Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 66, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 138/НҚ, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 2021 жылғы 20 сәуірдегі № 4 және Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 20 сәуірдегі № 133 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 22 сәуірде № 22599 болып тіркелді.
"Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 34-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 5 наурыздағы № 44, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасы орынбасарының 2020 жылғы 10 наурыздағы № 40, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 10 наурыздағы № 87/НҚ және Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2020 жылғы 11 наурыздағы № 82 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20188 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2020 жылғы 3 сәуірде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Мемлекеттік қызметтер көрсету департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі комитетінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурстарында орналастыруды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Методики операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами
Совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 19 апреля 2021 года № 66, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 19 апреля 2021 года № 138/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 20 апреля 2021 года № 4 и Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 20 апреля 2021 года № 133. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2021 года № 22599.
В соответствии с пунктом 34 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемую Методику операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами.
2. Признать утратившим силу совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 5 марта 2020 года № 44, заместителя Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 10 марта 2020 года № 40, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 10 марта 2020 года № 87/НҚ и Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 11 марта 2020 года № 82 "Об утверждении Методики операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20188, опубликован 3 апреля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту государственных услуг Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальных интернет-ресурсах Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан, Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.

4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі комитеті төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істер агенттігі төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына, жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитетінің төрағасы
С. Нурлыбай
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрі
А. Балаева
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы
А. Жаилғанова
"КЕЛІСІЛДІ"
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитеті
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті Төрағасының
2021 жылғы 20 сәуірдегі
№ 4,
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму
министрінің
2021 жылғы 20 сәуірдегі
№ 133,
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2021 жылғы 19 сәуірдегі
№ 138/НҚ және
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі Төрағасының
2021 жылғы 19 сәуірдегі
№ 66 бірлескен бұйрығымен
бекітілді
Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесі
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 27.01.2023 № 21, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.01.2023 № 32/НҚ, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының м.а. 27.01.2023 № 19 о/д және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 27.01.2023 № 41 бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін (бұдан әрі – Бағалау жүйесі) жүзеге асыру мақсатында әзірленген.

4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан, курирующего заместителя Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокураторы Республики
Казахстан
Министр информации и общественного
развития Республики Казахстан
__________С. Нурлыбай
__________А. Балаева
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Председатель Агентства Республики
Казахстан по делам государственной
службы
__________Б. Мусин
__________А. Жаилғанова
"СОГЛАСОВАН"
Счетный комитет
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
Утверждена
совместным приказом
Председателя Комитета
по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
от 20 апреля 2021 года № 4,
Министра информации
и общественного развития
Республики Казахстан
от 20 апреля 2021 года № 133,
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 19 апреля 2021 года № 138/НҚ
и Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 19 апреля 2021 года № 66
Методика операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами
Сноска. Методика - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 27.01.2023 № 21, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.01.2023 № 32/НҚ, и.о. Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 27.01.2023 № 19 о/д и Министра информации и общественного развития РК от 27.01.2023 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами (далее – Методика) разработана в целях реализации Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 (далее – Система оценки).

2. Осы Әдістемеде келесі негізгі ұғымдарды пайдаланады:
1) арыз – әкімшілік рәсімге қатысушының өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін немесе басқа адамдардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға жәрдемдесу туралы өтінішхатын қамтитын өтініш нысандарының бірі;
2) ашық бюджеттердің интернет-порталы – Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22682 болып тіркелген) Ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын (бюджеттік бағдармаларды іске асыру туралы есептерді) жария талқылау қағидаларына сәйкес бюджеттік есептілікті, шоғырландырылған қаржылық есептілікті, азаматтық бюджетті, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін орналастыруды, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалар жобаларын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді жария талқылауды қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдасы;
3) ашық деректердің интернет-порталы – Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 144 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22651 болып тіркелген) Ашық деректердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидаларына сәйкес ашық деректер бойынша сипаттаушы және сілтемелік ақпараттың орталықтандырылып сақталуын қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдасы;
4) ашық диалогтың интернет-порталы – Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 145 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22660 болып тіркелген) Ашық диалог интернет-порталында жұмыс істеу қағидаларына сәйкес ақпарат пайдаланушылардың мемлекет жүз пайыз қатысатын тұлғаларды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілері бірінші басшыларының блог-платформасы арқылы сұрау салуларды жіберу, сондай-ақ ақпарат пайдаланушылардың интернет-конференцияларға және сауалнамаларға қатысу мүмкіндігін қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;
5) ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 907 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларына және Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушысының 2021 жылғы 30 қыркүйектегі № 849 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24634 болып тіркелген) Ашық нормативтiк құқықтық актiлердiң интернет-порталында заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын орналастыру қағидаларына сәйкес жария талқылау рәсімін жүргізу үшін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын және "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 16 қарашадағы Заңға сәйкес өзге де ақпаратты орналастыруды қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдамасы;

2. В настоящей Методике используются следующие основные определения:
1) заявление – одна из форм обращения, содержащая ходатайство участника административной процедуры о содействии в реализации его прав, свобод и законных интересов или прав, свобод и законных интересов других лиц;
2) интернет-портал открытых бюджетов – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий размещение бюджетной отчетности, консолидированной финансовой отчетности, гражданского бюджета, результатов государственного аудита и финансового контроля, а также публичное обсуждение проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ, согласно Правилам размещения информации и публичного обсуждения проектов бюджетных программ (отчетов о реализации бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов, утвержденным приказом Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22682);
3) интернет-портал открытых данных – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий централизованное хранение описательной и ссылочной информации по открытым данным, согласно Правилам размещения информации, на интернет-портале открытых данных, утвержденным приказом Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 28 апреля 2021 года № 144 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22651);
4) интернет-портал открытого диалога – объект информатизации, обеспечивающий возможность направления пользователями информации запросов посредством блог-платформы первых руководителей субъектов квазигосударственного сектора, за исключением лиц со стопроцентным участием государства, а также участия пользователей информации в интернет-конференциях и опросах, согласно Правилам работы на интернет-портале открытого диалога, утвержденным приказом Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 28 апреля 2021 года № 145 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22660);
5) интернет-портал открытых нормативных правовых актов – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий размещение проектов нормативных правовых актов и иной информации в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации" для проведения процедуры публичного обсуждения, согласно Правилам законотворческой работы Правительства Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 907, и Правилам размещения проектов подзаконных нормативных правовых актов на интернет-портале открытых нормативных правовых актов, утвержденным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 30 сентября 2021 года № 849 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24634);

6) бұқаралық ақпарат құралы – мерзiмдi баспасөз басылымы, теле-, радиоарна, киноқұжаттама, дыбыс-бейне жазбасы және интернет-ресурстарды қоса алғанда, бұқаралық ақпаратты мерзiмдi немесе үздiксiз бұқаралық таратудың басқа да нысаны (бұдан әрі – БАҚ);
7) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
8) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімі – Қазақстан Республикасының цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 39/НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19982 болып тіркелген) мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сыныпталған тізбесі;
9) Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия - Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган;
10) мемлекет жүз пайыз қатысатын тұлғаларды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілері бірінші басшыларының блог-платформасы – азаматтардың сұрау салуларды жіберу және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бірінші басшыларынан оларға жауаптар алу мүмкіндігін қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;
11) мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасы – мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын орналыстыруға арналған технологиялық платформа;
12) мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматтандыру – электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін көрсетілетін қызметті берушінің әкімшілік процестерін түрлендіру рәсімі;
13) мемлекеттік қызмет көрсету процесін оңтайландыру – мемлекеттік қызмет көрсету процесін оңайлатуға, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, көрсетілетін қызметті алушылар ұсынатын құжаттардың тізбесін, сондай-ақ оны көрсету процесінің буындарын қысқартуға, оның ішінде автоматтандыру арқылы қысқартуға бағытталған іс-шара;
14) мемлекеттік қызметі көрсетуден негізсіз бас тарту – "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленбеген жағдайларда және негіздер бойынша бас тарту;
15) проактивті қызмет – көрсетілетін қызметті берушінің бастамасы бойынша көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
16) толық автоматтандырылған мемлекеттік қызмет – мемлекеттік қызмет көрсету процесінде қағаз құжат айналымын және қызмет көрсету субъектісінің қатысуын болғызбайтын мемлекеттік қызмет;

6) средство массовой информации – периодическое печатное издание, теле-радиоканал, кинодокументалистика, аудиовизуальная запись и иная форма периодического или непрерывного публичного распространения массовой информации, включая интернет-ресурсы (далее – СМИ);
7) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
8) реестр государственных услуг – классифицированный перечень государственных услуг, утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 39/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19982);
9) Межведомственная комиссия по вопросам оказания государственных услуг – консультативно-совещательный орган при Правительстве Республики Казахстан;
10) блог-платформа первых руководителей субъектов квазигосударственного сектора, за исключением лиц со стопроцентным участием государства – объект информатизации, обеспечивающий возможность направления гражданами запросов и получения ответов на них от первых руководителей субъектов квазигосударственного сектора;
11) единая платформа интернет-ресурсов государственных органов – технологическая платформа, предназначенная для размещения интернет-ресурсов государственных органов;
12) автоматизация процесса оказания государственной услуги – процедура преобразования административных процессов услугодателя для обеспечения оказания государственной услуги в электронной форме;
13) оптимизация процесса оказания государственной услуги – мероприятие, направленное на упрощение процесса оказания государственной услуги, сокращение срока оказания государственной услуги, перечня документов, представляемых услугополучателями, а также звеньев процесса ее оказания, в том числе путем автоматизации;
14) необоснованный отказ в оказании государственной услуги – отказ в случаях и по основаниям, не установленными Законом Республики Казахстан "О государственных услугах";
15) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя;
16) полностью автоматизированная государственная услуга – государственная услуга, исключающая в процессе ее оказания бумажный документооборот и участие субъекта оказания услуг;

17) шағым - әкімшілік рәсімге қатысушының әкімшілік актімен, әкімшілік әрекетпен (әрекетсіздікпен) бұзылған құқықтарын, бостандықтарын немесе заңды мүдделерін қалпына келтіру немесе қорғау туралы талабын қамтитын өтініш нысандарының бірі;
18) ішінара автоматтандырылған мемлекеттік қызмет – мемлекеттік қызмет көрсету процесінде қағаз және электрондық құжат айналымының кезектілігін қамтитын электрондық көрсетілетін қызмет;
19) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
20) eGovMobile - мемлекеттік қызметтер мен сервистерді алуға арналған электрондық үкіметтің мобильді қосымшасы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 29.03.2023 № 62, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 30.03.2023 № 116/НҚ, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 29.03.2023 № 55 о/д және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 115 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т.қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
3. Әдістеме:
1) халыққа сапалы мемлекеттік қызметтерді көрсету;
2) мемлекеттік органның ашық болу деңгейін қамтамасыз ету;
3) шағымдар мен арыздарды сапалы қарау бойынша мемлекеттік органдармен есептік жылда қабылданған шаралардың тиімділігін айқындау үшін көзделген.
4. Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігімен бекітілетін Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүргізу кестесіне сәйкес (бұдан әрі – Кесте) келесі бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы;
2) мемлекеттік органның ашықтығы;
3) шағымдар мен арыздарды қарау сапасы.
5. Мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау келесі бағалауға уәкілетті органдармен (бұдан әрі – бағалауға уәкілетті органдар) жүзеге асырылады:
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының (бұдан әрі – Бас Прокуратура) "Мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің аппаратымен – Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) мемлекеттік қызметтерді электрондық форматта көрсету бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау, Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің (бұдан әрі – Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі) "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау;
Агенттікпен – орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау;
Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі – орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау;
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетімен (бұдан әрі – Комитет) – орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау.

17) жалоба – одна из форм обращения, содержащая требование участника административной процедуры о восстановлении или защите прав, свобод или законных интересов его или других лиц, которые были нарушены административным актом, административным действием (бездействием);
18) частично автоматизированная государственная услуга – электронная услуга, содержащая в процессе ее оказания последовательность бумажного и электронного документооборота;
19) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
20) eGovMobile – мобильное приложение электронного правительства, предназначенное для получения государственных услуг и сервисов.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными совместным приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 29.03.2023 № 62, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.03.2023 № 116/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 29.03.2023 № 55 о/д и и.о. Министра информации и общественного развития РК от 30.03.2023 № 115 (вводится в действие с 01.06.2023).
3. Методика предназначена для определения эффективности принятых государственными органами в отчетном периоде мер по:
1) качественному оказанию государственных услуг;
2) обеспечению открытости государственного органа;
3) качественному рассмотрению жалоб и заявлений.
4. Операционная оценка взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами осуществляется согласно Графику проведения ежегодной оценки эффективности деятельности государственных органов, утверждаемому Администрацией Президента Республики Казахстан (далее – График), по следующим направлениям:
1) качество оказания государственных услуг;
2) открытость государственного органа;
3) качество рассмотрения жалоб и заявлений.
5. Операционная оценка эффективности взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами осуществляется следующими уполномоченными на оценку органами (далее – уполномоченные на оценку органы):
Администрацией Президента Республики Казахстан – операционная оценка эффективности деятельности Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Генеральная Прокуратура) по блоку "Взаимодействие государственного органа физическими и юридическими лицами", Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы (далее – Агентство) по направлению "Качество оказания государственных услуг".
Аппаратом Правительства Республики Казахстан – операционная оценка эффективности деятельности Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – Министерство) по оказанию государственных услуг в электронном формате, операционная оценка эффективности деятельности Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан (далее – Министерство информации и общественного развития) по направлению "Открытость государственного органа";
Агентством – операционная оценка эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по направлению "Качество оказания государственных услуг";
Министерством информации и общественного развития – операционная оценка эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по направлению "Открытость государственного органа";
Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры (далее – Комитет) – операционная оценка эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений".

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 29.03.2023 № 62, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 30.03.2023 № 116/НҚ, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 29.03.2023 № 55 о/д және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6. Электрондық форматта мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына операциялық бағалау жүргізуді сүйемелдеуді "электрондық үкіметтің" архитектурасын және "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасын дамытуды әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі функциялар жүктелген, "Электрондық үкіметтің" сервистік интеграторын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 25 мамырдағы № 337 қаулысымен айқындалған заңды тұлға (бұдан әрі – сервистік интегратор) жүзеге асырады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 29.03.2023 № 62, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 30.03.2023 № 116/НҚ, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 29.03.2023 № 55 о/д және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
7. Тиісті бағыттар бойынша операциялық бағалау қорытындыларына сәйкес мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл тиімділігінің жалпы операциялық бағалау қалыптастырылады.
2-тарау. Мәліметтің көздері, оның нақтылығы және бағалауға уәкілетті органдармен есептік ақпаратты қайта тексеру
8. Агенттікке ұсынылатын мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын мемлекеттік бақылау (бұдан әрі – мемлекеттік бақылау) шеңберінде бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпараты (бағаланатын мемлекеттік органның бекітілген бақылау іс-шаралары жоспары шеңберінде жүргізілетін мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын ішкі мемлекеттік бақылау қорытындылары бойынша анықталған мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнаманы бұзушылықтар туралы мәліметтерін қоспағанда), Агенттіктің мемлекеттік әлеуметтік тапсырысы бойынша жүргізілетін мемлекеттік қызметтер көрсету сапасының қоғамдық мониторингінің нәтижелері (бұдан әрі – мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасының қоғамдық мониторингі), мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – "Мониторинг" АЖ) мемлекеттік қызметтер көрсету мерзімдерін бұзу саны туралы мәліметтер, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен алынған "Өтініштерді біріңғай есепке алу" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің мәліметтері, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі - Ведомствоаралық комиссия) шешімдері, сондай-ақ Бағалау жүйесінің 7-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бағаланатын мемлекеттік органдарда жүргізілген тексеру нәтижелері "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша операциялық бағалау жүргізу үшін ақпарат көздері болып табылады.

Сноска. Пункт 5 - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 29.03.2023 № 62, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.03.2023 № 116/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 29.03.2023 № 55 о/д и и.о. Министра информации и общественного развития РК от 30.03.2023 № 115 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Сопровождение проведения оценки качества оказания государственных услуг в электронном формате осуществляется юридическим лицом, определяемым постановлением Правительством Республики Казахстан от 25 мая 2022 года № 337 "Об определении сервисного интегратора "электронного правительства", на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства" (далее – сервисный интегратор "электронного правительства").
Сноска. Пункт 6 - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 29.03.2023 № 62, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.03.2023 № 116/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 29.03.2023 № 55 о/д и и.о. Министра информации и общественного развития РК от 30.03.2023 № 115 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. По итогам операционной оценки по соответствующим направлениям формируется общая операционная оценка эффективности взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами.
Глава 2. Источники информации, ее достоверность и перепроверка уполномоченными на оценку органами отчетной информации
8. Источниками информации для проведения операционной оценки по направлению "Качество оказания государственных услуг" являются отчетная информация оцениваемых государственных органов, предоставляемая в Агентство в рамках государственного контроля за качеством оказания государственных услуг (далее – государственный контроль) (за исключением сведений оцениваемого государственного органа о нарушениях законодательства в сфере оказания государственных услуг, выявленных по итогам внутреннего государственного контроля за качеством оказания государственных услуг, проводимого в рамках утвержденного плана контрольных мероприятий), результаты общественного мониторинга качества оказания государственных услуг, проводимого по государственному социальному заказу Агентства (далее – общественный мониторинг качества оказания государственных услуг), сведения о количестве нарушений сроков оказания государственных услуг из информационной системы мониторинга оказания государственных услуг (далее – ИС "Мониторинг"), сведения Автоматизированной информационной системы "Единый учет обращений лиц", полученные из информационных систем государственных органов, решения Межведомственной комиссии по вопросам оказания государственных услуг (далее – Межведомственная комиссия), а также результаты проверок, проведенных в оцениваемых государственных органах согласно подпункту 2) пункта 7 Системы оценки.

9. "Шағымдар мен өтініштерді қарау сапасы" бағыты бойынша жұмысқа операциялық бағалау жүргізу үшін ақпарат көздері Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен алынған "Тұлғалардың өтініштерін бірыңғай есепке алу" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің мәліметтері, "Мемлекеттік органдарға келіп түсетін өтініштерді тіркеу, есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 4 қаңтардағы № 4 бұйрығымен бекітілген "Өтініштерді, хабарламаларды, сұрау салуларды, үн қатуларды, ұсыныстарды қарау туралы" № 1-ОЛ нысанды статистикалық есептердің деректері болып табылады, сондай-ақ "Электрондық өтініштер" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22768 болып тіркелген), сондай-ақ бағалау жүйесінің 7-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бағаланатын мемлекеттік органдарда жүргізілген тексерулердің нәтижелері.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 29.03.2023 № 62, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 30.03.2023 № 116/НҚ, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 29.03.2023 № 55 о/д және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
10. "Ашық үкіметтің" интернет-порталдарынан ақпаратты түсіру, бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік деректері, "Халықтың БАҚ-та мемлекеттік саясатты жария етуге қанағаттану деңгейі" әлеуметтік сауалнамасының нәтижелері, сондай-ақ Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай тұғырнамасындағы БАҚ арасындағы сауалнаманың нәтижелері "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша операциялық бағалау жүргізу үшін ақпарат көзі болып табылады.
11. Бағаланатын мемлекеттік органдар операциялық бағалау жүргізу үшін бағалауға уәкілетті органдарға берген ақпараттың дұрыстығын бағаланатын мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді.
1-параграф. Есептік мәліметтерде орналасқан деректерді қайта тексеру
12. Бағалауға уәкілетті органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпараттарындағы мәліметтердің нақтылығына қайта тексеруді өткізеді (бұдан әрі – есептік ақпаратты қайта тексеру).

