Қашықтықтан медициналық көрсетілетін қызметтерге арналған электрондық ақпараттық ресурстарға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 мамырдағы № ҚР ДСМ - 39 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 18 мамырда № 22751 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 89) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған қашықтықтан медициналық көрсетілетін қызметтерге арналған электрондық ақпараттық ресурстарға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Электрондық денсаулық сақтауды дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, иновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2021 жылғы 12 мамырдағы
№ ҚР ДСМ – 39
Бұйрыққа қосымша
Қашықтықтан медициналық көрсетілетін қызметтерге арналған электрондық ақпараттық ресурстарға қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы қашықтықтан көрсетілетін медициналық көрсетілетін қызметтерге арналған электрондық ақпараттық ресурстарға қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 89) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Талаптарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру объектілері – электрондық ақпараттық ресурстар, бағдарламалық қамтылым, интернет-ресурс және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

Об утверждении требований к электронным информационным ресурсам для дистанционных медицинских услуг
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 мая 2021 года № ҚР ДСМ - 39. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2021 года № 22751
В соответствии с подпунктом 89) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые требования к электронным информационным ресурсам для дистанционных медицинских услуг.
2. Департаменту развития электронного здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 12 мая 2021 года
№ ҚР ДСМ - 39
Требования к электронным информационным ресурсам для дистанционных медицинских услуг
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие требования к электронным информационным ресурсам для дистанционных медицинских услуг (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 89) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).
2. В настоящих Требованиях используются следующие понятия:
1) объекты информатизации – электронные информационные ресурсы, программное обеспечение, интернет-ресурс и информационно-коммуникационная инфраструктура;
2) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг (помощи);

3) емдеуші дәрігер - пациент медициналық ұйымда байқауда болған және емделген кезеңде оған медициналық көмек көрсететін дәрігер;
4) Қазақстан Республикасының ұлттық телемедицина желісі - қорғалған телекоммуникациялық инфрақұрылыммен біріктірілген және аппараттық-бағдарламалық кешендермен жарақтандырылған, уәкілетті органның қарамағындағы денсаулық сақтау ұйымдарының стационарлық және мобильдік телемедициналық орталықтарының желісі;
5) қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтер - аурулар мен жарақаттардың диагностикасы, оларды емдеу, медициналық оңалту және олардың профилактикасы, медицина қызметкерлерінің өзара, жеке тұлғалармен және (немесе) олардың заңды өкілдерімен қашықтықтан өзара іс-қимыл жасауын, көрсетілген адамдарды сәйкестендіруді, сондай-ақ олар жасайтын әрекеттерді құжаттауды қамтамасыз ететін цифрлық технологиялар арқылы зерттеулер мен бағалауды жүргізу мақсатында медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
6) медицина қызметкері - кәсіптік медициналық білімі бар және медициналық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
7) медициналық ұйым - негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
8) тасымалданатын медициналық құрылғылар - жеке тұлғаның денсаулық жағдайының көрсеткіштерін жинауға және беруге арналған мобильдік (тасымалданатын) құрылғылар;
9) телемедицина желісі - қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтерді ұсыну, оқыту және электрондық форматта медициналық ақпарат алмасу үшін медициналық жабдықпен жарақтандырылған және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы біртұтас ақпараттық кеңістікке біріктірілген стационарлық және мобильдік телемедицина орталықтарының желісі;
10) пациент-медициналық көмек көрсетуді талап ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық қызметтерді тұтынушы болып табылатын (болған) жеке тұлға;
11) хабардар етілген келісім - адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі;
12) электрондық денсаулық паспорты - жеке тұлғаның денсаулық жағдайы мен оған көрсетілетін медициналық көмек туралы құрылымдалған дербес медициналық деректердің цифрлық денсаулық сақтау субъектілері бүкіл өмір бойы электрондық көздерден қалыптастыратын және уәкілетті орган бекіткен ережеларға сәйкес жеке тұлғаға да, денсаулық сақтау қызметкерлеріне де қолжетімді жинағы.

