Ашық деректердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 144 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 29 сәуірде № 22651 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 7 сәуірдегі № 143-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 07.04.2025 № 143-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің м.а. 24.01.2023 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ашық деректердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Мемлекет пен қоғам коммуникацияларын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғарғы Соты
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Орталық сайлау комиссияcы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызмет)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Республикалық бюджеттің атқарылуын
бақылау жөніндегі есеп комитеті
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
2021 жылғы 28 сәуірдегі
№ 144 бұйрыққа
1-қосымша
Ашық деректердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидалары

Об утверждении Правил размещения информации на интернет-портале открытых данных
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 28 апреля 2021 года № 144. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2021 года № 22651. Утратил силу приказом Министра культуры и информации РК от 07.04.2025 № 143-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и информации РК от 07.04.2025 № 143-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра информации и общественного развития РК от 24.01.2023 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила размещения информации на интернет-портале открытых данных согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту развития коммуникаций государства и общества Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр информации и общественного развития
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского
хозяйства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Верховный Суд Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и
развитию финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Центральная избирательная комиссия
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Счетный комитет по контролю за
исполнением республиканского бюджета
приложение 1 к приказу
Министра информации и
общественного развития
Республики Казахстан
от 28 апреля 2021 года № 144
Правила размещения информации на интернет-портале открытых данных

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ашық деректердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-2-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және ашық деректердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі – АЖО) – мемлекеттік органның ашық деректерін орналастыру үшін интернет-порталдағы жұмыс орны;
2) ашық деректер – машинада оқылатын түрде ұсынылған және өзгермеген түрде одан әрі пайдалануға, қайталап жариялауға арналған, жалпыға бірдей қолжетімді электрондық ақпараттық ресурстар;
3) ашық деректердің интернет-порталы (бұдан әрі – Портал) –ашық деректер бойынша сипаттаушы және сілтемелік ақпараттың орталықтандырылған сақталуын қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдасы;
4) ақпаратқа қол жеткізу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ақпаратқа қол жеткізу саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) ақпарат пайдаланушы – ақпаратты сұрататын және (немесе) пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
6) әкімші – мемлекеттік биліктің, жергілікті мемлекеттік басқарудың және өзін-өзі басқарудың заң шығарушы, атқарушы және сот тармақтарының органдары мен мекемелерінің (бұдан әрі – мемлекеттік орган), мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, функцияларды орындаушыларының жұмысын ұйымдастыратын мемлекеттік органның, мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, функцияларды орындаушының ашық деректердің интернет-порталындағы өкілі;
7) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын орындаушылар (бұдан әрі – функцияларды орындаушылар) – "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері және олардың бірлестіктері, өзін-өзі реттейтін және үкіметтік емес ұйымдар;
8) "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы (бұдан әрі – сервистік интегратор) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, "электрондық үкіметтің" архитектурасын және "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасын дамытуды әдіснамалық қамтамасыз ету жөніндегі функциялар, сондай-ақ "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 4 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңыңда көзделген өзге де функциялар жүктелген заңды тұлға.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила размещения информации на интернет-портале открытых данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации" (далее – Закон) и определяют порядок размещения информации на интернет-портале открытых данных.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия и определения:
1) автоматизированное рабочее место (далее – АРМ) – рабочее место государственного органа на интернет-портале для размещения открытых данных;
2) открытые данные – общедоступные электронные информационные ресурсы, представленные в машиночитаемом виде и предназначенные для дальнейшего использования, повторной публикации в неизменном виде;
3) интернет-портал открытых данных (далее – Портал) – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий централизованное хранение описательной и ссылочной информации по открытым данным;
4) уполномоченный орган в области доступа к информации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области доступа к информации;
5) пользователь информации – физическое или юридическое лицо, запрашивающее и (или) использующее информацию;
6) администратор – представитель органа и учреждения законодательной, исполнительной и судебной ветвей государственной власти, местного государственного управления и самоуправления (далее – государственный орган), государственного учреждения, не являющегося государственным органом, субъекта квазигосударственного сектора, исполнителя функций, организующий работу государственного органа, государственного учреждения, не являющегося государственным органом, субъекта квазигосударственного сектора, исполнителя функций на интернет-портале открытых данных;
7) исполнители функций центральных и (или) местных исполнительных органов (далее – исполнители функций) – субъекты предпринимательства и их объединения, саморегулируемые и неправительственные организации, осуществляющие функции центральных и (или) местных исполнительных органов в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах";
8) сервисный интегратор "электронного правительства" (далее – сервисный интегратор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства" и типовой архитектуры "электронного акимата", а также иные функции, предусмотренные Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации".

