и дополнения к Договору действительны лишь при условии, что они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
35. Вся переписка между Сторонами осуществляется в письменном виде путем направления писем на бумажном носителе.
36. Договор составлен на казахском и русском языках в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу.
37. Договор заключен в городе Нур-Султан, подписан обеими Сторонами и зарегистрирован Покупателем в Реестре заключенных договоров "___" ________ 20 ____ года № ____.
38. Все условия Договора являются стабильными, не зависят от изменения законодательства Республики Казахстан и изменяются только по согласованию с Покупателем.
11. Реквизиты и подписи Сторон
Продавец
Покупатель
________________________________
(полное наименование)
_________________________________
(полное наименование)
Юридический адрес:__________________________
Юридический адрес:___________________________
Фактический адрес:__________________________
Фактический адрес:___________________________
Телефон/факс: _______________________________
Телефон/факс: _________________________________
Бизнес идентификационный номер:
_______________________________
Бизнес идентификационный номер:
_________________________________
Банковский идентификационный код:
_______________________________
Банковский идентификационный код:
_________________________________
Индивидуальный идентификационный код:
_______________________________
Индивидуальный идентификационный код:
_________________________________
_______________________________
(наименование банка)
_________________________________
(наименование банка)
_______________________________
(должность)
_________________________________
(должность)
_______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
м.п. (при наличии)
м.п. (при наличии)
Приложение 2 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 7 апреля 2021 года № 123
Приложение 5 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2017 года № 480
Типовая форма
Договор покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии
у энергопроизводящей организации, осуществляющей производство
и отпуск в сеть паводковой электрической энергии, по предельным тарифам
№ _____________ ___________________________ ____ ____________20___года
(место заключения договора)
_________________________________________________________________________,
(указать полное наименование расчетно-финансового центра)
зарегистрированное по адресу: Республика Казахстан,
_________________________________________________________________________,
(указать юридический адрес)
бизнес идентификационный номер:___________________________________________,
в лице ___________________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ________________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое в дальнейшем "Продавец", с одной стороны, и _______________________,
(указать полное наименование организации)
зарегистрированное по адресу: ______________________________________________,
(указать место нахождения)
бизнес идентификационный номер: __________________________________________,
в лице____________________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании _________________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое в дальнейшем "Покупатель", с другой стороны, совместно именуемые
"Стороны", а по отдельности "Сторона", принимая во внимание:

1) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" 2009 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – Заң);
2) "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын;
3) "Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын орталықтандырылған сатып алуы және сатуы, қаржы-есеп айырысу орталығының басым шартты тұтынушыға күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша электр энергиясының тиісті үлесін қайта есептеу және қайта бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағида) назарға ала отырып, төмендегілер туралы осы электр энергиясын сатып алу шартын (бұдан әрі – Шарт) жасады.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) беру нүктесі – тасқындық электр энергиясын пайдалану объектісін энергия беруші ұйымның электр желілеріне қосу нүктесі;
2) жеткізілетін ай – тиісті айдың бірінші күні сағат 00.00-де басталатын және тиісті айдың соңғы күні сағат 24.00-де аяқталатын тасқындық электр энергиясын пайдалану объектілерінен берілетін электр энергиясы нақты жеткізілетін күнтізбелік ай, оның нәтижелері бойынша жеткізілетін электр энергиясын сатып алу-сату көлемінің түпкілікті есебі жүргізіледі;
3) берілетін электр энергиясы – Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары мен талаптарына сәйкес келетін, беру нүктелеріне жеткізілетін, электр станциялары өндірген барлық электр энергиясы;
4) жұмыс күні - Сатып алушы үшін жұмыс күні болып табылатын күн;
5) жүйелік оператор - орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмысты қамтамасыз етуді, энергия жүйесіндегі теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен қосалқы қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ электр энергиясын ұлттық электр торабы бойынша жеткізуді, оған техникалық қызмет көрсетуді және пайдалану дайындығында ұстап тұруды жүзеге асыратын ұлттық компания;
6) жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы (ЖО ҰДО) - электр энергиясын теңгерімдеу мен оның сапасын қамтамасыз етуді қоса алғанда, Қазақстан Республикасы біртұтас электр энергетикалық жүйесін жедел басқаруға және оның жұмысының сенімділігіне жауапты, жүйелік оператордың құрылымына кіретін бөлімше;

1) Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон);
2) Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике";
3) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 "Об утверждении Правил централизованной покупки и продажи расчетно- финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической энергии, перерасчета и перераспределения расчетно-финансовым центром соответствующей доли электрической энергии на квалифицированного условного потребителя
по итогам календарного года" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10662) (далее – Правила).
