Ротацияға жататын қаржылық мониторинг органдарының жедел-тергеу бөлімшелерінің (экономикалық тергеу қызметі) басшылық лауазымдарының тізбесін және оларды ауыстыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 6 қаңтардағы № 5 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 13 қаңтарда № 26495 болып тіркелді
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабының 4-тармағына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ротацияға жататын қаржылық мониторинг органдарының жедел-тергеу бөлімшелерінің (экономикалық тергеу қызметі) басшылық лауазымдарының тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ротацияға жататын қаржылық мониторинг органдарының жедел-тергеу бөлімшелерінің (экономикалық тергеу қызметі) басшылық лауазымдарын атқаратын қызметкерлерін ауыстыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің Кадр жұмысы департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігінің төрағасы
Ж. Элиманов
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 6 қаңтардағы
№ 5 Бұйрыққа
1-қосымша
Ротацияға жататын қаржылық мониторинг органдарының жедел-тергеу бөлімшелерінің (экономикалық тергеу қызметі) басшылық лауазымдарының тізбесі
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) орталық аппаратында басқарма басшысы;
Агенттіктің аумақтық органдарында:
құқық қорғау қызметіне жетекшілік ететін облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша экономикалық тергеу департаменттері басшысының орынбасары;
басқарма басшысы.
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 6 қаңтардағы
№ 5 Бұйрыққа
2-қосымша
Ротацияға жататын қаржылық мониторинг органдарының жедел- тергеу бөлімшелерінің (экономикалық тергеу қызметі) басшылық лауазымдарын атқаратын қызметкерлерін ауыстыру қағидалары

Об утверждении Перечня руководящих должностей оперативно-следственных подразделений органов по финансовому мониторингу (служба экономических расследований), подлежащих ротации, и Правил их перемещения
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 6 января 2022 года № 5. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 января 2022 года № 26495
В соответствии с пунктом 4 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и пунктом 8 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень руководящих должностей оперативно-следственных подразделений органов по финансовому мониторингу (служба экономических расследований), подлежащих ротации, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила перемещения сотрудников оперативно-следственных подразделений органов по финансовому мониторингу (служба экономических расследований), занимающих руководящие должности, подлежащих ротации, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Департаменту кадровой работы Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу после его официального опубликования.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
Ж. Элиманов
Приложение 1 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 6 января 2022 года № 5
Перечень руководящих должностей оперативно-следственных подразделений органов
по финансовому мониторингу (служба экономических расследований), подлежащих ротации
В центральном аппарате Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – Агентство) руководитель управления;
В территориальных органах Агентства:
заместитель руководителя Департаментов экономических расследований по областям, городам республиканского значения и столицы, курирующий правоохранительную деятельность;
руководитель управления.
Приложение 2 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 6 января 2022 года № 5
Правила перемещения сотрудников оперативно-следственных подразделений органов по финансовому мониторингу
(служба экономических расследований), занимающих руководящие должности, подлежащих ротации