2-тарау. Ашық деректердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру тәртібі
3. Мемлекеттік органдардың, мемлекеттік органдар болып табылмайтын мемлекеттік мекемелердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ақпаратты Порталда орналастыру тәртібі ашық деректерді орналастыруды және өзекті етуді қамтиды.
4. Мемлекеттік органдар, мемлекеттік органдар болып табылмайтын мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, функцияларды орындаушылар қазақ және орыс тілдеріндегі ашық деректерді Порталда орналастырады және өзектендіреді.
Мемлекеттік органдар ашық деректерді Заңның 6-1-бабы 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бірыңғай тізбесіне сәйкес орналастырады және өзектендіреді.
5. Мемлекеттік органдардың, мемлекеттік органдар болып табылмайтын мемлекеттік мекемелердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, функцияларды орындаушылардың Порталда ашық деректерін орналастыруы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ашық деректерді ұсыну форматына сәйкес JSON (Java Script Object Notation) немесе XML (eХtensible Markup Language) форматтарында орналастырады.
Мемлекеттік органдар, мемлекеттік органдар болып табылмайтын мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, функцияларды орындаушылар ашық деректерді JSON немесе XML форматына ауыстыруды АЖО-да орналастырылған құралды пайдалана отырып жүзеге асырады.
Құралды пайдалану үшін мемлекеттік органдар, мемлекеттік органдар болып табылмайтын мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, функцияларды орындаушылар осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген ашық деректерін JSON немесе XML форматына аудару жөніндегі құралды пайдалануға арналған сипаттамаға сәйкес ашық деректерін қалыптастырады.
6. Порталда орналастырылатын ашық деректер ашық деректердің сипаттамасын, ашық деректер өрістерінің сипаттамасын және машинада оқылатын түрдегі ашық деректерін қамтиды.
Мемлекеттік органның, мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, функцияларды орындаушының АРІ (Application Programming Interface) қолдана отырып, ашық деректерді ұсынуы берілетін ақпарат мемлекеттік органның, мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, функцияларды орындаушының ақпараттық жүйесінде қамтылған жағдайда жүргізіледі.

Глава 2. Порядок размещения информации на интернет-портале открытых данных
3. Порядок размещения государственными органами, государственными учреждениями, не являющимися государственными органами, субъектами квазигосударственного сектора, исполнителями функций информации на Портале включает в себя размещение и актуализацию открытых данных.
4. Государственные органы, государственные учреждения, не являющиеся государственными органами, субъекты квазигосударственного сектора, исполнители функций размещают и актуализируют на Портале открытые данные на казахском и русском языках.
Государственные органы размещают и актуализируют открытые данные согласно Единому перечню открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных, утверждаемому Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 3) статьи 6-1 Закона.
5. Размещение государственными органами, государственными учреждениями, не являющимися государственными органами, субъектами квазигосударственного сектора, исполнителями функций открытых данных на Портале осуществляется в форматах JSON (Java Script Object Notation) или XML (Java Script Object Notation) согласно формату представления открытых данных в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
Перевод открытых данных в формат JSON или XML государственными органами, государственными учреждениями, не являющимися государственными органами, субъектами квазигосударственного сектора, исполнителями функций осуществляется с использованием инструмента, размещенного в АРМ.