1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются следующие основные понятия:
1) точка поставки – точка подключения объекта по использованию паводковой электроэнергии к электрическим сетям энергопередающей организации;
2) месяц поставки – календарный месяц фактической поставки поставляемой электрической энергии от объектов по использованию паводковой электроэнергии, начинающийся с 00.00 первого дня соответствующего месяца и заканчивающийся в 24.00 последнего дня соответствующего месяца, по результатам которого производятся окончательные расчеты объема купли-продажи поставляемой электрической энергии;
3) поставляемая электрическая энергия – вся электрическая энергия, произведенная электростанцией, соответствующая нормам и требованиям законодательства Республики Казахстан, поставленная в точку поставки;
4) рабочий день – день, являющийся рабочим у Покупателя;
5) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в энергосистеме, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также передачу электрической энергии по национальной электрической сети, ее техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности;
6) национальный диспетчерский центр системного оператора (далее – НДЦ СО) – подразделение, входящее в структуру системного оператора, отвечающее за оперативное управление единой электроэнергетической системой Республики Казахстан и надежность ее работы, включая балансирование и обеспечение качества электроэнергии;

7) коммерциялық есепке алу аспабы – Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен қолдануға рұқсат етілген, электр қуатын, электр немесе жылу энергиясын коммерциялық есепке алуға арналған техникалық құрылғы;
8) күнтізбелік жыл – тиісті жылдың бірінші күні сағат 00.00-ден бастап тиісті жылдың соңғы күні сағат 24.00-ге дейін берілетін электр энергиясы нақты жеткізілетін жыл;
9) Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі (бұдан әрі – нақты теңгерім) – есептік кезең ішінде орталықтандырылмаған және орталықтандырылған сауда нарықтарында, электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында өндірілген, берілген және тұтынылған электр энергиясының көлемдерін мекенжай бойынша бөлуді белгілейтін жүйелік оператор жасаған құжат. Нақты теңгерім Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері арасында өзара есеп айырысуларды жүргізу үшін негіз болып табылады;
10) тасқындық электр энергиясы - Қазақстан Республикасында электр энергиясын өндірудің-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес көлемде Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес суды табиғат қорғау мақсатында ағызу кезеңінде энергия өндіруші ұйымдар (гидроэлектр станциялары) өндіретін және Заңда белгіленген тәртіппен электр энергиясына арналған шекті тариф бойынша қаржы-есеп айырысу орталығына өткізілетін электр энергиясы;
11) шарт – Сатушы мен Сатып алушы арасында жасалған Электр энергиясын сатып алу жөніндегі осы шарт;
12) электр энергиясына арналған шекті тариф – электр энергиясын өндіруге, жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығынан электр энергиясын сатып алуға арналған шығындар және электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган белгілеген әдістеме бойынша айқындалатын тіркелген пайда есепке алынатын, электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдар топтары үшін электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган жеті жылға тең мерзімге бекіткен босату тарифінің (бағасының) ең жоғары шамасы.