9. Источниками информации для проведения операционной оценки работы по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" являются сведения Автоматизированной информационной системы "Единый учет обращений лиц", полученные из информационных систем государственных органов, данные статистических отчетов формы № 1-ОЛ "О рассмотрении обращений, сообщений, запросов, откликов, предложений", утвержденного приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 4 января 2023 года № 4 "Об утверждении Правил регистрации, учета обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, юридические лица со стопроцентным участием государства, а также ведения информационной аналитической системы "Электронные обращения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22768), автоматизированной информационной системы "Единая унифицированная статистическая система", вступившие в законную силу решения суда, а также результаты проверок, проведенных в оцениваемых государственных органах согласно подпункту 2) пункта 7 Системы оценки.
Сноска. Пункт 9 - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 29.03.2023 № 62, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.03.2023 № 116/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 29.03.2023 № 55 о/д и и.о. Министра информации и общественного развития РК от 30.03.2023 № 115 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
10. Источником информации для проведения операционной оценки по направлению "Открытость государственного органа" являются выгрузки информации с интернет-порталов "Открытого правительства", отчетные данные оцениваемых государственных органов, результаты социологического опроса "Уровень удовлетворенности населения освещением государственной политики в СМИ", а также результаты опроса среди СМИ на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов.
11. Достоверность информации, предоставленной оцениваемыми государственными органами в уполномоченные на оценку органы для проведения операционной оценки, обеспечивается оцениваемыми государственными органами.
Параграф 1. Перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации
12. Уполномоченные на оценку органы проводят перепроверку данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов на предмет их достоверности (далее – перепроверка отчетной информации).

13. Ұсынылған есептік ақпаратты қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдардың Тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде есептік ақпарат қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдарды айқындау әдістемесіне сәйкес айқындалады.
14. Қайта тексеру растайтын құжаттарға (ведомстволық есептер, хаттамалар, хаттар, басқа мемлекеттік органдардың тексеру нәтижелері) талдау, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді қарау арқылы жүзеге асырылады.
15. Есептік ақпаратқа қайта тексеру жүргізу мерзімдері Кестеге сәйкес белгіленеді.
16. Есептік ақпаратты тексеру шеңберінде бағалауға уәкілетті органдар ұсынылған ақпаратты қайта тексеру қажет болған жағдайда құпиялылық белгісі, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар құжаттарды қоспағанда, растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін сұратады.
2-параграф. Есептік ақпараттың нақтылығы
17. Бағаланатын мемлекеттік орган операциялық бағалауға уәкілетті органдарға дұрыс емес және (немесе) толық емес есептік ақпарат ұсынған және (немесе) орналастырған жағдайда, осы бағыты бойынша мемлекеттік органның қорытынды бағасынан айыппұл балл шегеріледі.
18. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін деректер анықталған есептік ақпарат дұрыс емес деп танылады.
Есепті ақпараттың белгіленген құрылымында көзделген элементтері (қосымшалары, бөлімдері, кестелері) жоқ есепті ақпарат толық емес деп танылады.
19. Аталған дұрыс емес деректер осы Әдістеменің 1-қосымшасындағы нысан бойынша бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы мәліметтерді қайта тексеру қорытындысы бойынша салыстырып тексеру актісінде тіркеледі.
20. Мемлекеттік органның дұрыс емес есептік ақпаратты ұсынғаны үшін әрбір тіркелген дерекке бағыттың жалпы бағасынан 0,2 айыппұл баллын шегеру көзделеді.
Мемлекеттік органның толық емес есептік ақпаратты ұсынғаны үшін әрбір тіркелген факті үшін қорытынды бағадан 2 айыппұл баллын шегеру көзделеді.
Дұрыс емес және (немесе) толық емес ақпаратты ұсынғаны үшін мемлекеттік органның қорытынды бағасынан шегерілетін айыппұл баллының сомасы 5 баллдан аспайды.
21. Анықталған деректер бойынша ақпарат мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындысының "Қорытындылар мен ұсыныстар" бөлімінде көрсетіледі.
3-тарау. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша операциялық бағалау

13. Перечень государственных органов, подлежащих перепроверке представленной отчетной информации, определяется согласно Методике определения государственных органов, отчетная информация которых подлежит перепроверке на основе системы управления рисками.
14. Перепроверка отчетной информации осуществляется путем анализа подтверждающих документов (ведомственные отчеты, протокола, письма и результаты проверок государственных органов), а также просмотра информационных систем.
15. Сроки проведения перепроверок отчетной информации устанавливаются согласно Графику.
16. В рамках проверки отчетной информации, уполномоченные на оценку органы в случае необходимости перепроверки представленной информации, запрашивают электронные копии подтверждающих документов, за исключением документов, имеющих гриф секретности, а также пометку "Для служебного пользования".
Параграф 2. Достоверность отчетной информации
17. В случае представления в уполномоченные на оценку органы и (или) размещения оцениваемым государственным органом недостоверной и (или) неполной отчетной информации, из итоговой операционной оценки государственного органа по соответствующему направлению вычитаются штрафные баллы.
18. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
Неполной признается отчетная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, таблицы), предусмотренные установленной структурой отчетной информации.
19. Указанные недостоверные факты фиксируются в акте сверки по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике.
20. За представление государственным органом недостоверной отчетной информации предусматривается вычитание из итоговой оценки по направлению 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт.
За представление государственным органом неполной отчетной информации предусматривается вычитание из итоговой оценки по направлению 2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт.
Сумма вычитаемых штрафных баллов из итоговой операционной оценки государственного органа за представление недостоверной и (или) неполной информации по каждому направлению оценки не превышает 5 баллов.
21. Информация по выявленным фактам отражается в разделе "Выводы и рекомендации" заключения о результатах операционной оценки эффективности деятельности государственного органа по направлениям операционной оценки.
Глава 3. Операционная оценка по направлению "Качество оказания государственных услуг"

1-параграф. Жалпы ережелер.
22. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын операциялық бағалау мынадай өлшемдер бойынша жүргізіледі:
1) қызмет алушылардың мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы;
2) мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын қамтамасыз ету;
3) мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру.
23. Орталық мемлекеттік органдармен, олардың ведомстволарымен, ведомстволардың аумақтық бөлімшелерімен, ведомстволық бағынысты ұйымдармен және олардың филиалдарымен (бұдан әрі – орталық мемлекеттік органдар), сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, қаладағы аудан әкімдерінің, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтардың жергілікті атқарушы органдарымен (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) ұсынылатын мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын операциялық бағалау критерийлері осы Әдістеменің 2-қосымшаға сәйкес көрсетілген.
24. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау "Қызмет алушылардың мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы" және "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемдері бойынша Агенттікпен жүргізіледі, "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша Министрлікпен жүргізіледі.
25. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын операциялық бағалауға орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдармен көрсетілетін қызметтер жатады.
Орталық мемлекеттік органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындылар осы Әдістеменің 3-қосымшаға сәйкес нысан (бұдан әрі – ОМО қорытындысы) бойынша ұсынылады.
Жергілікті атқарушы органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындылар осы Әдістеменің 4-қосымшаға сәйкес нысан (бұдан әрі – ЖАО қорытындысы) бойынша ұсынылады.
"Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындылар Министрлікпен Агенттікке осы Әдістеменің 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
26. Агенттіктің, Бас Прокуратураның және Қазақстан Республикасы Сот Әкімшілігінің (бұдан әрі – Сот әкімшілігі) мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын операциялық бағалауды жүргізуге арналған ақпарат Агенттікпен, Бас Прокуратурамен және Сот әкімшілігімен қағаз және электрондық жеткізгіштерде Кестеге сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынылады.
Министрліктің "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын операциялық бағалауды жүргізуге арналған ақпарат Министрлікпен қағаз және электрондық жеткізгіштерде Кестеге сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің аппаратына ұсынылады.

Параграф 1. Общие положения
22. Операционная оценка качества оказания государственных услуг осуществляется по следующим критериям:
1) удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг;
2) обеспечение качества оказания государственных услуг;
3) автоматизация государственных услуг.
23. Критерии для операционной оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых центральными государственными органами, их ведомствами, территориальными подразделениями, территориальными подразделениями ведомств, подведомственными организациями и их филиалами (далее – центральные государственные органы), а также местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акиматов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов (далее – местные исполнительные органы) приведены в приложении 2 к настоящей Методике.
24. Операционная оценка качества оказания государственных услуг по критериям "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг" и "Обеспечение качества оказания государственных услуг" осуществляется Агентством, по критерию "Автоматизация государственных услуг" оценка качества оказания государственных услуг осуществляется Министерством.
25. Операционной оценке качества оказания государственных услуг подлежат услуги, предоставляемые центральными государственными и местными исполнительными органами.
Заключения о результатах операционной оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых центральными государственными органами, формируются по форме, согласно приложению 3 к настоящей Методике (далее – Заключение ЦГО).
Заключения о результатах операционной оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых местными исполнительными органами, формируются по форме, согласно приложению 4 к настоящей Методике (далее – Заключение МИО).
Заключения о результатах операционной оценки качества оказания государственных услуг по критерию "Автоматизация государственных услуг", предоставляются Министерством в Агентство по форме, согласно приложению 5 к настоящей Методике.
26. Информация для проведения операционной оценки качества оказания государственных услуг Агентства, Генеральной прокуратуры и Судебной Администрацией Республики Казахстан (далее – Судебная Администрация) предоставляется Агентством, Генеральной прокуратурой и Судебной Администрацией на бумажных и электронных носителях согласно Графику в Администрацию Президента Республики Казахстан.
Информация для проведения операционной оценки качества оказания государственных услуг, оказываемых Министерством по критерию "Автоматизация государственных услуг", предоставляется Министерством на бумажных и электронных носителях согласно Графику в Аппарат Правительства Республики Казахстан.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 29.03.2023 № 62, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 30.03.2023 № 116/НҚ, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 29.03.2023 № 55 о/д және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2-параграф. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша операциялық бағалау
27. "Қызмет алушылардың мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша мемлекеттiк қызметтер көрсету сапасына келіп түскен дәлелді шағымдарды ескере отырып, қоғамдық мониторингілеу нәтижелері негізінде халыққа мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы деңгейі бағаланады.
28. "Қызмет алушылардың мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша операциялық бағалау "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылу деңгейі" және "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына шағымдану" көрсеткіштері бойынша жүргізіледі.
29. Операциялық бағалау келесі формулаға сәйкес есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
K1 = P1 + P2,
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
M1 = P1 + P2,
мұнда:
К1 – бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органның операциялық бағалауы;
M1 – бұл өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
Р1 – "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылу деңгейі" көрсеткішінің мәні;
Р2 – "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына шағымдану" көрсеткішінің мәні.
30. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуының деңгейі" өлшемі бойынша операциялық бағалау мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына жүргізілетін қоғамдық мониторингі қорытындылары бойынша алынған ақпараттың негізінде жүргізіледі.
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қоғамдық мониторингі қорытындылары бойынша алынған ақпаратта бағаланатын мемлекеттік орган және "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорация" КЕАҚ (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы көрсетілген мемлекеттік қызметтер бөлінісінде алушылардың қанағаттандырылуы деңгейін көрсеткіштерін қамтуы қажет.
31. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуының деңгейі" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалауы келесі формулаға сәйкес есептеледі:
мұнда:
P1 – бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
n – осы өлшем бойынша бағалауға жататын мемлекеттік көрсетілетін қызметтер түрлерінің саны;
Un – мемлекеттік қызметке қызмет алушылардың осы Әдістеменің 6-қосымшасына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету сапасына қанағаттандырылу деңгейіне байланысты берілетін балл.

Сноска. Пункт 26 - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 29.03.2023 № 62, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.03.2023 № 116/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 29.03.2023 № 55 о/д и и.о. Министра информации и общественного развития РК от 30.03.2023 № 115 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Операционная оценка по критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг"
27. По критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг" оценивается уровень удовлетворенности населения качеством предоставляемых государственных услуг на основании результатов общественного мониторинга качества оказания государственных услуг с учетом поступивших обоснованных жалоб на качество оказания государственных услуг.
28. Операционная оценка по критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг" проводится по показателям "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг" и "Обжалование качества оказания государственных услуг".
29. Операционная оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
К1 = Р1 + Р2,
2) по местным исполнительным органам:
М1 = Р1 + Р2,
где:
K1 – операционная оценка центрального государственного органа по данному критерию;
M1 – операционная оценка местного исполнительного органа по данному критерию;
Р1 – значение показателя "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг";
Р2 – значение показателя "Обжалование качества оказания государственных услуг".
30. Операционная оценка по показателю "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг" проводится на основе информации, полученной по результатам общественного мониторинга качества оказания государственных услуг.
Информация, полученная по результатам общественного мониторинга качества оказания государственных услуг, должна содержать показатели уровня удовлетворенности услугополучателей в разрезе оцениваемого государственного органа и государственных услуг, оказанных через НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
31. Операционная оценка по показателю "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг" рассчитывается по центральным государственным и местным исполнительным органам по следующей формуле:
где:
P1 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
n – количество видов государственных услуг, подлежащих оценке по данному показателю;
Un – балл, присваиваемый государственной услуге в зависимости от уровня удовлетворенности услугополучателей качеством оказания государственной услуги согласно приложению 6 к настоящей Методике.

32. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына шағымдану" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік бақылау шеңберінде Агенттікке ұсынатын ақпарат негізінде жүзеге асырылады.
33. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына шағымдану" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау келесі формулаға сәйкес есептеледі:
мұнда:
Р2 – бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша орталық мемлекеттік органдардың коэффициенті 10-ға, жергілікті атқарушы органдар үшін – 20-ға тең);
i – Агенттікке және орталық мемлекеттік органға (жергілікті атқарушы органға) мемлекеттік орган (ведомстволық бағынысты ұйым) ұсынған мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына келіп түскен негізделген шағымдардың саны;
b1 – мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;
10 000 – 10 000 көрсетілген қызметке шағымдардың орташа мәнін айқындауға арналған коэффициент.
Операциялық бағалау кезінде орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметтерді көрсететін қызметкерлерінің іс-әрекеттеріне, мемлекеттік қызметтерді ұсыну процестерінің материалдық-техникалық қамтылуына, оның ішінде Мемлекеттік корпорация арқылы, "электрондық үкімет" порталы арқылы келіп түскен шағымдары ескеріледі.
Егер көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органның операциялық бағасы 0 баллды құрайды.
3-параграф. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша операциялық бағалау
34. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетудің уақытылығын қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнамасының талаптарын сақтау бойынша мемлекеттік орган қабылдайтын шаралардың тиімділігі бағаланады.
35. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша операциялық бағалау "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу мерзімдерін сақтау", "Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден негізсіз бас тарту", "Құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсету" және "Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілермен ескерілмеген құжаттарды талап ету" көрсеткіштері бойынша жүргізіледі.
36. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша операциялық бағалау мемлекеттік бақылау шеңберінде Агенттікке мемлекеттік органдар ұсынатын ақпарат негізінде жүзеге асырылады.

32. Операционная оценка по показателю "Обжалование качества оказания государственных услуг" осуществляется на основе данных Агентства и информации, представляемой центральными государственными и местными исполнительными органами в Агентство в рамках государственного контроля.
33. Операционная оценка по показателю "Обжалование качества оказания государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
где:
P2 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 10, для местных исполнительных органов –20);
i – количество поступивших в Агентство и центральный государственный орган (местный исполнительный орган) обоснованных жалоб на качество оказания государственных услуг, предоставленных государственным органом (подведомственной организацией);
b1 – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения жалоб на 10 000 оказанных услуг.
При операционной оценке учитываются жалобы на действия работников центральных государственных и местных исполнительных органов, оказывающих государственные услуги, материально-техническое обеспечение процессов предоставления государственных услуг, в том числе поступившие через Государственную корпорацию, посредством веб-портала "электронного правительства".
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, операционная оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
Параграф 3. Операционная оценка по критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг"
34. По критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг" оценивается эффективность принимаемых государственным органом мер по обеспечению своевременности оказания государственных услуг и соблюдению требований законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг.
35. Операционная оценка по критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг" проводится по показателям "Соблюдение сроков оказания государственных услуг", "Необоснованные отказы в оказании государственных услуг", "Оказание государственных услуг при неполном пакете документов" и "Истребование документов, не предусмотренных подзаконными нормативными правовыми актами, определяющими порядок оказания государственных услуг".
36. Операционная оценка по критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг" осуществляется на основе данных Агентства и информации, представляемой государственными органами в Агентство в рамках государственного контроля.

37. Бағаланатын мемлекеттік органдардың ұсынылған деректері мен тексеру нәтижелері арасында осы өлшем бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнаманың жол берілген бұзушылықтары туралы анықталған алшақтықтар кезінде, бірінші кезекте, бағаланатын мемлекеттік органда мемлекеттік қызметтерді көрсету саласында заңнаманы сақтау бойынша бақылау шараларын өткізген жағдайда ақпарат көзі ретінде тексеру нәтижелері қолданылады.
38. Операциялық бағалау келесі формулаға сәйкес есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
K2 = T1 + T2 + T3 + T4,
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
M2 = T1 + T2 + T3 + T4,
мұнда:
K2 – бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органның операциялық бағалауы;
M2 – бұл өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
T1 – "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу мерзімдерін сақтау" көрсеткішінің мәні;
Т2 – "Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден негізсіз бас тарту" көрсеткішінің мәні;
T3 – "Құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсету" көрсеткішінің мәні;
T4 – "Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілермен ескерілмеген құжаттарды талап ету" көрсеткішінің мәні.
39. Министрлік Агенттікке жыл сайын бағаланатын жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейін мемлекеттік қызметтер мен мемлекеттік органдар бөлінісінде "Мониторинг" АЖ-дан мемлекеттік қызметтер көрсету мерзімдерін бұзу саны туралы ақпарат ұсынады.
40. "Мониторинг" АЖ-не қосылған мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша мәліметтер және "Мониторинг" АЖ-не қосылмаған мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша мемлекеттік органдармен ұсынылған мәліметтер, сондай-ақ бағаланатын мемлекеттік органдарда мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуы бойынша жүргізілген тексеріс қорытындылары операциялық бағалау кезінде ескеріледі.
Осы көрсеткіш бойынша бағаланатын мемлекеттік органдардың ұсынылған деректері, "Мониторинг" АЖ-дан алынған ақпарат пен тексеру нәтижелері арасында мемлекеттік қызметтер көрсету мерзімдерін бұзушылықтар туралы анықталған алшақтықтар кезінде мерзімдерді бұзу саны туралы келесі ақпарат көздері қолданылады:
бағаланатын мемлекеттік органда мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнаманың сақталуы бойынша бақылау іс-шаралары жүргізілген жағдайда – тексеру нәтижелері;
бағаланатын мемлекеттік органда өткізілген бақылау шаралары болмаған жағдайда – "Мониторинг" АЖ-дан мемлекеттік қызметтер көрсету мерзімдерінің бұзылуына жол берілгені туралы мәліметтер.
Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның тиісті құжатымен расталған техникалық себептер бойынша ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, осы кезеңде белгіленген мерзімдерді бұза отырып көрсетілген мемлекеттік қызметтер осы өлшем бойынша есептеу кезінде ескерілмейді.

