Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 4 маусымдағы № 531 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 4 маусымда № 22932 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 4 маусымдағы
№ 531 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларында:
1 және 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, қаржылық есептіліктің халықаралық және ұлттық стандарттарына сәйкес әзірленді, дара кәсіпкерлердің, заңды тұлғалардың, Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары, өкілдіктері мен тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі - субъектілер) бухгалтерлік есепті "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу тәртібін белгілейді.

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 июня 2021 года № 531. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2021 года № 22932
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 июня 2021 года № 531
Перечень некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954):
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах ведения бухгалтерского учета, утвержденных указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения бухгалтерского учета (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", международными и национальными стандартами финансовой отчетности, устанавливают порядок ведения бухгалтерского учета индивидуальными предпринимателями, юридическими лицами, филиалами, представительствами и постоянными учреждениями иностранных юридических лиц, зарегистрированных на территории Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (далее – субъекты).

2. Осы Қағидалардың қолданысы:
1) Заңға сәйкес Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін реттеуді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүзеге асыратын қаржы ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент Сақтандыру брокерлерінің филиалдары және Қазақстанның Даму Банкі;
2) бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін реттеу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен белгіленетін мемлекеттік мекемелерге қолданылмайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Бухгалтерлік қызметтің басшысы (бұдан әрі – бас бухгалтер) бас бухгалтер немесе халықаралық және ұлттық стандарттарға, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есептің жүргізілуі мен қаржылық есептіліктің жасалуын қамтамасыз ететін басқа лауазымды тұлға болып табылады.
Бас бухгалтерді субъекті басшысы тағайындайды және лауазымынан босатады және субъекті басшысына тікелей бағынады.
Бас бухгалтердің лауазымына "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген) бекітілген, Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына сәйкес қойылатын біліктілік талаптарына сай келетін тұлға тағайындалады. Жария мүдделi ұйымның бас бухгалтерi лауазымына кәсiби бухгалтер тағайындалады.
Лауазымға тағайындау жазбаша нысанда ресімделеді.
Бас бухгалтердiң талаптары бухгалтерлiк қызметке құжаттар мен мәлiметтерді тиісті ресімдеу және уақтылы ұсыну бөлігінде субъектiнiң барлық бөлiмшелерi үшін мiндеттi болып табылады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Субъектінің бөлімшелері арасында активтердің қозғалысын есепке алу үшін нысандары "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" № 562 Бұйрықпен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген (бұдар әрі – 562-бұйрық) ішкі орнын ауыстыруға арналған жүкқұжат қолданылады.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің электрондық шот-фактураларының ақпараттық жүйесінде "Ішкі өткізу" нысаны немесе тауарларға арналған ілеспе жүкқұжат ресімделген жағдайда қорларды ішкі өткізуге арналған жүкқұжатты жасау (ресімдеу) талап етілмейді.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2. Действие настоящих Правил не распространяется на:
1) финансовые организации, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан и Банк Развития Казахстана регулирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности которых в соответствии с Законом осуществляет Национальный Банк Республики Казахстан;
2) государственные учреждения, регулирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности которых устанавливается бюджетным законодательством Республики Казахстан.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Руководителем бухгалтерской службы (далее – главный бухгалтер) является главный бухгалтер или другое должностное лицо, обеспечивающее ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности, формирование учетной политики в соответствии с международными или национальными стандартами, требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Главный бухгалтер назначается и освобождается от должности руководством субъекта и подчиняется непосредственно руководителю субъекта.
На должность главного бухгалтера назначается лицо, соответствующее квалификационным требованиям, предъявляемым согласно Квалификационному справочнику должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденному приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003). На должность главного бухгалтера организации публичного интереса назначается профессиональный бухгалтер.
Назначение на должность оформляется в письменной форме.
Требования главного бухгалтера в части надлежащего оформления и своевременного представления в бухгалтерскую службу документов и сведений являются обязательными для всех подразделений субъекта.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Для учета движения активов между подразделениями субъекта применяются накладные на внутреннее перемещение, формы которых утверждены Приказом № 562.
Составление (оформление) накладной на внутреннее перемещение запасов не требуется в случае оформления формы "Внутреннее перемещение" или сопроводительной накладной на товары в информационной системе электронных счетов-фактур Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:

"32. Қорлардың өткізілуін есепке алу үшін нысаны 562-бұйрықпен бекітілген, қорларды шетке беруге арналған жүкқұжаты қолданылады.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің электрондық шот-фактураларының ақпараттық жүйесінде тауарларға арналған ілеспе жүкқұжат ресімделген жағдайда қорларды шетке беруге арналған жүкқұжатты жасау (ресімдеу) талап етілмейді.".
2. "Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде шот-фактураны электронды нысанда жазып беру қағидаларын және оның нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 370 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18583 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 412-бабы 3-тармағына, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық нысандағы шот-фактураларды жазып беру қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық нысандағы шот-фактураларды жазып беру қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 412-бабы 2-тармағына, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) электрондық нысанда шот-фактураны жазып беру тәртібін анықтайды.";
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) виртуалды қойма – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартқа сәйкес тауарларды қадағалап отыру тетігінің жұмыс істеуін автоматты режимде қамтамасыз етуге арналған ЭШФ АЖ модулі (бұдан әрі – Модуль)";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. ЭШФ "Алушының деректемелері" С бөлімінде:
1) "ЖСН/БСН" деген 16-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының ЖСН немесе БСН көрсетіледі (жол толтыруға жатады).
Егер "Алушының санаты" деген 20-жолдың "Резидент емес" Ғ немесе "Бөлшек сауда" деген "I" торкөзі белгіленсе, бұл жол толтыруға міндетті болып табылмайды;
2) "Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің БСН" деген 16.0-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің БСН немесе заңды тұлғаның татратылған құрылымдық бөлімшелерінің БСН немесе заңды тұлғаның татратылған құрылымдық бөлімшелерінің БСН көрсетіледі;

"32. Для учета реализации запасов применяется накладная на отпуск запасов на сторону, форма которой утверждена Приказом 562.
Составление (оформление) накладной на отпуск запасов на сторону не требуется в случае оформления сопроводительной накладной на товары в информационной системе электронных счетов-фактур Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.".
2. В приказе Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 370 "Об утверждении Правил выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур и его формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18583):
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 412 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур, утвержденных указанным приказом (далее – Правила):
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 412 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и определяют порядок выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ).";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) виртуальный склад – модуль ИС ЭСФ, предназначенный для обеспечения в автоматическом режиме функционирования механизма прослеживаемости товаров в соответствии с международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан (далее – Модуль);";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. В разделе С "Реквизиты получателя":
1) в строке 16 "ИИН/БИН" указываются ИИН или БИН получателя товаров, работ, услуг (строка подлежит заполнению).
В случае если в строке 20 "Категория получателя" отмечена ячейка "F" "Нерезидент" или "I" "Розничная реализация", данная строка является не обязательной для заполнения;
2) в строке 16.0 "БИН структурного подразделения юридического лица" указывается БИН структурного подразделения юридического лица получателя товаров, работ, услуг или БИН ликвидированного структурного подразделения юридического лица;

