Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 272 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22712 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 30 сәуірдегі
№ 272 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 32 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13264 болып тіркелген, 2016 жылғы 11 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидаларында:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылған:
1) оқудағы жетістіктерді балдық-рейтингілік бағалау жүйесі – білім алушылардың рейтингісін белгілеуге мүмкіндік беретін халықаралық практикада қабылданған әріптік жүйеге сәйкес келетін білім деңгейін балмен бағалау жүйесі;

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 272. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22712
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра обороны Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан курирующего вопросы военного образования.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
Утвержден приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 30 апреля 2021 года № 272
Перечень некоторых приказов Министра обороны Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 32 "Об утверждении Правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13264, опубликован 11 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах использованы следующие понятия:
1) балльно-рейтинговая система оценки учебных достижений – система оценки уровня знаний в баллах, соответствующих принятой в международной практике буквенной системе, позволяющая установить рейтинг обучающихся;

2) әскери оқу орындары – ҚР ҚМ ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары;
3) ҚР ҚМ жоғары әскери оқу орындары (бұдан әрі – ЖӘОО) – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын ҚР ҚМ ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары;
4) академиялық берешек – білім алушының белгіленген мерзімдерде тапсырмаған оқу пәндері (практика түрлері) бойынша бір және одан да көп қанағаттанарлықсыз бағаларының болуы;
5) қорғау – білім алушылардың зертханалық жұмыстарын, есептеу-графикалық тапсырмаларын, курстық жұмыстарын (жобаларын), дипломдық жұмыстарын (жобаларын), магистрлік диссертацияларын (жобаларын), докторлық диссертацияларын, барлық практикалар мен тағылымдамалар түрлерін орындауын бақылау нысаны;
6) білім алушыларды аралық аттестаттау – білім алушылардың бір оқу сабағының, бір оқу пәнінің және (немесе) модульдің, сондай-ақ бір біліктілік шеңберінде кәсіптік модульдердің бір бөлігінің немесе бүкіл көлемінің мазмұнын оларды зерделеп бітіргеннен кейінгі меңгеру сапасын бағалау мақсатында жүргізілетін рәсім;
7) білім алушының жеке рейтингісі – білім алушылардың аралық аттестаттау нәтижелері бойынша құрылатын академиялық кезеңдегі пәндерді меңгеру деңгейінің сандық көрсеткіші;
8) білім алушыларды қорытынды аттестаттау – білім беру бағдарламаларында, тиісті білім беру деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында көзделген оқу пәндерінің көлемін және (немесе) модульдерді және өзге де оқу қызметінің түрлерін меңгеру дәрежесін айқындау мақсатында өткізілетін рәсім;
9) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери колледжі (бұдан әрі – Әскери колледж) – техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ҚР ҚМ ведомстволық бағынысты білім беру ұйымы;
10) аралық аттестаттау (емтихан сессиясы) – білім алушылардың академиялық кезеңдегі оқу пәндерінің бір бөлігінің немесе барлық көлемінің мазмұнын меңгеру дәрежесін айқындау мақсатында өткізілетін рәсім;
11) пререквизиттер – оқылатын пәнді меңгеру үшін қажетті пәндердің тізбесі;
12) МАК кіші комиссиясы – бұл қорытынды аттестаттауға шығарылатын әрбір емтихан пәні бойынша құрылатын, оқу орны бастығының бұйрығымен бекітілетін кіші комиссия;
13) білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау – академиялық кезең ішінде оқытушы өткізетін дәрісханалық және дәрісханадан тыс сабақтарда білім алушылардың білімін оқу бағдарламасына сәйкес жүйелі түрде тексеру;
14) транскрипт – кредиттер мен білімді бағалауды көрсете отырып, оқытудың тиісті кезеңінде меңгерген пәндердің және (немесе) модульдердің және оқу жұмысының басқа да түрлерінің тізбесін қамтитын құжат;

2) военные учебные заведения – организации образования, подведомственные МО РК;
3) высшие военные учебные заведения МО РК (далее – ВВУЗ) – организации образования, подведомственные МО РК реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования;
4) академическая задолженность – наличие одной и более неудовлетворительных оценок по дисциплинам обучения (видам практик), не сданных обучающимся в установленные сроки;
5) защита – форма контроля выполнения обучающимися лабораторных работ, расчетно-графических заданий, курсовых работ (проектов), дипломных работ (проектов), магистерских диссертаций (проектов), докторских диссертаций, всех видов практик и стажировок;
6) промежуточная аттестация обучающихся – процедура, проводимая с целью оценки качества освоения обучающимися содержания части или всего объема одного учебного предмета, одной учебной дисциплины и (или) модуля, а также профессиональных модулей в рамках одной квалификации после завершения их изучения;
7) индивидуальный рейтинг обучающегося – количественный показатель уровня овладения обучающимся дисциплин академического периода, составляемый по результатам промежуточной аттестации;
8) итоговая аттестация обучающихся – процедура, проводимая с целью определения степени освоения ими объема учебных дисциплин и (или) модулей и иных видов учебной деятельности, предусмотренных образовательной программой в соответствии с государственным общеобязательным стандартом соответствующего уровня образования;
9) Военный колледж Министерства обороны Республики Казахстан (далее – Военный колледж) – организация образования, подведомственная МО РК, реализующая образовательные программы технического и профессионального образования;
10) промежуточная аттестация (экзаменационная сессия) – процедура, проводимая с целью определения степени освоения обучающимися содержания части или всего объема учебных дисциплин академического периода;
11) пререквизиты – перечень дисциплин, необходимых для освоения изучаемой дисциплины;
12) подкомиссия ГАК – это подкомиссия, создаваемая по каждой дисциплине экзаменов выносимых на итоговую аттестацию, утверждаемая приказом начальника учебного заведения;
13) текущий контроль успеваемости обучающихся – систематическая проверка знаний, обучающихся в соответствии с учебной программой, проводимая преподавателем на аудиторных и внеаудиторных занятиях в течение академического периода;
14) транскрипт – документ, содержащий перечень освоенных дисциплин и (или) модулей, и других видов учебной работы за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок знаний;

15) межелік бақылау – бір оқу пәнінің бөлімін (модулін) аяқтағанда білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бақылау;
16) жұмыс оқу жоспары – үлгілік оқу жоспары негізінде әзірленетін және міндетті және ЖОО құрамдастары оқу пәндерінің тізбесі, кредиттерге олардың еңбек қажеттілігі, зерделеу жүйелілігі, бақылау нысандары айқындалатын білім беру ұйымының басшысы бекітетін оқу құжаты;
17) оқу үлгерімінің орташа балы – білім алушының нақты аралық аттестаттаудың есептілігіне жұмыстық оқу жоспарымен анықталған барлық оқу пәндері мен оқу қызметінің басқа нысандары (курстық жұмыс, жоба, тапсырма, практика, тағылымдама) бойынша бағаларының орта арифметикалық мәні (100 балдық шәкіл бойынша);
18) емтихан – оқу пәнінің бөлігін (барлық көлемін) және (немесе) модульдерін оқытуды аяқтау бойынша жүргізілетін білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бақылау нысаны.
3. Үлгерімді ағымдағы бақылау білім алушылардың теориялық және практикалық даярлық деңгейін айқындау мақсатында оқу пәнінің әрбір тақырыбы бойынша жүргізіледі және жұмыс оқу бағдарламасымен айқындалатын әртүрлі бақылау нысандарымен жүзеге асырылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ағымдағы бақылаудың бір түрі межелік бақылау болып табылады, ол бір академиялық кезең ішінде бір пән шеңберінде 2 және одан да көп рет жүргізіледі және жұмыс оқу бағдарламасымен айқындалатын әртүрлі бақылау нысандарымен жүзеге асырылады.
Қашықтықтан оқыту (бұдан әрі – ҚО) бойынша білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылауды:
1) білім алушы мен оқытушының ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) пайдалана отырып қарым-қатынасы;
2) тестілік кешендер;
3) жазбаша жеке тапсырмаларды тексеру арқылы жүргізуге жол беріледі.
Ұлттық қорғаныс университетінде ҚО бойынша білім алушыларда межелік бақылау емтихан сессиясы және/немесе қысқа мерзімді оқу жиындары кезеңінде жүргізіледі.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. АҮБ кезекті межелік бақылауға дейінгі ағымдағы бақылау бағаларының орташа мәнінен (бұдан әрі – АББ) және кезекті межелік бақылау бағаларынан (бұдан әрі – КМБ) құралады. Бұл ретте АҮБ-да АББ мен КМБ арақатынасы АББ 60%-те КМБ 40% құрайды.
АББ*0.6+КМБ*0.4 = АҮБ.
9. Межелік бақылау үшін оқу бөлімі (оқу-әдістемелік басқарма) (бұдан әрі – оқу бөлімі) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағымдағы үлгерім ведомосын ресімдейді.";
11, 12, 13, 14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. ЖРБ және емтихан бағалары (бұдан әрі – ЕБ) негізінде пәнге баға (ПБ) қойылады, ол ең көп дегенде 100 балды құрайды, оның ішінде ЖРБ-ға 60 %, ал ЕБ-ға 40 % беріледі.

15) рубежный контроль – контроль учебных достижений, обучающихся по завершении раздела (модуля) одной учебной дисциплины;
16) рабочий учебный план – учебный документ, разрабатываемый на основе типового учебного плана и утверждаемый руководителем организации образования, в котором определяется перечень учебных дисциплин обязательного и вузовского компонентов, их трудоемкость в кредитах, последовательность изучения, формы контроля;
17) средний балл успеваемости – среднее арифметическое значение оценок обучающегося (по 100-балльной шкале) по всем учебным дисциплинам и другим формам учебной деятельности (курсовая работа, проект, задача, практика, стажировка), определенным рабочим учебным планом к отчетности конкретной промежуточной аттестации;
18) экзамен – форма контроля учебных достижений обучающихся, проводимая по завершении изучения части (всего объема) учебной дисциплины и (или) модулей.
3. Текущий контроль успеваемости обучающихся проводится по каждой теме учебной дисциплины с целью определения уровня их теоретической и практической подготовки и осуществляется различными формами контроля, которые определяются рабочей учебной программой.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Видом текущего контроля является рубежный контроль, который проводится 2 и более раза в течение одного академического периода в рамках одной дисциплины и осуществляется различными формами контроля, которые определяются рабочей учебной программой.
Проведение текущего контроля успеваемости обучаемых по дистанционному обучению (далее – ДО) допускается посредством:
1) общения обучающегося и преподавателя с использованием информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ);
2) тестовых комплексов;
3) проверки письменных индивидуальных заданий.
В Национальном университете обороны рубежный контроль у обучающихся по ДО проводится в период экзаменационной сессии и/или в период краткосрочных учебных сборов.";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. ОТУ складывается из среднего значения оценок текущего контроля (далее - ОТК) до очередного рубежного контроля и оценки очередного рубежного контроля (далее - ОРК). При этом соотношение ОТК и ОРК в ОТУ составляет ОТК 60% на ОРК 40%.
ОТК*0.6+ОРК*0.4 = ОТУ.
9. Для рубежного контроля учебный отдел (учебно-методическое управление) (далее – учебный отдел) оформляет ведомость текущей успеваемости по форме, согласно приложению 3 к Правилам.";
пункты 11, 12, 13, 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"11. На основании ОРД и оценки экзамена (далее - ОЭ) выводится оценка за дисциплину (ОД), которая составляет максимум 100 баллов, из которых на ОРД отводится 60 %, а на ОЭ – 40 %.