37. При выявленных расхождениях о допущенных нарушениях законодательства в сфере оказания государственных услуг по данному критерию между предоставленными данными оцениваемых государственных органов и результатами проверок источником информации, в первую очередь, служат результаты проведенных в оцениваемом государственном органе контрольных мероприятий по соблюдению законодательства в сфере оказания государственных услуг.
38. Операционная оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
К2 = Т1 + Т2 + Т3 + Т4,
2) по местным исполнительным органам:
М2 = Т1 + Т2 + Т3 + Т4,
где:
K2 – операционная оценка центрального государственного органа по данному критерию;
M2 – операционная оценка местного исполнительного органа по данному критерию;
T1 – значение показателя "Соблюдение сроков оказания государственных услуг";
T2 – значение показателя "Необоснованные отказы в оказании государственных услуг";
T3 – значение показателя "Оказание государственных услуг при неполном пакете документов";
T4 – значение показателя "Истребование документов, не предусмотренных подзаконными нормативными правовыми актами, определяющими порядок оказания государственных услуг".
39. Министерством в Агентство ежегодно до 15 февраля года, следующего за оцениваемым, предоставляется информация о количестве нарушений сроков оказания государственных услуг из ИС "Мониторинг" в разрезе государственных услуг и государственных органов.
40. При операционной оценке учитываются данные по государственным услугам, подключенным к ИС "Мониторинг" и данные, представленные государственными органами по государственным услугам, не подключенным к ИС "Мониторинг", а также результаты проверок по соблюдению законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг в оцениваемых государственных органах.
При выявленных расхождениях о допущенных нарушениях сроков оказания государственных услуг по данному показателю между предоставленными данными оцениваемых государственных органов, полученной информации из ИС "Мониторинг" и результатов проверок источником информации о количестве нарушений сроков используется следующее:
в случае проведения в оцениваемом государственном органе контрольных мероприятий по соблюдению законодательства в сфере оказания государственных услуг – результаты проверок;
в случае отсутствия проведенных контрольных мероприятий в оцениваемом государственном органе – сведения из ИС "Мониторинг" о допущенных нарушениях сроков оказания государственных услуг.
В случае сбоя информационной системы по техническим причинам, подтвержденного соответствующим документом уполномоченного органа в сфере информатизации, государственные услуги, оказанные в этот период с нарушением установленных сроков, не учитываются при расчете по данному критерию.

41. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу мерзімдерін сақтау" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау келесі формулаға сәйкес есептеледі:
мұнда:
Т1 – бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша орталық мемлекеттік органдардың коэффициенті 12-ге, жергілікті атқарушы органдардың коэффициенті – 14-ке тең);
a – белгіленген мерзімдерді бұза отырып (электрондық форматта көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді есептегенде) мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің саны;
b – мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты мекемемен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны (электрондық мемлекеттік қызметтерді есептегенде);
10 000 – 10 000 көрсетілген қызметке мерзімдерді бұзудың орташа мәнін айқындауға арналған коэффициент.
Егер көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органның операциялық бағасы 0 баллды құрайды.
42. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден негізсіз бас тарту" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау келесі формулаға сәйкес есептеледі:
мұнда:
T2 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның операциялық бағалуы;
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (орталық мемлекеттік органдарға коэффициент 14-ке, жергілікті атқарушы органдарға коэффициент 18-ге тең);
а – "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленбеген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік орган (ведомстволық бағынысты ұйым) көрсетуден бас тартқан мемлекеттік қызметтердің саны;
b1 – мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;
10 000 – көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде негізсіз бас тартудың орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Егер көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органның операциялық бағасы 0 баллды құрайды.
43. "Құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсету" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау келесі формулаға сәйкес есептеледі:
мұнда:
T3 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (орталық мемлекеттік органдарға коэффициент 12-ге, жергілікті атқарушы органдарға коэффициент 14-ке тең);
c – мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актімен көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсетудің саны;
b1 – мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;

41. Операционная оценка по показателю "Соблюдение сроков оказания государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
где:
Т1 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 12, для местных исполнительных органов – 14);
a – количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией) с нарушением установленных сроков (с учетом государственных услуг, оказываемых в электронном формате);
b – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией) (с учетом государственных услуг, оказываемых в электронном формате);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений сроков на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, то операционная оценка государственного органа по данному показателю составляет 0 баллов.
42. Операционная оценка по показателю "Необоснованные отказы в оказании государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
где:
T2 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 14, для местных исполнительных органов – 18);
a – количество государственных услуг, при оказании которых государственный орган (подведомственная организация) отказал в случаях и по основаниям, не установленными Законом Республики Казахстан "О государственных услугах";
b1 – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения необоснованных отказов на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, то операционная оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
43. Операционная оценка по показателю "Оказание государственных услуг при неполном пакете документов" рассчитывается по следующей формуле:
где:
T3 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 12, для местных исполнительных органов – 14);
c – количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией) при неполном пакете документов согласно перечню, предусмотренном подзаконным нормативным правовым актом, определяющим порядок оказания государственных услуг;
b1 – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);

10 000 – 10 000 көрсетілген қызметке құжаттар пакеті толық болмаған кезде бұзушылықтардың орташа мәнін айқындауға арналған коэффициент;
Егер көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органның операциялық бағасы 0 баллды құрайды.
44. "Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілермен ескерілмеген құжаттарды талап ету" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау келесі формулаға сәйкес:
мұнда:
T4 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (орталық мемлекеттік органдарға коэффициент 12-ге, жергілікті атқарушы органдарға коэффициент 14-ке тең);
e – мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын бекітілген заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің тізбесінде көзделмеген құжаттарды көрсету кезінде талап етілген мемлекеттік қызметтер саны;
b1 – мемлекеттік органдармен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;
10 000 – 10 000 көрсетілген қызметке қосымша құжаттарды талап ете отырып бұзушылықтардың орташа мәнін айқындауға арналған коэффициент.
Егер көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органның операциялық бағасы 0 баллды құрайды.
§ 4-параграф. "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша операциялық бағалау
45. "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша электрондық нысанда мемлекеттік қызметті көрсетуді қамтамасыз ету үшін көрсетілетін қызметті берушінің әкімшілік үдерістерін қайта құру рәсімі және электрондық нысанда мемлекеттік қызметтерді алуға халықты ынталандыру жөніндегі орталық мемлекеттік орган жұмысының тиімділігі бағаланады.
46. "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша операциялық бағалау келесі көрсеткіштер бойыша жүргізіледі:
1) "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру дәрежесі";
2) "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандырудың тиімділігі";
3) "Мемлекеттік қызметтерді смартфондандыру";
4) "Автоматтандырылған мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қолжетімсіздігінің ұзақтығы" айыппұл көрсеткіші;
5) "Мемлекеттік қызметтер көрсетудің проактивті форматын енгізу" ынталандырушы көрсеткіш (Мемлекеттік орган "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша ең жоғары мәнді алған жағдайда (25 балл), ынталандырушы көрсеткіш ескерілмейді);
6) "Цифрлық құжаттарды іске асыру" ынталандырушы көрсеткіші (Мемлекеттік орган "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша ең жоғары мәнді алған жағдайда (25 балл), ынталандырушы көрсеткіш ескерілмейді).

10 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений при неполном пакете документов на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, то операционная оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
44. Операционная оценка по показателю "Истребование документов, не предусмотренных подзаконными нормативными правовыми актами, определяющими порядок оказания государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
где:
T4 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 12, для местных исполнительных органов – 14);
e – количество государственных услуг, при оказании которых истребовались документы, не предусмотренные перечнем утвержденного подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственных услуг;
b1 – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений с истребованием дополнительных документов на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, то операционная оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
Параграф 4. Операционная оценка по критерию "Автоматизация государственных услуг"
45. По критерию "Автоматизация государственных услуг" оценивается процедура преобразования административных процессов услугодателя для обеспечения оказания государственной услуги в электронной форме и эффективность работы центрального государственного органа по стимулированию населения к получению государственных услуг в электронной форме.
46. Операционная оценка по критерию "Автоматизация государственных услуг" проводится по показателям:
1) "Степень автоматизации государственных услуг";
2) "Эффективность автоматизации государственных услуг";
3) "Смартфонизация государственных услуг";
4) штрафной показатель "Длительность недоступности автоматизированных государственных услуг";
5) стимулирующий показатель "Внедрение проактивного формата оказания государственных услуг" (в случае получения государственным органом максимального значения по критерию "Автоматизация государственных услуг" (25 баллов), стимулирующий показатель не учитывается);
6) стимулирующий показатель "Реализация цифровых документов" (в случае получения государственным органом максимального значения по критерию "Автоматизация государственных услуг" (25 баллов), стимулирующий показатель не учитывается).

47. Өлшемі бойынша операциялық бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
K3 = T + V + C – P + D* + S*
мұнда:
К3 – осы өлшем бойынша орталық мемлекеттік органның операциялық бағасы;
T – "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру дәрежесі" көрсеткішінің мәні;
V – "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандырудың тиімділігі" көрсеткішінің мәні;
C – "Мемлекеттік қызметтерді смартфондандыру" көрсеткішінің мәні;
P – "Автоматтандырылған мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қолжетімсіздігінің ұзақтығы" айыппұл көрсеткішінің мәні;
D – "Мемлекеттік қызмет көрсетудің проактивті форматын енгізу" ынталандырушы көрсеткішінің мәні;
S – "Цифрлық құжаттарды іске асыру" ынталандырушы көрсеткішінің мәні.
* ең жоғары мәні 25 балл алған кезде қолданылмайды
48. "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру дәрежесі" көрсеткіші бойынша бағалау бағаланатын кезеңде қолданыста болған тізілімді және мерзімі екі жылдан аспайтын Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның шешімдерін талдау негізінде жүргізіледі.
49. "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру дәрежесі" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
T – осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органның операциялық бағасы;
с – кіші түрлерін қоса алғандағы ішінара автоматтандырылған мемлекеттік қызметтер саны;
d – кіші түрлерін қоса алғандағы толық автоматтандырылған мемлекеттік қызметтер саны;
n – Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның шешімі бойынша "электрондық үкіметт" веб-порталы арқылы көрсетілуге жатпайтын қызметтерді қоспағанда, кіші түрлерін қоса алғандағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің жалпы саны;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру үшін коэффициент (осы көрсеткіш бойынша коэффициент 10-ға тең);
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 14.07.2023 № 153, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 14.07.2023 № 97 о/д, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 17.07.2023 № 270/НҚ және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 21.07.2023 № 289-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
50. "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандырудың тиімділігі" көрсеткіші электрондық нысанда мемлекеттік қызметтерді алуға халықты ынталандыру бойынша орталық мемлекеттік орган жұмысының тиімділігін бағалайды. Осыған байланысты, осы көрсеткішті есептеу кезінде жергілікті атқарушы органдар көрсеткен қызметтердің көлемі де ескеріледі. Көрсеткіш бойынша бағалау мемлекеттік бақылау шеңберінде Министрлікпен және орталық мемлекеттік органдармен Агенттікке ұсынатын ақпаратты талдау жолымен жүргізіледі.

47. Операционная оценка по критерию рассчитывается по следующей формуле:
КЗ = T + V + C - P + D* + S*
где:
К3 – операционная оценка центрального государственного органа по данному критерию;
T – значение показателя "Степень автоматизации государственных услуг";
V – значение показателя "Эффективность автоматизации государственных услуг"
C – значение показателя "Смартфонизация государственных услуг";
P - значение штрафного показателя "Длительность недоступности автоматизированных государственных услуг";
D – значение стимулирующего показателя "Внедрение проактивного формата оказания государственных услуг";
S – значение стимулирующего показателя "Реализация цифровых документов".
*не применяется при получении максимального значения 25 баллов
48. Операционная оценка по показателю "Степень автоматизации государственных услуг" проводится на основе анализа реестра государственных услуг, действовавшего в оцениваемом периоде, и решений Межведомственной комиссии по вопросам оказания государственных услуг со сроком давности не более двух лет.
49. Операционная оценка по показателю "Степень автоматизации государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
где:
T – операционная оценка государственного органа по данному показателю;
с – количество частично автоматизированных государственных услуг c учетом подвидов;
d – количество полностью автоматизированных государственных услуг c учетом подвидов;
n – общее количество государственных услуг c учетом подвидов, за исключением государственных услуг, не подлежащих к оказанию через веб-портал "электронного правительства" по решению Межведомственной комиссии по вопросам оказания государственных услуг;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 10);
Сноска. Пункт 49 - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 14.07.2023 № 153, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 14.07.2023 № 97 о/д, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.07.2023 № 270/НҚ и Министра информации и общественного развития РК от 21.07.2023 № 289-НҚ (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
50. Показатель "Эффективность автоматизации государственных услуг" оценивает эффективность работы центрального государственного органа по стимулированию населения к получению государственных услуг в электронной форме. В этой связи, при расчете данного показателя также учитывается объем услуг, оказанных местными исполнительными органами. Оценка по показателю проводится путем анализа информации, предоставляемой Министерством и центральными государственными органами в Агентство в рамках государственного контроля.

51. "Мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанға көшіру" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
V – осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органды операциялық бағалау;
e – электрондық нысанда көрсетілген мемлекеттік қызметтердің көлемі;
z – көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы көлемі;
b – автоматтандырылған (электрондық/қағаз) қызметтер бойынша қағаз нысанда көрсетілген мемлекеттік қызметтердің көлемі;
c – автоматтандырылған (электрондық/қағаз) қызметтер бойынша көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы көлемі;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру үшін коэффициент (осы көрсеткіш бойынша коэффициент 10-ға тең).
52. "Мемлекеттік қызметтерді смартфондандыру" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
C – осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органның операциялық бағасы;
w – кіші түрлерін қоса алғандағы мобильдік қосымшаларда қолжетімді мемлекеттік қызметтер саны;
a – кіші түрлерін қоса алғандағы толық және ішінара автоматтандырылған мемлекеттік қызметтер саны;
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы көрсеткіш бойынша коэффициент 5-ке тең);
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 14.07.2023 № 153, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 14.07.2023 № 97 о/д, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 17.07.2023 № 270/НҚ және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 21.07.2023 № 289-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
53. "Автоматтандырылған мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қолжетімсіздігінің ұзақтығы" айыппұл көрсеткіші бойынша операциялық бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
P = t * w
мұнда:
P – осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органды операциялық бағалау;
t – бағаланатын мемлекеттік органның электрондық нысанда көрсетілетін, сағаттарда өлшенетін мемлекеттік қызметтері қолжетімді болмаған уақыт кезеңінің ұзақтығы;
w – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы көрсеткіш бойынша коэффициент 0,2-ге тең).
Электрондық мемлекеттік қызметтер қолжетімсіз болған уақыт кезеңінің ұзақтығы туралы ақпаратты "Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ жедел бақылау және қызметтерді мониторингілеу бөлімі ұсынады. Осы басқарма "электрондық үкімет" шлюзімен біріктірілген мемлекеттік органдар тарапынан инциденттерді тіркеу бойынша тұрақты негізде жұмыс жүргізеді, кейіннен хаттарды мемлекеттік органдарға жібереді. Мемлекеттік орган тарапынан жауаптар болмаған жағдайда, ақпараттық жүйелердің тіркелген тоқтап қалуы расталған ретінде тіркеледі.
Осы көрсеткіштің ең жоғарғы балдық мәні 5 балды құрайды.

51. Операционная оценка по показателю "Эффективность автоматизации государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
где:
V – операционная оценка государственного органа по данному показателю;
e – объем государственных услуг, оказанных в электронной форме;
z – общий объем оказанных государственных услуг;
b – объем государственных услуг, оказанных в бумажной форме по автоматизированным (электронно/бумажным) услугам;
c – общий объем оказанных государственных услуг по автоматизированным (электронно/бумажным) услугам;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 10).
52. Операционная оценка по показателю "Смартфонизация государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
где:
C – операционная оценка государственного органа по данному показателю;
w – количество государственных услуг с учетом подвидов, доступных в мобильных приложениях;
a – количество полностью и частично автоматизированных государственных услуг с учетом подвидов;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 5);
Сноска. Пункт 52 - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 14.07.2023 № 153, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 14.07.2023 № 97 о/д, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.07.2023 № 270/НҚ и Министра информации и общественного развития РК от 21.07.2023 № 289-НҚ (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
где:
C – операционная оценка государственного органа по данному показателю;
w – количество государственных услуг, доступных в мобильных приложениях;
a – количество полностью и частично автоматизированных государственных услуг;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 5).
53. Операционная оценка по штрафному показателю "Длительность недоступности автоматизированных государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
P = t * w
где:
P – операционная оценка государственного органа по данному показателю;
t – длительность периода времени, в течение которого не были доступны государственные услуги оцениваемого государственного органа, оказываемые в электронном формате, измеряемая в часах;
w – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 0,2).
Информация по длительности периода времени, в течение которого не были доступны электронные государственные услуги, предоставляется управлением оперативного контроля и мониторинга сервисов АО "Национальные информационные технологии". Данное управление на постоянной основе проводит работу по фиксированию инцидентов на стороне государственных органов, интегрированных со шлюзом "электронного правительства", с последующим направлением писем в государственные органы. В случае отсутствия ответов со стороны государственного органа, зафиксированные простои информационных систем фиксируются как подтвержденные.
Максимальное балльное значение данного показателя составляет 5 баллов.