2. Шарттың мәні
2. Шартқа сәйкес Сатушының объектісінде өндірілген және беру нүктесіне жеткізілген электр энергиясының барлық көлемін Сатушы сатады, ал Сатып алушы сатып алады. Сатушы мына объектіде электр энергиясын өндіретін болады:
1) атауы – __________;

7) прибор коммерческого учета – техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета электрической мощности, электрической или тепловой энергии, разрешенное к применению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере электроэнергетики;
8) календарный год – год фактической поставки поставляемой электроэнергии, начинающийся с 00.00 часов первого дня соответствующего года по 24.00 часа последнего дня соответствующего года;
9) фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан (далее – фактический баланс) – составленный системным оператором документ, устанавливающий адресное распределение объемов произведенной, поставленной и потребленной электрической энергии на рынках децентрализованной и централизованной торговли, балансирующем рынке электрической энергии за расчетный период. Фактический баланс является основанием для проведения взаиморасчетов между субъектами оптового рынка электрической энергии Республики Казахстан;
10) паводковая электрическая энергия – электрическая энергия, вырабатываемая энергопроизводящими организациями (гидроэлектростанциями) в период природоохранных попусков воды в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан в объеме согласно фактическому балансу производства-потребления электрической энергии в Республике Казахстан и реализуемая расчетно-финансовому центру по предельному тарифу на электрическую энергию в порядке, установленном Законом;
11) договор – настоящий Договор купли-продажи электрической энергии, заключенный между Продавцом и Покупателем;
12) предельный тариф на электрическую энергию – утвержденная уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области электроэнергетики, на срок, равный семи годам, максимальная величина отпускного тарифа (цены) для группы энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, учитывающая затраты на производство электрической энергии, покупку электроэнергии у расчетно-финансового центра по поддержке возобновляемых источников энергии и фиксированную прибыль, определяемую по методике, установленной уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области электроэнергетики.
2. Предмет Договора
2. В соответствии с Договором Продавец продает, а Покупатель покупает весь объем электрической энергии, произведенной на объекте Продавца и поставленной в точку поставки. Продавец будет производить электрическую энергию на следующем объекте:
1) наименование – _________________________________________________________;

2) шартты тұтынушының өндіруші жабдығының белгіленген жиынтық қуаты – _____ (МВт).
3) электр желісіне қосылу нүктесі – __________________.
3. Қосымша құн салығын есепке алмағанда, электр энергиясының 1 (бір) киловатт-сағаты үшін ______ құрайтын электр энергиясына арналған шекті тариф Шарт бойынша электр энергиясының бағасы болып табылады.
3. Электр энергиясының көлемін есепке алу және төлеу
4. Тараптар арасында өзара есеп айырысу үшін түпкілікті құжат бұл ЖО ҰДО ұсынатын Қазақстан Республикасы электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі болып табылады.
5. Сатып алушы электр энергиясына Сатушы ұсынған шот-фактура және көлемдерді салыстырып-тексеру актісі негізінде шартты тұтынушылар үшін белгіленген төлем мерзімі біткеннен кейін он бес жұмыс күні ішінде ақы төлейді.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
6. Сатушы:
1) тасқындық электр энергиясын беру айынан кейінгі айдың 5 (бесінен) кешіктірмей электр энергиясын өндірудің, желіге босатудың нақты тәулік сайынғы көлемдері туралы ақпаратты Сатып алушыға беруге;
2) электр энергиясын берудің есептік кезеңінен кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей Сатып алушыға көлемдерді салыстырып-тексеру актісі негізінде шот-фактураны жіберуге;
3) тоқсан сайын есептік тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін келіспеушіліктерді көрсетіп немесе оларды көрсетпей өзара есеп айырысуларға тексеру жүргізуге;
4) қаржы-есеп айырысу орталығына электр энергиясын беру айына дейінгі 10 (он) күнтізбелік күн ішінде тасқындық электр энергиясын өндірудің, желіге босатудың болжамды көлемдері туралы ақпаратты ұсынуға;
5) Сатып алушыны өзінің шекті тарифінің, атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және шарт талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелерінің өзгергені туралы тез арада хабардар етуге;
6) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес электр энергиясы өндірісінің тәуліктік графиктерінің сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
7. Сатып алушы:
1) Сатушыдан көлемдерді салыстырып-тексеру актісін алған күннен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде оған қол қоюға немесе егер ол Сатушының жеткізілген тасқындық электр энергиясының көлемі туралы деректерімен келіспесе, тура сол мерзімде Сатушыға бас тартуды негіздейтін құжаттарды міндетті түрде қоса бере отырып, өзінің жазбаша дәлелденген бас тартуын жіберуге;
2) шартты тұтынушылар үшін белгіленген төлем мерзімі өткен соң 15 (он бес) жұмыс күні ішінде тиісті көлемдерді салыстырып-тексеру актісінде көрсетілген тасқындық электр энергиясы жеткізілетін айда берілген барлық көлемі үшін Сатушыға ақы төлеуге;

2) суммарная установленная мощность генерирующего оборудования условного потребителя – _____ (МВт).