3) "Қайта ұйымдастырылған тұлғаның БСН" деген 16.1-жолда түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып берген кезде қосылу, бірігу, бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның БСН көрсетіледі;
4) "Алушы" деген 17-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының атауы көрсетіледі (жол толтыруға жатады):
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушылар болып табылатын жеке тұлғаларға қатысты - тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), егер "Алушының санаты" деген 20-жолда "Бөлшек саудада өткізу" деген "I" торкөзі белгіленген жағдайда, бұл жол толтыру үшін міндетті болып табылмайды;
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушылар болып табылатын дара кәсіпкерлерге қатысты не жеке практикамен айналысатын адамдардың – ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікте көрсетілген салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және (немесе) атауы;
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушылар болып табылатын заңды тұлғаларға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелеріне) қатысты – заңды тұлғаны (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшені) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамада көрсетілген атауы. Бұл ретте, ұйымдық-құқықтық нысанын көрсету бөлігіндегі дәстүрге, оның ішінде іскерлік айналымдағы дәстүрге сәйкес аббревиатуралар пайдаланылуы мүмкін;
5) "Қатысу үлесі" деген 17.1-жолда бірлескен қызметке қатысу үлесі көрсетіледі. Бұл жол "Жеткізушінің санаты" деген 20-жолда "D" деген ұяшықты белгілеген жағдайда толтырылуы мүмкін;
6) "Орналасқан орнының мекенжайы" деген 18-жолда Салық кодексінің 74-бабы 7-тармағына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының орналасқан жері көрсетіледі. Орналасқан жерінің мекенжайы туралы ақпараттар болмаған жағдайда, жол толтырылмай қалдырылады оны қолмен толтыру құқығы болмайды (жеке тұлғаның атына ЭШФ жазып берген жағдайда, жол толтыру үшін міндетті емес);
7) "Ел коды" деген 18.1-жолда "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК-ның №378 шешімі) бекітілген әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес елдің әріптік коды көрсетіледі (Шешімге 22-қосымша).
Аталған жол тауарды экспортқа өткізген кезде немесе бір заңды тұлға шегінде тауарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге беруге (жылжытуға) байланысты толтыруға жатады, басқа да жағдайларда "KZ" автоматты түрде толтырылады.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттардың деректемелері" F бөлімде "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжат" деген 32-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі, "Нөмірі" деген 32.1 және "Күні" деген 32.2-жолдардан тұрады (егер 32.1 немесе 32.2-жолдардың бірін толтырған жағдайда, онда аталған жолдың екіншісі толтырылуы тиіс).

3) в строке 16.1 "БИН реорганизованного лица" при выписке исправленного или дополнительного ЭСФ указывается БИН юридического лица, реорганизованного путем присоединения, слияния и разделения;
4) в строке 17 "Получатель" указывается наименование получателя товаров, работ, услуг (строка подлежит заполнению):
в отношении физических лиц, являющихся получателями товаров, работ, услуг, – фамилия, имя, отчество (при его наличии), в случае, если в строке 20 "Категория получателя" отмечена ячейка "I" "Розничная реализация", данная строка является не обязательной для заполнения;
в отношении индивидуальных предпринимателей или лиц, занимающихся частной практикой, являющихся получателями товаров, работ, услуг, – фамилия, имя, отчество (при его наличии) и (или) наименование налогоплательщика, указанное в свидетельстве о постановке на регистрационный учет по НДС;
в отношении юридических лиц (структурных подразделений юридического лица), являющихся получателями товаров, работ, услуг, – наименование, указанное в справке о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (структурного подразделения юридического лица). При этом в части указания организационно-правовой формы возможно использование аббревиатуры в соответствии с обычаями, в том числе обычаями делового оборота;
5) в строке 17.1 "Доля участия" отражается доля участия в совместной деятельности. Данная строка может быть заполнена в случае отметки ячейки "D" в строке 20 "Категория получателя";
6) в строке 18 "Адрес места нахождения" указывается место нахождения получателя товаров, работ, услуг в соответствии с пунктом 7 статьи 74 Налогового кодекса. В случае отсутствия сведений об адресе места нахождения поле остается не заполненным, без права заполнения вручную (строка не обязательна для заполнения в случае выписки ЭСФ в адрес физического лица);
7) в строке 18.1 "Код страны" указывается буквенный код страны согласно классификатору стран мира, утвержденному решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – Решение КТС № 378) (приложение № 22 к Решению).
Данная строка подлежит заполнению при реализации товара на экспорт или в связи с передачей (перемещением) товара за пределы территории Республики Казахстан в пределах одного юридического лица, в иных случаях автоматически заполняется "KZ".";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. В разделе F "Реквизиты документов, подтверждающих поставку товаров, работ, услуг" строка 32 "Документ, подтверждающий поставку товаров, работ услуг" содержит строки 32.1 "Номер" и 32.2 "Дата", в которых указываются номер и дата документа, подтверждающего поставку товаров, работ, услуг (в случае, если заполнена одна из строк 32.1 или 32.2, то вторая из указанных строк подлежит заполнению).

"Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі міндет қолданылатын тауарлар тізбесін, сондай-ақ Ресімдеу және олардың құжат айналымы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 26 желтоқсандағы № 1424 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19784 болып тіркелген) сәйкес ТІЖ ресімдеу қолданылатын тауарлар бойынша ЭШФ жазып берген кезде, "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жеткізілгенін растайтын құжат" деген ашық жолда:
1) ЭШФ АЖ тіркелген ТІЖ нөмірі мен күні;
2) мемлекеттік сатып алу бойынша тауарды жеткізу кезінде – мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес құжаттың нөмірі мен күні қосымша көрсетіледі.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. "Тауарларға арналған декларацияның, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініші және тауарларға ілеспе жүкқұжаттің №, ТС-1 немесе ТС-KZ" деген 15-бағанда:
1) Қазақстан Республикасының аумағына ЕАЭО мүше мемлекет болып табылмайтын, мемлекеттерден әкелінетін және "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" немесе "2" Белгісіне жататын тауарларды өткізген жағдайда, тауарларға арналған декларацияның 20 мәнді тіркеу нөмірі көрсетіледі (бұл ретте тауарларға арналған декларацияның әртүрлі тіркеу нөмірі бойынша біртекті импортталған тауарлар "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде жеке жолдарында көрсетіледі);
2) ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген және "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" немесе "2" Белгісіне жататын тауарларды өткізген жағдайда, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің 18 мәнді тіркеу нөмірі көрсетіледі (бұл ретте тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің әртүрлі тіркеу нөмірі бойынша біртекті импортталған тауарлар "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде жеке жолдарында көрсетіледі);
3) "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" немесе "2" Белгісіне тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттың 42 мәнді тіркеу нөмірі көрсетіледі (бұл ретте біртекті тауарлар тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттың әртүрлі нөмірлері бойынша "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" G бөлімінің жекелеген жолдарында көрсетіледі);

При выписке ЭСФ по товарам, на которые распространяется оформление СНТ в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года № 1424 "Об утверждении Перечня товаров, на которые распространяется обязанность по оформлению сопроводительных накладных на товары, а также Правил оформления и их документооборота" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19784), в поле "Документ, подтверждающий поставку товаров, работ, услуг" отражается:
1) номер и дата СНТ, зарегистрированной в ИС ЭСФ;
2) при поставке товара по государственным закупкам – дополнительно отражается номер и дата документа в соответствии с законодательством о государственных закупках.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. В графе 15 "№ Декларации на товары, заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, сопроводительной накладной на товары, СТ-1 или СТ-KZ" указывается:
1) 20-значный регистрационный номер декларации на товары в случае реализации товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан из государств, не являющихся государствами-членами ЕАЭС, и относящегося к Признаку "1" или "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" (при этом однородные импортированные товары по различным регистрационным номерам декларации на товары указываются в отдельных строках раздела G "Данные по товарам, работам, услугам");
2) 18-значный регистрационный номер заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов в случае реализации товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан из государств-членов ЕАЭС, и относящегося к Признаку "1" или "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" (при этом однородные импортированные товары по различным регистрационным номерам заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов указываются в отдельных строках раздела G "Данные по товарам, работам, услугам");
3) 42-значный регистрационный номер сопроводительной накладной на товары к Признаку "1" или "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" (при этом однородные товары по различным номерам сопроводительной накладной на товары указываются в отдельных строках раздела G "Данные по товарам, работам, услугам");