12. ЕБ-ға 50 балдан төмен жинаған білім алушыға "қанағаттанарлықсыз" деген баға қойылады."
13. Емтиханға жіберу үшін рейтинг бағасының ең төмен жиынтық балы 50 балды құрайды.
50 балл≤ЖРБ≤100 балл.
14. ЕБ-дан 50 балдан төмен баға алған білім алушыға осы Қағидалардың 36-тармағына сәйкес емтиханды қайта тапсыруға мүмкіндік беріледі.
50 балл< ЕБ ≤ 100 балл.
15. Білім алушы жаттығуларды іс жүзінде орындағаны үшін қолданыстағы курстардың (оқ ату, жауынгерлік машиналарды жүргізу, нақты бағыттау, ұшуды басқару) талаптарына сәйкес бағаланады. Бұл ретте дәстүрлі бағаны оқудағы жетістіктерді бағалаудың балдық-рейтингілік жүйесіне ауыстыру осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Әскери тағылымдаманы өткізу (сараланған сынақты жүргізу) кезінде практикалық дағдылардың, кешенді тактикалық міндеттердің бағасы осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес ведомоста көрсетіледі.
Білім алушы тағылымдама бағдарламасын сапалы өтеу туралы жалпы теріс қорытынды немесе есеп беруді қорғау кезінде "F", "FX" (қанағаттанарлықсыз) баға алған кездеғылыми кеңестің шешімі бойынша тағылымдама (практика) білім алушының демалыс есебінен (бітіруші курстың соңғы семестрінен басқа) ӘОО-ның оқу процесін қамтамасыз ететін бөлімшелерінде (бөлімдерінде) кемінде екі апта ішінде қайта өткізіледі.
Бітіруші курстың курсанттары (ұландары, кадеттері) тағылымдаманы (практиканы) қорғауда "F", "FX" (қанағаттанарлықсыз) баға алғаннан кейін әскери тағылымдаманы (практиканы) ӘОО-ның бастығы айқындайтын білім алушылардың өзіндік жұмысының уақыты есебінен қайта өтеді.
Қосымша тағылымдамадан (практикадан) кейін есеп беруді қорғау қайта өткізіледі. "F", "FX" (қанағаттанарлықсыз) бағаны қайта алған жағдайда Ғылыми кеңестің шешімі бойынша білім алушы "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарынан шығарып жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 7 тамыздағы № 419 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15634 болып тіркелген) сәйкес үлгермеушілігі бойынша ӘОО-дан шығарылады.";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Емтихан сессиясы жұмыстық оқу жоспарына және академиялық күнтізбеге сәйкес жүргізіледі. Емтихан сессиясы қысқы және жазғы болып бөлінеді.
17. Әрбір оқу пәні және кейбір қосымша оқыту түрлері үшін бақылау нысаны емтихан болып табылады. Егер пән ұзақтығы екі немесе одан да көп академиялық кезең болса, әрбір академиялық кезеңнің аяқталуы бойынша емтихан нысанында аралық бақылау жүргізіледі.
Зертханалық, есептеу-графикалық тапсырмалар, курстық жұмыстар (жобалар), кәсіптік практикалар мен тағылымдамалардың барлық түрлері үшін – қорғау.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

12. Обучающемуся, набравшему ОЭ менее 50 баллов, выставляется оценка "неудовлетворительно".
13. Минимальная сумма баллов оценки рейтинга для допуска к экзамену составляет 50 баллов.
50 баллов ≤ ОРД ≤ 100 баллов.
14. Обучающемуся, получившему ОЭ менее 50 баллов, предоставляется возможность пересдать экзамен в соответствии с пунктом 36 настоящих Правил.
50 баллов <ОЭ<100 баллов.
15. Обучающийся за практическое выполнение упражнений оценивается в соответствии с требованиями действующих курсов (стрельб, вождения боевых машин, реальное наведение, пилотирование). При этом перевод традиционной оценки в балльно-рейтинговую систему оценки учебных достижений производится, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Оценка практических навыков при проведении войсковой стажировки (защиты) отражается в ведомости оценки по форме согласно приложению 4-1 к Правилам.
При получении обучаемым отрицательного общего вывода о качестве отработки программы стажировки (практики) или оценки "F", "FX" (неудовлетворительно) при защите отчета, по решению ученого совета, стажировка (практика) проводится повторно в течение не менее двух недель в подразделениях (частях) обеспечения учебного процесса ВУЗа за счет отпуска обучаемого (кроме последнего семестра выпускного курса).
Курсанты (уланы, кадеты) выпускного курса, после получения оценки "F", "FX" (неудовлетворительно) на защите стажировки (практики) проходят войсковую стажировку (практику) повторно за счет времени самостоятельной работы обучаемых определимым начальником ВУЗа.
После дополнительной стажировки (практики) защита отчета проводится повторно. В случае получения повторной оценки "F", "FX" (неудовлетворительно), по решению Ученого совета, обучаемый отчисляется из ВУЗа по неуспеваемости в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 7 августа 2017 года № 419 "Об утверждении Правил отчисления из военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15634).";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Экзаменационная сессия проводится в соответствии с рабочим учебным планом и академическим календарем. Различают зимнюю и летнюю экзаменационные сессии.
17. Формой контроля для каждой учебной дисциплины и некоторых видов дополнительного обучения является экзамен. Если дисциплина имеет продолжительность два и более академических периодов, по завершению каждого академического периода проводится промежуточный контроль в форме экзамена.
Для лабораторных, расчетно-графических заданий, курсовых работ (проектов), всех видов профессиональных практик и стажировок – защита.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. Емтихандар емтихан сессиялары кезеңінде жазбаша, ауызша, тест, практикалық немесе аралас нысанда өткізіледі. Семестрде оқу пәнін оқытуды аяқтау бойынша емтихан өткізуге жол беріледі. Ауызша нысанда бір күнде екі немесе одан артық емтихан тапсыруға жол берілмейді. Тест нысанында бір күнде екі немесе үш пән бойынша емтихан белгілеуге немесе екі және одан артық пәндер бойынша олардың бейінділік және жақындық принципін сақтаумен кешенді емтихан өткізуге жол беріледі.
ҚО бойынша білім алушыларға емтихан өткізуге:
1) білім алушы мен оқытушының АКТ-ны пайдалана отырып қарым-қатынасы;
2) тестілік кешендер;
3) жазбаша жеке тапсырмаларды тексеру арқылы жол беріледі.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Зертханалық жұмыстарды, есептеу-графикалық тапсырмаларды және курстық жұмыстарды (жобаларды) қорғауды жұмыс (тапсырма, жоба) жетекшісінің тікелей қатысуымен емтихан қабылдаушы жүргізеді.
ҚО бойынша білім алушылардың курстық жұмыстарын (жобаларын) қорғауды АКТ-ны пайдалана отырып "on-line" режимінде және (немесе) қағаз жеткізгіште немесе магниттік (оптикалық) жеткізгіштерде курстық жұмыстарды (жобаларды) тексеру жолымен өткізуге жол беріледі.".
24-тармақ алып тасталсын;
25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Емтиханды ауызша немесе жазбаша нысанда өткізу үшін емтихан қабылдаушы емтиханға шығарылатын сұрақтар тізбесін, мысалдар мен міндеттерді, тестілерді әзірлейді және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша емтихан билеттерін ресімдейді.
Емтихан билеттері кафедра (цикл) отырысында талқыланады, емтихан қабылдаушы қол қояды және кафедра (цикл) бастығы бекітеді. Емтихан билеттерінде негізгі сұрақтар, негізгі ұғымдар мен оқу пәнінің заңдылықтары көрсетіледі. Әрбір емтихан билеті кемінде екі сұрақтан тұрады, оның біреуі практикалық болуы мүмкін. Билеттегі сұрақтар саны семестрде оқытылатын пәндердің кредиттер санымен айқындалады. Емтихан билетінің сұрақтары қайталанбайды. Емтихан билеттерінің саны топта білім алушылардың санынан 20 %-тен астам болады.
26. Емтиханды тест нысанында өткізу үшін тест сұрақтарынан база жасалады. Әрбір сұрақтың 4 нұсқада жауабы болады, соның біреуі ғана дұрыс болады. База кемінде 100 тестілік сұрақтан тұрады. Сұраққа әрбір дұрыс жауап 1 балға бағаланады. Екі немесе одан астам жауап нұсқасы болған жағдайда балл саналмайды. Емтихан бағасын санау үшін тестілік емтиханнан алған балдар саны (БС) 0,4 коэффициентіне көбейтіледі. Тестілеуге үш академиялық сағат бөлінеді.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"19. Экзамены проводятся в период экзаменационных сессий в письменной, устной, тестовой, практической или комбинированной форме. Допускается проведение экзамена по завершению изучения учебной дисциплины в семестре. При устной форме не допускается сдача в один день двух или более экзаменов. При тестовой форме допускается установление экзамена по двум или трем дисциплинам в один день или проведение комплексного экзамена по двум и более дисциплинам с соблюдением принципа их профильности и родственности.
Проведение экзаменов для обучаемых по ДО допускается посредством:
1) общения обучающегося и преподавателя с использованием ИКТ;
2) тестовых комплексов;
3) проверки письменных индивидуальных заданий.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Защита лабораторных работ, расчетно-графических заданий и курсовых работ (проектов) проводится экзаменатором при непосредственном участии руководителя работы (задания, проекта).
Допускается проведение защиты курсовых работ (проектов) обучающихся по ДО в режиме "on-line" с использованием ИКТ и (или) путем проверки курсовой работы (проекта) на бумажном носителе или на магнитных (оптических) носителях."
пункт 24 исключить;
пункты 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"25. Для проведения экзамена в устной или письменной форме экзаменатором разрабатываются: перечень вопросов, примеры и задачи, тесты, выносимые на экзамен и оформляются экзаменационные билеты по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Экзаменационные билеты обсуждаются на заседании кафедры (цикла), подписываются экзаменатором и утверждаются начальником кафедры (цикла). В экзаменационных билетах отражаются основные вопросы, основные понятия и закономерности учебной дисциплины. Каждый экзаменационный билет состоит из не менее двух вопросов, один из которых может быть практическим. Количество вопросов в билете определяется количеством кредитов изучения дисциплины в семестре. Вопросы экзаменационного билета не повторяются. Количество экзаменационных билетов превосходит число обучающихся в группе не менее чем на 20%.
26. Для проведения экзамена в форме тестирования составляется база тестовых вопросов. Каждый вопрос имеет 4 варианта ответов, только один из которых правильный. База состоит из не менее 100 тестовых вопросов. Каждый правильный ответ на вопрос оценивается в 1 балл. В случае отметки двух и более вариантов ответа баллы не засчитываются. Для подсчета оценки за экзамен количество баллов (Кб) за тестовый экзамен умножается на коэффициент 0,4. На тестирование отводится три академических часа.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:

"32. ЖӘОО-да емтихан сессиясы аяқталғаннан кейін оқу үлгерімінің орташа балы негізінде білім алушылардың жеке рейтингісі айқындалады.
ЖӘОО-да оқу үлгерімінің орташа балы (бұдан әрі – ҮОБ) емтихан сессиясының пәндері бойынша кредиттердің жалпы санына пәндер бойынша бағалардың (бұдан әрі – ПБ) кредиттерді (бұдан әрі – К) шығару сомасы мен балдардың сандық баламасы ретінде айқындалады.
Мұнда: К1 – 1 пән бойынша кредиттер саны;
Кi – i пән бойынша кредиттер саны;
ПБ1 – 1 пәннің бағасы;
ПБj - j пәннің бағасы.".
35 және 36-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Межелік бақылауды қайта тапсыру академиялық кезең ішінде аралық аттестаттау басталғанға дейін жүзеге асырылады.
Қашықтықтан оқыту бойынша білім алатын адамдар үшін межелік бақылауды қашықтықтан тапсыру мүмкіндігі болмаған жағдайда тапсыру (қайта тапсыру) аралық аттестаттауға келген кезде жол беріледі.
Жіберу рейтингісінің бағасы 50 балдан төмен болған кезде оқу бөлімі қайта тапсырудың жеке кестесін әзірлейді.
36. Емтиханды қайта тапсыру каникулдық демалыс кезеңінде екі реттен артық емес жүзеге асырылады.
Бірінші қайта тапсыру емтихан қабылдаған емтихан алушымен қабылданады. Екінші рет қайта тапсыруды әскери оқу орнының бастығы тиісті бейіндегі сәйкес оқытушылар қатарынан құрған құрамы кемінде 3 адамнан тұратын комиссия жүзеге асырады.";
37-тармақ алып тасталсын;
41 және 42-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Жаңа академиялық кезең басында академиялық берешегі бар білім алушы оқудан шығарылуға тиіс.
42. Емтихандар нәтижелерін талдау және оқу процесін жақсарту жөніндегі ұсыныстар емтихан сессиясы аяқталғаннан кейін ЖӘОО факультеті кафедрасының (циклінің) және оқу-әдістемелік кеңесінің, Әскери колледжі педагогикалық кеңесінің отырысына талқылауға шығарылады.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Кадеттерге қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру және жүргізу үшін Әскери колледж бастығының бұйрығымен ағымдағы жылғы бірінші маусымға дейін күнтізбелік бір жыл мерзімге аттестаттау комиссиялары құрылады. Аттестаттау комиссиясы кемінде бес адамнан тұрады.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Оқу бөлімі аттестаттау комиссиясына мынадай құжаттарды:
кадеттерді қорытынды аттестаттауға жіберу туралы Әскери колледж бастығының бұйрығынан үзіндіні;
жұмыс оқу жоспарының пәндері бойынша пәннің бағасын;
кәсіптік практика мен тағылымдама үшін бағаларды;
оқу бағдарламасына сәйкес қорытынды емтихандарға шығарылатын сұрақтар тізбесін;
Әскери колледж бастығы бекіткен және тиісті циклдің бастығы қол қойған емтихан билеттерінің жиынтығын ұсынады.".
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"32. После завершения экзаменационной сессии в ВВУЗах определяется индивидуальный рейтинг обучающихся на основании среднего балла успеваемости.
В ВВУЗах средний балл успеваемости (далее – СБУ) определяется как отношение суммы произведений кредитов (далее – К) и цифрового эквивалента баллов оценки по дисциплинам (далее – ОД) к общему количеству кредитов по дисциплинам экзаменационной сессии.
Где: К1 - количество кредитов по 1 дисциплине;
Кi - количество кредитов по i дисциплине;
ОД1 - оценки за дисциплину 1;
ОДj - оценки за дисциплину j.";
пункты 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"35. Пересдача рубежного контроля осуществляется в течении академического периода до начала промежуточной аттестации.
Для лиц, обучающихся по дистанционному обучению, в случае невозможности сдачи рубежного контроля дистанционно, допускается сдача (пересдача) при прибытии на промежуточную аттестацию.
При наборе оценки рейтинга допуска ниже 50 баллов учебным отделом составляется индивидуальный график пересдачи.
36. Пересдача экзамена обучающимися допускается не более двух раз в период каникулярного отпуска.
Первая пересдача принимается экзаменатором, принимавшим экзамен. Вторая пересдача осуществляется комиссией в составе не менее 3-х человек, созданной начальником военного учебного заведения из числа преподавателей соответствующего профиля.";
пункт 37 исключить;
пункты 41 и 42 изложить в следующей редакции:
"41. Обучающийся, имеющий академическую задолженность на начало нового академического периода, подлежит отчислению.
42. Анализ результатов экзаменов и предложения по улучшению учебного процесса после завершения экзаменационной сессии выносятся на обсуждение заседания кафедры (цикла) и учебно-методического совета ВВУЗа, педагогического совета Военного колледжа.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Для организации и проведения итоговой аттестации кадетов приказом начальника Военного колледжа создаются аттестационные комиссии до первого июня текущего года сроком на один календарный год. Аттестационная комиссия состоит из не менее пяти человек.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Учебным отделом в аттестационную комиссию представляются следующие документы:
выписка из приказа начальника Военного колледжа о допуске кадетов к итоговой аттестации;
оценка за дисциплину по дисциплинам рабочего учебного плана;
оценки за профессиональную практику и стажировку;
перечень вопросов, выносимых на итоговые экзамены, согласно учебной программе;
комплект экзаменационных билетов, утвержденных начальником Военного колледжа и подписанных начальником соответствующего цикла.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:

"63. Қорытынды емтихандар тиісті цикл әзірлеген, педагогикалық кеңесте қаралған, тапсырыс берушімен келісілген және Әскери колледж бастығы бекіткен бағдарламалар бойынша өткізіледі.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Жұмыс оқу жоспарының барлық пәндерінің кемінде 90 %-ті бойынша емтихандарды – "А", "А-" деген бағалармен, ал қалған пәндер бойынша "В+", "В", "В-" деген бағалармен тапсырған және барлық оқу кезеңі ішінде емтихандарды қайта тапсырмаған кадеттерге аттестаттау комиссиясының шешімімен үздік диплом беріледі. Үздіктердің фотосуреттері Әскери колледждің Құрмет тақтасына ілінеді. Әскери колледжді үздік бітірген бітірушілер қызмет орнын таңдауда басым құқықты пайдаланады.";
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73. Жұмыс аяқталғаннан кейін аттестаттау комиссиясының төрағасы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есеп беруді жасайды, ол Әскери колледж педагогикалық кеңесінің отырысында талқыланады және екі апта мерзімде әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшеге ұсынылады.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Теориялық оқытудың, кәсіптік практиканың және әскери тағылымдаманың толық курсынан өткен курсанттар ол басталғанға дейін бір аптадан кешіктірілмей ЖӘОО бастығының бұйрығымен қорытынды аттестаттауға жіберіледі.";
121-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"121. Магистранттардың қорытынды аттестаттауы кешенді мемлекеттік емтихан тапсыру нысанында және/немесе магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау түрінде өткізіледі.
Ұлттық қорғаныс университеті білім алушылардың теориялық дайындығының, оқу жетістіктерінің, оқу нәтижелерінің және зерттеу-талдау қабілеттерінің деңгейін ескерек отырып, дербес оларға қорытынды аттестаттау нысанын айқындайды.
Магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау рәсімін Ұлттық қорғаныс университеті дербес айқындайды.";
127, 128, 129 және 130-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"127. МАК отырысының ұзақтығы күніне 8 академиялық сағаттан аспайды. Бұл ретте кешенді мемлекеттік емтихан тапсыруға бір (сол) күніне 20 адамнан артық емес, ал диссертация (жоба) қорғауға 10-нан артық емес адам жіберіледі.
128. Бірінші семестр ішінде оқуға қабылданғаннан кейін әрбір магистрантқа магистрлік диссертацияның (жобаның) ғылыми жетекшісі тағайындалады. Ғылыми жетекші және магистранттың зерттеу тақырыбы оқу кеңесінің шешімі негізінде Ұлттық қорғаныс университеті бастығының бұйрығымен бекітіледі.
Магистранттың ғылыми жетекшісі Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының 30-тармағына сәйкес тағайындалады.
Магистрлік диссертациялардың (жобалардың) тақырыптары тапсырыс берушімен келісіледі. Алдын ала қорғаудан өткеннен кейін магистрлік диссертация (жоба) тақырыбын нақтылауға жол беріледі.

"63. Итоговые экзамены проводятся по программам, разработанным соответствующим циклом, рассмотренным на педагогическом совете, согласованным с заказчиком и утвержденным начальником Военного колледжа.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Кадетам, сдавшим экзамены с оценками "А", "А-" не менее чем по 90 % всех дисциплин рабочего учебного плана, а по остальным дисциплинам – с оценками "В+", "В", "В-", и не имеющим пересдачи экзаменов в течение всего периода обучения, решением аттестационной комиссии выдается диплом с отличием. Фотографии отличников заносятся на Доску почета Военного колледжа. Выпускники окончившие Военный колледж с отличием пользуются преимущественным правом выбора места службы.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. По окончании работы председатель аттестационной комиссии составляет отчет по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, который обсуждается на заседании педагогического совета Военного колледжа и представляется в двухнедельный срок в структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования.";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. Курсанты, прошедшие полный курс теоретического обучения, профессиональной практики и войсковой стажировки, допускаются к итоговой аттестации не позднее, чем за неделю до ее начала, приказом начальника ВВУЗа.";
пункт 121 изложить в следующей редакции:
"121. Итоговая аттестация магистрантов проводится в форме сдачи комплексного государственного экзамена и/или защиты магистерской диссертации (проекта).
Национальный университет обороны с учетом уровня теоретической подготовки, учебных достижений, результатов обучения и исследовательско-аналитических способностей обучающихся, самостоятельно определяет им формы итоговой аттестации.
Процедура защиты магистерской диссертации (проекта) определяется Национальным университетом обороны самостоятельно.";
пункты 127, 128, 129 и 130 изложить в следующей редакции:
"127. Продолжительность заседания ГАК не превышает 8 академических часов в день. При этом к сдаче комплексного государственного экзамена в один (в тот) день допускается не более 20 человек, а к защите диссертации (проекта) - не более 10 человек.
128. В течение первого семестра после зачисления каждому магистранту для руководства магистерской диссертацией (проектом) назначается научный руководитель. Научный руководитель и тема исследования магистранта на основании решения ученого совета утверждаются приказом начальника Национального университета обороны.
Научный руководитель магистранта назначается в соответствии с пунктом 30 Государственного общеобязательного стандарта послевузовского образования, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
Темы магистерских диссертаций (проектов) согласовываются с заказчиком. После прохождения предварительной защиты допускается уточнение темы магистерской диссертации (проекта).

129. Егер магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау қорытынды аттестаттауға шығарылмаған жағдайда, онда магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау МАК өткізілгенге дейін екі аптадан кешіктірілмей жүргізіледі және құрамы кемінде 3 адамнан тұратын ӘОО-ның ғылыми және оқу бөлімдерінің өкілдері қатарынан комиссия қабылдайды.
Бұл ретте магистрлік диссертацияны (жобаны) ресімдеуге және қорғауға бөлінетін уақыт қорытынды аттестаттаумен пәндер цикліне және басқа да қызмет түрлеріне қайта бөлінеді.
130. Магистрлік диссертацияны (жобаны) рецензиялауды тапсырыс беруші тарапынан біліктілігі қорғалатын магистрлік диссертацияның (жобаның) тақырыбына сәйкес келетін әскери бөлімдер мен ұйымдардың немесе басқа да ұйымдардың өкілдері жүзеге асырады. Магистрлік диссертацияға (жобаға) рецензенттерді білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін Қорғаныс министрінің орынбасары бекітеді.";
141-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"141. Қорытынды аттестаттауға дәлелсіз себептермен келмеген, магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау кезінде немесе кешенді емтиханды тапсыру кезінде 50 балдан төмен алған жағдайда магистранттарқорытынды аттестаттаудан өтпеген және "білім беру бағдарламасының талаптарын орындамаған" деп саналады, ӘОО-дан оқудан шығарылуға жатады.";
143, 144 және 145-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"143. Магистрлік диссертацияның (жобаның) мазмұнына және ресімделуіне, оларды дайындауға және қорғауға қойылатын талаптарды Ұлттық қорғаныс университеті дербес айқындайды.
Магистрлік диссертация (жоба) міндетті түрде плагиат мәніне тексеріледі, оны тексеру қағидалары мен тәртібін Ұлттық қорғаныс университеті дербес айқындайды.
144. Магистрлік диссертацияларды (жобаларды) қорғау нәтижелері әрбір магистрантқа нысан бойынша жеке хаттамамен ресімделеді.
145. Магистратураның білім беру бағдарламасы бойынша оқуды аяқтаған және қорытынды аттестаттаудансәтті өткен адамдарға "магистр" дәрежесі беріледі және қосымшамен (транскриптпен) жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы диплом беріледі.";
149 және 150-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"149. Магистрлік диссертация (жоба) алдын ала қорғау рәсімінен өту үшін бітіріп шығаратын кафедраға ұсынылады.
150. Магистрлік диссертацияны (жобаны) алдын ала қорғау рәсімі бітіріп шығаратын кафедраның кеңейтілген отырысында өткізіледі. Негізгі алдын ала қорғау мәселелері тақырыптың өзектілігін талдау, жаңашылдық дәрежесі, зерттеу тақырыбының әзірлілік дәрежесі, алған нәтижелері, олардың негіздемелігі мен шынайылылығы болып табылады.";
152, 153, 154, 155 және 156-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

129. В случае если защита магистерской диссертации (проекта) не выносится на итоговую аттестацию, то защита магистерской диссертации (проекта) проводится не позднее, чем за две недели до проведения ГАК и принимается комиссией в составе не менее 3-человек из числа представителей научных и учебных подразделений ВУЗа.
При этом, время, отводимое на оформление и защиту магистерской диссертации (проекта) перераспределяется с итоговой аттестации на циклы дисциплин и другие виды деятельности.
130. Рецензирование магистерской диссертации (проекта) осуществляется представителями воинских частей и учреждений со стороны заказчика или сторонних организаций, квалификация которых соответствует теме защищаемой магистерской диссертации (проекта). Рецензенты магистерских диссертаций (проектов) утверждаются заместителем Министра обороны, курирующим вопросы образования.";
пункт 141 изложить в следующей редакции:
"141. Магистранты, в случаях: не прибытия на итоговую аттестацию без уважительной причины, получения менее 50 баллов при защите магистерской диссертации (проекта) или при сдаче комплексного экзамена считаются не прошедшими итоговую аттестацию и как "не выполнившие требования образовательной программы" подлежат отчислению из ВУЗа.";
пункты 143, 144 и 145 изложить в следующей редакции:
"143. Требования к содержанию и оформлению магистерской диссертации (проекта), их подготовке и защите определяются Национальным университетом обороны самостоятельно.
Магистерская диссертация (проект) обязательно проходит проверку на предмет плагиата, правила и порядок проведения которой определяются Национальным университетом обороны самостоятельно.
144. Результаты защиты магистерских диссертаций (проекта) оформляются протоколом, по форме индивидуально на каждого магистранта.
145. Лицам, завершившим обучение по образовательной программе магистратуры и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присуждается степень "магистр" и выдается диплом о послевузовском образовании с приложением (транскрипт).";
пункты 149 и 150 изложить в следующей редакции:
"149. Магистерская диссертация (проект) представляется на выпускающую кафедру для прохождения процедуры предзащиты.
150. Процедура предзащиты магистерской диссертаций (проекта) проводится на расширенном заседании выпускающей кафедры. Основными вопросами предзащиты являются анализ актуальности темы, степени новизны, степени разработанности темы исследования, полученные результаты, степень их обоснованности и достоверности.";
пункты 152, 153, 154, 155 и 156 изложить в следующей редакции:

"152. Диссертацияға (жобаға) алдын ала қорғауды өткізгеннен кейін магистранттар магистрлік диссертацияны (жобаны) ресімдеу мәніне, авторға сілтемесіз және алып пайдалану көздерінсіз алып пайдалану материалдарының болуына сараптамадан өтеді.
153. Қорғауға жіберілген магистрлік диссертация (жоба) рецензиялаудан өтеді.
154. Рецензент магистрлік диссертациямен (жобамен) танысқаннан кейін рецензия жасайды, ол МАК жұмысы басталғанға дейін күнтізбелік 7 күн бұрын кешіктірмей Ұлттық қорғаныс университетіне ұсынады. Рецензияда жұмыс кемшіліктері белгіленеді, сапасы бағаланады, осы жұмыстың теориялық және практикалық құндылығы туралы қорытынды жасалады. Магистрлік диссертацияны (жобаны) талдау негізінде рецензент магистрантқа тиісті мамандығы бойынша "магистр" дәрежесін беру мүмкіндігі (себептерін көрсете отырып, мүмкін болмауы) туралы қорытынды жасайды, сондай-ақ балдық-рейтингілік жүйе бойынша жұмысына баға қояды. Рецензияға рецензент қол қояды және ол әскери қызмет өткеретін жұмыс істейтін ұйымның елтаңбалы мөрімен расталады.
155. Ғылыми жетекшінің пікірімен, бітіріп шығаратын кафедрада алдын ала қорғау хаттамасынан үзінді көшірмемен және рецензиямен магистрлік диссертация (жоба) МАК жұмысы басталғанға дейін күнтізбелік 3-4 күннен кешіктірмей магистрантпен Ұлттық қорғаныс университетінің кітапханасына (жабық сипаттағы жұмыстар – құпия кітапхана арқылы) тапсырады.
156. Орындалған магистрлік диссертацияның (жобаның) практикалық және ғылыми құндылығын сипаттайтын, бірақ оған кірмеген басқа материалдар қорғауға дейін күнтізбелік 2-3 күннен кешіктірілмей алдын ала зерделеу үшін МАК-тың кіші комиссиясына ұсынылады. Мұндай материалдарға: баспа мақалалары, өнертабыс туралы куәлік, магистрлік диссертацияларды (жобаларды) практикада қолдануын көрсететін, соның ішінде магистрант әскери тағылымдамадан (практикадан) өткен әскери бөлімнен (мекемеден) құжаттар, сондай-ақ әртүрлі схемалар, макеттер, слайдтар және т.б. жатады.";
158-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"158. Магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғауға қабылдау жөніндегі материалдар мен құжаттар қорғау басталғанға дейін күнтізбелік 3 күннен кешіктірілмей МАК-қа ұсынылады. Мерзімінде ұсынылмаған материалдар мен құжаттар қабылданбайды, ал жұмыс қорғауға келмегені туралы жазбамен қорғаудан алынады.";
160, 161, 162 және 163-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"160. Магистрант қорғауға:
1) магистерлік диссертацияны (жоба) (мұқабалатылған), МАК кіші комиссиясының әрбір мүшесіне есебінен магистрлік диссертацияға (жобаға) аннотацияны;