3) точка подключения к электрической сети – __________________________________.
3. Ценой электрической энергии по Договору является предельный тариф на электрическую энергию, который составляет _____ за 1 (один) киловатт-час
электрической энергии без учета налога на добавленную стоимость.
3. Учет объема и оплата электрической энергии
4. Окончательным документом для взаиморасчетов между Сторонами является фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан, предоставляемый НДЦ СО.
5. Оплата электрической энергии осуществляется Покупателем в течении пятнадцати рабочих дней после истечения срока оплаты, установленного для условных потребителей на основании предоставленных Продавцом счет-фактуры и акта сверки объемов.
4. Права и обязанности Сторон
6. Продавец обязан:
1) предоставлять Покупателю информацию о фактических ежесуточных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за месяцем поставки паводковой электроэнергии;
2) направлять счет-фактуру Покупателю не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего после расчетного периода поставки электрической энергии на основании акта сверки объемов;
3) ежеквартально до 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, производить сверку взаиморасчетов с указанием разногласий или без таковых;
4) предоставлять расчетно-финансовому центру информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети паводковой электрической энергии за 10 (десять) календарных дней до месяца поставки;
5) незамедлительно уведомлять Покупателя об изменении своего предельного тарифа, наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий Договора;
6) обеспечивать соблюдение суточных графиков производства электрической энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере электроэнергетики.
7. Покупатель обязан:
1) в течении 15 (пятнадцати) календарных дней с даты получения акта сверки объемов от Продавца подписать его или, если он не согласен с данными Продавца об объеме поставленной паводковой электрической энергии, в этот же срок направить Продавцу свой письменный мотивированный отказ с обязательным приложением документов, подтверждающих обоснованность такого отказа;
2) оплатить Продавцу за весь объем поставленной в месяце поставки паводковой электрической энергии, указанный в соответствующем акте сверки объемов, в течении 15 (пятнадцати) рабочих дней после истечения срока оплаты, установленного для условных потребителей;

3) жыл сайын қаңтардың 1-і мен 31-ін қоса алған кезеңде өткен қаржы жылындағы өзара есеп айырысуларды салыстырып-тексеруді жүргізуге;
4) өз атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жері мен Шарт талаптарын орындау үшін қажетті деректемелерінің өзгергені туралы Сатушыны тез арада хабардар етуге міндетті.
8. Сатушы:
1) Сатып алушыдан Шарттың талаптарын орындауды талап етуге;
2) Шартқа және Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздері және электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес Сатушының басқа да міндеттемелерін орындауын талап етуге құқылы.
9. Сатып алушы:
1) Сатушыдан осы Шарт талаптарын орындауды талап етуге;
2) егер Тараптар арасындағы электр энергиясын беру айында жеткізілген электр энергиясының көлемі туралы келіспеушіліктерді реттеу қорытындылары бойынша Сатып алушы Сатушыға артық сома төлеген факті анықталатын болса, алдағы төлемдерде Сатушыға тиесілі сомалардан артық төленген соманы ұстап қалуға;
3) Шартқа және Қазақстан Республикасының жаңартылатын энерия көздері және электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес Сатушының міндеттемелерін орындауды талап етуге құқылы.
5. Тараптардың жауапкершілігі
10. Шартта көзделген төлемдердің мерзімін өткізіп алғаны үшін Сатып алушы Сатушының талап етуі бойынша оған мерзімі өткен әрбір күнтізбелік күн үшін кешіктірілген соманың 0,1 %-ы (нөл бүтін оннан бір пайызы) мөлшерінде, бірақ кешіктірілген соманың 10 %-ынан (он пайызынан) аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлейді.
11. Тараптар Шартпен көзделген міндеттемелерді бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына және Шарттың талаптарына сәйкес жауапты болады.
12. Осы Шарттың талаптары Тараптардың өзара келісімі бойынша ғана өзгертіледі және жазбаша нысанда ресімделеді.