54. "Мемлекеттік қызметтер көрсетудің проактивті форматын енгізу" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
D = q * k
мұнда:
P – осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органның операциялық бағасы;
q – есепті кезеңде проактивті форматқа көшірілген мемлекеттік қызметтердің саны;
k – алынған нәтижелерді Өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (осы көрсеткіш бойынша коэффициент 1-ге тең).
Осы көрсеткіштің ең жоғарғы баллдық мәні 3 баллды құрайды.
55. "Цифрлық құжаттарды іске асыру" ынталандыру көрсеткіші бойынша операциялық бағалау цифрлық құжаттарды іске асыру бойынша орталық мемлекеттік орган жүргізген жұмыстарды бағалайды.
"Цифрлық құжаттарды іске асыру" ынталандырушы көрсеткіші бойынша операциялық бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
S = l * k
мұнда
S - осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органның операциялық бағасы;
l - есепті кезеңде мобильдік қосымшаларда іске асырылған цифрлық құжаттардың саны;
k - алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы көрсеткіш бойынша коэффициент 1-ге тең).
Осы көрсеткіштің ең жоғарғы балдық мәні 2 баллды құрайды.
5-параграф. Мемлекеттік органдардың "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша қорытынды операциялық бағалау
56. Мемлекеттік органдардың "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағытының қорытынды операциялық бағалау барлық өлшемдер бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
U = К1 + K2 + K3,
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
T = M1 + M2,
мұнда:
U – мемлекеттік қызметтер көрсету бойынша орталық мемлекеттік органның қорытынды операциялық бағалау;
T – мемлекеттік қызметтер көрсету бойынша жергілікті атқарушы органның қорытынды операциялық бағалау;
К – орталық мемлекеттік органның операциялық бағалау өлшемдері;
М – жергілікті атқарушы органның операциялық бағалау өлшемдері.
4-тарау. "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша операциялық бағалау
1-параграф. Жалпы ережелер
57. "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша операциялық бағалау келесі өлшемдер бойынша жүзеге асырылады:
1) ашық деректер;
2) ашық бюджет;
3) ашық нормативтік құқықтық актілер;
4) ашық диалог;
5) ресми интернет-ресурсты толтыру;
6) БАҚ арқылы ашықтық;
7) ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы.
58. Балл осы Әдістеменің 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігіне операциялық бағалау беру үшін өлшемдері бойынша қойылады.

54. Операционная оценка по стимулирующему показателю "Внедрение проактивного формата оказания государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
D = q * k
где:
D – операционная оценка государственного органа по данному показателю;
q – количество переведенных государственных услуг в проактивный формат в отчетном периоде;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 1).
Максимальное балльное значение данного показателя составляет 3 балла.
55. Операционная оценка по стимулирующему показателю "Реализация цифровых документов" оценивает проведенные работы центральным государственным органом по реализации цифровых документов.
Операционная оценка по стимулирующему показателю "Реализация цифровых документов" рассчитывается по следующей формуле:
S = l * k
где:
S – операционная оценка государственного органа по данному показателю;
l – количество реализованных цифровых документов в мобильном приложении в отчетном периоде;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 1).
Максимальное балльное значение данного показателя составляет 2 балла.
Параграф 5. Итоговая операционная оценка государственных органов по направлению "Качество оказания государственных услуг"
56. Итоговая операционная оценка государственных органов по направлению "Качество оказания государственных услуг" определяется путем сложения полученных результатов расчетов по всем критериям:
1) по центральным государственным органам:
U = K1 + K2 + K3,
2) по местным исполнительным органам:
T = M1 + M2,
где:
U – итоговая операционная оценка центрального государственного органа по качеству оказания государственных услуг;
T – итоговая операционная оценка местного исполнительного органа по качеству оказанию государственных услуг;
К – критерии операционной оценки центрального государственного органа;
М – критерии операционной оценки местного исполнительного органа.
Глава 4. Операционная оценка по направлению "Открытость государственного органа"
Параграф 1. Общие положения
57. Операционная оценка эффективности по направлению "Открытость государственного органа" осуществляется по следующим критериям:
1) открытые данные;
2) открытый бюджет;
3) открытые нормативные правовые акты;
4) открытый диалог;
5) наполнение официального интернет-ресурса;
6) открытость через СМИ;
7) открытость подведомственных организаций.
58. Баллы выставляются по критериям для операционной оценки эффективности деятельности центрального государственного или местного исполнительного органа по направлению "Открытость государственного органа" по форме, согласно приложению 7 к настоящей Методике.

59. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарының "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындылар осы Әдістеменің 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырады.
2-параграф. "Ашық деректер" өлшемі бойынша операциялық бағалау
60. "Ашық деректер" өлшемі бойынша операциялық бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды ашық деректер жиынтықтарын, оның ішінде ақпарат пайдаланушылардың сұрау салулары бойынша жариялауға, сондай-ақ АТ-қоғамдастықтар, кәсіпкерлік, академиялық және зерттеу ұйымдары, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары мен коммерциялық емес ұйымдар арасында ашық деректерде қажеттілікті талдауға ынталандыруға бағытталған.
61. "Ашық деректер" өлшемі бойынша операциялық бағалау осы Әдістемеге 9-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
62. Орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың "Ашық деректер" өлшем бойынша операциялық бағалау осы Әдістемеге 10-қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша баллдарды қосу арқылы анықталады.
Осы Әдістемеге 9-қосымшаның 1-кестесінің 2-тармағында көрсетілген ашық деректерге халықтың қажеттілігін анықтауға бағытталған іс-шаралардың жиынтығы іске асырылған және қосымша деректер жиынтығын жариялауға сұрау салулар болмаған жағдайда "Сұрау салулар негізінде қосымша жарияланған ашық деректер жиынтықтарының саны" индикаторы бойынша ең жоғары балл беріледі.
Егер ашық деректер жиынтығын орналастыру және (немесе) өзектілендіру мерзімі жұмыс істемейтін немесе мереке күніне келетін болса, онда одан кейінгі жұмыс күні орналастыру күні болып есептеледі.
3-параграф. "Ашық бюджет" өлшемі бойынша операциялық бағалау
63. "Ашық бюджет" өлшемі бойынша операциялық бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды бюджет ақпаратын жариялауға және келіп түсетін пікірлер мен ұсыныстармен тиімді жұмыс жасауға ынталандыруға бағытталған.
64. Орталық мемлекеттік органдарды операциялық бағалау осы Әдістемеге 9-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес орталық мемлекеттік органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
65. Жергілікті атқарушы органдарды операциялық бағалау осы Әдістемеге 9-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес жергілікті мемлекеттік органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.

59. Заключения о результатах операционной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по направлению "Открытость государственного органа" формируются по форме, согласно приложению 8 к настоящей Методике.
Параграф 2. Операционная оценка по критерию "Открытые данные"
60. Операционная оценка по критерию "Открытые данные" направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к публикации наборов открытых данных, в том числе по запросам пользователей информации, а также к анализу потребностей в открытых данных среди ИТ-сообщества, предпринимательских, академических и исследовательских организаций, а также представителей средств массовой информации и некоммерческих организаций.
61. Операционная оценка по критерию "Открытые данные" осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных центральных государственных и местных исполнительных органов согласно таблице 1 приложения 9 к настоящей Методике.
62. Операционная оценка центральных государственных органов и местных исполнительных органов по критерию "Открытые данные" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 1 приложения 10 к настоящей Методике.
В случае отсутствия запросов на опубликование дополнительных наборов данных и реализации в совокупности мероприятий, направленных на выявление потребностей населения в открытых данных, указанных в пункте 2 таблицы 1 приложения 9 к настоящей Методике, по индикатору "Количество дополнительно опубликованных наборов открытых данных на основании запросов" присваивается максимальный балл.
В случае, если срок размещения и (или) актуализации набора открытых данных приходится на нерабочий или праздничный день, то днем размещения считается следующий за ним рабочий день.
Параграф 3. Операционная оценка по критерию "Открытый бюджет"
63. Операционная оценка по критерию "Открытый бюджет" направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к публикации бюджетной информации и эффективной работе с поступающими комментариями и предложениями.
64. Операционная оценка центральных государственных органов по данному критерию осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных центральных государственных органов согласно таблице 2 приложения 9 к настоящей Методике.
65. Операционная оценка местных исполнительных органов по данному критерию осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных местных исполнительных органов согласно таблице 3 приложения 9 к настоящей Методике.

66. Орталық мемлекеттік органдарды "Ашық бюджет" өлшемі бойынша баллдық операциялық бағалау осы Әдістемеге 10-қосымшаның 2-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша баллдарды қосу арқылы анықталады.
67. Жергілікті атқарушы органдарды "Ашық бюджет" өлшемі бойынша баллдық операциялық бағалау осы Әдістемеге 10-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша баллдарды қосу арқылы анықталады.
Осы Әдістемеге 10-қосымшаның 2-кестесінің 3 және 9-индикаторлары және 3-кестесінің 1 және 5-индикаторлары үшін осындай бюджеттік бағдарламалар (бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептер) бойынша бюджеттік бағдарламалардың жобаларын немесе бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді жария талқылауларды өткізу мерзімдері туралы халықты хабардар етуге бағытталған ақпараттық хабарламалар, баспасөз релиздері болмаған жағдайда 0 балл беріледі.
Егер мемлекеттік органның бюджеті бойынша ақпарат құпия болып табылса немесе "Қызмет бабында пайдалану үшін" белгісі болса, мемлекеттік органға бағаланатын индикаторлар бойынша барлық мемлекеттік органдардың алған бағаларының орташа баллы беріледі.
Есепті кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізілмеген жағдайда мемлекеттік органға осы Әдістемеге 10-қосымшаның 2-кестесінің 4-индикаторы және 3-кестесінің 2-индикаторы бойынша ең жоғары балл беріледі.
4-параграф. "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша операциялық бағалау
68. "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша операциялық бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды нормативтік құқықтық актілер жобаларын және заң жобаларының тұжырымдамаларын, оларға түсіндірме жазбаларымен және салыстырма кестелерімен бірге (өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайларда) жариялауға, сондай-ақ келіп түсетін пікірлермен және ұсыныстармен тиімді жұмыс жасауға ынталандыруға бағытталады.
69. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалау осы Әдістемеге 9-қосымшаның 4-кестесіне сәйкес мемлекеттік органдардың "Ашық нормативтік құқықтық актілер" есептік деректерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
70. Орталық мемлекеттік органдардың "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша баллдық операциялық бағалауы осы Әдістемеге 10-қосымшаның 4-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша баллдарды қосу арқылы анықталады.
71. Жергілікті атқарушы органдардың "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша баллдық операциялық бағалауы осы Әдістемеге 10-қосымшаның 5-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша баллдарды қосу арқылы анықталады.
Заң жобаларын және/ немесе нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жоспары бойынша болмаған, сондай-ақ пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелері болмаған жағдайда мемлекеттік органға тиісті индикатордың салмақты мәнінің ең жоғары балл беріледі.

66. Балльная операционная оценка центральных государственных органов по критерию "Открытый бюджет" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 2 приложения 10 к настоящей Методике.
67. Балльная операционная оценка местных исполнительных органов по критерию "Открытый бюджет" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 3 приложения 10 к настоящей Методике.
В случае отсутствия информационных сообщений, пресс-релизов, направленных на оповещение населения о сроках проведения публичных обсуждений проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ, по таким бюджетным программам (отчетам о реализации бюджетных программ) за индикаторы 3 и 9 таблицы 2 и индикаторы 1 и 5 таблицы 3 приложения 10 к настоящей Методике присваивается 0 баллов.
В случае, если информация по бюджету государственного органа является секретной или имеет гриф "Для служебного пользования", присваивается средний балл полученных оценок всех государственных органов по тем индикаторам, по которым государственный орган не оценивается.
В случае не проведения государственного аудита и финансового контроля в отчетном периоде, государственному органу присваивается максимальный балл по индикатору 4 таблицы 2 и индикатору 2 таблицы 3 приложения 10 к настоящей Методике.
Параграф 4. Операционная оценка по критерию "Открытые нормативные правовые акты"
68. Операционная оценка по критерию "Открытые нормативные правовые акты" направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к публикации проектов нормативных правовых актов и концепций законопроектов и с пояснительными записками и сравнительными таблицами (в случаях внесения изменений (или) дополнений), а также эффективной работе с поступающими комментариями и предложениями.
69. Операционная оценка центральных государственных и местных исполнительных органов осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных государственных органов "Открытые нормативные правовые акты" согласно таблице 4 приложения 9 к настоящей Методике.
70. Балльная операционная оценка центральных государственных органов по критерию "Открытые нормативные правовые акты" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 4 приложения 10 к настоящей Методике.
71. Балльная операционная оценка местных исполнительных органов по критерию "Открытые нормативные правовые акты" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 5 приложения 10 к настоящей Методике.
В случае отсутствия по плану разработки законопроектов и/или нормативных правовых актов, а также отсутствия предложений и комментариев пользователей, государственному органу присваивается максимальный балл весового значения соответствующего индикатора.

Бұл ретте, нормативтік құқықтық актілердің жобаларын жария талқылауларды өткізу мерзімдері туралы халықты хабардар етуге бағытталған ақпараттық хабарламалар, баспасөз релиздері болмаған жағдайда, осы Әдістемеге 10-қосымшаның 4-кестесінің 1 және 2-индикаторлары және 5-кестесінің 1-индикаторы үшін баллдар нөлге теңестіріледі.
5-параграф. "Ашық диалог" өлшемі бойынша операциялық бағалау
72. "Ашық диалог" критерийі бойынша операциялық бағалау бағаланатын мемлекеттік органдардың:
- жеке және заңды тұлғалармен тиімді өзара іс-қимыл жасауды;
- жетекшілік ететін салалардағы мемлекеттік органның қызметіне қатысты қоғамдық пікірді талдауды;
- мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының халықпен кездесулерінде азаматтар көтеретін проблемалық мәселелерді жедел шешуге мемлекеттік органдардың уәждемесін арттыруды ынталандыруға бағытталған.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 29.03.2023 № 62, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 30.03.2023 № 116/НҚ, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 29.03.2023 № 55 о/д және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 115 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т.қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
73. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалау осы Әдістемеге 9-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес мемлекеттік органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
74. "Ашық диалог" өлшемі бойынша баллдық операциялық бағалау осы Әдістемеге 10-қосымшаның 6-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша баллдарды қосу арқылы анықталады.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 29.03.2023 № 62, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 30.03.2023 № 116/НҚ, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 29.03.2023 № 55 о/д және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6-параграф. "Ресми интернет-ресурсты толтыру" өлшемі бойынша операциялық бағалау
75. "Ресми интернет-ресурсты толтыру" өлшемі бойынша операциялық бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды ресми интернет-ресурста ақпаратты орналастыруға және өзектендіруге ынталандыруға бағытталған.
76. "Ресми интернет-ресурсты толтыру" өлшемі бойынша операциялық бағалау бағалауға уәкілетті орган жүргізген мониторинг нәтижелерінің негізінде жүзеге асырылады.

При этом, в случае отсутствия информационных сообщений, пресс-релизов, направленных на оповещение населения о сроках проведения публичных обсуждений проектов нормативных правовых актов, баллы за индикаторы 1 и 2 таблицы 4 и индикатор 1 таблицы 5 приложения 10 к настоящей Методике обнуляются.
Параграф 5. Операционная оценка по критерию "Открытый диалог"
72. Операционная оценка по критерию "Открытый диалог" направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к:
– эффективному взаимодействию с физическими и юридическими лицами;
– анализу общественного мнения касательно деятельности государственного органа в курируемых сферах;
– повышению мотивации государственных органов на оперативное решение проблемных вопросов, поднимаемых гражданами на встречах первых руководителей госорганов с населением.
Сноска. Пункт 72 - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 29.03.2023 № 62, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.03.2023 № 116/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 29.03.2023 № 55 о/д и и.о. Министра информации и общественного развития РК от 30.03.2023 № 115 (порядок введения в действие см. п.4).
73. Операционная оценка центральных государственных и местных исполнительных органов осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных государственных органов согласно таблице 5 приложения 9 к настоящей Методике.
74. Балльная операционная оценка по критерию "Открытый диалог" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 6 приложения 10 к настоящей Методике.
Сноска. Пункт 74 - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 29.03.2023 № 62, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.03.2023 № 116/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 29.03.2023 № 55 о/д и и.о. Министра информации и общественного развития РК от 30.03.2023 № 115 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Операционная оценка по критерию "Наполнение официального интернет-ресурса"
75. Операционная оценка по критерию "Наполнение официального интернет-ресурса" направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к размещению и актуализации информации на официальном интернет-ресурсе.
76. Операционная оценка по критерию "Наполнение официального интернет-ресурса" осуществляется на основании результатов мониторинга, проведенного уполномоченным на оценку органом.

77. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың "ресми интернет-ресурсты толтыру" өлшемі бойынша баллдық операциялық бағасы осы Әдістемеге 10-қосымшаның 7-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша баллдарды қосу жолымен анықталады.
7-параграф. "БАҚ арқылы ашықтық" өлшемі бойынша операциялық бағалау
78. "БАҚ арқылы ашықтық" өлшемі бойынша операциялық бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды БАҚ-пен тиімді, жедел және клиентке бағдарланған өзара іс-қимыл жасауға ынталандыруға бағытталған.
79. "БАҚ арқылы ашықтық" өлшемі бойынша операциялық бағалау осы Әдістемеге 9-қосымшаның 5-1-кестесіне сәйкес мемлекеттік органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері, сондай-ақ бағалауға уәкілетті орган жүргізген сауалнаманың (әлеуметтік зерттеудің) нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
80. "БАҚ арқылы ашықтық" өлшемі бойынша операциялық бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
P6 = (A + B) * C + D,
мұнда:
P6 – осы өлшем бойынша мемлекеттік органның операциялық бағасы;
А – "Мемлекеттік органдар іске асыратын ақпараттық саясаттың жариялылығы" индикаторы бойынша операциялық бағалау;
B – "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдерге және талаптарға сәйкес жауап алған БАҚ-тың сұрау салуларының үлесі" индикаторы бойынша операциялық бағалау;
C – мемлекеттік органның ашықтық дәрежесіне қанағаттанған БАҚ-тың үлесі;
D – "Отандық БАҚ-та мемлекеттік саясатты жария етуге халықтың қанағаттану деңгейі" индикаторы бойынша операциялық бағалау.
81. "Мемлекеттік органдар іске асыратын ақпараттық саясаттың жариялылығы" индикаторы бойынша операциялық бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
А – осы индикатор бойынша операциялық бағалау;
a – жариялау дәрежесі жоғары іс-шаралар саны, бұл іс-шараны өткізу кезінде хабарландыру, онлайн-трансляция, журналистерді қатысуға шақыру және мүдделі тұлғалардың тікелей эфирде сұрақ қою мүмкіндігінің болуы сияқты шарттардың жиынтығы ретінде түсініледі;
b – өткізілген іс-шаралардың жалпы саны кемінде 12 болуы тиіс.
82. "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдерге және талаптарға сәйкес жауап алған БАҚ-тың сұрау салуларының үлесі" индикаторы бойынша операциялық бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
a – БАҚ-тан келіп түскен сұраулар саны;
b – БАҚ-тан келіп түскен сұрауларына жауаптар саны;
c – мерзімдері бұзылып берілген БАҚ-тан келіп түскен сұрауларына жауаптар саны.