"152. После проведения предварительной защиты диссертации (проекта) магистранты проходят экспертизу на предмет оформления магистерской диссертации (проекта), наличие заимствованного материала без ссылок на автора и источники заимствования.
153. Магистерская диссертация (проект), допущенная к защите, направляется на рецензирование.
154. Рецензент после ознакомления с магистерской диссертаций (проекта) составляет рецензию, которую не позднее, чем за 7 календарных дней до начала работы ГАК представляет в Национальный университет обороны. В рецензии отмечаются недостатки работы, оценивается качество, делается заключение о теоретической и практической ценности данной работы. На основании анализа магистерской диссертации (проекта) рецензент делает вывод о возможности (не возможности с указанием причины) присуждения магистранту степени "магистра" по соответствующей специальности, а также выставить оценку работы по балльно-рейтинговой системе. Рецензия подписывается рецензентом и заверяется гербовой печатью организации, в которой он проходит воинскую службу, работает.
155. Магистерская диссертация (проект) с отзывом научного руководителя, выпиской из протокола предварительной защиты на выпускающей кафедры и рецензией не позднее 3-4 календарных дней до начала работы ГАК сдается магистрантом в библиотеку Национального университета обороны (работы закрытого характера – через секретную библиотеку).
156. Другие материалы, характеризующие практическую и научную ценность выполненной магистерской диссертаций (проекта), но не вошедшие в неҰ, представляются подкомиссии ГАК для предварительного изучения не позднее, чем за 2-3 календарных дня до защиты. К таким материалам относятся: печатные статьи, свидетельства об изобретении, документы, указывающие на практическое применение магистерской диссертаций (проекта), в том числе из воинской части (учреждения), где магистрант проходил войсковую стажировку (практику), а также различные схемы, макеты, слайды.";
пункты 158 изложить в следующей редакции:
"158. Материалы и документы по приему к защите магистерской диссертаций (проекта) представляются ГАК не позднее, чем за 3 календарных дня до начала защиты. Не представленные в срок материалы и документы не принимаются, и работа снимается с защиты с формулировкой о неявке на защиту.";
пункты 160, 161, 162 и 163 изложить в следующей редакции:
"160. Магистрантом к защите предоставляется:
1) магистерская диссертация (проект) (переплетенная) аннотация к магистерской диссертаций (проекту) из расчета на каждого члена подкомиссии ГАК;

2) бітіріп шығаратын кафедра отырысы хаттамасынан үзіндіні;
3) ғылыми жетекшісінің пікірін;
4) рецензент рецензиясын;
5) магистрлік диссертация (жоба) тақырыбы бойынша жариялымдарды (ғылыми басылымдарда немесе халықаралық немесе республикалық ғылыми конференцияларда сөз сөйлеу);
6) өнертапқыштық туралы куәлікті;
7) ғылыми нәтижелерді іске асыру актілерін және магистрлік диссертацияны (жобаны) практикада қолданылуын көрсететін басқа да, соның ішінде магистрант әскери тағылымдамадан (практикадан) өткен әскери бөлімнен (мекемеден) құжаттарды ұсынады.
161. Магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау оның кемінде 2/3 мүшелерінің қатысуымен МАК кіші комиссиясының ашық отырысында өткізіледі. Бір магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау ұзақтығы кемінде 50 минут кем болуға тиіс.
162. Магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау мыналар болған кезде жүзеге асырылады:
1) ғылыми жетекшісінің оң пікірі;
2) магистрлік диссертация (жоба) тақырыбы бойынша ғылыми басылымда кемінде бір жарияланым немесе халықаралық немесе республикалық ғылыми конференцияда сөз сөйлеуі;
3) магистрлік диссертацияны (жобаны) көпшілік алдында қорғауға ұсынымы туралы сараптау комиссиясының жазбаша қорытындылары;
4) бітіріп шығаратын кафедраның қорғауға ұсынымы туралы шешімі (кафедра отырысының хаттамасынан көшірме);
5) біліктілігі қорғалатын жұмыстың бейініне сәйкес келетін рецензенттің бір рецензиясы, онда магистрлік диссертацияға (жобаға) жан-жақты сипаттама және тиісті мамандығы бойынша магистр дәрежесін беру мүмкіндігі туралы негізделген қорытынды беріледі.
163. Егер ғылыми жетекші және/немесе бітіріп шығаратын кафедра "қорғауға жіберілмейді" немесе "қорғауға ұсынылмайды" деген теріс қорытынды берген жағдайда магистрант магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғамайды.";
166, 167 және 168-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"166. МАК-тың кіші комиссиясының мүшелері баяндаудан кейін магистрантқа қойған барлық сұрақтар жауап дайындау үшін жазып алынады.
Магистрантты жауапқа дайындау барысында кіші комиссияның мүшелері магистрлік диссертацияға (жобаға) ғылыми жетекшінің пікірін, рецензенттің рецензиясын тыңдайды. Одан кейін магистрант келіп түскен сұрақтарға жауап беруге кіріседі. Жауап беру үшін магистрантқа магистрлік диссертация (жоба) материалдарын пайдалануға рұқсат етіледі.
Магистранттың МАК кіші комиссиясы мүшелерінің сұрақтарына жауаптарынан кейін рецензент есертулеріне оның жауаптары тыңдалады .
167. Магистрлік диссертацияны (жобаны) МАК кіші комиссиясының мүшелері 100 балдық меже бойынша бағалайды.
168. Қорытынды аттестаттау докторантураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 12 академиялық кредитті құрайды және докторлық диссертацияларды жазу және қорғау нысанында жүргізіледі.
Докторлық диссертацияларды қорғау Ұлттық қорғаныс университетінің диссертациялық кеңесі (бұдан әрі – кеңес) алдында жүзеге асырылады.";
171-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) выписка из протокола заседания выпускающей кафедры;
3) отзыв научного руководителя;
4) рецензия рецензента;
5) публикации по теме магистерской диссертаций (проекта) (в научных изданиях или выступления на международной или республиканской научной конференции);
6) свидетельства об изобретении;
7) акты реализации научных результатов и другие документы, указывающие на практическое применение магистерской диссертаций (проекта), в том числе из воинской части (учреждения), где магистрант проходил войсковую стажировку.
161. Защита магистерской диссертации (проекта) проводится на открытом заседании подкомиссии ГАК с участием не менее 2/3 ее членов. Продолжительность защиты одной магистерской диссертаций (проекта) не должна быть менее 50 минут.
162. Защита магистерской диссертации (проекта) осуществляется при наличии:
1) положительного отзыва научного руководителя;
2) не менее одной публикации по теме магистерской диссертаций (проекта) в научных изданиях или выступления на международной или республиканской научной конференции;
3) письменного заключения экспертной комиссии о рекомендации к публичной защите магистерской диссертаций (проекта);
4) решение выпускающей кафедры о рекомендации к защите (выписка из протокола заседания кафедры);
5) одной рецензии рецензента, квалификация которого соответствует профилю защищаемой работы, где дается всесторонняя характеристика магистерской диссертаций (проекта) и аргументированное заключение о возможности присуждения академической степени магистра по соответствующей специальности.
163. В случае если научным руководителем и/или выпускающей кафедрой дается отрицательное заключение "не допускается к защите" или "не рекомендуется к защите" магистрант не защищает магистерскую диссертацию (проект).";
пункт 166, 167 и 168 изложить в следующей редакции:
"166. Все вопросы, заданные магистранту после доклада членами подкомиссии ГАК, записываются для подготовки к ответу.
В ходе подготовки магистранта к ответу, члены подкомиссии заслушивают отзыв научного руководителя и рецензию рецензента на магистерскую диссертацию (проект). После этого магистрант приступает к ответам на поступившие вопросы. Для ответа магистранту допускается пользоваться материалами магистерской диссертации (проекта).
После ответов магистранта на вопросы членов подкомиссии ГАК, заслушиваются его ответы на замечания рецензента.
167. Магистерская диссертация (проект) оценивается членами подкомиссии ГАК по 100-балльной шкале.
168. Итоговая аттестация составляет 12 академических кредитов в общем объеме образовательной программы докторантуры и проводится в форме написания и защиты докторской диссертации.
Защита докторских диссертаций осуществляется перед диссертационным советом Национального университета обороны (далее – совет).";
пункт 171 изложить в следующей редакции:

"171. Кеңестің кемінде 1/3 (бірден үш) қорғаныс және әскери қауіпсіздік саласындағы ғылыми дәрежесі және жұмыс тәжірибесі бар басқа ЖОО-лардың, ғылыми және басқа ұйымдардың өкілдері құрайды, қалғандары Ұлттық қорғаныс университетінің штаттық қызметкерлері болып табылады.";
174-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"174. Диссертациялық кеңес мынадай шешімдердің біреуін қабылдау үшін жасырын дауыс беруді өткізеді:
1) философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор дәрежесін беру;
2) философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор дәрежесін беруден бас тарту.
Докторантураның білім беру бағдарламасын меңгерген және докторлық диссертацияны қорғаған адамдар кеңес оң шешім қабылдаған кезде философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор дәрежесі беріледі және мемлекеттік үлгідегі диплом және қосымша (транскрипт) беріледі.";
Білім беру бағдарламасының теориялық оқудың толық курсын меңгерген, бірақ докторлық диссертацияны қорғамаған докторантқа оқуын аяқтағаны туралы тиісті куәлік беріледі";
178-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"178. Докторантураның білім беру бағдарламасының теориялық оқудың толық курсын меңгерген, бірақ докторлық диссертацияны қорғамаған докторантқа кейінгі жылы диссертацияны қорғау мүмкіндігі беріледі. Ғылыми кешеннің кредиттерін қайта меңгеру тәртібін және диссертацияны қорғауды Ұлттық қорғаныс университеті дербес айқындайды.";
осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес 1-қосымша жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес 4-қосымша жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Орта білім беру ұйымдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында оқулық басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынамақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13294 болып тіркелген, 2016 жылғы 12 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта білім беру ұйымдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында оқулық басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынамақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"171. В совете не менее 1/3 (одной третьей) составляют представители других ВУЗов, научных и сторонних организаций имеющие ученую степень и опыт работы в сфере обороны и военной безопасности, остальные являются штатными сотрудниками Национального университета обороны.";
пункт 174 изложить в следующей редакции:
"174. Диссертационный совет проводит тайное голосование для принятия одного из следующих решений:
1) присудить степень доктора философии (PhD) или доктора по профилю;
2) отказать в присуждении степени доктора философии (PhD) или доктора по профилю.
Лицам, освоившим образовательную программу докторантуры и защитившим докторскую диссертацию, при положительном решении совета присуждается степень доктора философии (PhD) или доктора по профилю и выдается диплом государственного образца и приложение (транскрипт).
Докторанту, освоившему полный курс теоретического обучения образовательной программы докторантуры, но не защитившему докторскую диссертацию выдается соответствующее свидетельство об завершении обучения.";
пункт 178 изложить в следующей редакции:
"178. Докторанту, освоившему полный курс теоретического обучения образовательной программы докторантуры, но не защитившему докторскую диссертацию, предоставляется возможность защитить диссертацию в последующие годы. Порядок повторного освоения кредитов научной компоненты и защиты диссертации определяется Национальным университетом обороны самостоятельно.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 34 "Об утверждении Правил организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, за исключением организаций среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13294, опубликован 12 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан курирующего вопросы военного образования.";
в Правилах организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, за исключением организаций среднего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Орта білім беру ұйымдарын қоспағанда, Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында оқулық басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынамақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ҚМ) ЖӘОО және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Әскери колледжінде (бұдан әрі – Әскери колледж) оқулық басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынамақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың:
3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) оқулық басылымы – білімнің тиісті ғылыми-практикалық салалары бойынша жүйелендірілген материалды қамтитын, білім алушылардың осы саладағы білімді, дағдылар мен машықтарды шығармашылық тұрғыдан және белсенді меңгеруін қамтамасыз ететін, оқуға және оқытуға ыңғайлы нысанда мазмұндалған басылым;";
5) тармақшасы алып тасталсын;
14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) педагогикалық кеңес – Әскери колледждің оқу-тәрбие және әдістемелік қызметінің мәселелері жөніндегі консультативтік-кеңесші орган.";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Оқулық басылымының көлемі маманды даярлаудағы оның ерекшелігін, орны мен мәнін ескере отырып, пәнді оқуға бөлінетін кредиттер санымен айқындалады. Бұл ретте оқулықтың көлемі – кемінде 7 баспа парақты (А4 форматындағы 112 бет) құрайды.
10. ЖӘОО-лар және Әскери колледж үшін оқулық басылымдарын ресімдеуді әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше айқындайды.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. ЖӘОО факультетінің оқу-әдістемелік комиссиясы оқулық басылымының қолжазбасын және кафедра отырысы хаттамасынан үзіндіні алғаннан кейін үш рецензентті айқындайды, олар:
1) ӘОО басқа кафедрасының немесе құрылымдық бөлімшесінің өкілі;
2) тектес кафедраның немесе басқа ЖӘОО құрылымдық бөлімшесінің (ғылыми мекеменің) өкілі;
3) оны дайындау шеңберінде оқулық басылымының қолжазбасы әзірленген мамандық бойынша жұмыс берушінің өкілі болып табылады.";
25-тармақ алып тасталсын;
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше материалдар келіп түскен сәттен бастап бір ай ішінде оқулыққа белгі беру жөнінде өз қорытындысын ұсынады.".
33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Оқулық басылымдарын сынамақтан өткізуді (бұдан әрі – сынамақтан өткізу) басып шығарылғаннан кейін бір оқу жылы ішінде ЖӘОО жүргізеді және олардың сапасын, соның ішінде оларды одан әрі толық пысықтаудың мақсатқа сәйкестігін айқындау мақсатында оқулыққа пайдаланылады.