Для использования инструмента государственные органы, государственные учреждения, не являющиеся государственными органами, субъекты квазигосударственного сектора, исполнители функций формируют открытые данные, в соответствии с описанием к использованию инструмента по переводу открытых данных в формат JSON или XML, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам.
6. Открытые данные, размещаемые на Портале, включают в себя описание открытых данных, описание полей открытых данных и открытые данные в машиночитаемом виде.
Размещение открытых данных с применением API (Application Programming Interface) государственного органа, государственного учреждения, не являющегося государственным органом, субъекта квазигосударственного сектора, исполнителя функций производится в случае, если представляемая информация содержится в информационной системе государственного органа, государственного учреждения, не являющегося государственным органом, субъекта квазигосударственного сектора, исполнителя функций.

7. Ашық деректерді алу қажет болған жағдайда, ақпарат пайдаланушы еркін нысанда ашық деректерді орналастыруға өтінімді Портал арқылы тиісті мемлекеттік органға, мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекемеге, квазимемлекеттік сектор субъектісіне, функцияларды орындаушыға жібереді.
8. Сервистік интегратор ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей, ақпарат пайдаланушылардан келіп түскен өтінімдерді өңдеуді жүргізеді. Өңдеуден өткен өтінімдерді сервистік интегратор АЖО арқылы әкімшіге жібереді.
9. Егер ақпарат пайдаланушы сұратқан ашық деректер Заңның 11-бабының 16-тармағына қайшы келмесе, мемлекеттік орган, мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, функцияларды орындаушы өтінімді алған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмейтін мерзімде АЖО арқылы Порталда ашық деректерді орналастырады.
Кері жағдайда мемлекеттік орган, мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, функцияларды орындаушы өтінім алынған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде АЖО арқылы ашық деректерді орналастырудан бас тартады.
10. Ақпарат пайдаланушыға мемлекеттік орган, мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, функцияларды орындаушы тиісті шешім қабылдаған кезден бастап өтінімді қарау мәртебесі туралы хабарлама автоматты түрде жіберіледі.
Ашық деректердің
интернет-порталында ақпаратты
орналастыру қағидаларына
1-қосымша
Ашық деректерін ұсыну форматы
1. Ашық деректерді жариялау форматы
"meta": {
"apiUri": "",
"nameKk": "",
"nameRu": "",
"nameEn": "",
"descriptionKk": "",
"descriptionRu": "",
"descriptionEn": "",
"keywords": [],
"responsible": {
"fullnameKk": "",
"fullnameEn": "",
"fullnameRu": "",
"phone": "",
"email": "",
"owner": {
"fullnameKk": "",
"fullnameEn": "",
"fullnameRu": "",
"phone": "",
"email": ""
"fields": {
"<fieldName>": { "type": "Int | String | Double | Boolean
|Date | Geoposition", "labelKk": "", "labelRu": "", "labelEn": "",
"datapath": "<apiUri>.<id>", "pkey": true},
"<fieldName>": { "type": "Object", "labelKk": "",
"labelRu": "", "labelEn": "",
"fields": {}
"<fieldName>": { "type": "List", "labelKk": "",
"labelRu": "", "labelEn": "", "elementType": "Int | String | Double
|Boolean | Date | Geoposition | Object | List"
"fields": {}
"data": [{}..{}]
2. Формат бойынша ашық деректер туралы жолдардың сипаттамасы
Р/с №
Жолдың атауы
Қазақ/орыс тіліндегі жолдың типі
Жолдың типі
Атрибуттар мәніне қойылатын қосымша (арнайы) талаптар
1
apiUri
Ашық деректердің сәйкестендір
гіші
Жол (100)
Ашық деректердің бірегей сәйкестендіргіші
2
NameKk /NameRu
Ашық деректердің атауы
Жол (255)
Ашық деректердің толық атауы
3
DescriptionKk / descriptionRu
Ашық деректердің сипаттамасы
Мәтін
Ашық деректердің толық сипаттамасы
4
Keywords
Ашық деректердің түйінді сөздері
Массив/
Тізім
Түйінді сөздер
5
Responsible.fullnameKk/Responsible.fullnameRu
Ашық деректерге жауапты адам
Жол (100)
Ашық деректерге жауапты адамның ТАӘ
6
Responsible.phone
Телефон нөмірі
Жол (50)
Жауапты адамның телефон нөмірі
7
Responsible.email
Электрондық поштаның мекенжайы
Жол (50)
Жауапты адамның электрондық поштасының мекенжайы

7. В случае необходимости получения открытых данных, пользователь информации подает в произвольной форме заявку на размещение открытых данных через Портал соответствующему государственному органу, государственному учреждению, не являющемуся государственным органом, субъекту квазигосударственного сектора, исполнителю функций.