3) лечащий врач – врач, оказывающий медицинскую помощь пациенту в период его наблюдения и лечения в медицинской организации;
4) национальная телемедицинская сеть Республики Казахстан (далее – НТМС) – сеть стационарных и мобильных телемедицинских центров организаций здравоохранения, находящихся в ведении уполномоченного органа, объединенных защищенной телекоммуникационной инфраструктурой и оснащенных аппаратно-программными комплексами;
5) дистанционные медицинские услуги – предоставление медицинских услуг в целях диагностики, лечения, медицинской реабилитации и профилактики заболеваний и травм, проведения исследований и оценок посредством цифровых технологий, обеспечивающее дистанционное взаимодействие медицинских работников между собой, с физическими лицами и (или) их законными представителями, идентификацию указанных лиц, а также документирование совершаемых ими действий;
6) медицинский работник – физическое лицо, имеющее профессиональное медицинское образование и осуществляющее медицинскую деятельность;
7) медицинская организация – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
8) носимые медицинские устройства – мобильные (носимые) устройства, предназначенные для сбора и передачи показателей состояния здоровья физического лица;
9) телемедицинская сеть – сеть стационарных и мобильных телемедицинских центров, оснащенных медицинским оборудованием и объединенных посредством информационно-коммуникационных технологий в единое информационное пространство для предоставления дистанционных медицинских услуг, обучения и обмена медицинской информацией в электронном формате;
10) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
11) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования;
12) электронный паспорт здоровья – набор структурированных персональных медицинских данных о состоянии здоровья физического лица и оказываемой ему медицинской помощи, формируемых субъектами цифрового здравоохранения из электронных источников на протяжении всей жизни и доступных как физическому лицу, так и работникам здравоохранения в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом.

2-тарау. Қашықтықтан медициналық көрсетілетін қызметтерге арналған электрондық ақпараттық ресурстарға қойылатын талаптар
3. Қашықтықтан медициналық көрсетілетін қызметтер:
медициналық ұйымның телемедициналық желісі;
ҰТМЖ;
медициналық ұйымның ақпараттандыру объектілерін, оның ішінде алып жүретін медициналық құрылғыларды қолдана отырып ақпараттандыру арқылы көрсетеді.
4. Қашықтықтан медициналық қызмет көрсету кезінде медициналық ұйымның телемедициналық желісіне, ҰТМЖ, медициналық ұйымның ақпараттандыру объектілеріне мынадай талаптар қойылады:
"Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкестігі;
медициналық қызметкерлер және (немесе) пациент және (немесе) оның заңды өкілі арасында аудио-визуалды байланыс және мәтіндік хабарламалармен, құжаттармен және суреттермен алмасу форматында өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
медициналық ұйымда медициналық қызметтерді қашықтықтан көрсетуді ұйымдастыру бойынша барлық елеулі шарттарды қамтитын жария офертаның акцептін қамтамасыз ету;
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес ақпараттандыру объектілерінің ішіне орнатылған құралдары арқылы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның талаптарына сәйкес сәйкестендіру және аутентификациялау жүйесі арқылы қашықтықтан медициналық қызметтер көрсетуге тартылған пациенттің, сондай-ақ медицина қызметкерлерінің жеке басын сәйкестендіруді қамтамасыз ету;
медициналық ұйымда медицина қызметкерлерін қабылдау кестесін қалыптастыруды қамтамасыз ету;
пациенттердің және (немесе) оның заңды өкілдерінің консультацияға жазылуын және (немесе) профилактикалық, диагностикалық, емдік, оңалту және паллиативтік көмек көрсетуді ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
Кодекстің 1-бабы 1-тармағының 279) тармақшасына сәйкес пациенттің және (немесе) оның заңды өкілінің медициналық көмек алуға хабардар етілген келісім беру мүмкіндігін қамтамасыз ету;
консилиум өткізуге өтінімдер қалыптастыруды қамтамасыз ету;
медициналық қызметкерлерге, пациенттерге және (немесе) олардың заңды өкілдеріне консультацияларды жүргізу немесе олардың күшін жою (ауыстыру) және (немесе) емдеу-диагностикалық, медициналық оңалту және (немесе) консилиум көрсету күні мен уақыты туралы хабарламаларды жолдауды қамтамасыз ету;