"1. Настоящие Правила организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны, за исключением организаций среднего образования, (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", определяют порядок подготовки, экспертизы, апробации, издания и проведения мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в ВВУЗ и Военном колледже Министерства обороны Республики Казахстан (далее – Военный колледж), подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан (далее - МО РК).";
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) учебное издание - издание, содержащее систематизированный материал по соответствующим научно-практическим областям знаний, обеспечивающий творческое и активное овладение обучающимися знаниями, умениями и навыками в этой области, изложенный в форме, удобной для изучения и преподавания;";
подпункт 5) исключить;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) педагогический совет – консультативно-совещательный орган по вопросам учебно-воспитательной и методической деятельности Военного колледжа.";
пункт 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Объем учебного издания определяется количеством кредитов, отводимых на изучение дисциплины, с учетом ее специфики, места и значения в подготовке специалиста. При этом объем учебника составляет – не менее 7 печатных листов (112 страниц формата А4).
10. Оформление учебных изданий для ВВУЗов и Военного колледжа определяются структурным подразделением, курирующим вопросы военного образования.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Учебно-методическая комиссия факультета ВВУЗа после получения рукописи учебного издания и выписки из протокола заседания кафедры определяет трех рецензентов, которые являются:
1) представителем другой кафедры или структурного подразделения ВУЗа;
2) представителем родственной кафедры или структурного подразделения другого ВВУЗа (научного учреждения);
3) представителем работодателя по специальности, в рамках подготовки которой разработана рукопись учебного издания.";
пункт 25 исключить;
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования, представляет свое заключение по присвоению отметки учебника в течение месяца с момента поступления материалов.";
пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. Апробация учебных изданий (далее - апробация) проводится ВВУЗом в течение одного учебного года после выпуска и распространяется на учебники с целью определения их качества, в том числе целесообразности их дальнейшей доработки.

34. Сынамақтан өткізетін үйлестіруші орган оқу-әдістемелік кеңес болып табылады. Оқулықты бір жыл пайдаланғаннан кейін оқу-әдістемелік кеңестің отырысында құрамы кемінде үш адамнан тұратын сынамақтан өткізу жөніндегі комиссия құрылады. Комиссияның құрамына ЖОО өкілдері де, басқа ЖӘОО-лардың, сондай-ақ ҚР ҚМ, БШ және ҚК құрылымдық бөлімшелерінің өкілдері де кіреді.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Сынамақтан өткізу жөніндегі комиссия оқу құралына қатысты мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) оқу процесінің талаптарына сәйкес келеді;
2) толық пысықтауды талап етеді (қажетті өзгерістерді көрсете отырып);
3) оқулық ретінде басып шығаруға ұсынылады (толық пысықтауды ескере отырып.
Толық пысықтау қажеттілігі туралы шешім болған жағдайда Автор бір ай ішінде толық пысықтайды және кафедра отырысының деңгейінен бастап талқылауға шығарады.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Әскери колледжде оқулық басылымдарын дайындау, сараптау және сынамақтан өткізу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру тәртібі оқу бөлімшелерінің құрылымын ескере отырып, ЖӘОО-ларға ұқсас ұйымдастырылады.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Сынамақтан өткізу жөніндегі комиссия оқу-әдістемелік кешенге қатысты мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) оқу процесінің талаптарына сәйкес келеді;
2) толық пысықтауды талап етеді (қажетті өзгерістерді көрсете отырып);
3) оқулық ретінде басып шығаруға ұсынылады (толық пысықтауды ескере отырып).";
51, 52 және 53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Оқулық ретінде оны басып шығару қажеттілігі туралы шешім болған жағдайда ол ЖӘОО оқулық басылымдарын басып шығару жоспарына енгізіледі.";
52. Әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшенің оң шешімінің негізінде тиісті материалдармен бірге (әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше қорытындысы, рецензиялар) оқулық қолжазбасы баспа және электрондық түрде ЖӘОО баспаханасына (редакциялық-баспа бөліміне) немесе Әскери колледждің оқу бөліміне жолданады.
53. Оқу-әдістемелік кеңестің (педагогикалық кеңес) оң шешімі негізінде оқу құралының қолжазбасы тиісті материалдармен (оқу-әдістемелік кеңестің немесе педагогикалық кеңестің хаттамасынан үзінді көшірме, рецензиялар) бірге баспа және электрондық түрде редакциялық-баспа бөліміне жолданады.";
Орта білім беру ұйымдарын қоспағанда, Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында оқулық басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынамақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру қағидаларына 6-қосымшаның 13-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

34. Координирующим органом апробации является учебно-методический совет. После одного года использования учебника на заседании учебно-методического совета создается комиссия по апробации в составе не менее трех человек. В состав комиссии включаются как представители ВУЗа, так и представители других ВВУЗов, а также структурных подразделений МО, ГШ и ВС РК.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Комиссией по апробации выносится одно из следующих решений в отношении учебного пособия:
1) соответствует требованиям учебного процесса;
2) требует доработки (с указанием необходимых изменений);
3) рекомендуется к изданию в качестве учебника (с учетом доработки).
В случае решения о необходимости доработки Автор дорабатывает в течение одного месяца и выносит на обсуждение, начиная с уровня заседания кафедры.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. В Военном колледже порядок организации работы по подготовке, экспертизе и апробации учебных изданий организуется аналогично ВВУЗам с учетом структуры учебных подразделений.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Комиссией по апробации выносится одно из следующих решений в отношении учебно-методического комплекса:
1) соответствует требованиям учебного процесса;
2) требует доработки (с указанием необходимых изменений);
3) рекомендовано к изданию в качестве учебника (с учетом доработки).";
пункты 51, 52 и 53 изложить в следующей редакции:
"51. В случае решения о необходимости его выпуска в качестве учебника оно вносится в План выпуска учебных изданий ВВУЗа.
52. На основании положительного решения структурного подразделения, курирующего вопросы военного образования, рукопись учебника в печатном и электронном виде с соответствующими материалами (заключение структурного подразделения, курирующее вопросы военного образования, рецензии) направляется в типографию (редакционно-издательский отдел) ВВУЗа или учебный отдел Военного колледжа.
53. На основании положительного решения учебно-методического совета (педагогического совета) рукопись учебника в печатном и электронном виде с соответствующими материалами (выписка из протокола учебно-методического совета или педагогического совета, рецензии) направляется в редакционно-издательский отдел.";
пункт 13 приложения 6 к Правилам организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны, за исключением организаций среднего образования изложить в следующей редакции:

"13. Пәннің мазмұнына байланысты оқу сабақтарын бағдарламалық және мультимедиялық сүйемелдеу (бейне-дәріс, слайдтар, юниттер, электрондық оқу құралдары және т.б.).".
3. "Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 35 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13268 болып тіркелген, 2016 жылғы 12 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қабылдау әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – құрылымдық бөлімше) құрайтын, Қорғаныс министрінің әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары бекітетін Қабылдау жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Мамандықтар мен біліктіліктер арасында орындарды қайта бөлу Қорғаныс министрінің әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарының тиісті шешімімен жүзеге асырылады.";
22, 23, 24, 25, 26, 27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22. ҚР ҚМ Ш. Уәлиханов атындағы Әскери колледжге (бұдан әрі – Әскери колледж) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес азаматтар (әскери қызметшілер) оқуға түсуге құқылы.".
23. Оқуға түсушілер Әскери колледждің қабылдау комиссиясына құжаттар тізбесін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ұсынады.
Қабылдау комиссиясына құжаттардың толық тізбесін ұсынбаған оқуға түсушілер қабылдауға жіберілмейді.
24. Азаматтар қатарынан оқуға түсуші қабылдау жылының 1 мамырына дейін тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органына өтініш жасайды.
Жергілікті әскери басқару органының басшысы "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" 1995 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – ҚР ҰҚО туралы Заң) 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес арнайы тексеру және Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидасына сәйкес алдын ала медициналық куәландырудан өту жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.

"13. Программное и мультимедийное сопровождение учебных занятий (видео-лекции, слайды, юниты, электронные учебники) в зависимости от содержания дисциплины.".
3. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 35 "Об утверждении Правил приема на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, реализующие образовательные программы соответствующего уровня" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13268, опубликован 12 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан курирующего вопросы военного образования.";
в Правилах приема на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, реализующие образовательные программы соответствующего уровня, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Прием осуществляется в соответствии с утвержденным заместителем министра обороны, курирующим вопросы военного образования Планом набора, составляемым структурным подразделением МО РК, курирующим вопросы военного образования (далее – структурное подразделение).
Перераспределение мест между специальностями и квалификациями осуществляется соответствующим решением заместителя Министра обороны, курирующего вопросы военного образования.";
пункты 22, 23, 24, 25, 26, 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"22. В Военный колледж МО РК имени Ш. Уалиханова (далее – Военный колледж) имеют право поступать граждане (военнослужащие) в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих.".
23. Поступающие, представляют в приемную комиссию Военного колледжа пакет документов, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Поступающие, не представившие в приемную комиссию полный пакет документов, к приему не допускаются.
24. Поступающий из числа граждан до 1 мая года приема обращается с заявлением в местный орган военного управления по месту жительства.
Руководитель местного органа военного управления организует работу по специальной проверке в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" (далее – Закон об ОНБ РК), и прохождению предварительного медицинского освидетельствования в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы.

Арнайы тексеруден өткен, денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды, үлгерімнің кемінде 3.0 немесе кемінде 2 GPA орташа балы бар білімі туралы құжаты бар оқуға түсушілер қабылдау жылының 30 шілдесіне дейінді қоса алғанда Әскери колледжге келеді.
25. Әскери қызметшілер қатарынан оқуға түсуші Әскери колледжге оқуға түсу үшін қабылдау жылының 1 маусымына дейін әскери бөлім командирінің атына тиісті баянатпен өтініш жасайды.
Әскери қызметші Әскери колледжге оқуға түсуге ниет білдірген әскери бөлімнің командирі ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеру және әскери қызметшінің Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидасына сәйкес алдын ала медициналық куәландырудан өтуі жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Арнайы тексеруден өткен, денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды, үлгерімнің кемінде 3.0 немесе кемінде 2 GPA орташа балы бар білімі туралы құжаты бар әскери қызметші қабылдау жылының 30 шілдесіне дейін Әскери колледжге келеді.
26. Мектеп және "Арыстан" мамандандырылған лицейі бітірушілерінің қатарынан оқуға түсуші Әскери колледжге оқуға түсу үшін қабылдау жылын қоса алғанда 1 сәуірге дейін оқуға түсуші оқып жатқан білім беру ұйымы басшысының атына өтініш береді.
Мектеп және "Арыстан" мамандандырылған лицейінің басшысы арнайы тексеру және Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидасына сәйкес алдын ала медициналық куәландырудан өту жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Арнайы тексеруден өткен, денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды Мектептердің және "Арыстан" мамандандырылған лицейінің бітірушілері Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен құрылған комиссияға кәсіби-психологиялық тестілеуді және дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру үшін жіберіледі.
Кәсіби-психологиялық тестілеуден өткен және дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсырған және үлгерімнің кемінде 3.5 немесе кемінде 2 GPA орташа балы бар Мектептердің және "Арыстан" мамандандырылған лицейінің бітірушілері қабылдау жылының 5 тамызына дейін Әскери колледжге медициналық куәландырудан өту және оқуға қабылдану үшін келеді.
27. Қабылдау кезеңінде оқуға түсушілер Әскери колледж аумағына орналастырылады және "Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін азық-түлікпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-асүйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтау нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 353 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11844 болып тіркелген) бекітілген нормалар (бұдан әрі – жабдықтау нормалары) бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етіледі.