8. Сервисный интегратор ежемесячно, не позднее 5 числа следующего за отчетным, проводит обработку поступивших заявок от пользователей информации. Заявки, прошедшие обработку, направляются сервисным интегратором администратору посредством АРМ.
9. Если запрашиваемые пользователем информации открытые данные, не противоречат пункту 16 статьи 11 Закона, государственный орган, государственное учреждение, не являющееся государственным органом, субъект квазигосударственного сектора, исполнитель функций в срок не позднее тридцати календарных дней с даты получения заявки размещает открытые данные на Портале посредством АРМ.
В противном случае государственный орган, государственное учреждение, не являющееся государственным органом, субъект квазигосударственного сектора, исполнитель функций в срок не позднее пяти рабочих дней с даты получения заявки отказывает в размещении открытых данных посредством АРМ.
10. Пользователю информации автоматически направляется уведомление о статусе рассмотрения заявки с момента принятия государственным органом, государственным учреждением, не являющимся государственным органом, субъектом квазигосударственного сектора, исполнителем функций соответствующего решения.
Приложение 1 к Правилам
размещения информации на
интернет-портале открытых данных
Формат представления открытых данных
1. Формат публикации открытых данных
"meta": {
"apiUri": "",
"nameKk": "",
"nameRu": "",
"nameEn": "",
"descriptionKk": "",
"descriptionRu": "",
"descriptionEn": "",
"keywords": [],
"responsible": {
"fullnameKk": "",
"fullnameEn": "",
"fullnameRu": "",
"phone": "",
"email": ""
"owner": {
"fullnameKk": "",
"fullnameEn": "",
"fullnameRu": "",
"phone": "",
"email": ""
"fields": {
"<fieldName>": { "type": "Int | String | Double | Boolean
|Date | Geoposition", "labelKk": "", "labelRu": "", "labelEn": "",
"datapath": "<apiUri>.<id>", "pkey": true},
"<fieldName>": { "type": "Object", "labelKk": "",
"labelRu": "", "labelEn": "",
"fields": {}
"<fieldName>": { "type": "List", "labelKk": "",
"labelRu": "", "labelEn": "", "elementType": "Int | String | Double
|Boolean | Date | Geoposition | Object | List"
"fields": {}
"data": [{}..{}]
2. Описание полей открытых данных по формату
Наименование поля
Тип поля на казахском языке/русском языке
Тип поля
Дополнительные (специальные) требования к значениям атрибутов
1
apiUri
Идентификатор открытых данных
Строка (100)
Уникальный идентификатор открытых данных
2
NameKk/NameRu
Наименование открытых данных
Строка (255)
Полное наименование открытых данных
3
DescriptionKk/descriptionRu
Описание открытых данных
Текст
Полное описание открытых данных
4
Keywords
Ключевые слова открытых данных
Массив/ Список
Ключевые слова
5
Responsible.fullnameKk/ Responsible.fullnameRu
Ответственное лицо за открытые данные
Строка (100)
ФИО ответственного лица за открытые данные
6
Responsible.phone
Номер телефона
Строка (50)
Номер телефона ответственного лица
7
Responsible.email
Адрес электронной почты
Строка (50)
Адрес электронной почты ответственного лица

3. Ашық деректер жолдарының сипаттамасы
Р/с №
Жолдың атауы
Қазақ/орыс тіліндегі жолдың типі
Жолдың типі
Атрибуттар мәніне қойылатын қосымша (арнайы) талаптар
Ашық деректері мысал
1
Жолдың атауы
Бүтін сандар
Int
Атрибут сандық мәнді қамтиды
id: { type: "Int", labelKk: "ИД", labelRu: "ИД", labelEn: "ID", pkey: true},
2
Бүтін емес сандар
Double
Атрибут сандық емес мәнді қамтиды
3
Жол
String
Атрибуттың мәні тек мынадай символдарды қамтиды:
Қазақ және орыс әліпбиінің бас (жазылған) және кіші әріптерін қамтиды – [A, Я] және [а, я].