Глава 2. Требования к электронным информационным ресурсам для дистанционных медицинских услуг
3. Дистанционные медицинские услуги оказываются посредством:
телемедицинской сети медицинской организации;
НТМС;
объектов информатизации медицинской организации, в том числе с применением носимых медицинских устройств.
4. При оказании дистанционных медицинских услуг к телемедицинской сети медицинской организации, НТМС, объектам информатизации медицинской организации предъявляются следующие требования:
соответствие требованиям Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации", а также Единым требованиям в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832;
обеспечение взаимодействия между медицинскими работниками и (или) пациентом и (или) его законным представителем в формате аудио-визуального контакта и обмена текстовыми сообщениями, документами и изображениями;
обеспечение акцепта публичной оферты, содержащей все существенные условия по организации дистанционного оказания медицинских услуг в медицинской организации;
обеспечение идентификации личности пациента, а также медицинских работников, задействованных в оказании дистанционных медицинских услуг посредством системы идентификации и аутентификации в соответствии с требованиями уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности посредством встроенных инструментов объектов информатизации в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите";
обеспечение формирования расписания приема медицинских работников в медицинской организации;
обеспечение организации записи пациентов и (или) его законных представителей на консультацию и (или) оказание профилактической, диагностической, лечебной, реабилитационной и паллиативной помощи;
обеспечение возможности подачи пациентом и (или) его законным представителем информированного согласия на получение медицинской помощи согласно подпункту 279) пункта 1 статьи 1 Кодекса;
обеспечение формирования заявок на проведение консилиума;
обеспечение отправки медицинским работникам, пациентам и (или) их законным представителям, уведомлений о дате и времени проведения или отмене (переносе) консультаций и (или) оказании лечебно-диагностической, медицинской реабилитации и (или) консилиума;

Кодекстің 129-бабының 2-тармағына сәйкес медициналық оңалту қызметтерін көрсеткен дәрігердің және(немесе) медицина қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасын пайдалана отырып, пациенттің денсаулық жағдайы мен диагнозы туралы медициналық жазбаларды, ілеспе материалдарды пациенттің электрондық денсаулық паспортына енгізуді қамтамасыз ету;
Кодекстің 60-бабының 2-тармағына сәйкес "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті орган айқындайтын көлемде және еселікте деректерді ұлттық электрондық денсаулық паспортына және уәкілетті органның электрондық ақпараттық ресурстарына беруді қамтамасыз ету;
пациенттің жеке кабинетін ұйымдастыру мен жүргізуді қамтамасыз ету;
пациенттің денсаулық жағдайы туралы мәліметтерді беру және алу фактілерін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды және (немесе) ақпараттандыру объектілерін пайдалана отырып құжаттандыруды қамтамасыз ету;
ақпараттық-коммуникациялық технологияларды және (немесе) ақпараттандыру объектілерін пайдалана отырып, пациенттің денсаулық жағдайы туралы деректерді өңдеуді қамтамасыз ету;
пациенттің денсаулық жағдайын қашықтықтан бақылауды тағайындаған емдеуші дәрігердің, сондай-ақ қажет болған жағдайда қашықтықтан бақылауды жүзеге асыратын медицина қызметкерінің пациенттің денсаулық жағдайы туралы мәліметтерге қол жеткізуін қамтамасыз ету;
тағайындалған емді және өмір салтын сақтау жөніндегі ұсынымдармен бірге пациентке дербес медициналық сүйемелдеу процесіне тартылған емдеуші дәрігердің немесе медицина қызметкерінің хабарламаларды жіберуін қамтамасыз ету;
"Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-тарауы 53-бабының 2-тармағына және 56- бабының сәйкес пациенттердің дербес медициналық деректерін сақтауды және өңдеуді, қорғауды қамтамасыз ету;
жеке тұлғалардың өз денсаулығы және көрсетілген медициналық көмек туралы ақпаратқа электрондық денсаулық паспортында қол жеткізуін, сондай-ақ деректерге қол жеткізу журналын қадағалауды қамтамасыз ету;
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде қашықтықтан медициналық қызметтер көрсету кезінде медициналық ұйымдардың шығындарын төлеу процесін қамтамасыз ету үшін уәкілетті органның тиісті ақпараттық жүйелерімен интеграцияны қамтамасыз ету;
ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде және нұсқаулықтарында ескертілген жағдайларды қоспағанда, пациент және (немесе) оның заңды өкілі мен медицина қызметкері арасында қашықтықтан медициналық қызметтер көрсету кезінде пайдаланылатын ақпараттандыру объектілері бар телекоммуникация құралдарының интеграциялануын қамтамасыз ету;
қашықтықтан медициналық қызметтер көрсету кезінде қолданылатын пациент және (немесе) оның заңды өкілі мен медицина қызметкері арасындағы телекоммуникация құралдарының дербес деректерді қорғауға және медицина қызметкерінің құпиясын сақтауға қойылатын дербес деректерді қорғау саласындағы заңнама талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету.