Поступающие, прошедшие специальную проверку, годные по состоянию здоровья к обучению, имеющие документ об образовании со средним баллом успеваемости не менее 3.0 или GPA не менее 2, прибывают в Военный колледж до 30 июля года приема включительно.
25. Поступающий из числа военнослужащих для поступления в Военный колледж обращается с соответствующим рапортом на имя командира воинской части до 1 июня года приема.
Командир воинской части, в отношении военнослужащего, изъявившего желание поступить в Военный колледж, организует специальную проверку в соответствии с Законом об ОНБ РК, и прохождение военнослужащим предварительного медицинского освидетельствования в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы.
Военнослужащий, прошедший специальную проверку, годный по состоянию здоровья к обучению, имеющий документ об образовании со средним баллом успеваемости не менее 3.0 или GPA не менее 2, прибывает в Военный колледж до 30 июля года приема.
26. Поступающий из числа выпускников Школы и специализированного лицея "Арыстан" для поступления в Военный колледж до 1 апреля года приема включительно, обращается с заявлением на имя руководителя организации образования, в котором поступающий обучается.
Руководитель Школы и специализированного лицея "Арыстан" организует работу по специальной проверке и прохождению предварительного медицинского освидетельствования в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы.
Выпускники, прошедшие специальную проверку, годные по состоянию здоровья к обучению допускаются к комиссии созданной приказом Министра обороны Республики Казахстан в Школах и специализированном лицее "Арыстан", для сдачи профессионально-психологического тестирования и норматив по физической подготовке.
Выпускники Школ и специализированного лицея "Арыстан", прошедшие профессионально-психологический отбор и сдавшие нормативы по физической подготовке и имеющие средний балл успеваемости не менее 3.0 или GPA не менее 2, прибывают в Военный колледж до 5 августа года приема для прохождения окончательного медицинского освидетельствования и зачисления.
27. В период приема поступающие размещаются на территории Военного колледжа и обеспечиваются питанием по нормам, утвержденным приказом Министра обороны Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 353 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11844) (далее – нормы снабжения).

28. Әскери колледжге азаматтар және әскери қызметшілер қатарынан қабылдау 1 – 20 тамызда мынадай кезеңдер бойынша жүзеге асырылады:
І кезең – кәсіби-психологиялық іріктеу;
ІІ кезең – Әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидасына сәйкес түпкілікті медициналық куәландыру;
ІІІ кезең – дене шынықтыру дайындығын тексеру;
ІV кезең – конкурстық іріктеу және оқуға қабылдау.";
30, 31, 32, 33, 34, 35 және 36-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Оқуға түсушілерді алдын ала кәсіби-психологиялық іріктеу ынталылық, күйзеліске төзімділік, сыни тұрғыдан және логикалық ойлау деңгейін тексеруді қамтиды және оны қабылдау комиссиясы құрылымдық бөлімшемен келісу бойынша Әскери колледждің тәрбие және идеологиялық жұмыстар бөлімімен бірлесіп жүргізеді. Кәсіби-психологиялық тестілеу нәтижелері бойынша ұсынылмаған оқуға түсушілер кезеңнен өтпеген болып саналады.
31. Оқуға түсушілерді медициналық куәландыру денсаулық жағдайы бойынша Әскери колледжде оқуға жарамдылығын айқындауды қамтиды және оны Әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидасына сәйкес құрылған медициналық комиссия жүргізеді.
32. Оқуға түсушілердің дене шынықтыру дайындығын тексеру мынадай дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді қабылдауды қамтиды:
1) әскери қызметшілер (оның ішінде запастағы) үшін – "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене дайындығы жөніндегі нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 5 мамырдағы № 195 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9518 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 195 бұйрық) сәйкес;
2) азаматтар үшін – Үлгілік бағдарламаларға сәйкес және қабылдау комиссиясы Әскери колледждің дене шынықтыру дайындығы және спорт жөніндегі оқытушыларымен, нұсқаушыларымен бірлесіп жүргізеді. Барлық жаттығулар үшін бағалар сомасы бойынша 9 балдан төмен жинаған оқуға түсушілер кезеңнен өтпеген болып саналады, бұл ретте балдарды санау кезінде "қанағаттанарлықсыз" деген баға саналмайды.
33. Конкурстық іріктеуді қабылдау комиссиясы қабылдау жылының 20 тамызында жүргізеді және ең жоғарыдан ең төменгі рейтингілік балға дейін оқуға түсушілердің рейтингісін жасауды қамтиды. Рейтинг осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әскери колледж қабылдау комиссиясының хаттамасымен (бұдан әрі – Хаттама) ресімделеді.
Әскери колледжге рейтингте бірінші нөмірден бастап қабылдау жоспары бойынша бөлінген орындар санына сәйкес келетін нөмірге дейін тұрған оқуға түсушілер қабылданады. Қабылдау жоспарын жалпы саннан 10 %-ға дейін асыруға жол беріледі.

28. Прием в Военный колледж из числа граждан и военнослужащих осуществляется с 1 по 20 августа по следующим этапам:
I этап – профессионально-психологический отбор;
II этап – окончательное медицинское освидетельствование в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы;
III этап – проверка физической подготовленности;
IV этап – конкурсный отбор и зачисление.";
пункты 30, 31, 32, 33, 34, 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"30. Профессионально-психологический отбор поступающих включает проверку уровня мотивированности, стрессоустойчивости, критического и логического мышления, и проводится приемной комиссией совместно с отделом воспитательной и идеологической работы Военного колледжа по согласованию со структурным подразделением. Поступающие, не рекомендованные по результатам профессионально-психологического тестирования, считаются не прошедшими этап.
31. Окончательное медицинское освидетельствование поступающих включает определение годности к обучению в Военном колледже по состоянию здоровья и проводится медицинской комиссией, создаваемой в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы.
32. Проверка физической подготовленности поступающих включает прием нормативов по физической подготовке:
1) для военнослужащих (в том числе находящихся в запасе) – в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 5 мая 2014 года № 195 "Об утверждении нормативов по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9518) (далее – Приказ № 195);
2) для граждан – в соответствии с Типовыми программами и проводится приемной комиссией совместно с преподавателями, инструкторами физической подготовки и спорта Военного колледжа. Поступающие, набравшие менее 9 баллов по сумме оценок за все упражнения, считаются не прошедшими этап, при этом оценка "неудовлетворительно" не учитывается при подсчете баллов.
33. Конкурсный отбор проводится приемной комиссией 20 августа года приема и включает в себя составление рейтинга баллов, поступающих от максимального до минимального. Рейтинг оформляется в протоколе приемной комиссии Военного колледжа по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее - Протокол).
В Военный колледж зачисляются поступающие, находящиеся в рейтинге с первого номера по номер, соответствующий количеству выделенных мест по плану набора. Допускается превышение плана набора до 10% от общего количества.

Қабылдау комиссиясының шешімі қабылдау жылының 21 тамызында сағат 10.00-ге дейін жарияланады және Әскери колледж бастығының бұйрығымен 22 тамызда бекітіледі және интернет ресурсына орналастырылады. Апелляцияға өтініштер 21 тамызда сағат 18.00-ге дейін қабылданады.
34. Әскери колледжге қабылдауға конкурстық іріктеуді жүргізу кезінде бірдей көрсеткіштер болған жағдайда Заңның 39-бабының 1-тармағында көрсетілген адамдардың басым құқығы бар.
35. Әскери колледжге оқуға қабылданған оқуға түсуші "Әскери қызмет өткеру туралы келiсiмшарттың және ұсынымның үлгi нысандарын, сондай-ақ аттестаттау парағының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 36 қбпү бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16594 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша Әскери колледждің бастығымен әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт (бұдан әрі – әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт) жасайды.
36. Әскери колледждің кадрлар бөлімі Әскери колледжге қабылдағаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде жергілікті әскери басқару органдарына және әскери бөлімдерге оқуға қабылдау туралы бұйрықтан үзінділерді жолдайды.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетіне (бұдан әрі - ҰҚУ) адамдар Заңның 39-1-бабына сәйкес оқуға түседі.
ҰҚУ магистратурасында және докторантурасында оқыту күндізгі оқу нысаны бойынша, оның ішінде қашықтықтан оқытуды пайдалана отырып, мынадай басқару деңгейлері бойынша жүзеге асырылады:
1) жедел-тактикалық басқару деңгейі;
2) жедел-стратегиялық басқару деңгейі;
3) стратегиялық басқару деңгейі.".
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Бейіні бойынша емтихан бағдарламалары сұрақтар тізімін қамтиды және емтиханды өткізу тәртібі мен оқуға түсушілерді бағалау өлшемшаттарын айқындайды.
Емтихан билеттерін бейіні бойынша емтихан комиссиялары жасайды.
Емтихан комиссияларының құрамдары кемінде үш адамнан тұратын қабылдау жылының 20 шілдесіне дейінгі мерзімде Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабы бастығының бұйрығымен бекітіледі және:
1) магистратураға – тапсырыс берушілердің өкілдерінен және ӘОО-лардың профессорлық-оқытушы қатарынан;
2) докторантураға – ғылыми дәрежесі бар әскери қызметшілер (қызметшілер) қатарынан.
Қабылдау жылының 1 маусымына дейін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлерінің бас қолбасшылары (бұдан әрі – ҚР ҚК), ҚР ҚМ, ҚР ҚК БШ құрылымдық бөлімдерінің бастықтары ҰҚУ-ға емтихан комиссияларының құрамдарын бекіту туралы бұйрық жобасына кандидаттарды қосу үшін ұсынады.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Решение приемной комиссии объявляется до 10.00 часов 21 августа года приема и утверждается 22 августа приказом начальника Военного колледжа размещается на интернет ресурсе. Заявления на апелляцию принимаются до 18.00 часов 21 августа.
34. В случае одинаковых показателей при проведении конкурсного отбора на зачисление в Военный колледж преимущественное право имеют лица, указанные в пункте 1 статьи 39 Закона.
35. Поступающий, зачисленный на обучение в Военный колледж, заключает контракт о прохождении воинской службы с начальником Военного колледжа по форме, утвержденной приказом Министра обороны Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 36 дсп "Об утверждении типовых форм контракта о прохождении воинской службы и представления, а также форм аттестационного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16594) (далее – контракт о прохождении воинской службы).
36. Отдел кадров Военного колледжа в течение 5 рабочих дней после зачисления в Военный колледж направляет в местные органы военного управления и воинские части выписки из приказа о зачислении.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. В Национальный университет обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы (далее – НУО) поступают лица в соответствии со статьей 39-1 Закона.
Обучение в магистратуре и докторантуре НУО осуществляется по очной форме, в том числе с использованием дистанционного обучения, по следующим уровням управления:
1) оперативно-тактический уровень управления;
2) оперативно-стратегический уровень управления;
3) стратегический уровень управления.".
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"68. Программы экзаменов по профилю включают Перечень вопросов и определяют порядок проведения экзамена и критерии оценивания поступающих.
Экзаменационные билеты формируются экзаменационными комиссиями по профилю.
Составы экзаменационных комиссий утверждаются приказом первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба ВС РК в срок до 20 июля года приема, состоящие из не менее трех человек, и формируются:
1) в магистратуру - из числа представителей заказчиков и профессорско-преподавательского состава ВУЗа;
2) в докторантуру - из числа военнослужащих (служащих), имеющих ученую степень.
До 1 июня года приема главнокомандующие видами Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК), начальники структурных подразделения МО РК, ГШ ВС РК, представляют в НУО кандидатов для включения в проект приказа об утверждении составов экзаменационных комиссий.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:

"70. Қорғаныс министрлігінің басшылығы (Қорғаныс министрінің, Бас штаб бастығының орынбасарлары) және ҰҚУ (бастығы және оның орынбасарлары) қатарынан кандидаттар қашықтықтан оқытуды пайдалану арқылы докторантураға оқуға түскен кезде емтихан комиссиясының құрамына ғылыми дәрежесі және қорғаныс пен әскери қауіпсіздік саласында кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар басқа ұйымдардың өкілдері қосымша қосылады.";
Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 2-қосымша мынадай жаңа редакцияда жазылсын.
Осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес 3-қосымша мынадай жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында білім алушылардың кәсіптік практикасын және тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 36 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13267 болып тіркелген, 2016 жылғы 11 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында білім алушылардың кәсіптік практикасын және тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидаларында:
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кәсіптік практиканың түрлері, мерзімдері мен мазмұны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының (бұдан әрі – БМЖС) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) талаптарына сәйкес академиялық күнтізбеге сәйкес айқындалады.
4. Барлық кәсіптік практикалар түрлерінің жалпы көлемі базалық пәндер циклі көлемінен 30%-тен артық емес құрайды. Практикалардың көлемі мен еңбек сыйымдылығы БМЖС талаптарына сәйкес есептеледі, практикалардың саны мен ұзақтығын әскери, арнайы оқу орыны жұмыс оқу жоспарларына сәйкес дербес белгілейді.
5. Әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше әскери оқу орындарының өтінімдері бойынша жыл сайын күнтізбелік жыл алдындағы жылдың 1 қыркүйегінде кәсіптік практика мен тағылымдамадан өту кестесін әзірлейді. Кестеде тізімдік құрам, кәсіптік практика мен тағылымдаманың мерзімдері мен өтетін орны көрсетіледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"70. При поступлении в докторантуру с использованием дистанционного обучения кандидатов из числа руководства Министерства обороны (заместителей Министра обороны, начальника Генерального штаба) и НУО (начальника и его заместителей), в состав экзаменационной комиссии дополнительно включаются представители сторонних организаций, имеющие ученую степень и опыт работы в сфере обороны и военной безопасности не менее пяти лет.";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
4. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 36 "Об утверждении Правил организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13267, опубликован 11 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан курирующего вопросы военного образования.";
в Правилах организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Виды, сроки и содержание профессиональной практики определяются согласно академическому календарю в соответствии с требованиями Государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669) далее - ГОСО).
4. Общий объем всех видов профессиональных практик составляет не более 30% от объема цикла базовых дисциплин. Объем и трудоемкость практик рассчитывается в соответствии с требованиями ГОСО, количество и продолжительность практик устанавливается военным, специальным учебным заведением самостоятельно в соответствии с рабочими учебными планами.
5. Структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования по заявкам военных учебных заведений ежегодно к 1 сентября года, предшествующего календарному, разрабатывают график прохождения профессиональной практики и стажировки. В графике отражаются списочный состав, сроки и место проведения профессионально практики и стажировки.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Кәсіптік практикадан өтуді, практика қорытындыларын жасауды, практика нәтижелерін қорытындылауды және талдауды, оны жетілдіру жөніндегі ұсынымдарды әзірлеуді әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.".
5. "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13239 болып тіркелген, 2016 жылғы 11 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Білім алушыларды бір оқу орнынан басқаға ауыстыру немесе қайта қабылдау мәселелерін қабылдаушы ӘОО әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше бастығының өкімі бойынша жазғы немесе қысқы каникулдық демалыс кезеңінде жеке баянаттар негізінде қарайды.
Егер пәндер айырмашылығы 15 кредиттен артық емес болса, білім алушыны ӘОО ішінде бір мамандықтан басқаға ауыстыру білім алушының баянаты негізінде оқу кеңесінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Жазғы мезгілде оқудан басқа мамандықтарға ауыстырылған курсанттарды ауыстыру оқу кеңесінің шешімі бойынша жүзеге асырылады. Егер пәндер айырмашылығы 15 кредиттен артық құрайтын болса, онда курсант бір курсқа төмен ауыстырылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Білім алушыны бір оқу орнынан басқасына ауыстыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) білім алушыны оқып жатқан оқу орны немесе ӘОО басшысының атына ауысу себебін түсіндіретін құжаттарды қоса бере отырып, ауысу туралы баянат (өтініш) береді;
2) оқу орнының немесе ӘОО-ның басшысынан ауысуға жазбаша келісім алған кезде, академиялық анықтамамен немесе транскриптпен және мінездемемен бірге баянат әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшеге жолданады;
3) әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше он жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар негізінде білім алушыны ӘОО-ға ауыстыру немесе ауыстырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды, оң шешім қабылданған кезде үш жұмыс күні ішінде білім алушы ауысатын ӘОО-ға құжаттар жолданады;