"Нөмір" белгісі
"Дефис" белгісі
"Дөңгелек" жақшалар
Сөз бөлгіш – "аралық" дара нышан
"Үтір" белгісі
"Нүкте" белгісі
title: { type: "String", labelKk: "Атауы", labelRu: "Атауы", labelEn: "Title"}
4
Логикалық мәні
Boolean
true/false
published: {type: "Boolean", labelKk: "Жарияланған", labelRu: "Жарияланған", labelEn: "Published"},
5
Күні
Date
Атрибут күнін қамтиды. Мәні мынадай түрде: КК-АА-ЖЖЖЖ сс:мм
date: {type: "Date", labelKk: "Күні", labelRu: "Мерзім", labelEn: "Date"},
6
Геопозиция
Geoposition
Атрибут жер бетіндегі нүктенің орналасуы туралы ақпаратты қамтиды–
Х координатары: У координаттары
7
Парақ
List
List атрибуты деректердің кеңейтілетін массивін қамтиды
8
Объект
Object
Атрибут басқа немесе салынған объектілердің сипаттамасы үшін пайдаланылады
4. Ашық деректер жолдары атрибуттарының сипаттамасы
Р/с №
Атрибуттың атауы
Атрибуттың сипаттамасы
Болжамды мәні
1
type
Атрибут жол типін көрсетеді
Int, String, Double, Boolean, Date, Geoposition, Object, List
2
labelKk
Қазақ тілдегі атрибуттың атауы
3
labelRu
Орыс тіліндегі атрибуттың атауы
4
elementType
Атрибут массив ішіндегі объектінің типін көрсетеді
Int, String, Double, Boolean, Date, Geoposition, Object, List
5
pkey
Атрибут жол бірегей сәйкестендіргіш болып табылатын белгіні көрсетеді
true, false
6
fields
Атрибут объектінің ішкі жолын сипаттайды
7
datapath
Атрибут бірегей сәйкестендіргіші бар деректердің басқа да ашық деректерінің сілтемесіне арналған
"<ашық дерек сәйкестендіргіші>.< объект сәйкестендіргіші>"
Ашық деректердің
интернет-порталында ақпаратты
орналастыру қағидаларына
2-қосымша
Ашық деректерін JSON, ХМL форматына көшіру құралын пайдалану сипаттамасы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің м.а. 24.01.2023 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жолдың атауы
Мәні
Мысалы
Ашық деректердің сәйкестендіргіші
Қазақ тілдегі ашық деректердің атауы*
Астана қаласының дәріханалары
Орыс тіліндегі ашық деректердің атауы*
Аптеки города Астана
Қазақ тілдегі ашық деректердің сипаттамасы*
Көрсетілген ашық деректер Астана қаласының дәріханалар ақпаратын қамтиды
Орыс тіліндегі ашық деректердің сипаттамасы*
Указанные открытые данные содержат информацию об аптеках города г. Астана
Қазақ және орыс тілдеріндегі түйінді сөздер*
Дәріхана, аптека
Жауапты адамның қазақ тілдегі тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)*
Ақышев Жеңіс Бекенұлы
Жауапты адамның орыс тіліндегі тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)*
Акишев Женис Бекенович
Жауапты адамның телефон нөмірі*

3. Описание полей открытых данных
Наименование поля
Тип поля на казахском языке/русском языке
Тип поля
Дополнительные (специальные) требования к значениям атрибутов
Пример открытых данных
1
Наименование полей
Целые числа
Int
Атрибут содержит числовые значения
id: { type: "Int", labelKk: "ИД", labelRu: "ИД", labelEn: "ID", pkey: true},
2
Нецелые числа
Double
Атрибут содержит нечисловые значения
3
Строка
String
Значение атрибута содержит только следующие символы:
Заглавные (прописные) и строчные буквы русского и казахского языка алфавита – (A, Я) и (а, я).