обеспечение внесения медицинских записей, сопутствующих материалов о состоянии здоровья и диагнозе пациента в электронный паспорт здоровья пациента с использованием электронной цифровой подписи врача и(или) медицинского работника, оказавшего услуги медицинской реабилитации в соответствии с пунктом 2 статьи 129 Кодекса;
обеспечение передачи данных в Национальный электронный паспорт здоровья и электронные информационные ресурсы уполномоченного органа в объеме и кратности, определяемых уполномоченным органом, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах" в соответствии с пунктом 2 статьи 60 Кодекса;
обеспечение организации и ведения личного кабинета пациента;
обеспечение документирования с использованием информационно-коммуникационных технологий и (или) объектов информатизации фактов передачи и получения сведений о состоянии здоровья пациента;
обеспечение обработки данных о состоянии здоровья пациента с использованием информационно-коммуникационных технологий и (или) объектов информатизации;
обеспечение доступа лечащему врачу, назначившему дистанционное наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также при необходимости медицинскому работнику, осуществляющему дистанционное наблюдение к сведениям о состоянии здоровья пациента;
обеспечение направления лечащим врачом или медицинским работником, задействованным в процессе персонального медицинского сопровождения сообщений пациенту с рекомендациями по соблюдению назначенного лечения и образа жизни;
обеспечение хранения и обработки, защиты персональных медицинских данных пациентов в соответствии с пунктом 2 статьи 53 и статьей 56 главы 9 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации";
обеспечение доступа физическим лицам к информации о своем здоровье и оказанной медицинской помощи в электронном паспорте здоровья, а также отслеживанию журнала доступа к данным;
обеспечение интеграции с соответствующими информационными системами уполномоченного органа для обеспечения процесса оплаты затрат медицинским организациям при оказании дистанционных медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
обеспечение интеграции средств телекоммуникации между пациентом и (или) его законным представителем и медицинским работником с объектами информатизации, используемыми при оказании дистанционных медицинских услуг, за исключением случаев, оговоренных нормативными правовыми актами и инструкциями уполномоченного органа в сфере информатизации;
обеспечение соответствия средств телекоммуникации между пациентом и (или) его законным представителем и медицинским работником, применяемых при оказании дистанционных медицинских услуг, требованиям законодательства в сфере защиты персональных данных, предъявляемым к защите персональных данных и соблюдению тайны медицинского работника.