"15. Контроль за прохождением профессиональной практики, подведение итогов практики, обобщение и анализ результатов практики, выработку рекомендации по ее совершенствованию осуществляет структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования.".
5. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 37 "Об утверждении Правил перевода и восстановления в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13239, опубликован 11 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"), следующие изменения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан курирующего вопросы военного образования.";
в Правилах перевода и восстановления в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Вопросы перевода из одного учебного заведения в другое или восстановления обучающихся рассматриваются принимающим ВУЗом по распоряжению начальника структурного подразделения, курирующего вопросы военного образования в период летнего или зимнего каникулярного отпуска на основании личных рапортов.
Перевод обучающегося с одной специальности на другую внутри ВУЗа осуществляется на основании рапорта обучающегося по решению ученого совета если разница в дисциплинах составляет не более 15 кредитов.
Перевод курсантов, переведенных с летного обучения на другие специальности осуществляется по решению ученого совета. Если разница в дисциплинах составляет более 15 кредитов, то курсант переводится на курс ниже.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Перевод обучающегося из одного учебного заведения в другое осуществляется в следующем порядке:
1) обучающийся подает рапорт (заявление) о переводе на имя руководителя учебного заведения или ВУЗа, где он обучается, с приложением поясняющих причину перевода документов;
2) при получении письменного согласия на перевод от руководителя учебного заведения или ВУЗа, рапорт вместе с академической справкой или транскриптом и характеристикой направляется в структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования;
3) структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования в течении десяти рабочих дней на основании представленных документов, принимает решение о переводе обучающегося в ВУЗ или отказе в переводе, при положительном решении в течении трех рабочих дней направляет документы в ВУЗ, в который переводится обучающийся;

4) бұрын білім алушы оқыған оқу орнының немесе ӘОО-ның басшысы әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшеден оң шешім алғаннан кейін жеті жұмыс күні ішінде "ауысуына байланысты оқудан шығарылды" деген тұжырыммен білім алушыны оқудан шығару туралы бұйрық шығарады және оқудан шығару туралы бұйрық шыққан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде білім алушыны нұсқамамен жібереді, білім алушының жеке ісін қабылдайтын ӘОО-ның мекенжайына жолдайды;
5) қабылдайтын ӘОО-ның басшысы білім алушы келісімен оқуға қабылдау туралы бұйрық шығарады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Азаматтарды оқуға қайта қабылдау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) азамат еркін нысанда әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше басшысының атына өзі таңдаған ӘОО-ға қайта қабылдау туралы өтініш береді. Қайта қабылдау туралы өтінішке Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 21-тармағына сәйкес құжаттар, академиялық анықтама немесе транскрипт қоса беріледі;
2) әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше он жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар негізінде ӘОО-ға қайта қабылдау немесе бас тарту туралы шешім қабылдайды, оң шешім қабылданған кезде үш жұмыс күні ішінде азамат таңдаған ӘОО-ға құжаттары жолданады;
3) ӘОО әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшеден шешімді алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде академиялық ерекшелікті, мамандықты және оқу курсын айқындайды және академиялық ерекшеліктің бар екені туралы әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшені хабардар етеді;
4) әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше он жұмыс күні ішінде азаматқа және ӘОО-ға қабылданған шешім туралы хабарлайды, азамат ӘОО-ға оған айқындалған мерзімде жеке куәліктің түпнұсқасымен, академиялық анықтамамен немесе транскриптпен келеді;
5) ӘОО басшысы құжаттардың түпнұсқасын тексергеннен кейін оқуға қайта қабылдау туралы бұйрық шығарады.".
6. "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оку орындарында білім беру технологияларын қолдана отырып оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 41 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13173 болып тіркелген, 2016 жылғы 11 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) руководитель учебного заведения или ВУЗа, где ранее обучался обучающийся, при получении от структурного подразделения, курирующее вопросы военного образования положительного решения, в течении семи рабочих дней издает приказ об отчислении обучающегося с формулировкой "отчислен в связи с переводом" и в течение трех рабочих дней со дня издания приказа об отчислении направляет обучающегося с предписанием, пересылает личное дело обучающегося по адресу принимающего ВУЗа;
5) руководитель принимающего ВУЗа по прибытию обучающегося издает приказ о зачислении.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Восстановление на обучение граждан осуществляется в следующем порядке:
1) гражданин подает заявление в произвольной форме на имя руководителя структурного подразделения, курирующего вопросы военного образования о восстановлении в выбранный им ВУЗ. К заявлению о восстановлении прилагаются документы согласно пункту 21 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 и копии, академической справки или транскрипта;
2) структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования в течении десяти рабочих дней на основании представленных документов, принимает решение о восстановлении в ВУЗ или отказе, при положительном решении в течении трех рабочих дней направляет документы в выбранный гражданином ВУЗ;
3) ВУЗ в течении трех рабочих дней после получения решения от структурного подразделения, курирующего вопросы военного образования, определяет академическую разницу, специальность и курс обучения и информирует структурное подразделение, курирующего вопросы военного образования о наличии академической разницы;
4) структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования в течение десяти рабочих дней, извещает ВУЗ и гражданина о принятом решении, гражданин прибывает в ВУЗ в определенный ему срок с подлинниками удостоверения личности, академической справки или транскрипта;
5) руководитель ВУЗа после проверки подлинников документов издает приказ о восстановлении на обучение.".
6. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 41 "Об утверждении Правил организации учебного процесса с применением образовательных технологий в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13173, опубликован 11 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"), следующие изменения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында білім беру технологияларын қолдана отырып оқу процесін ұйымдастыру қағидаларында:
2-тармақтың 9-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) білім беру технологияларын іске асыратын білім беру ұйымының интернет-ресурсы – білім беру процесінің қатысушыларына арналған әкімшілік-академиялық ақпаратты қамтитын интернет-ресурс;";
3, 4, 5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. ҚР ҚМ-ға ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында білім беру технологияларын (бұдан әрі - БТ) қолдана отырып оқу процесін ұйымдастыру үшін желілік, кейстік, тренингтік, оқу-вахталық технологиялары қолданылады.
4. БТ-ны қолдана отырып оқытуды ҚР ҚМ-ға ведомстволық бағынысты әскери оқу орынның тиісті құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – ӘОО құрылымдық бөлімшесі) жүзеге асырады.
5. ӘОО құрылымдық бөлімшесі:
1) БТ-ны қолдана отырып оқу процесін ұйымдастыру, әдістемелік, ақпараттық және техникалық сүйемелдеуді;
2) БТ-ны қолдана отырып оқу процесін жоспарлауды және ұйымдастыруды;
3) БТ-ны қолдана отырып сабақ өткізетін оқытушылардың біліктілігін арттыруды жоспарлауды;
4) электрондық оқу басылымдарын, мультимедиялық курстарды әзірлеуде, сатып алуда және меңгеруде консультациялық көмекті, тестілік кешендерді және білімдерді бақылаудың басқа да құралдарын әкімшілендіруді;
5) БТ үшін ақпараттық ресурстарды қолдану әдістемесін әзірлеуді;
6) БТ-ның бағдарламалық, ақпараттық және техникалық құралдарын әзірлеуді және пайдалануда қолдауды;
7) ӘОО интернет-ресурсында БТ-ны пайдалана отырып оқу процесін ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі қажетті ақпаратты орналастыруды жүзеге асырады.
6. Іріктеу, қабылдау тәртібі "Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 35 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13268 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
7. БТ-ны пайдалана отырып оқу процесін ұйымдастыру үшін білім беру технологияларының ерекшеліктері жұмыстық оқу бағдарламаларында ескеріледі.".
8-тармақ алып тасталсын;
9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. БТ-ның (кейстер, мультимедиялық курстар, тестілік кешендер) ерекшеліктерін ескере отырып, оқу процесін іске асыру үшін оқу-әдістемелік материалы қосымша әзірленеді.

"3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан курирующего вопросы военного образования.";
в Правилах организации учебного процесса с применением образовательных технологий в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
подпункт 9 пункта 2 изложить в следующей редакции:
"9) интернет-ресурс организации образования, реализующей образовательные технологии - интернет-ресурс, содержащий административно-академическую информацию для участников образовательного процесса;";
пункты 3, 4, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"3. Для организации учебного процесса с применением образовательных технологий (далее - ОТ) в военных учебных заведениях, подведомственных МО РК применяются сетевая, кейсовая, тренинговая, учебно-вахтовая технологии.
4. Обучение с использованием ОТ осуществляется соответствующим структурным подразделением военного учебного заведения, подведомственного МО РК (далее - структурное подразделение ВУЗа).
5. Структурное подразделение ВУЗа осуществляет:
1) организационное, методическое, информационное и техническое сопровождение процесса обучения с использованием ОТ;
2) планирование и организацию учебного процесса с использованием ОТ;
3) планирование повышения квалификации преподавателей, ведущих занятия с использованием ОТ;
4) консультативную помощь в разработке, приобретении и освоении электронных учебных изданий, мультимедийных курсов, администрирует тестовые комплексы и другие средства контроля знаний;
5) разработку методики использования информационных ресурсов для ОТ;
6) освоение и поддержку в эксплуатации программных, информационных и технических средств ОТ;
7) размещение необходимой информации по организации и обеспечению учебного процесса с использованием ОТ на интернет-ресурсе ВУЗа.
6. Порядок отбора, приема осуществляется в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 35 "Об утверждении Правил приема на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, реализующие образовательные программы соответствующего уровня" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13268).
7. Для организации учебного процесса с использованием ОТ в рабочих учебных программах, учитываются особенности образовательных технологий.";
пункт 8 исключить;
пункты 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"9. Дополнительно разрабатывается учебно-методический материал для реализации учебного процесса с учетом особенностей ОТ (кейсы, мультимедийные курсы, тестовые комплексы).

