"Басым жобаларға кредит беру тетігінің шеңберінде ұсынылған қаражатты екінші деңгейдегі банктердің мақсатты пайдалануын талдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 25 қаңтардағы № 10 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 14 сәуірдегі № 41 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 сәуірде № 22560 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Басым жобаларға кредит беру тетігінің шеңберінде ұсынылған қаражатты екінші деңгейдегі банктердің мақсатты пайдалануын талдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 25 қаңтардағы № 10 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 18237 нөмірімен тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 4 ақпанда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Басым жобаларға кредит беру тетігінің шеңберінде ұсынылған қаражатты екінші деңгейдегі банктердің мақсатты пайдалануын талдау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Кәсіпкерлікті қолдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Иргалиев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 14 сәуірдегі
№ 41 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2019 жылғы 25 қаңтардағы
№ 10 бұйрығымен
бекітілген
Басым жобаларға кредит беру тетігінің шеңберінде ұсынылған қаражатты екінші деңгейдегі банктердің мақсатты пайдалануын талдау қағидалары

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 января 2019 года № 10 "Об утверждении Правил проведения анализа целевого использования средств банками второго уровня, предоставленных в рамках механизма кредитования приоритетных проектов"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 апреля 2021 года № 41. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 апреля 2021 года № 22560
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 января 2019 года № 10 "Об утверждении Правил проведения анализа целевого использования средств банками второго уровня, предоставленных в рамках механизма кредитования приоритетных проектов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18237, опубликован 4 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде) следующее изменение:
Правила проведения анализа целевого использования средств банками второго уровня, предоставленных в рамках механизма кредитования приоритетных проектов, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития предпринимательства в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Иргалиев
Приложение к приказу
Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 14 апреля 2021 года № 41
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 января 2019 года № 10
Правила проведения анализа целевого использования средств банками второго уровня, предоставленных в рамках механизма кредитования приоритетных проектов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Басым жобаларға кредит беру тетігінің шеңберінде ұсынылған қаражатты екінші деңгейдегі банктердің мақсатты пайдалануын талдау қағидалары (бұдан әрі – Талдау қағидалары) "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысына (бұдан әрі – Қаулы) сәйкес әзірленді және басым жобаларға кредит беру тетігі шеңберінде берілетін қаражатты мақсатты пайдалануына талдау жүргізу тәртібін айқындайды.
2. "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы және оның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – қаржы агенттігі) Қаулы шеңберінде субсидиялау шарты жасалған кәсіпкердің жаңа кредитті мақсатты пайдалануын мониторингілеуді, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктерге, "Аграрлық несие корпорациясы" акционерлік қоғамына берілген қаражаттың мақсатты пайдаланылуы және уақтылы игерілуі бойынша ақпарат жинауды және оны талдауды жүзеге асырады.
3. Осы Талдау қағидаларында мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) "Аграрлық несие корпорациясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – АНК) – Қаулымен бекітілген басым жобаларға кредит беру тетігі (бұдан әрі – Тетік) шеңберіндегі қатысушы, компания;
2) агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарты (бұдан әрі – АӨК субсидиялау шарты) – қарыз алушы, жұмыс органы мен қаржы институты арасында жасалатын, субсидияларды аударудың тәртібі мен талаптарын, тараптардың жауапкершілігін көздейтін қағаз және электрондық түрде жасалған жазбаша келісім;
3) банк (бұдан әрі – ЕДБ) – екінші деңгейдегі банк, Тетік шеңберіндегі қатысушы;
4) банктік қарыз шарты – ЕДБ/"Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы мен кәсіпкер арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша кәсіпкерге Тетік шеңберінде банк кредиті, сондай-ақ кредиттік желі ашу туралы келісім беріледі.