5. Мобильдік қосымшалар және (немесе) интернет – ресурстар арқылы қашықтықтан медициналық қызмет көрсету кезінде медициналық ұйымның ақпараттандыру объектілеріне, оның ішінде алып жүретін медициналық құрылғыларды қолдана отырып, мынадай талаптар қосымша қойылады:
пациенттің денсаулық жағдайына қашықтықтан мониторинг жүргізуді қамтамасыз ету;
Кодекстің 60-бабының 7-тармағына сәйкес сертификатталған және деректерді беру функциялары бар алып жүретін медициналық құрылғыларды пайдалану кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) ақпараттандыру объектілері арқылы автоматты режимде пациенттің денсаулық жағдайын қашықтықтан бақылауды қамтамасыз ететін емдеуші дәрігердің және (немесе) медицина қызметкерінің пациенттің денсаулық жағдайы туралы деректерді қашықтықтан алуын қамтамасыз ету;
пациенттің денсаулық жағдайы туралы деректерді қолмен енгізуді, пациенттің өзін және (немесе) емдеуші дәрігердің, оның ішінде деректерді беру функциясы жоқ алып жүретін медициналық құрылғылардан деректерді қолмен енгізуді қамтамасыз ету;
пациенттің денсаулық жағдайы көрсеткіштерінің, оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды және (немесе) ақпараттандыру объектілерін пайдалана отырып, автоматты режимде мониторингін және бақылауды қамтамасыз ету;
қашықтықтан және (немесе) көзбе-көз медициналық көмек көрсету үшін консультациялар жүргізуді, консультациялар мен диагностикалық зерттеулерге жіберуді, стационарды алмастыратын немесе стационарлық емдеуге жатқызуды, жедел медициналық көмек бригадасын шақыруды немесе шұғыл медициналық көмек көрсетуді қоса алғанда, пациенттің денсаулық жағдайы көрсеткіштерінің шекті мәндерден қатты ауытқуы кезінде дербес медициналық сүйемелдеу процесінің барлық қатысушыларын шұғыл хабардар етуді және пациенттің денсаулық жағдайын тұрақтандыруға бағытталған іс-шараларды орындауды қамтамасыз ету.
6. Денсаулық сақтау субъектілерінің электрондық ақпараттық ресурстары қашықтықтан медициналық қызметтер көрсету процесін құжаттандыру жөніндегі деректердің толықтығы үшін медициналық ақпараттық жүйелерге мынадай ең аз деректер жиынтығын енгізу мүмкіндігін қамтамасыз етеді:
1) қашықтықтан көрсетілетін қызметке жазылу кезінде:
пациенттің жеке сәйкестендіру нөмірі және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
қызметтің коды және атауы;
қызмет көрсететін дәрігердің учаскесі және (немесе) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
қызметке жазылу күні мен уақыты;
2) қызметті қашықтықтан орындау кезінде:
қашықтықтан медициналық қызмет көрсету нысаны;
пайдаланылған телекоммуникация құралдары;
пациенттің жеке сәйкестендіру нөмірі және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
қызметтің коды және атауы;
қызмет көрсеткен дәрігердің сәйкестендіргіші (егер бар болса) және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
диагноз бойынша деректер жиынтығы (диагноз, түрі, типі, сипаты);
пациенттің объективті жағдайын сипаттай отырып, пациенттің денсаулық жағдайының көрсеткіштерін, диагностикалық зерттеулер нәтижелерін түсіндіре отырып, дәрігердің жазбасы;
қорытынды (орындалған қызмет нәтижесінің сипаттамасы);
келесі қарау күнін қоса отырып, пациентті жүргізу жоспары;