4) Қазақстан Республикасының аумағынан "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "3" Белгісіне жататын тауарлар экспортталған жағдайда тауардың шығарылған жері сертификатының 13 мәнді тіркеу нөмірі (ТС-1) көрсетіледі (бұл ретте біртекті тауарлар тауардың шығарылған жері сертификатының әртүрлі нөмірі бойынша "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде жеке жолдарында көрсетіледі);
5) "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "3" Белгісіне жататын еркін экономикалық аймақ немесе еркін қоймалар аумағында өндірілген тауарлар Қазақстан Республикасының аумағынан эскпортталған жағдайда, тауардың шығарылған жері сертификатының 11 мәнді тіркеу нөмірі (ТС- KZ) көрсетіледі (бұл ретте біртекті тауарлар тауардың шығарылған жері сертификатының әртүрлі нөмірі бойынша "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде жеке жолдарында көрсетіледі).
Осы бағанда "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" немесе "2", сондай-ақ ЕАЭО мүше мемлекетке тауарлардың экспорты кезінде "3" Белгілеріне жататын тауарлар бойынша толтырылады.
Бұл ретте, "2" Белгісіне жататын тауарлар бойынша аталған баған 2019 жылғы 1 шілдеден бастап міндетті толыруға жатады.
Модуль арқылы өткізілетін тауарлар бойынша аталған бағанда автоматты түрде толтырылады.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Жеткізіп беруші осы Қағиданың 89-тармағында көзделген есептердің біреуін қолданатын "Алушының деректемелері" С бөлімінде:
"Алушы" деген 17-жолда – "Жеке тұлға" (бұл жол автоматты түрде толтырылады);
"Орналасқан жерінің мекенжайы" деген 18-жолда – "Бөлшек сауда" (бұл жол автоматты түрде толтырылады) деп көрсете отырып, жеке жолдарды толтыра отырып, тауардың әрбір түрі бойынша бір күнде барлық айналымға ЭШФ жазып беруге құқылы;
"Алушының деректемелері" С бөлімінің "Алушының санаты" деген 20-жолының "I" торкөзіне – белгі қойылады.
Қажет болған жағдайда бірнеше ЭШФ жазып беріледі.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"ЭШФ АЖ жазып берілген және тіркелген, оның ішінде кері қайтарып алынған, күші жойылған және бас тартылған ЭШФ "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдер ішінде мемлекеттік органның ЭШФ АЖ-да сақталады.";
электрондық шот – фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдалану туралы Келісімде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
1. Осы Келісімде пайдаланылатын ұғымдар:
өкілетті (оператор) – Қазақстан Республикасының шот-фактуралар жөніндегі салық заңнамасымен реттелетін қатынастарға қатысатын және өнімді бөлу туралы шарттың немесе келісімнің (келісімшарттың) негізінде әрекет ететін заңды тұлға;
уәкілетті жеке тұлға – заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдардың электрондық шот-фактураның ақпараттық жүйесінде құжат айналымы процесінде осындай заңды тұлғаның атынан сенімхат негізінде операцияларды жүзеге асыруға құқық, оның ішінде заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдардың атынан электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактура қол қою құқығы берілген заңды тұлғаның қызметкері. Бұл ретте электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактура қолтаңба құқығы тек заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атынан беріледі;
электрондық құжат – электрондық-цифрлық нысанда ақпарат табыс етілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;

4) 13-значный регистрационный номер сертификата происхождения товара (СТ-1) в случае экспорта с территории Республики Казахстан товара, относящегося к Признаку "3" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" (при этом однородные товары по различным номерам сертификата происхождения товара указываются в отдельных строках раздела G "Данные по товарам, работам, услугам");
5) 11-значный регистрационный номер сертификата происхождения товара (СТ-KZ) в случае экспорта с территории Республики Казахстан товара, произведенного на территории свободной экономической зоны или свободных складов, относящегося к Признаку "3" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" (при этом однородные товары по различным номерам сертификата происхождения товара указываются в отдельных строках раздела G "Данные по товарам, работам, услугам").
Данная графа заполняется по товарам, относящимся к Признакам "1" и "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг", а также "3" – при экспорте товаров в государства-члены ЕАЭС.
При этом по товарам, относящимся к Признаку "2", данная графа подлежит обязательному заполнению с 1 июля 2019 года.
По товарам, реализуемым посредством Модуля, данная графа заполняется автоматически.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. Поставщик, применяющий один из расчетов, предусмотренный пунктом 89 настоящих Правил, вправе выписать ЭСФ на весь оборот за день, по каждому виду товара, с заполнением отдельных строк, с указанием в Разделе С "Реквизиты получателя":
в строке 17 "Получатель" – "Физические лица" (данная строка заполняется автоматически);
в строке 18 "Адрес места нахождения" – "Розничная торговля" (данная строка заполняется автоматически);
в ячейке "I" строки 20 "Категория получателя" раздела C "Реквизит получателя" – делается отметка.
В случае необходимости выписывается несколько ЭСФ.";
пункт 99 изложить в следующей редакции:
"99. ЭСФ, выписанные и зарегистрированные в ИС ЭСФ, в том числе отозванные, аннулированные и отклоненные, хранятся в ИС ЭСФ государственного органа в течение сроков, установленных Законом Республики Казахстан "Об информатизации".";
в Соглашении об использовании информационной системы электронных счетов – фактур:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Понятия, используемые в настоящем Соглашении:
поверенный (оператор) – юридическое лицо, участвующее в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан по счетам-фактурам, и действующее на основании договора поручения или соглашения (контракта) о разделе продукции;
уполномоченное физическое лицо – работник юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой, наделенный на основании доверенности правами осуществлять от имени такого юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой, операции в процессе документооборота в информационной системе электронных счетов-фактур. При этом право подписи электронного счета-фактуры дается только от имени юридического лица (структурного подразделения юридического лица);
электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;

электрондық шот-фактура (бұдан әрі – ЭШФ) – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 412-бабы 3-тармағына сәйкес бекітілген Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде шот-фактураны электронды нысанда жазып беру қағидаларына және салық заңнамасы нормаларының тиісті талаптарына сәйкес ЭШФ АЖ арқылы жазып берілетін құжат;
электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен құрылған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) – уәкілетті органның ақпараттық жүйесі, ол арқылы электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактураларды жазып беру, жіберу, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру, алу және сақтау жүзеге асырылады;
ЭШФ АЖ қатысушы – ЭШФ АЖ пайдалану туралы келісімге қол қойған және ЭШФ АЖ-да тіркелген адам;
ЭШФ АЖ операторы – ЭШФ АЖ әкімшісі болып табылатын мемлекеттік орган.
Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық нысандағы шот-фактуралардың нысаны.
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық нысандағы шот-фактуралардың нысаны:
G бөлім. Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер мынадай редакцияда жазылсын:
""G" бөлімі – "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер"
№ р/с
Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығу тегінің белгілері
Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы
Тауарларға Декларациясына немесе тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішке сәйкес тауарлардың атауы
Тауар коды (ЕАЭО СЭҚ ТН)
Өлшем бірлігі
Саны (көлемі)
Жанама салықтарсыз тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бір бірлігі үшін бағасы (тариф)
1
2
3