Аталған шарт ақпараттық банк жүйесінде сәйкестендірілуге жатады;
5) кәсіпкер – өз қызметін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі, сондай-ақ өз қызметін Тетік шеңберінде Кодекске сәйкес жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектісі (бұдан әрі – ЖКС);

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения анализа целевого использования средств банками второго уровня, предоставленных в рамках механизма кредитования приоритетных проектов (далее – Правила анализа) разработаны в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" (далее – Постановление) и определяют порядок проведения анализа целевого использования средств, предоставленных в рамках механизма кредитования приоритетных проектов.
2. Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" и его территориальные подразделения (далее – финансовое агентство) осуществляют мониторинг целевого использования нового кредита предпринимателя, с которым заключен договор субсидирования в рамках Постановления, а также сбор и анализ информации по целевому использованию и своевременному освоению, предоставленных средств банкам второго уровня, акционерному обществу "Аграрная кредитная корпорация".
3. В настоящих Правилах анализа используются следующие термины и определения:
1) акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация" (далее – АКК) – компания, участник в рамках Механизма кредитования приоритетных проектов, утвержденного Постановлением (далее – Механизм);
2) договор субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования (далее – договор субсидирования АПК) – письменное соглашение, заключаемое между заемщиком, рабочим органом и финансовым институтом, предусматривающее порядок и условия перечисления субсидий, ответственность сторон, заключенное в бумажном или электронном виде;
3) банк (далее – БВУ) – банк второго уровня, участник в рамках Механизма;
4) договор банковского займа – письменное соглашение, заключенное между БВУ/акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и предпринимателем, по условиям которого предпринимателю предоставляется банковский кредит, а также соглашение об открытии кредитной линии в рамках Механизма.
Данный договор подлежит идентификации в информационной банковской системе;
5) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее – Кодекс) в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968 (далее – Программа), а также субъект частного предпринимательства (далее – СЧП), осуществляющий свою деятельность в соответствии с Кодексом в рамках Механизма;

6) "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – ҚДБ) – қарыздарды тек өз қаражаты (нарықтық қорландыру) есебінен беретін Тетік шеңберіндегі қатысушы;
7) қаражат – Тетік шеңберінде АНК облигациялар шығару кезінде, ЕДБ алған ақша қаражаты;
8) қарыз шарты – оның талаптары бойынша кәсіпкерге кредит берілетін АНК мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, сондай-ақ Тетік шеңберінде кредиттік желі ашу туралы келісім.
Осы шарт АНК ақпараттық жүйесінде сәйкестендірілуге жатады;
9) кредит – ЕДБ/ҚДБ банктік қарыз шартының негізінде, АНК қарыз шартының негізінде кәсіпкерге мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз ету және мақсатты пайдалану талаптарымен беретін ақша сомасы;
10) субсидиялау – кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын болашақта белгілі бір шарттарды орындауының орнына кәсіпкер кредиттер бойынша сыйақы ретінде төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылай қолдау нысаны;
11) субсидиялау шарты – қаржы агенттігі, ЕДБ/ҚДБ және кәсіпкер арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның талаптары бойынша қаржы агенттігі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша ЕДБ/ҚДБ берген кәсіпкердің кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара субсидиялайды;
12) уақытша бос қаражат – кәсіпкерлердің бұрын берілген кредиттерді өтеуден босатылатын қаражат сомасы.
2-тарау. Басым жобаларға кредит беру тетігінің шеңберінде ұсынылған қаражаттың мақсатты пайдаланылуына талдау жүргізу тәртібі
4. Қаржы агенттігі ЕДБ, АНК берген ақпараттың негізінде ЕДБ, АНК ЖКС мақсатты және уақтылы қаржыландыруы бойынша деректерді жинауды және талдауды жүзеге асырады.
5. Деректердің талдауы Тетік шеңберіндегі ұсынылған ЕДБ, АНК лимиттері жөніндегі ақпаратты шоғырландыруды, ЕДБ, АНК және ЖКС тарапынан қаражаттың уақтылы және мақсатты пайдаланылуын, берілген кредиттердің жалпы көлеміндегі шағын және орта бизнестің үлесі жөніндегі ақпаратты, өңдеу өнеркәсібі және көрсетілетін қызметтер бағыттары, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешендегі өңдеу және өндіріс жөніндегі деректерді қамтиды.