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Ротацияға жататын, басшылық лауазымдарды атқаратын қызметкерлерді ауыстырудың осы қағидалары (бұдан әрі - Қағида) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Ротация – қызмет мүддесі үшін кадрлық әлеуетті оңтайлы пайдалану мақсатында жүзеге асырылатын басшылық лауазымдарды атқаратын қызметкерлерді жоспарлы ауыстыру.
2-тарау. Қаржылық мониторинг органдарының жедел-тергеу бөлімшелері (экономикалық тергеу қызметі) қызметкерлерінің ауысу тәртібі
3. Қаржылық мониторинг органдарының жедел-тергеу бөлімшелерінде (экономикалық тергеу қызметі) (бұдан әрі – ЭТҚ) қызмет өткеру кезінде кәсіби әлеуетті тиімді пайдалануды қамтамасыз ету мақсатында басшылық лауазымдарын атқаратын қызметкерлердің (бұдан әрі - қызметкерлер) ротациясы жүзеге асырылады.
4. Ротацияға Агенттіктің және оның аумақтық органдарының ЭТҚ қызметкерлері жатады.
5. ЭТҚ қызметкерлерінің ротациясы Агенттік төрағасының шешімі бойынша жоспарлы негізде бес жылда бір рет жүзеге асырылады.
6. ЭТҚ қызметкерлерінің ротациясы келесі схема бойынша жүйелі негізде өткізіледі:
1) деңгейаралық ("орталық-өңір", "өңір-орталық");
2) өңірааралық ("өңір-өңір");
3) сектораралық ("орталық-орталық").
7. ЭТҚ қызметкерлеріне ротациялауды жүргізу бойынша, оның ішінде қызметкерлерді ротациялау бойынша жоспар жобаларын жасау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру Агенттіктің кадр қызметіне кемінде бес жылға жүктеледі.
8. Ротациялау жоспар жобасында ЭТҚ қызметкерлері туралы келесі мәліметтер көрсетіледі:
1) ЭТҚ қызметкерінің аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), тегі;
2) ЭТҚ қызметкерінің лауазымы, біліктілік сыныбы;
3) аталған басшылық лауазымында ротациялаудың жоспарланған мерзімі;
4) отбасы жағдайы және отбасы мүшелерінің саны;
5) ЭТҚ қызметкерін қызметтік тұрғын үй-жаймен қамтамасыз ету қажеттілігі туралы ақпарат.
9. ЭТҚ қызметкерлеріне ротациялауды жүргізу жоспары құқық қорғау қызметіне жетекшілік ететін Агенттік төрағасының орынбасарымен, аумақтық қаржылық мониторинг органдарының басшыларымен келісіледі және Агенттік төрағасымен бекітіледі.
10. Жоспарды бекіту ЭТҚ қызметкерлеріне ротациялауды жүргізу кезеңі болғанға дейін кемінде үш ай бұрын жүзеге асырылады.
11. ЭТҚ қызметкерлерін ротациялау бойынша шешім қабылдаған кезде олардың қызметін бағалау нәтижесі есепке алынады (жұмыс тәжірибесі, кәсіби жетістіктері, кәсіби құзыреттілік деңгейі, біліктілігін арттыруы).
12. Ротациялау жоспарына енгізілген ЭТҚ қызметкерлері жоспармен, бекітілгеннен кейін, үш күндік мерзімде таныстырылады.
Ротациялау бойынша қабылданған шешім жеке құрам бойынша Агенттік төрағасының бұйрығымен рәсімделеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила перемещения сотрудников, занимающих руководящие должности, подлежащих ротации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
2. Ротация – плановое перемещение сотрудников, занимающих руководящие должности, осуществляемое в целях оптимального использования кадрового потенциала в интересах службы.
Глава 2. Порядок перемещения сотрудников оперативно-следственных подразделений органов по финансовому мониторингу (служба экономических расследований)
3. В целях обеспечения эффективного использования профессионального потенциала при прохождении службы в оперативно-следственных подразделениях органов по финансовому мониторингу (служба экономических расследований) (далее – СЭР) осуществляется ротация сотрудников, занимающих руководящие должности (далее – сотрудники).
4. Ротации подлежат сотрудники СЭР Агентства и его территориальных органов.
5. Ротация сотрудников СЭР осуществляется на плановой основе по решению Председателя Агентства один раз в пять лет.
6. Ротация сотрудников СЭР проводится на системной основе по следующим схемам:
1) межуровневая ("центр-регион", "регион-центр");
2) межрегиональная ("регион-регион");
3) межсекторальная ("центр-центр").
7. Организация мероприятий по проведению ротации сотрудников СЭР, в том числе по составлению проектов плана по ротации сотрудников возлагается на кадровую службу Агентства не менее чем на пять лет.
8. В проекте плана ротации отражаются следующие сведения о сотрудниках СЭР:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника СЭР;
2) должность сотрудника СЭР, квалификационный класс;
3) планируемый срок ротации в данной руководящей должности;
4) семейное положение и количество членов семьи;
5) информация о необходимости обеспечения сотрудника СЭР служебным жилым помещением.
9. План проведения ротации согласовывается с заместителем председателя Агентства, курирующего правоохранительную деятельность, руководителями территориальных органов по финансовому мониторингу сотрудников СЭР и утверждается председателем Агентства.
10. Утверждение плана осуществляется не менее чем за три месяца до наступления периода проведения ротации сотрудников СЭР.
11. При принятии решения по ротации сотрудников СЭР учитывается результат оценки их деятельности (опыт работы, профессиональные достижения, уровень профессиональной компетентности, повышение квалификации).
12. Сотрудники СЭР, включенные в план ротации, ознакамливаются с планом в трехдневный срок после его утверждения.
Принятое решение по ротации оформляется приказом председателя Агентства по личному составу.

13. ЭТҚ қызметкерін ротациялау тәртібінде басқа елді-мекенге тағайындау туралы мәселені шешкен кезде, тиісті қаржылық мониторинг органының кадр қызметі ЭТҚ қызметкерін тағайындағанға дейін кем дегенде 10 күнтізбелік күн бұрын қызметкердің тағайындалуы жоспарланған тиісті қаржылық мониторинг органына (Агенттікке немесе аумақтық органға) тұрғын үй қажеттілігі туралы уәжді ақпаратты жолдайды.
14. ЭТҚ қызметкерін жоспардан тыс жүзеге асырылатын ЭТҚ басшылық лауазымдарына тағайындау ротация болып табылмайды.
15. ЭТҚ қызметкерін басқа елді-мекендегі қызметке ротациялауға қызметкердің жазбаша келісімімен, ал қызмет мүддесінде – лауазымында болу мерзіміне қарамастан және қызметкердің жазбаша келісімінсіз жол беріледі.
16. Басқа елді-мекенге көшумен байланысты ротациялауға мүгедек балалары (қамқоршы болып табылатын), оның ішінде асырап алған балалары немесе асырауында қарт ата-аналары, не онымен бірге тұрақты тұратын және 1 және 2-топ мүгедектігі бар отбасы мүшелері бар қызметкерлер жатпайды.
Көрсетілген мән-жайлар құжаттармен расталуы тиіс.
17. ЭТҚ қызметкерін ауыстыру, бір басшылық лауазымнан ЭТҚ басшылық лауазымы бойынша бұрынғы лауазымдағы бірдей біліктілік сыныбы мен жалақысын көздейтін басқа тең дәрежелі лауазымға жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 6 қаңтардағы
№ 5 Бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Ротациялауға жататын қаржылық мониторинг органдарының жедел-тергеу бөлімшелерінің (экономикалық тергеу қызметі) басшы лауазымдарының тізбесін және оларды ауыстыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 724 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12761 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 5 қаңтардағы № 3 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14779 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 2-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 5 қарашадағы № 966 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17714 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 4-тармағы.

13. При решении вопроса о назначении сотрудника СЭР в порядке ротации в другую местность, кадровая служба соответствующего органа по финансовому мониторингу не позднее, чем за 10 календарных дней до назначения сотрудника СЭР направляет в соответствующий орган по финансовому мониторингу (в Агентство или территориальный орган), в котором планируется назначение сотрудника, мотивированную информацию о потребности в жилье.
14. Назначения сотрудников СЭР на руководящие должности СЭР, осуществляемые вне плана, ротацией не являются.
15. Ротация сотрудника СЭР на службу в другую местность допускается с письменного согласия сотрудника, а в интересах службы – независимо от срока пребывания на должности и без письменного согласия сотрудника.
16. Ротации, связанные с переездом в другую местность, не подлежат сотрудники СЭР, имеющие (являющиеся опекунами) детей инвалидов, в том числе усыновленных (удочеренных) или на иждивении которых находятся престарелые родители, либо члены семьи, постоянно проживающие с ними и имеющие инвалидность 1 и 2 группы.
Указанные обстоятельства подтверждаются документально.
17. Перемещение сотрудника СЭР проводится из одной руководящей должности на другую равнозначную руководящую должность, предусматривающую равные по прежней должности квалификационный класс и оклад по руководящей должности СЭР.
Приложение 3 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 6 января 2022 года № 5
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 724 "Об утверждении Перечня руководящих должностей оперативно-следственных подразделений органов по финансовому мониторингу (служба экономических расследований), подлежащих ротации, и Правил их перемещения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12761).
2. Пункт 2 Перечня некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 5 января 2017 года № 3 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14779).
3. Пункт 4 Перечня некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 5 ноября 2018 года № 966 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17714).

4. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 19 ақпандағы № 121 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18339 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 8-тармағы.

4. Пункт 8 Перечня некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2019 года № 121 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18339).