13. Сатып алушы электр энергиясын диспетчерлендіруге, беруге және таратуға байланысты, онымен шектелмей үшінші тұлғалардың іс-әрекеттері үшін жауапты болмайды.
6. Дауларды шешу
14. Осы Шарттан туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге жатады.
15. Тараптардың осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындауы кезінде туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер жолымен шешіледі.
16. Күнтізбелік жылда берілген электр энергиясының көлемі туралы дау болған кезде Тараптар есепті айда берілген электр энергиясының көлеміне қатысты жазбаша келіспеушіліктерді алған сәттен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде осы дауды келіссөздер арқылы шешуге күш-жігерін салуға міндетті. Тараптар есепті айда берілген электр энергиясының көлемі туралы дау бойынша келісімге келе алмаған кезде, дау сот тәртібімен түпкілікті шешуге жатады.

3) ежегодно в период с первого по тридцать первое января проводить сверку взаиморасчетов за прошедший финансовый год;
4) незамедлительно уведомлять Продавца об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и реквизитов, необходимых для исполнения условий Договора.
8. Продавец вправе:
1) требовать от Покупателя исполнения условий Договора;
2) требовать исполнения обязанностей Продавца в соответствии с Договором и законодательством Республики Казахстан в области возобновляемых источников энергии и электроэнергетики.
9. Покупатель вправе:
1) требовать от Продавца исполнения условий Договора;
2) удержать сумму переплаты из сумм, причитающихся Продавцу в будущих платежах, если по итогам урегулирования разногласий между Сторонами об объеме поставленной в месяце поставки электрической энергии будет выявлен факт выплаты
Покупателем Продавцу излишней суммы;
3) требовать исполнения обязанностей Продавца в соответствии с Договором и законодательством Республики Казахстан в области возобновляемых источников энергии и электроэнергетики.
5. Ответственность Сторон
10. За просрочку платежей, предусмотренных Договором, Покупатель по требованию Продавца уплачивает ему неустойку в размере 0,1% (ноль целых одна десятая процента) от просроченной суммы за каждый календарный день просрочки, но не более 10% (десяти процентов) от просроченной суммы.
11. За нарушение обязательств, предусмотренных Договором, Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями Договора.
12. Условия Договора изменяются только по взаимному согласию Сторон и оформлены в письменной форме.
13. Покупатель не несет ответственности за действия третьих лиц включая, но не ограничиваясь, связанных с диспетчеризацией, передачей и распределением электрической энергии.
6. Разрешение споров
14. Споры, вытекающие из Договора, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Все споры и разногласия, возникающие при исполнении Сторонами обязательств по настоящему Договору, решаются путем переговоров.
16. При наличии спора об объеме поставленной в календарном году электроэнергии Стороны обязаны приложить усилия для решения этого спора путем переговоров в течении 15 (пятнадцати) календарных дней с момента получения письменных возражений относительно объема электроэнергии, поставленной в расчетном месяце. При несогласии сторон по спору об объеме поставленной в расчетном месяце электроэнергии, спор подлежит окончательному разрешению в судебном порядке.

17. Даулы жағдайларда ЖО ҰДО ұсынатын, Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі Тараптар арасында өзара есеп айырысу үшін түпкілікті құжат болып табылады.
18. Осы Шартты жасауға, оның жарамдылығына, орындалуына, өзгертілуіне, тоқтатыла тұруына және бұзылуына байланысты, сондай-ақ Тараптар арасында келісімге қол жеткізілмеген, осы Шартқа байланысты барлық даулар сатып алушының орналасқан жері бойынша мемлекеттік сотта қаралуға тиіс.
7. Форс-мажорлық жағдайлар
19. Шарт талаптарының орындалмағаны және/немесе тиісінше орындалмағаны форс-мажорлық жағдай нәтижелері болып табылатын болса, Тараптар ол үшін жауапты болмайды.
20. Шарттың орындалуына кедергі келтіретін, Тараптардың бақылауына бағынбайтын, олардың жаңылуына немесе ұқыпсыздығына байланысты емес және күтпеген жерден болатын оқиға форс-мажорлық жағдай деп танылады.