77. Балльная операционная оценка центральных государственных и местных исполнительных органов по критерию "Наполнение официального интернет-ресурса" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 7 приложения 10 к настоящей Методике.
Параграф 7. Операционная оценка по критерию "Открытость через СМИ"
78. Операционная оценка по критерию "Открытость через СМИ" направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к эффективному, оперативному и клиентоориентированному взаимодействию со СМИ.
79. Операционная оценка по критерию "Открытость через СМИ" осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных государственных органов согласно таблице 5-1 приложения 9 к настоящей Методике, а также результатов опросов (социологических исследований), проведенных уполномоченным на оценку органом.
80. Операционная оценка по критерию "Открытость через СМИ" рассчитывается по следующей формуле:
P6 = (A + B) * C + D,
где:
P6 – операционная оценка государственного органа по данному критерию;
А – операционная оценка по индикатору "Публичность реализуемой государственными органами информационной политики";
B – операционная оценка по индикатору "Доля запросов СМИ, получивших ответы в соответствии со сроками и требованиями, установленными Законом Республики Казахстан "О средствах массовой информации";
C – доля СМИ, удовлетворенных степенью открытости государственного органа;
D – операционная оценка по индикатору "Уровень удовлетворенности населения освещением государственной политики в отечественных СМИ".
81. Операционная оценка по индикатору "Публичность реализуемой государственными органами информационной политики" рассчитывается по следующей формуле:
где:
А – операционная оценка по данному индикатору;
a – количество мероприятий с высокой степенью публичности, под которой понимается соблюдение в совокупности таких условий при проведении мероприятия, как анонсирование, онлайн-трансляция, приглашение журналистов для участия и наличие возможности у заинтересованных лиц задать вопрос в прямом эфире;
b – общее количество проведенных мероприятий, которое должно составлять не менее 12.
82. Операционная оценка по индикатору "Доля запросов СМИ, получивших ответы в соответствии со сроками и требованиями, установленными Законом Республики Казахстан "О средствах массовой информации" рассчитывается по следующей формуле:
где:
a – количество поступивших запросов СМИ;
b – количество ответов на поступившие запросы СМИ;
c – количество ответов на поступившие запросы СМИ, предоставленных с нарушением сроков.

83. Мемлекеттік органның ашықтық дәрежесіне қанағаттанған БАҚ-тың үлесі бағалауға уәкілетті орган Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында жүргізген БАҚ арасындағы сауалнама нәтижелері бойынша айнықталады және мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
a – сұралғандардың БАҚ-тың жалпы санынан қанағаттанған БАҚ-тың %.
84. "Отандық БАҚ-та мемлекеттік саясатты жария етуге халықтың қанағаттану деңгейі" индикаторы бойынша операциялық бағалау бағалауға уәкілетті орган жүргізген әлеуметтік зерттеу нәтижелері бойынша осы Әдістемеге 10-қосымшаның 7-1-кестесінің 3-тармағында көзделген салмақ мәндеріне сәйкес анықталады.
85. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың "БАҚ арқылы ашықтық" өлшемі бойынша баллдық операциялық бағасы осы Әдістемеге 10-қосымшаның 7-1-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша баллдарды қосу арқылы анықталады.
8-параграф. "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша операциялық бағалау
86. "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша операциялық бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды олардың ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында ведомстволық бағынысты ұйымдармен тиімді өзара іс-қимыл жасауға ынталандыруға бағытталған.
87. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалауы осы Әдістемеге 9-қосымшаның 6-кестесіне сәйкес мемлекеттік органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
88. "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша операциялық бағалау орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша қорытынды операциялық бағасынан айыппұл баллдарын шегеру жолымен жүзеге асырылады.
89. Айыппұл баллдары осы Әдістемеге 10-қосымшаның 9, 10, 11 -кестелерінде көрсетілген индикаторлар бойынша шегеріледі.
90. "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша айыппұл баллының ең жоғарғы мәні осы Әдістемеге 10-қосымшасының 8-кестесіне сәйкес 9 баллды құрайды.
9-параграф. "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қорытынды операциялық бағалау
91. "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қорытынды операциялық бағалауы барлық өлшем бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
O = P1 + P2 + P3 + P4 + P5 + P6 - Р7,
мұнда:
О – "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша бағаланатын орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органдардың қорытынды операциялық бағалауы;
Р1 – "Ашық деректер" өлшем бойынша баллдық операциялық бағалау;
Р2 – "Ашық бюджет" өлшем бойынша баллдық операциялық бағалау;
Р3 – "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшем бойынша баллдық операциялық бағалау;
Р4 – "Ашық диалог" өлшем бойынша баллдық операциялық бағалау;
Р5 – "Ресми интернет-ресурсты толтыру" өлшем бойынша баллдық операциялық бағалау;
Р6 – "БАҚ арқылы ашықтық" өлшем бойынша баллдық операциялық бағалау;
Р7 – "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша баллдық операциялық бағалау.

83. Доля СМИ, удовлетворенных степенью открытости государственного органа, определяется по результатам опроса среди СМИ, проведенного уполномоченным на оценку органом на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов, и рассчитывается по следующей формуле:
где:
a – % удовлетворенных СМИ от общего числа опрошенных СМИ.
84. Операционная оценка по индикатору "Уровень удовлетворенности населения освещением государственной политики в отечественных СМИ" определяется по результатам социологического исследования, проведенного уполномоченным на оценку органом, в соответствии с весовыми значениями, предусмотренными пунктом 3 таблицы 7-1 приложения 10 к настоящей Методике.
85. Балльная операционная оценка центральных государственных и местных исполнительных органов по критерию "Открытость через СМИ" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 7-1 приложения 10 к настоящей Методике.
Параграф 8. Операционная оценка по критерию "Открытость подведомственных организаций"
86. Операционная оценка по критерию "Открытость подведомственных организаций" направлена на стимулирование оцениваемых центральных государственных и местных исполнительных органов к эффективному взаимодействию с подведомственными организациями в целях обеспечения их открытости.
87. Операционная оценка центральных государственных и местных исполнительных органов осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных государственных органов согласно таблице 6 приложения 9 к настоящей Методике.
88. Операционная оценка по критерию "Открытость подведомственных организаций" осуществляется путем вычета штрафных баллов из итоговой операционной оценки центрального государственного или местного исполнительного органа по направлению "Открытость государственного органа".
89. Штрафные баллы вычитаются по индикаторам, указанным в таблицах 9, 10 и 11 приложения 10 к настоящей Методике.
90. Максимальное значение штрафных баллов по критерию "Открытость подведомственных организаций" составляет 9 баллов в соответствии с таблицей 8 приложения 10 к настоящей Методике.
Параграф 9. Итоговая операционная оценка государственных органов по направлению "Открытость государственного органа"
91. Итоговая операционная оценка государственных органов по направлению "Открытость государственного органа" определяется путем сложения полученных результатов расчетов по всем критериям:
O = P1 + P2 + P3 + P4 + P5 + P6 - P7,
где:
O – итоговая операционная оценка оцениваемого центрального государственного или местного исполнительного органа по направлению "Открытость государственного органа";
P1 – балльная операционная оценка по критерию "Открытые данные";
P2 – балльная операционная оценка по критерию "Открытый бюджет";
P3 – балльная операционная оценка по критерию "Открытые нормативные правовые акты";
P4 – балльная операционная оценка по критерию "Открытый диалог";
P5 – балльная операционная оценка по критерию "Наполнение официального интернет-ресурса";
P6 – балльная операционная оценка по критерию "Открытость через СМИ";
P7 – балльная операционная оценка по критерию "Открытость подведомственных организаций".

5-тарау. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша операциялық бағалау 1-параграф. Жалпы ережелер
92. Мемлекеттік органдардың тиімділігін "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша операциялық бағалау есептік кезеңде бағаланушы мемлекеттік органға түскен және қаралған шағымдар мен арыздар бойынша жүргізіледі.
93. Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін операциялық бағалау келесі өлшемдер бойынша жүзеге асырылады:
1) шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау;
2) сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) шағымдар мен арыздардың үлесі;
3) шағымдар мен арыздарды қайта жіберу мерзімдерін сақтау;
4) шағымдар мен арыздарды қарау сапасына ішкі бақылау.
94. Орталық мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдарға және олардың аумақтық бөлімшелеріне келіп түскен, жеке және заңды тұлғалардың шағымдар мен арыздарды қарау бойынша операциялық бағалау өлшемдері, осы Әдістеменің 11-қосымшасына сәйкес салмақтық мағыналарға ие.
95. "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогының "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес жасалады.
2-параграф. "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша операциялық бағалау
96. "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша операциялық бағалау шағымдар мен арыздарды уақытылы қаралуы бойынша қабылданған іс-шаралардың тиімділігін жүзеге асырылады.
97. Операциялық бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
R1 – "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалауы;
f – есептік кезеңде бағаланатын мемлекеттік органмен мерзімдері бұзылып қаралған шағымдар мен арыздардың саны;
p – есептік кезеңде бағаланатын мемлекеттік органмен қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы саны;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша орталық мемлекеттік органдардың коэффициенті 40-қа, жергілікті атқарушы органдардың коэффициенті 40-қа тең);
1000 – қаралған 1000 шағымдар мен арыздардың мерзімін бұзудың орташа мәнін анықтау үшін коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
3-параграф. "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша операциялық бағалау

Глава 5. Операционная оценка по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений"
Параграф 1. Общие положения
92. Операционная оценка эффективности деятельности государственных органов по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" проводится по жалобам и заявлениям, поступившим в оцениваемый государственный орган и рассмотренным в отчетном периоде.
93. Операционная оценка эффективности деятельности государственных органов по качеству рассмотрения жалоб и заявлений осуществляется по следующим критериям:
1) соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений;
2) доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом);
3) соблюдение сроков перенаправления жалоб и заявлений;
4) внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений.
94. Критерии операционной оценки качества рассмотрения жалоб и заявлений, поступивших в центральные государственные и местные исполнительные органы, имеют значения согласно приложению 11 к настоящей Методике.
95. Заключение о результатах операционной оценки по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" блока "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами" формируется по форме согласно приложению 12 к настоящей Методике.
Параграф 2. Операционная оценка по критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений"
96. Операционная оценка по критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений" осуществляется для определения эффективности принимаемых мер по своевременному рассмотрению жалоб и заявлений.
97. Операционная оценка рассчитывается по следующей формуле:
где:
R1 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений";
f – количество жалоб и заявлений, рассмотренных оцениваемым государственным органом с нарушением установленных сроков в отчетном периоде;
p – общее количество жалоб и заявлений, рассмотренных оцениваемым государственным органом в отчетном периоде;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 40, для местных исполнительных органов – 40);
1 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений сроков на 1 000 рассмотренных жалоб и заявлений.
Если полученный результат по критерию составил значение со знаком минус, государственному органу по данному критерию присваивается 0 баллов.
Параграф 3. Операционная оценка по критерию "Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом)"

98. "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша операциялық бағалау, келіп түскен шағымдар мен арыздарды сапалы қарау бөлігінде мемлекеттік органдардың тиімділігін анықтау үшін жүргізіледі.
99. Операциялық бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
R2 – "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
a – есептік кезеңде соттың шешімімен негізделген шағымдар мен арыздардың саны;
p – есептік кезеңде мемлекеттік органмен қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы саны;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (өлшем бойынша орталық мемлекеттік органның коэффициенті 30-ға, жергілікті атқарушы органның коэффициенті 30-ға тең);
10000 – 10000 қарастырылған шағымдар мен арыздарға шаққанда сот шешімі бойынша негізі бар деп танылған (сотпен қанағаттандырылған) шағымдар мен арыздардың орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
100. Мемлекеттік органда шешімдері есептік кезеңде қайта қарастырылған және сот тәртібінде шағымдар мен арыздар болмаған жағдайда мемлекеттік органға 30 балл беріледі.
Өлшем бойынша алынған нәтижелер минус белгісіне ие мәнді құраса, мемлекеттік органға аталған өлшем бойынша 0 балл беріледі.
4-параграф. "Шағымдар мен арыздарды қайта жіберу мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша операциялық бағалау
101. "Шағымдар мен арыздарды қайта бағыттау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша операциялық бағалау шағымдар мен арыздарды уақтылы қайта бағыттау бойынша қабылданатын шаралардың тиімділігін анықтау үшін жүзеге асырылады.
102. Операциялық бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
R3 – "Шағымдар мен арыздарды қайта жіберу мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
n – есептік кезеңде белгіленген мерзімдерді бұза отырып бағаланатын мемлекеттік органмен қайта жіберілген шағымдар мен арыздарды саны;
m – есептік кезеңде мемлекеттік органмен қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы саны;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (өлшем бойынша коэффициент 20-ға тең).
100 – бағаланатын мемлекеттік органға келіп түскен 100-ге белгіленген мерзімдерді бұза отырып қайта жіберілген шағымдар мен арыздардің орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Өлшем бойынша алынған нәтижелер минус белгісіне ие мәнді құраса, мемлекеттік органға аталған өлшем бойынша 0 балл беріледі.

98. Операционная оценка по критерию "Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом)" осуществляется для определения эффективности мер государственных органов в части качественного рассмотрения поступивших жалоб и заявлений.
99. Операционная оценка рассчитывается по следующей формуле:
где:
R2 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по критерию "Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом)";
a – количество жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда в отчетном периоде;
p – общее количество жалоб и заявлений, рассмотренных государственным органом в отчетном периоде;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 30, для местных исполнительных органов – 30);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом) на 10 000 рассмотренных жалоб и заявлений.
100.В случае отсутствия в государственном органе жалоб и заявлений, решения по которым пересмотрены и удовлетворены в судебном порядке в отчетном периоде, государственному органу присваиваются 30 баллов.
Если полученный результат по критерию составил значение со знаком минус, государственному органу по данному критерию присваивается 0 баллов.
Параграф 4. Операционная оценка по критерию "Соблюдение сроков перенаправления жалоб и заявлений"
101. Операционная оценка по критерию "Соблюдение сроков перенаправления жалоб и заявлений" осуществляется для определения эффективности принимаемых мер по своевременному перенаправлению жалоб и заявлений.
102. Операционная оценка рассчитывается по следующей формуле:
где:
R3 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по критерию "Соблюдение сроков перенаправления жалоб и заявлений";
n – количество жалоб и заявлений, перенаправленных оцениваемым государственным органом с нарушением установленных сроков в отчетном периоде;
m – общее количество жалоб и заявлений, поступивших в оцениваемый государственный орган в отчетном периоде;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию коэффициент равен 20);
100 – коэффициент для определения среднего значения жалоб и заявлений, перенаправленных с нарушением установленных сроков, на 100 поступивших в оцениваемый государственный орган.
Если полученный результат по критерию составил значение со знаком минус, государственному органу по данному критерию присваивается 0 баллов.

5-параграф. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша операциялық бағалау
103. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасын ішкі бақылау" өлшемі бойынша операциялық бағалау шағымдар мен арыздарды қарауда мерзімінің бұзылуы бойынша мемлекеттік органмен қабылданған шаралардың тиімділігін анықтауға бағытталған.
104. Мемлекеттік органды осы өлшем бойынша операциялық бағалау кезінде мерзімді бұза отырып қаралған және қайта жолданған шағымдар мен арыздардың фактісіне қатысты объективті себептер бойынша (жұмыстан босату) жауапкершілікке тартудың мүмкін еместігін қоспағанда, тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің саны ескеріледі.
105. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша бағалау осы Әдістемеге 13-қосымшаға сәйкес тиісті баллдар беріледі.
6-параграф. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша қорытынды операциялық бағалау
106. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қорытынды операциялық бағалауы барлық өлшемдер бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
H = R1 + R2 + R3 + R4,
мұнда:
H – шағымдар мен арыздардың қарау сапасы бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның қорытынды бағасы;
R – орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның операциялық бағалау өлшемдері.
6-тарау. Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл тиімділігінің жалпы операциялық бағалауы
107. Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы тиімділінің жалпы операциялық бағалау бағыттары бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
O = 0,5 * U + 0,2 * D + 0,3 * H,
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
A = 0,5 * T + 0,2 * F + 0,3 * H,
мұнда:
О – "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша орталық мемлекеттік органның жалпы операциялық бағалауы;
А – "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша жергілікті атқарушы органның жалпы операциялық бағалауы;
U – "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік органның операциялық бағалауы;
T – "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
D – "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік органның операциялық бағалауы;
F – "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы.
H – "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалауы;

Параграф 5. Операционная оценка по критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений"
103. Операционная оценка по критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений" направлена на определение эффективности принимаемых государственными органами мер по выстраиванию системы внутреннего контроля за качеством рассмотрения жалоб и заявлений.
104. При операционной оценке государственного органа по данному критерию учитываются факты привлечения к дисциплинарной ответственности, за исключением невозможности привлечения к ответственности по объективным причинам (увольнение) по отношению к количеству жалоб и заявлений, рассмотренных и перенаправленных с нарушением срока.
105. Баллы по операционной оценке по критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений" присваиваются согласно приложению 13 к настоящей Методике.
Параграф 6. Итоговая операционная оценка по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений"
106. Итоговая операционная оценка государственных органов по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" определяется путем суммирования полученных результатов по всем критериям:
H = R1 + R2 + R3 + R4,
где:
H – итоговая операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по качеству рассмотрения жалоб и заявлений;
R – критерии операционной оценки центрального государственного или местного исполнительного органа.
Глава 6. Общая операционная оценка эффективности по взаимодействию государственного органа с физическими и юридическими лицами
107. Общая операционная оценка эффективности взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами определяется путем сложения полученных результатов расчетов по направлениям оценки:
1) по центральным государственным органам:
O = 0,5 * U + 0,2 * D + 0,3 * H,
2) по местным исполнительным органам:
A = 0,5 * T + 0,2 * F + 0,3 * H,
где:
О – общая операционная оценка центрального государственного органа по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами";
A – общая операционная оценка местного исполнительного органа по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами"";
U – операционная оценка центрального государственного органа по направлению "Качество оказания государственных услуг";
T – операционная оценка местного исполнительного органа по направлению "Качество оказания государственных услуг";
D – операционная оценка центрального государственного органа по направлению "Открытость государственного органа";
F – операционная оценка местного исполнительного органа по направлению "Открытость государственного органа";
H – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений".

108. Мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін дәрежесі операциялық бағалау қорытындысына сәйкес анықталады.
Мемлекеттік орган тиімділігінің жоғарғы дәрежесі 90-нан 100 баллға дейінгі, орташа дәрежесі – 70-тен 89,99 баллға дейінгі, төменгі дәрежесі – 50-ден 69,99 баллға дейінгі бағаның көрсеткішіне сәйкес келеді. Бағалау нәтижесі бойынша 50 баллдан аз жинаған мемлекеттік органның қызметі тиімсіз деп танылады.
7-тарау. Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану тәртібі
109. Операциялық бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда бағаланатын мемлекеттік орган ОМО қорытындысын немесе ЖАО қорытындысын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Агенттікке, Министрлікке, сервистік интеграторға, Ақпарат және қоғамдық даму министрлігіне немесе Комитетке қарсылықтарды, осы Әдістемеге 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша операциялық бағалау нәтижелері бойынша қайшылықтар кестесін (бұдан әрі – Қайшылықтар кестесі), сондай-ақ растайтын құжаттарды жібереді.
110. Комиссияның жұмыс органы мемлекеттік органдардың шағымдану рәсімдерінен кейін бес жұмыс күннен кешіктірмей енгізілген шағымдары бойынша операциялық бағалауға уәкілетті органдардың өкілдерін тарта отырып, тиімділікті бағалаудың жеке нәтижелеріне тексеру өткізуді дербес бастамашылық жасайды.
111. Белгіленген мерзім өткеннен кейін бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылықтары қабылданбайды.
112. Операциялық бағалау нәтижелеріне қарсылықтар болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган қорытындыны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Агенттікке, Министрлікке, сервистік интеграторге, Ақпарат және қоғамдық даму министрлігіне немесе Комитетке тиісті хабарлама жолдайды.
113. Агенттікте, Министрлікте, сервистік интеграторда, Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінде немесе Комитетте қарсылықтарды қарау үшін арнайы комиссиялар құрылады, олардың құрамына қарсылықтарды ұсынған бағаланатын мемлекеттік органдардың қызметкерлері, операциялық бағалауға уәкілетті органдардың, қарсылықтарды ұсынған мемлекеттік органдарды бағалауға қатыспаған қызметкерлері, кемінде 5 мүшеден тұратын Комиссияның жұмыс органының өкілдері кіреді.
114. Арнайы комиссияның бағаланатын мемлекеттік органдардан келіп түскен қарсылықтарды қарауы операциялық бағалау жүргізу кестесімен бекітілген мерзімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 14.07.2023 № 153, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 14.07.2023 № 97 о/д, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 17.07.2023 № 270/НҚ және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 21.07.2023 № 289-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

108. В соответствии с полученным результатом операционной оценки определяется степень эффективности деятельности государственного органа.
Высокая степень эффективности государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 балла, низкая степень – от 50 до 69,99 балла. Неэффективной признается деятельность государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 50 баллов.
Глава 7. Порядок обжалования результатов операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами
109. В случае несогласия с результатами операционной оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения Заключения ЦГО или Заключения МИО направляет в Агентство, Министерство, сервисный интегратор, Министерство информации и общественного развития или Комитет возражения, Таблицу разногласий по результатам операционной оценки (далее – Таблица разногласий) по форме согласно приложению 14 к настоящей Методике, а также подтверждающие документы.
110. Рабочий орган Комиссии самостоятельно инициирует проведение проверки отдельных результатов операционной оценки эффективности с привлечением представителей уполномоченных на оценку органов по жалобам государственных органов, внесенным не позднее пяти рабочих дней после процедур обжалования.
111. По истечении установленного срока направленные возражения оцениваемых государственных органов не рассматриваются.
112. В случае отсутствия возражений к результатам операционной оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения заключения о результатах оценки представляет в Агентство, Министерство, сервисный интегратор, Министерство информации и общественного развития или Комитет соответствующее уведомление.
113. Для рассмотрения возражений в Агентстве, Министерстве, сервисном интеграторе, Министерстве информации и общественного развития или Комитете формируются специальные комиссии, в составы которых входят сотрудники оцениваемых государственных органов, представивших возражения, сотрудники уполномоченных на оценку органов, не участвовавшие в операционной оценке государственных органов, представивших возражения, представители рабочего органа Комиссии, состоящих из не менее 5 членов.
114. Рассмотрение специальной комиссией поступивших возражений оцениваемых государственных органов осуществляется согласно срокам, утвержденных графиком проведения операционной оценки.
Сноска. Пункт 114 - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 14.07.2023 № 153, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 14.07.2023 № 97 о/д, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.07.2023 № 270/НҚ и Министра информации и общественного развития РК от 21.07.2023 № 289-НҚ (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

115. Арнайы комиссия отырыстары бойынша Қайшылықтар кестелері қайта қаралады, Арнайы комиссия төрағасымен қол қойылып бағаланатын мемлекеттік орган мәліметіне жеткізіледі.
Қарсылықтарды қабылдаған жағдайда түзетілген мемлекеттік органдардың қызметінің тиімділігін операциялық бағалау қорытындылары қарсылықтарды ұсынған бағаланатын мемлекеттік органдарға жолданады.
116. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша Агенттіктің тиімділігін операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдері өткізілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен бағалау нәтижелері туралы қорытынды Агенттікке жолданады.
117. Бас прокуратураның тиімділігін бағалау нәтижелеріне "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша шағымдану рәсімі жүргізілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі тиімділікті операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыны Агенттікке енгізеді.
118. Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі тиімділігін бағалау нәтижелеріне "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша шағымдану рәсімі жүргізілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Үкіметі аппаратымен тиімділікті операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыны Агенттікке енгізеді.
Ескерту. 118-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 29.03.2023 № 62, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 30.03.2023 № 116/НҚ, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 29.03.2023 № 55 о/д және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
119. "Мемлекеттік органдардың ашықтығы" бағыты бойынша мемлекеттік органдар тиімділігін операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдері өткізілгеннен кейін Ақпарат және қоғамдық даму министрлігімен операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды Агенттікке бағаланатын мемлекеттік органның қарсылықтарын қарау жөніндегі арнайы комиссия отырысы күнінен кейін бес жұмыс күндік мерзімнен кешіктірілмей жолданады.
120. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша тиімділікті операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімін өткізгеннен кейін Комитет тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытындыны Агенттікке бағаланатын мемлекеттік органның шағымдарын қарау бойынша арнайы комиссия мәжілісінен кейін бес жұмыс күннен кешіктірмей енгізеді.

115. По результатам заседаний Специальной комиссии Таблицы разногласий дорабатываются, подписываются председателем Специальной комиссии и доводятся до сведения оцениваемого государственного органа.
В случае принятия возражений, скорректированные заключения о результатах операционной оценки эффективности деятельности государственных органов одновременно направляются в оцениваемые государственные органы, представившие возражения.
116. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки эффективности Агентства по направлению "Качество оказания государственных услуг" Администрацией Президента Республики Казахстан заключение о результатах операционной оценки эффективности вносится в Агентство.
117. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки эффективности Генеральной прокуратуры по направлению "Открытость государственного органа" Администрацией Президента Республики Казахстан заключение о результатах операционной оценки эффективности вносится в Агентство.
118. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки эффективности Министерства информации и общественного развития по направлению "Открытость государственного органа" Аппаратом Правительства Республики Казахстан заключение о результатах операционной оценки эффективности вносится в Агентство.
Сноска. Пункт 118 - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 29.03.2023 № 62, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.03.2023 № 116/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 29.03.2023 № 55 о/д и и.о. Министра информации и общественного развития РК от 30.03.2023 № 115 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
119. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки эффективности по направлению "Открытость государственного органа" Министерством информации и общественного развития заключение о результатах операционной оценки эффективности оцениваемого государственного органа вносится в Агентство в срок не позднее пяти рабочих дней после дня заседания специальной комиссии по рассмотрению возражений оцениваемого государственного органа.
120. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки эффективности по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" Комитетом заключение о результатах операционной оценки эффективности оцениваемого государственного органа вносится в Агентство в срок не позднее пяти рабочих дней после дня заседания специальной комиссии по рассмотрению возражений оцениваемого государственного органа.

121. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша мемлекеттік органдар тиімділігін операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдері өткізілгеннен кейін Агенттікпен "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағытының операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік органның бағалау нәтижелері туралы қорытындыны әзірлеу үшін қолданылады.
122. "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік органның қызметінің тиімділігін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды Агенттікпен осы Әдістеменің 15-қосымшасына сәйкес әзірленеді.
Мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Есептік ақпаратта мазмұндалған мәліметтерді қайта тексеру қорытындысы бойынша
САЛЫСТЫРУ АКТІСІ
_____________________________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның/ жергілікті атқарушы органның атауы)
_____________
(есептік кезең)
Сенімсіз ақпаратты ұсынуы
Алынып тасталатын балдар
1
2
3
...
БАРЛЫҒЫ:
1. Сенімсіз ақпарат ұсынылған. Қайта қарау барысында келесі деректердің шындығына
сәйкессіздіктері анықталды:

121. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки эффективности оцениваемого государственного органа по направлению "Качество оказания государственных услуг" Агентством заключения о результатах оценки эффективности по направлению "Качество оказания государственных услуг" используются для формирования заключения о результатах операционной оценки оцениваемого государственного органа по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами".
122. Заключения о результатах операционной оценки эффективности деятельности государственных органов по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами" формируются Агентством согласно приложению 15 к настоящей Методике.
Приложение 1 к Методике
операционной оценки
взаимодействия
государственного органа
с физическими
и юридическими лицами
Форма
АКТ СВЕРКИ
по итогам перепроверки данных, содержащихся
в отчетной информации оцениваемых государственных органов
___________________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа/ местного исполнительного органа)
_________________
(отчетный период)
Представление недостоверной информации
Вычитаемые баллы
1
2
3
ВСЕГО:
1. Представлена недостоверная информация. В ходе перепроверки выявлены следующие несоответствия действительности фактов:

1) "Ашық деректер" өлшемі бойынша;
2) "Ашық бюджет" өлшемі бойынша;
3) "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша;
4) "Ашық диалог" өлшемі бойынша;
5) "Ресми интернет-ресурсты толтыру" өлшемі бойынша;
6) "БАҚ арқылы ашықтық" өлшемі бойынша;
7) "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша.
Қорытынды мен ұсынымдар:
Уәкілетті органның басшысы ____________ ____________________________
(қолы) (қолдың мағынасын ашу)
"____" ______________ 20 ___ ж.
Мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесіне
9-қосымша
Нысан
"Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша есеп
_______________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның атауы)
____________
(есепті кезең)
1-кесте. "Ашық деректер" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
Ескерту. 1-кесте жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 29.03.2023 № 62, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 30.03.2023 № 116/НҚ, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 29.03.2023 № 55 о/д және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 115 ((қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т.қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
"Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-1-бабының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бірыңғай тізбесіне сәйкес ашық деректер жиынтықтары жарияланымдарының саны
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-1-бабының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бірыңғай тізбесінде көзделген кезеңділікті (ай сайын, тоқсан сайын, жарты жылда бір рет және т.б.) ескере отырып, барлық орналастырылған ашық деректер жиынтықтарына қолжетімді сілтемелер тізімін ұсынады.
2
Сұрау салулар негізінде қосымша жарияланған ашық деректер жиынтықтарының саны
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган сұратылған деректердің мазмұнын және бағаланатын мемлекеттік орган қабылдаған шешімді көрсете отырып, "Ашық деректер" порталындағы сұрау салу үшін мамандандырылған нысан арқылы және (немесе) өтініштер түрінде келіп түскен ашық деректер жиынтығын ұсынуға немесе жариялауға сұрау салулар тізімін ұсынады.
3
Халықтың ашық деректерге қажеттілігін анықтауға бағытталған іс-шараларды іске асыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган халықтың әртүрлі топтарының ашық деректерге қажеттілігін зерттеу бойынша іске асырылған іс-шаралар тізімі, осы жұмыстың нәтижелері және растайтын құжаттарын ұсынады. Атап айтқанда:

1) По критерию "Открытые данные";
2) По критерию "Открытый бюджет";
3) По критерию "Открытые нормативные правовые акты";
4) По критерию "Открытый диалог";
5) По критерию "Наполнение официального интернет-ресурса";
6) По критерию "Открытость через СМИ";
7) По критерию "Открытость подведомственных организаций".
Выводы и рекомендации:
__________________________________________________________________
Руководитель Уполномоченного органа __________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 9 к Методике
операционной оценки
взаимодействия
государственного органа
с физическими
и юридическими лицами
Форма
Отчет по направлению "Открытость государственного органа"
______________________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа/местного исполнительного органа)
_________________
(отчетный период)
Таблица 1. Отчетные данные центральных государственных и местных исполнительных органов по критерию "Открытые данные"
Сноска. Таблица 1 - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 29.03.2023 № 62, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.03.2023 № 116/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 29.03.2023 № 55 о/д и и.о. Министра информации и общественного развития РК от 30.03.2023 № 115 (вводится в действие с 01.06.2023).
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Количество публикаций наборов открытых данных согласно Единому перечню открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных, утвержденному в соответствии с подпунктом 3) статьи 6-1 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации"
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список общедоступных ссылок на все размещенные наборы открытых данных с учетом периодичности (ежемесячно, ежеквартально, раз в полугодие и т.д.), предусмотренные Единым перечнем открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных, утвержденным в соответствии с подпунктом 3) статьи 6-1 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации".
2
Количество дополнительно опубликованных наборов открытых данных на основании запросов
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список запросов на предоставление или публикацию наборов открытых данных, поступивших посредством специализированной формы для запросов на интернет-портале открытых данных и (или) в виде обращений, с указанием содержания запрошенных данных и принятого оцениваемым государственным органом решения.
3
Реализация мероприятий, направленных на выявление потребностей населения в открытых данных
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список реализованных мероприятий по изучению потребностей различных групп населения в открытых данных, результаты данной работы и подтверждающие документы. В частности:

1) жарты жылда кемінде 1 рет ашық диалогтың интернет-порталы арқылы сауалнамалар және (немесе) интернет-конференциялар жүргізу;
2) жарты жылда кемінде 1 рет және ақпараттық жарықтандырумен ІТ-компаниялармен кездесулер немесе data-лабтар (хакатондар) өткізу.
4
"Ашық деректер жиынтықтарын орналастыруды автоматтандыру" ынталандырушы көрсеткіші
Осы бөлімде Министрлік орналастырылуы автоматтандырылған түрде жүзеге асырылатын API (Application Programming Interface) арқылы деректер жиынтықтарының тізімін ұсынады
2-кесте. "Ашық бюджет" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органдардың есептік деректері
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Шоғырландырылған қаржылық есептілікті орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңнің алдындағы кезеңде орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін береді.
Ескертпе: мысалы, 2022 жылы ашық бюджеттердің интернет-порталында 2021 жылы орналастырылған 2020 жылға шоғырландырылған қаржылық есептіліктің болуы бағаланады.
2
Стратегиялық жоспарды іске асыру туралы есепті қалыптастыру күнінен бастап 15 жұмыс күні ішінде орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңнің алдындағы кезеңде орналастырылған құжатқа сілтеме береді.
3
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есепті оны қоғамдық кеңестің отырысына ұсынғанға дейін (бар болса), бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңнің алдындағы кезеңде орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін, сондай-ақ Қоғамдық кеңестің отырысына шығарылған күнін ұсынады (бар болса).
4
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан оларды алғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде орналастырылған құжатқа сілтеме, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан нәтижелерді алу күні көрсетілген құжатты ұсынады.
5
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін береді.
6
Азаматтық бюджетті орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін береді.
7
Пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде пайдаланушылардың түсініктемелері мен ұсыныстары келіп түскен бюджеттік бағдарламалардың жобаларына және бюджеттік бағдарламалардың орындалуы туралы есепке сілтемелер тізімін ұсынады.
8
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептерді жария талқылауларды өткізу мерзімдері туралы халықты хабардар етуге бағытталған ақпараттық хабарламаларды, баспасөз релиздерін интернет-ресурстарда жариялау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган интернет-ресурстардағы жарияланымдарға сілтемелер тізімін ұсынады.
3-кесте. "Ашық бюджет" өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есепті оны қоғамдық кеңестің отырысына ұсынғанға дейін (бар болса), бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңнің алдындағы кезеңде орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін, сондай-ақ Қоғамдық кеңестің отырысына шығарылған күнін ұсынады (бар болса).
2
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан оларды алғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде орналастырылған құжатқа сілтеме, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан нәтижелерді алу күні көрсетілген құжатты ұсынады.
3
Азаматтық бюджетті орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін береді.
4
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын орналастырудың уақтылығы/ Бюджеттік бағдарламалар жобаларын орналастырудың дұрыстығы және толықтығы
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін береді.
5
Пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есепті кезеңде пайдаланушылардың түсініктемелері мен ұсыныстары келіп түскен бюджеттік бғдарламалардың жобаларына және бюджеттік тағдарламалардың орындалуы туралы есепке сілтемелер тізімін ұсынады.
6
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептерді жария талқылауларды өткізу мерзімдері туралы халықты хабардар етуге бағытталған ақпараттық хабарламаларды, баспасөз релиздерін интернет-ресурстарда жариялау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган интернет-ресурстардағы жарияланымдарға сілтемелер тізімін ұсынады.
4-кесте. "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Заң жобаларының тұжырымдамаларын орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын орталық мемлекеттік орган орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін ұсынады.
2
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын, оларға түсіндірме жазбаларымен және салыстырма кестелерімен бірге (өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайларда) орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін ұсынады.
3
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларына және реттеушілік әсерді талдаудың қорытындыларына пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган пайдаланушылардың түсініктемелері мен ұсыныстары келіп түскен нормативтік құқықтық актілердің, заң жобалары тұжырымдамаларының, реттеушілік саясаттың консультативтік құжаттарының жобаларына және реттеушілік әсерді талдауға сілтемелердің тізімін ұсынады.
4
Интернет-ресурстарда нормативтік құқықтық актілердің жобаларына жария талқылауларды өткізу мерзімдері туралы халықты хабардар етуге бағытталған ақпараттық хабарламаларды, баспасөз релиздерін жариялау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган Интернет-ресурстардағы жарияланымдарға сілтемелер тізімін ұсынады.
5
Есепті кезеңде бекітілген заң жобасын ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламаларын іске асыру (іс-шаралардың жариялылық дәрежесі бойынша)
Осы бөлімде бағаланатын орталық мемлекеттік орган іс-шараны мынадай санаттардың біріне жатқыза отырып және растайтын құжаттарды (сілтемелер, хаттар және т.б.) қоса бере отырып, ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының әрбір тармағының орындалуы туралы ақпарат ұсынады:
- іс-шараны бөгде тұлғалардың қатысуынсыз іске асыру;
- іс-шараны анонстаумен және онлайн-трансляциямен іске асыру;
- іс-шараны мүдделі тұлғалар мен ұйымдарды шақыруымен, анонстаумен, онлайн-трансляциямен іске асыру;
- іс-шараны анонстаумен, онлайн-трансляциямен, журналистерді шақырумен және тікелей эфирде сұрақ қою мүмкіндігімен жүзеге асыру.
5-кесте. "Ашық диалог" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
Ескерту. 5-кесте жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 29.03.2023 № 62, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 30.03.2023 № 116/НҚ, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 29.03.2023 № 55 о/д және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 115 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Интернет-конференциялар мен сауалнамалар өткізу
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган қатысушылар санын көрсете отырып, өткізілген сауалнамалар мен интернет-конференцияларға сілтемелердің тізімін ұсынады.
2
Ашық отырыстарды (алқаларды) онлайн трансляциялау режимінде өткізу
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган онлайн-трансляция режимінде (ресми интернет-ресурста және (немесе) әлеуметтік желілерде) өткізілген ашық отырыстардың жазбаларына, сондай-ақ әлеуметтік желілерде және (немесе) интернет-ресурстарда орналастырылған онлайн-режимде олардың өткізілетіні туралы халықты хабардар етуге бағытталған ақпараттық хабарламаларға, баспасөз релиздеріне сілтемелер тізімін ұсынады.
3
Бірінші басшысының блогын жүргізуі (жазбалардың болуы)
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган есептік кезеңде орналастырылған жазбаларға сілтемелер тізімін ұсынады.
4
Халықпен кездесулер**
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган мынадай ақпаратты береді:

1) проведение опросов и (или) интернет-конференций через интернет-портал открытого диалога не реже 1 раза в полугодие;
2) проведение встреч с IT-компаниями либо проведение Data-лабов (хакатонов) с информационным освещением не реже 1 раза в полугодие.
4
Стимулирующий показатель "Автоматизация размещения наборов открытых данных"
В данном разделе Министерство предоставляет список наборов данных, размещение которых осуществляется в автоматическом режиме посредством API (Application Programming Interface)
Таблица 2. Отчетные данные центральных государственных органов по критерию "Открытый бюджет"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Размещение консолидированной финансовой отчетности
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы за период, предшествующий отчетному.
Примечание: к примеру, в 2022 году оценивается наличие на интернет-портале открытых бюджетов консолидированной финансовой отчетности за 2020 год размещенной в 2021 году.
2
Размещение Отчета о реализации стратегического плана в течение 15 рабочих дней со дня формирования
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ за период, предшествующий отчетному.
3
Размещение отчетов о реализации бюджетных программ до их представления на заседание общественного совета (при наличии), но не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы, а также дату вынесения на заседание общественного совета (при наличии) за период, предшествующий отчетному.
4
Размещение информации о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ, а также документ, указывающий на дату получения результатов от органов государственного аудита и финансового контроля, в отчетном периоде.
5
Размещение проектов бюджетных программ
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы в отчетном периоде.
6
Размещение гражданского бюджета
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы в отчетном периоде.
7
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на проекты бюджетных программ и отчеты о реализации бюджетных программ, к которым поступали комментарии и предложения пользователей в отчетном периоде.
8
Публикации информационных сообщений, пресс-релизов, направленных на оповещение населения о сроках проведения публичных обсуждений проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ на интернет-ресурсах
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на публикации на интернет-ресурсах.
Таблица 3. Отчетные данные местных исполнительных органов по критерию "Открытый бюджет"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Размещение отчетов о реализации бюджетных программ до их представления на заседание общественного совета (при наличии), но не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы, а также дату вынесения на заседание общественного совета (при наличии) за период, предшествующий отчетному.
2
Размещение информации о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ, а также документ, указывающий на дату получения результатов от органов государственного аудита и финансового контроля, в отчетном периоде.
3
Размещение гражданского бюджета
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы в отчетном периоде.
4
Своевременность размещения проектов бюджетных программ/ Корректность и полнота размещения проектов бюджетных программ
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы в отчетном периоде.
5
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на проекты бюджетных программ и отчеты о реализации бюджетных программ, к которым поступали комментарии и предложения пользователей в отчетном периоде.
6
Публикации информационных сообщений, пресс-релизов, направленных на оповещение населения о сроках проведения публичных обсуждений проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ на интернет-ресурсах
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на публикации на интернет-ресурсах.
Таблица 4. Отчетные данные центральных государственных и местных исполнительных органов по критерию "Открытые нормативные правовые акты"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Размещение проектов концепций законопроектов
В данном разделе оцениваемый центральный государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы.
2
Размещение проектов нормативных правовых актов с пояснительными записками и сравнительными таблицами (в случаях внесения изменений и (или) дополнений)
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы.
3
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей к проектам нормативных правовых актов и результатам анализа регуляторного воздействия
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на проекты нормативных правовых актов и анализа регуляторного воздействия, к которым поступали комментарии и предложения пользователей.
4
Публикации информационных сообщений, пресс-релизов, направленных на оповещение населения о сроках проведения публичных обсуждений проектов нормативных правовых актов на интернет-ресурсах
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на публикации на интернет-ресурсах.
5
Реализация программ информационного сопровождения и разъяснения проекта закона, утвержденных в отчетном периоде (по степени публичности мероприятий)
В данном разделе оцениваемый центральный государственный орган предоставляет информацию об исполнении каждого пункта программы информационного сопровождения и разъяснения, с отнесением мероприятия к одной из следующих категорий и приложением подтверждающих документов (ссылок, писем и др.):
- реализация мероприятия без участия сторонних лиц;
- реализация мероприятия с анонсированием и онлайн-трансляцией;
- реализация мероприятия с анонсированием, онлайн-трансляцией и приглашением заинтересованных лиц и организаций;
- реализация мероприятия с анонсированием, онлайн-трансляцией, приглашением журналистов и возможностью задать вопрос в прямом эфире.
Таблица 5. Отчетные данные центральных государственных и местных исполнительных органов по критерию "Открытый диалог"
Сноска. Таблица 5 - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 29.03.2023 № 62, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.03.2023 № 116/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 29.03.2023 № 55 о/д и и.о. Министра информации и общественного развития РК от 30.03.2023 № 115 (вводится в действие с 01.06.2023).
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Проведение интернет-конференций и опросов
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на проведенные опросы и интернет-конференции с указанием количества участников
2
Проведение в режиме онлайн-трансляции открытых заседаний (коллегий)*
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на записи проведенных открытых заседаний в режиме онлайн-трансляции (на официальном интернет-ресурсе и (или) в социальных сетях), а также информационные сообщения, пресс-релизы, направленные на оповещение населения об их проведении в онлайн-режиме, размещенные в социальных сетях и (или) на интернет-ресурсах.
3
Наполнение блога первого руководителя (наличие записей)
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на записи, размещенные в отчетном периоде.
4
Встречи с населением**
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет следующую информацию:

1) "Кездесулердің жылдық кестесін / күнтізбесін сақтау" параметрі бойынша – ресми сайтта немесе әлеуметтік желілердегі аккаунтта орналастырылған кездесулердің анонстарына сілтемелерді қоса бере отырып, кездесулерді өткізу күні мен уақыты;
2) "Проблемалық мәселелерді шешу жөніндегі іс-қимыл жоспарын және проблемалық мәселелерді шешу барысы туралы ақпаратты сайтта орналастыру" параметрі бойынша – проблемалық мәселелерді шешу жөніндегі орналастырылған іс-қимыл жоспарларына сілтемелер және ресми сайтта әрбір кездесу (бекітілген кестеге сәйкес өткізілген) бойынша проблемалық мәселелерді шешу барысы туралы ақпарат;

1) по параметру "Соблюдение годового графика/календаря встреч" - дата и время проведения встреч с приложением ссылок на анонсы встреч, размещенных на официальном сайте или аккаунте в социальных сетях;
2) по параметру "Размещение на сайте плана действий по решению проблемных вопросов и информации о ходе решения проблемных вопросов" - ссылки на размещенные планы действий по решению проблемных вопросов и информацию о ходе решения проблемных вопросов по каждой встрече (проведенной в соответствии с утвержденным Графиком) на официальном сайте;

3) "Азаматтарды жеке қабылдауды жүргізу" параметрі бойынша – қабылданған азаматтардың саны, сондай-ақ әрбір өткізілген кездесу бойынша жеке және жүйелік рейтингісі бар проблемалық мәселелер;
4) "КЕҰ-мен кездесу өткізу" параметрі бойынша – қатысушылар саны, КЕҰ тізбесі және әрбір ҮЕҰ-ға байланыстыра отырып көтерілген мәселелердің тізімі.
Ескертпе:
* – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігін қоспағанда.
** – "Орталық атқарушы органдар басшыларының халықпен кездесулерін өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі №863 Жарлығының күші қолданылмайтын Қазақстан Республикасы Қорғаныс және сыртқы істер министрліктерін қоспағанда. Көрсетілген индикатор бойынша Қазақстан Республикасының Қорғаныс және Сыртқы істер министрліктеріне орталық мемлекеттік органдардың орташа баллдары беріледі.

3) по параметру "Проведение личного приема граждан" - количество принятых граждан, а также проблемных вопросов с ранжированием на частные и системные по каждой проведенной встрече;
4) по параметру "Проведение встречи с НКО" - количество участников, перечень НКО и список поднятых вопросов в привязке к каждому НКО.
Примечание:
* – за исключением Министерства обороны Республики Казахстан.
** – за исключением министерств обороны и иностранных дел Республики Казахстан, на которых не распространяется действие Указа Президента РК от 7 апреля 2022 года № 863 "О проведении встреч руководителей центральных исполнительных органов с населением". По указанному индикатору министерствам обороны и иностранных дел Республики Казахстан присваиваются средние баллы центральных государственных органов.

5-1-кесте. "БАҚ арқылы ашықтық" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Мемлекеттік орган іске асыратын ақпараттық саясаттың жариялылығы
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган мыналарды ұсынады:
- есептік кезеңде жариялылық дәрежесі жоғары өткізілген іс-шаралар (анонстаумен, онлайн-трансляция жүргізумен, журналисттердің шақырылуымен және мүдделі тұлғалар мен журналисттердің тікелей эфирде сұрақ қою мүмкіндігімен) тізімін (мемлекеттік және орыс тілдеріндегі пресс-анонстарға / пресс-релиздерге / онлайн-трансляциялардың жазбаларына сілтемелерді, БАҚ-тың атына жолданған хаттарды (таратуды) және өзге де растайтын құжаттарды қоса бере отырып);
- іске асырылатын ақпараттық саясат шеңберінде өткізілген іс-шаралардың жалпы саны.
2
"Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдер мен талаптарға сәйкес жауап алған БАҚ-тың сұрау салуларының үлесі
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган растайтын материалдарды қоса бере отырып, есепті кезеңде келіп түскен БАҚ-тың сұрау салуларының тізімін (сұрау салудың тіркеу кіріс нөмірі мен күнін және жауаптың тіркеу шығыс нөмірі мен күнін көрсете отырып) ұсынады.
6-кесте. "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
Ескерту. 6-кесте жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 29.03.2023 № 62, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 30.03.2023 № 116/НҚ, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 29.03.2023 № 55 о/д және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 115 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т.қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
№ р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Интернет-ресурстың толықтырылуы
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган ведомстволық бағынысты ұйымдардың тізімін, ведомстволық бағынысты ұйымдардың интернет-ресурсына сілтемені, ол болмаған жағдайда мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсындағы тиісті бөлімнің сілтемесін ұсынады.
2
Ашық деректер
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашық деректердің интернет-порталында жарияланған ашық деректер жиынтықтарының сілтемелер тізімін ұсынады.
3
Ашық диалог
Осы бөлімде бағаланатын мемлекет жүз пайыз қатысатын тұлғаларды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілері бірінші басшыларының блог-платформасы арқылы квазимемлекеттік сектор ұйымдарының бірінші басшыларының атына келген сұрақтардың (порталдағы тіркелген нөмірін көрсете отырып) тізімін ұсынады.
Мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесіне
10-қосымша
Нысан
"Ашық үкімет" порталын толтыру өлшемдері бойынша операциялық бағалау
1-кесте. "Ашық деректер" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалау
№ р/с
Индикатордың атауы
Мемлекеттік тілде
Орыс тілінде
1
2
3
4
1
"Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-1-бабының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бірыңғай тізбесіне сәйкес ашық деректер жиынтықтары жарияланымдарының саны*
2,5
2,5
2
Сұрау салулар негізінде қосымша жарияланған ашық деректер жиынтықтарының саны
1
1
3
"Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-1-бабының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бірыңғай тізбесіне сәйкес ашық деректер жиынтықтары жарияланымдарының мерзімдерін сақтау*
3
3
4
Ашық деректер жиынтығын толтырудың дұрыстығы және толықтығы
2
2
5
Халықтың ашық деректерге қажеттілігін анықтауға бағытталған іс-шараларды іске асыру
0,5
0,5
6
Ашық деректер жиынтықтарын орналастыруды автоматтандыру** ынталандырушы көрсеткіші
Ең жоғары мәні 18 балл алған кезде қолданылмайды
1
1
Барлығы
18
Ескертпе:
* - 2021 жылға бағалау жүргізу кезінде сондай-ақ мемлекеттік орган бекіткен ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын ашық деректердің тізбесіне сәйкес ашық жиынтықтары жарияланымдарының орналастыруы және мерзімдердің сақталуы ескеріледі (Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бірыңғай тізбесі күшіне енгізуіне дейін);
** - мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінде Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бекітілген бірыңғай тізбесінен деректер жиынтықтары болмаған жағдайда, ең жоғары балл беріледі.
2-кесте. "Ашық бюджет" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органдардың операциялық бағалау
№ р/с
Индикатордың атауы
Мемлекеттік тілде
Орыс тілінде
1
2
3
4
1.
Шоғырландырылған қаржылық есептілікті орналастыру:*

Таблица 5-1. Отчетные данные центральных государственных и местных исполнительных органов по критерию "Открытость через СМИ"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Публичность реализуемой государственным органом информационной политики
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет:
- список проведенных в отчетном периоде мероприятий с высокой степенью публичности (с анонсированием, онлайн-трансляцией, приглашением журналистов и возможностью у заинтересованных лиц задать вопрос в прямом эфире), с приложением подтверждающих материалов (ссылки на пресс-анонсы / пресс-релизы / записи онлайн-трансляций, письма в СМИ (рассылка) и иные документы на государственном и русском языках);
- общее количество проведенных мероприятий в рамках реализуемой информационной политики
2
Доля запросов СМИ, получивших ответы в соответствии со сроками и требованиями, установленными Законом Республики Казахстан "О средствах массовой информации"
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список поступивших в отчетный период запросов СМИ (с указанием регистрационного входящего номера и даты запроса и регистрационного исходящего номера и даты ответа), с приложением подтверждающих материалов
Таблица 6. Отчетные данные центральных государственных и местных исполнительных органов по критерию "Открытость подведомственных организаций"
Сноска. Таблица 6 - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 29.03.2023 № 62, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.03.2023 № 116/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 29.03.2023 № 55 о/д и и.о. Министра информации и общественного развития РК от 30.03.2023 № 115 (вводится в действие с 01.06.2023).
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Наполняемость интернет-ресурса
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет перечень подведомственных организаций, ссылку на интернет-ресурс подведомственной организации, а, в случае его отсутствия, на соответствующий раздел на официальном интернет-ресурсе государственного органа.
2
Открытые данные
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на все размещенные наборы открытых данных подведомственных организаций на интернет-портале открытых данных.
3
Открытый диалог
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список поступивших посредством блог-платформы первых руководителей субъектов квазигосударственного сектора, за исключением лиц со стопроцентным участием государства, вопросов на имя первых руководителей организаций квазигосударственного сектора (с указанием регистрационного номера на портале).
Приложение 10 к Методике
операционной оценки
взаимодействия
государственного органа
с физическими
и юридическими лицами
Форма
Операционная оценка по критериям наполнения портала "Открытого правительства"
Таблица 1. Операционная оценка центральных государственных органов и местных исполнительных органов по критерию "Открытые данные"
№ п/п
Наименование индикатора
На государственном языке
На русском языке
1
2
3
4
1.
Количество публикаций наборов открытых данных согласно Единому перечню открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных, утвержденному в соответствии с подпунктом 3) статьи 6-1 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" *
2,5
2,5
2.
Количество дополнительно опубликованных наборов открытых данных на основании запросов
1
1
3.
Соблюдение сроков публикаций наборов открытых данных, согласно Единому перечню открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных, утвержденному в соответствии с подпунктом 3) статьи 6-1 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" *
3
3
4.
Корректность и полнота заполнения наборов открытых данных
2
2
5.
Реализация мероприятий, направленных на выявление потребностей населения в открытых данных
0,5
0,5
6.
Стимулирующий показатель "Автоматизация размещения наборов открытых данных"**
В случае получения государственным органом максимального значения по критерию (18 баллов) стимулирующий показатель не учитывается
1
1
Итого
18
Примечание:
*- при проведении оценки за 2021 год также учитывается размещение и соблюдение сроков публикаций наборов открытых данных согласно утвержденному государственным органом перечню открытых данных, размещаемых на интернет-портале открытых данных (до вступления в силу Единого перечня открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных);
** - в случае отсутствия в информационных системах государственного органа наборов открытых данных из утвержденного Единого перечня открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных, присваивается максимальный балл.
Таблица 2. Операционная оценка центральных государственных органов по критерию "Открытый бюджет"
№ п/п
Наименование индикатора
На государственном языке
На русском языке
1
2
3
4
1.
Размещение консолидированной финансовой отчетности*:

1)
Шоғырландырылған бухгалтерлік балансты орналастыру
0,3
0,3
2)
Қаржы қызметінің нәтижелері туралы шоғырландырылған есепті орналастыру
0,3
0,3
3)
Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есепті орналастыру
0,3
0,3
4)
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есепті орналастыру
0,3
0,3
5)
Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны орналастыру
0,3
0,3
2.
Стратегиялық жоспарды іске асыру туралы есепті қалыптастыру күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде орналастыру **
0,5
0,5
3.
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есепті оны қоғамдық кеңестің отырысына ұсынғанға дейін (бар болса), бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей орналастыру **
0,5
0,5
4.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан оларды алғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты порталда орналастыру**
0,5
0,5
5.
Азаматтық бюджетті орналастыру**
0,5
0,5
6.
Кестенің 1-5 тармақтарымен көзделген бюджет материалдарын орналастырудың дұрыстығы және толықтығы
0,5
0,5
7.
Кестенің 1-5 тармақтарымен көзделген бюджет материалдарын орналастырудың уақытылығы
0,5
0,5
8.
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын орналастырудың дұрыстығы және толықтығы**
0,5
0,5
9.
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын орналастырудың уақтылығы**
0,5
0,5
10.
Пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау**
1,5
1,5
11.
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептерді жария талқылауларды өткізу мерзімдері туралы халықты хабардар етуге бағытталған ақпараттық хабарламаларды, баспасөз релиздерін интернет-ресурстарда жариялау**
2
2
Барлығы
18
Ескертпе:
* - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінің атаулары оларды сыртқы аудит растағаннан кейін жоғары ұсынылған шоғырландырылған қаржылық есептілігінің атауларынан ерекшеленуі мүмкін;
** - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкін қоспағанда.
3-кесте. "Ашық бюджет" өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалау
№ р/с
Индикатордың атауы
Мемлекеттік тілде
Орыс тілінде
1
2
3
4
1
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есепті оны қоғамдық кеңестің отырысына ұсынғанға дейін (бар болса), бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей орналастыру
2
2
2
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан оларды алғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты орналастыру
2
2
3
Азаматтық бюджетті орналастыру
0,5
0,5
4
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын орналастырудың дұрыстығы және толықтығы
0,5
0,5
5
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын орналастырудың уақтылығы
0,5
0,5
6
Пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау
1,5
1,5
7
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептерді жария талқылауларды өткізу мерзімдері туралы халықты хабардар етуге бағытталған ақпараттық хабарламаларды, баспасөз релиздерін интернет-ресурстарда жариялау*
2
2
Барлығы
18
4-кесте. "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органдардың операциялық бағалау
№ р/с
Индикатордың атауы
Мемлекеттік тілде
Орыс тілінде
1
2
3
4
1
Заң жобаларының тұжырымдамаларын орналастыру
1
1
2
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын, оларға түсіндірме жазбаларымен және салыстырма кестелерімен бірге (өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайларда) орналастыру
1
1
3
Нысандарды толтырудың дұрыстығы (жолдардың толықтығы, нұсқалық, тілдік орналасу)
1
1
4
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларына және реттеушілік әсерді талдаудың қорытындыларына пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау
3,5
3,5
5
Интернет-ресурстарда нормативтік құқықтық актілердің жобаларына жария талқылауларды өткізу мерзімдері туралы халықты хабардар етуге бағытталған ақпараттық хабарламаларды, баспасөз релиздерін жариялау
1,5
1,5
6
Есепті кезеңде бекітілген заң жобасын ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламаларын іске асыру (іс-шаралардың жариялылық дәрежесі бойынша):
іс-шараны анонстаумен, онлайн-трансляциямен, журналистерді шақырумен және тікелей эфирде сұрақ қою мүмкіндігімен іске асыру
1
1
іс-шараны мүдделі тұлғалар мен ұйымдарды шақыруымен, анонстаумен, онлайн-трансляциямен іске асыру
0,8
0,8
іске асыру іс-шараны анонстаумен және онлайн-трансляциямен іске асыру
0,6
0,6
іс-шараны бөгде тұлғалардың қатысуынсыз іске асыру
0,4
0,4
Барлығы
18
5-кесте. "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалау
№ р/с
Индикатордың атауы
Мемлекеттік тілде
Орыс тілінде
1
2
3
4
1
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын, оларға түсіндірме жазбаларымен және салыстырма кестелерімен бірге (өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайларда) орналастыру
2
2
2
Нысандарды толтырудың дұрыстығы (жолдардың толықтығы, нұсқалық, тілдік орналасу)
1,5
1,5
3
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларына және реттеушілік әсерді талдаудың қорытындыларына пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау
4
4
4
Интернет-ресурстарда нормативтік құқықтық актілердің жобаларына жария талқылауларды өткізу мерзімдері туралы халықты хабардар етуге бағытталған ақпараттық хабарламаларды, баспасөз релиздерін жариялау
1,5
1,5
6-кесте. "Ашық диалог" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалау
Ескерту. 6-кесте жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 29.03.2023 № 62, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 30.03.2023 № 116/НҚ, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 29.03.2023 № 55 о/д және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 115 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т.қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
№ р/с
Индикатордың атауы
Мемлекеттік тілде
Орыс тілінде
1
2
3
4
1.
Интернет-конференциялар мен сауалнамалар өткізу
2,5
2,5
2.
Бірінші басшысының блогын жүргізуі (жазбалардың болуы)