электронный счет-фактура (далее – ЭСФ) – документ, выписанный посредством ИС ЭСФ, соответствующий требованиям норм налогового законодательства и Правилам выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур, утвержденных в соответствии с пунктом 3 статьи 412 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи, подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
информационная система электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ) – информационная система уполномоченного органа, посредством которой осуществляются выписка, отправка, прием, регистрация, обработка, передача, получение и хранение счетов-фактур, выписанных в электронной форме;
участник ИС ЭСФ – лицо, подписавшее Соглашение об использовании ИС ЭСФ и зарегистрированное в ИС ЭСФ;
оператор ИС ЭСФ – государственный орган, являющийся администратором ИС ЭСФ.";
в форме счет – фактуры в электронной форме информационной системы электронных счетов – фактур, утвержденной указанным приказом:
раздел "G" – "Данные по товарам, работам, услугам" изложить в следующей редакции:
"Раздел G. Данные по товарам, работам, услугам
№ п/п
Признак происхождения товара, работ, услуг
Наименование товаров, работ, услуг
Наименование товаров в соответствии с Декларацией на товары или заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Код товара (ТН ВЭД ЕАЭС)
Единица измерения
Количество (объем)
Цена (тариф) за единицу товара, работы, услуги без косвенных налогов
1
2
3

3. "Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі міндет қолданылатын тауарлар тізбесін, сондай-ақ Ресімдеу және олардың құжат айналымы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 26 желтоқсандағы № 1424 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19784 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі міндет қолданылатын тауарлар тізбесін, сондай-ақ Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу және олардың құжат айналымы қағидаларын бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 176-бабына, "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарларды қадағалап отыру тетігі туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі міндет қолданылатын тауарлардың тізбесі осы тізбеге сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу қағидаларында және олардың құжат айналымында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу қағидаларында және олардың құжат айналымы (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 176-бабына, "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарларды қадағалап отыру тетігі туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және тауарлардың қозғалысын бақылауға арналған тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды (бұдан әрі – ТІЖ) ресімдеу тәртібін айқындайды.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бөлшек сауда – тауарларды соңғы тұтынушыға сатып алуға және сатуға байланысты сауда қызметінің түрі.
Бұл ретте соңғы тұтынушы деп – тауарды (ларды) кәсіпкерлік қызметпен және жеке практикамен айналысатын тұлғалармен жүзеге асырумен байланысты емес жеке, отбасылық, үй ішінде және өзге де мақсаттарда пайдалану үшін оларды сатып алатын, сататын жеке тұлға деп түсініледі;
2) виртуалды қойма – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартқа сәйкес тауарларды қадағалап отыру тетігінің жұмыс істеуін автоматты режимде қамтамасыз етуге арналған электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) модулі;

3. В приказе Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года № 1424 "Об утверждении Перечня товаров, на которые распространяется обязанность по оформлению сопроводительных накладных на товары, а также Правил оформления и их документооборота" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19784):
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Перечня товаров, на которые распространяется обязанность по оформлению сопроводительных накладных на товары, а также Правил оформления сопроводительных накладных на товары и их документооборот";
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 176 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан "О ратификации Соглашения о механизме прослеживаемости товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза ПРИКАЗЫВАЮ:";
Перечень товаров, на которые распространяется обязанность по оформлению сопроводительных накладных на товары, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно настоящему Перечню;
в Правилах оформления сопроводительных накладных на товары и их документообороте, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оформления сопроводительных накладных на товары и их документооборот (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 176 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан "О ратификации Соглашения о механизме прослеживаемости товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза, и определяют порядок оформления сопроводительных накладных на товары (далее – СНТ), предназначенных для контроля за движением товаров.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) розничная торговля – вид торговой деятельности, связанный с приобретением и продажей товаров конечному потребителю.
При этом под конечным потребителем понимается – физическое лицо, приобретающее товар (-ы) для его (их) использования в личных, семейных, домашних и иных целях, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности и деятельности лиц, занимающихся частной практикой);
2) виртуальный склад – модуль информационной системы электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ), предназначенный для обеспечения в автоматическом режиме функционирования механизма прослеживаемости товаров в соответствии с международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан;

3) тауар – кез келген жылжымалы мүлік, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің валюталары, бағалы қағаздар және (немесе) валюталық құндылықтар, жол чектері, электр энергиясы, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жылжымайтын мүлікке теңестірілген өзге де өткізілетін заттар;
4) тауардың ID – виртуалды қоймадағы тауарлар үшін автоматты түрде жинақталатын сәйкестендіргіш.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өнім беруші (әкелу кезінде – алушы) ТІЖ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды шот-фактуралар ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) "Виртуалды қойма" модулі арқылы мемлекеттік немесе орыс тілдерінде ресімдейді, электрондық шот- фактураларға қол қою үшін және "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) айқындалған тәртіппен электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылады.
Салық төлеуші ТІЖ қағаз жеткізгіште жазып беруге құқылы болатын мынадай жағдайларды:
1) салық төлеушінің тұрған жері бойынша Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктері шекарасында жалпыға ортақ пайдаланылатын телекоммуникациялар желісі болмаған жағдайды қоспағанда, шот-фактура электрондық нысанда ресімделеді.
Аумағында жалпыға ортақ пайдаланылатын телекоммуникациялар желісі жоқ Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктері туралы ақпарат Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – ҚР ҚМ МКК) интернет-ресурсында орналастырылады;
2) ҚР ҚМ МКК интернет-ресурсында ЭШФ АЖ-да техникалық қателіктер себебінен ТІЖ ресімдеудің мүмкін болмауы расталған жағдайды қоспағанда, ТІЖ электрондық нысанда жазып беріледі.
Техникалық қателіктер жойылғаннан кейін өнім беруші (әкелген кезде – алушы) қағаз жеткізгіште ресімдеген ТІЖ техникалық қателіктер жойылған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде ЭШФ АЖ-ға енгізуі тиіс.";
10-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1. ТІЖ мынадай жағдайларда рәсімделмейді:
1) жеке тұлғаға бөлшек саудада тауарларды өткізу кезінде;
2) "Экспорттық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 6, 7, 7-1-тармақтарына сәйкес өткізілетін, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтаждары үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 ақпандағы №104 "Экспорттық бақылауға жататын өнімнің номенклатурасын (тізімін) бекіту туралы" номенклатуралық (тізімен) сәйкес қаулысымен бекітілген экспорттық бақылауға жататын өнімді Қазақстан Республикасының аумағынан әкету (аумағына әкелу) кезінде;

3) товар – любое движимое имущество, в том числе валюта государств–членов Евразийского экономического союза, ценные бумаги и (или) валютные ценности, дорожные чеки, электрическая энергия, а также иные перемещаемые вещи, приравненные к недвижимому имуществу в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан;
4) ID товара – автоматически генерируемый идентификатор для товаров на виртуальном складе.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. СНТ оформляется поставщиком (при ввозе – получателем) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, посредством модуля "Виртуальный склад" (далее – ВС) информационной системы электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ) на государственном или русском языках, подписывается электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) в порядке, определенном для подписания электронных счетов-фактур и Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон).
СНТ оформляется в электронной форме, за исключением следующих случаев, когда налогоплательщик вправе оформить СНТ на бумажном носителе:
1) отсутствия по месту нахождения налогоплательщика в границах административно-территориальных единиц Республики Казахстан сети телекоммуникаций общего пользования.
Информация об административно-территориальных единицах Республики Казахстан, на территории которых отсутствуют сети телекоммуникаций общего пользования, размещается на интернет-ресурсе Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – КГД МФ РК);
2) в случае подтверждения информации на интернет-ресурсе КГД МФ РК о невозможности оформления СНТ в ИС ЭСФ по причине технических ошибок.
После устранения технических ошибок СНТ, оформленная на бумажном носителе, поставщиком (при ввозе – получателем) подлежит введению в ИС ЭСФ в течение трех календарных дней с даты устранения технических ошибок.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. СНТ не подлежит оформлению:
1) при реализации товаров в розничной торговле физическому лицу;
2) при вывозе с территории (ввозе на территорию) Республики Казахстан продукции, подлежащей экспортному контролю, согласно номенклатуре (списку), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года № 104 "Об утверждении номенклатуры (списка) продукции, подлежащей экспортному контролю" для нужд Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, в соответствии с пунктами 6, 7 и 7-1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об экспортном контроле";

3) алкоголь өнімін қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды бір тұлға шегінде және (немесе) бір тұлғаның құрылымдық бөлімшелері арасында өткізу кезінде ТІЖ ресімделмейді.";
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. ТІЖ алушы ЭШФ АЖ-да ТІЖ-ны тіркеген күннен кейін күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде электрондық шот-фактураларға қол қою үшін және Заңда айқындалған тәртіппен ЭЦҚ-мен қол қойылған расталған немесе қабылданбаған ТІЖ-ын ЭШФ АЖ арқылы ұсынуға міндетті. ТІЖ ұсынылмаған не уақытылы ұсынылмаған жағдайда алушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылады.
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Алушының ТІЖ алғаны туралы растауы мынадай жағдайларда:
1) тауарларды экспортқа өткізген кезде;
2) тауарларды дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаға өткізген кезде;
3) алушы бір мезгілде мынадай өлшемшарттарға сәйкес келген кезде бөлшек сауданы жүзеге асыратын субъект болып табылатын салық төлеушіге тауарларды (акцизделетіндерден басқа) өткізу кезінде:
оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданады;
ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмайды;
ЭҚЖЖ (экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші) сәйкес бөлшек сауда қызметінің түріне сәйкес келеді;
деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасын қолданады.
Мұндай салық төлеуші ТІЖ ресімдеу кезінде алушының санатына автоматты түрде "Шағын сауда нүктесі" белгісі қойылады.
Осы тармақтың ережесі шегінде ЕАЭО кедендік тек арасының участкілеріне толық немесе ішінара сәйкес келетін арнайы экономикалық аймақтың (бұдан әрі – АЭА) аумағындағы тауарларды өткізуге қолданылмайды;
4) тауарларды түпкілікті тұтынушыға өткізу кезінде;
5) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілері жоқ Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктерінде тіркелген алушылардың атына ТІЖ ресімдеу кезінде;
6) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің құрамында алтыны бар өнімді өткізу, өткізу кезінде талап етілмейді.".
4. "Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру және олардың құжат айналымының қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № 1104 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21631 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабының 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу және олардың құжат айналымы жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдерінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) при перемещении товаров в пределах одного лица и (или) между структурными подразделениями одного лица на территории Республики Казахстан, за исключением алкогольной продукции.";
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Получатель СНТ обязан в течение 20 (двадцати) календарных дней после даты регистрации СНТ в ИС ЭСФ представить посредством ИС ЭСФ подтвержденную или отклоненную СНТ, подписанную ЭЦП в порядке, определенном для подписания электронных счетов-фактур и Законом. В случае непредставления либо несвоевременного представления СНТ получатель несет административную ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Подтверждение о получении СНТ получателем не требуется в следующих случаях:
1) при реализации товаров на экспорт;
2) при реализации товаров физическому лицу, не являющемуся индивидуальным предпринимателем;
3) при реализации товаров (кроме подакцизных) налогоплательщику, являющемуся субъектом осуществляющим розничную торговлю, при одновременном соответствии получателя следующим критериям:
применении специального налогового режима на основе упрощенной декларации;
не состоит на регистрационном учете в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
соответствии виду деятельности розничной торговли согласно общему классификатору экономической деятельности);
применении контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных.
При оформлении СНТ такому налогоплательщику в категории получателя автоматически устанавливается отметка "Малая торговая точка".
Положение данного пункта не распространяется на реализацию товаров на территории специальной экономической зоны (далее – СЭЗ), пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы ЕАЭС;
4) при реализации товаров конечному потребителю;
5) при оформлении СНТ в адрес получателей, зарегистрированных в административно-территориальных единицах Республики Казахстан, в которых отсутствуют сети телекоммуникаций общего пользования;
6) при перемещении и реализации золотосодержащей продукции Национальному Банку Республики Казахстан.".
4. В приказе Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2020 года № 1104 "Об утверждении Правил и сроков реализации пилотного проекта по оформлению сопроводительных накладных на товары и их документооборот" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21631):
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах и сроках реализации пилотного проекта по оформлению сопроводительных накладных на товары и их документообороте, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы тауарларға ілеспе жүкқұжаттар мен олардың құжат айналымын ресімдеу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленді және тауарларға ілеспе жүкқұжаттар мен олардың құжат айналымын ресімдеу жөніндегі пилоттық жобаны (бұдан әрі – Пилоттық жоба) іске асыру тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.";
2-тармақта:
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) бөлшек сауда – тауарларды соңғы тұтынушыға сатып алуға және сатуға байланысты сауда қызметінің түрі.
Бұл ретте соңғы тұтынушы деп – тауарды (ларды) кәсіпкерлік қызметпен және жеке практикамен айналысатын тұлғалармен жүзеге асырумен байланысты емес жеке, отбасылық, үй ішінде және өзге де мақсаттарда пайдалану үшін оларды сатып алатын, сататын жеке тұлға деп түсініледі;
5) виртуалды қойма – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартқа сәйкес тауарларды қадағалап отыру тетігінің жұмыс істеуін автоматты режимде қамтамасыз етуге арналған электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) модулі;";
24) және 24-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"24) уәкілетті жеке тұлға – осындай заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкер не жеке практикамен, айналысатын адамдардың атынан сенімхат негізінде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің шот-фактуралар ақпараттық жүйесінің "Виртуалды қойма" модулінде операцияларды жүзеге асыруға құқық берілген заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкердің не жеке практикамен айналысатын адамдардың қызметкері немесе өкілі;";
"24-1) тауар – "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес кез келген жылжымалы мүлік, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің валютасы, бағалы қағаздар және (немесе) валюталық құндылықтар, жол чектері, электр энергиясы, сондай-ақ жылжымайтын мүлікке теңестірілген өзге де өткізілетін заттар;
мынадай мазмұндағы 25-1) тармақшамен толықтырылсын:
"25-1) электрондық шот-фактура (бұдан әрі – ЭШФ) – электрондық шот – фактуралардың ақпараттық жүйесі арқылы жазып берілген және салық заңнамасы нормаларының талаптарына сәйкес келетін құжат;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) 328.00-нысан – "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің № 166 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16448 болып тіркелген) бекітілген тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила и сроки реализации пилотного проекта по оформлению сопроводительных накладных на товары и их документооборот (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки реализации пилотного проекта по оформлению сопроводительных накладных на товары и их документооборот (далее – Пилотный проект).";
в пункте 2:
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) розничная торговля – вид торговой деятельности, связанный с приобретением и продажей товаров конечному потребителю.
При этом под конечным потребителем понимается – физическое лицо, приобретающее товар (-ы) для его (их) использования в личных, семейных, домашних и иных целях, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности и деятельности лиц, занимающихся частной практикой);
5) виртуальный склад – модуль информационной системы электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ), предназначенный для обеспечения в автоматическом режиме функционирования механизма прослеживаемости товаров в соответствии с международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан;";
подпункты 24) и 24-1) изложить в следующей редакции:
"24) уполномоченное физическое лицо – работник или представитель юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой, наделенный на основании доверенности правами осуществлять от имени такого юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой, операции в модуле "Виртуальный склад" информационной системы счетов-фактур Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
24-1) товар – любое движимое имущество, в том числе валюта государств – членов Евразийского экономического союза, ценные бумаги и (или) валютные ценности, дорожные чеки, электрическая энергия, а также иные перемещаемые вещи, приравненные к недвижимому имуществу в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан;";
дополнить подпунктом 25-1) следующего содержания:
"25-1) электронный счет-фактура (далее – ЭСФ) – документ, выписанный посредством информационной системы электронных счетов – фактур и соответствующий требованиям норм налогового законодательства;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) форма 328.00 – заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, утвержденное приказом Министра финансов Республики Казахстан от № 166 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16448).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Пилоттық жоба Қазақстан Республикасының аумағында:
акцизделетін өнімдер, Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу, Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкету бойынша 2020 жылғы 31 желтоқсаннан бастап 2021 жылғы 1 қазанға дейін;
виртуалды қойма арқылы ЭШФ жазып беруге жататын тауарлар бойынша 2020 жылғы 31 желтоқсаннан бастап 2022 жылғы 1 қантарға дейін;
ДСҰ алып қою тізбесінің тауарлары және цифрлық таңбалау қолданылатын тауарлар бойынша 2021 жылғы 1 қазаннан бастап 2022 жылғы 1 тамызға дейін іске асырылады.";
16, 17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. ТІЖ:
1) тауарларды бөлшек саудада түпкілікті тұтынушыға өткізу кезінде;
2) ЕАЭО мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан және ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан магистральды құбыржол жүйесі бойынша және (немесе) электр беру желілері бойынша тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу кезінде;
3) ЕАЭО мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағына және ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағына магистральды құбыржол жүйесі бойынша және (немесе) электр беру желілері бойынша тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан әкету кезінде;
4) алкоголь өнімін қоспағанда, тауарларды бір тұлға шегінде және (немесе) бір тұлғаның құрылымдық бөлімшелері арасында Қазақстан Республикасының аумағында өткізу кезінде;
5) ыдыс ДСҰ-ның алып қою тізбесіне енгізілген жағдайларды қоспағанда, қайтарылатын ыдысты тиеу кезінде;
6) ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы тасымалдауды бастау орны болып табылатын ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу кезінде;
7) ДСҰ-ның алып қою тізбесінен тауарларды және (немесе) акцизделетін тауарларды және (немесе) олар бойынша виртуалды қойма арқылы ЭШФ жазып берілетін тауарларды қоспағанда, тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан межелі елі ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағы болып табылатын, ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағына әкету кезінде;
8) "Экспорттық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 6, 7, 7-1-тармақтарына сәйкес өткізілетін, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтаждары үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 ақпандағы №104 "Экспорттық бақылауға жататын өнімнің номенклатурасын (тізімін) бекіту туралы" номенклатуралық (тізімен) сәйкес қаулысымен бекітілген экспорттық бақылауға жататын өнімді Қазақстан Республикасының аумағынан әкету (аумағына әкелу) кезінде;

"3. Пилотный проект реализуется на территории Республики Казахстан:
по подакцизной продукции, ввозу товаров на территорию Республики Казахстан, вывозу товаров с территории Республики Казахстан с 31 декабря 2020 года до 1 октября 2021 года;
по товарам, по которым ЭСФ подлежат выписке посредством виртуального склада, с 31 декабря 2020 года до 1 января 2022 года;
по товарам из Перечня изъятия ВТО и товарам подлежащим маркировке с 1 октября 2021 года до 1 августа 2022 года.";
пункты 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"16. СНТ не подлежит оформлению:
1) при реализации товаров в розничной торговле конечному потребителю;
2) при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств, не являющихся членами ЕАЭС, и с территории государств-членов ЕАЭС по системе магистральных трубопроводов и (или) по линиям электропередачи;
3) при вывозе товаров с территории Республики Казахстан на территорию государств, не являющихся членами ЕАЭС, и на территорию государств-членов ЕАЭС по системе магистральных трубопроводов и (или) по линиям электропередачи;
4) при перемещении товаров в пределах одного лица и (или) между структурными подразделениями одного лица на территории Республики Казахстан, за исключением алкогольной продукции;
5) при отгрузке возвратной тары, за исключением случаев, когда такая тара включена в перечень изъятия ВТО;
6) при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС, по которым местом начала транспортировки является территория государств, не являющихся членами ЕАЭС;
7) при вывозе товаров с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов ЕАЭС, по которым страной назначения является территория государства, не являющегося членом ЕАЭС, за исключением товаров из перечня изъятия ВТО и (или) подакцизных товаров и (или) товаров, по которым ЭСФ подлежат выписке посредством виртуального склада;
8) при вывозе с территории (ввозе на территорию) Республики Казахстан продукции, подлежащей экспортному контролю, согласно номенклатуре (списку), утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года № 104 "Об утверждении номенклатуры (списка) продукции, подлежащей экспортному контролю" для нужд Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, в соответствии с пунктами 6, 7 и 7-1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об экспортном контроле";

9) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құрамында алтыны бар өнімді өткізуі, өткізуі кезінде ресімдеуге жатпайды.";
"17. ТІЖ мынадай мерзімдерде:
1) мыналарды:
әуе көлігімен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде – әуе көлігі ұшып келген (ұшып кеткен) күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей;
темір жол тасымалдарын, халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезінде – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткенге дейін;
қалған тауарларды жеткізу (тасымалдау) бойынша:
Қазақстан Республикасының аумағына:
ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан тауарларды әкелу кезінде - кедендік тазарту жүргізілген алкоголь өнімін өткізу, өткізу басталғаннан кешіктірмей;
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан тауарларды әкелу кезінде – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткенге дейін;
тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттердің және ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына әкету кезінде – тауарларды өткізу, өткізу және (немесе) тиеп-жөнелту басталғаннан кешіктірмей;
2) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тауарларды өткізу, тиеп-жөнелту кезінде - тауарларды өткізу, тиеп-жөнелту басталғаннан кешіктірмей;
Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізу кезінде:
ТІЖ осы жеткізуге тасымалдау құжаты қалыптастырылған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей ресімделетін тасымалдау туралы мәліметтерді көрсете отырып, тауарды темір жол көлігімен жеткізуді;
ТІЖ тауар өткізілген күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей ресімделетін бөлшек сауданы жүзеге асыратын салық төлеушіге тауарларды (акцизделетіндерден басқа) көтерме саудада жеткізуді;
ай ішінде өткізілуін көрсете отырып, өткізу айынан кейінгі айдың 20-ы күнінен кешіктірілмей – автожанармай құю станцияларының бензин мен дизель отынын талондар, отын карталары бойынша өткізуді;
бөлшек сауданы жүзеге асыратын салық төлеушінің тауарды түпкілікті тұтынушыға өткізу бойынша бір күн ішінде өткізуді көрсете отырып, өткізу күнінен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей ерікті негізде ТІЖ ресімдеуді қоспағанда, тауарларды өткізу, тиеп-жөнелту, өткізу басталғаннан кешіктірмей жүзеге асыру кезінде ресімделеді.";
"18. ТІЖ алушы ТІЖ растау немесе бас тарту ТІЖ ЭШФ АЖ-да тіркеген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күннен кешіктірмей жүзеге асырылатын, көліктің кез келген түрі арқылы тауарды жеткізуді (тасымалдауды) қоспағанда, ТІЖ ЭШФ АЖ-да тіркеген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде ЭШФ АЖ арқылы ТІЖ-ны растайды немесе бас тартады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

9) при перемещении и реализации золотосодержащей продукции Национальным Банком Республики Казахстан.
17. СНТ оформляется в следующие сроки:
1) при осуществлении:
перевозок воздушным транспортом – не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем прилета (отлета) воздушного транспорта;
железнодорожных перевозок, международных автомобильных перевозок – до пересечения Государственной границы Республики Казахстан;
по остальным поставкам (перевозкам) товаров:
при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан:
с территории государств, не являющихся членами ЕАЭС, – не позднее начала перемещения, реализации алкогольной продукции, по которым произведена таможенная очистка;
с территории государств-членов ЕАЭС – до пересечения Государственной границы Республики Казахстан;
при вывозе товаров с территории Республики Казахстан на территорию государств, не являющихся членами ЕАЭС, и государств-членов ЕАЭС – не позднее начала перемещения, реализации и (или) отгрузки товаров;
2) при перемещении, отгрузке товаров по территории Республики Казахстан – не позднее начала перемещения, отгрузки товаров;
при реализации товаров на территории Республики Казахстан - не позднее начала перемещения, отгрузки, реализации товаров, за исключением:
поставки товара железнодорожным транспортом с указанием сведений о перевозке, по которой СНТ оформляется не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем формирования перевозочного документа на данную поставку;
оптовой поставки товаров (кроме подакцизных) налогоплательщику, осуществляющему розничную торговлю, по которой СНТ оформляется не позднее 2 (двух) рабочих дней, следующих за днем реализации товара;
реализации бензина и дизельного топлива автозаправочными станциями по талонам, топливным картам – не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем реализации, с отражением реализации за месяц;
оформления СНТ на добровольной основе налогоплательщиком, осуществляющим розничную торговлю, по реализации товаров конечному потребителю не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней с даты реализации, с отражением реализации за день.
18. Получатель СНТ в течение 10 (десяти) календарных дней с даты регистрации СНТ в ИС ЭСФ посредством ИС ЭСФ подтверждает или отклоняет СНТ, за исключением поставки (перевозки) товара посредством любого вида транспорта, при которой подтверждение или отклонение СНТ осуществляется не позднее 20 (двадцати) рабочих дней с даты регистрации СНТ в ИС ЭСФ.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:

"20. ТІЖ жеткізуші (әкелу кезінде – алушы) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша виртуалды қойма арқылы қазақ немесе орыс тілдерінде ресімдейді, ЭЦҚ қояды.
ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу кезінде тауарларды алушы бастапқы ТІЖ ресімдейді, ол арқылы тауарлар оның виртуалды қоймасына түседі.
Жеке тұлғалардың атына автомобиль көлігімен ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу кезінде ТІЖ тауарларды, жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметті (экспедициялау, курьерлік жеткізу) жүзеге асыратын тасымалдаушы ресімдейді.";
23-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) алушы бір мезгілде мынадай өлшемшарттарға сәйкес келген кезде бөлшек сауданы жүзеге асыратын субъект болып табылатын салық төлеушіге тауарларды (акцизделетіндерден басқа) өткізу кезінде:
оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданады;
ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмайды;
ЭҚЖЖ (экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші) сәйкес бөлшек сауда қызметінің түріне сәйкес келеді;
деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасын қолданады.
Мұндай салық төлеуші ТІЖ ресімдеу кезінде алушының санатына автоматты түрде "Шағын сауда нүктесі" белгісі қойылады.
Осы тармақтың ережесі шегінде ЕАЭО кедендік тек арасының участкілеріне толық немесе ішінара сәйкес келетін арнайы экономикалық аймақтың (бұдан әрі – АЭА) аумағындағы тауарларды өткізуге қолданылмайды;
4) тауарларды түпкілікті тұтынушыға өткізу кезінде талап етілмейді;";
мынадай мазмұндағы 25-1-тармақпен толықтырылсын:
"25-1. Қағидалардың 23-тармағы 3) тармақшасына сәйкес салық төлеушіге өткізілген тауар бойынша ТІЖ-да алушының "Шағын сауда нүктесі" санаты белгісі қойылған кезде тауарды қайтаруға ТІЖ ресімдеуді жеткізуші жүргізеді.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Толық емес және (немесе) дұрыс емес деректерді көрсете отырып ресімделген, сондай-ақ алушы растамаған немесе бас тартпаған ТІЖ:
1) тауарды көліктің кез келген түрі арқылы жеткізу (тасымалдау) кезінде – ЭШФ АЖ-да ТІЖ тіркелген күнінен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде;
2) қалған тауарлар бойынша – ЭШФ АЖ-да ТІЖ тіркелген күнінен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде жеткізуші (әкелу кезінде – алушы) түзетуге немесе кері қайтарып алуға жатады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген тауарлар:
тауардың ID-ін қамтитын деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы чегінің негізінде;
өз мұқтажы үшін, өндірісте, қызмет көрсетуде, жұмыстарды орындауда пайдалану кезінде;
бүлінген, жоғалған, ұрланған, кәдеге жаратылған кезде;
қадағалап отыру тоқтатылған кезде;

"20. СНТ оформляется поставщиком (при ввозе – получателем) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам посредством виртуального склада на казахском или русском языках, подписывается ЭЦП.
При ввозе товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС получатель товаров оформляет первичную СНТ, посредством которой товары поступают на его виртуальный склад.
При ввозе товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС автомобильным транспортом в адрес физических лиц, СНТ оформляется перевозчиком, осуществляющим деятельность по транспортировке товаров, грузов (экспедирование, курьерская доставка);";
подпункты 3) и 4) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"3) при реализации товаров (кроме подакцизных) налогоплательщику, являющемуся субъектом осуществляющим розничную торговлю, при одновременном соответствии получателя следующим критериям:
применении специального налогового режима на основе упрощенной декларации;
не состоит на регистрационном учете в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
соответствии виду деятельности розничной торговли согласно общему классификатору экономической деятельности);
применении контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных.
При оформлении СНТ такому налогоплательщику в категории получателя автоматически устанавливается отметка "Малая торговая точка".
Положение данного пункта не распространяется на реализацию товаров на территории специальной экономической зоны (далее – СЭЗ), пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы ЕАЭС;
4) при реализации товаров конечному потребителю;";
дополнить пунктом 25-1 следующего содержания:
"25-1. По товарам, реализованным налогоплательщику, согласно подпункту 3) пункта 23 Правил при отметки в СНТ категория получателя "Малая торговая точка", оформление СНТ на возврат товара производится поставщиком.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. СНТ, оформленная с указанием неполных и (или) недостоверных данных, а также неподтвержденная или не отклоненная получателем, подлежит исправлению или отзыву поставщиком (при ввозе – получателем):
1) при поставке (перевозке) товара посредством любого вида транспорта – в течение 20 (двадцати) рабочих дней с даты регистрации СНТ в ИС ЭСФ;
2) по остальным товарам – в течение 10 (десяти) календарных дней с даты регистрации СНТ в ИС ЭСФ.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Товары, указанные в пункте 27 настоящих Правил, списываются с виртуального склада без оформления СНТ на реализацию:
на основе чека контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных, который содержит ID товара - автоматически на 16 (шестнадцатый) календарный день со дня реализации;
при использовании для собственных нужд, в производстве, оказании услуг, выполнении работ;
при порче, утрате, хищении, утилизации;
при прекращении прослеживаемости;

осы Қағидалардың 23-тармағының 3) тармақшасында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін, бөлшек сауда субъектісіне ТІЖ ресімделген күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткеннен кейін автоматты түрде ресімделген ТІЖ бойынша тауарларды алу кезінде өткізуге ТІЖ ресімдеусіз виртуалды қоймадан есептен шығарылады.";
7-тарау алып тасталсын;
99-тармақ алып тасталсын;
100-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"100. ТІЖ ресімдеу кезінде жеткізуші (әкелу кезінде – алушы), егер 100-1-тармақта өзгеше белгіленбесе, "Қосымша мәліметтер" ашық жолында құрамында алтыны бар бастапқы жер қойнауын пайдаланушының сәйкестендіру нөмірін, егер бұл мәліметтер жеткізуші, алушы туралы мәліметтерге сәйкес келмесе көрсетеді.
Бұл талап аффинаж зауыттары мен алтын өңдеу фабрикаларына қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы 100-1-тармақпен толықтырылсын:
"100-1. Ломбардтар ломбард алдындағы өз міндеттемелерін орындамаған, үшінші тұлғалардың (кепіл берушілердің/жүк берушілердің) мүлкі болып табылатын, құрамында алтыны бар тауарды жария сауда-саттық (аукциондар) арқылы өткізген кезде ТІЖ-нің "Жеткізушінің санаты" ашық жолында "Кепіл ұстаушы/сақтаушы" деп белгілейді.
ТІЖ-нің "Қосымша ақпарат" деген G бөлімінің 17-бағанында:
ломбардтың меншігіне айналмаған құрамында алтыны бар мүлікті өткізу кезінде – "Ломбард алдындағы өз міндеттемелерін орындамаған үшінші тұлғалардың (кепіл берушілердің/жүк берушілердің) мүлкін жария сауда-саттық арқылы өткізу";
ломбардтың меншігіне айналған құрамында алтыны бар мүлікті өткізу кезінде – "Ломбард алдындағы өз міндеттемелерін орындамаған үшінші тұлғалардың (кепіл берушілердің/жүк берушілердің) мүлкі меншігіне айналдырылған" деп көрсетіледі.
Бұл ретте құрамында алтыны бар өнімнің бастапқы жер қойнауын пайдаланушының, сондай-ақ кепіл берушінің/жүк берушінің сәйкестендіру нөмірін көрсету талап етілмейді.";
101-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"101. ТІЖ-де құрамында алтыны бар өнімнің бастапқы шығарылған жері немесе оны өндіруші көрсетілмеген құрамында алтыны бар өнімді Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 105-тармақпен толықтырылсын:
"105. Салық кодексінің 412-бабы 13-тармағының бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген жағдайларда жанар-жағармай материалдарын алушы тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша айналым жасалған күнгі айдан кейінгі айдың 15-і (он бес) күнінен кешіктірмей, осы жанар-жағармай материалдарын жеткізушіге шот-фактура жазып беру туралы жүгінеді, ал жеткізуші осындай талапты, оның ішінде жанар-жағармай материалдарын алушы туралы мәліметтерде сенім білдірілген тұлға арқылы жанар-жағармай материалдарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлғаның немесе жанар-жағармай материалдарын сатып алатын дара кәсіпкердің деректемелерін көрсету бөлігінде орындайды.
Шот-фактураны жазып беру айналым жасалған күннен ерте емес және айналым жасалған күнгі айдан кейінгі айдың 15-і (он бес) күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.".
Бұйрықтар тізбесіне қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 1424 бұйрығына
1-қосымша
Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі міндет қолданылатын тауарлар тізбесі
Тауардың атауы
Тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеудің басталған күні
1.
Өндірілуі мен айналымы "Биоотын өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелетін биоотын
2021 жылғы 1 қазан
2.
Өндірілуі мен айналымы "Этил спирті мен (немесе) алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелетін этил спирті және (немесе) алкоголь өнімі
2021 жылғы 1 қазан
3.
Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлері
2021 жылғы 1 қазан
4.
Өндірілуі мен айналымы "Заңымен" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелетін темекі өнімдері
2021 жылғы 1 қазан
5.
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) коды және атауы Дүниежүзілік сауда ұйымына қосылу шарты ретінде қабылданған міндеттемелерге сәйкес Қазақстан Республикасы оларға қатысты Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шартқа сәйкес бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің баж ставкасымен салыстыру бойынша неғұрлым төмен, кедендік әкелу баж ставкасы қолданылатын Тауарлар тізбесіне енгізілген (осы Тізбенің 9-тармағында көрсетілгеннен басқа) тауарлар
2022 жылғы 1 тамыз
6.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарлар
2021 жылғы 1 қазан
7.
Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер аумағына әкетілетін тауарлар
2021 жылғы 1 қазан
8.
Халықаралық шарттарға және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес таңбалауға жататын тауарлар
2022 жылғы 1 тамыз
9.
Виртуалды қойма арқылы электрондық шот-фактуралар жазып берілетін тауарлар
2022 жылғы 1 тамыз

при получении товаров по СНТ, оформленной в адрес субъекта розничной торговли, соответствующего критериям, установленным подпунктом 3) пункта 23 настоящих Правил – автоматически по истечении 30 (тридцати) календарных дней с даты оформления СНТ.";
главу 7 исключить;
пункт 99 исключить;
пункт 100 изложить в следующей редакции:
"100. При оформлении СНТ поставщик (при ввозе – получатель), если иное не установлено пунктом 100-1, указывает в поле "Дополнительные сведения" идентификационный номер первичного недропользователя золотосодержащей продукции, если эти сведения не совпадают со сведениями о поставщике, получателе.
Данное требование не распространяются на аффинажные заводы и золотоперерабатывающие фабрики.";
дополнить пунктом 100-1 следующего содержания:
"100-1. Ломбарды при реализации золотосодержащего товара, являющегося имуществом третьих лиц (залогодателей/поклажедателей), не выполнивших свои обязательства перед ломбардом, через публичные торги (аукционы) в поле "Категория поставщика" СНТ отмечают "Залогодержатель/хранитель.
В графе 17 раздела G "Дополнительная информация" СНТ указывается:
при реализации золотосодержащего имущества, не обращенного в собственность ломбарда – "Реализация через публичные торги имущества третьих лиц (залогодателей/поклажедателей), не выполнивших свои обязательства перед ломбардом";
при реализации золотосодержащего имущества, обращҰнного в собственность ломбарда – "Обращенное в собственность имущество третьих лиц (залогодателей/поклажедателей), не выполнивших свои обязательства перед ломбардом.
При этом указание идентификационного номера первичного недропользователя золотосодержащей продукции, а также залогодателя/поклажедателя не требуется.";
пункт 101 изложить в следующей редакции:
"101. Не допускается вывоз с территории Республики Казахстан золотосодержащей продукции, по которой в СНТ не указано первичное происхождение золотосодержащей продукции или ее производитель.";
дополнить пунктом 105 следующего содержания:
"105. В случаях, предусмотренных подпунктом 1) части первой пункта 13 статьи 412 Налогового кодекса, получатель горюче-смазочных материалов не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за месяцем, на который приходится дата совершения оборота по реализации товаров (работ, услуг) обратиться к поставщику данных горюче-смазочных материалов о выписке счета-фактуры, а поставщик выполняет такое требование, в том числе в части указания в сведениях о получателе горюче-смазочных материалов реквизитов юридического лица, через доверенное лицо которого осуществляется приобретение горюче-смазочных материалов, или индивидуального предпринимателя, приобретающего горюче-смазочные материалы.
Выписка счета-фактуры осуществляется не ранее даты совершения оборота и не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за месяцем, на который приходится дата совершения оборота.".
Приложение
к перечню приказов
Приложение 1 к приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 декабря 2019 года № 1424
Перечень товаров, на которые распространяется обязанность по оформлению сопроводительных накладных на товары
Наименование товара
Дата начала оформления сопроводительных накладных на товары
1.
Биотопливо, производство и оборот которого регулируется Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота биотоплива"
1 октября 2021 года
2.
Этиловый спирт и (или) алкогольная продукция, производство и оборот которых регулируется Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции"
1 октября 2021 года
3.
Отдельные виды нефтепродуктов
1 октября 2021 года
4.
Табачные изделия, производство и оборот которых регулируется Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий"
1 октября 2021 года
5.
Товары, код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) и наименование которых включены в Перечень товаров, в отношении которых Республикой Казахстан в соответствии с обязательствами, принятыми в качестве условия присоединения к Всемирной торговой организации, применяются ставки ввозных таможенных пошлин, более низкие по сравнению со ставками пошлин Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, утвержденный в соответствии с международным договором, участником которого является Республика Казахстан (кроме указанных в пункте 9 настоящего Перечня)
1 августа 2022 года
6.
Товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза
1 октября 2021 года
7.
Товары, вывозимые с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов Евразийского экономического союза
1 октября 2021 года
8.
Товары, подлежащие маркировке в соответствии с международными договорами и законодательством Республики Казахстан
1 августа 2022 года
9.
Товары, по которым электронные счета-фактуры подлежат выписке посредством виртуального склада
1 января 2022 года