Знак "номер"
Знак "дефис"
"Круглые" скобки
Словоразде-литель – одиночный символ "пробел"
Знак "запятая"
Знак "точка"
title: { type: "String", labelKk: "Название", labelRu: "Название", labelEn: "Title"}
4
Логическое значение
Boolean
true/false
published: {type: "Boolean", labelKk: "Опубликован", labelRu: "Опубликован", labelEn: "Published"},
5
Дата
Date
Атрибут содержит дату. Значения в следующем виде: ДД-ММ-ГГГГ чч:мм
date: {type: "Date", labelKk: "Дата", labelRu: "Дата", labelEn: "Date"},
6
Геопозиция
Geo-position
Атрибут содержит информацию о положении точки на земной поверхности – координаты Х: координаты У
7
Лист
List
Атрибут List содержит расширяемый массив данных
8
Объект
Object
Атрибут используется для описания других или вложенных объектов
4. Описание атрибутов полей открытых данных
Наименование атрибута
Описание атрибута
Предполагаемые значения
1
type
Атрибут указывает тип поля
Int, String, Double, Boolean, Date, Geoposition, Object, List
2
labelKk
Наименование атрибута на казахском языке
3
labelRu
Наименование атрибута на русском языке
4
elementType
Атрибут указывает тип объекта внутри массива
Int, String, Double, Boolean, Date, Geoposition, Object, List
5
pkey
Атрибут указывает признак того, что поле является уникальным идентификатором
true, false
6
fields
Атрибут описывает внутренние поля объекта
7
datapath
Атрибут предназначен для ссылки на другие открытые данные имеющих уникальный идентификатор
"<идентификатор открытых данных>.<идентификатор объекта>"
Приложение 2
к Правилам размещения
информации на интернет-
портале открытых данных
Описание к использованию инструмента по переводу открытых данных в формат JSON, XML
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра информации и общественного развития РК от 24.01.2023 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Описание открытых данных
Наименование поля
Значение
Пример
Идентификатор открытых данных
Наименование открытых данных на казахском языке*
Астана қаласының дәріханалары
Наименование открытых данных на русском языке*
Аптеки города Астана
Описание открытых данных на казахском языке*
Көрсетілген ашық деректер Астана қаласының дәріханалар ақпаратын қамтиды
Описание открытых данных на русском языке*
Указанные открытые данные содержат информацию об аптеках города Астана
Ключевые слова на казахском и русском языках*
Дәріхана, аптека
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица на казахском языке*
Ақышев Жеңіс Бекенұлы
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица на русском языке*
Акишев Женис Бекенович
Номер телефона ответственного лица*

8 (7172) 740479
Жауапты адамның электрондық поштасы*
zh.​akishev@​qogam.​gov.​kz
Ескертпе: * міндетті түрде толтырылуы тиіс жолдар
2. Ашық деректер жолдарының сипаттамасы
Жол
*Қазақ тілдегі жолдың атауы
*Орыс тіліндегі жолдың атауы
Жолдың типі
*Күнінің форматы (жолдың типі күні болса)
Ашық деректердің ішіндегі нақты объектіге сілтеме
Жол бірегей сәйкестендіргіш болып табылатын белгіні көрсету
Массив ішіндегі объектінің типін көрсету
Үлгі
id
сәйкестендіргіш
индентификатор
String
true
name
Атауы
Название
String
false
region
Өңір
Регион
String
false
geoposi-tion
Геонүкте
Геопозиция
Geoposi-tion
false
address
Мекенжайы
Адрес
Address
false
schedule
Жұмыс істеу кестесі
График работы
Text
false
expireDate
Лицензияның аяқталу мерзімі
Срок истечения лицензии
Date
DD.​MM.​YY YY
false
Ескертпе: 1. * міндетті түрде толтырылуы тиіс жолдар
2. Ашық деректер жолының сипаттамасы, сондай-ақ оларға қойылатын талаптар осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген.