5. При оказании дистанционных медицинских услуг посредством мобильных приложений и (или) интернет – ресурсов, в том числе с применением носимых медицинских устройств, к объектам информатизации медицинской организации, дополнительно предъявляются следующие требования:
обеспечение дистанционного мониторинга за состоянием здоровья пациента;
обеспечение дистанционного получения данных о состоянии здоровья пациента лечащим врачом и (или) медицинским работником, обеспечивающим дистанционное наблюдение за состоянием здоровья пациента в автоматическом режиме посредством информационно-коммуникационных технологий и (или) объектов информатизации при использовании носимых медицинских устройств, сертифицированных согласно пункту 7 статьи 60 Кодекса и имеющих функции передачи данных;
обеспечение ручного ввода данных о состоянии здоровья пациента, самим пациентом и (или) лечащим врачом, в том числе ручного ввода данных с носимых медицинских устройств, не имеющих функции передачи данных;
обеспечение мониторинга и контроля показателей состояния здоровья пациента, в том числе в автоматическом режиме с использованием информационно-коммуникационных технологий и (или) объектов информатизации;
обеспечение экстренного оповещения всех участников процесса персонального медицинского сопровождения при критическом отклонении показателей состояния здоровья пациента от предельных значений и выполнения мероприятий, направленных на стабилизацию состояния здоровья пациента, включая проведение консультаций для дистанционного и (или) очного оказания медицинской помощи, направления на консультации и диагностические исследования, госпитализацию на стационарозамещающее или стационарное лечение, вызов бригады скорой медицинской помощи или оказание неотложной медицинской помощи.
6. Электронные информационные ресурсы субъектов здравоохранения для полноты данных по документированию процесса оказания дистанционных медицинских услуг обеспечивают возможность внесения в медицинские информационные системы следующего минимального набора данных:
1) при записи на услугу, оказываемую дистанционно:
индивидуальный идентификационный номер и фамилию, имя, отчество (при его наличии) пациента;
код и наименование услуги;
участок и (или) фамилия, имя, отчество (при его наличии) врача, оказывающего услугу;
дата и время записи на услугу;
2) при дистанционном выполнении услуги:
форма оказания дистанционной медицинской услуги;
использованные средства телекоммуникации;
индивидуальный идентификационный номер и фамилия, имя, отчество (при его наличии) пациента;
код и наименование услуги;
индивидуальный идентификационный номер и фамилия, имя, отчество (при его наличии) врача, оказавшего услугу;
набор данных по диагнозу (диагноз, вид, тип, характер);
запись врача с описанием объективного статуса пациента, с интерпретацией показателей состояния здоровья пациента, результатов диагностических исследований;
заключение (описание результата выполненной услуги);
план ведения пациента с включением даты следующего осмотра;

зертханалық зерттеуге / консультациялық қызметтерге / емдеуге жатқызуға жіберу, басқа стационарға ауыстыру (қажет болған жағдайда деректер жиынтығына сәйкес), медициналық ұйымдардың құрамындағы зертханалардың медициналық есепке алу құжаттамасының нысанына сәйкес "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) 5-қосымшасына сәйкес;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 2 қазандағы № ҚР ДСМ-112/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21493 болып тіркелген) бекітілген рецептілерді жазып беру, есепке алу және сақтау қағидаларына сәйкес дәрілік заттарға рецепт (қажет болған жағдайда жіберу үшін қажетті деректер жиынтығына сәйкес);
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) бекітілген еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларына сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы (қажет болған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын ашу, ұзарту, жабу үшін қажетті деректер жиынтығына сәйкес);
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) бекітілген медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу (қажет болған жағдайда медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу үшін қажетті деректер жиынтығына сәйкес).
7. Ақпараттық-коммуникациялық технология арқылы қашықтықтан медициналық қызметтер көрсету Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығымен бекітілген қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және төлеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22151 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.

направление на лабораторное исследование / на консультационные услуги / на госпитализацию, перевод в другой стационар (в случае необходимости в соответствии с набором данных, необходимом для направления) в соответствии с формой медицинской учетной документации лабораторий в составе медицинских организаций согласно приложению 5 к приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
рецепт на лекарственные средства (в случае необходимости в соответствии с набором данных, необходимом для направления) в соответствии с Правилами выписывания, учета и хранения рецептов, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 октября 2020 года № ҚР ДСМ-112/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21493);
лист или справка о временной нетрудоспособности (в случае необходимости в соответствии с набором данных, необходимым для открытия, продления, закрытия листа или справки о временной нетрудоспособности) в соответствии с Правилами проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660);
направление на медико-социальную экспертизу (в случае необходимости в соответствии с набором данных, необходимым для направления на медико-социальную экспертизу) в соответствии с Правилами проведения медико-социальной экспертизы, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589).
7. Оказание дистанционных медицинских услуг посредством информационно-коммуникационной технологии осуществляется в соответствии с Правилами организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22151).