6. ЕДБ-нің, АНК-нің Тетік шеңберінде қаражатты уақтылы игеру және мақсатты пайдалану талаптарын орындауы туралы ақпаратты жинау және талдау үшін, қаржы агенттігі мынадай іс-шараларды жүргізеді:
ЖКС берген кредиттер бойынша ЕДБ-нің және АНК-нің есептерін жинау және талдау;
уақытша бос қаражаттың қалдықтары бойынша ЕДБ-нің және АНК-нің есептерін жинау және талдау;
Тетік шеңберінде ЖКС қаржыландырудың әлеуметтік-экономикалық әсері бойынша ЕДБ-нің және АНК-нің есептерін жинау және талдау;
қаражатты игеру кезеңі бойынша ЕДБ-нің және АНК-нің есептерін жинау және талдау;
ЕДБ-нің және АНК-нің қаражатты мақсатты пайдалануы, оның ішінде ЕДБ және АНК-нің Тетік шеңберінде ЖКС қаржыландыру талаптарын сақтауы бойынша деректерді жинау және талдау;
Тетік шеңберінде олармен субсидиялау шарты жасалған ЖКС-нің кредитті мақсатты пайдалануына талдауды жүзеге асыру.

6) акционерное общество "Банк Развития Казахстана" (далее – БРК) –- участник в рамках Механизма, осуществляющий предоставление займов только за счет собственных средств (рыночного фондирования);
7) средства – денежные средства, полученные БВУ, АКК при выпуске облигаций, в рамках Механизма;
8) договор займа – письменное соглашение, заключенное между АКК и предпринимателем, по условиям которого предпринимателю предоставляется кредит, а также соглашение об открытии кредитной линии в рамках Механизма.
Данный договор подлежит идентификации в информационной системе АКК;
9) кредит – сумма денег, предоставляемая БВУ/БРК на основании договора банковского займа, АКК на основании договора займа, предпринимателю на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования;
10) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем в качестве вознаграждения по кредитам в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя;
11) договор субсидирования – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентством, БВУ/БРК и предпринимателем, по условиям которого финансовое агентство частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту предпринимателя, выданному БВУ/БРК по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству;
12) временно-свободные средства – сумма средств, высвобождаемых от погашения предпринимателями ранее выданных кредитов.
Глава 2. Порядок проведения анализа целевого использования средств, предоставленных в рамках механизма кредитования приоритетных проектов
4. Финансовое агентство осуществляет сбор и анализ данных по целевому и своевременному финансированию БВУ, АКК СЧП на основании информации, предоставленной БВУ, АКК.
5. Анализ данных включает в себя консолидацию информации по предоставленным лимитам БВУ, АКК в рамках Механизма, своевременного и целевого использования средств со стороны БВУ, АКК и СЧП, информацию по доле малого и среднего бизнеса в общем объеме выданных кредитов, данные по направлениям обрабатывающей промышленности и услуг, а также по переработке и производству в агропромышленном комплексе.
6. Для сбора и анализа исполнения БВУ, АКК условий своевременного освоения и целевого использования средств в рамках Механизма финансовое агентство проводит следующие мероприятия:
сбор и анализ отчетов БВУ и АКК по выданным СЧП кредитам;
сбор и анализ отчетов БВУ и АКК по остаткам временно свободных средств;
сбор и анализ отчетов БВУ и АКК по социально-экономическому эффекту финансирования СЧП в рамках Механизма;
сбор и анализ отчетов БВУ и АКК по периоду освоения средств;
сбор и анализ отчетов данных по целевому использованию БВУ и АКК средств, в том числе соблюдению БВУ и АКК условий финансирования СЧП в рамках Механизма;
осуществление анализа целевого использования кредита СЧП, с которыми заключен договор субсидирования в рамках Механизма.

7. Аванстық қорландыруды алған жағдайда облигацияларды орналастырудан алынған ЕДБ, АНК қаражатын игеру кезеңі орналастырылған облигациялардың әрбір траншы бойынша олар ЕДБ, АНК шотына түскен күннен бастап 12 (он екі) айдан аспауға тиіс.
ЕДБ, АНК қаражатты игеру кезеңінің басталу күні қаражат ЕДБ, АНК шотына келіп түскен күннен бастап айқындалады.
Қаражатты уақтылы игеру қаражатты игеру кезеңі аяқталған күннен кешіктірмей Тетік шеңберінде ЖКС-пен банктік қарыз шартын, қарыз шартын жасасу болып табылады.
8. ЕДБ, АНК қаржы агенттігіне осы Талдау қағидаларына 1-қосымшада көрсетілген мерзімдерде берілген кредиттер бойынша:
1) осы Талдау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тетік шеңберінде ЕДБ-нің, АНК-нің бөлінген қаражатты игеруі және мақсатты пайдалануы туралы;
2) осы Талдау қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тетік шеңберінде қаржыландырылған ЖКС кредиттік қоржынының сапасы туралы;
3) осы Талдау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тетік шеңберінде уақытша бос қаражат туралы есептерді ұсынады.
9. ЕДБ, АНК қаражаттың игерілуі және мақсатты пайдаланылуы туралы ақпарат бермеген жағдайда қаржы агенттігі осы Талдау қағидаларына 1-қосымшада көзделген мерзім өткен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ЕДБ-ға, АНК-ге ақпарат беруі қажеттігі туралы хабарлама жолдайды.
ЕДБ, АНК хабарлама түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қажетті ақпаратты қаржы агенттігіне жолдайды.
Ұсынылған ақпаратқа ескертулер анықталған жағдайда 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде, қаржы агенттігі электрондық сұрату/ресми хат түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ЕДБ-нің, АНК-нің анықталған ескертулерді жою бойынша ақпарат беру қажеттігі туралы талаппен ЕДБ-ға, АНК-ге электрондық поштамен сұрату және ресми хат жолдайды.
10. Қаржы агенттігі Тетіктің 7-тармағына сәйкес Тетік шеңберінде субсидиялау шарты жасалған ЖКС-нің жаңа кредитінің мақсатты пайдаланылуын мониторингілеуді жүзеге асырады.
11. Тетік шеңберінде АӨК субсидиялау шарты жасалған агроөнеркәсіптік кешенінде өндіру және қайта өңдеу бойынша іске асырылатын жобаларды мониторингілеу Тетіктің 9-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Қаржы агенттігі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға осы Талдау қағидаларына 1-қосымшада белгіленген мерзімдерде осы Талдау қағидаларына 2, 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес есептерді ұсынады.
Басым жобаларға кредит беру
тетігінің шеңберінде ұсынылған
қаражатты екінші деңгейдегі
банктердің, мақсатты
пайдалануын талдау
қағидаларына
1-қосымша
Берілген кредиттер бойынша есептерді ұсыну мерзімдері
Р/с №
Есеп нысанының атауы
ЕДБ, АНК-нің Қаржы агенттігіне деректерді беру мерзімі
Қаржы агенттігінің кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға есепті ұсыну мерзімі
1
Тетік шеңберінде ЕДБ-нің, АНК-нің бөлінген қаражатты игеруі және мақсатты пайдалануы туралы есеп
Ай сайын Тетіктің қолданылу мерзімі ішінде есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-сы күнінен кешіктірмей (Талдау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Тоқсан сайын Тетіктің қолданылу мерзімі ішінде есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 20-сы күнінен кешіктірмей (Талдау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
2
Тетік шеңберінде қаржыландырылған ЖКС кредиттік қоржынының сапасы туралы есеп
Тоқсан сайын Тетіктің қолданылу мерзімі ішінде есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-шы күнінен кешіктірмей (Талдау қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Тоқсан сайын Тетіктің қолданылу мерзімі ішінде есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 10-шы күнінен кешіктірмей (Талдау қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
3
ЕДБ-нің, АНК-нің бөлінген қаражатты игеруі бойынша есеп

7. В случае получения авансового фондирования период освоения средств БВУ, АКК, полученных от размещения облигаций, не может превышать 12 (двенадцати) месяцев с даты их поступления на счет БВУ, АКК по каждому траншу размещенных облигаций.
Дата начала периода освоения средств БВУ, АКК определяется со дня поступления средств на счет БВУ, АКК.
Своевременным освоением средств является заключение договоров банковского займа, договоров займа с СЧП в рамках Механизма не позднее даты окончания периода освоения средств.
8. БВУ, АКК предоставляют финансовому агентству отчеты по выданным кредитам в сроки, приведенные в приложении 1 к настоящим Правилам анализа:
1) об освоении и целевом использовании выделенных средств БВУ, АКК в рамках Механизма по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам анализа;
2) о качестве кредитного портфеля профинансированных СЧП в рамках Механизма по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам анализа;
3) о временно свободных средствах в рамках Механизма по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам анализа.
9. В случае непредставления БВУ, АКК информации об освоении и целевом использовании средств финансовое агентство в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты истечения срока, предусмотренного приложением 1 к настоящим Правилам анализа, направляет уведомление БВУ, АКК о необходимости предоставления информации.
БВУ, АКК в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления уведомления направляет необходимую информацию в финансовое агентство.
В случае выявления замечаний к представленной информации финансовое агентство в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней направляет запрос электронной почтой и официальное письмо в БВУ, АКК с требованием о необходимости предоставления БВУ, АКК информации по устранению выявленных замечаний в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты поступления электронного запроса/официального письма.
10. Финансовое агентство осуществляет мониторинг целевого использования нового кредита СЧП, с которым заключен договор субсидирования в рамках Механизма в соответствии с пунктом 7 Механизма.
11. Мониторинг реализуемых проектов по производству и переработке в агропромышленном комплексе, с которым заключен договор субсидирования АПК в рамках Механизма осуществляется в соответствии с пунктом 9 Механизма.
12. Финансовое агентство предоставляет в уполномоченный орган по предпринимательству отчеты согласно приложениям 2, 3, 4, 5 к настоящим Правилам анализа в сроки, установленные приложением 1 к настоящим Правилам анализа.
Приложение 1
к Правилам проведения анализа
целевого использования средств
банками второго уровня,
предоставленных в рамках
механизма кредитования
приоритетных проектов
Сроки предоставления отчетов по выданным кредитам
№ п/п
Наименование формы отчета
Срок предоставления данных БВУ, АКК финансовому агентству
Срок предоставления отчета финансовым агентством в уполномоченный орган по предпринимательству
1
Отчет об освоении и целевом использовании выделенных средств БВУ, АКК в рамках Механизма
Ежемесячно в течение срока действия Механизма не позднее 20-го числа месяца, следующего за отчетным периодом (по форме согласно приложению 2 к Правилам анализа)
Ежеквартально в течение срока действия Механизма не позднее 20-го числа второго месяца, следующего за отчетным периодом (по форме согласно приложению 2 к Правилам анализа)
2
Отчет о качестве кредитного портфеля профинансированных СЧП в рамках Механизма
Ежеквартально в течение срока действия Механизма, не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным периодом (по форме согласно приложению 3 к Правилам анализа)
Ежеквартально в течение срока действия Механизма, не позднее 10-го числа второго месяца, следующего за отчетным периодом (по форме согласно приложению 3 к Правилам анализа)
3
Отчет по освоению БВУ, АКК выделенных средств

Игеру мерзімі аяқталғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде игеру кезеңі аяқталғаннан кейін бір рет (Талдау қағидаларына 5-қосымша)
Игеру мерзімі аяқталғаннан кейін (Талдау қағидалары 2-тарауының 7-тармағы), игеру кезеңі аяқталғаннан кейін 45 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде (Талдау қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
4
Уақытша бос қаражат туралы есеп
Тоқсан сайын Тетіктің қолданылу мерзімі ішінде есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-шы күнінен кешіктірілмейтін мерзімде (Талдау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Тоқсан сайын Тетіктің барлық қолданылу мерзімі ішінде игеру кезеңі аяқталғаннан кейін есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 10-шы күнінен кешіктірмей (Талдау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
Басым жобаларға кредит беру
тетігінің шеңберінде ұсынылған
қаражатты екінші деңгейдегі
банктердің, мақсатты
пайдалануын талдау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тетік шеңберінде ЕДБ, АНК бөлінген қаражатты игеруі және мақсатты пайдалануы туралы есеп (_________ бастап ________ қоса алғандағы кезең ішінде, мың теңге)
Р/с №
Банк
Облыс, республикалық маңызы бар қала және астана
Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары және астанасы бөлінісіндегі Қарыз алушының атауы
Заңдық мәртебесі (жауапкершілігі шектеулі серіктестік, жеке кәсіпкер, шаруа қожалығы, өндірістік кооператив)
Берілген күні
Қарыздың мерзімі, айлар
Қарыздың сомасы
Тетік қаражаты есебінен мақұлданған қарыздың сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы
ЕДБ/АНК қаражаты есебінен мақұлданған қарыз сомасы
Нақты берілген қаражат сомасы
Тетік қаражаты есебінен нақты берілген сома
ЕДБ/АНК қаражаты есебінен нақты берілген сома
Негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең
Сыйақы төлеу бойынша жеңілдікті кезең
Кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Кредит бойынша тиімді сыйақы мөлшерлемесі
10
11
12
13
14
15
16
17
Кестенің жалғасы
кредит беру объектісі
Қарызға алынған қаражаттың мақсаты (қарызға алынған қаражаттың әр бағытының атауы мен сомасын көрсету арқылы)
өткізілген жері (аудан, қала)
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша секция (әрі қарай - ЭҚЖЖ)
ЭҚЖЖ бойынша төрт таңбалы сынып
Жобаны іске асыру есебінен құрылатын жаңа жұмыс орындарының саны
ЕДБ/АНК уәкілетті органы шешімінің №
ЕДБ/АНК уәкілетті органы шешімінің күні
Бір жылдағы салық төлемдерінің жоспарлы сомасы (максималды жобалық қуаттылыққа шыққан жағдайда), млн. тг. (бизнес-жоспар негізінде)
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Кестенің жалғасы
Бір жылдағы түсімнің жоспарлы сомасы (максималды жобалық қуаттылыққа шыққан жағдайда), млн. тг. (бизнес-жоспар негізінде)
Банктік қарыз шартының/Кредит желісін ашу туралы келісімнің/қарыз шартының №
Банктік қарыз шартының/Кредит желісін ашу туралы келісімнің/қарыз шартының күні
Қарыз алушының жеке сәйкестендірме нөмірі / Бизнес-сәйкестендірме нөмірі

Единоразово, по завершению периода освоения в срок не позднее 20 (двадцати) рабочих дней после завершения срока освоения (Приложение 5 к Правилам анализа)
По завершению периода освоения (пункт 7 Главы 2 Правил анализа), в срок не позднее 45 рабочих дней после завершения периода освоения (по форме согласно приложению 5 к Правилам анализа)
4
Отчет о временно свободных средствах
Ежеквартально в течение срока действия Механизма, не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным периодом (по форме согласно приложению 4 к Правилам анализа), по истечению периода освоения
Ежеквартально в течение всего срока действия Механизма, не позднее 10-го числа второго месяца, следующего за отчетным периодом (по форме согласно приложению 4 к Правилам анализа), по истечению периода освоения
Приложение 2
к Правилам проведения анализа
целевого использования средств
банками второго уровня,
предоставленных в рамках
механизма кредитования
приоритетных проектов
Форма
Отчет об освоении и целевом использовании выделенных средств БВУ, АКК в рамках Механизма (за период с ____________ по _________в тысячах тенге)
№ п/п
Банк
Область, город республиканского значения и столица
Наименование Заемщика в разрезе областей, городов республиканского значения и столицы Республики Казахстан
Юридический статус (товарищество с ограниченной ответственностью, индивидуальный предприниматель, крестьянское хозяйство, производственный кооператив)
Дата выдачи
Срок займа, месяцы
Сумма займа
Сумма займа, одобренная за счет средств Механизма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Продолжение таблицы
Сумма займа, одобренная за счет средств БВУ/ АКК
Сумма фактической выдачи средств
Сумма фактической выдачи за счет средств Механизма
Сумма фактической выдачи за счет средств БВУ/ АКК
Льготный период по погашению основного долга
Льготный период по выплате вознаграждения
Ставка вознаграждения по кредиту
Эффективная ставка вознаграждения по кредиту
10
11
12
13
14
15
16
17
Продолжение таблицы
Объект кредитования
Целевое назначение заемных средств (с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств)
Место реализации (район, город)
Секция по общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ОКЭД)
Четырех значный класс по ОКЭД
Кол-во новых рабочих мест, создаваемых за счет реализации проекта
№ решения Уполномоченного органа БВУ/АКК
Дата решения Уполномоченного органа БВУ/АКК
Плановая сумма налоговых выплат в год (при выходе на максимальную проектную мощность), млн. тг. (на основе бизнес-плана)
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Продолжение таблицы
Плановая сумма выручки в год (при выходе на максимальную проектную мощность), млн. тг. (на основе бизнес-плана)
№ Договора банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии/договора займа
Дата Договора банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии/договора займа
Индивидуальный идентификационный номер / Бизнес-идентификационный номер Заемщика

1) Тетік шеңберіндегі қаражатты екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – ЕДБ), "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ-ның (бұдан әрі – АНК) игеруі бойынша қаржы агенттігінің қысқаша талдауы мен тұжырымдары.
(қаражатты игеру/ЕДБ/АНК бөлінісінде берілген қарыздар, ЖКС санаттары бойынша, қызметітүрлері бойынша, бағыттары бойынша, нысаналы мақсаты бойынша, жоба іске асырылатын орын бойынша бөлу, қысқаша тұжырымдарымен және талдауымен бірге өңірлер бөлінісіндегі ақпарат).
Лауазымды тұлға __________________________Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) (қолы, мөр (болған жағдайда)
Жауапты жұмыскер ____________________ Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) (қолы, мөр (болған жағдайда)
* Бағытын көрсету қажет:
1) Агроөнеркәсіптік кешендегі (әрі қарай – АӨК) өңдеу;
2) АӨК-дегі өндіріс;
3) өңдеуші өнеркәсіп және қызметтер.

1) Краткий анализ и выводы финансового агентства по освоению банками второго
уровня (далее – БВУ), АО "Аграрная кредитная корпорация" (далее – АКК) средств в
рамках Механизма.
(освоение средств/выданные займы в разбивке БВУ/АКК, разбивка по категориям
СЧП, по видам деятельности, по направлениям, по целевому назначению, по месту
реализации проекта, информация в разбивке регионов с краткими выводами и анализом).
Должностное лицо __________________________Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) (подпись, печать (при наличии)
Ответственный работник ____________________ Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) (подпись, печать (при наличии)
* Необходимо указать направление:
1) переработка в агропромышленном комплексе (далее – АПК);
2) производство в АПК;
3) обрабатывающая промышленность и услуги.