10. БТ-ны пайдалана отырып оқу процесін жүзеге асыру үшін ӘОО-ның құрылымдық бөлімшесі:
1) БТ-ны іске асыру бойынша оқытушыларды, мамандарды оқытуды ұйымдастырады;
2) оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу және жаңалау үшін профессорлық-оқытушы құрамына жағдайлар жасайды;
3) білім алушыларға ақпараттық технологиялар арқылы немесе қағаз жеткізгіштерде бар (рұқсат етілген) пошта жүйелері арқылы оқу материалдарын жеткізеді;
4) "оn-lіnе" режимінде консультациялар ұйымдастырады және өткізеді;
5) "оff-lіnе" режимінде білім алушылармен кері байланысты ұйымдастырады;
6) "оn-lіnе", "оff-lіnе" режимінде білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бақылайды;
7) қашықтықта оқытудың ақпараттық технологияларын қолдана отырып, мультимедиялық курстарды (соның ішінде бейнедәрістер) әзірлеуді ұйымдастырады.
11. БТ "оn-lіnе", "оff-line" режимінде оқу сабақтарын өткізуге негізделеді.
Оқу процесі:
1) оқытушының білім алушымен желілік, кейстік, тренингтік, оқу-вахталық технологияларды қолдана отырып педагогикалық қарым-қатынасы;
2) білім алушының оқу құралдарымен (оқу-әдістемелік кешен, мультимедиялық курстар, қосымша әдебиет) өзіндік жұмысы арқылы жүзеге асырылады.".
7. "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарынан шығарып жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 7 тамыздағы № 419 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15634 болып тіркелген, 2017 жылғы 19 қыркүйекте Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарынан шығарып жіберу қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Білім алушыларды оқудан шығарып жіберу ӘОО бастығының бұйрығымен, ал Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінен – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен жүргізіледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Үлгермеушілігі бойынша ӘОО-дан шығарып жіберуге:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 32 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидаларының 23-тармағында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13264 болып тіркелген) көзделген жағдайларды қоспағанда, академиялық берешегі бар және оны жаңа академиялық кезең басталғанға дейін жоймаған;

10. Структурное подразделение ВУЗа для осуществления учебного процесса с использованием ОТ:
1) организует обучение преподавателей, специалистов по реализации ОТ;
2) создает условия профессорско-преподавательскому составу для разработки и обновления учебно-методических материалов;
3) доставляет учебный материал обучающимся посредством информационных технологий, либо на бумажных носителях посредством имеющихся (разрешенных) почтовых систем;
4) организует и проводит консультации в режиме "on-line";
5) организует обратную связь с обучающимися в режиме "off-line";
6) контролирует учебные достижения обучающихся в режиме "on-line", "off-line";
7) организует разработку мультимедийных курсов (в том числе видеолекций) с использованием информационных технологий дистанционного обучения.
11. ОТ основываются на проведении учебных занятий в режиме "on-line", "off-line".
Учебный процесс реализуется посредством:
1) педагогического общения преподавателя с обучающимся с использованием сетевой, кейсовой, тренинговой, учебно-вахтовой технологий;
2) самостоятельной работы обучающегося со средствами обучения (учебно-методический комплекс, мультимедийные курсы, дополнительная литература).".
7. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 сентября 2017 года № 419 "Об утверждении Правил отчисления из военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15634, опубликован 19 сентября 2017 года в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде), следующие изменения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан курирующего вопросы военного образования.";
в Правилах отчисления из военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Отчисление обучающихся проводится приказом начальника ВУЗа, а из Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы – приказом Министра обороны Республики Казахстан.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. К отчислению из ВУЗа, обучающегося по неуспеваемости представляются обучающиеся:
1) имеющие академическую задолженность и не ликвидировавшие ее до начала нового академического периода, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 23 Правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в ВУЗах, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 32 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13264);

2) "білім беру бағдарламаларының талаптарын орындамаған" ретінде қорытынды аттестаттаудан өтпегендер (яғни дипломдық жұмысты (жобаны), магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғауда немесе кешенді емтиханды тапсыруда 50 балдан аз алуы, қорытынды аттестаттауға рұқсатының болмауы, қорытынды аттестаттауға дәлелсіз себептермен келмеу).";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. ҒК қарау нәтижелері бойынша ашық дауыс берумен шешім қабылдайды, хаттаманы ресімдейді және ӘОО бастығына білім алушының ӘОО-дан үлгермеушілігі бойынша оқудан шығарылуы туралы қолдаухатты бекітуге ұсынады.";
11-тармақ алып тасталсын;
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. ҒК "білім алушы ӘОО-дан үлгермеушілігі бойынша оқудан шығарылсын" деген шешімді мынадай жағдайларда қабылдайды:
1) оқу пәндері бойынша бір және одан да көп академиялық берешектерінің бар болуы;
2) дипломдық жұмысты (жобаны), магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғауда немесе кешенді емтихан тапсыруда 50 балдан аз алуы;
3) қорытынды аттестаттауға рұқсатының болмауы;
4) қорытынды аттестаттауға дәлелсіз себептермен келмеуі.
13. ҒК білім алушыны ӘОО-дан үлгермеушілігі бойынша оқудан шығаруы туралы шешім қабылдау кезінде:
1) курсанттар (кадеттер) үшін – кадрлар органы үш жұмыс күні ішінде білім алушыны оқудан шығарып жіберу туралы ӘОО бастығының бұйрығын шығарады және жеке істі білім алушы келген жергілікті әскери басқару органына жолдайды;
2) магистранттар мен докторанттар үшін – ҒК шешім қабылдағаннан кейін үш жұмыс күні ішінде ҰҚУ-ның кадрлар органы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің кадрлар органына оқудан шығарып жіберу туралы ұсынымды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің оқудан шығарып жіберу туралы бұйрығына қосу үшін жолдайды.";
14-тармақ алып тасталсын.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы "___" _________
№ ___ бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингілік жүйесі
Әріптік жүйе бойынша баға
Цифрлық баламасы
Балдар (%-дық мағынасы)
Дәстүрлі жүйе бойынша баға
А
4

2) не прошедшие итоговую аттестацию, как "не выполнившие требования образовательной программы" (то есть получения менее 50 баллов при защите дипломной работы (проекта), магистерской диссертации (проекта) или при сдаче комплексного экзамена, отсутствия допуска к итоговой аттестации, не прибытия на итоговую аттестацию без уважительной причины).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. УС по результатам рассмотрения принимает решение открытым голосованием, оформляет протокол и представляет на утверждение начальнику ВУЗа ходатайство об отчислении из ВУЗа, обучающегося по неуспеваемости.";
пункт 11 исключить.
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. УС принимает решение "отчислить из ВУЗа, обучающегося по неуспеваемости" в случаях:
1) наличия одной и более академических задолженностей по учебным дисциплинам;
2) получения менее 50 баллов при защите дипломной работы (проекта), магистерской диссертации (проекта) или при сдаче комплексного экзамена;
3) отсутствия допуска к итоговой аттестации;
4) не прибытия на итоговую аттестацию без уважительной причины.
13. При принятии УС решения об отчислении из ВУЗа, обучающегося по неуспеваемости:
1) для курсантов (кадетов) - кадровый орган в течении трех рабочих дней издает приказ начальника ВУЗа об отчислении обучающегося и направляет личное дело в местный орган военного управления, откуда прибыл обучающийся;
2) для магистрантов и докторантов - в течении трех рабочих дней после принятия решения УС, кадровый орган НУО направляет представление об отчислении в кадровый орган Министерства обороны Республики Казахстан для включения в приказ Министра обороны Республики Казахстан об отчислении.";
пункт 14 исключить.
Приложение 1 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 30 апреля 2021 года № 272
Приложение 1 к Правилам
проведения текущего контроля
успеваемости, промежуточной
и итоговой аттестации обучающихся
в военных, учебных заведений,
подведомственных Министерству обороны
Республики Казахстан
Форма
Балльно-рейтинговая система оценки учебных достижений обучающихся
Оценка по буквенной системе
Цифровой эквивалент
Баллы (%-ное содержание)
Оценка по традиционной системе
А
4

100
жақсы
В
3
84
қанағаттанарлық
С
2
69
қанағаттанарлықсыз
F, FX
0,5
49
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы "___" _________
№ ___ бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Әскери колледжге және әскери оқу орындарына оқуға түсу үшін құжаттар тізбесі
1. Оқуға түсушінің тегін, атын және әкесінің атын (бар болған кезде), туған күнін, тұрғылықты жерінің мекенжайын, ата-анасының немесе олардың заңды өкілдерінің байланыс деректерін көрсетумен еркін нысанда оқуға қабылдау туралы өтініш немесе баянат.
2. Жеке куәлігінің көшірмесі (салыстыру үшін түпнұсқасы).
3. Әскери билет көшірмесі (тек әскери қызметшілер, оның ішінде запастағылар, түпнұсқасы).
4. Білімі туралы құжаттар (түпнұсқасы және көшірмесі).
5. Кемінде 50 балл, оның ішінде математикадан сауаттылығы немесе математикадан кемінде 7 балл, ал қалған пәндер бойынша – кемінде 4 балл тестілеу нәтижесі бар ҰБТ, ТКТ сертификаты (Әскери колледжге оқуға түсетіндерді қоспағанда).
6. Әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидасына сәйкес әскери оқу орнына оқуға түсетін азаматтың медициналық куәландыру картасы.
7. Сотталмағандығы туралы анықтама.
8. Спорттық разрядты, ағымдағы жылғы орындаушылардың республикалық не халықаралық жарыстардағы, конкурстардағы, жалпы білім беру пәндері бойынша халықаралық олимпиададағы, сондай-ақ ағымдағы жылғы жалпы білім беру пәндері бойынша Президенттік не республикалық олимпиададағы жүлделі орнын растайтын құжат (бар болған кезде).
9. Көлемі 3х4 төрт фотосурет.
10. Жетім балалар және олардың ата-анасы құқықтарының шектелуіне немесе одан айырылуына, ата-анасының хабар-ошарсыз кеткен деп танылуына, олардың қайтыс болды деп жариялануына, әрекетке қабілетсіз (шектеулі әрекетке қабілетті) деп танылуына байланысты, сондай-ақ ата-анасының қамқорлығынсыз қалған өзге де жағдайларда жалғыз немесе ата-анасының екеуінің қамқорлығынсыз қалған балалар ата-анасының қамқорлығынсыз қалған фактісін растайтын мынадай құжаттардың бірінің көшірмесін (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын) қосымша ұсынады:
1) ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлік;
2) ата-анасын ата-ана құқықтарын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі;
3) ата-анасын хабар-ошарсыз кеткен деп тану, оларды қайтыс болды деп жариялау немесе әрекетке қабілетсіз (шектеулі әрекетке қабілетті) деп тану туралы) сот шешімі.
11. Әскери қызмет міндеттерін орындау кезінде қаза тапқан немесе мүгедектік алған, қызмет өткеру уақытында хабар-ошарсыз кеткен әскери қызметшілердің балалары тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органынан анықтама ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы "___" _________
№ ___ бұйрығына
4-қосымша
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарына оқуға
қабылдау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Әскери колледж қабылдау комиссиясы шешімінің хаттамасы
Комиссия құрамы:
Комиссия төрағасы:
Комиссия төрағасының орынбасары:
Комиссия мүшелері:
Комиссия хатшысы:
Әскери колледжге оқуға түсу үшін кандидаттарды қабылдау жөніндегі өз отырысында іріктеу кезеңдерінің нәтижелерін зерделеді және қарады және қаулы шығарды:
р/с №
Т А Ә
Туған жылы, күні, айы
Ұлты
Отбасы құрамы
Кәсіби-психологиялық іріктеу
Дене шынықтыру дайындығы
Медициналық куәландыру
Аттестаттың орташа балы
Рейтингілік балл
Қабылдау комиссиясының шешімі
Ескертпе
Әкесі
Шешесі
Ағасы
Апасы
Жиыны:
қабылданды –
бас тартылды –
бас тартты –
Қабылдау комиссиясының төрағасы:
Қабылдау комиссиясы төрағасының орынбасары:
Қабылдау комиссиясының мүшелері:
Қабылдау комиссияның хатшысы:

100
хорошо
В
3
84
удовлетворительно
С
2
69
неудовлетворительно
F, FX
0,5
49
Приложение 3 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 30 апреля 2021 года № 272
Приложение 2 Правилам
приема на обучение в военные
учебные заведения, подведомственные
Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего уровня
Перечень документов для поступления в Военный колледж и военные учебные заведения
1. Заявление о приеме в произвольной форме или рапорт с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии), даты рождения, адрес места жительства поступающего, контактные данные родителей или их законных представителей.
2. Копия удостоверения личности (подлинник для сверки).
3. Копия военного билета (только военнослужащие, в том числе запаса, подлинник).
4. Документы об образовании (подлинник и копия).
5. Сертификат ЕНТ, КТА (за исключением поступающих в Военный колледж) с результатом тестирования не менее 50 баллов, в том числе не менее 7 баллов по математической грамотности или математике, а по остальным предметам – не менее 4 баллов.
6. Карта медицинского освидетельствования гражданина, поступающего в военное учебное заведение по результатам проведенной военно-врачебной экспертизы.
7. Справка об отсутствии судимости.
8. Документ (при наличии), подтверждающий спортивный разряд, призовое место на республиканском либо международном соревнованиях, конкурсах исполнителей текущего года, на международной олимпиаде по общеобразовательным предметам, а также на Президентской либо республиканской олимпиаде по общеобразовательным предметам текущего года.
9. Фотографии размером 3х4-4 шт.
10. Дети-сироты и дети, которые остались без попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими, признанием недееспособными (ограниченно дееспособными), а также в иных случаях отсутствия родительского попечения дополнительно представляют копию (подлинник для сверки) одного из следующих документов, подтверждающих факт отсутствия родительского попечения:
1) свидетельство о смерти родителей;
2) решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей;
3) решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными).
11. Дети военнослужащих, погибших или получивших инвалидность при исполнении обязанностей воинской службы, пропавших без вести во время прохождения службы, представляют справку с местного органа военного управления по месту жительства.
Приложение 4 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 30 апреля 2021 года № 272
Приложение 3 Правилам
приема на обучение в военные
учебные заведения, подведомственные
Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего уровня
Форма
Протокол решения приемной комиссии Военного колледжа
Комиссия в составе: Председатель комиссии: Заместитель председателя комиссии: Члены комиссии: Секретарь комиссии:
изучила и рассмотрела на своем заседании по приему кандидатов для поступления в Военный колледж результаты этапов отбора и постановила:
№ п/п
Ф И О
Дата рождения
Национальность
Состав семьи
Профессионально- психологический отбор
Физическая подготовка
Медицинское освидетельствование
Средний балл аттестата
Рейтинговый балл
Решение приемной комиссии
Примечание
От ец
Ма ть
Брат
Се стра
Итого зачислено – отказано – отказались –
Председатель приемной комиссии: Заместитель председателя приемной комиссии: Члены приемной комиссии: Секретарь приемной комиссии: