"Ғылыми-зерттеу қызметін есепке алу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 11 қарашадағы № 265 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2021 жылғы 29 қарашадағы № 40 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 8 желтоқсанда № 25599 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ғылыми-зерттеу қызметін есепке алу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 11 қарашадағы № 265 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14526 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 5) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағы 22) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ғылыми-зерттеу қызметін есепке алу әдістемесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық шоттар департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ұлттық шоттар департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына (Ж.Ә. Жарқынбаев) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Басшы Н. Айдапкелов
Басшысының
2021 жылғы 29 қарашадағы
№ 40 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2016 жылғы "11" қарашадағы
№ 265 бұйрығымен
бекітілген
Ғылыми-зерттеу қызметін есепке алу әдістемесі
І тарау. Жалпы ережелер

О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 11 ноября 2016 года № 265 "Об утверждении Методики учета научно-исследовательской деятельности"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 29 ноября 2021 года № 40. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2021 года № 25599
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 11ноября 2016 года № 265 "Об утверждении Методики учета научно-исследовательской деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14526) следующие изменения и дополнения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", а также подпунктом 22) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, ПРИКАЗЫВАЮ:";
Методику учета научно-исследовательской деятельности, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту национальных счетов совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту национальных счетов Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (Джаркинбаев Ж.А).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Н. Айдапкелов
Приложение
к приказу руководителя
от 29 ноября 2021 года № 40
Утверждена
приказом Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 11 ноября 2016 года № 265
Методика учета научно-исследовательской деятельности
Глава 1. Общие положения

1. Осы Ғылыми-зерттеу қызметін есепке алу әдістемеде (бұдан әрі – Әдістеме) келесі ұғымдар қолданылады:
1) аралық тұтыну (бұдан әрі – АТ) – өндіріс процесінде түрленетін немесе толықтай тұтынылатын тауарлар мен қызметтердің құны;
2) аяқталмаған өндіріс – тұтынушыларға жіберу үшін жеткіліксіз өңделген, өндірілген өнім шығарылым;
3) бейрезидент – резидент болып табылмайтын бірлік;
4) ғылыми зерттеулер мен әзірлемелер (бұдан әрі – ҒЗӘ) – білім қорын ұлғайту және осы білім қорын жаңа өнімдерді, өндірістің неғұрлым тиімді процестерін ашу немесе әзірлеу үшін пайдалану мақсатында жүйелі негізде жүзеге асырылатын шығармашылық қызмет;
5) институционалдық бірлік – өз атынан активтерді иеленуге, міндеттемелер қабылдауға, экономикалық қызметке қатысуға және басқа бірліктермен операцияларға кіруге қабілетті экономикалық бірлік;
6) материалдық айналым құралдары қорларының өзгеруі – қорлардан шығып қалу құнын шегергендегі және есепті кезең ішінде материалдық айналым құралдары қорларында болған тауарлардың кез келген ағымдағы шығасыларының құнын шегергендегі материалдық айналым құралдары қорларындағы түсімдердің құны;
7) нарықтық емес шығарылым – басқа бірліктерге тегін немесе экономикалық тұрғыдан маңызды емес болып табылатын бағалар бойынша ұсынылатын тауарлар және/немесе қызметтердің шығарылымы;
8) нарықтық шығарылым – экономикалақ маңызы бар бағалар бойынша сатуға арналған шығарылым;
9) негізгі капиталдың жалпы қорланымы (бұдан әрі – НКЖҚ) – өндірушілердің болашақта жаңа табысты қалыптастыру үшін өндірісте қолданатын негізгі құралдардың шығып қалу құнын шегергендегі жаңа және бар негізгі құралдарды сатып алу құны;
10) резидент – берілген елдің экономикалық аумағында орналасқан, яғни ол осы аумақта экономикалық қызметпен біршама ұзақ кезеңде (1 жыл немесе одан да көп) айналысатын экономикалық мүдделердің басым орталығы берілген институционалдық бірлік;
11) түпнұсқалар – тауаралар мен қызметтерді өндіруде бірнеше рет пайдаланылатын, бастапқыда жасалған зияткерлік меншік өнімдері;
12) шығарылым – резидент-бірліктердің өндірістік қызметінің нәтижесі болып табылатын тауарлар және/немесе қызметтердің құны;
13) экономикалық маңызы бар бағалар – өндірушілер жеткізгісі келетін өнімдердің санына және сатып алушылар сатып алғысы келетін өнімдердің санына айтарлықтай әсер ететін бағалар.
II тарау. Ұлттық шоттар жүйесінде ғылыми-зерттеу қызметін есепке алу
1-параграф. Ұлттық шоттар жүйесінде ҒЗӘ қызметтері ресурстарының көрсеткіштерін есепке алу

1. В настоящей Методике учета научно-исследовательской деятельности (далее – Методика) используются следующие понятия:
1) промежуточное потребление (далее – ПП) – стоимость товаров и услуг, которые трансформируются или полностью потребляются в процессе производства;
2) незавершенное производство – выпуск произведенной продукции, недостаточно обработанный для поставки потребителям;
3) нерезидент – единица, не являющаяся резидентом;
4) научные исследования и разработки (далее – НИР) – творческая деятельность, осуществляемая на систематической основе с целью увеличения запаса знаний и использования этого запаса знаний для открытий или разработки новых продуктов, для более эффективных процессов производства;
5) институциональная единица – экономическая единица, способная от своего имени владеть активами, принимать обязательства, участвовать в экономической деятельности и вступать в операции с другими единицами;
6) изменение запасов материальных оборотных средств – стоимость поступлений в запасы материальных оборотных средств за вычетом стоимости выбытий из запасов и за вычетом стоимости любых текущих потерь товаров, которые находились в запасах материальных оборотных средств, в течение отчетного периода;
7) нерыночный выпуск – выпуск товаров и/или услуг, предоставляемые другим единицам бесплатно или по ценам, которые не являются экономически значимыми;
8) рыночный выпуск – выпуск, предназначенный для продажи по экономически значимым ценам;
9) валовое накопление основного капитала (далее – ВНОК) – стоимость приобретения производителями новых и существующих основных средств за вычетом стоимости выбытия основных средств, используемых в производстве для создания нового дохода в будущем;
10) резидент – единица, преобладающий центр экономических интересов которой находится на экономической территории данной страны, то есть она занята в течение относительно длительного периода (год и более) экономической деятельностью на этой территории;
11) оригиналы – первоначально созданные продукты интеллектуальной собственности, многократно используемые в производстве товаров и услуг;
12) выпуск – стоимость товаров и/или услуг, являющихся результатом производственной деятельности единиц-резидентов;
13) экономически значимые цены – цены, которые оказывают существенное влияние на количество продуктов, которые производители хотят поставить, и на количество продуктов, которые покупатели хотят приобрести.
Глава 2. Учет научно-исследовательской деятельности в Системе национальных счетов
Параграф 1. Учет показателей ресурсов услуг НИР в Системе национальных счетов

2. ҒЗӘ қызметтерінің ресурстары Ұлттық шоттар жүйесінің (бұдан әрі – ҰШЖ) мынадай көрсеткіштерінде есепке алынады:
қызметтердің шығарылымы;
қызметтер импорты.
3. ҒЗӘ қызметтерінің шығарылымы ғылыми зерттеу қызметімен айналысатын институционалдық бірліктердің шығарылымын білдіреді.
4. ҚР ҰЖ 13-2019 Экономика секторларының жіктеуішіне (бұдан әрі – ЭСЖ) сәйкес экономиканың мынадай секторлары ҒЗӘ қызметтерін өндірушілер болып табылады:
S11. қаржылық емес корпорациялар;
S12. қаржылық корпорациялар;
S13. мемлекеттік басқару;
S14. үй шаруашылықтары.
5. ҒЗӘ қызметтерінің шығарылымы келесі түрлерден тұрады:
нарықтық шығарылым;
жеке пайдалануға арналған шығарылым;
нарықтық емес шығарылым;
экономикалық пайда әкелмейтін шығарылым.
6. ҒЗӘ қызметтерінің шығарылымы экономиканың тиісті секторларының өндіріс шоттарында есепке алынады.
7. Қаржылық емес және қаржылық корпорациялар секторлары үшін:
ҒЗӘ қызметтерінің нарықтық шығарылымы мыналарды қамтиды:
бейрезиденттерге сатуды қоса алғанда, басқа институционалдық бірліктерге активтер болып табылатын ҒЗӘ қызметтерін, түпнұсқалар мен лицензияларды сату құны;
сатуға арналған аяқталмаған ҒЗӘ өндірісінің қорларын өзгерту.
Жеке пайдалану үшін ҒЗӘ қызметтерінің шығарылымын корпорация ішінде жеке пайдалану үшін активтерге капиталдандырылатын ҒЗӘ қызметтерінің құнын қамтиды.
8. Мемлекеттік басқару секторы үшін:
ҒЗӘ қызметтерінің нарықтық шығарылымы мыналарды қамтиды:
нарықтық бағалар бойынша басқа институционалдық бірліктерге сатуға арналған өндірілген ҒЗӘ қызметтерінің құны;
активтер болып табылатын түпнұсқалар мен лицензияларды сату құны.
ҒЗӘ қызметтерінің нарықтық емес шығарылымы мыналарды қамтиды:
басқа институционалдық бірліктерге тегін немесе экономикалық тұрғыдан болмашы бағалар бойынша ұсыну үшін өндірілген ҒЗӘ қызметтерінің құны.
9. Үй шаруашылығы секторы үшін:
ҒЗӘ қызметтерінің нарықтық шығарылымы басқа институционалдық бірліктерге нарықтық баға бойынша ұсынылатын жеке зерттеушілердің қызметтерін қамтиды.
10. Экономикалық пайда әкелмейтін ҒЗӘ қызметтерін шығарылым өндірушінің АТ-на жататын ҒЗӘ шығарылымының бір бөлігін қамтиды.
11. ҒЗӘ қызметтерінің импорты тауарлар мен қызметтердің және әлемнің басқа елдерімен операциялардың шоттарында есепке алынады, мыналардан тұрады:
бейрезиденттер орындаған ҒЗӘ қызметтеріне ақы төлеуге резиденттердің шығындары;
резиденттердің бейрезиденттерден зияткерлік меншік түпнұсқаларын пайдалануға және молықтыруға лицензиялар сатып алуға жұмсаған шығындары;
резиденттер бейрезиденттерден өтеусіз негізде алған ҒЗӘ қызметтерінің құны.

2. Ресурсы услуг НИР учитываются в следующих показателях Системы национальных счетов (далее – СНС):
выпуск услуг;
импорт услуг.
3. Выпуск услуг НИР представляет собой выпуск институциональных единиц, занимающихся научно-исследовательской деятельностью.
4. Производителями услуг НИР являются следующие секторы экономики, согласно Классификатору секторов экономики (далее – КСЭ) НК РК 13-2019:
S11. нефинансовые корпорации;
S12. финансовые корпорации;
S13. государственное управление;
S14. домашние хозяйства.
5. Выпуск услуг НИР состоит из следующих видов:
рыночный выпуск;
выпуск для собственного использования;
нерыночный выпуск;
выпуск, не приносящий экономическую выгоду.
6. Выпуск услуг НИР учитывается в счетах производства соответствующих секторов экономики.
7. Для секторов нефинансовых и финансовых корпораций:
Рыночный выпуск услуг НИР включает:
стоимость продаж услуг НИР, оригиналов и лицензий, являющихся активами, другим институциональным единицам, включая продажи нерезидентам;
изменение запасов незавершенного производства НИР, предназначенных для продажи.
Выпуск услуг НИР для собственного использования включает стоимость услуг НИР, капитализирующихся в активы для собственного использования внутри корпорации.
8. Для сектора государственного управления:
Рыночный выпуск услуг НИР включает:
стоимость произведенных услуг НИР, предназначенных для продажи другим институциональным единицам по рыночным ценам;
стоимость продаж оригиналов и лицензий, являющихся активами.
Нерыночный выпуск услуг НИР включает:
стоимость произведенных услуг НИР для предоставления другим институциональным единицам бесплатно или по экономически незначимым ценам.
9. Для сектора домашних хозяйств:
Рыночный выпуск услуг НИР включает услуги индивидуальных исследователей, предоставляемые другим институциональным единицам по рыночным ценам.
10. Выпуск услуг НИР, не приносящий экономическую выгоду включает часть выпуска НИР, относящуюся к ПП производителя.
11. Импорт услуг НИР учитывается в счетах товаров и услуг и операций с остальным миром, состоит из:
затрат резидентов на оплату услуг НИР, выполненных нерезидентами;
затрат резидентов на приобретение у нерезидентов лицензий на использование и воспроизводство оригиналов интеллектуальной собственности;
стоимость услуг НИР, полученных резидентами от нерезидентов на безвозмездной основе.

2-параграф. ҰШЖ-да ҒЗӘ қызметтерін пайдалану көрсеткіштерін есепке алу
12. ҒЗӘ қызметтерін пайдалану ҰШЖ мынадай көрсеткіштерінде есепке алынады:
НКЖҚ;
материалдық айналым құралдары қорларының өзгеруі;
күрделі трансферттер;
АТ;
қызметтер экспорты.
13. ҒЗӘ қызметін тұтынушылар экономиканың барлық секторларының институционалдық бірліктері болып табылады.
14. ҒЗӘ қызметтерінің нарықтық шығарылымын пайдалану көрсетілген қызметтерді сатып алатын секторлардың НКЖҚ ретінде капиталмен операциялар шотында есепке алынады. Егер ҒЗӘ қызметтерін "Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелер" саласының бірліктері сатып алса, онда ҒЗӘ қызметтерінің нарықтық шығарылымын пайдалану көрсетілген бірліктердің АТ ретінде өндіріс шотында көрсетіледі.
15. Егер ҒЗӘ қызметтерінің нарықтық шығарылымы активтер болып табылмайтын лицензияларды сату жөніндегі қызметтерді ұсынудан тұрса, онда шығарылымды пайдалану көрсетілген қызметтерді сатып алатын бірліктердің АТ ретінде өндіріс шотында есепке алынады.
16. ҒЗӘ қызметтерінің шығарылымын жеке тұтыну үшін пайдалану НКЖҚ ретінде қаржылық емес және қаржылық корпорациялар секторының капиталымен операциялар шотында есепке алынады.
17. ҒЗӘ аяқталмаған өндірісі қорларының өзгеруі материалдық айналым құралдары қорларының өзгеруі ретінде қаржылық емес және қаржылық корпорациялар секторының капиталымен операциялар шотында есепке алынады.
18. Экономикалық пайда әкелмейтін ҒЗӘ қызметтерінің шығарылымын пайдалану өндіруші секторлардың ҒЗӘ өндірісі шотындағы АТ ретінде есепке алынады.
19. ҒЗӘ қызметтерінің нарықтық емес шығарылымын пайдалану НКЖҚ ретінде мемлекеттік басқару секторының капиталымен операциялар шотында есепке алынады.
20. Резиденттерге өтеусіз негізде берілген ҒЗӘ қызметтерінің құны тиісінше берілген және алынған күрделі трансферттер ретінде беруші және алушы секторлардың капиталымен операциялар шотында есепке алынады.
21. Бейрезиденттерге ҒЗӘ қызметтерін өтеусіз негізде беру және сату тауарлар мен қызметтер және қалған әлеммен операциялар шоттарында қызметтер экспорты ретінде есепке алынады.
22. Импорт бойынша сатып алынған ҒЗӘ қызметтерін пайдалану көрсетілген қызметтерді сатып алатын секторлардың НКЖҚ ретінде капиталмен операциялар шотында есепке алынады. Егер ҒЗӘ қызметтерін "Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелер" саласының бірліктері сатып алса, онда ҒЗӘ қызметтерінің импортын пайдалану көрсетілген бірліктердің АТ ретінде өндіріс шотында есепке алынады.
23. Ғылыми-зерттеу қызметін шығарылым және оны 2008 жылғы ҰШЖ-да пайдалануды көрсету осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген.

Параграф 2. Учет показателей использования услуг НИР в СНС
12. Использование услуг НИР учитывается в следующих показателях СНС:
ВНОК;
изменение запасов материальных оборотных средств;
капитальные трансферты;
ПП;
экспорт услуг.
13. Потребителями услуг НИР являются институциональные единицы всех секторов экономики.
14. Использование рыночного выпуска услуг НИР учитывается в счете операций с капиталом как ВНОК секторов, приобретающих указанные услуги. Если услуги НИР приобретаются единицами отрасли "Научные исследования и разработки", то использование рыночного выпуска услуг НИР отражается в счете производства как ПП указанных единиц.
15. Если рыночный выпуск услуг НИР состоит из предоставления услуг по продаже лицензий, не являющихся активами, то использование выпуска учитывается в счете производства как ПП единиц, приобретающих указанные услуги.
16. Использование выпуска услуг НИР для собственного использования учитывается в счете операций с капиталом секторов нефинансовых и финансовых корпораций как ВНОК.
17. Изменение запасов незавершенного производства НИР учитывается в счете операций с капиталом секторов нефинансовых и финансовых корпораций как изменение запасов материальных оборотных средств.
18. Использование выпуска услуг НИР, не приносящих экономическую выгоду, учитывается в счете производства секторов-производителей НИР как ПП.
19. Использование нерыночного выпуска услуг НИР учитывается в счете операций с капиталом сектора государственного управления как ВНОК.
20. Стоимость услуг НИР, переданных резидентам на безвозмездной основе учитывается в счете операций с капиталом передающих и получающих секторов как переданные и полученные капитальные трансферты соответственно.
21. Продажа и передача на безвозмездной основе услуг НИР нерезидентам учитываются как экспорт услуг в счетах товаров и услуг и операций с остальным миром.
22. Использование услуг НИР, приобретенных по импорту, учитывается в счете операций с капиталом как ВНОК секторов, приобретающих указанные услуги. Если услуги НИР приобретаются единицами отрасли "Научные исследования и разработки", то использование импорта услуг НИР учитывается в счете производства как ПП указанных единиц.
23. Выпуск научно-исследовательской деятельности и учет его использования в СНС 2008 года приведен в приложении 1 к настоящей Методике.