3. Ашық деректерін қалыптастыру шаблоны
id
name
region
geoposition
address
11
Гиппократ
Астана
51.117469,71.428171
Астана қаласы, "Ильинка" Т.А. Есет батыр көшесі 18-үй
22
Зеленая аптека
Астана
51.121077,71.419938
Астана қаласы, Достык шағын ауданы, Сауран көшесі 5-үй
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
2021 жылғы 28 сәуірдегі
№ 144 бұйрыққа
2- қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталына орналастыратын электрондық ақпараттық ресурстарды ашық деректерге жатқызу өлшемшарттарын, сондай-ақ оларды беру қағидалары мен форматын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 86 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13231 болып тіркелген).
2. "Мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталына орналастыратын электрондық ақпараттық ресурстарды ашық деректерге жатқызу өлшемшарттарын, сондай-ақ оларды беру қағидалары мен форматын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 86 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 10 қазандағы № 432 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17682 болып тіркелген).
3. "Мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталына орналастыратын электрондық ақпараттық ресурстарды ашық деректерге жатқызу өлшемшарттарын, сондай-ақ оларды беру қағидалары мен форматын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 86 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 19 мамырдағы № 201/НҚ бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20762 болып тіркелген).

8 (7172) 740479
Электронная почта ответственного лица*
zh.akishev@qogam.gov.kz
Примечание: *поля, обязательные к заполнению
2. Описание полей открытых данных
Поле
Наименование поля на казахском языке*
Наименование поля на русском языке*
Тип поля*
Формат даты (если тип поля дата)
Ссылка на конкретный объект внутри открытых данных
Указание признака того, что поле является уникальным идентификатором
Указание типа объекта внутри массива
Пример
id
индентификатор
индентификатор
string
true
name
Атауы
Название
string
false
region
Өңір
Регион
string
false
geoposi-tion
Геонүкте
Геопозиция
geo-posi-tion
false
address
Мекенжайы
Адрес
add-ress
false
schedule
Жұмыс істеу кестесі
График работы
text
false
expireDate
Лицензияның аяқталу мерзімі
Срок истечения лицензии
date
DD.MM.YY YY
false
Примечание: 1. *поля, обязательные к заполнению 2. Описание полей открытых данных, а также требования к ним указаны в приложении 2 настоящих Правил.
3. Шаблон формирования открытых данных
id
name
region
geoposition
address
1
Гиппократ
Астана
51.117469,71.428171
г. Астана, Ж.М. "Ильинка" ул. Есет батыра д.18
2
Зеленая аптека
Астана
51.121077,71.419938
г. Астана, м-н Достык, ул. Сауран д.5
Приложение 2 к приказу
Министра информации и
общественного развития
Республики Казахстан
от 28 апреля 2021 года № 144
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 86 "Об утверждении Критериев отнесения электронных информационных ресурсов к открытым данным, размещаемым государственными органами на интернет-портале открытых данных, а также Правил и формат их представления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13231).
2. Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 10 октября 2018 года № 432 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 86 "Об утверждении Критериев отнесения электронных информационных ресурсов к открытым данным, размещаемым государственными органами на интернет-портале открытых данных, а также Правил и формат их представления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17682).
3. Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 19 мая 2020 года № 201/НҚ "О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 86 "Об утверждении Критериев отнесения электронных информационных ресурсов к открытым данным, размещаемым государственными органами на интернет-портале открытых данных, а также Правил и формат их представления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20762).