21. Форс-мажорлық жағдай әсеріне ұшыраған Тарап бұл туралы растайтын құжаттарды ұсынумен форс-мажорлық жағдайдың сипатын, туындау себебін және олардың болжамды ұзақтығын көрсете отырып, басқа Тарапты 10 (он) күнтізбелік күн ішінде хабардар етуге міндетті.
8. Шарттың қолданылу мерзімі
22. Осы Шарт _____ жылғы "___" _____ бастап күшіне енеді.
23. Осы Шарттың қолданылу мерзімі 20 ___ жылғы "____" ________ бастап 20 ___ жылғы ______ дейін.
9. Шарттың талаптары
24. Осы Шарт заңды күші бірдей екі данада, қазақ және орыс тілдерінде жасалды.
25. Осы Шарт Нұр-Сұлтан қаласында жасалды және Сатып алушы оны 20__ жылғы "_____"_________ № _____ жасалған шарттар тізілімінде тіркеді.
10. Шартты өзгерту талаптары
26. Шарт Тараптардың кез келгенінің бастамасы бойынша Шартқа қосымша келісім жасау жолымен өзгертіледі.
11. Тараптардың деректемелері және қолтаңбалары
Сатушы
_________________________________
(толық атауы)
Заңды мекенжайы:_________________
Нақты мекенжайы:_________________
Тел./факс:_______________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
______________________________
Банктік сәйкестендіру коды
______________________________
Жеке сәйкестендіру коды
_______________________________
_______________________________
(банктің атауы)
_________________________________
(лауазымы)
_________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
м.о. (болған жағдайда)
Сатып алушы
________________________________
(толық атауы)
Заңды мекенжайы:________________
Нақты мекенжайы:________________
Тел./факс:______________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
______________________________
Банктік сәйкестендіру коды
______________________________
Жеке сәйкестендіру коды
______________________________
________________________________
(банктің атауы)
_________________________________
(лауазымы)
_________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
м.о. (болған жағдайда)";

17. В спорных случаях окончательным документом для взаиморасчетов между Сторонами является фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан, предоставляемый НДЦ СО.
18. Все споры, связанные с заключением, действительностью, исполнением, изменением, приостановлением, и расторжением настоящего Договора, а также связанные с настоящим Договором, по которым между Сторонами не было достигнуто согласие, подлежат рассмотрению в государственном суде по месту нахождения Покупателя.
7. Форс-мажорные обстоятельства
19. Стороны не несут ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение условий Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
20. Форс-мажорным обстоятельством признается событие, препятствующее исполнению Договора, неподвластное контролю Сторон, не связанное с их просчетом или небрежностью и имеющее непредвиденный характер.
21. Сторона, подвергшаяся действию форс-мажорных обстоятельств, обязана известить об этом другую Сторону в течении 10 (десяти) календарных дней с момента их возникновения с указанием характера, причин возникновения форс-мажорных
обстоятельств и предполагаемой их продолжительности с представлением обосновывающих документов.
8. Срок действия Договора
22. Настоящий Договор вступает в силу с "___" _____ _____ года.
23. Срок действия настоящего Договора с "___" ______ 20 ___ года по _____ 20 ___ года.
9. Условия Договора
24. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу.
25. Настоящий договор заключен в городе Нур-Султан и зарегистрирован Покупателем в реестре заключенных договоров "___" _______ 20 ___ года № ____.
10. Условия изменения Договора
26. Договор изменяется по инициативе любой из Сторон путем заключения дополнительного соглашения к Договору.
11. Реквизиты и подписи Сторон
Продавец
Покупатель
______________________________
(полное наименование)
________________________________
(полное наименование)
Юридический адрес:_________________________
Юридический адрес:___________________________
Фактический адрес:_________________________
Фактический адрес:___________________________
Телефон/факс: ______________________________
Телефон/факс: ________________________________
Бизнес идентификационный номер:
______________________________
Бизнес идентификационный номер:
________________________________
Банковский идентификационный код:
______________________________
Банковский идентификационный код:
________________________________
Индивидуальный идентификационный код: ______________________________
Индивидуальный идентификационный код: ________________________________
______________________________
(наименование банка)
________________________________
(наименование банка)
______________________________
(должность)
________________________________
(должность)
_______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
м.п. (при наличии)
м.п. (при наличии)