1)
Размещение консолидированного бухгалтерского баланса
0,3
0,3
2)
Размещение консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности
0,3
0,3
3)
Размещение консолидированного отчета о движении денег
0,3
0,3
4)
Размещение консолидированного отчета об изменениях чистых активов/капитала
0,3
0,3
5)
Размещение Пояснительной записки к консолидированной финансовой отчетности
0,3
0,3
2.
Размещение Отчета о реализации стратегического плана в течение пятнадцати рабочих дней со дня формирования**
0,5
0,5
3.
Размещение отчетов о реализации бюджетных программ до их представления на заседание общественного совета (при наличии), но не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным**
0,5
0,5
4.
Размещение информации о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля**
0,5
0,5
5.
Размещение гражданского бюджета**
0,5
0,5
6.
Корректность и полнота размещения бюджетных материалов, предусмотренных пунктами 1-5 настоящей таблицы
0,5
0,5
7.
Своевременность размещения бюджетных материалов, предусмотренных пунктами 1-5 настоящей таблицы
0,5
0,5
8.
Корректность и полнота размещения проектов бюджетных программ**
0,5
0,5
9.
Своевременность размещения проектов бюджетных программ**
0,5
0,5
10.
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей**
1,5
1,5
11.
Публикации информационных сообщений, пресс-релизов, направленных на оповещение населения о сроках проведения публичных обсуждений проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ** на интернет-ресурсах
2
2
Итого
18
Примечание:
* - наименования консолидированной финансовой отчетности Национального Банка Республики Казахстан могут отличаться от наименований консолидированной финансовой отчетности, представленной выше, после их подтверждения внешним аудитом;
** - за исключением Национального Банка Республики Казахстан.
Таблица 3. Операционная оценка местных исполнительных органов по критерию "Открытый бюджет"
№ п/п
Наименование индикатора
На государственном языке
На русском языке
1
2
3
4
1.
Размещение отчетов о реализации бюджетных программ до их представления на заседание общественного совета (при наличии), но не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным
2
2
2.
Размещение информации о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля
2
2
3.
Размещение гражданского бюджета
0,5
0,5
4.
Корректность и полнота размещения проектов бюджетных программ
0,5
0,5
5.
Своевременность размещения проектов бюджетных программ
0,5
0,5
6.
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
1,5
1,5
7.
Публикации информационных сообщений, пресс-релизов, направленных на оповещение населения о сроках проведения публичных обсуждений проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ на интернет-ресурсах
2
2
Итого
18
Таблица 4. Операционная оценка центральных государственных органов по критерию "Открытые нормативные правовые акты"
№ п/п
Наименование индикатора
На государственном языке
На русском языке
1
2
3
4
1.
Размещение проектов концепций законопроектов
1
1
2.
Размещение проектов нормативных правовых актов с пояснительными записками и сравнительными таблицами (в случаях внесения изменений и (или) дополнений)
1
1
3.
Корректность заполнения форм (полнота полей, версионность, языковая раскладка)
1
1
4.
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей к проектам нормативных правовых актов и результатам анализа регуляторного воздействия
3,5
3,5
5.
Публикации информационных сообщений, пресс-релизов, направленных на оповещение населения о сроках проведения публичных обсуждений проектов нормативных правовых актов на интернет-ресурсах
1,5
1,5
6.
Реализация программ информационного сопровождения и разъяснения проекта закона, утвержденных в отчетном периоде (по степени публичности мероприятий):
-
реализация мероприятия с анонсированием, онлайн-трансляцией, приглашением журналистов и возможностью задать вопрос в прямом эфире
1
1
-
реализация мероприятия с анонсированием, онлайн-трансляцией и приглашением заинтересованных лиц и организаций
0,8
0,8
-
реализация мероприятия с анонсированием и онлайн-трансляцией
0,6
0,6
-
реализация мероприятия без участия сторонних лиц
0,4
0,4
Итого
18
Таблица 5. Операционная оценка местных исполнительных органов по критерию "Открытые нормативные правовые акты"
№ п/п
Наименование индикатора
На государственном языке
На русском языке
1
2
3
4
1.
Размещение проектов нормативных правовых актов с пояснительными записками и сравнительными таблицами (в случаях внесения изменений и (или) дополнений)
2
2
2.
Корректность заполнения форм (полнота полей, версионность, языковая раскладка)
1,5
1,5
3.
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей к проектам нормативных правовых актов и результатам анализа регуляторного воздействия
4
4
4.
Публикации информационных сообщений, пресс-релизов, направленных на оповещение населения о сроках проведения публичных обсуждений проектов нормативных правовых актов на интернет-ресурсах
1,5
1,5
Итого
18
Таблица 6. Операционная оценка центральных государственных и местных исполнительных органов по критерию "Открытый диалог"
Сноска. Таблица 6 - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 29.03.2023 № 62, и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.03.2023 № 116/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 29.03.2023 № 55 о/д и и.о. Министра информации и общественного развития РК от 30.03.2023 № 115 (вводится в действие с 01.06.2023).
№ п/п
Наименование индикатора
На государственном языке
На русском языке
1
2
3
4
1.
Проведение интернет-конференций и опросов
2,5
2,5
2.
Наполнение блога первого руководителя (наличие записей)

1)
50-ден астам жазбаны орналастырған кезде (аптасына 1 жазбадан кем емес)
1,5
1,5
2)
25-тен астам жазбаны орналастырған кезде (айына 2 жазбадан кем емес)
1
1
3)
10-нан астам жазбаны орналастырған кезде (айына 1 жазбадан кем емес)
0,5
0,5
4)
өзге жағдайларда
0,3
0,3
3.
Ашық отырыстарды (алқаларды) онлайн трансляциялау режимінде өткізу*
2
2
4.
Халықпен кездесулер**
1)
Жылдық кездесу кестесін / күнтізбесін сақтау
1
1
2)
Сайтта проблемалық мәселелерді шешу жөніндегі іс-қимыл жоспарын және проблемалық мәселелерді шешу барысы туралы ақпаратты орналастыру
1
1
3)
Азаматтарды жеке қабылдауды жүргізу **
ОАО үшін
0,5
0,5
ЖАО үшін
1
1
4)
КЕҰ-мен кездесу өткізу ***
0,5
0,5
Барлығы
18
Ескертпе:
* – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігін қоспағанда.
** – "Орталық атқарушы органдар басшыларының халықпен кездесулерін өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі №863 Жарлығының күші қолданылмайтын Қазақстан Республикасы Қорғаныс және сыртқы істер министрліктерін қоспағанда. Көрсетілген индикатор бойынша Қазақстан Республикасының Қорғаныс және Сыртқы істер министрліктеріне орталық мемлекеттік органдардың орташа баллдары беріледі.
*** – көрсетілген параметр бойынша ЖАО бағаланбайды.
7-кесте. "Ресми интернет-ресурсты толтыру" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалау
№ р/с
Индикатордың атауы
Мемлекеттік тілде
Орыс тілінде
1
2
3
4
1
Өзекті байланыс деректерінің (пошталық мекенжайы; электрондық пошта мекенжайы; кеңсе, баспасөз қызметінің, басшылықтың, Әдеп жөніндегі уәкілдің, құрылымдық бөлімшелердің, аумақтық органдардың және ведомстволық бағынысты ұйымдардың телефондары; әлеуметтік желілер мен мессенджерлердегі ресми аккаунттарға сілтемелер), мемлекеттік органның және мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің (аумақтық бөлімшелерінің, ведомстволық бағынысты ұйымдарының) басшылығы туралы ақпараттың, сондай-ақ мемлекеттік орган басшылығының азаматтар мен ұйымдарды қабылдауы кестесінің болуы
1,5
1,5
2
Мемлекеттік бюджеттен бөлінген қаражатты пайдалануға қатысты және қолжетімділігі шектеулі ақпаратқа жатқызылмаған өзекті ақпараттың болуы
1,5
1,5
3
Мемлекеттік орган, оның аумақтық органдары, ведомстволық бағынысты ұйымдары өз өкілеттіктері шегінде жүргізген тексерулер нәтижелері туралы, сондай-ақ мемлекеттік органда, оның аумақтық органдарында, ведомстволық бағынысты ұйымдарда жүргізілген тексерулер нәтижелері туралы өзекті ақпараттың болуы
1,5
1,5
4
Мемлекеттік органның норма шығармашылық қызметі туралы өзекті ақпараттың болуы
1,5
1,5
5
Мемлекеттік органның өзекті статистикалық салалық деректерінің болуы
1,5
1,5
6
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасындағы "Сұрақ қою" сервисінде жауап алған сұрақтардың үлесі
1,5
1,5
Барлығы
18

1)
при размещении более 50 записей (не менее 1 записи в неделю)
1,5
1,5
2)
при размещении более 25 записей (не менее 2 записей в месяц)
1
1
3)
при размещении более 10 записей (не менее 1 записи в месяц)
0,5
0,5
4)
в иных случаях
0,3
0,3
3.
Проведение в режиме онлайн-трансляции открытых заседаний (коллегий)*
2
2
4.
Встречи с населением**
1)
Соблюдение годового графика/календаря встреч
1
1
2)
Размещение на сайте плана действий по решению проблемных вопросов и информации о ходе решения проблемных вопросов
1
1
3)
Проведение личного приема граждан **
Для ЦИО
0,5
0,5
Для МИО
1
1
4)
Проведение встречи с НКО ***
0,5
0,5
Итого
18
Примечание:
* – за исключением Министерства обороны Республики Казахстан.
** – за исключением министерств обороны и иностранных дел Республики Казахстан, на которых не распространяется действие Указа Президента РК от 7 апреля 2022 года № 863 "О проведении встреч руководителей центральных исполнительных органов с населением". По указанному индикатору министерствам обороны и иностранных дел Республики Казахстан присваиваются средние баллы центральных государственных органов.
*** – по указанному параметру МИО не оцениваются.
Таблица 7. Операционная оценка центральных государственных и местных исполнительных органов по критерию "Наполнение официального интернет-ресурса"
№ п/п
Наименование индикатора
На государственном языке
На русском языке
1
2
3
4
1.
Наличие актуальных контактных данных (почтовый адрес; адрес электронной почты; телефоны канцелярии, пресс-службы, руководства, уполномоченного по этике, структурных подразделений, территориальных органов и подведомственных организаций; ссылки на официальные аккаунты в социальных сетях и мессенджерах), информации о руководстве государственного органа и структурных подразделений (территориальных подразделений, подведомственных организаций) государственного органа, а также графика приема руководством государственного органа граждан и организаций
1,5
1,5
2.
Наличие актуальной информации, касающейся использования средств, выделенных из государственного бюджета, и не отнесенной к информации с ограниченным доступом
1,5
1,5
3.
Наличие актуальной информации о результатах проверок, проведенных государственным органом, его территориальными органами, подведомственными организациями в пределах их полномочий, а также о результатах проверок, проведенных в государственном органе, его территориальных органах, подведомственных организациях
1,5
1,5
4.
Наличие актуальной информации о нормотворческой деятельности государственного органа
1,5
1,5
5.
Наличие актуальных статистических отраслевых данных государственного органа
1,5
1,5
6.
Доля вопросов, получивших ответы в сервисе "Задать вопрос" на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов
1,5
1,5
Итого
18

1. "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша;
2. "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша;
3. "Шағымдар мен арыздарды қайта жіберу мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша;
4. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша.
Қорытындылар мен ұсыныстар:
__________________________________________________________________
Уәкілетті органның басшысы ___________ ______________________________
(қолы) (қолдың мағынасын ашу)
"____" ______________ 20 ___ ж.
Мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесіне
13-қосымша
Нысан
"Шағымдар мен арыздарды қарау сапасын ішкі бақылау" өлшемі бойынша операциялық бағалау
Жеке және заңды тұлғалардың "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасын ішкі бақылау" өлшемі бойынша қорытынды балл мынадай үлгеде саналады:
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған және қайта жолданған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 90% - нан бастап 100% - ға дейін құраса, онда мемлекеттік органға 10 балл беріледі;
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған және қайта жолданған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 80% - нан бастап 89,9% - ға дейін құраса, онда мемлекеттік органға 8 балл беріледі;
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған және қайта жолданған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 70% - нан бастап 79,9% - ға дейін құраса, онда мемлекеттік органға 6 балл беріледі;
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған және қайта жолданған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 60% - нан бастап 69,9% - ға дейін құраса, онда мемлекеттік органға 4 балл беріледі;
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған және қайта жолданған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 50% - нан бастап 59,9% - ға дейін құраса, онда мемлекеттік органға 1 балл беріледі;
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған және қайта жолданған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 49,9% - нан кем болса, онда мемлекеттік органға 0 балл беріледі.
Мерзімдерін бұза отырып қаралған және қайта жолданған шағымдар мен арыздар болмаған жағдайда мемлекеттік органға 10 балл беріледі.
Мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесіне
14-қосымша
Нысан
_______________________ бағыты бойынша операциялық
бағалау қорытындыларына қайшылықтар кестесі
___________________________________________________
(бағаланатын мемлекеттік орган)
Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысы
Бағаланатын мемлекеттік органның қарсылықтары
Ескертпе
1
2
3
4
Шағымдану қорытындысын ескергендегі жалпы балл ____ құрады.
Комиссия Төрағасы, лауазымы
_________ _________________________
(қолы) (қолдың мағынасын ашу)
Шағымдану қорытындысымен таныстым:
Бағаланатын мемлекеттік органның өкілі, лауазымы
_________ _________________________
(қолы) (қолдың мағынасын ашу)
Мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесіне
15-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органдардың "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-әрекеті"
блогы бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды
____________________________________________________
орталық мемлекеттік /жергілікті атқарушы органның атауы)
________________
(есептік кезең)
Бағалау бағыттары
Баға
1
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы
2
Мемлекеттік органның ашықтығы
3
Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы
Жалпы баға
Бағалау бағыттары бойынша орталық мемлекеттік /жергілікті атқарушы органның қызметі тиімділігінің талдауы:

1. По критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений";
2. По критерию "Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом)";
3. По критерию "Соблюдение сроков перенаправления жалоб и заявлений";
4. По критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений".
Выводы и рекомендации:
__________________________________________________________________
Руководитель Уполномоченного органа
___________ ___________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ г.
Приложение 13 к Методике
операционной оценки
взаимодействия
государственного органа
с физическими
и юридическими лицами
Форма
Операционная оценка по критерию
"Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений"
Итоговый балл по критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений" физических и юридических лиц рассчитывается следующим образом:
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет от 90 % до 100 % от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных и перенаправленных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 10 баллов;
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет от 80 % до 89,9 % от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных и перенаправленных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 8 баллов;
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет от 70 % до 79,9 % от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных и перенаправленных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 6 баллов;
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет от 60 % до 69,9 % от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных и перенаправленных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 4 балла;
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет от 50 % до 59,9 % от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных и перенаправленных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 1балл;
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет менее 49,9 % от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных и перенаправленных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 0 баллов.
В случае отсутствия жалоб и заявлений, рассмотренных и перенаправленных с нарушением сроков, государственному органу присваиваются 10 баллов.
Приложение 14 к Методике
операционной оценки
взаимодействия
государственного органа
с физическими
и юридическими лицами
Форма
Таблица разногласий по результатам операционной оценки по направлению
___________________________________________________
___________________________________________________
(оцениваемый государственный орган)
Заключение уполномоченного на оценку государственного органа
Возражение оцениваемого государственного органа
Примечание
1
2
3
4
Общий балл с учетом итогов обжалования составил _____.
Председатель комиссии, должность (дата) (подпись) (ФИО)
С итогами обжалования ознакомлен:
Представитель государственного органа, должность (дата) (подпись) (ФИО)
Приложение 15 к Методике
операционной оценки
взаимодействия
государственного органа
с физическими
и юридическими лицами
Форма
Заключение о результатах операционной оценки эффективности деятельности
государственных органов по блоку "Взаимодействие государственного органа
с физическими и юридическими лицами"
___________________________________________________________________________
(наименование центрального государственного/местного исполнительного органа)
________________
(отчетный период)
Направления операционной оценки
Оценка
1
Качество оказания государственных услуг
2
Открытость государственного органа
3
Качество рассмотрения жалоб и заявлений
Итоговая оценка
Анализ эффективности деятельности центрального государственного органа по направлениям операционной оценки:

1. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша;
2. "Мемлекеттік органдардың ашықтығы" бағыты бойынша;
3. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша.
Қорытындылар мен ұсыныстар:
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері Агенттігі Төрағасының орынбасары
____________
(қолы)
_________________________
(қолдың мағынасын ашу)
Бағалауға уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы
____________
(қолы)
_________________________
(қолдың мағынасын ашу)
"____" __________ 20__ ж.

1. Оценка по направлению "Качество оказания государственных услуг";
2. Оценка по направлению "Открытость государственного органа";
3. Оценка по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений".
Выводы и рекомендации:
Заместитель Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
_________
(подпись)
_____________________
(расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного
подразделения уполномоченного на оценку органа
_________
(подпись)
_____________________
(расшифровка подписи)
"____" __________ 20__ г.